Randevu

/Randevu
Randevu2019-01-03T13:26:22+00:00

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Hastane

Acıbadem Maslak Hastanesi, İstanbul


Muayenehane

Fulya Doktorlar Merkezi

Polat Tower, Hakkı Yeten Caddesi, Yeşil Çimen Sokak

Fulya, Şişli, İstanbul


Randevu Başvurusu İçin:

(0212) 3043940 / 0532 1519734 / 444 55 44

355 Comments

 1. Yıldız 00:16 de 17 Ocak 2017

  Merhabalar Hocam ,
  Babam 62 yaşında Kontrastlı Toraks BT İnceleme raporunda şunlar yazmaktadır ; Sol perihiler bölgede yaklaşık 6,5×3,5 cm boyutlarında lobule konturlu perihiler kitle lezyonu izlenmekte olup lezyon sol ana pulmoner arteri kısmen çevrelemektedir.Sağ alt paratrakeal alanda,aortikopulmoner pencerede ve sol hilusta ise yer yer transvers çapı 1 cm ye ulaşan multipl mediastinal lenfadenomegaliler gözlenmekte olup primer akciğer tümörü ve mediastinal lenf nodu yayılımı düşünülmektedir.Bronkoskopik değerlendirme önerilir.
  Akciğer parankim kesitlerinde her iki akciğer üst alanlarda belirgin sentrilobuler amfizeme bağlı yaygın parankimal destrüksiyon ve lüsensi artışı gözlenmektedir.Bu konu hakkında bize bilgi verebilirmisiniz ? Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:40 de 17 Ocak 2017

   Sol akciğerde kanser mevcut. Bronkoskopi ile hücre cinsi belirlenip, PET-BT ile kanserin evresi tespit edildikten sonra evreye uygun şekilde tedavi planlanması gerekiyor. http://www.akcigerkanseri.com/tedavi/ sayfamızda evrelere göre tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 2. Yonca 14:23 de 10 Ocak 2017

  Hocam küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konulmuş kuzenime kemoterapi tedavisi başlandı.
  Pet çekimlerinde başka bir yerde görünmüyor.ancak doktor ameliyat olmaz dedi.
  Bir de size göstermek isteriz ameliyat için hangi tetkikler gerekli?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:52 de 10 Ocak 2017

   Küçük hücreli akciğer kanserlerinde ameliyat sadece tümörün küçük olduğu, lenf bezlerinde yayılma olmadığı ve beyin MR’ında metastaz görülmeyen hastalarda uygulanabilir. Beyin MR’ınız ve PET-BT ile başvurmanız yeterlidir.

 3. Tamer 03:13 de 10 Ocak 2017

  Hocam merhabalar.
  babam 62 yaşında pet sonucunda toraks incelemesinde sağ akciğer apikalde 7.8×6.5×5.3 cm kitlede(suvmax 27.32) hipermetabolik: sağ alt paratrakel ve sağ hiler lenf nodlarında (suvmax 6.27) hipermetabolik fdg tulumları mevcuttur yazıyor raporda acaba nedir bunun anlamı yardımcı olursanız seviniriz
  şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:48 de 10 Ocak 2017

   Sağ akciğerde malin karekatede bir kütle (yüksek olasılıkla bir akciğer kanseri) ve lenf bezlerinde metastaz mevcut. Sağ akciğerdeki kitleden iğne biyopsisi yapılıp hücre cinsi belirlenerek tedavi planı yapılmalıdır. Kitle kenarda olduğu için bronkoskopide görülmeyebilir. Acil şifalar dilerim.

 4. Ebru ESkün 21:54 de 2 Ocak 2017

  Hocam kardeşimin patoloji raporunda
  Bronş çevresi parankimde kitle.endobronşial lezyon yok
  Bronkoalveoler lavaj : 10 cc hacimde berrak sıvı
  Tanı:akciğer + EBUS İİAB + BRonkoalveoler lava:
  İİAB:Küçük yuvarlak hücreli indiferansiye malign tümör
  b
  Bronkoalveoler lavaj:nonspesifik inflamatuar reaksiyon bulguları

  Tümöre ait sitolojik özellikler öncelikle küçük hücreli karsinomu düşündürmüştür.daha ileri değerlendirme için immunfenotipik özellikleri belirleyecek ek çalışmalar gereklidir.
  Yazıyor.

  Bu durumda kesin teşhis konulamaz mı tekrar bazı testler
  E mi gerek vardır?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:15 de 3 Ocak 2017

   Bunun bir akciğer kanseri olduğu tespit edilmiş. Patolojide ileri incelemeler yapılarak hangi tür olduğu ortaya konulacak ve tedavi buna ve PET-BT ile byin MR sonuçlarına göre planlanacaktır. Geçmiş olsun.

 5. emine 10:36 de 30 Aralık 2016

  Merhaba Hocam,
  Eşime Küçük Hücreli nöroendokrin karsinom tanısı (sol alt lob ağzını tam obstrükte eden tümör ) kondu. Durumunun çok ciddi olduğunu söylediler, bugün PET çekiliyor. Kemoterapi ve ışın tedavisi önerdiler. Aynı zamanda ileri derece KOAH hastası. Bu nedenle de ciğer çok yıpranmış, ameliyat önerilmedi.tedavi ile ilgili size mi gelmek gerekir yoksa göğüs hastalıkları uzmanlarına mı?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:57 de 1 Ocak 2017

   Emine Hanım tedaviniz için randevu alarak bize başvurabilirsiniz. Hastanemizde medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi bölümlerinde tedaviniz uygulanacaktır. Bu aşamada göğüs hastalıkları bölümğne başvurmanıza gerek yoktur. Acil şifalar diliyorum.

 6. veysi vural 02:10 de 30 Aralık 2016

  hocam 2 ay önce pet çektirdim sadece böbreklerimde kitle vardı böbregimin birini aldılar 1 ay sora kontrole gittim pıevral sıvı var dediler sıvıdan örnek alıp patalojiye gönderdiler sonuç yaymalarda erotriositler zemininde mezotel hcreleri ve makrofajlar yanısıra bir kısım papiler konfigürasyon göstermiş hiperkomatik düzensiz sınırlara sahip nükleuslu taşlı yüzük görünümünde atipik hücreler izlendi dicle ün.prf.dr abdurrahman şenyigit pataloji sonucunu zeytinburnu avrasya has.gönderdi sonucu aldıktan sonra size yazacagım önemserseniz size gelmeyi düşünüyorum.saygılar

 7. İdris 03:40 de 25 Aralık 2016

  Hocam size mail attım Slm hocam kardeşim 20 yasında akciğerinde 3 defa 2 ay içinde Sönme oldu baloncuk oluşup sonra patlıyor kamera koyup baloncuklar temizlendi ankara Hacettepe hastanesinde tanı koyulamadı kemoterapi uygulayalım dediler kabul etmedik ve daha sonra adanada 15 gün balcalıda kaldı orda göğüs doktorları ilaç tedavisi olmadığını söylediler adanada iken yine oldu toplam 4 defa da tüp takıldı bana dönnenizi bekliyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:26 de 25 Aralık 2016

   Toplam 5 kez tüp takılmış ve 1 kez de ameliyat olmuş bir pnömotoraks hakkında size yardımcı olabilmem ancak hastanız ve tüm tetkikleri ile hastanemize başvurmanız durumunda mümkün olabilir. Dilediğiniz zaman yardımcım Ebru Hanım’a 02123043940 / 05321519734 telefon numaralarından ulaşarak randevu alabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.
   Acil şifalar diliyorum.

 8. esin 15:03 de 23 Aralık 2016

  merhaba hocam babam 60 yasında ve bt raporu sonucunda sag akciger alt lob postorobazalde paravertebral alanda yaklasık 24×15 mm lik fokal plevra ile ilintili yumusak doku densitesinde kıtle lozyonu izlenmiş olup her iki akciğer ust loblarda sentrilober amfızem alanları izlenmiştır.Vertebra korpuslarında osteofitik dejeneratif degişiklikler izlendi. Vaskuler yapılarda aterosklerotik kalsifik plaklar izlendi. uzerinden bır ay gectı hocam nasıl bir yol izlememiz gerektıgi konusunda yardımınızı rıca edıyorum.tesekkur ederım.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:24 de 24 Aralık 2016

   Esin Hanım, akciğerde 24x15mm boyutunda kitle özellikle sigara içmiş bir kişide büyük oranda akciğer kanserine bağlıdır. Neden 1 aydır başka bir tetkik yapılmadığını anlayamadım. Hızlı şekilde PET-BT çekilmesi ve sonucuna göre teşhis ve tedavi planlaması yapılmalıdır.

 9. leyla beyaz 14:59 de 23 Aralık 2016

  hocam babamın sag alt lobunda 2.5 santım yara seklınde ılk evresındeymıs amelıyatla sag akcıger tamamen alındı bundan sonrakı hayatında yasam kalıtesı nasıl olur bılgı verırsenız cok sevınırım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:21 de 24 Aralık 2016

   Leyla Hanım, sağ akciğerin tamamının alınması durumu en geniş akciğer ameliyat şeklidir. Sağ akciğer sola göre daha büyük olduğundan bunun çıkartılması durumunda hastada solunum fonksiyonlarında belirgin azalma ortaya çıkar. Bir kaç haftayı dinlenerek geçirmesi önemlidir. Bundan sonra yaşamsal aktivitelerini kısmen yavaş şekilde yerine getirebilir.

 10. ferdi doğru 19:28 de 22 Aralık 2016

  merhaba hocam
  babama,öntanı olarakAkciğer CA? teşhisi konuldu.akciğerdeki tümörün kanserli olduğu ancak tüm ciğere yayılıp yayılmadığının tekrardan bir film çekilmesiyle tespit edileceği tarafımıza söylendi.size doktorumuzun yaptığı işemleri yazıcam.görüşünüz benim için çok önemli.nasıl bir yol izlemeliyim.Bu arada manisanın akhisar ilçesinde ikamet etmekteyim.en yakın … hastanesi mevcut.babamı orada tedavi ettirsem derdimize çare olurmu??? şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

  “hastaya sedatif+lokal anestezi verilmesi ardından sol burun deliğinden fiberoptik bronkoskopi ile girildi.vokal kodlar ve trakea doğal olarak izlendi. Anakarina keskin ve hareketli idi.sol sistem açık,sağ üst lob açık olarak izlendi.sağ alt lob girişinde hemorajik görünümlü lezyon izlendi.soğuk uygulama sonrası hemorajik sekresyon aspire edildikten sonra alt lob medial duvarda endobronşial lezyon görüldü.buradan 3 adet biyopsi yapıldı.kanama kontrolü yapılarak işleme son verildi.işlem sırasında komplikasyon gelişmedi”

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:18 de 24 Aralık 2016

   Ferdi Bey, babanızın sağ akciğer alt bölümünde tümör tespit edilmiş. Bunun bir akciğer kanseri olma olasılığı son derece yüksek. Çıkacak patoloji sonucunuz ve PET-BT’ye ve gerekirse beyin MR’ına bakılarak önce hastalığın yayılıp yayılmadığı (evresi) tespit edilecek. Erken evredeki (1. ve 2. evreler) kanserlerde ameliyat, diğer evrelerde (3. ve 4. evreler) ise kemoterapi, radyoterapi, akıllı ilaçlar veya immunoterapi seçeneklerinden uygun olan yöntem kullanılacaktır. Hastane adlarını yanlış anlamalara sebep olmamak için yorumlarda kullanmaktan kaçınmak gerekir. Tedavilerinizin bu konuda ileri derecede tecrübeye, yeterli doktor kadrosuna ve tedavi olanaklarına sahip olan bir hastanede yapılması çok önemlidir. Acil şifalar dilerim.

 11. Aysen 12:55 de 19 Aralık 2016

  HOCAM TANI ŞU — CA ICD-10 C34 TAVSİYENİZ NEDİR ? TEŞEKKÜRLER…

  hocam eşim 41 yaşında haziran ayında çekilen pette göğüs boşluğunda akciğer zarı ve kalp zarını çevreleyen 12/18/9 cm kitle saptandı.6 kur kemoterapi aldı son çekilen pet sonucu görüşünüzü talep eder saygılar sunarım.
  sol infraklavikuler alanda akciğer apeksi komşuluğunda izlenen muhtemel lenf nodunda artmış f-18 fdg tutulumu izlenmiştir.suvmax 3.9
  sol üst paratrakeal alandan başlayıp paraaortik alanda ve pulmoner arter komşuluğunda devam eden kitlesel lezyonda artmış f-18 tutulumu mevcuttur suvmax 9.7
  sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte plevra tabanlı izlenen nodüler lezyonda hafif düzeyde f-18 fdg tutulumu mevcuttur.
  sol akciğer alt lob superior segmentte subplevral izlenen dansite artım alanında patolojik f-18 fdg tutulumu mevcut değildir.
  her iki akciğer parankimi ve mediastenin diğer kesimlerinde f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  baş boyun bölgesinde f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  batın dalak ve diğer batın organlarında f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  pelvik organlarda f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  iskelet sisteminde f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  sonuç : 07.06.2016 tarihli dış merkez pet-bt çalışması ile vizüel olarak karşılaştırıldığında sol akciğerde izlenen mediastene invaze kitlesel lezyonda boyutsal ve metabolik regresyon dikkat çekmiş,sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte plevra tabanlı izlenen nodüler lezyon bu çalışmada yeni ortaya çıkmıştır.ilk planda enfeksiyonu düşündürmektedir.Ancak metastaz ekarte edilemez.bulgular tedaviye kısmi regresyonu düşündürmektedir.

 12. aysen 16:27 de 17 Aralık 2016

  hocam eşim 41 yaşında haziran ayında çekilen pette göğüs boşluğunda akciğer zarı ve kalp zarını çevreleyen 12/18/9 cm kitle saptandı.6 kur kemoterapi aldı son çekilen pet sonucu görüşünüzü talep eder saygılar sunarım.
  sol infraklavikuler alanda akciğer apeksi komşuluğunda izlenen muhtemel lenf nodunda artmış f-18 fdg tutulumu izlenmiştir.suvmax 3.9
  sol üst paratrakeal alandan başlayıp paraaortik alanda ve pulmoner arter komşuluğunda devam eden kitlesel lezyonda artmış f-18 tutulumu mevcuttur suvmax 9.7
  sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte plevra tabanlı izlenen nodüler lezyonda hafif düzeyde f-18 fdg tutulumu mevcuttur.
  sol akciğer alt lob superior segmentte subplevral izlenen dansite artım alanında patolojik f-18 fdg tutulumu mevcut değildir.
  her iki akciğer parankimi ve mediastenin diğer kesimlerinde f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  baş boyun bölgesinde f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  batın dalak ve diğer batın organlarında f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  pelvik organlarda f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  iskelet sisteminde f-18 fdg tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  sonuç : 07.06.2016 tarihli dış merkez pet-bt çalışması ile vizüel olarak karşılaştırıldığında sol akciğerde izlenen mediastene invaze kitlesel lezyonda boyutsal ve metabolik regresyon dikkat çekmiş,sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte plevra tabanlı izlenen nodüler lezyon bu çalışmada yeni ortaya çıkmıştır.ilk planda enfeksiyonu düşündürmektedir.Ancak metastaz ekarte edilemez.bulgular tedaviye kısmi regresyonu düşündürmektedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:18 de 18 Aralık 2016

   Ayesen Hanım, buradaki kanserin türünü belirtmemişsiniz. Bu akciğer zarı kanseri (mezotelyoma) mi yoksa akciğer kanseri mi belli değil. 6 kür kemoterapi sonrası belirgin bir düzelme olmamış. Kanserin türü çok önemli buna göre hedefe yönelik tedavi veya immunoterapi seçenekleri uygulanabilir. Acil şifalar dilerim.

   • aysen 17:31 de 19 Aralık 2016

    hocam hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.
    tanı :
    akciğer ca (ICD 10 C34) tavsiyeniz nedir tedaviye yanıt durumu nedir ve nasıl bir yol izlemeliyiz
    saygılar,

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:21 de 19 Aralık 2016

     Aysen Hanım, internet üzerinden daha ileri yorum yapmaya olanak yok. Ayrıntılı değerlendirme ve tedavi planlaması talebiniz için dilerseniz randevu alarak hastanemize başvurmanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 13. BEKİR BELLİ 20:35 de 14 Aralık 2016

  hocam selamlar denizliden bekir belli durumun aciliyetinden hızlıca yazdım
  Kalp normal boyuttadır.mediastinel vasküler yapılar normaldir mediastende sağ üst paratrakeal prekarinal lokalizasyonda ve sağ hilus düzeyinde en büyükleri sağ hilus yerleşimli 2×1.5 cm boyutlu olan lenf bezleri izlendi
  Akciğer parankimalanlarının değerlendirilmesinde sağ akciğer üst lob posterior segmentte içerisinde hava bronkogramı da izlenebilen posterior plevraya oturmuş görünümde 5×2.5 cm boyutlu çevresi buzlu cam dansitesinde konsolide segment mevcuttur.
  Sol akciğerde alt lob lateral segment bronşu üzerinde santral yerleşimli
  2×1.5 cm periferi buzlu cam dansitesinde infitratif nodüler lezyon mevcuttur.kemik yapılar olağandır.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:47 de 17 Aralık 2016

   Bekir Bey, yaşınız ve sigara öykünüzü bilmiyorum. genç ve sigara içmemiş bir kişide bu bulgular enfeksiyona bağlı olabilir. Aksi durumda ciddi bir hastalık varlığı akla getirilerek ileri tetkikler (bronkoskopi ve PET-BT gibi) yapılarak teşhis kesinleştirildikten sonra tedavi uygulanmalıdır. HAstanemize gelmeniz mümkün değilse bu konuda tecrübeli başka bir merkeze başvurunuz. Acil şifalar.

 14. Umit 15:53 de 8 Aralık 2016

  Tetkik Tarihi: 01.12.2016 ICD-10 Tanısı: C34

  AKCİĞER Ca tanısıyla tanı karakterizasyon amacıyla (sağ akciğerde 13×12 mm düzensiz nodüler lezyon) yapılan PET/CT için hastaya 6.68 mCi F-18 FDG iv. verildikten 60 dk. sonra verteks – uyluk orta kısmına kadar görüntüler alınmıştır.

  Baş-Boyun incelemesinde:
  Sağ vokal kordta BT’ de dansite değişikliği izlenmeyen asimetrik artmış FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 7.1, inflamasyon?, klinik değerlendirme önerilir). Baş-boyun bölgesinde diğer alanlarda patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.

  Toraks İncelemesinde:
  Subaortik kısa aksı 1 cm olan hipermetabolik lenf nodu izlenmiştir (SUVmax: 5.7, reaktif?). Anterior mediastende timusla uyumlu heterojen yumuşak doku dansite artış alanında fizyolojik düzeyde FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 2.7). Sol alt paratrakeal subsantimetrik lenf nodları minimal hipermetaboliktir (SUVmax: 2.5, reaktif?). Sol akciğer üst lob anterior segment lateralde yaklaşık 7 mm boyutunda minimal hipermetabolik yumuşak doku dansitesinde nodül benzeri lezyon izlenmiştir (SUVmax: 2.2). Ayrıca sağ akciğer alt lob superior segment paravertebral alanda plevral tabanlı yaklaşık 16×12 mm boyutunda yumuşak doku dansitesinde hafif düzeyli hipermetabolik nodüler lezyon izlenmiştir (SUVmax: 4.2). Tanımlanan nodüler lezyonların primer tümör/metastaz açısından klinikle birlikte değerlendirilmesi ve ileri tetkiki önerilir. Sol akciğerde inferior linguler segmentte parakardiyak alanda ve alt lob posterobazal segmentte subplevral milimetrik 2 adet nodül izlenmiştir (metastaz?, takibi önerilir). Diğer akciğer parankim alanlarında ve mediastinal alanda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Abdominal İncelemede:
  Abdominal bölgede karaciğer, sürrenal gland, lenf nodları ve diğer alanlarda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Kas-İskelet Sistemi İncelemesinde:
  Değerlendirme alanına giren bölgelerde kemiklerde ve diğer yumuşak dokuda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  SONUÇ:
  – Sağ akciğer alt lob superior segment paravertebral alanda plevral tabanlı hipermetabolik nodüler lezyon (primer tümör?, ileri tetkiki önerilir),
  – Sol akciğerde milimetrik minimal hipermetabolik ve nonmetabolik birkaç adet nodüler lezyon (metastaz?, takibi önerilir),
  – Subaortik patolojik boyutta hipermetabolik lenf nodu (reaktif/metastaz?).Hocam kolay gelsin bu makinadan cıkan sonclar ne anlama geliyor benı aydınlatırsanız sevinirim kolay gelsin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:53 de 9 Aralık 2016

   Ümit Bey, akciğer kanseri şüphesiyle çekilen PET-BT’de sağ akciğerde kanser şüphesi yüksek bir lezyon ve başka yerlerde bir kaç adet şüpheli nodüller görülmüş. Öncelikle sağ akciğerdeki lezyondan iğne biyopsisi yapılması ve sonucun başvurmuş olduğunuz hastanenin tümör kurulunda ayrıntılı olarak değerlendirilerek tedavi planlaması yapılması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 15. Destan Sülü 10:49 de 6 Aralık 2016

  Hocam iyi calismalar. Anneme 2015 temmuz ayinda nazofarenks disi bas boyun ca tanisi konuldu. Akc met suphesi vardı. 3 cesit kemoterapi tedavisi sonucu akcigerlerde yeni kitleler tespit edildi. Son pet cekimi ile birlikte kemoterapinin faydasinin olmadigini soyledi doktorumuz. Vucut direnci cok düştü. Oral alimda sikintiliyiz. Kemoterapi sureci de bu nedenle oldukca yordu. Size sonuclarimizi gondersem immunoterapi ya da aklli ilac tedavisi ile en azindan akcigerdeki kitlelerden kurtulmamiz mumkun müdür inceleyebilir misiniz? Boyundaki kitleyi yeri ve yayilimi nedeniyle cikaramiyorlar. Yenibtedavi yontemleri arayisina girdik bu nedenle. Cevaplarinizi bekliyorum iyi calismalar tekrar. Saygilarimla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:38 de 6 Aralık 2016

   Sayın Sülü, tetkiklerinizi bize gönderebilirsiniz veya bundan daha iyisi hastanemize başvurabilirsiniz. Eğer gelmeniz mümkün değilse bu konsültasyon hizmeti için yardımcım Ebru Hanım’ı 02123043940 numaralı arayarak film ve diğer belgeleri nasıl gönderebileceğinizi ve hizmet şartları hakkında bilgileri alabilirsiniz. Tetkikleriniz bize ulaştığında inceleyip sizi aynı gün arayıp bilgi vereceğim. Acil şifalar dilerim.

 16. hakan 19:44 de 4 Aralık 2016

  Merhaba hocam,Annem akciğer kanseri teşhisi kondu.Akciğer iğne biyopsisi sonucu şöyledir:Hücre bloğu kesitlerinde nükleer atipi ,hiperkromazi,miltofik figürler gösteren ,geniş eozinofilik sitoplazmalı hücre gurupları izlendi.Bu hücrelere yönelik yapılan immünohistokimyasal incelemede p63 ile pozitif,ttf -1 ,napsin-a mammoglobin gcdfp-15 ile negatif reaksiyon görüldü.mevcut bulgular ön planda akciğer yassı epitel hücreli karsinomuna uyabilir.Ancak metastatik bir karsinom,patolojik olarak dışlanamaz.sistematik inceleme ve klinik-radyolojik orelasyon önerilir. Sayın hocam bu yazı patolojiden gelen yazı. Onkoloji profosörü bu patoleji açık bir ifade değil dedi tekrar alınan biyopsi incelensin başka bir patolok tarafından dedi.Sizin görüşünüzü almak isterim.BT SONUCU SAĞ AKCİĞER ÜST LOPDA MADİASTENE DOĞRU UZANIM GÖSTEREN YAKŞAŞIK 67X56 MM BOYUTUNDA DÜZENSİZ SINIRLI YUMUŞAK DOKU KİTLESEL LEZYON MEVCUTUR .Dendi bilgi verirseniz sevinirim. Teşşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 4 Aralık 2016

   Hakan Bey, ilk yapılacak şey bir PET-BT çekilmesidir. Başka bir organda hastalık görülmezse bunun akciğerin kanseri olduğu kesinleşir. Değilse alınan biyopsiler başka bir merkezde daha ayrıntılı incelenebilir. Eğer akciğer kanseri ise (çok yüksek olasılık) PET bulgularına göre evresi belirlenip hangi tedavinin (ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, hedefe yönelik tedavi -akıllı ilaçlar- veya immunoterapi) uygun olduğu tespit edilerek planlama yapılmalıdır. Eğer yayılma yok, yani tümör erken evrede ise tecrübeli bir ekip ve donanımlı bir hastanede ameliyatla tümörün çıkartılması çok önemli bir şanstır. Şu anda hasta için en önemli şey zamandır, hızlı hareket edilmesine dikkat edin. Acil şifalar diliyorum.

 17. Mesut 15:58 de 3 Aralık 2016

  Hocam babama akciğer kanseri teşhisi konuldu .Patoloji sonucu küçük hücreli dışı karsinom (adenokarsinom) geldi.Radyoloji raporu nu size göndersem yorumlarmısınız?
  Bize yol gösterir misiniz çok çaresiz kaldık

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:07 de 3 Aralık 2016

   Mesut Bey, yardımcımız Ebru Hanım’a 02123043940 / 05321519734 numaralı telefonlardan ulaşarak raporlarınızı gönderebilir ve konsültasyon hizmeti hakkında kendisinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Sonuç için size telefonla ulaşarak bilgi vereceğiz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Acil şifalar diliyorum.

 18. Yudum ozcan dundar 20:24 de 1 Aralık 2016

  Merhaba hocam annem oksuruk sikayeti ile hastaneye muracaat etti. Balgam vs. Gibi sikayeti yok. Ancak tomografi istendi filminde tanıda ise sol hiler lap denilmis. Ne olabilir. Kanser olma olasıliģi nedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:29 de 2 Aralık 2016

   Akciğerin kök kısmında lenf bezi rapor edilmiş. Bunlar büyükse bazı tahaliller ve gerekirse biyopsilerle teşhisi konulur. Büyük değilse önemli bir durum söz konusu değil. Geçmiş olsun.

 19. Gürkan Okyar 18:03 de 28 Kasım 2016

  Hocam hayırlı günler,fistül ameliyatı hazırlığı sonucunda çekilen akciğer filminin radyoloji raporunda;Sağ akciğer üst lobda yaklaşık 4 cm çapında round opasiter lezyon mevcuttur.(round pnömoni?)Diye yazıyor Toraks bt önerilir diyor bugün o da çekildi raporu henüz çıkmadı.Doktorum acil beni girişimsel radyolojiye yolladı,bu işlerim Bezmialem Dragos Hatanesinde göğüs hastalıkları doktoru tarafından yapıldı ve Bezmialem vakıf ünv.tıp fakültesi hastanesine yolladı,iğne ile biyopsi yapılacak dedi.57 yaşındayım 10 senedir sigara içmiyorum aile yakınlarımdan akciğer kanseri yok,diyabet ve diyabetik nöropati hastasıyım yaklaşık 9 senedir.Halsizlik,kilo verme,ağrı sızı,öksürük,balgam gibi hiç bir şikayetim olmamıştı.Beni bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım.Saygı ve sevgilerimle;

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:56 de 28 Kasım 2016

   Sayın Okyar, akciğerde 4cm bir kitle sigara öyküsü olan 57 yaşında bir kişide önemsenmesi gereken bir durumdur. İğne biyopsinizin ve PET-BT’nizin en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bunların sonucuna göre tedavi planlaması yapılabilir. Eğer olumlu sonuçlar çıkarsa 3 ayda bir çekilecek toraks BT’ler ile yakın takip de uygulanabilir, değilse hastalığın evresine göre VATS yöntemiyle kapalı ameliyat, kemoterapi, akıllı ilaç, immunoterapi veya radyoterapi yöntemleri uygulanacaktır. Unutmayın, önemli olan bu konuda tecrübeli ve bilgili doktorlar tarafından değerlendirmenizin yapılmasıdır. Acil şifalar diliyorum.

 20. umit deniz 15:05 de 28 Kasım 2016

  sağ akciğer orta lobda paravertebral alanda plevra tabanlı12-13mm boyutlarında nispeten düzensiz sınırlı yumuşak doku dansitesi izlenmektedir… hocam kolaylıklar versin anneme bu teşhis kondu ve tomografiye girecek bu ne anlama gelıyor belirtiğim durum acıklayıcı olursanız cok memnun olurum 50 yasında annem

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:58 de 28 Kasım 2016

   Sayın Deniz, BT sonucunuz önemli. Burada çıkacak sonuca göre hareket edilecektir. Şu anda hasta ve filmleri hakkında bilgilere sahip olmadan size bir yorum yapabilmem ne yazık ki mümkün değil. Acil şifalar diliyorum.

 21. ümit 13:41 de 27 Kasım 2016

  mrb hocam annem 55 yaşında yaklaşık 4 ay önce kanser olduğunu öğrendik. karaciğer ve akciğerinde kanserli hücrelerin yayılmış olduğu tespit edildi. pet bt, emar ve tomografi filmleri çekildi. tedavi olarak iğne tedavisi başlatıldı. 2 ay iğne tedavisi yapıldı. fakat iğne tedavisinde hiç bir faydanın sağlanamadığı ve kemoterapinin de fayda sağlamayacağı söylendi. kanserin hızlı bir şekilde yayıldığı ve annemin bünyesinin zayıf olmasından dolayı kemoterapiyi kaldıramaz dendi. hocam şu an ne yapabiliriz bilmiyoruz.sizin öneriniz nedir hocam..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:53 de 27 Kasım 2016

   Ümit Bey, mevcut kanserin hücre cinsi ve gen sonuçları uygun ise akıllı ilaç veya immunoterapi tedavileri uygulanabilir. Medikal onkoloji uzmanınız ile görüşmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 22. atakan 01:23 de 22 Kasım 2016

  Hocam iyi Günler .. bt toraks sonucunda üç adet milimetrik subsegmental atelektazi görülmüştür Denmiş bu ne anlama geliyor tam olarak Hocam ? yardımcı olursanız sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:55 de 22 Kasım 2016

   Enfeksiyon durumlarında görülebilir basit durumlar.

  • Fatma Yongacı 16:03 de 23 Kasım 2016

   Sol akciğer alt lob superior da ve posterior pnömonik infiltrasyon izlenmiştir
   solda sıvama tarzında minimal plevral efüzyon tabloya eşlik etmektedir
   Hocam ne anlama geliyor
   Teşekkür ederim

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:54 de 23 Kasım 2016

    Hasta hakkında hiç bir bilgi verilmemiş raporlar üzerinden yorum yapılamaz. Doktorunuza danışınız.

 23. Alpaslan 15:54 de 8 Kasım 2016

  Merhaba hocam ilginize tesekur ederim .benim sorunum su göğus rongeni cekdirdim sonuc akcigerler saglam yaziyor fakat hemen altinda sağ hemidiafragma lobüle kontorludur yazisi var bu ne anlama geliyor

 24. esin günay 15:32 de 8 Kasım 2016

  slm hocam cevabınızdan sonra bizim biyopsi sonucumuz çıktı sonuçta küçük hücreli dışı karsinom akciğer bt llAB tanıtıcı doku izlenmemiştir akciğer bt hücre bloğu. şimdi dr umuz pet bt ve beyin bt istedi bunları yaptırmak demek zaman kaybı olur mu bu sonuca göre tedaviye başlanamaz mı çünkü daha önceki bt sindeboyun sol kesmnde hastanın şişlik tarif ettiği alandakomşu kas ile ilişkili 25*17mm boyutunda hetorejen çevresi ekojen kendisi hipoekoik solid lezyon izlendi. sinir kılıfı tm ve17*16mm ekojen lezyon sol alt juguler zincirde jegular ven komşuluğunda tesbit edilmiş. bu sonuçlara göre ameliyat yada kemoterapi mi ne öneriyorsunuz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:15 de 8 Kasım 2016

   Daha ileri değerlendirme yapabilmemiz için dilediğiniz zaman randevu alarak hastanemize baş vurmanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 25. ozan özkanlı 01:40 de 8 Kasım 2016

  konstratlı toraks bılgısayarlı tomografi incelenmesı:
  medıastende patolojık boyutlarda lenf nodu saptanmamıstır
  kalp boyutları normaldir.anavasküler yapıların genişlikleri doğaldır .kalp ve mediasten hafif sağa yer değiştirmiştir
  akciğer parankim alanlarında aktıf infiltrasyon , kıtlesel lezyon gözlenmemıstır
  sol akciğerde üst lob anterior hariç atelektaziktir .solda atelektazi alanalrında olası kitle ekarte edilememiştr (takip-inceleme gereklilik halinde ileri tetkikiönerilir)sol hemitoraksta en geniş yerinde 6 cm ulaşan plevral efüzyon mevcuttur.
  sağ akciğerde alt lob posterobazalde plevraldan parankime uzanan bant formasyonları ve lineer atelektazik segmentler izlenmektedir
  inceleme alanını giren üst batın kesitlerinde ;sol sürrenal bezde 18 mm çapta hipodens lezyon izlenmiştir (adenom?metastes ?)karaciger sağ lobta kaba kalsifikasyonlar saptanmıştır.

  LOMBER VERTEBRA(KORPUS)BT
  servıkal ,torakal,lomber bt ler bırlıkte degerlendırılmıstır
  aksıyel planda alınan kesıtler ve 3d multıplaner ınceleme bırlıkte degerlendırılmıstır
  torakolombervertebralarda acıklıgı sola bakan rotoskolyoz ile uyumlu bulgular dıkkatı cekmıstır
  alt servıkalvertebralarda korpus köselerınde anterıordaköprülesmeye varan osteofıtformasyonları dejeneratıf degısıklıkler izlenmıstır
  orta torakalvertebralarda belırgenlesen rotoskolyoz ile uyumlu bulgular buna baglı yer yer nöralforamenlerde daralma izlenmıstır
  vertebrakorpus yukseklıklerı dogaldır
  dıger kesımlerde belırgın patolojık gorunum saptanmadı—durum hakkında bılgılerınızı sAygı ıle rıca ederım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:08 de 8 Kasım 2016

   Hasta hakkında her hangi bir bilgi olmayan raporlar hakkında yorum yapılamaz. Doktorlarınıza danışınız.

   • ozan özkanlı 22:48 de 11 Kasım 2016

    hasta annem 53 yasında kucuk hucre dısı akcıger kanserı teshısı akcıgerden alınan bıopsi ornegı ıle konuldu 2015 hazıran ayında 2 cm olarak daha ılerleyen surecte bır kere akcıgerden sıvı cekıldı 2016 temmuz sonrası tomografı sonuclarıda asagıdakı gıbıdır ..
    konstratlı toraks bılgısayarlı tomografi incelenmesı:
    medıastende patolojık boyutlarda lenf nodu saptanmamıstır
    kalp boyutları normaldir.anavasküler yapıların genişlikleri doğaldır .kalp ve mediasten hafif sağa yer değiştirmiştir
    akciğer parankim alanlarında aktıf infiltrasyon , kıtlesel lezyon gözlenmemıstır
    sol akciğerde üst lob anterior hariç atelektaziktir .solda atelektazi alanalrında olası kitle ekarte edilememiştr (takip-inceleme gereklilik halinde ileri tetkikiönerilir)sol hemitoraksta en geniş yerinde 6 cm ulaşan plevral efüzyon mevcuttur.
    sağ akciğerde alt lob posterobazalde plevraldan parankime uzanan bant formasyonları ve lineer atelektazik segmentler izlenmektedir
    inceleme alanını giren üst batın kesitlerinde ;sol sürrenal bezde 18 mm çapta hipodens lezyon izlenmiştir (adenom?metastes ?)karaciger sağ lobta kaba kalsifikasyonlar saptanmıştır.

    LOMBER VERTEBRA(KORPUS)BT
    servıkal ,torakal,lomber bt ler bırlıkte degerlendırılmıstır
    aksıyel planda alınan kesıtler ve 3d multıplaner ınceleme bırlıkte degerlendırılmıstır
    torakolombervertebralarda acıklıgı sola bakan rotoskolyoz ile uyumlu bulgular dıkkatı cekmıstır
    alt servıkalvertebralarda korpus köselerınde anterıordaköprülesmeye varan osteofıtformasyonları dejeneratıf degısıklıkler izlenmıstır
    orta torakalvertebralarda belırgenlesen rotoskolyoz ile uyumlu bulgular buna baglı yer yer nöralforamenlerde daralma izlenmıstır
    vertebrakorpus yukseklıklerı dogaldır
    dıger kesımlerde belırgın patolojık gorunum saptanmadı—durum hakkında bılgılerınızı sAygı ıle rıca ederım

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:49 de 12 Kasım 2016

     Solda göğüs boşluğu içerisinde oldukça fazla miktarda sıvı toplanması var. Bu hastanın rahat nefes almasını engeller. Daha önce de sıvı toplanmış ve boşaltılmış. Öncelikle bu sıvının boşaltılması ve tekrar etmesini önlemek için plörodez işlemi uygulanması gerekir. Sıvının sitolojik incelemesi de yapılmalıdır. BT’de böbrek üstü bezinde sıçrama şüphesi olan bir lezyon görülmüş. Bunun basit bir adenom mu yoksa bir sıçrama mı olduğunu anlayabilmek için bir üst batın MR çekilmelidir. Bu sonuçlara göre ilaç tedavisi gerekip gerekmeyeceğine karar verilebilir. Acil şifalar.

  • Aysel AKÇAM TÜRKEŞ 10:47 de 11 Kasım 2016

   Hocam merhabalar
   Biz dün babamın akciğerinden parça aldırdık, hastalığın evresine bakmak istiyorlar
   Parçayı alan hocamız 6 ay ile 2 yıl arasında zamanımız olduğunu söyledi.
   PET CT TÜM VÜCUT ÇALIŞMASI
   Sağ akciğerde üst lob anterior segmentte medialde paramediastinal yağlı planlar ile yakın ilişkide lateralde plevrada retaksiyona yol açan malignite ile uyumlu kitle lezyonu;
   Mediastende hepsi lateral yerleşimli prevasküler 2R, 4R ve 10R istasyonlarında metastatik LAP kitleleri;
   Sağ tonsilde simetriğine oranla yoğun ve artmış FDG tutulumu; KBB muayenesi ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.
   HOCAM CEVABINIZI ESİRGEMEYİN NE OLUR…

 26. esin günay 08:37 de 1 Kasım 2016

  hocam tomografi sonucum.sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte plevraya göğüs duvaruna 3. kostaya invazyon oluşturan malign natürlü kitlesel lezyon izlenmektedir şimdi ben nasıl bi yol izlemeliyim bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:51 de 1 Kasım 2016

   Sayın Günay, önce PET-BT’niz çekilmeli. Bunun sonucuna göre yayılma yoksa kapalı yöntemle ameliyatınız yapılıp hastalıklı kısım çıkartılmalıdır. PET-BT’de yayılma varsa akciğerinizdeki kitleden iğne biyopsisi yapılarak uygun tedavi (kemoterapi/akıllıl ilaç ve radyoterapi gibi) uygulanmalıdır. Bu konuda tecrübeli bir merkeze baş vurmanız tedaviniz için son derece önemlidir. Hastanemize baş vurmak isterseniz size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar dilerim.

 27. esin günay 14:12 de 31 Ekim 2016

  sol akcğer üst lob apikoposteriorsegmentteplevraya göğüs duvarına 3. kostaya invazyon oluşturan malign natürlü kitlesel lezyon izlenmektedir. hocam bu tomo sonucumuz yapılması önerdiğiniz tedavi yada şimdi biz nasıl bi yol izliyeceğiz. bize yardımcı olursanız birde bir yerde sinir kılıfı tm diyip soru işareti konulan bi cümle var teşhis ve tedavi konusunda bizi aydınlatırsanız sevinirim.sağolun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:18 de 31 Ekim 2016

   Bu rapor bir sınır kılıfı tümöründen çok bir akciğer kanseri bulguları gösteriyor. Hastanın yaşı, yakınmaları, sigara öyküsü, muayene bulguları aydınlatmak için önemli. Eğer akciğer kanseri şüphesi varsa PET-BT çekilmesi ve bunun sonucuna göre planlama yapılması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 28. sibel 22:23 de 29 Ekim 2016

  Sn. Dr. SemiVE YORUM

  – Sol hemipelvik kemiklerde ön planda primer osseöz patolojiler (Paget hastalığı ?, fibröz displazi ?) düşündüren hipermetabolik dansite değişikleri saptanan PET/CT çalışması. Bu bölgenin MR ile incelenmesi önerilir.

  Sn.Dr. Semih Halezoğlu, annemin PET sonucunu değerlendirebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 29. Mehmet 18:17 de 25 Ekim 2016

  Merhaba hocam benim sürekli tekrarlayan kuru öksürük problemim var kollarımda özellikle sağ kolumda zaman zaman uyuşma meydana geliyor gittiğim doktorlar. Alerjiye bağlı olduğunu söyledi ama en ufak bir üşütmede öksürük şiddetleniyor. Göğüs kafesimde sıkışmalar meydana geliyor nefes almakta zorlanıyorum. Kullandığım alerji ilaçları öksürüğü biraz azaltıyor ama tam anlamıyla öksürük kesilmiyor.Nasıl bir yol izlemeliyim ne tavsiye edersiniz Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:49 de 26 Ekim 2016

   Mehmet Bey, yaşınız ve sigara ve benzeri öykülerinizi bilmiyorum. Bahsettiğiniz yakınmalarınız için önce ayrıntılı muayeneniz yapılmalı sonra da gerekirse filmleriniz çekilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 30. Eda 13:14 de 22 Ağustos 2016

  Merhaba hocam
  Babam 63 yasinda akciger kanseri teshisi konuldu.2cm buyuklugunde doktor ameliyat dedi ama kist kalp damarina yakinmis riskli mi ameliyat olsun mu ?Yardimci olur musunuz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:11 de 22 Ağustos 2016

   Eda Hanım, akciğer kanseri ameliyatlarında risk durumu ameliyatı gerçeklelşirecek ekibin tecrübesi, hastanın ilave hastalıkları ve genel sağlık durumu ile hastanenin genel donanım özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. VATS adı verilen kapalı ameliyat yönteminin uygulanması gerektiğini özellikle belirtmek isterim.
   Unutmayınız ki ameliyat olunmadığı durumda bir akciğer kanseri ile hastanın uzun süre yaşam şansı son derece kısıtlı olacaktır.
   Ameliyatın nasıl bir süreç olduğunu https://www.youtube.com/watch?v=B5LKosUusn8 filmimizde ayrıntılı olarak izleyebilirsiniz.
   Ameliyat ve riskleri konusunda daha ileri bilgi için yandaki linki tıklayabilirsiniz: http://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-ameliyati-hasta-sorularu-ve-yanitlari/
   Acil şifalar dilerim.

 31. Deniz 13:08 de 19 Ağustos 2016

  Merhaba Hocam,

  Babam için; terleme, üşütme, halsizlik, ağrı gibi belirtilerle doktora gidildi ve zatürre(pnömoni) teşhisi konuldu.
  Buna göre, aşağıdaki akciğer BT sonucunun anlamı nedir? Kanser tehlikesi var mıdır?
  Yaş 63, son 13 yıldır sigara kullanılmıyor. Şu an antibiyotik tedavisi uygulanıyor.
  Kan testlerinde; Sedimantasyon (60 dk) 130, WBC 9,6, CRP 59,4 çıktı ve bu değerlerin yüksek olduğu söylendi.
  BT sonucu da aşağıdaki gibidir.

  Teşekkürler.

  Trekea ve ana bronşlar açıktır. Özefagus normal olarak izlenmektedir.
  Mediastinal anal vasküler yapıların lokalizasyonları ve çapları normaldir.
  Kalp doğal form ve lokalizasyondadır. Perikard normaldir.
  Subcarinal 4-5 mm çapında lenf bezi kalsifikasyonu izlenmiştir.
  Her iki akciğer hilusu ve akciğer vaskülaritesi normaldir.
  Sağ akciğer hilusu normal genişliktedir.
  Sol akciğer hilusunda LAP nedeni ile genişleme ve üst lobda linguler segmentlerde pnömonik konsolidasyon izlenmektedir.
  Sağ akciğer alt lob süperior ve lateral bazal segmentlerde ise 3-5 mm çapında nodüller gözlenmiştir.
  Sol akciğer alt lob posterior bazal segmentte 2-3 mm çapında nodül izlenmektedir. Tedavi sonrası kontrol BT ve takibi, regresyon saptanmazsa bronkoskopi önerilir.
  Her iki diafragma normal lokalizasyonunda ve normal konfigürasyonundadır.
  Kemik yapı tabiidir.
  Ekstratorakal yumuşak dokular açıktır.

  SONUÇ: Sol akciğerde linguler segment düzeyinde pnömonik konsolidasyon ve sol hiler LAP,
  Her iki akciğer alt lobda milimetrik nodülller.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:18 de 19 Ağustos 2016

   Rapora göre bir zatüre mevcut. En az 2 haftalık antibiyotik tedavisinden sonra yeni bir BT çekilerek karşılaştırma yapılmalı. Düzelme olmazsa bronkoskopi ile nefes yolları incelenip biyopsi yapılması gerekir. Acil şifalar

 32. Aykut 16:56 de 16 Ağustos 2016

  Hocam merhabalar. Annem 53 yaşında ve başlangıçta iç hastalıkları doktorlarına gittik. 3-4 dahiliye doktoru yapılan kan tahlillerinden bir sonuç çıkaramadı. Ancak bize lenf bezlerinde şişlik olduğu söylendi. Son dahiliye doktoru ise istediği akciğer filmi sonrasında bizi göğüs hastalıkları bölümüne sevk etti. Göğüs hastalıkları doktoru da bizden tomografi ve ardından da bronkoskopi istedi. İstenen tomografi sonucu da şöyle :

  Bulgular
  -Dorsal vertebralarda minimal dejeneratif değişiklikler izlenmektedir.
  -Kalp boyutları normal sınırlardadır. Perikardiyal efüzyon saptanmamıştır. Ana vasküler yapılar normal kalibrasyonludur.
  -Mediastende en büyüğü 18mm çapa ulaşan birkaç adet lenf nodu görünümü dikkat çekmiştir.
  -Trakea ve ana bronşlar açık ve normal kalibrelidir.
  -Özefagusta patolojik dansite değişimi izlenmemiştir.
  – Sağ akciğer üst lob posterior segmentte santral yerleşimli bronşu 360 derece çevreleyen en geniş yerinde çapı 24.8 mm olarak ölçülen yumuşak doku dansitesinin kitlesel lezyon görünümü izlenmiş olup öncelikle akciğer Ca lehine değerlendirilmiştir. İleri incelemesi uygun olur.
  -Sağ akciğer üst lob anterior segmentte ve posterior segmentte lineer subsegmenter atelektazi görünümleri izlenmektedir.
  – Sağ akciğer üst lobunda yer yer nodüler minimal parankimal infiltrasyon sahaları dikkat çekmiştir.
  – Plevral effüzyon, Plevral kalınlaşma saptanmamıştır.
  – inceleme planına giren üst batın oluşumları doğaldır.
  SONUÇ
  – Dorsal vertebralarda minimal dejeneratif değişiklikler
  -Mediastende en büyüğü 18mm çapa ulaşan birkaç adet lenf nodu görünümü dikkat çekmiştir.
  -Sağ akciğer üst lob posterior segmentte santral yerleşimli bronşu 360 derece çevreleyen en geniş yerinde çapı 24.8 mm olarak ölçülen yumuşak doku dansitesinin kitlesel lezyon görünümü izlenmiş olup öncelikle akciğer Ca lehine değerlendirilmiştir. İleri incelemesi uygun olur.
  -Sağ akciğer üst lob anterior segmentte ve posterior segmentte lineer subsegmenter atelektazi görünümleri
  -Sağ akciğer üst lobunda yer yer nodüler minimal parankimal infiltrasyon sahaları dikkat çekmiştir.

  Tomografi bu şekilde hocam. Bronkoskopide yer alan sonuçlar ise şöyle:
  Endikasyonu: Sağ da lezyon
  anestezi: lokal
  Giriş yolu :burun
  Larenks: N
  Trakea: N
  Karina: N
  Sağ bronş sistemi: Ana bronş açık, üst lob karenası genişlemiş, üst lob girişi daralmış segmentler görülemedi orta ve alt lob N
  Sol bronş sistemi: N
  Alınan materyal :1 PB Sağ üst lob girişinden
  2: Lavaj: Sağ üst lop
  Bronkoskopik kanat: Sağ üst lobu daraltan mukozal infiltrasyon. TM?

  Hocam şimdi bu önümüzdeki tomografi ve bronkoskopi sonucuna göre ve patoloji sonucunu görmeden annemin akciğer kanseri olduğunu saptayabilir miyiz? Bu sonuçlar başka bir hastalıkla da ilgili olabilir mi ve eğer ki durum akciğer kanseri ise kaçıncı evrede ve bizim yapmamız gerekenler nelerdir? Değerlendirmenizi dikkatle bekliyorum. İyi günler dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:41 de 19 Ağustos 2016

   Hasta sigara içmişse bu lezyonun bir akciğer kanseri olasılığı ne yazık ki son derece yüksek.
   Hangi evrede olduğu PET-BT ve beyin MR sonuçlarına göre ortaya çıkacak ve buna göre yedavi planlaması (ameliyat, kemoterapi, radyoterapi gibi) yapılacaktır.
   Acil şifalar

 33. nurten 13:13 de 11 Ağustos 2016

  merhaba hocam,
  Eşim 65 yaşında akciğer kanseri tanısı kondu.. ocak ayında ameliyat olduk haziranda kemoterapi bitti. geçtiğimiz hafta eşim acilden sara benzeri bir kriz ile hastaneye yatırdık. beyinde tümor çıktı o ameliyatı da olduk..
  akciğerindeki skuamoz hücre karsinom-8070/3
  beyindeki az diferansiyel karsinom metatstazı 8010/3-krsinom-nos
  nasıl bir tedavi izlemeliyiz?
  rayoterapi mi?
  diğer organlarına bakılmıştı 6 ay önce bişey çıkmadı pet -ct mi yaptırmalıyız?
  Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:31 de 11 Ağustos 2016

   Nurten hanım, beyinde metastaz çıkmış ve ameliyat olmuş. Öncelikle ameliyatınız gerçekleştiren beyin cerrahınızın görüşü önemli. Eğer tümör tam olarak çıkartılmışsa radyoterapi gerekli olmayabilir. Ancak çoğu hastada ameliyat sonrası radyoterapi de gerekli oluyor. PET-BT de mutlaka çekilmeli ve diğer organlara da yayılma olup olmadığı araştırılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 34. çisem 11:14 de 3 Ağustos 2016

  Merhaba;

  Hocam babama akciğer teşhisi konuldu Fakat daha biyopsi sonucu çıkmadı.Beyin emarıda çektiler onun sonucunuda almadık.Fakat doktor dediki diğer organlarda yok ama iki akciğeri sarmış durumda kanser dedi.Kemoterapi başlancakmış.Kemoterapide hastalıkta gerileme olurmu?Başka organlara sıçraması engellenirmi.Çünkü tümörler emar sonuçlarında 1,5mm filan diyordu.Tahlil sonuçlarnı size gönderme sansımız varmı?Bize yardımcı olurmusunuz?

  Şimdiden Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:54 de 6 Ağustos 2016

   1,5MM boyutunda her 2 akciğeri saran tümör olmaz. Uygun değerlendirme için filmlerinizin ve diğer tetkiklerinizin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 35. ENDER 19:22 de 2 Ağustos 2016

  Değerli Hocam Merhaba,

  Hastamızın son radyoloji raporu aşağıdaki gibidir. Son 3 aylık dönemde de kemoterapi tedavisi devam etmiştir.
  Ancak son raporla karşılaştırılda ilerleme durumu bizi endişelendirmektedir.Konu hakkında değerli yorumlarınızı rica ederiz.

  Hasta 57 yaşında ve 58 kg olup 100 ml i.v. kontrast madde kullanılmıştır.
  Trakea orta hattadır. Ana hava yolları açık ve normal kalibrasyondadır.
  Sağ akciğer üst lobunda apeksi dolduran, inferiorda hiler bölgeye uzanım gösteren, ana bronşu ve üst lob bronşunu kuşatan en geniş
  yerinde 11 cm boyutta multilobüle yumuşak doku kitlesi izlenmiştir. Her iki akciğerde en büyükleri sağ akciğer alt lobda 14 mm, sol
  akciğerde inferior linguler segmentte 14 mm boyutta ölçülen çok sayıda nodüler lezyonlar mevcuttur.
  Plevral ya da perikardial effüzyon, pnömotoraks saptanmamıştır.
  Mediastinal, en büyükleri 1 cm olan lenfadenomegaliler izlenmiştir.
  Kalp ve ana vasküler yapılar doğal görünümdedir.
  SONUÇ: -Sağ akciğer üst lobda solid kitle, her iki akciğerde çok sayıda nodüler lezyonlar, mediastinal lenfadenomegaliler.
  -04.05.2016 tarihli tetkik ile kıyaslandığında tüm bulgularda progresyon olmuştur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:03 de 3 Ağustos 2016

   Burada tedaviye rağmen ilerleme mevcut. Ne yazık ki kemoterapi tüm hastalarda olumlu sonuç veremeyebiliyor. Medikal onkoloji uzmanınız farklı bir kemoterapi rejimi önerebilir. Acil şifalar dilerim.

 36. Emre Güneri 13:29 de 31 Temmuz 2016

  Merhaba sayın hocam,
  38 yaşındayım, Antalya’da yaşıyorum. Lise yıllarında 5-6 sene sigara içmiştim. 16 senedir kullanmıyorum. Yaklaşık 3 hafta önce sabah kalkıp mutfağa giderken nefesimde daralma oldu. Nefes alırken ciğerlerimin tamamen havayla dolmadığını hissettim. Bunun üzerine 2 gün sonra göğüs hastalıkları uzmanına göründüm. Fiziki muayene, solunum fonksiyon testi ve akciğer filmi normal dedi. Daha sonra birkaç doktora daha gittim. Kan testleri yaptılar. Onlar da fiziki muayenede bir şey bulamadılar. Tomografiye şu an için gerek görmediler. Kardiyolojide de bulguya rastlanmadı. Psikiyatriste gitmemi tavsiye ettiler. Psikiyatrist, Selectra ve Nervium adlı 2 ilaç verdi ve 2 hafta sonra kontrole gitmemi istedi. Nefes darlığından başka -öksürük, kanlı balgam, kilo kaybı, hırıltılı solunum- bir şikayetim yok. Ama 3 haftadır internette akciğer kanserini araştırıyorum. Bu hastalığa yakalanmış olabileceğim endişesi çok hakim bende. Bazen derin nefes alabiliyorum, bazense alamıyorum. Her gün koşu yapıyorum. Sizce bu nefes darlığım akciğer kanseriyle alakalı olabilir mi? Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:17 de 2 Ağustos 2016

   Emre Bey, yaşınız akciğer kanseri için genç. Sigara öykünüz kısa. Baş vurduğunuz doktorlar da zaten normal bulgular tespit etmiş. Merak etmeyin.

 37. Melike 15:00 de 28 Temmuz 2016

  Merhaba hocam ben izmirden yaziyorum babama akciger kanseri teshisi koydular. Biyopsi yaptilar yanliz kotu birsey gormedikleri icin parca almadi doktor sadece balgam irnegi alip cikti.pet bt yaptilar biyere sicramamis sadece lenf bezinde gorunuyo sanırim ameliyat dediler onumuzdeki pazartesiye gun verdiler.ameliyat gunu kamerayla girilcekmis eger iyi huyluysa akcigerin yarisini alicaklarmis kotu huyluysa almadan cikicaklarmis kemoterapi yapilcakmis.sol akcigerde 1.5cm capinda kitle sizin goruslerinizide albilirmiyim ameliyat iyi bi fikirmi kacinci evre acaba

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:17 de 28 Temmuz 2016

   Filmlerinizi ve diğer tetkiklerinizi inceleyen doktorlarınız böyle bir karar vermişse benim hiç bir bilgi sahibi olmadan buna aksi bir görüş bildirmem tıbbi olarak doğru bir yaklaşım olmaz. Hangi evrede olduğu ancak PET-BT dahil tüm tetkikler incelenerek anlaşılabilir. Acil şifalar.

 38. fatih 21:34 de 13 Temmuz 2016

  saKemik ve yumuşak dokular tabidir
  Kalp toraksindeksi fizyolojik sınırlardadır
  Sağ parakardiak hafif dereceliinfiltrasyon mevcuttur
  Aorta ver diğervasküler yapılar normaldir
  Diafragma konturları muntazam,sinüsler açıktır
  Akciğer alanlarında aktif parankimal lezyon izlenmemiştir
  yın hocam.Akciğer testimden bu sonuçlar çıktı.biraz bilgi verirmisiniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:23 de 17 Temmuz 2016

   Hastaya ait bilgiler olmadan yorum yapılamaz.

   • emine 12:22 de 27 Temmuz 2016

    Hocam babam 55 yasinda sol akciger hava bosluguna cok yakin 2cm kitle gorunde (sirtinda kemik metaztazi ve kalca kemigini kaplamis metaztaz) diger organlarda metaztaz yok 2 defa oldu kemoterapi aliyor oncekilere gore agrilari azaldi yurumesi duzeldi sesi kisilmisti oda duzeldi sizce atlatabilirmi

 39. serkan babacan 22:29 de 11 Temmuz 2016

  merhabalar hocam babam 2014 ekimden beri yemekborusu kanseri tedavisi gördü.kemoterapi ve radyoterapi aldı.haziran 2016 da pet sonucunda sağ akciğer orta lob medial segmentte yaklaşık 11 mm çapında sınırları düzensiz güncel çalışmada yeni geliştiği gözlenen malignite düzeyinde hipermetabolik nodüler lezyon mevcuttur metaztaz primer?? histopatolojikveriler ile birlikte değerlendirilmesi önerilir…akabinde akciğerine biyopsi yapılıp akciğer ca teşhisi kondu.gastroskopi önerildi.tedavisi mümkünmüdür? ne nasıl bir yol izlemeliyiz çok teşekkürler saygılar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:18 de 17 Temmuz 2016

   Serkan Bey, 11mm bir akciğer kanseri erken evre bir hastalıktır. Torakoskopik yöntemle ameliyat edilerek kanserli akciğer lobu çıkartılmalıdır. Operasyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeniz için NTV’de yayınlanmış olan https://www.youtube.com/watch?v=B5LKosUusn8 filmini izlemenizi öneririm. Acil şifalar diliyorum.

 40. muazzez 09:38 de 4 Temmuz 2016

  Hocam iyi günler anneme akciğer kanseri teşhisi konuldu.3.evre tedaviye bayramdan sonra başlanacak.annemde pulmoner emboli de var hem akciğerde hemde dizlerinde budurumda iken ameliyat olabilirmi..birde 3.evrede ne yapılır..solunum sıkıntısı çok fazla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:08 de 9 Temmuz 2016

   3. evre akciğer kanserinde ameliyat uygun değil. Kemoterapi uygulanıp sonrasında gerileme sağlanırsa ameliyat için yeniden değerlendirme yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

 41. Çağrı baba 11:01 de 28 Haziran 2016

  Hocam öncelikle bizi bilgilendirdiginiz icin size minnettariz. Abime nkt hucreli lenfoma teshisi konuldu. İlk kemoterapilere cevap vermedi en son aldigi 4 kur kemoterapi donucu timorun cok kuculdugu bitmek uzere oldugunu soyledirller. Fakat ilik naklinin olmasi gerektiginide bize belirtiler. Donur disi bi ilik bulundu fakat tam uyumlu olmadigi goruldu. Anne ceya babadan uretecekler siZce durum nasil hocam bilgi verirseniz cok saolun hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:41 de 1 Temmuz 2016

   Lenfomalar genellikle tedaviye iyi yanıt verirler. Bazı durumlarda direnç söz konusu olabiliyor. Kemik iliği nakli ile olumlu yanıt alınacaktır. Acil şifalar.

 42. Burak Koç 18:41 de 24 Haziran 2016

  Merhab Hocam
  Annem 4 sene önce meme kanserinden dolayı sol göğsü alındı son rutin kontrolde doktorumuz akciğerde karartı gördü bt torak tomogrofi sonu aşağıdaki gibidir. Yorumlayabilirmisiniz lütfen ne yapmamız lazım
  Tetkik İV yoldan kontrast madde verilmeden gerçekleştirilmiştir Bu nedenle inceleme suboptimal kalitededir değerlendirilebildiği kadar
  Sol memede aksiller Opere görünümdedir. Operasyon lojunda postoperatif doku değişiklikleri izlenmiştir. Sol akciğer apikoposterior segmentte subplevral alanda en geniş yerinde 10 mm çapında ölçülen öncelikle fibrotik değişiklikleri daha düşük olasılıkla pulmoner nodüle ait olabilecek görünüm mevcuttur. Takibi önerilir.
  Sol akciğer apikal kesimde yer yer subplevral fibrotik değişiklikler ile uyumlu görünümler tespit edilmiştir.
  Apeks düzeyinde perikard belirginleşmiştir.
  Kalp boyutlarında sınırda artış gözlenmiştir.
  Özefagus distal kesiminin hava ile hafif dilate olduğu dikkati çekmiştir.
  Kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler görünüm
  Trakea ve ana bronşlar normal lokalizasyonda ve lümen açık olup patolojik oluşum izlenmemiştir.
  Perikardial yüzeylerde belirgin patoloji saptanmadı.
  Mediasten normal genişliktedir ve merkezde yerleşimlidir.
  Mediastende patolojik boyutta lenf nodu saptanmadı.
  Her iki taraftaki hiler bölgelerde dikkati çeken bir oluşum izlenmedi.
  Her iki hemitoraksta plevral yüzeylerde belirgin patolojik bulgu saptanmadı.

 43. erdal karabacak 12:19 de 14 Haziran 2016

  Hocam hayırlı günler hayırlı ramazanlar babam akciğer kanser teşhisi koydular sizce kesin çözüm amliyat mı ilaç tedavisi mi doktarlar amaliyat olabileceğini söylediler ne yapalım sizden rica ediyorum. 58 yaşında riskli olur mu.

 44. barış 18:14 de 6 Haziran 2016

  Hocam iyi calısmalar lütfen sizden yorum beklioruz izmirdeyiz şayet yapılabilecek en ufak bir sey var ise hemen acıbademden randevu almak istiyoruz lütfen kısaca bir bilgi verin ve yapılabilecek en ufak bir sey varsa hemen gelmek
  istiyoruz.. Sizden gelebilecek en ufak bir yorum ve ısık icin hemen Acıbademde tedaviye başlamak istiyoruz incelemeniz ricası ile

  – sağ alt paratrakeal 23 mm hipermetabolik lenfadenopati , orta hattın solunda 22 mm boyutunda lenfadenotapi
  – sağ ana bronşa bası uygulayan 7.7 x 5.1 cm hipermetabolik kitle lezyonu
  – sağ akciger alt lob psterior bazal segemnette periferik alanda 3 x 2.5 cm boyutunda hipermetabolitik periferik akciger malignitesine aiit kitle lezyonu
  -karacigerde sağ sol lobda değişik lokalizasyonlu en buyugu 2 cm boyutta hipermetabolik mestastik hipodens kitle lezyonları

  1 – sağ akciger alt lob posterior bazal segmentte periferik alanda izlenen hipermatebolik kitlenin ikinci primer akciger malignitesi ile uyumlu oldugu düşünülmüştür

  2- mediastende özellikle sağ alt partarkeal subkarinal hiler ve sağ paraözefagial lokalizasyonlu lenf bezlerinin birbirleri ile birleşme eğiliminde oldupu ve sağ aba bronşa bası bulguları oluşturduğu gözlenmektedir. Hipermetabolik özellikte konglomore lenf bezlerinin de metastasik özelliklte oldugu düşünülmüştür

  3- Karaciğer parankiminde de her iki lobda çok sayıda hipermetabolik metastasik kitle lezyonları söz konusudur hastanın 2013 tetkili kıyaslamalarında tüm bulguların yeni geliştiği gözlenmiştir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:34 de 6 Haziran 2016

   Bu 4. evre bir akciğer kanserini gösteriyor. Biyopsi sonrası kemoterapi başlanması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 45. ibrahim güler 17:55 de 6 Haziran 2016

  sayın hocam bir yakınımın patoloji raporu şöyle çıktı: Materyale yapılan İHK’sal çalışmada Kİ6 %90 pozitif, CK5/6, P63 pozitif, TTF -1 zayıf odaksal , Napsin A negatif olarak değerlendirildi.
  Tanı: Küçük hücreli dışı Karsinom
  Sol akciğer biyopsi materyali
  Malign Negatif Sitoloji
  2,3 nolu materyaller
  AÇIKLAMA: Mevcut morfoloji ve İHK’sal bulgular “Az Diferansiyel Yassı Epitel Hücreli Karsinom”u düşündürür özelliktedir.
  İlgilenen doktor perşembe günü gelecekmiş bu yüzden size sordum hocam ne dersiniz acaba?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:33 de 6 Haziran 2016

   Bu bir akciğer kanserine işaret ediyor. Hastalığın evresi ve hangi tedavinin uygulanması gerektiği PET-BT sonucuna göre belirlenecektir. Acil şifalar dilerim.

   • Özlem 22:47 de 30 Haziran 2016

    Iyi aksamlar hocam babam uzun yillardir sigara kullaniyor . Gectigimiz hafta doktora gittik toraks , pet ve bronkoskopi yapildi. Su an sadece pataloji sonucu bekliyoruz doktorumuz sadece akcigerin sag ust bolumunde bir kitle oldugunu soyledi. Akciger kanseri bilgisini de bizimle paylasti pet sonucumuz icin sizinde degerli gorusleriniz bizi aydinlatacaktir. Sag akciger ust lob anterior segmentte heterojen karakterde yaklasik 55*70mm ebatlarinda spikuler uzanimlar gosteren malign karekterde hipermetabolik kitlesel lezyon izlenmis olup histopatolojik verifikasyon onerilir. Henuz pataloji sonucu cikmadi iyi veya kotu huylu oldugunu bilemiyoruz. Pet raporunda birde bulgular kisminda rektumda artmis fdg tutulum ( sudmax 7.7) odagi izlenmistir yaziyor. Degerli yorumunuz icin simdiden tesekkur ediyorum.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:51 de 1 Temmuz 2016

     Rektumdaki tutulum için kolonoskopi yapılsın. Akciğer dışında başka bir odakta tutulum yok. VATS yöntemiyle kapalı operasyon uygulanıp lobektomi gerçekleştirilmelidir. Acil şifalar.

 46. sena kayali 02:31 de 4 Haziran 2016

  babama skuamozi akciger kanseri evre 4 teshisi kondu cunku kemiklere metastas yapmis sadece palyatif kemoterapi ve bi kac kemige radyotherapi yapildi tedavi devam ederken doktorumuz tumorun icinden olusan yeni damarlar dagilabilir ve kan bosalabilir ve hastayi kaybedilirsiniz dedi.. size sorum boyle birsey i önlemek mümkünmü ???? bizim dr a göre hayir ama birsey olmali diye dusunuyorum lft yardimci olurmusunuz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:43 de 6 Haziran 2016

   Bahsettiğiniz şekilde bir durum son derece nadirdir. Acil şifalar dilerim.

 47. Can 01:45 de 3 Haziran 2016

  Merhaba hocam, annem 52 yasında ağızdan kan gelmesi sonucu hastaneye gittik. Sonrasında Tomografi pet bronoskopi işlemleri yapıldı sonuç olarak adenokarnisom türü akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı bu işlemlerde böbrek üstü bezinde tanımlanmayan bir doku tespit edildi. 30 gün radyoterapi ve 4 kur kemoterapi uygulandı aradan 3 ay geçti annem şuan çok sağlam hiç bir ağrısı şikayeti yok ancak çekilen pet sonucu böbrek üstü bezinde tümör odağı tespit edilmiş akciğerdeki tümörün daraldığı ancak yayılımın olduğu görülmüş. Şimdi tekrardan kenoterapi uygulanacak ancak bu sefer daha ağır olacağı söylendi ilk kemoterapide hafif dozda ilaç verilmişti. Evre 4 de olduğu belirtildi ancak annem hiç öyle durmuyor. Uygulanacak olan kemoterapi annemi yoracağı için hiç istemiyorum tedavi olmayıp normal devam etmek istiyorum ancak ilerde pişmanlıkta duymak istemiyorum çok çaresiz kaldım nasıl bir yol izleyeceğim bilemiyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:03 de 4 Haziran 2016

   Kemoterapi uygulanmazsa zaten yayılmış olan kanser daha hızlı ilerler. Onkoloji uzmanınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar.

 48. Eda 17:47 de 30 Mayıs 2016

  Merhaba hocam,
  Gaziantepte yasiyorum kayinvalideme 2yıl once meme kanseri teshisi konuldu ve 4.evrede denildi bu yilin nisan ayina kadar gayet iyiydi ve horman tedavisi uygulamiyordu nisan ayindan beri aşırı derecede kusmaya başladı ve pet taramasi istendi sonucta ise bütün vucuda yayıldığı ve kemiklerinde bazi bolgelerinde oldugu soylendi haftada bir kemoterapi uygulaniyor ve kusma azaldi yalniz şimdi de ishal durumu mevcut buradaki doktorlardan kesin bir cvp alamiyoruz ilac yazip yazip gonderiyorlar bulantisi kusmasi ve ishali devam ediyor bu durumda ne yapmamiz gerek ne kadar yasama suresini uzatma dururumuz var mı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:30 de 4 Haziran 2016

   Bu sorularınızın yanıtlarını tedavilerinizi üstlenen doktorlarınızla karşılıklı konuşarak öğrenebilirsiniz. Benim bu bilgiler ışığında size yardımcı olabilmem olanaksız. Acil şifalar diliyorum

 49. ONUR DÖNMEZ 16:05 de 24 Mayıs 2016

  HOCAM MERHABA;
  eniştemde küçük hücreli akciğer ca böbrek metastazlı idi. 6 kür kemotrapi aldı. ancak daha öncek çekilen mr ve bt lerde küçülme görülmüştü. ancak bu gün yapılan toraks bt de hücrede büyüme görülmüş. 21 günde 3 defa kematerapi alıyordu bugün itibari ile doktoru 2 ünite kan takviyesi yaptı. ve rapor değişikliğine gitti 20 günde 1 defa kematerapi alacakmış. 31 mayısda tekrar pet çekilecek. sorum bu büyüme tehlikelimi yoksa tedavi ile tekrar müdahale edilebilir mi? şimdiden teşekkür ederim
  saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:09 de 26 Mayıs 2016

   Küçük hücreli akciğer kanserleri tedaviye yanıt verip küçülür ancak tedavi sonlandığında tekrar büyüme sık görülür. Yeniden kemoterapi gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 50. Derya 15:58 de 24 Mayıs 2016

  Merhaba Hocam, annem 53 yasinda 52 kilo 30 senedir gunde 1 paket sigara kullanir . Ameliyat gecmisi yok . Seker tansiyon tanisi konmus bir rahatsizligi da yoktur .Yillardir sure gelen kol agrisi boyun fitigi sikayetiyle gittigi hastanede cektirdigi emar sonnucunda ;
  Sag akciger alt lob superior segmentinde 4,5 mm capinda nodul izlenmisti. Doktoru icimiz rahat etsin diye HRCT istedi .

  Sonucunda ;
  Medianstinal ana vaskuler yapilar ve kalp konfigurasyonu normal.Trakea orta hatta. Trakea ve her iki ana brons acik .Mediastinal ya da hiler yerlesimli patalojik boyut artisi gosteren lenf nodu izlenmemistir.Kesitler akciger parankim penceresinde degerlendirildiginde ” HER IKI AKCIGER APEKSTE AZ MIKTARDA PARASEL AMFIZEM MEVCUTTUR.ALT ZONLARDA DEPENDAN ATELEKTAZILER MEVCUTTUR.SAG AKCIGER UST LOBPOSTERIOR SEGMENTINDE 7 MM BOYUTUNDA NODUL MEVCUTTUR.
  Her iki akciger parakiminde aktif infiltrasyon yada kitle imaji izlenmemistir.Plevral kalsifikasyon, kalinlasma veya effuzyon izlenmemistir. TORAKAL VERTEBRALARDA DEJENERATIF DEGISIKLIKLER MEVCUTTUR.

  Degerleri gorusleriniz aktarmanizi rica ederim . Tesekkurederim .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:08 de 26 Mayıs 2016

   BU BT raporunda merak edilecek bir durum söz konusu değil. 55 yaşından sonra yılda 1 kez bilgisayarlı tomografi çektiremsini ve sigarayı mutlaka bırakmasını tavsiye ederim.

 51. ahmet 21:46 de 20 Mayıs 2016

  Hocam merhaba size daha önce babamın akciğer kanseri olduğunu ve kemoterapi gördükten sonra onkoloji ve göğüs profesörleri kararı ile sağ akciğer üst lop alınarak patoloji ye gönderildiğini alınan parçanın temiz çıktığını ancak lenf bezlerinde az bir noktada tümör hücresi görüldüğü için 6 hafta radyoterapi göreceğini ameliyat sonrası ciğerde hava kaçağı oluştuğunu sorunun giderildiğini ve 3 haftadır çok şiddetli öksürdüğünü iletmiştim.Sizde bu durumun normal olmadığını bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerektiğini belirtmiştiniz.Tomografi çekildi ve radyoloji profesörümüz akciğerde sıvı birikimi olduğunu göğüs uzmanının görmesi gerektiğini söyledi.Göğüs uzmanı ve cerrahı tarafından tomografi izlenerek mikrobik bir durum olmadığını (babamda ateş ve ya titreme olmamaktadır) ameliyat sonrası olabilecek bir durum olduğu belirtilerek sıvının akciğerden alınmaması ve radyoterapi görebileceği belirtildi. Size sormak istediğim bu karar doğru mudur? Zamanla oluşan sıvı birikintisi düzelir mi? Akciğerde ki sıvının nedeni lenflerde ki tümör hücreleri metastaz yapmış olabilir ve sonucu olarak sıvı birikintisine yol açmış olabilir mi? Teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:50 de 22 Mayıs 2016

   Lütfen bu sorularınız hastanızın tedavisini üstlenmiş doktorlarınıza sorunuz. Ben sizlere bu ortamdan sadece doğru yolları göstermeye çalışıyorum. Acil şifalar dilerim.

 52. Hasan Kocbay 02:51 de 19 Mayıs 2016

  Babamıza akciğer kanseri tanısı kondu. Hiç bir şikayeti ve belirtisi yok. 90 yaşında ve 35 yıl sigara içmiş. 35 yıldır da içmiyor. Yalnız uzun yürüdüğünde ve yorulduğunda nefesi zorlanıyor.
  Önce ilaçlı tomografi ardından pet çekildi ve biyopsi yapıldı. Kemoterapi yapılmıyor. Ameliyat olabileceği ama yaşı nedeniyle riskli olduğu söylendi. Ilaçla kontrol altına alınmış şekeri ve gut hastalığı var. Solunum testi %69 çıkmış. Radyoterapi öneriliyor. Hipertermi radyoterapi ile birlikte doğru uygulandığında başarı oranını yükselttiğini öğrendik.
  Istanbul´da anadolu yakasında önerebileceğiniz yer var mı?
  Türü ve evresini bilmiyoruz. Sayfanızdaki bilgilere göre 4. evre olmadığı anlaşılıyor.
  Rapordan size sonuçları gönderiyoruz, görüşünüzü alabilirsek seviniriz. Çok teşekkürler.

  PATOLOJi RAPORU
  MAKROSKOPiK BULGULAR :
 2 adet havada kurutulmuş yayma preperat
Fiksatif solüsyonda gönderilen materyalden sıvı bazlı yayma ve hücre bloğu hazırlandı
  iMMUNHiST0KiMYASAL BULGULAR :
  – MOC-31: BiRKAÇ HÜCREDE POZiTiF
- BerEp4: NEGATiF
- TTF- 1: NEGATiF
- NAPSiN-A: NEGATiF 
- P63: POZiTiF
- P4O: POZiTiF
- B72.3: NEGATiF
- KALRETiNiN: NEGATiF

  PATOLOJiK TANI :
  AKCİĞER. SAG ÜST LOB ANTER|OR SEGMENT, PLEVRA TABANLI, KiTLE, iiA, SIVI BAZLI SiTOLOJi+YAYMA+HÜCRE BLOĞU:
- MALiGN SiTOLOJiK BULGULAR

  EPiKRiZ:
  MORFOLOJiK VE iMMÜNHiSTOKiMYASAL ÖZELLiKLER ÖNCELiKLi OLARAK SKUAMÖZ KOMPONENTLi MALiGN EPiTELYAL BiR TÜMÖRÜ DÜŞÜNDÜRMÜŞTÜR.
  Alındığı Yer / ICDO Kodu
C34.9 Akciğer, BBT, 8000/3 Malign neoplazi

  PET/BT (F18-FDG) TARAMA RAPORU
  BULGULAR:
  Baş – boyun: F18-FDG affiniteli malignite bulgusu izlenmemektedir.
  Toraks ve mediasten: Sağ akciğer üst lob anterior segmentte intraparankimal yerleşimli 23x32x31 mm boyutlarındaki kitlesel lezyonda diffüz artmış F18-FDG uptake’i (SUDmaks: 14.6) izlenmektedir. Sag akciğer alt lob anterobazal ve laterobazal segmentteki subplevral alandaki buzlu cam görünümdeki dansite artışlarında kaydadeğer Fl8-FDG tutulumu izlenmemektedir.
  Sol akciğer parankim sahasında patolojik F18-FDG tutulum odağı gözlenmemektedir. Mediastende en büyüğü sağ alt paratrakeal alandaki 16 mm çapında olmak üzere, sağ hiler alanda hafif düzeyde hipermetabolik lenf nodları mevcuttur (SUDmaks: 3.8).
Her iki meme dokusunda ve aksillada F18-FDG affiniteli malignite lehine bulgu saptanmamıştır.
  Abdomen ve pelvis: Abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik istasyonlarda patolojik F18-FDG tutulum odağı gözlenmemektedir.
  iskelet sistemi: Torakolomber vertebralardaki osteofitik çıkıntılarda ve inceleme alanına giren kemik yapılarda patolojik hipermetabolik görünüm saptanmamıştır.
  Diğer: Kalp, karaciğer, böbrekler ve mesanede F-18 FDG dağılımı fizyolojik sınırlarda gözlenmektedir.
  SONUÇ:
  – Sağ akciğer üst lob anterior segmentte hipermetabolik kitlesel lezyon: histopatolojik inceleme önerilir.
  – Mediastende sağ hiler ve alt paratrakeal alanda hafif düzeyde hipermetabolik lenfadenopatiler (reaktif hiperplazi?, düşük olasılıkla metastaz?); klinik ile birlikte değerlendirilmesi, gereklilik halinde histopatolojik inceleme önerilir.
  – inceleme alanına giren diğer vücut kesimlerinde Fl8-FDG affiniteli malignite lehine bulgu izlenmemektedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:39 de 19 Mayıs 2016

   Hastanızın yaşı (90) dolayısıyla kemoterapi planlanmayacaktır. Torakoskopik olarak operasyon, bu da uygun değilse SBRT denilen radyoterapi planlanabilir. Bu web sitesinde sizlere hiç bir merkez için yönlendirme yapmıyorum. Bu kararı sadece hasta ve yakınları kendi araştırmları ile vermelidir. Acil şifalar dilerim.

 53. özge 15:06 de 18 Mayıs 2016

  hocam babam 55 aşında akciğer sol üst lobda 2*2 cm solid kitle görüldü pet ve bt tomografi istendi kötümüdür yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:34 de 19 Mayıs 2016

   Babanız sigara içmişse ve PET-BT’de bu lezyonda artmış aktivite varsa bunun kanser olma olasılığı yüksektir. Diğer durumlarda endişe edilecek bir durum yoktur. Eğer bir akciğer kanseri ise başka yerde metastazı yoksa bu birnci evre bir tümördür. Ameliyat gerekir. Bu süreci NTV’de yayınlanmış https://www.youtube.com/watch?v=B5LKosUusn8 filminde görebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 54. Serhat sirkeci 22:51 de 17 Mayıs 2016

  Merhaba hocam amcamda 6×4 kitlesel lezyon tespit komsulugunda lenfodenopati izlenmistir.
  Ameliyet şansi olabilirmi.nasil bir yol izlememiz gerekir.tesekkur ederim iyi aksamlar

 55. AHMET BÜYÜK 23:59 de 16 Mayıs 2016

  MERHABA HOCAM RİZEDEN YAZIYORUM 47 YASINDAKI ABIMDE SAG KOLUNDAKI SÜREKLİ AGRIDAN DOLAYI GITTIGIMIZ ENSON FIZIKCININ SAYESINDE GÖGÜS CERRAHISINE SEVK EDERK CEKİLEN PET SONUCUNDA AKCIGER KANSERI OLDUGU ANLASILMISTIR.BU ILLET BÖBREK ÜZERİ BEZLERİNE VE SES TELLERINE ETKI ETTI PET SONUCUNA GORE DOKTORUN GEC KALINMIS BIR TEDAVI VE4 EVREYE ULASMISTIR BEYNE METASTAZ YAPMADI HOCAM SIZDEN RICAMBU HASTALIGIN TEDAVISI VARMI VARSA HANGİYOLDAN BASLAMALIYIZ ADETA CARESIZ HOCAM BI ANDA ELIMIZ AYAGIMIZ BAGLANDI SİMDİDEN TESEKKUR EDEREK HAYIRLI GECELER DILERIM..

 56. Ahmet 11:53 de 13 Mayıs 2016

  Hocam Merhaba

  Babam yaklaşık 1 sene önce Akciğer Kanser teşhisi kondu. 8 kür kemoterapi gördü ve çekilen pet sonucuna göre profesörler tarafından ameliyat kararı alındı 1 ay önce sağ akciğer üst lop alındı ve patolojiye gönderildi.Patoloji sonucu temiz çıktı.Babam yaklaşık 30 sene sigara içmiş olup 8 sene önce bırakmıştır. Hocam babam ne sigara içtiği sürede nede bıraktıktan sonra öksürük sorunu olmamıştır.Hatta akciğer kanseri olduğunu öğrendiğimizde bile öksürük sorunumuz yoktu.Ancak ameliyat sonrası akciğerde hava kaçağı oluştu ve sorun giderildi.Size sormak istediğim yaklaşık 3 haftadır geçmeyen şiddetli öksürük nedeni ne olabilir?Akciğer filmleri normal deniliyor bir sorun olmadığı söyleniyor balgam az çıkarıyor (rengi normal )arada bir köpük şeklinde sıvı geliyor. Öksürük çok rahatsız ediyor.Bu durum normal midir? Teşekkür eder saygılarımı sunarım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:55 de 13 Mayıs 2016

   Ahmet Bey, bu derece inatçı öksürük normal bir durum olrak değerlendirelemez tabii ki. Bilgisayarlı tomografi çekilmesi ve sorunun kaynağının ortaya konularak tedavi edilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 57. Hasan hüseyin 19:05 de 9 Mayıs 2016

  Merhaba hocam ben 24 yaşındayım geçen hafta dahiliyeye gittim tomografi istediler bugün sonucu aldım beni gögüs hastalıklarına yönlendirdi oda gögüs cerrahisi görmesi gerekiyor dedi sonuçda yazan sag akciğer alt lob anterobazal segmentte diafragmatik plevraya taban oluşturan 5mm çaplı parankimal nodül mevcuttur. Diyor tedavi süreci nedir ve en kötü ihtimal ne olabilir şimdiden bilğilendireceginiz için tşk ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:55 de 11 Mayıs 2016

   24 yaşında bir kişide bu lokalizasyonda 5mm nodül önemli bir bulgu değildir. Doktorunuzun tavsiyesine uyunuz. Sağlıklı günler dilerim.

 58. fadime 17:27 de 9 Mayıs 2016

  Hocam iyi günler, 53 yaşındayım günde 2 pakete yakın sigara içiyorum. Yapılan BT sonucu aşağıdadır.
  Her iki akciğer üst lobda paraseptal ve sentrilobüleramfizem izlendi. Her iki akciğer üst lob segmenttehafif düzeyli sekel fibrotik yoğunluk artımları izlenmektedir.
  Her iki akciğerde üst lob ağırlıklı olarak buzlu cam yoğunlunda sentrilobüler belirsiz sınırlı şüpheli nodülformasyonları izlenmiştir. Sol akciğer alt lobposterobazal segmentte plevral tabanlı 4mm çapında nodül izlenmiştir.
  Bu yaparı yorumlarsanız çok sevinirim teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:53 de 11 Mayıs 2016

   Öncelikle sigarayı bırakmanız gerekiyor. Bu raporda görülen 4mm nodül için takibiniz gerekir. Acil şifalar dilerim.

 59. Nilay Gün 21:08 de 8 Mayıs 2016

  Merhabalar hocam MR ve pette vertebra tutulumu metaztas disinda bir sebepten olabilir mi acaba? Fitik, aşınma ya da dejenere olma gibi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:52 de 11 Mayıs 2016

   Özellikle MR bu lezyonların metastaz olup olmadığını ortaya koymakta çok değerlidir. MR bulguları metasatazı gösteriyorsa söylediğiniz durumlar söz konusu olmaz.

 60. ibrahim güler 23:01 de 6 Mayıs 2016

  hocam merhabalar 57 yaşında amcam için yazıyorum rapor aynen şöyle:troaksın 8mm kesit kalınlığında kontratsız olarak alınan aksiyal BT kesitlerinin incelenmesinde :
  .her iki troid lobu normalden büyük olup büyüğü sağda 2 cm ebatlı olmak üzere multiple modüller izlenmiştir.
  .Trakea orta hattadır. üst mediastinal seviyede vasküler yapılar normaldir.Mediasten genişliği normaldir.
  .Mediastinal alanda sol hiler büyüğü kısa aksı 13mm ölçülen multiple lenf nodları gözlenmiştir. Solda hiler düzeyde yaklaşık 4 cm ebatlı hipodens alan gözlenmiştir. Hastanın tm ayırıcı tanısı açısından klinik ve nonspesifik tedavi sonrası kontrolü önerilir.
  Kalp normal lokalizasyon ve büyüklükte izlenmiştir.
  Ana bronşal yapılar patent ve normaldir.Bronşial yapıların dallanması lokalizasyon ve kalibrasyon normal olarak değerlendirilmiştir.
  Solda belirgin her iki akciğerde apekslerde sekel fibrotik değişikler izlenmiştir.Sağ akciğer üst lob anteriorda büyüğü 2 mm ebatlı iki adet birbirine komşu nodüler görünüm mevcuttur. sağ parakardiak alanda atelektazi dikkati çekmiştir. solda lingular segment ve üst lobda perihiler uzanımlı komplet- inkomplent konsolide alanlar atelektatik değişikliklikler retikülonodüler dansite artışları saptanmıştır.
  Toraks duvarı normaldir. vertebral yapılarda deeneratif değişiklikler dışında belirgin patoloji izlenmemiştir.
  Görüntü alanına giren karaciğer 8. segmentte 2 cm ebatlı hiperdens görünüm mevcuttur. USG korelasyonu önerilir.

  Hocam rapor böyle yalnız amcamın herhangi bir göğüs rahatsızlığı nefes alamama veya öksürme gibi hiçbir problemi yok sigara kullanıyor. Sizce sıkıntılı bi durumu var mıdır? cevaplarsanız memnun olurum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:34 de 7 Mayıs 2016

   Sigara kullanan 57 yaşında bir hastada akciğerde 4cm kitle olması akciğer kanseri yönünden ileri derecede anlamlı bir durumdur. Kanser hastalarında yakınmalar ancak tümörün çok büyüyerek nefes borusunu tıkaması veya vücudun diğer bölgelerine yayılması sonucu oluşur. Şu anda yakınmasının olmamasının bu kitlenin kanser olmadığını gösterdiğini düşünmeyin.
   Hızlı şekilde bronkoskopi ve PET- BT yapılması ve teşhis ile evreye göre hızlı tedavi planlanması gerekir. Acil şifalar.

 61. mustafa toprak 09:42 de 4 Mayıs 2016

  Sayın Hocam;28.32016 tarihli karşılaştırmalı Kontrastlı Bt incelenmesinde,..Sağ AC de alt lob superior segmetine uyan alanda 21.kesitte milimetrik boyutta parankimal modül izlenmektedir. Tariflenen modülün yeni geliştiği görülmüştür.Diğer tetkikler normal olup. mesane kanseri di versiyon hastasıyım.Görüşünüzü istirham eder Saygılar sunarım.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:12 de 4 Mayıs 2016

   Mustafa Bey, akciğerinizde yeni çıkmış küçük (milmetrik) bir nodül var. Mesane kanseri öykünüz nedeniyle ayrıntılı değerlendirilmesi gerekir. Bir göğüs cerrahisi uzmanı ve medikal onkoloji uzmanı tarafından yorumlanması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 62. rahim 20:13 de 27 Nisan 2016

  Sayın hocam iyi günler babam 50 yaşında 2000 yılında by ps oldu 2hafta önce kalp krizi gecirdi.anju ve sitend takıldı. Kalp krizinden sonra tomografi çekildi.tomografi sonucunu yazıyorum.Her iki akciğerde mozaik attenuasyon izlenmektedir.sağ akciğer üst lob posteriorda 14x13mm boyutunda parankimal nodül izlenmistir. Sol alt lob lateral bazlade milimetrik kalsifiye nodül mevcuttur.tomografi sonucundan sonra pet BT girmeniz istendi.pet BT yi yazıyorum. BULGULAR: sağ akciğer üst lob posterior segmentte izlenen yaklaşık 16mm çaplı nodüller dansite artiminda minimal metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:1.48)izlenmistir. Pulmoner trunkus belirginleşmiş.gorunumdedir. YORUM:Sağ akciğerde tanımlanan nodüler dansite ayrımında izlenen minimal FDG tutulumunun ön planda benign naturdeki proçeslerle(hamartom?) ile uyumlu olabileceği düşünülmekle birlikte düşük grade’li malignite (karsinoid tümör?) kesin olarak ekarte edilemez.Sayın hocam ne yapmamız gerek babam için çok endişeleniyorum sonucu nasıl hocam iyi huylumu yoksa kötü huylu mu çok korkuyorum.kalp rahatsızligi olduğu için parça aldırmak risklimi.ne yapmamız lazım hocam Acik amaliyat diyorlar.açık ameliyat riski deniliyor.Parça alındığı zaman bütün vücuda dağılır diyorlar. yorumlarınızı devamlı takip ediyorum.ne olur bana yardımcı olun sayın hocam.sonuçlar nasıl bi değerlendirirseniz sevinirim hocam ALLAH razı olsun sizden hocam unuttum kusura bakmayın.20 yıldır sigara içiyor.2 haftadan beri sigarayı bıraktı içmiyor

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:14 de 27 Nisan 2016

   Bu kadar sigara öyküsü olan bir kişide akciğerde 14mm bir nodül ileri derecede şüphelidir. Torakoskopi yöntemiyle nodül çıkartılmalı, bu esnada patoloji incelemsi yapılmalı ve çıkacak sonuca göre yine kapalı ameliyata devam edilmeli (kanser çıkarsa), iyi huylu çıkarsa işlem sonlandırılmalıdır. Süreç hakkında bilgiye NTV’de yayınlanmış olan filmimizi izleyerek ulaşabilirsiniz: http://www.akcigercerrahisi.com/televizyonda-prof-dr-semih-halezeroglu/
   Açık ameliyat hasta için ağır bir işlemdir. Kapalı operasyon gerekir. Acil şifalar dilerim.

   • emre gepçen 17:54 de 30 Nisan 2016

    merhaba hocam,dedemin akciğer kanseri tanısı konulan pet raporu,ne yapmamızı öneririsiniz.
    Akciğer Ca tanısıyla tanı karakterizasyon amacıyla yapılan pet/ct için hastaya 8.10 mcf-18 fdg iv verildikten 60 dak.sonra verteks femur orta kısmınakadar görüntüler alınmıştır.
    Toraks incelemesinde mediastende sol prevasküler sağ alt paratrakeal subaortik bilateral hiler subkarinal büyüğünün kısa aksı 1,2 cm olan multiple hipermetaboliklenf nodları izlenmiştir.(suv max:14,53 öncelikle metastazla uyumlu)sol akciğewr üst lob anterior segment parahiler yerleşimli 5*4,9 cm la:5,7 cm byutunda hipermetabolik yumuşak doku dantisitesinde kitle lezyon izlenmiştir.(suv max :29,11primer tümörle uyumlu)kitle distalinde atelektatik alan gözlenmiştir.Sol akciğer alt lop superior segment posteriorda subplevral nonmetabolik mimimetrik nodül islenmiştir.Diğer akciğer palankim alanlarında ve mediastinal alanda patolajik FDG tutulumu izlenmemiştir.
    Abdominal incelemede,
    sol sürrenal gövdesinde 2 cm boyutunda izlenen hipodens nodüler lezyonda patolojik düzeyde FDG tutumu gözlenmemiştir.(suv max:3,62 .öncelikle adenola uyumlu) abdominal bölgede karaciğer sürrenal gland lenf nodları ve diğer alanlarda patolojik fdg tutumu izlenmemiştir.
    Kas iskelet sisteni incelemesinde,
    th8 L1 vertabra korpusunda fokal sklerotik,sol iliak kanat posteriorda fokal litik sklerotik hipermetabolitik metastala uyumlu lezyonlar izlenmiştir.en büyük suv max l1 vertable 14,91 dseğerlendirme alanına giren bölgelerdediğer kemiklerde ve yumuşak dokuda patolojik fdg tutumu izlenmemiştir.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:59 de 1 Mayıs 2016

     Hastada akciğer kanserinde ne tür bir tedavi uygulanacağına karar vermek için sadece PET-BT raporuna bakmak yetmez. Hastanın genel sağlık durumu bilgisi, yakınmaları, diğer hastalıkları bilnmelidir. Ayrıca kanserin türü çok önemlidir. Bu bilgileriniz olmadan size öneride bulunabilmem olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 63. Serhat Turhan 19:06 de 25 Nisan 2016

  Hocam Merhabalar ;

  Annemin nefes darlığı sebebiyle yapılan muayenesinde filmlerde leke görüldü , sonrasında TORAKS BT alındı , doktorumuz PET analizine yönlendirdi.

  Analız raporunda ;

  TEKNİK PROSEDÜR ve GÖRÜNTÜLEME PROTOKOLÜ

  TARAYICI MODELİ GE Healthcare Discovery PET/CT 690 HD VCT RADYOFARMASÖTİK
  F-18 fluorodeoksiglukoz (FDG)

  Açlık süresi 12 saat Enjeksiyon saati 14:45
  Çekim kapsama alanı Verteks – üst uyluk
  Glukoz düzeyi 91 mg/dL
  Çekim saati 16:03
  Pozisyon sayısı/süre 8 yatak pozisyonu / 2 dk

  Enjeksiyon yeri
  iv- Sağ kol Radyofarmasötik dozu 9.3 mCi
  Farmakolojik müdahale 50 ml oral kontrast, 20 mg Lasix

  CT özellikleri
  Non-diagnostik: IV kontrastsız,oral kontrastlı ve düşük mAs;

  Kesit kalınlığı 5 mm
  Rapor ekleri
  1 adet koronal PET kesitleri+ 5 adet transaksiyel PET ve CT kesitleri + 1 adet lezyon bölgelerinin renkli görüntüleri

  BULGULAR

  Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik FDG dağılımı izlenmektedir.

  Sağ hemitoraksta sağ akciğer alt lob süperior segment düzeyinde dorsomedial plevral mesafede yerleşimli, geniş tabanı ile paravertebral alan yaslanan ve ekstraplevral yağlı dokuya infiltrasyon düşündüren görünüm sergileyen, en geniş yerinde aksiyal çapları yaklaşık 38×52 mm olarak ölçülen, artmış FDG tutulumu ile karakterize kitlesel oluşum gözlenmektedir (SUDmaks=2.9). Geri kalan akciğer parankim sahalarında ve mediastinal lenfatik istasyonlarda patolojik düzeyde FDG birikimi gösteren herhangi bir lezyon saptanmamıştır.

  Abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde, peritoneal ve serozal yüzeylerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır.

  Sağ koksofemoral eklemde kalça protezine sekonder görünüm ve kemik yapılarda hafif düzeyli dismorfik değişiklikler dikkati çekmektedir. İskelet sisteminin inceleme alanına giren diğer kesimlerinde başka bir patolojik aktivite tutulumu daha saptanmamıştır.

  Serebral ve serebellar hemisferlerde PET rezolüsyon limitleri içerisinde beklenen düzey ve simetride FDG dağılımı izlenmiştir. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.

  SONUÇ VE YORUM
  · Sağ akciğer alt lob düzeyinde paravertebral plevral mesafede yerleşimli, malignite düşündüren minimal hipermetabolik kitlesel lezyon izlenen PET/CT çalışması. Ayırıcı tanıda primer plevral maligniteler ve paraganglioma gibi süreçler yer almaktadır. Histopatolojik inceleme önerilir

  Benim anladığım kadarı ile kötü huylu olduğu düşünülen bir tümör sebebiyle biyopsi önermişler.

  Bize durum hakkında kısa bilgi , yada yönlendirme yapabilirmisiniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:04 de 26 Nisan 2016

   Serhat Bey, akciğerdeki bu lezyonun malin (kanser) olma olasılığı mevcut, bununla birlikte iyi huylu başka bir tümör de söz konusu olabilir (PET-BT’deki düşük FDG tutuumu sebebiyle). Başka her hangi bir lenf bezi veya organda yayılma (metastaz) söz konusu değil. Önerim; tek port (4 veya 5cm kesi ile) torakoskopi ile tümörün çıkartılması, aynı seansta patoloji incelemesi (frozen patoloji) ve burada çıkacak sonuca göre tedavinin yine aynı seansta tamamlanmasıdır. Eğer kanser olduğu ortaya çıkarsa alt lobun tamamı ve lenf bezleri de yine tek port torakoskopi ile çıkartılacaktır. Süreç hakkında daha ayrıntılı bilgiyi http://www.akcigerkanseri.com/semih-halezeroglu-2/ sayfamızdaki NTV’de yayınlanan bir hasta filminde edinebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 64. Rukiye Kaplan 16:10 de 20 Nisan 2016

  merhaba hocam 56 yaşındaki babam için yazıyorum. şubat ayında boynunda çıkan 2 yerde şişkinlik sebebiye hastaneye gitti yapılan araştırmalar ve pet filmi çekildikten sonra küçük hücreli dışı akciğer kanseri teşhisi kondu.sizden ricam hastalığı hangi evrede tedavi süreçleri nasıl olmalı ve kurtulma şansı nedir.ilginiz için şimdiden teşekkürler
  serebral ve serebellar sisteme ait normal sınırlarda FDG tutulum ve dağılımı gösteren herhangi bir hipo ve hiper metabolizmaya ait lezyon izlenmemiştir.Servikal kesitlerde sağ retrofarengeal (suv:8.9)sağ supwrior yüzeyel servikal len nodunda sağ superiorinferior juguler zincir boyunca uzanım gösteren ve ayrıca en büyükleri derin servikalde yaklaşık 1 cm çapında olmak üzere derin posterior servikal alanda uzanım gösteren çoğunluğu saubsantimetrik boyutlarda hafifçe artmışn fdg tutulumu gösteren lenf nodları mevcuttur.Ayrıca sağ supraklaviküler alanda suvmax.:6.0 ve sol infraklaviküler düzeydeyaklaşık 1,5 cm çapında suvmax:15.3 yoğun artmış fdg tutulumu gösteren lenf nodları mevcuttur.Mediasten giriminde sağ prevasküler alanda bilateral üst alt paratrakeal lokallizasyonda en büyükleri sağ alt paratrakealalanda yaklaşık 2.4 cm çapında suv max:14,6 aortikopulmoner saol bronkopulmoner ve hiler alanda suvmax:6.0 sağ bronkopulmoner hiler ve sağ peribronşial alanda multiple nenf nodlarında suv max:12,2 ve ayrıca en büyükleri mediastende subkarinal alanda yaklaşık 2,5 cm çapında suvmax:19,3 olmak üzere yoğun artmış fdg tutulumu gösteren lenf nodları mevcutturtorakal kesitlerde sağ akciğer orta lob lateral segmentte fissür komşuluğunndaparankimal yerleşimli yaklaşık2*1.7 cm boyutlarında düzensiz sınırlı nodüler lezyonda yoğun artmış fgd tutulumu görülmüştür suvmax:10,3 .sağ akciğer diğer parankimal alanlarında ve sol akciğer parankiminde patolojik düzeyde fdg tutulumu gösteren başka bir lezyon saptanmamaıştır.sağ aksiller alanda büyüklüğü yaklaşık 1.4 cm çapındayoğun artmış fdg tutulumu gösteren lenf nodları mevcuttur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:54 de 24 Nisan 2016

   Lenf bezlerindeki metastazlar tümörün 3B evresinde olduğunu gösteriyor. Patoloji raporunuz yeterli değil. Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde alt gruplar var (adenokarsinom, epidermoid karsinom veya büyük hücreli nöroendokrin tümör gibi). Bu türlerin tedavileri farklıdır. Öncelikle patolojinizin daha ayrıntılı incelenmesi ve sonrasında da buna uygun olarak kemoterapi uygulanması gerekir. Bu evrede ameliyatın bir faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

 65. özgür fatih kulaş 10:56 de 17 Nisan 2016

  merhaba hocam babam için TORAKS BT incelemesi yaptırdık sonuçda en belirgin yerinde 40 mm ve pulmoner trunkus 32 mm kalinrede olmak üzere ektaziktir.kalp fizyolojik genişliktedir.Bilateral parakardiak yağ yastıkları geniştir.
  sol akciğer üt venöz sistem ile sol brakiosefalik van arasında anastomoz oluşturan anormal vasküler oluşumu mevcuttur.Alt sağ pretrakeal bölgede 12 mm çapında 1 adet lam mevcutttur denir yardımlerınızı rica ederim sonuç konusunda bilgilendirme yaparsanız bizi mutlu edersiniz hangi doktora gitsek bir şey yok diye ama
  int ortamında akciğer kanseri yazıyo lütfen bize doğruyu söyleyin bizde ona göre önlemimizi alalım .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:10 de 20 Nisan 2016

   Sadece nefes borusu yanında 12mm bir lenf nodülü olması akciğer kanseri anlamına gelmez. Hastanızın antibiyotik tedavisi sonrasında yeni bir BT ile 2 ay sonra karşılaştırma yapılması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 66. Cemil Karaman 12:11 de 16 Nisan 2016

  Merhaba hocam Annem atipik Akciger ca adeno karsinom lenflere yayilim var ve kemik metaztazi şüphesi var (L1 vertebra) baska bir metastaz söz konusu degil. Annemin belinde fıtık vardi pet ve mr da bu sebepten tutuldum yapmis olabilir mi vertabtada? Suv max degeri 5,4. Eger kemikte metastaz cikmazsa ameliyat edilebilir mi? Saygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:28 de 16 Nisan 2016

   Kemikteki lezyonun metastaz olup olmadığı çekilecek MR ile kesinleştirilebilir. 5.4 SUV-max tutulumu çok yüksek değil. Ancak, MR metastaz olduğunu gösteriyorsa ameliyat uygun değildir. Acil şifalar dilerim.

 67. Mustafa 00:38 de 15 Nisan 2016

  Hocam mrb. Gaziantepten yazıyorum dedem 74 yaşında bir ay önce aşırı karın şişliği sebebiyle doktora gittik tetkikler sonucun da PET-BT testi yapıldı. Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte yumuşak doku dansiteli lezyon sahasında hipermetabolik görünüm izlenmiştir. (Suvmax: 12) tanımlanan lezyonun lateral ve anterior komsulugundaki konsolide infiltiratif parankimal lezyon sahalarında hafif hipermetabolik görünümler izlenmektedir. (Suvmax:3.8 enflasyon? ) sol hemitoraks posteriorunda daha belirgin olmak üzere her iki hemitoraks posterior kesiminde plevral kalinlasma alanları dikkat çekmiş olup bu alanlarda malignite sınırının altında hiper metabolik görünümler izlenmektedir(Suvmax:1.8) Ayrıca sol akciğer alt lob superior segmentte fibrotik cekintilerin eşlik ettiği plöroparankimal duzensiz sınırlı lezyon sahalarinda yer yer hafif hipermetabolik görünümler izlenmiştir. (Suvmax:2.1) Yorum: Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte yumuşak doku dansiteli lezyon sahasında hipermetabolik görünüm izlenmiştir. Bu konuda sizin görüşlerinizi almak istiyoruz ilgi ve alakanız için teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:30 de 15 Nisan 2016

   Mustafa Bey, dedeniz sigara içmiş bir hasta ise bu lezyonda bir akciğer kanseri olasılığı son derece yüksektir. Diğer daha düşük PET tutulumu olan lezyonlar hastalık derecesinde değiller. Yine de doktorlarınızın düşüncesi önemli, ben filmlerinizi görmediğimden kesin yorum yapamam. Sadece sol akciğerdeki tümörünüzün olması, lenf bezlerinde ve diğer organlarda metastaz (yayılma) olmaması olumlu bir bulgu. Torakoskopik (VATS) yöntemle hem teşhis ve aynı seansta tedavisi (lobektomi) gerçekleştirilmesi gerekir. Bu konuda yaşanılan süreci http://www.akcigercerrahisi.com/televizyonda-prof-dr-semih-halezeroglu/ filminde izlemeniz mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

 68. Elif 21:35 de 14 Nisan 2016

  Hocam merhabalar ben İstanbuldan Elif Aslan. 22 yaşındayım iki senedir öksürüyorum fakat iki aydır yoğun şekilde tıkanacak derecede kötü öksürüyorum. İki senelik süreçte birçok doktora gittim röntgende bir şey yok denildi. Astım, bronşit benzeri şeylerden şüphelenildi. Fakat bişey çıkmadı. Son olarak gittiğim doktor film çektirmedi tomografiye girdm bir hafta önce. Ona baktı o da temiz çıktı. Nedwn öksürdüğüm bilinmiyor. Ne yapmam gerekiyor hocam yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:12 de 15 Nisan 2016

   Elif bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olman faydalı olur. Geçmiş olsun.

   • Elif 00:16 de 15 Nisan 2016

    Teşekkürler hocam.

 69. Eray YILMAZ 00:39 de 13 Nisan 2016

  Hocam merhaba,

  6 ay önce babama akciğer kanseri teşhisi konduğunda size tıbbi sonuçları yazmıştım lenf bezlerine yayılması sebebiyle 3 evre olduğunu belirtmiştiniz. Geçen sürede acıbadem bünyesinde tedavi gördü.8 kür kemoterapi sonucunda 4 adet kanserli hücreden sadece 1 adet kaldığı belirtilmiştir. çekilen pet sonucu
  BULGULAR: Radyofarmasotiğin serebral kortikal ve subkortikal alanlar ile serebellumdaki dağılımı beklenen düzey ve yoğunluktadır. Her iki servikal bölgede patolojik FDG tutulumu gösteren lezyon gözlenmemiştir.
  TORAKAL Değerlendirmede : Sağ akciğer üst lob posteriorsegmentteyaklaşık 1.5*1 cm boyutlarında spiküle konturlu yumuşak doku dansitesinde minimal düzeyde FDG tutulumu görülmektedir.(SUV max:1.9)
  Sağ hiler bölgede 2*1.8 cm çağında bronkovasküler yapıları çevreleyen yumuşak doku dansitesinde hafif artmış FGD tutulumu izlenmektedir.(SUV max 3.6)
  ABDOMİNOPELVİK Değerlendirmede : Bağırsaklarda diffüz olarak hipermetobolizma gözlenmektedir.
  FDG’nin kalp, karaciğer ,böbrekler ve mesanede normal fizyolojil dağılım gösterdiği izlenmektedir.
  İnceleme alanı içerisinde kalan vücudun diğer bölgelerinde normal fizyoloji dışında patolojik,hipermetabolik FDG tutulumu gösteren odak izlenmemiştir.
  YORUM: Sağ akciğer üst lobda minimal hipermetabolizma gösteren spiküle konturlu yumuşak doku lezyonu
  Sağ hiler bölgede hafif hipermetabolik yumuşak doku dansitesi
  Barsaklarda diffüz hipermetabolizma(öcelikle fizyolojik tutuluma sekonder olduğu düşünülmektedir
  Sonuç olarak ameliyat kararı alındı. Değerli yorumlarınızı yazarsanız çok sevinirim saygılar…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:00 de 15 Nisan 2016

   Bu ameliyat kararı bir tümör kurulu tarafından mı verildi?

   • Eray YILMAZ 00:47 de 15 Nisan 2016

    Hocam,
    Göğüs profesörü, tıbbı onkoloji hocamız … ve Genel cerrahi profesörü ortak kararıyla verilmiştir. Sağ üst lob açık ameliyatla alındı,Ve lenf bezlerinden doku alınarak patolojiye gönderildi.
    Saygılar

 70. Zafer 01:14 de 10 Nisan 2016

  Merhaba Hocam.
  06.04.2016 tarihinde babamın patolojiden çıkan sonucunu sizinle paylaşmak istiyorum.
  MAKROSKOPİ
  7 cc hacminde bronş aspirasyon materyali
  4 lam fırca materyali
  2 mm çapında 2 adet endobonşial bio mat
  5 cc hacminde post balgam materyali
  TANI
  -benign bronş aspirasyn sitolojisi
  -benign post balgam sitolojisi
  -skuamoz hücreli karsinom; sağ orta lob biopsi materyali
  EPİKRİZ
  -biopsi materyalinde tümör hücrelerinde İHK ile P63, CK5/6 CK7 pozitif TTF-1 negatif saptanmıştır. Fırça yaymalarında az sayıda atipik hücre mevcuttur
  Hocam durum bu. Şuan pet sonucunu bekliyoruz. Hastanın yaş 60 ve sigara tiryakisiydi. Şuan için içmiyor yeni bıraktı . Genel sağlığı iştahı ve fiziksel şartları iyi. Pet sonucunda metastas yoksa nasıl bir tedavi önerirsiniz. Cerrahi müdahele ile şansımız nedir ? Şimdiden vakit ayırdığınız için çok TEŞEKKÜRLER..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:07 de 10 Nisan 2016

   Sağ akciğer orta lobda kanser teşhis edilmiş. PET-BT’de yayılma yoksa ve hastanın genel durumu uygun ise torakoskopik yöntemle kapalı operasyon olması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 71. Akif KARADAĞ 13:13 de 5 Nisan 2016

  Hocam selamlar değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler, Babama 1 hafta once akciğer kanseri tehşisi konuldu, 2 gün sonra hastane heyeti kararı ile ameliyat olup olmayacağı belirlenecek,
  Rapor sonuçları şu şekilde;
  VİDEOBRONOSKOKİ RAPORU(burun endoskopi)
  KLİNİK BULGU PREMEDİKASYON LOKAL ANESTEZİ BULGULAR: Sag alt lob 3×2.5 cm kitle. Hemoptizi Dormicum 3 mg.
  Lidokain % 2 10 cc, Vemicaine % 10 pump
  Bilinçli sedasyon ile tropikal anestezi altına nazal yolgan girildi.LTC doğal. Sağ bronş sistemi lob bronş ve segment ağızları açık ve doğal izlendi.Sol üst lob açık ve doğal Sol lat lob superior segment açık açık ve doğal izlendi.Sol alt lob posterior bazal segmentinde balgamla sıvaşık hafif kanama? pıhtı? izlendi.Bronkoskopun ulaştığı sol alt lobun segment ve subsegmentleri açık ve doğal görünümde izlendi.Sol alt lob bronş lavajı alınarak işlem sonlandırıldı.
  SONUÇ VE KARAR: 1-Sol lat lob bronş lavajı (ARB Tbc Kült Sitolji)

  PET / BT (F18-FDG) TARAMA RAPORU
  BULGULAR:
  Baş-boyun: F18-FDG affiniteli malignite bulgusu izlenmemektedir.
  Toraks ve mediasten: Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte 25x27x30 mm boyutlarındaki kitlesel lezyonda artmış F18-FDG uptake’i (SUDmaks:9.5) izlenmektedir.Sağ akciğer parankim sahasında patolojik F18-FDG tutulum olmadığı izlenmektedir.Mediastende, patolojik boyut ve metabolik aktiviteli lenf nodu saptanmamıştır.
  Abdomen ve pelvis: Mide fondusunda hafif düzeyde hipermetabolik görünüm (SUDmaks:6.8) izlenmektedir.
  (enflamasyon?); Klinik ile birlikte değerlendirilmesi, gereklilik halinde endoskopik inceleme önerilir. Diğer abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik istasyonlarda patolojik F18-FDG tutulum odağı gözlenmektedir.
  İskelet sistemi : İnceleme alanına giren kemik yapılarda patolojik hipermetabolik görünüm saptanmamıştır.
  Diğer : Kalp, karaciğer, böbrekler ve mesanede F18-FDG dağılımı fizyolojik sınırlarda gözlenmektedir.
  SONUÇ : -Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte hipermetabolik kitlesel lezyon; histopatolojik inceleme önerilir.
  – İnceleme alanına giren diğer vucut kesimlerinde F18 FDG affiniteli malignite lehine bulgu izlenmemektedir.

  PATOLOJİ RAPORU
  Materyalin alındığı yer: Sol akciğer
  Materyalin alınma şekli:iiA
  Mikroskopik Bulgular:
  PATOLOJİK TANI: Sol akciğer alt lob posterior, kitle, İİA, sıvı bazlı sitoloji+yayma:
  -Malign sitolojik bulgular.
  EPİKRİZ:
  -Bulgular malign epitelyal bir tümörü düşündürmüştür.
  -Primer odak akciğer ise tümör küçük hücreli dışa karsinom ile uyumludur.
  -Histolojik alt tipe yönelik immünhistokimyasal inceleme sonucu ek raporda bilirtilecektir.

  En son olarakta solunum testine sokuldu sonuç test sonucunun iyi olduğunu doktorumuz söyledi.
  Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz değerli tavsiyeleriniz bizim için çok değerli TEŞEKKÜRLER.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:03 de 6 Nisan 2016

   Bu bulgulara göre sadece sol akciğer alt lobunda küçük hücreli dışı bir akciğer kanseri söz konusudur. Hastanın solunum fonksiyonları yeterli ise kapalı yöntemle lobektomi ve lenf bezlerinin çıkartılması operasyonu uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 72. ahmet 23:54 de 3 Nisan 2016

  Merhaba. 44 yaşındayım hiç sigara içmedim. Göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle gittim akciğer grafisi çekildi. Sol akciğer üst lob düzeyinde 1.Kostokondrol eklem ile superpoze görünümünde 24 mm ölçülen şüpheli noduler dansite mevcuttur. Sonucum bu şekilde. Akciğer kanseri riski ne kadardır. Raporu değerlendirirseniz çok sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:59 de 6 Nisan 2016

   Sadece bu kısa bilgi ile değerlendirme yapmak olanaksız. Önce bir BT çekilmeli ve kitlenin özelliği tam olarak anlaşılmalı, daha sonra nasıl bir tehis ve tedavi yöntemi izlenmesi gerektiğine karar verilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 73. selma salel karabulut 21:03 de 1 Nisan 2016

  merhaba öncelikle çok üzgünüm annemde kemiklerine sıçramış kanser var ve akciğerinede sıçramış ve 4 düncü evresindeymiş semih doktorum önce göğüs kanseriydi 6 sene önce şu anda ışın görüyor 12 seyans dediler bittikten 1 hafta sonra kemo terapi başlıcak semih doktorum ne olur yardımcı olurmusunuz kurtulma şansı ne kadar olabilir tabi allahtan başka kimse bilemez ama sizde bir doktor olarak öğrenmek istiyorum gerekirse siğdimiz var ne olur bir yardımcı olurmusunuz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:38 de 2 Nisan 2016

   Selma Hanım, medikal onkoloji uzmanınız ile İMMUNOTERAPİ konusunu görüşünüz. Acil şifalar dilerim.

 74. Kader kılıç 20:56 de 30 Mart 2016

  Hocam merhaba 32 yaşında bayanım hocam 1 sene önce çekildiğim tomografi sonucunda tesadüfen sol akciger alt lob posterior segmentte kistik bronsektaziler izlenmektedir yazıyordu. Bunun üzerine gittigm doktorların hepsi ameliyat olmam gerektiğini söylediler ve ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyat izmir de Nisan 7 2015te göğüs hastalıkları hastanesinde acik ameliyat yapilarak gerçekleşti .altı ay önce kontrole gittiğimde herşey normal denildi yaklaşık 2 aydir nefes darlığı şikayetlerim arttı göğüste ağrı ve geçmeyen grip şeklinde hastalıklarım vardı iki gün önce göğüs cerrahi doktoruna gittim ve tomografi çekildi bugün sonuç aldım raporda sol akciger postero basal segmentte diafragma komsulugunda multiple bronsektazik oluşumlar yazıyor. Doktor tekrar ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve riskli olacağını söyledi hocam sizce ne karar vermem gerekiyor lütfen yardımcı olun aydında oturuyoruz istanbula hastanenize gelip sizinde fikirlerinizi almayı isteriz hocam yardımcı olursanız sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:03 de 30 Mart 2016

   Sayın Kılıç, yakınmalarınız devam ediyor ve filminizde bronşektazi görülmüşse ameliyat olmanız gerekir. HAstanemize baş vurmanız durumunda memnuniyetle yardımcı oluruz. Dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 75. serap makas 13:46 de 28 Mart 2016

  Merhabalar ismim serap, babam için yazıyorum size yaklaşık bir buçuk
  ay kadar önce nefes borusunun alt kısmında dışa doğru bir sertlik meydana
  geldi Çankırı da ikamet etmesi nedeni ile hastaneye müracat ederek
  ameliyat olması gerektiğini söylediler fakat biz kendisinin şeker hastası
  olması nedeni ile ameliyat olmasını istemedik ve istanbula abimin yanına
  göndererek ordaki bir hastaneye tedaviye gittiler. bır kısım tahlil ve
  tetkiklerden sonra aynı kitleden sol akciğer kaburga kemiğinin olduğu
  yerdede bulunması nedeni ile bu parça temizlenerek alındı patolojiye
  gönderildi. elime yeni geçen patoloji sonucuna göre de: arka yüzde
  8×3,5×0,5 cm ölçüde parietal izlenen,8×3,5×2 cm ölçüde kot rezeksiyon
  meateryali, anterior cerrahi sınırdan 3 cm uzaklıkta bır kırık hattı
  dikkati çekmiştir. ayrıca arka yüzde 7×3,5×1,2 cm ölçüde kemiği de
  destrükte eden tümör infiltrasyonu mevcuttur. (SCS:1P1K/Y,ICS:2PIK/Y,
  SADE:10P4K/Y, PCS: 2PIK/Y, K:4P4K/V olduğu bildirilmiştir. patoloji tanı
  olarak ise: 8.kot ekzisyon: kemik ve yumuşak dokuyu invaze eden
  plazmasitoid hücrelerden oluşan tümoral infiltrasyon. EPİKRİZ: uygulanan
  immünhistokimsayal çalışmada tümor hücreleri LCD(-), CD138(+),KAPPA (+)
  LAMBDA(-) İMMÜNREAKTİVİTE göstermiş olup monoklonal özellikte olan bu
  infiltrasyon plazma hücreli neoplazi yönündedir. histokimyasal boyamada
  kongo ve krezil viole ile amiloid birikimine rastlanılmamıştır. şeklinde
  patolonji sonucumuz mevcuttur. sizde babamın durumu nedir kendisi 60
  yaşında şeker hastasıdır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:38 de 28 Mart 2016

   Akciğerdeki plazma hücreli bir tümörün kaburga kemiğine yayılması söz konusu. Patoloji, onkoloji, radyoloji ve göğüs cerrahisi uzmanlarının yer aldığı onkoloji konseyinde görüşülmesi gereken bir durum. Tedavi planlaması buna göre yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

 76. filiz mentes 07:31 de 22 Mart 2016

  Esim tomografi cekildi sag alt loblarda 4,4 milim capinda lezyon var diyor bu nedir anlayamadik aciklarmisiniz

 77. zeliha 23:11 de 19 Mart 2016

  Iyi akşamlar hocam size sorum benim sesim kısıldı kbb gittim reflu kronik laranjit dedi ve ses tellerimde nodul olduğunu söyledi ilaç içmekten bıktım artık sesim gelmedi ne yapacağımı bilemiyorum internetten baktım akciger hastaligida ses kisikligi yaparmış benim cigerimde bi sorun varmi bilmiyorum ama oksuruyorum bi haftadan bu yana ne yapmalıyım bana bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:27 de 20 Mart 2016

   Zeliha Hanım akciğerdeki bazı durumla da ses kısıtlığı oluşturabilir. Bunun ortaya şıkartılması için lütfen bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurunuz. Acil şifalar dilerim.

 78. fatih karacan 22:31 de 18 Mart 2016

  Hocam Mrb.Adıyaman’dan yazıyorum.Babam 62 yaşında ve yaklaşık 40 yıldır sigara kullanıyor.yaklaşık bir ay önce kapalı safra kesesi ameliyatı oldu.Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra sağ kürek kemiğinin altında dayanılmaz bir ağrı olduğunu söyledi.Röntgen ve akabinde tomografi çekildi.Tomografide;’1-Sağ akciğer orta lob düzeyinde 33*40 mm çapta lobüle konturlu kitlesel lezyon izlenmiştir.Bronkoskopik inceleme histopatolojik tanı önerilir.2-Her iki akciğerde nonspesifik plevral kalınlaşma alanları mevcuttur.Sol akciğer lingular segmentte milimetrik parankimal nodüler dansite izlenmiştir.’ şeklinde sonuç çıktı.Devamında bronkoskopi yapıldı.Daha sonra doktorumuz pet mr istedi.Pet MR sonucu:-Beyinde ve baş boyun bölgesinde patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.Tiroid bezi sol lobu lojunda fokal hipermetabolik lezyon izlenmiştir.(SUVmax:13.7).klinik gereklilik halinde USG ve İİAB ile korelasyonu önerilir.Sağ akciğer orta lob lateral segment düzeyinde lobüle kontorlu yumuşak doku dansiteli belirgin hipermetebolik görünüm dikkati çekmiştir(SUV MAX:16.1).Sağ hiler bölgede bir adet hipermetebolik lenf nodu izlenmektedir(SUV MAX:8.3).Sol böbrekte hipermetebolik alan mevcuttur(basit böbrek kisti).İskelet sisteminde patalojik FDG tutulumu izlenmemiştir.Görüntülenen diğer tüm vücut bölgelerinde radyoaktif maddenin normal fizyolojik dağılımı mevcuttur.
  YORUM:Sağ akciğer orta lob lateral segment düzeyinde lobüle konturlu yumuşak doku dansiteli belirgin hipermetebolik görünüm dikkati çekmiştir(Primer malignite?)
  Sağ hiler lenf nodunda hipermetebolik görünüm mevcuttur.(lenf nodu metastazı?)
  doktorumuz bu bilgiler doğrultusunda babamın ameliyat olması gerektiğini söyledi..bu konuda sizin görüşünüzü almak ve mümkünse ameliyatı sizin yapmanızı istiyoruz.özellikle ameliyat olması durumunda toplam ücretin ne tutacağı konusunda asistanınız bilgi verebilir mi?şimdiden ilgi ve alakanız dan ötürü sonsuz teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:55 de 18 Mart 2016

   Hastanızın solunum fonksiyonları yeterli ise ameliyat olması gerekir. Lenf bezinde metastaz şüphesi de olduğu için önce mediastinoskopi işlemi yapılarak mediasten denilen alandaki lenf bezlerinde metastaz olup olmadığı ortaya konulmalıdır. Bu bölgede lenf bezi metastazı olan hastalarda ameliyat uygun bir tedavi yöntemi değildir. Eğer mediastinoskopide lenf bezi metastazı bulunmaz ise aynı seansta ameliyata devam edilecektir.
   Ameliyatınızı memnuniyetle gerçekleştiririz. Bunun için öncelikle hastanemize baş vurmanız gerekiyor. Dilerseniz yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 numaralı telefondan arayarak randevu almanız mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 79. şenol kasımoglu 20:14 de 8 Mart 2016

  hocam slm babama tomografi çektiler sonuçlar: sol hemitorasta üst lob. orta zon ve alt loblar düzeyınde subdiafragmatik düzeyde plevrada diffüz- nodüler kalsifiye kalınlaşmalar izlenmiştir.En kalın olduğu yerdeplevranın APçapı 13mm ölçülmüştür.Sağda daüst zon düzeyınde plevrada yaklaşık 7-8mm lik kalsifiye kalınlaşma dikkati çekmiştir plevradaki bu kalsifiye kalınlaşmalar plörozisekeline yada aspeste maruziyete sekonder olabilir. Her iki tiroid lobu normal görümündedir Mediasten penceresinde yapılan incelemeler : mediastinal vasküsler yapılar normaldır : Gastroözofageal bölgede hiatal herniasyon izlenmiştir:Kalp boyutu normaldır: Mediastende bilatera paratrakeal bölge ve sol aortapulmoner pencere düzeyinde 7-8mm lık birkaç adet reaktiv yapıda lenfadenopati izlenmiştir :Parankim penceresinde yapılan incelemede her iki akciyer parakiminde aktif bir infiltrasyon, kitlesel bir oluşum izlenmemiştir.Sağda orta lob ve alt lob düzeyınde,solda alt lob düzeyınde santral kesimde bronşlarda hafıf traksiyonel belirginleşmeler dikkati çekmiştir .Üst batın düzeyinden geçen kesitlerde her iki sürrenalde kitle lezyonu izlenmedi… Hocam ne yapmamız gerekıyo öneriniz ne olur tedavisi varmı ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:19 de 11 Mart 2016

   Şenol Bey, hasta hakkında tıbbi bilgi olmadan film raporlarını yorumlamak doğru değil. Babanızın yaşı kaç, daha önce hangi hastalıklar geçirdi, sigara kullanıyor mu, daha önce filmleri var mı, hangi ilave testler yapıldı, PET neden çekildi…?

 80. Burcu Aşır 22:21 de 1 Mart 2016

  Hocam öncelikle merhaba,iyi günler dilerim.Babama yaklaşık 10 gün önce bronkus biyopsi yapıldı.Sonucunu aldığımda nonsmall cell karsinom olduğunu öğrendim.Materyalin tamamına yakını nekrotik malign tümöral dokudan ibaret olup,tümör hiperkromatik nükleuslu,nukleostoplazmik oranı artmış epitelyal hücrelerin solid alveolar düzenlenimi ile karakterizedir.Tümör hücreleri TTF1,CK7,CD56 pozitif boyanmış olup,P63,P40 Napsin A,Kalretinin,CD45 negatif boyanmıştır.İmmunohistokimyasal bulgularla birlikte değerlendirildiğinde Neuroendokrin diferansiasyon gösteren az diferansiye adenokarsinomu sonucuyla karşılaşılmıştır.Bende patoloji teknisyeniyim hocam lütfen bir değerlendirme yaparsanız çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 2 Mart 2016

   Burcu Hanım, burada invaziv bir akciğer adenokarsinomu teşhis edilmiş. Kanserin yayılıp yayılmadığını gösteren PET-BT bulguları, tümörün yerleşim yerini gösteren BT bulguları ve hastanın kalp ve akciğer fonksiyonları tetkik edilerek bulunduğu evreye göre tedavi planlanmalıdır. Sonuca göre hastanenin tümör kurulunda uygun tedavi (ameliyat, hedefe yönelik tedavi, kemoterapi ve/veya radyoterapi gibi) kararı verilerek hızlı şekilde tedaviye başlanmaldır. Akciğer kanserinde evrenin nasıl hesaplandığını yukarıdaki evreler butonunu tıklayarak öğrenebilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 81. ORHAN RESİMCİ 19:07 de 29 Şubat 2016

  Hocam iyi çalışmalar, 59 yaşındaki eniştemin tahlil, tetkik ve dr yorumları bir yana zaman geçiyor onkoloji hastanesinden 15 gün sonraya gün veriliyor, Bursa Acıbadem e bile bir hafta sonraya gün veriliyor, bugün 29/2/2016, sonuç beklerken, randevu sırası beklerken geçen zaman 15 gün hayati önemde mi, arada geçen kayıp zamanların telafisi varmı, kanserden korkmayın geç kalmaktan korkun deniliyor, şimdiden paylaşımlarınız ve cevabınız için teşekkürler…

  BURTOM ESENTEPE 27/ocak/2016

  Tetkik: TORAKS BT
  Teknik protokol Akciğer apekslerinden diyafragmaya kadar 10 mm kesitlerle aksiyal düzlemde IV kontrastlı incelendi; görüntüler mediasten ve parenkim penceresinde elde edildi.
  Klinik bulfular ve ön tanı:
  Bulgular:
  Toraks simetrik, trakea orta hatta ve normal kalibrasyondadır.
  Ana bronşlar, lobar ve segmentler bronşlar açık olarak izlenmektedir. Kontur düzensizliği ve bronş içi saptanmamıştır.
  Akciğer parankim havalanmasında artış izlenmektedir. Apekslerde sekel fibrotik yoğunlunk artımları dikkati çekmektedir.
  Sağ akciğerde alt lobta anterobazal segmentte plevral tabanlı yaklaşık 4×4 cm boyutlarında kitle lezyonu dikkati çekmektedir. Lezyon çevresinde hafif buzlu cam alanları izlenmektedir. Lezyon komşuluğundaki bronşial yapılarda kesintiye yol açmıştır. Görünüm özellikleri ilk planda malign proçesleri düşündürmektedir. Olgunun transtorasik biyopsi ile değerlendirilmesi önerilir.
  Ön, orta ve arka mediastende, aksiller bölgede ve supraklavikuler alanda patolojik boyut ve görünümde lebdadenopati izlenmedi.
  Kalp konturları düzgün, boyut normaldir.
  Aorta ve dallarında kalsifiye aterom plakları dikkati çekmektedir. Diğer mediastinal ana vasküler yapılar normaldir.
  Her iki tarafta plevreal effüzyon saptanmadı. Perikardial effüzyon izlenmedi.
  İnceleme alanına giren görüntülerde karaciğerde patolojik oluşum saptanmadı.
  Vertebralarda dejeneratif değişiklikler izlenmektedir.
  Kesitlere dahil tiroid lobları normaldir.
  inceleme alanına giren üst abdomen kesitlerinde sağ böbrekte üst polde milimetrik çapta basit kist ve milimetrik çapta kaliksiyel taş izlenmekte olup alt pol posteriorda parankimal inceleme dikkati çekmektedir.
  Sol renal lojda böbrek parankimi seçilememiş olup bu düzeyde çok sayıda kalsifikasyon alanı dikkati çekmektedir (atrofik böbrek), nefrolitiazis). Üst abdomen USG ile değerlendirme önerilir.
  Dr. ———— ——–
  Radyoloji Uzmanı Dip. No.——-

  BURTOM 2 / 2 / 2016
  BULGULAR:
  Baş-boyun: Görüntüleme alanına giren beyin dokusunda serebellumda sağ anterior kesimde odak tarzında (9.74) simetriğine göre artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
  Toraks: Sağ akciğerde alt lob düzeyinde lateralde plevraya uzantıları olan 4 cm’lik kitlesel lezyonda (12.44) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
  Mediastende vasküler seviye üzerinde metabolik aktivite artışı olan lenf bezi saptanmadı.
  Batunda sol böbrek lojunda taşa ait görünümler dikkati çekmektedir.
  Sağ böbrekte pelvikaliksiyel aktivite stazlanması izlenmektedir.
  Vücudun görüntüleme alanına giren diğer kesimlerindee FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içindedir. Patolojik düzeyde artmış metabolik aktivite tutan lezyon saptanmamıştır.
  YORUM:
  Sağ akciğerde alt lob düzeyinde izlenen hipermetabolik lezyonun primer akciğer malignitesini temsil ettiği, sağ serebellumda izlenen asimetrik artmış metabolik aktivite tutulumunun metastatik maligniteyi temsil edebileceği düşünülmüştür.
  Saygılarımla;
  Dr. ———– ——-
  Nükleer Tıp Uzmanı

  BAHAR HASTANESİ 16/2/2016
  Makroskobik Bulgular:
  En büyüğü 1,5 cm en küçüğü 0,4 cm uzunluğunda gri beyaz renkte 3 adet doku parçasıdır. Tamamı 2K TA.
  Mikroskobik Bulgular:
  Kesitlerin incelenmesinde yaygın tümöral infiltrasyon izelnmiştir. Tümörü oluşturan hücreler yuvarlak veziküler nükleuslu dar sitoplazmalı atipik epitelyal hücreler olup solid dizilimler göstermştir. Fokal alanda sekret ve kribriform dizilim dikkati çekmiştir.
  TANI: MALİGN EPİTELYAL TÜMÖR;
  Akciğer, Tru-cut Biyopsi.
  NOT: Histomorfolojik bulgular ön planda az diferansiye adenokarsinoma ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir. Kesin suptiplendirme için immünhistokimyasal boyama önerilir.

  ICD-0 = C34.9 M-8000/3

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:48 de 2 Mart 2016

   Ülkemizde her yıl 50.000’den fazla hastada ne yazık ki sadece akcieğr kanseri ortaya çıkıyor. Diğer kanserlerle birlikte bu sayı oldukça yüksek rakamlara ulaşıyor. Devlet hastanelerinin kaynaklarının çok hızlı şekilde teşhis işlemlerini sonlandırması ne yazık ki mümkün olamyabiliyor. Bu sadece bizim ülkemizde değil gelişmiş ülkelerde de bu şekildedir. SGK kapsamo dışında hizmet vermekte olan özel sağlık kurumlarında bu süreler doğal olarak daha kısa olabiliyor ancak bu hastanelerin tüm hastalar tarafından ulaşılabilir olması da mümkün olmuyor.
   Beyindeki lezyonun akciğer kanserinin metastazı olup olmadığı kesin değil. Onkoloji konseyinde radyoloji ve beyin cerrahisi uzmanlarının bu konudaki yorumlarına ihtiyaç var. Bu sonuca göre tedavi planlaması yapılabilir. Hastanızın mutlaka bir onkoloji konseyinde görüşülmesini öneririm. Dilerseniz hastanemize bu konuda baş vurmanız mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

 82. Tugba 02:11 de 28 Şubat 2016

  Hocam babama cuma günü akciğer teşhisi kondu ben birde size danışmak istedim ve tedavi için ne önerirsiniz babamın durumu nedir simdi size bilgileri yazıyorum
  Makroskopi. 5 cc hacminde bronş aspirasyon materyali cc hacminde endobronsial biyopsi materyali 2 lam TBİİAB materyali
  Tanı . Benign bronş aspirasyon sitolojisi skuamöz hücreli karsinom ; tbia sağ akciğer intermedier bronş submukozal yangisal inflamasyon gösteren bronş duvarı
  Epikriz ; İHK İLE P63 (-) CK5/6(-) CK7(-) TTF-1(-) CD56(-) izlenmiştir .submukozal alanda tümör infilitrasyon saptanmamıştır
  Hocam babam çok mu kotu durumda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:49 de 29 Şubat 2016

   Akciğer kanserinde tedavi kararı kanserin bulunduğu evre ile ilgilidir. Vermiş olduğunuz raporda sadece hastanızda bir akciğer kanserinin teşhis edilmiş olduğu anlaşılıyor. Diğer bir çok bilgi eksik. Evrenin nasıl belirlendiğini ve hangi evrede hangi tedavi yönteminin gerekli olduğunu http://www.akcigerkanseri.com/evreler/ sayfamızda bulabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 83. Beytullah 23:08 de 27 Şubat 2016

  Hocam aciz kaldık yardımcı olurmusunuz biyopsi sonuçları sağ üs paratrkael lap biyopsi yayma preperatlarinda matür görünümde lenfoid hücreler yanı sıra ezilme artefaktı gösteren iri hiperkromatik cekirdekli dar stoplazmali epitelyal hücreler izlenmistir bulgular küçük hücreli korsinom ile uyumludur. Ancak immunsitokimyasal olarak cd 56 (_)tir kesin tani icin biyopsi tekrari onerilir. Tanı malign sitoliji ,sağ üst paratrekeal lap,ince iğne aspirasyon sitolijisi (07 10 2015) daha sonra yapilan iki biyopsi temiz çikti. bu ilk biyopsiye göre küçük hücreli akciger kanseri deyip ışın tedavisi ve kemoterapiye çağirdilar son biyopsi 15 ocak 2016 da yapıldı son iki biyopside toplam 23 tane lenf nodu alındı hepsi temiz çıktı.hocam ne yapmaliyiz kesin tani doğrumudur. Kemoterapi gerekli mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:46 de 29 Şubat 2016

   Hem biyopsi temiz çıktı hem de küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konuldu demişsiniz. Bunun netleşmesi için doktorlarınızla patoloji raporunuzu ayrıntılı olarak görüşmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 84. ahmet aras 12:00 de 23 Şubat 2016

  merhaba hocam 40 yaşındayım biyopsi sonucumu daha yeni aldım doktoruma gösteremedim daha.yorumunuzu rica ediyorum .teşekkürler
  KLİNİK BULGULAR:
  -Akciğer, bronkoskopi
  -Sol üst lobda kitle+ atelektazi
  -Bronş ca?

  MAKROSKOPİK BULGULAR:
  1- 20-30 cc hacimde kırmızı renkli mayiden 6 lam yayıldı.. 2 Giemsa + 2 HE +2 PAP ( 1 sitosantrifürj) ile boyanarak incelendi.
  2- Alkolde gönderilen 4 adet hazır yayma preparat. 1 HE+ 3 PAP ile boyanarak incelendi.
  3- Bronş biyopsi; En büyüğü 0,2 cm, en küçüğü 0,1 cm çapta 3 adet biyopsi materyali. Tamamı 1 kasette takibe alındı.

  YAPILAN ÖZEL İŞLEMLER:
  -NapsinA : Negatif -TTF-1: Negatif
  -NSE: Negatif -CK5/6: Pozitif
  -Kromogranin: Negatif -HMWCK: Pozitif
  -Sinaptofizin: Negatif -P63: Pozitif
  -Kİ-67: % 40 üzerinde pozitif

  TANI:
  1)- NONDİAGNOSTİK YAYMA
  – Bronş lavaj sıvısı, sitoloji

  2)- MALİGNİTE KUŞKULU YAYMA
  – Bronş fırça biopsi

  3)- NONSMALL CELL KARSİNOM
  – Akciğer sol üst lobda kitle, bronkoskopik biopsi

  NOT: 3- Mevcut histomorfolojik bulgular ve immünohistokimyasal çalışmalarla, olguda “skuamöz hücreli karsinom” düşünülmüştür.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:18 de 23 Şubat 2016

   Ahmet Bey, burada sol akciğer üst lobunuzda bir akciğer kanseri tespit edilmiş. Hızlı bir şekilde PET-CT çekilerek tedavi planlaması yapılması gerekir. Kanser vücudun diğer yerlerine ve mediasten denilen bölgedeki lenf bezlerine yayılmamış yani 1. veya 2. evrede ise ameliyat olmanız gerekir. Bunun dışındaki durumlarda yani 3. veya 4. evrede ise kemoterapi uygulanmalıdır. Tedaviniz için dilerseniz randevu alarak merkezimize baş vurabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 85. meryem 14:44 de 22 Şubat 2016

  hocam hayırlı günler benim babama akciger kanser teshişi kondu önce ısın tedavisi dendi ama agrısı hala var bunun baska bir yolu yok mu kanser ilk devrede su an nolur yardımcı olun yeter ki o iyi olsun. Sizden nasıl randevu alabilirim?

 86. Melek TÜRKYILMAZ 13:13 de 19 Şubat 2016

  merhaba hocam suanda annemin akciğerinde sıkıntı olduğu için tomografi çekildi vw aonucu kardiyomegali,sol koroner arterde stent ile uyumlu yüksek dansite ,sol karaciğerde lobda diyafragmatik plevraya komşuluk gösteren düzensiz konturlu nodül diye yazıyor sol akciğer alt lobdaa diyafragmatik plevraya komşu aksiyal kesit boyutu 21*14mm olan düzensiz konturlu nodül var yazıyot doktor bize aPTT kan tahlili ,tümör FDG-BT ile Gişimsel radyolaoji ve bronkoskobi istedi araştırma yapılacak dedi ne yapabilirz hangi yolları izlememiz lazım ya da durum ve olabilecekşer hakkında bilgi verebilir misiniz.Saygılarımla

 87. ONUR DÖNMEZ 08:24 de 19 Şubat 2016

  HOCAM MERAHABA; size daha önce eniştem hakkımda böyle bir soru sormuştum ve cevabenden yazmıştınız.şimdiki sorum ise ilk kemoterapi aldı 21 gün sonra ikinci almaya gidildiğinde yapılan tetkiklerde hücre durmuş ne ileri gitmiş nede geri gitmiş. sevinmek için erken ama sizce durum nasıl olur bu şekilde bu ara ikinci kemoterapide alındı. şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalardilerim

 88. ONUR DÖNMEZ 16:52 de 16 Şubat 2016

  ONUR DÖNMEZ 11:05 de 12 Ocak 2016
  hocam merhaba ;
  benim sorum benim eniştem 4.evre akciğer ca ve böbrek üstübezlerine metastaz yapmış. yeni öğrendik ve kematerapiye başlandı.
  tedavi nasıl bir süreç tedaviye cevap verirmi? küçük hücreli konsilom hücreli bu aradada
  şimdiden teşekkürler
  Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:58 de 12 Ocak 2016
  Küçük hücreli akciğer kanseri 4. evrede tedaviye yanıt alma olasılığı yüksek. Bununla birlikte tekrar etme durumu çok sık görülür. Acil şifalar dilerim.

  HOCAM MERAHABA; size daha önce eniştem hakkımda böyle bir soru sormuştum ve cevabenden yazmıştınız.şimdiki sorum ise ilk kemoterapi aldı 21 gün sonra ikinci almaya gidildiğinde yapılan tetkiklerde hücre durmuş ne ileri gitmiş nede geri gitmiş. sevinmek için erken ama sizce durum nasıl olur bu şekilde bu ara ikinci kemoterapide alındı. şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalardilerim.

 89. mehtap kaya 15:10 de 16 Şubat 2016

  hocam iyi gunler bir sorum olucak size ben ak ciger kanseriyim kemoterapi goruyorumm suan ve alternatif tip ta care aroyorum ayni zaman da sorum su
  1 immunoterapi 2 kopek baligi eti 3 beyaz cay bunlardan hangisini kullanmamizi onerirsiniz malum internnette cok yaygin bu gibi seyler yanlis bisey yapmak istemiyorum size danismak istedim immuno terapi tumoru ufaltilyo deniliyooo … kopekbaligi eti bagisiklik sistemine ve tumorun buyumesini engelliyoo beyaz cay da bagisiklik sistemi icin bir bilginiz varsa bu 3 yuntemden hangisini kullanaalim tavsiye eedersiniz tesekurler hayirli gunler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:42 de 16 Şubat 2016

   Mehtap Hanım, ben akciğer kanseri ameliyatları gerçekleştiren bir göğüs cerrahisi uzmanıyım. Sorduğunuz konularda yeterli bilgim var, ancak sizin durumunuza en uygun yöntem hakkında kendi medikal onkoloji uzmanınıza danışmanız en doğrusudur. Acil şifalar dilerim.

 90. ali bayraktar 14:04 de 13 Şubat 2016

  merhaba hocam.. kardeşimin akciğerinde 3.5 cm bi kanser ve buna paralel olarak metastas diye tabiren beyninde 3 cm bi tümör ve sırtında 2. adet kemik noktasında aktif halde kitle çıktı. dr. rumuz 4. evrede bir akciğer kanseri oldugunu ifade etti. beyin için Cyberknife diye bir tedavi uygulaması yapılacagını ifade etti dr rumuz nitekim kemiklerdeki bu tümörün tedavisi mümkünmüdür akciğerdeki 3.5 cm lik kitle diğerin tam orta noktasında bunun ameliyatı yada tedavisi mümkünmüdür. tedavide başarı oranı çok mu düşüktür.. saygılar

 91. Elmas Burcu KARATAŞ 00:51 de 13 Şubat 2016

  Selamlar hocam….
  Babama yaklaşık 45 gün önce zatürre teşhisi konuldu. Önce ikili antibiyotik tedavisi yapıldı. İyileşmeyince UNACEFIN iğne verildi fakat fayda etmedi. Hastaneye gittiğimizde vücuttaki oksijen miktarının düştüğü ve babamın hastaneye yatması gerektiği ayrıca zatürrenin altında metastaz ile oluşan ( metastaz yapan) akciğerde her iki ciğerde (akciğerin her iki lobunda da) tümörlerden bahsettiler. 2 gün yataklı odada yattık 3. gün yoğun bakıma kaldırdılar. Şu an entübe halde 15 gündür yoğun bakımda crp 81 lökosit 16000 son değerleri. Kullanılan, verilen antibiyotiklere cevap vermediği söyleniyor babamın. Çaresiziz. Yapılabilecek bir uygulama varsa bana cevaben dönerseniz çok sevinirim. Son BT ve akciğer röntgenini size yollayabilirim. Eğer babam için uygulanabilecek bir tedavi yöntemi varsa babamı hastanenize getirmek istiyorum.
  Şimdiden teşekkürler…..
  Cevabınızı bekliyorum….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:40 de 13 Şubat 2016

   Elmas Hanım, hastanızı hastanemize getirmeniz tabii ki mümkün, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bununla birlikte yoğun bakım hastalarının transfer edilmesi kolay değildir. Hasta filmlerinin tarafımızdan değerlendirilmesi için çok sayıda başvuru oluyor. Bunun mümkün olabilmesi ancak hasta yakınlarının filmleri getirmesi ve yeterli tıbbi bilgiye ulaştığımız durumda mümkün olabiliyor. Dilerseniz randevu alarak merkezimize başvurabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 92. Sultan bektaş 23:51 de 11 Şubat 2016

  Merhaba hocam ben alerjik bir bünyeye sahip 33 yasinda bir bayanım benim ilaç ev tozu parfüm vb alerjim var çok oksuruyorum çekilen bt thoraks sonucum da sol akciger alt lob superior segmentte 4mm nonkalsifik nodul görüldü ben korktum kansermi bu diye zaman la buyurmu bilmiyorum endişeliyim lütfen cevaplarmisiniz kötü bir şey olurmu

 93. NUR 11:33 de 10 Şubat 2016

  Hocam merhaba,size sormak istediğim
  Babam da sağ akciğerde tümör görüldüğü söylendi ve ameliyat denildi.Tüm pet ilaçlı mr,onkolojide film,iğne biopsisi yapıldıktan sonra doktoru bu şekilde bilgi verdi.Sİze sormak istediğim şuan hastalık olarak bakıldığında hiç bir sıkıntısı yok yemesi içmesi yerinde,sadece şiddetli öksürük ve balgam arasıra kanlı ve normal cıkarıyor. tümör dediği bir kanser türü müdür ameliyat olunca daha sağlıklı olur mu.çünki kendisi kabullenmiyor eğer ki olmazsa kötü şekilde ilerler mi.?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:03 de 11 Şubat 2016

   Patoloji sonucnuzu bilemiyorum ancak ameliyat önerilmişse bu tümörün bir kanser olma olasılığı son derece yüksek. Ameliyat akciğer kanseri tedavisinde hastaların sadece beşte birinde uygulanabilen ve en tekili tedavi yöntemidir.
   Ameliyatla ilgili sorularınız ve yanıtlarını http://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-ameliyati-hasta-sorularu-ve-yanitlari/ adresinde bulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz 14 Şubat 2016 Pazar günü NTV’de saat 22.15’de bir akciğer kanseri operasyonu ve sonrasındaki sürecin nasıl olduğunu izleyebilirsiniz.
   Acil şifalar dilerim.

 94. Yasemin Şimşek 20:13 de 8 Şubat 2016

  Hocam merhabalar , Babam ın yaşadığı bir takım rahatsızlıklar neticesinde uzman hekime başvurduk .İstediği tetkikler neticesinde çıkan sonucu size danışmak istiyoruz , bize yol göstermenizi rica ediyoruz .
  Klinik bilgi:Solda plevral effüzyon
  İnceleme IV kontrast madde verilerek elde olunmuştur.
  Radyolojik bulgular:
  Sol ana bronşu posteriordan daraltan heterojen kontrastlanan kitle izlenmiştir . Lenf nodu yada kitle ayrımı yapılamadı. Bronkoskopi önerilir.
  Kalp büyüklüğü normaldir.
  Mediastinal ana vasküler yapılar normal görünümdedir.
  Aorta pulmoner pencerede 13 mm çaplı lenf nodu izlendi. İnen aortada çevresel trombüs mevcuttur.
  Sol hemitoraksda plevral mayi komşuluğundaki akciğerde atelektazi izlenmiştir.
  Sol hemitoraksda plevral effüzyon mevcuttur.
  Sol apikoposterior segmentte 10 mm çaplı lobule konturlu nodül izlenmiştir.
  SONUÇ:-Sol ana bronşu çevreleyen yumuşak doku kitlesi (atelektazi ile sınırları net seçilemedi ) Biyopsi önerilir.

  Şimdiden teşekkür ederiz ,Saygılarımızla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:39 de 9 Şubat 2016

   Solda akciğerin bronşu üzerinde tam ayrımı yapılamamış bir kitle/lezyon görülmüş. Bronkoskopi ve PET-BT yapılarak teşhise ulaşılabilir ve uygun tedavi planlanır. Geçmiş olsun.

 95. mehtap kaya 11:50 de 8 Şubat 2016

  iyi gunler hocam ben 26 yasinda hic sigara icmemis yumusak doku sarkomu biriyim sag bacagimdaki tumor
  27/ 11/2015 tarihinde 113.9 ×41.1 mm mr sonucu boyleydi 21 gun arayla 5 er gunden 12 gun kemoterapi aldim ve 03/02/2016 tarihinde cekilen mr sonucunda 222mm 61 mm cikiyo bu ne anlama geliyo acaba ?
  tedavi gordugum hastaneden kormaya basladim yardimci olurmusunuz
  birde akcigermde de tumor var bunlar buyumus olabilir mi kemoterapi sonrasi simdiden tesekurler hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:01 de 8 Şubat 2016

   Başka doktorlar tarafından sizi ve tüm sonuçlarınızı görerek verilmiş olan tedavi kararları hakkında sizi ve filmlerinizi görmeden yorum yapmak tıbben ve hukuken mümkün değildir.

 96. Hüseyin Öğretmen 17:18 de 27 Ocak 2016

  babam 4, evre büyük hücreli akciğer kanseri 2011 yılında tümör akciğerden amaliyet ile alındı 2013 yılında tümör omuriliğe sırt kemiğe sıçradı ve yine ameliyat oldu 2015 yılında tümör omurilikte T9 ve T10 DA tekrarladı 10 gün radyoterapi aldı şu an 2016 da hastalık 2ml gelişme göstermiş kemoterapi öneriyorlar prof Dr. Alper SEVİNÇ Hocamız. sadece gemcitabine haftalık verilecek şiddetli ağrıları var yaşı 68 kilosu 62 hocam sizce bu hastaya yapılacak en doğru şey nedir. bizler kemoterapi konusunda çok kararsızlık yaşıyoruz ne olur bize yardımcı olun bize aydınlatıcı bilgiler verin hocam lütfen

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:39 de 30 Ocak 2016

   Hüseyin Bey, 2011 yılından beri akciğer kanserinizin tedavisi yapılmış. Daha sonra metastazlar çıkınca radyoterapi uygulanmış. Şu anda T9 ve T10 omurgalarda metastaz var. Artık ışın tedavisi uygulanması mümkün değil. Bu durumda ya tekrar bu bölgenin iyi merkezde vertebra operasyonu yapılması, bu mümkün değilse sadece kemoterapi uygulanması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 97. YENER GÜNEŞ 17:00 de 25 Ocak 2016

  hocam merhaba,
  ablam Erzurum araştırma hastanesinde yatıyor.ak ciğerde kitle tespi edilmiş ilk biopside sonuç negatif ama ikinci bir biopsi yapmışlar ve sonuçta şöyle yazıyor:MALİGN EPİTELYAL TÜMÖR LEHİNE BULGULAR(İNDİFERANSİYEL ADENO CA?)
  bu ne anlama geliyor hocam ve kötü bir şey olduğu belli varsa tedavisi konusunda bilgi verebilirmisiniz.ne yapmamız gerekiyor hocam.
  lütfen yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  çok teşekkür ederim..saygılarımla..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:13 de 29 Ocak 2016

   Bu bir tür akciğer kanseridir. Teadvi kararınız yapılan PET incelemesi sonucu tespit edilen evreye göre planlanacaktır. Acil şifalar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:15 de 29 Ocak 2016

   Bu bir tür akciğer kanseridir. Tedavi kararınız yapılan PET incelemesi sonucu tespit edilen evreye göre planlanacaktır. Tedavi konusunda http://www.akcigerkanseri.com/tedavi/ sayfamızdaki bilgileri okumanızı tavsiye ederim. Acil şifalar dilerim.

 98. Funda 21:23 de 24 Ocak 2016

  Merhaba Semih Bey,
  60 yaşındaki babam uzun süredir Koah hastası. Ayrıca Akciğer’indeki bir kitle için son çekilen tomografide, kitlenin büyüdüğü ve şekil değiştirdiğini söyledi doktor… Bulguların Akciğer kanserini gösterdiğini, kesin teşhis için biyopsi yapılması gerektiğini ancak babamın ciğerlerinin çok kötü olduğunu, ciğerin sönmesi ve babamı kaybetme riskinin çok yüksek olduğunu söyledi. Babanız bunu muhtemelen kaldıramayacaktır dedi. Babam son 3-4 ayda inanılmaz zayıfladı, şu anda 60 kg.Hiçbir şey yemiyor.

  Biyopsi yapmadan teşhis koymanın bir yolu yok mu? Bu biyopsiyi yaptırmalı mıyız? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:45 de 27 Ocak 2016

   Biyopsi olmadan teşhis olanaksız. Bu konuda tecrübeli bir merkeze başvurmanızı öneririm.

 99. Fatih 21:28 de 21 Ocak 2016

  Hocam Merhaba hocam babam 52 yaşında sigara kullanıyor sol kolu ve omzunda 2 aydır şiddetli bir sancı var doktora gitdiğinde akciğer üzerinde ve kalb damarlarının üzerinde bir kitle olduğunu söylediler ve sancı esnasında sol göz kapağı kapanıyor sizce hocam kare ciğer kanserimidir kan tahlilinde tomografi de birşey çıkmadı salı günü solunum sisteminden girerek parça alacaklar bir yorum da bulunurmusunuz lütfen

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:46 de 24 Ocak 2016

   Fatih Bey, söylediğiniz yakınmalar bir akciğer kanserini gösteriyor ancak siz tomografide bir şey çıkmadı demişsiniz. Bu durumda biyopsi neden yapılıyor? Sanırım vermiş olduğunuz bilgilerde hata var. Acil şifalar dilerim.

 100. ilhan 10:33 de 20 Ocak 2016

  hocam cekilen bt sonucu akciğerde 5.5 mm çapında parankimal nodül tespit edildi ben 49 yaşında bügüne kadar hiç sigara içmemiş birisiyim doktor bir ay sonra bir bt çekelim dedi ancak bt yan etkisi beni korkutuyor bu büyüklükteki bir nodülün kanser olma olasılığı yüksekmi acaba ne yapmalıyım.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:55 de 24 Ocak 2016

   Bu büyüklkteki bir nodülde sigara içmemiş bir kişde kanser olasılığı yüksek değil. Bu bilgiye sayfamızı okuyarak ulaşabilirsiniz. 1 ay sonra BT ile takip söz konusu değil. Şüpheli nodüllerde 3 ay sonra BT çekilmesi gerekir. Sağlıklı günler diliyorum.

 101. erkan 19:34 de 12 Ocak 2016

  hocam merhaba (0532) 151 97 34 nolu cep telefonundan suan ararsam görusme sansımız varmı özel bır konu hakkında

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:22 de 15 Ocak 2016

   Bu telefon yardımcım Ebru Hanım’a ait. Randevu almak isterseniz arayabilirsiniz. Günlük ameliyat yoğunluğumuz nedeniyle daha önce muayene olmamış hastalar için danışma telefon görüşmesi yapmamız mümkün olmuyor. Sadece muayenesini yaptığımız veya ameliyatlarını gerçekleştirdiğimiz hastalarımızla görüşme yapabiliyoruz. Anlayışınız için teşekkür eder acil şifalar dilerim.

 102. daimi coşar 16:16 de 11 Ocak 2016

  Merhaba hocam 04.01.2016 tarihinde yapılan BT anjioda sol akciğer alt lob lateral bazalde 5 mm çaplı plevral tabanlı nodül izlendi. Sağ akciğer alt lob mediobazalde 9 mm çaplı plevral tabanlı nodül mevcuttur, Bileteral akciğer parakiminde yer yer fibroatelektazik bant formasyonları izlendi yazmaktadır.Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür edirim iyi çalışmalar.

 103. Serap 18:20 de 9 Ocak 2016

  Hocam 68 yaşındaki annemi aşağıda gönderdiğim tetkitler yapıldı. Akciğer kanseri teşhisi kondu. Pazartesi film Çarşamba parça alınacak. Cumada Kemoterapiye Başlanacak.En Geç 10 gün içinde tedaviye başlaması gerektiği söylendi. Sonuçlara bakıp değerlendirirseniz sevinirim.Şimdiden Teşekkürler…

  klinik bilgi: takipte papiller tiroid ca

  Bulgular: Tiroid bezi izlenmemiştir. sol juguler zincirde en büyü 25×12 mm botlarında kaotik vaskularite gösteren lenfadenopatiler izlenmiştir. Öncelikler metastaz lehine değerlendirilmiştir. ayrıca tiroid bezi lojundada en büyüğü 8mm boyutlarında yuvarlak,bazısında mikrokalisfikasyon gözlenen metaztaz lehine değerlendirilen lenfodonopitler mevcuttur.
  Major tükrük bezleri normaldir.
  Sonuç : Her iki juguler zincirde metastaz lehine değerlendirilen lenfadenopatiler,İnce iğne aspirasyon biyopsisi önerilir.

  Makroskopi: Havada fikse 4 mm çalışıldı. 3MGG 1 PAP BOYANDI ÖÜ
  Uygulanan Özel Yöntemler: İmmünhissokimyasal Boyalar: TTF-1 Thyroglobulin
  Tanı: Malign epitelyal hücreler (metastaik karsinom) sol juguler lenf nodu, ince iğne aspirasyon sitolojisi

  Not: Yaymalarda tek tek küçük kohezif gruplar ya da yer yer asiner yapılar halinde dağılım gösteren iri nükleuslu,geniş sitoplazmalı, kaba kromatinli ve belirgin nükleollü malign epitelyal hücreler görülmüştür. Yayma preparatlara sınırlı bir immünsitokimyasal çalışma uygulanabilmiş. bu hücrelerin TTF1 ile pozitif, tiroglobulin ile negatif oldukları görülmüştür.Sitomorfojik ve immünsitokimyasal bulgular akciğer adenokarsinomu metastazını desteklemektedir. Olgunun bu açıdan klinik olarak değerlendirilmesi, sitolojik bulgular ile uyumsuzluk halinde hücre bloğu da hazırlamak üzere bölümümüz haberdar edilerek aspirasyon tekrarı önerilir.

  KAN SONUÇLARI

  ERITROSIT 5.15
  MCHC: 32.2
  EOZINOFIL# 0
  EOZINOFIL% 0.6
  GLIKOZ (KAN) AÇLIK 104
  TİROİD HORMONLARI TSH 0.2694
  SERBEST T4 20.31
  Hastalığın Kısa Öyküsü ve Danışılan Konu
  Hasta opere papiller tiroid karsinomu sebebiyle takibimizdedir. Sol juguler zincirde kistik,baskülerite göösteren kitlesinde alınan biyopside Malign epitelyal hücreler TTF + tiroglobulin + olarak gelmiş ve Akciğer Ca olarak yorumlanmıştır. Bölümümüzce istenen HRCT: Sağ Ac Bazalinde 6mm çapında kitle olarak yorumlanmıştır. Sağ akciğerde nodüller mevcuttur,minimal perikardiyal sıvısı vardır, şeklinde raporlanmıştır. Hastanın öyküsünde sigara kullanımı yoktu. Hastanın AC ca ön tanısıyla tarafınızca değerlendirilmesi rica olunur.

  TETKİKLER HACETTEPE HASTAHANESİNDE YAPILMIŞTIR.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:25 de 12 Ocak 2016

   Boyundaki lenf bezleri bir kanserden yayılma şeklinde teşhis edilmiş. Ancak henüz akciğerdeki 6mm’lik lezyonun bu yayılmanın kaynağı olup olmadığı bilinmiyor. Ayrıntılı patoloji incelemesi ve PET-BT sonuçlarına göre teşhis konulabilir. Acil şifalar dilerim.

 104. Goktay 21:22 de 8 Ocak 2016

  Hocam babama akciğer kanseri tesisi kondu akciğerinde 7cm akciger de 7cm kitli olunca akciğer görevini gorurmu yinede çok halsiz çok çabuk yorumluyor şimdiden çok tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:19 de 12 Ocak 2016

   Bir akciğerde 7cm tümör olması ciddi bir durumdur ancak akciğer çalışmaya devam ederi. Kanser ilerledikçe tüm organlarda sorun ortaya çıkar. Bir an önce teşhis ve tedavi planlanmalıdır.

 105. gül keskin 20:53 de 6 Ocak 2016

  iyi günler hocam babam 74 yaşında. Tükürük bezi kanseri ile bu hastalıkla tanıştı,iki sene içinde iki defa ağzından ameliyat oldu. Bir yıl sonra da akciğerinde kitle görüldü ve sağ akciğerinin üçte ikisi alındı. 4,5 aylık kemoterapi sonrası ışın verildi ancak aşırı halsizlik,tansiyon düşüklüğü nedeniyle ışın tedavisi kesildi. İlginç olan kemoterapi esnasında akciğerinde ameliyat olduğu yerin altında tekrar kitle oluştu. 1 yıl oldu akciğer kanseri tanısı konulanı. Şu an aşırı halsiz yemek yemek istemiyor. Damla şeklinde bir ağrı kesici alıyor ama ağrısını çok kesmiyor gibi. Mide bulantıları var. Aşırı halsiz, zaten ameliyatları sonrasında çok kilo verdi.Açıkçası şu anki durumundan endişe ediyoruz. Bu arada bize söylenen karaciğer ve böbreklerde lezyonların görüldüğü. Bize çok açıklayıcı bilgiler verilmiyor. Stabil deniliyor.Belki tıbbi olarak filmler,sonuçlar bunları görmeniz daha doğru ama en azından size anlattıklarım doğrultusunda bizi aydınlatabilir misiniz.Teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:29 de 7 Ocak 2016

   Gül Hanım söylemiş olduğunuz bulgular son derece ciddi bir sürece işaret ediyor. Tedavinizi yapan doktorlarınızdan bilgi almanız doğru olur. Acil şifalar dilerim.

 106. ayla yigit 22:37 de 5 Ocak 2016

  2013 de timektomi ameliyati oldum akciger ile kalp zari arasindaymis kalp zarindanda parca alinarak 12×2×7 cm120 gr kapsullu timektomi…patoloji sonucu patolojik evre 1 masaoko…on besgun sonra yara yeri akintisindan ufak bir operasyon gecirdim bu operasyon sonrasi kesinin bittigi yerde agrilarim oldu rontgen sonucunda kemiklerin arasina konulan materyalde egilme olmus dedi dr…ve ameliyat kesi baslangicinde dikis tellerinin dugum yeriymis dokundugumda civi basi gibi gelen bir yer malesef agrisi devam ediyor….ufak bir operasyon gecirecegim …
  MG hastaligina bakildi somuclar temiz….hocam ameliyat onvesi gucsuzluk ve yorgunluk merdiven cikarken daralma vardi ve bu sikayetlerim devam ediyor….Alti ay sonra kontrole gittim tekrarlamamis tekrarlama riski yuksekmis ve kontrolu bir yila cikardi hocamiz…kafam karisti….bu hastaligin neden oldugu ve sikayetlerimin ameliyat sonrasida devam ediyor bu ameliyatin etkisi mi yoksa kitlemi tekrarliyor ve tekrarlarsa nasil bir yol izlenecek 18 aydir kontrol olmadi ….uc aylik bebegim var ve bilgilerinize cok ihtiyacim var hocam….son olarak diger kan degerlerim normal sadece son dort yildir kronik urtikerim ( alerjim ) var

  • ayla yigit 22:47 de 5 Ocak 2016

   Hocam yazmayi unuttum 26 yasinda ameliyat oldum

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:32 de 7 Ocak 2016

    Bu konuda doğru bilgileri sadece sizi ameliyat eden doktorunuzdan alabilirsiniz.

    • ayla yigit 21:01 de 20 Ocak 2016

     Hocam bugun buradaki profa gittim kontrol icin akcigerimi dinledin ameliyat yerimi el ile muayene etti bt istemedi…film rontgen mr istemedi uc yil olmus agrin sancin olmazsa kontrol olmana gerek yok dedi…hocam kitle kemigin arkasindaydi ve bt cekilmeden anlasilmadi suan napacagimi bilmiyorum.

     Ayaklarimda asiri agrilar bacaklarimda kuvvet kaybi var ozellikle sag ayagim uzatip toplayamiyorum iki aydir acaba alinan timus dokusuyla alakasi var mi

 107. İlhan Geloğlu 11:23 de 5 Ocak 2016

  Merhabalar semih Hocam Annem 80 yaşında alzaymer hastası olan 20 gün öncesine kadar hiç bir sorunu olmayan biriydi.
  Bir sabah kalktığımızda öksürük ve tükürüğün’de kan fark ettim ve hemen bize yakın olan Süreyya paşa hastanesine götürdüm ve tomografi ardın dan akciğer kanseri teşişi konuldu yalınız emin olmamız için biyopsi yapmamız lazım dendi fakat annemin bu durumu kıldıramayacağını söylediler masada kalma ihtimali yüksek dendi siz karar verin dendi bende korktum pet ct çektirdim.şu an Süreyya paşa hastanesin deki doktorlar bizim yapabileceğimiz bir şey yok hastanızı eve götürün dediler.Anlam veremiyorum sizden ricam pet ct ve tomografi raporlarının yazıyorum yorumunu ve ne yapmam gerekiyor konusunun da yardım edebilir misiniz saygılar hocam.Çok teşekkür ederim

  Tomografi Sonuç:
  Sağ akciğer suprahiler bölgeyi tümü ile dolduran üst lob bronşunun tümü ile obliteri ederek intermediate bronş ada protrüde olmuş üst lobkollabe prankimden net ayırt edilemeyen iç yapısında kalsifikasyonlar barındıran kitlesel lezyonlar mevcuttur.Görünüm primer akçiger malignitesini desteklemektedir. Breonoskopik kontrol gereklidir.
  Görüntüye dahil olan karaciğer karaciğer prankiminde büyüğü 3 cm boyuta ulaşan kitlesel lezyonlar mevcut olup metastaz açısından kuvvetli kuşku oluşmuştur

  Pet Ct Sonucu:
  Sağ akciğer üst lobda raporda tanımlanan ve primer akciğer maliğnitesini temsil ettiği düşünülen yoğun hiper metobolik kitlesel lezyon ile sağ supraklavikular,medistane sağ üst pratrakeal,prakariinal subkarinal sağ hiler lenfatik rojlarda metastatik hiper
  metobolajik lenfadanopatiler mevcuttur.
  Sol sürrenal gland korpusunda subsantimetrik çstanınaapta hafifce diffüz kalınlık artışı ve eşlik eden bekllenene oranla diffuz tarzda artmış F18-FDG tutulumu mevcuttur olası metastik süreç açısından MR ile kontrolü ve takibi önerilir.
  Sigmoid kolon distalinde yalaşık 3,5 cm lik segment boyunca uzanım gösrteren kolonik duvarlara eşlik eden yoğun artmış F18-FDG tutulumları ile komşuluğunda sol lateraldaki mezenterik yağlı planlarda metastatik LAP lehine değerlendirilen hipermetobolik nodüller yumuşak doku yapılanmaları mevcuttur primer kolon ca açısından kolonoskopik kontrolü histopatolojik verefikasyon önerilir
  karaciğer her iki lopda tüm segmentlerde yaygındeğişik boyut ve lokalizasyonlarda meatstatik hipermetobolik kitlesel ve nodüler lezyonlar izlenmekte olup olası sigmoid kolon ca metastazına sekonder olabilir hastanın kliniği ile değerlendirilmesi gereklilik halinde histopatolojik verifikasyon önerilir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:35 de 7 Ocak 2016

   Alzheimer hastalığı olan 80 yaşındaki hastada kemoterapi uygulanması mümkün olmadığından biyopsi yapmamış olabilirler diye düşünüyorum. Mutlaka doktorlarınızla görüşmelisiniz.

 108. Nihat 19:35 de 4 Ocak 2016

  Merhaba hocam babam 54 yasin da ve 2 gun once babam luleburgaz devlet hastanesine gitti ve sol akciger apeksinde 5 mm çapinda periferal yerlesimli milimetrik nodül izledi ve edirne tip fakultesine sevk ettiler babam doktora gittigi gune kadar sigara iciyordu ve doktordan dondugunde birakti 2 gundur icmiyor artik babamin durumu hakkinda bizi aydinlatirsaniz sevinirim.saygilarimla tesekkurler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:24 de 7 Ocak 2016

   Bu nodülün radyolojik özellikleri önemli. Ancak 5mm bir akciğer nodülünde kanser olasılığı yüksek değildir. 3 ay sonra yeni bir BT ile karşılaştırma gerekir.

 109. zeynep 15:11 de 3 Ocak 2016

  Mrb.benim babam 78 yaşında.7 ay önce akciğer kanseri teşhisi kondu ama sanatla ılgili bilgi verilmedi.sadece tedavi onerilmedi ve bizde son evre olduğu kanısına kapıldık.babamın aşırı kansızlık sorunu var bu eskiden beri vardı arada bir kan takviyesi yapilirdi.ama en son haziran ayında kan verilmesine rağmen ağustosta kanı yine 7 civri cikti hiç sızıntı yok.bu hastalığın getirdiği extra bir durum mudur.babamın genel durumu ıyi ağrı sizi yok sadece halsizlik ve tansiyonu düşükkan verilirse biraz toparlar mi acaba.tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:04 de 5 Ocak 2016

   Akciğer kanserli bazı hastalarda bu şekilde kan düşmesi görülebilir. Hastanıza tedavi önerilmemiş olması son derece yanlış. Lütfen başka bir medikal onkoloji bölümüne başvurun ve tedavi planlaması yapılsın.

 110. Merve Gencer 23:14 de 1 Ocak 2016

  Hocam merhaba annem oksuruk sebebiyle hastaneye gitti alerjik astim ve bronsit teshisi kondu. Crp si 9 cikmisti. Hastanede 1 hafta antibiyotik vs tedavi gordu crp si 3.9 a dustu. 3 kere film cekildi 1 kere de bilgisayarli tomografi. Tomografi sonucunda her iki akciger havalanmalari normal. Sag akciger orta lob lateral bazal segmentte fissur duzeyinde 3,5 mm noduler dansite artimi, sag akciger alt lob latero bazal segmentte 6,5*4,5 mm noduler gorunum, sol akciger alt lob latera bazal segmentte 5,5*4 mm plevral gorunum, sag akciger alt lob postero bazal segmentte 3mm capli plevral tabanli nodul, sol akciger alt lob postero bazal segmentte plevraya uzanimli kalin lineer dansite artimi izlenmistir denilmekte. Bilateral plevral sivi izlenmedi. Toraks duvarini olusturan vertebral kemik yapilarda dejeneratif degisiklikler izlenmistir. Kesitlere giren sag surrenal lojda yaklasik 17 mm ve 28 mm boyutlu birbiri ile komsuluklu agirlikli olarak yag dansitesinde hipodens alanlar izlenmistir. Mr tetkisi ile korelasyonu onerilir diyor. Annem 55 yasinda sigara icmiyor. Doktor 1 ay sonra tekrar tomografi dedi antibiyotiklere devam ediyor. Ne onerirsiniz. Ankarada tavsiye edebileceginiz yer var mi tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:33 de 5 Ocak 2016

   Bu bulgular önemli bir hastalığa işaret etmiyor. Ankara’da Atatürk Sanatoryumu veya Üniversite hastanelerinin göğüs hastalıkları bölümlerine başvurabilirsiniz.

 111. dilek ozdemir 18:59 de 1 Ocak 2016

  Sayin hocam oncelikle saglikli uzun omurlu seneler diliyorum… hocam annemin akcigerinde leke goruldugu icin 7 aydan beri butun tahlilleri yaptilar( bt,bronskopi,pet,ttia)gibi hicbir sonuca ulasamadilar en son vats ameliyati dediler.ve annem 8 aralik ameliyat oldu ve sonuc akciger kanseri cikinca torakotomiye donuldu sag ust lobu aldilar ve kemoterapi icin patoloji sonuclarini bekliyorduk sonuclar soyle hocam: adenokarsinom %90 lepidik,%10asiner 1,5×1×05 cm.sag ust lobda lokalize visseral plevraya invaze tumoral kitle .tumorun brons cerrahi sinirdan uzakligi 3,5cm.plevral tutulum(+)PL1 brons cerrahi sınır tuttulum (-)tumor gorulmedi.vaskuler cerrahi sinir tutulum (-)parankimal cerrahi sinir tutulum(-) digerleri bos parantez ,hava yolu ile yayilim (+)diger parantezler bos,tumor cevresi /distali akciger parankim: taze kanama alanlari,tumolet odagi.tumorden uzak akciger parankim:parankimde anfizematoz degisiklikler akciger ici ikincil tumor odagi: gorulmedi .5 adet lenf nodunda reaktif hiperplazi ,antrakoz yaziyor hocam bir bilgi verirmisiniz annemin durumunu bide siz gorun istedim kemoterapi gormesi gerekirmi?teyzemi ac den 8.ayda kaybettik annemide kaybetmekten korkuyoruz.cevabinizi bekliyoruz hicam saglikli gunler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:13 de 2 Ocak 2016

   Ne yazık ki yaşadığımız yüzlerce örnekten birini yaşamışsınız. 7 ay süreyle teşhis edilmemiş. Ben buradan herkesi akciğerde görülen kitlelerin bir kanser olabileceği konusunda sürekli uyarmaya çalışsam da gerek bu konudaki yeterli bilgi eksikliği gerekse insanların akciğerdeki lezyonun kanser olmadığına inanarak sürekli gecikmeleri kanserde ilerlemeye sebep oluyor. sizin daha 7 ay önce bu kanserden kurtulmanız gerekirdi. bu durumda bu kanserin 7 ay boyunca kana hücreler göndermesinin önüne gçilirdi.
   Bu fırsatla lütfen, rica ediyorum, akciğerde görülen kitleleri “bu iyi huyludur” diyerek takip edilmesi aşırı iyi niyetinden uzak durun. Ayrıca bu konuda tecrübeli merkezlere başvurun.
   Sizin patoloji raporunuza göre sadece 5 adet lenf bezi çıkartılmış. Kural olarak akciğer kanseri ameliyatlarında en az 10 lenf bezi çıkartılarak incelenmelidri. Tümörünüzün çapının küçük olması sebebiyle lenf bezlerine yayılmadığını ümit ediyorum. Bu sebeple ilave bir lkemoterapi veya radyoterapi gerekmez. İlk 2 yıl 3 ayda bir, sonraki 3 yıl 6 ayda bir kontrolünüz gerekir. Acil şifalar dilerim.

 112. Ibrahim 21:58 de 30 Aralık 2015

  Mrb dr bey babam 55 yasinda hatay a gelip bir hafta bizde kaldi kendisi ankarada yasiyor normalde inanilmaz bir kuru oksuruk basladi gunduzleri az olan geceleri uyutmayan bir oksurugu vardi geceleride terliyodu akciger filmi cektirdik 2 cm lik bir leke var gecmiste verem gecirdinizmi diye sordular babam sadece 14 yasinda zaturre gecirmis sigara icmemis tomografi istediler cektirdik hersey normal sadece sag hiller bolgede 10×8mm boyutlarinda kalsifiye lenf nodu ile uyumlu hiperdens noduler lezyoz izlenmistir diye cikti dr umuz normal dedi…benim korktugum babam tuberkiloz geciriyo olabilir mi 4 yasinda bir kizim var bize yada ona bulasmis olabilir mi…tuberkilozda film ve tomografi bulgulari normal cikarmi yardimci olursaniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 03:21 de 2 Ocak 2016

   Bütün bu sorularınıza yanıt verebilmem için hastanızın filmlerini incelmiş olmam gerekir. Lütfen kendi doktorlarınıza bu sorularınız yöneltiniz. Ne yazık ki filmler olmadan ben size yorum yapamam. Acil şifalar.

 113. Sibel Güloğlu 20:15 de 24 Aralık 2015

  Sayın hocam su an 65 Yaşında olan babam 3,5 sene önce gırtlak kanseri 4 evrenin başında larenjektomi ameliyatı oldu.1’5 -2 aydır tükürüğüyle beraber kan gelmesi nedeniyle BT TORAKS VE TORAKS HRCT incelemesi sonucu bizi endişelendirdi.Size sonucu yazıyorum.Anterior mediastende en büyüğü 3,5 cm Çapında olmak üzere çok Sayıda kitle Gelişimi izlenmiştir.mediastende patolojik boyutlu LAP saptanmadı.Bilateral aksiller bölgede lenfadenopati saptanmamıştır.Akciğer paranın yapılarının değerlendirilmesinde sol akciğer üst lop bronş komşuluğunda sınırları belirsiz yaklaşık olarak 2,5 cm boyutunda nodüler lezyon izlenmiştir.sağda majör fissür kalın görünümündedir.bilateral akciğer alt loplarda Bronşektazi Alanları izlenmiştir.sol akciğer üst lopta 8mm boyutlu düzensiz Kontörlü nodüler izlenmiştir.sol akciğer alt lop posterobazal segmentte yaklaşık 4 mm boyutlu bir kaç adet nodül ve eşlik eden parankimal bantlar izlenmiştir.Bulgular maling Özellikler taşımakta olup ileri tetkiki önerilir.sonuç bu hocam.daha önce yaşadığımız kanser olayından dolayı tedirginiz.ik kez bronoskoskopi yapıldı ama kitlenin Etrafında kanamadan dolayı görüntü ve Parça alınamadı.Saygıdeğer hocam bu kanamanın anlamı nedir.Sizin yorumunuz benim için çok önemli saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:22 de 2 Ocak 2016

   Bu lezyonlar daha önce geçirilmiş kanserin metastazı olabileceği gibi daha yüksek olasılıkla primer bir kaciğer kanseridir. İğne biyopsisi yapılarak teşhis konulup tedavi planlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 114. Nihat 13:28 de 24 Aralık 2015

  Semih bey selamlar..canım babama 1 ay öncesinden 4 evre khdak teşisi konuldu.pataloji raporunda skuamoz hücreli karsinom türü belirtildi.metastaz olduğuda söylendi böbrekte,kemikte ve kan da da görülmüş..radyoterapi ve beraberinde kemoterapi alacak..ailecek kahroluyoruz ama ilahi takdir diyoruz.evlatları olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.babanım moralini yüksek tutmaya çalışıyoruz ve yemesi için sürekli telkinde bulunuyoruz.kilo kaybı söz konusu..ağrısı olmadığını söylüyor ama bronşlar tıkalı olduğu için öksürük ve nefes darlığı var.1 aydır seside kısık.tüm araştırmalarıma rağmen kesin tedavi yokmuş.akıllı ilaçlarda ülkemizde kullanılmaya başlanmamış..rabbim şafi ismiyle tüm hastalara şifalar versin..sizlerin vesilesiyle bir çok hastanın tedavi olduğu inancındayım.hayırlı günler diliyorum..

 115. Goktay 10:03 de 24 Aralık 2015

  Hocam babamda akciğer kanseri tanısı kondu 3evredeymis akciğer akciğer zarı boğazındaki LEF bezlerinde varmış 2defa kemo terapi sonrada işin tedavisi yapılacak babamda şimdide sarılık çıktı sarılık tedavisi görüyor şimdi ocak 15 sinde kemo terapiye başlanacak çok zayıf babam çok halsiz siz ce tedavi dogrumu yapılıyor siz nasıl görüyorsunuz hocam şimdiden çok tesekkur ederim

 116. Ünal 19:10 de 22 Aralık 2015

  Hocam ilginiz için teşekkürler 2
  0 yıl günde bir paket sigara kullandım yaşım 42 – 21.08.2015 bt sonucu mediastende en büyüğü 14 mm çapında paraortik, paratrakeal, subkarinal, ve aortikopulmoner pencere yerlesimli 6-7 adet lenf nodu saptanmıştır. 21.12.2015 bt sonucu ön orta mediastinal subkarinal subsantimetrik reaktif gorunumlu lenf nodlari işlenmiştir. LAP saptanmadi. Yorumunuz için teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:01 de 2 Ocak 2016

   Lenf bezlerindeki büyüme için göğüs hastalıkları bölümüne başvurunuz. Yüksek olasılıkla enfeksiyon kaynaklıdır. Acil şifalar

 117. Nesrin 14:43 de 21 Aralık 2015

  Hocam iyi günler babam 57 yaşında 2hafta önce akcigerinde kitle tespit edildi ve bronkoskopi yapıldı cuma günü sonucunu aldık 20cc hacmindeki kanamalı mukuslu sıvı santrifuj edildi 1P 1H ve 1stospin P hazırlandı 0,2cc hacminde kırmızı renkte sediment oluşumu izlendi hücre bloğu yapıldı tanı benign sitomorfolojik bulgular sağ akciger lavaj ve sağ akciğer 35×33 mmlik kitle lezyonu mevcut olup akciğer intermediate bronş içinden sağ akciğer lavaj
  Sağ akciğer intermedial bronş kodlu materyal:0,2×0,2×0,2cm boyutunda kirli sarı renkte 5 parça biyopsi materyalidir şeklinde sonuç yazıyor hocam bugun tekrar kan verduj doktorla görüşeceğiz ama bu sonuc ne anlama geliyor bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:51 de 2 Ocak 2016

   Akciğerdeki kitleden bronkoskopi ile biyopsi alınamamış (çünkü kitle bronş içinde değil). İğne biyopsi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 118. Rabia Özçifci 02:25 de 19 Aralık 2015

  Hocam babam72 yaşında 2015temmuz ayında böbrek kanseri teşhisi kondu Eylül 2015te tek böbreği alındı tomoğrafiside karaciğer ve akciğerde metastazları var pet çekildi karaciğerde tutulunuz var onloloğumız muhtemelen alciğerdede var dedi 4.evrede kemoterapinin bir yarar sağlayamayacağı söylendi.interferon tedavisi başlandı.kreatinini yükseldiği için 3.dozdan sonra kesildi kreatinini düşerse bir hap başlayacaklar ben kendim sağlıkçı olduğum için sanki hiç birşey yapamamanın ızdırabını yaşıyorum babamın genel durumu iyi iştahı yerinde herhangi bir ağrısı ve şikayeti yok kemoterapi almaması ve gidişatı konusunda fikrinizi beyan ederseniz sevinirim.teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:05 de 23 Aralık 2015

   Rabia Hanım, böbrek kanserlerinde hedefe yönelik tedaviler (halk arasında akıllı ilaç olarak biliniyor) son derece etkilidir. Bu konuyu onkoloğunuzla görüşün. Acil şifalar dilerim.

 119. sema hamurcu 12:50 de 17 Aralık 2015

  Hocam merhaba 1,5 aydır uğraşıyorum ama halen sonuç alamadım düşmeyen bir crp testim var en son 12,48 btonşit astım zatüre dediler antibiyotik tedavisi başladı sonra iğne ve en son kontratsız toraks bt çekildi sonuç: her akciğer üst lob apikal düzeylerde fibrotik değişikler mevcuttur ve Sağ akciğer alt lob lateral bazal segmentte subplevral milimetrik fibrotik nodül izlendi diyor. Doktor en son bana araştırma hastanesine dahiliye bölümüne gitmemi araştırılması gerektiğini söyledi. Benim geç meyen bir sırt ağrım bunun yanında karın şişliğim nefes darlığım geniz akıntım hiç geçmiyor 34 yaşındayım sigara içiyorum ama azalttım bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:43 de 23 Aralık 2015

   Sema Hanım bu bulgular bir akciğer kanserine işaret etmiyor. CRP enfeksiyon durumlarında yükselen bir testtir. Dahiliye bölümünde yardımcı olacaklardır. Acil şifalar.

 120. Sibel Güloğlu 12:12 de 17 Aralık 2015

  Sibel Güloğlu 11:50 de 15 Aralık 2015- Yanıtla
  İletiniz onay bekliyor.
  Sayın hocam öncelikle sorumu yanıtladığınız için müteşekkirim.Babamın BT Sonuçları’ndan sonra bugün bronoskoskopi yapıldı.Ancak kitlenin Etrafında çok fazla kanama olduğu için ne görüntü ne de Parça alınamamış.Tansiyonu 190 a kadar çıkınca doktor işleme son vermek zorunda kalmış.kanamadan örnek alınmış.Hocam bu kanamanın ne anlama geldiği konusunda bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim.Acaba kanser ileri safhada olduğu için mi kanama var.3,5 sene önce geçirdiği ve gırtlağının tamamının alındığı kanserle alakası olmadığını söylemiş.hocam lütfen bu konuda beni ve ailemi bilgilendirin.Kafam çok karıştı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:40 de 23 Aralık 2015

   Sibel Hanım daha ileri değerlendirme yapabilmem için dilerseniz randevu almanız mümkündür. Tekrar acil şifalar diliyorum.

 121. Aytül Cantez 15:20 de 15 Aralık 2015

  Değerli Hocam;

  Baba Akciğer ca 4. evre hastası. Bir bacağının üzerine basamıyor. Şu an doladamon ve cataflam kullanıyor, günde 1 adet de voltaren iğne vuruluyor.

  Sizin bir öneriniz olabilir mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:49 de 18 Aralık 2015

   Aytül Hanım hasta hakkında bu kadar kısa bilgilerle bir önerim olmaz. Acil şifaler dilerim.

 122. gökben 20:19 de 13 Aralık 2015

  hocam babam 67 yaşında ağız içi yarası için doktora gittik biyopsi alındı tanı larinks ve tonsil malign neoplazmı ve akciğere metastaz da yapmış pet sonucu şöyle sol tonsilladan inferiora dogru 6cm lik alan boyunca uzanan yumuşak doku lezyonunda izlenen artmış fdg tutlumu malign lezyon lehine değerlendirilmiştir sol juguler ve posterior servikal üçgende büyüğü 1.2 cm boyutlarındaki birkaç adet lenf nodunda izlenen artmış fdg tutulumu öncelikle lenf nodu metastazı lehine değerlendirilmiştir sağ posterior servikal üçgende birkaç adet subsantimetrik lenf nodunda izlenen vizyel olarak hafif artmiş fdg tutlumu öncelikle reaktif lehine değerlendirilmiştir. her iki akciğerde büyğü sağ lon inferobazal segmentte 2 cm boyutlarındaki multipl parankimal nodülde izlenen artmiş fdg tutlumu öncelikle metastatik tutulum düşündürmektedir. rektumda kısa bir segmentte anterior duvarda hafif kalınlaşma alanında izlenen artmış fdg tutulumu enfektif malign lezyon ayrımı için klinik korelasyon önerilir raporda bu yazıyor ne demek ve babam kaçıncı evrrede

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:17 de 18 Aralık 2015

   Metastaz yapmış kanserler 4. evre olarak değerlendirilirler. Acil şifalar dilerim.

 123. ceyhun 17:55 de 11 Aralık 2015

  Hocam Merhaba,

  Babam 60 yaşında. 43 yaşında by pass oldu 3 damar değişti ve günümüze kadar toplam 4 tane stent takıldı. Ameliyat için kardiyoloji orta riskli dedi. Ameliyattan sonra kemoterapi olması gerekir dedi doktorumuz. Kalp hastaları için riskli bir işlem değilmidir kemoterapi? yada bu hafifletilmiş bir şekildemi yapılmaktadır. Modern tıbba saygımız sonsuz fakat kemoterapininde yan etkileri bir hayli fazla, illaki gereklimidir? alternatif tıp ile tekrarlanma-yayılma sürecini atlatamazmıyız?

 124. maksut aşkar 16:12 de 11 Aralık 2015

  merhabalar,

  ben 2010 da kist hidatik ameliyatı oldum. ve düzenli ilaç tedavisi görüyorum. su an yurt dışında olduğum için türkiyede çektirdiğim tomografinin ne anlama geldiğini ancak size danışabiliyorum. konu ile ilgili yorumlarınızı alabilirsem çok mutlu olurum. sevgiler

  teknik: aksiyal düzlemde BT kesitleri IV KM verilmesini takiben, torakoabdominal bölgeye yönelik aksiyal düzlemde arteriyel ve venöz fazlarda BT kesitleri, koronal MPR.

  Sol akciğer üst lob apikal-anterior segment bileşkesinde 19x23x44 mm boyutlarında heterojen hipodens olarak izlenen, IVKM sonrası belirgin kontrast madde tutulumu izlenmeyen kist hidatik nedeniyle takipte olan hastada muhtemel dejenere kist hidatikte uyumlu olabileceği düşünülen lobule konturlu, düşük basınçlı kistik lezyon ve etrafında plevraya ince plevraparankimal fibrotik uzanımlar izlenmiştir. bunun dışında akciğer parankimi içinde belirgin yer kaplayan başkaca lezyon izlenmedi. Sol singular ve alt lob anterior bazal segmentlerde sekel plevraparakkimal fibrotik çekintiler izlenmiştir. sağ akciğer alt lob süperior segmentte ince sekel plevraparankimal fibrotik çekintiler izlendi.

  şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.. iyi çalışmalar ve esenlikler dilerim

  maksut

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:08 de 12 Aralık 2015

   Maksut Bey, sol akciğer üst lobda sönmekte olan bir hidatik kist mevcut. Acil şifalar.

 125. hacer demirkol 22:19 de 10 Aralık 2015

  Merhaba Semih Bey benim yakınım 75 yaşında ve bu hafta çekilen akciğer grafisinin arkasından tomografi istendi.Rapor sonucunda 5.- 7 cm çapında kitle olduğu ve malin soru işareti var.Bronoskopi önerildi göğüs cerrahı büyük ihtimalle akciğer kanseri olduğunu söyledi.Ama hastam hem 75 yaşında hemde tek böbrek.Tedaviyi kabul etmese gidişat nasıl olur.Tedaviyi kabul etse kaldırabilirmi.Şimdiden vericeğiniz bilgiler için teşekkürler.Bu arada CRP ve Sedimantasyonuda çok yüksek.İyi akşamlar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:09 de 11 Aralık 2015

   Hacer Hanım, eğer hastanızın genel durumu iyi ise 75 yaşında olmasının hiç önemi yok. Artık ameliyat ettiğimiz hastalarımızın çok büyük çoğunluğu 75 ve üzerinde zaten. Tek böbrek olması da üre ve kreatinin seviyleri çok yüksek olmadıkça sorun değildir. Hastanın PET-BT sonucunu bilmediğimden hangi evrede olduğunu anlayabilmem de mümkün değil. Bu nedenle tedavi olmazsa ne olacağını öngöremem. Belki de bu tümör dışında bir yayılma yoktur ve hasta ameliyatla bu hastalıktan tamamen de kurtukabilir durumdadır. Ancak, kanser olasılığ çok yüksek olan bir durumda hiç bir tedavi almadan beklemek hiç bir şekilde önerilebilecek bir durum değil. Acil şifalar dilerim.

 126. Sibel Güloğlu 17:07 de 10 Aralık 2015

  Sayın hocam su an 65 Yaşında olan babam 3,5 sene önce gırtlak kanseri 4 evrenin başında larenjektomi ameliyatı oldu.1’5 -2 aydır tükürüğüyle beraber kan gelmesi nedeniyle BT TORAKS VE TORAKS HRCT incelemesi sonucu bizi endişelendirdi.Size sonucu yazıyorum.Anterior mediastende en büyüğü 3,5 cm Çapında olmak üzere çok Sayıda kitle Gelişimi izlenmiştir.mediastende patolojik boyutlu LAP saptanmadı.Bilateral aksiller bölgede lenfadenopati saptanmamıştır.Akciğer paranın yapılarının değerlendirilmesinde sol akciğer üst lop bronş komşuluğunda sınırları belirsiz yaklaşık olarak 2,5 cm boyutunda nodüler lezyon izlenmiştir.sağda majör fissür kalın görünümündedir.bilateral akciğer alt loplarda Bronşektazi Alanları izlenmiştir.sol akciğer üst lopta 8mm boyutlu düzensiz Kontörlü nodüler izlenmiştir.sol akciğer alt lop posterobazal segmentte yaklaşık 4 mm boyutlu bir kaç adet nodül ve eşlik eden parankimal bantlar izlenmiştir.Bulgular maling Özellikler taşımakta olup ileri tetkiki önerilir.sonuç bu hocam.daha önce yaşadığımız kanser olayından dolayı tedirginiz.5 gün sonra ileri tetkik yapılacak.bu raporu yorumlasanız beni ve kardeşlerimi o güne karşı daha dirayetli bir duruma getirirsiniz.Şimdiden çok tşk ederim Hocam.Saygılarımla….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:17 de 11 Aralık 2015

   Sibel Hanım, bu raporda akciğerde kanser özelliğinde yapılar görüldüğü belirtiliyor ne yazık ki. Bunlar direkt olarak akciğerden kaynaklanan kanserler olabileceği gibi daha önce geçirilmiş olan gırtlak kanserinin akciğere yayılması da olabilir. İleri tetkikler durumu netleştirecektir. Acil şifalar diliyorum.

  • Sibel Güloğlu 11:50 de 15 Aralık 2015

   Sayın hocam öncelikle sorumu yanıtladığınız için müteşekkirim.Babamın BT Sonuçları’ndan sonra bugün bronoskoskopi yapıldı.Ancak kitlenin Etrafında çok fazla kanama olduğu için ne görüntü ne de Parça alınamamış.Tansiyonu 190 a kadar çıkınca doktor işleme son vermek zorunda kalmış.kanamadan örnek alınmış.Hocam bu kanamanın ne anlama geldiği konusunda bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim.Acaba kanser ileri safhada olduğu için mi kanama var.3,5 sene önce geçirdiği ve gırtlağının tamamının alındığı kanserle alakası olmadığını söylemiş.hocam lütfen bu konuda beni ve ailemi bilgilendirin.Kafam çok karıştı.

 127. nese 13:36 de 10 Aralık 2015

  hocam merhaba cok yakın arkadasımın eşi akciğer kanseri yaklasık dokuz aydır mucadele ediyo yapılan pet sonucunda beyinde ve akciğerde var kemoterapi ve radyoterapi gordü. halen kemoterapi görüyo.tedavisi çapa hastanesinde oluyo.şimdiye kadar pekbi sıkıntı yoktu kan testleri iyi çıkıyodu.şimdi bir haftadan beri sık sık ateşi yükseliyo 38 buçuk en yüksek kan degerleri normal size sormak istediğim ateşi neden çıkıyo bu hastalığı atlatabilicekmi başka nasıl bir tedavi yöntemi uygulanabilir teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:14 de 11 Aralık 2015

   Başka bir organa yayılma yapmış akciğer kanseri son evreye işaret eder. Hastada ortaya çıkan ateş bir enfeksiyonun belirtisidir. 4. evredeki akciğer kanserlerinde kemoterapi ve radyoterapi ile hastanın yaşam süresi uzatılabilir ancak hastalıktan tam kurtulma oranı ne yazık ki %1’dir. Acil şifalar dilerim.

 128. Azize 22:51 de 9 Aralık 2015

  4 senedir akciğer kanseri ile mücadele ediyoruz annem 53 yasında ve geçen aya kadar herşey çok güzel gidiyordu geçen ayki kontrolde sol akciğerin bittiğini söylediler kendini en kötüye hazırlamak çok zor biz bu aşamada annemi iyileştirebilmek için yapacağımız birşey varmi merak ediyoruz son 1 aydır kendi başına oturduğu yerden bile zor kalkiyo iyce güçsüzleşti biz ne yapmalıyız bu durumda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:09 de 10 Aralık 2015

   Azize Hanım, tümörün cinsi nedir?, PET-CT neler gösteriyor? Sol akciğerin tamamen bitmiş olması diye bir tanımlama tıbben mevcut değil. Hastanıza ait yeterli bilgim olmadan size yorum yapmam ne yazık ki mümkün değil. Tedavinizi gerçekleştiren doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar dilerim.

 129. mehmet özcan 18:27 de 9 Aralık 2015

  subkarinal seviyede ,orta hattın iki tarafına simetrik uzanım gösteren 7*3,5*4 cm boyutlarında lobule ve düzensiz konturlu, mediastinal yumuşak doku kitlesi (mediastinal kitle?subkarinal lam paket)dikkati çekmiştir. sol hiler bölgede alt lop ana broşunu basılayan 35*22 mm boyutlarında lam mevcuttur. tomografi sonuç raporum çıktı. hocam nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:01 de 10 Aralık 2015

   Mehmet Bey, derhal bronkoskopi yapılarak tümörün cinsi belirlenmeli ve PET-CT vey beyin MR çekilerek hastalığın evresi saptanmalıdır. Bundan sonra yüksek olasılıkla 6 kür kemoterapi gerekli olacaktır. Acil şifalar dilerim.

 130. Özgür İldiz 00:19 de 9 Aralık 2015

  Öncelikle herkese Allahtan şifa diliyorum siz değerli doktorlarımızdan da Allah’ım razı olsun. Dedem 80 yaşında 1 ay önce akciğer kanseri teşhisi kondu 1. Evre de ama kütle büyük diye ameliyat şart dendi. Pet sanırım adı çekildi ancak başka yerde olmadığı söylenmişti. Özel bir hastahane de ev parasına ameliyat oldu hiç mühim değil ancak ameliyattan 1 ay sonra öncesinde olmayan kol ağrısı başladı ve sağ kolunu kullanamıyor ağrıdan duramıyor kanserin kolu sardığı söylendi bukadar çabuk yeni bir kanser olamayacağı ve koldaki kanserin pet te görülmediği gibi söylemler oldu ameliyattan sonra sıçradı belki bilmiyorum şimdi de işin tedavisi verildi 3 seans. 3 gün gidildi ve bitti hiçbir gelişme ağrıda azalma yok sürekli inleme halinde sorum şu hocam pette çıkmadı ise bizi kanser 4. Seviyede iken mi bilmeden ameliyat yapmışlardır ? Bu seviyede ameliyat onerilmiyorken iki yerde kanser varsa metastaz gerçekleşmiştır deniyor eğer ki ameliyattan sonra gerçekleşti ise kanser tehlikeli midir yine 4. Evre midir ? Yeni oluşma ihtimali ve 3 seanslik işin tedavisi ile sonuç mumkunmudur ben o hastahaneye inancimi yitirdim ne onerirsiniz şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:50 de 10 Aralık 2015

   Özgür Bey, ameliyat öncesi çekilen PET’de metastaz görünmemişken ameliyat önerilmiş ve uygulanmış. Bu zaten her hastada yapılması gereken şeydir. Ancak ameliyat kanserin yayılmasını önlemek için yapılsa da hastaların tamamında bir metastazın ortaya çıkmasını engelleyemiyor. Şu anda kemikte metastaz olması bunun 4. evrede olduğunu gösteriyor. 3 kür radyoterapi yeterli olmamış olabilir. Mutlaka ikinci görüş almanızda fayda var. Hastanemize başvurmak isterseniz tabii ki yardımcı olabiliriz. Acil şifalar dilerim.

 131. Halil Toklucuoğlu 19:26 de 8 Aralık 2015

  Hocam selamlar,
  Annem 76 yaşında…PET-CT sonucunu aşağıda paylaşıyorum
  Bulgular: Radyofarmasötiğin serebral kortikal ve subkortikal alanlar ile serebellumdaki dağılımı beklenen düzey ve yoğunluktadır.
  Servikal değerlendirme : Her iki troid lobunda diffüz olarak artmış FDG tutulumu gözlenmektedir. ( SUV max : 5.3 ) Her iki servikal bölgede patolojik FDG tutulumunu gösteren nodüler lezyon gözlenmemiştir.
  Torakal değerlendirme : Sol meme dış kadranda 2.2×2.3×3.5 cm (RLxAPxCC) boyutlarında düzensiz sınırlı lobüle konturlu yumuşak doku lezyonunda artmış FDG tutulumu gözlenmektedir. ( SUV max : 6.1 )
  Sol meme dış kadranda bu lezyonun komşuluğunda 1.1×1 cm çapında nodüler lezyonda artmış FDG tutulumu gözlenmektedir. ( SUV max : 3.8 )
  Sol meme üst yarıda 1.5×1 cm çapında yumuşak doku dansitesinde artmış FDG tutulumu gözlenmektedir. ( SUV max : 3.3 )
  Sol aksiller bölgede büyüğü 2 cm çapında lobule konturlu olmak üzere birkaç adet nodüler lezyonda artmış FDG tutulumu görülmektedir. ( SUV max : 5.9 )
  Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 0.4 cm çapında subplevral yerleşimli nodüler dansitede FDG tutulumu görülmemektedir.
  Minimal düzeyde perikardiyal effüzyon görünümü mevcuttur.
  Her iki subpkapular bölgede minimal FDG tutulumu gösteren dansiter alanlar izlenmektedir.( SUV max : 2, elastofibroma dorsi)
  Abdominopelvik değerlendirme : Karaciğerde kaudat lob düzeyinde 1.5×1 cm çapında düzgün sınırlı hipodens nodüler lezyonda FDG tutulumu mevcut değildir.
  FDG’nin kalp, barsak, böbrekler ve mesanede normal fizyolojik dağılım gösterdiği izlenmektedir.
  İnceleme alanı içerisinde kalan hipermetabolik FDG tutulumu gösteren odak izlenmemiştir.
  YORUM : Sol memede malignite düzeyinde hipermetabolizma gösteren birkaç adet yumuşak doku lezyonu.
  Sol aksiller bölgede metastaz düşündüren birkaç adet hipermetabolik lenfadenopati.
  Karaciğer ve sağ akciğerde belirgin metabolizma göstermeyen nodüler dansiteler.
  Her iki troid lobunda diffüz hipermetabolizma ( troiditd düşündürmektedir. )

  Hocam, meme cerrahisi önerildi. Fikrinizi paylaşabilirseniz müteşekkir oluruz.
  Saygılarımızla,
  Halil Toklucuoğlu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:28 de 10 Aralık 2015

   Bu konuda medikal onkoloji bölümünden görüş alınız. Biz sadece akciğer kanserleri konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Acil şifalar.

 132. Aykut 03:16 de 8 Aralık 2015

  Merhaba,

  Kayinvalidemde 5 ay once baslayan sag kol uyusuklugu ve gucsuzlugu noroloji ve ortopedide takip edilmisti. Bir tani konamayinca fizik tedaviye yonlendirildi ve 1 aylik fizik tedaviden cok az netice aldi.

  Son 1 aydir giderek agirlasan halsizlikle birlikte sag koltuk altinda 4cm capinda oldugu tespit edilen bir kitle var ve biyopsi sonrasinda kotu huylu oldugu anlasildi. Su an destek olmadan birakin yurumeyi, oturdugu yerde bile yere dusecek kadar kotu. Surekli yatiyor ve hareketlerinde/tepkilerinde hissedilir derecede yavaslama var.

  2 hafta kadar once cekilen tomografide akcigerde en buyugu 4x4cm olmak uzere ortalama 2cm capli 3 tane lezyon gozlenmis. Fakat biyopsi yalniz koltuk altindan alindi.

  Kendisi su an perisan durumda. Yarindan itibaren ankarada ozel bir hastanenin onkoloji servisine yatiracagiz fakat sizin degerli gorusleriniz de benim icin cok degerli.

  Simdiden tesekkur ederim.
  Aykut

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:59 de 10 Aralık 2015

   Aykut Bey, koltukaltından alınan biyopsinin hücre cinsini bilebilirsem ilave bir değerlendirme yapabilirim. Acil şifalar.

 133. Büşra 23:13 de 4 Aralık 2015

  Merhaba Hocam,
  Benim erkek arkadaşım askerde sözleşmeli erlik için başvuru yaptığı sırada GATA da akciğerinde tümör çıktığı söylendi ancak kendisinin kemik ağrısı kronik öksürük veya nefes darlığı yoktu kendisi zaten sporla uğraşıyordu. Sizce çok ileri bir evrede midir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:18 de 5 Aralık 2015

   Akciğerdeki her tümör kanser demek değildir. Genç yaştaki insanlarda akciğerde iyi huylu tümörler daha sıktır. PET-BT ve gerekirse biyopsi yapılmalıdır.

 134. Azize 21:13 de 4 Aralık 2015

  Mrb hocam annem 4 sene önce küçük hücreli akciğer kanserine yakalandı ve hemen ameliyat oldu ve kanserli bölge temizlendi son kemoterapi radyo terapi yapıldı 2 sene sonra beyine sıçradı beyine tek atımlık işin verildi ama şimdi işin verilen bölgede bi ödem gelişti ve annemin hareketleri konuşması kısıtlandı ameliyat önermişlerdi ama bi hafta sonra vaz geçildi ameliyatı kaldıramayacağını söylediler ve bant kırmızı rece te falan verdiler sun bütün vücudu sisti biz bu aşamadan sonra ne yapmaliyiz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:16 de 5 Aralık 2015

   Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavilerle 4 yıl yaşam sağlamak son derece iyi bir sonuçtur. Şu andaki durumu için bakım ve destek tedavileri gerekir. Acil şifalar.

 135. Serdar ORDAHAN 21:23 de 3 Aralık 2015

  Hocam merhaba babam 65 yaşında ve akciğer kanseri teşhisi kondu hastalık 1. evredeymiş.Biyopsi sırasında galiba tümör sebepli bir kanama olduğu için işlemi yapamadılar ve genel anestezi altında yapacaklarını söylediler.Babam kalp hastası ve stent takılı olduğu için % 60 risk var işlem sırasında masada kalır dediler.Bu işlem çok daha az riskle yapılabilir mi?Siz hastanenizde bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz lütfen yardımınızı bekliyorum hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:15 de 3 Aralık 2015

   Serdar Bey, akciğer kanserinde her aşama önemli donanım ve tecrübe gerektirir. Bu durumda riskler çok daha az olur. Hastanemizden (Acıbadem Maslak Hastanesi) randevu almak isterseniz yardımcımız Ebru Hanım size yardımcı olacaktır: 02123043940 / 05321519734. Acil şifalar dilerim.

 136. Özlem 20:14 de 29 Kasım 2015

  Hocam anneme bi gögüs hastaliklari hastanesinde akciger adenokarsinom teshisi konuldu. 3 cm kitle oldugu bunun lenf bezlerine metastaz yaptigi soylendi. Kemoterapiye baslandi fakat biz inanamiyorz icimize kurt düstü acaba biyopside alinan parcayi özel bir laboratuvarda inceletsek mi? Hata olmus olabilir mi sizce?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:35 de 30 Kasım 2015

   Özlem Hanım, bir hastaya kanser teşhisi konulması son derece hassas bir durumdur. Bundan kesin olarak emin olunmadıkça rapor onaylanmaz. Bununla birlikte uzun yıllardır bu hastalıkla ilgilenen bir hekim olarak nadir de olsa kanser teşhisinin doğru olmadığının ikinci bir incelemede ortaya çıktığına şahit olduğumu da söylemek isterim. Patoloji preparatlarınızın ileri bir merkezde tekrar incelenmesini talep etme hakkınız var. Ancak sonucun çok yüksek olasılıkla aynı çıkacağını da aklınızda tutunuz. Acil şifalar dilerim.

 137. Selin 17:44 de 27 Kasım 2015

  Semih Hocam Merhaba,

  Çok teşekkürler yanıtınız için. Babamın yeni onuçlarını aldık, size aktarmak istiyorum tekrar görüşünüzü alabilirsem çok memnun olurum.

  Mediastinal vasküler yapıların trase ve kalibrasyonları normaldir.
  Kardiyotorasik oran ve kalp boşlukları normal sınırdadır.
  Trakea, karina ile ana bronşlar ve dalları açıktır.
  Mediastinal lenf nodu istasyonlarında patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmedi. Ancak aortopulmoner ve paratrakeal milimetrik(3-5mm çapında) birkaç adet lonf nodu mevcuttur.

  Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte 3mm çapında, anterior segmente 2mm çapında, sol oblik fissürde 4mm çapında, alt lob superior segmentte 3mm çapında,alt lob lateral bazal segmentte 3mm çapında nodüller izlenmektedir.

  Kesit dahilindeki karaciğer sağ lob anterior superior segmente 19 mm çağında kistik lezyon izlendi.
  Diğer abdominal organlar normaldir.

  Teşekkürler,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:06 de 29 Kasım 2015

   Daha ileri bilgi almak için lütfen yardımcımızdan randevu alınız. Acil şifalar dilerim.

 138. caglar arslan 01:11 de 27 Kasım 2015

  kacıncı evtedeyız hocam simdiden saygılar

 139. caglar arslan 01:09 de 27 Kasım 2015

  mrb hocam annem52 yasında1 yıl önce rahım yumurtalik left bezı alindı 7 sefer kemoterapi aldi .sımdı beyıne sıcradı satarafı felc oldu. sımdı beyın amaliyatı oldu 3 taneumıs 2beyıncıte 1 kafatasında 1 hafta oldu suanda sagtarafı kolu be baca eskı halini aldı oksuru var balgamli beyıne ısın berılecek sorada kemo yerapıye naslanacak yasama suresı nedır bır umutvarmı ılesırmı bobrektede varmıs elı yuzu şiş

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:56 de 29 Kasım 2015

   Yaşama süresi soruları tedavinizi yapan doktorlara sorulmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 140. zeliha 16:38 de 26 Kasım 2015

  hocam öncelikle iyi çalışmalar dilerim.eşime bundan 4,5 ay önce küçük hücreli akciyer kanseri tanısı konuldu.lenf bezlerine sıçramış durumda.doktorumuza kemikler olma olasıığı varmı diye sordum fakat,varsa bile filimlerde göremeyiz dedi.4 kür kemotorapi gördü.doktoru radyoterapi şart dedi,6 seans radyoterapi gördü ve sonradan kendisi istemedi bıraktı.sağ akciyerdeki kitle 8 cm.radyoterapiden sonra sürekli yatıyor ve halsiz.yemeside pek yok gibi.ağrıları yok fakat kilo kaybı çok fazla.hocam eşimin yaşama şansı nedir,ve ne kadardır?doktoru sınırlı ve son evre olduğunu söyledi.fakat durumunun iyi olmadığını söyledi.görünüşte iyi gibi görünüyor ağrı sızı yok.sizce yaşama şansı nedir hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:28 de 26 Kasım 2015

   Zeliha Hanım hastanızın evresini bilmek için daha ayrıntılı sonuçlar gerekir. PET-CT sonucunu bilmek önemli. Yaşam beklentisi kanserin evresi ile ilgildir. Acil şifalar.

 141. deniz aydin 23:15 de 25 Kasım 2015

  Merhaba hocam benim babam 1 yil önce akciğer kanseri oldugu ortaya cikti ve ameliyat oldu kemotorapi ve isin tedavisi gördü 2 gün once kontrole gittiginde ameliyatli bolgede irilesme oldugunu soylemisler ve tekrardan acil olarak ilacli film istemisler acaba irilesme neden kaynaklanir ve kötü biseymidir lutfen bilgilendirirmisiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:19 de 26 Kasım 2015

   Çekilen filmde ne olduğu anlaşılır. Hastayı görmeden bir tahminde bulunmak olanaksız.

 142. Zeynep baylak 16:16 de 25 Kasım 2015

  Hocam
  babam 67 yaşında 30 yil once birakmis ama 15 yıllık sigara gecmisi var.Babam iki ay once akciğer kanseri teşhisi ile. Sanatoryum hastanesine yatırıldı. Dr 4.evre dediler. Beyine ve lenflere legen kemigine metastaz yapmış. 10 gun radyoterapi aldi ardindan ilk kemoterapi aldi ama hic toparlayamadi dr ikinci kemoterapiyi bekleyiyorlar. Istahsiz hepi halsiz ilk burun kanamasi ardinda ishal oldu Simdi agiz yarasi var zaturre oldu hastanede enfeksiyon kaptı 10 günlük antibiyotik tedavisi gecirmedi tedaviye devam dedi dr simdi ise ciğer de su toplanmış bilgi verir misiniz durum nasıldır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:12 de 26 Kasım 2015

   Son evrede, yani akciğer dışında da bir çok organa yayılmış kanserlerde hastalarda söylediğiniz belirtiler kaçınılmazdır. Bakım ve destek tedavileri dışında bir uygulama hastaya yarar yerine zarar da verebilir. Bu aşamaya kadar ilerlemiş akciğer kanserlerinde yaşam süresi ne yazık ki kısıtlıdır. Doktorlarınızın önerilerine dikkat ediniz. Acil şifalar dilerim.

 143. Hakan 00:20 de 21 Kasım 2015

  Merhaba Hocam,

  Cocukluk arkadasima yaklasik 2 ay once 4. evre akciger kanseri teshisi konuldu. Kendisi henuz 38 yasinda. Tedavi gordugu hastanede yapilan tetkikler sonucunda arkadasimin hastaligin akilli ilaclarla tedavi edilebilecek tipte oldugu soylendi, ve tedaviye baslandi. Ancak tedaviye baslandiktan 1 hafta sonra yapilan testlerde karaciger enzimlerinin asiri derecede yukseldigi goruldu ve tedaviye ara verildi. Akilli ilaclar hakkinda cok az sey biliyoruz, bu tur ilaclarla 4. evre akciger kanseri tedavi edilebilir mi?

  Tesekkur ederim,

  Saygilarimla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 21 Kasım 2015

   4. evrede akciğer kanserinde tedaviyle 5 yıl yaşam şansı %1’dir. Hedefe yönelik tedavilerle hastanın yaşam süresi uzatılabilir. Tam tedavi olasılığı yüksek değildir. Acil şifalar dilerim.

 144. Selin sezgin 23:01 de 17 Kasım 2015

  Merhaba Hocam,

  Babam 53 yaşında sigara ve alkol kullanimi yok, yiyeceklerine de dikkat eder.Son 5 aydir da spor yapiyor. Ailede kanser gecmisi olan birey de yokm
  7 ay once genel check up amacli gittigi kontrolde akcigerinde 3mm ve 5mm caplarinda toplamda 5 adet nodul goruldugunu iceren raporunu bugun gordum ve cok endiseliyim. 2 gun sonra yeniden ilacli film cekilecekmis degisiklik var mi durumda diye. Sizinle ilk rapor detaylarini paylasmak istiyorum yorumunuzu almak istiyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:51 de 19 Kasım 2015

   Selin Hanım, bu nodüllerde önemli bir şey çıkma olasılığı yüksek değil. Endişe etmeyin.

 145. Gamze 13:46 de 16 Kasım 2015

  Merhaba hocam. 54 yaşındaki babamın akciğer tomografisi sonucunu değerlendirebilirmisiniz rica etsem. Sağ akciğer üst lob posterior segmentte 5✖️2 mm çapında düzgün konturlü subplevral nodüler yapı izlenmiştir. Sol akciğer üst lob inferior lingular segmentte lineer atelektazi görünümü mevcuttur. Torokal ve üst lomber vertebralarda osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Günde 6 , 7 tane sigara içiyor ve öksürük var hocam birşey yiyince şişiyorum diyor tesekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:20 de 16 Kasım 2015

   Gamze Hanım, 5mm nodülde akciğer kanseri düşük olmakla birlikte sigara öyküsü nedeniyle filminizi gören doktordan ayrıntılı değerlendirme almanız sağlıklı olur. Bu nodül özelliklerinde kanser şüphesi olmasa bile sigara öyküsü olan 55 yaşın üstündeki kişilerde her yıl 1 kez tarama amaçlı bilgisayarlı akciğer tomografisi şarttır. Sağlıklı günler dilerim.

 146. Mehmet Bıçakcı 15:01 de 13 Kasım 2015

  Merhaba kolay gelsin..
  hastanıza yapılan Toraks BT incelemesinde;
  Çekim IV kontrast madde verilerek tamamlanmıştır.
  Klink bilgi: KOAH
  Trakea özofagus ve her iki ana bronş açık izlenmektedir.
  Mediastende patolojik boyutta LAM pakesi saptanmıştır. Sağ hilusta kısa aksı yaklaşık 1 cm ölçülen lenf nodu ile uyumlu görünüm izlendi.
  Mediastinal ana vaküler yapılar ve kalp doğal izlenmektedir.
  Akcigerlerde yar kaplayıcı kitle lezyonu veya aktif infiltrasyon lehine bulgu saptanmıştır.
  Her iki akcigerde üst kesimlerde daha belirgin olmak üzere, yer yer büllöz form alani, yaygunsentrilobuler veparaseptalamfizematöz havalanma artış izlenmektedir.
  Sol akciger apekste kalsigikasyon içeren plevroparankimal fibrotic değişiklikler izlenmektedir.
  Plevral effüzyon veya kalınlaşma izlenmemiştir.
  Torakal vertebral kolonda dejeneratif değişikler mevcuttur.

  Raporumuzda yazan aynen bu cevap vermenizi umuyorum şimdiden teşekkür ederim..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:45 de 13 Kasım 2015

   “Mediastende patolojik boyutta LAM pakesi saptanmıştır”. Bu bir hastalığa işaret ediyor. Teşhis ve sonrasında tedavisi gerekir.

 147. Betül 17:08 de 11 Kasım 2015

  Merhaba hocam benim bi arkadaşımın babası 4. Derece akciğer kanseri ve beyninde metastas durumu söz konusu. Arkadaşım çok korkuyor sizden bize dile getirebileceğimiz olumlu bir durum olup olmadığını sormak istiyorum.ankarada özel bi hastanede tedavi görüyor. Umut edebileceğimiz bir durum varmı yoksa umudumuzu kesmelimiyiz. Şuan çok üzgünüz en kısa zamanda cevap vermenizi umuyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:38 de 11 Kasım 2015

   Betül Hanım, ben sizelere sadece gerçek sonuçları bildirebiliyorum. Akciğer kanseri dünyada en sık görülen kanser türlerinin başında geliyor. Sigara nedeniyle ülkemizde yılda en az 50.000 kişi bu hastalığa yakalanıyor. Dördüncü, yani son evreye kadar ilerlemiş bir akciğer kanserinde bugünkü tıbbın elinde hastayı hastalıktan tamamen kurtarma olanağı ne yazık ki son derece az. Beyindeki yayılma için Gama Knife yöntemiyle ışınlama yapılmalı. Bu sırada kemoterapisi de devam edilip bakım tedavileri uygulanır. Umudunuzu hiç bir zaman kesip tedaviyi bırakmayın, bütün tedaviler genel olarak hastanın ömrünü uzatır. Bununla birlikte son evredeki akciğer kanserlerinde beklenen yaşam süresinin çok uzun olmayacağı gerçeğini de en azından hasta yakınları biliyor olmalıdır. Ne aşırı bir ümitsizlik ne de tamamen kurtulma ihtimalinin yüksek olacağı şeklinde doğru olmayan bir ümit içinde olunmamalıdır. Akciğer kanserinde önemli olan sigarayı bırakarak hiç akciğer kanserine yakalanmamak veya düzenli kontroller ile erken evrede akciğer kanserini yakalayıp ameliyatla tam tedavi şansını elde etmektir. Son evreye gelmiş akciğer kanserinde ise durum son derece ciddi oluyor ne yazık ki. Acil şifalar diliyorum.

 148. saduman 00:27 de 10 Kasım 2015

  Merhabalar hocam benim esim 36 yasinda testis kanseri tanisi konuldu ve akciger metastazi var sag cigerindeki tumor yarisindan fazlasi solda ki tumorler bir suru sag yumurtaligi alindi ve biyopsiler sonucu nadir gorulen kanser turu teshisi konuldu. Hastaligin ilaci yokmus. Biz fransada yasiyoruz esim burada arastirma hastanesinde ozel ilac Tedavisi goruyor ama etkili degil bir bilginiz var mi turkiye de yada dunyanin baska bir yerinde bu hastalikla ilgili ilac yada tedaviler var mi esim de son aylarda nefes darligi basladi surekli oksijen kullaniyor bize bilgi verirseniz seviniiriz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:23 de 11 Kasım 2015

   Şaduman Hanım, ne yazık ki akciğerlere bu şekilde yayılma yapmış bir testis kanserinde bugün için dünyanın herhangi bir yerinde olumlu yanıt alınabilecek bir tedavi alternatifi mevcut değil. İyilikler diliyorum.

 149. Onur 13:32 de 7 Kasım 2015

  Babam Küçük Hücreli Dişi Akciğer Kanseri (Karsinom) 6 Kür Kemoterapi Aldı Son Evre Şuan Babamda Bulantı İştahsızlık Halsizlik Unutkanlık Konuşurken Saçmalama Baş dönmesi Şiddetli Ağrısı Var Hocam Radyoterapi İşe Yarar Dediler Ama Radyoterapiye Gittikten Sonra Bu Şikayetler Başladı Bu Şikayetler Beyine Metastaz Sıçramasındanmı Kaynaklanıyordur ? Cevap Verirseniz Sevinirim Teşekkürler..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:37 de 7 Kasım 2015

   Onur bey, bu durum gerçekten de beyin metastazına işaret ediyor. Bir beyin MR’ı çekilip buna uygun tedavi planlaması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 150. dumlu akkurt 12:36 de 23 Ekim 2015

  T.C.
  … ÜNİVERSİTESİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA
  HASTANESİ

  MANYETİK REZONANS TETKİK SONUCU
  Sayfa : 1 / 1
  Adı Soyadı : …

  Doğum Tarihi : 6.12.1968 Müracaat Tarihi : 16.10.2015 22:24
  Cinsiyeti : Kadın Gönderen Birim : NRŞ – Nöroloji Servisi (Zemin Kat/Doğu)
  Dosya No : 87181 Gönderen Doktor :
  16.10.2015
  İstem Tarihi: Istem Kabul Tarihi: 17.10.2015
  Onay Tarihi: 20.10.2015 Onaylayan Doktor : Dr. ALPARSLAN ÜNSAL
  Hizmet Adı : 804210 Mr Boyun
  Tanı : R55-Senkop ve bayılma
  BOYUN VE DİFFÜZYON MRG İNCELEMESİNDE:

  İnceleme tekniği:
  Aksiyel, Koronal, yağ baskılı, FSE T2A
  Aksiyel, Koronal, Sagittal, pre-postkontrast SE T1A
  Aksiyel, Sagittal, yağ baskılı, postkontrast SE T1A

  MRG MADDE (3) : BOYUN MR TETKİKİ İLE BİRLİKTE ÇEKİLEN DİFFÜZYON MRG; Lezyon saptanabilirliğini arttırmak ve olası lezyonların karekterizasyonu açısından diffüzyon ağırlıklı görüntüler eklenmiştir.

  Mevcut tetkik hastanın kurumuzda çekilen 14/01/2015 tarihli MRG tetkiki ile karşılaştırılarak raporlandırılmıştır.

  Hastadan kaynaklanan hareket artefaktları nedeniyle tetkik kalitesi azalmakla birlikte;

  Önceki tetkikten farklı olarak boyun sağ kesiminde izlenen kistik kitlenin aspire edildiği anlaşılmaktadır ve tanımlanan kistik kitle yeni tetkikte belirgin ölçüde küçülmüştür. Kollabe görünümdedir. Yeni tetkikte 2 cm’dir. Bu lezyon diffüzyon ağırlıklı serilerde diffüzyon kısıtlaması göstermemektedir. Postkontrast serilerde ise hafif periferik-heterojen tarzda kontrastlanma göstermektedir. Bunun dışında izlemde sağda düzey 2-4 düzeyinde vertikal aksta yaklaşık olarak 5 cm, transvers aksta 1,5 cm çapında T1A serilerde hipointens, T2A serilerde heterojen hiperintens, postkontrast serilerde periferik heterojen kontrastlanma gösteren nekrotik karekterde kitle izlenmektedir. Diffüzyon ağırlıklı serilerde hafif periferik-heterojen tarzda diffüzyon kısıtlaması izlenmektedir (nekrotik LAM pakesi?). Bunun dışında kas gruplarında tanımlanan LAM pakesinin anterior inferior kesiminde enflamatuar sinyal yoğunluk artışı izlenmektedir. Diğer bulgular açısından tetkikler arasında anlamlı interval farklılık ya da yeni gelişen ek lezyon saptanmamıştır.

  TANI : *İzlemde boyun sağ kesiminde tanımlanan kitle (nekrotik LAM pakesi?)

  Hocam sizce nasıl bir yol izlemeliyiz ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:58 de 26 Ekim 2015

   Sayın Akkurt, bu lenf bezinie neyin sebep olduğunun anlaşılması için lenf bezinden iğne ile aspirasyon yapılıp hem mikrbiyolojik hem de patolojik incelemeler yapılmalı ve bunun sonucuna göre tedavi planlanmalıdır. Acil şifalar.

 151. özlem bozuklu 00:15 de 17 Eylül 2015

  Hocam 38 yasindayim

 152. özlem bozuklu 00:12 de 17 Eylül 2015

  İyi aksamlar hocam gunde 2-3 tane sigara iciyorum .brca 1 pozitif ciktigi icin ve sol memede atipik lobuler hiperplezi cikti 2 gogsumu basit maktestomi yapildi kemoterapi gormedim rahim ve yumurtaliklarimda alindi 19 sene once buronsektazi gecirdim 1ay hastanede yattim ama sonra sikayetim gecen ay grip oldum biraz agir bt sonucum sol akcigerde alt lob anterior segmentte 6mm boyutunda parankimal soliter nodul izlenmistir cikti ne yapmaliyim kafam cok karisik ilginiz icin cok tesekkur ederim

 153. özlem bozuklu 10:33 de 16 Eylül 2015

  Sol akcigerde sol altlob anterior segmentte 6mmparankimal soliter nodul hocam nedir tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:18 de 16 Eylül 2015

   Özlem hanım bu bilgi değerlendirme için yetersiz. Hasta kaç yaşında, sigara içti mi, daha önce bir nodülü var mıydı….gibi bir çok sorunun yanıtı ve hastanın muayenesi sonrası bir yorum yapmak mümkündür.

 154. kader 19:47 de 14 Eylül 2015

  Merhabalar beni aydinlatirsaniz sevinirim. Babam hastaneye gidip agri kesici vurdurmuş. Akşamına mide bulantisi olmuş sabah uyandiginda ise, vucudunda cok sayida morluk varmis. Hastaneye gitmis. Acil olarak baska bir hastaneye sevk ettiler. Bizede beyin kanamasi riski var dendi. ( kucuk bir devlet hastanesi ve cogu makina olmadigi tehsis koyulamayacagi icin sevk verildi.) Dikiliden izmir tepecik hastanesine getirildi. Hastaneye yatisini verdiler. Kan aramamizi soylediler. Trombosit almasi gerekiyormus. Trombisit degerleri 6 binlerdeydi. Orda 2 hafta boyunca tetkitleri yapildi. Akciger veya kan kanseri oldugu soylendi. Bizi gögüs hastanesine gonderdiler. Ama gogus hastanesi bizi kabul etmedi. Trombosit degerleri cok dusuk ben parca alamam kanamadan kaybederiz dendi. ( 2 gunde bir yada gun asiri mutlaka kan ve trombosit veriliyordu.) Hafta sonu araya girdi. ( bu 2 hafta boyunca ve igneden öncesinde hic bi yorgunluk istahsizlik vs hic bi problem yoktu. Calisiyordu bile.) Nefesinde hiriltilar meydana gelmeye basladi. Daha oncesinde yoktu. O gece izmir Ege uni. Hastanesine kaldirdik hava falan verdiler. babam yorgun olmaya halsiz kalmaya ve istahsizlik baslamaya baslamisti nerdeyse hic bir sey yiyemiyordu. Ve bunlar 2 hafta icinde olmustu. Araya hafta sonu girdigi icin ege uni. Goturmustuk. Trombosit verildi . Taburcu olduk. Igne vurulan yerde sisme ve morarma vuruldugu gun baslamisti. Fakat morarma gittikce buyumustu babamin kalcasi siyah denecek kadar mordu. Acilden cikarken bize idrarinda kanama falan olursa hemen getirmemizi soylediler. Pazar gunune girmistik aksam uzeri babamn idrarinda kan vardi. Acik kirmizi rengindeydi. Hemen acile goturduk sonda falan takilmisti muayenesini oldu kanama yok dediler. O geceyi acilde gecirdi. Ege uni. Onkoloji bolumune goturmemizi tavsiye ettiler hemen goturduk yatisi istendi . Orayafa 2 hafta yatti. Oradada sık sık trombosit verildi. Idrari kirmizidan siyaha ve cok kotu kokmaya baslamisti gunden gune yattigi 2 haftanin icinde tekerlekli sandalyeye mahkum oldu 2. Hafta yerinden bile kalkamadi ve vefat etti. Simdi benm anlayamadigim bir sey var hocam. Su zamana kadar babamdan neden bir belirti olmadi. Neden trombosit verildi surekli kan degeri dusuktu. Beyin kanamasi riski var dendi. Kanin pihti atma riski var dendi. Vucudundaki morluklar kanamamiydi? babam son gune kadar yanimdaydi. Son olarak bilinc kaybi basladi. Ben yogun bakima alinmasi icin yalvardim gunden gune bitmisti 25 gun icinde. Ölmeden son 3 gun bilinc kaybi basladi. Ama kisa suruyordu. Son gun ateslendi. Ates dusurucu takildi. Ama fayda etmedi. Babam havasini cikartip duruyodu belkide aci cekiyodu. Ama anlikti hersey. Yogun bakima kaldirirlarken babamin belini sedyeye biraz sert vurdular. Yogun bakima kaldirdilar ve babam 2 saat icinde bilinci kapandi ve öldü.. yogun bakimda bisey yapmis olabilirlermi ? Kafam cok karisik hocam hastaneye yatmadan once insaatlara gidiyodu bu adam kemerli zipzip calistiriyordu. 25 gun icinde nasil öldu ben anlayamiyorum tabi vakti saati o kadarmis dicek bisey yok birde tum iskelet sistemini sarmis kanser… ölum kagidinda evre 4 akciger karsinomu karaciger metastazi yazmislar. Bide hocam babamin cenazesini cikarttiklarinda burnundan kan gelmis. Babam beyin kanamasi gecirmis olabilir mi ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:24 de 14 Eylül 2015

   Kader hanım başınız sağ olsun. Akciğer kanseri karaciğere yayılmış. Kan pıhtılaşmasını sağlayan trombosileri vücutta çok az noktaya inmiş. Bu durumda beyin kanaması kaçınılmazdır. Babanızın da bu sebeple kaybedilmiş olması yüksek olasılıktır. Tekrar baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

 155. AYŞE BİRGÜN HÖCÜ 19:01 de 11 Eylül 2015

  hocam iyi çalışmalar diliyorum.Ben 45 yaşında 69 kg ağırlığında 1.65 boyunda günde 1 pakete yakın sigara içen bir bayanım,iki yıl önce sağ humerusda 6 kırık oldu.iki ameliyat geçirdim.şu an kolumda platin takılı.19 mayıs 2015 de tekrar düştüm kaburgalarımı vurmam nedeniyle acile gittim.bilgisayarlı tomografı çekildi.Sol akciğerimde 4.5 mm nodül varmış(benim haberim yoktu)öksürük artması üzerine göğüs hastalıkları bölümüne gittim orada ilaçlar verildi.koahsın denildi.ağustos ayında tekrar göğüs hastalıklarına gittim.BT istediler.sonucunda 4,5 mm nodül 8.mm üzerine çıktı.Bunun üzerine dr. PET BT istedi..onun sonuçlarını aldım.Bulgular Şu şekildedir
  sol submandibüler bez boyutları simetriğine oranla artmış olup bez inferiorunda /komşuluğunda yaklaşık 1.2 cm boyutlarında izlenen nodüler lezyonda artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:4.92)izlenmiştir.

  Bilateral parotis glandı ile süperpoze diffüz artmış metabolik aktivite tutulumu(SUVmax:4.92)izlenmiştir.

  Bilateral parantonsiller alanlarda simetrik artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:8.10)mevcuttur.(enflamatuar?)

  Bilateral submandibüler alanlarda büyüğü yaklaşık 1.2 cm boyutunda izlenen lenf nodlarında patolojik artmiş metabolik aktivite tutulumu saptanmamıştır,

  Tiroid bezi her iki lobunda diffüz artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax;4.18)izlenmiştir.

  Her iki akciğerde amfizematöz değişikler mevcuttur.

  Her iki akciğerde orta-alt zonda dependan sahalarda buzlu cam dansiteleri izlenen alanlarda sağda daha belirgin olmak üzere artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:2.13)mevcuttur.(enfeksiyöz/enflamatuar/)
  Sağ akciğer alt lob anterobazal segmentte fissür komşuluğunda yaklaşık 6 mm boyutunda izlenen nodülde patolojik artmış metabolik aktivite tutulumu saptanmamıştır.
  Sol akciğer alt lob laterobazal segmentte yaklaşık 5 mm boyutunda izlenen nodülde patolojik artmış metabolik aktivite tutulumu saptanmamıştırl
  Sol akciğer alt lob laterobazal segmentte yaklaşık 8.5 mm boyutunda izlenen nodülde patolojik artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmemiştir.
  Mediastende paratrakeal,aortikopulmoner ve subkarinal alanlarda boyutları 1 cm’nin altında izlenen lenf nodlarında patolojik artmış metabolik aktivite tutulumu saptanmamıştır.Bilateral hiler lenf nodlarında ılımlı artmış metabolik aktivite tutulumu (SUV)max:3.23)mevcuttur(reaktif?)
  Sağ hiler bölgede vasküler yapılar dolgun olarak izlenmiştir.
  Her iki aksillada izlenen milimetrik boyutlu nodüllerde patolojik artmış metabolik aktivite tutulumu saptanmamıştır.
  Özefaus distal kesimi gastroözefageal bileşke düzeyinde ve mide fundusunda heterojen ılımlı artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:6.15)saptanmıştır.(gastrit?)
  Sağ adneksiyal lojda yaklaşık 30*27 mm boyutlarında ölçülen hipodens nodüler lezyonda patolojik artmış metabolik aktivite tutulumu saptammamıştır.USG ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.
  Sağ humerus başı ve gövdesinde geçirilmiş operasyona bağlı metalik materyaller ve ılımlı artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:3.61)saptanmıştır.
  Bilateral gluteal bölgede cilt altı yağ doku içerisinde heterojen dansiteler ve düşük düzeyde artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax:1.67)mevcuttur.(enjeksiyona sekonder?)
  Görünleme alanına giren diğer vücut dokularında FDG’nin biyodağılımı normal fizyolojik sınırlar içerisinde değerlendirilmiştir.
  YORUM:1-19.05.2015 tarihli toraks BT incelemesi ile karşılaştırıldığında;sol akciğer alt lob laterobazal segmentte izlenen iki adet nodülün boyutlarında anlamlı farklılık saptanmamıştır.Sağ akciğer alt lob anterobazal segmentte tanımlanan nodüler lezyonun boyutunda minimal artış mevcuttur.Tanımlanan nodüllerde patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.Ancak nodül boyutlarının PET rezolüsyon sınırları altında kalabileceği gözönünde bulundurulmalıdır.Toraks BT takibi önerilir.
  2-Sıl submandibüler bez ve her iki parotis glandında tanımlanan FDG tutulumlarının USG ile korelasyonu uygundur.
  3-Tiroid bezi her iki lobunda diffüz artmış FDG tutulumu dikkati çekmiştir.(tiroidit?)USG ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.
  4-Sağ adneksiyal lojda izlenen ve FDG tutulumu göstermeyen hipodens nodüler lezyonun USG ile birlikte değerlendirilmesi uygun olacaktır.
  Hocam bu yazılanlara göre yorum yapmanız mümkünmüdür.?Şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür eder sağlıklı huzurlu ve mutlu günler dilerim.Saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 13 Eylül 2015

   Ayşe hanım, yaşınız ve sigara içme öykünüz dikkate alındığında sağ akciğer alt lobda daha önce 4.5mm olan nodülün 8mm’ye çıkmış olması PET-CT’de bu nodülde hiç bir aktivite görülmese dahi son derece önemli bir durumdur. Filmleri ve nodülün diğer özelliklerini görmediğim için kısa bir süre daha takip mi edilmeli, yoksa derhal operasyonla çıkartılıp patoloji incelemesi mi yapılmalı net olarak söyleyemem. Ancak burada önemsemeden bırakılacak bir durum yok. Benim önerim radyolojik olarak şüphe kriterleri varsa patoloji incelemesi için nodülün torakoskopik olarak çıkartılmasıdır. Operasyona ait filmimizi https://youtu.be/7ISHUuABmDw adresinden izleyebilirsiniz. Acl şifalar dilerim.

 156. merve 16:42 de 8 Eylül 2015

  Merhaba hocam.Babam ileri seviyede verem.Biyopsi sonucu akciğerde ve lenflerde küçük hücreli kanser var. Kemoterapiye cevap verir cinsten lakin verem vücudu çok zayıf düşürdüğünden kemoterapi olmuyor. Pet taraması neticesinde sağ akciğerinde biri 7 cm diğeri 2 cm olmak üzere 2 kanser kitlesi sol akciğerde ise 3 cm olan bir kanser kitlesi var. Lenf bezlerine de sıçramış.Kanserin salgıladığı durum uygunsuz adh sendromuna sebebiyet veriyor.Bu sendromda tuz kaybına sebep oluyor.Şiddetli baş ağrısına da. Ağız yoluyla ilaç ve besin alamıyor. Nefrolojiye göre böbrek sıkıntısız.Nörolojiye raporuna göre kanser beyine sıçramamış. Napalım hocam.Bitkisel kürler işe yarar mı? .Son zamanlarımı kaldı? Ne dersiniz hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 8 Eylül 2015

   Merve hanım, bu durumda tedavi alması mümkün değil. Tedavi uygulamayan bu grup küçük hücreli akciğer kanserlerinde beklenen yaam süresi ortalama olarak 1 yıldan daha kısadır. Lütfen doktorlarınızın kontrolünde kalın. Verem hastalığı kontrol altına alınır alınmaz kanser tedavisine başlanması gerekir. Ailedeki herkes sigarayı derhal bıraksın. Acil şifalar dilerim.

   • ahmet erol yildirim 11:55 de 7 Ekim 2015

    Hocam saygılar
    Babam 4. Evre ileri evre akciğer kanseri. Babamın kemoterapi ve işin tedavileri yapıldı bitti. Beynine 3 tane metazdaz yaptı ve sol tarafı felç oldu. Allahtan hacettepe tip da cyber knife ile tümörleri tedavi edildikten sonra felcligi düzeldi ve yürümeye başladı. Hocam izin verirseniz size sormak istediğim babamın sorunu yemek yiyemiyor sürekli istahsiz ve halsizlesiyor. Bizim ne yapmamız gerekiyor. Yapılan kontrollerde kanserin başka yerlere yayilimi durmuş. Günden güne zayiflamasi bizicçok uzuyor ve ilerisi için çok zorluklar beklediğini biliyorum . Hocam ne yapabiliriz.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:41 de 7 Ekim 2015

     Ahmet bey, 4 evrede akciğer kanserinde diğer organlarda yayılma durdurularak hastanın yaşam kalitesi yükseltilir. Ancak kanserin kana yaydığı bir çok zehirli madde hastanın iştahını azaltır, zayıflamasına ve ağrılara sebep olur. Bunlar kemoterapi ile azaltılabilir. Eğer kemoterapi tamamlandığı halde bu durum oluyorsa o zaman sadece hastanın hızla zayıflamasını önlemek için yatırılarak beslenme sıvıları ile tedavisi yapılabilir. Acil şifalar diliyorum.

 157. İdris SARAR 19:33 de 6 Eylül 2015

  MAKROSKOPİ:14x9x4,5 cmb sol üst lobektomi materyali. Dış bakıda 1,2×1 cm’lik alanda plevranın hafifçe
  çökük olduğu izlendi. Ayrıca 1,2 cm’lik alanı süturla bağlanıp nodüler bir yapı oluşturulduğu dikkati çekti.
  Kesilerek incelendiğinde akciğer parankiminde yer yer gri beyaz renkte alanlar gözlendi.
  Tariflenen plevra çekintisinin olduğu bölgede parankimin sert kıvamda olduğu izlendi. Bir alanda 1,1×0,3×0,1
  cmb kirli beyaz sarı renkte plevraya 0,5 cm uzaklıkta sarı kıvamda nodüler yapı dikkati çekti. Akciğer
  parankim diğer alanlar antrakotik izlendi. Yer yer plevra altında bronşiektazi olduğu düşünülen alanlar izlendi.
  1-Bronş cerrahi sınır 1k
  2-Damar cerrahi sınır 1k
  3-Peribronşial lenf nodları
  4-Tarfilenen plevranın çöküntü yaptığı alan 2k
  5-Tariflenen nodüler yapı
  A-Plevrayla ilişkili 1k
  B-Diğer alanlar T,1k
  6-Tarflenen gri beyaz renkli alanlar 3k
  7-Tariflenen süturla işaretli nodüler yapı 1k
  8-Akciğer diğer alanlar 5k
  9-Üzerinde bronş cerrahi sınır yazan:iki parça topluca 1,3×0,4×0,3 cmb biyopsi materyali. T,1k
  10-8 yazan kutu:iki parça topluca 0,4×0,2×0,2 cmb antrokistik görünümde biyopsi materyali. T,1k
  11-10 yazan:parçalı topluca 1,5×0,5×0,2 cmb antrokisitik biyopsi materyali. T,1k 26.08.2015 DR.BG SEK.LŞ
  TANI:
  1-Yassı hücreli karsinom, kötü diferansiye, sol üst lobektomi materyali.
  2-İrregüler amfizem, antrakozis, akciğer parankimi diğer alanlar
  3-Reaktif lenf düğümleri, antrakozis, 6 adet peribronşioler, 1 adet 8 no’lu, 1 adet 10 no’lu lenf düğümleri
  YORUM:Tümörün makroskobik en büyük boyutu 1,1 cm’dir. Histokimyasal EVG boyası ile visseral plevra
  invazyonu vardır. Bronş cerrahi sınır kayıtlı materyalde tümör yoktur. Tümör dokusuna ayırıcı tanı için
  uygulanan immunohistokimyasal CK5/6 ve P63 yaygın pozitif, TTF-1. CK7, Napsin A ve histokimyasal Müsin negatiftir.
  HOCAM ŞİMDİ BU TANIYA GÖRE BABAM KAÇINCI EVREDE ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:06 de 6 Eylül 2015

   İdris bey, hastanızın başka bir organında metastaz olmadığını varsayıyorum. Bu durumda 1,1cm akciğer kanseri ve çıkartılan 2 adet lenf bezinde metastaz bulunmadığına bakılarak bunun IA evresi olduğunu söyleyebilirim. Çıkartılan lenf bezi sayısının en az 10 olması ve en az 4 ayrı istasyon olması evreyi belirlemek için çok daha uygun olurdu (tüm ulusal ve uluslararası tedavi rehberleri tarafından belirlenen kurlallar gereği). Geçmiş olsun dileklerimle.

 158. sevtap akin 19:26 de 6 Eylül 2015

  Merhaba Semih Bey

  Babam yaklasik 45 gundur yemek yiyememe sorunu yaşıyordu. Bu nedenle dr gittigimizde yemek borusu arkasinda distan basi oldugu soylendi.akcigerde kitle oldugu tespit edildi.ve akabinde bronskopi biyopsu yapildi. Her iki ana bronsta posteriordan distan basi izlendi. Distal sengmenter acik izlendi.basi olusturulan alanlara 21 ve 19 f ignelerle Tbna uygulandi.hasta basinda yapilan stolojik incelemede kucuk hucreli akciger ca suphesi oldugu icin islem sonlandirildi. Alinan parca patolojiye gonderildi. Dr 3b evresinde oldugunu soyledi. Patoloji sonucu henuz cikmadi ama sizinde görüşünüzu almak istiyoruz.babamin yasam kalitesi ve tedavisi nasil olur

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:09 de 6 Eylül 2015

   Sevtap Hanım, patoloji raporunuz netleşmediği için önden spekülatif bir değerlendirme yapmak sakıncalı olabilir. PET-CT sonucunuz ve patoloji raporunuz ile tekrar yazarsanız memnuniyetle bilgi veririm. Acil şifalar.

   • sevtap akin 21:08 de 9 Eylül 2015

    Semih Bey merhaba

    Babamin patoloji sonucu cikti fakat belirttiginiz gibi pet ct taramasi yapilmadi raporda yazanlari aktariyorum.sitomorfoloji:
    Yaymalarda nekrotik kirintili zeminde genellikle izole diskoheziv hucreler halinde tumoral gelisim izlenmektedir. Tümörü küçük yuvarlak oval nukleuslu dar ve sitoplazmali ve nukleol içermeyen atipik etipeyal hucrelee olusturmaktadir.tumor hucreleri arasinda Fasetlesmeler de ayrica izlenmektedir.
    Hucre blogu :
    Krsitlerde nekroz ve nekrotik materyal arasinda izole kucuk tumor hucreleri izlenmektedir. Sitopatolijik tani : malignite yoninden pozitif subkarinal lenf modu transbronşial iiab yaymalari ve hucre bloğu
    Yorum : bulgular kucuk hucreli karsinoma infiltrasyonu dusundurmektedir.
    Bur diger rapor da yazan ise
    Histokimyasal inceleme
    Hucrelerin nukeus ve sitoplazmik detaylarini incelemek amaciyla diff quik ve pap boyansi uygulanmistir.
    Sitopatolojik tani
    Malignite yonunden negatif hemorajik brons lavaji yaymalarive hucre bloğu pesifik bir patoloji dikkati cekmemistir.
    Semih bey babamin tedavisi ne yonde olmali ameliyat olabilirmi.simdiden vakit ayirdiginiz icin cok tesekkurler.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:09 de 10 Eylül 2015

     Sevtap hanım bu bulgularla ameliyat uygun değil. Burada küçük hücreli akciğer kanseri ve lenf bezlerine yayılma var. Kemoterapi ve radyoterapi uygulaması gerekir.Acil şifalar dilerim.

  • sevtap akin 21:55 de 6 Eylül 2015

   Tekrar merhaba Semih Bey

   Kitle boyutu 7 cm olarak olculmus. Yazmayi unutmusum. Simdiden görüşleriniz ve vakit ayirdiginiz teşekkür ederim.

 159. eliftutkun 09:58 de 31 Ağustos 2015

  tesekkur ederim gorus ve yardimlariniz icin.iyi calismalar dilerim.

 160. eliftutkun 22:59 de 28 Ağustos 2015

  hocam bugun gittigimiz doktor sonrasinda evrenin 3b ve ilerisi oldugunu T4 N3 M2 tnm sistemini gosterdigini soyledi.2hafta radyo sonrasinda kemoterapi gorecegiz.sanirim sansimiz ve gucumuz cok dusuk durumda degil mi?Herseye ragmen sizin gorusunuzu de duymak istiyorum.benim icin onemli.

  • eliftutkun 23:09 de 28 Ağustos 2015

   m2 degil m1.yazim yanlisi olmus.tesekkurler

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:45 de 30 Ağustos 2015

    Elif hanım, bu bahsettiğiniz durum 4. evre (M1) yani en son evreyi gösteriyor. Bu aşamadan sonra hastalıktan tamamen kurtulma olasılığı son derece düşük. Ancak uygun tedavilerle yaşam süresi belirgin şekilde uzatılabilir. Kanserlerde önemli olan son evreye ulaşmadan teşhis edilmesini sağlamaktır. Acil şifalar dilerim.

 161. eliftutkun 18:27 de 27 Ağustos 2015

  hocam tekrardan merhabalar.babamin bt raporunu gondermstm.patoloji henuz cikmadi smdiden pet raporunu gonderiyorum.yarin patoloji cikacak fakat teshisinize cok guvendigm icn peti gondermek istedim onceden.Sağ akcigerde hipermetabolik malign kitle ile mediastinel ve sag hiler yerlesimi hipermetabolik metastatik lenf nodlari izlendi.sag akciger orta lob medial segmentte mevcut nodul patolojik duzeyde FDG tutulusu gostermemekte olup takibi uygun olacaktir.sol bobrek alt pol lateralinde izlenen heterojen dansite hipermetabolik lezyonun olasi neoplastik olusum acisindan USG bakisi onerilir.simdiden tesekkurler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:20 de 28 Ağustos 2015

   Elif hanım, akciğerdeki tümör bir kaç istasyondaki lenf bezlerine yayılma yapmış olarak görülüyor. Ayrıca sol böbrek alt kısmında metastaz şüpheli bir görünüm de var. Bu bölge (böbrek) için ultrason yerine MR görüntülemesi daha net sonuç verebilir. Hastalığın lenf nodlarına yayılmış olması ameliyatın hastada olumlu bir sonuç vermeyeceği anlamına geliyor. Tedavi yöntemi olarak patoloji sonucunuza göre kemoterapi, hedefe yönelik ilaç tedavisi ve radyoterapi tercih edilecektir. Acil ş,falar dilerim.

 162. eliftutkun 09:23 de 22 Ağustos 2015

  hocam oncelikle yanitiniz icin tesekkurler.yayilma tipi akciger kanseri suphesi ileri derecede demistiniz babamin bt sonuclarina.peki bronkoskopi yapilmali midir?yoksa cigeri hic kurcalamadan pet/ct cekiminemi girmelidir?bronkoskopi randevusu aldik ama hala tam guvenemiyoruz dogru hareket edip etmedigimize.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:02 de 22 Ağustos 2015

   Elif hanım size hem PET-CT hem de bronkoskopi gerekir. Hangi işlem daha önce yapılabiliyorsa onu yaptırın. Bazen PET-CT için, bazen de bronkoskopi için uzun süreye randevu verilir. Eğer bronkoskopiyi önce yaptırırsanız PET-CT yaptırmak için alınan biyopsinin sonucunu bekleyerek zaman kaybetmeyin. Bu süreler hastanız için son derece önemlidir. Tekrar geçmiş olsun.

 163. Gülnur 00:39 de 16 Ağustos 2015

  Merhabalar hocam Babam 66yaşında burunda Squmaous Cell Ca ve Non-Hodkin lenfoma (DBBHL -15.01.2013)tanılarıyla takiptedir 9.07.2015 tarihli BT;desağ akciğer alt lobda 3x2cm kitle saptanmıştır İskelet incelemesinde sol humerus üst skapulalar ,sol 3ve 6-8kotlar sağ 3ve 8 kotC 3p.spinosus T 5-6 T-9-12 L1-2 L5 sakrum sağ sol iliak posterior sol asetabulum sağsymphysis pubis sol isehion ve femurlar üstte (SUV max8.8 hipermetabolik FDG tutulumları mevcuttur Sağ akciğer alt lob retrokarinal yaklaşık 2.9 x2.2cm ölçülen spikule kontürlü kitlede Sağ paratrakeal subkarinal vesağ hiler lenf hodlarında karaciğer multiple İskelet sisteminde yukarıda belirtilen odaklarda multiple hipermetaboliz FDG tutumları saptanan FDG PET/BT inceleme bulguları Önemli ve değerli bilğilerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz hocam Şimdiden teşekkür ederiz Semih Bey

  • Semih Halezeroğlu 13:25 de 16 Ağustos 2015

   Gülnur hanım, burada bahsettiğiniz 2 ayrı kanser söz konusu. PET-CT’de görülen lezyonların hangisi akciğer kanserinin metastazı hangisi lenfomaya bağlı tutulumlardır bu aşamada ayırt etmek son derece güç. Eğer bunların en azından bir kısmı akciğerdeki tümörün metastazları ise 4. evrede olduğu anlaşılıyor. Lenfoma için daha ayrıntılı incelemele (kemik iliği biyopsisi) gerekir. Tedavinin hematoloji ve onkoloji klinikleri tarafından bir arada uygulanması zorunludur. Acil şifalar diliyorum.

 164. sevda 02:02 de 12 Ağustos 2015

  Merhaba hocam yardim edin lutfen bana esim 37yasi da malingmelanom hastasi evre4 akcigedde ve kemikte ve omur ilikte kitle var bilinci acik sag sol alcigerde kitleler var sol talk yapildi sivi bosaltilip hastaliina yonelik olarak sadece yervoy diye bir ilaci var 21gunde nir yapilan ikinvi kuru aldi su anda akvigerlerinin agrisindan duramıyor nefes alamiyor asiri terliyor ne bant mede kirmizi recete agri kesiciler kase ve oksopan kulaniyor fayda etmiyor hocam me olur ben istanbilda oturuyorum dosyalari getir derseniz hemen getiri

  • Semih Halezeroğlu 13:27 de 14 Ağustos 2015

   Sevda hanım, ne yazık ki bu derecede yayılmış bir kanserde tedavi şansı yok denecek kadar azdır. Sadece bakım ve destek tedavileri ile hastanın kondforunun mümkün olduğunca sağlanması gerekir. Ağrı kesiciler yetmiyorsa sırt bölgesinden bir kateter yerleştirilmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 165. nazire 11:29 de 31 Temmuz 2015

  iyi günler semih bey; benim teyzemin akciğerinde leke gördüler kötü huylu çıktı izmir tepecik göğüste tedavi görüyor doktorlar gerekli tetkikleri yaptılar lenf bezlerinden olan tahlilleri temiz çıktı en son doktorlar kesin ameliyat dediler şu anda gün vercekler ameliyat için ve biz çok endişeliyiz başka biryere bakılmadı hiç acaba yanlış mı yapryz diyoruz.teyzem hiç sigara kullanmadı ve daha 40 yaşında. ben sizinde görüşünüzü almak istedim.

  • Semih Halezeroğlu 22:47 de 1 Ağustos 2015

   Nazire Hanım merhaba,
   Eminim ki doktorlarınızın hastayı ayrıntılı olarak inceleyerek ameliyat kararı vermişlerdir. PET-CT çekilerek başka bir yerde yayılma (metastaz) olmadığı kanıtlanmıştır. Lenf bezlerinde yayılma olmaması iyi bir bulgu. Umarım ki ameliyatı kapalı yöntemle (torakoskopik) gerçekleşir ve ameliyat sonrası eski sağlığına yeniden kavuşur. Acil şifalar dilerim.

 166. Ahmet inan 12:02 de 25 Temmuz 2015

  İyi günler semih bey;

  Babam 58 Yaşında akciğerde 2,6 cm kitle tutulması görüldüğü için ameliyata alındı.

  ameliyat raporunda aşağıdaki gibi açıklamalar yer alıyor.

  operatif tanı : sağ akciğerde kitle, göğüs duvarında lezyon + sağda plevral efüzyon
  operasyon: sağ videotorakoskopi ile eksplorasyon + biyopsi, talk ile plöredez

  İTGAA dasağ 7. interkostal aralığın orta aksiller hattı kestiği noktada ilk port için giriş yapıldı. toraks içinde 3000 cc kadar hemorajik vasıflı sıvı alındı. daha sonra yapılan eksplorasyonda tüm parietal ve visseral plevral yüzeylerin multipl nodüller ve plak tarsında opasiteler ile kaplı olduğu izendi. bunun üzerinde ön aksiller hattın 4. interkostal aralığı kestiği noktadan 2. bir port yerleştirildi. bilgisayarlı tomografide izlenen periferik kalsifik lezyonun göğüs duvarı kaynaklı bir lezyon olduğu ve kolayca duvardan ayrıldığı görüldü.bu lezyonun ntümü, ayrıca plevral sıvı ve plevra örnekleri alınarak ‘ frozen’ incelemeye gönderildi.
  sonucu, plevra sıvı incelemesi bening, göğüs duvarındaki lezyonun malign, epitelial bir tümör ile uyumlu, plevranın ise malign, olduğu şeklinde bildirildi. Akciğerdeki kitlede minör ve majör fissürlerin bileşkesinde yerleşmiş olarak tespit edildi. buradan daiğne biyopsisi alınarak yayma yapıldı. Frozen incelemesi yine malign,epitelyal tm ile uyumlu olarak bildirildi. multiple plevral örneklmeyi takiben kimyasal plöredez amaçlı talk insuflasyonu uygulandı. kanama kontrolü sonrası toraks 32 no tek dren ile sualtı drenajına bağlandı ve katlar anatomisine uygun olarak primer kapatıldı.

  bu sonuca göre bundan sonra nasıl bir tedavi uygulamak doğru olur yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

  • Semih Halezeroğlu 22:56 de 25 Temmuz 2015

   Kesin patoloji sonucunuz yüksek olasılıkla bir adenokarsinom şeklinde raporlanacaktır. Bundan sonra hızlı şekilde kemoterapi başlanması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 167. VOLKAN GENÇAY 12:09 de 1 Temmuz 2015

  Hocam Merhabalar,
  Eşim (Yaş 39 ) bundan altı ay önce alerji testi için gittiği Kartal Araştırma hastanesinde,akciğer filmi sonrasında cisim tespit edildi ve BT istendi.Sonucunda;
  Trakea,özofagus ve her iki ana boronş açık izlenmektedir.
  Mediastende patolojik boyutta LAM pakesi saptanmamıştır.
  Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp doğal izlenmektedir.
  Sağ akciğer üst lob posteriordasubplevral yerleşimli milimetrik boyutlu düşük dansiteli nodul mevcuttur.
  İlk planda fibrotik nodul lehine değerlendirildi.
  Plevral yüzeyler tabii olup,plevral effüzyon veya kalınlaşma izlenmemiştir.
  Kemik ya yapılarda patoloji saptanmamıştır.
  Tekrar BT çekilmesine gerek var mı ? BT yerine akciğer filmi yeterli olur mu ?
  Sonuç hakkında değerli bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

  • Semih Halezeroğlu 16:20 de 1 Temmuz 2015

   Bu bulgular (milimetrik ve fibrotik özellikteki nodül) takibi gerektiren bir durum göstermiyor.

 168. mahir şénér 12:20 de 19 Haziran 2015

  Sélamlar hocam.Bén 1988 yılında ist.Boğaz köprüsündé gişé émmuru olarak görév” başladım yaklaşık 5 sén” aralıklarla gişédé çalıştım.1999 yılında afyona sağlık müdülüğüné yatay tayin oldum.halada çalışıyorum.Yaklaşık 25 séné sigara içtim son 4 ay 5 pakét maltép” içtim.8 séné öncé sigarayı bırakıp aralıklarla kan bağışı vé hafta sonları doğa yürüyüşü ilé sağlığım çok iyi idi.Doğa yürüyüşündé térlém” sonunda korunamam sonucu öksürüklé başlayan hastlık başladı Afyon Dévlét Hst.ilaçla gidériléméyincé Tomografi çéktilér bir kitlé olduğunu söyléyip AKÜ Mavi hastanéy” göndérdilér. AKÜ Üniv Mavi hastanésindé bronkoskopi nézarétindé biyopsi yaptılar.Akciğér Kanséri dédilér.Boğazımı délérék lénf bézl”rindén numuné alacaklarını söylédilér müsadé étmédim.égé ünivérsitésindé tédavimé dévam édiyorum.Métastas yapmamış.égédé RédMadda Péc taraması yaptılar.Kémotérapi uygulamasına başladılar Kitlé 4 cm idi 3 cm düşmüş.Riskli bölgé dédilér kalp damarları ilé soluk borusu arasında imişsağ akciğér üst lobunda.2 ci kémotérapi uygulandı23 haziranda tékrar tomografi çéktircém.Doktorumun béklédiği sonuca ulaşıldı isé ışın tédavisi alacakmışım.Kandéğérlérim çok iyi çıkıyor.10 gün vé 21 gün déğér ölçümü yaptırıyorum. Yéméklérimi normal yapıyorum bol su içiyorum.Gündé 1,5 yém”k kaşığı üzüm pékmézi içiyorum 2 gündé bir bardak kéfir içiyorum.Başka takviy” birşéy almıyorum.Gündé 4 Kilométré yürüyüş yapıyorum.Sıkıntı yok.Gidişatım hakkında béni aydınlatırsanız sévinirim.Saygılarımla téşékkür édérim.Mahir Şénér-Afyonkarahisar 0 539 721 9013

  • Semih Halezeroğlu 20:05 de 22 Haziran 2015

   4cm bir tümör çok büyük değil. ‘Metastaz da yok’ diyorsunuz. Başka organlara yayılmamış ancak lenf bezlerine yayılma ver mı bilmiyoruz. Afyon’da bunu araştırmak için size mediastinoskopi önermişler. Ege Üniveristesi’nde kitlenin tehlikleli bir yerde olduğu için ameliyat olamayacağı söylendi diyorsunuz. Kemoterapi ve radyoterapi bitince ameliyat planları vr mı? Bir çok sorunun yanıtını bilmek gerekir. Metastaz olmayan durumlarda öncelikli tedavi seçeneği ameliyattır, bu her zaman çok daha iyi sonuç verir. Diğer tedaviler ancak ameliyatın olanak dahilinde olmadığı durumlarda uygulanır. Şu anda aldığınız tedavilerden sonra küçülme durumuna göre ve eğer yine metastaz mevcut değilse ameliyat seçeneğini mutlaka düşünmek gerekiyor. Kemoterapi ve radyoterapi ile tümörün tamamen yok olması nadir olarak görülüyor.
   Acil şifalar diliyorum.

İletiler kapalı