Survivor adası olarak ün salan Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan TilsoBrito Rojas, akciğerindeki kanserden ileri teknolojik yöntemle Türk doktor sayesinde kurtuldu.

Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan 63 yaşındaki TilsoBrito Rojas hayatında ilk defa yurt dışına çıktı. İsviçre’ye hem evlilik hazırlığı yapan kızını ziyarete hem de müstakbel Türk damadıyla tanışmaya gitti. Ama gider gitmez apar topar apandisit ameliyatına alındı. Yapılan tetkikler sırasında Rojas’ın akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı. Damadının araştırmalarıyla soluğu Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu’nun yanında alan Dominikli hasta, ileri teknolojik yöntemle akciğerindeki tümörden kurtularak sağlığına kavuştu.

Prof. Dr. Halezeroğlu, akciğer kanserinin ilk evrede belirti vermediğini, Rojas’ın da İsviçre’de apandisit ameliyatı olduğu sırada akciğerinde 2,5 cm kitle tespit edildiğini belirterek, “Hastamız geldiği zaman kendisine PET CT yaptırdık, vücudu baştan aşağı taradık. Başka bir yerde olmayınca sadece akciğerde olup ebadı da küçük olunca en ileri teknoloji ile kapalı ameliyat yani tek port torakoskopik (VATS) operasyon yaptık ve sağlığına kavuşturduk” dedi.

Tek port VATS operasyonunun açık ameliyata göre son derece önemli avantajları olduğunu, 4 santimlik kesiden içeri kamera ile girdiklerini ve hastanın nefes fonksiyonlarından Ağrısına dek her şeyin hasta lehine ilerlediğini vurgulayan Prof. Halezeroğlu, “Vücudunuzda 25 cm’lik ameliyat kesisi olmuyor. Kaburgalarınız kırılmıyor, kaburgalar arası yaralanmıyor, ameliyat sonrası ağrı çok az oluyor. İşinize gücünüze birkaç gün içinde dönebiliyorsunuz. Hastamızı da ameliyat sonrası hastanede dört günlük yatış süresinin ardından taburcu ediyor ve evine yani Dominik Cumhuriyeti’ne sağlığına kavuşmuş olarak uğurluyoruz” diye konuştu.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu
Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Randevu Başvurusu İçin:

0212 304 3940

0532 151 9734