Göğsünden kalbinin 15 katı dev bir tümör çıkarıldı!

/, Hasta Öyküleri/Göğsünden kalbinin 15 katı dev bir tümör çıkarıldı!

96b777b39ce943c7a036117c9d0856d3

26 santim uzunluğunda tümör

10 yaşında Gürcistanlı Bueka Berişvili’nin göğsünden 3 kilo 325 gr. ağırlığında dev bir tümör çıkarıldı. Kalbinin yaklaşık 15 katı olan ve tıp literatürüne geçecek büyüklükteki bu dev tümör, sol akciğeri baskılayarak 17 cm’den 1 cm’ye düşürmüş, kaburgalarını iterek dışarı çıkmıştı. Özellikli bir ameliyat yapılan küçük Bueka’nın tümörü tek parça olarak çıkartılarak, hastalığın nüks etmesinin de önüne geçildi. Sağlıklı günlerine geri dönen Bueka, yakında futbol oynayacak olmanın hayaliyle yaşıyor.

Gürcistan’da Tiflis şehrinde yaşayan 10 yaşındaki 5. sınıf öğrencisi Bueka Berişvili yaşıtları gibi gönlünce oynuyor, çocukluğunun tadını çıkarıyordu; ta ki bir gün arkadaşlarıyla çok sevdiği futbol maçı yaparken göğsüne gelen top darbesine kadar. Birden yere yığılan Breşvili, annesi Lira ve babası Koba Berişvili tarafından hastaneye kaldırılınca, tüm aileyi üzen gerçek ortaya çıktı. Hastanede yapılan tetkiklerde Bueka’nın sol göğüs boşluğu içinde, akciğer ile kalp üzerinde yer alan ve kaburgaları iterek dışarıya çıkan, 26 santim uzunluğunda “dev bir tümör” tespit edildi. Doktorları bile hayrete düşüren bu dev tümörü göğsünde taşıyan Bueka Berişvili, en kötü huylu kanserlerden biri olan nitelendirilen “Kondrosarkom” hastalığına yakalanmıştı. Hastalık tespit edilir edilmez, Gürcistan’da hemen ameliyata alındı. Ancak ölüm riskinin yüksek olduğu ortaya çıkınca “Ameliyatı bu imkanlarda yapmak olanaksız” açıklamasıyla taburcu edildi. Ailesi, yoğun araştırmalar sonunda Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ile temas kurdu. Bueka’nın göğüs bölgesindeki dev tümör ameliyatla tümüyle temizlendi. Ameliyat olmadığı takdirde sadece 1 aylık ömrü kalan Bueka artık arkadaşlarıyla birlikte çok sevdiği futbol maçını tekrar oynamak ve halk dansları gösterilerine katılma hayaliyle yaşıyor.

26 santim uzunluğunda tümör

Bueka Berişvili’nin Gürcistan’da başlayan ve İstanbul’da mutlu sonla biten hikayesi… Arkadaşlarıyla futbol oynarken göğsüne gelen top darbesiyle fenalaşan Bueka, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan detaylı tetkikler sonucunda Bueka’nın sol göğüs boşluğu içinde, akciğer ile kalp üzerinde yer alan ve kaburgaları iterek bu bölümden dışarıya çıkan, 26 santim uzunluğunda bir tümör tespit edildi. Tümörün çapı kalbin yaklaşık 15 katı büyüklüğündeydi.

Tümör kalbi sağa itti, akciğerini de ezerek 1 cm’ye düşürdü

Neredeyse vücudun üst kısmının yarısını tamamen kaplayan tümör, Bueka’nın kalbini sol taraftan sağ tarafa doğru itmiş olduğu ve normalde yaklaşık 17 santim olan sol akciğerini de ezerek 1 santime düşürdüğü belirlendi. Gürcistan’da ameliyat edilemeyen Bueka’dan, sadece patoloji için bir parça alındı. Sonuç, Almanya’daki patologları da hayrete düşürdü. Bueka’nın hastalığı en kötü huylu kanserlerden biri olan kondrosarkom olduğu saptandı ama tümörü inanılmayacak bir boyuttaydı ve bu güne kadar 10 yaşındaki bir çocukta hiç rastlanmamıştı! Aldıkları haber üzerine yıkılsa da pes etmeyen ailesi, araştırma sonucu Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ile hemen iletişime geçti. Tetkikleri inceleyen Prof. Dr. Halezeroğlu, ameliyatı yapabileceklerini belirti. Ancak araştırma sürecinde sağlığı iyice bozulan Bueka; nefes almakta büyük zorluk çekiyor, hareket edemiyor, uyuyamıyor ve yemek yiyemiyordu.

Dev tümör 3 kaburga kemiğiyle birlikte çıkarıldı

Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından tümörü tümüyle temizleyerek çocuğun tekrar sağlığına kavuşmasını sağlayan Prof Dr. Semih Halezeroğlu operasyonun nasıl gerçekleştiğini şöyle anlattı: “Tümörün kaynak aldığı üç kaburga kemiği ile birlikte bu 26 cm’lik dev tümörü tek parça halinde çıkardık. Tümörün tek parça halinde çıkarılması çok önemliydi, aksi halde göğüs boşluğu içine dökülen küçük bir parça bile hastalığın nüks etmesine yetebilirdi. Çıkarmış olduğumuz kanserli kaburga kemikleri yerine de aynı işlevi görecek olan özel bir materyal yerleştirdik ve ameliyatı sonlandırdık. Bu çocuk hastamızın kalbi, 225 gram. Oysa kalbin üzerinden çıkardığımız tümör hastanenin patoloji laboratuarında tartıldığında 3 kilo 325 gram geldi. Yani çıkardığımız tümör kalbin ağırlığının yaklaşık 15 katı idi. Bununla artık çocuğun uzun bir süre yaşaması da mümkün değildi. Şimdi arkadaşları gibi normal yaşantısına döner hale geldi. Çocuğu şimdi hastanenin bahçesinde oyun oynarken görmek tüm ekibimiz için çok büyük bir mutluluk.”

Akciğer işlev görmeye başladı, kalp yine sol geldi

Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği Başkanlığı’na seçilmiş ilk Türk cerrah olan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu dev tümörün ezerek 1 santime kadar küçülmesine yol açtığı akciğeri operasyonda şişirdiklerini ve akciğerin artık tekrar normal boyutuna döndüğünü söyledi.

Bunun sonucunda akciğerin tekrar fonksiyon görmeye başladığını, kalbin de yine ait olduğu yere, göğsün sol tarafına yerleştirildiğini belirterek, “Bueka ameliyattan hemen sonra normal şekilde nefes almaya başladığı ve kalbi normale döndüğü için yoğun bakımda tedaviye bile ihtiyaç duymadık. Tümör tümüyle çıkarıldığı için sağlığına kavuştuğu gibi ek bir tedavi almasına da gerek yok.” dedi.

Ölümden döndü, 1 hafta sonra koşabilecek

Ameliyatın üzerinden henüz 3 gün geçmesine rağmen rahatlıkla nefes alan, oynayabilen Bueka bir hafta sonra arkadaşlarıyla birlikte koşabilecek, hatta çok sevdiği futbol ile halk oyunları oynamaya devam edebilecek.

Bu tümör, tıp literatürüne girecek

Prof. Dr. Semih Halezeroğlu tıp literatüründe bugüne kadar çocuklarda “dev toraks tümörü” olarak sadece 12 tane makale olduğunu belirtti. Bu tümörlerden en büyüğü ise 15 yaşındaki bir çocuktan çıkan 18 santimlik tümör. Prof. Dr. Semih Halezeroğlu tarafından çıkarılan 26 santim büyüklüğünde ve kalbin katı 15 katı ağırlığında bir tümör ise henüz literatürde yok.

2019-01-13T23:23:57+00:00Guncel, Hasta Öyküleri|10 Comments

10 Comments

 1. turan kartal 12:45 de 19 Kasım 2016 - Yanıtla

  hocam eşim 40 yaşında bir bayan 2004 yılında hastalandı bitakım dr tekkiklerinden sonra emar biopsi vs .ganglionörom teşhisi kondu.butümör sol akciğer toraksı tamamen doldurmuş durumda idi bir futbol topu büklüğünde omurgayı itmiş skolyoz yapmış sol akciğer hiç açılamamış kalbi saga itmiş aortu tamamen sarmış,dr siyami ersek göğüs cerrahisi bölümünde hem ön kafesinden hem arka sırtından .üç ay arayla ikisefer çok büyük bir. ameliyat oldu .fakat tümörü.tamamen çıkaramadılar.takribi iki ameliyatta.3.kğ.kitle çıkardılar bunun kadar daha var dediler ve geriye kalanı alamayacaklarını söylediler hastanede beyin cerrahı bulunmadığından.sene 2004.eşim 2010.da tekrar rahatsızlandı yine yola çıktık umut tepeye göğüs crrahisine bizim buna müdahele etmemiz intihar olur hastayı kaybederiz dediler bize hiç yüzdelik şans vermediler döndük pendik Marmara araştırmaya burdada. a.yaparız ama hiçbir garantisi yok dediler.döndük.koşuyolu kalpdamar hastanesine..burda dört gün yatırdılar tetkikleri yaptılar sonra olmaz biz.a.yapamayız dediler.döndük eve .eşim.hiçbir yerden olumlu yanıt alamayınca ameliyattan bidaha korktu banada artık uğraşma ben ameliyat olmam .masadamı kalayım diyor.fakat eşim hergeçen gün kötüye gidiyor.nefes darlığı.skolyozun devamı kanlı öksürük baş dönmeleri tansiyon nükssetti.hocam benim hastama cerrahi müdahele yapıla bilirmi .ameliyattan çıkma şansı nekadar .kaldık bi çare.sizi birkaçkez ntvde seyrettim allah ellerinize güç versin..yolunuz açık olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:36 de 20 Kasım 2016 - Yanıtla

   Turan Bey, ameliyat tecrübe ve ekip işidir. Eşinizin filmlerini inceleme olanağımız olursa size bir yorumda bulunma olanağımız olur. Geçmiş olsun dileklerimle.

 2. Hasan 20:20 de 8 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba benim annemin sağ akciğerinde 7 cm çapinda bi tümör tespit edildi pet çekimi oldu beyin mr sirt karin mr çekilde buralarda herhangi bi sorun olmadiği yanlizca akciğer lenf bezlerinde bir şeyler gözüktüğü bunada endonoskopi ile bakilicaği cerrahi müdale olup olmadiği söylendi bu operasyon nedir hocam o esnada mi ameliyat olucak kafamiz çok karişik hocam lütfen cevaplayin annem ameliyat olabilir mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:20 de 8 Kasım 2016 - Yanıtla

   Hasan Bey, biz hastanemizde lenf bezi biyopsisini yapıp aynı anda patoloji incelemesini yapıyoruz. Temiz çıkması (sıçrama olmaması) durumunda aynı anda ameliyata devam ediyoruz. Bazı hastanelerde ise aynı anda patoloji incele olanağı olmayabilir ve bu işlem yapılır ve sonucunun çıkması için bir kaç gün beklenir. Buna göre ameliyat yapılır veya yapılmaz. Sizde nasıl bir yol izleneceğini doktorlarınıza danışmalısınız. Annenizin ameliyat olup olamayacağı lenf bezlerinden alınacak biyopsi sonucuna bağlıdır. Acil şifalar dilerim.

 3. Hakan Akkuş 00:03 de 2 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba; benim annem de 2 eylülde nefes darlığı ve karnında şişkinlik şikayeti üzerine Sivas ta bir hastahaneye götürdük cekilen akciger grafisinde akciğerlerde su birikmiş dediler. 2 günde bir 2 lt şu çektiler sağ akciğerde. Bayram sonrası kontrole gittiğimizde bu sefer sol akciğer su toplamıştı yine 5 gün hastanede yattik bu süre zarfında yine 4 lt civarı sıvı çektiler patolojiye gönderilen bu sıvılarda kanser hücreleri var dediler ve bize Ankara ya da Istanbul da büyük bir hastahaneye gitmemizi onerdiler. Bizde Ankara sanatoryum hastahanesine geldik burda pet e girdi annem ve vücudun bir kaç yerinde şüpheli kitle buldular boynunda bir yağ bezesi gibi kitle aldılar bunun patoloji sonucunda adenokarsinom metastas var dediler kanser sonra bu kanserin kaynağını bulmak için bronkoskopi yapıldı akciğer kaynaklı değil dediler endoskopi sonuna mide kaynaklı da çıkmadı mamografi ve kolonoskopi de sonuç çıkmadı sizce bunun kaynağı nedir hocam geçen hafta yine akciğer de su çekildi 3 gün rahatladi bugün yine nefesi daralmaya iştahı kesilmeye başladı lutfen bir çıkar yol söyleyebilirmisiniz hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:27 de 2 Kasım 2016 - Yanıtla

   Hakan Bey bazı nadir durumlarda bu yayılma yapan kanserin kaynağının tespit edilememesi mümkündür. Size bir öneride bulunabilmem için tüm dosyanızın hastanemizin tümör kurulunda ayrıntılı şekilde incelenmesi gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 4. Kamil ege 21:51 de 12 Eylül 2016 - Yanıtla

  Doktor bey abimde akciğer kanseri görüldü ossinden yorum olarak sol akciğer üst londa primler akciğer malignitedi uyumlu yığın hipermetabolik kitlesel lezynveher iki akciğer paran kimindemetastaz ile uyumluhipermetabolik paranın modülleri izlenenmultipl mediastinal lenftik istasyonlarda ve sağ supraklavikuler coşsalardı meraktaydık karakterde hipermetabolik lenfadenomegaliler saptanan vilayetse sürreal flamalarda oncelikleselim proses lehine yorumlananancak erken donemmaligniteolasılıgının kesin olarak dışlamamalıdır minimal hipermetabolik kalınlaşmazlar gözlenen pet/ct çalısması bu sonuç açıklaması hasta ne duruda ve Nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız hocam çok sevinirim hasta 48yasında ve 176 boy ve 86 kilo patoloji sonucunda yassı epitel hücreli karsinom malign sitoloji mikroskopi:hücre blogundanhazırlanan kesitlerde kümeler halinde iri hiperkromatik nukleuslu atipik epitelyal hücreler izlenmiştir Malroskopi:en buyugu02cm enkucugu01cmcapta6adetkieli beyazrenklş doku parçası. Topluca20cc hacmindekırmizi renkli mukoid görünümünde bronş lavajı materyali 3usitosantrifüj tekniği ile1i sıvı bazlı otomatik sistem olmak üzere toplam 4adet yatma hazırlandı 2lam pap 1lam Mgg1laöh&e ile boyandı

 5. Muhammed 21:13 de 24 Ağustos 2016 - Yanıtla

  Dr bey annemin akciğerlerle sorunu var 64 Yaşında bir akciğeri brohitle dolu diğerinin yarisi su ile dolu çok halsiz iştahsız göz kapakları çökmüş sizce ne olabilir kanser olma ihtimali var mı ve tedavisi mümkün mü

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:04 de 25 Ağustos 2016 - Yanıtla

   Bu bilgi üzerine yorum yapmak olanaksız. Bir göğüs hastalıkları bölümüne baş vurmalı ve ayrıntılı muayene ve gerekli tetkikler yapılmalıdır

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın