Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Belirtiler ve Doktorla Görüşme

Akciğer kanseri teşhisi için ilk ve en önemli şey hastanın doktora anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu (öksürük, ağrı, halsizlik, zayıflama, ağızdan kan gelmesi, ses kısılması, nefes darlığı ve benzeri), sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.
Muayene: Akciğer kanseri direkt olarak muayene bulgusu vermeyebilir. Ancak, hastalık yayılmış yani metastaz yapmış ise yayılmanın olduğu bölgelerde muayene ile bulgular saptanabilir. Örneğin boyun bölgesinde lenf bezi büyümesi, kaburgalarda ağrı, kolda his kaybı veya göz kapağında düşme gibi.

 

Aşağıda akciğerde şüpheli kitle sonrasında ameliyat uygulanan bir hastanın gerçek öyküsünü izleyebilirsiniz.

 

 

Radyolojik İncelemeler – Filmler

Normal akciğer grafisi ancak akciğerdeki bir tümörün büyümüş olması durumunda teşhise yardımcı olur. Akciğer grafisinin normal olması kanser olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle belirgin yakınmaları olan şüpheli durumlarda daha ileri görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur.
Akciğer Bilgisayarlı Tomografisi: Bir veya birkaç milimetre aralıklarla tüm akciğer ve göğüs boşluğunun taranması yöntemidir. Akciğer kanseri teşhisinde en sık kullandığımız yöntemlerin başında gelir.
Gerekli durumlarda aşağıdaki teşhis yöntemlerinden bazen bir tanesi bazen hepsi teşhis amacıyla kullanılabilir.

PET – CT

Bu görüntüleme yönteminde tomografide akciğerde tespit edilmiş olan kitlenin veya nodülün kanser mi yoksa iyi huylu bir hastalık mı olduğu ayırt edilir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde yayılma olup olmadığı da PET-CT tarafından tespit edilir.

Bronkoskopi

Hava yollarımız içerisinin ışıklı bir sistem ile görüntülenmesidir. Tümör bronş içerisinde ise bundan biyopsi almak da mümkündür. Riskleri son derece az olan ve çok yaygın olarak kullanılan bir tanı yöntemidir.

Akciğer kanserinde bronkoskopi videomuzu izlemek için tıklayınız.
igne-biyopsisi

İğne Biyopsisi

Bazı durumlarda akciğerdeki kitlenin diğer yöntemlerle teşhis edilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda tomografi altında görüntü alınarak kitle içerisine bir iğne ile girip kitleden biyopsi alınır.

Video-Torakoskopi

Videotorakoskopi Torakoskopi işlemi

Video-Torakosopi Göğüs boşluğu içerine ilerletilen bir kamera ile alınan görüntüler yardımıyla şüpheli bölgeden biyopsi alınması işlemidir.

Video-Torakoskopi genel anestezi veya lokal anestezi altında uygulanır. İşlemden sonra genellikle 1 gece hastanede kalış uygun olur.

Video-Torakoskopi sırasında alınan doku örneği patoloji incelemesine gönderilir. Ameliyat sırasında yapılan patoloji incelemesine frozen inceleme adı verilir. Bu inceleme ile alınan örnekte kanser olduğu tespit edilirse bu esnada tedavi edici operasyon da gerçekleştirilebilir.

Mediastinoskopi

Akciğer kanserinin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını anlamak için kullanılan endoskopik yöntemdir. Genel anestezi altında bir endoskop yardımı ile lenf bezlerinden biyopsi alınır. İşlem yaklaşık olarak 45 dakika sürer. Bu konu ile ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu
Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Randevu Başvurusu İçin:

0212 304 3940

0532 151 9734