Birinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi

//Birinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Birinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi 2018-03-05T19:57:48+00:00

BİRİNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tümör çapının küçük olduğu, lenf bezlerine veya başka organlara yayılma olmayan akciğer kanseri evresidir.

Akciğer Kanserinin Evresi Nasıl Tespit Edilir?

Akciğer kanserinin 4 evresi (aşaması) vardır ve bu evreler 3 kritere bakılarak belirlenir:

1. Kanserin çapı ve yerleştiği yer

Farklı büyüklüklerdeki kanserler farklı evrelerde olur: örneğin 2 cm bir tümörle 5cm veya 8cm tümör farklı aşamalardadır.

Benzer şekilde farklı bölgelerdeki akciğer kanserleri de yine farklı aşamaları işaret eder: ana nefes borusunda yerleşen bir kanserle akciğerin bir kenarında yerleşen küçük bir kanserin de evreleri farklıdır.

2. Kanserin lenf bezlerine yayılıp yayılmaması

Burada 2 grup lenf bezi söz konusudur: a) akciğerin içindeki lenf bezleri b) ana nefes borusu yanında veya altında, aortun yanında, yemek borusu yanında, vs yer alan lenf bezleri birbirinden tamamen farklıdır. Bu lenf bezlerinde metastaz (yayılma) olup olmadığına göre farklı evreler oluşmaktadır. Lenf bezlerine yayılma olmaması daha iyi bir durumdur.

3. Başka organlara yayılma (metastaz) yapmış olup olmaması

Akciğer kanseri teşhis edilmesi gecikirse diğer akciğere, beyine, kemiklere, böbrek üstü bezine veya karaciğere yayılma gösterir. Bu durumda hastada belirgin yakınmalar ortaya çıkar ve tedavisi ileri derecede zorluklar gösterir.

Birinci evre akciğer kanseri genellikle hastanın hiç bir yakınması olmadığı durumlarda, sadece check up sırasında çekilen filmler ile tespit edilir.

Kanser 5cm’den daha küçük olup lenf bezleri dahil hiç bir yere yayılmamıştır.

 • Birinci evre akciğer kanserinin tedavisi ameliyat ile kanserli lobun çıkartılmasıdır.
 • Öncelikle kapalı-endoskopik yöntem-VATS tercih edilmelidir (Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği -ACCP- 2013 yılı Tedavi Rehberinde açık ameliyat yerine kapalı -endoskopik – operasyonun tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştir).
 • Ameliyattan sonra kemoterapi veya radyoterapi gerekmez.
 • Ortalama olarak 4 veya 5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler.
 • Ameliyattan sonra 2 hafta içerisinde tüm aktvitelerini yapabilirler.
 • Birinci evre akciğer kanserinde ameliyat sonrası sağ kalım oranı %80’e kadar ulaşabilir.

Birinci evre akciğer kanseri ameliyatı sonrası hastalar 5 yıl süreyle takip edilirler. Bu takip işlemi ilk 2 yıl her 3 ayda bir, sonraki 3 yıl ise her 6 ayda bir muayeneler ile olur.

BİRİNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE BEKLENEN 1 VE 5 YILLIK YAŞAM ORANLARI NEDİR?

BİR YILLIK YAŞAM ORANI

Birinci evre akciğer kanserli hastaların %71’i 1 yıldan uzun yaşamaktadır (İngiliz Kanser Araştırma Merkezi sonuçları)

BEŞ YILLIK YAŞAM ORANI

Birinci evre akciğer kanserli hastalarda 5 yıl yaşam şansı %47’dir. (Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü sonuçları)

1A Evresindeki hastaların %49’u teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarını sürdürmektedirler

1B Evresindeki hastaların %45’i teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarını sürdürmektedirler


‘Beş yıllık yaşam’ tanımlaması hastaların sadece 5 yıl yaşayabileceği anlamına gelmez. Bu istatiksel bir tanımlamadır. Bu süreyi tamamlayan hastaların çok daha uzun süre hayatta kalmaları mümkündür.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Muayenehane: Polat Tower, Fulya, Şişli, İstanbul

Randevu

02123043940 / 05321519734

364 İleti

 1. TANJU 19:53 de 9 Mart 2017

  HOCAM MERHABA BABAM 61 YAŞINDA ÖKSÜRÜKLE HASTANEYE GİTTİK RÖNGEN ÇEKİLDİ DOKTOR ENFEKSİYON OLABİLİR DEDİ ANTİBİYOTİK VERDİ BİZDE BAŞKA HASTANEDE TOMOGRAFİ ÇEKTİRDİK SONUÇ ŞÖYLE
  BT, toraks (KONTRASTLI)
  1
  RADYOLOJİK BULGULAR:
  Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp kompartmanları olağandır.
  Trakea ve ana bronşlar açık olup, mediastinal patolojik boyutta lenf nodu ayırt edilmemiştir.
  Kesitler akciğer parankim penceresi ile birlikte değerlendirildiğinde, sağ akciğer alt lob süperior segmentte 6cm boyutunda buzlu cam dansitesinde konsolidasyon alanı
  izlenmiştir. Alt lob bazal kesimlerde de birleşme eğilimi gösteren buzlu cam dansitesinde konsolidasyon alanları izlenmiştir. Pnömoni?
  Torakal yumuşak dokular ve kemik yapılar normaldi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:56 de 9 Mart 2017

   Sağ akciğer alt lobda yer alan 6cm’lik lezyon antibiyotik tedavisi ile düzelirse bunun bir zatüre olduğu anlaşılır. 2 hafta sonra çekilecek yeni BT’de düzelme yoksa biyopsi yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 2. Elif 19:27 de 6 Mart 2017

  Hocam saygilar.
  Babam 62 yaşında KOAH hastası ekim ayında sağ üst lob da oluşan 8 cm çapındaki hava kabarcıgini ve oluştuğu bolgeyi sağ üst lob un % 65 I olmak kaydıyla aldılar. Ameliyattan 6 ay önce de hafif sekilde zatürre gecirdi.
  1 aydır yan tarafinda geçmeyen bir ağrı ve şişlik mevcut ayni zamanda oksurukle birlikte pelte seklinde kan geldi ve yine 1 aydır sürekli atesleniyor. çekilen tomografi sonucu önemli gösterilen nokta şöyle

  Sağ üst lob apeksinde sekel fibrotik parankimal degisikliklere ait heterojen dansite artislari mevcuttur.

  Durumu degerlendirirseniz mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:18 de 6 Mart 2017

   Tomografi raporunda yazmış olduğunuz bölümde önemli bir durum yok. Yine de ağızdan pelte şeklinde kan gelmiş olması önemli bir bulgu. En az 2 hafta antibiyotik kullandıktan sonra gerekirse bronkoskopi yapılarak tetkik edilmesi gerekebilir. Ameliyatınızı yapan göğüs cerrahınıza başvurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 3. Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:40 de 5 Mart 2017

  Hasta hakkında bilgi verilmeden gönderilmiş film raporları için bir değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuzla görüşünüz.

 4. Tuğba 11:49 de 5 Mart 2017

  Sayın Hocam merhaba
  Eşim 35 yaşında, 7 ay öncesine kadar günde ortalama iki paket sigara içen bir adamdı.Şiddetli öksürük sonucu hastaneye gitmeye ikna ettim kendisini.Ciğerde su toplaması varmış.Bi süre hastanede yattı falan.Şikayetleri devam etti.Fazla detaya girmiyorum.En son geçen Perşembe PET’e girdi ve raporunu çeken kurumdan mail olarak istedim.Kendisinin henüz haberi yok raporun bende olduğundan.Bir iki sağlıkçıya yorumlattım maalesef çok iç açıcı şeyler söylemediler.Rica etsem siz de yorumlarmısınız raporu??Şimdiden çok teşekkür ederim size.Saygılarımla..
  BULGULAR:

  Sağ akciğer plevrasının tamamında fissürel plevrada dahil düzensiz plak ve nodüler kalınlaşmalar ve bu lezyonlarda heterojen tarzda (4.54-10.43) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Mediastende sağ paratrakeal, prekarinal, subkarinal ve sağ hiler lenf bezlerinde (9.31-12.69 ) artmış metabolik aktivite ile sağ supraklavikuler lenf bezinde (3.35) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Batın: Epigastrik bölgede sol paraaortik lenf bezinde (8.23) , renal hiluslar düzeyinden geçen kesitlerde preaortik lenf bezinde (5.38), sağ paravertebral lenf bezinde (11.23) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Vücudun görüntüleme alanına giren diğer kesimlerinde FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içindedir. Patolojik düzeyde artmış metabolik aktivite saptanmamıştır.

  YORUM:

  Sağ akciğer plevrasında izlenen yaygın metabolik aktivite artışının mezotelyom gibi plevral maligniteleri temsil ettiği, hipermetabolik lenf bezlerinin metastatik malignitelerle uyumlu olduğu düşünülmüştür.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:16 de 6 Mart 2017

   Tuğba Hanım, PET-BT’de akciğer zarında ve bir çok lenf bezinde iyi huylu olmayan aktivite artışları tespit edilmiş. Hastalığın adını koyabilmek için en uygun yöntem VATS denilen kapalı işlemle biyopsi alınmasıdır. Burada çıkacak patoloji sonucuna göre uygun tedavileri hızlı şekilde planlamak gerekir. Geç kalmadan bu konuda tecrübeli bir göğüs cerrahisi kliniğine başvurup VATS işleminin yapılmasını temin ediniz. Geçmiş olsun.

 5. Aynur Das 01:36 de 5 Mart 2017

  Merhaba hocam.annem 63 yasında sigara kullanmıyor 72 kilo.öksürük şikayeti ile doktora gitti ve akciğerde 2.5 cm leke var denildi.pet çekildi iğne biyopsisi mr ebus hepsi yapıldı ve başka yere yayılma olmadığının anlaşılması üzerine.8 şubatta ameliyat oldu.lenfler temiz cikti .patoloji sonucu tümör boyutu 3.5*2.2 boy(pT2a)
  Tümörün %75 kadarı Asıner %20lepidik%5 kadarı mikropapiller paterndedir.lenf nodları (PNO) neoplazm çap 2016 a gore evreleme si pT2aNOMX adenokarsinom nos .Bu sonuçlara gore kemoterapi görmesi gerekir mi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:10 de 5 Mart 2017

   Bu birinci evre bir akciğer kanseridir ve bu evrede ameliyat sonrası kemoterapi gerekli değildir. 5 yıl süreyle düzenli takipleri gerekir. Geçmiş olsun.

 6. Ersin 20:54 de 3 Mart 2017

  Merhaba hocam. Anterior mediastende yağ dansitesinde izlenen ve FDG tutulumu göstermeyen lezyon bening patolojiler ile uyumlu olarak değerlendirildi. Bu benim Pet_Ct sonucumda yazıyor korkulcak bi durummudur acaba.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:30 de 4 Mart 2017

   Hasta hakkında bilgi (yaş, yakınmlar, PET neden çekildi?…) verilmemiş raporlar için değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuza danışmalısınız.

 7. Hulya 17:10 de 3 Mart 2017

  Hocam eşim 44 yaşinda ve sigarayi 1 aydir içmiyor. Akciğerde 4.2 cm kitle çikti . pet çekiminin içeriğini yorumlayabilirmisiniz. Toraks kesitlerinde sağ akciğer orta lob lateral segmentte periferik yerleşimli yaklaşik 4.5 cm çapinda belirgin hipermetabolik (suv max. 10.5 ) kitle lezyonu saptanmiştir. Kitlenin proksimalinde orta lob bronşlari seviyesinde ve mediastande subkarinal alanda büyüğünün metabolik çapi yaklaşik 1.5 cm ölçulen ilimli artmış FDG tutuluşu (SUV max 4.4-5.2) gösteren lenf nodlari mevcuttur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 3 Mart 2017

   44 yaşında ve sigara içmiş bir kişinin PET-BT’sinde akciğerinde görülen 4.5cm kitlenin bir akciğer kanseri olma olasılığı son derece yüksektir. İlave olarak bazı lenf bezlerine yayılmış olma olasılığı da belirtilmiş. Teşhis ve tedavi hızlı şekilde gerçekleştirilmelidir. Geçmiş olsun.

 8. Engin 08:07 de 3 Mart 2017

  Merhaba Hocam, iyi çalışmalar dilerim. Babam 64 yaşında ve dün patolojiye gönderilmek üzere parça alındı. Parça alınırken kamerayla da Akciğer’in iç kısımlarına bakıldı. Doktorumuz Babamın kanser olduğunu daha patoloji sonuçları gelmeden söyledi ve akciğerin arka kısmına da yayıldığını belirtti. Sizce böyle bir hastalık patoloji sonucu gelmeden görülebilir mi? Babam 45 yıldır çok fazla sigara kullanırdı. Öksürük ve göğüsünde sıkışmadan dolayı 3 aydır içmiyor sigarayı. Bundan 20 yıl önce de verem hastalığına yakalanmıştı. Değerli yorumlarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:55 de 3 Mart 2017

   45 yıl sigara içmiş bir kişide akciğerde ortaya çıkan kitle lezyonu hasta zatüre geçirmediği sürece bir akciğer kanserine işaret eder. Bronkoskopide nefes borusu içerisinde tümör görülüp biyopsi alınmıştır. Hastanın öyküsü, filmleri ve bronkoskopide görülen nefes borusu içindeki tümör varlığı ile patoloji sonucu olmadan bunun bir kanser olduğu anlaşılır. Biyopsinin amacı kanserin hücre türünü belirleyip tedaviyi buna göre planlamaktır. Acil şifalar.

 9. fikriye 09:22 de 1 Mart 2017

  hocam merhabalar ben bursa dan yazıyorum. annem 81 yaşında astım boronşiti var 15 yıldır tedavi görüyor kalbinde stent var 1 aydır nefes almada güçlük çekiyor bursada özel hastaneye götürdüm aşırı üşütmüş ve ciğerlerinde ve kanda iltihap var dedi ilaç verdi 1 hafta kullandı fakat hırıltılı öksürüğü geçmedi 1 hafta sonunda tekrar başka özel hastaneye götürdüm prof dahiliye doktoruna röntgen sonucunda yine aynı hastanede göğüs doktoruna gönderdi tomogrofi sonucunda göğüs doktoru kitle var ve kto var dedi yaşından dolayı bronkoskopi yapamam ben o riski göze alamam dedi kitle iyi huyluda kötü huyluda olabilir dedi ve ilaç tedaviside veremem dedi.yaşayabildiği kadar böyle yaşayacak dedi. tomogrofi sonucu şöyle sağ akciğerde perihiler alanda lokalize özellikle üst loba giden bronş distalinde obstrüksiyona yol açan yaklaşık 4×2.5 cm boyutunda kitlesel oluşum izlenmiştir.olgunun bronkoskopi ile değerlendirilmesi ve bu lezyondan histopatolojik verifikasyon önerilir.sağ akciğer üst lobda orta lobda ve sol akciğer linguler segmentte sekel lineer atelektazik değişiklikler izlenmiştir.akciğer alanlarında infiltrasyonu nodülü temsil edebilecek yoğunluk artımı saptanmadı.trekea her iki ana bronş ve segmentel bronşlar normal görünümdedir. kto artmıştır.aort duvarında aterosklerotik kalsifik değişiklikler izlenmiştir.pulmoner arter çapı artmış olup 40 mm ölçülmüştür.çıkan aort çapı artmıştır. (42mm) mediastinal patolojik boyutta lenf nodu saptanmadı. her iki hemitoraksta plevral effüzyon izlenmedi. Her iki sürrenal gland lokalizasyonu normaldir.Karaciğerin,dalağın inceleme alanına giren kesimleri normaldir.Kas gruplar ve yumuşak doku planları normal izlenmektedir.İnceleme alanına giren kostalar ve kemik yapıları normal görünümdedir.. Tiroid glandı boyutu diffüz olarak artmıştır.Olgunun us ile değerlendirilmesi önerilir. bu durumda ne yapmalıyım çok üzülüyorum vereceğiniz öneriler için çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:21 de 1 Mart 2017

   Raporunuzda sağ akciğer üst lobda akciğer kanseri şüpheli bir lezyondan söz edilmiş. Hastanızın genel durumu bronkoskopi işlemini tolere edebilecek durumda dahi değil ise teşhis sonrası uygulanacak bir kemoterapiye de uygun değildir anlamına gelir. Bu nedenle ya hastanızla birlikte başka bir merkeze başvurarak ikinci görüş almanız, bu mümkün değilse göğüs hastalıkları uzmanınız tarafından takip edilmeniz gerekir.

 10. AYŞE BAKAR 16:16 de 28 Şubat 2017

  hocam merhaba ayşe bakar ben, annem 63 yaşında sigara kullanmayan şu an 72 kg akciger kanseri 1.evre ameliyat oldu(8şubat17).yapılan diğer emar ebus iğne biyopsisinde vucutta yayılma yok.ameliyat sonrası patolojı şu şekilde;
  tetkik adı : frozen incelemesi
  alındığı organ ; 34- bronş ve akciğer
  alındığı yer c34.9-akciger,bbt
  alınma şekli : ınce iğne aspırasyon bıopsısı/sıtolojı
  patoljik klinik bilgi nou: frozen:2R ve 5 nolı lenfnodları: granülomatözlenfadenit
  makroskopi;
  frozen inceleme: mediastinoskopik 2r ve 5 nolu lenf nodları:
  fsa1(2r) büyüğü 1cm çapında küçügü 0,2 cm çapında 5 adet lenf nodudur.fsa1:1ky
  fsa2(5) büyüğü 0,7cm küçüğü 0,2cm çağında 3 adet lenf nodudur.fsa2:1ky
  ANA SPESMEN:12X12X6cm ölçüsünde sağ-sol? akciger lobektomi rezeksiyon spesimenidir.metaryal üzerinde 0,5cm uzunluğunda lober bronş güdüğü mevcuttur.spesimende 6cm ve 4,5cm uzunlukta lineer stepler hattı izlenmiştir.bronş cerrahisi sınırından 4,5cm parenkim cerrahi sınırından 2cm uzaklıkta yerleşmiş 3,5x2x2cm ölçkirli kirli-beyaz renkli sert kıvamda solid heterojen tümör kitlesi izlenmektedir.tümör viseral plevrada çekinti oluşturmuş ancak dışına çıkmamıştır.spesimende parietal plevra izlenmemiştir.tümör dışı akciğer parenkiminde satellit konsolidasyon görülmemiştir.parenkim koyu kahverenkli etki görünümdedir.segmenter bronş çevresi en büyüğü 0,5cm ölçüsünde 2 adet lenf nodu ayıklanmıştır.
  alınan parçalar: t(tümör) 7k a:(akciğer) 2k, bcs (bronş cerrahisi sınır) 1k, dcs(damar cerrahisi sınır) 1k
  7nl: büyügü 2 küçügü 1,5 cm çapında 3 adet lenf nodudur.2ky )a-b aynı, c tek)
  9ln: 0,7cm çapında 1 adet lenf nodudur. 1ky
  10ln: büyüğü 2cm en küçüğü 1cm ölçülerinde 3 adet lenf nodudur 2ky(a-tek,b)
  mikroskopi
  İMMÜNOHİSTOKİMYASAL İNCELEME:
  YÖNTEM: LEICA BOND MAX KAPALI SİSTEM İMMÜNOHİSTOKİMAYSAL BOYAMA CİHASI
  MATERYAL PARAFIN BLOK : 1 ADET PARAFIN BLOK
  CD20: LEICA-L26
  CD:LEICA-LN10
  KI67:THERMO-SP6
  FROZEN İNCELEMEYE GÖNDERİLEN 2R VE 5 NOLU LENF NODLARINDA CD3 VE CD29 İLE HETROJEN BOAYANMA GÖSTERİRKEN Kİ-67 İLE GERMİNAL MERKEZLERDE POLARİTE KORUNMUŞTUR.EZN İLE SPESİFİK MİKROORGANİZMA LEHİNE BULGU SAPTAMAMIŞTIR.
  TANI: SAĞ AKCİĞER,ALT LOB, LOBEKTOMİ
  ADENOKARSİNOM,ASİNER ÜSTÜNLÜKLÜ
  -TÜMÜRÜN %75 KADARI ASİNER %20 LEPİDİK %5 KADARI MİKROPAPİLLER PATERNDEDİR.
  -TÜMÖR LOKALİZASYONU: ALT LOB
  -TÜMÖR BOYUTLARI : 3,5X2X2 CM (PT2a)
  -HİSTOLOJİK GRADE: GRADE 1 ; İYİ
  -VİSERAL PLEVRA İNVAZYONU : YOK
  -PARANKİM VE BRONŞİAL CERRAHİ SINIRLARDA TÜMÖR GÖRÜLMEDİ
  -BRONŞ CERRAHİ SINIRINDA DİSPLAZİ GÖRÜLMEDİ
  -LENFOVASKÜLER İNVAZYON : YOK
  -PERİNÖRAL İNVAZYON : YOK
  BRONŞ TUTULUMU : GÖRÜLMEDİ
  -EŞLİK EDEN IN SİTU KARSİNOM : GÖRÜLMEDİ
  TÜMÖR DIŞI AKCİĞER PARENKİMİNDE FOKAL KRONİK ORGANİZE PNÖMONİ
  LENF NODLARI: (PN0)
  2R NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 5 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE NON-NEKROTİZAN GRANÜLOMATÖZ LENFADENİT VE ANTRAKOZİS
  5NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 3 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE NON-NEKROTİZAN GRANÜLOMATÖZ LENFADENİT VE ANTRAKOZİS
  7NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 3ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE REAKTİF LENFOİD HİPERPLAZİ, ANTRAKOZİS
  9NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 1 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE REAKTİF LENFOİD HİPERPLAZİ, ANTRAKOZİZ
  10NOLU LENF DÜĞÜMÜ ; 3 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE REAKTİF LENFOİD HİPERPLAZİ, ANTRAKOZİZ

  NEOPLAZM CAP 2016’A GÖRE EVRELEMESİ pT2aNOMx
  TANI:
  8140/3-adenokarsinom,NOS

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:29 de 28 Şubat 2017

   Burada herhangi bir sorunuz mevcut değil. Ameliyat sonrası raporları iletmişsiniz. Geçmiş olsun

 11. taylan 13:56 de 28 Şubat 2017

  merhaba hocam biraz bilgi ve rahatlatıc bılgılerınze ıhtıyacımız var annemin rontgen sonu cıgerınde kıtle denınldı ve o kısımdan sırt tarafından alet yardımıyla ornek alındı test yapıldı ve kotu huylu denıldı ve pek bılgımız yok ama doktorun dedıgıne gore buyume yokmus 2-3 cm kadarmıs suan ve ınternetten baktıklarım cok kafa karıstırıyor bıraz bılgı verıısenız ve amlelıyatmı yoksa ılac tedavısımmı veırıler acaba hemen cevap verıısenız sevınırım saygılar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:02 de 28 Şubat 2017

   PET-BT’de vücudun başka yerlerinde yayılma yoksa ve hastanızın genel durumu uygunsa kapalı yöntemle ameliyat (VATS) uygulanıp tümörlü akciğer bölümü çıkartılabilir. Bu erken evre bir hastalık olduğu için kemoterapi tercih edilmez. Unutmayınız: tedavi seçeneği ancak hastanın muayenesi ve tetkiklerin tam olarak incelenmesi ile belirlenebilir. Geçmiş olsun.

 12. Erdal 00:21 de 28 Şubat 2017

  Merhaba hocam babam 1 yildir akciger kanseri tedavisi goruyor lenf bezlerinde tutulum oldugu icin ameliyat yapmadilar 9 seans kt aldi son pet bt sonucunda sonuc degerlendirmesinde progresif denildi ve onkoloji immunoterapi tedavisi onerdi sadece immunoterapi ile ilgili dusuncelerinizi ogrenebilirmiyim tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:44 de 28 Şubat 2017

   İmmunoterapi 4. evre akciğer kanserlerinde etkisi kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte tüm hastalarda etki göstermiyor. Tümörden alınan biyopsi materyalinde PD-L1 testi yapılması ve bunun olumlu çıkması durumunda immunoterapi başlanılması uygun olur. Geçmiş olsun.

 13. Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:50 de 26 Şubat 2017

  Hasta hakkında bilgi verilmemiş raporlar için değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuzla görüşünüz.

 14. Tolga Kaya 14:50 de 25 Şubat 2017

  Merhaba hocam,
  Almanya’da yaşıyorum 2 ay önce 67 yaşında olan kaynanamda 1. Evre akciğer kanseri teşhisi konuldu,kanser hücresi sadece akciğerde çıktı hemen ardından kemoterapi ve radyoterapiye başlanıldı tümörün bulunduğu yer ve çeşidi ile alakalı Ameliyat olması mümkün olmadığı söylendi,kemoterapide son 1 kür kaldı radyoterapi bitti şimdide beyine radayoterapi yapmak istiyorlar sizce beyine metastanz yaptığındanmı şüpheleniyorlar ,şimdiden Teşekkürler ve selamlar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:47 de 25 Şubat 2017

   Eğer bir kanser 1. evrede ise bunun ameliyatla alınamayacak yerde olması diye bir durum söz konusu olmaz. Burada yanlış/eksik bir bilgi mevcut.
   Beyine neden ışın tedavisi planladıklarını bunu gerçekleştirecek olan doktorlarınıza sormalısınız.

 15. ali 00:38 de 24 Şubat 2017

  hocam saygılar.toraks bt tetkiki sonucum.değerlendirirseniz sevinirim.
  mediastende patolojik boyuta ulaşan lenf nodu Saptanmamıştır.trekea ve ana bronşlar açıktır.
  her iki hilum düzeyinde reaktif sınırda boyut artışı gösteren Lenf nodları dikkati çekmiştir.plevral sıvı ayırt edilmemiştir.
  parankim penceresinde yapılan değerlendirmede
  sağ akciğer alt lob lateral segmentte buzlu cam dansitesinde 4mm lik nodül gözlenmiştir.bunun dışındaki parankim sahalarında malign veya enfeksiyöz intiltrasyon bulgusu Saptanmamıştır.
  torakıs duvarı kemik yapıları ve yumuşak doku planları normaldir.

 16. güllü 23:52 de 23 Şubat 2017

  Hocam selamun aleykum bilginize çok ihtiyacım var bugün öğrendiğim tomografi sonucu hayatım karardı Devlet hastanesinde yapıldı acaba araştırma fakülteye gitmeliyim? Lütfen cevaplayın. Kontrastsız toraks BT incelemesinde : her iki aksillada ve prevasküler alanda en büyüğünün kısa aks çapı 1 cm geçmeyen ve hipodens yağlı hilusları bulunan 3-4 adet lenf nodu izlenmektedir. Mediastinal vasküler normal kalibrasyondadır. Trakea ve ana bronşlar patenttir. Plevral kalınlaşma veya kolleksiyon saptanmadı. Her iki akciğer parankim havalanması tabiidir. Aktif infiltrasyon veya konsolidasyon yoktur. Sağ akciğer orta lob medialde sol akciğer inferior linguler segmentte lineer uzanımlı fibrotik dansiteler izlendi. Sağ akciğer orta lob medibazelde 6 mm sol akciğer laterobazelde 8 mm lik parenkimal nodüller izlendi. Akciğer parankiminde kitlesel görünüm saptanmamış tır. Göğüs duvarı kemik yapıları tabiidir. Sonuç av hocam kanser olabilir dediler 4 ay sonra tekrar tomografi istedi ama bunun tedavisi için herhangi bir ilaç uygulanmadı. Şimdiden teşekkürler.

 17. Selahattin 17:30 de 23 Şubat 2017

  Hocam merhabalar.23 yaşındayim.Pa Akciğer grafimde doktor “Çocukluğunda geçirdiğin bir enfeksiyonun izleri var.Akciğerlerinde sigara nedenli fazla bir hasar var.Bu akciğerler seni uzun yaşatmaz ” gibi ifadeler kullandı.Bunun uzerine Toraks Bt çektirdik.Sigara da hiç kullanmadım.Toraks BT sonucum şöyle ;
  Klinik Bilgi:İnterstisyel akciğer hastalığı? Bulgular; Mediastinal-hiler kitle lezyonu,kısa aksı patolojik boyuta ulaşan lenf nodu saptanmadı. Mediastinel ana vasküler yapılar ve kalp boşlukları tabiidir. ANTERİOR MEDİASTENDE TRIANGÜLER FORMDA MİLİMETRİK BOYUTTA REZİDÜEL TİMUS DOKUSU İLE UYUMLU YUMUŞAK DOKU GÖRÜNÜMÜ İZLENMEKTEDİR. Bilateral akciğer parankim alanlarının aerasyonu tabii olup parankimal yer kaplayan oluşum saptanmadı. Her iki hemitoraksta plevra ve göğüs duvarı oluşumları doğaldır.Plevral-perikardiyal effüzyon saptanmadı. ** 100 cc kontrast madde enjeksiyonu yapılmıştır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:35 de 23 Şubat 2017

   Büyük harflerle yazmış olduğunuz durum bir hastalığa işaret etmez. 23 yaşında bir kişide normal olarak görülebilen timus bezi kalıntısıdır. Raporunuzun diğer bölümlerinde de başka bir hastalık durumu söz konusu değil.

  • Selahattin 23:05 de 23 Şubat 2017

   Hocam cevabınız için teşekkür ederim

 18. Demet koc 21:16 de 17 Şubat 2017

  Hocam akciğer tomografi Toraks raporumda, sağ akciğer üst lobda nodüller lezyonlar birbiriyle birleşme eğiliminde olarak izlenmiştir( geçirilmiş enfeksiyon sekeli?) mediastinal veya hiler yerleşimli patolojik boyut artışı gösteren lenf nodu izlenmemiştir. Hocam yorumlayabilirmisiniZ teşekkür ederim. Hocam psikolojim alt üst cevaplarınızı merakla bekliyorum başarılar dilerim

  • Demet koc 00:34 de 18 Şubat 2017

   33yaşındayım bu arada hocam sigara kullandığım zamanlar oldu ama tiryaki değildim

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:09 de 18 Şubat 2017

    Burada önemli bir durum söz konusu değil. Daha önce geçirmiş olduğunuz enfeksiyonların kalıntılarından söz edilmiş.

 19. Derya 15:39 de 17 Şubat 2017

  Hocam 30 yaşındayım sigara Yok ailede akciğer kanseri var bir yıl önce tomografide sağ akciğerde 6mm nodül tespit edildi altı ay aralıklarla takibe başlandi bir yılda 10 mm e kadar büyüdü dr pet-bt istedi sağ akciğer orta lob medial segmentte 9x8mm boyutta solid komponent olan (1.0) belirgin fdg tutulumu göstermeyen nodüler lezyon izlenmektedir (tanımlanan nodülde her ne kadar fdg affinitesi izlense de düşük fdg tutulumu maligniteleri temsil edebilir
  Her iki akciğer özellikle alt loblarında buzlu cam Dansite artım alanı dikkat çekmektedir bu alanlara sağda(2.0)solda (2.4) düzeyinde fdg affinitesi eşlik etmektedir (enfektif proçesler)
  Sol akciğer lingula inferiorda asiner tarzda subsimetrik modüler dansite artım alanı dikkati çekmektedir(1.4)(enfektif proçesler)
  Bunun dışında sağ ve sol akciğer parankiminde malignite düzeyinde metabolik aktif lezyon izlenmedi
  Sonuç sağ akciğer orta lob medialde belirgin fdg tutulumu göstermeyen sunsantimetrik nodüler lezyon
  Her iki akciğer alt lobunda belirgin olmak üzere buzlu cam dansite artım alanı
  Sol akciğer üst lob inferior lingular alanda asiner yapılanma tarzında subsantimetrik nodülarite ile uyumlu pet/bt çalışması.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:12 de 17 Şubat 2017

   Her ne kadar büyüme gösteriyorsa da sigara öykünüzün olmaması ve PET-BT’de tutulumun olmaması iyi huylu bir nodüle işaret etmektedir. 3 ay sonra yeni bir BT ile karşılaştırma yapılması uygun olur. Büyüme olursa Tek Port VATS yöntemiyle nodül çıkartılıp patoloji incelemesi yapılabilir. Büyüme olmazsa takip uygundur. Geçmiş olsun.

 20. Esra 17:43 de 10 Şubat 2017

  Merhaba hocam lutfen bir an once cevaplandirirsaniz cok aevinirim ilk once iyi calismalar diliyorum sigara kullanmiyorum fakat akciger tomografimde sag akciger alt lob superior segmente fissur komaulugunda 5 mm capinda parankimal düsük dansiteli nodul izlendi.her iki akciger apeksinde plevral cekintiler izlendi yaziyor ilgilenirseniz sevinirim simdiden Teşekkürler

İletiler kapalı