Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

/Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?2019-01-14T15:36:51+00:00

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer kanserinde tedavi kararı içerisinde göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji uzmanlarının yer aldığı tümör kurulu tarafından verlir.

Bu şekilde her bir hasta için en doğru tedavi yönteminin hangisi olduğu tespit edilir ve başarı şansı yükselir.

Tüm uluslararası tedavi rehberleri akciğer kanseri tedavisini belirlemede çok uzmanlı kurulların gerekliliğinin altını çizmektedir.

Akciğer kanseri tedavisinde 5 ana yöntem mevcuttur:

1. Ameliyatla tümörlü bölgenin çıkartılması

2. Kemoterapi – İlaç Tedavisi

3. Akıllı İlaçlar (Hedefe Yönelik Tedavi)

4. İmmunoterapi

5. Radyoterapi – Işın Tedavisi

Akciğer Kanseri Ameliyatı

 • Akciğer kanserinde birinci evre ve ikinci evrede tercih edilen tedavi yöntemi ameliyattır.
 • Üçüncü evredeki akciğer kanserinde ise lenf bezlerine yayılma olmaması durumunda ve hastane şartları ve cerrahi ekibin tecrübesine bağlı olarak ameliyat uygulanabilir.
 • Ameliyat akciğer kanseri konusunda tecrübeli göğüs cerrahları tarafından uygulanırsa başarı şansı yükselir.
 • Ameliyat 2 şekilde gerçekleştirilebilir:
  • açık yöntem
  • kapalı yöntem
 • Ameliyat uygulanacak hastalarda kapalı ameliyat (VATS LOBEKTOMİ) açık yönteme tercih edilmelidir. ( Kaynak: 2013 yılı Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği Akciğer Kanseri Tedavi Rehberi)
 • Açık yöntemde kaburgalar arasından yapılan kesi ile kanserli akciğer lobu çıkartılır.
 • Kapalı yöntemde ise kaburgalar arasından ilerletilen bir kamera yardımıyla elde edilen görüntüler kullanılarak göğüs boşluğu açılmadan operasyon gerçekleştirilir.

AKCİĞER KANSERİNDE AMELİYAT KONUSUNDA YAYINLANAN TV PROGRAMLARIMIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


AKCİĞER KANSERİ AMELİYATI

SORULAR VE YANITLARI


Akciğer Kanserinde Kemoterapi (İlaç Tedavisi)

Hızlı büyüyen hücrelerin damar yoluyla verilen ilaçlar ile büyümesinin durdurulmasıdır.

İkinci evre akciğer kanserli bazı hastalarda ameliyattan sonra 4 kür kemoterapi verilir.

Üçüncü evre bazı hastalarda önce kemoterapi sonra ameliyat uygulanabilir.

Dördüncü evredeki hastalarda hastanın durumu uygun ise 6 kür kemoterapi verilir.

Akciğer Kanserinde Akıllı İlaç (Hedefe Yönelik Tedavi)

Kemoterapide verilen ilaçlar tümörün büyümesini durdurken vücudun diğer hücrelerine de zarar verir. Bu nedenle hastalarda saç dökülmesi, mide bulantısı, deride kuruma gibi durumlar ortaya çıkar. Sadece tümör hücrelerini öldürmeye yönelik tedavilere hedefe yönelik tedavi adı verilir. Bu ilaçlar akıllı ilaçlar olarak adlandırılır.

Bugün mevcut olan akıllı ilaçlar her kanser türünde etkili değildir.

Akciğerin adenokarsinom denilen türünde etkileri vardır. Bunlardan da ilacın işe yarayıp yaramayacağını alınan biyopsiden yapılan gen çalışmaları ile tespit etmek mümkündür. Yaklaşık olarak akciğer adenokarsinomlu hastaların 3’te birinde bu tedavi uygulanabilir.

Tedavi kemoterapide olduğu gibi damar yolundan değil, ağız yoluyla alınan ilaçlarla sağlanır.

Akıllı ilaç tedavisi sadece ileri evre (Evre 3B ve Evre 4) akciğer kanserlerinde uygulanır. Evre 1 ve Evre 2’de tedavi ameliyatla tümörlü bölgenin çıkartılmasıdır.

Akciğer Kanserinde İmmunoterapi

Son yıllarda ileri evre (3B ve 4. evreler) akciğer kanserlerinde ortaya çıkan en önemli gelişmelerden biridir.

Bu yöntemle hastalarda daha uzun süre sağ kalım sağlanabilmektedir.

Henüz ülkemizde SGK kapsamında bu tedavi yöntemi ilk tedavi olarak karşılanmamakatdır.

Ayrıntılar için medikal onkoloji uzmanınız ile görüşmelisiniz.

Akciğer Kanserinde Radyoterapi (Işın Tedavisi)

Vücüda dışarıdan verilen ışınlar ile tümörün öldürülmesidir.

Günümüzde sadece belli durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Kemik ve beyin gibi organlarda yayılma (metastaz) olması durumlarında ışın tedavisi ile iyi sonuçlar alınır.

Genellikle diğer tedavi yöntemlerine ilave olarak kullanılır.

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

 

452 Comments

 1. zelıha 15:15 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

  hocam ıyı gunler ben 38 yasındayım bende cok sık bır sekılde bogulurcasına oksuruk var nefes darlıgı ve agızdan kanama sıgara kullanıyorum ayrıca cok sıtreslı gunler gecırıyorum omuzlarımda da sıdetlı sureklı devam eden agrılarım var doktora gıtmeye korkuyorum hocam kotu bırsey cıkar dıye sıze danısmak ıstedım tabıkı muayene olmadan bırsey denmez ama dedıgım gıbı cok korkuyorum abım akcıger kanserınden oldu hocam genetık olabılırmı boyle bır rıskım varmı saygılarımla sıze sımdıden tsk edıyorum hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:31 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

   1. derece akrabalarında akciğer kanseri olan kişilerin sigara içmeleri durumunda akciğer kanserine genetik yatkınlıkları olduğu kanıtlanmıştır. Yaşınız bir akciğer kanseri olasılığı için henüz genç olsa da mevcut bu bulgularla derhal bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Bilgisayarlı tomografi çekilip, bronkoskopiniz yapılmalıdır. Esas korkmanız gereken şey bunlar değil ama sigara içiyor olmanız ve bir hastalığınız varsa tedaviniz için geç kalmanızdır. Geçmiş olsun.

 2. OSMAN DALMAZ 14:32 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

  MAKROSKOPİ.
  Perietal plevra : 5x4x0,5 ölçüsünde plevral doku. yüzey kanamalı görünmektedir. Üzerinde büyüklüğü 0,8 cm 2 adet nodöler yapı izlenmiştir..
  İMMÜNHİSTOKİMYA :

  MESOTELİN. NEGATİF
  TTF-1 . POZİTİF
  NAPSİN. POZİTİF
  MOC31.POZİTİF

  PATOLOJİK TANISI:

  Parietal plevara biyopsi
  maling tümör infiltrsayonu (bkz.not)

  NOT.

  Morfolojik ve immünhistokimyasal bulgular olguda ön planda adenokarsonumu desteklenmektedir..

  HOCAM BABAM 76 YAŞINDA YAŞI GEREGİ KEMOTRAPİ YADA IŞIN OLMAYACAĞI SÖYLENDİ. Hocam yapılabilecek birşey yokmudur….Patolojide ne demek istenmiş hocam..Lütfen yol gösterin….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:28 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

   Akciğer zarından (paryetal plevra) alınan biyopside akciğer adenokarsinomu tespit edilmiş. Bu 4. evre olduğunu gösterir. Hastanızın genel durumu kemoterapiye uygun değil diyorsunuz. Işın tedavisinin zaten bir endikasyonu yok.
   Yapılacak olan şey alınmış olan biyopsi materyallerinden EGFR, ALK, ROS-1 testlerinin yapılarak hastaya hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaçlar) uygulanıp uygulanamayacağının belirlenmesidir. Bunun için medikal onkoloji uzmanınız ile görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

   • OSMAN DALMAZ 09:19 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

    Tşk ederim hocam.. Saygılar….

 3. Ali kalay 13:15 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba benim abim 37 yaşında 1996 ve 2006 yılları arası sigara kullanımı var alkol veya başka kötü madde kullanımı yok sağ akciğerin alt lobunda 2.2 cm tümör mevcuttu pet çektirdik yayılım yok sadece tümörde hareketlilik mevcut sağ akciğerin alt lobu ve lenf bezleri kapalı ameliyat yöntemi ile alındı evre 1 teşhisi konuldu pataolji sonuçlatında kanseriod tümör miyoz mitoz 3 yazıyor dr bey takip yeterli diyor sizce kötü bir durum varmı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:05 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

   Eğer 3 adet mitoz görülmüşse bu bir ‘Atipik Karsinoid Tümör’dür.
   Patoloji sonucunuzda lenf bezlerine metastaz olup olmadığı yazılmıştır. Ancak siz bu bilgiyi vermemişsiniz. Dolayısıyla bu kısıtlı bilginizle size son durumunuz hakkında bir değerlendirme yapılmasına olanak yok. Doğrusu cerrahınızla ayrıntılı şekilde görüşmenizdir.
   Atipik karsinoid tümörler akciğer kanserleri içerisinde daha iyi seyirli bir gruptur. Bununla birlikte ameliyattan sonra 5 yıl yakın takipleri çok önemlidir.
   Akciğer karsinoid tümörleri hakkında daha ileri bilgi için http://www.akcigercerrahisi.com/karsinoid-tumorler/# sayfamızı ziyaret ediniz.Geçmiş olsun.

 4. Cavit 15:22 de 2 Mart 2017 - Yanıtla

  Soru sormak için

 5. Fahrie Kadirova 09:18 de 2 Mart 2017 - Yanıtla

  Çok teşekkür ederim hocam

 6. Halil 19:43 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

  Hicam benim eşimde düşük sonrasi.mol gebelik.oldu ve tomografi cektik tomografi sonucu akcigerde. Bir tane 10×14 mm birtanede 7 mm bulguya raslandi ne yapmaliyim eşim daha 20 yaşinda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:53 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

   20 yaşında bir kişide akciğerde görülen bu şekildeki nodüller önemli bir duruma işaret etmez. Doktorunuzun önerilerine göre hareket ediniz.

 7. Fahrie Kadirova 10:47 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

  Hayırlı gunner hocam!Eşim 2014yılında kolon kanserinden ameliyat oldu 9 kurs kimioterapi yapıldı herşey iyi sonuçlandı fakat 2016yılında residif çıktı yine ameliyat odu 6 kurs kimioterapi geçti yine 15ocakta son kimioterapi yapıldı sonra filmleri cekildi şimdi ak ciğerde var dediler ona da kimioterapi gerekli dediler.Sizce ne yapmalıyız yardımcı ola bilirmisiniz ben size Bulgaristandan yazıyorum yazmalarımda hata gore bilirsiniz kusura bakmayın.Kocam 38yaşında.Trşekur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:25 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

   Kolon kanserinin akciğere metastaz yaptığı durumlarda kemoterapi uygulanır. Bazı durumlarda akciğerdeki metastazların ameliyatla çıkartılması (metastazektomi) işlemi de gerekli olabilir. Bunlara medikal onkoloji uzmanınız karar vermesi gerekir. Çok geçmiş olsun.

 8. isa akbaş 22:39 de 25 Şubat 2017 - Yanıtla

  Selam hocam.Benim bir akrabam sol akcigerinde kucuk hucreleri 5,5 cm kanser turune rastlandı sol akcigerini tamamıyla aldılar sureyyapaşa gögus hastanesinde şuan vucunda çok şişmeler oluyor ameliyat olalıda 2 ay oluyor 8 seyans kemoterapi ve ışın tedavisi önerdiler akciyerinden başka hiçbir yere sıcramamış ama şuan bu hastamızın ne yapması gerekiyor çok agrısı var amaliyat olalı 2 ay olmasına ragmen kabızlık ödem idrar yapamama gibi durumlarla çok ugraşıyoruz sizce bu durum normalmi hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:49 de 26 Şubat 2017 - Yanıtla

   Ameliyat sonrası vücutta şişme olması çok ciddi bir durumdur. Derhal ameliyatın gerçekleştirildiği hastaneye başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 9. Cem TURAN 14:46 de 20 Şubat 2017 - Yanıtla

  Kusura bakmayın hocam ameliyat olman gerek dediler . Bilemedim herkes yazınca bende yazayım dedim.sigara içiyorum 44 yaşındayım 2000 senesinde sol testis ameliyatı oldum.sol akciğerde kitle vardı .1çm kadar büyüyüp 24mm olmuş.pet BT OYUZDEN İSTENMS İDİ testis ameliyatı sonucu seminom dendi .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:10 de 20 Şubat 2017 - Yanıtla

   Şimdi bu yazdığınız durumlar neden hasta hakkında bilgi verilememiş raporlar üzerinden bir değerlendirme yapmadığımı çok net şekilde açıklamıyor mu!
   Öncelikle geçirmiş olduğun Seminom tümörü ameliyatı ve daha önceye göre bu kitlenin büyüme göstermesi bunun yüksek olasılıkla daha önce geçirmiş olduğun Seminom’un akciğere yayılması (metastaz) olduğunu düşündürüyor. Diğer bir olasılık da sigara içiyor olmandan dolayı bunun akciğerin kendi kanseri olması. Hangisi olursa olsun vücudun başka yerinde yayılma olmadığı için ameliyat olman gereken bir durum var.
   Ameliyatının tecrübeli bir cerrah tarafından kapalı yöntemle yapılması ve ameliyat esnasında patoloji incelemesinin yapılmasının mümkün olduğu bir hastanede tedavinin gerçekleşmesi hastalığın tekrar etme şansını en aza indirecektir. Geçmiş olsun.

 10. Cem TURAN 02:44 de 19 Şubat 2017 - Yanıtla

  Kolay gelsin hocam.Pet /BT raporumda.toraks ve mediasten:Sol akciğer üst lob apikoposterior segnent distalinde çevre plevra ya lineer uzanimlari olan yaklaşık 20*24 mm boyutlarında hafif düzeyde hipermetabolik (erken SUDmaks:2.9/gecSUDmaks:3.7) düzensiz kontörlü kitlesel lezyon izlenmektedir.Ayrica bu nodüler lezyon komsulugunda milimetrik boyutlu birkaç adet hafif hipermetabolik (SUDmaks:2.7) nodüler lezyon izlenmektedir.
  Sağ Akciğer: Alt lob superior segmentte kayda değer F18-FDG tutulumu izlenmeyen bir adet milimetrik nodüler dansite alanı izlenmektedir.
  Mediasten:sol hiler alanda birkaç adet en büyüğü yaklaşık 20*15mm boyutlarında konglimere görünümde hipermetabolik (erkenSUD maks:3.8/gecSUD maks4.4) lenfadenopatiler izlenmektedir.
  Sonuç:Sol akciğer üst lob apikoposterior segnent distalinde çevre parankime lineer ve plevra ya lineer uzanimlari olan malignite şüpheli hipermetabolik düzensiz kontörlü nodüler lezyon ile komsulugunda birkaç adet hafif hipermetabolik milimetrik parankim nodülleri; histopatolojik verfikasyon önerilir.sol hiler alanda hipermetabolik lenfadenopatiler (primer malignite kanitlandiginda metastatik?) mediasten de diğer alanlarda anlamlı F18-FDG tutulumu izlenmeyen reaktif naturde lenf nodlari.
  Sakrum inferior sağ lateralde hafif hipermetabolik sklerotik alan ileT11, T12 vertebra korpuslarinda anlamliF18-FDG tutulumu izlenmeyen sklerotik lezyonlar ; gereklilik hâlinde MR korelasyonu önerilir..
  Hocam bu raporu yorumlarsaniz memnun olurum.iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:55 de 19 Şubat 2017 - Yanıtla

   Bu sitelerimizde raporlarınızı yorumlamıyorum. Size hastalık durumlarınızda yol göstermeye ve bilgi vermeye gayret ediyorum. Sayısız defa hasta hakkında hiç bir bilgi verilmeden gönderilmiş raporlara yorum yapmadığımı yazsam da halen bu durum devam ediyor.
   Kaç yaşındasınız?
   Neden PET-BT çekildi?
   Yakınmalarınız nelerdir?
   Sigara kullandınız mı?
   Ailenizde kanser hastası var mı?
   ….
   ….
   Bu raporunuzu bir nükleer tıp uzmanı yazmış, eminim ki doktorlarınız da zaten üzerinden gerekli yönlendirmeleri yapmışlardır. Lütfen bu sitede sayısız hastaya ayıracağım zamanlarımı bu tür ‘rapor değerlendirme’ isteklerinizle alma konusunda tekrar düşününüz. Acil şifalar diliyorum.

 11. SAMİ BULUT 12:37 de 18 Şubat 2017 - Yanıtla

  SEMİH HOCAM BABAMDA AKCİGER KANSERİ CIKTI TEDAVİYE NERDEN BAŞLAMALIYIMSSSSSSS

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:03 de 18 Şubat 2017 - Yanıtla

   Akciğer kanserinin hangi evrede olduğuna göre ameliyat veya ilaç/ışın tedavileri kullanılır. Önce evresinin tespit edilmesi için PET-BT çekilecek, biyopsi sonucuna göre de tedaviniz planlanacaktır. Bu konuda tecrübeli bir hastaneye başvurmanız uygun olur. Geçmiş olsun.

 12. asya 21:57 de 16 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam sizi rahatzsiz ediyorum ben annem 2014 te goyusunu aldirdi keme teepi ve isin gordurdu simdi ak ciyerde sicrama var diyorlar kemi terepi oneriyor doktor burda amelyat sansi yoknu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

   Kemoterapi sonrası medikal onkoloji uzmanınız gerekirse ameliyat için size öneride bulunacaktır. Geçmiş olsun.

 13. soner arslan 13:57 de 14 Şubat 2017 - Yanıtla

  sayın hocam benim abim akciğer kanseri. sekiz seans kemoterapi aldı. ılk dört kemoterapiden sonra pedçekimi yapıldı sonuca göre doktorlar tekrar bi dört kere daha kemoterapi alacağını söyledi. ve tekrar ped ve mr çekildi. sonuç olarak şimdi üç defa daha kemoterapi aldıktan sonra tekrar ped çekileceğini söylediler. burda sormak istediğim şu hocam. bütün hastanelerde sistem aynımı tedavi aynımı yoksa bu bize özel mi. yani üç defa veya dört defa ilaç sonra ped mi. tedavide ne ilerleme nede gerileme olduğunu söylüyorlar, bu gidişe hastayı kaybetme korkusu içindeyiz. ve son üç defalık kemoterapi artık hiç yan etki yapmaz oldu sanki. sizce durum nedir hocam ilerleme mi gerileme mi var. bu durumda ne yapmalıyız. başka tedavi yöntemleri varmı. teşekkürler hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:54 de 14 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hastayı ve filmleri görmeden bu vermiş olduğunuz bilgilere dayanarak ilerleme mi, gerileme mi olduğunu bilebilmem olanaksız. Bunu tedavinizi yapmakta olan doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Onkoloji uzmanları hasta takiplerini farklı şekillerde yapabilirler. Bu kadar sık PET-BT çekimi bütün onkologların uyguladığı bir yöntem değildir. Gerekirse hastaya ait testlerle birlikte başka bir onkoloji uzmanından ikinci görüş almanızda fayda olabilir. Geçmiş olsun.

 14. Gizem Yılmaz 10:39 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

  Sayın hocam merhaba babam 58 yaşında sigara içerdi 4 gün önce endoskopi yapıldı akciğer kanseri var denildi biyopsi sonuçları henüz gelmedi endoskopi sonucu ;Şağ üst lob giriş carinası küntleşmiş rastlanma artışı ve mucozal infiltrasyon bulguları izlendi. Üst lob karinasından sonra segment girişlerini tıkayan endobronşiyal lezyon izlendi. Segment girişleri daralmış ve düzensizleşmişti. Orta kon ve alt şov segmentleri açık izlendi sol sistem şov ve segmentleri açık izlendi . Sizce kaçıncı evrededir veya dağılmışmıdır ameliyatla iyileşme ihtimali varmı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:34 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

   Gizem Hanım sadece bronkoskopi raporuna bakarak akciğer kanseri evresi belirlenemez. Kanserin yayılıp yayılmadığını anlamak için PET-BT ve gerekirse beyin MR’ı bulguları gerekir. Ayrıca kanserin hücre cinsi de tedaviyi belirlemede önemlidir. Bu sonuçlar çıkınca evre tam olarak belirlenip tedavi planı yapılabilir. Geçmiş olsun.

   • Gizem Yılmaz 21:30 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

    Tşk ederim hocam inş güzel haberler alırız sonuçtan tek istediğim iyileşme ihtimalinin olması

 15. Beyza 20:31 de 10 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam babama 1 ay önce hastaneye gitti zatürre ve ciğerde yara var dediler ciğerden biyopsi yapıldı ve kanser dendi doktor bu gün kemoterapi başlıycak demiş kaçın cı evre olduğunu söylememiş ve yara 7 cm bilgi verirmisiniz lütfen

 16. CENGİZHAN 14:20 de 10 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam Merhaba… akciğer damarını sarmış olan 5×6 cm boyutlarında tümör görünüyor. Biyopsiyi patik atağı olduğu icin buun yaptıramadık.. merak ettiğim damarı saran tümörlerin ameliyatı mümkün mü?

 17. uğur kanbur 23:29 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

  Saygıdeğer hocam..babam 63 yaşında 40 yıldır sigara içiyor, 29 aralıkta böbreğinde tümör oluşması sebebiyle acilen ameliyata alınıp sol böbreği alındı.akabinde alınan böbrekten patoloji yapıldı ve pet istendi.pet sonucu bugün çıktı. pet sonucu;

  1- üst batından common iliak alana dek uzanan yer yer kronglomere görünümlü yoğun hipermetobolizma gösteren multipl metastaz lehine değerlendirilen hipermetabolik LAP lar.
  2- sağ hiler alan üst lob bronşu düzeyinde yaklaşık 34×26 mm boyutlarındaki yoğun hipermetabolik lezyonun kitlesel lezyonun metastatik LAP açısından histopatolıjik incelenmesi önerilir.
  3-sağ akciğer alt lob superior segment posterolateral kesiminde düzensiz sınırlı, çevreye spiküler uzanımları bulunan yaklaşık 15x12mm boyutlu kitlesel lezyon 2.primer malignite şüphesi taşımaktadır.histopatolojik inceleme önerilir.
  4-sağ hiler LAP a komşu akciğer parankimlerinde subsantimetrik boyutlu mestastaz şüpheli hafif hipermetabolik nodül lezyon.
  5-sol supraklaviküler alanda santim boyutundaki hipermetabolik mestastaz lehine değerlendirilen lenf nodu
  6-iskelet sisteminde ve inceleme alanına giren tüm vücudun diğer kısımlarında patalojik sayılabilecek FDG tutulum odağı saptanmamıştır.

  saygıdeğer hocam; doktor hangi evrede olduğunu söylememiş sadece 23 şubatta kemoterapi yada ışın tedavisine başlanacağını söylemiş.. siteden takip ediyorum yazılarınızı. sorum; bu rapora göre kanser hangi evresinde, kemoterapi yada ışın uygunmudur yoksa ameliyatla tümör temizlenebilirmi, siz ne uygun görürsünüz hocam.

  ilginiz için şimdiden teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:47 de 10 Şubat 2017 - Yanıtla

   Böbrekteki tümör dışında ayrıca 3B evresinde bir akciğer kanseri mevcut. Boyundaki lenf bezinden biyopsi yapılarak akciğerdeki kanserin cinsine uygun tedaviler planlanmalıdır. İleri evre akciğer kanserlerinde ameliyat uygun bir tedavi değildir. Böbrekteki tümör ve akciğer kanserine birlikte etkili olabilecek tedaviler için hastanenizin tümör kurulunda karar verilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 18. Neslihan 19:42 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam elimizde akciğer tomografi raporu ve resimleri var. Size mail atsak bakabilir misiniz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:15 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

   Neslihan Hanım bu tür bir değerlendirme tabii ki mümkündür. Özel hasta danışma hizmetimiz için (0212)3043940 numaralı telefondan bölüm asistanımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

 19. Sinem ulubaş 23:59 de 6 Şubat 2017 - Yanıtla

  İyi akşamlar hocam bu hafta içinde babama biyopsi yapıldı lenf bezlerine bir yayılma söz konusu değil ancak ciğerde su toplanması oldu alınan sudan tümör parçaları çıkti doktorumuz kemoterapi alması gerektiğini ameliyat şansının ortadan kalktigini söyledi bizi nasıl bir süreç bekliyor lütfen bilgilendirirmisiniz

 20. Gökmen 02:14 de 6 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhabalar.
  Dedemin 10 yıl önce çekilen akciğer tomografisinde lekelere rastlanmış ancak bunların kötü bir şey olmadığı söylenmişti. Yaklaşık 1 ay önce çekilen tomografisinde lekelerin büyüyüp büyümediği anlaşılmadığı için bir tedavi uygulanmadı. Kendisindeki bazı nörolojik rahatsızlıklardan kaynaklı çekilen mr’ında metastaza rastlandı. Tekrar yapılan incelemelerde akciğer kanseri olduğu söylendi. Ancak son evrede olduğu beyninde ve vücudunda birçok bölgeye yayıldığı için ameliyatı kaldıramayacağını söylediler. Kemoterapinin de hastanın yaşı gereği(81 yaşında) yararsız olacağı zaten 6-7 ay ömrü kaldığı sadece rahatlaması için radyoterapi verileceğini söylediler. Ben de bir umut her şeyi araştırmaya başladım ve size rastladım. Bize radyoterapiden başka herhangi farklı tedavi söylemediler. Son evrede bir hasta için başka bir tedavi yöntemi var mı bu yöntemle yaşam süresi uzatılabilinir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:00 de 6 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaç) veya immunoterapi seçenekleri hastanın ömrünü belirgin şekilde uzatır. Bu tedavilere uygun olup olmadığı tümörden alınacak örnekte yapılacak çalışmalarla ortaya çıkar. Biyopsiniz olmadan hiç bir şey yapılamaz.

 21. musa yağcı 15:05 de 29 Ocak 2017 - Yanıtla

  selaymünaleyküm hocam. babamda da akciğerde 22 mm çapında adenokarsinom (maling sitoroloji.) sağ akciğer kanseri teşhisi konuldu. sağ akciğerden 700 cc ‘ye yakın su çekildi. biyopsi yapıldı. bize denilen. sağ akciğer zarında ve alınan suda da aynı bulgu rastlandı. Türkiye’nin neresine giderseniz aynı ilaç kullanımı olacak dendi. medikal onkoloji bir doktor vasıtası ile tedaviye başladık. yapılan incelemelerde hç bir şekilde metastas yapmamış. akciğerde kitle, suda ve akciğer zarda aynı buldu. 6 kür kemoterapi. ve her kemoterapi sonrası üçüncü gün kan iğnesi diye bi aşı verildi. 3 kemoterapi sonucunda , pet ct sonucunda kitlede büyüme olduğu 22 mm den 37 mm ‘ye çıkmış. metastas yapmamış. şimdi ise ilaçlama ağır geliyordu. bu pet ct ‘den sonra kalan 3 kemoterapiyi haftalara bölüp vücuda az az ilaçlama yapacaklarmış. sayın hocam benim anlamadığım şu. kitle var, suda aynı tür var, zarda aynı tür var. nasıl oluyorda 4’üncü evre oluyor ve nasıl oluyorda 6 ay veya 1 yıl yaşam süresi veriliyor ?. ve diyor ki tedavi veren doktor. amacımız hastanın ömrünü uzatmak. çünki bu ömür malesef kısa diyor. amaliyat olmadı nasıl oluyor da ömür kısa oluyor? bunun bir bitkisel tedavisi varmıdır ? iyi çalışmalar. şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:57 de 29 Ocak 2017 - Yanıtla

   Dördüncü evre akciğer adenokarsinomlarında yapılacak gen testleri (EGFR, ALK ve ROS1) ile hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaçlar) için uygun olup olmadığı değerlendirilerek kemoterapi başarısız olmuşsa bu tedavi uygulanabilir. Ancak bu testler hastaların yaklaşık %30-40’ında pozitif çıkar ve akıllı ilaçlar uygulanabilir.
   4. evreye ilerleyen akciğer kanserleri kan yoluyla vücudun farklı bölgelerinden harhangi birine (akciğer zarı – su toplanması -, kemik, böbrek üstü bezi, karaciğer veya beyin gibi) yayıldıklarından hastalarda beklenen yaşam süreleri kısa olur. Bu nedenle sigara içen veya daha önce içmiş olan kişilerin bu evreye gelmeden teşhis edilmeleri amacıyla 55 yaşından sonra her yıl 1 kez düşük doz bilgisayarlı akciğer tomografisi çektirmesi gerekir. Aksi durumda geç teşhis hastaların yaşam sürelerini olumsuz etkiler.
   4. evre akciğer kanseri hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdaki bilgileri okuyunuz. Geçmiş olsun.

 22. Gurur 18:32 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam iyi günler babam 2 yıl önce beyin tümöründen ameliyat oldu. Daha sonra akciğerden metastaz olduğunu öğrendik. 4. Evre akciğer kanseri. Ameliyat sonrasında 10 gün rodyoterapi gördü. Daha sonra 16 kür kemoterapi gördü. Dondurduklarını söyleyip 3 ayda bir kontrole çağırdılar. 2. Kontrolde büyüme görüldü ve kemoterapiy devam edildi. 2 ay öncr durumu kötü oldu hareketleri değişti ve hastanede tekrar beyin metastazı olduğunu öğrendik. 10 gün radyoterapi gördü. 1 ay sonra kontrole gelin dedi. Geçen hafta gittik sadece akciğer rontgeni ve kan tahlili istendi cuma tekrar gelin dendi. Tedavinin olmadığı kaldıramayacağı söylendi. Bu durumda ne yapmak gerekiyor hocam çaresiz kaldık.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:18 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

   Kanserin tedaviye rağmen ilerlediği görülmüş. Son evre akciğer kanseri, beyinde metastazlar var. Hastanın bu döneminde iyi bir bakım altında ve huzurlu bir ortamda olmasını temin edin.

 23. Umit 23:41 de 26 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhabalar kolay gelsin babam 51 yasında göğüs ağrısı nedeniyle hastahaneye gittiğinde tomografi cektiler tomografi sonucunda subkarinal alan ile hiler bölgelerde milimetrik çaplı lenf nodları dilkati cekti ve her iki akciğer üst lob da paraseptal bül formasyonları üst zonlarda sentrilobüler amfizematöz değişikler mevcuttur yazmakta. Yine aynı şekilde sağ akçiğer alt lob bazal segmentte büyüğünün çapı 8 mm ölçülen iki adet nodül izlendi denmekte sol akçiğerdede 6 mm ölçülen birkaç adet nödüller denmekte malesef biz bu kelimelerin çoğuna yabancı olduğumuz için size danısmak istedik ne demek oluyor bu terimler doktor 3 ay bekliyeceğiz izleyeceğiz demiş büyüyüp büyümediğini nasıl bir yol izlenmelidir cok üzülerekki söylüyorum bu hastalık insanda ne moral bırakıyor nede başka birşey tekrardan kolay gelsin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:56 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

   Çekilen filmin raporu size değil bu konuda uzun yıllar eğitim almış olan doktorlara hitaben yazılır ve çok sayıda tıbbi terim içerir; bu nedenle sizin anlamaya çalışmanız gerekli değil. Filmi çektiren doktorunuz size anlatacaktır. Hastanın daha önce geçirmiş olduğu bir kanser yoksa akciğerde ortaya çıkan bir kaç adet nodül genellikle enfeksiyonlar sonrası kalıntılardır. Eğer hastanın sigara öyküsü varsa ve tomografide bu nodüllerden bir tanesi şüpheli görülüyorsa takip uygulamak gerekir. Tomografide nodülleri görmeden ve hastanın sigara ve eski hastalıkları öyküsünü bilmeden size takip olup olmaması konusunda kesin bir değerlendirme yapabilmem mümkün değil. Sağlıklı günler dilerim.

 24. Nuran 09:13 de 25 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhabar,babamın sol akcigerinde bir tümör tespit edildi ve yapilan biyopsi sonucu küçük hücreli dışı karsinom teşhisi kondu daha sonra cekilen pet de diger organlarda metastaz olmadigi söylendi fakat tümörün yaninda şüpheli görünen lenf bezeleri olduğu ve bunlardanda biyopsi yapılması gerektigi soylendi ebus yapıldı ebus raporunda lenf nodulunde pozitiflik saptandigi yaziyor kemoterapi ve radyotetapi önerildi o hastahanede radyosyon onkolojisi olmadigi için her ikisininde bulunduğu baska bir hastaneye başvurduk şimdi ise hem kemoterapi hem radyotetapi birlikte süreceği 33 iş günü tedavi planladilar hem tibbi onkolog hem de radyosyon onkologu birlikte takip etcekler babamı haftda bir kemoterapi hergün radyotetapi seklinde olacakmış hocam bu sekilde tedavi sureci uygun mu evladı olarak babam her ikisini birden kaldirabilecekmi diye dusunmekten kendimi alamiyorum ve babamin bu hastaligindan dolayi cokda Üzgünüz , sizden tavsiyelerinizi ve fikrinizi ogrenmek istiyorum bu aynı anda gidicek tedaviyi uygun buluyormusunuz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:08 de 25 Ocak 2017 - Yanıtla

   Nuran Hanım, lenf bezinde yayılma yani metastaz bulunduğu için kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Bunların her ikisinin birden verilmesi hasta için ağır olabilir ancak etkinlikleri birlikte verildiğinde daha fazladır. Ayrı ayrı verilmeleri durumunda hasta için daha konforlu olsa da daha az etki görülüyor. Yine de hastanın genel sağlık durumu uygun değilse ikisinin ayrı ayrı verilmesi tercih edilir. Eminim ki doktorlarınız hastanın genel durumunu uygun buldukları için bu tür bir işleme karar vermişlerdir. Eğer tedaviniz sonrası lenf bezlerinde kaybolma saptanırsa kalan tümörün ameliyatla çıkartılması için yeniden değerlendirilmesi de mümkündür. Geçmiş olsun.

  • songul 23:56 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

   Merhaba. Babamda da aynı durum mevcut.sag akcigerde 4.bucuk cm lik kitle arti lenflere sicrama var.hem kemo hem işin alıyorsun bitti 33 günde. Kemoya hala devam.sixin durumunuz nedirr

 25. Uğur bekdaş 14:33 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba benim babama nisan 2016 da 4. Evre akciğer kanseri teşhisi kondu sol akciğerde 6.7 cm ve uzak lenf tede en büyüğü 2 cm civarında tümör tespit edildi hücre tipi sukuamoz hücreli karsinom ilk etapta 4 kür kemoterapi tedavisi gördü bu tedavi sonrası lenflerdeki kanser hücreleri tamamen biterken sol akciğerdeki kitle ise 2.8 cm ye geriledi bu aşamadan sonra tekrar aynı kemoterapi tedavisi ni uygun gördüler tedavi sonrasında tümör tekrar 4.1 cm ye ulaştı başka bir tutunum olmadığı görüldü sonrasında ise 30 seans radyoterapi ve 2 kür yoğun şekilde kemoterapi gördü ama bu tedavi henüz yeni bitti babam 60 yaşında 180 boy ve 84 kiloda fiziki durumu oldukça iyi görünüyor sizden ricam tedavi sürecini nasıl buluyorsunuz ve başka bir yöntem önerirmisiniz ? Şimdiden saygılar teşekür ler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:33 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

   Tamamen uygun tedavi planlaması yapılmış. 4. evredeki akciğer kanserlerinde söylemiş olduğunuz tekrar büyüme durumları sık görülür. Geçmiş olsun dileklerimle.

   • Uğur bekdaş 20:00 de 26 Ocak 2017 - Yanıtla

    Hocam cevabınız için çok teşekür ederim ama sormak istediğim bu durum normalmi biz tamamen kurtulacağını umut ediyoruz ancak tecrübelerinize göre burdan kurtuluş varmı sigarayı kanser olduğunu öğrendiği gün bıraktı çok iyi bakılıyor ve bu 4. Evre akciğer kanserinden kurtulan 100 de 1 lik kesim genelde kimlerdir nasıl hastalardır hücre tipleri nedir vaktinizi aldığım için şimdiden özür dilerim iyi çalışmalar

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:15 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

     Daha ileri bilgi ve değerlendirme için dilerseniz randevu alarak hastanemize başvurmanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 26. Emin Maras 08:31 de 23 Ocak 2017 - Yanıtla

  Sayin Hocam Merhabalar , ben size Kanada’dan yaziyorum babam 1935 dogumlu kalbinde iki stent bulunan, prostat, kan inceltici(plavix) ve benzeri ilaclar kullaniyor.1984 yilinda almanyada akciger operasyonuda gecirdi(ciger skismasi denilerek)
  4 gun once balgamla beraber kan gelmesi sorunuyla doktora gidildi, cekilen filmler sonucunda sag cigerin belirli kisimlarinda 4cmlik 4 adet kitle tespit edildi, Dr.Tugrul Unat beyin acil igne biyopsi yada bronkoskopi yapilip teshis edilmesi gerekliligini ve bu dogrultuda tedavi surecinin baslamasi gerektigini soyledi. Babam biyopsi yada bronkoskopiye sicak bakmadi, bilmiyor gercekteb boyle birsey varmi? Ama duyduklarimiza gore boyle durumlarda kitleye dokunulursa hizla yayilacagi dedikodulari mevcut, sorum su:Bu dedikodular ne kadar gercekci?
  Bir dogeride eger dedikodular asilsiz ise;bu uygulamalarin 82yasindaki bir hastaya hayati denilecek derecede sonuclari ne olur?
  Simdiden Tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:19 de 23 Ocak 2017 - Yanıtla

   İğne biyopsisin kanserin yayılmaya sebep olduğunu kanıtlayan hiç bir çalışma yoktur. Babanızın yaşı 82 ancak genel durumu iyi ise (4 adet kitle olduğu için nefes borusu içerisinde yerleşmediğini düşündüğümden) bronkoskopi ile değil iğne biyopsisi ile tanı konulup hastaya en az zarar veren tedavi uygulanabilir. Genel durum iyi değilse tedavi uygulanamayacağı için takip uygulanabilir. Geçmiş olsun.

 27. erol aytekin 00:30 de 15 Ocak 2017 - Yanıtla

  merhaba hocam öncelikle kolay gelsin cevabınıda acil yazarsanız memlun olurum babam 84 yaşında akciğerinin yani soltarafındaki tamamen bitmiş bunu özel hastanede ameliyat yapıp iyi edeceklerini söylediler ama sonra vazgeçtiler yani tömörü alamayız deyip bizde bu makine yok deyip devlet hastanesini gönderdiler orasıda ameliyat edemeyiz hasta ameliyat masasında kalır dediler bizde çaresiz kaldık bunun mutlaka bi çaresi olduğunu düşünüyorum araştırırken size rasladım ameliyata alınmadan ilaçla tedevisidemi yok bana çok hemde çok açıl dönerseniz memlun olurum 05355075585

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:05 de 15 Ocak 2017 - Yanıtla

   Sayın Aytekin, hastaya ait raporlar olmadan yorum yapılamaz. Konsültasyon hizmetimizden yararlanmak için 05321519734 numaralı telefondan yardımcım Ebru Taşkit’i ararsanız size bu hizmetimiz hakkında ayrıntılı bilgileri verecektir. Acil şifalar dilerim.

 28. Ebru 23:56 de 12 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam benm annem 2 yıl önce yüksek tansiyondan kardoyolojiye basvurdu orda çekilen filmlerde akciğerinde çok sayıda da su kesecikleri gibi lekelerin var ve kalbe bası yapan 7 cm çapında bi parça var onu alıcaz dediler kapalı cerrahi ile ameliyat oldu biyopsi yapıldı biyopsi raporun iyi geldi o 7 cm olanı da aldk tansiyonun yolunda gider dediler smdi 2 yıl snra tekrar yüksek tansiyondan hastaneye basvurdugmuzda yine akciğerlernde patates cuvali gibi akcigerin de çok sayıda şeyler var dediler ama annemin 2 yıldır herhangi bi şikayeti olmadi herkes gibi bir iki kez gırip oldu bi kaç gün öksürdu o kadr ama genel anlamda yeme içme zayflama kanlı balgam solunum skkntisi her hangi bir sıkayeti olmadı ama akciğer filmine bakan tüm doktorlar hemen pet çekilsin tekrar kapalı cerrahi yapılacak diyorlar hatta bi doktor 2 yıl önce bize iyi dedilen biyopsi raporun ameliyat akciğer filmine bakıp kim iyi dedi kemoterapi baslnmadi mi akciğer kanseri olmama olasıligı yüzde yirmi filan dedi smdi tekrar pet çekilip vats yapılacak ve biz çok korkuyorum sürekli akciğerinde artan lekelerden ama hastanin da 2 yildr herhangi bi şikayeti yok sizce kanser olma olasılığı gerctn çok mu yuksek

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:30 de 13 Ocak 2017 - Yanıtla

   Ebru Hanım, hastanızın zaten patoloji raporu varken benim bir “tahminde” bulunmamın hiç bir anlamı yok. Raporunuzda hastalığın ne olduğu belirtilmiştir. Doktorlarınızla ayrıntılı şekilde görüşünüz. Geçmiş olsun.

 29. Canan 22:57 de 11 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba semih hocam esim 47yasinda metastazli akciğer kanseri 3oldu ogreneli suan bütün kemikleri agriyo yorumunuza çok ihtiyacım var bizm durumumuz neolur bilmek istiyorum size pet ct ve biyopsi raporunu yazıyorum
  BİYOPSİ RAPORU:MAKROSKOPİK BULGULAR.
  1,7 cm uzunluğundaki,kemik iliği biyopsisimateryalidir.topluca,1,2×0, 6×0,4 cm ölçülerinde,kanmalı görünümde düzensiz konturlu doku parçalarıdır.
  PET RAPORU:Sol akciğer hiler-infrahiller düzeyde alt lop bronşu çevresinde uzanım gösteren hipermetabolik görünümde yumuşak doku yapılanması,LAP?Primer tümör?Sol akciğer alt lob lateral bazal segmente hipermetabolik görünümde nodüler yapı (Primer lezyon veya metastaz süreç söz konusu olabilir Sol hilusta,subkarinal,sol özefagial alanda ve sol pulmoner arter komşuluğunda metastaz düşündüren hipermetabolik lenfadenopatiler.Sag alt paratkareal ve sol prevaskuler alanda anlamlı FDG tutulumu göstermeyen reaktif lenf nodları.Sag inferior jugularda metastaz düşündüren hipermetabolik LAP.Lumbal vertebralarda,kostalarda,illak kemiklerde hipermetabolik metastatik lezyon alanları.Olguda akciğer ca düşünülmüştür.İleal segmentler distalinde segmenter hipermetabolik görünüm inflamatuar süreç?klinik dahilinde değerlendirilmesi önerilir

  MİKROSKOPİK BULGULAR
  1,2 kesitlerin incelenmesinde desmoplastik stromada kribriform yapılar,solid gruplar ve adenoid yapılar oluşturan iri,pleomorfik,veziküler nükseuslu geniş sitoplazmalı atipik epitelyal hücreler görülmektedir.
  TANI:pelvik kemik ve kemik iliği:biyopsi -adenokarsinom metastaz ile uyumlu bulgular
  Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:30 de 12 Ocak 2017 - Yanıtla

   Canan Hanım, sol akciğerdeki adenokarsinom kemiğe yayılma yapmış. Bu durumda kanser 4. evrede demektir. Bu evre ile ilgili bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
   Şimdi yapılması gereken şey alınan biyopsi materyalinden gen testlerinin (EGFR, ALK ve ROS-1) yapılması ve bunlar uygun çıkarsa akıllı ilaçların kullanılmasıdır. Bununla birlikte PL-1 testinin de yapılması ve immunoterapi için de uygunluğu araştırılması iyi olur. Bunların hepsi uygun çıkmaz ise kemoterapi uygulanmalıdır. Her durumda ağrıların olduğu bölgelerdeki kemik metastazları alanlarına radyoterapi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 30. birtekin inan 12:19 de 9 Ocak 2017 - Yanıtla

  https://drive.google.com/drive/folders/0B6-Af27kbjHfN2NrTnZ3aUFJZTg?usp=sharing

  merhaba hocam;
  babama bundan bir ay önce vena kava damarına filtre takıldı.vücudundaki şişlik ve gögsünde ki kan pıhtıları düzeldi.fakat bize akcigerden biopsi sonucu alınan parcada kanserlı hucre ye rastlandı denılerek haftada 2 dakika olmak uzere iki hafteda 4 dakıka kemoterapı uygulandı bununla beraber 12 seans ışın tedavisı gorduk 12 seans ısının ardından hastamızın hastanede yatmasına gerek olmadıgı ve bundan sonra ayakta tedavi olabilecegi soylendi taburcu olurken hocamızla konusmamda ıcerdeki yaranın mukemmel derecede iyilesme gosterdigini fakat cok ufak bir işin tedavisi daha yazarsak daha baglayıcı olur diyerek 7 seas daha ısın almaya karar verdik simdi 4 üncü isini alıyoruz hastamın balgam ve nefes prblemi devam ediyor .ışın tedavisi bittikten sonra balgam ve nefes problemi gecermi? ve ısınla beraber az mıktarda kemo terapi tedavisi uygulayalım dediler sizce buna gerek kalırmı hastamın simdiye kadar cekılen butun sonuclarını size lınkte gonderdim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:54 de 9 Ocak 2017 - Yanıtla

   Sayın İnan, bu konuda ikinci görüş almak istiyorsanız PET-BT CD’nizle birlikte ameliyat ve patoloji raporlarınızı yardımcım Ebru Hanım adına Acıbadem Maslak Hastanesi’ne gönderebilirsiniz. Bu hizmetin ayrıntıları için kendisine 02123043940 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler olmadan size şu anda uygulanan tedavileriniz için bir yorum yapabilmem ne yazık ki mümkün değil. Acil şifalar diliyorum.

 31. Meryem 18:06 de 6 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey,50 küsur yıldır sigara içen 67 yaşındaki babama 2 Ocak’ta skuamöz karsinom metastazı evre 3 b akciğer kanseri (KHDAK) teşhisi konuldu.Tümör vena kava dedikleri soluk borusunun girişindeymiş.Görüştüğümüz farklı hastanelerdeki doktorlar ameliyat evresi geçildiği için tam iyileşme olamayacağını söyleyerek yalnızca yaşam kalitesini artımaya yönelik kemo ve radyoterapi önerdiler.Tedavi için geldiğimiz özel hastanedeki doktor,muayene sonrası babamın genel sağlık durumunu iyi bulduğunu,eş zamanlı radyo ve kemoterapi ile iyi yanıt alacağını düşündüğünü,iki ay sonrasında uygunluk halinde ameliyat ve tam şifa bulacağına dair fikirlerini dile getirdi.İki tedavinin birden yapılmasının ağır gelmeyeceğini,tedavinin eş zamanlı yapılmasının başarıyı artırdığını söyledi.Açıkçası umutlanarak tedaviye başlamaya karar verdik.Babamın morali ve günlük aktiviteleri gayet iyi.Sorum şudur ki;ameliyat şansı olmadan da kemoterapi ve radyoterapiyle tam iyileşme mümkün müdür? Bu tedavilerin yapıldığı merkezdeki cihaz kalitesi ve tedaviyi uygulayan doktorların tecrübesi ne kadar önemlidir? Şimdiden çok teşekkür ederiz,saygılar.Merye

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:23 de 7 Ocak 2017 - Yanıtla

   Meryem Hanım, öncelikle vena kava bir soluk borusu değil büyük bir damardır. Çoğu zaman bize bir çok merkezden “ameliyat mümkün değildir” denilerek gelmiş olan hastaların filmlerini incelediğimizde ameliyatla tümörün tam olarak çıkartılabilir olduğunu görüyoruz. Bu tamamaen cerrahi tecrübe ve hastane şartlarının daha ileri operasyonları gerçekleştirmeye uygun olması ile ilgili bir durumdur.
   Kemoterapi ve radyoterapi ile tümörün tamamen kaybolması ise son derece nadir bir durumdur. Size uygulanacak tedavinin amacı tamamen yok etmek değil belli ölçüde tümörü küçülterek ameliyat olabilir duruma getirmektir. Tedavi uygulanan merkezlerin tecrübe ve donanım şartları, hasta takiplerindeki standartları doğal olarak sonucu etkileyen faktörlerdir. Acil şifalar dilerim.

 32. Doğukan 22:03 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam babama skuamoz hucreli karsinom teshisi kondu ve bronoskopi ile kitle alindi ve 3 haftalik isin tedavisi uygulanacak cok riskli bir durum mu bu olum riski var mi

 33. Birsen çiftçioğlu 21:50 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

  Sağ üst lobanterior segmentte 3.3×2.8(suvmaks 6.6)sol akciğer alt lopsperior segmentte pilevra tabanlı 4.4×3.7cm kaviter lezyon alanında (suvmaks 9.9) yoğun artmış fdg tutulumaları izlenmektedir . İzlenmiş olup ayrıca her iki akciğer parankiminde boyutları yaklaşık 1-2 cm arasında değişen yumuşak doku kitle lezyon alanlarında artmış fdg tutulumu (suvmaks 4.0-8.9) saptanmıştır .
  BU DURUMDA NAPABİLİRİZ HOCAM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUMNUN OLURUM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:44 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

   PEt-BT ve kitlelerin birinden iğne biyopsisi yapılıp ortaya çıkacak teşhise göre tedavi planlaması yapılmalıdır.

 34. Zzzzz 21:45 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

  Mrb hocam bir ay önce zatürre şikayetiyle hastaneye giden babamda küçük hücreli akciğer kanseri akciğer in sadece bir lobunda karaciğere yayılmış ve kemikte bir iki leke şeklinde olduğunu soylediler çok zayıfladi ayakta duramayacak şekilde acilen kemoterapi başladı ilk kürü aldı doktoru çok güzel tepki verdi deditoparladı kilo aldi sesi kısık amayuruyo yemek yiyor tam sevinmisken bugün kan tukurmeye başladı umudumuz yine kirildi ne yapmalıyız babam daha çok genç hep korkmamamizi bunu yenecegini söylüyor ama bilmiyorum çok caresiziz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:55 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

   4. evreye ilerlemiş küçük hücreli akciğer kanserlerinde tedaviye kısmen yanıt alınabilir. Uzun süreli TAM TEDAVİ son derece nadirdir. Medikal onkoloji uzmanınıza başvurunuz. Gerekirse bronkoskopi yapılarak kanamanın kontrol altın alınması temin edilebilir. Acil şifalar dilerim.

 35. dursun ali düz 15:07 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

  merhaba semih hocam babam 3 evre akciger kanseri ameliyat olamaz radyoterapi ve kemoterapiyi aynı anda alması lazım dendi sizce ameliyat olma sansı yok mu ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:06 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bazı 3.evre kanserler ameliyat olabilir. Bunun mümkün olup olmadığına kanserin hücre cinsine ve PET-BT’deki durumuna göre karar verilir.

 36. Elif 23:51 de 29 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam ?

 37. Ufuk Er 22:16 de 29 Aralık 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam babam 56 yaşında küçük hücreli akciger kanseri teşhisi kondu.kemoterapi ve radyoterapi aldı ve cigerdeki tümörden eser kalmadı.bir buçuk yıl böyle gitti.babam şu an 58 yaşında beyne mtastaz yapmış durumda.3 parça ve doktorların dediği tümörler küçük ama problemli yerlerde.ameliyat imkansız diyorlar.kemoterapi ve gama knife aldı ama pek fayda göremedik. Şu an konusamiyo yuruyemiyor çok fazla ödem mevcut beyinde doktorlar 1 2 ay ömür biçiyor acaba immünoterapi ile biraz daha yasami uzatabilirmiyiz çok acil lütfen tskkr ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:49 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bu durumda ne yazık ki immunoterapi etkili olamaz. İkinci bir görüş almak üzere daha ileri bir radyasyon onkolojisi merkezine başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 38. omer kesim 17:29 de 29 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba, Semih Bey!
  Kayin validem yaklasik 6 ay kadar once kazakistan`da (kendisi de orali) akciger kanseri tanisi kondu. yaklasik 1- 1.5 ay kadar kemoterapi yapilidiktan sonra 4 ay once cerrahi operasyon gecirdi. kanserli bolgecigerlerden birine yayilmisti, bir cigerin buyuk bir bolumunu aldilar.
  Ameliyattan sonra 3 ay kadar daha kemoterapi yapildi. Bu surec hem fiziksel hem de psikolojik olarak cok zordu (istahsizlik, kusma, halsizlik hayat kusme). iki gun once fenalasti eve doktor cagirdik. doktor beyin metastazi olmus olabilir dedi.
  durum boyleyken sizden bu asamada neler yapilabilecegini ogrenmek isterdim. gercekten beyin metastazi bu kadar kolay gerceklesebilir mi? Radyoterapinin faydasi olur mu, tedavi icin Turkiye`ye getirebilir miyiz(durumu kotu oldugu icin ucak yolculugu riskli olabilir) o yuzden soruyorum. lutfen bize bazi tavsiyelerde bulunun! simdiden Tesekkurler!

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:43 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bu bilgilerle size bir TAHMİN’de bulunabilmem olanaksız. Beyin MR sonrası tespit edilecek duruma göre değerlendirme yapılabilir. Geçmiş olsun.

 39. eda 15:43 de 23 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba;
  Babamın akciğer kanseri sebebiyle sol akciğerinin alt lobu alındı. Patoloji sonucu yeni çıktı. Doktoru onkolojiye yönlendirdi. Bugün onkoloji uzmanı kemoterapi ve radyoterapiyi beraber görmen gerekiyor demiş.
  Fakat yayılım olmadığı için ameliyat tercih edilmişti. Şimdi ne sebeple kemoterapi ve radyoterapi önerilmiştir? Ne yapmamız lazım.
  cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:27 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

   Eda Hanım, ameliyatın patoloji sonucunu bilmeden yorum yapmak güç. Onkoloğunuz kemoterapi ve radyoterapiyi birlikte önermişse mediasten dediğimiz bölgelerde lenf bezlerinde sıçrama (metastaz) bulunmuş olmalıdır. Ayrıca tümörün tam olarak çıkartılamadığı durumlarda da bu tür tedaviler uygulanabilir. Doğru bilgiyi tüm raporları inceleyen kendi doktorlarınızdan edinmelisiniz.

 40. ÖZGÜR BAĞATIR 11:29 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhabalar hocam.Öncelikle böyle bir ortam oluşturup açıklamalar yaptığınız için çok teşekkür ederiz.
  Babam 66 yaşında. 15 sene evvel sigarayı bıraktı. Alkol hiç olmadı. 2012 yılı haziran ayında Gırtlak Kanserine yakalandı ve ilk evreydi vakit kaybetmeden Cerrahi müdahale ile ses tellerinden bır kısım alınarak temizlendi. 4 yıldır düzenli kontrollere gitti problem yoktu. Nefes darlığı şikayetiyle gittiği hastanede önce KOAH dendi sonra kanser olduğu Soluk Borusu ile Akciğer üzerinde kitlenin olduğu soylendı ve Haziran 2016 da Akciğer kanserine yakalandı. 6 kür Kemoterapi gördü. Geçen hafta Çekilen ve en son 02/06/2016 tarihinde çekilen PET-BT Karşılaştırmalı değerlendirme raporuna göre ;

  Başboyun kesitlerinde : sol servikal düzey 2A da güncel çalışmada metabolik aktivitesinde regresyon saptanan subsantimetrik boyutlu ön planda reaktif proses düşündüren minimal düzeyde F18-FDG tutulumu gösteren (SUDmaks: 2.3) lenf nodu mevcuttur.
  Tiroid glandı sağ lobunda içerisinde subsantimetrik boyutlu kalsifikasyon içeren stabil seyreden nodüler lezyona eşlik eden anlamlı F18-FDG tutulumu mevcut değildir.
  PET/BT rezolüsyon limitleri içerisinde , serebral-serebellar hemisferlerde fizyolojik düzeyde F18-FDG dağılımı izlenmektedir.

  Toraks ve Mediasten Kesitlerinde : bir önceki çalışmada sağ akciğer hiler – suprahiler mesafede santral yerleşim gösteren primer maligniteye ait hipermetabolik kitlesel lezyonun, boyut ve metabolik aktivitesinde belirgin regresyon izlenmekte olup, bu düzeyde -suprahiler santral kesimde, yaklaşık 19×15 mm boyutlarında primer malignitenin rezidüsüne ait olduğu düşünülen hafif düzeyde hipermetabolizma gösteren (SUDmaks: 4.2) yumuşak doku yoğunluğu mevcuttur.

  Hocam kafamız karmakarışık ne durumdayız ne yapmalıyız bilgilendirme yapabilirseniz çok seviniriz. iyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:13 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

   Akciğerdeki kanserde belirgin gerileme olmuş. Vücudun başka yerlerinde yayılma görülmüyor. Hastanenin tümör kurulunda görüşülerek gerekirse ameliyatla kalan tümörlü bölgenin çıkartılması uygun olur. Acil şifalar dilerim.

   • Özgür Bağatır 21:39 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

    Çok teşekkürler hocam rahat bir nefes aldık sayenizde. Babam bugün sonuçlar için hastaneye gittiğinde doktoru önleyici olarak 10 gün beyine ışın tedavisi sonrasında ise ciğerlere ışın tedavisi uygulayacağını söylemiş. Sizce ameliyat mı etkili bir çözüm yoksa ışın tedavisi mi ? Çok saolun.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 04:39 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

     Özgür Bey, internet üzerinden vermiş olduğunuz kıstlı bilgilere dayanarak size daha ileri yorum yapabilmeme olanak yok. Ayrıntılı değerlendirme ve tedavi planlaması talebiniz için dilerseniz randevu alarak hastanemize başvurmanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 41. Esra 11:17 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam, babamın sol akciğerinin alt lobunda bir kitle görüldü. Patoloji sonucunda tanı olarak skuamöz hücreli karsinom yazıyor. Pet sonuçlarında da yayılım olmadığı görüldü. Antalya’da görüştüğümüz doktorumuz ameliyatla alınabileceğini ve ilaç tedavisine gerek duyulmayacağını söyledi. Henüz çok başında imiş. Açık ameliyat olacak. Doktorumuz bize ameliyatla ilgili bilgi verdi ama ikinci bir görüş olarak size danışmak istiyorum. Ameliyat riskli bir ameliyat mıdır? Bu tür ameliyatlarda ölüm oranı nedir? Bir de doktorumuz hastanede 1 hafta kaldıktan sonra uçakla Antalya’dan İstanbul’a dönebileceğini söyledi. Uçak yolculuğunu bu tür ameliyatlarda siz ne zaman önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:41 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

   Esra Hanım, tüm uluslararası akciğer kanseri tedavi rehberlerinde ameliyatın açık değil kapalı (VATS) yöntemiyle yapılması önerilir. Ancak, bu yöntem uzun bir eğitim, tecrübe ve özel donanım gerektirdiği için ülkemizde çok az sayıda merkezde uygulanabilmektedir. Tek port VATS yöntemiyle uyguladığımız ameliyatlardan 5 gün sonra uzun mesafe uçuşa izin veriyoruz. Açık ameliyatlar sonrası bu süre (ağrı nedeniyle) 2 haftayı bulabilir. Akciğer kanseri ameliyatları ile ilgili tüm soru ve yanıtlarını http://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-ameliyati-hasta-sorularu-ve-yanitlari/ sayfamızda bulabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 42. Emrah 23:06 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

  55 yasinda babam 1.5 yildir akciger kanseri,kucuk hucreli ve 1.5 yildir kemoterapi aliyor. 20 gundur surekli kusma ve bas donmesi sebebiyle onkologumuza defalarca soylememe ragmen kitril ve mide bulanti ilaclari verip gonderdi. Kendi kendime cektirdigin beyin mr inda metasdaz cikti. Doktoru arayip soyledim yapicak bisey yok dedi, hastaneye yatirin dedim yer yok dedi allah rizasi icin yardim edin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:30 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

   Emrah Bey, küçük hücreli akciğer kanserlerinde beyin metastazı çok sık görülür. Bu nedenle bu hastalarda teşhis konulduğu anda beyinde metastaz yoksa dahi ‘koruyucu beyin ışınlaması’ önerilir. Eğer bu yapılmamışsa şimdi bir radyasyon onkolojisi birimine başvurmanız ve bir an önce ışınlama yapılması hastanın yakınmalarını azaltmak için çok önemlidir. Size yardımcı olabilmem için dilerseniz randevu alarak hastanemize başvurmanız her zaman mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 43. İlkay 19:51 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey, Antalya’da Öğretmenim.Ailemde kanser hastası hiç yok.Geçen hafta aldığım sonuçlar aynen yazıyorum.Patoloji Raporu:Biobsinin alındığı doku:Akciğer, Klinik bulgular:Sağ akciğer apikal bölgedeki kitle, Makroskobi:Büyüğü 0,6 cm uzunlukta, 5 adet, diğerleri kırıntı şeklinde iğne biopsi materyali, Mikroskopi, Kesitlerde fibröz stroma içerisinde asiner yapılar şeklinde invaze tümör izlenmektedir.Hücreler kuboidal şekilli,hafif büyük hiperkromatik nükleus ve eozinofilik stoplazmalıdır. Patolojik Tanı:ADENOKARSİNOMA Not:Histolojik alt tip:Asiner Yapısal grade:II(orta diferansiye)Nükleer grade;1/2/3, Mitoz;seyrek.Nekroz görülmedi.Pleomorfizm;minimal Hücrelerde keratinizasyon görülmedi.Tümör lokalizsyonu;sağ akciğer apikal.Vasküler invazyon;Lenfatik invazyon görülmedi.Venöz invazsyon görülmedi.Perinöral invazyon görülmedi.İn-situ karsinoma sahası; görülmedi.Nonneoplastik akciğer görülmedi.
  Pet/CT Raporu Tanı Akciğerde kitle Baş Boyun:Baş boyun alanları normal görünümdedir ve fizyolojik sınırlarında metabolik aktivite izlenmektedir.Baş boyun bölgesinde patolojik boyutta veya akivitede lenf nodu saptanmamıştır.TORAKS:Sağ akciğer üst lob anteriorda 2,2×1,7 cm boyutlarında nekrotik hipermetabolik kitle saptanmıştır.Kitle içerisinde hava değerleri izlenmiştir, komşuluğundaki plavraya linear uzanımlar göstermektedir.Mediastende sağ üst ve alt paratrakeal, prekarinal alanı dolduran, büyüğü prakarinalde3x2 cm hipermetabolik lenf nodları izlenmiştir.Ayrıca sağ hiler ve interobar subkerinal hipermetaboilk lenf nodları mevcuttur.Sağ hiler subkarinal,sol üst paratrakesi 4mm kısa aksta hipermetabolik lenf nodu mevcuttur.Plevral sıvı izlenmemiştir.ABDOMEN Bleteral overlerde folikül kistleri ve fizyolojik olarak izlenebilecek hipermetobolizma saptanmıştır.Endometrial kavitede diffüz hipermetabolizma izlenmiştir,fizyolojik olabilir.Karaciğer,dalak,sürrenal glandlar, pankreas normal boyut ve metabolik aktivite göstermektedir, yer kaplayıcı veya hipermetabolik lezyon saptanmamıştır.Bleteral böbrekler doğal görünümündedir, kalkül veya yer kaplayıcı oluşum izlenmemiştir.Abdominal alanalrda patolojik boyut veya aktivitede lenf nodu saptanmamıştır.Batında serbest ya da lokule sıvı saptanmamıştır.KAS VE İSKELET Kemik yapılar,yumuşak dokular ve eklemler normal sınırlardadır ve fizyolojik sınırlarda metabolik aktivite göstermektedir.SONUÇ:Sağ akciğer apikelde hipermetaboik kitle, mediastinal ve sağ hiler metastatik lenf nodları.BİLGİSAYARLI TORAKS TOMOGRAFİSİ RAPORU:Teknik:IVKM sonrası 5 mm kalınlığında transvers düzlemde toraksa yönelik multislice BT kesitleri alınmıştır.Trakez ve özefagus normal lokasyondadır.Mediastinal ana vasküler yapılar normaldir.MEDİASTENDE istasyon 2R.4R,5 sağ 10 düzeylerinde en büyüğünün kısa çapı 20 mm olan çok sayıda büyümüş lenf nodları izlenmektedir.Kalp kontur ve büyüklüğü normaldir.Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır.SAĞ akciğer apeksinde 23×18 mm boyutunda belirgün speküle konturları olan santralinde hava değerleri barındıran düzensiz sınırlı kitle lezyonu izlenmekte olup lezyon komşuluğunda plevraya lineer bant şeklinde uzanımlar dikkati çekmekte olup plevrada bu lokalizasyonda çekinti de dikkati çekmektedir.Toraks duvarı kemik ve yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir.Her iki sürrenal loj normal görünümdedir.DEĞERLİ HOCAM YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:27 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

   İlkay Hanım, bu 3A evresinde bir akciğer kanserini gösteriyor. Önce 4 kür kemoterapi ve 60Gy radyoterapi uygulanmalıdır. Tedavi bitiminden 4 hafta sonra yeni bir PET-BT yapılarak lenf bezlerinde gerileme olup olmadığı görülmelidir. Lenf bezlerinde belirgin bir gerileme olmuş ise ameliyatla tümörlü alan çıkartılabilir. Gerileme olmamışsa kemoterapi / akıllı ilaç / immunoterapi seçeneklerinden uygun olanın planlanması gerekir. Akıllı ilaç ve immunoterapi için alınmış olan biyopsi örneklerinden bazı ileri gen çalışmaları (EGFR, ALK, ROS-1 ve PL1 gibi) yapılması şart. Bu testlerin şimdiden yapılması da faydalı olur. Acil şifalar dilerim.

 44. Yunus 12:50 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam. Babama yapılan Pet sonucunda akciger kanseri teshisi konuldu. Biyopsi yapılamayacagını söyledi doktorlar. Babam 2 bypass ameliyatı oldu. Bundan dolayı olabilir mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:13 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

   Yunus Bey, neden böyle söylenmiş olabileceğini benim hastanız hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan tahmin edebilmem olanaksız. Akciğer kanserli hastaların hemen tamamı eski sigara içici olmaları nedeniyle önemli bir kısmında sizde olduğu gibi kalp ameliyatı öyküsü vardır. Bu biyopsi yapılmasına engel olmaz. Başvurduğunuz hastanenin şartları biyopsi için uygun olmayabilir. Daha büyük bir merkeze başvurun ve mutlaka bu konuda tecrübeli bir göğüs cerrahisi uzmanından ikinci bir görüş alın. Acil şifalar diliyorum.

 45. cansu 19:23 de 12 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhabalar hocam babam 52 yaşında ve akciğer ca 4. evre dendi beyinde metastazı var bununla ilgili gamma lıfe aldı ve akciğerle ilgili henüz birşeye başlanmadı. Yapılan biopsi sonuçlarına göre ameliyat ve akıllı ilaç şansımız yok dendi şuanda imminoterapi için sonuç bekliyoruz. Benim sormak istediğim başka yapılacak birşey varmıdır ve bu kadar beklememiz babamın daha kötüye gitmesine sebep olurmu?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:57 de 12 Aralık 2016 - Yanıtla

   Cancu Hanım, immunoterapinin hastanızda yarar sağlayıp sağlamayacağı ancak yapılacak testler (PL1) ile anlaşılır. Onkoloji uzmanınız bunu uygun gördüğüne göre testin sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Ne yazık ki sigara içen ve kontrollerini yaptırmayan kişilerde akciğer kanseri bu evreye gelebiliyor ve bu evrede tüm dünyada yapılabilecekler oldukça kısıtlı. Bu sebeple her fırsatta tekrar ediyoruz ki sigara içmeyin, içiyorsanız da düzenli kontrolleri yaptırın ve tedavi için geç kalmayın! Umarım ki sonuçlar olumlu çıkar ve immunoterapi ile başarılı bir sonuç alınabilir. Çok geçmiş olsun.

   • Huseyin 08:43 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

    Hocam merhabalar 8 kardesli 12 teyze dayi ikide hala ve amca sahibi ve yaklasik 100 uzeri kuzen ve kuzen cocouklu bi ailedenim .. bu güne kadar hastane cok az ziyaret etmisiz ki bas agris mide bulantisi gibi ciddi bisey olmadi cok sükür .. ama bir hafta once babamda nefes darligi yuzunden hastaneye götürdük ve orda bize cigerlerde bi leke oldugunubsöylediler belli testler yaptilar nihayerinde bir hafta sonra bize pataloji sonucunda sol akciger hiler bölge bronskopik biyopsi diye bi kagit verdiler yayilma olmadigi dadece bi nkta oldugu 2 cm buyuklügünde.. hocam sorum su babam 72 ikinyasinda ve halada sigara icen biri 47 kg agirliginda . Direk ameliyat dediler . Ben almanyada yasiyorum ayni durum kayinpedeeimde olmustu biraz farkli bibdurum olmustu burda once iki hafta bi süre belli ilaclar versiler kilo almasi falan filan ama babama direk ameliyat olmasi ne kadar saglikli . Tsk ler hocam simdiden Allah siz ve. Sizin gibi insanlari saglik egitim ogretmen leri basimizdan eksik etmesin ..

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:18 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

     Hüseyin Bey, hastanız yakın zamanda kilo kaybederek bu kiloya inmişse ve bu durum laboratuar değerlerini de bozmuşsa biraz beslenmesi ve gıda takviyesi gerekli olabilir. Hasta zaten hep bu kilolarda ise şimdi kilo almasını sağlamak için vakit geçirmenin bir faydası yok. Akciğer kanserinde tüm uluslararası tedavi rehberleri ameliyat için kapalı yöntemin (VATS) tercih edilmesi gerektiğini belirtirler. Buna dikkat ediniz. Acil şifalar dilerim.

 46. Sibel 21:50 de 10 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  Babam 50 yaşında akciğeriyle ilgili doktora gidiyor ama bize hiç birşey söylemiyor doktor raporunda
  tiroid sol lobda kalsifikasyon içeren nodül izlenmiştir.
  Aorta ve dallarında aterosklerotik değişiklikler izlenmiştir.
  Mediastende santim sınırından küçük lenf nodları mevcuttur.
  Sol akciğer üst lob anterior segmentte subplevral yerleşimli 6.5 mm düşük dansiyeli nodül izlenmiştir.
  Sol majör fissür komşuluğunda 2.5 mm çaplı kalsifiye nodül izlenmiştir.
  Gibi daha birçok şey yazıyor bunlar koyu butonla yazanlar ne demek oluyor hastalığı nedir yardımcı olurmusunuz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:25 de 11 Aralık 2016 - Yanıtla

   Sibel Hanım, hasta hakkında tıbbi bilgi verilmemiş raporlar için yorum yapmıyorum. Sağlıklı günler dilerim.

 47. Feyyaz 14:50 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam;
  44 yaşinda Ablamin akcigerinde 9cm büyüklüğünde kitle tesbit edildi ve ameliyatla akcigerin sol tarafi komple alindi. Suan kemoterapi uygulanıyor asiri halsiz ve kusuyor. Bitkisel v.s takviye gida onerirmisiniz. Kitle vucudunun herhangi bir yerinden tekrar cikarmi? Cikmazsa kurtulma şansı varmidir? Onerileriniz nedir? Teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:21 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

   Feyyaz Bey, ilave gıda takviyeleri için kan değerlerini gören medikal onkoloji uzmanınız ile mutlaka görüşmelisiniz. Benim hastaya ait laboratuar sonuçlarını bilmeden bir öneride bulunmam sizin için sakıncalı olur. Kanserin yeniden vücudun başka bir yerinde çıkma olasılığı yok değil ancak bu durum ameliyatla alınmış olan tümörün cinsine ve lenf bezlerinde yayılma olup olmamasına yani kanserin evresine bağlıdır. Ameliyat uygulanan hastalarda tekrar nüks etme durumu ameliyat olmayan hastalara göre çok daha azdır. Umarım sizde böyle bir durum olmaz. Bunun için 5 yıl süreyle hastanın yakından takip edilmesi gerekiyor. İlk 2 yıl 3 ayda bir, sonraki 3 yıl da 6 ayda bir doktorunuz kontrolleriniz yapacak ve bu 5 yıllık süre içerisinde toplam 7 kez hem göğüs hem de üst batı bölgesi ilaçlı tomografilerini çektirerek kontrol edecek. Böylece bir olumsuzluk ortaya çıkması durumunda erkenden tedavi edilme olanağı oluşacak. Hastalıktan kurtulmuş olma şansınız her durumda yüksektir. Acil şifalar diliyorum.

 48. Sinem 20:35 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

  Doktor bey iyi akşamlar abim akciğer kanseri 4. Evrede kemoterapiyi kaldıramaz dedi doktoru geçen hafta yurtdışına patoloji sonuçlarını gönderdik bugün yarın haber bekliyoruz gelecek sonuca göre ilaç tedavisine baslanicakmis yayılma yok sadece akciğer de Bize yardımcı olun ne olur bir yol gösterin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:49 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

   Sinem Hanım, akciğer kanserinin 4. evresine ilerlemiş ve genel durumu kemoterapiye uygun olmayan hastalar için akıllı ilaçlar ve immunoterapi seçenekleri değerlendirilebilir. Yapılacak testlerinizin sonucu akıllı ilaç veya immunoterapi verilmesi için uygun bulunursa bu hasta için olumlu sonuç verebilir. Başvurmuş olduğunuz medikal onkoloji uzmanı sizin için en iyisini yapacaktır. Acil şifalar diliyorum.

 49. Burak 03:26 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 4. Evre akciğer kanseri suan kemoterapi si bitti ve 2 hafta sonra pet filmi çekilecek lakin babam ilk kemoterapilerinde birseyi yok ken bu aldığı Son kemoterapi de uykusuzluk aşırı halsizlik ve geçeleri yatarken burnuma toz kaçıyor diye maskeyle uyuyor ve uyuyamadigi için uykusuzluktan dolayı sürekli gece geç saatlere kadar geziyor ve nefes almada zorluk çekiyor bunlar noramalmidir hocam lütfen donus yaparsanız çok sevinirim Allah razı olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:40 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

   Aşırı halsizlik varsa kan tahlillerinin yapılması ve kanında eksilme varsa tedavi edilmesi gerekir. Meidkal onkoloji uzmanınıza başvurmanızı öneririm. Acil şifalar diliyorum.

 50. Semih Aktolun 17:41 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam;
  40 yaşında erkeğim. Küçük hücreli olmayan adenokersinom akciğer kanseri teşhisi konuldu.onkolog 4. evre denebilir dedi. 4 aydır kemoterapi alıyorum. 6 kür idi 4. kürden sonra dozajı düşürüp 7 küre çıkarttı. biyopsi için alınan hücreye yapılan genetik tarama sonucunda onkoloğumuz hap ile kanserli yerlerin büyümesinin engellenebileceğini söyledi. hapa geçip geçmemek konusunda kararsızım. henüz yatalak değilim ama göğsümdeki ve diyaframımdaki baskılar arttı.
  Herkese acil şifalar diliyorum.
  Size de çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:56 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   Semih Bey, eğer yapılan gen testi sonucu olumlu çıkmış ve akıllı ilaç için uygun bulunmuş ise bu önemli bir şanstır. Mutlaka bu ilaca geçilmelidir. Bundan fayda görme olasılığınız normal kemoterapiden çok daha yüksektir. Acil şifalar diliyorum.

 51. Sibel 01:50 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam. Benim size sormak istedgim tedavi sekilleri. Akciger nakli mesela turkiyede yapiliyor mu? Grip asisi hangi evreler icin uygun? Kubada kansere kesin tedavi altinda haberler okuyoruz icerigi nedir? Kemoterapiden radyoterapi cerrahi tedavi disinda bir tedavi sekli onerilir mi? Alternatif tıp adi altinda otlar ilaclar hazirlnip iciliyor iyilestigini belirten yuzlerce insan var bu konu hakkindaki dusuncelerinizi merak ediyorum bence ilk once vatandaslarimiza bunlarin anlatilmasi gerektigini dusunuyorum. Bilincsiz bir toplumuz kemoterapi alirken yaninda degil yiyeceklerimize dikkat etmek otlar kaynatip iciyoruz. Birkac dakikanizi ayirip bilgilendiririseniz cok memnun olurum..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:50 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

   Çok sayıda farklı alanda sorularınız var. Sorduğunuz soruların tamamı televizyonlardaki sağlık programlarında defalarca anlatılmış şeylerdir. Bu sitede de bizim tv programramlarımızı izleyebilir ve sorularınızın yanıtlarını buradan alabalirsiniz. Ayrıca bitkisel gıdalarla ilgili sorularınızın yanıtlarını da yine bu siteden bulabilirsiniz. Bu yorum sayfasından sizlere zaten yazmış ve anlatmış olduğumuz şeyleri tekrar etmekle vakit kaybetmemeliyiz. Sağlıklı günler dilerim.

 52. Şenol 18:18 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

  Semih hocam merhaba, çok değerli paylaşımlar ve yorumlar yapıyorsunuz. Bunların ne kadar önemli olduğunu bu sayfaya uğrayan her insanın çok iyi anladığını düşünüyorum. Bunun için size çok teşekkür ediyorum.

  benim de kız kardeşim (32 yaş) high grade edndometrium sarkom teşhisi ile 7 ay önce ameliyat oldu daha sonrasında pet sonuçları iyi çıktı 4 seans kemo terapi aldı. kemo terapi sonrası sonuçlar iyidi, ancak ilk kontrol olan 3 aylık kontrol sonrası aşağıdaki rapor çıktı
  sizin alanınız olduğu için önerilerinize ihtiyaç duyuyoruz. bir değerlendirme imkanınızbolabilir mi nasıl hareket ememiz gerekiyor.
  şimdiden çok teşekkür ediyorum..

  ENDOMETRİUM Ca tanısıyla amacıyla yapılan PET/CT için hastaya 6.46 mCi F-18 FDG iv. verildikten 60 dk. sonra verteks – femur orta kısmına kadar görüntüler alınmıştır.

  Baş-Boyun incelemesinde:
  Baş-boyun bölgesinde patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.

  Toraks İncelemesinde:
  Anterior mediastende timusla uyumlu yumuşak doku dansite artış alanında heterojen artmış FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 5.56, öncelikle fizyolojik timus aktivitesiyle uyumlu, önceki tetkike göre timus boyut ve metabolizmasında artış gözlenmiştir, KT sekonder reaktif hiperplazi?). Sol akciğer üst lobda paramediastinal yerleşimli yaklaşık 4×3.5 cm boyutunda oldukça düzgün kontürlü yumuşak doku dansitesinde hipermetabolik kitle lezyon izlenmiştir (SUVmax: 18.50, yeni bulgu, metastaz/2. primer?, ileri tetkiki önerilir). Sağ akciğer üst lob anteroapikalde, orta lob lateralde ve sol akciğer alt lob süperior segmentte subplevral yerleşimli milimetrik nonmetabolik kalsifik nodüller izlenmiştir (benzer). Diğer akciğer parankim alanlarında ve mediastinal alanda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Abdominal İncelemede:
  Pelviste sol iliak lokalizasyonda yaklaşık 2.4×1.6 cm boyutunda hipodens nonmetabolik kistik lezyon izlenmiştir (boyutunda belirgin gerileme, öncelikle postop. komplikasyon kistiyle uyumlu olarak değerlendirilmiştir). Önceki tetkikte sol paraaortik alanda ve sağ eksternal iliak alanda izlenen hipodens hipometabolik alanlar yeni tetkikte gözlenmemiştir. Batın ön duvarı inferiorda cilt altında orta hatta yaklaşık 1 cm boyutunda hipermetabolik yumuşak doku dansitesinde nodüler lezyon izlenmiştir (SUVmax: 4.51, postop. inflamatuar değişiklikler?, klinik değerlendirme önerilir). Mide küçük kurvatur komşuluğunda izlenen kısa aksı 1 cm olan lenf nodunda patolojik FDG tutulumu gözlenmemiştir. Abdominal bölgede karaciğer, sürrenal gland, lenf nodları ve diğer alanlarda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Kas-İskelet Sistemi İncelemesinde:
  Bilateral servikal, supraklavikular, torakal paraspinal alanda kahverengi yağ dokusuyla uyumlu simetrik artmış FDG tutulumları izlenmiştir. Değerlendirme alanına giren bölgelerde kemiklerde ve diğer yumuşak dokuda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  SONUÇ:
  – Sol akciğer üst lob paramediastinal yerleşimli oldukça düzgün sınırlı yumuşak doku dansitesinde kitle lezyon (yeni bulgu, metastaz/2. primer?, ileri tetkiki önerilir).

  Not: 10.07.2015 tarihli FDG PET/CT ile karşılaştırmalı değerlendirme yapılmıştır.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:58 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Şenol Bey, sarkom grubu malin tümörler ne yazık ki sıklıla yayılmaya (metastaz) meyilli olmaktadır. Şimdi PET-BT’de akciğerde görülen yüksek SUV tutulumlu lezyonu hastanın yaşını dikkate alarak bir akciğer kanseri olarak değil de rahimdeki sarkomunun metastazı olarak değerlendirip buna göre tedavi planlaması gerekir. Yine ne yazık ki sarkomlara karşı etkili kemoterapi ilaçları yok denecek kadar azdır. Bu nedenle sarkom türü habis tümörlerde her zaman cerrahi rezeksiyon ön plandadır. Size önerim, bu PET-BT sonuçlarına göre sadece bir akciğerde ve sadece bir tane olan metastaz için ameliyat uygulanması ardından koruyucu kemoterapi verilmesidir. Ameliyat tekniği olarak bu lezyon için VATS denilen kapalı yöntemin tercih edilmesi uygun olur.
   Dilerseniz ve uygun olursanız yukarıda yer alan randevu bilgilerini kullanarka dosyanızla birlikte hastanemize baş vurabilirsiniz. Tümör konseyinde tüm branş hekimleri ile birlikte yeniden değerlendirme yaparak sizinle tedavi planlarımızı paylaşabiliriz. Acil şifalar diliyorum.

   • ŞENOL 12:35 de 4 Şubat 2016 - Yanıtla

    Semih hocam ilgi ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Kardeşimle görüsüp sizinle ve ekibinizle tanışmasını istiyorum

 53. Hulya 00:10 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam annem meme c a 4yıl oldu kemoterapı ışin aldı şuan akcıyerın alt kısmında su toplanması mevcut ciyerin us kısmındada baya kötü diyorlar yaklaşik 4aydır öksürük nefes darlığı var ayrıyeten şişkinlikte oluyor halsizlik iştah sızlık var ve dört aydır ğötürdühüm hicbi doktor anlamadı taki özele gidene kadar ayriyeten akçiyer filimlerinde çikmadı tomografide anladılar sizce teşisi neolur teşekküerler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:27 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Bu durum meme kanserinin akciğer zarına yayılması ile oluşmuşsa toplanan suyun boşaltılması ve bir daha birikmesini önlemek için katater veya torakoskopi ile göğüs boşluna ilaç verilerek plörodesiz denilen yapıştırma işlemi yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

  • Gökhan 21:01 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

   Mrb hocam annem de gösünde kanser kitlesi görülmüştü bir sene önce kemoterapi aldıktan sonra kitleler ufaldıktan sonra ameliyatla kitleler gösün içinden alındı Işın tedavisi gördükten sonra çok şükür şuan gösünde herhangi sorun çıkmadı ama akciğerinde filmlerde akciğerinde birşey gördüklerini söylediler bugün ilaç verip baktılar cevabını Çarşamba günü verecekler biz bu konuda endişeliyiz sizce kanser riski nedir..

 54. sule 19:08 de 1 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba akciğer kanseri 4. Evredeyken ameliyat mümkün müdür şuan ışın tedavisi görüyor yanlız ağrıları çok şiddetli hiç bi değişiklik yok bu durumda ne yapilabilir

 55. zübeyde eryılmaz 15:38 de 1 Şubat 2016 - Yanıtla

  hocam iyi çalışmalar
  bende küçük hücreli akciğer kanseri görüldü 1. evre
  şuan kemoterapi alıyorum merakım cerrahi müdahale söz konusu mudur,
  kemoterapiye devam etmeli miyim
  Ankara da doktorların bana verdiği bilgi cerrahi müdahale yoktur kemoterapi ve radyoterapi yapılmalıdır denildi
  Teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:15 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Birinci evredeki küçük hücreli akciğer kanserlerinde tedavi yöntemi önce ameliyat ardından koruyucu kemoterapi uygulanması şeklindedir. Acil şifalar dilerim.

 56. semra tosun 15:43 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam babam 59 yasinda 1 ay once bronsit nediyle ve gecmeyen oksurukle hastanede gittik pet cekiminde ise 2.5 cmlik akcigerin tumor goruldu izmir tepecik hastanesinde ameliyat olucak bu hafta benim sorum su soluk borusuna yakin dedi doktoru kapali ameliyat diye gircem ama ameliyatta degisebilir dedi kapali ameliyat sansi yuksek mi soluk borusuna yakin olmasinin riski nedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:58 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

   Eğer operasyonu yapacak olan cerrah bu konuda tecrübeli ise kapalı ameliyat mümkündür. Eminim ki sizin için en iyisini yapacaklardır. Acil şifalar dilerim.

 57. ALİ 14:25 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

  hocam iyi günler babam 55 yaşında dün sırt ağrılarında eskişehir devlet acile gittik tomografi cekildi .acil doktoru ankaraya rapor gönderdi sonuc prevasküler 2cm caplı lenfadenopati izlendi aorta,pulmonerkonus,her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir mediastinel genişlik olağandır kalp normal büyüklük ve konfi gürasyon dadır HER İKİ AKCİĞERDE ,PARASEPTAL AMFİZEM ALANLARI İZLENDİ SOL AKCİĞER ÜST LOB ANTERİOR SEGMENTTE ,35X25 MM BOYUTUNDA,İCERİSİNDE KAVİTASYONUN DA İZLENDİĞİ,CEVRESİNDE ENFLAME DOKUNUN İZLENDİĞİ NODULER DANSİTENİN ,ENFEKSİYON TEDAVİSİ SONRASI KONTROLÜ VE KLİNİK GEREKLİLİK HALİNDE DOKU TANISI ÖNERİLİR SAĞ AKCİĞERDE 5MM ÇAPLI NODÜL İZLENDİ PLEVRAL SIVI SAPTANMAMIŞTIR KEMİK YAPILARI NORMALDİR …..HOCAM NASIL BİR YOL İZLEMEMEİZ GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:56 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hasta hakkında ayrıntıl bilgi ve akciğerdeki lezyonun BT görüntüsünü görmeden bu hasta için yorum yapmam olanaksız. Sigara içen bir kişide, BT bulgularına göre malin özellikler mevcutsa bu son derece önemli bir durum olabilir ve hızlı hareket etmek gerekir.

 58. hüseyin 05:06 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

  annem 59 yaşında 7 yıl önce kolon kanserine yakalandı karaciğerindede bir kaç pürüz vardı 5 ay önce doktorlar akciğerde kaviter nodül tespit etti şimdi 1.2 uzunluğunda malign hücre akciğer sol alt lobda çok büyük ihtimalle metastaz ve annem biyopsi yaptırmadı sonucunu bildiği için ne yapmamız lazım annem kemoterapi almak istemiyor 24 kür aldı daha önce bağışıklık sistemini mi güçlendirmeliyiz ne yapmalıyız bir hastanede 1.4 cm çıktı 1 ay sonra diğer hastanede 1.2 cm görüldü

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:54 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

   Eğer sadece tek metastaz görülmüşse bunun için önce cerrahi yöntemle lezyonun çıkartılması ardından kemoterapi uygun olur. Acil şifalar dilerim.

 59. Nebahat BİLİR ÖÇALAN 13:45 de 30 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam ,
  babamızın ,
  Sitoloji tanısı: malignite pozitif,küçük hücreli dışı karsinom, sol akciğer üst lop yaymalar ve hücre bloğu
  Patoloji tanısı: küçük hücreli dışı karsinom, sol akciğer üst lop olguda izlenen histomorfolorjik bulgular ve immün histo kimyasal bulgular sukuamöz hücreli karsinom ile uyumludur kitle aort damarına yakın olduğu söylenmekte hocam babamızın STF değerinin sınırdadır hastamızın ameliyat olma durumu yokmudur?

  Pet Ct sonuçlarımızda aşağıdadır

  * Sol akciğer üst lob anteriorsegmenttte santralde aort komşuluğunda geniş plevral tabanlı ,çevre parankime ve plevraya spiküler uzanımları olan ve komşu plevrada plöroparankimal çekintilere yol açan maligninet düzeyinde hipermetobolik kitlesel lezyon .histopatolojik verifikasyon önerilir.

  * Mediastende aortikopuler pencerede ve sol hiler alanda ön planda metastatik hipermetobolik lenfadenopatiler ile bilateal alt paratrakeal alanlarda metaztaz şüpheli hafif düzeyde hipermetobolik birkaç adet lenf nodu.

  * sol akciğerde alt lob bazal segmentlerde daha belirgin olmak üzere retiküler ve mikronodüller tarzda yer yer hafif hipermetbolik infiltrasyon alanları (enflamatuar proses?/metastatik) ile bazıları hsfif hipermetabolik metastaz şüpheli parankim nodülleri

  * sağ akciğer üst lob posterior segmentte düzensiz sınırlı hafifi hipermetabolik parankim nodülü( metastaz?/2. primer malignite?)

  * Sağ akciğerde yer yer retiküler tarzda anlamlı F18-FDG tutulumlu izlenmeyen infiltrasyon alanları ile üst lob apikal segment distalinde silik sınırlı ve alt lob laterobazal segment lateral subplevral alanda anlmlı F-18-FDG tutulumu izlenmeyen milimetrik parankim nodülleri.,

  * İnceleme alanına giren diğer vucut kesimlerinde F-18FDG affiniteli malignite bulgusunun izlenmediği PET/BT çalışması..

  Hastalığımzın tedavi yöntemi nedir?desteğinizi rica ederim
  Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:07 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Burada sol akciğerde bir kanser söz konusu. Ayrıcai sağ akciğerde ve bazı lenf bezlerinde de metastaz şüphesi var. Solunum fonksiyonları da kısıtlı ise ameliyat uygun bir seçenek değildir. Kemoterapi planlanması uygun olur. Acil şifalar dilerim.

 60. meltem cokogullu 02:21 de 30 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam raporda yazanlar lurfen evresi ve tedavi şekli için yardımcı olur musunuz
  Eş zamanlı BT de sağ akciğer üst lob posterior segmentte posterolateral subplevral bölgede yerleşimli yaklaşık 2.5*4cm boyutlu parankim lezyonu suvmax 12.5 sağ akciğer altvlob superlor segmentte santral bölgede izlenen distalinde pos tobstruktif parankimal değişikliklerin eşlik ettiği yaklaşık 2.1*2.6 cm boyutlu yumuşak doku lezyonu suvmax 12.4 ile uyumlu alanda artmış 18fdg tutulumu izlenmiştir eş zamanlı BT de sağ alt paratrakeal bölgede izlenen yaklaşık 1cm çaplı suvmax 4.9 sağ hiler bölgede izlenen subsantinetrik boyutlu lenf nodu sağ akciğerde oblik fissur hattında izlenen atalektazik parankimal değişiklikler ile uyumlu alanda hafif düzeyde artmış subkarinal prekarinal bölgede izlenen yaklaşık 1cm çapında lenf nodu sağ akciğer üst lob anterior orta lob lateral segmentte izlenen milimetrik nodüler opasite ile uyumlu alanda çevre doku ile eş düzeyde 18fdg tutulumu izlenmiştir.
  Serebral ve perebeller gri kortikal alanlarda beklenen düzey ve simetride toraks ve mediastende diğer alanlarda batın ve pelviste fizyolojik düzeyde 18fdg dağılımı izlenmiş olup malignite ile uyumlu olabilecek nitelikte hipermetabolik odak gözlenmemiştir
  Yorum ;
  Sağ akciğer üst lob posterior segmentte posterolateral subplevral bölgede yerleşimli yaklaşık 2.5 *4cm boyutlu parankim lezyonu
  Sağ akciğer alt lop superior segmentte santral bölgede izlenen distalinde pos tobstruktif parankimal değişikliklerin eşlik ettiği yaklaşık 2.1 *2.cm boyutlu yumuşak doku lezyonu
  Sağ alt paratrakeal bölgede izlenen yaklaşık 1cm çaplı lenf nodu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:03 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Tümörden alınmış biyopsinin sonucu değerlendirme için şarttır.
   Burada bir akciğer kanseri olasılığı yüksek, evre 3A olarak görülüyor. Biyopsi sonucunuza göre kemoterapi planlanmalıdır.

   • meltem cokogullu 21:57 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

    Çok tesekkur edrim Hocam ilginiz yanıtınız için biz ümit ediyorduk ameliyat için size gelmeyi düşünüyorduk hatta.Allah razı olsun yinede ilginize.

 61. SERKAN AKDAĞ 01:30 de 30 Ocak 2016 - Yanıtla

  HOCAM MERHABA BABAM 61 YAŞINDA KİLO KAYBI NETİCESİNDE HASTANEYE GİTTİK BABAMDA AKCİĞER KANSERİ ÇIKTI ŞEKER TANSİYON VB BAŞKA RAHATSIZLIKLARI YOK VÜCÜT PERFORMANSI SIFIR AŞAĞIDA MR,BT,PET VE PATOLOJİ SONUÇLARINI VERİYORUM NEDİR HOCAM DURUMU HAYATİ RİSKİ VEYA YAŞAM SÜRECİ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA… TORAKS BT SONUÇ: Sağ akciğer üst lob posterolateralinde toraks duvarına oturan 5 x 7 cm boyutlarında lobüle ve yer yer düzensiz sınırlı yumuşak doku kitlesi izlenmiştir. Akciğer apekslerinde, sol akciğer bazalinde ve her iki akciğer posterior kesimlerinde fibrotik sekel değişikliklere ait yoğunluk artışları gözlendi.Çıkan aortada genişleme saptandı.
  ÜST BATIN MR
  Sol sürrenal gland lojunda 5,5 x 6,5 cm boyutlarında heterojen yumşuak doku lezyonu izlendi. MR özellikleri öncelikle malignite (met?) düşündürmekte olup, PET CT önerilir.
  PET CT YORUM Sağ akciğer üst lob posterior segmentte yerleşimi olup, apikal segmente uzanım gösteren plevral tabanlı malign karakterde yoğun hipermetabolik kitle lezyonu. Mediastende 4r ve 10r no,lu lenfatik istasyonlarda metastatik orjinli olduğu düşünülen hipermetabolik lenf nodları ile,sağ supraklavikuler fossada metastaz şüpheli,milimetrik boyutlu, minimal hipermetabolizma gözlenen lenf nodu. Sol sürrenal gland lojunda çok yoğun hipermetabolizma saptanan metastatik görünümlü hipermetabolik kitle lezyonu. PATOLOJİ RAPORU KLİNİK BULGULAR: SAĞ AKCİĞER ÜST LOBDA,YAKLAŞIK 10CM BOYUTUNDAKİ TÜMORAL LEZYONU OLAN HASTA,SPUNE YATIRILARAK BT EŞLİĞİNDE 22G İĞNE İLE İİAB VE HB YAPILDI. MAKROSKOPİK BULGULAR: 4 ADET HAZIR YAYILMIŞ LAM+HB/Y. PATOLOJİK TANI: SAĞ ÜST LOB; TTİA (YAYMA+HÜCRE BLOĞU KESİTLERİ): KÜÇÜK HÜCRELİ DIŞI KARSİNOM HÜCRELERİ. EPİKRİZ: UYGULANAN İMMÜNHİSTOKİMYASAL ÇALIŞMADA TÜMÖR HÜCRELERİ TTF-1 ZAYIF FOKAL(+),SİTOKERATİN 7(+), SİTOKERATİN 5/6 FOKAL(+), TAG72 (-), P40(-) İMMÜNREAKTİVİTE GÖSTERMİŞ OLUP, BULGULAR ADENOKARSİNOM İLE UYUMLUDUR.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:57 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Serkan Bey, burada sağ akciğerde bir adenokarsinom ve böbrek üstü bezinde metastaz söz konusu. Bu durum 4. evrede bir akciğer kanserine işaret ediyor. Hastanın genel sağlık durumu uygun ise kemoterapi alması gerekir. Ayrıca adenokarsinomlarda ALK ve EGFR denilen gen analizleri yapılarak hedefe yönelik tedavi için uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Daha ileri bilgi için lütfen hazırlamış olduğumuz http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfasındaki bilgileri dikkatli okuyunuz. Acil şifalar diliyorum.

 62. Amine Akca 23:55 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam oncelikle bu kadar yogunlugun iicinde herkese tek tek cevap veriyor olmanizi tarif edecek kelimeleri bulmak. gercekten imkansiz.brnim annem 75 yaşında geçen yıl akciğer ca 3.evre sonu adenokarsinoma teşhisi konuldu.5cm büyüklüğünde lenflerde 1cm altında 2 adet tutunması vardı.4 küt kemo +30 kur radyoterapi aldi.Tedaviye cevap verdi timorumuz kayboldu 1yildir kontrollerimiz devam ediyor ancak halsizligi ve nefes problemi var .onun dusinda gayet iyi istahsizlugi vb yok hic sigara kullanmadi .arada boynunda siskinlik oluyor ozamankarda biraz sikintisi oluyor .biz bu durumda bu hastaligi atlatmis mi oluyoruz bir evre soz konusumu ?kontroller disinda yapilacsk birsey var mi Degerli Hocam.bize hic ameliyat soylenmedi yastan dolayi mi?bu arada abim de kucuk hucreli akciger Ca dan vefat etti.cok tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:53 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sayın Akca, akciğer kanseri ülkemizin en önemli sorunlarından biridir. Biz de çok uzun yıllardır bu konu üzerinde çalışmakta ve bir cerrah olarak akciğer kanserinde uygun evredeki hastaların ameliyatlarını gerçekleştirerek bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu ve akcigercerrhisi.com web sitesinde, ayrıca e-mail yoluyla bize ulaşan günlük hasta sayısı son derece yüksek. Bunun dışında hastane ve muayenehanemize gelen hasta sayımız ve ameliyatlarımız son derce yoğun. Ancak, ülkemizde o kadar çok sayıda hasta var ve büyük çoğunluğu ne yazık ki hastalık hakkında o kadar çok bilgiye ihtiyaçları var ki bu konuda da yardımcı olmak için uygun saatlerimi ve hafta sonlarını bu konuda yardımcı olarak harcamaya gayret ediyorum.
   Sizin 3B evresi akciğer kanseri durumunda eş zamanlı kemoterapi ve radyoterapiniz ile bu hastalıktan tamamen kurtulma olanağınız var. Yine de bu oran ne yazık ki yüksek değildir. Şu anda tedavilere tam yanıt alınmış olunması bu olasılığın sizde mümkün olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte tümörler kemoterapi ve radyoterapi ile geçici olarak baskılanmış ve gizlenmiş olabilir, ya da tamamen kaybolmuşlardır. Bunu anlamak için ilk 2 yıl 3 ayda bir, daha sonra 6 ayda bir kontrolleriniz yapılmalı ve belirli aralıklarla BT çekilmelidir. Umarım ki sizde tekrar tümör görülmesin. Bu durum söylediğim gibi mümkündür.
   Ameliyat olmamanız yaşla ilgili değil. Akciğer kanserinin lenf bezlerine yayıldığı durumlarda ameliyat uygun bir tedavi seçeneği değildir.
   Acil şifalar dilerim.

  • Amine Akça 22:53 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Çok teskkür ederim Sayın Hocam sbı kdar meşguliyetinizin içinde bu maillere cevap veriyor olmanız gerçekten inanılmaz.Verdiğiniz cevaptan ötürü size minnettarım.Allaha emanet olun.

 63. meltem cokogullu 21:44 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam ben daha öncede yazmıştım sanırım karışıklık oldu benim babam 64 yasinda tanısı yeni konuldu akc kanseri dedi Dr başka hiçbir konuda daha oturp konuşamadı malesef evresi ve tedavi yöntemi ile ilgili yardımcı olabirseniz sevinirim nükleer tıpta çekim yapıldı bir hafta oldu raporu resimle atmaya calisicam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:19 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu bilgilerle size yardımcı olabilmem ne yazık ki mümkün olamıyor. Kanserin türü, hastanın genel durumu ve PET sonuçlarının ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Acil şifalar dilerim.

 64. derya 15:21 de 28 Ocak 2016 - Yanıtla

  hocam dedem 66 yaşın bir yıl önce akciğer kanser teşhisi koyuldu aralıklı olarak ilaçla damr yoluyla kemoterapi aldı göğsünde bir ceviz büyüklüğü kadar bir çıkıntı rengi mor yara gibi bişi çıktı onun üzerine ışın tedavisine başlandı 5 kez aldı bugunde 6. son kez alcak ama doktor hiçbir tedaviye cevap vermiyor demiş böbreğe yayılmış ve dedemin kanser tipi en hızlı yayılan tip bu aşamadan sonra demiş herseye hazırlıklı olun dedi merdivenleri cıkamıyor nefes nefese kalıyor ama kendini idare edebilicek durumda 30 kilo verdi sizin önerebileceğiniz başka tedavi var mıdır bu aşamadan sonra ne yapmalıyız tedaviyi gazı osman paşa üniversitesi onkoloji de görüyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:43 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu durumda hastanızı ve tetkik sonuçlarını görmeden başka bir tedavi önerisinde bulunamıyorum. Tedavinizi gerçekleştiren doktorlarınızın önerilerini takip ediniz. Acil şifalar dilerim.

 65. nur 23:33 de 27 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi gunler,babama 2 Aÿ once akciger kanseri teshisi konuldu,pet cekildi hic metastaz yokmus ameliyat edildi 2 santimlik Tumor alindi .patolaji sonucunda 1evre vé lenflere yayilma Yokmus kemotarapi gormedi.benim sorum ilerde yeniden tekrarlayabilirmi vé heryerde 5yillik sagkalim diyorlar okuyoruz yani en fazla 5yilmi yasar sonra yine tekrarlarmi .tskkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:37 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Nur Hanım, bu evrede ameliyat sonrası kanserin nüks etme olasılığı vardır ancak düşüktür. Takip programınızı aksatmayın.
   5 yıllık sağ kalım bir çok kanserde tedavi sonrası etkinliğin ortaya konulması için bir kriterdir. Bu “hasta en fazla 5 yıl yaşar” anlamına gelmez. İnsanların, kanser olsun olmasın, 5 yıldan sonraki yaşamlarını kimse ölçemez. Geçmiş olsun dileklerimle.

 66. Handan 20:42 de 26 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam 63 yaşında yaklaşık 50yıllık sigara geçmişi var.10 gün önce akciğer kanseri teşhisi konuldu biyopside kötü huylu çıktı 1.evre sonu.ameliyat kesin çözüm mu risk durumu nedir.saygilar

 67. ekrem 20:30 de 26 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam.Oncelikle bizleri aydinlattiginiz icin tesekkur ediyorum. Hocam benim sorum şu 4.evre küçük hücreli akciğer kanserinin tamamen iyileşme durumu var mi.Yani sizin karşılaştığınız duyduğunuz 1 tane bile tamamen iyilesen hastaniz var mi.Kafayi yiyecem bir kişi bana iyileşme şansı var bu hastalığı yenebilir desin.Kime sorsam sadece geri kalan ömrünün kalitesini artirmak için agrilarini azaltmak icin kemoterapi yapılıyor diyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:23 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

   Biz 29 yıllık tecrübemizde çok fazla sayıda akciğer kanserli hastaya tedavi uyguladığımız için bunların içerisinde 4. evrede de olsa iyileşmiş olanları gözlemledik. Ancak bu oran son derece düşüktür. Uygun şekilde tedavi ile yaşam süresi uzatılabilir ve çok nadir de olsa tam tedavi olanağı da bu esnada akılda tutulmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 68. Metin Güven 18:53 de 26 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhabalar Benim Babama Akciğer Kanseri Teşhisi Koydular.Babam Çok Umutsuz Babamın Sağ hemitoraksda posterior kostal plevra düzeyinde yaklaşık 1.5 Cm Boyutunda Lokülasyon Kazanmış plevral effüzyon varlığı dikkati çekmiştir.Sağ akciğerde minör fissür düzeyinde lokülasyon kazanmış efüzyon izlenmiştir.

  Pet-BT Yorumu ise;

  –Sağ Akciğer hiler-subhiler alanda izlenen sağ ana bronşu ve alt lob bronşunu çevreleyen karinayı da içeren hipermetabolik kitle
  –Mediasten de Sağ alt ve üstü paratrakeal alanda ılımlı hipermetabolik lenf nodları
  –Pankreas başı bölgesinde hipermetabolik kitle
  –Pankreas Boyunca diffüz ılımlı artmış FDG tutulumu Yazıyor. Hocam Allah Rızası İçin Bize Yardımcı Olun Ne Yapmalıyız… Cevabınızı Bekliyoruz hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:21 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğerde bir tümör ve beraberinde pankreas denilen organda bir tümör mevcut. Önce teşhis işlemi için biyopsi yapılmalı ve ardından uygun kemoterapi planlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 69. tülay yıldırım 17:26 de 25 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba Annem 58 yaşında 5 yıl önce meme kanseri oldu 3. evredeydi ve sol memeye mastektomi ameliyatıyla tamamen alındı ameliyat sonrası 8 kür kemoterapi ve 40 kür radyoterapi aldı daha sonra 5 yıl boyunca letrozol etken made ilacı kullandı. son kontrolünde akciğer röntgeninde leke çıkması üzerine tomografi ve PET-CT çekildi PET CT sonucu şu şekilde
  18 FDG PET/CT TÜM VÜCUT TARAMASI
  Klinik Bilgi 58 y bayan hasta sol opere meme ca KT+RT+ yeni yapılan kontrolde sağ akciğer apikal bölgede nodüler lezyon yeniden evreleme araştırması amacıyla PET/CT uygulandı.
  g.e discovery st-4 pet/ct
  oral kontrast;(-) 12 saatlik açlık sonrası 10mci 18fdg intravenöz yolla uygulandı bir saatlik uptake süresinin ardından kafa tabanından uyluk üst kesimine kadar tüm vücut taraması yapıldı
  BULGULAR:Baş-boyun abdomen pelvis kalp karaciğer böbrek mesane ve barsaklarda 18fdg dağılımı fizyolojik sınırlar içerisindedir. torarks ve mediasten değerlendirimesinde sağ akciğer üst lob apikal segmentte 10*10 mm boyutlu nodüler lezyonda SUVMax 4,1 hesaplanan FDG tutulumu izlenmektedir. iskelet sistemi değerlendirmesinde kormus sterni sol lateralinde yumuşak dokuda 37*32 mm boyutlu SUVMax 8,2 hesaplanan sternuma invazyon özelliği gösteren kitlesel lezyon mevcuttur. l3. vertebra spinal prosesinde SUVMax 4,2 hesaplanan hipermetabolik odak izlenmiştir. karaciğerde FDG dağılımı minimal irregülerdir. metastaz lehine değerlendirilecek patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
  SONUÇ: korpus sterni sol lateralinde komşu yumuşak dokularda kemik dokuyy invaze eden metastatik kitlesel lezyon L1. vertebra spinal prosesinde metastaz lehine değerlendirilecek hipermetabolik odak ve sağ akciğer apikal segmentte malig nodüler lezyon (metastaz? primer?) izlenen tüm vücut PET CT çalışması bu şekilde sonuçlar hocam sizin yorumunuz nedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:19 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

   Burada meme kanserinden kaynaklanan metastazlar mevcut. Uygun tedaviniz için bu konuda tecrübeli bir onkoloji merkezine başvurmalısınız. Acil şifalar dilerim.

 70. Tulay yildirim 16:44 de 25 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam annem 5 yil once meme kanseri teshisiyle mstektomi ameliyati oldu ve sol meme tamamen alindi 8 kur kemoterapi aldi 40 gunde radyo terapi 3. Evredeydi 5 yil boyunca letrozol etken maddeli ilac tedavisi gordu son kontrolinde tomografi ve pet-ct cekildi pet ct sonuclari su sekilde
  Bulgular
  Torarks ve mediasten degerlendirmesinde sag akciger ust lob apikal segmentte 10×10 mm boyutlu SUVMax 8.2 hesaplanan sternuma invazyonozelligi gosteren kitlesel lezyon mevcuttur. L3. Vertebra spinal prosesinde SUVMax 4.2 hesaplanan hipermetabolik odak izlenmistir.
  Sonuc
  Korpus sterni sol lateralinde komsu yumusak dokularda kemik dokuyy invaze eden metastatik kitlesel lezyon L1. Vertebra spinal prosesinde metastaz lehine degerlendirilecek hipermetabolik odak ve sag akciger apikal segmentte malig noduler lezyon (metastaz? Primer?) izlenen tum vucut PET CT CALISMASI
  hocam biyopsi yapildi henuz sonuc cikmadi cok korkuyorum sizin yorumunuz nedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:47 de 27 Ocak 2016 - Yanıtla

   Burada görülen elzyonlar yüksek olasılıkla bir kanser metastazını gösteriyor. Biyopsi sonucunuza göre uygun tedavi planalanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 71. ramazan 00:34 de 25 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi akşamlar arkadaşımın babası kanser olduğunu soylemisler yedi aydır kemoterapi ve birde ışık tedavi veriliyor ama bir fayda bulamiyorlar boğaz enfeksiyonu olmuş çok rahatsız ne yapılması gerekiyor hocam aileye cok üzülüyorum elimden gelen birsey varsa hocam söyleye bilirmisiniz tesekkurler

 72. mehtap 21:32 de 23 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba semih bey annem 2014te kolan ameliyati olup radyoterapi ver hergun olmak uzere kemoterapi aldi ilac tedavisi bittikten uc ay sonra karaciger metastas olup 2015te tekrar ameliyat oldu 15 gunde bir olmak uzere 6 ay kemoterapi aldi infuzorle beraber tedavisi ekim ayinda bitti ama yaklasik uc ay sonra akcigerinde nodul tespit edildi simdi hepimiz soktayiz oysaki iki ay onceki pet-ct ve bt filmlerinde temizdi butun tahlilleri cok sevinmistik. Simdi hepimiz şoktayiz bukadar kisa surede nasil 1.5cm nodul olisabiliyo ve neden cok kisa surede sicrama gerceklesiyor sizce tedavi yontemimi yanlis lutfen bize yardimci olurmusunuz ben cok korkuyorum bundan sonra beyin yada kemige sicrayacak diye ne yapmamiz gerekir sizce annem daha cok genc…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:41 de 27 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bir kanserin tam olarak tedavi edilmesi ne yazık ki her zaman mümkün değildir. Burada akciğerde metastaz ortaya çıkmış. Medikal onkoloji tarafından tedavi edilmelidir. Acil şifalar dilerim.

   • mehtap 18:59 de 28 Ocak 2016 - Yanıtla

    Peki bu durum sizce ameliyat edilmelimi yoksa kemoterapi yada radyoterapi yontemiyle cozum bulunabilirmi…

 73. Onur Sürmeli 17:34 de 23 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam iy günler babama akciğer kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat alındı(açık ameliyat) doktor tümörün iy huylu olduğunu. Yanlız atar damara yapışmış.
  Doktor ameliyatta tümörün çoğunu alındığını atar damar yerin risk li olduğundan bırakıldığını söyledi ama kağıtta inop yazıyo kafam miz karıştı şimdi düşük dozda kemoterapi aliyor 2 kürü aldı ve 2 kürü kaldı aynı zamanda da isin tedavisi aliyor onuda 33 gün alacağı haftanın 5 günü alıyor durumuda gayet iy 10 gün işin aldi 23 günü kaldı yalnız sade öksürürken cigerinin battigi ve oksuremedigi söylüyor bu daha bu gün oldu. Benim şaşırdığım kağıtta inop yazmasına. Rağmen doktor ameliyat olduğu söylüyor şimdiden teşekkürler

 74. süleyman 11:53 de 23 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam benim annem 61 yasinda dun karin agrisi icin doktora gittik 4 tup kan bide ultrasyon istediler sonra doktor ultrasyon sonucuna bakarak akciger kanseri oldugunu soyledi be sevk etti kacinci evre oldugunu falan hic bisry soylemedii soylemiyolarda ultrasyon sonucunda soyle yaziyo karaciger buyukluk kontur eko yapisi ve intrahepatik strükler normaldir KC de portak bölgede portak ve hepatik venlere belirgin basi yapan 75×47 mm boyutunda santrali hiperekoik solid kitle lezyonu izlenmistir KC sağ lob anterior segmentte safra kesesine yakin yerlesimli 66×36 mm boyutunda hipoekoik muhtemelen santrali nekrotik kitle lezyonu mevcuttur ( kolanjio karsinom HCC? Metastaz?) ileri tetkik önerilir bu ne demek . Rica etsem. Siz aciklarmisiniz tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:35 de 27 Ocak 2016 - Yanıtla

   Burada bir akciğer kanseri değil, karaciğer kanseri şüphesi var. Bir medikal onkoloji uzmanına başvurmalısınız.

 75. Arzu Ermişoğlu 23:24 de 21 Ocak 2016 - Yanıtla

  Mrb. Babama sküamöz hücreli karsinom akciğer ca tanısı konuldu. 6.5-5.5 cm. 3. Evre olarak değerlendirildi. Solunum testi yetersiz olarak değerlendirildi ve tedaviye başlanması istendi. Tedaviye 25 Ocakta başlanacak. Bu arada öksürük az olmasına rağmen ağızdan kan gelmesi sebebiyle bugün hastaneye yatış yapıldı. Ameliyat şansı yokmudur? Ya da ilerde olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:48 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Ameliyat şansı olup olmadığını ancak BT ve PET sonuçlarınızı görerek anlamam mümkündür. Dilerseniz merkezimizden randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 76. emin kurnaz 21:24 de 21 Ocak 2016 - Yanıtla

  hocam iyi calismalar.babam 67 yasinda bu gun kanser teshisi konuldu tomografide
  KONTRASTLI TORAKS BT
  Tetkik IV kontrast madde verilerek elde edilmistir.

  -trakea ve her iki ana brons aciktir.
  -mediastinal ana vaskuler yapilar,kalp kontur ve buyuklugu normaldir.
  ***sag ust -alt paratrakeal,subkaribal buyuklugu 3cm capinda birkac adet LAM mevcuttur.
  ***Aortopulmoner ve sol hiler alani dolduran lobule kontorlu yumusak doku yogunlugu mevcuttur.(santral kitle?).Lezyon arkus aortayi yaklasik 140 derece ,pulmoner trunkusu 90 derece ve sol pulmoner arteri 360 derece cevrelemektedir.Santral lezyon nedeniyle sol ana brons daralmis olup,alt lov ve ust lob bronslari oblitere gorunumdedir.
  ***solda plevral efüzyon ve pasif atelektaziler izlenmistir.
  ***sol akciger ust lob anterior ve linguler segment ile alt lob bazal segmentlerde atelektazi mevcuttur.
  ***sol akciger alt lob superior-posterobazal segmentte buzlu cam dansiteleri izlenmistir.
  ***sag akcigerde amfizem mevcuttur.
  ***sag akciger orta lobta 8mm capinda kalsifiye olmayan nodul mevcuttur.
  TUM ABDOMEN BILGISAYARLI TOMOGRAFISI
  ***Karaciger boyutu normal olup konturlari duzenlidir.karaciger sag lob anterior segmentte 4cm capinda iki adet postkontrast hipodens lezyon mevcuttur.(met)
  safra kesesi boyutu ve duvar kalinligi dogaldir.intrahepatik safra kanallari ve koledok normal genisliktedir.Dalak normal boyutlarda parankimi homojendir.
  ***pankreas normalden genis izlenmis olup,kontorlari duzlesmistir.peripankreatit yagli planlarda hafif yogunluk artisi mevcuttur.(akut pankreatit?).Pankreas basi ve govdesi komsulugunda pankreastan sinirlari net ayirt edilemeyen buyuklugu 4.5 cm capinda olmak uzere birkac adet yumusak doku dansitesinde postkontrast hipodens lezyon dikkati cekmistir.(peripankreatit LAM?)
  ***bobreklerin boyutkari normal sinirlarda.konturlari duzenlidir.Her iki bobrekte 1cm den kucuk birkac adet postkontrast hipodens kortikal kist izlenmistir.bobrek toplayici sistemleri normal genisliktedir.
  ***sag ana iliak zincirde 1.5cm capinda iki adet LAM mevcuttur.
  sag surrenal glandda belirgin kitle lezyonu gorulmemistir.
  ***sol surrenal gland anterior bacaginda 1.5cm capinda noduler lezyon mevcuttur.(met?)
  mesane konturlari duzenli,duvarlari normal kalinliktadir.
  prostat gland 4.5X3.5 cm olculmustur.
  Batin ici serbest sivi izlenmedi.
  ***sag iliak kanatta patalojik kiriga neden olan 6.5 cm capinda yumusak doku dansitesinde lezyon mevcuttur(met?)

  hocam ailecek bitik durumdayiz durum vahim mi 🙁

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:45 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Emin Bey, bu raporda 4. evre bir akciğer kanseri ifade edilmiş. Bronkoskopi yapılarak biyopsi alınmalı ve ardından derhal uygun şekilde kemoterapi veya hedefe yönelik tedavi planlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 77. SERKAN 21:12 de 20 Ocak 2016 - Yanıtla

  HOCAM SAYGILAR BABAM 61 YAŞINDA KİLO KAYBI İÇİN DOKTORA GİTTİK FİLMLER TESTLER VÜCUTTA ŞEKER TANSİYON KOLESTROL VB HERŞEYİ NORMAL FAKAT AKCİĞER VE BÖBREKTE KİTLE ÇIKTI ÜST BATIN MR TORAKS BT VE PET CT ÇEKİLDİ BUGÜN DE BİYOPSİ YAPILDI FAKAT SONUCU ON GÜN SONRA VERECEKLER SİZE YUKARIDA YAZILI OLANLARIN SONUÇLARINI PAYLAŞIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. ÜST BATIN MR
  • Sol sürrenal gland lojunda 5,5 x 6,5 cm boyutlarında heterojen yumşuak doku lezyonu izlendi. MR özellikleri öncelikle malignite (met?) düşündürmekte olup, PET CT önerilir. TORAKS BT SONUÇ:
  • Sağ akciğer üst lob posterolateralinde toraks duvarına oturan 5 x 7 cm boyutlarında lobüle ve yer yer düzensiz sınırlı yumuşak doku kitlesi izlenmiştir.
  • Akciğer apekslerinde, sol akciğer bazalinde ve her iki akciğer posterior kesimlerinde fibrotik sekel değişikliklere ait yoğunluk artışları gözlendi.
  • Çıkan aortada genişleme saptandı. PET CT YORUM Sağ akciğer üst lob posterior segmentte yerleşimi olup, apikal segmente uzanım gösteren plevral tabanlı malign karakterde yoğun hipermetabolik kitle lezyonu. Mediastende 4r ve 10r no,lu lenfatik istasyonlarda metastatik orjinli olduğu düşünülen hipermetabolik lenf nodları ile,sağ supraklavikuler fossada metastaz şüpheli,milimetrik boyutlu, minimal hipermetabolizma gözlenen lenf nodu. Sol sürrenal gland lojunda çok yoğun hipermetabolizma saptanan metastatik görünümlü hipermetabolik kitle lezyonu.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:06 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Serkan Bey, burada 4. evrede bir akciğer kanseri olasılığı son derece yüksek. Biyopsi sonucunuza göre kemoterapi veya hedefe yönelik tedavi uygulanacaktır. Acil şifalar diliyorum.

 78. melike 13:57 de 20 Ocak 2016 - Yanıtla

  Amcam akciger kanseriydi cigerindeki tumoru yok etmeye calisirken beyninede sicramis ve vefat ettikten sonra anlasildi , onceden teshis koyulsaydi beynindeki tumor yok edilebilirmiydi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:57 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu konuda bir yorum yapabilmem için tüm vücudu inceleyen PET sonucunu da görmem gerekirdi. Baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

 79. hanife kılıç 12:49 de 20 Ocak 2016 - Yanıtla

  meraba hocam ben kız kardeşim yurtdışında hastaneye gittiginde doktorlar akciger kanseri oldugunu söyledi en fazla 1 1,5 sene yaşarsın ve tedavisi yok diyorlar amaliyatı varmı ve varsa tekrar eski saglına kavuşur mu yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:56 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğer kanserinde tedavi kararı hastanın genel durumu, kanserin türü ve PET sonuçlarına bakılarak verilebilir. Vermiş olduğunuz bilgiler size bir öneri yapabilmeme olanak vermiyor. Acil şifalar diliyorum.

 80. Serkan Cakar 09:16 de 20 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam oncelikle tum sorulara iyi niyetle cevap verip bu hastalikla savasan kisilere ve ailelere saglikli bilgi alma olanagi sundugunuz icin cok tesekkur ederim. Benim babam yaklasik bir ay once sirt agrisi sebebiyle gittigi hastanede cigerinde nodul oldugunu ogrendi. Daha sonra igne biyopsisi, pet ct gibi islemlerde; sag akciger ustlob anterier segment seviyesinde subplevral alanda yerlesim gosteren duzensiz sinirli en genis yerinde yaklasik 21.5X12.8 mm boyutlu olarak olculen kitlesel lezyonda yogun fdg tutulumu. Suv. Max 9.69
  Ayrica iki adet perifetik satellik noduler lezyon izlenmekte olup minimal artis fdg tutulumu gozlenmektedir. Suv. Max 1.78 sonuclari cikti. Daha sonra yapilan tetkiklerde cerrahiye uygun goruldu ve yaklasik 10 gun once ameliyat adi vats sag ust lobektomi olarak gorunen operasyon basarili bir sekilde gerceklesti. Doktorumuz ne ameliyat oncesi ne ameliyat sonrasi bize olumsuz bir yorum yapmadi hatta sordugumuz soruya lenf benzlerine yayilma gormedigi cevabini verdi. Henuz operasyonda patolojiye giden sonuclar cikmadi ancak gerek hekimimizin yaklasimi gerek babamizda ameliyat oncesi sonrasi hic bir semptonun gozlenmemesi ve kendi capimizda yaptigimiz arastirmalara gore bunu evre 1a veya 1b olarak dusunduk ve operasyonunda iyi gecmesinden sonra babamizin kurtuldugu dusuncesine kapildik taki bugun taburcu oldugunda hastaneden verilen kagitta sito patoloji raporunda kucuk hucreli karsinom hucreleri ibaresini gorene kadar. Yani bu sonuc kesin kucuk hucreli oldugunami isarettir yoksa ameliyat patolojisimi kesin olarak ortaya cikarir? Soyledigim gibi hastamiz gayet saglam ve kucuk hucreli yazinca basimizdam kaynar sular dokuldu acikcasi. Haftaya kontrole gittiginde bu durumda radyoloji veya kemoterapi onerilirse yaklasimimiz sizce nasil olmali? Halen kucuk hucre disi varmi ? Kucuk hucreliyse babamizin bu durumda basari orani sizce nedir? Biraz uzun oldu hocam kusura bakmayin ama sizi uzun zamansir takip etmekteyiz cevabiniz bizim icin cok onemli tekrar tesekkurler saygilar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:53 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Kesin sonuç ameliyat patolojiyle belirlenecektir. Bununla birlikte küçük hücreli olasılığı yüksektir. Eğer lenf bezlerinde yayılma yoksa bundan çok endişe etmenize gerek yok. Ancak eğer küçük hücreli olduğu tespit edilirse hangi evrede olursa olsun ameliyat sonrası yardımcı kemoterapi almalıdır. Küçük hücreli dışı bir kanser olması durumunda, eğer lenf bezlerinde metastaz da yoksa koruyucu kemoterapi gerekmez. Acil şifalar diliyorum.

 81. Murat yagiz 23:31 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam annem miyom ameliyati gecirdi ameliyat oncesi alinan ornek temiz cikmisti sonrasinda alinanda kanser hucresine rastlandi vucuda yayilmamasi icin 2 sene kemoterapi uygulandi daha sonrasinda akcigerde kanser hucresine rastlandi kemoterapi devam ederken akciger su toplamiya basladi kemoterapiye ara verdiler simdi ise kanser hucresinin karacigerede gectigini soyluyor doktor herseye hazirlikli olun diyor bize aceba bizim izlememiz gereken bir tedavi varmi tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:02 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Rahim kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayılması sadece kemoterapi ile tedavi edilebilir. Bu evrede tedavi şansı ne yazık ki çok yüksek olamıyor. Medikal onkoloji uzmanınızın önerilerine göre bakım tedavileri uygulanmasını öneririm. Acil şifalar diliyorum.

 82. ADEM 18:59 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba, babam 61 yaşında 45 yıllık bir sigara geçmişi var. 40 gün önce açık kalp ameliyatı geçirdi ve kalp kapakcığı değişti metal kapak takıldı. Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde kuvvetli ca şüphesi var dendi ancak ameliyatın acil olduğu ve ca ile ilgili durumun ameliyat sonrasına bırakılması gerektiği söylendi. Ameliyat sonrası göğüs uzmanımızla ve kalp cerrahımızla yapılan görüşme sonucu geçen hafta pet ct çektirebileceğimiz söylendi. Pet ct sonucunu aynen yazıyorum hocam;
  -sol akciğer üst lob posterior segmentten başlayıp alt lob superior segmentte devamlılık gösteren yumuşak doku lansiteli lobule konturlu kitlesel lezyonda belirgin hipermetabolik görünüm izlenmektedir(primer malignite?)
  -sağ akciğer suprahiler seviyede orta hattın posteriorunda sağ akciğer üst lob posterior segmente uyabilecek alanda izlenen nodüler lezyonda hafif hipermetabolik görünüm mevcuttur(metastatik nodül?)
  -mediastende tanımlanan lenf nodu istasyonlarında malignite sınırının altında hafif hipermetabolik görünümler izlenmiştir( reaktif LAP?)
  hocam doktorumuz bu sonuca göre kesin bir evre tanımı yapamayacağını bronkoskopi yapacağını ama ondan da büyük ihtimalle bişey çıkmayacağını söyledi. Dolayısıyla açıp bakması gerektiğini ameliyat sırasında eğer akciğerler arasındaki bezlerde metastaz yoksa kanserli dokuyu alacağını, eğer aradaki bezlerde metastaz varsa kapatıp ilaç tedavisi yapacağını söyledi. Hocam hastamızın çok yakın zamanda açık kalp ameliyatı olması sebebiyle biz ameliyat seçeneğini tedavi amaçlı değil de sadece evre belirlemek için yapılmasını doğru bulmuyoruz. Evreyi belirlemek için başka bir yöntem yokmudur yada sizin bu pet ct sonucuna göre evre yorumunuz nedir çok merak ediyorum hocam. Eğer ameliyat tedavi edici olacaksa ameliyat olsun istiyoruz ama sadece evre belirlemek için ameliyat olmasını istemiyoruz. Bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:00 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sol akciğerde kanser olasılığı son derece yüksek bir kitle mevcut. Sol akciğerde ise şüpheli bir lezon mevcut. Ayrıca lenf bezlerinde kanser şüphesi olmayan tutulumlar var. Bu durumun net olarak anlaşılması için öcelikle sol akciğerinizdeki lezyondan torakoskopi yöntemiyle biyopsi alınmalıdır. Açık ameliyatı kesinlikle önermem. Yakın zamanda kalp ameliyatı olan bir kişide bu son derece sakıncalı olabilir. Eğer soldaki şüpheli lezyon kanser çıkarsa bu durumda kemoterapi uygulanması gerekir. Bu kanser değilse sağ akciğerdeki tümör için yine torakoskopi denilen kapalı yöntemle operasyon uygulanması gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 83. hülya özdemir 14:11 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  iyi günler hocam. babam her kış bronşit oluyor. yazın hiç bir sıkıntısı yok. bu defa kanda enfeksiyon çıktı. iğneyle düştü ama tamamen geçmedi. balgam kültüründede enfeksiyon göründü. bu kanser anlamına gelir halen antibiyotik tedavisi görüyor. çok teşekkür ediyorum.

 84. Ersin 11:44 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba sizi rahatsız ediyorum ama kusura bakmayın benim amcam küçük hücreli akciğer kanserine yakalandı kitlenin 7 cm büyüklüğünde iki hücre olunduğunu soluyor su anda sizin çalıştığınız Maslak Acıbadem hastanesinde tedavi görüyor bu tedavinin artı yönü olacakmi faydasını gorurmuyuz birde hastam çok dusunuyosunuz bize bir yardımcı olursanız sevinirim hacam kolay gelsin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:41 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Hastalara doktorlar tedavileri hastalar iyileşsin diye verirler. Ancak bu tüm tedaviler sonucu hastaların tamamının iyileşeceği şeklinde bir beklenti olamıyor. Umarım sizde başarılı sonuçlar alınabilsin. Acil şifalar diliyorum.

 85. Merve 22:04 de 18 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam eşim son günlerde rahatsızdı burnundan kan geliyordu başı ağrıyordu hastaneye gitti akciğer kanseriymış doktor ilaç verdi ilk olduğu için tedavi olur geçeceğini söylüyor. Hastalık fazla ilerlemedi. Geçer mi

 86. Nihat Karamavuş 16:16 de 18 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba 73 yaşındaki babam 4 evre khdac.11. ay sonlarında tedaviye başlandı bu sürede 45 gün radyoterapiyle birlikte 6 kemoterapı alacak.tedavinin yarısını bitirmiş durumdayız ama babam gün geçtikçe daha kötüye gidiyor.aşırı kilo kaybı iştahsızlık,bulantı kusma neredeyse bir bardak dahi su içemez oldu.verilen ilaçların hiçbirini kullanamıyor,yatağa bağımlı gibi,yataktan çıkmak istemiyor.Ailecek çok zor durumdayız elimizden de bir şey gelmiyor.şimdide midesinde ağrılar başladı ne yapacağız bilemiyorum.büyük abdestinde kan geliyor.ışınada gitmek istemiyor artık.immünoterapi babama verilebilirmi yardımcı olursanız sevinirim.Tüm hastalara acil şifalar dilerim.

 87. Söhret 10:30 de 16 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhabalar hocam, benim eşim akciğer kanseri doktorlar ameliyat olamiyacağını sölediler.
  Akcigerindeki kitle 7,5 mm büyüklügünde. sol kaburga kemiğinin 3 tanesıne zarar vermiş kas ve damarlarınada zarar vermiş
  ama başka bölgesinde sıcrama yok.Şuanda Radyoterapi 1,5 ay gördü şimdi 20 günde bir kemoterapi görüyor
  tedavimiz suanda bu şekilde devam ediyor sol kolundada aşırı derece agrı var.
  şuanda kacıncı evresinde oluyor ve agrılarını dındırmemız ıcın ne yapabılırız. teşekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:58 de 17 Ocak 2016 - Yanıtla

   Kanserin evresini belirlemek için PET-BT’nizin ayrıntılı incelenmesi gerekir. Radyoterapi sonrası ağrılarınızda azalma olması gerekirdi. Bir süre sonra azalacağını ümit ediyorum. Ağrılarınız için hastanelerin ağrı polikliniğine başvurmanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

 88. Serpil bozan 20:36 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babama 2 gun once akciger ca teshisi kondu 3. Evre denildi ilk once kemoterapi daha sonra olumlu sonuc alinirsa ameliyat olabilecegi soylendi sizce bu 3. evreden sonra tekrar eski sagligina kavusmasi mumkun olabilir mi lutfen cevaplayin simdiden tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:50 de 17 Ocak 2016 - Yanıtla

   Serpil Hanım, akciğer kanseri 3. evrede de olsa iyileşme olasılığı var. Bununla birlikte tedaviyle bir süre gerileme daha sonra ilerleme daha sık görülen bir durumdur. Umarım sizde olumlu sonuçlar alınabilsin. Acil şifalar dilerim.

 89. Uğur 19:31 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar,
  Babamin Akçigerinde 7,5 cm cıvarında kitle vardi 1 ay boyunca kemoterapı ve radyoterapı gordu
  sol kolu çok agriyor yanı 2 3 parmagınıda kullanmamıyor yanı sanırım hissetmıyor cok ve kolundada erime var yanı ufalmış.
  Hanı Ben Egzersız Yapmasını ıstıyorum kolu ıcın ama hanı bılemıyorumda
  bunun ıcın bizim yapabılcegımız bişey varmı cunku sabah aksam gunuünü evde yatarak gecırıyor hanı sureklıde kılo verıyor.

  biraz akıl bilgi verırmısınız ne bılım kolunu kullanması ıcın bişiler mesela veya farklı bi yontem

  Not: suan 21 gunde bir Kemoterapı goruyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:39 de 17 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sinirlere bası yaparak bu tür yakınmalar oluşturan tümörlerde egzersizin faydası olmaz. Radyoterapiye rağmen düzelmemişse kemoterapinin tümörü küçültmesi beklenmelidir. Acil şifalar dilerim.

 90. Sibel 16:11 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Babama 15 gun once akciger kanseri teshisi konuldu. Beyine metastaz yaptigi icin acil olarak ameliyata alindi felc tehlikesi vardi. Pet cekildi baska yayilma cikmadi ve Akcigerinden de ameliyat edeceklerdi yalniz babamin solunumu yeterli gelmedigi icin kuruldan kemoterapi ve isin tedavisi cikti. Ancak Babam kemoterapiyi red ediyor.

 91. Serkan 09:57 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam kolay gelsin babam 61 yaşında ve hiç doktora gitmedi bugüne kadar ama bir şikayeti de yoktu iki ay içerisinde 12 kg verince dr a gittik filmler kan tahlilleri vs bizden mr ve bt istediler devamında pet ct istendi bugün çektirdik çarşamba günü sonucunu verecekler size mr ve bt sonuçlarını gönderiyorum MR  

  · Sol sürrenal gland lojunda 5,5 x 6,5 cm boyutlarında heterojen yumşuak doku lezyonu izlendi. MR özellikleri öncelikle malignite (met?) düşündürmekte olup, PET CT önerilir.
  BT Sağ akciğer üst lob posterolateralinde toraks duvarına oturan 5 x 7 cm boyutlarında lobüle ve yer yer düzensiz sınırlı yumuşak doku kitlesi izlenmiştir.

  · Akciğer apekslerinde, sol akciğer bazalinde ve her iki akciğer posterior kesimlerinde fibrotik sekel değişikliklere ait yoğunluk artışları gözlendi.

  · Çıkan aortada genişleme saptandı.
  saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:13 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu bulgular sağ akciğer üst lobda bir tümör ve böbrek üstü bezinde metastaza işaret ediyor. 4. evre akcieğr kanseri şüphesi son derece yüksek. Akciğerdeki kitleden biyopsi yapılarak tedavi başlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 92. Tuba yiğit 20:14 de 13 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam ,babam 62 yaşında 3 ay önce akciğer ca teşhisi konuldu. biyopsi sonucu küçük hücre dışı sküamöz hücreli.pet çektirdik met yok.kitle 5,5cm civarı.sol tarafta kalbe çok yakın endoskopik cerrahi önerirmisiniz.cerrahi girişim öncesi kemoterapi sizce uygunmudur.teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:37 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

   Biz bu ameliyatlarda sadece tek port kapalı operasyonu (VATS) tercih ediyoruz. Ameliyat öncesi kemoterapinin bu durumda faydası yoktur. Tümör çapı 5cm’den büyük olduğu için ameliyat sonrası 4 kür kemoterapi gerekecektir. Acil şifalar dilerim.

 93. meltem cokogullu 19:01 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba Dr bey benim babam için tanı tümör denildi fakat evresi için bilgi almak istiyorum birde tedavi ile ilgili fikir almak Ck7 .TTF1 POZİTİF CK 20 .CK5/6negatif yazıyor raporunda

 94. ekrem 13:31 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhabalar.Babam 58 yasinda bir ay once küçük hücreli akciger kanseri tanisi konuldu.Mesane ve batumda da var.4.evre dediler.Benim sorum şu kemoterapi yerine akilli ilaç kullanilma durumu olur mu? Babam 1 kur kemoterapi aldı bir hafta sonra ikinciyi alacak.Akilli ilac kullanimi olur ise kemoterapinin 2.sini almadan ona başlayabilirmiyiz.simdiden Tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:03 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Küçük hücreli akciğer kanserinde akıllı ilaç kullanımının bir faydası yok. Kemoterapi çok daha etkilidir.

 95. Cengiz 23:57 de 11 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey,akciğer grafisi çektirdim.diğer değerler normal gözükmektedir,fakat Sağ akciğerde azygos fissürü görülmektedir,bu tanı nedir,neyi ifade etmektedir? Değerli bilgilerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim.

 96. Mehmet 22:40 de 11 Ocak 2016 - Yanıtla

  Mrb Hocam.
  Endeskobi raporunda tanı bölümüne AC ve CA yazılmış hastamızın durumu nedir hocam.Saygılar.

 97. Levent 22:02 de 11 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhabalar,
  Babamda beyinde tümör oluşumu nedeniyle beyin cerrahhına gittik. Bizden PET istedi ve akcigerde bir oluşum saptandı. Akcigerdeki oluşum 4.8 cm civarı, beyindeki ise 3.5cmx2.7cm. İki sorum olacak, birincisi PET raporunda 2. evre yazmakta, ancak burada okudugum yazılarda akciger kanseri metastaz yapmışsa 4. evredir olarak yazıyor bu kafamı karıştırdı. İkincisi bize önce beyine cyber knife uygulayacagız denildi. Akciger kanseri metastazı ve ayrıca bu büyüklükte bir tümör için cyber knife uygunmudur yoksa cerrahi operasyonmu daha mantıklıdır. Bu arada beyindeki tümör frontal lobu üstten kaplamış olarak söylendi bize.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:39 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğer kanseri bir organa yayılınca 4. evre olur. PET raporunuzda beyin görülmediği için bu şekilde yazılmıştır. Eğer beyindeki tümör tam olarak tedavi edilmişse akciğerdeki tümör için ameliyat uygulanabilir. Bu kararın hastanenin tümör kurulunca verilmesi gerekir. Acil şifalar.

 98. ekrem 11:03 de 11 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar.babama 4.evre akciger ca tanisi konuldu.kucuk hucreli olduğu soylendi.kucuk hucreli akciger kanserinde akilli ilac tedavisi ratyoterapinin yerine kullanilabilir mi?tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:35 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Hayır, küçük hücreli kanserde akıllı ilaç kullanımı yoktur. Radyoterapi uygulanması gerekir. Acil şifalar.

 99. bünyamin 14:52 de 9 Ocak 2016 - Yanıtla

  Mrb Hoca
  Gaziantep’ten Annem 62 yasinda rahatsiz
  hastahanede ki sonuç
  TORAKS BT INCELEMESINDE
  Kalp kontur buyüklüğü normaldir.
  Mediastinal ana vasküler yapilar normaldir.
  Mediastinal yada hiler patolojik boyutta lenf nodu saptanmamiştir.
  Trakea ve her iki ana bronş normaldir.
  Solda üst lob anteriorda ve lingulada kistik bronşiektaziler mevcut olup bronşiektazilere atelektaziler eşlik etmektedir. Sol alt lob posterobazal ve lateral bazal segmentlerde ince silindirik bronşiektaziler ilendi. Sağ alt lob anterior bazal segmentte 5 mm , sol alt lob posterobazal segmentte 4 mm ve lingula süperiorda 3 mm boyutlarında nodüller izlendi. Bronşiektazilerin bulunduğu alanda havalanma fazlalıkları vardır.
  Kesitlere dahul kemik yapilarinda dejeneratif değişiklikler vardir.
  Teşekürler Hocam şimdiden.

 100. Sercan 20:43 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam,
  Babam 59 yaşında akciğerde ağrı,şiddetli balgam ve soluk alıp vermede güçlük şikayetleriyle hastahaneye götürdük.İlk doktoru tomografi çektirdi,ciğerde leke ve bronşit olabileceğini söyleyip baska bir hastaneye yönlendirdi.Oradaki doktoru ise verem olabileceğini söyledi ve bronkoskopi yapıldı.Bunun sonucunda kanser olabileceğini söyledi ve araştırmaya yönlendirdi.Rica etsem tomografi raporunu değerlendirebilirmisiniz.
  TORAKS BT:Toraks duvarı ve ektratorakal yumuşak dokular normal görünümdedir.Dorsal kifoz artmıştır.Dorsal vertebralarda dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.Kalp doğal görünümdedir.Kroner arterlerde,arkus aortada ve arkus aortadan çıkan vasküler yapılarda kalsifik aterom plakları izlenmiştir.Aort kökü ve çıkan aort belirgindir.Özefagusa ait patolojik lezyon saptanmamıştır.Subkarinal lokalizasyonda milimetrik kalsifik sekel lenf bezi izlenmiştir.İnfrahiler lokalziasyonda lenfadenopatiler görülmüştür.Her iki akciğer özellikle üst loblarda belirgin amfizematöz değişiklikler ile birlikte büllöz ve amfizamatöz kist formasyonları görülmüştür.Sağ akciğer orta lob düzeyinde santrali nekrotik yaklaşık 99*79mm boyutlarında lobüle konturlu hipodens kitle lezyonu görülmüştür.Santral akciğer kitlesi ile uyumlu olup hilusa yakın komşulukludur.Sağ akciğer orta lob lateral segment düzeyinde plevral tabanda minimal efüzyon ile birlikte konsolidasyon ve akelektazik değişiklikler izlenmiştir.Perikardial sıvı birikimi saptanmamıştır.Görüntü alanına giren sağ böbrekte grade IV hidroüreteronefroz bulguları ile birlikte böbrek kistik poşu şeklini almıştır.US ile kontrolü önerilir.Abdominal aorta kalsifik aterom plakları izlenmektedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:17 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sağ akciğerde yaklaşık 10cm büyüklüğünde kanser şüpheli kitle mevcut. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket etmelisiniz. Acil şifalar.

 101. tolga 13:51 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam annem 38 yaşında ve 3 sene ònce akciğer kanseri teshisi kondu. Ilaç ve ışın tedavisisi gördü ve parça alındı. Işın tedavisinin bittiģi gün hastalığı atlattığıni 6 ay da da bir kontrole gelin dendi ama 6 ay olmadan hastalık tekrar nüksetti. Şuan haftada bir fenalaşıyor ne yapmamız gerekiyor 3. Evrede hastalığı

 102. aleyna 00:41 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam nasilsiniz.ben erzurumdan yaziyirum.babay 60 yasinda kirgizistanda yasiyorlar.bir aydir basi agriyirdu halsizlik bas donmesinden dolayi hastaneye goturduler.doktor beyin metastazi olmus acil ameliyat lazim diyerek,ameliyat etmisler,ankolojiden ise şu tahlil sonucu cikmis.sag ak cigerin altinda kist oludmus,ddaha yeniymis.ben turkiyeye gelmesini istiyorum ama acaba ucretler nasil ve umut varmi bu durumda.cok uzuluyorum.erzurumda varsa tavsiye edebileceginiz super doktor lutfen yardim edin….

 103. Mustafa 21:47 de 5 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam sizinle iletişim kurabilme gibi bi ihtimalimiz varmı 4 evre bi hastamiz varda.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:11 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Mustafa Bey yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefonlardan arayarak dilediğiniz zaman için randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 104. Azize 22:31 de 4 Ocak 2016 - Yanıtla

  merhabalar hocam,eşim 43 yaşında ve yaklaşık on yıl sigara kullanmış.8 yıl önce bıraktı,gögüs ağrısı şikayeti ile doktora gitti,rica etsem sonuçları değerlendirir misiniz.? TOMOGRAFİ SONUCU:BULGULAR: ** Azigos fissür ve lob varyasyonu izlenmektedir. ** Sol akciğer alt lob süperior segmentte majör fissürü hafif öne doğru yaylandıran, makrolobüle konturlu,içerisinde kasifikasyonlar bulunan 5 x 4 cm boyutunda kitle lezyon izlenmiştir. ** Vertebral kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler vardır. ** Sağ akciğer orta lobta ve alt lob lateral kesiminde, sol akciğer alt lob lateralinde yaklaşık 3 mm çapında birkaç adet periferik nodül izlenmiştir. Toraks duvari kemik ve yumusak dokular dogal görünümdedir. Mediastinal ana vasküler yapilar dogaldir. Kalp normal lokalizasyon ve büyüklükte izlenmistir. Mediastinal patolojik boyut artisi gösteren lenf nodu saptanmadi. Bilateral plevral patoloji saptanmadi…..PET SONUCU: Sağ akciğerde azigos lobu ve fissürü ile uyumlu bulgu izlendi. Sol akciğerde alt lob medialbazalsegmentte içerisinde kalsifikasyon izlenen, medialde küçük bir alanda perikard ile ara planları izlenmeyen lobüle kontürlü 44×42 mm boyutundaki kitlede SUV max değerinin 1.7 olarak ölçüldüğü artmış FDG tutulumu izlendi. (Hamartom?) Sol hemitoraksta en geniş yeri 10 mm olarak ölçülen plevral kalınlaşma alanında patolojik FDG tutulumu izlenmedi. İnceleme alanına giren diğe vücut alanlarının patolojik-hipermetabolik odak izlenmedi. FDG’nin kalp, karaciğer, barsaklar, böbrekler ve mesanede normal fizyolojik dağılım gösterdiği izlendi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:26 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Azize Hanım, buradaki kitle içinde kireçlenme olması ve PET sonucunda kanser özelliğinde olmaması bunun iyi huylu HAMARTOM tümörü olduğuna işaret ediyor. Hastanın yakınması (öküsürük, ağızdan kan gelmesi gibi) bir durum yoksa ameliyat gerekmez. Başka bir tedavi mevcut değil. Takip altında kalması gerekir.

 105. banu 20:50 de 4 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi aksamlar.1 ay evvel babama akciger kanseri teshisi kondu.4.evrede.LDH. Degeri 225 idi.10 gunluk radyoterapi uygulandi.Simdi kemoterapiye baslanacak.Kemoterapi verilmeden once yapilan tahlilde LDH degeri 196 olmus.Bu tedaviye yanit verdigini gosterir mi acaba?

 106. Hatice 15:33 de 4 Ocak 2016 - Yanıtla

  hocam Babam 78 yaşında. 27 Mart 2015 de Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde akciğer kanseri teşhisi konuldu.Bir hafta büyük bir hafta küçük olmak üzere kemoterapi almaya başladı.Herhangi bir sıçrama olmadığını söylediler.İlk üç kürden sonra tümörün küçüldüğünü söylemişlerdi.Sonrasında tekrar büyümüş dediler.Şimdi hem çok bitkin hemde öksürükleri çok fazlalaştı.Acaba uygulanan tedavi yanlış olabilir mi?

  Not:Başlangıçta 3. evre b idi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:22 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   3B evresinde uygulanan kemoterapi ile hastaların sadece bir bölümünde tedaviye yanıt alınır. Tedaviye yanıt olmaması tedavinin yanlış olduğunu göstermez. Ne yazık ki bu ileri evre akciğer kanserlerinin dünyada tedavi şansı kıstlı olmaktadır. Bu nedenle hep kanserin erken teşhisi için gayret ediyoruz. Geç dönemde kemoterapi de uygulansa başarı şansı ne yazık ki yüksek olmuyor. Acil şifalar diliyorum.

 107. Ayşe Metin çolak 22:51 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba anneme sol lobda Plevranın zarında metastas adenom karsinom 4 evre olduğunu söylediler . Ancak vücuda yayılan bir durum olmadığını 3 kür kemoterapi vereceklerini ilettiler . Annemin hastalığı ne boyuttadır . Sigara asla içmeyen 60 yaşında kadın.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:51 de 5 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğer zarına yayılma olması kanserin 4. evrede olduğunu gösterir. Kemoterapi 6 kür uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

   • harun kaya 00:59 de 6 Ocak 2016 - Yanıtla

    Merhaba sayın hocam, 77 yasinda dedem var sol akciger libunda bir kitle tespit edildi yaklasik 1 ay once ve biyopsi yapilmak istenmis karsi cikmis geri dusunceli ailem ve ben bunu az ince ogrendim, yine goturduk doktora rahatsiz diye bu sefer bu kitle birazcik buyumus sadece akcigerinde var baska biryere sicrama olmamis nasil bir tedavi uygulanmalidir sizce,, birde surekli oksuruyor ve aldigi nefesler hep hiriltili nefes aliyo daraliyom bunaliyom diyor 🙁

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:40 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

     Eğer PET çekilmiş ve yayılma olmadığı tespit edilmişse bu evrede ameliyat en etkili tedavi yöntemidri. Acil şifalar dilerim.

   • harun kaya 12:13 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

    Cok sağolun teşekkür ederim hocam allah razı olsun isiniz gücünüz rast gitsin iyi gunler dilerim

 108. dilek ozdemir 14:53 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

  Sayin hocam oncelikle saglikli uzun omurlu seneler diliyorum… hocam annemin akcigerinde leke goruldugu icin 7 aydan beri butun tahlilleri yaptilar( bt,bronskopi,pet,ttia)gibi hicbir sonuca ulasamadilar en son vats ameliyati dediler.ve annem 8 aralik ameliyat oldu ve sonuc akciger kanseri cikinca torakotomiye donuldu sag ust lobu aldilar ve kemoterapi icin patoloji sonuclarini bekliyorduk sonuclar soyle hocam: adenokarsinom %90 lepidik,%10asiner 1,5×1×05 cm.sag ust lobda lokalize visseral plevraya invaze tumoral kitle .tumorun brons cerrahi sinirdan uzakligi 3,5cm.plevral tutulum(+)PL1 brons cerrahi sınır tuttulum (-)tumor gorulmedi.vaskuler cerrahi sinir tutulum (-)parankimal cerrahi sinir tutulum(-) digerleri bos parantez ,hava yolu ile yayilim (+)diger parantezler bos,tumor cevresi /distali akciger parankim: taze kanama alanlari,tumolet odagi.tumorden uzak akciger parankim:parankimde anfizematoz degisiklikler akciger ici ikincil tumor odagi: gorulmedi .5 adet lenf nodunda reaktif hiperplazi ,antrakoz yaziyor hocam bir bilgi verirmisiniz annemin durumunu bide siz gorun istedim kemoterapi gormesi gerekirmi?teyzemi ac den 8.ayda kaybettik annemide kaybetmekten korkuyoruz.cevabinizi bekliyoruz hocam saglikli gunler

 109. Yakup 22:59 de 1 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba
  Dedemin radyolojı sonucları kanser teşhisi konuldu sonuçlar çokmu kötü Şimdiden ilginiz için sağolun.
  Arkus aortada ve koroner arter traselerinde yer yer aterom kalsifikasyonları izlenmektedir.
  Mitral kapakta hiperdens görünüm izlenmektedir .
  Mediastende birkaç adet milimetrik lenf nodu izlenmektedir.
  Sol akciğer sol lop süperiorda yaklaşıl 23*20 mm boyutlarında nispeten düzensiz kenarlı hipodens kitle lezyonu izlenmektedir görünüm öncelikle malign kitle lehine değerlendirilmiş olup petct ile değerlendirilmesi önerilir.
  Vertebra korpus köşelerinde osteofitik sivrileşmeler izlenmektedir.
  Kalp boyu sekli normaldir. Mediastinal ana vasküler yapılar açıktır ve normal çaptadır.
  Majur polmoner arter branşlarında tromboemboli lehine dolum defekti izlenmedi.
  Trakea ve ana bronşlar patenttir.segmenter bronş çapları normaldir.
  Sağ akciğerde parankimal hastalık bulgusu yer kaplayıcı lezyon izlenmemiştir.
  Plevral boşlukta sıvı birikimi saptanmamiştır.
  Not kesit alanına giren görüntülerde tiroid boyutları artmıştır.sağ böbrekte yaklaşık 4 cm boyutunda kortikal kist izlenmektedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:04 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sol akciğer üst lobda görülen kitle çok küçük. Eğer başka yerde yayılma olmamışsa bu birinci evre bir kanserdir. PET sonucunuz ayrıntılı olarak gösterecektir. Yayılma yoksa VATS operasyonu ile kanserli sol akciğer üst lobu çıkartılara hastanın hastalıktan kurtulmasına yardımcı olunur. Acil şifalar.

 110. Engin 08:42 de 30 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hayırlı günler hocam öncelikle babamın patoloji sonucu;

  Klinik bilgi

  biyopsi

  Makroskopi
  1: 2r büyüğü 05 cm ölçüsünde iki adet siyah renkte doku parçası
  2: 4 ve büyüğü 0 5 cm ölçüsünde iki adet siyah renkte doku parçası
  3: 7,1 cm ölçüsünü de 1 adet siyah renkte doku parçası

  Mikroskopi
  2-Immünohistokimyasal incelemeler
  CK7.POZİTİF
  TTF-1.NEGATİF
  CK5/6.NEGATİF
  P63.NEGATİF
  SİNAPTOFİZİN.NEGATİF
  KROMOGRANİN.NEGATİF
  CD56.NEGATTİF

  TANITIM

  FROZEN İNCELEMESİ
  1: Mediasten 2r Nolu lenf nodu bölgesi lenf nodu disseksiyonu:
  -İntraoperatif Frozen inceleme sonucu Parafin bloglar incelendikten sonra sonuç verilecek
  -Parafin blok inceleme sonucu : 2 adet lenf moduna karsinom metastazı
  2: Mediasten 2r Nolu lenf nodu bölgesi lenf nodu disseksiyonu:
  -İntraoperatif Frozen inceleme sonucu Parafin bloglar incelendikten sonra sonuç verilecek.
  -Parafin blok inceleme sonucu : 2 adet lenf moduna karsinom metastazı Bkz:not 2
  3: Mediasten 7 nolu lenf nodu bölgesi,lenf nodu disseksiyonu :
  -İntraoperatif Frozen inceleme sonucu Parafin bloglar incelendikten sonra sonuç verilecek.-Parafin blok inceleme sonucu :1 ad. Lenf modunda karsinom metastazı

  LENF DİSSEKSİYONU

  Not:
  2- Immün histokimyasal bulgular ön planda Adeno Karsinom metastazı nı düşündürmekle birlikte histomorfolojik bulgular gözönünde bulundurulduğunda ayırıcı tanıya skuamuz hücreli Karsinom ve adenokarsinom metastazları dahil edilmelidir

  İlk kemoterapisini aldı ve 21 gün sora 14 ocakta tekrar alınması gerekiyormuş ama terapiyi 5 gündür almasına rağmen çok halsiz ve bişey yemiyor yiyemiyorum diyor sürekli durgun duruyor ve hastalığını ona söylemedik bilmiyor. Bide hocam kemoterapi almış bunun yanında bitkisel tedavide başladık nedersiniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 03:18 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Kemoterapi ağır geliyorsa bunu doktorunuzla paylaşın. HAstanın genel durumu kötü ise kemoterapinin faydasdan çok zararı olabilir. Acil şifalar.

 111. Baris 09:00 de 27 Aralık 2015 - Yanıtla

  Mehaba hocam babam 62yasinda kanser tehsisi konuldu amam babam 37 kilo kadar dosmus bide akciger ustunde ihtap var hic bişey yapamiyorlar sice bir caresi varmı hocam

 112. zeynep 23:48 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam meraba babam 60 yaşında khak tanısı kondu sol akciğerde 8 cmlik kitle var sadece akciğer bölgesindeki lenflere yayılmış gözüküyor beyin mr ı temiz kemik ve boyun lenflerinden de şüpheleniliyor. kemoterapiye başladık ameliyat şansımız yok mu?

 113. eda 01:08 de 22 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhabalar hocam. Annem akciğerde su toplanması sebebi ve sağ ciğerde tümör belirlenmesi ile hastane yatti.su tüp ile çekildikten sonra biyopsi yapıldı. Ve su toplaması tekrar etti. Sonuç olarak akciğer kanseri teşhisi konuldu, doktor bize iyi huylu olduğunu 3.5, 4 cm büyüklüğünde olduğu ve vücudun hiçbir yerine yayılmadığını söyledi. Tedavi olarak suyu kurutmayla beraber tümörü küçültmek için kemoterapi göreceğini söyledi. Sorum şu ki: tümör iyi huylu ve 5cm in altında olmasına rağmen neden ameliyat değilde direk kemoterapi görüyor olmasıdır? Ameliyat ile geçebilecek bir durum değil mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:54 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Eğer alınan suda kanser hücresi tespit edilmişse bu 4. evre demektir ve bu durumda ameliyatın faydası yoktur. Alınan suda kanser yoksa ameliyat uygulanabilir. Acil şifalar dilerim.

 114. İbrahim 18:18 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi akşamlar daha önce yazdığım mesaj onaylanmamış, akciğer kanseri 3b evresi kemoterapi ve bitkisel ilaçlarla birlikte iyi bakim tamamen kanseri gecirebilirmi.doktorumuz bize bitme noktasına geldiğini soyledi.? Biz çok sevindik bu mümkün mudur??

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:53 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğer kanseri 3B evresinde kemoterapi sonrası tam tedavi yanıtı %10’dur. Umarım sizin hastanız bu olumlu grup içerisinde olsun. Acil şifalar dilerim.

 115. Aslı 12:42 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam babam kalp hastası ve rutin kalp muayenesinde verdiği kan’da kan değerleri çok yuksek cikmis ve hematolojiye görünmesi gerektiği söylendi ve göründü ama akciğerle ilgili bi sıkıntısı olup olmadigi soruluyor doktorlar tarafından sürekli ve ben çok korkuyorum dünya başıma yıkıldı sanki nolur sizde görüşünüzü bildirin rica ediyorum nolur ölücem korkudan

 116. Rana 00:12 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam

  Annem 51 yaşinda ve şuan hastanedeyiz
  Akcigerde su toplama nedeniyle geldik biyoskopi yapildi elektriklenme ve agri cok olmuş ogunden beride karni agiriyor ve içten batmasi varmiş . gunde iki kez agri kesici aliyor. Akciger kanseri dediler yarinda ilac tedavisi ile kemoterapi başliyor . Sadece akcigerde dedi doktor sicramamiş beyne karacigere vs. dedi ama dogrumudur 4 devrede .
  Sigara alkol kullanmadi hic ama çamasir suyu ile cok uğrasirdi o tetiklemişmidir

  Tedavi sonuç verir iyi olurmu yoksa gittikce agirlaşirmi ilac tedavisi ( kemoterapi ) sadece agrilari kesmek icinmi yoksa .
  Iyleşme yada tamamen atlatma durumu varmi ? Bunlarla ilgili bilgi alabilirmiyim
  Yicekler neler yemeli meyve yasakmi yada meyve sulari

  Birde karnindaki acilarin ve batmanin sebebi kansermi yoksa biyopsiyi agir atlatti ondanmi becerememiş olabilirlermi yada kanseri azitmamişlardir dimi agri ondan degildir umarim

  Şimdiden çok teşekkür ederim hayirli geceler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:44 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğerde su toplanmasının akciğer kanserine bağlı ortaya çıkması durumunda 4. evre söz konusudur. Kemoterapi hastanın yaşam süresini uzatmak için yapılır. Bu evrede tedavilerle 5 yıllık sağ kalım oranı bilmsel istatistiklere göre ne yazık ki %1’dir. Acil şifalar dilerim.

 117. Poyraz mirac 20:41 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam uc aydir hastaneye gidiyor ama kesin sonuc soylemiyorlar en son pet cekildi ve sonuclar bunlar her iki akciğer de üst -orta zonlarda belirginlesen interstisyel izlerde kabalasmalar , plevral cekinti oluşturan dansiteler, ılımlı bronsektazik değişiklikler ve bir kısmı bronsektaziden ayırt edilemeyen hava icerikli Kistik oluşumlar dikkati çekmiştir bunun dışında sağda daha belirgin olmak üzere her iki akciğer de plevral patoloji komsuluklarinda belirginlesen noduler dansiteler ve sağ akciğer posterobazal segmentte nodularite gösteren kollaps-konsolidasyon alanı mevcuttur. Sol akciger laterobazal segmentte Periferik nodularite gösteren bant yapısı dikkati çekmiş olup bu alanlarda belirgin patolojik metabolik aktivite tutulumu saptanmamistir mediastende sağ alt paratrakeal alanda izlenen yaklaşık 23×42 mm boyutundaki lenf nodunda yoğun artmış metabolik aktivite tutumu mevcuttur yüksek müsadenizle zengin bilgilerinizden faydalanmak isteriz lütfen açıklamasını yapar misiniz sonuç nedir ciddiyeti nedir saygilarimla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:04 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

   Sadece nefes borusu etrafındaki lenf bezlerinde büyüme ve enerji tüketimi var. Bunun teşhisi için EBUS yöntemiylebronkoskoi ve lenf bezlerinden biyopsi yapılması gerekir. Çıkacak sonuca göre tedavi planlanacaktır. Eğer bu tür bronkokoskopi olan bir merkeze ulaşmanız mümkün değilse göğüs cerrahı tarafından mediastinoskopi işlemi ile biyopsi alınabilir. Acil şifalar dilerim.

 118. Cigdem 02:03 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Anneme 2,5 ay once ameliyatla akciger kanseri teshisi kondu ve akcigerinin sag ust lobu aynı ameliyatta alındı, ameliyat sonrası patoloji sonucunda adenokarsinom oldugu ve lenf bezlerine sıcrama olmadıgı anlasıldı. 3 farklı onkologdan da tumorun capı ve yerlesimi goz onune alınarak kemoterapi ve radyoterapiye ihtiyacı olmadıgı bilgisini aldık. Ancak annemde ameliyattan sonra siddetli oksuruk ve beyaz kopuk gibi balgam gelmeye basladı ve 2,5 aydır devam ediyor, cerrahımız rontgeninde sorun gorunmedigini oksurugun ve balgamın olabilecegini soyluyor. Kontrolumuze daha 3 hafta zaman var. Yorumunuzu alabilir miyim?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:14 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

   Cerrahınzı hastanızı başarılı şekilde ameliyat etmiş, kontrollerde muayenesini yapıp filmlerini değerlendirmiş ve bir sorun olmadığını söylemişse buna ilave edebileceğim bir şey olamaz. Sağlıklı günler dilerim.

 119. elif 13:20 de 17 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam iyi günler,babam 62 yaş 40 sene sigara kullanmış 1 sene önce bırakmıştır.3 hafta önce bir üşütme sonrası zatüre tedavisi görürken röntgende bir görüntü saptandı,bronkoskopi yapıldı sonuç temiz ancak lenflere ulaşamadığını doktor zaten söylemişti,tomografi sonucu:Aksial planda 10 mm kesit kalınlığında yapılan kontrastlı toraks BT tetkikinde;
  Aortada aterosklerotik çeper kalsifikasyonları izlenmiştir.
  Kalp normal boyutlardadır. Perikardial kalınlaşma, kalsifikasyon ya da effüzyon izlenmemiştir.
  Mediastende büyüğü sağ alt paratrakeal alanda 34*28 mm boyutlarında olmak üzere birkaç adet LAP dikkati çekmiştir.
  Sağ akciğer üst lob segmentlerinde yer yer konsolidasyon alanı oluşturan yaygın pnömonik infiltrasyon ile uyumlu
  patolojik dansite değişiklikleri mevcuttur.
  Altta yatan patolojilerin ekartasyonu açısından hastanın tedavi sonrası Kontrol Bt ile değerlendirilmesi önerilir.
  Sağ akciğer alt lob superıor segment düzeyinde yaklaşık 1 cm çapında plevra tabanlı hava kisti ile uyumlu görünüm
  izlenmiştir. Tanımlanan hava kisti komşuluğunda yaklaşık 1.5 cm çapında nodüler görünüm dikkati çekmiştir.
  Her iki akciğer apekste fibrotik değişiklikler mevcuttur.
  Sol akciğer lingula inferiorda ve sağ akciğer orta lob medial segmentte parankimal bant formasyonları izlenmiştir.
  Her iki aksillada reaktif görünümlü birkaç adet lenf nodu dikkati çekmiştir..
  akcden enjektörle sıvı alındı sonucunu bekliyoruz.henüz pet ct istemediler bütün sonuçlardan sonra bir de size uğrayıp danışmak isterim,şu anda izleyeceğimiz yolu önerirseniz sevinirim,teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:50 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

   Burada görülen lenf bezlerinde ileri derecede büyüme var. EBUS yöntemi ile bronkoskopi yapılsa idi buradan biyopsi alınabilirdi. Bu mümkün olmadığına göre mediastinoskopi ile biyopsi almak gerekir. Sigara öyküsü nedeniyle her zaman en olumsuz olasılığın ekarte edilmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 120. İbrahim 17:53 de 16 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba Semih hocam. Babama temmuz ayında teşhis kondu. Akciğer kanseri 3b evresinde. Doktorumuz en fazla 10 ay dedi. Çok üzüldüm yikildik. Ama sonra babam inanılmaz bi direnç gösterdi, en ufak bi kilo kaybı yaşamadı, öksürüğü neredeyse tamamen kesildi. Doktor eğer tedaviye yanıt vermezse radyoterapi veririz demişti. Şimdi ise amca çok iyisin tamamen silinme noktasında demiş, ve kemoterapiye devam etmesi uygun gorulmus. Ayni zamanda bitkisel ilacta kullaniyoruz. Onunda cok faydasu oldugunu dusunuyoruz. Şimdi çok iyi allaha şükür. 9cm’den 1.5 cm’ye düştüğünü soylemis %80 kaybolma. Biz çok sevindik hocam, benim sorum tamamen geçebilme imkânı varmı. Çünkü doktorumuz ilkin tamamen geçmesi çok zor demişti. Siz ne dersiniz hocam. Herkese acil şifalar!

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:33 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

   İbrahim Bey, söylediğiniz şekilde tam olarak kaybolma ihtimali çok yüksek olmasa da vardır. Kemoterapiye devam edilip sonucu görmek gerekir. Acil şifalar diliyorum.

  • Güler 18:06 de 10 Ocak 2016 - Yanıtla

   İyi günler hocam benim annem 59 yaşında 1hafta önce akciger kanseri teşhisi kondu ama annemim nefes alma öksürük gibi bir şikayeti olmadı bu ara grip oldu öksürük başladı daha tedaviye başlamadık bu hafta başlıyacaz amaliyat olamaz dediler benim en önemli soracagım şey bitkisel tedavisi varmı hiç bir bilgimiz yok bizimle paylaşırmısınız bitkisel tedavi alanlar varsa yazabilirmi

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:30 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

    Güler Hanım, tüm dünyada kansere etkin bir tedavi bulabilmek için yoğun çabalar harcanıyor. Bitkisel tedavi denilen şeyin kanıtlanmış hiç bir etkisi söz konusu değil. Acil şifalar diliyorum.

 121. Umit 20:32 de 14 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba…
  Babam 58 yasinda 2 ay onca gecmiyen bir oksuruk nedeniyle doktora basvurduk doktor gogus filmi cekti bir kitle gordu patoloji yapildi kucuk hucreli kanser sag akcigerde ve gogus boslugunda oldugu goruldu pt cekildi ak ciger ve left bezinden baska biyerde tumor olmadigi goruldu kemoterapi ve isin tedavisi basladi ilk ilaci aldiktan 15 gun sonra bir anya kasilma yasiyarak bilinc kaybi yasadi yogun bakima alindi makinaya bagli olarak nefes aliyor..kanser hangi evrede ve durumu ne yonde ilerleme gosterir bu olayin nedeni ne olabilir.. tesekkurler..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:41 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Bulgularınız 3. evrede olduğunu göstermiş. Ancak hastada ortaya çıkan bilinç kaybı kanserin beyne sıçramış olduğunu yani 4. evre olduğunu da gösteriyor. Yoğun bakımda durumu elverirse beyin MR çekilip gerekirse Gamaknife yöntemiyle ışınlama faydalı olabilir. Acil şifalar.

 122. Salih 12:34 de 14 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam merhabalar.
  babama 2014 eylül ayında akciğer ca tanısı konuldu 4. evre dendi kemik,beyin veya böbrek gibi bir organa sıçrama yok. aciğer zarında ve sıvıda olduğu için 4. evre olduğu söylendi. tedaviye hemen başlandı. 5 seans yoğun kemoterapi aldık gazi ünv tıp fak. hastanesinde. ve ondan sonra tümörde büyük oranda küçülme oldu. babamda gözle görülcek şekilde de iyileşme olduğunu görüyoruz ve haliyle umutlanıyoruz. halen 21 günde bir kemoterapi alıyoruz pemetreks 1000 mg. bu tedavi yaklaşık yarım saat gibi sürüyor. ameliyat veya radyoterapi tedavisi uygun görülmüyor. ilaç almaya devam ediyoruz sadece. dediğim gibi babam bütün günlük ihtiyaçlarını kendisi karşılayacak şeklide ve enfeksiyon kapmamk için son derce bilinçi hastalığı kabullenmiş ve morali hepimizden yüksek. sizden öğrenmek istediğim bize bide şunu deneyin ya da şuraya bi gidin şunu yapın diyebileceğin yol gösterebileceğiniz bir durum var mı..
  teşekkür ediyorum.
  herkese acil şifalar diliyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:36 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Salih Bey, şu anda size uygulanmış olan tedaviler 4. evre akcieğr kanserinde uygulanması gereken tedavilerdir. Tüm dünya bu hastalıkla ilgili çalışma yapıyor. Bununla birlikte son evreye gelmiş akciğer kanserlerinde dilediğimiz ilerleme elde edilemedi ne yazık ki. Sizin hastanıza uygulanan tedavi dışında alternatif mevcut değil. Acil şifalar diliyorum.

 123. Mustafa 10:48 de 14 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhabalar Sayın Hocam
  Annemle birgün otururken Birden gögüs kafesinin ortası sıkıştı Doktora Gittik Kardiyolojiye yönlerdiler orda efor sırasında birde Bt Çektirmesini istediler

  .Trakrea ve ana bronşlar açık görünümdedir.
  Torasik aorta ve ana pulmoner çapı normaldir.
  .Kalp boyut ve konfigasyonu normal sınırlardadır.
  .Mediastinal patolojik effüzyon saptanmamıştır.
  .Her iki akciger üst lob segmentleri düzeyinde subplevak alanda sekel fibrotik degişiklet dikkati çekmektedir.
  .Sağ üst lob anterior segmentte 3mm çapında nodül kaydetilmiştir.
  .Sağ akciger alt lob laterbozal segment düzeyin de plevreya yakın komşuluklu buzlu cam tarzında nodüller dansite artış alanı dikkati çekmektedir.
  .Sol akciger üst lob anterior segmentte 3mm çapında nodül kaydedilmiştir.

  (yaş 43 )Hocam Sonuçlar Bu Şekildedir. Ailede Akciger rahatsızlıgı olan biri yoktur
  Annem hiç Sigara içmemiştir
  Daha önce geçirdigi büyük bir rahatsızlık olmamıştır çok şükür
  Ama uzun zamandır böyle hafif narin öksürük Bir çok doktor Alerjik demişti bazen kayboluyo bazen geliyor.

  Yazılarınızı okudugumda nodüllerin buzlu cam olanı akciger k. olasıgı %59.73 yazısı vardı ve beni Hocam Tedirginim Dr 6 ay sonra yeniden incrlemek istemiş. Hocam Degerlendirip Dönüş yapabilmenizi rica ediyorum Şimdiden Çok teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:24 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Sigara içmeyen bir kişide 3mm nodülde etrafında buzlu cam görüntüsü de olsa bir kanser çıkma olasılığı son derece düşüktür. Endişe etmeyin.

 124. burcu 10:48 de 14 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam ablam 50 yaşında 1 yıl önce teşhiş kondu metastatik akciğer adeno ca kemoterapı aldık daha sonra radyoterapi aldık hastalık 5,8 cm den 3,7 cm kadar düştü fakat beyine 11. omura sıçrama yaptı beyindende ve omurdanda ışın aldık daha sonrasında . artıkı bizi nasıl bi sürece bekliyor iyileşme olur mu hocam yoksa ömrü 3-4 ay daha uzaltmak için mi yapılanlar .genel durumu olarak fiziksel görünüşü çok kötü değil 3a hastalık bu arada şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:23 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Burcu Hanım, akciğer kanseri başka organlara yayılma yapınca 4. evre oluyor. 3A evresinde başka organlarda metastaz olmaz. Bu aşamadan sonra kemoterapi ve radyoterapi dışında tedavi seçeneği mevcut değil ne yazık ki. Bu tedaviler de hastanın yaşam süresini bir kaç ay uzatmak için uygulanıyor. Çok nadir de olsa tam tedavi de mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 125. Bilgin bozkurt 03:28 de 13 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi çalışmalar.
  Yaklaşık bir ay önce babama zaatüre teşhisi konuldu. Akçiğerinde ve kalbinde sıvı birikmesi olduğu için o sıvıları çektiker ve antibiyotik tedavisi uyguladılar. Ve taburcu oldu. Aradan bir hafta geçince tekrar akçiğerde sıvı birikmesi oldu bunun sebebi akçiğer kanseri olabilir mi ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:04 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Alınan sıvının sitoloji incelemesi mutlaka yapılmıştır. Sonucunu doktorunuza danışmalısınız. Acil şifalar.

 126. ahmet 11:37 de 12 Aralık 2015 - Yanıtla

  merhabalar,
  babam kalp ritim bozukluğuyla hastaneye gitti. sonra ilaçsız tomografi çekildiğinde yüksek oranda kitle şüphesi var dediler. kalp kapakçığı ameliyatının öncelikli olduğunu söyleyip ameliyat ettiler. tetkiklere en erken 1-2 ay sonra başlayabilirsiniz dediler. radyologlar karaciğer ve böbrek temiz gibi dediler. tomografiden 2 yada 3. evre gibi dediler. kesin tanı konuluncaya kadar neler yapmamız gerekiyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:15 de 12 Aralık 2015 - Yanıtla

   Ahmet Bey, öncelikle PET-BT çekilmelidir. Burada çıkan sonuca göre hareket edilir. Acil şifalar.

  • agit 21:12 de 16 Aralık 2015 - Yanıtla

   Hocam mrb halam KOAH hastası sigarayı bırakmadı kotulesince özelde tomografi çekti sonuç olarak düzensiz lezyon vardı pet ct istendi sonucu aldık sonuç şöyle
   Sol akciger de prevaskuler alandan başlayıp ana brons düzeyinde uzanim gösteren sol ana pulm pulmoner arter saran düzensiz sınırlı 46×33 mm boyutlu kitle lezyonunda suvmax 4.0 malignite düzeyinde artmış fdg tutulumu gozukmustir ayrıca bikaç yerde daha suvmax 1 ile 1.7 arasında olculmus fdg tutulumu var bunlar lenf nodlari mammarian alan ve plevral effuzyon hocam şimdi halam evre 4 kanser mi cerrahi işlem yapılabilir mi ? Yardım edin lütfen

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:32 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

    Sayın Agit, bu bahsettiğiniz bilgilerle hangi evrede olduğunuzu anlamam mümkün değil. Plevrerl efüzyon eğer kansere bağlı ise bu 4. evre demektir. Ayrıca lenf bezlerinde FDG tutulumları çok yüksek değil, bunlar kanser yayılması olmayabilir. Ayrıntılı inceleme sonrası evreniz tespit edilip ameliyat için uygun olup olmadığınıza buna göre karar verilecektir. Acil şifalar dilerim.

 127. Oktay 00:00 de 12 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi geceler,

  18F- FDG tüm vücut Pet/Bt incelemesi’nde,

  Endikkasyon: Yeni tanı küçük hücreli dışı akciğer ca. Evreleme amaçlı Pet/Bt yapıldı.

  Sonuç: Sağ akciğer üst lob posterior segmentte plevra ile ilişkişi yaklaşık 3*2 cm boyutlarında malign karakterde çok yoğun hipermetabolik kitle primer malignite ile uyumlu olarak değerlendiriilmiştir.

  Mediastende üst nodal zonda en büyüğü 20*15 mm boyutlarda ölçülen malign karakterlerde ve sağ hiler-interlober zone da milimetrik boyutlarda, orta-yoğun hipermatabolik metastatik lenf nodları.

  İskelet sisteminde raporda bahsedilen multipl lokalizasyonlarda bazıları sklerotik olarak izlenen malign karakterde yoğun hipermetabolik metastatik odaklar.

  Tomoğrafide: Hücre biloğunda çok az hücre bulunduğundan immünhistokimyasal kimyasal çalışma sonucu optimal düzeyde hücre görülmemiştir.

  Morfoloji bilgileri: Küçük hücreli dış akciğer karsinomu.

  Hocam bu sonuçlar var elimizde doktor kanserin kemik dokusuna ulaştığını ve onkoloji bölümünden kemoterapi önerdi siz değerli hocamdan bizi bilgilendirecek bilgilerin geleceğine inandığım için sonuçları yazdım bu aşamadan sonra hangi evreler izlenmelidir hocam lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:13 de 12 Aralık 2015 - Yanıtla

   Oktay Bey, bu 4. evrede bir akciğer kanseridir. Kemoterapi ile yaşam süresi bir kaç ay uzatılabilir. Kemoterapi yaşam kalitesini bozarsa sonlandırılır. Kemik metastazları için ayrıca ilaç tedavisi, ağrı kesici bantlar ve radyoterapi de gerekecektir. Acil şifalar dilerim.

 128. adile 23:52 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam teyzem 40 yasinda akciger kanseri kemoterapiye girdi ışın tedavisi gördü ama hiç bir faydası olması çok ağrıları var durmadan hastaneye götürüp ayrı kesici serum veriyorlar artık yürüyemiyor tuvalete kucağa alıp götürüyoruz tedaviye cevap vermiyor ne yapmamız lazım hocam bize bi fikirde bulunun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 11 Aralık 2015 - Yanıtla

   Hastanızın hastalığı hakkında ayrıntılar olmadan bilgi verebilmem olanaksız. Sanırım ileri evre bir akciğer kanseri söz konusu. Bu durumda kemoterapi ve radyoterapi bir ölçüde fayda sağlayabilirse de hastalıkatan tam kurtulma olasılığı ne yazık ki çok yüksek değil. Eğer genel durumu bu derece bozuksa artık bu tedavilerin uygulaması da zaten olanak dahilinde değil ne yazık ki. Ağrı doktoru tarafından ağrı kesici tedavisi ve bakım tedavisi uygulanması daha doğru olur. Acil şifalar diliyorum.

 129. Ahmet MİNDİVANLİ 00:18 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba .Benimde size bir sorum olacak .Annem 45 yasinda sigara kullanan birisi. Cok kucuk balgaminda kan geldi hastaneye gittik ve tomografi vs cekildi 3 cmlik bir leke goruldu .Farkli hastanelerden Bronkoskopi istediler cektirdik bugun ve temiz ciktigini falat 2,5/ 3 cmlik bir kitle olduhunu ve PET ct yapilacagini soylediler fakat iyide ciksa kotude ciksa sigara kullandigi icin bu kitlenin nodulun alinmasi gerwktigini ve ameliyat olmasi gerektigini soyledi doktorumuz sizce ne yapmaliyiz ve diyelimki ameliyat oldu alindi o nodul kemoterapi alacak mi ? Cok merak icindeyim lutfen akil verin ben baharat isi yapiyorum inanir misiniz bir bilgim yok fakat bitkilere inancim sonsuz bu tedavilerin yaninda besin takviyesi ile desteklemek ne kadar dogru simdiden cok tesekkurler.Allah sizleri basimizdan eksik etmesin .!

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:12 de 11 Aralık 2015 - Yanıtla

   Ahmet Bey, annenizin yaşı, sigara içiyor olması ve lezyonun büyüklüğü dikkate alınarak bunun bir akciğer kanseri olma olasılığının yüksek olduğunu bilmek gerekir. Eğer PET-CT’de kitlede tutulma (kanser özelliği) görülürse beraberinde görülecek diğer yayılma olup olmama durumlarına bakılarak işlem yapılacaktır. Tedavi planlaması bundan sonra yapılır. Ne yazık ki baharatlar kanser hastalığının çözümü için hiç bir şekilde yeterli değildir. Acil şifalar dilerim.

   • Ahmet MİNDİVANLİ 21:23 de 11 Aralık 2015 - Yanıtla

    Cok tesekkur ederim Bugunde … hastanesinde ameliyat karari alindi ama biz sizin yaniniza gelsek sizin hastahanenizDe da vinci robotik makinada yapilabilir mi ?yoksa kapali yontemle ameliyat var mi o sekilde istiyoruz? sizin nasil bir tavsiyeniz var size gelmek istiyoruz .kusura bakmayin ust uste soruyorum …

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:06 de 12 Aralık 2015 - Yanıtla

     Ahmet Bey, ülkemizde akciğer ameliyatlarında kapalı operasyonun en fazla uygulandığı merkezlerden en önde geleninde hizmet veriyoruz. Memnuniyetle yardımcı oluruz. Acil şifalar.

 130. Fatih dursun 12:12 de 8 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi günler.Hocam bende uzun zamandır var olan göğüs ağrısı ve öksürük var.Yaklaşık 6 aydır.Son 4 ayda 11 12 tane akciğer filmi 2 tane tomografi çektirdim.Karın bölgesi mrı çektirdim.Patolojik lezyon yoktur diyor.Ama ağrılar geçmediği için kanser korkusu hergün beni benden alıyor.Bazı doktorlar film yetmez Bt Toraks çektir diyor bazılarıda toraksda bazen göremiyor mr lazım diyor.Hocam nerdeyse pet ct yaptıracak ruh haline girdim.Sitelerde yazan belirtiler var göğüs ağrısı öksürük terleme.Ne yapmalıyım hocam ne olur akıl verin.Sitoloji bronkoskopi ve tümör markerlar da fazla işe yaramıyor diyorlar.Bu korku beni eritiyor hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:08 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Fatih Bey, bu kadar kısa sürede bu kadar film çektirmek son derece tehlikeli. Artık doktor doktor gezmeyi bırakın. Yoksa olmayan bir hastalığın oluşmasına sebep olacaksınız.

 131. Hüseyin 23:40 de 6 Aralık 2015 - Yanıtla

  Sayın Hocam, kırk yıllık eşim bu yılın şubat ayında kesik kesik öksürmeye başladı. Akciğer rontgeni sonucu Onkloji hastanesine nisan ayında başvurduk ve küçük hücre dışı 4. evre ac olduğunu öğrendik. Belkemiğinde ve lenfte metastas vardı. Akciğerlerinden beş litreye yakın su aldı. Onkoloji’de bizi Alex çalışma grubuna aldılar ve krizotinip ilacını mayıs sonunda kullanmaya başladık. Sabah ve akşam birer draje ilacıyedi aydır kullanıyoruz ve kullanacağız. Şu anda sabahları bir saate yakın yürüyüş yapıyoruz. Eşim ufak tefek halsizlik hissi dışında iyi. Haftada bir mide bulantıları sonucu kusma, kollarında hafif ağrı dışında yakınmıyor ve evde kendi işlerini görebiliyor. İki ayda bir Onkoloji hastanesinde kontrollerimiz yapılıyor beyin mr ve batın, göğüs bt çekiliyor. Sonuçlar ilaca devam kararıyla bizi sevindiriyor. Bundan sonra ne olacağını doktorlarımız dahil kimse kestiremiyor. Siz ne dersiniz, umutlanayım mı? Saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:38 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Hüseyin Bey, şu anda 4. evredeki akciğer knserleri için yürütülmekte olan sizin de içinde bulunduğunuz şekilde bir çok araştırma devam ediyor. Henüz yüz güldürücü sonuçlar ne yazık ki elde edilemedi. Ümitli olmak çok önemli çünki nadir de olsa 4. evrede bile olan hastalarda olumlu sonuçlar ortaya çıkabiliyor. sizin örneğinizde olduğu gibi nromal yaşam aktivitelerine devam etmek ve yürüyüşler son derece olumlu sonuçlar sağlar. Tüm hastaların sizden örnek almasını isterim. Acil şifalar.

 132. Burcu 22:26 de 5 Aralık 2015 - Yanıtla

  Semih bey merhaba
  Babam 62 yaşında 2013 haziran ayında 6cm lik küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı konuldu kitle aort damarına yakın olduğu için ameliyat yapılaöadı üç kur kematropi ile radyoterapi aldı apnuçta kitle tamamen kayboldu üç ayda bir yapılan tetkiklerde kitle yok denecek kadar küçük olduğunu bir büyüme gibi değişim göstermediğini söylediler ancak babamın sol elinde ve ayağında uyuşmalar mevcut tekrar dr gittil emar istedi şimdi onu çektireceğiz ancak akciğerde stabil olan büyümeyen değişim göstermeyen bir lezyon beyne metastaz yaparmı,yada aralık 2014 de beyne koruma amaçlı verilen radyoterapinin uzun dönemli yan etkilerinden olabilir mi?
  Bilgileriniz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:29 de 6 Aralık 2015 - Yanıtla

   Burcu Hanım bu söylediğiniz olasılıklardan ilki, yani beyine metastaz daha büyük olasılık olmakla birlikte kesin teşhisiniz zaten çekilecek MR sonrası ortaya konulmuş olacaktır. Acil şifalar.

   • Burcu 19:57 de 6 Aralık 2015 - Yanıtla

    Teşekkür ederim Semih bey

 133. senay 04:07 de 5 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhama semih bey.benim babam da bu illete yakalandi.k ucuk hucreli khak dediklerinden. 2. Evre baslangici dediler..babam 67 yasinda kalp tansiyon ve seker var.kalp doktoru amaliyati riskli gordu.benim sorum.amaliay olmassa zaten olecek demi.amaliyat alup ta kurtulan varmi.amaliyat mi yaptirsam .

 134. tuba güneri 23:18 de 3 Aralık 2015 - Yanıtla

  Sayin hocam babam akciger kanseri tani konali 3 ay oldu doktora gttigimiz de daha cok erken tani oldugunu syledi ama karAcigerinede sicramis oldugunu soykedi ve ameliyat yapmadi beynine falan sicramamis kemotrpi goruyoruz 3. Kemotrpiyi gordugumzde doktor pet istedi sonuclrda kanser ilerlemis ilacin hicbir faydasi olmamis doktor tedaviniz degisicrk dedi ve bugun 4. Kemotrpimizi aldik ve bundan snra her hafta alicaz sizce gecermi neden boyle oldu biz gecer diye bekledik cnku doktr cok yeni demitsi 🙁 endiseliyiz en azindan biraz bilgi verebilirsiniz tesekkurler ..

 135. Selim SAFİ 20:45 de 3 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam İyi akşamlar, Babamı Akciğerinde ağrı sebebi ile hastaneye götürdük BT sonucunda soliter pulmoner nodül nedeli ile PET CT istendi PET CT neticesinde ; BULGULAR
  BTkesitlerinde sol akciğer üst lob anterior segmentte yerleşimli olarak izlenen yaklaşık 1,5 cm boyutundaki nodüler opasitede artmış FDG tutulumu izlenmiştir (SUDmax:4.8 )
  akciğerin diğer kesimlerinde patolojik sayılabilecek FDG tutulumu saptanmamıştır
  Sol 7 kosta anterolateral artmış FDG tutulum odağı dikkat çekmiştir ( SUDmax: 4.9 )
  Sürrenal lojlarında , karaciğerde ve inceleme alanına girentüm vücudun diğer kısımlarında patolojik sayılabilecek FDG tutulumu saptanmamıştır.
  SONUÇ
  sol akciğer üst lob anterior segmentte yerleşimli olarak izlenen yaklaşık 1 cm boyutundaki hipermetoolik nodüler lezyon malign tümoral prosesi düşündürmekte olup histopatolojik inceleme önerilir .
  sol 7 kosta anterolateralinde izlenen hipermetobolik odak ilk planda posttravmatik enflamutuar değişiklikleri düşündürmekle birlikte klinik değerlendirme ve radyolojik korelasyon önerilir.
  Olguda malign proses şüphesini uyandırabilecek başka bir bulgu saptanmamıştır raporu verildi ne yapmamız gerekir Tedavi ile ilglili yolun neresindeyiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:13 de 3 Aralık 2015 - Yanıtla

   Selim Bey, sol akciğerdeki nodülde PET bulgularına göre kanser olasılığı mevcut. Kanser ise bu ilk evreye işaret eder. VATS yöntemiyle nodül çıkartılıp frozen patoloji incelemesi yapılmalı. Kanser olduğu tespit edilirse aynı seansta kanserli akciğer lobu ve lenf bezleri çıkartılmalıdır. Ameliyatı uygulama yöntemimiz https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=VaAGQZvmoJY filminde görülebilir. Acil şifalar dilerim.

 136. Ercan akin 21:29 de 2 Aralık 2015 - Yanıtla

  Sayin hocam babamin mr scan cekilDi. Scanda akcigerinde tumor oldugunu soyle dier. Parca slip hangi evrede olduguna bakacaklar. Tumor hic bir yere dagilmamis.Siz nasil bir tedavi ongorursunuz ameliyatla tamam en iylesebilirmi. Saygilar ercan akin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:33 de 2 Aralık 2015 - Yanıtla

   Tümör hiç bir yere dağılmamışsa VATS dediğimiz kapalı operasyon yöntemiyle ameliyat uygulanması gerekir. Tamamen iyileşme olasılığı yüksektir ancak %100 değildir. Acil şifalar dielrim.

 137. Nebahat Yılmaz 15:16 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  Saygıdeğer Hocam PET-CT çektirdik Çıkan sonuç bu şekilde açıklaması nedir Hocam rica etsem – Sol akciğer üstlob anterior segmentte santralde arkus aorta komşuluğunda geniş plevral tabanlı,çevre parankime ve plevraya sipüküler uzanımları olan ve komşu plevrada plöroparankimal çekintilere yol açan malignite düzeyinde hipermetabolik kitlesel lezyon; histopatolojik verikasyon önerilir.
  – Mediastende,aortikopulmoner pencerede ve sol hiler alanda ön planda metastatik hipermetobolik lenfadenopatiler ile bilateal alt paratrakeal alanlarda metastaz şüpheli hafif düzeyde hipermetabolik birkaç adet lenf nodu,
  -Sol Akciğerde alt lob bazal segmentlerde daha belirgin olmak üzere retiküler ve mikronodüler tarzda yeryer hafif hipermetabolik infiltrasyon alanları(enflamatuar proses? metastatik?) ile bazıları hsfif hipermetabolik metastaz şüpheli parankim nodülleri
  -Sağ akciğer üst lob posterior sekmentte düzensiz sınırlı hafif hiper metebolik parankim nodülü (metastas?2.primer malignite?)
  Sağ akciğerde yer yer retüküler tarzda anlamlı f18-FDG Tutulumu izlenmeyen infiltrasyon alanları ile üst lob apikal segment distalinde silig sınırlı ve alt lob laterobazal segment lateral subplevral alanda anlamlı F18-FDG tutulumu izlenmeyen milimetrik parankim nodülleri,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:54 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

   Bu bulgular ileri evre bir akciğer kanserine işaret ediyor. Acil olarak biyopsi yapılarak teşhis kesinleştirilip tedavi başlanması gerekir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 138. Sami 22:14 de 29 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam babamı öksürük ve kanlı balgam atma şikayetiyle hastaneye götürdük radyoloji uzm.ve iç hastalıkları uzmanıyla beraber baktığımız röntgen ve Bt sonucunda iki akcigerde de toplam sayısı 6 7 olacak şekilde lekeler gördük tümör olmalı ve daha hiçbir tedaviye ve kesin bir tanı konulmadi ancak bunu babama anlatmakta çok zor tümör un dağılmış olması ameliyat a engel midir acaba ve çok ilerlemiş olduğunu mu gösterir saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:37 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

   Sami Bey, akciğerde görülen her leke kanser değildir. Bunu anlamanın yolu ayrıntılı görüntüleme yöntemleri ve biyopsi yapılmasıdır. Bunun sonucunda teşhisiniz kesinleşir. Tedavi planı buna göre yapılır. Acil şifalar.

 139. Ahmet Varol 22:51 de 27 Kasım 2015 - Yanıtla

  Sayın hocam merhaba.Babam 80 yaşında öksürürükleri var.Tomografi sonucunda temmuz ayındaki bilgiler.Sag akciger orta lob segment dallarına oblirete eden yaklaşık boyutları 65x60x52 mm boyutlarında olan düzensiz şekilli spiküle konturlü malign görünümlü majör fissürde çekintiye neden olan akciger CA ya ait kitle ve komşulugunda athelektazik akciger dokusu izlenmektedir .Sol akcigerde inferior lingular segmentte ve sağ akciğerde alt lob anterobazal segmentllerde plöroparankimal sekel degişiklikler ve her iki akciğerde yer yer hava kistleri izlenmektedir.Bulguların 27.01.2015 tarihli kontrastsız toraks BT si ile karşılaştırıldıgında tanımlanan kitlesel lezyon boyutlarında pregresyon izlenmektedir.Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır.Yaklaşık 20.11.2015 tarihinde doktor 8 cm oldugunu söyledi.D oktorların bazıları ihtiyar tedaviye gerek yok derler bazıları ışın tedavisi olsun ağrıları dayanılmaz olur der .Şu anda dayanılmaz öksürükleri var .Saygılarımla hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:10 de 29 Kasım 2015 - Yanıtla

   Bu tümör Ocak ayından Kasım ayına kadar teşhis edilmeden ve tedavi uygulanmadan bekleyince büyüme göstermiş. Şimdi dayanılmaz öksürükler var. Bu durum daha da ilerleyecektir. Derhal teşhis için biyopsi, PET-CT çekildikten sonra da uygun tedavi planlanmaldır. Yoksa göz göre hastanız ağrırlaşacaktır.

 140. Ahmet Varol 22:04 de 27 Kasım 2015 - Yanıtla

  Sayın Hocam, annemin akciğer tomogrofi rapor sonucu her iki akciğerde orta vealt zonda yamasal buzlu cam dansiteartımları, periferik intertisyumda kalınlaşma retiküler patrern ve alt zonlarda özellikle alt lob posterior kesimde pllevrada hafif düzensizlik dikkati çekmiştir Bulgular non spesifik interstisyel pnnömöni lehine değerlendirilebilir. sayın hocam ne yapalım teşhislerinizibekliyoruz bilgilendirirseniz seviniriz

 141. Harun 21:22 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

  Babam ac ca 4 evre kanserde küçülme oldu ilk önce 7.5 cm şimdi 2.5 acaba iyileşme şansı varmı acaba

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:55 de 29 Kasım 2015 - Yanıtla

   Tümörün büyüklüğünde küçülme tedaviye kısmı cevap anlamına gelir. Bu olumlu bir gelişmedir ve hastanın hayatının uzaması için pozitif bir durumdur. Tam cevap olup hem ana tümörün hem de yayılma yaptığı organdaki tümörün tamamen kaybolmadığı durumda hastalıktan tamamen kurtulmuş olunumyor. Tedavinize devam edilmesi ve sonucun beklenmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 142. Okan 23:00 de 25 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhabalar. Amcam 59 yasında. Küçük hücreli akciğer kanseri. 4. Evrede kanser. Atakent acıbAdem hastanesınde tedavı goruyoruz. Hocam doktorumuz amcama kılo alsın, zayıf kalmasın dedı. Acaba hocam kılo aldıkca kansere karsı daha mı savasır. Saygılar hocam.

 143. Nebahat Yılmaz 19:52 de 25 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhabalar babamız koah hastası olduğu için rutin tedasini yaptırdığımızda doktorumuz tomografi istedi ve bu sonuçlar çıktı 43x36mm ölçülen düzensiz spiküle konturlu malign kitle lezyonu ile uyumlu yumuşak doku yoğunluğu izlenmiştir ayıca her iki alt lobda solda daha belirgin olmak üzere interlobiler septalarda beliginleşme yaygın sekel atelektazik değişiklikler eşliğinde peribronkovasküler alanlarda retiküler ve yeryer mikro nodular infiltrasyon alanları izlenmektedir inceleme alanına giren üst batın kesitlerinde sol böbrek orta zonda 8mm çapında hiperdens kalkül izlenmiştir kesit dahilindeki vertebra korpuslarında osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmektedir
  Hocam sizden ricam roporun açılımı nedir
  Şimdiden Teşekkür Ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:16 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

   Nebahat Hanım burada görülen 43X36mm lezyonun bir akciğer kanseri özelliğinde olduğu analşılıyor. Hızlı şekilde PET-Ct çekilerek evresi belirlenmeli ve yeyılma yoksa kapalı yöntem tek port torakoskopi ameliyatı ile önce kitle çıkartılıp operasyon sırasında patoloji incelemesi ile tanısı konulup kanser olduğu kesinleşince aynı seansta yine bu yöntemle hastalıklı akciğer lobu ve lenf bezleri çıkartılmalıdır. Yayılma varsa kitleden iğne ile biyopsi yapılarak kemoterapi uygulanması gerekir. Hastanemizde tedavinizin gerçekleştirilmesini isterseniz lütfen yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefondan arayıp randevunuzu alınız. Acil şifalar dilerim.

 144. MAHMUT 18:13 de 25 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Babamın sağ akciğer orta lobda 3 cm tiiör vardı.11 ay önce pet çektirdik .petde sadece akciğerde olduğu göründü.Fakat beyindede 3 cm metestaz varmış petde çıkmadı. Akciğer orta lob alındı.patoloji sonucunda evre1A erken evre çıktı onun için kemoterapi alması gerek yok denildi. Ameliyattan 4 ay sonra nöbet geçirdi ve beyinde metestaz olduğunu anladık. Beyinide gamma knife ışın tedavisi yaptırdık ve timörün küçüldüğü görüldü.Şuan ön mediastende 1 cm timör oluşmuş metestaz? . Onkoloji ünitesi ile görüştük yurtdışında akıllı ilaç gelip kemoterapiye başlayalım dedi ama kararsızlık içerisindeyiz ne yapmalıyız size zahmet cevaplarmısınız.İyi çalışmalar dilerim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:19 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

   Eğer kanserin türü Adenokarsinom ise ve yapılan gen çalışmasında ALK veya EGFR test sonuçları pozitif çıkmış ise hedefe yönelik tedavinin (akıllı ilaçlar) faydası olur. Bu söylediklerimin dışında bir durumda hiç bir faydası olmaz. Doktorunuz size bu tedaviyi önerdiğine göre buna uygun olmalısınız. Eğer mediastende nüks ortaya çıkmışsa mutlaka radyoterapi de uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 145. Yunus karakuş 21:25 de 24 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhabalar. Hocam 2013 yılının ekim ayında annemin akciğerinde 3 santimlik kitle Belirtileri vardı 2 yıl boyunca sonucunun ne olduğunu öğrenemedik annemin tahlil sonuçları dün elimize geçti akciğer kanseri olduğunu söylediler hocam çok zor durumdayız bize yardımcı olabilirmisiniz amelyat gereklimi tedavisi olurmu lütfen bize yardımcı olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:21 de 24 Kasım 2015 - Yanıtla

   Yunus Bey bu kitle için ameliyat faydalı olur mu olmaz mı anlamak için hastayı ve tetkiklerinin tamamını görmem ve hangi evrede olduğunu anlamam gerekir. Dilerseniz randevu için yardımcımızı 02123043940 / 05321519734 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar diliyorum.

 146. Ramazan 10:17 de 24 Kasım 2015 - Yanıtla

  Iyi gunler hocam kolay gelsin
  Hocam annem 60 yaşında akcigerinde tümor teşhis edildi tip fakultesinde tedavisi yapilacak yalniz annem geceleri uyuyamiyor sancısı cok.doktorlarda eko yapilacak dedi sonra önkolojiye sevk etti sonrasında neler olacak bilginize ihtiyacimiz var ozel bir hastaneye götursek nasil olur. Durumumuz fazla yok adana aci bademe götursek tedavi süresince ne kadar bir ucret gider annem icin kredi cekecem bizi bilgilerinizle aydinlatirsaniz sevinirim hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:03 de 24 Kasım 2015 - Yanıtla

   Ramazan Bey, özel hastanelerde de olsa kemoterapiler için SGK kapsamında tedavi olabilirsiniz. Özel uygulama istediğiniz zaman hariç olmak üzere fark ödemeniz gerekmez. Acil şifalar dilerim.

 147. Murat Yaylı 22:01 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba, anneme akciğer küçük hücreli dışı ca tanısı konuldu. 3 kür kemoterapi verdiler küçülürse Ameliyat olması gerekiyor dediler . Boğazından küçük bi kesiyle parça aldılar, patolojiye gitti temiz çıkınca sol akciğeri komple aldılar.. Kaçıncı evre oluyoruz Sn hocam. Şimdi bizi Nasıl bi süreç bekliyo. Çok teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:39 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

   Ayrıntılı patoloji ve PET sonuçları olmadan benim evreyi tahmin etmem olanaksız. Ameliyatınızı gerçekleştiren ekipten bilgi almalısınız. Acil şifalar diliyorum.

 148. melda 21:27 de 18 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam
  Halam sağ böbreğinde tumor olduğu öğrenince doktor hemen ameliyatla böbregiyle birlikte tumorde alindi 3. Ay kontrole gittigimizde bu sefer akciğerinde metaztas etmiş ve çok hızlı ilerlemiş fakat doktor kemoterapi vermeyip ağızdan ilaç verdi bu durumda halamin durumunu nasıl degerlendiriyosunuz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:00 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

   Melda Hanım, böbrek kanserlerinin akciğere metastaz yapması durumun 4. evreye geldiğini gösteriyor. Ağızdan verilen hedefe yönelik tedavi ilaçları ile olumlu sonuçlar alınabiliyor. Uzun süre bu ilaçları kullanması gerekecek. Dilerim olumlu sonuçlar sizde de alınabilsin. Acil şifalar.

 149. selen 22:44 de 17 Kasım 2015 - Yanıtla

  mrb hocam 3 hafta önce babama akciğer kanseri teşhisi konuldu. 4, evre oldu söyleniyor sağ akciğerin ço az bi kısmında ama karaciğerin %70nde metastaz mevcut beyin mr nda soru yok kemikte çok az bi sıçrama olmuş.şuan radyo terapiye başladık küçülme şansı nekadar olur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:50 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

   Selen Hanım, küçülme olabilir, hastanızda belli oranda bir düzelme de olur. Tedaviyi aksatmayın. Acil şifalar.

 150. kader 17:57 de 16 Kasım 2015 - Yanıtla

  Mrh eşim trombosit düşük cıktı onun için kültür testı istendi trombosit düşüklüğünün kanserle bi ilgisi varmi.onun belirtisi olabılırmı vucudunda belli belirsiz kırmızı kucuk noktalar var ama cok fazla degıl

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:23 de 16 Kasım 2015 - Yanıtla

   Kader hanım trombosit düşüklüğü için bir Hematoloji uzmanına başvurun. Ayrıntılı incelemeler yapılmalı. Aksi durumda vücudunda kanamaya bağlı sorunlar ortaya çıkar. Acil şifalar dilerim.

 151. Mustafa 19:30 de 15 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam ,
  Dedeme akciğer kanseri teshişi konuldu. İletilen yorum aşağıdaki gibidir. Bundan sonraki süreç hakkında yorumlarınızı rica edyoruz.

  > Sol akciğer alt lobda izlenen çoğunluğu birleşme eğiliminde yaygın parankimal lezyonlar,
  > Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte paravertebral bölgede izlenen yaklaşık 3.7×3.5cm boyutlu ince kavitasyon gösteren parankim lezyonu,
  > Bilateral hiler, interlober, subkarinal, paraözefageal, aortikopulmoner pencere, sağ alt ve üst paratrakeal, paraaortik, anterior mediastinal bölgede izlenen lenf nodları,
  > Karaciğer sol lob medial segmentte anterior subkapsüler bölgede izlenen yaklaşık 2x4cm boyutlu parankim lezyonu
  ile uyumlu alanlarda malignite düzeyinde artmış 18FDG tutulumu izlenmiştir.

  Saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:12 de 16 Kasım 2015 - Yanıtla

   Mustafa Bey, bu bir 4. evre akciğer kanseri. Karaciğerde metastaz mevcut. Bu evrede uygun tedavi kemoterapidir. Acil şifalar dilerim.

 152. Ege uz 20:34 de 14 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam lütfen bana yardımcı olun kardeşım akciğer kanserı ve hızla yayılıyor kara cığerı görevıni yapmyrmş bacalarında damar tıkanıklı var şuan demokorepı görüyor ama sonuç vermyr ağrıları çok şıddetlı 30yaşında sığara kullanmayan bırı ıyıleşme şansı yok dıyor doktorlar bu tür hastaların ıyıleşme şansı yokmu lütfen yardımcı olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:34 de 15 Kasım 2015 - Yanıtla

   Sayın Uz, hastanız hakkında ayrıntılı bilgi olmadan sorduğunuz bu sorulara yanıt verebilmem ne yazık ki mümkün değil. Acil şifalar diliyorum

 153. Özlem 00:02 de 10 Kasım 2015 - Yanıtla

  Kanserin turu de khdak adeno karsinomu . lenf bezlerindeki tümör kaç kür kemoterapi ile kurutulabilir acaba ? Direk ameliyat mümkün değil modir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:22 de 11 Kasım 2015 - Yanıtla

   Özlem Hanım, tüm bu sorulara yeterli yanıt verebilmem için daha dilerseniz merkezimize başvurabilirsiniz. Randevu için Bn. Ebru TAŞKİT: 02123043940 / 05321519734.

 154. Metin ÖZDEŞ 15:14 de 9 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam saygılarımı sunarım.
  63 yaşındayım, herhangi bir şikayetim oluşmadan sol akciğerimde 3.5 cmX5 cm lik küçük hücreli sınırlı evre, vücudumun herhangi bir yerime metastas yapmamış olan akciğer kanseri tehsisi kondu bana. Doktorlarım 3 er günlük 6 kür kemoterapi ve 20 gün radyoterapi uygulanmasına karar verdiler. Sizce sağlığıma kavuşma ihtimalim var mıdır? bu hastalıktan Kurtulma ihtimalim varmıdır?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:08 de 9 Kasım 2015 - Yanıtla

   Metin Bey, başka yerde yayılma yoksa bu tedaviyle düzelme şansınız tabii ki var, ancak hastalığın ilerlemsi durumunun da nadir olmadığını bilmek gerekir. Tedavi şansınızın ne derecede olduğu takiplerinizde ortaya çıkacak cevap durumuna göre size söylenebilir. Ayrıca koruyucu beyin ışınlamanız da yapılacaktır. Acil şifalar dilerim.

 155. ÇİĞDEM 12:01 de 9 Kasım 2015 - Yanıtla

  hocam merhaba 6 kasımda size yazı yazmıştım görüşlerinizi almak için yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:05 de 9 Kasım 2015 - Yanıtla

   Size daha önce vermiş olduğum yanıt var:
   Çiğdem hanım, 4. evrede akciğerde sıvı toplanması görülebilir. Öncelikle bunun çözülmesi ve hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi gerekir. Tek porta VATS işlemi ile yapılması durumunda suyun tekrar etme olasılığı son derce düşük olur. Bu işlem için merkezimize başvurmak isterseniz sayfa başında yer alan İLETİŞİM ayrıntılarından yararlanabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

   • ÇİĞDEM 16:07 de 18 Kasım 2015 - Yanıtla

    hocam merhaba teşekkür ederim öncelikle. Annemin akciğerindeki sıvı birikmesin önemli ölçüde olmadığı söylediler. önce zatürre teşhisi kondu. ağrıları ve karında şişlik şikayetiyle acile gittiğimizde karaciğerde kanama var dediler. şuan 3 gündür hastanede yatıyor. toplam 4 ünite kan verdiler kanama durmuyormuş. annemin akciğerinde de pıhtı var bu arada bu pıhtı için kan sulandırıcı iğne yapılıyordu her gün bu iğnenin kanamaya neden olduğunu düşündüklerini söyledi doktorlar. bu karaciğerdeki kanama nasıl durdurulabilir ya da hiç durmayabilir mi durmazsa ne olur annemin karnında aşırı bi şişlik var.ne yapmalıyız yardımcı olur musunuz ? teşekkürler şimdiden.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:58 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

     Çiğdem Hanım, bu durum akciğer kanseri ile ilgili değil. Kan sulandırıcı ilaçlar kanamaya sebep olabilir. Ayrıntılı incelemeler ve uygun tedavi ile düzelecektir. Acil şifalar dilerim.

 156. betül 10:27 de 9 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam,

  Eşim 39 yaşında ve yaklaşık 20 seneye yakın sigara içtiğini bana anlatmıştı şükür ki bıraktı 2 ay oldu.
  Hocam,eşim ağustos ayında yaklaşık 4-5 gün süren şiddetli bir boğaz ağrısı sonrasında,1 hafta süren şiddetli bir öksürük yaşadı ve hiç ilaç kullanmadı..akabinde öksürüğü geçtikten sonra ÖKSÜRÜK olmadan tükürdüğünde ve sert yutkunup balgam geldiğinde balgamının içinde bir miktar kan olduğunu söyledi ve birlikte doktora gittik.Eşime Solunum testi,kan testi ve akciğer röntgeni çektiler ve sonuçların normal olduğunu söyleyip aynı gün önlem olarak BT de çektiler…

  Eşimin 15 Eylül 2015 tarihinde çekilen BT YÜKSEK REZOLUSYONLU AKCİĞER filmi sonucunda:
  1-Sağ üstlob anterior,sol alt lob süperior segmentlerde plavraya yakın sınırları belirsiz düşük dansiteli milimetrik noduler lezyonlar

  2-Sol alt lob superiorda buna eşlik eden ebflamatuvar peribronşial kalınlaşmalar ve küçük hava yolu hastalığını düşündüren milimetrik dallanan tübüler opasiteler vardır.Yine bu kesimde minimal tübüler bronşektazik görünümlerde izlenmektedir denilmiyordu.

  Bundan yaklaşık 1,5 ay sonra soğuk algınlığı şikayeti ile başka bir hastanenin KBB polikliniğine gittik ve muayene olduk bilgi olsun diye daha önceki göğüs ile ilgili BT sonucumuzu da gösterdiğimizde eşimi yeniden GÖĞÜS HASTALIKLARI polikliniğinin de görmesini istedi ve aynı gün yeniden AKCİĞER RÖNTGENİ ve HRCT KARŞILAŞTIRMALI BT si ÇEKİLDİ.

  23 Ekim 2015 tarihinde çekilen eski yeni karşılaştırmalı BT sonucunda:

  1-Bilateral üst lob apikal segmentlerde fibrotik bantlar izlendi.

  2-SOL AKCİĞER ÜST LOB LİNGULER SEGMENT DÜZEYİNDE PARAHİLER LOKALİZASYONDA İZLENEN KUŞKULU BUZLU CAM DANSİTELERİNİN OLDUĞU ANCAK DAHA ÖNCEKİ 15 Eylül 2015 TARİHLİ TETKİKTE DE MEVCUT OLDUĞUNDAN BUNUN PERFÜZYON FARKLILIKLARINA AİT OLABİLECEĞİ

  3-Daha önce sol akciğer alt lob superior segmentte izlenen fokal peribronşial infiltrasyon alanları tam olarak regresedir.

  4-Yeni gelişen parankimal lezyon izlenmemiştir.

  Hocam,eşim bu durumu çok kafasına takıyor ve çok korkuyor,sürekli anlatıyor bana. 1 haftadır da göğüs ağrısının ve geğirmesinin olduğunu belirtiyor…bu TOMOGRAFİ sonuçları hakkında yorumda bulunabilir misiniz?çok sıkıntılı bir durum var mı?

  Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:03 de 9 Kasım 2015 - Yanıtla

   Betül Hanım, bu raporlarda endişe edilecek bir durum yok. Sigaraya tekrar başlamaması için kendisine yardımcı olun. Sağlıklı günler dilerim.

 157. Nurgül 21:45 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

  Sayin hocam, dedeme haziran ayinda kanser teshisi konuldu lenflerede sıçramis radyoterapi ile kurultu denildi.Tum tetkikler yapildi emin olundu ameliyata karae verildi.Fakat biz ailecek endiseliyiz ameliyat olursa yayilabilcegini soyledi cevremizdekiler.Tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:01 de 9 Kasım 2015 - Yanıtla

   Nurgül Hanım, ameliyat olursa yayılır diye bir durum olsa neden bütün dünyada kanser hastaları ameliyat ediliyor diye düşünmelisiniz. Akciğer kanserinde hastanın yayılmış lenf bezlerinin öncce kemoterapi ile yok edilmesi büyük bir şanstır. Bundan sonra uygulanacak iyi bir ameliyat hastayı hastalıktan tamamen kurtarabilir veya ömrünü belirgin şekilde uzatabilir. Bu web sitesinden defalarca vurguladığım bir konu var: lütfen konuyla alakalı olmayan bilgisiz kişilerin hurafeleri ile hastanızın hayatını tehlikeye atmayın!
   Bizim yaklaşık 30 yıllık tıbbi bilgilerimiz bu sonuçları gösteriyor. doktorlar size söyledikleri ve önderdikleri şeylerin yasal ve tıbbi sorumluklarını larak öneri yapmak zorundadır. Size kanser ameliyat olursa yayılır diye bilgi veren kişilerin bunu kanıtlayacak bilgileri varsa kendilerine nobel ödülü dahil olmak üzere her türlü onur verilir. Bu durumda ya siz size doğru yolu göstermek dışında işleri olmayan doktorlarınıza inanacaksınız, ya da bu tür hurafelere kulak verip hastayı kaderi ile başbaşa bırakacaksınız. Sorumluluk tabii ki size aittir. Acil şifalar dilerim.

 158. Arzu 20:34 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

  Çok teşekkürler hocam. Lakin tüm dosya bu iki rapordan ibaret.

 159. Birdal 14:31 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

  Sayin hocam babama kanser teshisi kondu yarin 3gun sureli kemoterapi baslayacak size pet raporunu yaziyorum hocam ne yapmaliyiz raporu bana yorumlarmisiniz hocam
  Pet sonuc bolumu
  Karacigerde cok sayida metastatik kitle saptanan olguda evreleme/primerm odak arama amaciyla istenen pet/bt tetkikinde
  -sol akciger alt lop superior segmentte fissuru gecen kostal plevraya uzanan mediastende subkarinal lenf nodlari ile devamlilik gosteren hipermetabolik konsolidasyon alani izlenmektedir primer malignite acisindan histopatolojik degerlendirme onerilir
  -servikal mediastinel sag hiler batinda retroperitoneal hipermetabolik metastatik lenf nodlari izlenmektedir
  -sag bobrek alt uc seviyesinde retrorenal alanda ve batin on duvarinda cilt alti yagli dokuda 2.5 cm capinda hipermetabolik noduler yumusak doku kitleleri dikkati cekmektedir
  -kemiklerde multipl hipermetabolik kemik lezyonlari izlenmektedir
  -troit bezi sol lobunda artmis FDG tutulusu gosteren nodul mevcuttur US korelasyonu gereginde IIAB onerilir. Hocam sonuc bu bana yardim edin hocam ne onerirsiniz izmirde ilk seanstan sonra yol haritamiz ne olmali

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:37 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

   Birdal bey, burada karaciğere yayılmış, 4. evrede bir akciğer kanseri söz konusu. Öncelikle tümörün cinsi belirlenmeli ve buna uygun şekilde kemoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 160. Yusuf aksu 12:56 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba anneme akcıger fılmınde bır kutle goruldu baska bur doktora gıttık oda pet cv ıstedı sonucunu yazıyorum pet cv :sag akciger infrahile duzeyde subkarinal alana dogru infiltre görünümlü malign karakterde hipermetabolik kitle lezyonu akciger ca. Kitle periferinde yogun pnömanik konsolidasyon sahaları.sag hemitoraksta malign oldugu dusunulen plevral effüzyon.mediastende 2r 4r 4l 10r lojlarında hagif düzeyde hipermetabolik reaktif oldugu dusunulen lenf notları ıle 10r ve 7 nolu lojlarda hipermetabolizma gösteren metasta dusunduren lenfadenopatıler.akcıger ca.”” Yorumu bu hocam doktor bıze hemen amelıyat olup o aradada alınan ornekle patolojı yapılıp sonrasında bı tedavı uygulucakmıyız dıye bakıcagını soyledı dıger bır doktor ıse amelıyatın fayda edıp etmeyecegını anlamak ıcın burundan gırıp bakılması gerektıgını soledı once amelıyat olamayacak durumda olabıılır dedı ne yapıcagımızı sasırdık kalakaldık bıze neolur acıl bır yol gosterebılırmısınız

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

   Yusuf bey, burada ileri evre bir akciğer kanseri söz konusu. Ameliyat tedavi için uygun değil. Zaten size ameliyat öneren ilk doktor da sadece biyopsi için bunu önermiş, tedavi için değil. Eğer ikinci doktorunuzun söylediği şekilde tümör bronkoskopi yapılarak biyopsi alınmasına uygun bir yerde ise mutlaka bu yapılsın, o zaman ameliyatla biyopsiye gerek kalmaz. Sizde uygulanması gereken tedavi yöntemi sadece kemoterapidir. Acil şifalar dilerim.

 161. Hasan T. 19:16 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba Semih hocam,
  Babama biyopsi sonucuna göre küçük hücreli dışı adenokarsinom akciğer kanseri teşhisi konuldu, pet sonucuna göre sağ akciğer alt lob 2,8 cm tutulma oranı önceki ve son çekilen sırasıyla 6,7-2,9; sol akciğer alt lob bazalinde 2,1 cm uzun aslı suv:8,4; sol akciğer apikopostetior 1,5 cm Suv: 9,3-3,8; yine her iki akciğerde santimetre subsantimetrik parankimal nodüllerle uyumlu tutulum görülmüştür denmiş. Yine böbrek vasküler yapıları seviyesine kadar izlenen Büyüklükleri 1,8 cm çapa ulaşan birçok lenf nodu tutulumu izlenmiş suv:6,8-3,9
  Doktorumuz 4. Evrede olduğumuzu ve 3-6 ay ömrü olduğunu ve hastanın isteğine bağlı olarak kemoterapiye başlayabileceğimizi söyledi, Babamda şuana kadar kilo kaybı yok, nefes darlığı orta mesafe yürüyüş yaparsa oluyor. Size sormak istediğim kemoterapiye başlamalı mıyız? Bu evrede tedavinin olmayacağını biliyorum, kemoterapi hastamızın yaşam kalitesini olumsuz mu etkiler?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:47 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

   hasan Bey öncelikle sizin kanserinizin hücre tipi belirlenmeli. Sadece küçük hücreli dışı demek yetmez. Hücre tipine göre uygun tedavi alacaksa kemoterapiyi öneririm. Eğer kemoterapinin ilk veya ikinci senasında yaşam kalitesini belirgin şekilde bozuyor olduğu görülürse tedavi kesilebilir. Yaşam süresini uzatmak iin tek yolumuz budur. Acil şifalar dilerim.

 162. Özlem 16:01 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Ayrıca geçen hafta annemde 3 gün boyunca çok şiddetli göğüs ağrısı oldu hareket ederken bile zorlaniyordu. Sonra birden bütün ağrı geçti annem içimden sanki bisey çıktı rahatladm diye tarif ediyor bu nedir neden olmuştur

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:33 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

   Özlem Hanım bu patoloji raporunda ne yazık ki bir akciğer kanseri mevcut olduğu anlaşılıyor. Yapılacak ilave boyama ile hangi tip kanser olduğu anlaşılacak. Hastada yapılacak olan tedaviye karar vermek için PET sonucunu görmek gerekir. Başka organlarda ve lenf bezlerinde yayılma yoksa VATS yöntemiyle kapalı ameliyat olmalıdır. Aksi durumda kemoterapi uygulanır. Acil şifalar diliyorum.

   • Özlem 00:00 de 10 Kasım 2015 - Yanıtla

    Hocam sadece lenf bezlerine sıçrama var Baska yerde yok lenf bezlerindeki kemoterapi ile kurutulup daha sonra ameliyat mümkün mudur

 163. Özlem 15:58 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam annem 41 yasında geçmeyen göğüs ağrısı öksürük sebebiyle hastaneye gittik sağ akciğerde 3cm kitle olduğu söylendi dün patoloji raporunu aldk ancak doktormz orda yoktu. Bu yüzden gösteremedk orada bulunan bir doktor boyama diye bir şeyden bahsetti bu ne demektir aciklar misinz?? Patoloji raporumuz şöyle
  Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu
  IIA 2 ADET HAZİR YAYMA LAM
  MALİGN EPİTERYAL HÜCRELER
  IIA HÜCRE BLOGU VE YAYMA
  AKCİGER BRONSİYAL LAVAJ YAYMA
  KROMOGRANİN A NEGATİF
  SİNAPTOFİZİN NEGATİF
  TTF1 NEGATİF
  CK7 POZİTİF
  P40 NEGATİF
  CK 5/6 NEGATİF
  CD68 NEGATİF
  ayrıca balgam sonuçları da negatif bu sonuçlar neyi gösterir ne olur açıklar misinz ? Ameliyatla iyileşme şansı var mi??

 164. Arzu 10:25 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam en azından genel bir değerlendirme yapamazmısınız durumla ilgili? Kanser mi değil mi, ameliyat olunmalı mı?
  Yurt dışında kalıyoruz, ona göre randevu alacağız. Lütfen yardım edin.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:25 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

   Arzu Hanım, biz sadece rapor üzerinden kesin bir yorumda bulunamayız. Bu hem tıbbi olarak doğru değildir hem de sizi yanlış yönlendirebileceği için sizin için de sakıncalı olur. Ben burada size sadece doğru yolları göstermeye gayret ediyorum. Daha ileri değerlendirme isterseniz bu durumda tüm dosyanızı ayrıntılı incelemem gerekir. Sizin hastanızda görülen kitlenin kötü huylu olma olasılığı düşük değil. İleri tetkik ve değerlendirme şarttır. Tekrar acil şifalar diliyorum.

 165. cem gul 06:40 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Benm babam rahatsız aşırı oksurukbas ağrısıyla gttik ama % 90 akciğer kanseri olduğunu öğrendik daha bi kaç tetikler yapılacak ama %90 kaçıncı evre oluyor çok ilerlemismi oluyo

 166. Arzu 14:50 de 6 Kasım 2015 - Yanıtla

  Akciğer ve dalakta ki kitleler ameliyatla alınmalı mı?
  Hocam inanın ne yapacağımızı bilmiyoruz.

 167. Arzu 18:36 de 5 Kasım 2015 - Yanıtla

  Daha önce size pet-ct sonucunu göndermiştim (18 ekim) dalaktaki lezyonun metastaz olup olmadığı kanıtlanmalı, değilse ameliyat olmalı demiştiniz. Çok şükür Kanser değil. Peki şimdi ne yapmalıyız?

 168. Arzu 18:29 de 5 Kasım 2015 - Yanıtla

  Patoloji temiz çıktı (dalak), peki o zaman pet-ct sonucunda akciğerdeki kitle lezyon nedir?
  Kanser değil dedi doktor. Nedir bu hastalık hocam? Tüberküloz mu, kronik bronşit mi, ameliyat edilmeli mi?
  Lütfen bilgi verebilirmisiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:54 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

   Size daha fazla yardımcı olmamı isterseniz asistanımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321510734 numaralı telefonlardan arayarak randevu almanız mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 169. haşim 14:02 de 5 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,

  39 yaşındayım, yaklaşık 17-18 sene sigara içtim
  15/09/2015 tarihinde çekilen BT YÜKSEK REZOLUSYONLU AKCİĞER filmi sonucum:SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR,SOL ALT LOB SUPERŞORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.KLİNİKLE KORELASYONU ÖNERİLİR. şeklindeydi..

  23/10/2015 tarihinde çekilen ESKİ YENİ KARŞILAŞTIRMALI HRCT SONUCUM AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR:
  1-BİLATERAL ÜST LOB APİKAL SEGMENTLERDE FİBROTİK BANTLAR İZLENDİ.
  2-SOL AKCİĞER ÜST LOB LİNGULER SEGMENT DÜZEYİNDE PARAHİLER LOKALİZASYONDA İZLENEN BUZLU CAM DANSİTELERİ ÖNCEKİ TETKİTE DE MEVCUT OLUP PERFÜZYON FARKLILIKLARINA AİT OLABİLİR
  3-DAHA ÖNCE SOL AKCİĞER ALT LOB SUPERİOR SEGMENTTE İZLENEN FOKAL PERİBRONŞİAL İNFİLTRASYON ALANLARI TAM OLARAK REGRESEDİR.
  4-YENİ GELİŞEN PARANKİMAL LEZYON İZLENMEMİŞTİR.

  Hocam bu iki BT sonucumu değerlendirerek bana yol gösterebilir misiniz?DİĞER YANDAN GÖĞSÜMDE BİR AĞRI VAR VE GEĞİRME YAPIYOR BUNUN NE İLE İLGİLİ OLDUĞU KONUSUNDA BİİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?ÖKSÜRÜĞÜM YOK…
  SAYGILARIMI SUNARIM…

  Hocam,GÖĞÜS AĞRIM VE GEĞİRME PROBLEMİMLE ilgili tavsiyeniz doğrultusunda Muayene oldum doktorum EKG istedi sonucun iyi olduğunu ve daha önce 15/09/2015 ve 23/10/2015 tarihlerinde iki adet yukarıda sonuçlarını size yazdığım BT lerimin olması nedeniyle göğüs polikliniğine göndemesine gerek olmadığını ŞİŞKİNLİK,GEĞİRME VE GÖĞÜS ağrılarımın REFLÜYÜ andırdığını söyleyerek GAVİSCON tablet ve NEXIUM PII yazdı…

  Hocam,bu kadar kısa sürede bu iki BT sonucundaki bulgular ıŞIğında bu GÖĞÜS AĞRISI normal midir ?BT SONUÇLARINI YANLIŞ DEĞERLENDİRMİŞ OLABİLİRLER Mİ? ve bu kadar kısa sürede iki BT arası 1,5 ay ve son BT nin üzerinden 12-13 gün geçmişken AKCİĞER CA gibi bir sıkıntı olabilir mi?

  Saygılarımı sunarım…

 170. Arzu 07:46 de 5 Kasım 2015 - Yanıtla

  Semih bey, şu raporu lütfen yorumlayabilirmisiniz?

  MAKROSKOPİ:
  0.2 cm uzunluğunda ip şekilli iki adet materyal

  YORUM:
  Sol akciğer periferik lezyondan BT eşliğinde alınan Tru-Cut biyopsi örneğinde, olağan akciğer parankimine ait parçanın yanısıra, fibrosiz alanları içerisinde alveoler alanda yer yer tip 2 pnömosit proliferasyonu ve eozinofillerin eşlik ettiği mononükleer yangısal hücre infiltrasyonu gösteren akciğer parankimal alanı izlenmiştir. Malignite ile uyumlu bulgu görülmemiştir. Bulgular nonspesifik enfeksiyon sekeli lehinedir.

 171. haşim 22:38 de 1 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  39 yaşındayım, yaklaşık 17-18 sene sigara içtim

  15/09/2015 tarihinde çekilen BT YÜKSEK REZOLUSYONLU AKCİĞER filmi sonucum:SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR,SOL ALT LOB SUPERŞORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.KLİNİKLE KORELASYONU ÖNERİLİR. şeklindeydi..

  23/10/2015 tarihinde çekilen ESKİ YENİ KARŞILAŞTIRMALI HRCT SONUCUM AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR:
  1-BİLATERAL ÜST LOB APİKAL SEGMENTLERDE FİBROTİK BANTLAR İZLENDİ.
  2-SOL AKCİĞER ÜST LOB LİNGULER SEGMENT DÜZEYİNDE PARAHİLER LOKALİZASYONDA İZLENEN BUZLU CAM DANSİTELERİ ÖNCEKİ TETKİTE DE MEVCUT OLUP PERFÜZYON FARKLILIKLARINA AİT OLABİLİR
  3-DAHA ÖNCE SOL AKCİĞER ALT LOB SUPERİOR SEGMENTTE İZLENEN FOKAL PERİBRONŞİAL İNFİLTRASYON ALANLARI TAM OLARAK REGRESEDİR.
  4-YENİ GELİŞEN PARANKİMAL LEZYON İZLENMEMİŞTİR.

  Hocam bu iki BT sonucumu değerlendirerek bana yol gösterebilir misiniz?DİĞER YANDAN GÖĞSÜMDE BİR AĞRI VAR VE GEĞİRME YAPIYOR BUNUN NE İLE İLGİLİ OLDUĞU KONUSUNDA BİİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?ÖKSÜRÜĞÜM YOK…

  SAYGILARIMI SUNARIM…

 172. nur 20:45 de 28 Ekim 2015 - Yanıtla

  tesekkür ederim

 173. nur 00:59 de 28 Ekim 2015 - Yanıtla

  sorum silindi sanırım semih bey patoloji raporumuz 40 gün kadar çıkmamıştı ben gittim patoloji uzmanıyla görüştüm sonuç temiz lenflerde temiz dedi ilk önce 2 gün sonra rapor sonucu 2a squamöz çok şaşırdık bu durumda ve güvenimiz kırıldı üniversite hastanesinde olduk ameliyat tekrar alınan parçalrı istesem sizin hastanenizde patoloji laboratuarında inceletme imkanım olurmu acaba verirlermi onu da bilmiyorum sonrasında o sonuçlarla size gelsem martta oldu 2. ameliyatını kemo önlem amaçlı alsın dendi bir kez aldı ağır zatüre geçirdi kemoya bağlı tekrar almak istemedi şimdilik çok iyi şükür ama kemo almadığımız için tedirginim ama dediğim gibi ne ameliyatlarına ne patoloji sonuçlarına güvenimiz kalmadı çünkü
  ilk çekilen bt de anlaşılmazmıydı 3cm lik bir kitle bilmiyorum 2 kez aynı yerden ameliyat oldu ve dikişleri kapanmadı aylar geçmesine rağmen tam olarak 2cm kadar açık hala lütfen yardımcı olun sağlıkçı olup elimden hiçbirşey gelmemesi babam için beni çok üzüyor patoloji raporunda 3 cmlik ama yarısı fibrotik doku olduğu yazıyor yani yarısı temiz zaten 3 cm den küçükse nodül olarak geçmiyomu genelde ve iyi huylu olmuyormu bildiğim kadarıyla takip gerektirmezmiydi zaten öncesinde çok teşekkürler şimdiden daha 53 yaşında iyi doktor ve tedaviyle erken olduğu için kurtulma şansı varken yaşamasını istiyorum çok teşekkürler

 174. nur 22:44 de 27 Ekim 2015 - Yanıtla

  çok teşekkür ederim şimdiden ilginize semih bey

 175. nur 22:27 de 27 Ekim 2015 - Yanıtla

  alınan parçayı tekrar istesek acıbademde sizin hastanenize getirsek kabul ederlermi bilmiyorum ama tekrar sizin patoloji biriminizde incelense olabilirmi acaba 9 ay geçti ilk ameliyattan 2. ise martta oldu duruyormudur bilmiyorum 2 parçayıda istesek size getirmek istiyorum mümkünse çok teşekkür ederim ilginize

 176. nur 00:38 de 27 Ekim 2015 - Yanıtla

  Semih bey babamın sonucu bunlar hemşireyim bende yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum .babam kan kusması üzerine gitti baştan bronşektazi dendi tomografisine göre anlaşılmadı ameliyatla sol alt lop alındı akciğerin sonra anlamadığım bir şekilde hırıltısı var biyopsi yapalım dediler ve pet çekildi 3.5 cmlik malignite düşündüren tümör metastaz hiçbiryerde yok dendi.ardından 2. ameliyat vePatoloji sonucu ….. kesit yuzunde 0,3cm kalinlikta fibrotik plevra goruldu fibrotik alan 8e7cm alani kapliyor.brons cerrahi sinirdan 2cm uzaklikta parankimde gri renkli duzensiz sinirli yaklasik 3cm capinda orta sertlikte ana bronslar cevresinde duzensiz lezyon goruldu.yp.10p10k ln.1p1k bcs1p1k dcs1p1k pl6p3k ac3p3k t7p6k tani squamoz orta derece diferansiyeTumor 3cm bir kismi fibrozisten ibaret 1,5cm canli doku mevcut tumor fokalitesi.unifokal grade 2 , visseral plevra invazyonu mevcut. Tumor yayilimi cerrahi sinirdan 2cm uzaklikta bronslar cevresinde brins epiteli ile iliskili duzensiz infiltrasyon yapmaktadir.Damar cerrahi sinir olarak hiler bolgeden alinan biyopsi tumorun perinoral infiltrasyon halinde cerrahi sinirda devm ettigini gosteriyor.Brons cerrahi sinir.tumor yok Vaskuler cerrhi sinir .tumor yok .tumorle ilgili pnomoni atelektazi var lenfatik damar invazyonu .mevcut.kan damari invazyonu.izlenmedi.perinoral invazyon.mevcut.TUmor evresi T2n1mx Lenf nodlari.karsinom met 1adet hiler lenf nodu .Reaktif hiperplazi.2lenf nodu Tumor cevresinde kanama
  Atelektazi. Fibroz bag doku plevrada fibroz plak olusumu mevcut bu sonuca göre 2a olduğu kemo önlem amaçlı alması istendi babam kabul etmiyor kemoyu almalımıyız gereklimi bu sonuçlara göre sizce ve inşallh size getirmek istiyorum en kısa zamanda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:43 de 27 Ekim 2015 - Yanıtla

   Nur Hanım, burada patoloji raporunda belirtilen bir alan mevcut: ‘Damar cerrahi sinir olarak hiler bolgeden alinan biyopsi tumorun perinoral infiltrasyon halinde cerrahi sinirda devam ettigini gosteriyor’. Bunun anlamı cerrahi sınırda tümör kalmış olmasıdır. Bunun ardından ise ‘vaskuler cerrahi sınırda tümör yok’ denilmiş. Bunu anlamka güç. Bir yerde damar cerrahi sınırda tümör var bir yerde yok denilmiş. Bunun patoloji tarafından kesinleştirilmesi gerekir. Eğer sınırda tümör var ise buradan nüks etmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle raporun tam olarak belirtmesi gerekir. Bu konuyu hem cerrahınızla hem de patoloji bölümüyle konuşup mutlaka netleştirmelisiniz. Bu evrede (eğer sınırda tümör yoksa) mutlaka 4 kür yardımcı kemoterapi gerekiyor. Eğer sınırda tümör kalmışsa ilk tercih yeniden operasyon ve bu sınırın temizlenmesi veya bu mümkün değilse bu bölgeye radyoterapi uygulanmasıdır. Patoloji sonucunuzu netleştirdiğinizde görüşmek isterseniz yardımcım Ebru Hanım’dan randevu alabilirsiniz (02123043940 / 05321519734). Acil şifalar diliyorum.

 177. haşim 23:43 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  39 yaşındayım, yaklaşık 17-18 sene sigara içtim
  15/09/2015 tarihinde çekilen BT YÜKSEK REZOLUSYONLU AKCİĞER filmi sonucum:SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR,SOL ALT LOB SUPERŞORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.KLİNİKLE KORELASYONU ÖNERİLİR. şeklindeydi..

  23/10/2015 tarihinde çekilen ESKİ YENİ KARŞILAŞTIRMALI HRCT SONUCUM AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR:
  1-BİLATERAL ÜST LOB APİKAL SEGMENTLERDE FİBROTİK BANTLAR İZLENDİ.
  2-SOL AKCİĞER ÜST LOB LİNGULER SEGMENT DÜZEYİNDE PARAHİLER LOKALİZASYONDA İZLENEN BUZLU CAM DANSİTELERİ ÖNCEKİ TETKİTE DE MEVCUT OLUP PERFÜZYON FARKLILIKLARINA AİT OLABİLİR
  3-DAHA ÖNCE SOL AKCİĞER ALT LOB SUPERİOR SEGMENTTE İZLENEN FOKAL PERİBRONŞİAL İNFİLTRASYON ALANLARI TAM OLARAK REGRESEDİR.
  4-YENİ GELİŞEN PARANKİMAL LEZYON İZLENMEMİŞTİR.

  SOL AKCİĞER ÜST LOB LİNGULER SEGMENT DÜZEYİNDE PARAHİLER LOKALİZASYONDA İZLENEN BUZLU CAM DANSİTELERİ ÖNCEKİ TETKİTE DE MEVCUT OLUP PERFÜZYON FARKLILIKLARINA AİT OLABİLİR
  Hocam, bu ne anlama geliyor?önceki BT de de oldğu söylenen BUZLU CAM DANSİTELERİ PERFÜZYON FARKLILIKLARINA AİT OLABİLİR ne anlama geliyor?benim araştırmalarım PERFÜZYON:Bir sıvının,bir organ ya da yapının içine zerekedilmesi gibi bir anlamı var….ama benim BT LERİM İLAÇLA YAPILMADI Kİ???

  KAFAM ÇOK KARIŞTI HOCAM…..

  Hocam bunun ne anşama geldiğini de söylerseniz beni çok mutlu edersiniz…

  SAYGILARIMI SUNARIM…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:36 de 27 Ekim 2015 - Yanıtla

   Haşim Bey, buradaki bulgular sadece hafif bir enfeksiyon belirtileri. Sigaraya hala devam ediyorsanız lütfen derhal bırakın. Sağlıklı günler diliyorum.

 178. haşim küçükaksoy 16:27 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,

  39 yaşındayım, yaklaşık 17-18 sene sigara içtim

  15/09/2015 tarihinde çekilen BT YÜKSEK REZOLUSYONLU AKCİĞER filmi sonucum:SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR,SOL ALT LOB SUPERŞORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.KLİNİKLE KORELASYONU ÖNERİLİR. şeklindeydi..

  23/10/2015 tarihinde çekilen ESKİ YENİ KARŞILAŞTIRMALI HRCT SONUCUM AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR:
  1-BİLATERAL ÜST LOB APİKAL SEGMENTLERDE FİBROTİK BANTLAR İZLENDİ.
  2-SOL AKCİĞER ÜST LOB LİNGULER SEGMENT DÜZEYİNDE PARAHİLER LOKALİZASYONDA İZLENEN BUZLU CAM DANSİTELERİ ÖNCEKİ TETKİTE DE MEVCUT OLUP PERFÜZYON FARKLILIKLARINA AİT OLABİLİR
  3-DAHA ÖNCE SOL AKCİĞER ALT LOB SUPERİOR SEGMENTTE İZLENEN FOKAL PERİBRONŞİAL İNFİLTRASYON ALANLARI TAM OLARAK REGRESEDİR.
  4-YENİ GELİŞEN PARANKİMAL LEZYON İZLENMEMİŞTİR.

  Hocam bu iki BT sonucumu değerlendirerek bana yol gösterebilir misiniz?
  SAYGILARIMI SUNARIM…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:36 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

   Haşim Bey burada endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Sigara içmeye devam ediyorsanız derhal bırakın. Sağlıklı günler diliyorum.

 179. hakan tarım 19:00 de 22 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam.
  54 yaşindaki abimin sol cigerinde 2.5 cm metastaz olmus lezyonlar tesbit edildi. Henuz PET uygulanmadi ancak ondan sonra ilacli mi , ameliyat mi olacagina karar verilecegi soylendi. Benim size sormak istedigim, bu tarz islemlere tabi tutmadan abimi meksika da mukim direkt doğal tedavi yontemleri uygulayan Hoxsey biomedical klinigine goturmenin farkini yorumlanizdir. Simdiden ilginize tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:23 de 22 Ekim 2015 - Yanıtla

   Hakan bey, önce hastanın patoloji raporu ve PET sonuçlarını bilmek gerekir. Söylediğiniz merkezler bugün için kanıtlanmış hiç bir başarısı olmayan yöntemleri uyguluyorlar. Acil şifalar diliyorum.

 180. ozan 09:48 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  Yaklaşık 2 ay önce 5 gün kadar şiddetli boğaz ağrısı yaşadım ve devamında hekime gitmeden boğaz spreyi kullandım.Boğaz ağrım geçtiğinde 4-5 gün süreli öksürük ve bir kaç kez sert öksürükten sonra balgam ve balgamımda küçük kan geldi.
  Bunun üzerine Göğüs Uzmanına gittim ve kan tahlili,akciğer röntgeni ve BT istedi…sonuçları değerlendirirken kan tahlillerinin normal olduğunu söyledi.BT YÜKSEK REZOLUSYONLU AKCİĞER filmi sonucum:SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR,SOL ALT LOB SUPERŞORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.KLİNİKLE KORELASYONU ÖNERİLİR. şeklindeydi..Hekim bana 14 gün süreli 2×1 aksef 500 mg kullanmamı söyledi.
  İlaçlarımı bitirdikten sonra kontrole gittiğimde hala günde 1 -2 kere bazen 3 kere balgamımda KAN olduğunu söylediğimde..Bana BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN ÖKSÜRÜKLE BİRLİKTE BALGAMINIZDA KAN OLMASI DEDİ.ÖKSÜRÜP ÖKSÜRMEDİĞİMİ SORDU ÖKSÜRMEDİĞİMİ BELİRTTİM.
  Hocam,aradan geçen 2 aylık sürede HALEN BALGAMIMDAN GÜNDE 1-2 KERE KAN GELİYOR AMA BU BALGAM DEDİĞİM ÖKSÜRÜKLE GELMİYOR YUTKUNDUĞUMDA YANİYUKARIDAN BİR YERLERDEN BALGAM GELİYOR..
  Hocam BT sonucumu değerlendirebilir misiniz ve bu balgamdaki kan problemim neden olabilir lütfen bana yol gösterebilir misiniz?
  SAYGILARIMI SUNARIM…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:42 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ozan Bey, bu filminizde ağızdan kan gelmesini açılayacak bir durum yok. Önce bir Kulak Burun Boğaz muayenesi yapılmalıdır. Burada bir sorun görülmüyorsa bronkoskopi ile bronş (hava yolları) ayrıntılı olarak incelenmelidir. Bu özellikle sigara içiyorsanız ve yaşınız 40’ın üzerinde ise daha acil yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 181. Arzu Bal 21:04 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam çok teşekkür ederim. Tedavi için babamı size yönlendirsem, ilgilenirmisiniz? Ufakda olsa bi umudumuz var sayenizde.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:58 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

   Arzu Hanım, bizim uzun yıllardır işimiz bu hastalığın tedavisini kapsıyor. Yardımcı olmaktan tabii ki memnuniyet duyarız. Geçmiş olsun dileklerimle.

 182. Arzu Bal 02:06 de 18 Ekim 2015 - Yanıtla

  Klinik Tanı:
  Akciğer Ca? (İCD-10 Kodu: 34* – Toraks BT’de sol akciğer üst lobda aort kavsini çevrelemiş yaklaşık 63×59 mm boyutlu kitle lezyonu)(Tanı,Evreleme).
  BULGULAR:
  Baş-boyun bölgesinin değerlendirilmesi hasta hareketine sekonder optimal yapılamamıştır. Değerlendirilebildiği kadarıyla;
  Beyinde kortikal alanlarda ve subkortikal gri cevherde FDG tutulumu normal sınırlar içindedir. Beyaz cevherde patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.
  Servikal ve subraklaviküler lenfatik istasyonlarda hipermetabolik lenf nodu saptanmamıştır.

  Sol akciğer üst lob apikoposterior segment bronşu ağzından başlayıp superiora doğru paramediastinal alan boyunca devamlılık gösteren, mediastene invaze görünümlü, plevral tabanlı, düzensiz sınırlı yaklaşık 55x60x86 mm boyutlu, malignite derecesinde hipermetabolik (SUVmax=10,1) kitle lezyonu mevcuttur. Histopatolijik verifikasyonu önerilir.

  Sol akciğer üst lob linguler segmentlerde ve alt lob posterobazal segmentte anlamlı metabolik aktivite artışı göstermeyen nodüler ve retikülonodüler dansite artış alanları izlenmiştir.

  Sağ akciğer üst lob anterior segmentte minimal metabolik aktivite artışı gösteren (SUVmax=1,6) retikülonodüler dansite artış alanları izlenmiştir (enfektif süreç?).

  Mediastende arkus aorta sol lateral komşuluğunda, aortopulmoner pencerede, sağ üst-alt paratrakteal alanda, anterior mediastende ve prekarinal alanda mediastinal vasküler aktivitenin altında metabolik aktivite gösteren lenf nodları izlenmiştir.

  Karaciğerin ve sürrenal glandların metabolik aktivitesi fizyolojik sınırlar içerisindedir.

  Dalak superior parankiminde yaklaşık 15×16 mm boyutlu, malignite derecesinde hipermetabolik (SUVmax=8,7) hipodens lezyon mevcuttur (metastaz?). Radyolojik korelasyonu önerilir.

  Abdominopelvik ve inguinal lenfatik istasyonlarda hipermetabolik lenf nodu saptanmamıştır.

  Görüntüleme alanına giren kemik yapılarda metastaz açısından anlamlı olabilecek patolojik metabolik aktivite artışı izlenmemiştir.

  Bize tek denilen ameliyat için çok geç kalınmış olması.

  Sizce?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:45 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

   Arzu Hanım, dalakta kanser yayılması son derece nadirdir. Bunu anlamak için üst batın MR yapılmalı ve bu lezyonun gerçekten bir metastaz olup olmadığı kanıtlanmalıdır. Eğer metastaz değilse ameliyat edilmeli ve ardından kemoterapi almalıdır. Acil şifalar dilerim.

 183. Özlem zatarsiz 23:17 de 16 Ekim 2015 - Yanıtla

  mrb hocam babam 57 yasinda cuma gunu bironoskobi yapildi sag akcigerini kaplayan 3.5 cm tumor tespit edildi pazartesi biyopsi sonucu cikti adenokarsinom turu akciger ca teshisi konuldu aksaminda beyin emari sali gunu pec pt cekildi sonucu carsamba aldim metasitaz yok pecte cok yogun gorulmemis bt de gorulmus bugun konseye girdi tekrar bt istenildi ama cerrah kafami karistirdi once mediastinoskopi yapilicak sonra acik ameliyatla devam edilip sag akcigerin %70 alinicak dediler kafam karisti mediastinoskopide bisey gorursek acik ameliyat deyil kemoterapi yada radyoterapi yapilicak denildi peki dedkm surec iyilesme sureci ne dedim amiyat olursa %50 kemotorapi olursa %30dedi yasama sureci 5 yil 6 yil kafam vok karisti

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:42 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

   Özlem Hanım, bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için doktorunuzla daha ayrıntılı görüşmeniz gerekiyor. Biz açık ameliyat yöntemi uygulamıyoruz, kapalı ameliyat yöntemi hastaya daha az zarar verici olduğu için bu yöntemi uyguluyoruz. Sorularınıza tarafımızdan daha ileri yanıt verilmesi için dilerseniz randevu alabilirsiniz (02123043940 / 05321519734).

 184. Ali 13:48 de 14 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Babama akciğer kanseri teşhisi konuldu. Torakotomi ile lobektomi uygulanarak ameliyat oldu. Annemden aldığım bilgiye göre babam için doktor şunu demiş:

  Akciğerin arka yüzünde yara varmış. Kaburgaya yapışmış. Onu temizlemekle uğraşmışlar. 5 saat kadar sürdü ameliyat. Arkadaki kaburgaya yapışan yara ilerlemiş bir kansere mi işaret eder? Patolojiyi bekliyoruz ayrıca.

  Ama babamda kanser belirtilerinin ve en önemlisi ileri evre belirtilerinin biri yokken bu teşhis kondu. Ameliyat edildi. Bundan ne anlamalıyım?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:02 de 14 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ali bey akciğer kanseri bazen kaburgalara doğru uzanır ve orayı da içine alabilir. Bu çok kötü bir durum demek değil. Ameliyatla bu bölge de temizlenmişse sorun olmaz. Değilse buradan nüks etmesi mümkündür. Bütün değerlendirmeleri sizi ameliyat eden doktorlarınızdan almanız gerekiyor. Acil şifalar diliyorum.

 185. Arzu Bal 18:49 de 13 Ekim 2015 - Yanıtla

  Ama raporu ek olarak nasıl gönderebilirim?

 186. Arzu Bal 18:43 de 13 Ekim 2015 - Yanıtla

  Semih bey,
  babamın pet-ct sonucunu size göndersem, bana izah edebilirmisiniz acaba?

 187. emine 22:58 de 11 Ekim 2015 - Yanıtla

  Amcam lenfomaca, ucuncu evresinde 6 kur kemoterapi 2 kur yedeginde olmak uzere 8 kur aldi, 20 gun ışın tedavi gordu ve bu surede hastamiza istek uzeri birkez kan tahlili yapildi,, simdi agizi yara acile goturduk ve karacigerde sorun cikti…iyi olma orani ne derece bu tur hastalarin.biz doktor ihmali sonucumu bu durumdayiz tskler simdiden

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:38 de 14 Ekim 2015 - Yanıtla

   Emine hanım doktor ihmalini nereden ve nasıl çıkartıyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum. Lenfomanın bir çok çeşidi var. Size ayrıntılı değerlendirmeniz olmadan yorum yapmam olanaksız.

 188. sevda ay 21:55 de 9 Ekim 2015 - Yanıtla

  hocam merhaba babam 71 yaşında yapılan bronkoskopide skuamöz hücreli karsinom teşhisi ile şubat ayında sağ iki lobu alınmak suretiyle ameliyat oldu.Ameliyat sonrası 4 seans kemoterapi aldı. Herşey yolunda gidiyordu iyileşti durumu düzeldi fakat kemoterapi sonrası tomografide sağ akciğerde nüks olduğu anlaşıldı. 3,5 cm kitle şimdi nedenini anlayamadan tekrar koşturduk. Şükür şi yayılma yok diğer organlara doktorumuz tekrar ameliyat dedi biraz kararsız kaldık ama ameliyata karar verdik. Fakat korkmaya başladım ve acaba başka ne yapabiliriz? (doktorumuz kemoterapi-radyoterapi olabilir ama en etkili ameliyat dedi ama ameliyatta riskli olduğu için uykularım kaçıyor) şİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:08 de 11 Ekim 2015 - Yanıtla

   Sevda hanım hastanız ameliyat için uygun bulunmuşsa bu en iyi şanstır. Kemoterapi ve radyoterapi sadece ameliyat olması olanaksız olan ilerlemiş hastlaık durumlarında tercih edilen başarı şansı sadece kısıtlı olan yöntemlerdir. İkinci kez ameliyat her zaman ilk ameliyata göre risklidir. Tecrübeli ekiplerce donanımlı merkezlerde gerçekleştirildiğinde risk daha düşüktür. Acil şifalar dilerim.

   • sevda ay 01:13 de 12 Ekim 2015 - Yanıtla

    Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun .

 189. Eda Akcakaya 22:10 de 5 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam anneme 4.evre akciger khdk teshisi kondu 3 ay önce. Kliniği iyi dendi. Ama 3.kur sonrasında ağrıları-bacak, kol- cok artti. Son zamanlarını aci içinde geçirmesine mi neden oluyoruz? Tedavi olma şansı çok mu düşük?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:12 de 6 Ekim 2015 - Yanıtla

   Eda hanım 4. evre akciğer kanserinde kemoterapi yaşam süresini ancak belli bir süre uzatabilir. Tam tedavi şansı çok yüksek değil ne yazık ki. Hastanın kemoterapi sırasında ileri derecede sorunları oluyorsa kemoterapinin yarardan çok zararı olur. Kemoterapi uygulayan doktorlarınız size bu konuda yol gösterecektir. Acil şifalar diliyorum.

 190. pinar 18:37 de 5 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam nefes alip verirken sol sirtimda devamli hirilti var neden acaba

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:11 de 6 Ekim 2015 - Yanıtla

   Pınar hanım bunun sebebini anlamak için önce muayene olmanız ve uygun akciğer filmleriniz çekilmelidir. Bir göğüs hastalıkları doktoruna başvurmnız gerekir. Geçmiş olsun.

 191. kader 14:45 de 5 Ekim 2015 - Yanıtla

  Cvp verdıgınız için çok teşekkur ederım sıze ama ama eksik yazmışım cıgerınde cıktı kanser hücresi ama temizlendı lenf cıkmadı suan hastanede daha tam iyleşmedi kemoterapi tum kanserlerde şartmı agır bı sürec cunku babam için cigeri ve yaraları iyleştikten sonra bakılacak ama ciğerin buyuk bi kısmı alındı kemeterapi sartmı cok tesekurler ilginize

 192. kader 10:47 de 3 Ekim 2015 - Yanıtla

  Mrh babam 4 agustosta akcıger amelyatı oldu lenflere sıcramadıgı için amelyata devam edıldı.yalnız cigerınde cok fazla parcaklar çıktı kanser dısında oda meslegınden dolayı galıba karafırında calısmaktan.cok yogun balgamı vardı 2 kere onu temizledıler.2 hafta once cok öksurmeyye balgam cıkarmaya başladı.hastaneye goturduk cıgerın tam yerını doldurmamıs ve bosluk olmusmuş vede delık varmış amelyata aldılar o boşkulta cok fazla enfeksıyon cıktı temizledıler 2 kamurgasını aldılar sırtından delık açtılar enfeksoyon olursa ordan kontrol için cunku enfeksıyon oldugunu amelyat esnasında gorduler onun öncesı atesı fılan cıkmadı kanında cok az miktarda cıktı ama amelyat esnasında cok yogun oldugunu soyledıler olusan o delıgı surtından doku alıp kapattılar suan hastanede ve biz tedırgınız

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:18 de 4 Ekim 2015 - Yanıtla

   Kader hanım bu uzun bir süreç gerektiriyor. Açık ameliyatlardan sonra nadir de olsa bu durum gelişebiliyor. Sabırla tedavi sonucunu beklemelisiniz. Akciğer kanserinden kurtulmuş olması önemli bir şans. Acil şifalar.

 193. eliftutkun 10:06 de 3 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhabalar Semih Bey,kayinpederimin hastaligini ilk ogrendgimz asamalarda hep size danismistim.simdi yeniden size sormak istediklerim var.sag akciger ana bronsta tamamina yakin tikayacak kitle mediasten ve sag akcigerde lenf nodlari mevcut ayrica sol bobrek alt pol lateralinde heterojen dansitede hipermetabolik lezyonun olasi neoplastik olusumu acisindan usg istendi.fakat acil Rt’ye baslanmisti bogulma tehlikesine karsin.2×10 gunluk isin tedavimz bitti.Ptv sag akciger primer tümor dozu 3000cGy fraksiyon dozu 300 fraksiyon sayisi 10 alan sayisi 4.Ptv boost tumor dozu 2000cGy fraksiyon dozu 200 fraksiyon sayisi 10 alan sayisi 4.uygulanan tedavi raporu.Rt sonrasi babam cok iyi durumda.öksurukten konusamaz haldeyken artik hic oksurmuyor.istahi iyi durumda.bir de morali cok yuksek.fakat tedavinin ana kisminin Kt oldugunu biliyorum.kt de cökus yasamasndan korkuyorum.evre 4u gosterdgini soylemstnz raporlarmzin.bazi evre 4 hastalarna kt uygulanmadgni biliyorum ve dolayisiyla suanki iyi gorunen tabloyu bozup kotu bir tabloya donusturmesinden korkuyorum.fikirleriniz cok muhim.simdiden sabriniz ve gorusleriniz icin tesekkurler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:16 de 4 Ekim 2015 - Yanıtla

   Elif hanım, radyoterapi ile tümör yok edilmiyor sadece küçültülerek nefes borusunda oluşturduğu ana sorun ortadan kalkıyor. Tedavi olmazsa kısa bir süre sonra yine büyüyecek. Bu süreyi uzatmak için uygn şeklide kemoterapi gerekir. Genel durumu uygunsa mutlaka kemoterapi uygulansın. tekrar acil şifalar diliyorum.

 194. ayse 19:48 de 2 Ekim 2015 - Yanıtla

  Mrb hocam babam 65 yaşında küçük hücreli akciğer kanseri 3 kür kemo aldı 2 ila 3.evresinde idi bir aylık tedavi sonrasında pet çekildi ve hastalıkta ciddi anlamda kuculdu gu görüldü nohut tanesi kadar kalmış doktorumuz ameliyat dedi ama babam kabul etmiyor ışın tedavi olmak istiyor size göre babam hangi tedavi olmalı biz çok kararsız yardimci olursaniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:14 de 4 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ayşe hanım ameliyat olması mümkünse akciğer kanserinde en başarılı yöntem budur. Kapalı yöntemle uygulanacak (özellikle tk port torakoskopi yöntemiyle) bir operasyon hastaya son derece az zarar verir. Radyoterapi başarısı sınırlıdır. Biz doğru olan öneriyi söyleriz. Karar hastaya aittir. Acil şifalar diliyorum.

 195. Nazlı 01:12 de 29 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhaba Doktor bey babama akciğer kanseri teşhisi koyuldu ve babamın sol akciğer alt lobda 98×82 boyutunda kitle görünüyo bunun riski nedir yardımcı olur musunuz ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:08 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

   NAzlı Hanım, hastanıza PETR-CT çekilerek vücuda yayılıp yayılmadığı araştırılmalı. Yayılmamışsa ameliyat gerekir. Aksi durumda kemoterapi uygulanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 196. Hülya 02:33 de 28 Eylül 2015 - Yanıtla

  HOCAM ANNEM KÜÇÜK HÜCRE DIŞI AKCİĞER KANSERİ HİÇ BİR YERİNDE YAYILMASI YOK BEŞ KÜR KEMOTERAPİ ALDI VE AZ BİR GERİLEME OLDU ŞİMDİ İSE HEM KT HEM RT EŞ ZAMANLI ALICAK SİZCE NE KADAR OLUMLU SONUÇ ALABİLİRİZ 5CM TÜMÖRÜ EVRE 2 a sonu 3 a başlangıcı dediler teşwkkürler

 197. ALEV SAKARYA 14:13 de 23 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhabalar hocam;
  Babama akciğer kanseri teşhisi konuldu. Yaşı 59. Yapılan PET sonucunda: Sol akciğer apikalde 3cm boyutlarındaki yumuşak doku lezyonyunda artmış FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax=8.6) Sağ alt paratrakeal ve paraaortik birkaç adet LAP’da normal/hafif FDG tutulumu izlenmiştir. (SUVmax=sırasıyla 2,5-3,5-4,4). Raporun sonuç kısmında Sol akciğer FDG tutulumu malign lezyon lehine değerlendirilmiş ve Sağ akciğer için lenf nodu metastazı açısından süpheli bulunmuş. Yapılan operasyonla akciğerden parça alındı lenf noduna metastaz yapıp yapmadığına göre tedavi belirlenecek. En az 3 farklı Prof. ile görüştük hiçbişey söylemiyorlar sadece ameliyat veya kemoterapi diyorlar. Sizce durumu nedir? Yapılacak tedavilerle tamamen kanserden kurtulma şansı nedir? Nüksetme veya başka organlara metastaz yapma olasılığı nedir?
  İyi günler. Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:44 de 29 Eylül 2015 - Yanıtla

   Sayın Sarıkaya, lenf bezlerinde yayılma olup olmadığını anlamak için mediastinoskopi yapılacak. Metastaz yoka ameliyat olması gerekir, metastaz çıkarsa ameliyatın faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

 198. Burak Kızılgeçit 20:01 de 20 Eylül 2015 - Yanıtla

  Semih bey merhabalar;
  Babama daha yeni küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konuldu yaşı 52 lenf bezlerine ve böbrek üstü bezlere sıçrama var 4.evre dediler. İlk doz kemoterapisini aldı daha ilkinden olumlu sonuclar goruldu böyle giderse 4. Dozda kesebiliriz kt yi dedi doktoru. Bu aşamada tamamen iyilesme olasılığı nedir yada bu kanser aşısı falan varmış arastirmalarima göre etkisi tam kanıtlanmamış bu konuda bilginiz varsa eğer yada her ne yapilabilecekse yapmaya haziriz. Bu arada babam ayni zaman da 6 yıldır diyabet hastasi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:36 de 29 Eylül 2015 - Yanıtla

   Burak bey akciğer kanseri aşısı henüz deneme aşamasında, asla kanıtlanmış bir etki söz konusu değil ne yazık ki. Son evrede akciğer kanserinde kemoterapi ile 5 yıllık sağ kalım oranı %5’in altındadır. Acil şifalar dilerim.

 199. ibrahim 00:10 de 20 Eylül 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi aksamlar yaşım 29 çekindigim tomografi sonucunda akcigerimin sag alt köşesinde 55 mm çapında kitle olduğu ortaya çıktı kapsülü saglam ve sınır çizgisinin iyi olduğunu biyopsi yapılmadı henüz ama nörolojik tümör olduğunu tahmin ediyorlar ve ameliyat olmamın gerektiğini söylüyorlar ama açık ameliyat olacağı için enfeksiyon ihtimalinden dolayı terettüt üm var ne tavsiye edersiniz bide kapalı ameliyat olma imkanı varmı ki

 200. Bahar 16:37 de 19 Eylül 2015 - Yanıtla

  Mrb hocam benim annem 47 yaşında karaciğerinde tümör vardı 10 saatlik bi ameliyat başarılı geçti iki yıl geçti üzerinden akciğerlerde nodüller mevcut ve son evre metaztas dediler yapabilvek bişey olöadığını sölediler ama sadece kemoterapi alında başka bi operasyon mümkün mü ç

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:29 de 19 Eylül 2015 - Yanıtla

   Bahar hanım, karaciğer kanseri akciğer metastazı varlığında akciğerdeki metastazlar için zaman zaman operasyon uyguluyoruz. Ancak buna karar verebilmek için hastanın BT sonuçlarını görmemiz, hastayı değerlendirmemiz gerekir. Ayrıca PET-CT’de başka bir organda metastaz olmaması, hastanın fonksiyonlarının uygun olması gibi bir çok kriteri dikkate alıyoruz. Bu nedenle hastanızı ve sonuçları görmeden ileri bir yorumda bulunamıyorum. Acil şifalar diliyorum.

 201. Eyüp koç 08:07 de 16 Eylül 2015 - Yanıtla

  Kardeşim 24 Yaşında ak çiğer kanseri dediler hangi hastane bu hastalığa güzel cevap verebilir saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:17 de 16 Eylül 2015 - Yanıtla

   Eyüp Bey akciğer kanseri konusunda bizler (Acıbadem Maslak Hastanesi) tüm ülkemize ve yurt dışı hastalara en yoğun hizmet veren hastaneyiz. Dilerseniz yardımıcımız Ebru Hanım size randevu verebilir (02123043940 / 05321519734). Acil şifalar diliyorum.

 202. Ali 23:07 de 15 Eylül 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Babama lütfü kırdarda torakotomi uygulanacak.

  Kuvvetli şüpheyle maligniteyi işaret ettiği belirtilen bir biyopsi sonucu var. Pet ct sonucu ise benign tümörü işaret etmekte.

  Babamın ameliyat olma gerekçesi ac ca yazılmış parantez içinde adenokarsinom ve iyi diferansiye olduğu yazılmış.

  Son olarak da sitolojik bulgular eğer ki destekliyor ise iyi diferansiye bir adenokarsinom olduğu yazılmış raporda.

  Merak ettiğim konular ise sonuçta atipi olmadığı yazıyor.

  Alt kısımdaki icdo kodu 8000/1 kısımda ise benign ya da malign olduğu belirsiz yazıyor. Bu tam olarak nasıl anlaşılmalıdır?

  Sonuçta torakotomi çok ağır bir ameliyat türü.

  Son sorum olarak ameliyat şansı olan bir hasta diğer tedavi türlerine göre daha şanslı sayılabilir mi?

  Tam raporun görselini mail adresinize yorumladım.

  (Telefonunuzu arasam babamı sigara içmemesi konusunda korkutmanız mümkün mü?)

  Teşekkürler iyi ki varsınız.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:15 de 16 Eylül 2015 - Yanıtla

   Ali bey, şimdi bababnız başka bir hastanede tedavi görüyor. Oradaki doktorlarınızın önerilerine göre hareket temeniz uygun olur. Telefon görüşmeleri için ne yazık ki vaktimiz olmuyor. Dilerseniz yardımcımız Ebru Hanım’dan randevu alabilirsiniz (02123043940 / 05321519734). Acil şifalar dilerim.

 203. fatih bolat 00:33 de 13 Eylül 2015 - Yanıtla

  Hocam Babam akciğer kanseri böbrek üstü bezinede sıçramış 3kür kemoterapi aldı cigerdeki 4.5 cm den 4 cm ye düştü böbrek üstü bezindeki büyüme yaptı şimdi işin ve kemoterapi alıyor yaşı 56 cevabinizi bekliyorum teşekkür ler kolay gelsin .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:18 de 13 Eylül 2015 - Yanıtla

   Fatih bey, dördüncü evre akciğer kanserinde beklenen yaşam süresini uzatmanın yolu hastaya kemoterapi verilmesidir. Eğer genel durumu uygunsa bu tedavi fayda sağlar. Ne yazık ki bu evreye gelmiş akciğer kanserinde tamamen düzelme son derece düşük bir olasılıktır. Düzelme olasılığı ancak 1. ve 2. evredeki akciğer kanserli hastalarda çok daha yüksek oluyor. Acil şifalar diliyorum.

 204. mihammed 00:00 de 12 Eylül 2015 - Yanıtla

  sayin semih hocam oncelikle bizi aydinlattiginiz icin tesekkur ederim mail cvp verdiginiz icin mailinizden sonra muaynenize gecen hafta kiz kardesimi saldim hocam yene bi umut icin yenede allah razi olsun sizden aciklamalariniz icin ona sunu demissiniz bi test yapilacak diye hocam o test yapildi fakat ayin otuzunda cikacak doktorum diyorki eger o pozitif cikarsa akilli hap tedavisine baslayacagiz dedi size sormak istedigim hocam neden veya ne amacla pozitif yani burda pozitif cikacak olan ne negatif cikarsa neden verwmiyoruz bu akilli haplari beni bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinirim hocam hersey icin cok tesekkur ederim hocam allah razi olsun sizden

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:54 de 12 Eylül 2015 - Yanıtla

   Mihammed bey, bu “akıllı ilaçların” kullanılabilmesi ancak sendeki tümörde bir maddenin olmasına bağlı. Bu madde varsa (yani test pozitifse) ilaç işe yara, madde yoksa (yani test negatifse) işe yaramaz. Test bunun için yapılıyor. Kardeşinle muayenehanemde ayrıntıları konuştuk ama sen de aklına takılan her şeyi bize sormalısın ki tedavi sürecin daha başarılı olsun. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

 205. merve 16:37 de 8 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam.Babam ileri seviyede verem.Biyopsi sonucu akciğerde ve lenflerde küçük hücreli kanser var. Kemoterapiye cevap verir cinsten lakin verem vücudu çok zayıf düşürdüğünden kemoterapi olmuyor. Pet taraması neticesinde sağ akciğerinde biri 7 cm diğeri 2 cm olmak üzere 2 kanser kitlesi sol akciğerde ise 3 cm olan bir kanser kitlesi var. Lenf bezlerine de sıçramış.Kanserin salgıladığı durum uygunsuz adh sendromuna sebebiyet veriyor.Bu sendromda tuz kaybına sebep oluyor.Şiddetli baş ağrısına da. Ağız yoluyla ilaç ve besin alamıyor. Nefrolojiye göre böbrek sıkıntısız.Nörolojiye raporuna göre kanser beyine sıçramamış. Napalım hocam.Bitkisel kürler işe yarar mı? .Son zamanlarımı kaldı? Ne dersiniz hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:52 de 8 Eylül 2015 - Yanıtla

   Merve hanım, bu durumda tedavi alması mümkün değil. Tedavi uygulamayan bu grup küçük hücreli akciğer kanserlerinde beklenen yaam süresi ortalama olarak 1 yıldan daha kısadır. Lütfen doktorlarınızın kontrolünde kalın. Verem hastalığı kontrol altına alınır alınmaz kanser tedavisine başlanması gerekir. Ailedeki herkes sigarayı derhal bıraksın. Acil şifalar dilerim.

 206. ilknur Kuşaksız 18:17 de 7 Eylül 2015 - Yanıtla

  Semih bey babam 63 yaşında 28 agustos ta akciğer kanseri tanısı konuldu pet ct çekildi buradaki dr dedigine gore sekiz cm genisliginde sol akciğer ust lopta ama genisleme eğilimli bize tipini tespit ermek için bronkoskopi yapılacak dedi acaba bu islem dogru bir yol mu. Bazıları bunun kanserli hucrenin daha hizli yayılmasına neden olduğunu söylüyor lutfen bu konuda bizi bilgilendirir seniz cok seviniriz Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:20 de 7 Eylül 2015 - Yanıtla

   İlknur hanım, akciğer kanserinde doğru teşhis ve tedaviye karar verirken çok zaman harcıyoruz. Buradan hiç görmediğim ve tetkiklerini bilmediğim bir hasta için yapacağım değerlendirme çok yeterli olmayabilir. Yine de kanserin çapı 8cm ise burada hücre tipini belirlemek gerekir. Farklı akciğer kanseri hücre tiplerinde farklı tedavi yaklaşımları söz konusudur. “Bazıları” bunun kanserin yayılmasına sebep olacağını söylediğini yazmışsınız. Sanırım bu “bazıları” tıp mesleği ile uzaktan yakından ilgisi olmayan komşular veya yakınlarınızdır. Bu tür görüşler size ve hastalara sadece zarar verir. Eğer kanserden biyopsi alınmaz ise tedaviyi nasıl yapabiliriz? Bu durumda hiç bir şey yapılmazsa babanız ne kadar süre yaşayabilir diye düşünüyorsunuz? Eğer biyopsi alınması kanserin yayılmasına sebep oluyorsa tüm dünyada yüzbinlerce doktor hastalarına zarar veriyor demektir. Lütfen kulaklarınızı bu tür hurafeler tıkayın ve doktorlarınızın önerilerini dinleyin. Bronkoskopi yapılsın ve sonucuna göre tedavi planlaması gerçekleştirilsin. Acil şifalar diliyorum.

 207. Ahmet kent 10:55 de 4 Eylül 2015 - Yanıtla

  Semih bey zamanınız için teşekkürler, herkese acil şifalar dilerim.

 208. derya 02:04 de 4 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merbaha doktor bey ..
  Babam 71 yaşında 2 ay önce akciğer ameliyatı oldu amelyat güzel geçti 6×4 cmlik tümor alındı ve lenf bezlerindede kitle tespit edildi ama iyi huylu zararsız denildi . Ameliyattan 1 ay sonra babam kemoterapi görmeye başladı 3.kemoterpye girdi kilo kaybı yok yemeğini yiyor normal hayatına devam ediyor sadece nefes eskisi gbi değil ve gece uykusuzluk yaşıyor 2 gün önce babamn durumunu sordum doktoruna nasıl diye iyi değil açıkçası çnkü 4.evrede dedi şaşırdım çnkü biz tedbir amaçlı kemoterapi gördüğünü sanıyorduk ameliyatla atlattığnı düşünmüştük normalde haftada bir gün ilaç aşıyodu ama nefes alamadı nefessz kaldığı için ilaçları değiştirldi artık 21 günde bir alacak kemoterapiyi .6 aydır uğraşıyoruz bu arada ilk gittiğimizde 1 cmdi 5 ay sonuç beklediğimz için bu kadar gecikti herşey. Birde son 1 haftadır balgam çok fazla çıkarıyor . Anlattığım kadarıyla birde siz yardımcı olur musunuz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:17 de 4 Eylül 2015 - Yanıtla

   Derya hanım, akciğer kanserinde 4. evre demek kanserin başka organ veya organlara yayılmış olduğu anlamına gelir. Bu evrede ameliyat çok nadiren uygulanır (örneğin beyinde tek metasta olması gibi). Sizin durumunuzu bilmiyorum. Metastazın ameliyattan sonraki 2 ay içerisinde gelişmiş olduğu düşüncesinde değilim. Lütfen doktorunuza neden 4. evre olduğunu ve öyle ise neden ameliyat olduğunu sorarak öğrenin. Eminim ki son derece doğru tıbbi açıklamaları olacaktır. Acil şifalar dilerim.

 209. Ahmet kent 22:30 de 2 Eylül 2015 - Yanıtla

  Sayın doktor,
  yenile babama sol üst lob da 1-3 cm boyutlarında ve yayılmamış SUV max11,5 pet-CT sonucu var. Bundan sonraki adımlar için tavsiyeleriniz ne olabilir? Teşhis çok yeni Olduğu için doğru Teşhis ve tedavi için doğru yönlendirme yapabilirseniz sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:37 de 3 Eylül 2015 - Yanıtla

   Ahmet Bey, bu 1. evrede bir akciğer kanserine işaret ediyor. Bizim bu konudaki yaklaşımımız tek port VATS denilen yöntemle 3,5cm bir aralıktan girilerek önce kitlenin teşhisi için biyopsi yapmak ve işlem sırasında patoloji incelemesi yapılmasıdır. Burada sonuç kanser olarak bildirilirse hasta uyandırılmadan aynı seansta yine aynı 3,5cm aralıktan devam edilerek kanserli sol üst lobun ve lenf bezlerinin çıkartılması gerekir. Patoloji incelemesinde kanser olmadığı bildirilirse (bu olasılık düşük) lobektomi yapmaya gerek yoktur. Bu evrede bir kanserde ameliyat sonrası başka ilave tedavi gerekli olmaz.
   ABD’de doktor eğitimi için halen yayınlanmakta olan bu operasyon videomuz http://www.ctsnet.org/article/35-cm-single-incision-vats-lobectomy-lung-cancer adresinden izlenebilir. Acil şifalar dilerim.

 210. Muhammed 16:51 de 1 Eylül 2015 - Yanıtla

  Slm hocam babam suan kucuk hucreli disi akciger kanseri sag akcigerinin ust bolgesinde 4cm idi ve lenf benzlerindede vardi 35 gun isin 5 kur kemoterapi aldi fakat enfeksiyon kapmis denildi yatisa alindi atesi 38 39 dan asagi dusmuyordu simdi azda olsa atesi dusurduler fakat sicrama yapmis hocam bobrek ustu bezlerinde 8cm ve 4 cm tumer var doktorumuz ameliyat sansi yok diyor hocam napacam bana bi yardimci olursaniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:29 de 2 Eylül 2015 - Yanıtla

   Muhammed bey babanızdaki akciğer kanseri 4. evreye gelmiş. Bu evrede hastanın yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak için tedavi planlamaları yapılır. Akciğer kanserinde tedavinin başarılı olması için hastalığın 1. ve 2. evrede olması gerekir. Bu evrelerde ameliyatla hastanın kanserden kurtulması mümkündür. Kanser daha ileri aşamaya geçip lenf bezlerine veya diğer organlara yayıldığı durumlarda kanserden tam olarak kurtulma olasılığı son derece düşüktür. Bu evrelerde tedavi yaşam süresinin mümkün olduğunca uzatılmasına yönelik olur. Umarım babanızda olumlu sonuçlar alınabilsin.

 211. Murat anar 15:30 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

  hocam babam 68 yasinda 1,5 yil once akcigerinde 2,5cm*1,2cm nodul goruldu biopsi yerine parca komple alindi, sonra lobektomi ile sol alt lob u komple alindi. Kucuk hucre disi adenokarsinom du. Suan tekrar goruldu . Akcigerde 2cm bronslarda 3,5 cm lenflerde 1,2 cm diaframa dogru 12cm . Uzak metastaz degil. Teshisi konuldu kemoterapi cisplatin veriliyor. Baska bir tedavi yontemi var mi .

 212. Mine 02:07 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam dayım akciğer kanseri evresi III b
  Radyoterapi görüyor almanyada. Önce ameliyat oldu sonra kemoterapi aldı şimdi de radyoterapi görüyor. Öksürüyor ve nefesi çok yavaş alıyor bunun sebebi nedir bir de onerceginiz tedavi türü var mı? Teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:08 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Mine hanım, hem ameliyat, hem kemoterapi ve hem de radyoterapi birlikte alındığında bu bahsettiğiniz yakınmalar ortaya çıkar. Öksürük genellikle radyoterapinin yarattığı tahribat sonucu oluşur. Kortizon tedavisi öksürüğün çok yoğunlaştığı dönemde geçici olarak kullanılmalıdır. Ancak tedavilerinizi sizi takip etmekte olan doktorların önerileri doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz. Ben hastayı ve tetkiklerini görmeden sadece bazı yorumlar yapabilirim. Acil şifalar diliyorum.

 213. bülent eycan 17:36 de 26 Ağustos 2015 - Yanıtla

  hocam iyi günler; benim babam 67 yaşında 7 mayısda akçiğer kanseri ameliyatı oldu sağ akçiğer tamamen alındı. yaklaşık 6 gün yatdıktan sonra taburcu olundu ,evresi 2 denildi daha sonra babamda aşırı hırıltılar oldu haziranın 1 inde acilen …. üniversitesi göğüs cerrahi bölümüne tekrar yatırıldı ve ameliyat olduğ yerde iç kısımda sıvı birikim olduğu ve ayrıca enfeksiyon kapmış olduğu söylendi 16 gün yatarak tedavi etdiler eve gönderip ayın haziranın 26 da 2inci ameliyat yapıldı sıvı boşaltılıp açık olan yer dikildi (not:ameliyat edilen patoloji sonucunda 2 tane aktif olmayan tiberküloz lekesi saptandı ve ilk ameliyatdan sonra tiberküloz ilaçlarıda almaya başlandı)biz daha sonra temmuzun 7 si gibi 2inci ameliyatdan sonraki hafta taburcu edildik.ama hala enfeksiyonu bir türlü geçmedi enfeksiyon bölümüne yönlendirdiler orada labaratuvar sonucunda aşırı antibiyotik kullanımından candida albicans diye bakteri üremiş 1 ay kadar da değişik antibiyotik ve zolax adlı mantar ilacı kullandık ,şu an en son verdiğimiz kanda bakteri kalmadığı çıktı enfeksiyon yüzünden kemoterapi göremedik bize 18 ağustosda onkolojiye gidebileceğimiz söylendi onkolojideki hoca ameliyatdan sonra gelmemiz gerektiğini geç kaldığımızı söyledi ve kasıma kadar bekleyip tamamamen düzelmesi gerektiğini tiberkülozun 6aylık tedavisinin bitmesi ve enfeksiyonun geçmesini söyledi …bu arada babam baya bi kilo kaybı yaşadı şu an 60 kilo civarı soruma gelince hocam biz bu kemoterapiyi kaçırdık hastane enfeksiyonu yüzünden… filmlerine bakan cerrah ve onkoloji hocaları durumun sıkıntı olmadığını söylüyo ama size danışmak istedim ,buarada ilk ameliyat öncesi meteztas olmadığı söylenmişti sadece akciğerde olduğu denmişti… kemoterapi alamamız ne gibi sıkıntı yaratır ……kusura bakmayın eğer çok karmaşık biçimde anlatmaya çalıştıysam ama o kadar çok şey çıktıki arka arkaya babamda kafamda allak bullak oldu ,ameliyatımız yapan cerrahın adı prof …. idi. (tiberküloz ilaç alım günü 83.gün oldu) şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:04 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Bülent bey, burada hastane ve doktor isimleri yayınlamasını etik bulmadığımdan sorunuzda bu isimleri sildim. Babanız çok büyük ve zor bir ameliyat geçirmiş. Hem akciğer kanseri hem de tüberküloz birlikte olunca bahsettiğiniz ameliyat sonrası enfeksiyon durumları ortaya çıkabiliyor. Şu anda önemli olan tüberküloz tedavisidir. Koruyucu kemoterapi sizde ameliyat sonrası hastalığın başka organlara sıçramasını önlemek için yapılır. Ancak bu tür kemoterapi ile oluşacak nükslerin sadece %5’lik bölümü önlenebiliyor. Bu nedenle sizde daha aciliyeti olan tüberkülozu tedavi etmek daha önemli, bu hastalığın tedavi edilmeden kemoterapi uygulanması zaten söz konusu olamazdı. Tıbbi olarak tamamen doğru bir yol izleniyor. Acil şifalar diliyorum.

 214. Aykut Kurt 23:35 de 25 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi günler,
  Babam 52 yasinda, akciğer kanseri. Ben 19 yaşındayım benimle çok bisey paylaşılmiyor, ama bildiğim ebus yaptırdık ve ebustan sonra ameliyata gerek olmayabilir ışın tedavisiyle beraber kemoterapi almaya devam etmesi gerekiyor demis doktoru. Acaba bu hastalıktan kurtulabilicek bir durumda mıdır? Şimdiden tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:21 de 26 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Aykut eğer EBUS sonucuna göre ameliyat olamaz denilmişse bu kanserin lenf bezlerine yayılmış olduğu yani 3. evreye gelmiş olduğunu gösteriyor. Bu evrede hastanın yaşam süresini uzatmak için kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Bu tedavilerle 3. evredeki akciğer kanserinden tam olarak kurtulmak mümkündür ancak bu olasılık yüksek değildir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 215. fatih 04:29 de 22 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam benim babam 11 aydır küçük hücreli akciğer kanseri.en başta teşhis konduğunda kanseri akciğer de 5 cm ,yemek borusu etrafındaki lenflerde,boyun tabanında, ve küçük kuvartur da vardı. 6 kür kemoterapi aldı 3 gün üst üste olmak üzere. 20 kere akcigere ışın aldı.10 kez koruyucu beyin ışını aldı. beyinde hicbirsey yoktu koruma amacli alındı ışın. kanseri akciğer de 2,5 cm e düşmüştü.kontrollere başladığımız ilk 3 ayda hastalığı ne ilerledi ne geriledi aynı duruyordu.ikinci 3 aylık kontrole gittiğimizde akciğer de kanseri aynı duruyordu ama metaztas yapmıştı. karaciğerde en büyüğü 2.8 cm bir çok adet kanser oluşmuş, sol köprücük kemigine sıçradı, karın boşluğunda Çölyak aks da 2,3 cm oluşmuş artı küçük kuvartur orda ki bezede kanser yoğunluğu artmış. Bu gibi hastalara bundan sonra yapılacak tedaviler olumlu etki oranları nedir?Babamın hastalığı durumu nedir evre olarak durum çok mu kötü açık yazarsaniz memnun olurum.saolun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:53 de 22 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Fatih bey burada ne yazık ki son evrede bir küçük hücreli akciğer kanseri var. Bu hastalarda kemoterapi sonrası ortalama yaşam süresi 2 yıldan daha azdır. Şu anda tedaviye rağmen yayılmalar olması ilerlemenin hızlanacağına işaret ediyor. Küçük hücreli akciğer kanserlerinde kemoterapi hastanın ömrünü uzatır. Bu nedenle tedaviyi tamamen kesmenizi önermem. Geçmiş olsun dileklerimle.

 216. m.şükrü türkeli 20:44 de 17 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam saygılar sunarım.Babama 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu,elimizdeki bulguları size göndersem inceleyebilirmisiniz?Tedavi için çare arıyoruz.Biz ORDU da oturuyoruz,babam 70 yaşında…….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:19 de 18 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Şükrü bey, 4. evre akciğer kanseri konulmuşsa zaten oldukça geç kalınmış durumudayız. Bir an önce tedavi başlanması gerekiyor. Tetkiklerinizi bize ulaştırımak için lütfen yardımcım Ebru Hanım’dan randevu alınız (05321519734 / 02123043940). Acil şifalar diliyorum.

 217. Erol 01:40 de 16 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam babam 3 b evre küçük hücreli dışı akciğer ca. kt ike küçğltüp ameliyat şansı var mı. teşekkürler

  • Semih Halezeroğlu 13:11 de 16 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Erol bey, 3B evresinde lenf bezleri sadece kanserin olduğu tarafta kalmayıp daha da ileriye gittiğinden dolayı bu hastalarda neoadjuvan (veya indiksüyon) kemoterapi/radyoterapi ile tümör küçülse de ameliyat sonrası nüks olasılığı son derece yüksektir. Bu nedenle 3B evresinde bu yöntem uygun değildir. Acil şifalalr dilerim.

 218. Aynur bircan 11:42 de 14 Temmuz 2015 - Yanıtla

  Babam 65 yaşında küçük hücreli karsinom hücre tipi olan 2. Evre sonu 3. Evre başı sınırlı (sadece sağ akcigerde yayılmış ve lenf lerde şüpheli nodlar goruldu)akciğer kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat olmaz ilaç tedavisi başlasın denildi tedirginiz tehlikeli olduğu için mi ameliyat olmuyor yani kötü huylu dedikleri bu mu babamın hiç bir ağrısı yok iştahı iyi yorumluyor spor bile yapıyor anlamadik yardimci Olun lutfen

  • Semih Halezeroğlu 21:15 de 17 Temmuz 2015 - Yanıtla

   Eğer 3. evre doluğu kesin ise ameliyat önermeyiz. Ancak 3. evre olduğunu anlamak için lenf bezlerinden biyopsi yapılması gerekir. Eğer lenf bezlerinde yayılma yoksa bu 2. evre demektir ve bu durumda ameliyat gerekir. Acil şifalar.

   • gamze dogan 01:08 de 10 Kasım 2015 - Yanıtla

    Hocam iyi geceler annem tansiyon ve kalp hastasi dr Akcigerlerde buzlu cam yogunlugunda dansite artislari mevcuttur diyo ne demek iyi geceler cevaplarsaniz sevinirim

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:24 de 11 Kasım 2015 - Yanıtla

     Gamze hanım size yorum yapabilmem için çok daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Lütfen bir göğüs hastalıkları polikliniğine başvurunuz.

  • Duygu 17:26 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

   Merhabalar,
   Babam 4. evrede aksiğer kanseri.Metastaz var ve beyne sıçradı.. 3.5 cm den büyük,net ölçüyü alamadık.Tümörü almak için yarın ameliyat olması gerek dediler.Kaburgasında ağrı var. Solunum yetmezliği oluştu bu sebepten oksijyen takviyesi yapılıyor. Ameliyatta herşeye hazırlıklı olun dediler.
   Hocam izlenilen süreç doğru mu ? Ne yapmamız gerekiyor.Lütfen bize yardımcı olun.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:52 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

    Duygu Hanım, hastaya ait tüm tetkik sonuçlarını görmeden bu durum için yorum yapmam hatalı olur. Acil şifalar diliyorum.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın