Akciğer Kanseri Teşhisi

/Akciğer Kanseri Teşhisi
Akciğer Kanseri Teşhisi 2018-03-05T22:55:03+00:00

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Belirtiler ve Doktorla Görüşme

akciğer kanseri hastanın bilmesi gerekenler, hasta eğitimi

Akciğer kanseri teşhisi için ilk ve en önemli şey hastanın doktora anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu (öksürük, ağrı, halsizlik, zayıflama, ağızdan kan gelmesi, ses kısılması, nefes darlığı ve benzeri), sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.

Muayene: Akciğer kanseri direkt olarak muayene bulgusu vermeyebilir. Ancak, hastalık yayılmış yani metastaz yapmış ise yayılmanın olduğu bölgelerde muayene ile bulgular saptanabilir. Örneğin boyun bölgesinde lenf bezi büyümesi, kaburgalarda ağrı, kolda his kaybı veya göz kapağında düşme gibi.

 

Radyolojik İncelemeler – Filmler

Normal akciğer grafisi ancak akciğerdeki bir tümörün büyümüş olması durumunda teşhise yardımcı olur. Akciğer grafisinin normal olması kanser olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle belirgin yakınmaları olan şüheli durumlarda daha ileri görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Akciğer Bilgisayarlı Tomografisi: Bir veya birkaç milimetre aralıklarla tüm akciğer ve göğüs boşluğunun taranması yöntemidir. Akciğer kanseri teşhisinde en sık kullandığımız yöntemlerin başında gelir.

Gerekli durumlarda aşağıdaki teşhis yöntemlerinden bazen bir tanesi bazen hepsi teşhis amacıyla kullanılabilir.

PET – CT

Bu görüntüleme yönteminde tomografide akciğerde tespit edilmiş olan kitlenin veya nodülün kanser mi yoksa iyi huylu bir hastalık mı olduğu ayırt edilir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde yayılma olup olmadığı da PET-CT tarafından tespit edilir.

Pet CT_7

Bronkoskopi

Hava yollarımız içerisinin ışıklı bir sistem ile görüntülenmesidir. Tümör bronş içerisinde ise bundan biyopsi almak da mümkündür. Riskleri son derece az olan ve çok yaygın olarak kullanılan bir tanı yöntemidir.

Akciğer kanserinde bronkoskopi videomuzu izlemek için tıklayınız.
igne-biyopsisi

İğne Biyopsisi

Bazı durumlarda akciğerdeki kitlenin diğer yöntemlerle teşhis edilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda tomografi altında görüntü alınarak kitle içerisine bir iğne ile girip kitleden biyopsi alınır.

 

Video-Torakoskopi

Videotorakoskopi Torakoskopi işlemi

Video-Torakosopi Göğüs boşluğu içerine ilerletien bir kamera ile alınan görüntüler yardımıyla şüpheli bölgeden biyopsi alınması işlemidir.

Video-Torakoskopi genel anestezi veya lokal anestezi altında uygulanır. İşlemden sonra genellikle 1 gece hastanede kalış uygun olur.

Video-Torakoskopi sırasında alınan doku örneği patoloji incelemesine gönderilir. Ameliyat sırasında yapılan patoloji incelemesine frozen inceleme adı verilir. Bu inceleme ile alınan örnekte kanser olduğu tespit edilirse bu esnada tedavi edici operasyon da gerçekleştirilebilir.

Mediastinoskopi

Akciğer kanserinin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını anlamak için kullanılan endoskopik yöntemdir. Genel anestezi altında bir endoskop yardımı ile lenf bezlerinden biyopsi alınır. İşlem yaklaşık olarak 45 dakika sürer.

Bu konu ile ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

169 İleti

 1. ozan küçükaksoy 12:29 de 8 Mart 2017

  Semih Bey, öncelikle iyi çalışmalar dilerim…

  03/03/2017 tarihli BT, toraks (KONTRASTSIZ) çekimi sonuçalrım aşağıdaki gibidir.
  Korkmamı gerektirecek bir sorun görüyor musunuz cevaplarsanız çek mutlu olurum..
  Saygılarımı sunarım…

  BULGULAR:
  15.09.2015 tarihli BT tetkiki ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir
  Hastanın bir önceki incelemesinde izlenen , sol akciğer alt lobdaki küçük hava yolu enflemasyonu sentriasiner buzlu cam dansitesinde opasite artımları tümüyle
  regresedir.
  Sol akciğer üst lob lingülainferior segmette ince lineer fibroatalektazik bant izlenmiştir.
  Her iki akciğerde yeni ortaya çıkan nodüler lezyon, aktif infiltrasyon ayırt edilmemiştir.
  Kalp normaldir. Mediastinal ana vasküler yapılar normaldir.

  Trakea ve ana bronşlar normaldir.
  Özefagusun torasik seyri normal izlenmiştir.
  Mediastende patolojik boyutta lenf bezi saptanmadı.
  Kesit alanına giren batın organları normaldir.
  Kemik yapılar normaldir.
  SONUÇ:
  Hastanın bir önceki incelemesinde izlenen , sol akciğer alt lobdaki küçük hava yolu enflemasyonu sentriasiner buzlu cam dansitesinde opasite artımları tümüyle
  regresedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:44 de 8 Mart 2017

   Ozan Bey, bir akciğer enfeksiyonu geçirmişsiniz ve tedavi sonrası düzelme olmuş. Geçmiş olsun.

 2. Nesrin 10:42 de 7 Mart 2017

  Merhabalar lütfen yazacağım pataloji sonucunu bana açıklar mısınız Doktor bey 🙏🏻 Epiktiz 1 NO : CK7(?), CD34(-), S100(-), CK20(-), TTF-1(+), EMA(+), P63(+), KALRETİNİN (-), VİMENTİN(-) BOYANMA GÖSTERMİŞTİR..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:55 de 7 Mart 2017

   Daha önceki yorumları okuyunuz. Hasta hakkında bilgi vermeden gönderilen bu tür raporlarınız için yorum yapmıyorum. Doktorunuzla görüşünüz.

 3. Ayla 02:24 de 26 Şubat 2017

  Sevgili hocam öncelikle iyi geceler diliyorum yorumları okudum bende çok korkuyorum 1 ay öncesi göğüs hastalıkları dr na çıktım film çekildi akciğerde leke oldugu görüldü dr’um ilaçları kullanıp birde tomografi çekilmesini önerdi pazartesi randevum var fakat korkudan gitmek istemiyorum ben eşimi de yakınlarımı da kanserden kaybettim sizce kanser olma olasılığım varmı ? Niye tomografi istedi diye içim içimi yiyorum şimdiden teşekkür ediyorum…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:09 de 26 Şubat 2017

   Yaşınız, sigara öykünüz, muayene bulgularınız ve filminizde akciğerde görülen lezyonun özellikleri hakkında bir bilgi sahibi olmadan sorunuza yorum yapılabilmesi mümkün değil. Mutlaka filminizi çektirin ve tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırma yapılsın. Acil şifalar.

 4. Cem 20:10 de 24 Şubat 2017

  Hocam merhaba , benim babam 74 yasinda ve akciger kanseri suphesiyle devlet hastanesinden fakulte hastanesine sevk etti ve o doktor da yuzde 90 kanser dedi ve bronskoskopi yapilacak dedi haftaya randevu verdi ve biz ne yapacagimizi bilmiyoruz dedemde kanserden vefat etti ve bu lazer yani isinlama yapildiginda bronskoskopi oldugunda kanser kotu huylu cikti ve zarar vermisti ne yapmamizi onerirsiniz hocam.. tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:52 de 25 Şubat 2017

   Burada hastalığa ait hiç bir bilgi mevcut değil.
   Bu şekilde bilgi vermeden yorum bekleyen tüm hastalara önerdiğim gibi size de hastaya ait tüm ayrıntıları bilen doktorlarınızla görüşmenizi ve sorularınızın yanıtlarını kendilerinden almanızı öneririm.

 5. Sabriye 22:46 de 21 Şubat 2017

  Merhabalar hocam 37 yaşındayım 4 ay önce iki göğsümün arasında şişlik ve baskı uyguladigimda acı hissettiğim için doktora gittim ultrason sonucunda bişey çıkmadı ama tomografi çekilmesi önerildi tomografide sol Ac alt lob superior düzeyinde lateral kesimde subplevral alanda yaklaşık 6mm çapta nodul izlenmiş ve takibi onerilmisti Bugün aldığım tomografi sonucunda ise sağ ac orta lobda 17. Kesitte subplevral sağ ac alt lobda 22. Kesitte parankimal yerleşimli milimetrik boyutlarda noduler imaj mevcuttur sol ac alt lob 22. Kesitte milimetrik boyutta parankimal nodüler izlenmiş hastada primer öyküsü var ise tariflenen noduller metestaz açısından önemli olabilir klinik korelasyonu uygun olacaktır yazıyo nasıl bir yol izlemem gerekiyo şimdiden sonra akciyer kanserimiyim şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:38 de 22 Şubat 2017

   37 yaşında bir hastada birkaç adet 1cm’den daha küçük nodülde akciğer kanseri olasılığı yok denecek kadar azdır. Eğer geçirmiş olduğunuz daha önceki bir kanser tedavisi yok ise bunların metastaz olma olasılığı da yoktur. Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından takibiniz yeterli olur. Geçmiş olsun.

 6. Ayşe 23:46 de 16 Şubat 2017

  hocam annem 44 yaşında 13 yıldır sigara kullanmıyordu son 1 yıldır içmeye başladı. 4 5 aydır öksürüyor ve 2 3 kez az miktarda kan gelmiş bunun dışında gece terlemesi tıkanma ateş kilo verme gibi şikayetleri yok. Kan gelmeden önce alerjik astım tanısı konmuştu kan geldiğinde akciğer tomografisi çektirdik ve sonuç temiz çıktı. Doktor bronkoskopi yapmamız gerektiğini söyledi durum ciddi olabilir mi ciddi bir şeyi olsaydı tomografide çıkar mıydı bu kan bizi çok korkutuyor hocam

  http://i.hizliresim.com/l3oZBJ.jpg

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:40 de 17 Şubat 2017

   Sigara içen bir kişide öksürükle kan gelmesi, tomografide bir şey görülmezse dahi bronkoskopi ile araştırılmalıdır. Bunun sonucunda kesin durum tespit edilecektir. Tomografide tümör görülmemesi olumlu bir durumdur. Geçmiş olsun.

 7. yilmaz 11:55 de 8 Şubat 2017

  Merhaba hocam size bir konuda danışıcam anneme torasentez yapıldı 3 kez yapıldı malignite yönünden pozitif çıktı bunun ardından biyopsi yapıldı malignite yönünde negatif çıktı kitlede de herhangi bir bulgu rastlanmadi pet yapıldı sonucu bekliyoruz bu konuyla ilgili düşünceniz nedir simdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:18 de 8 Şubat 2017

   Sıvıda kanser hücresi görülmüş olması çok önemli, Biyopside kanserli bölgeye ulaşılamıştır. Torakoskopi (VATS) işlemi ile biyopsi yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 8. Aylın 00:42 de 5 Şubat 2017

  hocam merhaba.. PET/BT raporu danışmak istiyorum.

  Sol akciğer üst lopta antereolateral kesimde izlenen 1.6 cm nodüler lezyonda (8.41) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Mediastende sol üst paratrakeal, paraaortik ve subaortik lenf bezlerinde (6.13 – 9.22) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  1.4 cm perikardial effüzyon izlemektedir.

  Sağ sürrenal bez medial kolunda izlenen kalınlaşmada karaciğer ortalama düzeyinin altında (3.94/4.79) artmış metabolik aktivite izlenmektedir

  SONUÇ: Sol akciğer üst lopta izlenen hipermetabolik nodüler lezyon primer veya metastatik maligniteyi temsil edebilit.

  Mediastinal hipermetabolik lenf bezlerinin metastatik maligniteyi temisl ettiği düşünülmüştür.

  Sağ sürrenal bezde izlenen metabolik aktivite artışı malignite açısından tanı koydurucu düzeyde değildir.

  Hocam size sormak istediğim bu hastanın ameliyat şansı var mı. Teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:14 de 5 Şubat 2017

   Ameliyat şansının olabilmesi için PET-BT’de şüpheli görülen lenf bezlerinden biyopsi yapılmalı (EBUS veya mediastinoskopi ile) ve bunlarda metastaz olmadığı tespit edilmelidir. Ayrıca sağ böbrek üstü bezinde metastaz şüphesi mevcut. Üst batın konrastlı MR ile bu lezyonun metastaz olmadığı teyit edilmelidir. Aksi durumda ileri evre bir akciğer kanseri olduğu için ameliyat uygun olmaz.

 9. erdinç 21:40 de 3 Şubat 2017

  merhaba semih bey. annem ateş ve öksürük şikayetleriyle gittiği hastanede yapılan incelemeler sonrası pnömoni tedavisi gördü. genel durumu düzeldi. ancak doktoru tomografiyi şüpheli değerlendirerek ve uzun yıllar sigara kullanmasından dolayı bronkoskopi önerdi. ve bronkoskopi sonucu sağ üst lob anterior segment girişinde tümoral oluşum? tespit edildi. diğer bronşlar normal olarak değerlendirildi. biyopsi sonucu adenokarsinom olarak geldi. şimdi pet-ct ve beyin mr planlanıyor. evreye göre tedavi edilecek sanırım. ancak bu bulgularla ameliyat şansı sizce ne durumdadır. thorax ct radyoloji raporunda bile kitle imajı izlenmemiştir şeklinde ifade ediliyordu. sadece pnomonik infiltrasyon gözlenmektedir deniyordu. bu beni erken evre olduğu konusunda ümitlendiriyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:18 de 4 Şubat 2017

   Hastayı ve BT’sini görmeden herhangi bir yorum yapabilmek veya sizin talep ettiğiniz şekilde bir “tahminde” bulunabilmek mümkün değil. PET-BT durumu net olarak ortaya koyacaktır. Umarım erken evrede bir hastalık olur ve ameliyatla tedavi şansınız yükselir. Acil şifalar diliyorum.

 10. Cem TURAN 22:35 de 2 Şubat 2017

  Teşekkürler hocam.

 11. Cem TURAN 23:17 de 1 Şubat 2017

  Selamlar hocam kontrastlı toraks BT bulguları
  Sol hilusda büyüğü 19*15mm boyutlarında santrali kistik nekrotik bir kaç adet LAP izlenmektedir.paratrakeal subkarinal yerleşimli ve aortikopulmponer pencerede büyüğü subkarinal 12*10 mm boyuta ulaşan birkaç adet lenf nodu izlenmektedir.
  Sol akciğer üst lob posterior segmentte 25*21 mm boyutlarında komsulugunda ploraparankimal bantların izlendiği hafif düzensiz sınırlı noduler lezyon ve komsulugunda büyüğü 8*6 mm boyutlarında Bir kaç adet daha nodül dikkati çekmektedir.Geçmişte testis ameliyatı olunmuş 01/05/2000 tarihinde karışık hücreli tümör olduğu ön görüldü Ankara GATA 6 ay ayda bir kontrole gidildi.2000 yılında sol hilusda 1,5-2 cm LAP.Sol akciğer ortazonda 11.4*12.4 mm radyoopak kitlesel lezyon izlenmiştir.20 yıldır sigara kullanmaktayim.pet CT istendi raporu bekliyorum.mumkunse bu raporlara göre bir değerlendirme yapabilirsiniz.yas 43.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:39 de 2 Şubat 2017

   PET-BT’de lezyonlarda aktivite görülmesi durumunda biyopsi yapılması gerekli olacak. Biyopsi sonucuna göre tedavi planlaması veya takip uygulanacaktır.

 12. Deniz 03:21 de 1 Şubat 2017

  Hocam merhaba geçtiğimiz hafta akciğerlerimde ağrı hissettiğim için göğüs hastalıkları servisine başvurdum. Uzun yıllardır sigara kullanıyorum 1.5 ay kadar evvel ağır bir grip geçirmiştim.akciğer filminde sağ ve sol akciğerimde beyaz iki küçük nokta var ve bilgisayarlı tomografi istendi. Geçirdiğim gripten dolayı böyle görünme ihtimali ya da Bunun kanser olma ihtimali var mıdır. Tomogrofi sonucunu bekleyemedim cevap verirseniz çok mutlu olurum .teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:11 de 2 Şubat 2017

   ‘Her 2 akciğerde beyaz 2 küçük nokta’ … böyle bir tanım üzerine biz doktorlar yorum yapamayız. Filmleri gören doktorunuza danışın

 13. İbrahim 21:44 de 20 Ocak 2017

  İyi geceler hocam Şanlıurfa dan yazıyorum. 42 yaşındayim 20 yıl sigara içtim 3 yıldır bıraktım bilsayarli toraks BT incelemesinde sağ akciğer üst lob apikal segmentte 6 mm boyutlu, orta lob laterel segmentte 4 mm boyutlu kalsafiye, iki adet nodül izlenmiştir hocam babam akciğer kanserineden vefat etti hocam vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:37 de 21 Ocak 2017

   İbrahim Bey, kalsifiye olmuş nodüller genel olarak tehlikeli değildir. Babanızda akciğer kanseri olması ve sigara öykünüz olması nedeniyle yine de 3 ay sonra toraks BT ile karşılaştırma yapılması faydalı olur.

 14. Emel balıkçı 00:44 de 15 Ocak 2017

  Hocam merhaba kardeşim 23 yaşında işe başlama için sağlık raporu istendiğinde tesadüfen çektirdiği akciğer filminde problem olduğu söylenmiş , göğsünde hissettiği ağrılar varmış anca k daha önce kalpten şüphelenip kalp için gitmiş birşey çıkmamış , anterior mediasteni tamamen dolduran 11.5 *7.5 cm boyutlarındaki yumuşak doku kitlesinde malignite düzeyinde FDG tutulumu izlenmiştir (suv max 21)
  Karaciğer segment 5 te safra kesesi loju komşuluğunda hipermetobalik bir odak mevcuttur (suv max 8)

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:53 de 15 Ocak 2017

   Bunun bir LENFOMA veya germ hücreli tümör (SEMİNOMA) olma olasılığı çok yüksek. Filmlerinizi görmeden kesin bir değerlendirme yapamam. Hızlı şekilde mediastinotomi denilen işlemle kitleden örnek alınarak çıkacak sonuca göre derhal tedavi (kemoterapi ve gerekirse radyoterapi) başlanması gerekir. Bu işlem için hasta 1 gece hastanede kalmalıdır. Mümkünse randevu alarak bir an önce hastanemize başvurunuz. Acil şifalar dilerim.

 15. Ünal TARHAN 22:15 de 13 Ocak 2017

  Sağ sürrenal bezinde in phase out phase sekansta baskılanan benign natürlü adenom izlenmiştir
  Bilateral pelvik zincirde milimetrik lenfdenopati izlenmiştir.

  Aralık-2016 da MR raporunda yer alan yukarida iki notu iletiyorum,
  İncelenerek tanı açıklaması için yardımlarınıza rica.
  Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:09 de 14 Ocak 2017

   Israrla daha önceki yorumlara verdiğim yanıtlarda belirtmiş olduğum şekilde: Hasta hakkında bilgi verimemiş tek satırlık raporlar için değerlendirme yapmıyorum

    . Doktorunuza danışınız.
 16. fatih 18:19 de 10 Ocak 2017

  Hocam merhaba babam 60 yaşında balgamda kan şikayeti ile hastaneye gittik yapılan tetkiklerde yassı epitel hücreli akciğer kanseri teşhisi kondu :sağ akciğer alt lob paravertabral bölgede artmış FDG tutulumu gösteren (suv max:21,22) 74×52 mm boyutunda kitle lezyonu izlendi. sağ akciğer üst lobda FDG tutulumu gösteren (SUV max:2,02) düzensiz sınırlı birkaç adet nodüler sezyon saptandı. Mediastende prekarinal bilateral hiler bölgelerde artmış FDG tutulumu gösteren lenf nodları izlendi (SUVmax:5,86). Babam 7 ay önce sigarayıda bırakmıştı şu an gerçekten çok sağlıklı idi 10 yıl önce verem hastalığına yakalanmıştı onuda hızlı bir şekilde yenmişti. acaba bu hastalıktan da kemoterapi veya farklı bir şekilde kurtulabilirmi. şimdiden teşekkür ediyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:40 de 12 Ocak 2017

   Fatih Bey, burada sağ akciğerdeki kanserin soldaki akciğer içinde lenf bezlerine yayılmış olması (metastaz) nedeniyle 3B evresindedir. Bu evrede ameliyat uygulanmaz. Yapılacak olan şey kanserin hücre cinsinin bir biyopsi ile belirlenerek sadece kemoterapi değil, akılıı ilaçlar ve immunoterapi seçeneklerinin de değerlendirilmesidir. Bu tedaviler kemoterapiye göre çok daha olumlu sonuçlara sahiptir. Acil şifalar dilerim.

İletiler kapalı