Yırttık mı Ne ……

TEK PORT VATSMart ayı ortalarıydı sırt ağrım oldukça fazlalaşmaya başladı,almadığım adele gevşetici ve ağrı kesici kalmadı. Biraz cesaretlenip hastaneye gitmeye karar verdim ve doktordan randevu aldım. Doktor Osman bey muayene etmeye başladı, göğsümü dinlerken biraz durakladı ve bana bir göğüs röntgeni çektirmemi söyledi.Röntgen’de sağ üst göğsümde bir leke gördü.Sonra ilaçlı tomografi’ye döndük oda çekildikten sonra sağ akciğerimde 3.5 ile 5 cm arasında tümör olduğu ortaya çıktı,yani açıkçası akciğer kanseri olduğum tıbbi açıdan onaylanmıştı.Durumumu damdan düşer gibi Sonay ile paylaştım biraz sert oldu tabii kalp krizi geçirecekti :)Sonay durumumu Sevinç ile paylaşmış.
Sevinç daha önceden tanıdığı Prof.Dr. Semih Halezeroğlu’ndan benim için randevu almış…

İlk Raund ……

Ve süreç başladı……… İlk randevu Maslak Acıbadem hastanesi prof dr Semih Halezeroğlu ( ilk defa tanışıyorum ) ile gerçekleşti.
İlk karşılaşmamızda o yüksek enerjisi ile benim gibi fobisi olan birisini yarım saat içerisinde bütün operasyona hazırlaması inanılmazdı. Muayene ve pet ct taramaları yapıldıktan sonra ( takriben 7 cm lik bir tümör ortaya çıktı) sıra iğneli biyopsiye geldi tabiki , ben her zamanki gibi benim iğneye karşı fobim var deyip hoplayıp zıpladım. Sonuçta lokal anestezi yapılarak tümör’den parça alındı , bütün testler yapıldı artık hazırdım.Ve sıra Semih bey’in odasında ameliyat gününü kararlaştırmaya geldi , ben parti verecekmiş edası ile siz bu operasyonu 13 nisan’da yapabilirsiniz dedim ve oldu ( Semih bey’in müsait olduğu tarih oydu zaten ) :))

Bu arada sevgili Beliz Teoman ile tanışıyoruz , Beliz hanım NTV için program hazırlıyor. Ameliyatınızı çekebilirmiyim diye bir talepte bulundu , bizde niçin olmasın en azından insanlara hastaneden ve doktordan kaçmamaları için bir yol gösterir dedik ve sayelerinde bir kısa metraj film sahibi olduk .Böylesine değerli bir programla insanları aydınlattıkları için kendisine ve ekibine çok çok teşekkür ediyorum.

2.nci Raund

13 Nisan Çarşamba sabah saat 06.00 aşiret gibi hastaneye gidişimiz valla çok komiktik 10 kişi hastane kapısından içeri girdik ve Beliz hanım ekibi ile bizi karşıladı, espiriler , şakalaşmalar havada uçuşuyor gülmekten gözümüzden yaş geliyordu ama birde bana sorun içimde kopan fırtınayı :)
Odaya alındık yine on kişi, ben nasıl yırtabilirimin peşinde koşturuyorum ama yemediler. Hasta bakıcı gelip benim parti kostümümü giydirdikten sonra ilerleyen günlerde bayağı kanka olduğum sevgili iğne ile damar yolum açılıp beni tekerlekli sedyeye yatırıp son sürat koridorlarda ilerleyip zaman tünelinden geçer gibi bir anda kendimi ameliyathanede buldum ( Artık tek başıma kalmıştım Sonay , Ada , Dila , Seçkin , Sibel ve sevdiklerim yanımda yoktu artık ).Tepemdeki ışıklara bakarken film kopmuş :)) Sağ akciğer, üç kaburga’yı ameliyathanede bıraktıktan sonra Semih bey’in sesi ile gözümü açtığımda karşımda Sonay , Ada ve Dila’yı gördüm ( İnanılmaz bir andı benim için).Beş saatlik bir operasyondan sonra artık yoğun bakımdaydım. vs vs vs ve klasik hastane konaklamasından dostlarımın beni ziyaretinden sonra taburcu oluyorum hemde Semih bey ile kebap ve lahmacun konusunda uzlaştıktan sonra :))

3 ncü Raund

Kemoterapiii………
Evet sıkıntılı bir süreçe daha merhaba ama allahın sevgili kuluyum herhalde şu ana kadar karşıma beni güler yüzleri ve enerjileriyle rahatlatan insanlar çıktı.Profesör doktor Gökhan Demir medical onkolojinin patronu :)))
Gökhan bey ile muayenem ve tedavi takvimim için bir araya geldik.Bana yaklaşık olarak 4 büyük 4 ufak kür kemoterapi uygulayacaklar buda 4 ay gibi bir zaman diliminde gerçekleşecek. Woow beni hiç bir zaman yalnız bırakmayan o sevimli kankam iğne ile birlikteliğimiz damar yolu açılma sırasında tekrar başlıyor :)) . Kısaca sabah 09.00 hastanede olunuyor damar yolum açılıyor kan alınıyor tahliller için her seferinde olması gereken , değerler hakkında bilgilenmek lazım değilmi :)) Sonra ufak ufak ilaçlar geliyor ve damar yoluma bağlanıyor. Çok mutluyum çünkü güler yüzlü meleklerim sahne alıyor burada. Sanki misafirliğe gitmiş gibi karşılıyorlar beni tek kelime ile harikalar. Gel zaman git zaman kemoterapininde sonuna geliyorum yani dört ay geçiyor. Artık ara verme zamanı çünkü daha radyoterapi var ( atom karınca olmaya ramak kalmış ) :))

Bende fırsat bu fırsat deyip Ören’e kaçıyorum. Orada aile saadeti bir ihtimam bir bakım sormayın :) Ada’yı yanıma alıp kaçıyorum ver elini Fethiye Göcek çünkü sevgili kardeşim Haldun’umun Lotus’una. Orada kaptanım canım kardeşim Kadir’im bekliyor biraz deniz keyfi , denizde çiğ köfte , rakı (olmazsa olmaz ) Öykü’nün tuttuğu balıklar falan. Aman allahım zaman muhteşem geçiyor taki dünya ayaklarımın altından kayıp operasyonlu taraftan kaburgamı kırana kadar :)) . Denizde son iki gün Bodrum marinaya yanaşıyoruz ve ben hemen istanbul’a uçuyorum. Tatil bitti …

4 ncü Raund

Ve profesor doktor Enis Özyar ile buluşma vakti…
Yine bir muayene , radyoterapi hakkında aydınlanma zamanı. Enis bey her gün yaklaşık 10 dakika ışın verileceğini ( kesilen kaburgalara Semih bey’in işaret koyduğu noktalara ) anlattı. Vakumlu kapılar ardında kendini star wars filminde zannediyorsun, inanılmaz cihazlar on dakika acaba için den ne çıkacak diye düşünüyorsun :)). 30 kür radyo terapi bir aylık bir zamanda bitiyor ve kontrollerde bir araya gelmek üzere hastaneden ayrılıyorum.
Hep düşünüyorumda gerçekten çok şanslıydım bu kadar değerli insan benimle ilgileniyordu.Genelde hastaneye hep ayaklarım geri geri giderdi ama bu yaşadıklarımdan sonra neredeyse koşarak gitmeye başladım.

Bu süreçte benim yaşamama en büyük katkısı olan ve kesinlikle hakkı ödenemeyecek sevgili hocam profesör doktor Semih Halezeroğlu ve ekibi , profesör doktor Gökhan Demir , profesör doktor Enis Özyar ve Acıbadem hastanesinin melekleri iyiki varsınız , iyiki sizleri tanıdım.
Operasyon ve tedavi bitti ama kontroller devam…..Böylesi büyük bir operasyondan sonra ortaya çıkan sonuç kesinlikle hastaneye gitmekten ve doktora muayene olmaktan kaçınmamak …..

Dumansız ve stressiz bir hayat olsun……..

Hakkı Engin ERENEL


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu
Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Randevu Başvurusu İçin:

0212 304 3940

0532 151 9734