Akciğer Kanseri Teşhisi

/Akciğer Kanseri Teşhisi
Akciğer Kanseri Teşhisi2019-01-13T10:53:09+00:00

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Belirtiler ve Doktorla Görüşme

Akciğer kanseri teşhisi için ilk ve en önemli şey hastanın doktora anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu (öksürük, ağrı, halsizlik, zayıflama, ağızdan kan gelmesi, ses kısılması, nefes darlığı ve benzeri), sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.

Muayene: Akciğer kanseri direkt olarak muayene bulgusu vermeyebilir. Ancak, hastalık yayılmış yani metastaz yapmış ise yayılmanın olduğu bölgelerde muayene ile bulgular saptanabilir. Örneğin boyun bölgesinde lenf bezi büyümesi, kaburgalarda ağrı, kolda his kaybı veya göz kapağında düşme gibi.

Radyolojik İncelemeler – Filmler

Normal akciğer grafisi ancak akciğerdeki bir tümörün büyümüş olması durumunda teşhise yardımcı olur. Akciğer grafisinin normal olması kanser olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle belirgin yakınmaları olan şüheli durumlarda daha ileri görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Akciğer Bilgisayarlı Tomografisi: Bir veya birkaç milimetre aralıklarla tüm akciğer ve göğüs boşluğunun taranması yöntemidir. Akciğer kanseri teşhisinde en sık kullandığımız yöntemlerin başında gelir.

Gerekli durumlarda aşağıdaki teşhis yöntemlerinden bazen bir tanesi bazen hepsi teşhis amacıyla kullanılabilir.

PET – CT

Bu görüntüleme yönteminde tomografide akciğerde tespit edilmiş olan kitlenin veya nodülün kanser mi yoksa iyi huylu bir hastalık mı olduğu ayırt edilir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde yayılma olup olmadığı da PET-CT tarafından tespit edilir.

Bronkoskopi

Hava yollarımız içerisinin ışıklı bir sistem ile görüntülenmesidir. Tümör bronş içerisinde ise bundan biyopsi almak da mümkündür. Riskleri son derece az olan ve çok yaygın olarak kullanılan bir tanı yöntemidir.

Akciğer kanserinde bronkoskopi videomuzu izlemek için tıklayınız.
igne-biyopsisi

İğne Biyopsisi

Bazı durumlarda akciğerdeki kitlenin diğer yöntemlerle teşhis edilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda tomografi altında görüntü alınarak kitle içerisine bir iğne ile girip kitleden biyopsi alınır.

Video-Torakoskopi

Videotorakoskopi Torakoskopi işlemi

Video-Torakosopi Göğüs boşluğu içerine ilerletien bir kamera ile alınan görüntüler yardımıyla şüpheli bölgeden biyopsi alınması işlemidir.

Video-Torakoskopi genel anestezi veya lokal anestezi altında uygulanır. İşlemden sonra genellikle 1 gece hastanede kalış uygun olur.

Video-Torakoskopi sırasında alınan doku örneği patoloji incelemesine gönderilir. Ameliyat sırasında yapılan patoloji incelemesine frozen inceleme adı verilir. Bu inceleme ile alınan örnekte kanser olduğu tespit edilirse bu esnada tedavi edici operasyon da gerçekleştirilebilir.

Mediastinoskopi

Akciğer kanserinin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını anlamak için kullanılan endoskopik yöntemdir. Genel anestezi altında bir endoskop yardımı ile lenf bezlerinden biyopsi alınır. İşlem yaklaşık olarak 45 dakika sürer.

Bu konu ile ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

171 Comments

 1. HANDE 17:17 de 11 Ocak 2019 - Yanıtla

  MERHABA,

  RADYOLOJİ RAPORUM AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR. DOKTORUMDAN TAM BİR BİLGİ ALAMADIM RİCA ETSEM SİZ YORUMLAYABİLİR MİSİNİZ?

  İNCELEME AKSİYAL PLANDA YAPILMIŞTIR. TORAKS SİMETRİK GÖRÜNÜMDEDİR. KOSTALARDA VE TORAKSA AİT YUMUŞAK DOKULARDA BELİRGİN PATOLOJİK ÖZELLİK SAPTANMADI. BİLATERAL AKCİĞER ÜST ZONDA MİLİMETRİK SENTRİASİNER AMFİZEMALANLARI İZLENMİŞTİR. SAĞ AKCİĞER ÜST LOB APİKAL SEGMENTTE 9MM ÇAPINDA SUBPLEVRAL BÜL FORMASYONU MEVCUTTUR.AYRICA HER İKİ AKCİĞERDE FOKAL SENTRİASİNER AMFİZEMATÖZ DEĞİŞİKLİKLER GÖRÜLMÜŞTÜR. SOL AKCİĞER İNFERİOR LİNGULER SEGMENTTE İNFRAHİLER ALANDA YAKLAŞIK 1CM ÇAPINDAKİ ALANDA FOKAL NONSPESİFİK PERİBRONŞİAL İLFİLTRASYON ALANI GÖRÜLMÜŞTÜR.MEDİKAL TEDAVİ SONRASI KONTROL BT İNCELEME ÖNERİLİR. SAĞ AKCİĞER ALT LOB LATERAL BAZAL SEGMENT DİYAFRAGMATİK YÜZDE SEKEL MİLİMETRİK PLEVRAL ÇEKİNTİ İZLENMİŞTİR. TRAKEA ORTA HATDA VE NORMAL KALİBRASYONDADIR.ANA BRONŞ DAĞILIMLARI NORMAL GÖRÜNÜMDEDİR.MEDİASTEN ORTA HATTADIR.MEDİASTENDE ANA VASKÜLER YAPILARI NORMAL ÇAP VE GÖRÜNÜMDEDİR.PATOLOJİK BOYUTTA MEDİASTİNAL LENF NODU SAPTANMAMIŞTIR. MEDİASTENDE PREVASKÜLER , PREKARİNAL ALANDA , SUBSANTİMETRİK BİR KAÇ ADET LENF NODU GÖRÜLMÜŞTÜR.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:32 de 13 Ocak 2019 - Yanıtla

   Bu sitede hasta hakkında hiç bir bilgi verilmeden radyoloji rapor yorumlama işlemi yapmadığımızı defalarca belirttim.

 2. ozan küçükaksoy 12:29 de 8 Mart 2017 - Yanıtla

  Semih Bey, öncelikle iyi çalışmalar dilerim…

  03/03/2017 tarihli BT, toraks (KONTRASTSIZ) çekimi sonuçalrım aşağıdaki gibidir.
  Korkmamı gerektirecek bir sorun görüyor musunuz cevaplarsanız çek mutlu olurum..
  Saygılarımı sunarım…

  BULGULAR:
  15.09.2015 tarihli BT tetkiki ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir
  Hastanın bir önceki incelemesinde izlenen , sol akciğer alt lobdaki küçük hava yolu enflemasyonu sentriasiner buzlu cam dansitesinde opasite artımları tümüyle
  regresedir.
  Sol akciğer üst lob lingülainferior segmette ince lineer fibroatalektazik bant izlenmiştir.
  Her iki akciğerde yeni ortaya çıkan nodüler lezyon, aktif infiltrasyon ayırt edilmemiştir.
  Kalp normaldir. Mediastinal ana vasküler yapılar normaldir.

  Trakea ve ana bronşlar normaldir.
  Özefagusun torasik seyri normal izlenmiştir.
  Mediastende patolojik boyutta lenf bezi saptanmadı.
  Kesit alanına giren batın organları normaldir.
  Kemik yapılar normaldir.
  SONUÇ:
  Hastanın bir önceki incelemesinde izlenen , sol akciğer alt lobdaki küçük hava yolu enflemasyonu sentriasiner buzlu cam dansitesinde opasite artımları tümüyle
  regresedir.

 3. Nesrin 10:42 de 7 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhabalar lütfen yazacağım pataloji sonucunu bana açıklar mısınız Doktor bey 🙏🏻 Epiktiz 1 NO : CK7(?), CD34(-), S100(-), CK20(-), TTF-1(+), EMA(+), P63(+), KALRETİNİN (-), VİMENTİN(-) BOYANMA GÖSTERMİŞTİR..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:55 de 7 Mart 2017 - Yanıtla

   Daha önceki yorumları okuyunuz. Hasta hakkında bilgi vermeden gönderilen bu tür raporlarınız için yorum yapmıyorum. Doktorunuzla görüşünüz.

 4. Ayla 02:24 de 26 Şubat 2017 - Yanıtla

  Sevgili hocam öncelikle iyi geceler diliyorum yorumları okudum bende çok korkuyorum 1 ay öncesi göğüs hastalıkları dr na çıktım film çekildi akciğerde leke oldugu görüldü dr’um ilaçları kullanıp birde tomografi çekilmesini önerdi pazartesi randevum var fakat korkudan gitmek istemiyorum ben eşimi de yakınlarımı da kanserden kaybettim sizce kanser olma olasılığım varmı ? Niye tomografi istedi diye içim içimi yiyorum şimdiden teşekkür ediyorum…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:09 de 26 Şubat 2017 - Yanıtla

   Yaşınız, sigara öykünüz, muayene bulgularınız ve filminizde akciğerde görülen lezyonun özellikleri hakkında bir bilgi sahibi olmadan sorunuza yorum yapılabilmesi mümkün değil. Mutlaka filminizi çektirin ve tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırma yapılsın. Acil şifalar.

 5. Cem 20:10 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba , benim babam 74 yasinda ve akciger kanseri suphesiyle devlet hastanesinden fakulte hastanesine sevk etti ve o doktor da yuzde 90 kanser dedi ve bronskoskopi yapilacak dedi haftaya randevu verdi ve biz ne yapacagimizi bilmiyoruz dedemde kanserden vefat etti ve bu lazer yani isinlama yapildiginda bronskoskopi oldugunda kanser kotu huylu cikti ve zarar vermisti ne yapmamizi onerirsiniz hocam.. tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:52 de 25 Şubat 2017 - Yanıtla

   Burada hastalığa ait hiç bir bilgi mevcut değil.
   Bu şekilde bilgi vermeden yorum bekleyen tüm hastalara önerdiğim gibi size de hastaya ait tüm ayrıntıları bilen doktorlarınızla görüşmenizi ve sorularınızın yanıtlarını kendilerinden almanızı öneririm.

 6. Sabriye 22:46 de 21 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhabalar hocam 37 yaşındayım 4 ay önce iki göğsümün arasında şişlik ve baskı uyguladigimda acı hissettiğim için doktora gittim ultrason sonucunda bişey çıkmadı ama tomografi çekilmesi önerildi tomografide sol Ac alt lob superior düzeyinde lateral kesimde subplevral alanda yaklaşık 6mm çapta nodul izlenmiş ve takibi onerilmisti Bugün aldığım tomografi sonucunda ise sağ ac orta lobda 17. Kesitte subplevral sağ ac alt lobda 22. Kesitte parankimal yerleşimli milimetrik boyutlarda noduler imaj mevcuttur sol ac alt lob 22. Kesitte milimetrik boyutta parankimal nodüler izlenmiş hastada primer öyküsü var ise tariflenen noduller metestaz açısından önemli olabilir klinik korelasyonu uygun olacaktır yazıyo nasıl bir yol izlemem gerekiyo şimdiden sonra akciyer kanserimiyim şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:38 de 22 Şubat 2017 - Yanıtla

   37 yaşında bir hastada birkaç adet 1cm’den daha küçük nodülde akciğer kanseri olasılığı yok denecek kadar azdır. Eğer geçirmiş olduğunuz daha önceki bir kanser tedavisi yok ise bunların metastaz olma olasılığı da yoktur. Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından takibiniz yeterli olur. Geçmiş olsun.

 7. Ayşe 23:46 de 16 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam annem 44 yaşında 13 yıldır sigara kullanmıyordu son 1 yıldır içmeye başladı. 4 5 aydır öksürüyor ve 2 3 kez az miktarda kan gelmiş bunun dışında gece terlemesi tıkanma ateş kilo verme gibi şikayetleri yok. Kan gelmeden önce alerjik astım tanısı konmuştu kan geldiğinde akciğer tomografisi çektirdik ve sonuç temiz çıktı. Doktor bronkoskopi yapmamız gerektiğini söyledi durum ciddi olabilir mi ciddi bir şeyi olsaydı tomografide çıkar mıydı bu kan bizi çok korkutuyor hocam

  http://i.hizliresim.com/l3oZBJ.jpg

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:40 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sigara içen bir kişide öksürükle kan gelmesi, tomografide bir şey görülmezse dahi bronkoskopi ile araştırılmalıdır. Bunun sonucunda kesin durum tespit edilecektir. Tomografide tümör görülmemesi olumlu bir durumdur. Geçmiş olsun.

 8. yilmaz 11:55 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam size bir konuda danışıcam anneme torasentez yapıldı 3 kez yapıldı malignite yönünden pozitif çıktı bunun ardından biyopsi yapıldı malignite yönünde negatif çıktı kitlede de herhangi bir bulgu rastlanmadi pet yapıldı sonucu bekliyoruz bu konuyla ilgili düşünceniz nedir simdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:18 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sıvıda kanser hücresi görülmüş olması çok önemli, Biyopside kanserli bölgeye ulaşılamıştır. Torakoskopi (VATS) işlemi ile biyopsi yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 9. Aylın 00:42 de 5 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam merhaba.. PET/BT raporu danışmak istiyorum.

  Sol akciğer üst lopta antereolateral kesimde izlenen 1.6 cm nodüler lezyonda (8.41) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Mediastende sol üst paratrakeal, paraaortik ve subaortik lenf bezlerinde (6.13 – 9.22) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  1.4 cm perikardial effüzyon izlemektedir.

  Sağ sürrenal bez medial kolunda izlenen kalınlaşmada karaciğer ortalama düzeyinin altında (3.94/4.79) artmış metabolik aktivite izlenmektedir

  SONUÇ: Sol akciğer üst lopta izlenen hipermetabolik nodüler lezyon primer veya metastatik maligniteyi temsil edebilit.

  Mediastinal hipermetabolik lenf bezlerinin metastatik maligniteyi temisl ettiği düşünülmüştür.

  Sağ sürrenal bezde izlenen metabolik aktivite artışı malignite açısından tanı koydurucu düzeyde değildir.

  Hocam size sormak istediğim bu hastanın ameliyat şansı var mı. Teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:14 de 5 Şubat 2017 - Yanıtla

   Ameliyat şansının olabilmesi için PET-BT’de şüpheli görülen lenf bezlerinden biyopsi yapılmalı (EBUS veya mediastinoskopi ile) ve bunlarda metastaz olmadığı tespit edilmelidir. Ayrıca sağ böbrek üstü bezinde metastaz şüphesi mevcut. Üst batın konrastlı MR ile bu lezyonun metastaz olmadığı teyit edilmelidir. Aksi durumda ileri evre bir akciğer kanseri olduğu için ameliyat uygun olmaz.

 10. erdinç 21:40 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

  merhaba semih bey. annem ateş ve öksürük şikayetleriyle gittiği hastanede yapılan incelemeler sonrası pnömoni tedavisi gördü. genel durumu düzeldi. ancak doktoru tomografiyi şüpheli değerlendirerek ve uzun yıllar sigara kullanmasından dolayı bronkoskopi önerdi. ve bronkoskopi sonucu sağ üst lob anterior segment girişinde tümoral oluşum? tespit edildi. diğer bronşlar normal olarak değerlendirildi. biyopsi sonucu adenokarsinom olarak geldi. şimdi pet-ct ve beyin mr planlanıyor. evreye göre tedavi edilecek sanırım. ancak bu bulgularla ameliyat şansı sizce ne durumdadır. thorax ct radyoloji raporunda bile kitle imajı izlenmemiştir şeklinde ifade ediliyordu. sadece pnomonik infiltrasyon gözlenmektedir deniyordu. bu beni erken evre olduğu konusunda ümitlendiriyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:18 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hastayı ve BT’sini görmeden herhangi bir yorum yapabilmek veya sizin talep ettiğiniz şekilde bir “tahminde” bulunabilmek mümkün değil. PET-BT durumu net olarak ortaya koyacaktır. Umarım erken evrede bir hastalık olur ve ameliyatla tedavi şansınız yükselir. Acil şifalar diliyorum.

 11. Cem TURAN 22:35 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  Teşekkürler hocam.

 12. Cem TURAN 23:17 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

  Selamlar hocam kontrastlı toraks BT bulguları
  Sol hilusda büyüğü 19*15mm boyutlarında santrali kistik nekrotik bir kaç adet LAP izlenmektedir.paratrakeal subkarinal yerleşimli ve aortikopulmponer pencerede büyüğü subkarinal 12*10 mm boyuta ulaşan birkaç adet lenf nodu izlenmektedir.
  Sol akciğer üst lob posterior segmentte 25*21 mm boyutlarında komsulugunda ploraparankimal bantların izlendiği hafif düzensiz sınırlı noduler lezyon ve komsulugunda büyüğü 8*6 mm boyutlarında Bir kaç adet daha nodül dikkati çekmektedir.Geçmişte testis ameliyatı olunmuş 01/05/2000 tarihinde karışık hücreli tümör olduğu ön görüldü Ankara GATA 6 ay ayda bir kontrole gidildi.2000 yılında sol hilusda 1,5-2 cm LAP.Sol akciğer ortazonda 11.4*12.4 mm radyoopak kitlesel lezyon izlenmiştir.20 yıldır sigara kullanmaktayim.pet CT istendi raporu bekliyorum.mumkunse bu raporlara göre bir değerlendirme yapabilirsiniz.yas 43.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:39 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

   PET-BT’de lezyonlarda aktivite görülmesi durumunda biyopsi yapılması gerekli olacak. Biyopsi sonucuna göre tedavi planlaması veya takip uygulanacaktır.

 13. Deniz 03:21 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba geçtiğimiz hafta akciğerlerimde ağrı hissettiğim için göğüs hastalıkları servisine başvurdum. Uzun yıllardır sigara kullanıyorum 1.5 ay kadar evvel ağır bir grip geçirmiştim.akciğer filminde sağ ve sol akciğerimde beyaz iki küçük nokta var ve bilgisayarlı tomografi istendi. Geçirdiğim gripten dolayı böyle görünme ihtimali ya da Bunun kanser olma ihtimali var mıdır. Tomogrofi sonucunu bekleyemedim cevap verirseniz çok mutlu olurum .teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:11 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

   ‘Her 2 akciğerde beyaz 2 küçük nokta’ … böyle bir tanım üzerine biz doktorlar yorum yapamayız. Filmleri gören doktorunuza danışın

 14. İbrahim 21:44 de 20 Ocak 2017 - Yanıtla

  İyi geceler hocam Şanlıurfa dan yazıyorum. 42 yaşındayim 20 yıl sigara içtim 3 yıldır bıraktım bilsayarli toraks BT incelemesinde sağ akciğer üst lob apikal segmentte 6 mm boyutlu, orta lob laterel segmentte 4 mm boyutlu kalsafiye, iki adet nodül izlenmiştir hocam babam akciğer kanserineden vefat etti hocam vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:37 de 21 Ocak 2017 - Yanıtla

   İbrahim Bey, kalsifiye olmuş nodüller genel olarak tehlikeli değildir. Babanızda akciğer kanseri olması ve sigara öykünüz olması nedeniyle yine de 3 ay sonra toraks BT ile karşılaştırma yapılması faydalı olur.

 15. Emel balıkçı 00:44 de 15 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba kardeşim 23 yaşında işe başlama için sağlık raporu istendiğinde tesadüfen çektirdiği akciğer filminde problem olduğu söylenmiş , göğsünde hissettiği ağrılar varmış anca k daha önce kalpten şüphelenip kalp için gitmiş birşey çıkmamış , anterior mediasteni tamamen dolduran 11.5 *7.5 cm boyutlarındaki yumuşak doku kitlesinde malignite düzeyinde FDG tutulumu izlenmiştir (suv max 21)
  Karaciğer segment 5 te safra kesesi loju komşuluğunda hipermetobalik bir odak mevcuttur (suv max 8)

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:53 de 15 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bunun bir LENFOMA veya germ hücreli tümör (SEMİNOMA) olma olasılığı çok yüksek. Filmlerinizi görmeden kesin bir değerlendirme yapamam. Hızlı şekilde mediastinotomi denilen işlemle kitleden örnek alınarak çıkacak sonuca göre derhal tedavi (kemoterapi ve gerekirse radyoterapi) başlanması gerekir. Bu işlem için hasta 1 gece hastanede kalmalıdır. Mümkünse randevu alarak bir an önce hastanemize başvurunuz. Acil şifalar dilerim.

 16. Ünal TARHAN 22:15 de 13 Ocak 2017 - Yanıtla

  Sağ sürrenal bezinde in phase out phase sekansta baskılanan benign natürlü adenom izlenmiştir
  Bilateral pelvik zincirde milimetrik lenfdenopati izlenmiştir.

  Aralık-2016 da MR raporunda yer alan yukarida iki notu iletiyorum,
  İncelenerek tanı açıklaması için yardımlarınıza rica.
  Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:09 de 14 Ocak 2017 - Yanıtla

   Israrla daha önceki yorumlara verdiğim yanıtlarda belirtmiş olduğum şekilde: Hasta hakkında bilgi verimemiş tek satırlık raporlar için değerlendirme yapmıyorum

    . Doktorunuza danışınız.
 17. fatih 18:19 de 10 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam 60 yaşında balgamda kan şikayeti ile hastaneye gittik yapılan tetkiklerde yassı epitel hücreli akciğer kanseri teşhisi kondu :sağ akciğer alt lob paravertabral bölgede artmış FDG tutulumu gösteren (suv max:21,22) 74×52 mm boyutunda kitle lezyonu izlendi. sağ akciğer üst lobda FDG tutulumu gösteren (SUV max:2,02) düzensiz sınırlı birkaç adet nodüler sezyon saptandı. Mediastende prekarinal bilateral hiler bölgelerde artmış FDG tutulumu gösteren lenf nodları izlendi (SUVmax:5,86). Babam 7 ay önce sigarayıda bırakmıştı şu an gerçekten çok sağlıklı idi 10 yıl önce verem hastalığına yakalanmıştı onuda hızlı bir şekilde yenmişti. acaba bu hastalıktan da kemoterapi veya farklı bir şekilde kurtulabilirmi. şimdiden teşekkür ediyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:40 de 12 Ocak 2017 - Yanıtla

   Fatih Bey, burada sağ akciğerdeki kanserin soldaki akciğer içinde lenf bezlerine yayılmış olması (metastaz) nedeniyle 3B evresindedir. Bu evrede ameliyat uygulanmaz. Yapılacak olan şey kanserin hücre cinsinin bir biyopsi ile belirlenerek sadece kemoterapi değil, akılıı ilaçlar ve immunoterapi seçeneklerinin de değerlendirilmesidir. Bu tedaviler kemoterapiye göre çok daha olumlu sonuçlara sahiptir. Acil şifalar dilerim.

 18. Zühre 22:01 de 8 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam, Annem 60 yaşında otuz yılı aşkın süredir sigara içiyor. Toraks BT raporu şu şekilde İntravenöz konstrast madde verilerek gerçekleştirilen incelemede; Toraks kemik yapıları ile cilt ve cilt altı yumuşak dokuları normaldir. Trakea normal konumda çapı normal sınırlar içerisindedir.Mediastinal ana vasküler yapıların çapları normal sınırlar içerisindedir. Kalp büyüklüğü normal sınırlardadır. Prekardiyal mesafede özellikle sağ atrium komşuluğunda kalınlığı 8 mm ye kadar ulaşan artmış prekardiyal sıvı görünümü dikkati çekmektedir. Sağ hilusta en büyüğünün çağı 8 mm olan birkaç adet lenf nodu dikkati çekmiştir. Ayrıca sağ akciğerde alt lob anterobazal segmentte yaklaşık 1.5 cm çapında non- spesifik tomurcuklu ağaç görünümü dikkati çekmiştir. Ayrıca sağ akciğer üst şob posterior segmentte non- spesifik hafif derecede buzlu cam görünümü izlenmiştir. Klinik bulgular ile birlikte değerlendirilmesi ve takip uygundur. Kesit alanına giren abdominal yapılar normaldir. Hocam annemin birinci derece yakınlarında akciğer kanseri olan yoktu. Bu raporu bana açıklarsanız size minnettar kalacağım. Rabbim size ve ailenize herşeyin en hayırlısı ve güzelini versin tüm sıkıntıları sizden uzak tutsun. Şimdiden çok teşekkür ederim Allah sizden razı olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:46 de 9 Ocak 2017 - Yanıtla

   Zühre Hanım, bu raporda dikkat çeken tek özellik sağ akciğer alt lobda 1,5cm çapındaki lezyondur. Bunun tomografiniz görülmeden, sadece rapordan net olarak anlaşılması mümkün değil. Filminizi inceleyen göğüs hastalıkları veya göğüs cerrahisi uzmanına bunu danışmanızı öneririm. Acil şifalar diliyorum.

 19. Eda saltan 01:47 de 8 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam oncelikle bu firsati sundugunuz icin tesekkrler… hocam babama akciger kanseri teshisi konuldu..1. Evre denmiş.. 2 ay oldu teşhis konulalı.. kendisi 61 yaşında.. 30 yili askin suredir sigara iciyor.. ailede bu hastalığı geçiren kimse yok.. ama kanser vakaları var.. sag gogsunde agri sikayeti ile gitti hastaneye.. ameliyat olman gerek denmiş. Sonrasında kemoterapide olabilir denince biraz korkmuş..o yüzden ameliyatı kabul etmiyor.. 2 aydır sigarayı bırakmak için uğraşıyoruz.. Patoloji raporunda > makroskopi: biri 0,7 cm digeri 0,4 cm uzunlugunda sari-beyaz renkli 2 adet biyopsi materyali 2phte. 1b/y. Patolojik tani:kucuk hucre disi akcier karsinomu; sag akciger , apeks, tru-cut biyopsi. Epikriz: histomorfolojik bulgular skuamoz hucreli karsinom ile yumludur. FDG- PET Tumor Taramasi : verteks ve femur diafizi arasindan alinan pet/ bt goruntulerinin incelenmesinde; sag akciger ust lob apikolateral kesimde yerlesim gosteren ve asagida sag hiler bolgeye dogru uzanan hipermetabolik kitlesel lezyon mevcuttur(SUVmax:21 ).Kitlenin ortasi hipoetabolik gorunumdedir ( nekroze? ). Kitlenin komsu gogus duvarlari ile sinirlari net olarak ayirt edilememektedir. Goruntuleme alanina giren diger vucut bolgelerinde FDG dagılımı normal sınırlardadır. Sonuç: sag akciger üst lob apikal bölgede ortası nekroze gorünümlü hipermetabolik kitlesel lezyon mevcuttur( malignite?) Kitlenin komşu gögüs duvarları ile sınırları net olarak ayırt edilememektedir (invazyon? ). Bu durumda ne önerirsiniz hocam.. ilerleyişi ne durumdadır.. bize anlayacagımız sadelikte bilgi verebilirseniz çok sevinirim.. birde ameliyat olma durumundan sonra tekrar etme olasılığı var mıdır?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:35 de 8 Ocak 2017 - Yanıtla

   Eda Hanım, size anlayacağınız sadelikte şunu söyleyebilirim. Akciğer kanseri teşhisi konulmasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen hala tedavi başlanmamış olması hastanıza yapılabilecek bir iyilik değildir. Hastanızın solunum ve kalp fonksiyonları yeterli durumda ise, burada vermiş olduğunuz bulgulara göre bir an önce ameliyat olması gerekir. Ameliyatın tecrübeli bir ekip ve donanımlı bir merkezde gerçekleştirilmesi tedavinizin başarı şansını artırır. Acil şifalar diliyorum.

 20. basel 21:42 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

  merhabalar hocam , babam 61 yaşında ve 30 yılı aşkın zamandır sigara içiyor daha önce ailede akrabalarda bu tür bir kanser hastalıgı olmamıştı. 10 gun önce gögsünde agrıdan dolayı hastaneye gitmişti bizden saklamış doktor akciğer kanserisin dedi bugun bize anlattı hatta bugun parça alınacakmış gitmemiş en kısa zamanda götürcez hastaneye raporlarını bize verdi sizden bir yorum bekliyoruz hocam

  TORAKS BT İNCELEMESİ

  Tetkik kontrast madde verilmeden elde olunmuştur.

  mediastinal patojik lenf nodu izlenmemiştir

  mediastinal ana vasküler yapılar normal konum ve boyuttadır.

  *arkus aortada, desendan aortada,korener arterler düzeyinde atherosklerotik cidar kalsifikasyonları dikkati çekmiştir

  kardiyotorasik oran normaldir

  trakea ve ana bronşlar açıktır

  bilateral plevral yüzeyler tabii olup plevral koleksiyon saptanmadı

  *her iki akciğer parankimi amfizematöz görünümde olup, üst ve özellikle orta zonda daha belirgin olmak üzere çapları en geniş yerinde 2.5 cm yi geçmeyen periferik bül formasyonları izlenmiştir

  * sağda belirgin her iki akciğer üst lob apikal segmentler düzeyinde plevroparankimal sekel fibrotik yapılanmalar izlenmiştir.

  sol akciğerde üst lob düzeyinde yaklaşık 50×48 mm boyutlarında spiküler konturlu parankimal ve plevral çekintilere neden olmul yumşak doku dansitesinde kitlesel lezyon izlenmiştir. Histopatolojik verifikasyonu önerilir

  *sağ akciğer orta lob medial segment düzeyinde plevroparankimal sekel fibrotik yapılanmalar dikkati çekmiştir

  sağ akciğer üst lob apikal segment düzeyinde milimetrik boyutta kalsifiye parankimal nodüller izlenmiştir

  kesit dahilindeki sağ böbrekte posteriorda ekzofitik yerçekimli yaklaşık 17.5 mm çapında nodüler kortikal hipodens görünüm( kist ?) mevcuttur

  kesitler dahilindeki kemikler doğaldır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:43 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

   Sol akciğer üst lobda kanser olasılığı son derece yüksek bir tümör mevcut. PET-BT ve beyin MR ile kanserin evresi belirlenecek, biyopsi alınıp tümörün cinsi küçük hücreli değil ve yayılma yoksa ve hastanın genel durumu uygunsa ameliyat uygulanacak, bunların dışındaki durummlarda kemoterapi ve gerekirse ilave olarak radyoterapi uygulanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 21. ismail akbıyık 10:26 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

  hocam annemin akciğer tomografisi sonucuna göre yorumlarsanız sevinirim.

  kontrast madde verilmeden yapılan thoraks BT incelemesi:

  Trakea anabronşlar doğaldır.

  Her iki akciğerde kronik değişiklikler görülmektedir. Sağ akciğer alt lob süperior segmentte medialde 4mm çaplı nodüler lezyon gözlendi.

  Hiler vasküler yapılar geniştir.

  mediastinal büyük damarlar ektaziktir. kalp tabiidir. Hiler ve mediastinal lenfadenopati saptanmamıştır. Plevral lezyonda uyumlu patoloji gözlemlenmemiştir.

 22. ismail 16:36 de 31 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam kardesim 31 yasında erkek omirikde bolusan kitle sebebiyle ameliyat edildi alınan kitle patolojide kötü huylu cıktı suan lazer tedavisi uygulanıyor pet-bt filmi istendi
  pet-bt raporu sonucunda:
  BULGULAR:
  servikal kesitlerde lenfatik loj ve servikal yapılarda FDG tutulumu ve dagılımı fizyolojik sınırlarda degerlendirilmiştir.Torakal kesitlerde her iki akciğer parankim alanlarında patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren nodüler formda herhangibir lezyona rastlanmamıstır.
  Solda pektoral kaslar posteriorunda 1ve2. interkostal mesafede yaklasık 4.4×2.5 cm boyutlarında düzgün sınırlı kitlesel lezyonda yogun FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax:20.2).Ayrıca daha üst kesitlerde retropektoral düzeyde 1.kosta komsulugunda birkac adet büyügü yaklasık 2.3 cm boyutlarına ulasan ve yogun FDG tutulumu gösteren lezyon mevcuttur.(SUVmax:12.1).
  her iki aksiller lenfatik lojda ve heriki meme bolgesinde patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren herhangibir lezyona rastlanmamıstır.Mediastende ve heriki hiler alanda da patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren lenf nodu mevcut degildir.
  Abdominal kesitlerde karacigerde dalakta ve diger visseral organlarda FDG tutulumu ve dagılımı fizyolojik sınırlardadır.İntraabdominal-intrapelvik lenfatik istasyonlarda patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren herhangi bir lezyona rastlanmamıstır.
  İskelet sisteminde L2. vetrebra korpusu posterior kesiminde sag lamina ve posterior spinöz prosesine uzanım gösteren spinal kanalı daraltan litik karakterdeki lezyonda yogun FDG tutulumu izlenmiştir(SUVmax:10.6).İskelet sisteminin diger kısımlarında ise benzer natürde patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren belirgin baska bir lezyon saptanmamıstır.

  YORUM:
  L2vertebra biyopsi sonucu kücük hücreli karsinom metastazı olarak gelen hastada her ik akciger parankim alanlarında primer odak lehine degerlendirilebilecek patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren herhangibir lezyona rastlanmamıs ancak sol hemitoraksta pektoral kas posteriorunda 1 ve2.interkostal mesafe düzeyinde düzgün sınırlı yaklasık 4.4×2.5 cm boyutlarında yogun hipermetabolizma gösteren kitlesel lezyon saptanmıs olup ayrıca bu lezyonun hemen superiorunda retropektoral mesafede büyüğü 2.3 cm boyutlarına ulasan ve yogun hipermetabolizma gösteren ve öncelikle lenf nodu kaynaklı oldugu düsünülen malign karakterli lezyonlar saptanmıstır.BU lezyonlar öncelikle metastatik lenf nodlarını düsündürmüs olmakla birlikte histopatolojik degerlendirme önerilir.
  L2. vertebrada yogun hipermetabolizma gösteren litik lezyonda bilinen metastatik lezyonla uyumlu bulunmustur.tanımlanan bu lezyonlar dısında primer odak lehine degerlendirilebilecek patolojik düzeyinde FDGtutulumu gösteren belirgin baskabir lezyon saptanmamıstır.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:04 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

   Çıkartılan tümörün hücre cinsine göre (burada ne olduğunu belirtmemişsiniz) kemoterapi, akıllı ilaçlar veya immunoterapiye ek olarak radyoterapi de uygulanacaktır. Geçmiş olsun

 23. Elif 18:17 de 29 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam

  • metin gorgulu 16:38 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

   hocam merhabalar sabahlari sürekli agzimda balgam olusmakta ve balgamı temizledikten sonra bogazda yanma ardindan kanama gerceklesmekte bt toraks ve bronkoskopi yaptirdim lavaj alindi bunun sonucundada 0 – 1 lokosit goruldu epitel ücre 5 ten düsük ve üreme olmadi yazmakta batin usg yaptirdim kan testleri normal kanın nerden geldigi bulunamadı bana ne oneririsnz kan hala geliyorrrr…

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

    Yaşınız ve sigara öykünüzü vermediğinizden size ileri bir değerlendirme veya öneride bulunabilmem olanaksız. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz.

    • metin gorgulu 15:41 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

     sigara kullanmiyorum yasim 31 2 aydir hemoptizi yasıyorum oksuruksuz sabahlari balgam olusmaya basladi ve kan tukume

 24. Betül 21:45 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

  -Sol akciğer üst lob anterior segmentte lobüle kontūrlū nodūler alanda belirgin artmış F_18 FDG tutulumu (SUV max:1.15)mevcut değildir. Bu nodūl için benign/malın yapılamamıştır .
  -Sağ akciğer bazal segmentlerde belirgin parankimal dansite artım alanları izlenmistir. Bu alanlarda artmış F-18 FDG tutulumu (SUVmax:2.41) izlenmistir. Bugünün ayırıcı tanısında öncelikle enfeksiyon/inflomasyon düşünülmüş olmakla birlikte olası metastaz kesin olarak dışlanamaz.
  -Mediastende, sağ üst paratrakeal alanda (SUV max:3.15) lateralinde parankim komşulugundan başlayarak tüm mediastende farklı dansitelerde izlenen çok sayıda lenf nodunda artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir (örn.subkarinal SUV max:3.07)
  -Sol akciğerde,arkus aorta komşuluğundan başlayarak sol hiler bölgeye,sol ana bronş anterioruna ulaşan yumuşak doku dansitesindeki alanda artmış F-18 FDG tutulumu (Erken (SUV max:3.70 Geç SUV max:4.22) izlenmiştir.Histopatolojik verifikasyon önerilir (kitle? lenf nodu?)
  -Perihepatik ve perisplenik sıvı izlenmiş olup bu alanlarda belirgin F-18 FDG tutulumu saptanmamıştır.
  -Serebral-serebellar gri kortikal alanlarda,kafa tabanında,boyunda,karaciğerde,her iki adrenal bezde,supra-infradiafragmatik lenfatik istasyonlarda,kemik yapılarda,kemik iliğinde ve inceleme alanına giren vücudun diğer kısımlarında belirgin patolojik F-18 FDG tutulumu izlenmemiştir.
  Hocam bu babamın pet sonucu bu konu hakkında sizin görüşünüzü almak istedim.Şimdiden çok teşekkür ederim hocam.İyi çalışmalar dilerim.Tecrübe ve bilgilerinizle bize yardımcı olduğunuz için Allah sizden razı olsun…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:35 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

   Sorularınızda hastanızın yaşı, yakınmaları, daha önce bir kanser geçirip geçirmediği ve sigara öyküsünü belirtmelisiniz. Bu durumda size daha iyi bilgi verebilirim. Burada görülen özellikle lenf bezleri ileri derecede şüphelidir. Teşhis için EBUS veya mediastinoskopi işlemleri gerekebilir. Geçmiş olsun.

 25. FEYZA 12:00 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

  HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR.
  BENİM HASTAMA AKCİĞER KANSERİ TEŞHİSİ KOYDULAR AMA NE DERECEDE BİLEMİYORUZ BUNU BRONKOSKOPİ SONUÇLARINA BAKARAK KOYMAK MÜMKÜN MÜDÜR SİZEDE YOLLAMA İMKANIM VAR MI RAPORLARI. NE GEREKİRSE YAPMAYA HAZIRIZ YETER Kİ HASTAMIZ İYİ OLSUN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:31 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

   Feyza Hanım, raporlarınızı göndermek için yardımcım Ebru Hanım’ı 02123043940 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Bu hizmet şartları için gerekli bilgileri alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 26. Serkan Burhan 18:32 de 26 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam, iyi çalışmalar dilerim, bu elimize geçen pet sonuçlarını yazıyorum, görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim,

  TANI/ÖN TANI ve ENDİKASYON :
  Akciğer Ca (ICD-10 Kodu:C34*). (Sağ akciğer alt lob yassı epitel hücreli karsinoma).
  (Evreleme).
  TEKNİK :
  Radyofarmasötik madde: F 18 – FDG Enjeksiyon yeri : Sağ kol
  Doz:9,50 mCi Enjeksiyon Saati : 16:10
  Pozisyon sayısı : 7 Görüntüleme Saati : 17:10
  Pozisyon süresi: 3 dk. AKŞ : 104 mg/dl
  CT Teknik: Düşük doz, kontrastsız, lezyon lokalizasyonu ve atenüasyon düzeltme amaçlı
  BULGULAR :
  Sağ akciğer alt lob bronşu ağzı düzeyinde hipermetabolik (SUVmax: 4,7) lezyon izlenmektedir.
  Bu lezyonun dual görüntülemedeki FDG tutulumu malignite açısından anlamlı olabilecek artış
  göstermektedir (SUVmax: 7,8). Sağ akciğer alt lobun süperior segment dışındaki alanları
  konsolide görünümdedir. Sağ akciğer orta lob lateral segmentte yaklaşık 2 cm çaplı, buzlu cam
  dansiteli, hafif hipermetabolik (SUVmax:1,7) bir alan izlenmektedir. Her iki akciğer apikal
  kesimlerinde sekel fibrotik değişiklikler ile akciğer parankimlerinde yaygın amfizem sahaları
  değerlendirilmektedir.
  Karaciğerin ve dalağın metabolik aktivitesi fizyolojik sınırlar içerisindedir.
  Rektumda malignite derecesinde hipermetabolik (SUVmax: 10,1) lezyon izlenmiştir. Bu
  lezyonun dual görüntülemede FDG tutulumunun malignite lehine arttığı (SUVmax: 12,1)
  değerlendirilmektedir.
  Görüntüleme alanına giren kemik yapılarda malign tutulum düşündürebilecek patolojik
  metabolik aktivite artışı izlenmemiştir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:41 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

   Hem akciğerde hem de rektumda 2 kanser görülüyor. Bunlar ayrı tümörler. Akciğerdeki için bronkoskopi, rektumdaki için kolonoskopi yapılarak tümörlerin hücre türleri belirlenip hastanın genel durumu uygun ve akciğerdeki tümörün hücre cinsi küçük hücreli değilse ikisi için de ayrı ayrı ameliyat uygulanması gerekebilir. Kesin tedavi kararı hastanın dosyanın tümör kurulunda ayrıntılı değerlendirilmesi ile verilecektir. Geçmiş olsun.

 27. yücel 16:29 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

  İyi günler hocam, 38 yaşındayım küçükken boğmaca, bronşit ve zatürre geçirmişim, hiç sigara kullanmadım.
  5 ay önce boğazları üşütmeyle birlikte öksürükte başladı ara ara devam etti, sol tarafta özellikle yorulduğumda bir hırıltı oluyor.
  BT, TORAKS sonucumu yazsam cevaplayabilirmisiniz ?

  Mediastinal vasküler yapıların trase ve kalibrasyonları normaldir.

  Kalbin kontur ve büyüklüğü normaldir.

  Trakea, karina ile ana broşlar ve dalları açıktır.

  Mediastende düzey 4R’de subsantimetrik boyutlu bir adet lenf nodu izlenmiştir.

  Bilateral plevral yüzeyler normaldir. Plevral effüzyon izlenmedi.

  Sağ akciğer orta lob lateral segmentte (imaj no 42) 2 mm çapında intraparankimal nodul izlenmektedir.Bunun dışında her iki akciğerin havalanması doğaldır. Aktif infiltrasyon takibi gerektirecek nodudl kitle formasyonu saptanmamıştır.

  İnceleme alınan giren üst batın kesitlerinde patoloji saptanmadı.

  Kesit dahilindeki kemik yapılar doğaldır.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:11 de 21 Aralık 2016 - Yanıtla

   Yücel Bey, bu BT raporunda endişe edilecek bir durumdan söz edilmiyor. Sağlıklı günler dilerim.

   • yücel 10:07 de 23 Aralık 2016 - Yanıtla

    Semih Bey çok teşekkür ederim ilgi ve alakanıza Allah razı olsun iyi çalışmalar dilerim.

 28. Canan gelen 23:44 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba babam bugün. BTsonuçlarını aldı.
  Mediastinde kısa aksı 4_5mm birkaç adet lenf nodu izlenmiş.
  Kardiotorasik oran normaldir.
  Trakea ve ana bronşlar açıktır.
  Bilateral plevral yüzeyler yüzeyler tabii olup plevral koleksiyon saptanmadi.
  Akciğer parakim alanlarının incelenmesinde,bilateral üst-orta zonlarda belirgin amfizematöz değişiklikler izlenmiş olup bronşial ve vasküler yapıları normaldir.
  Sol üst lob znteior segmentte 3.5mm çapında parankimal nodül izlenmiştir.
  Kitle, kavite veya infiltrasyon rastlanmadı.
  Kesitler dahilinde abdominal organlar normal degerlendirildi.
  Kesitler dahilinde kemik yapılar yaşla uyumlu normal degerlendirildi.
  Babam 59 yaşında sigara kullanıyor. 3 ay sonra radyolojik takip için gelin yazıyor.Ne yapmalı 3 ayı beklemelimiyim. Yapılması uygun olan birşeyler var mı en korktuğum soru babam kanser mi okuyorum ama kavrayamadim cevap verirseniz minnet duyarım.

 29. özlem akıncı 12:25 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam dayımın pet sonucunda;
  karanial seride nöral parankim yoğunluğu tabiidir.
  sağ maksiller sinüs tübanında mukozal kalınlaşma görülmüştür.
  bilateral submental submandibular patolojik boyut ve sınırına oluşmayan ancak boyut artışı gösteren lenf nodları dikkati çekmiştir.
  kalp büyüklüğü fizyolojiktir.
  patolojik boyutlu mediastinal,hiler lenf nodu tespit edilmedi.
  sağ akciğer apeksinden başlayarak hemen tüm üst lobu dolduran 12.5 cmçaplı kitle lezyonu görülmüştür.kitle santralinde netrotik yoğunluk değişimleri izlenmiştir.
  plevral yüzeye fissüre uzanankitlenin plevral bariyeri aşmadığı izlenmektedir.
  mediastinal plevrada da ekspansiyona yol açmıştır.prekarinal mesafede santimetre sınırına ulaşmakla birlikte formu itibariyle ön planda reaktief izlenimi veren bir adet lenf nodu dışında diğer mediastinal lenf nodları normal büyüklük ve sınırlarındadır.
  kitle periferinde özellikle sağ akciğer üst lob kortikal segmentte yaygın bal peteğigörünümler dikkati çekmiştir.sağda minör fissür düzeyinde plevral kalınlaşma izlenmektedir.orta ve alt loba uzanımı tespit edilmedi.
  sol akciğer parankim aerasyonu tabiidir.
  sol fissür bazalinde sekel plevralkalınlaşma görülmüştür.efüzyon saptanmadı.
  sürrenaller böbrekler pankreas doğal görünümdedir.
  sol böbrekte 1.5 cm boyutlu kortikal kist görülmüştür.sağ böbrektede ufak egzofitik kortikal kist izlenmektedir.
  karaciğer normal büyüklük limitlerini hafif aşmış16.5 cm ölçülmüştür.konturları düzenli dansitesi homojendir.
  dalak normal büyüklük dansitededir.fokal yoğunluk değişimi saptanmadı.
  pelvik yağ planlarıserbesttir.
  patolojik boyutlu abdominopelvik lenf nodu ve asit saptanmadı
  kemik strüktür yoğunluklarındadejeneratif değişiklikler haricindeözellik tespit edilmedi ligamantum lukkada tibüler kalsifikasyon dikkati çekmiştir.
  bet sonucumuz da bu yazıyo aynı zamanda bronkoskopiside yapıldı fakat sonucu henüz çıkmadı teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:25 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

   Sağ akciğerde 12,5cm çapında bir tümör var. Hastanız sigara içmişse bunun bir akciğer kanseri olma olasılığı yüksek. Başka bir organda ve lenf bezlerinde yayılma yok. Bu iyi bir haber. Bronkoskopi sonucuna göre ameliyat veya diğer tedavilerden uygun olan yöntemin bir an önce uygulanması gerekiyor. Tedavi hakkında daha ileri bilgi için akciğer kanseri nasıl tedavi edilir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: http://www.akcigerkanseri.com/tedavi/
   Acil şifalar diliyorum.

 30. Ayse ergun 20:47 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba;esime zaturre teshisiyle tomografi cekildi.bulgular:sag hilusta ve subkarinal alanda en buyugu 25 mm capinda LAPlar mevcuttur.sag akciger alt zonda alt lob brons agzi distal komsulugunda yaklasik 31 mm capinda noduler yumusak doku lezyonu mevcuttur.Gorunum perihiler LAP’a veya endobrinşial kitleye ait olabilir.Bronkoskopik inceleme ve histopatolojik tetkiki onerilir.Ayrica sag akciger alt lob posterobazal segmentte plevra komsulugunda noduler yamali tarzda infiltrasyon alanlarina ait konsolide gorunumler mevcuttur.bu sonuclar akciger kanseri olna ihtimalimiz var midir?tesekkur ederim hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:27 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   Ayşe hanım, eşinizin sigara öyküsü var ve yaşı 45’in üzerinde bu bulgular akciğer kanseri için oldukça yüksek şüphelidir. Bronkoskopi ve PET-BT tetkikleri sonrası tedavi planlaması yapılmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

  • Gülcan unlu 19:12 de 10 Ocak 2017 - Yanıtla

   Hocam eşimin bir çok şikayeti vardı yaklaşık 25 yıl sigara içmiş ve halada içiyor bulanti kusma 1 dakika dan fazla suren kesintisiz öksürük ve göğsünde acı ve kaburgasinda ağrı ile doktora gitti ve tomografi sonucunda şu belirtiler çıkmış. Sağda en derin yerinde 36 mm ulasan ve fissurlere uzanan plevral effuzyon ve komsulugunda yer yer atelektazik degisiklikler izlenmektedir diyor gittigimiz doktor belinden şu alacak demiş bu durumda eşim akciğer kanseri mi bu sonuç ne anlama geliyor yalvarırım cevaplayın hocam eşim kansermi

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:33 de 12 Ocak 2017 - Yanıtla

    Belinden değil de sırt bölgesinden sıvı alınarak incelenecek. Şimdiden kanserdir veya değildir demek olanaksız. Sigara içen kişilerde bu olasılıklardan biridir ancak göğüs boşluğunda toplanan her sıvı kanser değildir. Sıvı örneğinden sitoloji incelemesi dışında başka ileri tetkikler de gerekli olacaktır. Acil şifalar dilerim.

 31. Bahattin Kılıç 20:24 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam .ben 70 yaşındayım en az 50 yıl hergün bir paket sigara içtim 6 ay önce prostat kanserinden ameliyat oldum
  6 aydırda sigara içmiyorum her şeyden emin olmak için bu gün TORAKS .BT <MD< çektirdim sonuç kısmında şunlaryazıyoror
  SAĞDA ÜST LOB posteriorsegmentte 1.5.cm çapa ulaşan periferik bül Akciğer grafisinde saptanan nodüler imajla uyumlu
  parankimal nodül saptanmamış olup false görünümdür.Sağ sürrenalde lipitten zengin adenomla uyumlu belirgin düşük dansiteli yaklaşık ,1.7 ortalama aksiyel çapta nodüler lezyon. karaciger segment V111.de ortalama 3cmçaplı iyi sınırlı erken arteriyel fazda silik periferik kontrast fiksasyonu gösteren hipodansnodüler lezyon karaciğer segment V111 desubsantimetrikek iyi sınırlıerken arteriyelfazda belirgin kontrast fiksasyonu göstermeyen kistik lezyonlar.
  SAYGILARIMI SUNUYORUM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:31 de 2 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bahattin Bey, akciğerinizde bazı lezyonlar var. Bunlar önemli bir hastalığa işaret etmiyor. Böbreküstü bezi ve karaciğerde görülen lezyonlar da önemsiz. Sağlıklı günler dilerim.

  • nodul dusmanı 19:57 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

   semih bey akcigerde 0.65 mm ile taratma sonucu non spesifik nodul izlenmektedir dedi radyolog 4mm alti nodulleri kaale almayiz dedi bende kan tükürme var kilo kaybi var kanser oldugumu dusunuyorum bt toraksa bile inancm kalmadi 31 yasındaym canıma kıymayi düsünüyorum psikolojm cok bozuk acibadem sigortam var cea testi kan testleri usg batin hersey yapildi korkudan ölücem kan tükürme kilo kaybi gozlerde kanlanma olunca nodul tümörmü oldu diyorum 20 günde napmam lazım semih bey

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:00 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

    Nonspesifik nodül herkesin akciğerinde görülebilir. Ancak kan tükürme nedeniyle öncelikle diş bölümünde ve kulak burun boğaz bölümünde muayene olmanız gerekir. Bu muayenelerde kan gelmesine sebep olacak bir hastalık bulunmaz ise (özellikle sigara öykünüz varsa) göğüs hastalıkları bölümünde mutlaka bronkoskopi yapılması gerekir. Eğer yakınmanız kan tükürme değil de öksürükle birlikte kan gelmesi ise hemen göğüs hastalıkları bölümüne baş vurun. Acil şifalar dilerim.

    • nodul dusmanı 10:41 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

     sigara hic kullanmadim semih bey dediginiz her yere gittim birsey yok diyorlar agzıma kan tadi geliyor bogazda gıcıksı birsey olusuyor oksurerek rahatliorm ne yapacagimi bilmiyorum kanser olsam bt toraksta cıkmazmiydi hocam

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:46 de 5 Aralık 2016

      Daha ileri değerlendirme yapılabilmesi için dilerseniz randevu alarak (0212 304 39 40) bölümümüze başvurabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

 32. mustafa kara 21:19 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam,
  babam 73 yaşında,bi gün ani şiddetli bel ağrısı başladı, acile gittik ve fiziksel bir durum olabileceğini düşünüp ağrı kesici ve krem verdi. Daha sonra ağrısı sadece derin nefes alınca hafif bi ağrısı olmaya başladı sırtındı. Göğüs polikliniğine gittik ve yapılan bt toraks sonucunda şu rapor verildi.
  Kalp normal büyüklükte olup, mediastinal ana vasküler yapılar tabiidir. Mediastinal büyüğü 10 mm kısa akslı bir kaç adet lenf nodu tespit edilmiştir. Sağ akciğer alt lob
  süperior ve alt lob posterior bazalde sublevral alanda buzlu cam görünümü ve retiküler infiltrasyonlar mevcuttur. Sağ akciğer alt lob süperiorda 4 mm, sol akciğer üst
  lob posteriorda 5 mm çaplı nodüller mevcuttur. Sağ akciğer orta lobta minimal buzlu cam görünümleri izlendi. Kesit dahilinde büyüğü sağ böbrek üst polde 31 mm çaplı
  olmak üzere her iki böbrekte bir kaç adet kortikal kist mevcuttur.
  Bir yorum yapabilir misiniz bu rapora? teşekkür ederim şimdiden..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:00 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

   Hastanın daha öce geçirmiş olduğu bir kanser mevcut değilse akciğerdeki bu milimetrik nodüllerin bir analamı yok. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Sağlıklı günler dilerim.

 33. Bahar 15:46 de 18 Kasım 2016 - Yanıtla

  Babam 73 yaşında KOAH hastası geçmeyen öksürük ve kilo kaybı nedeni ile gittiğimizde doktorumuz PET istedi ve 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. PET sonucunu ve kan testi sonuçlarını değerlendirebilir misiniz?

  BULGULAR: Posterior fossadan pelvik bölge bitimine kadar tüm vücut PET/CT taraması yapılmıştır.

  BAŞBOYUN BÖLGESİ:
  Serebral ve serebellar parankima atrofik değişiklikler dışında normaldir.
  Nazofarinks hava sütunu simetrik olup normal genişlik ve konfigürasyondadır. Torus tubariuslar ve Rosen Müller fossaları bilateral simetrik ve normal genişliktedir. Yumuşak damak motor kasları, parafaringeal space, pterygopalatine ve infratemporal fossalar, karotis kılıfları normaldir.
  Parotis bezleri bilateral normal dansite ve konturlardadır. Hyoid kas grupları, sublingual ve submandibüler bezler normaldir.
  Laringeal yapılar, trakea ve hipofarinks hava sütunu normaldir. Tiroid bezi homojen dansitede ve normal boyuttadır.

  TORAKOABDOMİNAL BÖLGE
  Mediastende subkarinal alandan paraözefagial bölgeye doğru uzanım gösteren yaklaşık 32 mm boyutta (SUV:6.3) hipermetabolik lenfadenopati gözlenmektedir. Hastada sağda intermediet bronkusu dıştan bası bulguları ile daraltan ve alt lob bronkusunu tamamen oblitere eden ve yaklaşık 40×35 mm boyutta (SUV:9.3) hipermetabolik santral kitle ve distalinde de total atelektazi gözlenmektedir. Alt lobdaki total atelektatik alan içinde özellikte alt lob superior segment lokalizasyonlu heterojen FDG tutulumu gözlenmektedir (SUV:8.3). Obstrüktif pnömoniye ya da tümöral yayılıma ait olabilir. Alt lobun diğer bazal segmentleri nonmetabolik özelliktedir. Hastada apikal alanlarda daha belirgin yaygın amfizem bulguları dikkati çekmektedir. Sol akciğer alt lobda lateral bazal segmente yakın alanda atalektatik bantlar ve küçük nodüller söz konusudur, daha çok sekel vasıfta olabileceği düşünülmüştür.

  Karaciğer normal lokalizasyon ve büyüklüktedir. Konturları düzgün, yapısı homojendir. İntrahepatik yer kaplayan oluşum saptanmamıştır. Parankimal yoğunluk değerleri homojen ve normal sınırlardadır. İntrahepatik vasküler yapılar, intra ve ekstrahepatik safra yolları normal dağılım ve kalibrasyon göstermektedir. Safra kesesi normal genişlikte olup içersinde kalsifik taşla uyumlu hiperdansite saptanmamıştır.
  Dalak homojen dansitede ve normal boyutlardadır.
  Pankreas yaşla uyumlu normal görünümdedir.
  Mide ve intestinal segmentler normal olup patolojik duvar kalınlaşması saptanmamıştır.
  Sağ sürrenal lokalizasyonda 24×14 mm boyutta (SUV:3.6) karaciğere yakın değerde FDG tutulumu gösteren lezyonun başlangıç metastaz ile uyumlu olabileceği düşünülmüştür. Hastanın bu yönden bir kez de MRG ile değerlendirilmesi önerilir. Yine sol sürrenal lokalizasyonda da her iki krus bileşkesi düzeyinde kalınlaşma (SUV:3.2) ve FDG tutulumu gözlenmektedir. Benzer özellikte olabilir. Her iki böbrek normal lokalizasyon ve büyüklükte olup toplayıcı sistemleri normal sınırlardadır.
  Gastrointestinal sistem ansları içerisinde uygulanmış baryumlu çekim ile uyumlu yüksek dansiteli opasite dikkati çekmektedir.
  Abdominal aorta ve dalları, eşlik eden lenf bezi zincirleri normaldir.
  Retroperitoneal-paraaortal ya da iliak patolojik boyutta büyümüş lenf bezi mevcut değildir.
  Pelvik kesitlerde mesane normal olup patolojik duvar kalınlaşması saptanmamıştır. Prostat normalden büyüktür. Rektum, perirektal yağlı doku, inguinal bölge ve iliak vasküler yapılar normaldir.
  Kemik yapılarda osteoporoz ve dejeneratif değişiklikler gözlenmektedir.

  SONUÇ:
  • Hastada sağda intermediate bronkus distalinde alt lob bronkusunu oblitere eden santral hipermetabolik kitle, distalinde alt lobda total atelektazi, atelektatik alan içerisinde yer yer hipermetabolik değişiklikler. Subkarinal-paraözefagial alanda mediastinal hipermetabolik lenfadenopatiler. Her iki sürrenal bezde ılımlı hipermetabolik kalınlaşmaların başlangıç metastaz ile uyumlu olabileceği düşünülmüştür. Hastanın gerekirse MRG ile değerlendirilmesi önerilir.

  Glukoz (AKŞ) – 104 mg/dl 75 – 106
  Üre ▴ 47,1 mg/dl 10 – 43
  Kreatinin – 0,85 mg/dl 0.67 – 1.17
  ALP – 83,9 IU/L 30 – 120
  AST – 17,2 IU/L 1 – 50
  ALT – 10 IU/L 1 – 50
  HDL Kolesterol – 47,9 mg/dl 35 – 100
  CRP (Türbidimetrik) ▴ 220,3 mg/dl 0 – 5
  GGT – 28,2 IU/L 1 – 55
  Demir (Kan) ▾ 16,4 ug/dl 70 – 180
  UIBC – 213,6 ug/dl 155 – 355
  Ürik Asit (Kan) – 3,9 mg/dl 3.5 – 7.2
  LDL Kolesterol ▴ 103 mg/dl 0 – 100
  Kolesterol – 163,9 mg/dl 100 – 200
  Trigliserid – 66 mg/dl 0 – 150
  AMİLAZ (KAN) – 35,4 IU/L 28 – 100
  4.6 – 10.2 10^3/
  µL WBC ▴ 13.5
  NE% – 75.9 % 37 – 80
  LY% – 14.0 % 10 – 50
  MO% – 9.1 % 2 – 10
  EO% – 0.4 % 0 – 7
  BA% – 0.6 % 0 – 2.5
  2 – 6.9 10^3/
  µL NE# ▴ 10.2
  0.6 – 3.4 10^3/
  µL LY# – 1.9
  0 – 0.9 10^3/
  µL MO# ▴ 1.2
  0 – 0.7 10^3/
  µL EO# – 0.1
  0 – 0.2 10^3/
  µL BA# – 0.1
  4 – 6.2 10^6/
  µL RBC – 4.40
  HGB – 13.4 g/dL 12.0 – 17.0
  HCT – 39.4 % 35 – 55
  MCV – 89.5 fL 76 – 96
  MCH – 30.5 pg 26 – 34
  MCHC – 34.1 g/dL 30 – 35
  RDW – 13.2 % 11.5 – 18.0
  140 – 425 10^3/
  µL PLT – 346
  MPV – 7.7 fL 6 – 10
  PCT – 0.265 % 0.2 – 0.5
  PDW – 16.5 0 – 99

  0.380 – 5.33 uIU/
  ml TSH – 0.507
  4.3 – 6.9 pmol/
  L
  Serbest T3 (FT3) ▾ 3.92
  7.85 – 14.42 pmol/
  L
  Serbest T4 (FT4) – 14.02
  CA 15-3 – 5.5 U/ml 0 – 31.3
  CA 19-9 – 12.6 U/mL 0 – 35
  VITAMIN B12 ▴ 787 pg/ml 126.5 – 505
  FERRİTİN – 279.9 23.9 – 336.2
  CEA – 1.18 ng/ml 0 – 3

 34. Muzeyyen eldek 00:02 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

  Syn hocam bugun babama gogus hastaliklari uzmn dr akciğer kanseri testisi koydu bugün çıkan sonuçları sizede sormak istiyorum inanamıyorum…. 0.4×0.1×0.1 cm boyutlarında gri renkte yumuşak dolu biyopsi materyali 1B1PY.hazırlanan histolojik seri kesimlerde mide mukozal doku örneklerinde yyzey ve gland epitellerinin intakt olduğu görüldü. Tunika propriada eozinofil lökosit ve lenfoplazmositer hücrelerden oluşan iltihabı hücre infiltrasyonu gizlendi.TANI:KRONIK GASTRITIR MIDE ENDOSKOPIK BIYOPSI H.PYLORI NEGATIFTIR

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:31 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

   Müzeyyen Hanım, bu raporda mideden alınan biyopsi sonucu temiz çıkmış. Bu raporda akciğer kanseri ile ilgili bir durum yok. Doktorunuza danışınız.

 35. selda 19:17 de 11 Kasım 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba bir şey danışmak istiyorum asağıda annemın bt sonucunu yazıyorum yardımcı olabilir misiniz?

  sol akciğer anterobazal segmette kalın fibrotik dansite artımı mevcuttur.plevral fissürler normal lokalizasyon ve kalınlıktadır. visseral plevrada kalınlaşma parankimal fibrotik bantlar interlobüler septalarda belirginleşmeler veya subplevral nodüler lezyon saptanmamıstır. plevral effüzyon izlenmemiştir.her iki hemitoraks simetriktir trekea ve mediastinal yapılar orta hattadır. medistinal genişlik kalbin boyut ve konfiğürasyonu normaldir.
  tesekürler hocam şimdiden

 36. Süleyman 10:02 de 11 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam saygılar. Babama akciğer kanseri teşhisi kondu. Tanı:Küçük hücreli dışı karsinomAkciğer BT, IIAB+Hücre bloğu
  Epikriz: IHK ile tümör hücrelerinde: CK(+) TTF-1 (-) CK20(-) CK6/6(-) P63(-) izlenmiştir. İHK bulguları “Adenokarsinomé ile uyumludur.
  Kemoterapi uygulanacak. Yaş:56 Boy: 1,83 . Bu hastalık ne durumda. Tedavisi mümkün mü? Tamamen Akciğer kanserinden kurtulup normal yaşama dönmek mümkün mü? iyi çalışmalar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:09 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

   Süleyman Bey, akciğer kanserinde her şey kanserin bulunduğu evreye bağlıdır. Burada hastalığın evresini gösteren bir rapor mevcut değil. Kemoterapi başlandığına göre bu 3. veya 4. evre olmalıdır. Bu evrelere ait tedavinin başarı oranlarını http://www.akcigerkanseri.com sayfasının en altında yer alan evrelerden görebilirsiniz. Önce doktorunuza hangi evrede olduğunuzu sorunuz. Acil şifalar diliyorum.

 37. Halil 06:33 de 11 Kasım 2016 - Yanıtla

  İyi günler hocam büyük babam 77 yaşında ve akciğer kanseri teşhisi konuldu.Yapılan tahlillerden sonra ameliyata karar veridi.26.09.2016 tarihinde yatış verildi.Ameliyattan alınan sonuca göre

  1-Sağ 4 nolu lenf nodu kayıtlı,parçalar halinde en büyüğü 0,5*0,3*002 cm boyutlarında,en küçüğü 0,1 cm çapında,topluca 0,8*0,5*0,4 boyutlarında,sütlü kahve-antrakotik görünümlü doku parçasının tamamı 1 blokta frozen çalışıldı.FORZEN TANI 1 :TÜMÖR NEGATİF.

  2-7 nolu lenf nodu kayıtlı gönderilmiş 0,6*0,4*0,2 cm ve 0,7*0,3*0,2 cm boyutlarında,2 adet sütlü kahve renkte antrakotik görünümlü doku parçasının tamamı 2 parça 11 blokta frozen çalışıldı.TANI 2 :TÜMÖR NEGATİF.

  3-Akciğer orta lob lateral segment subplevral nodül kayıtlı gönderilmiş,1,4*1 cm yüzey gösteren plevral yüzey içeren 1,4*1*0,2 cm boyutlarında doku parçasının kesitlerinde 0,1 cm çapında cerrahi sınıra bitişik nodül yapısı izlendi.TANI 3 :TÜMÖR NEGATİF,SERT ALAN KALSİFİKASYON OLABİLİR KESİLEMEDİ.

  4-Sağ akciğer üst lob apikal segment subplevral nodül kayıtlı gönderilmiş.2,2*1 cm yüzey gösteren plevral yüz içeren 2,2*1*0,2 cm boyutlarında doku parçasının kesitlerinde cerrahi sınıra 0,1 cm mesafede 0,2 cm çapında nodül yapısı izlendi.Materyalin bir kısmı 2 parça 1 kasette çalışıldıTANI 4 :ANTRAKOTİK NODÜL,TÜMÖR NEGATİF.
  AMELİYATLA ALINAN TİMÖR SONUCU.

  TANI:

  1-SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM,( multibl tümör nodülleri ) sağ akciğer alt lobektomi materyali
  2-REAKTİF ANTRAKOTİK LENF NODU,toplam 11 adet,sağ 2 nolu ( 1 adet ),7 nolu lenf nodu ( 1 adet ),12 nolu lenf nodu ( 1 adet ),11 nolu lenf nodu ( 1 adet ),10 nolu lenf nodu ( 1 adet ), 4 nolu lenf nodu ( 1 adet,hilustan disseke edilen ( 5 adet ).

  Hocam alınan bu sonuçlara göre hastamıza nasıl bir tadavi yapılması gerekir yardımınız için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:06 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

   Bu 1. evrede bir akciğer kanseri ameliyat sonucudur. Lenf bezlerinde yayılma yok. Bu nedenle ilave bir tedavi gerekli değil. İlk 2 yıl her 3 ayda bir kontrole gitmeniz, her 6 ayda bir toraks+üst batın kontrastlı BT çekilmesi, sonraki 3 yılda ise her 6 ayda bir kontrol muayenesi ve yılda bir kez de toraks+üst batın kontrastlı BT çekilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 38. gamze koçak 11:52 de 3 Kasım 2016 - Yanıtla

  hocam babamın akcigerinde kitle tespit edildi dr raporunu yazacagım hastalık kacıncı evresinde ameliyat olasılıgı ne kadardır
  toras duvarını oluşturan yumuşak dokular tabidir. trakea mediasten orta hattadır. ana vasküler yapılar tabidir. kalp boyutları normal görünümdedir. trakea, lober bronşlar ve segmentler dallar açık olarak izlenilmektedir. sag aksillada en büyüğü 18 mm çapa ulaşan büyümüş lenfnodları izlendi .sag paratrakeal alanda en büyüğü 11.7 mm çapa ulaşan lenf nodları izlendi. HER İKİ AKCİĞER APEKSİNDE FİBROTİK SEKEL DEGİŞİKLİKLER İZLENDİ. HER İKİ ÜST LOBLARDA HAVALANMADA YERYER ARTIŞİZLENDİ. SAĞ AKCİGER APOKSİN MEDİAL KESİMİ DÜZEYİNDE LOBÜLE KONTURLU YAKLAŞIK 23.5MM ÇAPINDA KİTLESEL lezyon izlendi. görünüm öncelikle periferik tip akciğertümörünü düşündürmektedir hastanın pet-bt inceleme ile birlikte değerlindirmesi uygun olacaktır. sol akciger alt lob süperior segmenti düzeyinde yaklasık7 mm çapında kalsifiye granülom ile uyumlu olabilecek hiperdan site izlendi. bununla birliktetanımlanan alanın kemikten daha hiperinte ns görünümde olması nedeni ile ayırıcı tanıda civa birikimide düşünülmelidir hastanın bu yönden sorgulanması önerilir üst loblarda lokalize havalanmala artışları dışında akciger havalanmalarında azalma izlendi pelevral effüzyon veya kalınlaşma tespit edilmiştir.

 39. hülya 00:18 de 31 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam babamın akcigerinde bir leke tespit edildi.izmir de ki doktor biyopsi dedi istanbuldaki sureyya paşa hastaneside bronoskopi dedi.babam ikisinide yaptırmadı.uzerinden 1yıl geçti aşiri gögüs ağrısından acile götürdüler leke büyümüş.izmir deki doktor biyopsi yapıcak ama ciğerin sönebilir demiş.babamda istanbula gelip bronoskopi yapmak istiyor.ne yapmam gerekiyor bilemedim.bronoskopi böyle bir durumda yeterli sonuç verebilirmi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:45 de 31 Ekim 2016 - Yanıtla

   Hülya Hanım, akciğerdeki tümöre hızlı şekilde müdahale edilmezse sizin örneğinizde olduğu gibi büyür ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Bronkoskopi mi yoksa iğne biyopsisi mi yapılması gerektiğine ancak tümörün yerleştiği yere bakılarak karar verilebilir. Her tümör bronkoskopi ile görünmez. Bu durumda zaman kaybı yaşanabilir. Göğüs ağrısı oluşturacak şekilde kenarda yerleşmişse iğne biyopsisi daha hızlı sonuç verecektir. Acil şifalar dilerim.

 40. Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:47 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

  Lenf bezlerinde aktivite artışı var. Doktorlarınızın önerdiği gibi bunlardan biyopsi alınmalı ve sonucuna göre izlem veya ilave kemoterapi/radyoterapi kararı verilmelidir. Acil şifalar diliyorum.

 41. BURCU 13:19 de 7 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba;
  Annem nefes darlığı ara ara kuru öksürük şikayeti ile doktora gitti. Akciğer flimi çektirdi. Kitle gördükleri için Kontrasttlı Toraks Bt çekildi.
  Aorta, pulmoner konus, her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir.
  Üst ön mediastende proksimalinde LAP ların izlendiği (en büyüğü 23 mm çaplı) ön mediastende retrosternal alanda vasküler yapılar ile arasındaki interfazın seçilmediği ve en geniş yerindeki çapın 45*80 mmye ulaşan kitle lezyonu izlenmiştir.
  Paratrakeal ve pretrakeal alanlarda ise büyüğü 28 mm ölçülen patolojik LAP birlikteliği dikkati çekmektedir.
  Tanımlanan kitle sağda hilusu çevreleyip parakardiak alanada hafif derecede infiltrasyon göstermektedir.
  Bölgesel LAP lar bulunması ve vasküler yapılar ile interfazının olmaması maligniteyi ön plana çıkarmıştır.
  Kesin tanı için mediastinal biyopsi önerilir.
  Kalp normal büyüklük ve konfigürasyondadır.
  Pulmoner vasküler yapılar, ana ve sagmental bronşlar normaldir.
  Sağda pararkardiak alanda kitlenin infiltrasyonunun komşuluğundaki subsegmenter bronş ağacındada infiltratif değişiklikler lehine değerlendirilen peribronka vasküler fibrozis birlikteği dikkati çekmiştir. Ayrıca orta lob segmentinde dikkti çeken paraseptal bant formasyonu izlenmektedir.
  Plevral sıvı saptanmamıştır.
  Kemik yapılar normaldir.
  Bunu yeni çektirdik kanında enfeksiyon var uzun zamandır.Antibiyotik tedavisi görüyor.
  Birde boğazındada troid nodülü var bu da yeni oldu.
  Sİzce nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olurmusunuz. PET – CT yapılsa daha mı iyi olur kötü huylu ise biyopsi yaptırmak zararlı olurmu ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:58 de 7 Şubat 2016 - Yanıtla

   BU BT raporu önemli bir hastalığa işaret ediyor. Bunun ne olduğunu anlayabilmek için filmleri görmek gerekir. Bu mümkün değilse doktorlarınızın önerilerine göre hareket etmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 42. zeliha 21:10 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben yaklaşık 12 yıl evvel üstüne ile gittim doktora dr 15 tedavi verdi ama geçmedi tekrar gittiğimde başka bi dr vardı ciğer filmi istedi ve 2 aylık tedavi verdi 2 ay sonra gittim az kalmış dedi ne olduğunu bilmediğim bi hastalık için 1 buçuk aylık tedavi verdi en son gittiğimde ise ilk önce gittiğim doktor vardı sağlık karneme baktı ve dedi şu oldu sana verem ilaçları vermiş dedi neyse 12 hiç şikayetim olmadı hoş şimdide yok ama sesim kısıldı çıkmıyor kbb gittim reflu kronik laranjit dedi sonra göğüs dr görün dedi yanlışlıkla dahiliye ye gitmiştim dahiliyeci bi filim istedi ve ciğerim de bağlam var dedi sesimin kırılmasına akcigerim mi sebeb olmustur

 43. Banu Koşar 23:49 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam yengemin bir ay kadar önce sağ göğsünü aldılar kemoterapi öncesi bizden pet çekimi istediler.sonucu yazsam beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler. Sonuç:sağ mastektomi lojunda cilt altı yağlı doku içerisinde ve sağ aksiller fossada hafif hipermetabolik heterojen dansite artış alanları postoperatif enflamatuar degisiklikler lehine değerlendirilmiştir. Sağ akciğer orta lob lateral segmentte fissur hattında minimal hipermetabolik düzensiz sınırlı noduler dansite artış alani (enflamatuar proses?); antibiyotepai sonrası Toraks BT ile kontrolü ve gereklilik halinde histopatolojik verifikasyon önerilir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:36 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Burada akciğerde şüpheli bir alan görülmüş. Bu rapora ait filmi görerek değerlendirme yapmadan size ileri bir yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki. Acil şifalar diliyorum.

 44. Serap 22:19 de 30 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,

  Anneannem 80 yaşında. Yoğun öksürük şikayetiyle hastaneye gittik. Çekilen filmlerde akciğerde kitle tespit edildi. Pet/BT çektirdik. Bulguları aşağıda yazacağım. Sormak istediğim şu, bu bulgulara göre kaçıncı evre kanser olduğunu bilebilir miyiz? Bronoskopi yaptırmadık henüz. Şayet kötü huylu tümör varsa tedaviden sonuç alabilir miyiz? Yaştan dolayı ameliyat olma ihtimali nedir? Tedavi şekli ne olmalıdır? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Tanı/Öntanı-ICD-10 Kodu: Akciğer Ca(C34)
  Endikasyon: Tanı? (Toraks BT’de: Sağ akciğer alt lob superior segment lokalizasyonunda fissür boyunca uzanan 8.4*3.7 cm boyutta nodüler görünüm mevcuttur. Metabolik karakterizasyon?)
  Radyofarmasötik: 10.0 mCi F-FDG iv Enjeksiyon bölgesi: Sol kol Kş:84 mg/dl

  Bulgular:

  Beyinde ve baş-boyun bölgesinde patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.
  Solda belirgin olmak üzere bilateral tiroid lobunda izlenen nodüllerde patolojik 18F/FDG tutulumu izlenmemiştir.
  suv
  Mediastende sağ üst ve alt paratrakeal (SUVmax:15.9), sağ bronkopulmoner (SUV)max: 14.7) ve sağ hiler-subhiler (SUVmax:10,6) lenf nodlarında malignite düzeyinde artmış FDG tutulumları izlenmiştir.(metastaz?)

  Sağ akiğer alt lob superior segmentte hilus ile ilişkili kitlede malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu mevcuttur (SUVmax: 16.3, primer tm?). Kitlenin çevresinde alt lob posterior bazal segmentte ayrıca hipermetabolik nodüler ve fibronodüler densite artışı alanları mevcuttur (SUVmax: 3.3, enflamasyon)

  Sol akciğer alt lob posteriro ve lateral bazal segmentlerde izlenen subplevral retikülonodüler densite artışı alanlarında ılımlı artmış FDG tutulumu mevcuttur (SUVmax:2.6, görünüm itibarıyla bu alandaki bulgular öncelikle enflamasyonu düşündürmektedir.)

  Her iki meme ve aksillada patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Sağ surrenal glandda hipermetabolik kitle mevcuttur (SUVmax: 8.2, metastaz?)
  Sol surrenal glandda ise daha küçük hipermetabolik bir odak mevcuttur (SUVmax: 6.7, metastaz?)

  İskelet sisteminde L11-L12 vertebralarda (SUVmax:6.4) ve L4 vertebrada (SUVmax: 5.2) izlenen skletroik lezyonlarda malignite düzeyinde artmış FDG tutulumları izlenmiştir. (metastaz?)
  İskelet sisteminin diğer alanlarında başka patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Görüntülenen diğer tüm vücut bölgelerinde radyoaktif maddenin normal fizyolojik dağılımı mevcuttur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:11 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sağ akciğerde kanser olasılığı çok yüksek bir kitle ve vücudun farklı yerlerinde bunun yayılması (metastazllar) görülüyor. Bu 4. evre bir akciğer kanseridir. Ameliyat söz konusu değildir. Ameliyat sadece 1. ve 2. evrede söz konusudur. Hastanızın yaşından çok genel sağlık durumu önemlidir. Eğer genel durumu iyi ise biyopsi sonrası kemoterapi planlanması yaşam süresini bir ölçüde uaztabilir. Bu evrede tedavi seçenekleri ve diğer bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 45. Elif 22:38 de 26 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam babamın akcigerinde 4 den fazla mercimekten küçük nodül görüldü ve teşhis konulmadi biyopsi alınmadığı için 2 ay sonra gelin dedi kanser de olabilir dedi doktor ne yapmak lazım erken teşhis için hocam

 46. aydan 18:53 de 21 Ocak 2016 - Yanıtla

  İyi akşamlar hocam bende tomografi sonucumu yazsam cevap verir misiniz? Trakea hava sütunu orta hatta olup,her iki hemitoraks simetrik olarak havalanmaktatir.her iki akciğerde üst loblarda daha belirgin olmak üzere peribronsial yakınlaşmalar,interlobuler septal fissur komşuluk katında düzensizlikler mevcuttur.görünüm interstisyel akciğer hastalıkları ile uyumlu bulunmuştur. Sağ akciğer alt lob posterobazal segmentte 2 mm çapında pulmoner parankimal nodül izlendi.şimdiden çok TESK ederim

  • aydan 12:50 de 22 Ocak 2016 - Yanıtla

   36 yaşındayım.babami akciger kanserinden kaybettik.sigara kullandım şimdi icmiyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:20 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   BT raporunuzda intersitisyel akciğer hastalığı denilen bir durumun olduğu rapor edilmiş. Buna sebep olan durumun anlaşılması için biyopsi yapılması ve buna göre tedavi planlaması gerekiyor. Acil şifalar dilerim.

   • aydan 14:57 de 26 Ocak 2016 - Yanıtla

    Tamam hocam Çok tesekkur ederim size

 47. nur 22:28 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam babama 8 ocak cuma günü akşam 20.00 bronkoskopi yapıldı ankarada özel bi hastanede ancak patoloji sonucu negatif çıktı. Sonuca göre patoloji sonucu akmış gözüküyo doktor yarın tekrar bronkoskopi yapacağını babamın sağ akciğerinde büyük bir tümör olduğunu 4.evrede olduğunu ameliyat edilemeyeceğini sonuçlardan sonra kemoterapiye başlanacağını söyledi Hocam doktor bronkoskopiyi yarın tekrar sabah 9.30 gibi önce bronkoskopi 12 gibi de pozitron emisyon tomografi si yapılacağını söyledi babam çok halsiz ve zayıf bu işlemin tekrar yapılması ve aynı gün içinde pet yapılması babama zarar verir mi lütfen cevap verir misiniz .

 48. Ayhan Bayram 20:25 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

  Sayın Hocam merhabalar; yaklaşık 23 yıl sigara içtikten sonra 45 gün önce bıraktım.Ancak bundan 6 ay önce ense kökümde ve göğsümde oluşan ağrılar nedeniyle doktora başvurdum. Tam geniz bölgesinde ağrı oluşmakta, kulaklarıma vurmakta ve başımı döndürmekte idi. Önce akciğer filmi çekildi, bir şey yok.Beyin filmi ve MR’ı çekildi.Sadece sinüzit olduğu belirtilerek buna uygun tedavi verildi. .Göğüs Hastalıkları uzmanı da kan testi yaptırdı.Kanda CRP ye baktırdı, göğüs filmine baktı bir şey yok dedi gönderdi. Sigarayı bıraktıktan kısa süre sonra aşırı öksürme ve baş dönmesi şikayetiyle acile gittim.EKG temiz, göğüs BT temiz çıktı.Yukarıda bahsettiğim sıkıntılar tekrar başladı.Kulaklarım zonkluyor, göğsümde kült bir ağrı, başım dönüyor, sabahları kalktığımda ağzımda acı bir tat ve yeşil renkte balgam atıyorum.Şunu da belirtmem gerekir ki bundan 2 yıl önce yaptırdığım endoskopi ve kolonoskopi sonucu gastrit ve irritabl bağırsak sendromu olduğum belirtildi.Ki nitekim yaklaşık 15 yıldır mide ve astım ilaçları kullanıyorum. Bahsettiğim şikayetler hayat kalitemi oldukça düşürmektedir. Sorunun psikolojik olma ihtimali ile en son tarafıma Cipralex 5 mg kullanmamı önerdiler.Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:26 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

   55 yaşından sonra her yıl 1 kez düşük doz, tarama amaçlı Toraks BT çektirmeniz gerekir. Sigarayı bırakmış olmanız nedeniyle tebrik ederim.

 49. Abdurrahman Ateş 11:26 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam bir haftalık ağır grip sonucu Kanli balgam ve sırt ağrısı şikayeti ile doktora gititğimde tomografi istendi rapor aşagıdaki gibidir lütfen cevap yazar mısınız ?

  TORAKS BT İNCELEMESİ;

  ·Toraks duvarı kemik ve yumuşak dokular tabiidir.
  ·Mediastinal anadamarlar ve kalp fizyolojik genişliktedir.
  ·Trakea ve ana bronşlar normal açıklıktadır.
  ·Her iki akciğer parankim strüktürü,aerasyonu ,bronkovasküler arborizasyonu ve plevraları tabiidir.
  ·Mediastende patolojik boyutta lenf nodülü saptanmadı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:01 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu normal bir BT raporudur

  • Abdurrahman Ateş 08:19 de 16 Ocak 2016 - Yanıtla

   eğer tomografide bir şey yoksa hocam kan gelmesi olayı neden olur balgamda kan hala görüyorum boğazım tahriş değil kan boğazımdan gelmiyor .2 doktora tomografimi gösterdim ikisi de temiz bir şey yok dediler.lütfen yardımcı olur musunuz hocam endişeleniyorum ne yapmama gerekir. nedir bu kan

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:57 de 17 Ocak 2016 - Yanıtla

    Kısıtlı bilgilerle daha fazla yardımcı olabilmem ne yazık ki mümkün olmuyor. Daha ileri değerlendirme için dilerseniz randevu alabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 50. ekrem altun 15:37 de 9 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merbaha hocam babamın akciğerinde bir kitle var ebus ve brunoskobiyle tanı alamadılar son olarak iğne biyopsisiyle kitleden tanı almak istiyorlar fakat iğne biyopsisinde akciğer sönme riski diye bir duyum aldım bunun risk oranı nedir ve sonuçları ne olabilir babamın nefes değeri fev1=1.00 lt olarak görülmete şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:23 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Her hastada iğne biyopsisinde akciğerin sönme riski farklılık gösterir. Tümör kenarda ise bu risk azdır, tümör akciğerin ortasında ise bu oran yüksektir. Ayrıca babanızın akciğerinde baloncuklar varsa bu oran artar. Bunu işlemi yapacak doktorunuz size açıklayacaktır.

 51. Gökhan duman 00:40 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hayırlı geceler hocam babam 46 yaşında sigara ictiginden dolayı astım bronşit kohah dediler ama devamli halsiz yorgun nefes darlığı yaşıyor ulturasyon röntgen akciğer grafisde birsey çıkmıyor yardimci olabilirmisiniz hocam simdiden teşekkür ederim

 52. sümeyra 18:21 de 6 Ocak 2016 - Yanıtla

  İyi gunler Semih Bey annem 4 yildir akciger kanseri. Kontrol amaciyla doktorumuz tomografi istedi. Sonuclari;kalp kontur buyuklugu normal.mediastinal ana vaskuler yapilarda saga dogru cekilme izlenmektedir…sag akciger ust lobda havalanma kaybi,konsolidasyon alani,fibroatelektazik parankim degisiklikleri ve bu alanlarda kistik bronsiektaziler izlenmistir.Diger aciklanmalarda saptanmamistir ifadeleri oldugu icin yazmadim Hocam. Acaba cok mu ilerlemis bilgi verirseniz sevinirim.
  Simdiden tesekkurler.İyi gunler diliyorum.

 53. melis 15:08 de 3 Ocak 2016 - Yanıtla

  Bt sonucu ile ilgili gorusmek istiyirum doktor bronoskopi istedi irtibata gecebilcegimiz bir numara verebilirmisiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:03 de 4 Ocak 2016 - Yanıtla

   Melis Hanım, randevu için yardımcımız Ebru Hanım’ı arayabilirsiniz: 05321519734 / 02123043940. Acil şifalar diliyorum

 54. Tolga simsek 10:16 de 28 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi günler 1 hafta öncesinden bugüne kadar agzımdan balgamla kan gelio kanın rengi genelde kırmızı oluo sadece sabah kalktıgımda kanlı balgam gelio hiç bir şekilde öksürük , nefes darlığı , hırıltı vs yok sadece boğazımı biraz zorlayıp balgam cıkarttığımda bazen kanlı gelio doktora gittim röntgende hiç bir şey çıkmadı benim bademciklerim biraz fazla büyük oradan gelebilir dedi sadece anti biyotik verdi ama kan hala gelio arada sırada

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:52 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Kulak Burun Boğaz doktoru ile görüşün ve sigara içiyorsanız mutlaka bir göğüs hastalıkları bölümüne başvurun.

 55. sevgi 23:17 de 27 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba öncelikle vereeginiz cevap çin şimdiden tesekkür derim.hocm r3 ydır sırt grım vr bazen gogsumün altında batma oluyo ve nefes darlığım var.3 ayrı gögüs hast.dotoruna gittim 4 kere akciger flmi cekildi hiçbr sorun yok diyorlar.fakat sikayetlerim devam ediyo tomografi zararlı dıyolar szce ne yapmalıyım kanser olabılir mi.ve bikaçkere balgamımda cok az an geldı 12 yldır sıgara kullanyorum bana yardımcıolun yalvarırım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:45 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sigarayı bırakın. Akciğer grafiniz normalse ve bunu 4 kez film çekerek söyelmişlerse merak etmenizi gerektiren bir durum yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

 56. NEŞE 10:45 de 26 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam eşim 39 Yaşında sigara kullanıyor 2008 yılında akciğerdeki bül den dolayı ameliyat oldu sonraki kontrollerinde en büyüğü 5 cm olan birçok hava kisti mevcuttu son cekılen BT de rapor şu şekildedir : sağ akciğer üst lob Apokalips segment ve posterine segmenti Yaygın amfizematöz havalanma artışları yanı sıra en büyüğü 4 cm boyutta çok Sayıda hava kisti ve amfizematöz alanlar Çevresinde sekle fibrotik Değişiklikler mevcut sol akciğer üst lob apikoposterior segmente subplevral yerleşimci en büyüğü 1,5 cm boyutlu birkaç adet hava kisti izlenmektedir sağ akciğer üst lob anterior segment düzeyinde 3mm boyutlu sol akciğer alt lob süperior segmentte 4mm boyutlu ve sağ akciğer alt lob medya Bazal posterior Bazal segment bileşkesinde 4x9mm boyutlu çoğunluğu subplevral ve nonkalsifik özellikte pulmoner modüller saptanmıştır tanımlanan nodüllerin radyolojik takibi önerilir . Dr nodüllerin önemli olmadığını cd yi izledikten sonra bunların nodül değil yapışık OLDUĞUNU (???) ve üç ay sonra hava kistleri için tekrar BT cektırmemızı söyledi fakat biz tedirginiz sizin yorumlarınız rica olunur

 57. Selda 10:13 de 24 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba.Abim 47 yaşında pet sonucu :solakciger santral da,sol ana bronşu posteriordan invaze eden,torasik aorta ile yer yer sınır vermeyen 53.6×39.5×62.6mm boyutlu primer hadisede patolojik F18 FDG tutulumu mevcuttur (SUV maks24.2) sol alt paratrakeal17.9×11.4mm,sol hiler18×17mm,7.9×7.7mm,26.9×19.8mm,subkarinal41.5×30.8mm lenfadenopatilerde patolojik F18 FDG tutulumu saptanmıştır SONUÇ, sol akciğer santral primer hadisede ,sol alt paratrakael,sol hiler,subkarinal multipl lenfadenopatilerde F18 FDG tutulumu doktorlar ameliyat safhasını geçmiş kemoterapi ve radyoterapi almalı dedi sizin fikrimiz nedir teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:17 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu 3B evresinde bir akciğer kanseri ve tedavi için ameliyat uygun değil. Ameliyat sadece 1. ve 2. evrelerde uygulanır. acil şifalar dilerim.

 58. Goktay 19:22 de 19 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam benim babama akciğer kanseri tesisi koydular54 yasında akcigerindeki leke 7 cm mis 2kez kemoterapi sonrada radyo terapi gerçek hızlı kilo kaybı iştahsızlık sürekli isal var leke akciğerde bide nefes borusundaki leflerde var sizce tedavisi mumkunmu babama zayıf olduğu için ağır gelirmiş şimdiden çok tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:07 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Genel durumu kemoterapi için uygun değilse kanserin kendiliğinden düzelmesi ne yazık ki mümkün değil. Kemoterapinin de başarı şansı belirli bir oranda olur. Acil şifalar diliyorum.

 59. Erdem ÖZTÜRK 17:08 de 17 Aralık 2015 - Yanıtla

  Semih Bey Merhaba,
  Göğüsde ağrı ve yoğun öksürük gerekçeleri ile babamı hastaneye götürdüğümüzde mr sonucunda sağ akciğerin üst lobunda 2 cmlik bir kütle olduğu ortaya çıktı kan testleri solunum testi bronkoskopi yapıldı. Bronkoskopi sonucunda sağ akciğer üst lobunun tıkanık olduğu söylendi ve biyopsi için 5-6 parça alındığı belirtildi ancak daha sonucu almadık. Ayrıca pet taraması için randevu aldık. Doktorumuz kanser olasılığının yüksek olduğunu ve ilerlemiş olabileceğini söyledi ve bu durumda ameliyattan ziyade kemoterapi ile başlanacağını söyledi. Henüz biyopsi sonucu çıkmadan ve pet taraması yapılmadan sizce bu kadar emin olunabilir mi ve bu durumda bize neler tavsiye edersiniz. Sonuçlar çıkınca ilk önce bir onkologa mı yoksa bir cerraha mı gitmeliyiz. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:54 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

   Erdem Bey, sonuçlarınız çıkınca bir göğüs hastlaıkları uzmanı, göğüs cerrahı veya onkoloğa başvurabilirsiniz. Ancak size önerim akciğer kanseri konusunda tecrübeli olan hekimlere baş vurmanızdır. Acil şifalar diliyorum.

 60. Fuat ulaş kılıç 19:45 de 14 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam babam 69 yaşında 2 haftadır aşırı öksürükten doktora gittik filmde doktor hanım bir kitle oldugunu söyledi babam hiç sigara içmemiştir doktor tomografi sonrası ne oldugunu söylerim dedi bu konu Hakkı’nda ne yapmalıyız ilginiz için teşekkürler

 61. GÜLSÜM 14:50 de 11 Aralık 2015 - Yanıtla

  Semih Bey,

  Merhaba,

  Mayıs ayında izmir de yarım gırtlak ameliyatı oldu çok şükür boğazı temiz hiçbir şey yok yapılan kontrollerde eski sağlığına kavuştu. fakat babamda sağ akciğerde 20 mm çapında filmlerde bir leke görünüyor. Biyopsi alındı fakat temiz çıktı sonuçlar. Doktorlar ameliyat diyor fakat babam o kadar büyük bir ameliyat istemiyor. 2 cm çapındaki parçayı almak için göğüs kafesini açmadan küçük bir kesikten alma imkanı var mıdır.

  İyi çalışmalar,

 62. Hocam merhabalar. Gribal enfeksiyon sonucu göğüs hastalıkları Polikliniğine basvurdum. Daha önceden de bronşit geçirmiştim. Doktorum tomografi istedi. Raporda şunlar yazıyor : her iki akciğer parankimal ve interstitial yapılar normaldir. Enflamatuar degisiklik ve kitle lezyonu ayırt edilmemistir. Sol üst lob inferior lingular segmentte, alt lob anteromediobazal segmentte peribronşial kalinlasmalar izlenmektedir. Toraks iç duvarıni oluşturan parietal ve vjsseral plevrada patalojik kalinlasma ya da sıvı birikimi saptanmamistir. Diafragma normal konumdadır. Bunlar yazılı hocam. Yaşım 30 ve hiç sigara icmedim. Bu raporda geçen “kitle lezyonu ayırt edilmemistir ” bölümü bende biraz endişe yarattı ayrıca. Bu ne anlama geliyor hocam. Kitle var ama küçük o yüzden ayirt edilemiyor demek mi bu. Bu kadar yoğun çalışmanız arasında bizlere de cevap vermeye çalıştığınız için çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:31 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Ümit Bey, bu raporda olumsuz bir durum yok. “Kitle lezyonu ayırt edilmemiştir” demek “tümör görülmemiştir” anlamına geliyor. Sağlıklı günler dilerim.

  • Ümit 00:43 de 13 Aralık 2015 - Yanıtla

   Teşekkür ederim hocam. Allah tüm hastalara acil şifa versin. Sizin gibi değerli insanları da her daim korusun.

 63. Eyüp 09:51 de 7 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam Merhaba,
  Çekilen Akciğer grafim,Solunum testim ve Kan tahlillerimin temiz olduğunu söyledi doktorum.Önlem amaçlı istediği Yüksek Rezolusyonlu Akciğer BT sonucum aşağıdaki gibidir.
  1-SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR
  2-SOL ALT LOB SUPERİORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.
  3-YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.şeklindedir.
  Doktoruma şikayetlerimi sıralarken;Yutkunduğumda,kazıyarak boğazımın oradan bir yerden tükürüğümün içinde biraz parlak kan gördüğümü söyledim.Bunun önemli olmadığını KANIN ÖKSÜRÜKLE birlikte gelmesinin kendileri için anlamlı olduğunu söyledi ama BRONKOSKOPİ yapalım dedi.Sizce Bronkoskopi yaptırmalı mıyım?Kan,Öksürükle gelmiyorsa neden bronkoskopi?

  KULAK BURUN BOĞAZ MUAYENESİ olmamı tavsiye etmiştiniz….

  hocam tavsiyeniz doğrultusunda kulak burun boğaz muayenesi yaptırdım ve doktorum SİNÜS BT sonucunda KRONİK SİNÜZİTİM olduğunu söyledi ve kanlı geniz akıntısının bundan kaynaklandığını söyledi..

  yine de BRONKOSKOPİ yaptırmalı mıyım?KRONİK SİNĞÜZİT tükürükte kan gelmesine dneden olur mu anlayamadım ve tatmin olamadım..

  iyi günler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:44 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   KBB tarafından verilen tedaviyi uygulayın. 4 hafta sonra kanamanız devam ediyorsa bronkoskopi yapılması gerekir. Acil şifalar.

 64. filiz 20:39 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  size babamın toraks bt incelemesini iletmek istiyorum troid bezinde kalsifiye ve nonkalsifiye nödül mevcuttur, ana arterlerde kalsifiye plaklar mevcuttur, sol plevral sıvı izlendi, kardiomegali bulguları mevcuttur, paratrakeal, paraaortik ve hilerde LAP izlendi mediastinal aksiller patolojik boyutta lenf nodları izlenmedi, her iki akciğerde alveolar, infiltrasyonlar ve konsalide alanlar izlendi, l BTt KONTROLÜ önerilir,her iki akciğerde atelektaziler izlendi, torakal vertebralarda dejeneratif değişiklikler izlendi,safra kesesi lü,meninde taşlar izlendi,babam 81 yaşında 6 gün 1, basamak yoğun bakımda yattı sonra serviste 10 gün yattı ,tanısıpnömoni den şüpheleniyorlar j44,1 kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut alevlenmelerle, tanımlanmamış j18,9 p mnömonü, tanımlanmamış konsültasyon H35,8CRP + SİGARA kullandı , akciğer ca olobilirmi bilgi verebilirmisiniz sanatoryum hastanesine gitmemiz istendi,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:30 de 1 Aralık 2015 - Yanıtla

   Filiz Hanım bu raporda direkt olarak akciğer kanserini düşündüren bulgu yok. Yine de akciğerdeki konsolide alanların iyi değrlendirilmesi gerekir. Bunun ne olduğuna ancak filmleriniz görerek karar verebilirim. Acil şifalar dilerim.

 65. Eyüp 09:22 de 27 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam Merhaba,

  Çekilen Akciğer grafim,Solunum testim ve Kan tahlillerimin temiz olduğunu söyledi doktorum.Önlem amaçlı istediği Yüksek Rezolusyonlu Akciğer BT sonucum aşağıdaki gibidir.

  1-SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR
  2-SOL ALT LOB SUPERİORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.
  3-YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.şeklindedir.

  Doktoruma şikayetlerimi sıralarken;Yutkunduğumda,kazıyarak boğazımın oradan bir yerden tükürüğümün içinde biraz parlak kan gördüğümü söyledim.Bunun önemli olmadığını KANIN ÖKSÜRÜKLE birlikte gelmesinin kendileri için anlamlı olduğunu söyledi ama BRONKOSKOPİ yapalım dedi.Sizce Bronkoskopi yaptırmalı mıyım?Kan,Öksürükle gelmiyorsa neden bronkoskopi?

 66. sevki kaya 18:31 de 24 Kasım 2015 - Yanıtla

  hocam iyi gunler benim sorum su.. eşimin akcigerinde 2.8 mm capinda ve bir kac adet oldugu soylenen seyler cikti biyopsiye girdi sonuc alinmadi ultrasona girdi sonuc alinmadi emar cekildi yine alinmadi . pet bt ye girdi en son ve sag kasiginda 9 cm lik bir kist bulundugunu soylediler yarin bir daha emar cekilecek acaba bu hastalik nedir ne derecededir iyi olma durumu varmi sadece oskuruk var kasiginda falan agri sizi yokk esim kansermidir sizce korkmamiz gerekirmi bu durumdan :((((

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:13 de 24 Kasım 2015 - Yanıtla

   Şevki Bey, bu lezyonların teşhisi için iğne biyopsisi yeterlidir. Bu biyopsi tecrübeli bir merkezde yapıldığında %100 oranında tanı konulur. Dilerseniz hastanemizin girişimsel radyoloji bölümüne başvurarak biyopsinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 67. Selen 23:32 de 12 Kasım 2015 - Yanıtla

  Mrb hocam 2 hafta önce babama akciğer kanseri tanısı konuldu. İleri evre oldu söyleniyor ama raporlara göre akciğer sol lobu temiz sağ lobta az bi kısımda lezyonlar var ama karaciğerdeki hasar büyük ve belirtilerin çok kara ciğer kanserine benziyor.yarın radyo terapiye başlıcaz. biozerans tedavisi Die bişey duyduk yararlı olur mu ve kurtulama şansı nekadar olur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:42 de 13 Kasım 2015 - Yanıtla

   Selen Hanım, bugün için biyorezonans denilen yöntemin hiç bir faydası kanıtlanmamıştır. Bu evrede (karaciğere yayılmı, 4. evre akciğer kanseri) hastalıktan tam olarak kurtulma şansı çok yüksek değildir. Hastanın ömrünü uzatan tedaviler uygulanır. Acil şifalar.

 68. okay 23:38 de 10 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam;

  Öksürük ve arada kan tükürmek şikayetlerim var. yaklaşık 8 ay önce 2 farklı göğüs cerrahisi tarafından muayene edildim akciğer grafisi çekildi ve fiziki muayene yapıldı ve her 2 hekim de bir sorun olmadığını söyledi. 6 aydan beri kan tükürmem yoktu fakat son 1 haftadan beri bir kaç gün arayla öksürdüğüm zaman hafif kan gelmektedir bunun haricinde halsizlik göğüs ağrısı iştahsızlık vb bulguların hiçbiri yoktur. Kan tükürmem genelde 3-4 öksürükten sonra gelmektedir şimdiden desteğiniz için teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:40 de 11 Kasım 2015 - Yanıtla

   Okay bey, kaç yaşındasınız, hiç sigara içtiniz mi, bilgisayarlı tomografide ne görüldü, bronkoskopi yapıldı mı? Bu soruların yanıtları olmadan size yorum yapmam mümkün değil.

 69. Songül kasirga 20:09 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba semih bey tomografi sonucu mu gönderiyorum lütfen bana net bir bilgi verin anterior mediastende timus artığı ile uyumlu yumuşak doku dan sitesi izlenmektedir mediastinal kompartmanda kısa aksi 1 cm yi geçmeyen lenf nodlari mevcuttur kalp ve mediastinal büyük damar normaldir trakea ve ana bironsial sistem açık ve normal genisliktedir her iki akciger parankiminde özellikle üst loblarda belirgin olmak üzere büyüğünün çapı 11 mm ye ulaşan dağınık yerlesimli hava kistleri izlenmektedir (lenfanjiom myomatozis?) Takibi önerilir sol akciger alt lob superior segmentte 3,5 mm çapında subplevral nodul izlenmektedir sağ akciger alt lob a ntero laterobazal segment bileskesinde yaklaşık 4.2 mm çapında parankimal n odul izlenmektedir sağ alt lob superiol segmentte 3.7 mm capinda parankimal noduller gorunum izlenmektedir sag akciger orta lob medial segmentte parakardiak alan komsulugunda atelektatik değişiklikler izlendi sağ akciger alt lob laterobazal segmentte plevral cekinti izlendi plevral effuzyon saptanmamistir göğüs duvarı kemik yapıları ve yumuşak dokuları normal olarak degerlendirilmistir inceleme alanına giren üst abdomen kesitlerinde patalojik özellik kaydedilmemistir bu arada yaşım 33 ve 19 yıldır sigara içiyorum ne olur bana acil bilgi verin çok korkuyorum telefonla ararsanız çok sevinirim vatsapdan songul kasirga konya dan diye numaramı yollarim çünkü internetten fazla anlamıyorum şimdiden teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:58 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

   Songül Hanım, elimizden geldiğince günlük yoğun ameliyatlarımız ve hastanedeki hastalarımızın takipleri sonrasında akşam saatlerimizi ülkemizden ve yurt dışından bir çok hastaya hizmet vermeye gayret ediyorum. Ancak hasta ve yakınlarının telefonlarını arayıp bulmak veya whatsup üzerinden de görüşmek gibi bir durum için vaktimiz olması mümkün değil. Dilerseniz randevu alabilir ve sorularınızı merkezimize gelerek sorarak, muayenenizi olur ve tomografinizin tarafımızdan ayrıntılı olarak değerlendirilmesini gerçekleştirebilirsiniz. Bu kadar yıl sigara içimiş olmanız her türlü hastalığa açık olmanıza sebep oluyor. Sigarayı derhal bırakın. Akciğerinizdeki nodüller için ancak filmlerinizi görebilirsem yorum yapabileceğim. Sağlıklı günler diliyorum.

 70. REMZİ YILDIZ 16:46 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam Merhabalar geçen haftalarda babamın size Akciğer BT sonucunu göndermiştim. Sağ ana bronş, bronkoskopik biyopsi materyalinin sonucu ise;
  Kesitlerde yüzeyde solunum yolu epiteli devamında ise displatik çok katlı yassı epitel ile örtülü bronş mukozal doku örneğinde yüzeyden başlayıp derine doğru invazyon gösteren tümör dokusu izlenmektedir.Tümörol hücreleri, iri-veziküler nükleuslu, kaba kromatinli, bazıları belirgin nükleoluslu, geniş eozinofilik sitoplazmalı, belirgin anizositoz, anizokaryoz gösteren atipik skuamözepitel hücreler olup tümör hücrelerinin bir kısmında tek hücre keratinizasyonu yer yer ise globe korne yapıları dikkat çekmektedir.
  TANI: İNVAZİV SKUAMÖZ HÜCRELİ KORSİNOM,HİSTOLOJİK GRADE 1

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:48 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

   PET-CT çekilerek evresi belirlenip uygun tedaviye (ameliyat, kemoterapi, radyoterapi) karar verilmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

   • remzi yıldız 14:19 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

    MRB HOCAM SİZİNLE DAHA ÖNCE GÖRÜŞLERİNİZİ AMIŞTIK ŞUAN PET YAPILDI VE SONUÇ ŞÖYLE:
    SAĞ AKCİĞER PARAHİLER BÖLGEDE,SAĞ ANA BRONŞ ÇEVRESİNDE ÖLÇÜLEBİLEN YAKLAŞIK BOYUTU 6.5X5.5 CM OLAN BELİRGİN ARTMIŞ METOBOLİK AKTİVİTE GÖSTEREN (SUV max=15.66) PRİMER MALİGNİTE İLE UYUMLU DÜZENSİZ SINIRLI KİTLE VE KİTLE ÇEVRESİNDE ARTMIŞ METABOLİK AKTİVİTE GÖSTEREN (SUVmax=8.03) nodüler lezyonlar-atelektazi ALANLARI MEVCUTTUR.MEDİASTENDE ALT PARATRAKEAL,PREKARİNAL ALANDA METASTATİK LENFADENOPATİ (SUVmax=8.03) izlenmiştir.geri kalan kesimlerde FDG TUTULUMU VE DAĞILIMI FİZYOLOJİK SINIRLARDA OLUP PATOLOJİK FDG TUTULUMU GÖSTEREN ODAK SAPTANMAMIŞTIR.
    YORUM:
    1-YENİ TANI AKCİĞER CA
    2-SAĞ AKCİĞER PARAHİLER BÖLGEDE ANA BRONŞ ÇEVRESİNDE HİPERMETABOLİK DÜZENSİZ SINIRLI PRİMER MALİGNİTE İLE UYUMLU KİTLE
    3-SAĞ ALT PARATRAKEAL,PREKARİNAL METASTATİK LENFADENOPATİLER
    HOCAM NASIL BİR TEDAVİ UYGUN GÖRÜRSÜNÜZ .İYİ ÇALIŞMLAR

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:33 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

     Remzi Bey, bu PET raporuna göre 3. evrede bir akciğer kanseri söz konusu olduğu için kemoterapi ve radyoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 71. ayfer toprak 23:36 de 26 Eylül 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam bundan 2 ay önce babamı akciğer kanserinden kaybettim annemde kolon ca babamdan sonra çektirdiğim toraks bt sonucu şu şekilde çıkmıştır. mediastinal alanlarda patolojik boyut artımı göstermeyen lenf nodlarımevcuttur .Prevasküler alanda timik doku ile uyumlu dansiteler izlenmektedir.Her iki akciğer alanlarında fokal havalanma artışları ve yer yer parankimal dansite farklılıkları mevcuttur. Her iki akciğerde segmenter ve subsegmenter düzeylerde peribronşial kalınlaşmalar dikkati çekmiştir.Her iki akciğerde dağınık yerleşimli bir kısmı plevral çekintilerden ve vasküler yapılardan ayırt edilemeyenbüyüğü orta lob lateral segmentte 6mm boyutlu nodüler dansite artışları izlenmektedir.Her iki parakardiak alanda yağ planları hipertrofik görünümde olup komşu parankimde atelektaziler mevcuttur . Vertebralarda yer yer minimal dejenaratif değişiklikler mevcuttur kesitler dahihilindeki üst abdominal organlar doğaldır. Bu arada 37 yaşındayım hiç sigara kullanmadım ilginiz için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 29 Eylül 2015 - Yanıtla

   Ayfer hanım bu bulgulara göre endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Babanızı kaybetmiş olduğunuz için baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Annenize de geçmiş olsun.

 72. merve 16:40 de 8 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam.Babam ileri seviyede verem.Biyopsi sonucu akciğerde ve lenflerde küçük hücreli kanser var. Kemoterapiye cevap verir cinsten lakin verem vücudu çok zayıf düşürdüğünden kemoterapi olmuyor. Pet taraması neticesinde sağ akciğerinde biri 7 cm diğeri 2 cm olmak üzere 2 kanser kitlesi sol akciğerde ise 3 cm olan bir kanser kitlesi var. Lenf bezlerine de sıçramış.Kanserin salgıladığı durum uygunsuz adh sendromuna sebebiyet veriyor.Bu sendromda tuz kaybına sebep oluyor.Şiddetli baş ağrısına da. Ağız yoluyla ilaç ve besin alamıyor. Nefrolojiye göre böbrek sıkıntısız.Nörolojiye raporuna göre kanser beyine sıçramamış. Napalım hocam.Bitkisel kürler işe yarar mı? .Son zamanlarımı kaldı? Ne dersiniz hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 8 Eylül 2015 - Yanıtla

   Merve hanım, bu durumda tedavi alması mümkün değil. Tedavi uygulamayan bu grup küçük hücreli akciğer kanserlerinde beklenen yaam süresi ortalama olarak 1 yıldan daha kısadır. Lütfen doktorlarınızın kontrolünde kalın. Verem hastalığı kontrol altına alınır alınmaz kanser tedavisine başlanması gerekir. Ailedeki herkes sigarayı derhal bıraksın. Acil şifalar dilerim.

 73. Yeliz 19:34 de 7 Eylül 2015 - Yanıtla

  Akciğer kanserinin tüm belirtileri var gün içinde basim o kadar donuyoki yer ayagimin altında kayip gidiyo ve basimin agrisi gecmiyo ayrıca elimde her ne olursa olsun güç kaybediyorum ve düşüyor. Belimdede kendi kendine çikan bi yara var önce kabuk bagladi baya kasiniyodu sonra kabuğu atti oval şekilde köşeleri kipkirimizi oldu iki ay oldu biraz geçti gogsumede bi agri saplaniyo zaten bunca şeyden sonra halsizlik hatsafada oluyo

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:42 de 8 Eylül 2015 - Yanıtla

   Yeliz hanım bu bahsettiğiniz şeylerin hiçbiri akciğer kanseriyle ilgili değil. Bir nöroloji polikliniğine başvurmanız daha uygun olur. Sağlıklı günler dilerim.

 74. Hayri 23:18 de 4 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba, babam 64 yaşında sigara kullanmamış kontrol amaçlı akciğer muayenelerindeki sonuçları bize yorumlar mısınız; bt sonrası pet ct sonucu ;Pet Ct sonucunda da sola akciğer alt lobda posterobasal segmentte ypğun Fdg tutulumu, medaiastende subkarinal bölgede en kısa aksı 1.2 cm olan oval formda fdg tutulumu gösteren lenf nodu vardır. Ardından 40 gün sonra BT toraks ve bir öncekiyle karşılaştırma sonucu: Sol akciğer alt lobda anteromediobaza segmennte kitlesel şekilli konsolidasyon, çevresine alt lobda yaygın milimetrik boyutlu çok sayıda nodüller, solda minimal plevral efüzyon, Sol akciğerde üst lobda da subplevral alanda milimetrik nodüller, bir önceki BT bulguların ile mukayese edildiğinde plevral efüzyon miktarında azalma, ancak akciğer parankiminde izlenen kitlesel şekilli konsolidasyon çevresindeki nodüllerde belirginleşme, artma söz konusudur. Hocam bu durumda sizce neler yapmamız gerekir. Sizin akciğer hastalıkları konusunda biz hasta yakınlarına katkılarınızı gerçekten takdire şayan . Teşekkürler

  • Semih Halezeroğlu 19:26 de 5 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Hayri bey sol akciğer alt lobdaki kitlede 40 gün sonra çekilen BT’de kitlenin gerilemediği aksine ilerlediği anlaşılıyor. Hızlı şekilde bu kitleden iğne biyopsisi yapılması ve buna uygun olarak tedavi planlaması gerekir. Sakın geciktirmeyin ve en hızlı şekilde bir göğüs hastalıkları veya göğüs cerrahisi kliniğine baş vurun. Acil şifalar diliyorum.

   • hayri 11:44 de 6 Ağustos 2015 - Yanıtla

    Hocam igne biyopsisi yapacaklar 5 gun sonra, babamin 5 ay once bir umre ziyareti oldu oradaki insaatlardan dolayi cok toz solumuslar, ayrica 40 sene once bir akciger rahatsizligi yasamis ( detayini kendiside bilmiyor fakat 40 tane igne vermisler) bunlarla alakali olabilr mi, annem ozellikle cok endiseli kansermi diye, cok tesekkirler cevabiniz icin..

    • Semih Halezeroğlu 19:39 de 7 Ağustos 2015 - Yanıtla

     İğne biyopsisi sonucu net olarak anlaşılacak. Söylediğiniz durumlara bağlı olma olasılığı düşük.

 75. ARZU TÜMER 17:10 de 29 Temmuz 2015 - Yanıtla

  Doktor Bey merhaba,
  Babam yaklaşık 40 yıldır sigara içiyordu. 56 yaşında kendisi. 15 20 gün önce göğsünde ağrıyla hastaneye gittiğinde testleri yapıldı ve endoskopi yapıldı biyopsi sonucunda skuamöz hücreli karsinom diye bir tanım vardı. Dr bize pet ct çektirmemiz gerektiğini söyledi ve onu da çektirdik hiçbir yere sıçramamış. Bu durumu babama nasıl izah edelim diye sorduğumda iyi huylu tümör diyebilirsiniz dedi. Kötü mü durumu dedim kötünün iyisi diye açıklayıcı bilgi vermeden görüşmeyi sonlandırdı. Babamın endoskopi ve diğer test sonuçlarını size yollasam bana durumuyla ilgili bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Semih Halezeroğlu 08:08 de 31 Temmuz 2015 - Yanıtla

   Arzu Hanım geçmiş olsun. Bu bir akciğer kanseridir. Hastalara akciğer kanseri oldukları bilgisini vermek özellikli bir durumdur ve hassasiyetle yaklaşım gerektirir. Bu da ancak profesyonel şekilde yapılabilir.
   Burada sorduğunuz sorulara yanıt veriyorum ancak hastanemiz gelmeyip bize posta yoluyla gönderilen onlarca yurt içi ve yurt dışı tetkikleri inceleyip tek tek bilgi vermek yoğun ameliyat ve çalışma ortamımz sebebiyle ne yazık ki mümkün olamıyor. Aynı zamanda hastanın veya yakınlarının olmadığı ortamda hasta hakkında ileri bilgilere sahip olamadığımdan bu değerlendirmemiz eksik de kalıyor. Bu nedenle ancak hastanemize başvurulması durumunda ayrıntılı inceleme ve tedavi olanağı sunabiliyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederim. Acil şifalar diliyorum.

 76. özge 12:04 de 25 Temmuz 2015 - Yanıtla

  Semih Bey merhaba;

  Babamın (1948)akciğer tomografisinde gözlemlenen leke sonucu bronoskopi ile parça alınarak patolojik olarak incelendi…sonuç küçük hücreli dışı karnisom.pet yapıldı ve sonucunda da başka bir yerlerde yayılım olmadığı gözlemlendi çok şükür..şimdi pazartesi günü …’da … bey’den randevu aldık.sonuçları onunla paylaşıp bilgi alacağız.55x57x60mm boyutundaki kitlesel lezyonda diffüz artmış F18-FDG tutulumu izlenmektedir deniyor sonuç bölümünde.
  lokasyon olarak ameliyatla alınabileceği ön bilgi olarak verildi.detaylı yorumu … bey’den almalıyız.ancak sizden öğrenmek istediğim bu boyutta bir kitlenin kapalı ameliyat yöntemi ile alınıp alınamayacağı konusu.
  … beyden sonra sizden de bir randevu alıp konu hakkında sizin de yorumlarınızı almaya mutlaka geleceğim.
  teşekkürler;
  özge ayyıldız

  • Semih Halezeroğlu 22:54 de 25 Temmuz 2015 - Yanıtla

   Bu boyuttaki kitlenin de VATS yöntemiyle operasyonu mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 77. bağdagül güleşci 18:27 de 13 Temmuz 2015 - Yanıtla

  meraba bugun bronsit oldugum ıcın akciger tomografısı cektırdım doktorum dedı ılacları kullandıktan sonra tekrar konusalım acaba tomografıyı sıze gmaılle atsam amelıyat yada herhangı bır rısk veya kalıcılıgı hakkında bırsey soyleyebılırmısınız

  • Semih Halezeroğlu 21:13 de 17 Temmuz 2015 - Yanıtla

   Filmlerin emaille gönderilerek yorumlanması gibi bir durum uygulamıyoruz. Raporunu buradan yazarsanız size yardımcı olabilirim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın