Sıkça Sorulan Sorular

/Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular 2017-10-23T15:08:35+00:00
 1. Kanserin yayılmamış olduğu durumlarda

  Yayılmış (metastaz) akciğer kanserinde ameliyat uygulanmaz. Bu durumun bazı istisnaları vardır (örneğin beyinde tek metastaz olup tedavisinin tamamlanmış olması gibi).

 2. Kalp ve solunum fonksiyonları uygun hastalarda

  Ameliyat öncesinde solunumu ileri derecede bozuk olan hastalarda operasyon uygulanmaz. Bunun için solunum fonksiyon testi ve gerekirse egzersiz testi ile ölçüm yapılır. Son 6 ay içerisinde kalp krizi geçirmiş veya önemli derecede kalp yetersizliği olan hastalarda operasyon riski yüksektir. Bu durumda olan hastalarda kardiyoloji uzmanı tarafından yapılan ekokardiyografi veya daha ileri tetkiler sonrası kalp yönünden operasyona engel olacak bir durum mevcut değilse ameliyat uygulanır.

 3. Kanserli bölgenin TAM OLARAK çıkartılabilir olan hastalarda

  Akciğerdeki kanser tam olarak çıkartılamayacak şekilde kalp, yemek borusu, omurga gibi etraf dokulara yayılmış ise ameliyatla başarı sağlanamaz.

Birinci evre akciğer kanseri olan hastalarda ameliyatın başarı oranı %73 (IA Evresi), İkinci evrede %46 (IIA Evresi) oranında başarı elde edilir. Ameliyat olmayan durumlarda bu oranlar %5’den daha düşüktür!

Erken evre akciğer kanserinde kapalı yöntemin (VATS) açık yönteme göre belirgin avantajları vardır. Bu nedenle mümkün olan her durumda kapalı (endoskopik) yöntem (VATS) tercih edilmelidir.

Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği (ACCP) tarafından 2013 yılında yayınlanan tedavi rehberinde akciğer kanserinde açık ameliyat yerine kapalı (endoskopik) yöntemin tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştir (KAYNAK).

ROBOT VE VATS YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Comparative Effectiveness of Robotic-Assisted vs. Thoracoscopic Lobectomy

ABD’de 2014 yılında yayınlanan bir bilimsel makale ABD’de 2008 ile 2011 yılları arasında Robot ve VATS ile yapılan akciğer lobektomi ameliyatlarını karşılaştırmış ve sonuçta:

 • Robot yönteminide ameliyat sırasında komplikasyonun daha fazla
 • Robot yönteminde kanamanın daha fazla
 • Robot yönteminin gereksiz şekilde daha pahalı olduğu sonucu çıkmıştır.

(Bu makale ABD’deki en önemli göğüs hastalıkları dergisi olan CHEST’de yayınlanmıştır. Okumak için tıklayınız.)

SONUÇ OLARAK: AKCİĞER KANSERİNDE TERCİH EDİLECEK AMELİYAT YÖNTEMİ VATS DENİLEN KAPALI AMELİYAT ŞEKLİDİR. Aşağıda farklı ameliyat yöntemlerine ait resimler mevcuttur. Kliniğimizde uyguladığımız yöntem SIVATS denilen sadece 3,5cm’den yapılan VATS yöntemidir.

Operasyonu gerçekleştirecek birinci cerrah ile birlikte 1 veya 2 yardımcı cerrah operasyona girer. Ayrıca 1 hemşire yer alır. Anestezi ekibimde ise bir anestezi uzmanı ve yardımcıları bulunur. (Acıbadem Maslak Hastanesi Akciğer Kanseri Operasyon Ekibi: Prof.Dr.Semih Halezeroğlu, Doç.Dr.Erdal Okur, Op.Dr.Gökhan Ergene)

Açık ameliyatlar sonrasında 5-7 gün, kapalı ameliyatlar (VATS) sonrasında 3 veya 4 gün hastane yatışı gerekir.

VATS yönteminde ağrı çok azdır. Açık ameliyatlarda ağrı kesilmesi için uygun tedbirler alınır ve hasta ağrıyı çok az hisseder.

Çoğu zaman 1 gece yoğun bakım yatışı uygulanır. Bu bir zorunluluk değildir. VATS yöntemi sonrası normal servis takbine de alınabilir.

VATS yöntemi uygulanan hastalarımız ortala olarak hastaneden çıktıktan 2 hafta sonra işlerine dönerler. Açık ameliyat uygulanan hastlarada bu süre ortalama 3 haftadır.

Ameliyattan 14 gün sonra tatile gidilmesi mümkündür.

Yurt dışından gelen hastalarımız ameliyat sonrası 7. günde uçakla ülkelerine dönmektedirler.

Akciğerin bir lobunun alınması durumunda ameliyat sırasında veya 30 gün içerisinde vefat ortaya çıkması oranı %2’dir. Eğer sağ veya sol tüm akciğerin çıkartılması zorunlu ise bu durumda oran %5-7 arasındadır. Bu oranlar ortalama değerledir. Merkezimizdeki operasyonlarda bu ornalar BİNDE 2’den daha düşüktür. Vefat dışında solunum sıkıntısı, hava kaçağı, kalp sorunları gibi nedenlerle uzun süre hastane yatışı gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bunlar gerekli önlemler alındığında nadir olarak ortaya çıkarlar.

Patoloji incelemesine göre 1. evreyi geçmiş olduğu tespit edilen hastalarda yaklaşık 3 ay sürecek olan 4 kürlük yardımcı kemoterapi uygulanır. Radyoterapi nadiren gerekir.

132 İleti

 1. Emine 23:47 de 28 Mart 2017

  Hocam biz şimdi neyapmalıyız hastanın haberi yok kemoterapi almak istemez başka yapabilcemiz bir sey varmı acaba

 2. Ekrem 07:34 de 28 Mart 2017

  Hocam Merhaba. Öncelikle tüm hasta ve hasta yakınlarıni bu konularla alakali bilgilendirdiğiniz icin herkes adina teşekkür ederim. Hocam babam 66 yaşında yaklaşık 45 -50 yıllık bir sigara geçmişi var. Koah baslangici var 7 yil once teshis edilen. başka kalp seker vs kronik hastaligi yok. 15 gün önce öksürük sikayetiyle çekilen BT toraks filminde yaklaşık 35mmx37mm çapında düzensiz sınırlı bir kitle lezyonu izlendi. Ardindan çekilen PET /CT sonucu şu sekilde raporlanmistir ;
  1-Boyun bölgesinde patolojik inceleme gerektirecek lenf nodu veya metastaz düşündürür bir olgu yoktur.
  2- Sol akciğer üst lob paramediastanal bölgede artmış fdg tutulumu gösteren 33mmx35mm çapında kitle lezyonu IZLENDI .(suv max : 12.17 )
  3. Sağ akciğer üst lob posteriorda düşük düzeyde FDG tutulumu gösteren bir kac adet parankimal dansite artimlari IZLENDI (suv max 1.10)
  4. Mediastende sol hiler bölgede artmış FDG tutulumu izlenen lenf nodu IZLENDI. (suv max 10.12 )
  5. Billeteral aksilla da artmis metabolik aktivite gösteren herhangi lenf nodu izlenmedi.
  6- Karaciğer , pankreas , safra kesesi, dalak ve her iki böbrek surreneal bezlerde artmış fdg tutulumu gösteren hiçbir metabolik aktivite izlenmemistir.
  7- Paraaortik, parakaval , parailiak mesafelerde ve inguinal bölgede artmış metabolik aktivite gösteren lenf nodu izlenmedi.
  8- prostat normal olarak izlendi.
  9.Kesit alanina giren kemik yapilarda artmis metabolite gösteren lezyon izlenmedi.
  SONUÇ:
  Sol akciğer üst lob paramediastinal bölgede artmis Fdg tutulumu gösteren malign natürlu 33mmx35mm boyutunda kitle lezyonu .
  Mediastende sol hiler bölgede artmış Fdg tutulumu gösteren lenf nodu.
  Sağ akciğer de düşük Fdg tutulumu gösteren milimetrik nodüler tarzda dansite artimlari izlenmiştir.

  Hocam pet sonucu bu şekilde ama biyopsi sonuçları belli olmadi daha 15 gün süre olduğunu söylediler. bu sürede diger organlara yayilma olasiligi nedir? . Suan 3a evresi olduğunu belirttiler cerrahi müdahale şansımız var mi? sizce evre kaç erken teshis diyebilirmiyiz? cerrahi müdahale sonrasi yada öncesi kemoterapi alir mi? biyopsiyi beklemeden bir an önce cerrahi müdahale yapmamiz uygun olurmu? >( bekleme suresince yayilma olasiligi beni düşündürdüğü için ) bronkoskopi raporunda ciğerlere yayilma olmadığını yazildi ve parça degil sadece sol üst lobdan lavaj alindi. lavaj kanser tipini belirlemede yeterli olurmu? babamin suan sadece öksürük disinda hic bir şikayeti yok şükürler olsun sağlık durumu iyi. Siz nasil bir tedavi onerirsiniz . uykularim kaçtı haftalardir. sorularimi cevaplandirirsaniz çok mutlu olurum hocam şimdiden teşekkür ederim. Allah Razi olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:53 de 28 Mart 2017

   PET raporunuzda belirtilen ‘mediastende sol hiler bölgede lenf bezlerinde artmış aktivite tutulumları’ tanımlaması yorumlaması güç bir tanımlama. Eğer mediastende ise EVRE 3A ama hiler bölgede ise EVRE 2A olur. Bunun netleşmesi ancak filmleri görerek olabilir. Evre 3A ise önce 4 kür kemoterapi ardından ameliyat olur, evre 2A ise önce ameliyat sonra kemoterapi olur.
   Kanserin kesin tanısının bronkoskopik lavaj ile konulma olasılığı yüksek değil. 15 gün sonra herhangi bir sonuç çıkmaz ise başka biyopsilere (torakoskopi-VATS veya mediastinoskopi ile) ihtiyaç olabilir. En doğru değerlendirme ve hızlı teşhis – tedavi belirlenmesi ancak filmlerinizin görülerek yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

   • Ekrem 08:16 de 2 Nisan 2017

    Cevabiniz icin teşekkür ederim hocam. Raporda olduğu gibi aktardım ama yazimda çelişki var dediginiz gibi. Bunu netleştirmek için cd, film rapor vsleri size göndersem sizin bakmanız mümkün müdür? bunun icin ne yapmalıyım? size ulastirabilecegim bir mail adresi varmidir. ?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:07 de 2 Nisan 2017

     Ekrem Bey, özel hasta danışma hizmetimiz hakkında bilgi almak ve tetkiklerinizi göndermek için mesai saatleri içerisinde yardımcım Bn. Ebru Taşkit’e 02123043940 numaralı telefondan ulaşmanız mümkündür. Filmlerinizi inceledikten sonra sizi arayarak bilgi vereceğim. Tekrar geçmiş olsun.

 3. Ebru 19:52 de 25 Mart 2017

  Hocam babam 63 yaşında, 45 yıl sigara kullamış, 4. Evre akciger ca tanısı kondu. Hocam benim merak ettiğim 4. Evre akciger ca. hastaya ( akcigerde 3cm tumor ve sağ iliak kemik metastazı olan ) neden ameliyat yapılamıyor? Metastas olunca ameliyat riskli mi oluyor?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:07 de 26 Mart 2017

   Kanser bir kez metastaz yapmış ise metastazları ve ana tümörü ameliyatla çıkarsanız dahi kana karışmış kanser hücreleri kısa bir süre sonra başka yerlerde yeni metastazlar çıkaracaktır. Bu nedenle ameliyat uygulamanın hiç bir faydası olmaz. Hastanın bazı organ ve dokuları çıkartılacağı için zararı dahi olacaktır.

 4. Sevgi 10:52 de 23 Mart 2017

  Slm hocam iki gun once cekilen akciger filminde 1cm nodul goruldu ve spn yaziyor tomografi istendi 40yildir sigara kullaniyor yasida56 kafamiz karisti acaba kanser olasiligi varmi

 5. Emine 23:49 de 19 Mart 2017

  Sağ akciğer alt lob medialden hilusa uzanan malign karakterde kitlesel lezyon tarif edilen lenf nodlarında metastaz ve metastatik kemik lezyon izlenen tüm vücut PET/CT calışması hocam bizim ne yapmamız gerekir

 6. Betül 11:19 de 17 Mart 2017

  Hocam merhaba, babam 1 yıl önce akciğer ca nedeniyle opere oldu daha sonra kemoterapi ve radyoterapi gördü nisan ayından kasım ayına kadar gayet iyiydi ancak radyoterapiden sonra ses kısıklığı ve öksürük başladı. Pet ct de 1 2 adet lenf bezlerinde oldugu söylenmişti beyinle ilgili bişey çekilmedi o zaman şimdi beyinde var hatta kemiktede olduğu söyleniyor şuan yine babamda akc. De sıvı artışı oluşmuş öksürüğü çok fazla arttı bu sıvıyla ilgili bir müdahalede bulunulması gerekir mi ?

  • Betül 11:22 de 17 Mart 2017

   o dönemde zatüre baslangicindan kocaeli umuttepe hast. Yattigi sırada 10 günlük beyinden genel ışın aldı . Şimdi tekrar alıcak ne yapmalıyız bu durumda ?

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:24 de 17 Mart 2017

    Eğer toplanan sıvı miktarı fazla ise bu öksürüğe ve nefes darlığına sebep olur. Çok miktarda sıvı toplanması durumunda bir katater veya VATS işlemi ile sıvının boşaltılıp yeniden oluşmasını önlemek için yapıştırma (plörodez) işlemi yapılması hastanın yakınmalarını azaltabilir. Geçmiş olsun.

 7. EGEMEN HOCAOĞLU 01:37 de 14 Mart 2017

  Hocam merhaba babam 64 yaşında bypas li yaklaşık 46 senedir sigara içen birisi aynı zamanda geçmişte zatürre yaşadı bypas sonrası yaklaşık 4 hafta önce balgamindan kan geldi ve doktora gittik çekilen röntgen den sonra tomografi istendi sonucu aşağı yazıyorum doktorumuz şu anda Pet ct istedi kesin bi tanı koyamıyor ancak 4 haftalık süreçte kan gelmesi ilk hafta 3 defa daha oldu sonra kesildi ve çekilen röntgen de iltihabli alanda küçülme olduğunu söyledi doktorumuz babamin da bu süreçte nefesi öksürüğü düzeldi iştahı açıldı ve ağrıları azda olsa geçti sizce bu tomografi raporuna göre Pet ct yapılmali mi çünkü zararlı olduğunu okudum şimdiden teşekkür ederim ki Toraks üst açıklığindan başlayarak diafragmaya kadar alınan kesitlerde:
  Aorta pulmoner konus her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir
  Mediastinal genişlik olağandır
  Kalp normal büyüklük ve konfigurasyondadir perikardium normal. Kalinliktadir.
  Sol hemidiyafragma sağa oranla minimal elevedir
  Bronkovaskuler yapılar yaylanmis ve incelemiştir. Pulmoner vaskuler yapılar ana ve segmentel bronşlar normaldir. Her iki akciğer hiperaere görünümdedir. Havası artmıştır.
  Sağ akciğer üst lob posteriorda segmentte tomurcuklanan dal. Manzara izlenmektedir. Sol akciğer lobun antreobazal segmentti dışında tüm alanlar bu görünüm. Mevcuttur sol akciğer alt lob anterobazal segment komşulugunda plevral tabanli büyüğü 5cm boyutunda fusiform şekil konsilde alanlar dikkat çekmektedir
  Plevral sıvı saptanmamistir.
  Sternumda metalik sutlur materyalleri görülmektedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:12 de 15 Mart 2017

   Buradaki görüntü ve hastadaki yakınmalar her ne kadar bir akciğer kanserinden daha çok bir zatüreye işaret ediyorsa da 1 ay sonra yeni bir toraks BT çekilerek kontrol edilmesini öneririm. Geçmiş olsun.

İletiler kapalı