Üçüncü Evre Akciğer Kanseri

Üçüncü Evre akciğer kanseri nedir?

Akciğer kanserinde üçüncü evrede tümör çapı 7cm’den daha büyüktür. Ayrıca, ana bronş tıkanıklığı, kalp zarı veya kaburgalarda hasar oluşturan tümörler ve mediasten adı verilen akciğer dışındaki lenf bezlerine yayılma yapmış akciğer kanserleri de üçüncü evre olarak tanımlanır.

akciğer kanserinde ucuncu evre
 

Akciğer Kanseri 3A Evresi Nedir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması 3A evresindeki bir akciğer kanserine işaret eder.

  • Kanserin olduğu akciğer tarafındaki akciğer dışı lenf bezlerine (mediastinal) metastaz olması (örn. kanser sağ akciğerdedir ama lenf bezleri sol taraftadır).
  • Kanserin bir ameliyatla çıkartılmasının neredeyse mümkün olamayacağı şekilde etraftaki dokulara yayılması (örn. tümör 10cm’den büyüktür veya tümör ana nefes borusuna, diyafram adalesine doğru yayılmıştır).

    Akciğer Kanseri 3B Evresi Nedir?

    Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması 3B evresinde bir akciğer kanserine işaret eder.
  • Kanserin olduğu tarafın karşı tarafında lenf bezleri metastazı vardır (kanser sağda iken lenf bezi metastazı solda olması gibi),
  • Göğüs boşluğu dışındaki (örn. boyun, koltuk altı veya kasık bölgesi gibi) herhangi bir lenf bezine metastaz olması,
  • Kanser omurga, yemek borusu veya kalp gibi ameliyatla çıkartılması olanaksız şekilde yayılma göstermiştir.

Üçüncü evre akciğer kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Üçüncü evre akciğer kanserinde tedavi yöntemi öncelikli olarak kemoterapi ve radyoterapidir.

Akciğer dışı (mediastinal) lenf bezlerinde yayılma olmayan küçük hücreli dışı akciğer kanserinde tecrübeli göğüs cerrahları tarafından ilk önce ameliyat uygulanabilir.

Mediastinal lenf bezlerinde metastazlı küçük hücreli olmayan akciğer kanserinde bazı durumlarda önce kemoterapi (ve bazen de radyoterapi) uygulanıp kanserde ilerleme olmazsa ameliyat uygulanır. Bunun için son kemoterapiden 4 hafta sonra yeni bir PET-BT çekilerek inceleme yapılır.

Aşağıdaki videoda 3. evre akciğer kanseri hastamızın tedavi süreçlerini izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/0GW_9LwWYlI?si=-I62EXLuEUW3WW8X

Küçük hücreli akciğer kanseri üçüncü evre tedavisi ise sadece kemoterapi+ radyoterapi+ koruyucu beyin ışınlaması şeklindedir.

Bu evrede tedavi kararı içerisinde medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisinin yer aldığı bir ekip tarafından verilmelidir.

Üçüncü evre akciğer kanserinde ortalama yaşam süresi nedir?

İngiliz Kanser Araştırma Merkezi sonuçlarına göre (https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/statistics-by-cancer-type/lung-cancer/survival) üçüncü evre akciğer kanseri hastalarının %35’i teşhisten bir yıl sonra yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü sonuçlarına göre ( https://www.cancer.org/cancer/lung-cancer/detection-diagnosis-staging/survival-rates.html) üçüncü evre akciğer kanseri hastalarının beş yıllık yaşam süresi yüzde 10’dur.

Ek olarak 3A evresinde akciğer kanseri olan hastaların %14’ü teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarına devam edebilmektedir.

3B evresinde akciğer kanseri olan hastaların %5’i teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarına devam edebilmektedir.

 

Leave a Reply