Ne yazık ki akciğer kanseri hakkında bir çok yanlış bilgiler ve ön yargılar mevcuttur. Bu yanlış bilgiler doğru tedavinin gerçekleşmesini zorlaştırır. Bu yazımızda akciğer kanserinde yanlış bilinenler ve bunların doğruları yer alır. Aşağıda örneklerini görebilir, sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıda akciğer kanseri nedeniyle ameliyat uygulanan bir hastanın gerçek öyküsünü izleyebilirsiniz.

 

YANLIŞ: Tüm Akciğer Kanseri hastalarında yaşam süresi kısadır.
DOĞRU: Akciğer kanseri erken teşhis edildiğinde (1. ve 2. evrede) hastaların akciğer kanserinden kurtulma olasılığı son derece yüksektir.

YANLIŞ: Kansere bıçak değerse hastalık yayılır.
DOĞRU: Gerçek bunun tersidir: akciğer kanseri 1. ve 2. evrede ameliyatla çıkartılmaz ise hastalık yayılır. Tüm ulusal ve uluslar arası bilimsel tedavi rehberlerinde erken evre akciğer kanserinde ilk tedavi seçeneği ameliyattır.

YANLIŞ: Açık ameliyat kapalı ameliyata göre daha iyidir.
DOĞRU: Gelişmiş ülkelerde kapalı akciğer ameliyatları (VATS) açık ameliyatların yerini almıştır. Tüm bilimsel kaynaklar akciğer kanserinde kapalı ameliyatı önermektedir.

YANLIŞ: Akciğer ameliyatı sonrası hastaların sağlığı çok bozulur.
DOĞRU: Kapalı ameliyat (VATS) yapılan hastaların %90’ından fazlası ameliyat sonraı 10 gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilirler.

YANLIŞ: Akciğer kanseri ameliyatı çok riskli bir operasyondur.
DOĞRU: Akciğer kanseri operasyonu riski tecrübeli bir ekip tarafından ve donanımlı bir merkezde gerçekleştirildiğinde riskleri son derece kabul edilebilir düzeyde düşüktür (bakınız: Akciğer Kanseri Ameliyatı – Sorular ve Yanıtları)

YANLIŞ: Sigara içen bir kişide hiç bir belirti yoksa bu kişide akciğer kanseri yoktur.
DOĞRU: Erken dönemde akciğer kanserli hastalarda hiç bir belirti bulunmaz. Belirti ancak akciğer kanserinin ilerlediği veya başka organlara yayıldığı durumlarda ortaya çıkmaktadır.

YANLIŞ: Bitkisel veya alternatif yöntemler (zakkum, mantarlar, polenler, kara üzüm gibi) ile akciğer kanserini yenmek mümkündür.
DOĞRU: Bugün dünyada en büyük harcamalar kanser tedavilerine yönelik olarak yapılmaktadır. Sayısız bilimsel çalışma ile en küçük faydası olacak tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Hiç bir faydası gösterilmemiş ticari ürünlere yönelmek ne yazık ki hiç bir zaman olumlu sonuç vermemektedir. Bununla birlikte sosyal yaşantının güçlendirilmesi, duygusal destekler ve yapılabilecek derecede (az veya orta miktarda) spor aktiviteleri akciğer kanserinde hayatta kalma ve bu süre içerisinde hayatı daha olumlu geçirmek için çok daha değerli yöntemlerdir.

 


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu
Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Randevu Başvurusu İçin:

0212 304 3940

0532 151 9734