Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

/Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir? 2018-03-05T23:01:19+00:00

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Semih HalezeroğluYAZAN: PROF.DR.SEMİH HALEZEROĞLU

Akciğer kanserinde tedavi kararı içerisinde göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji uzmanlarının yer aldığı tümör kurulu tarafından verlir.

Bu şekilde her bir hasta için en doğru tedavi yönteminin hangisi olduğu tespit edilir ve başarı şansı yükselir.

Tüm uluslararası tedavi rehberleri akciğer kanseri tedavisini belirlemede çok uzmanlı kurulların gerekliliğinin altını çizmektedir.


Akciğer kanseri tedavisinde 5 ana yöntem mevcuttur:

1. Ameliyatla tümörlü bölgenin çıkartılması

2. Kemoterapi – İlaç Tedavisi

3. Akıllı İlaçlar (Hedefe Yönelik Tedavi)

4. İmmunoterapi

5. Radyoterapi – Işın Tedavisi

Akciğer Kanseri Ameliyatı

 • Akciğer kanserinde birinci evre ve ikinci evrede tercih edilen tedavi yöntemi ameliyattır.
 • Üçüncü evredeki akciğer kanserinde ise lenf bezlerine yayılma olmaması durumunda ve hastane şartları ve cerrahi ekibin tecrübesine bağlı olarak ameliyat uygulanabilir.
 • Ameliyat akciğer kanseri konusunda tecrübeli göğüs cerrahları tarafından uygulanırsa başarı şansı yükselir.
 • Ameliyat 2 şekilde gerçekleştirilebilir:
  • açık yöntem
  • kapalı yöntem
 • Ameliyat uygulanacak hastalarda kapalı ameliyat (VATS LOBEKTOMİ) açık yönteme tercih edilmelidir. ( Kaynak: 2013 yılı Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği Akciğer Kanseri Tedavi Rehberi)
 • Açık yöntemde kaburgalar arasından yapılan kesi ile kanserli akciğer lobu çıkartılır.
 • Kapalı yöntemde ise kaburgalar arasından ilerletilen bir kamera yardımıyla elde edilen görüntüler kullanılarak göğüs boşluğu açılmadan operasyon gerçekleştirilir.

AKCİĞER KANSERİNDE AMELİYAT KONUSUNDA YAYINLANAN TV PROGRAMLARIMIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


AKCİĞER KANSERİ AMELİYATI

SORULAR VE YANITLARI


→Akciğer Kanserinde Kemoterapi (İlaç Tedavisi)

Hızlı büyüyen hücrelerin damar yoluyla verilen ilaçlar ile büyümesinin durdurulmasıdır.

İkinci evre akciğer kanserli bazı hastalarda ameliyattan sonra 4 kür kemoterapi verilir.

Üçüncü evre bazı hastalarda önce kemoterapi sonra ameliyat uygulanabilir.

Dördüncü evredeki hastalarda hastanın durumu uygun ise 6 kür kemoterapi verilir.


→Akciğer Kanserinde Akıllı İlaç (Hedefe Yönelik Tedavi)

Kemoterapide verilen ilaçlar tümörün büyümesini durdurken vücudun diğer hücrelerine de zarar verir. Bu nedenle hastalarda saç dökülmesi, mide bulantısı, deride kuruma gibi durumlar ortaya çıkar. Sadece tümör hücrelerini öldürmeye yönelik tedavilere hedefe yönelik tedavi adı verilir. Bu ilaçlar akıllı ilaçlar olarak adlandırılır.

Bugün mevcut olan akıllı ilaçlar her kanser türünde etkili değildir.

Akciğerin adenokarsinom denilen türünde etkileri vardır. Bunlardan da ilacın işe yarayıp yaramayacağını alınan biyopsiden yapılan gen çalışmaları ile tespit etmek mümkündür. Yaklaşık olarak akciğer adenokarsinomlu hastaların 3’te birinde bu tedavi uygulanabilir.

Tedavi kemoterapide olduğu gibi damar yolundan değil, ağız yoluyla alınan ilaçlarla sağlanır.

Akıllı ilaç tedavisi sadece ileri evre (Evre 3B ve Evre 4) akciğer kanserlerinde uygulanır. Evre 1 ve Evre 2’de tedavi ameliyatla tümörlü bölgenin çıkartılmasıdır.


→ Akciğer Kanserinde İmmunoterapi

Son yıllarda ileri evre (3B ve 4. evreler) akciğer kanserlerinde ortaya çıkan en önemli gelişmelerden biridir.

Bu yöntemle hastalarda daha uzun süre sağ kalım sağlanabilmektedir.

Henüz ülkemizde SGK kapsamında bu tedavi yöntemi ilk tedavi olarak karşılanmamakatdır.

Ayrıntılar için medikal onkoloji uzmanınız ile görüşmelisiniz.


→Akciğer Kanserinde Radyoterapi (Işın Tedavisi)

Vücüda dışarıdan verilen ışınlar ile tümörün öldürülmesidir.

Günümüzde sadece belli durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Kemik ve beyin gibi organlarda yayılma (metastaz) olması durumlarında ışın tedavisi ile iyi sonuçlar alınır.

Genellikle diğer tedavi yöntemlerine ilave olarak kullanılır.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu ve Akciğer Kanseri Ameliyat ekibi

Randevu

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Maslak Hastanesi

Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı

Bölüm Asistanı: Ebru Taşkit: 02123043940 / 05321519734

452 İleti

 1. zelıha 15:15 de 4 Mart 2017

  hocam ıyı gunler ben 38 yasındayım bende cok sık bır sekılde bogulurcasına oksuruk var nefes darlıgı ve agızdan kanama sıgara kullanıyorum ayrıca cok sıtreslı gunler gecırıyorum omuzlarımda da sıdetlı sureklı devam eden agrılarım var doktora gıtmeye korkuyorum hocam kotu bırsey cıkar dıye sıze danısmak ıstedım tabıkı muayene olmadan bırsey denmez ama dedıgım gıbı cok korkuyorum abım akcıger kanserınden oldu hocam genetık olabılırmı boyle bır rıskım varmı saygılarımla sıze sımdıden tsk edıyorum hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:31 de 4 Mart 2017

   1. derece akrabalarında akciğer kanseri olan kişilerin sigara içmeleri durumunda akciğer kanserine genetik yatkınlıkları olduğu kanıtlanmıştır. Yaşınız bir akciğer kanseri olasılığı için henüz genç olsa da mevcut bu bulgularla derhal bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Bilgisayarlı tomografi çekilip, bronkoskopiniz yapılmalıdır. Esas korkmanız gereken şey bunlar değil ama sigara içiyor olmanız ve bir hastalığınız varsa tedaviniz için geç kalmanızdır. Geçmiş olsun.

 2. OSMAN DALMAZ 14:32 de 3 Mart 2017

  MAKROSKOPİ.
  Perietal plevra : 5x4x0,5 ölçüsünde plevral doku. yüzey kanamalı görünmektedir. Üzerinde büyüklüğü 0,8 cm 2 adet nodöler yapı izlenmiştir..
  İMMÜNHİSTOKİMYA :

  MESOTELİN. NEGATİF
  TTF-1 . POZİTİF
  NAPSİN. POZİTİF
  MOC31.POZİTİF

  PATOLOJİK TANISI:

  Parietal plevara biyopsi
  maling tümör infiltrsayonu (bkz.not)

  NOT.

  Morfolojik ve immünhistokimyasal bulgular olguda ön planda adenokarsonumu desteklenmektedir..

  HOCAM BABAM 76 YAŞINDA YAŞI GEREGİ KEMOTRAPİ YADA IŞIN OLMAYACAĞI SÖYLENDİ. Hocam yapılabilecek birşey yokmudur….Patolojide ne demek istenmiş hocam..Lütfen yol gösterin….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:28 de 3 Mart 2017

   Akciğer zarından (paryetal plevra) alınan biyopside akciğer adenokarsinomu tespit edilmiş. Bu 4. evre olduğunu gösterir. Hastanızın genel durumu kemoterapiye uygun değil diyorsunuz. Işın tedavisinin zaten bir endikasyonu yok.
   Yapılacak olan şey alınmış olan biyopsi materyallerinden EGFR, ALK, ROS-1 testlerinin yapılarak hastaya hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaçlar) uygulanıp uygulanamayacağının belirlenmesidir. Bunun için medikal onkoloji uzmanınız ile görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

   • OSMAN DALMAZ 09:19 de 6 Mart 2017

    Tşk ederim hocam.. Saygılar….

 3. Ali kalay 13:15 de 3 Mart 2017

  Hocam merhaba benim abim 37 yaşında 1996 ve 2006 yılları arası sigara kullanımı var alkol veya başka kötü madde kullanımı yok sağ akciğerin alt lobunda 2.2 cm tümör mevcuttu pet çektirdik yayılım yok sadece tümörde hareketlilik mevcut sağ akciğerin alt lobu ve lenf bezleri kapalı ameliyat yöntemi ile alındı evre 1 teşhisi konuldu pataolji sonuçlatında kanseriod tümör miyoz mitoz 3 yazıyor dr bey takip yeterli diyor sizce kötü bir durum varmı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:05 de 3 Mart 2017

   Eğer 3 adet mitoz görülmüşse bu bir ‘Atipik Karsinoid Tümör’dür.
   Patoloji sonucunuzda lenf bezlerine metastaz olup olmadığı yazılmıştır. Ancak siz bu bilgiyi vermemişsiniz. Dolayısıyla bu kısıtlı bilginizle size son durumunuz hakkında bir değerlendirme yapılmasına olanak yok. Doğrusu cerrahınızla ayrıntılı şekilde görüşmenizdir.
   Atipik karsinoid tümörler akciğer kanserleri içerisinde daha iyi seyirli bir gruptur. Bununla birlikte ameliyattan sonra 5 yıl yakın takipleri çok önemlidir.
   Akciğer karsinoid tümörleri hakkında daha ileri bilgi için http://www.akcigercerrahisi.com/karsinoid-tumorler/# sayfamızı ziyaret ediniz.Geçmiş olsun.

 4. Cavit 15:22 de 2 Mart 2017

  Soru sormak için

 5. Fahrie Kadirova 09:18 de 2 Mart 2017

  Çok teşekkür ederim hocam

 6. Halil 19:43 de 1 Mart 2017

  Hicam benim eşimde düşük sonrasi.mol gebelik.oldu ve tomografi cektik tomografi sonucu akcigerde. Bir tane 10×14 mm birtanede 7 mm bulguya raslandi ne yapmaliyim eşim daha 20 yaşinda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:53 de 1 Mart 2017

   20 yaşında bir kişide akciğerde görülen bu şekildeki nodüller önemli bir duruma işaret etmez. Doktorunuzun önerilerine göre hareket ediniz.

 7. Fahrie Kadirova 10:47 de 1 Mart 2017

  Hayırlı gunner hocam!Eşim 2014yılında kolon kanserinden ameliyat oldu 9 kurs kimioterapi yapıldı herşey iyi sonuçlandı fakat 2016yılında residif çıktı yine ameliyat odu 6 kurs kimioterapi geçti yine 15ocakta son kimioterapi yapıldı sonra filmleri cekildi şimdi ak ciğerde var dediler ona da kimioterapi gerekli dediler.Sizce ne yapmalıyız yardımcı ola bilirmisiniz ben size Bulgaristandan yazıyorum yazmalarımda hata gore bilirsiniz kusura bakmayın.Kocam 38yaşında.Trşekur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:25 de 1 Mart 2017

   Kolon kanserinin akciğere metastaz yaptığı durumlarda kemoterapi uygulanır. Bazı durumlarda akciğerdeki metastazların ameliyatla çıkartılması (metastazektomi) işlemi de gerekli olabilir. Bunlara medikal onkoloji uzmanınız karar vermesi gerekir. Çok geçmiş olsun.

 8. isa akbaş 22:39 de 25 Şubat 2017

  Selam hocam.Benim bir akrabam sol akcigerinde kucuk hucreleri 5,5 cm kanser turune rastlandı sol akcigerini tamamıyla aldılar sureyyapaşa gögus hastanesinde şuan vucunda çok şişmeler oluyor ameliyat olalıda 2 ay oluyor 8 seyans kemoterapi ve ışın tedavisi önerdiler akciyerinden başka hiçbir yere sıcramamış ama şuan bu hastamızın ne yapması gerekiyor çok agrısı var amaliyat olalı 2 ay olmasına ragmen kabızlık ödem idrar yapamama gibi durumlarla çok ugraşıyoruz sizce bu durum normalmi hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:49 de 26 Şubat 2017

   Ameliyat sonrası vücutta şişme olması çok ciddi bir durumdur. Derhal ameliyatın gerçekleştirildiği hastaneye başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

İletiler kapalı