Prof. Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

https://youtu.be/NkALH7542qs?si=vJ4l8DZvR83vFaJ9

Hakkımda

1965 yılında Trabzon’da doğdum. 1987’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olup Yozgat’ın Çekerek ilçesi Bazlambaç köyünde sağlık ocağı doktoru olarak mesleğe başladım.

Bir yıl sonra ülkemizin alanında en önde gelen hastanelerinden biri olan Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi’nde göğüs cerrahisi uzmanlık eğitimime başlayıp 1992 yılında uzmanlık belgemi aldım. Uzmanlık tezim ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen kapalı göğüs cerrahisi operasyonu, yani torakoskopi hakkında oldu.

2001 yılında İstanbul’daki ilk göğüs cerrahisi doçenti oldum. Aynı yıl Avrupa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Yeterlilik Belgesi (Fellow of European Board of Thoracic and Cardiovascular Surgery) almaya hak kazanan ilk Türk göğüs cerrahisi uzmanı oldum. 2002 yılında ülkemizde ilk ve tek olmak üzere Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği Yıllık Bilimsel Kongresi’ni gerçekleştirip başkanlığını yaptım.

2005 yılında 90’dan fazla ülkeden uzman hekimlerin üyesi olduğu dünyanın en büyük göğüs cerrahisi derneği olan Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği Başkanlığı’na ilk kez seçilen Türk göğüs cerrahı olma onuruna eriştim. (Resim: Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği Başkanlık Madalyası Takılma Seromonisi, Barselona). 2006 yılında Avrupa Göğüs Cerrahisi Okulu’nun kurucu başkanı olup 5 yıl bu görevi sürdürdüm.

2003-2008 yılları arasında Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi’nde hem başhekim hem de göğüs cerrahisi klinik şefi olarak çalıştım. Bu görevlerimden 2008 yılında kendi arzumla istifa ettim. Başhekimlik görevim sırasında tüm ekibimizle birlikte Süreyyapaşa Hastanesi’ni İstanbul’daki 47 kamu hastanesi içerisinde kalite sıralamasında ikinci sıraya getirmeyi başardık (İstanbul Sağlık Müdürlüğü Kalite İncelemeleri ile). Yine bu esnada 2 kez İstanbul Valiliği’nde sağlık hizmetlerine katkılarım nedeniyle takdirname ile onurlandırıldım. 2012 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Balosu’na katılmak üzere Cumhurbaşkanlığımızca Çankaya Köşkü’ne davet edildim.

2008 yılında Üniversitelerarası Kurul tarafından verilen göğüs cerrahisi profesörü unvanını aldım. 2009 yılından itibaren de mesleğimi en iyi şekilde gerçekleştirme imkânı bulduğum Acıbadem Maslak Hastanesi’nde aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı olarak yeni doktorlar yetiştirmeye devam ederek sürdürmekteyim.

Bir göğüs cerrahının en önemli çalışma alanı ülkemizde de en sık görülen kanserlerden biri olan akciğer kanserinin cerrahi tedavisidir. Önceleri tüm hastalarda açık yöntemle yapılan akciğer kanseri ameliyatlarında kapalı yöntem, yani VATS, ile ilk akciğer kanseri ameliyatını 2007 yılında gerçekleştirdik. Bu yöntemi daha da geliştirerek tek port VATS adı verilen ve sadece 3 ila 5 cm arası bir kesi ile gerçekleştirilen bugün için dünyadaki hastaya en az zarar verici (minimal invaziv) operasyonu 2023 yılı itibariyle 3.000’den fazla hastada başarıyla uyguladık.

EĞİTİM

 • 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldum
 • 1992 yılında Göğüs Cerrahisi Uzmanı,
 • 2001 yılında Doçent,
 • 2008 yılında Profesör oldu.
 • 2001 yılında Avrupa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Yeterlilik Sertifikası (FETCS) almaya hak kazandım.

MESLEKİ KARİYER

 • Amerikan Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanlığı (2003-2005) (2005 yılında çıkartılan Başhekimlere Tam Gün Yasası nedeniyle bu görevinden istifa ettim),
 • Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik ve Göğüs Cerrahisi Klinik Şefliği (2003-2008),
 • Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği Başkanlığı (2005-2006)
 • İstanbul Bilim Üniveristesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı (2008-2009)
 • Acıbadem Üniveristesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı (2009 – halen)
 • Konferans vermek veya bilimsel toplantıda moderatörlük yapmak üzere Avusturya, Almanya, Belçika, Gürcistan, Makedonya, İsveç, İtalya, Fransa, Slovenya, Japonya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Suriye, Yunanistan, İskoçya, İngiltere, Portekiz, İspanya, İsviçre, Kosova, Uruguay, Romanya ve Polonya’daki 34 bilimsel toplantıya davetli olarak katıldım.
 • 2004 yılında Japonya’nın Nagoya kentinde düzenlenen Japonya Ulusal Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kongresi‘ne konferans vermek üzere davet edilen tek yabancı göğüs cerrahı oldum.
 • İtalya ve Fransa’da yer alan Avrupa Göğüs Cerrahisi Okulları’nda çok sayıda dersler verdim.
 • Türk Akciğer Kanseri Derneği Kurucu Üyeliği ve ülkemizdeki diğer Akciğer Kanserleri Derneği’nde Yönetim Kurulu ve Bilimsel Kurul Üyeliği görevlerinde bulundum.