Sıkça Sorulan Sorular

/Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular2017-10-23T15:08:35+00:00
 1. Kanserin yayılmamış olduğu durumlarda

  Yayılmış (metastaz) akciğer kanserinde ameliyat uygulanmaz. Bu durumun bazı istisnaları vardır (örneğin beyinde tek metastaz olup tedavisinin tamamlanmış olması gibi).

 2. Kalp ve solunum fonksiyonları uygun hastalarda

  Ameliyat öncesinde solunumu ileri derecede bozuk olan hastalarda operasyon uygulanmaz. Bunun için solunum fonksiyon testi ve gerekirse egzersiz testi ile ölçüm yapılır. Son 6 ay içerisinde kalp krizi geçirmiş veya önemli derecede kalp yetersizliği olan hastalarda operasyon riski yüksektir. Bu durumda olan hastalarda kardiyoloji uzmanı tarafından yapılan ekokardiyografi veya daha ileri tetkiler sonrası kalp yönünden operasyona engel olacak bir durum mevcut değilse ameliyat uygulanır.

 3. Kanserli bölgenin TAM OLARAK çıkartılabilir olan hastalarda

  Akciğerdeki kanser tam olarak çıkartılamayacak şekilde kalp, yemek borusu, omurga gibi etraf dokulara yayılmış ise ameliyatla başarı sağlanamaz.

Birinci evre akciğer kanseri olan hastalarda ameliyatın başarı oranı %73 (IA Evresi), İkinci evrede %46 (IIA Evresi) oranında başarı elde edilir. Ameliyat olmayan durumlarda bu oranlar %5’den daha düşüktür!

Erken evre akciğer kanserinde kapalı yöntemin (VATS) açık yönteme göre belirgin avantajları vardır. Bu nedenle mümkün olan her durumda kapalı (endoskopik) yöntem (VATS) tercih edilmelidir.

Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği (ACCP) tarafından 2013 yılında yayınlanan tedavi rehberinde akciğer kanserinde açık ameliyat yerine kapalı (endoskopik) yöntemin tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştir (KAYNAK).

ROBOT VE VATS YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Comparative Effectiveness of Robotic-Assisted vs. Thoracoscopic Lobectomy

ABD’de 2014 yılında yayınlanan bir bilimsel makale ABD’de 2008 ile 2011 yılları arasında Robot ve VATS ile yapılan akciğer lobektomi ameliyatlarını karşılaştırmış ve sonuçta:

 • Robot yönteminide ameliyat sırasında komplikasyonun daha fazla
 • Robot yönteminde kanamanın daha fazla
 • Robot yönteminin gereksiz şekilde daha pahalı olduğu sonucu çıkmıştır.

(Bu makale ABD’deki en önemli göğüs hastalıkları dergisi olan CHEST’de yayınlanmıştır. Okumak için tıklayınız.)

SONUÇ OLARAK: AKCİĞER KANSERİNDE TERCİH EDİLECEK AMELİYAT YÖNTEMİ VATS DENİLEN KAPALI AMELİYAT ŞEKLİDİR. Aşağıda farklı ameliyat yöntemlerine ait resimler mevcuttur. Kliniğimizde uyguladığımız yöntem SIVATS denilen sadece 3,5cm’den yapılan VATS yöntemidir.

Operasyonu gerçekleştirecek birinci cerrah ile birlikte 1 veya 2 yardımcı cerrah operasyona girer. Ayrıca 1 hemşire yer alır. Anestezi ekibimde ise bir anestezi uzmanı ve yardımcıları bulunur. (Acıbadem Maslak Hastanesi Akciğer Kanseri Operasyon Ekibi: Prof.Dr.Semih Halezeroğlu, Doç.Dr.Erdal Okur, Op.Dr.Gökhan Ergene)

Açık ameliyatlar sonrasında 5-7 gün, kapalı ameliyatlar (VATS) sonrasında 3 veya 4 gün hastane yatışı gerekir.

VATS yönteminde ağrı çok azdır. Açık ameliyatlarda ağrı kesilmesi için uygun tedbirler alınır ve hasta ağrıyı çok az hisseder.

Çoğu zaman 1 gece yoğun bakım yatışı uygulanır. Bu bir zorunluluk değildir. VATS yöntemi sonrası normal servis takbine de alınabilir.

VATS yöntemi uygulanan hastalarımız ortala olarak hastaneden çıktıktan 2 hafta sonra işlerine dönerler. Açık ameliyat uygulanan hastlarada bu süre ortalama 3 haftadır.

Ameliyattan 14 gün sonra tatile gidilmesi mümkündür.

Yurt dışından gelen hastalarımız ameliyat sonrası 7. günde uçakla ülkelerine dönmektedirler.

Akciğerin bir lobunun alınması durumunda ameliyat sırasında veya 30 gün içerisinde vefat ortaya çıkması oranı %2’dir. Eğer sağ veya sol tüm akciğerin çıkartılması zorunlu ise bu durumda oran %5-7 arasındadır. Bu oranlar ortalama değerledir. Merkezimizdeki operasyonlarda bu ornalar BİNDE 2’den daha düşüktür. Vefat dışında solunum sıkıntısı, hava kaçağı, kalp sorunları gibi nedenlerle uzun süre hastane yatışı gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bunlar gerekli önlemler alındığında nadir olarak ortaya çıkarlar.

Patoloji incelemesine göre 1. evreyi geçmiş olduğu tespit edilen hastalarda yaklaşık 3 ay sürecek olan 4 kürlük yardımcı kemoterapi uygulanır. Radyoterapi nadiren gerekir.

132 Comments

 1. Emine 23:47 de 28 Mart 2017

  Hocam biz şimdi neyapmalıyız hastanın haberi yok kemoterapi almak istemez başka yapabilcemiz bir sey varmı acaba

 2. Ekrem 07:34 de 28 Mart 2017

  Hocam Merhaba. Öncelikle tüm hasta ve hasta yakınlarıni bu konularla alakali bilgilendirdiğiniz icin herkes adina teşekkür ederim. Hocam babam 66 yaşında yaklaşık 45 -50 yıllık bir sigara geçmişi var. Koah baslangici var 7 yil once teshis edilen. başka kalp seker vs kronik hastaligi yok. 15 gün önce öksürük sikayetiyle çekilen BT toraks filminde yaklaşık 35mmx37mm çapında düzensiz sınırlı bir kitle lezyonu izlendi. Ardindan çekilen PET /CT sonucu şu sekilde raporlanmistir ;
  1-Boyun bölgesinde patolojik inceleme gerektirecek lenf nodu veya metastaz düşündürür bir olgu yoktur.
  2- Sol akciğer üst lob paramediastanal bölgede artmış fdg tutulumu gösteren 33mmx35mm çapında kitle lezyonu IZLENDI .(suv max : 12.17 )
  3. Sağ akciğer üst lob posteriorda düşük düzeyde FDG tutulumu gösteren bir kac adet parankimal dansite artimlari IZLENDI (suv max 1.10)
  4. Mediastende sol hiler bölgede artmış FDG tutulumu izlenen lenf nodu IZLENDI. (suv max 10.12 )
  5. Billeteral aksilla da artmis metabolik aktivite gösteren herhangi lenf nodu izlenmedi.
  6- Karaciğer , pankreas , safra kesesi, dalak ve her iki böbrek surreneal bezlerde artmış fdg tutulumu gösteren hiçbir metabolik aktivite izlenmemistir.
  7- Paraaortik, parakaval , parailiak mesafelerde ve inguinal bölgede artmış metabolik aktivite gösteren lenf nodu izlenmedi.
  8- prostat normal olarak izlendi.
  9.Kesit alanina giren kemik yapilarda artmis metabolite gösteren lezyon izlenmedi.
  SONUÇ:
  Sol akciğer üst lob paramediastinal bölgede artmis Fdg tutulumu gösteren malign natürlu 33mmx35mm boyutunda kitle lezyonu .
  Mediastende sol hiler bölgede artmış Fdg tutulumu gösteren lenf nodu.
  Sağ akciğer de düşük Fdg tutulumu gösteren milimetrik nodüler tarzda dansite artimlari izlenmiştir.

  Hocam pet sonucu bu şekilde ama biyopsi sonuçları belli olmadi daha 15 gün süre olduğunu söylediler. bu sürede diger organlara yayilma olasiligi nedir? . Suan 3a evresi olduğunu belirttiler cerrahi müdahale şansımız var mi? sizce evre kaç erken teshis diyebilirmiyiz? cerrahi müdahale sonrasi yada öncesi kemoterapi alir mi? biyopsiyi beklemeden bir an önce cerrahi müdahale yapmamiz uygun olurmu? >( bekleme suresince yayilma olasiligi beni düşündürdüğü için ) bronkoskopi raporunda ciğerlere yayilma olmadığını yazildi ve parça degil sadece sol üst lobdan lavaj alindi. lavaj kanser tipini belirlemede yeterli olurmu? babamin suan sadece öksürük disinda hic bir şikayeti yok şükürler olsun sağlık durumu iyi. Siz nasil bir tedavi onerirsiniz . uykularim kaçtı haftalardir. sorularimi cevaplandirirsaniz çok mutlu olurum hocam şimdiden teşekkür ederim. Allah Razi olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:53 de 28 Mart 2017

   PET raporunuzda belirtilen ‘mediastende sol hiler bölgede lenf bezlerinde artmış aktivite tutulumları’ tanımlaması yorumlaması güç bir tanımlama. Eğer mediastende ise EVRE 3A ama hiler bölgede ise EVRE 2A olur. Bunun netleşmesi ancak filmleri görerek olabilir. Evre 3A ise önce 4 kür kemoterapi ardından ameliyat olur, evre 2A ise önce ameliyat sonra kemoterapi olur.
   Kanserin kesin tanısının bronkoskopik lavaj ile konulma olasılığı yüksek değil. 15 gün sonra herhangi bir sonuç çıkmaz ise başka biyopsilere (torakoskopi-VATS veya mediastinoskopi ile) ihtiyaç olabilir. En doğru değerlendirme ve hızlı teşhis – tedavi belirlenmesi ancak filmlerinizin görülerek yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

   • Ekrem 08:16 de 2 Nisan 2017

    Cevabiniz icin teşekkür ederim hocam. Raporda olduğu gibi aktardım ama yazimda çelişki var dediginiz gibi. Bunu netleştirmek için cd, film rapor vsleri size göndersem sizin bakmanız mümkün müdür? bunun icin ne yapmalıyım? size ulastirabilecegim bir mail adresi varmidir. ?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:07 de 2 Nisan 2017

     Ekrem Bey, özel hasta danışma hizmetimiz hakkında bilgi almak ve tetkiklerinizi göndermek için mesai saatleri içerisinde yardımcım Bn. Ebru Taşkit’e 02123043940 numaralı telefondan ulaşmanız mümkündür. Filmlerinizi inceledikten sonra sizi arayarak bilgi vereceğim. Tekrar geçmiş olsun.

 3. Ebru 19:52 de 25 Mart 2017

  Hocam babam 63 yaşında, 45 yıl sigara kullamış, 4. Evre akciger ca tanısı kondu. Hocam benim merak ettiğim 4. Evre akciger ca. hastaya ( akcigerde 3cm tumor ve sağ iliak kemik metastazı olan ) neden ameliyat yapılamıyor? Metastas olunca ameliyat riskli mi oluyor?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:07 de 26 Mart 2017

   Kanser bir kez metastaz yapmış ise metastazları ve ana tümörü ameliyatla çıkarsanız dahi kana karışmış kanser hücreleri kısa bir süre sonra başka yerlerde yeni metastazlar çıkaracaktır. Bu nedenle ameliyat uygulamanın hiç bir faydası olmaz. Hastanın bazı organ ve dokuları çıkartılacağı için zararı dahi olacaktır.

 4. Sevgi 10:52 de 23 Mart 2017

  Slm hocam iki gun once cekilen akciger filminde 1cm nodul goruldu ve spn yaziyor tomografi istendi 40yildir sigara kullaniyor yasida56 kafamiz karisti acaba kanser olasiligi varmi

 5. Emine 23:49 de 19 Mart 2017

  Sağ akciğer alt lob medialden hilusa uzanan malign karakterde kitlesel lezyon tarif edilen lenf nodlarında metastaz ve metastatik kemik lezyon izlenen tüm vücut PET/CT calışması hocam bizim ne yapmamız gerekir

 6. Betül 11:19 de 17 Mart 2017

  Hocam merhaba, babam 1 yıl önce akciğer ca nedeniyle opere oldu daha sonra kemoterapi ve radyoterapi gördü nisan ayından kasım ayına kadar gayet iyiydi ancak radyoterapiden sonra ses kısıklığı ve öksürük başladı. Pet ct de 1 2 adet lenf bezlerinde oldugu söylenmişti beyinle ilgili bişey çekilmedi o zaman şimdi beyinde var hatta kemiktede olduğu söyleniyor şuan yine babamda akc. De sıvı artışı oluşmuş öksürüğü çok fazla arttı bu sıvıyla ilgili bir müdahalede bulunulması gerekir mi ?

  • Betül 11:22 de 17 Mart 2017

   o dönemde zatüre baslangicindan kocaeli umuttepe hast. Yattigi sırada 10 günlük beyinden genel ışın aldı . Şimdi tekrar alıcak ne yapmalıyız bu durumda ?

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:24 de 17 Mart 2017

    Eğer toplanan sıvı miktarı fazla ise bu öksürüğe ve nefes darlığına sebep olur. Çok miktarda sıvı toplanması durumunda bir katater veya VATS işlemi ile sıvının boşaltılıp yeniden oluşmasını önlemek için yapıştırma (plörodez) işlemi yapılması hastanın yakınmalarını azaltabilir. Geçmiş olsun.

 7. EGEMEN HOCAOĞLU 01:37 de 14 Mart 2017

  Hocam merhaba babam 64 yaşında bypas li yaklaşık 46 senedir sigara içen birisi aynı zamanda geçmişte zatürre yaşadı bypas sonrası yaklaşık 4 hafta önce balgamindan kan geldi ve doktora gittik çekilen röntgen den sonra tomografi istendi sonucu aşağı yazıyorum doktorumuz şu anda Pet ct istedi kesin bi tanı koyamıyor ancak 4 haftalık süreçte kan gelmesi ilk hafta 3 defa daha oldu sonra kesildi ve çekilen röntgen de iltihabli alanda küçülme olduğunu söyledi doktorumuz babamin da bu süreçte nefesi öksürüğü düzeldi iştahı açıldı ve ağrıları azda olsa geçti sizce bu tomografi raporuna göre Pet ct yapılmali mi çünkü zararlı olduğunu okudum şimdiden teşekkür ederim ki Toraks üst açıklığindan başlayarak diafragmaya kadar alınan kesitlerde:
  Aorta pulmoner konus her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir
  Mediastinal genişlik olağandır
  Kalp normal büyüklük ve konfigurasyondadir perikardium normal. Kalinliktadir.
  Sol hemidiyafragma sağa oranla minimal elevedir
  Bronkovaskuler yapılar yaylanmis ve incelemiştir. Pulmoner vaskuler yapılar ana ve segmentel bronşlar normaldir. Her iki akciğer hiperaere görünümdedir. Havası artmıştır.
  Sağ akciğer üst lob posteriorda segmentte tomurcuklanan dal. Manzara izlenmektedir. Sol akciğer lobun antreobazal segmentti dışında tüm alanlar bu görünüm. Mevcuttur sol akciğer alt lob anterobazal segment komşulugunda plevral tabanli büyüğü 5cm boyutunda fusiform şekil konsilde alanlar dikkat çekmektedir
  Plevral sıvı saptanmamistir.
  Sternumda metalik sutlur materyalleri görülmektedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:12 de 15 Mart 2017

   Buradaki görüntü ve hastadaki yakınmalar her ne kadar bir akciğer kanserinden daha çok bir zatüreye işaret ediyorsa da 1 ay sonra yeni bir toraks BT çekilerek kontrol edilmesini öneririm. Geçmiş olsun.

 8. EGEMEN HOCAOĞLU 01:19 de 14 Mart 2017

  Hocam merhaba babam 64 yaşında ve yaklaşık 7 yıl önce bypas oldu sonraki süreçte tansiyon şeker hastalığı başladı ve zatürre geçirdi buna bağlı olarak akciğerindr leke oluştu ve sigara kullanmaya devam ediyor halen yaklaşık 4 hafta önce balgamindan kan geldi ve doktora gittik doktor tomografi istedi sonuçları aşağıda ayrıca ilk çekilen röntgenle ikinci çekilen ve üçüncü çekilen röntgenler arası iltihap alanında kuculmeler olduğunu söyledi doktorumuz kan gelmesi durdu kan gelmesine karşı ilaçta kesildi sizce bu tomografi raporuna göre kanser ihtimali nedir doktorumuz Pet ct istedi ve ayrıca babam bu süreçte antibiyotik tedavisi aldı ve durumu düzeldi sayılır nefesi açıldı ağrıları azaldı iştahı artı şimdiden teşekkür ederim

 9. Funda Tuna 20:35 de 12 Mart 2017

  Semih Hocam iyi akşamlar. Babam 65 yaşında, 35 yıla yakın sigara kullandı. Son 1,5 aydır da sigara kullanımı yok. 3 ay öncesinde öksürük ve balgam şikayetleri arttı. Nefes darlığı başladı. Bu süreçte halsizlik, iştahsızlık, hızlı kilo kaybı, sırt ağrısı ve sürekli uyuma isteği vardı. Bu sıkıntılar ile doktora gittik. Doktor Akciğer filmini çekti. Akciğerlerde büyük bir sıkıntı olmadığını ve KOAH Hastalığının ilerlediğini söyledi. İlaç tedavisine başladık. İlaçları kullandığı süreçte biraz daha kendini toparladı fakat aradan 2 hafta geçtikten sonra nefes darlığı arttı ve yeniden doktora gittik. Doktor tomografi istedi. Tomografi ile beraber sağ akciğerde aort damarına yaklaşık 2 cm uzaklıkta bir kitle ve zatürre olduğunu söyledi. %80 Kanser teşhisi koydu. Bu sonucu kendisininde beklemediğini söyledi ve Biyopsi istedi. Size tomografi de çıkan sonuçları yazıp bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Kafayı yemek üzereyim. Kesin tanı konmadan aileme söylemek istedim. Henüz bilmiyorlar.

  Sağ Hiler bölgede sağ ana pulmoner arteri ve alt loba giden dallarını çevreleyen, spiküle konturlu, yaklaşık olarak 36×28 mm ölçüsünde yer kaplayıcı oluşum dikkati çekmektedir. Tanımlanan lezyon intermedier bronşuda çevrelemektedir. (İnvazyon?) Ayrıca sağ akciğer alt lobunda, özellikle posterior segmentlerde konsolüdasyon görünümleri ve peribronkovasküler nodüler infiltrasyon alanlarının varlığı dikkati çekmektedir. (Post-obstrüktif pnomomi?) Ayrıca sağ orta lobunda ve üst lobunda da yer yer sentr lobüler nodüler infiltrasyonlar diğer akciğer parankim alanlarında da yaygın olarak izlenmektedir. Sol akciğer alt lob mediobazal segmentte, subplevral yerleşimli 10 mm çapında hava kisti görünüm dikkati çekmektedir. Sol akciğer üst lob apeksinde spiküle konturlu, santralinde küçük kavite görünümünün izlendiği, yaklaşık olarak 12 mm çapında düzensiz sınırlı lezyonun varlığı dikkati çekmektedir.

  Lütfen yardım edin . Bu tanılar tamamiyle kanseri işaret eder mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim. Allah Razı Olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:09 de 13 Mart 2017

   65 yaşında ve 35 yıl sigara öyküsü olan bir kişinin akciğerinde ortaya çıkan bu tür tümörlerin çok büyük bölümü akciğer kanseridir. Önce PET-BT ve bundan sonra bronkoskopi (PET sonucuna bağlı olarak gerekirse EBUS) yapılarak teşhis ve kanserin evresi belirlenip tedavi buna göre planlanmalıdır. Hastanın solunum ve kalp fonksiyonları uygun ise 1. ve 2. evrelerde ameliyat, 3. ve 4 evrelerde ameliyat dışı tedaviler (kemoterapi/akıllı ilaçlar/immunoterapi ve gerekirse radyoterapi) uygulanır. Acil şifalar dilerim.

 10. Raif arslan 01:47 de 21 Ağustos 2016

  Hocam bt toraksimda hersey normal cikti ama bi yerde her iki akcigerde intertopal septal kalinlasma izlenmektededir.bu neyin rahatsizligidir.bilginiz icin tsk ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:59 de 21 Ağustos 2016

   Daha önceki yorumları incelemek için vaktiniz olursa bu tür hasta bilgisi olmayan sorulara yanıt verilmesinin mümkün olmadığını görebilirsiniz. Lütfen sorularınızın yanıtları için filminizi incelemiş olan doktorlarınıza danışınız. Sağlıklı günler dilerim.

 11. Sevilay 15:36 de 20 Ağustos 2016

  Hocam merhaba,
  37 yaşında bayan hastayım. 5 yıl önce koah teşhisinden ötürü sigarayı bıraktım. 8 ay kadar önce foliküler varyantlı papiller ca dan ötürü total triodoktomi ameliyat oldum. 4 ay önce Sırt ve omuz genel ağrısı ile sağ tarafta belli bir bölgeye giren ani 5-10 saniye sonra geçen ama Sıklıkla tekrarlayıp nefesimi kesecek şiddetteki Ağrı için doktora gittiğimde yapılan bt Toraks sonucu;
  Mediastende yaşa göre arktın kalınlığı 17mm ölçülen timik doku izlenmiştir. ( hiperplazi ? ) medistinal MR tetkiki önerilir.
  Traeka proksimal sağ posterolateral duvar komşuluğunda 5mm Çaplı trakela divertikülüm izlenmiştir.
  Sağ akciğer orta lob lateral segmentte intaparankimal yerleşimli yaklaşık 4 mm Çaplı düşük dansiteli bir adet nodül izlenmiştir.
  Takip amacıyla 3 ay sonrasına gün verildi. Yeni Çekilen bt Toraks ise şöyledir;
  Sağ akciğer alt lob anterobazal segmentte yüksek dansiteli, lobüle konturlu, 1 cm den küçük boyutta nodül mevcuttur.
  Daha sonra ultrason Bölümü’nde yapılan karşılaştırma raporunda ise sadece şu kadarı yazmakta idi;
  Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 4 mm
  Sağ akciğer alt lob anterobazal segmentte 6 mm ( kalsifiye ) 2 adet nodülde fark yoktur.
  Geçmişimde sigara/ koah Tiroid kanseri olduğu için bu sonuçları nasıl yorumlayıp, ne yapmamı önerirsiniz ? Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:07 de 21 Ağustos 2016

   Yaşınız genç, sigarayı bırakmış olmanız, nodüllerin 10mm’den küçük olması, 2 tomografi arasında nodüllerde büyüme olmaması ve nodüllerde kireçlenme olması olumlu bulgular. Takip gerekmez. Yine de filmlerinizi gören, muayeninizi yapmış olan doktorunuzun önerisini dikkate almalısınız. Sağlıklı günler

 12. Sevilay Haskaya 00:35 de 17 Ağustos 2016

  Hocam merhaba,
  Toraks bt incelemesi sonucunda ;
  sağ akciğer alt lob anterobazal segmentte yüksek dansiteli, lobule konturlu 1 cm den küçük boyutta nodül mevcuttur.
  Ne anlama geldiği ve endişelenmemizi gerektirecek bir durum söz konusu ise, nasıl bir yol izlememiz gerektiği hakkında bilgi verirseniz seviniriz.
  Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:49 de 19 Ağustos 2016

   Hasta hakkında hiç bir bilgi verilmemiş olan bu tür raporlar üzerine değerlendirme yapmıyorum. Lütfen daha önceki hasta yorumlarına bakınız.

 13. Esra meral 04:23 de 14 Ağustos 2016

  Hocam merhabalar bilgi verirseniz cok memnun olurum zaturre tanisi koyulan annemde patoloji sonucu benign sol ust lob brons lavaji subkarinal ve paratrekeal lenf nodu benign ezilme artefakti gosteren lenfoid doku elemanlari respiratuar epitel hucreleri solda kitle yaklasik 2ml hacmnde sarimsi pembe renkte bulanik gorunumde mayidir.
  Ayrica pet sonucumuz boyun sol lenf bezinde artmis metabolik aktivite(6.54) sol akcigerde kucuk bir alanda havalanma hilusden baslayip mediasteni invaze ederek anterior segmentte plevreya kadar uzanan lateralde heterojen densite artiminda artmis metabolik aktivite(8.27)
  Sol posterior plevrada derinligi 6.2 cm ulasan efuzyon
  Karacigerin tamamini dolduran yaygin artmis(7.41)metabolik aktivite
  Batinda coliank lenf bezinde ve karaciger hilusi duzeyinde lenf bezinde (6,62)artms metabolik aktivite
  Tum kemik yapilarinda duffiz tarzda kemik iligi tutulumunu dusundurur nitelikte (10,14)metabolik aktivite izlenmistir.
  Primeri meme ca olan hastada tanimlanan lezyonlar yaygin metastatik maligniteleri temsil edebilir ancak sol akcigerde izlenen hipermetabolik kitlesel lezyon 2.primer malignite acisindan yardimci olabilir yardimci olabilirmisiniz hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:31 de 19 Ağustos 2016

   Akciğerdeki kanser şüpheli alandan iğne biyopsisi yapılması gerekiyor. Bundan sonra kemoterapiniz planlanacaktır. Acil şifalar

 14. Murat 09:07 de 12 Ağustos 2016

  Merhaba,
  Annem sırtta sağ üst bölgede ani harekette sancı nedeni ile doktora gitti. Kaburgasında kırık olduğu tespit edildi.
  Çekilen tomografi sonucunda görülen kitle için PET/CT önerildi. PET/CT raporu;
  Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik sınırlarda FDG dağılımı izlenmektedir.
  Sol akciğer alt lob süperior segment dorsal subplevral mesafede yerleşimli, en geniş yerinde aksiyal çapı yaklaşık
  27 mm olarak ölçülen, yoğun FDG tutulumu ile karakterize hipodens nodüler oluşum gözlenmektedir. (SUDmaks=9.4).
  Ayrıca sol akciğer alt lob posterobazal segment medial kesiminde daha küçük boyutlu, minimal FDG yoğunlaşması
  gösteren diğer bir nodüler konsolidasyon dikkati çekmektedir. (SUDmaks=2.2) Bunların dışında sol hemitoraks alt zon dorsal plevral mesafede minimal FDG yoğunlaşması gösteren plevral düzensizlikler izlenmektedir. (SUDmaks=1.2)
  Mediastende sağ yüksek mediastinal, sağ üst paratrkeal, bilateral, bilateral alt paratrakeal, subkarinal ve bilateral hiler
  lojlarda çok sayıda artmış FDG tutulumu gösteren hipodens lenfadenomegaliler izlenmektedir. (SUDmaks=7.1)
  Sol sürrenal gland korpusunda yaklaşık 12x18mm çaplarında, minimal FDG yoğunlaşması gösteren ve öncelikle selim proses lehine yorumlanan hipodens nodüler oluşum izlenmektedir. (SUDmaks=1.7) Ayrıca sol inguinal bölge medialinde kas planları içersinde öncelikle inflamatuar değişiklikler lehine yorumlanan minimal heterojen FDG yoğunlaşmaları dikkati çekmektedir. Geri kalan abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde, peritoneal ve serozal yüzeylerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır.
  Sağ hemitoraks alt zon posterior kostalarında fraktür hatların eşlik ettiği multifokal artmış FDG tutulumları ön planda posttravmatikinflamatuar değişiklikler lehine yorumlanmıştır. İskelet sisteminin diğer kesimlerinde başka bir patolojik aktivite tutulum odağı gözlenmemiştir.
  Serebral ve serebellar hemisferlerde PET rezolüsyon limitleri içersinde beklenen düzey ve simetride FDG dağılımı izlenmiştir. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.
  Annem 80 yaşında ve kendi işlerini görebilen biridir. Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz. Şimdiden teşekkür ederiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:20 de 19 Ağustos 2016

   Hastanızın yaşının 80 olması önemli değil. Önemli olan genel sağlık gücüdür. PET-BT’de görülen lenf bezi metastazları metastaz yani tümör yayılması için şüpheli. Bunlardan EBUS denilen bronkoskopi yöntemi ile örnek alınıp incelenmesi gerekir. Sonucuna göre kanserin evresi belirlenip buna göre VATS denilen kapalı operasyon veya diğer tedavilerin uygulanmasına karar verilecektir. Acil şifalar diliyorum

 15. Ozlem 21:58 de 26 Temmuz 2016

  Hocam annem akciğer 4 evre kanser hastası kemoterapi ve işin tedavisi aldı epilepsi krizi geçirdi şu an bilinçli konuşmiyor ayrıca belden asagida tutmuyor beyin metastazi var metstazdan dolayisi belden aşağı tutmuyor diye sormak istedim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:37 de 27 Temmuz 2016

   Özlem Hanım, beyin metastazı durumunda bu tür sorunlar ne yazık ki kaçınılmaz. Radyasyon onkoloji bölümü ile görüşmeniz gerekir. Genel durumu izin verise radyoterapi uygulanması gerekecek. Acil şifalar dilerim.

 16. Diba babur 00:57 de 10 Temmuz 2016

  Hocam benim kizim akciger kns büyük b hücreli lenfoma 6 ay kemoterapi al ve kilesi yude 30 kaldi dediler ve ameliyati karar verdiler ameliyat oldu ama kitleyi almadilar kitle akcigerine okadar yapişki alamadilar 6.30 saat surdu ameliyati 1.30 sadece kitleyi ayirma calişmişlar olmamiş ve kizim iç kanama cekirdi ve kanama durdu ama içeride kan pıhlılaşti ve halen devam ediyor sadece parca alip patolojiye yoldilar ön tani ölü hucre dediler kemoterap sonrasi dediler ne yapicagimizi bilmiyoruz lütfen yardim edin hocam sizde cevap bekliyorum allah rizasi icin hocam

 17. Diba babur 00:39 de 10 Temmuz 2016

  Selamun alaykum hocam benim 11 yaşidaki kizim bükük b hucreli lenfoma ameliyat oldu ic kanama gecirdi ve şuanda kan pıhtılaşması oldu ne olucak cok merak ediyorum kizim igleşicekmi hocam cevap yazin lütfen

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 10 Temmuz 2016

   Lenfoma için ameliyat sadece kitleden biyopsi almak için kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle büyük bir operasyon değildir. Çocuğunuzun durumuna üzüldüm ama hasta hakkında hiç bir bilgi olmadan size bir cevap verebilmem mümkün değil. Lütfen ameliyatınızı gerçekleştiren doktorlarınızla daha ayrıntılı olarak görüşünüz. Çok geçmiş olsun

 18. burcin 02:46 de 2 Temmuz 2016

  hayırlı geceler hocam babam akciger üzerinde kurumuş zar oluşmuş diye dr amaliyat etti patoloji sonucunda akciger kanseri olduğu sonrada kötü huylu olduğu belli oldu bugünde ped sonucunda yayılma yapmış 3 evresinde kemorarapiye başlandı yaşam süresi ne kadar zaman

 19. Mehmet Emin YAVAŞ 09:16 de 24 Haziran 2016

  Selamün aleyküm hocam hayırlı günler bir sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim arkadaşımın sonuçlarında Bilateral hiler vasküler yapılarda belirginleşme izlenmiştir yazıyor diğer maddelerde herşey normal.Bunu açıklarsanız sevinirim önemli kritik bir şeymi ne yapmalıyız Arkadaşım 35 yaşında 20 yıl sigara içmiş bırakalı 3 yıl oluyor lütfen acil cevap bekliyoruz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:35 de 1 Temmuz 2016

   Filmlerinizin bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından incelenmesi gerekir. Genellikle sarkoidoz denilen hastalıkta bu görüntü ortaya çıkar. Biyopsi yapılması gerekir. Acil şifalar

 20. seyda 16:43 de 21 Haziran 2016

  Semih Bey Merhaba;

  Babam evre 3b akçiğer kanseri. Lenf nodlarına sıçrama olduğu için, meliyat edilemez dendi. 31 seans rady ve 2 kür kemodan sonra şuanda çektirdiğimiz tomografi de, lenf nodlarının temizlendiği fakat akçiğerdeki 4 cm lik tümörün aynen kaldığı iletildi.

  bir ay sonra ped çekileceğiz ve babamı ameliyat ettirmek istiyorduk, fakat onkolog doktorumuz babama zaten ameliyat gibi bir tedavi uyguladığını bu evrede bir hastanın ameliyat olmaması gerektiğini iletti. Yüzde 90 metastas olacağını ve ameliyat etsekte etmesekte bu oranın değişmeyeceğini iletti. Acaba siz ne düşürsünüz, Göğüs cerrahi ile görüşmemiz mi gerekir yoksa onkologumuz dediği gibi ameliyat ile birde hastayı iyicene yormayalımmı? Ameliyat yerine vaxira isimli küba da bulunan bir aşıdan bahsedildi. Onu mu uygulamak daha doğrudur?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:26 de 21 Haziran 2016

   Lenf bezlerinden mediastinoskopi veya EBUS yöntemiyle biyopsi yapılıp burada kanser olmadığı tespit edilirse kapalı (torakoskopik) yöntemle ameliyat edilmesi en uygun yöntemdir. Lenf bezlerinde kanser bulunursa kemoterapiye devam edilmelidir. Ameliyat olmazsa aşı yerine etkinliği daha yüksek olan immunoterapi konusuna ağırlık verilsin.

   • Oğuzcan ayyüzlü 22:45 de 27 Haziran 2016

    Merhaba semih hocam
    Babama geçen sene şubat ayında KHAK teşhisi koyuldu beyinde metastaz vardı ilk önce 10 seans ışın tedavisi ardından 6 kür kemoterapi ve ardından gene ışın tedevisi gördü pet sonuçları %99 iyileşme sağladığını göstermişti 3 ay sonra bir kere daha pet-ct çekildi orada sağ akciğer,karın boşluğu ve böbrekte uyanma var denildi 3 kür kampton ilacı ile tedavi gördü şimdi karaciğerinde de uyanma olduğu tespit edildi 21 gün de bir 1 kür kemoterapi alıcak bu tedaviler ile kurtulabilecek mi bu hastalıktan hiç şansimiz var mi?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:39 de 1 Temmuz 2016

     Tedaviyle kanser bir süre durmuş olsa da daha sonra dirençli hale gelip yayılmaya başlamış. Bu durumda ilerleme ne yazık ki kaçınılmazdır. Günümüzde bu aşamada kalıcı ve kesin bir tedavi mevcut değil. Küçük hücreli akciğer kanseri en hızlı ilerleyen tiptir. Onkoloji uzmanınız size yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

 21. Yasar 15:43 de 16 Haziran 2016

  Hocam eşimin biyopsi sonuçları aşağıdaki gibidir..
  Sağ meme üst iç kadran turu-cut biyopsi
  İnvaziv dükkan karsinom
  Histolojik garden:III
  Nükleer gride:III
  İmmünhistokimyasal bulgular
  Er (biocare/SP1):(-)
  PR(biocare/SP2:(-)
  CerbB2(gelemed/EP1045)(+) (skor 3)
  Kİ67 (biocare/SP6):Yaklaşık %15 oranındadır.
  Eşim 12 sene önce meme ca dan ameliyat ve tedavi görmüştüm.
  Şuan Nasıl bir tedavi görmemiz gerekir.bu biyopsi sonuçları neyi ifade etmektedir.
  Yardımlarınız için tüm hastalar adına teşekkür ederiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:37 de 18 Haziran 2016

   MEME KANSERİ TEDAVİSİ KONUSUNDA BİR GENEL CERRAHİ VEYA MEDİKAL ONKOLOJİ BÖLÜMÜNE BAŞ VURMALISINIZ

 22. İsmail çelik 12:29 de 14 Haziran 2016

  Merhaba hocam babamın bu hastalıgını dün ögrendik ve bu raporu aldık pet/ct cekilmeye geldik yaşı 54 boyu 1.77 kilosu 77 13 yıldır sigara içmiyor bizi bu konuda yardımcı olurmusunuz

  Trekea ve mediasten orta hattadır.trekea ve her iki anabronş ve segmentler dallanmalar açıktır mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp doğal izlenmektedir mediastende karina düzeyinde aortikkopulmoner pencere düzeyinde bronşları saran ve sol hilusa doğru uzanım gösteren kontrast tutan yer kaplayan oluşum izlenmiştir tanımlanan oluşum konglomere lenfadenopati veya santral tümüröl kitle lezyonuna uyabilir perikardiyal kavitede en geniş yerinde kalınlığı 16 mm ye ulaşan perikardiyal effüzyon görülmektedir mediastende sağ paratrakeal ve prevasküler alanda patalojik boyutlara ulaşan multipi lenfadenopatiler izlenmektedir
  Sol akçiğer volümü azalmıştır sol akçiğer orta zonda en geniş yerinde çapı 6 cm ye ulaşan kontrast tutan ve içerisinden vasküler yapıların geçtiği lezyon dikkati çekmektedir yine sol akçiğerde alt lob lateralde ve pasteriorda en büyüğünün çapı 1 cm ye ulaşan multipi parankimal nodüller dikkati çekmektedir solda belirgin plevral effüzyon mevcuttur inceleme alınana giren üst batın oluşumların değerlendirilmesinde gross pataloji saptanmamıştır kemik yapılarda pataloji saptanmamıştır
  Sonuc.
  -sol akçiğer alt lob anteriorda hilusla ilişkili büyük boyutlara ulaşan kitlesel oluşum izlenmektedir
  -mediastende multipi lenfadenopatiler görülmektedir
  -solda belirgin plevral effüzyon ve belirgin perikardiyal effüzyon izlenmiştir
  -görünüm öncelikle sol perfecik akçiğer tümörüne uyabilir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:22 de 16 Haziran 2016

   Bronkoskopi ve PET-BT yapıldıktan sonra elde edilecek teşhise, tümörün cinsine ve evresine göre tedavi planlaması yapılacaktır.
   Geçmiş olsun.

 23. Serdar Aktas 19:11 de 10 Haziran 2016

  Merhaba Semih Hocam; ABD”de Teksas universitesi akciger onkologu Stefany Melkonian ‘in bir arastirmasi cok yuzeysel gecildi.Arastirmada beyaz ekmek tuketmenin akciger kanserini tetiklemede sigara kadar etkili oldugu soyleniyordu.Ama ben arastirmanin ayrintilarini bilmiyorum.Denekler
  1-) Sigara hic icmisler midir? Ya da pasif icicimidirler
  2-) Asitli-gazli icicek tuketmisler midir; kilolumudurlar degilmidirler ve benzeri uzatilabilir.Size sorum bu arastirmadan haberiniz var mi? Bir de ne kadar dogrudur? Saygilar…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:54 de 16 Haziran 2016

   Her gün çok sayıda bilimsel makale yayımlanır. Bunların günlük uygulamada kullanılması ancak daha çok sayıda çalışmanın aynı sonuçları ortaya koyması ile mümkün olur. Yayımlanan tek bir çalışmaya ait veriler klinik kullanım için yeterli değildir.

 24. Osman Bahar 01:40 de 9 Haziran 2016

  Hocam merhaba benim babam akciğer kanseri teşhisi konuldu ve beynine odem attı Ankara da ameliyat oldu sonra lef bezlerinde birtaneydi ikiye çıktı uckere kemoterapi aldı ama kemoterapi hiçbir şekilde ise yaramadı aksine sağ ciğeri kompile bitirdi ve cigerden vücuda enfeksiyon yapan odem var şuan hiçbir tedavi yapılamıyor sizin yorumunuz ne olur

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:48 de 9 Haziran 2016

   Hastanızdaki kanserin türünü yazmamışsınız. Buna yorum yapmak güç. Yapılan kemoterapi fayda sağlamadı ise ve hastanın genel durumu uygun ise farklı bir kemoterapi rejimi gerekir. Acil şifalar.

 25. BARIŞ BALCI 19:19 de 8 Haziran 2016

  Merhaba Sayın Hocam

  29.02.2016 Tarihli BT Tetkiki ile yapılan karşılaştırmalı incelemede sağ akciğer üst lob apikal segmentteki primer kitlenin küçüldüğü ve önceki tetkikinde mevcut olan sağ akciğer alt lob posterobazal segmentteki metastastik lezyonun kaybolduğu eski BT tetkikinde mevcut olan multiple metastastik LAPların belirgin kücüldüğü not edilmiş olup klinik regresyon lehine yorumlanmıştır..

  Hocam babam akciğer ca teşhisi koyulduktan sonra 4 Kür kemoterapi aldı Cisplatin docetaxel verildi 21 günde 120 mg olarak
  suanki durumu bu karaciğer de metastaz var Karaciğer Konum ve boyutları normal konturları düzenlidir. Parankimi homojen dansite değeri normaldir. Karaciğer segment 8 de 7×7.5 mm segment 7 de 5.5×6.5 mm ve 14×20 mm ve segment 6 da daha kücük boyutlarda irili ufaklı metastastik nodüler lezyonlar izlenmektedir. İntrehepatik damarsal yapıları normaldir.
  safra kesesi normaldir. safra yolları normal görünümdedir.
  pankreas morfolojik olarak normal peripankreatik yağlı dokular acıkdır
  Dalak longitudinal uzunluğu 160 mm ölçülmüştür
  Her iki böbrek normal konum ve boyutlarda parankim yapıları normal izlemektedir. Hocam babamın raporları bu daha önceki kemoterapi almadan onceki Karaciğer segment 7 de 47.41 mm iken suan 5.5×6.5 olmuş şuanki gidiş durumu nedir ve ne yapmamız gerkeiyor bu konuda yardımcı olursanız sevınırım cok acil dönüş yaparsanız sevınırım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:46 de 9 Haziran 2016

   Akciğer kanseri için kemoterapiye devam edilmelidir. Karaciğerdeki metastaza yönelik olarak hastanenin tümör kurulunda görüşme yapılıp girişimsel radyoloji ve genel cerrahi uzman grubunun bu lezyon için yapılmasını önerdikleri tedavi yöntemi için görüşleri alınmalıdır. Durumunuz çok branşlı hekimlerin olduğu bir toplantıda tartışılması ve birlikte karar alınması gereken özelliktedir. Bu kurulun nasıl çalıştığını görmek isterseniz http://www.akcigercerrahisi.com/televizyonda-prof-dr-semih-halezeroglu/# sayfamızdaki filmin son dakikarını izlemelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 26. Hilal 19:32 de 30 Mayıs 2016

  Merhabalar Hocam

  Babam 56 yaşında yaklaşık 2 ay önce akciger kanseri teşhisi konuldu yapılması gereken bütün tetkikler yapıldı sol akciger yarısında 6. 5 cm sağ akcigerde 3-4 adet milimlik çok küçük tumorler mevcut,birde bogazdaki lenf bezlerinde söz konusu bugün bronskopi sonuclarimizi aldık ve doktorumuz dedi bogazdaki lenf bezlerindeki biri pozitif dedi fakat o metastaz yapmış durumda kendisini iki göğüs kafesinin ortasına atmış dedi ilk başta heyet toplanıp ameliyat kararı alınmıştı fakat su an once 2 kür kemoterapi eğer yeterli gelmezse 4 daha sonra ameliyat dediler hocam, evre 3 dedi doktorumuz ve babam hala biraz azaltmış olsa da sigaraya devam etmekte,kemoterapi ve ameliyattan sonra yaşam şansı nedir hocam kurtulma şansı, birde size şunu sormak istiyorum bu durumda olup ta iyileşen hastalar oluyor mu
  Teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:32 de 4 Haziran 2016

   Buradaki kenf bezine yayılması durumunda 3A evresi demektir. Kemoterapi ile bu kenf bezi iyileşirse ameliyat olabilir. İyileşmezse kemoterapiye devam edilir. 3. Evre akciğer kanseri hakkındaki bilgileri yukarıdaki evreler butonunu tıklayarak öğrenebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 27. Yasin 19:53 de 26 Mayıs 2016

  Hocam babama bronoskobi yapılıp akciger kanseri teşhisi konuldu ve epey yayılmış olduğu kemoterapiye başlanacağı söylendi fakat tomografisi henüz belli değil.teşhis için ne dersiniz farklı sonuçlarla karşılaşa bilirmiyiz,teşekkürederim.

 28. Elif tutkun 09:12 de 24 Mayıs 2016

  Hocam merhabalar,agustos 2015ten beri kayinpederim akciger ca evre 3b khdak (sküamöz hücre )tedavisi goruyor(radyoterapi+kemoterapi).sizede en basindan beri ara ara danismistim.tedavimiz cok guzel gtmis ve 3 aylik kontrollere girmistik.hic kanser kalmadi dediler.tabi bu sirada beyine pihti atti fakat ondan da kurtulduk.cok kucuk hasarlar kalmisti.sonrasnda gecmeyen istifra sikayetyle dr.a gttgmzde beyine metastaz oldgunu ogrendik.10gun radyoterapi aldk.yine iyiydi en sonunda kontrol amacli toraks bt cekimi sonucu yine sag ana bronsta 2.5cmlik tumor ve akciger yayilmaya baslamis dendi.gercekten babam artk hic olmadgi kadar yorgun halsiz.Onkologumuz ve Gogus Dr.umuz son 5 6 ayimiz malesef dedi.gercekten buyuk umutsuzluktayiz.kemo gorucek tekrar.haftada 1 kisa tedavi dedi dr.umuz.gercekten yapilacak bsy kalmadimi yoksa en basta kemoterapiye verdgi gbi yine cok guzel yanitlar almamiz mumkun mudur?fikirleriniz icin simdiden tesekkur ederim.

 29. Semra 16:06 de 21 Mayıs 2016

  Doktorum annem 61 yasinda ailede akciger veta baska kalitsal kanser yok.ama sureli ve kronik astim bronsit hastasi. 4×6 buzlu cam girunumlu nodul cikti. 3 ay sonra tekrar mr cektirdik herhangi bir buyume yok. 6 ay sonra tekrar cekilecek dediler. Sizce durumu kritikmi ayrica mr haricinde daha saglikli bir yontem yokmu teshis icin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:58 de 22 Mayıs 2016

   Semra Hanım, akciğerdeki nodülün değerlendirilmesinde MR kullanılmaz. Akciğer nodülleri bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilip takip edilir. Sağlıklı günler dilerim.

 30. Hakan saran 13:41 de 21 Mayıs 2016

  Sorulari cevapladiginiz icin tesekkur ederim hocam en buyugu 3mm uzunlugunda cogunlugu kirpinti halinde igne biyopsi 1kte hazirlanan kesitlerde gorulen akciger doku ornekleri adenoid yapilar halinde infiltre etmis oval kromatinden zengin nukleuslu eozinofik stoplazmali hucrelerden olusan tumoral yapi izlenmistir yapilan ozel boya calismasinda tumor hucrelerinde guclu musin pozitifligi tespit edilmistir. Tani adenokarsinoma transtorasik kesici biyopsi pet : sol akciger alt lob superior segmentte inen aorta komsulugunda izlenen yaklasik 28×30 mm capli kitleye ait artmis metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:15.85) mevcuttur sag akcigerde izlenen buyugu yaklasik 8mm capli noduler dansite artimlarinda dusuk yogunlukta artmis metabolik aktivite tutulumu (SUVmax: 1.34) gozlenmistir sol hiler (SUV max: 9.64) ve solda para ozefageal (SUV max; 3.43) lenf nodlarinda artmis metabolik aktivite tutulumlari izlenmistir sol hemitoraksta izlenen effuzyon alaninda artmis metabolik aktivite tutulumu (SUV max: 2.73) mevcuttur ozefagus alt ucta artmis metabolik aktivite tutulumu (SUV max: 4.91) izlenmistir (ozefajit?) endoskopik incelenmesi onerilir Sol surrenal gland kabalasmis gorunumde olup bu alanda artmis metabolik aktivite tutulumu (SUV max; 4.64 ) saptanmistir karaciger sol lob lateral segmentte izlenen yaklasik 8 mm capli hipodens noduler lezyona ait patalojik artmis metabolik aktivite tutulumu saptanmamistir sol 8 kosta posteriorunda t7 vertebra sol transvers prosesinde ve solda posterior elemanlarinda t6, t10, L1 vertebra korpuslarinda belirgin olmak uzere kolumna vertabliste sakrumda sag iliak kemikte sakrolliak eklem komsulugunda mestastaz ile uyumlu artmis metabolik aktivite tutulumlari (SUV max; 10.39) mevcuttur sol gogus duvari bazalinde posterolateralde interkostal kas yapilarina uyan lokalizasyonda enflamatuar procesler ile uyumlu olabilecegi dusunulen artmis metabolik aktivite tutulumu (SUV max ; 3.35) izlenmistir goruntuleme alanina giren diger vucut dokularinda fdg nin biyo dagilimi normal fizyolojik sinirlar icerisinde degerlendirilmistir YORUM. Sol akcigerde tanimlanan kitle lezyonunda sol hiler ve paraozefageal lenf nodlarinda sol surrenal glandda ve iskelet sisteminde malignite ve mestastazlari ile uyumlu fdg tutulumlari izlenmis olup histopatalojik verifikasyonu önerilir hocam durum nedir suan icin en iyi tedavi yontemi nedir sadece durdurulma mi yapilabilir yoksa kitle yok edilebilir mi tamamen olmasa bile

 31. Fatma 10:21 de 21 Mayıs 2016

  Merhaba Doktor bey torokoskopi yapildiktan sonra ne kadar zaman sonra uca bilirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:53 de 22 Mayıs 2016

   Torakoskopi bir yöntemin adıdır. Bu yöntemle onlarca farklı ameliyat gerçekleştirilir. Ayrıca her hastanın genel sağlık durumu farklıdır. Bu sorunuzun yanıtını torakoskopinizi gerçekleştirecek cerrahınıza sorunuz.

 32. Semra 20:19 de 19 Mayıs 2016

  Doktorum annemin uc ay oynce 4×6 mm nodul cikti akcigerinde. 3 ay sonra tekrar mr cektirdik. Buzlu gorunumlu ve ayni boyutta cikti. 6 ay sonra tekrar cekilecek. Durumunu nedir sizce. Korkuyoruz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:51 de 20 Mayıs 2016

   Semra Hanım, daha önceki yorumları okuma fırsatınız olsaydı hasta hakkında genel sağlık (geçmiş kanser öyküsü olup olmadığı, yakınmaları, diğer hastalıkları vb gibi) ve diğer bilgiler (ailede kanser öyküsü, yaş, sigara öyküsü vb gibi) bilgileri olmayan hastalar için yorum yapmanın yanlış olduğunu görmeniz mümkün olabilirdi. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Sağlıklı günler dilerim.

 33. Hakan 20:14 de 10 Mayıs 2016

  Hocam radyoterapi den sonra ağrının artması normal bir durum mu bronskobi yaptılar sonra su aldılar akcigerden patoloji sonucunda iltihap çıktı dediler radyoterapiye başladılar hastalık adına hiç birşey demediler şuan biyopsi yapcaz dediler ama şuan radyoterapide sonra ağrılar çok arttığını söyledi babam normal mi doktora söylüyoruz sadece ağrı kesici verdi ilaç olarak çok etksi olmuyor şimdiden teşekkür ederim hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:07 de 11 Mayıs 2016

   Hakan Bey, iltihap durumunda radyoterapi uygulanmaz. Tamamen eksik bilgilenmeniz söz konusu. Ağrıların sebebi mevcut hastalığın yayılması olabilir. Lütfen doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşün ve hastalığınızın durumu hakkında daha net bilgiler edinin. Acil şifalar dilerim.

 34. Şennur Çiçek 18:50 de 8 Mayıs 2016

  Hocam merhabalar; babam 63 yaşında babamın 1 ay önce yapılan akciğer sağ lop bronkoskopik biyopsisinde patolojik tanı küçük hücreli dışı akciger karsinom.Histopatolojik ve immünhistokimyasal bulgular skuamoz hücreli karsinom ile uyumludur sonucu çıktı.

  Akabinde yapılan pet ct sonucunda;

  Sağ akciğer alt lop bronşunu bifurkasyon düzeyinden itibaren çevreleyip daraltan hiler 2.5 cm çapında hipermetabolik kitle (primer tm)
  Sağ üst alt paratrakeal,prekarinal,sağ hiler,sol hiler hipermetabolik LAP’lar (met)

  Kranial MR incelemesinde;

  Sisterna magnada normalden geniş görünüm.İnfratentorial alanda,interserebellar space’de,kistik görünüm(mega sisterna varyasyonu?,araknoi kist?)
  Triventriküler hidrosefali.
  Periventriküler ak maddede,sekel iskemik-gliotik lezyonlar.
  Vertebrobaziller sistemde dolikoarteryel değişiklikler.
  Bilateral mastoid tipde skleroz.
  sol nazal konkalarda sağa göre hipertrofik görünüm.
  Bu sonuçlara göre evre ve tedavisi hakkında önerileriniz nedir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:51 de 11 Mayıs 2016

   Bir çok lenf bezinde metastaz olduğu için bu 3.evre bir akciğer kanserini gösteriyor. Ameliyat uygun değil, kemoterapi ve radyoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 35. ümmü 22:06 de 28 Nisan 2016

  selamn aleykum hocam size daha oncede yazmistim.babam 4.evre karaciger ve kemiklere metasfaz yapmis akciger kanser hastasi.babam 6 isin 4 kemoterapi gordu.gectigimuz ay “yanlis bacaga isin vermisiz pardon “deyip 10 gun isin verdiler.ama babamdaki ses kisikligida gecmedi agrilaeisa dinmedi uc gundur agzina lokma koymuyor ilaclarini buyuzden vermiyorz.artik yuruyomuyor herseyden tiksiniyo kusuyor.artik goturun evine omru veren Allah tir demisler.bu arada akcigerde 1 cm kuculme karacigerde cok az bir buyume bacak kemiginde ise biliyosunuz tanlislik olmus dediler..kisacasi hocam bu duruma gore babamin gunleri sayilimi ne kadar omru kalmistr.birde hocam hani bu kemoterapiler isinlar bundan sonra kalan omrunun yasam kalitesini artirmak icin di? yuruyerek gittigi bu hastaneden yuruyemez yiyemez ve konusamaz halde geldi.koca … hastanesinin boyle bi tanlis tspmisiz deme luksu varmi.lutfen cevap verin nolur es gecmeyin

 36. Gizem 23:53 de 22 Nisan 2016

  Merhaba hocam öncelikle herkesin derdine derman olduğunuz için herkesin adına teşekkür ederim. Benim babam akciğer kanseriymis ve sürekli kontrole gittiğimiz halde yeni öğrendik omiriliğine sıçramış durumda ve bacakları tutmuyo şuan da bide dün aldığı ilaçlardan dolayı bugün karninda şişme var ameliyat icinde haftayı bekliyorlar omiriliğindeki tümör temizlenecekmis sizce durumu nedir ? Benim yaptığım araştırmalara gore bende hiç umut kalmadı doğru olan neyse onu duymak istiyorum hocam şimdiden teşekkür ederim…Saygılar…Yaş 55

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:31 de 24 Nisan 2016

   Gizem Hanım, omuriliğe yayılma yapmış bir akciğer kanseri ileri bir evreyi gösterir. Yapılacak ameliyat hastanın omuriliğe daha da ilerleyip felç ortaya çıkmasını önlemek için uygulanacaktır. Sonrasında kemoterapi ve radyoterapi gerekir. Sonucun ne olacağını ancak tedavilerden alınacak yanıta bakarak söylemek mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 37. aydan yekdeş 21:59 de 20 Nisan 2016

  İyi Akşamlar Semih Bey. Size dedem adına yazıyorum. Kendisi 75 yaşında. Sürekli tekrarlayan hıçkırık şikayeti ile doktora gittik. Akciğer kanserinden süphelendikleri için ped çektirdik.
  Sonuçları şu şekilde, Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte fissüre oturan yaklaşık uzun aksı 4 cm, transvers çapı 4.3 cm, AP çapı 3.5 cm boyutlarda kitlede ( SUV max:5) sol akciğer alt lob süperior segmentte en geniş yerinde 28*22 mm boyutlarında irregüler dansite artış alanlarında ( SUV max:.6) patolojik FDG saptanmıştır. Sağ akciğer orta lob medial segmentte yaklaşık 17*2 boyutunda lobule konturlu nodüler lezyonda patolojik FDG tutulumu ( SUVmax:5) mevcuttur. Mediastende sağ üst paratrakel alanda 8.2 mm lenf nodunda patolojik FDG tutulumu ( SUVmax:4.1) izlenmektedir. Her iki hiler ve aksiler lenf nodlarında patolojik FDG tutulumu izlenmiştir. Karaciger safra kesesi dalak böbrekler mide pankreas intestinal sistem abdominal lenf nodlarında patolojik FDG BULUNMAMIŞTIR.
  Doktor kanser olduğunu ama parça alınması gerektiğini söyledi. Dedem parça almadırmak istemiyor çokta korkuyot açıkçası bizde kanser olduğunu söyleyemedik. Sizce parça aldırmak şart mıdır. Nasıl bir tedavi izlememiz gerekir. Bilgilendirseniz çok çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:59 de 24 Nisan 2016

   Biyopsi yapılmadan hastaya hiç bir tedavi uygulamak mümkün değildir. Bu nedenle acil olarak iğne biyopsisi yapılması gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 38. Merve 15:37 de 14 Nisan 2016

  Merhabalar babama bir ay once akciger kanseri teshisi konuldu 15 gun once ameliyatini oldu akcigerinin bir kismini aldilar.ameliyatin basarili gectigini soylesiler bugun pataloji sonuclari cikti lenf bezinde iki yere sicrama yaptigini soylediler ve 8 seanslik kemoterapi onerdiler.babam 60 yasinda ve sigaryi 20 gun once birakti uygulanan tedavi yontemi dogrumudur insulin tedavisi diye birsey okudum internette babamada uygulanabilirmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:11 de 15 Nisan 2016

   Bu kadar bilgi ile bir değerlendirme yapmak olanaksız. Ayrıca başka doktorlar tarafından uygulanmış tedavinin doğru mu yanlış mı olduğuna karar vermek bizim sizlere sağlamaya çalıştığımız hizmetin bir parçası da değildir. İnsülin tedavileri için medikal onkoloji uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 39. Arzu 08:11 de 14 Nisan 2016

  Semih Bey öncelikle tüm sorulara sabırla ve içtenlikle cevap verdiğiniz icin çok teşekkür ederim. Babamın pataloji sonucları çıktı tanı olarak ; kücük hücreli dışı karsinom , benign sitoloji, benign bronş duvarı yorum olarak da tbiiab preparatlarında izlenen bulgular öncelikle skuamöz hücreli karsinom u düşündürmüştür yazıyor. Sizden ricam acaba baska bir yerde tekrar biyopsi yaptırmam gerekir mi ? Pet filmi ve beyin mr istemis. Yorumlarinız bizim icin çok degerli. Teşekkürler

 40. Arzu 20:31 de 13 Nisan 2016

  Semih Bey iyi aksamlar. Oncelikle size gercekten cok tesekkur ediyorum. Samimiyetiniz ve gercek bir dr ve iyi bir insan oldugunuz icin. Babamın patoloji sonuçları çıktı.tanı olarak ; Küçük hücreli dışı karsinom, benign sitoloji, benign bronş duvarı. Yorum olarak da skuamöz hücreli karsinom u düşündürmüştür yazıyor. Bende çok emin olamadığım için baska bir merkezde tekrar biyopsi yaptırsam mı? Karar veremiyorum. Drumuz pet filmi ve beyin mr istemiş. Sizin sitenizden okuduğum kadarı ile 2. Evre gibi gözüküyor. Yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum . Tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:04 de 15 Nisan 2016

   Tekrar biyopsi alınması gerekmez. Eğer ikinci bir patoloji görüşü istiyorsanız alınmış olan biyopsi materyallerini patoloji laboratuarından alarak başka bir merkezde yeniden inceletebilirsiniz. Ancak sonuçta bir değişiklik olma olasılığı son derece düşüktür. Henüz PET ve beyin MR’ınız olmadan hangi evrede olduğunuzu bilmek mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

 41. Asiye 17:36 de 12 Nisan 2016

  Merhaba doktor bey,

  Ben hollandadan Yaziyorum size.
  Size bir sorum olacakti. Bana yardimci olursaniz beni cok mutlu etmis olursunuz.
  Iki bucuk yasinda kizim var.
  Kizim uc aylikken pneumonie oldu ve hic beklenmedik tansiyon pnomotoraks gecirdi, arkasindan iki gun icerisinde iki defa daha pnomotoraks gecirdi.
  Bir kac ay sonra ct-scan yaptilar ve kizimda kucuk akciger sekestrasyonu gorduler ve ameliyat oldu, ameliyatta sekestrasyonu aldilar. Bir hafta icerisinde alinan parcanin laburatuar sonuclari geldi, ve aslinda alinin parca akciger sekestrasyonu degilmis, ama akcigerden kotu bir parcaymis (pneumoni nedeniyle olusmus yara izleri).
  Aradan iki sene gecti, ve iki senedir kizim iyi cok sukur.
  Turkiyeye kizimla tatile gitmeyi cok istiyoruz ama ucaga binmeye gercekten cok korkuyoruz.
  Burdaki doktorlar bisey olmaz binebilir diye bastan saviyor korkumuzu ciddiye almiyorlar. bisey olursa ucakta cogu zaman yolcu doktor oluyor yardimci olur en kotu ihtimalde ucak acil inis yapar diyorlar. Son carem sizsiniz doktor bey.
  Kizim ucaga binebilirmi? Bindiginde pnomotoraks gecirme ihtimali varmi, varsa ne kadar yuksek?

  Insallah yardimci olursunuz, cok mutlu olurum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:56 de 14 Nisan 2016

   Pnömotoraks geçirmiş kişilerin ameliyat olup daha sonra uçağa binmesinde sakınca yoktur.

 42. Nargiza 09:30 de 10 Nisan 2016

  Hocam Merhabalar anneme 3sene önce akciger kanseri tesisi konuldu sadece sağ tarafta vardı 2 hafta önce sola sıçrama ve boğaz lenflerine sicradigini öğrendik Ped çekiniyor ancak biyopsi yapılamıyor çünkü solunum sorunu yaşıyor akciger de enfeksiyon var tedavi edilmeden biyopsi yapılamaz dedi sizce ne yapmamız gerekli lütfen yardımcı olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:10 de 10 Nisan 2016

   Hastanızın genel durumunu bilmeden ve biyoosi yapılacak lezyonları görmeden size bir öneride bulunabilemm mümkün değil. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket etmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 43. Arzu 19:25 de 9 Nisan 2016

  Semih Bey iyi akşamlar ; ben size daha once de babamın durumu ile ilgili yazmıştım. Sormak istediğim ; babam bronoskopi oldu. Sağ akciğerinde kitleye rastlandı. Biyopsi sonucunu bekliyoruz. 4 gün oldu hala sonucu cıkmadı. Size sormak istediğim ; babam öksürüyordu ama kan gelmiyodu. Bronoskopiden 4 gün geçtikten sonra balgamlı kan geldi. 2 kere aralıklı olarak. 1 gün sonrada yine 2,3 kere balgamsız kan geldi. Sormak istedigim daha once hic kanlı bir balgam ve kan olmamıstı. Bronoskopiden mi yoksa cigerde bir kanamamı var? Biyopsiyi beklemeden dr a tekrar götürelim mi? Simdiden yanıtınız icin tesekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:57 de 10 Nisan 2016

   Arzu Hanım, bronkoskopide yapılan biyopsi nedeniyle kanama normaldir. Miktarı yarım çay bardağı kadar olursa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

 44. Yasemin Demir 17:36 de 1 Nisan 2016

  Hocam merhaba. 23 Mart 2016 Çarşamba günü teyzem akciğer kanseri ameliyatı oldu.58 yaşında.20 yaşından beri günde bir paket sigara kullanıyordu.Teşhis Ağustos ayında kondu.4 kez kemoterapi ve dört ay boyunca da ışın tedavisi gördü.Ameliyat yaklaşık 8 saat sürdü.Doktorların tabiriyle parmak ucu kadar bir parça bıraktıklarını bildirdiler.Ameliyattan bir süre sonra odasına çıkarıldı; akabinde odaya çıkarıldıktan 5 saat sonra iç kanama nedeniyle-8 saatlik ameliyatın ertesi günü- 3 saat süren bir ameliyat daha geçirdi.Sonra enfeksiyon kaptığı ve zatürre başlangıcı olduğu için dokuz gündür yoğun bakımda tutuluyor.Çok zor nefes aldığı için oksijen maskesi takıldı ve bugünde hortum bağlandığı haberini aldık.Teyzemin %50 yaşama şansı olduğu söylendi.Sizce başka bir hastaneye bu durumdaki bir hasta nakil yapılabilir mi?Çünkü dışarıdan doktor kabul etmediklerini,gelse bile ameliyat hakkında bilgi vermeyeceklerini söylediler.Böyle bir profili olan hastanın kurtulma şansı olabilir mi?Teyzem dün oksijen maskesini çıkarıp ölmek istediğinden dün elleri yatağa bağlanmıştı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:35 de 1 Nisan 2016

   Yasemin Hanım başka bir hastanede ameliyat olmuş ve halen hastanede yatmakta olan bir hastaya sadece o hastanenin doktorları yardımcı olabilir. Hastayı başka bir hastaneye nakil etmeniz de ancak doktorlarınızın onayı ile mümkün olabilir. Acil şifalar dilerim.

 45. ibrahim türk 16:21 de 30 Mart 2016

  Hocam,merhabalar babam 62 yaşında ve herhangi bir kronik rahatsızlığı yok.Babamın yaklaşık 45 yıl sigara geçmişi var.Sol akciğerde kitle çıktı.Pet ct sonucu:sol akciğer alt lob postero bazal segmentte sol ventrikül komşuluğunda patolojik FDG tutulumu malign nodüler lezyon ile uyumlu kitle.34X39mm boyutlu suvmax12.5.hocam babama cerrahi müdahale yapılabilir dendi.Cerrahi müdahaleden önce akciğer dışı lenflere bakıldı ve yaklaşık cm lik kitle cerrahi müdahale ile alındı.Patolojisi yaklaşık üç hafta sonra geldi.patolojide şunlar var;
  1-Sol akciğer lobektomi kayıtlı materyalde,solid adalar şeklinde düzenlenen,ortasında yer yer nekroz içeren atipik epitalyel hücrelerden kurulu tümoral oluşum izlendi.Tümörün çapı 4,8cm dir.
  Lenfovasküler invazyon izlenmemiştir.
  Perinöral invazyon mevcuttur.
  Tümör plevraya infiltre değildir.Plevraya 2mm. mesafededir.
  Büyük ve küçük staplerli hatlarda tümör izlenmemiştir.Tümör stapnerli hatta en yakın olduğu yerde 1,1 cm mesafededir.
  Bronş cerrahi ucu,vasküler yapı cerrahi uçta tümör izlenmemiştir.
  Tümör bronşiyal dallara infiltredir.
  2-9 nolu lenf nodu kayıtlı materyalde 2 adet reaktif lenf nodu izlendi.
  3-5 nolu lenf nodu kayıtlı materyalde 1 adet reaktif lenf nodu izlendi
  4-10 nolu lenf nodu kayıtlı materyalde 1 adet reaktif lenf nodu izlendi.
  5-7 nolu lenf nodu kayıtlı materyalde 1 adet reaktif lenf nodu izlendi
  6-11 nolu lenf nodu kayıtlı materyalde 3 adet reaktif lenf nodu izlendi
  7-Sol üst lob bül wedge kayıtlı materyalde ,2,8 cm lik bül yanısıra subplevral alanda fibröz doku artımı gösteren alan izlendi.
  TANI:
  1-SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM,AZ DİFERANSİYE(GRADE III),sol akciğer alt lobektomi
  2-REAKTİF LENF NODLARI,9 nolu lenf nodu,5 nolu lenf nodu,10 nolu lenf nodu,7 nolu lenf nodu,11 nolu lenf nodu
  3-BÜL,sol üst lob wedge kayıtlı materyal

  Hocam böyle bir durumda bir hasta için ne önerirsiniz.Hastalık kaçıncı evrededir?Sizce en doğru izlenecek yol nedir?yardımcı olursanız çok memnun olurum.İyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:59 de 30 Mart 2016

   Tümörün çapı 4cm’den büyük olduğu için 4 kür yardımcı kemoterapi uygulanmalıdır. Radyoterapi gerekmez. Acil şifalar dilerim.

 46. Egemen Güler 15:54 de 16 Mart 2016

  Hocam iyi günler. 2011’de Sağ üst lobu dolduran boyun kökenli euwing sarkomu tanısıyla kt’ye başladım. 29 adet rt verildikten sonra 2012 yılında maslak hastanenizde ameliyat oldum ve arkasından 7 tane daha kt ve tek seans ışın aldım. Tedavim bittikten sonra hiçbir ek ilaç kullanmadım ve bir buçuk sene sonra nüksetti. 2014 yılında kapalı ameliyat oldum akciğerden ve kt’ye başladım. 14 ilaç aldıktan sonra nüks olduğunu söylediler ve iki akciğerden de 1 ay arayla ameliyat oldum. Koruyucu amaçlı 3 tedavi aldım ve filmde yine nüksettiği söyleniyor. 7mm boyutunda sol akciğer alt lobda. Rt vermek istiyorlar. Sizin görüşünüz nedir? Bu arada şu an 23 yaşındayım.

 47. Özge kanbir 01:03 de 6 Mart 2016

  Merhaba. Babam 74 yasinda. Yaklasik olarak 15 gun once bacaklarda ve omuzlarda agrilari basladi yedikule gogus has. De biyopsi akcigerden yapildi ancak tani henuz konulamadi.. samatya devlet has. Ped cd cekildi. Rapor sonucunda..Sag akciger alr anteriorda 1.5*1.0 cm olculen noduller lezyonda (histopatolajik tetkiki onerilir) hafif hipermetabolik. Sol akciger alt posterolateralde subplevral 1.9*1.0 cm olculen noduller lezyonda (inflam? Klinik korelasyonu onerilir) dusuk yogunlukta. Sol akciger alt lob posterlroda gozlenen plevral tabanli atelektazik alanda dusuk yogunlukta… Nukleer tip raporu.. sag alt paratrakeal lenf nidlarunda (me.t?). Iskelet aisteminde yukarida belirtilen odaklarda multiple hipermetabolik FDG tutumlari saptanan FDG PET/BT inceleme bulgulari. Yorumlarsaniz cok sevinirim ..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:25 de 7 Mart 2016

   Akciğerdeki bir nodülde ve nefes borusu etrafındaki lenf bezlerinde artmış aktivite var. Biyopsi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 48. Selçuk Şen 14:58 de 5 Mart 2016

  Sayın Hocam,
  Öncelikle web sitenizdeki sorulara vermiş olduğunuz hızlı cevapların biz hasta ve yakınları için çok değerli bir hizmet olduğunu belirtmek isterim. Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Babam 69 yaşında KOAH hastası. 40 yıllık sigara geçmişi olup son 15 yıldır sigara kullanmamaktadır. Son 15 yıldır ve halen aktif binicilik antrenörlüğüne / biniciliğe devam etmektedir, özetle haftanın 6 günü açık havada spor yapmaktadır.
  20 gün önce geçirmiş olduğu alt solum yolu enfeksiyonu rahatsızlığı ile akciğer röntgeni çekildi ve sağ akciğerinde bir leke tespit edildi. Enfeksiyon geçtikten sonra tekrarlanan filmde leke görülmemesine rağmen doktorumuzun tavsiyesi ile akciğer tomogrofisi çekildi. Tomogrofi sonucunda leke tekrar görülerek sekel olduğu düşünülmekle beraber malignitide ekarte edilemez ifadesiyle PET -CT çekimi önerildi. Çekilen PET-CT raporunu aşağıda paylaşıyorum.
  Bu sonuca göre bağırsaktaki durumun takibi için kolonoskopi çektirmemiz önerildi. Akçiğer için ise iki farklı görüş var.
  Birinci görüş; nodülün yeri sebebi ile biopsi yapılmasının patlama riski taşıdığı, kaldı ki belirlenen SUDmaks değerinin normal ve enfeksiyon sebebi ile oluşan bir nodül olduğudur. 6ay ya da 1 yıl sonra yapılacak tomografi çekimi ile takip edilmesi önerildi.
  İkinci görüş ise; sırttan girilerek biopsi alınması gerektiği yönünde. Ayrıca bu görüş SUDmaks değerinin yüksek bir değer olduğunu belirtti.
  İki görüş birbirinden tamamen farklı olduğu için bizim de kafamız karıştı.
  Değerli fikirlerinize ve yönlendirmenize ihtiyaç duymaktayız.
  Pet-CT sonucu:
  F – 18 FDG tüm vücut PET/ CT
  BULGULAR:
  Kafa tabanı – boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik FDG dağılımı izlenmektedir.
  Sağ akciğer üst lob posterior segment dorsomedial subplevral mesafede yerleşimli, spiküle konturlu, en geniş yerinde aksiyal çapı yaklaşık 13 mm’ye ulaşan, komşuluğundaki parankimde fibrotik değişiklikler dikkati çeken, artmış FDG tutulumu ile karakterize nodüler formlu parankimal konsolidasyon gözlenmektedir.(SUDmaks = 4,9) Geri kalan akciğer parankim sahalarında ve mediastinal lenfatik istasyonlarda patolojik düzeyde FDG birikimi gösteren herhangi bir lezyon saptanmamıştır. Mediastende sağ alt paratrakeal, subkarinal ve bilateral hiler lojlarda izlenen, mediastinal kan havuzu düzeyinde FDG yoğunluşması gösteren hafifçe hiperdens görünümlü lenf nodları öncelikle kronik inflamatuar değişiklikler lehine yorumlanmıştır.
  Batın sol üst kadranda splenik fleksuraya uyan lokasyonda bağırsak duvarında BT kesitlerinde net bir patolojinin ayırt edilemediği fokal FDG yoğunlaşması izlenmektedir (SUDmaks = 7,2). Geri kalan abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır. Her iki böbrekte FDG tutulumu göstermeyen kortikal kistik oluşumlar ve sağ böbrek alt polde kalsifikasyon odakları dikkati çekmektedir. Prostat glandı hiperplazik görünümdedir.
  İskelet sisteminin inceleme alanına giren kesimlerinde FDG dağılımı fizyolojik görünümdedir.
  Serebral ve serebellar hemisferlerde PET rezolüsyon limitleri içerisinde beklenen düzey ve simetride FDG dağılımı izlenmiştir. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.
  SONUÇ VE YORUM:
  Sağ akciğer üst lobda primer akciğer malignitesi açısından şüphe uyandıran hipermetabolik nodüler konsolidasyon izlenen; splenik fleksuraya uyan bölgede bağırsak duvarında şüpheli hipermetabolik odak saptanan PET / CT çalışması. Ayırıcı tanıda inflamatuar değişiklikler yer almaktadır. Histopatolojik inceleme ya da yakın tomografik takibi öneriler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:23 de 7 Mart 2016

   Selçuk Bey, daha önce sigara öyküsü olan bir kişide akciğerde yer alan 13mm çapında ve spikule uzantıları olan bir lezyonda 4,9 SUD değeri bir akciğer kanseri için orta düzeyde şüphelidir. Bu durumda lezyonun yeri nedeniyle biyopsi yapılmaması benim önereceğim bir şey değil. Eğer BT eşliğinde iğne biyopsisi yapılabilirse bu yapılmalı, yapılamıyorsa torakoskopik olarak lezyon çıkartılıp patoloji incelemesi yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 49. yasemin 22:00 de 4 Mart 2016

  Merhaba hocam benim eşimden işyeri periyodik muayenesinde akciğerinde leke görülmesi üzerine göğüs hastalıklarına sevk edildi cekilen PA röntgen grafisinde sağ akciğer alt zonda kosta gölgesinde medial kesimde yoğunluk artışı izlenmiştir sonucu cıktı ve tomografisi istendi çektirdik ancak sonuç henüz alınmadı yukarıda belirttiğim sonuç kötü birşeymidir çok endişeliyiz bize yardımcı olursanız sevinirim..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:19 de 7 Mart 2016

   Yasemin hanım, BT sonucunuzu görmeden bir yoğun yapmak mümkün değil. Sağlıklı günler dilerim.

 50. Ayşegül Ardıç 21:32 de 3 Mart 2016

  Hocam merhaba.Babam(59 yaşında) kasım ayından beri şiddetli sol kalça ağrısı sebebiyle, öncelikle bel fıtığı denilip fizik tedavi gördü.Ağrılarının geçmemesi üzerine başka bir hastanede kalça MR ı çekildi ve kalçada kitle olduğu görüldü bunun üzerine biyopsi oldu.Size biyopsi ve PET-CT sonuçlarını gönderip tedavi hakkında bilgi almak istiyoruz.Şimdiden çok teşekkürler.
  Patoloji sonuçları; 1-Yumuşak Doku,sol kalçada kitle;biyopsi: Az diferansiye karsinoma metastazı ile uyumlu bulgular.
  2-Sol Femur;tru cut biyopsi;.. Hiposellüler kemik iliği. Konjesyone fibromüsküler dokular. Bu örnekte malignite bulgusu görülmedi.
  PET-BT bulgular :
  Toraks: Sağ akciğerde hilustaki kitlesel lezyonda(8.76),sağ akciğer üst lob posterior segment düzeyinde izlenen 1.5cm ve 1.7 cm boyutlarındaki parankimal nodüler lezyonlarda(6.10) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
  Mediastende; sağ üst ve alt paratrakeal konglomere lenf bezleri ile prekarinal ve sağ hiler lenf bezlerinde (8.03-9.07) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
  Batın; Sağ sürrenal bezde izlenen kitlesel lezyonda (5.71) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
  İskelet sistemi-yumuşak dokular: Solda belirgin bilateral asetabulum posterior kesiminde litik lezyonlarda(8.53),sol femur şaftı proksimal kesimde(8.38) ve sol gluteus minimus kası düzeyinde yumuşak dokuda (8.85) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
  Vücudun görüntüleme alanına giren diğer kesimlerinde FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içindedir. Patolojik düzeyde artmış metabolik aktivite tutan lezyon saptanmamıştır.
  Yorum:Sağ akciğerde hilusta tanımlanan hipermetabolik lezyonun primer maligniteyi temsil edebileceği,diğer hipermetabolik lezyonların ise metastatik maligniteler ile uyumlu olduğu düşünülmüştür. Saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:48 de 4 Mart 2016

   Ayşegül Hanım, sağ akciğerdeki kitle hastanın kalçasındaki metastaza bir akciğer kanseridir. Bunun hangi tür bir kanser olduğunu anlamak için bronkoskopi yapılması gerekiyor. Bu bir 4. evre akciğer kanseri olduğu için kemoterapi başlanması uygun olur.

   • Ayşegül Ardıç 10:32 de 17 Mart 2016

    Hocam ilginiz için çok teşekkürler,
    Bu süreçte doktorumuzu bulduk ve bir an önce tedaviye başladık kalçadaki ağrı için
    radyoterapiye başlandı. 10 günlük olarak planlandı ve şu an yarısındayız, ağrısı ilk günlere göre azaldı.
    Bu sırada biyopsi yapılan parça laboratuvarda tekrar inceleniyor, akciğerden parça
    alınmadan oradan da hücre tipinin bulunabileceğini söylediler.Ayrıca genetik tahlil yapılacakmış.
    Hücre tipi belirlenmeden kemoterapiye başlamamamızın bir sakıncası var mıdır çünkü
    Bir yandan da kemoterapi almaya başladı. Haftada 1 kere 3 haftalık kemoterapinin ardından onkoloğumuzla görüşme yapacağız.Benim size tekrar sormak istediğim bir soru kanser metastaz yapmış olsa bile uzun süreler kontrol
    altına alınabilir mi?
    İlginiz ve insanlığınız için tekrar çok teşekkürler.Saygılarımla

 51. Yasemin Şimşek 01:14 de 2 Mart 2016

  Hocam merhabalar , babamın patoloji sonucunu yorumlamanızı rica edeceğim ;
  Tanı:
  1: Non Small Cell Karsinom , Bronş biyopsi materyali
  2: Tümör Geniş Alanlarda İn Situ Skuamöz Hücre Karsinom Niteliğinde Olup İnvaziv Özelliği Fokal Olarak Görülebilmektedir .Uygulanan P63 İmmünohistokimyasal Belirleyicisi Pozitif Olup , TTF-1 Negatiftir.
  Hocam ayrıca sol akciğer hariç başka hiç biryerde kötü birşeye rastlanmadı. Sizden ricam hücre tipi nedir ve hangi yolu önerirsiniz . Şimdiden teşekkür ederim , Saygılarımla …

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:56 de 2 Mart 2016

   Yasemin Hanım, burada epidermoid cinste akciğer kanseri teşhis edilmiş. Sol akciğerde başka bir yerde olmaması önemli ancak tamamen yetersi bir bilgi. Tümörün yerleşim yerini gösteren BT bulguları, kanserin yayılıp yayılmadığını gösteren PET-BT bulguları, ve hastanın kalp ve akciğer fonksiyonları tetkik edilerek bulunduğu evreye göre tedavi planlanmalıdır. Sonuca göre hastanenin tümör kurulunda uygun tedavi (ameliyat, hedefe yönelik tedavi, kemoterapi ve/veya radyoterapi gibi) kararı verilerek hızlı şekilde tedaviye başlanmaldır. Akciğer kanserinde evrenin nasıl hesaplandığını yukarıdaki evreler butonunu tıklayarak öğrenebilirsiniz. Dilerseniz tüm tetkiklerinizle hastanemize baş vurarak bu akciğer kanserinin uygun tedavisi konusunda kararımızı öğrenebilmeniz mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

 52. Taner gurken 02:09 de 28 Şubat 2016

  Mrb hocam Babamin pet sonucunda sag hilusta karina duzeyinden baslayarak ana bronsu cevreleyen daraltan hipermetobolik kitle tespit edilmis . doktorumuzun bize soyledigi ameliyat olanaksiz. Burunaskabi yapilip kemetorapi. Alinmasi gerekli. Sizce yapilmasi gereken yada ameliyat olma ihtimali nedir… Tsklr

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:47 de 29 Şubat 2016

   PET-BT filminizi görmeden ameliyat yapılıp yapılamayacağı konusunda bir öneride bulunmam olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 53. Onur akinci 00:25 de 27 Şubat 2016

  Selam Benin dayima akciger kanser dediler 6 cm tumor var dediler sali gunu kemotoropu verdiler ilk defa 7 saat surdu haftaya birdaha vericekler Ben viyanadan yaziyorum almancan raporlari size yollasak yardimci olabilirmisiniz biz anlamiyoruz ne tavsiye edersiniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:54 de 27 Şubat 2016

   Günlük çalışma yoğunluğumuz içerisinde bize posta yoluyla gönsderilmiş çok sayıda rapor, CD hakkında ne yazık ki bir yardımda bulunabilmemiz mümkün olmuyor. Sadece merkezimize baş vuran hastalarımıza hizmet verebilme durumundayız. Acil şifalar diliyorum.

 54. meral arsan 11:51 de 19 Şubat 2016

  BÜ ŞİİR TÜM ÇİÇEKLERE GELSİN
  BİR ÇİÇEK KONDU BABAMIN GÖĞSÜNE
  SARDI SARMALADI ONU
  ANLAMADIK ÖNCE ODA KENDİNİ
  HİÇ BELLİ ETTİRMEDİ ZATEN
  ÜZMEDİ BİZİ TAKİ VEDA ANI GELENE KADAR
  DOKTORLAR BABAMIN HER TARAFINDA
  ÇİÇEKLER OLDUĞUNU SÖYLEDİ
  BACAKLARINDA DA ÇIKMIŞ DEDİ
  O YÜZDEN YÜRÜYEMİYOR DEDİ
  CANI NE İSTERSE VERİN DEDİ
  BENİM ELİMDEN BİRŞEY GELMEZ DEDİ
  AĞRISI OLUR DEDİ DOKTOR
  O ÇİÇEĞİ TAŞIMAK KOLAY DEYİL DEDİ
  AĞRISI BİLE OLMADI BABAMIN
  HİÇ ÜZMEDİ BİZİ
  DOKUNDURMUYORDU KENDİNE ÇOK NARİN BİR ÇİÇEKTİ
  MEYER ALLAH SEVMİŞ BABAMI
  GÜNAHLARINI AFFETMEK İÇİN BİR HEDİYE VERMİŞ ONA
  KABRİNİ CENNETTEN BİR BAHÇE YAPMAK İÇİN
  ÇİÇEKLER SERPMİŞ HER TARAFINA
  EVLATLARINA ŞEFAATÇİ OLMASINI İSTEMİŞ YARADAN
  AHİRET ŞEHİDİ DİYORLARMIŞ BABAM SİZE
  AYNI KARDEŞLERİN GİBİ
  SEN SAKIN ÜZÜLME BİZE BİR ŞEY BIRAKAMADIN DİYE
  GİDERKEN O YÜZÜNDEKİ TEBESSÜM VARYA DÜNYALARA DEYER BABAM

 55. süleyman deniz 22:05 de 18 Şubat 2016

  tanı:ADENOKARSINOM(sol akciğer-santral/bt hücre bloğu
  EPİKRİZ:
  HÜCRE BLOĞUNDAKİ TÜMÖR HÜCRELERİ ,İHK yöntemle uygulanan CK (+),TTF-1(+) P63(-) ve CK20(-)dir.olgu,primer akci adenokarsinomu olarak yorumlanmıştır.

  sayın hocam evvela saygılarımı sunarım .yukarıda arzettiğim patoloji sonucu 68 yaşındaki babama aittir.bu sonuca göre evresi ve neler yapmamız gerektiği hakkında bize yol gösterirmisiniz..

 56. Duygu Akca 01:01 de 17 Şubat 2016

  Hocam hayirli gunler benim size bir sorum olucak. Babama 2 ay önce sağ akciğer kötü huylu kanseri teshisi konuldu. Orta lopda 22×26 mm ve 5 mm çapında derinliginde akciger tanisi konuldu. Ve son zamanlarda halsizlik ve sıkça terleme belirtisi var ve babamin kiz kardeşi yani halamda akciğer kanseriydi. Onu 2000 yilinda kaybettik. Korkuyoruz babamda ameliyattan korkuyo ameliyatin basarili geçme ve tekrar hayatina devam etme olanıgi ne kadardir ve ameliyattan sonra yine tekrarlar mi yada yaşama olanağı azmi ? Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum hayirli günler.

 57. Nazlı sarıkaya 17:13 de 16 Şubat 2016

  Merhaba hocam babam akciğer kanseri teşhisi kondu. Bir yıl önce ameliyat oldu. Ameliyettan sonra ışın tedavisi aldı ve şimdi kemoterapi alıyordu. Yaklaşık 4 aydan beri belinde ve bacağında şiddetli derecede ağrılar arttı. 100 lük bant kullanıyordu artık bandın de etkisi olmuyor en son 125 e çıkardılar bandı. Hastalığı 4. Evre olduğunu söylediler. Beyninde karaciğreinde akciğerin de ve kemiğine sıçradığını söylediler. Ağrılarından dolayı film cekilemiyor. Belden ışın tedavisi önerdiler ama ağrılarından dolayı ışın tedavisi de alamıyor. Ne yapabiliriz bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:23 de 16 Şubat 2016

   Bulunduğunuz yeri bilemiyorum. Büyük kentlerdeki önemli sağlık merkezlerinde “ağrı plokiklinikleri”ne başvurmanız gerekiyor. Acil şifalar dilerim.

 58. Soner Apaydın 10:58 de 16 Şubat 2016

  Sayın Hocam Selamlar, hastam 67 yaşında bayan.
  patoloji raporu: klinik bulgu: korpus büyük kurvatürde 8-9 mm bir alanda mukoza düzensiz ve frajil izlendi.
  tanı: ADENOKARSİNOM, korpus, endoskopik biyopsi
  akabinde, 18f-fdg tüm vücut pet/bt (01.02.2016): sağ inferior juguler, mediastende paratrakeal, prevasküler, prekarinal, aortopulmoner, subkarinal ve bilateral hiler en büyüğü 20×14 mm boyutlu çok sayıda lenf nodunda artmış 18F-FDG tutulumu izlenmiştir. (SUV maks:6.34)
  sonuç ve yorum: midede geçirilmiş girişime ait sütur materyelleri mevcut olup bu düzeyde mide diğer duvarlarına ait aktivite tutulumundan ayırt edilebilen belirgin patolojik metabolik aktivite değişikliği saptanmamıştır.
  Mediastende ayırt edilebilen belirgin patolojik meabolik aktivite artışı mevcut olup histopatolojik değerlendirilmesi önerilir.
  2016 şubatında yapılan pet/bt sonuçlarında görülen lenf tutulumunun yanında, aşağıda 2013 temmuzunda (yaklaşık 2.5 sene önce) kalp ameliyatı sonrasında yapılan toraks bt neticesini yazdığım,endoskopiyle tesadüfen görülen mide adenokarsinom’un mediastendeki lenf nodlarına yayılmış olma ihtimalini engin tecrübelerinizle değerlendirir misiniz? (takip edildiğimiz hastane 15gün sonrası için EBUS randevusu verdi, beklemek yoruyor.)
  Teşekkürler.
  toraks bt tetkiki (01.07.2013): mediastinal en büyüğünün kısa aksı 1.5cm olan lenf nodları mevcuttur,
  toraks bt tetkiki (12.07.2013): mediastinal en belirgin olanı 1.3cm kısa aksa sahip lenf nodları mevcuttur,
  toraks bt tetkiki (29.07.2013): mediastinal en büyüğünün kısa aksı 18mm olan lenf nodları mevcuttur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:40 de 16 Şubat 2016

   Burada görülen lenf bezlerinde mide kanserinin metastazı olasılığı düşük değil ne yazık ki. EBUS sonucunda ortaya çıkacaktır. Mediastinoskopi işlemi hem daha net bir sonuç verebilir hem de 15 gün bekleme sürenizi belirgin olarak kısaltır. Acil şifalar dilerim.

 59. Vahit karasu 22:42 de 15 Şubat 2016

  İyi akşamlar hocam MAKROSKOPİ-1sağ üst lob pe:1mm çapta 2ad kirli beyaz renkte mukozal doku tt1 K 2-sağ üst lob lavaj :yaklaşık 10cc kirli beyaz renkte sıvı bazlı sitoloji tekniği kullanılarak 1lama yayıldı PATOLOJİK TANI 1sağ akciğer üst lob bronloskopik biopsi:eozinofilleride içeren polimorf nüveli lökositlerden zengin mikst inflamasyon izlenen bronş mukozası örnekleri 2-sağ akciğer üst lob bronş lavajı sıvı bazlı sitoloji: yoğun polimorf nüveli lökosit zemininde az sayıda bronj epitel hücreleri ve alveoler makrofaşlar… Hocam SAYGILAR

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:37 de 16 Şubat 2016

   Bu patoloji raporunda malinite-kanser düşündüren bir durum yok. Hastanın klinik ve radyolojik sonuçlarına göre yorumlanmalıdır.

 60. Filiz sezen 09:17 de 15 Şubat 2016

  Sayin Hocam ,Annem 71 yasinda Sol akciğer alt lop superrior segmentte aorta komşu 5 buçuk cm kitlesel lezyonda 16,25 artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.Lenf bezlerinde 7,62 artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir. PED raporu böyle hocam.Ameliyat şansımız var mı sizce.Yardimci olursanız çok sevinirim.Kolay gelsin hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:15 de 15 Şubat 2016

   Buradaki lenf bezlerinin hangi lenf bezleri olduğu ve tümörün hücre tipi tedavi yöntemini belirlemek için şart. Bu bilgiler olmadan ameliyat konusunda öneri yapılamaz. Acil şifalar dilerim.

 61. Gülizar 19:07 de 12 Şubat 2016

  Mrhb hocam benim annem bir buçuk sene önce meme kanserinden ameliyat oldu başarılı geçti ama şimdide akciğerinde sıvıtopladı dört kez çektiler ilaç saldılar faydası olmadı bunun bi çaresi yokmu ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:34 de 12 Şubat 2016

   Tabii ki var. Sıvının devam etmesini önlemek için suyu enjektörle çekmek yeterli olmaz. Torakoskopi işlemi ile yapıştırma işlemi uygulanması bizim tercih ettiğimiz tedavi yöntemidir. İşlem sonrası hasta 3 gece hastanede kalmaktadır. Acil şifalar diliyorum.

 62. mehmet 16:32 de 11 Şubat 2016

  hocam iyi günler babam 64 yaşında sağ akciğer orta lobda 2cm adenokarsinom kanser teşhisi kondu bulunduğumuz yerde kapalı ameliyat yapılamıyor siz açık mı kapalı mı ameliyat önerirsiniz

 63. Sibel Aydın 16:07 de 5 Şubat 2016

  Hocam merhaba benim babam 40 yıldır sarma sigara içiyor ve hiçbir hastalığı şikayeti yok akciğer kanseri ve sigara doğru orantılıysa 40 yıldır içen adam neden bu kadar sağlıklı sigaranın sarma olması mı etkili ben bunu merak ediyorum

 64. İlkay Avşar 13:58 de 4 Şubat 2016

  Hocam merhaba
  15 gün önce sırt Ağrı’sıyla doktora gittim çekilen bt toraks sonucunda akciğerlerde amfizem hiperaresyon gözlenmiş sol alt lob posterior segmentte subplevral mm dansite ve ortalob lateral segment periferinde mm nodüler dansite izlenmiştir.
  Doktor 3 ay sonraya radyolojik takip önermiştir bu süreci beklemenin bir sakıncası var mıdır? ben 30 yıldır sigara içiyorum ve maalesef babamı ve amcamı akciğer kanserinden kaybettik. bilmeniz gerekir diye düşündüm yardimci olursaniz sevinirim saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:49 de 6 Şubat 2016

   Ayrıntılı hasta bilgileri olmadan ve BT görüntülerini görmeden yorum yapamıyorum.

 65. ayca 22:47 de 13 Ocak 2016

  Hocam Merhabalar cumartesi günü babam fenslasti hemen izmir araştırma hastanesi acil e götürdük tüm tahlil sonucu koah olduğu ve karaciger yetmexligi teshisi kondu.suan yogun bakımda uyutularak tedaviye basladilar. 4 gün oldu yatali ama hiçbir ilerleme yok bu konuda acil bana bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:46 de 15 Ocak 2016

   Hastanız hakkında hiç br bilgim olmadan değerlendirme yapmam olanaksız. Tedavizi gerçekleştiren doktorlarınızla görüşmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 66. selda 09:05 de 18 Aralık 2015

  Hocam merhabalar.Babam on yıldır koah tedavisi görüyor.0.6 mmlik kitle üç ayda 0.9 mmye çıkınca göğüs doktoru göğüs cerrahına yönlendiriyor. yapılan tetkikler nodülün hep iyi olduğu yönündeydi ama parçayı alıp patolojiye gönderdiklerinde kötü huylu olduğunu görüyorlar ve ameliyatı nodülün bulunduğu lobu da alarak sonlandırıyorlar.(ilk kapalı başlayan ameliyat nodülün yerinden ve yapışık olmasından kaynaklı açığa dönüştü.)
  1 cmlik kitle metastaz yapmış mıdır,bir de açık ameliyattan ziyade hep kapalı ameliyat vurgusu yapıyorsunuz açık ameliyatın riskleri mi mevcut? Babam 61 yaşında ve asıl patoloji sonucu henüz çıkmadı .sadece kötü huylu olduğunu biliyoruz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:42 de 21 Aralık 2015

   Bu kadar küçük bir kanserin metastaz yapması nadir bir durumdur. Sadece biz değil tüm ulusal ve uluslar arası bilimsel rehberler akciğer kanserinde kapalı ameliyatın açık ameliyata tercih edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Kapalı ameliyatlarda hastaya daha az zarar verildiğinden iyileşmek daha hızlı olur. Ayrıca kansere karşı bağışıklılık sistemi daha güçlü olur. Buy nedenle her zaman kapalı ameliyat tercih edilir. Acil şifalar dilerim.

 67. ersin kuzu 23:46 de 8 Temmuz 2015

  Hocam öncelikle çok teşekkür ederiz ,bizi aydınlattığınız için.Hocam benim tomoğrafi sonucumda EKSİLERİM :: anterior mediastende timusa aithafif hipodens görünüm izlenmektedir. prekanirinal alanda 1 cm boyutta lenf nodu izlenmektedir. Her 2 akciğerde hafif peribronşial kalınlaşmalar saptanmıştır.sağ akciğer orta lob medial segmentte ,sol akciğer lingular segmentte plevraya uzanan sekel fibrotik dansiteler izlenmektedir….ARTILARIM:::Plevral kalınlaşma ve plevral effüzyon izlenmemiştir…Toraks duvarı normaldir..Kesitlere dahil müsküler yapılar ve diğer yumuşak dokularda patolojik görünüm mevcut değildir. Trakea orta hattadır.Ana bronşial yapılar patent ve normaldir.Bronşial yapıların dallanması ,lokalizasyon ve kalibrasyonları normal olarak değerlendirilmiştir.Mediastenal ana vasküler yapıların genişlikleri normaldir.kalp normal lokalizasyon ve büyüklükte izlenmiştir….Yaşım 35.. 21 yıldan bu yana günde yarım ile 1 paket arasında sigara içiyorum…Ama inşallah bıraktım bu tahlil sonuçlarından sonra…Cinsiyet erkek

İletiler kapalı