Birinci Evre Akciğer Kanseri & Tedavisi

Birinci evre akciğer kanserinde tümör çapı küçük ve lenf bezlerine veya başka organlara yayılma yoktur. Aşağıdaki bilgilerde bu evredeki tedavi yöntemi hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Sorularınızı sayfa sonundaki yorum bölümünde bize iletiniz.

Lütfen sorularınızda hastanız hakkında yeterli bilgileri verin (yaşı, genel durumu, diğer hastalıkları gibi). Sadece film veya patoloji raporunu yazarak yorumlanmasını istemeyin.

Tüm hastalara acil şifalar dilerim.

Tümör, 1. evre akciğer kanserinde 5cm'den küçüktür. Ayrıca birinci evrede sıçrama yoktur.

İlk Evre Akciğer Kanseri

Birinci evre akciğer kanseri genellikle hastanın hiç bir yakınması olmadığı durumlarda, sadece check up sırasında çekilen filmler ile tespit edilir. Kanser 5cm’den daha küçük olup lenf bezleri dahil hiç bir yere yayılmamıştır. Akciğer kanserindeki en erken evredir. Yapılan ileri tetkiklerde (PET-BT, beyin MR, EBUS, mediastinoskopi vb gibi) kanserin lenf bezlerine veya başka bir organa yayılma yapmadığı ortaya koyulmuştur. Birinci evre akciğer kanserli hastalarda tedavi sonuçları tüm diğer evrelere göre daha iyidir.

1. Evre Akciğer Kanseri Belirtileri

Birinci evredeki akciğer kanseri küçük olduğu için genellikle herhangi bir belirti vermez. Bazen kanserle ilgili olmayan diz ağrıları ve halsizlik yakınmaları olabilir. Önemli olan daha önce uzun süre içmiş veya halen sigara içen ve 55 yaş üzerinde olan kişilerin her yıl bir kez düşük doz, tarama amaçlı BT ile takip edilmeleridir. Birinci evre akciğer kanseri ancak bu şekilde tespit edilebilir.

1. Evre Akciğer Kanseri Tedavisi

  • Birinci evre akciğer kanserinin tedavisi ameliyat ile kanserli lobun çıkartılmasıdır.
  • Öncelikle kapalı-endoskopik yöntem-VATS tercih edilmelidir (Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği -ACCP- 2013 yılı Tedavi Rehberinde açık ameliyat yerine kapalı -endoskopik – operasyonun tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştir).
  • Ameliyattan sonra kemoterapi veya radyoterapi gerekmez.
  • Ortalama olarak 4 veya 5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler.
  • Ameliyattan sonra 2 hafta içerisinde tüm aktvitelerini yapabilirler.
  • Birinci evre akciğer kanserinde ameliyat sonrası hastalıktan tam olarak kurtulma oranı tüm akciğer kanseri evreleri içerisinde en yüksek olandır

Tedavi Sonrası Takip Protokolü

Birinci evre akciğer kanseri ameliyatı sonrası hastaların takip protokoller uluslararası rehberlere göre şöyle belirlenmiştir:

  • İlk 2 yıl: 3 ayda bir muayene ve basit laboratuar testleri. 6 ayda bir kez bilgisayarlı tomografi çekilmesi
  • Sonraki 3 yıl: 6 ayda bir muayene ve basit laboratuar testleri. Yılda bir kez bilgisayarlı tomografi çekilmesi
  • Daha sonraki yıllarda: her yıl bir kez bilgisayarlı tomografi çekilmesi

Aşağıda akciğer kanseri nedeniyle ameliyat uygulanan bir hastanın gerçek öyküsünü izleyebilirsiniz.

 


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu
Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Randevu Başvurusu İçin:

0212 3043940

0532 1519734