Birinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi

//Birinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Birinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi2019-01-14T19:14:24+00:00

BİRİNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Birinci evre de akciğer kanserinde tümör çapı küçük ve lenf bezlerine veya başka organlara yayılma yoktur. Aşağıdaki bilgilerde bu evredeki tedavi yöntemi hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Sorularınızı sayfa sonundaki yorum bölümünde bize iletiniz.

Lütfen sorularınızda hastanız hakkında yeterli bilgileri verin (yaşı, genel durumu, diğer hastalıkları gibi). Sadece film veya patoloji raporunu yazarak yorumlanmasını istemeyin.

Tüm hastalara acil şifalar dilerim.

Tanımlama

Birinci evre akciğer kanseri genellikle hastanın hiç bir yakınması olmadığı durumlarda, sadece check up sırasında çekilen filmler ile tespit edilir. Kanser 5cm’den daha küçük olup lenf bezleri dahil hiç bir yere yayılmamıştır. Akciğer kanserindeki en erken evredir. Yapılan ileri tetkiklerde (PET-BT, beyin MR, EBUS, mediastinoskopi vb gibi) kanserin lenf bezlerine veya başka bir organa yayılma yapmadığı ortaya koyulmuştur. Birinci evre akciğer kanserli hastalarda tedavi sonuçları tüm diğer evrelere göre daha iyidir.

Belirtiler

Birinci evredeki akciğer kanseri küçük olduğu için genellikle herhangi bir belirti vermez. Bazen kanserle ilgili olmayan diz ağrıları ve halsizlik yakınmaları olabilir. Önemli olan daha önce uzun süre içmiş veya halen sigara içen ve 55 yaş üzerinde olan kişilerin her yıl bir kez düşük doz, tarama amaçlı BT ile takip edilmeleridir. Birinci evre akciğer kanseri ancak bu şekilde tespit edilebilir.

Birinci Evre Akciğer Kanseri Tedavisi

 • Birinci evre akciğer kanserinin tedavisi ameliyat ile kanserli lobun çıkartılmasıdır.
 • Öncelikle kapalı-endoskopik yöntem-VATS tercih edilmelidir (Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği -ACCP- 2013 yılı Tedavi Rehberinde açık ameliyat yerine kapalı -endoskopik – operasyonun tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştir).
 • Ameliyattan sonra kemoterapi veya radyoterapi gerekmez.
 • Ortalama olarak 4 veya 5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler.
 • Ameliyattan sonra 2 hafta içerisinde tüm aktvitelerini yapabilirler.
 • Birinci evre akciğer kanserinde ameliyat sonrası hastalıktan tam olarak kurtulma oranı tüm akciğer kanseri evreleri içerisinde en yüksek olandır

Tedavi Sonrası Takip Protokolü

Birinci evre akciğer kanseri ameliyatı sonrası hastaların takip protokoller uluslararası rehberlere göre şöyle belirlenmiştir:

 • İlk 2 yıl: 3 ayda bir muayene ve basit laboratuar testleri. 6 ayda bir kez bilgisayarlı tomografi çekilmesi
 • Sonraki 3 yıl: 6 ayda bir muayene ve basit laboratuar testleri. Yılda bir kez bilgisayarlı tomografi çekilmesi
 • Daha sonraki yıllarda: her yıl bir kez bilgisayarlı tomografi çekilmesi

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

382 Comments

 1. Sibel 20:41 de 13 Ocak 2019 - Yanıtla

  Tamam hocam cok tesekkur ederim.Cd lerimi size gondermek yerine Istanbul a gelmeyi istedim ama bazi nedenlerden dolayi gelemiyorum.Yarin cdlerimi ve elimde ne varsa size posta yoluyla ulastiracagim hocam.Allah kolaylik versin.Umarim iyi haberler alirim.

 2. Sibel 20:38 de 13 Ocak 2019 - Yanıtla

  Tamam hocam tesekkur ediyorum.Ben cd lerimi yollamak yerine istanbul a geleyim dedim ama bazi nedenlerden dolayi gelemeyecegim.Yarin size cd ve elimde olan ne varsa yollayacagim hocam.Ona gore insallah hayirli sonuclar bekliyorum.Kolay gelsin iyi gunler hocam

 3. Sibel 20:07 de 11 Ocak 2019 - Yanıtla

  Hocam merhabalar daha once size durumumu anlatmistim ama en son cektirdigim emar rapor sonucunu anlatmak istiyorum.inceleme koronal single shot fast spineko ,aksiyel single shot fast spineko ,aksiyel lava -F dinamik olarak TRICKS ve postkontrast aksiyel LAVA-F,koronal LAVA-F frekanslarinda calisilmistir.Sol akciger ust lob posteriorda 39×24 mm boyutunda T1AG de hipo ,T2AG de hiperintens,iv GD enj sonrasi kontraslanan ,peularaya uzanimlari bulunan kitlesel lezyon izlenmistir.Tanimlanan kitle elzyonu AVM ile uyumlu degildir.Dinamik toraks MR ile kitle karekterizasyonu acisindan degerlendirimi onerilir.Mediastinal patalojik ALP saptanmadi.Pleural sivi saptanmadi.(Hocam daha once durumumu sormustum size.Benim dr um dinamik emar cekecek bu pzt si.Ben bu arada baska bir yerdeki dr a da sordum.Ebus cektirmesi gerek demis.Burdaki doktor dinamik emarda ne cikarsa ciksin ameliyatla almak gerek demisti.Rapor sonucunu size yazmadan siz iyi huylu olma ihtimali yuksek demistiniz.ben her testi yaptirdim hocam iyi cikti.Bu rapora gore ne dersiniz.Fikriniz cok onemli.Allah razi olsun simdiden.Zaman ayirip okudugunuz icin.

 4. Sibel 00:47 de 5 Ocak 2019 - Yanıtla

  Hocam cvp verdiginiz icin gonul dolusu tesekkurler.Filmlerimi size de gondersem bir de ordan bakarak yorum yapabilirseniz size minettar olurum.Kolay gelsin.Iyi geceler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:06 de 6 Ocak 2019 - Yanıtla

   Sibel Hanım, tıbbi değerlendirme hizmetimiz hakkında bilgi için yardımcım Ebru Hanım’a 02123043940/05321519734 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 5. Şengül 12:44 de 4 Ocak 2019 - Yanıtla

  Hocam öncesinde ve de yazmıştım ama rapor da can alıcı noktası burasiymis sağ akciğer alt lob posteraBazal segmentte içerisinde kaviter alanlar (bronsiaktezi alanları lehine)ve hava brongkogramlari barındıran konsalude alan. Konsalude alan periferinde tree_ in _bud görünümü mevcut olup aktif infiltrasyon açısından klinik laboratuvar bulguları ile birlikte korelasyon önerilir. Hasta 70 yaşında kalp damarında stent takılı.sigara içmemiş biri.33 gün önce ateş titremeyle başladı bronşit denildi.iecilline iğne 10 tane levofloksin 750 mg (7 TB)suprax 400 mg (15tb) klacid500 mg (14 TB) kullandi.bronkoskooi yapılacak şimdi. Doktorlardan duyduğumuz kadarıyla tablo çok kötü.sormak istediğim sizi kullandığınız vatts yöntemi yada robotik ameliyatları damı hiç şansımız yok çok perişan haldeyiz.cevabiniz için sonsuz minettarim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:13 de 4 Ocak 2019 - Yanıtla

   Eksik bilgilere dayanarak size doğru bir değerlendirme yapılamaz. Filmleriniz ve diğer tetkiklerinizi incelenerek doğru tedavi planlanabilir.

 6. Sibel 14:16 de 1 Ocak 2019 - Yanıtla

  Merhabalar hocam ,ben gecen temmuz ayinda oksuruk ,usutme sikayetiyle dr a gittim.Bronsit dediler.Antibiyotik tedavisine basladim.Son konrtolumu gogus hastanesinde yaptirayim dedim.Izmir de gogus has.has.ne gittigimde dr sol akciger ust lobta bir leke gordu.Bt cektirdim.Suphelendi.Ama hic sigara icmedim hayatim boyunca sadece 18 yasimdayken zaturee gecirdim.Su an 42 yasimdayim.Hemen pet ,beyin emari ve bronkoskopi yapildi.Sonuclar temiz cikti.Hocam bana duz bir film cektir dedi.Cektirdim aynen duruyor.2.5×4 cm boyutunda kitle lezyonu.Eskisehirde renkli emar cektirdim bunun uzerine.Orda da dr temiz gorunuyor dedi.Kotu birsey oldugunu dusunmuyoruz dedi.Simdi 14 ocakta dinamik emar cektirecegim.Onun sonucu ne olursa olsun dr o lezyonu ameliyatla almak gerekiyor dedi.Korkuyorum ve ne yapacagimi bilmiyorum.Yorumlarsaniz cok sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:53 de 2 Ocak 2019 - Yanıtla

   Bahsettiğiniz durum akciğerin iyi huylu tümörü HAMARTOM’u akla getiriyor. Bu boyutta bir lezyon takiplerde büyüme göstermiyorsa genellikle ameliyatla çıkartılmasını önermiyoruz. Ancak, filmlerinizi inceleyen doktorlar tüm bahsettiğiniz ‘iyi huylu lezyon’ bulgularına rağmen farklı düşüncede iseler ameliyat olmadan önce filmlerinizi yine tecrübeli başka bir göğüs cerrahisi uzmanına danışarak ikinci bir görüş almanızı öneririm.

 7. Kaan alex bakar 12:47 de 31 Aralık 2018 - Yanıtla

  Öncelikle böyle bir bilgilendirme olanağı için teşekkür ediyorum. Şimdi konuya girmek istiyorum 24 yaşındayım, 4 senedir sigara kullanıyorum ama çok fazla değil. Ailemde akciğer kanseri olan kimse yok ve hiçbir hastalık geçirmedim. Öksürük normal herkes gibi ara sıra olan birşey bende de var öncelikle bunları belirtmek istedim.
  Doktora gitme sebebim ise, 1 ay boyunca sabahları uyandığım zaman yastığımda küçük küçük sarımsı ve hafif kanlı lekelenmeler görüyordum. Daha sonra hiç görmedim ve aylar sonra tekrar oldu. Bazen de tükürdüğüm zaman geliyordu. Öksürükle birlikte kan gelme hiç yaşamadım. Ve aralıklar mide bulantım oluyor. PA akciğer grafim çekildi.

  PA Akciğer grafisinde:
  Trakea orta hatta , mediastinal yapılar doğaldır.
  Akciğer alanlarında aktif , infiltratif , kitlesel patoloji izlenmedi.
  Bilateral hiluslar doğal , kastofrenik sinüsler açıktır.
  Her iki diafragma konturları düzgün , yükseklikleri tabidir.
  Kardiotorasik oran normal sınırlardadır.
  Sağ apekste 3. arka kotta 9mm hipodens / litik ? görünüm mevcuttur.
  SONUÇ: Akciğer alanlarında aktif , infiltratif patoloji izlenmedi.
  Sağ apekste , 3. arka kotta akciğer süperpozisyonu ile net ayrılmayan hipodens / litik ? görünüm mevcuttur. Kontrol takip toraks grafisi önerilir.

  Diye rapor verildi. Bununla ilgili bilgilendirme amaçlı gerekli açıklamaları ne yazık ki doktorum yapmadı. Birçok araştırma yaptım fakat pek bir anlam çıkaramadım. Sizden öğrenmek istediğim bu kitle mi yoksa leke mi ? Ve kanser olma ihtimali varmı? Tabiki gerekli incelemeler yapılmadan tam olarak sonuç bilinemez ama böyle bir ris sözkonusu olabilir mi, ihtimal varmı? En azından bu işin uzmanı olarak sizden bir bilgi almak isterim. Çok teşekkür ediyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:51 de 2 Ocak 2019 - Yanıtla

   Sizin yaşınızda bir kanser olasılığı son derece düşüktür. Filmler incelenmeden size daha ileri bir yorum yapılamaz.

 8. Suat İNANIR 11:41 de 31 Aralık 2018 - Yanıtla

  Hocam merhabalar ;

  21.12.2018 günü tarafıma yapılan Kontrastlı BT İncelemesinde ;

  IV kontrast madde ( omnipaque 350 MGI/ML 100 ML ) verilimi sonrasında Aksiyal Planda 7 mm kesit dalgasında çekilen Tomagrafide …

  1. Trakea , ana bronaşlar ve segmentler dallanmlar açık olarak izlenmiştir…
  2. Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp tabii form ve lokalizasyondadır.Kalp boyutları fizyolojik sınırdadır…
  3. Mediastante patolojik boyutta lenf nodu izlenmedi…
  4. Her iki hemi toraksta belirgin pleural effüzyon yada kalınlaşma saptanmadı…
  5. HER İKİ AKCİĞER ÜST LOBLARDA SİLİK KONTURLU YAMA TAZRDA DANSİTELER MEVCUTTUR.AYRICA AEROSYON ARTIŞI İLE UYUMLU GÖRÜNÜM MEVCUTTUR.
  6. İnceleme Alanına giren üst batın organlarına ait özellik saptanmadı…

  Sonuç yukarıda olup ; Hasta Hikayesi …

  Sigarayı bırakalı 10 gün olup ;

  Ayda ortalama 400 km yürüyüş yapan biriyim…

  Yaşım 47 erkek sigarayı bırakmadan önce günde 1,5 paket kullanıyordum…

  Yorumunuz nedir…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:50 de 2 Ocak 2019 - Yanıtla

   Bu raporda kanser şüphesi çok az. Filmlerinizin tecrübeli bir doktor tarafından incelenip kesin bilgi verilmesi uygun olur.

 9. Şengül 15:14 de 30 Aralık 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 67 yaşında sigara icmedi hiç kalp krizi geçitmust 5 yıl önce ve şuan 3 tane stanti var yüksek ateş titremeye hastaneye başvurduk 1 ay önce.zaturre teşhisi konuldu yoğun bir antibiyotik tedavisi gördü röntgen filmi nde leke çıktı.ilacli tomografi filmi çekildi şu şekilde …..sağ akciğer üst lob posteri orda 6mm sol ak iger üst lob antreiorda 6 mm sağ akciğer üst lob posteri orda subpfrvral yerleşimli 7 mm ve sağ majör fissurde 8 mm çapında olmak üzere her iki akciğerde tüm konularda multiple sayıda nodül izlenmektedir.babam 26 yıl kömür madeninde calisti

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:49 de 2 Ocak 2019 - Yanıtla

   Bu nodüllerde kanser olasılığı çok az. Kesin teşhis filmlerinizi inceleyen ve bu konuda tecrübeli bir doktor tarafından konulabilir.

 10. İSMAİL 21:08 de 28 Aralık 2018 - Yanıtla

  HOCAM TANIDA LENF NODU MEDİASTEN,4R VE 7, EBUS EŞLİĞİNDE TRANSBRONŞİYAL İNCE İĞNE ASPİRASYONU HÜCRE MALİNG TÜMÖR YAZMAKTADIR. TTF-1 – NAPSİN – P 63 SEYREK HÜCREDE + SİTOKERATİN 5/6 – KROMOGRANİN –
  SİNAPTOFİZİN – CD56 SEYREK HÜCREDE + Kİ67 %50 SİZDEN RİCA ETSEM YORUMLAYABİLİRMİSİNİZ

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:47 de 29 Aralık 2018 - Yanıtla

   Hasta hakkında bilgi verilmeyen raporlar üzerine sağlıklı bir değerlendirme yapmak olanaksız. Lenf bezlerinde tümör yayılması görülmüş. Medikal onkoloji uzmanına başvurmalısnız. Geçmiş olsun

 11. TANJU 19:53 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

  HOCAM MERHABA BABAM 61 YAŞINDA ÖKSÜRÜKLE HASTANEYE GİTTİK RÖNGEN ÇEKİLDİ DOKTOR ENFEKSİYON OLABİLİR DEDİ ANTİBİYOTİK VERDİ BİZDE BAŞKA HASTANEDE TOMOGRAFİ ÇEKTİRDİK SONUÇ ŞÖYLE
  BT, toraks (KONTRASTLI)
  1
  RADYOLOJİK BULGULAR:
  Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp kompartmanları olağandır.
  Trakea ve ana bronşlar açık olup, mediastinal patolojik boyutta lenf nodu ayırt edilmemiştir.
  Kesitler akciğer parankim penceresi ile birlikte değerlendirildiğinde, sağ akciğer alt lob süperior segmentte 6cm boyutunda buzlu cam dansitesinde konsolidasyon alanı
  izlenmiştir. Alt lob bazal kesimlerde de birleşme eğilimi gösteren buzlu cam dansitesinde konsolidasyon alanları izlenmiştir. Pnömoni?
  Torakal yumuşak dokular ve kemik yapılar normaldi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:56 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

   Sağ akciğer alt lobda yer alan 6cm’lik lezyon antibiyotik tedavisi ile düzelirse bunun bir zatüre olduğu anlaşılır. 2 hafta sonra çekilecek yeni BT’de düzelme yoksa biyopsi yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 12. Elif 19:27 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam saygilar.
  Babam 62 yaşında KOAH hastası ekim ayında sağ üst lob da oluşan 8 cm çapındaki hava kabarcıgini ve oluştuğu bolgeyi sağ üst lob un % 65 I olmak kaydıyla aldılar. Ameliyattan 6 ay önce de hafif sekilde zatürre gecirdi.
  1 aydır yan tarafinda geçmeyen bir ağrı ve şişlik mevcut ayni zamanda oksurukle birlikte pelte seklinde kan geldi ve yine 1 aydır sürekli atesleniyor. çekilen tomografi sonucu önemli gösterilen nokta şöyle

  Sağ üst lob apeksinde sekel fibrotik parankimal degisikliklere ait heterojen dansite artislari mevcuttur.

  Durumu degerlendirirseniz mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:18 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

   Tomografi raporunda yazmış olduğunuz bölümde önemli bir durum yok. Yine de ağızdan pelte şeklinde kan gelmiş olması önemli bir bulgu. En az 2 hafta antibiyotik kullandıktan sonra gerekirse bronkoskopi yapılarak tetkik edilmesi gerekebilir. Ameliyatınızı yapan göğüs cerrahınıza başvurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 13. Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:40 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

  Hasta hakkında bilgi verilmeden gönderilmiş film raporları için bir değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuzla görüşünüz.

 14. Tuğba 11:49 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

  Sayın Hocam merhaba
  Eşim 35 yaşında, 7 ay öncesine kadar günde ortalama iki paket sigara içen bir adamdı.Şiddetli öksürük sonucu hastaneye gitmeye ikna ettim kendisini.Ciğerde su toplaması varmış.Bi süre hastanede yattı falan.Şikayetleri devam etti.Fazla detaya girmiyorum.En son geçen Perşembe PET’e girdi ve raporunu çeken kurumdan mail olarak istedim.Kendisinin henüz haberi yok raporun bende olduğundan.Bir iki sağlıkçıya yorumlattım maalesef çok iç açıcı şeyler söylemediler.Rica etsem siz de yorumlarmısınız raporu??Şimdiden çok teşekkür ederim size.Saygılarımla..
  BULGULAR:

  Sağ akciğer plevrasının tamamında fissürel plevrada dahil düzensiz plak ve nodüler kalınlaşmalar ve bu lezyonlarda heterojen tarzda (4.54-10.43) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Mediastende sağ paratrakeal, prekarinal, subkarinal ve sağ hiler lenf bezlerinde (9.31-12.69 ) artmış metabolik aktivite ile sağ supraklavikuler lenf bezinde (3.35) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Batın: Epigastrik bölgede sol paraaortik lenf bezinde (8.23) , renal hiluslar düzeyinden geçen kesitlerde preaortik lenf bezinde (5.38), sağ paravertebral lenf bezinde (11.23) artmış metabolik aktivite izlenmektedir.

  Vücudun görüntüleme alanına giren diğer kesimlerinde FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içindedir. Patolojik düzeyde artmış metabolik aktivite saptanmamıştır.

  YORUM:

  Sağ akciğer plevrasında izlenen yaygın metabolik aktivite artışının mezotelyom gibi plevral maligniteleri temsil ettiği, hipermetabolik lenf bezlerinin metastatik malignitelerle uyumlu olduğu düşünülmüştür.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:16 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

   Tuğba Hanım, PET-BT’de akciğer zarında ve bir çok lenf bezinde iyi huylu olmayan aktivite artışları tespit edilmiş. Hastalığın adını koyabilmek için en uygun yöntem VATS denilen kapalı işlemle biyopsi alınmasıdır. Burada çıkacak patoloji sonucuna göre uygun tedavileri hızlı şekilde planlamak gerekir. Geç kalmadan bu konuda tecrübeli bir göğüs cerrahisi kliniğine başvurup VATS işleminin yapılmasını temin ediniz. Geçmiş olsun.

 15. Aynur Das 01:36 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam.annem 63 yasında sigara kullanmıyor 72 kilo.öksürük şikayeti ile doktora gitti ve akciğerde 2.5 cm leke var denildi.pet çekildi iğne biyopsisi mr ebus hepsi yapıldı ve başka yere yayılma olmadığının anlaşılması üzerine.8 şubatta ameliyat oldu.lenfler temiz cikti .patoloji sonucu tümör boyutu 3.5*2.2 boy(pT2a)
  Tümörün %75 kadarı Asıner %20lepidik%5 kadarı mikropapiller paterndedir.lenf nodları (PNO) neoplazm çap 2016 a gore evreleme si pT2aNOMX adenokarsinom nos .Bu sonuçlara gore kemoterapi görmesi gerekir mi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:10 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

   Bu birinci evre bir akciğer kanseridir ve bu evrede ameliyat sonrası kemoterapi gerekli değildir. 5 yıl süreyle düzenli takipleri gerekir. Geçmiş olsun.

 16. Ersin 20:54 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam. Anterior mediastende yağ dansitesinde izlenen ve FDG tutulumu göstermeyen lezyon bening patolojiler ile uyumlu olarak değerlendirildi. Bu benim Pet_Ct sonucumda yazıyor korkulcak bi durummudur acaba.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:30 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

   Hasta hakkında bilgi (yaş, yakınmlar, PET neden çekildi?…) verilmemiş raporlar için değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuza danışmalısınız.

 17. Hulya 17:10 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam eşim 44 yaşinda ve sigarayi 1 aydir içmiyor. Akciğerde 4.2 cm kitle çikti . pet çekiminin içeriğini yorumlayabilirmisiniz. Toraks kesitlerinde sağ akciğer orta lob lateral segmentte periferik yerleşimli yaklaşik 4.5 cm çapinda belirgin hipermetabolik (suv max. 10.5 ) kitle lezyonu saptanmiştir. Kitlenin proksimalinde orta lob bronşlari seviyesinde ve mediastande subkarinal alanda büyüğünün metabolik çapi yaklaşik 1.5 cm ölçulen ilimli artmış FDG tutuluşu (SUV max 4.4-5.2) gösteren lenf nodlari mevcuttur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

   44 yaşında ve sigara içmiş bir kişinin PET-BT’sinde akciğerinde görülen 4.5cm kitlenin bir akciğer kanseri olma olasılığı son derece yüksektir. İlave olarak bazı lenf bezlerine yayılmış olma olasılığı da belirtilmiş. Teşhis ve tedavi hızlı şekilde gerçekleştirilmelidir. Geçmiş olsun.

 18. Engin 08:07 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba Hocam, iyi çalışmalar dilerim. Babam 64 yaşında ve dün patolojiye gönderilmek üzere parça alındı. Parça alınırken kamerayla da Akciğer’in iç kısımlarına bakıldı. Doktorumuz Babamın kanser olduğunu daha patoloji sonuçları gelmeden söyledi ve akciğerin arka kısmına da yayıldığını belirtti. Sizce böyle bir hastalık patoloji sonucu gelmeden görülebilir mi? Babam 45 yıldır çok fazla sigara kullanırdı. Öksürük ve göğüsünde sıkışmadan dolayı 3 aydır içmiyor sigarayı. Bundan 20 yıl önce de verem hastalığına yakalanmıştı. Değerli yorumlarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:55 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

   45 yıl sigara içmiş bir kişide akciğerde ortaya çıkan kitle lezyonu hasta zatüre geçirmediği sürece bir akciğer kanserine işaret eder. Bronkoskopide nefes borusu içerisinde tümör görülüp biyopsi alınmıştır. Hastanın öyküsü, filmleri ve bronkoskopide görülen nefes borusu içindeki tümör varlığı ile patoloji sonucu olmadan bunun bir kanser olduğu anlaşılır. Biyopsinin amacı kanserin hücre türünü belirleyip tedaviyi buna göre planlamaktır. Acil şifalar.

 19. fikriye 09:22 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

  hocam merhabalar ben bursa dan yazıyorum. annem 81 yaşında astım boronşiti var 15 yıldır tedavi görüyor kalbinde stent var 1 aydır nefes almada güçlük çekiyor bursada özel hastaneye götürdüm aşırı üşütmüş ve ciğerlerinde ve kanda iltihap var dedi ilaç verdi 1 hafta kullandı fakat hırıltılı öksürüğü geçmedi 1 hafta sonunda tekrar başka özel hastaneye götürdüm prof dahiliye doktoruna röntgen sonucunda yine aynı hastanede göğüs doktoruna gönderdi tomogrofi sonucunda göğüs doktoru kitle var ve kto var dedi yaşından dolayı bronkoskopi yapamam ben o riski göze alamam dedi kitle iyi huyluda kötü huyluda olabilir dedi ve ilaç tedaviside veremem dedi.yaşayabildiği kadar böyle yaşayacak dedi. tomogrofi sonucu şöyle sağ akciğerde perihiler alanda lokalize özellikle üst loba giden bronş distalinde obstrüksiyona yol açan yaklaşık 4×2.5 cm boyutunda kitlesel oluşum izlenmiştir.olgunun bronkoskopi ile değerlendirilmesi ve bu lezyondan histopatolojik verifikasyon önerilir.sağ akciğer üst lobda orta lobda ve sol akciğer linguler segmentte sekel lineer atelektazik değişiklikler izlenmiştir.akciğer alanlarında infiltrasyonu nodülü temsil edebilecek yoğunluk artımı saptanmadı.trekea her iki ana bronş ve segmentel bronşlar normal görünümdedir. kto artmıştır.aort duvarında aterosklerotik kalsifik değişiklikler izlenmiştir.pulmoner arter çapı artmış olup 40 mm ölçülmüştür.çıkan aort çapı artmıştır. (42mm) mediastinal patolojik boyutta lenf nodu saptanmadı. her iki hemitoraksta plevral effüzyon izlenmedi. Her iki sürrenal gland lokalizasyonu normaldir.Karaciğerin,dalağın inceleme alanına giren kesimleri normaldir.Kas gruplar ve yumuşak doku planları normal izlenmektedir.İnceleme alanına giren kostalar ve kemik yapıları normal görünümdedir.. Tiroid glandı boyutu diffüz olarak artmıştır.Olgunun us ile değerlendirilmesi önerilir. bu durumda ne yapmalıyım çok üzülüyorum vereceğiniz öneriler için çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:21 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

   Raporunuzda sağ akciğer üst lobda akciğer kanseri şüpheli bir lezyondan söz edilmiş. Hastanızın genel durumu bronkoskopi işlemini tolere edebilecek durumda dahi değil ise teşhis sonrası uygulanacak bir kemoterapiye de uygun değildir anlamına gelir. Bu nedenle ya hastanızla birlikte başka bir merkeze başvurarak ikinci görüş almanız, bu mümkün değilse göğüs hastalıkları uzmanınız tarafından takip edilmeniz gerekir.

 20. AYŞE BAKAR 16:16 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam merhaba ayşe bakar ben, annem 63 yaşında sigara kullanmayan şu an 72 kg akciger kanseri 1.evre ameliyat oldu(8şubat17).yapılan diğer emar ebus iğne biyopsisinde vucutta yayılma yok.ameliyat sonrası patolojı şu şekilde;
  tetkik adı : frozen incelemesi
  alındığı organ ; 34- bronş ve akciğer
  alındığı yer c34.9-akciger,bbt
  alınma şekli : ınce iğne aspırasyon bıopsısı/sıtolojı
  patoljik klinik bilgi nou: frozen:2R ve 5 nolı lenfnodları: granülomatözlenfadenit
  makroskopi;
  frozen inceleme: mediastinoskopik 2r ve 5 nolu lenf nodları:
  fsa1(2r) büyüğü 1cm çapında küçügü 0,2 cm çapında 5 adet lenf nodudur.fsa1:1ky
  fsa2(5) büyüğü 0,7cm küçüğü 0,2cm çağında 3 adet lenf nodudur.fsa2:1ky
  ANA SPESMEN:12X12X6cm ölçüsünde sağ-sol? akciger lobektomi rezeksiyon spesimenidir.metaryal üzerinde 0,5cm uzunluğunda lober bronş güdüğü mevcuttur.spesimende 6cm ve 4,5cm uzunlukta lineer stepler hattı izlenmiştir.bronş cerrahisi sınırından 4,5cm parenkim cerrahi sınırından 2cm uzaklıkta yerleşmiş 3,5x2x2cm ölçkirli kirli-beyaz renkli sert kıvamda solid heterojen tümör kitlesi izlenmektedir.tümör viseral plevrada çekinti oluşturmuş ancak dışına çıkmamıştır.spesimende parietal plevra izlenmemiştir.tümör dışı akciğer parenkiminde satellit konsolidasyon görülmemiştir.parenkim koyu kahverenkli etki görünümdedir.segmenter bronş çevresi en büyüğü 0,5cm ölçüsünde 2 adet lenf nodu ayıklanmıştır.
  alınan parçalar: t(tümör) 7k a:(akciğer) 2k, bcs (bronş cerrahisi sınır) 1k, dcs(damar cerrahisi sınır) 1k
  7nl: büyügü 2 küçügü 1,5 cm çapında 3 adet lenf nodudur.2ky )a-b aynı, c tek)
  9ln: 0,7cm çapında 1 adet lenf nodudur. 1ky
  10ln: büyüğü 2cm en küçüğü 1cm ölçülerinde 3 adet lenf nodudur 2ky(a-tek,b)
  mikroskopi
  İMMÜNOHİSTOKİMYASAL İNCELEME:
  YÖNTEM: LEICA BOND MAX KAPALI SİSTEM İMMÜNOHİSTOKİMAYSAL BOYAMA CİHASI
  MATERYAL PARAFIN BLOK : 1 ADET PARAFIN BLOK
  CD20: LEICA-L26
  CD:LEICA-LN10
  KI67:THERMO-SP6
  FROZEN İNCELEMEYE GÖNDERİLEN 2R VE 5 NOLU LENF NODLARINDA CD3 VE CD29 İLE HETROJEN BOAYANMA GÖSTERİRKEN Kİ-67 İLE GERMİNAL MERKEZLERDE POLARİTE KORUNMUŞTUR.EZN İLE SPESİFİK MİKROORGANİZMA LEHİNE BULGU SAPTAMAMIŞTIR.
  TANI: SAĞ AKCİĞER,ALT LOB, LOBEKTOMİ
  ADENOKARSİNOM,ASİNER ÜSTÜNLÜKLÜ
  -TÜMÜRÜN %75 KADARI ASİNER %20 LEPİDİK %5 KADARI MİKROPAPİLLER PATERNDEDİR.
  -TÜMÖR LOKALİZASYONU: ALT LOB
  -TÜMÖR BOYUTLARI : 3,5X2X2 CM (PT2a)
  -HİSTOLOJİK GRADE: GRADE 1 ; İYİ
  -VİSERAL PLEVRA İNVAZYONU : YOK
  -PARANKİM VE BRONŞİAL CERRAHİ SINIRLARDA TÜMÖR GÖRÜLMEDİ
  -BRONŞ CERRAHİ SINIRINDA DİSPLAZİ GÖRÜLMEDİ
  -LENFOVASKÜLER İNVAZYON : YOK
  -PERİNÖRAL İNVAZYON : YOK
  BRONŞ TUTULUMU : GÖRÜLMEDİ
  -EŞLİK EDEN IN SİTU KARSİNOM : GÖRÜLMEDİ
  TÜMÖR DIŞI AKCİĞER PARENKİMİNDE FOKAL KRONİK ORGANİZE PNÖMONİ
  LENF NODLARI: (PN0)
  2R NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 5 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE NON-NEKROTİZAN GRANÜLOMATÖZ LENFADENİT VE ANTRAKOZİS
  5NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 3 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE NON-NEKROTİZAN GRANÜLOMATÖZ LENFADENİT VE ANTRAKOZİS
  7NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 3ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE REAKTİF LENFOİD HİPERPLAZİ, ANTRAKOZİS
  9NOLU LENF DÜĞÜMÜ: 1 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE REAKTİF LENFOİD HİPERPLAZİ, ANTRAKOZİZ
  10NOLU LENF DÜĞÜMÜ ; 3 ADET LENF DÜĞÜMÜNÜNDE REAKTİF LENFOİD HİPERPLAZİ, ANTRAKOZİZ

  NEOPLAZM CAP 2016’A GÖRE EVRELEMESİ pT2aNOMx
  TANI:
  8140/3-adenokarsinom,NOS

 21. taylan 13:56 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

  merhaba hocam biraz bilgi ve rahatlatıc bılgılerınze ıhtıyacımız var annemin rontgen sonu cıgerınde kıtle denınldı ve o kısımdan sırt tarafından alet yardımıyla ornek alındı test yapıldı ve kotu huylu denıldı ve pek bılgımız yok ama doktorun dedıgıne gore buyume yokmus 2-3 cm kadarmıs suan ve ınternetten baktıklarım cok kafa karıstırıyor bıraz bılgı verıısenız ve amlelıyatmı yoksa ılac tedavısımmı veırıler acaba hemen cevap verıısenız sevınırım saygılar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:02 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

   PET-BT’de vücudun başka yerlerinde yayılma yoksa ve hastanızın genel durumu uygunsa kapalı yöntemle ameliyat (VATS) uygulanıp tümörlü akciğer bölümü çıkartılabilir. Bu erken evre bir hastalık olduğu için kemoterapi tercih edilmez. Unutmayınız: tedavi seçeneği ancak hastanın muayenesi ve tetkiklerin tam olarak incelenmesi ile belirlenebilir. Geçmiş olsun.

 22. Erdal 00:21 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 1 yildir akciger kanseri tedavisi goruyor lenf bezlerinde tutulum oldugu icin ameliyat yapmadilar 9 seans kt aldi son pet bt sonucunda sonuc degerlendirmesinde progresif denildi ve onkoloji immunoterapi tedavisi onerdi sadece immunoterapi ile ilgili dusuncelerinizi ogrenebilirmiyim tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:44 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

   İmmunoterapi 4. evre akciğer kanserlerinde etkisi kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte tüm hastalarda etki göstermiyor. Tümörden alınan biyopsi materyalinde PD-L1 testi yapılması ve bunun olumlu çıkması durumunda immunoterapi başlanılması uygun olur. Geçmiş olsun.

 23. Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:50 de 26 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hasta hakkında bilgi verilmemiş raporlar için değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuzla görüşünüz.

 24. Tolga Kaya 14:50 de 25 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam,
  Almanya’da yaşıyorum 2 ay önce 67 yaşında olan kaynanamda 1. Evre akciğer kanseri teşhisi konuldu,kanser hücresi sadece akciğerde çıktı hemen ardından kemoterapi ve radyoterapiye başlanıldı tümörün bulunduğu yer ve çeşidi ile alakalı Ameliyat olması mümkün olmadığı söylendi,kemoterapide son 1 kür kaldı radyoterapi bitti şimdide beyine radayoterapi yapmak istiyorlar sizce beyine metastanz yaptığındanmı şüpheleniyorlar ,şimdiden Teşekkürler ve selamlar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:47 de 25 Şubat 2017 - Yanıtla

   Eğer bir kanser 1. evrede ise bunun ameliyatla alınamayacak yerde olması diye bir durum söz konusu olmaz. Burada yanlış/eksik bir bilgi mevcut.
   Beyine neden ışın tedavisi planladıklarını bunu gerçekleştirecek olan doktorlarınıza sormalısınız.

 25. ali 00:38 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam saygılar.toraks bt tetkiki sonucum.değerlendirirseniz sevinirim.
  mediastende patolojik boyuta ulaşan lenf nodu Saptanmamıştır.trekea ve ana bronşlar açıktır.
  her iki hilum düzeyinde reaktif sınırda boyut artışı gösteren Lenf nodları dikkati çekmiştir.plevral sıvı ayırt edilmemiştir.
  parankim penceresinde yapılan değerlendirmede
  sağ akciğer alt lob lateral segmentte buzlu cam dansitesinde 4mm lik nodül gözlenmiştir.bunun dışındaki parankim sahalarında malign veya enfeksiyöz intiltrasyon bulgusu Saptanmamıştır.
  torakıs duvarı kemik yapıları ve yumuşak doku planları normaldir.

 26. güllü 23:52 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam selamun aleykum bilginize çok ihtiyacım var bugün öğrendiğim tomografi sonucu hayatım karardı Devlet hastanesinde yapıldı acaba araştırma fakülteye gitmeliyim? Lütfen cevaplayın. Kontrastsız toraks BT incelemesinde : her iki aksillada ve prevasküler alanda en büyüğünün kısa aks çapı 1 cm geçmeyen ve hipodens yağlı hilusları bulunan 3-4 adet lenf nodu izlenmektedir. Mediastinal vasküler normal kalibrasyondadır. Trakea ve ana bronşlar patenttir. Plevral kalınlaşma veya kolleksiyon saptanmadı. Her iki akciğer parankim havalanması tabiidir. Aktif infiltrasyon veya konsolidasyon yoktur. Sağ akciğer orta lob medialde sol akciğer inferior linguler segmentte lineer uzanımlı fibrotik dansiteler izlendi. Sağ akciğer orta lob medibazelde 6 mm sol akciğer laterobazelde 8 mm lik parenkimal nodüller izlendi. Akciğer parankiminde kitlesel görünüm saptanmamış tır. Göğüs duvarı kemik yapıları tabiidir. Sonuç av hocam kanser olabilir dediler 4 ay sonra tekrar tomografi istedi ama bunun tedavisi için herhangi bir ilaç uygulanmadı. Şimdiden teşekkürler.

 27. Selahattin 17:30 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhabalar.23 yaşındayim.Pa Akciğer grafimde doktor “Çocukluğunda geçirdiğin bir enfeksiyonun izleri var.Akciğerlerinde sigara nedenli fazla bir hasar var.Bu akciğerler seni uzun yaşatmaz ” gibi ifadeler kullandı.Bunun uzerine Toraks Bt çektirdik.Sigara da hiç kullanmadım.Toraks BT sonucum şöyle ;
  Klinik Bilgi:İnterstisyel akciğer hastalığı? Bulgular; Mediastinal-hiler kitle lezyonu,kısa aksı patolojik boyuta ulaşan lenf nodu saptanmadı. Mediastinel ana vasküler yapılar ve kalp boşlukları tabiidir. ANTERİOR MEDİASTENDE TRIANGÜLER FORMDA MİLİMETRİK BOYUTTA REZİDÜEL TİMUS DOKUSU İLE UYUMLU YUMUŞAK DOKU GÖRÜNÜMÜ İZLENMEKTEDİR. Bilateral akciğer parankim alanlarının aerasyonu tabii olup parankimal yer kaplayan oluşum saptanmadı. Her iki hemitoraksta plevra ve göğüs duvarı oluşumları doğaldır.Plevral-perikardiyal effüzyon saptanmadı. ** 100 cc kontrast madde enjeksiyonu yapılmıştır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:35 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

   Büyük harflerle yazmış olduğunuz durum bir hastalığa işaret etmez. 23 yaşında bir kişide normal olarak görülebilen timus bezi kalıntısıdır. Raporunuzun diğer bölümlerinde de başka bir hastalık durumu söz konusu değil.

  • Selahattin 23:05 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hocam cevabınız için teşekkür ederim

 28. Demet koc 21:16 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam akciğer tomografi Toraks raporumda, sağ akciğer üst lobda nodüller lezyonlar birbiriyle birleşme eğiliminde olarak izlenmiştir( geçirilmiş enfeksiyon sekeli?) mediastinal veya hiler yerleşimli patolojik boyut artışı gösteren lenf nodu izlenmemiştir. Hocam yorumlayabilirmisiniZ teşekkür ederim. Hocam psikolojim alt üst cevaplarınızı merakla bekliyorum başarılar dilerim

  • Demet koc 00:34 de 18 Şubat 2017 - Yanıtla

   33yaşındayım bu arada hocam sigara kullandığım zamanlar oldu ama tiryaki değildim

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:09 de 18 Şubat 2017 - Yanıtla

    Burada önemli bir durum söz konusu değil. Daha önce geçirmiş olduğunuz enfeksiyonların kalıntılarından söz edilmiş.

 29. Derya 15:39 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam 30 yaşındayım sigara Yok ailede akciğer kanseri var bir yıl önce tomografide sağ akciğerde 6mm nodül tespit edildi altı ay aralıklarla takibe başlandi bir yılda 10 mm e kadar büyüdü dr pet-bt istedi sağ akciğer orta lob medial segmentte 9x8mm boyutta solid komponent olan (1.0) belirgin fdg tutulumu göstermeyen nodüler lezyon izlenmektedir (tanımlanan nodülde her ne kadar fdg affinitesi izlense de düşük fdg tutulumu maligniteleri temsil edebilir
  Her iki akciğer özellikle alt loblarında buzlu cam Dansite artım alanı dikkat çekmektedir bu alanlara sağda(2.0)solda (2.4) düzeyinde fdg affinitesi eşlik etmektedir (enfektif proçesler)
  Sol akciğer lingula inferiorda asiner tarzda subsimetrik modüler dansite artım alanı dikkati çekmektedir(1.4)(enfektif proçesler)
  Bunun dışında sağ ve sol akciğer parankiminde malignite düzeyinde metabolik aktif lezyon izlenmedi
  Sonuç sağ akciğer orta lob medialde belirgin fdg tutulumu göstermeyen sunsantimetrik nodüler lezyon
  Her iki akciğer alt lobunda belirgin olmak üzere buzlu cam dansite artım alanı
  Sol akciğer üst lob inferior lingular alanda asiner yapılanma tarzında subsantimetrik nodülarite ile uyumlu pet/bt çalışması.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:12 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

   Her ne kadar büyüme gösteriyorsa da sigara öykünüzün olmaması ve PET-BT’de tutulumun olmaması iyi huylu bir nodüle işaret etmektedir. 3 ay sonra yeni bir BT ile karşılaştırma yapılması uygun olur. Büyüme olursa Tek Port VATS yöntemiyle nodül çıkartılıp patoloji incelemesi yapılabilir. Büyüme olmazsa takip uygundur. Geçmiş olsun.

 30. Esra 17:43 de 10 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam lutfen bir an once cevaplandirirsaniz cok aevinirim ilk once iyi calismalar diliyorum sigara kullanmiyorum fakat akciger tomografimde sag akciger alt lob superior segmente fissur komaulugunda 5 mm capinda parankimal düsük dansiteli nodul izlendi.her iki akciger apeksinde plevral cekintiler izlendi yaziyor ilgilenirseniz sevinirim simdiden Teşekkürler

 31. Sultan E. 13:59 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey,
  babam 54 yasinda ve 40 yildir aktif sigara kullaniyor.son iki aydir gecmeyen öksürük,nefes darligi,sirt agrisi ve iki defada bilinc kaybiyla hastaneye gitmistir.yapilan BT,toraks incelemesinde :Trakea orta hatta ve normal genisliktedir.Akciger parankim havalanmalar artmis olup en büyügü sagda 43 mm boyutunda olan tüm akciger segmentlerinde hava kistleri izlenmistir (P.amfizem). Sag akciger orta lob segmentinde lineer sekel bulgulari görülmüstür.Her iki akcigerde aktif inf. saptanmamistir.plevral kalinlasma ve koleksiyon mevcut degildir.
  Almanyada yasiyorum ve babamin cikan bu sonuclarini cok merak ediyorum,beni aydinlatirsaniz cok mutlu olurum,simdiden cok tesekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:07 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

   Bu ilerlemiş bir amfizem bulgusudur. Bu konuda tecrübeli bir göğüs hastalıkları uzman tarafından takip ve tedavisi gerekir. Geçmiş olsun.

 32. Emre YÜKSEL 08:50 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhabalar hocam, babam 62 yaşında ve 2 gün önce yapılan tomografi sonucunda, büyüğünün boyu 5,5 mm olan 2 adet nodül tespit edildi, sonuca parankimal nodül yazılsa da gerek sonuç kısmında parankimal kelimesinin yanına ? konulmuş gerekse tomografi sırasında doktor hanım buzlu cam mı değil mi? göremedim damarlar yüzünden diye ifade etmiş.
  Olası bir sonuç için 3 ay sonrasını beklemekten başka bir yolumuz yok mu?
  Kötü senaryoyu düşünür ve nodülün buzlu cam görünümlü olması durumunda tarafınızın gözetiminde neler yapılmalı?
  Buzlu cam görünümlü çıkması kaçınılmaz sonun başlangıcı mıdır yoksa tedavi edilebilen bir durum mudur?
  Ankara’da ikamet etmemiz nedeniyle buradan yazmak durumunda kaldım, teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:06 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

   Emre bey, yüksek kalitede bir BT bu lezyonun özelliklerini tam olarak ortaya koyabilir. Bu filminizi görerek karar vermek gerekir. Geçmiş olsun.

 33. Kübra 02:57 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhabalar
  Hasta 60 yasinda 35 sene sigara kullandi damar tikanmasi sonucu 5 senedir icmiyor
  Boynun sol tarafinda ele gelen agrisiz sislikler sonucu doktora gitti
  Bt:
  -Sol paratrakeal de 28mm
  -Sag paratrakealde 18mm
  -Subkranial alanda, prevaskuler alanda buyugu 25mm
  -sag hiler bolgede buyugu 28mm olan multiple olmak uzere maling gorunumlu lenfodenopatiler
  -Sag akciger ust lopta 25×15 mm spikule uzanimlari bulunan kitle lezyon mevcuttur. Izlenen kitle lezyonun distalinde duzensiz kenarli infiltrasyon alanlari.
  -her iki akciger apekste sekel degisiklikler
  -bilateral akciger ust zonlarinda distal asiner amfizem alanlari.
  -Trakea, esophageus ve ana bronslar acik
  -mediastinal ana vaskuler yapilar ve kalp dogal izlenmekte
  -Plevral yuzeyler tabii olup plevral effuzyon veya kalinlasma izlenmemistir.
  -kemik yapilarinda patoloji saptanmamistir
  Pet cektirmemizi istediler biyopsi aldilar ama sonuclar henuz cikmadi akciger ya da lenften supheleniyorlar simdiden tesekkur ederim

 34. remzi 17:37 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam en son raporda belirtildiği üzere 2 adet nodülün olduğu söyleniyor. biri ilkinde bahsedilen 2mm küçük kalsifik nodül diğeri sizce bu geçen 1 yıldamı ortaya çıkmıştır. yoksa ilk bt de 2mm lik nodül gözden kaçmış olabilir mi? testis tümörü ile ilgili metastazik bir durum mu yoksa başka bir sebepten ötürü olan bir durum mudur hocam? cevaplarsanız inanın çok sevinirim.

 35. remzi 17:32 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

  bir yıl önce testis tümörü teşhisi ile ameliyat oldum, ameliyat sonrası bt çekildiğimde , abdomende herhangi bir tutulum izlenmediği toraks da; patolojik boyutta lenf nodu yok,sağ akciğer alt lop posterior segmentte plevra tabanlı 2mm’den küçük kalsifik nodül diğer sistem bulgularının sabit olduğunu raporu verilmişti. bu hafta çektirdiğim bt de; abdomende bir şey yok ancak toraks da; sağ akciğer alt lop posteriorda 3 mm den küçük kalsifik nodülizlenmiştir. ayrıca sağda diyaframatik plevra düzeyinde 3mm den küçük nodül mevctur raporu çıkmıştır. her iki raporu farklı hastaneden aldığımı belirtmek istiyorum. hocam sizce ne kadar sürede bir takip edilmeliyim, normalde takiplerim uzayacaktı bu durum neticesinde takiplerimin tekrar 3 aya bt ile bakılmasımı gerekiyor. yardım ederseniz müteşekkir kalırım. şimdiden çok teşekkür ederim.

 36. remzi 17:31 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam bir yıl önce testis tümörü teşhisi ile ameliyat oldum, ameliyat sonrası bt çekildiğimde , abdomende herhangi bir tutulum izlenmediği toraks da; patolojik boyutta lenf nodu yok,sağ akciğer alt lop posterior segmentte plevra tabanlı 2mm’den küçük kalsifik nodül diğer sistem bulgularının sabit olduğunu raporu verilmişti. bu hafta çektirdiğim bt de; abdomende bir şey yok ancak toraks da; sağ akciğer alt lop posteriorda 3 mm den küçük kalsifik nodülizlenmiştir. ayrıca sağda diyaframatik plevra düzeyinde 3mm den küçük nodül mevctur raporu çıkmıştır. her iki raporu farklı hastaneden aldığımı belirtmek istiyorum. hocam sizce ne kadar sürede bir takip edilmeliyim, normalde takiplerim uzayacaktı bu durum neticesinde takiplerimin tekrar 3 aya bt ile bakılmasımı gerekiyor. yardım ederseniz müteşekkir kalırım. şimdiden çok teşekkür ederim.

 37. abdullah tokat 07:01 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

  merhaba hocam.bende sağ akciğer orta lo segmente 6ml lik fibrotik nodül tespit edildi.sigara kullanıyorum.ailemde kanser hastası yok.ilk tomografim.3 ay sonra tekrar tomografi çektirilecek.bu kansermi hocam.

  • abdullah tokat 10:58 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

   trake ve ana bronşlarda duvar kalınlaşması izlenmedi.lümenleri açık.mediasten orta hattadır.mediastende patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır.kalp boyutlları normaldir.perikardiyal sıvı saptanmadı.torasik aorta ve pulmoner arter normal genişlil-ktedir.sağ akciğier akciğer orta lo segmente 6ml lik fibrotik nodül izlenmektedir..diğer akciğer parankim alanlarında aktifinfiltrasyon saptanmadı.plevral sıvı saptanmadı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:16 de 8 Şubat 2017 - Yanıtla

   Fibrotik 6mm akciğer nodülünde kanser olasılığı çok düşüktür. Yine de yaşınız ve sigara öykünüz olmadan buna kesin bir yorum yapmam olanaksız. Bu bilgileri vermediğiniz için değerlendirme yapamam. Doktorunuza danışınız.

 38. Eray atik 21:12 de 6 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Babamın tomografi raporunda “kontrast madde verilerek yapılan TORAKS BT incelemesinde”
  -sağ hiler yaklaşık 10mm, sol hiler yaklaşık14mm çaplarında ölçülen hipodens lenf nodülleri görülmekte
  – sol alt lob superiorda fissür komşuluğunda içinde milimetrik kalsifikasyonların izlendiği belirgin kontrast fiksasyonu görülmeyen yaklaşık 55mm çapında plevral ile ilişkili kitle lezyonu ayırt edilmektedir. Kitlenin dansitesi yaklaşık 60 HU ölçülmüştür. Bu görünümde semisolid olarak değerlendirilmiştir.
  Oblik fissürde muhtemel sıvı ile uyumlu olabilecek görünüm seçilmektedir.
  Perikardial,plevral efüZyon izlenmedi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:46 de 7 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hastanız hakkında hiç bir bilgi vermemişsiniz. Eğer sigara öyküsü var ve yaşı 55’in üzerinde ise sol akciğerdeki kitlenin bir akciğer kanseri olma olasılığı çok yüksektir. PET-BT çekilip biyopsi yapıldıktan sonra teşhis ve evre kesinleştirilerek uygun tedavi planlaması yapılacaktır. Acil şifalar dilerim.

  • Eray atik 14:17 de 7 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hastamız 69 yaşında. 17 yıldır sigara içmiyor. Her kış çok fazla gribal enfeksiyona yakalanıyor. Bir kaç yıldır göğüs hastalıkları dr una gidiyordu ve takip ediliyordu ancak ilaçlı tomografi ilk kez çekildi.

 39. FATMANUR 20:59 de 5 Şubat 2017 - Yanıtla

  MERHABA HOCAM. ABLAM MEME KANSERIYDI KOLTUK ALTINDAKİ LENF BEZİ ALINDI 7 AY ÖNCE .KEMOTERAPİ GÖRUYORDU GECEN GÜN FİLM CEKİLDİ AKCİĞERİNDE ALTTA 6 USTTE 7 LEKE VAR.AMA ONCEKİ FİLMLERİNDE HİÇBİRŞEY CIKMAMIŞ. SİGARA İÇİYODU AZALTTI.BABASI AKCİĞER KANSERİNDEN ÖLDÜ. BU ENFEKSİYONMUDUR YOKSA KANSERİN İLK EVRESİMİ.CEVABINIZ İÇŞN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:23 de 6 Şubat 2017 - Yanıtla

   Bu bulgular bir akciğer kanserini göstermiyor. Meme kanserinin akciğere yaptığı metastaz (yayılma) veya enfeksiyona bağlı değişikliklerdir. Bu ayrımı doktorlarınız net şekilde yapamazlar ise biyopsi yapılması gerekir.

 40. Hatice 09:20 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

  Ben söylemeyi unuttum.Babamın kalp ve tansiyon rahatsızlıkları var.Anjiyo olmuştu, stent takıldı.Ayrıca kalbe giden damar tıkalıymış,yine anjiyo olması gerekiyormuş.Kalp ve tansiyon ilaçları kullanıyor.Yardımcı olur musunuz lütfen,ne yapacağımızı bilmiyoruz

 41. Hatice 09:11 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam,iyi günler.Babam 75 yaşında ve sigara kullanıyor.1 ay önce merdivenden düştü ,hastanede film çekildi.Dr bir de pet filmi çekelim dedi.Pet sonucunda;
  *Baş ve boyun bölgesinde sağ superior juguler bölgede 7mm çapında artmış F18-FDG metabolizması izlenen lenf nodu mevcuttur(suvmax:4.86)
  *Sağ akciğer apekste yaklaşık 1 cm çapında plevral uzantıların eşlik ettiği artmış F18-FDG metabolizması (suv max.5.29)gösteren parankimal lezyon izlenmiştir.
  *Sağ akciğer üst lob anterior segmentte yaklaşık 1,5 cm çapında spiküle uzanımlar gösteren nodüler lezyonda F18-FDG metabolizması artmıştır.(suv max.9,71)
  *Ayrıca sağ akciğer üst lob posterior ve alt lob superior segmentlerde santralinde hava bronkogromları izlenen, silik sınırlı 3-4 adet nodüler dansite artışında F18-FDG metabolizmasının arttığı dikkati çekmiştir(suv max.3.03)
  *Safra kesesinde taş dansitesi mevcuttur, bu bölgede patolojik F18-FDG tutulumu izlenmemiştir.
  *İskelet sisteminde sol 3-6.kostaların yan yüzünde artmış F18-FDG metabolizması gösteren ardışık lezyonlar dikkati çekmiştir(suv max.6,12) Sol asetabulum anteriorunda suv max değeri 3,52 olarak ölçülen F18-FDG tutulumu izlenmiştir.Vertebra korpus posterior köşelerinde osteofitik sivrileşmeler mevcuttur.
  Görüntüleme alanına giren diğer bölgelerde F18-FDG dağılımı fizyolojik sınırdadır.
  Babamın genel durumu iyi görünüyor hiçbir ağrısı veya şikayeti yok görünürde.Bir de gençlik yıllarında verem geçirmiş hastanede falan yatmış.
  Hocam bu sonuçlara göre kanser olma ihtimali var mıdır? Kanser sonucuna ulaşırsak 75 yaşındaki bedeni tedaviyi kaldırabilir mi? Kafamız çok karışık yardımcı olursanız memnun oluruz.Teşekkürler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:12 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

   75 yaşında ve sigara içen bir kişide PET-BT’de akciğerde bu tür görüntüler ilk planda akciğer kanserini akla getirir. Biyopsi yapılarak teşhis kesinleştirilmelidir. Hastanın tedaviye uygunluğu yaşı ile değil genel sağlık durumu ile ilgilidir. Bazı hastalara 50 yaşında bile tedavi uygulanamazken 80 yaş üzeri bir çok hastaya ameliyat dahi uygulanabilmektedir.

 42. İlker Gümüşdere 02:51 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Annemin 15 yil onca Meme Ca dan ameliyatla memesi alinda. 1 yil once Kolon Ca dan ameliyat olup bagirsagi disari alindi. 1 yillik peroyodik kontrolunde kah tahlili temiz cikto fakat tomografi sonucunda farkli bulgular var. Raporda;
  -C50 Meme malign neoplazmı, tanımlanmamiş
  -Sol ac üst lob apekste 3,2 mm capa ulasan ve distalinde 3 mm ulasan şüpheli nodul imajlari izlenmistir diyor. Sizce durum ne olabilir? Yardımcı olursanız cok seviniriz.

 43. çiğdem 01:48 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,sizden akciğer tomografi sonucunu değerlendirmenizi isticem hocam morelim çok bozuk tüberkiloz için gittim ama bir türlü 3 haftadır tanı konulmadı tüberkiloza dair ama tomografi sonucu beni kanser olasılığında şüphe etmeme neden oldu lütfen bu sonucu değerlendirir misiniz değerlendirirseniz çok sevinirim şöyle;tetkik İV kontrast madde enjeksiyonu kullanılmadan gerçekleşmiş inceleme şöyledir; sağ akciğer üst lob posterior segmentte 11 mm çapında nodul çevresinde traksiyon bronşiolektazileri ve peribronşiolar buzlu cam opasite artım sahaları izlenmektedir (TBC öyküsü? Sekel? ) her iki akciğer apeksinde sekel fibro atelektatik dansite artım sahaları mevcuttur.Sağ orta lob lateral segmentte de majör fissür komşuluğunda lineer subsegmental atelektazi alanı izlenmektedir.Solda inferior lingular segmentte 3 mm çapında öncelikle sekel lehine değerlendirilen nodul formasyonu mevcuttur.İnceleme alanına giren üst batın kesitlerinde patoloji saptanmadı.Aterior mediastende rezidü timus dokusuna ait üçgen şekilli heterojen dansitede alan izlenmektedir.Mediastinal vasküler yapıların trase ve kalibrasyonları normaldir.Trakea karina ile ana broşlar ve dalları açıktır.Mediastinal patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmedi.Bilateral plevral yüzeyler normaldir.Plevral effüzyon izlenmedi.Kesit dahilindeki kemik yapılar doğaldır.Kalbin kontur ve büyüklüğü normaldir diyor. Yaşım 30 hocam cinsiyetim kadın hiç sigara kullanmadım ama 1 ,5 yıl evin tüm temizliğini ben yaptım temizlik malzemelerine karşı inanılmaz bir biçimde alerjim oluştu nefesim daraldı özellikle yumuşatıcı beni çok kötü yapıyor yumuşatıcının kansorejen içerdiğini okudum hocam kanser olmuş olabilirim diye düşünüyorum yorumlarsanınz bu sonucu çok sevinirim.Saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:06 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sigara içmemiş, 30 yaşında bir kadına ait bu BT raporunda akciğer kanserini akla getirecek herhangi bir bulgu söz konusu değil.

 44. merve yurtçu 18:24 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 65 yaşında sigara kullanıyor bt toraks sonucu sol akciğer üst lob posterior segmentinde santral yerleşimli 4*4 cm büyüklüğünde ışınsal uzanımları olan kitle izlendi. akciğerlerde üstlerde daha belirgin olmak üzere sentrilobüler amfizem bulguları dikkat çekmektedir bunun dışında sağ akciğer parankimine ait gross bir pataloji saptanmadı. trakea ve her iki ana broş açıktır. plevral effüzyon izlenmedi. özafagus torasik seyri olağandır. mediastende sağ paratrakeal alanda 11 mm çapında bir LAP izlendi. sağ hilusta 12mm sol hilusta 11mm çapında LAPlar saptandı. görüntü alanına giren üst batın kesitlerinde sol sürrenalde nodüler görünüm izlendi. akciğer ca metastaz olan hastada bu lezyonda metastaz göz önünde bulundurulmalıdır. yorumlarmısınız hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:44 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sağ akciğerdeki 4cm büyüklüğündeki kitle bu BT raporunda bir akciğer kanseri olarak yorumlanmış. Ayrıca böbreküstü bezinde metastaz şüphesi de var. Bunları kesinleştirmek ve gerçekten kanser mi yoksa başka bir durum mu olduğunu anlamak için PET-BT ve bronkoskopi yapılmalıdır. Eminim ki zaten bunlar doktorunuz tarafından planlanmış veya yapılmıştır. Sonuçlara göre tedaviniz planlanacaktır.

 45. yüksel 15:13 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  merhaba sevgili hocam babam 88 yaşında en son 31.01.2017 tarihinde yapılan BT.TORAKS. sonucunda tiroid bezi boyutları artmış olup parankim heterojendir.Toraks kemik yapıları veyumuşak dokular normaldir. arkus aortada kalsifiye aterom plakları mevcuttur.Mediastinal düzeylerde büyüğünün kısa çapı 9mm olanlenf nodları izlenmektedir.
  KTO artmıştır.Perikardial effüzyon veya kalınlaşma gözlenmemiştir.Trakea ve bronşlar açıktır
  Her iki akciğer parankimi normal olarakdeğerlendirilmiştir.Aktif infiltratif lezyon saptanmamıştır.Plevraleffüzyon ya da kalınlaşma gözlenmemiştir.
  Sağ akciğer orta lob ile alt lob posteriorda solda ise alt lob anterior bazalde infiltrasyona sekonder olabilecek içerisinde havabronkogramları bulunan opasite artışları izlenmektedir.Sağ orta lob bronşu takip edilememektedir. BRONSKOPİ ile tetkiki önerilir.
  sağ palevral aralıkta 13mm’ ye ulaşan effüzyon mevcuttur.
  Kesitler dahilinde karaciğerde büyüğü yaklaşık 4.5cm boyutlu çok sayıda hipodens lezyon izlenmektedir.Elektif şartlarda US ile değerlendirilmesi önerilir.
  Sağ böbrek orta kesim medialde yaklaşık 3cm boyutlu kortikal kist izlenmiştir.
  Her iki meme retroareolar doku kalınlığı artmıştır(jinekomasti?)hocam çıkan sonucumuz bu doktorumuz da kanser başlangıcı olabilir diyor net bişey söylemiyor nasıl tedavi ettiririm şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:36 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

   Henüz teşhis ortada yokken tedavi planlanamaz. Bronkoskopi sonrası teşhisin kesinleşmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 46. Merve uçar 04:25 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam, annem 60 yaşında , onceki yıllarda sigara kullanmisti

  Öksürük şikayeti ile gittiği doktor bronşit tanisi koydu iğne ve antibiyotik tedavisi oldu

  Geçen hafta sıtma ve hafif öksürük şikayeti olarak acile götürdük, kanli balgam yok,BT toraks sonucunu sizinle paylaşıyorum,

  …Her iki akciğer havalanması azalmıştır

  ..Sağ akciğer alt lobposterobazal ve alt lob superior segmentte içerisine hava bronkogramlarinin izlendiği ponomonik infiltrasyon alanı ve sağ akciğer hilus düzeyinde ve alt lob superior segmentte noduler ( en büyüğü 10 mm) infiltrasyon alanları izlendi

  ,,,,Sağ akciğer alt lob posterobazal ve alt lob superior segment plevrasinda kalınlaşma izlenmektedir

  ,,,,Sol akciğer alt lob antrobazal plevrasinda kalınlaşma, plevradan parankime uzanan sekel fibrotik çekintiler saptandı

  ,,,Kto kalp lehine bozulmuştur

  ,,,,Dorsalomber vertebra korpuslarinda dejeneratif değişiklikler izlendi

  ,,,Karaciğer parankiminde kalsifikasyon izlendi

  ,,,Safra kesesi içerisinde 1 adet 8mm hiperdens taş ile uyumlu görünüm izlendi

  Hocam şimdiden teşekkür ederim ve size kolaylıklar dilerim .

 47. Esra 12:17 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  Sol akciğer alt lobda izlenen konsolidasyon alanları nda getirirken tarzda patolojik artmis18f_fdg tutulumu izlenmektedir de sağ alt paratrekeal yaklaşık 2.5 cm boyutlu yağlı gülüşlü lenf nodunda ,subkarinal büyüğü 1.2cm kısa akslı ikiadet lenf nodunda SUV maks4.9 artmış sağ üst alt paratrekeal diğer lenf nodlarindamediastinalvaskuler yapılar ile eş ve hafif düzeylerde artmış 18f-fdg tutukluları izlenmektedir sağ kulak kanat anterior kesiminde izlenen kırık lezyonda patolojik artmis18f_fdg tutulumu izlenmektedir diğer tüm vücut bölgelerinde radyoaktivite in fizyolojik dağılımı mevcuttur

 48. EMEL 11:32 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  AYRICA CA 125 DEĞERİ :414

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:11 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bu bulgular ileri evre bir akciğer kanserine işaret ediyor. Ameliyat bu evrelerde fayda sağlamaz. Biyopsi ile kanserin hücre türü tespit edilerek hasta için uygun tedavi (kemoterapi, akıllı ilaçlar – hedefe yönelik tedavi- veya immunoterapi) planlanmalıdır. Ayrıca bir beyin MR yaptırmanızda fayda var. PET-BT beyini değerlendirmede yetersizdir. Acil şifalar dilerim.

   • Emel 16:17 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

    Hocam bu cevap benim cevabım mı emel e cevapmi

   • Emine 22:01 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

    Hocam bir cevap yazarsaniz sevinirim
    Babamin biyopsi sonucu
    Sol alt akciger lop tumoral olusumla tikali yaziyor

 49. EMEL ÖZCAN 11:14 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  BABAM 40 YIL SİGARA İÇTİ, PAY PASS OLDU VE 4 DAMARI DEĞİŞTİ. YILLAR İÇİNDE ABDOMİNAL AORT ANEVRİZMA SI GEÇİRDİ VE KELEPÇE TAKILDI. BÖBREK YETMEZLİĞİ 1,6 YA CİVARLARINDA AYRICA KOAHI VAR, BUNUN İÇİN ÜÇ AYLIK DÖNEMLERDE TAKİP EDİLİYOR. DOKTOR FERRİTİNİ YÜKSEK DİYE (800 CİVARLARI) BAZI TESTLER VERMİŞ. YET TESTİNDE ÇIKAN SONUÇ:
  SAĞ AKCİĞER ÜST LOB POSTERİOR SEGMENTTE PLEVRAYA GENİŞ TABANLA OTURAN 42X52X46 MM BOYUTUNDA YOĞUN KARAKTERDE AETMIŞ FDG TUTULUMU GÖSTEREN(SUV MAX22,8) 6.KOT POSTERİORUNDA İNVAZYON OLUŞTURAN MALİGN TUMORAL PROSESLERİ DÜŞÜNDÜREN KİTLE LEZYON İZLENMEKTEDİR. SAĞ AKCİĞER ÜST LOB ANTERİOR VE POSTERİOR SEGMENTLERDE BÜYÜĞÜ 6MM BOYUTUNDA MALİGNİTE ŞÜPHELİ İKİ ADET NODÜLER LEZYON İLE BİLETERAL AKCİĞER PARANKİMİNDE DAĞINIK YERLEŞİMLİ MİLİMETRİK BOYUTLU BİRKAÇ ADET NODÜLER LEZYON VE SAĞ AKCİĞER ALT LOB SPERİOR SEGMENTTE PLEVRA İLE İLİNTİLİ 13X18MM BOYUTUNDA DÜZENSİZ DANSİTE ARTIŞ ALANI GÖZLEMLENMİŞTİR.SAĞ HEMİTORAKSTA EN GENİŞ OLDUĞU YERDE 12 MM BOYUTUNDA PLEVRALEFFÜZYON KALINLAŞMA MALİGNİTE ŞÜPHELİDİR.
  MADİASTENDE BİLATERAL ALT VE SAĞ ÜST PARATRAKEAL SAĞ HİLER ALANDA BÜYÜĞÜ 1,5 CM BOYUTUNDA HİPERDENS LAP LAR İZLENMİŞTİR.
  STERNUMDA GEÇİRİLMİŞ BY PASS CERRAHİSİNE AİT METALİK SÜTÜR MATERYALLERİ GÖZLEMLENMİŞTİR.
  SAĞ AKSİLLER FOSSADA BÜYÜĞÜ 13MM BOYUTUNDA BİR KISMININ HİLUSU SEÇİLEBİLEN METASTAZ ŞÜPHELİ LENF NODLARI İZLENMİŞTİR.
  SAĞ BÖBREK HİPOPLAZİK GÖRÜNÜMÜNDEDİR.
  İNCELEME ALANINDA GİREN TÜM VİCUDUN DİĞER KISIMLARINDA PATOLOJİK SAYILABİLECEK FDG TUTULUM ODAĞI SAPTANMAMIŞTIR.

  SİZDEN RİCA BUNUN NE ANLAMA GELDİĞİNİ LÜTFEN AÇIK AÇIK YAZMANIZ
  BİZDE HAZIRLIKLI OLMAMIZ GEREKİR

  PARÇA ALINMASI GEREKİR DENİDİ, İYİ YADA KÖTÜ HUYLU
  KÖTÜ HUYLU OLMA OLASILIĞI VARMIDIR? BABAMIN KRONİK RAHATSIZLIKLARI VAR AMELİYAT EDİLEBİLİRMİ?
  ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:46 de 29 Ocak 2017 - Yanıtla

   Emel hanım, burada ileri evre bir akciğer kanseri söz konusu. Biyopsi sonrası uygun tedavi planlanacaktır. Ameliyat bu evrede uygulanmaz. Geçmiş olsun.

   • emel 17:15 de 14 Şubat 2017 - Yanıtla

    SEMİH BEY MERHABA
    babamın patolojı sonucu çıktı küçük hücreli dışı akciğer korsinomu diyor raporda.
    beyin emarı istediler bu akşam çekilecek, ameliyat edelim diyorlar, buda bir şans diyorlar
    bu bize son evresinde olmadığınımı gösteriyor? tek umudumuz.
    Sizden cevap bekliyorum, ilginiz için çok teşekkür ederim.
    Ameliyat olmalımı?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:55 de 14 Şubat 2017 - Yanıtla

     Ameliyat kararını vermek için hastayı ve hastaya ait bir çok test sonucunu görmek gerekir. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket edin. Acil şifalar diliyorum.

 50. Hamdi SAĞLAM 15:04 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhabalar hocam

  Abimi 26/01/2017 tarihinde Düzce Üniversitesi nezaretinde Ankara Pozitron nükler tıp görüntüleme
  PET’e getirdim. Sonuç olarak Sağ akciğer üst lobda trakea sağı, paramediastinal alana invaze primer hadisede, sağ paratrakeal ve karinal lenf nodlarında patolojik F-18 FDG tutulumu
  Durumu nedir ona göre randövü almak istiyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:01 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

   Sağ akciğer üst lobda kanser olasılığı son derece yüksek bir tümör ve bazı lenf bezlerinde yayılma (metastaz) şüpheli görüntü elde edilmiş. Bir an önce EBUS yöntemiyle biyopsi yapılarak sonucuna göre uygun tedavisi planlanmalıdır. Geçmiş olsun.

 51. Tahir TAŞKOPARAN 13:10 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba Hocam babamın bulguları aşağıdaki şekildedir. PET CT si dün yapıldı (26.01.2017) henüz raporu çıkmadı
  Aşağıda yazılan radyoloji raporu bulguları konusunda bizi aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
  Mediastende büyükleri sol alt paratrakeal 9 mm, sol hiler 10 mm, subkarinal 10 mm çaplarında birkaç adet LAP mevcuttur.
  Sol akciğer üst lob anterior segmentte 44X37X70 mm (APXTRXKK) boyutlarında nediastinal plevraya invaze spiküke konturlu malign karakterli kitle izlenmektedri. İnferiorda kitlenin ve pulmoner trunkus ile yakın komşuluğa mevcut olup aradaki yağ planları seçilememktedri. Lümende düzensizlik izlenmemekle birlikte mikroinvazyon dışlanamaz.
  Solda oblik fissürde milimetrik nodüler kalınlık artışları izlenmiştir (plevral metastaz? intrafissüral LAP’lar?)
  Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte subplevral yerleşimli 10 mm, büyüklükleri sağ akciğer üst lob anterior-posterior segmentler bileşkesinde lateralde intraparan yerleşimli ve 10 mm çapında düzensiz konturlu, sağ akciğer laterobazal segmentte periferal ve intraparankimal yerleşimli 5 mm çapında nodüller izlenmiştir (metastaz?)
  solda ayrıca alt lob komşuluğunda diafragmatik plevra ve posterior plevral düzeylerde en büyükleri 15 mm çapa ulaşan düzensiz plevral nodüler kalınlık artışları izlnmiştir. (plevral metastaz?)
  İnceleme düzlemine giren abdominal kesitlerde sol sürrenal bez lateral bacağında nodüler kalınlık artışı izlenmiştir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:59 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

   Burada sol akciğerde kanser şüphesi son derece yüksek bir tümör rapor edilmiş. PET bulguları ve yapılacak biyopsi ile bir an önce teşhisi ve evresi kesinleştirilerek tedavi planlanamalıdır. Acil şifalar dilerim.

 52. Murat 16:30 de 22 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam iyi çalışmalar daha evell 10 sene önce tüberküloz geçirdim sol akciğer de leke kalmıştı yaklaşık 1 ay önce sırtımdan ve göğüsmde ağrı oluyor Dr gitim tamagrofi kan tahlili sonrası yoğun intahap dendi 14 tane penisilin iğne oldum Dr gittim bana pt CT çektirdi çıkan sonuç sol akciğer üst lopta apikoposterior segemntin tümünü içine alan 8*6.5cm boyutlarında santrali hipometabolik perileri hipermetabolik kitle(suv12_16) sağ akciğer parankim alanlarda mediasten ve hiler bölgede sağlık fizyolojik sinrlardadir solda minimal serbest plevreal sıvı izlenmektedir pelvik taramada fdg tutulumu sapatnmamis iskelet sistemi taramasında sol 3 kotta kitlenin oluşturduğu invazyona bağlı artmış fdg tutulumu dikkat çekmekte olup diğer alanlarda fdg dagalim fizyolojik sınırdır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:31 de 23 Ocak 2017 - Yanıtla

   Murat Bey, burada akciğer kanseri olasılığı son derece yüksek bir kitle mevcut. İğne biyopsisi ile tanı kesinleştirildikten sonra ameliyatla kanserli akciğer lobunun çıkartılması gerekir. Tümör kaburgayı da invaze ettiğinden bu kaburga alanı da lobla birlikte çıkartılmalıdır. Kanserin nüks etmemesi için ameliyatın tecrübeli bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Hızlı davranmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 53. izzet demir 23:33 de 19 Ocak 2017 - Yanıtla

  Babam yemek yiyemiyordu yedigini istifra ediyordu bu yuzden hastaneye gitti.Hastanede iki hafta kadar yatti.kendisine tomografi cekildi..tomigrafi sonucu şu şekilde: sağ akciğer apikal segmentlerde 8 mm kistik nekrotik alanları bulunan nispeten düzensiz vasküler yapılara yakın komşulukta kitlesel lezyon izlenmektedir.. her iki akciger parankiminde yer yer amfizematöz değişiklikler izlenmektedir.Her iki akciger apikal segmentlerde sekel fibrotik yapilanmalar izleenmeltedir..Bu tespitler sonucunda babamin ne yapmasi lazim doktor bir parca alacaz demis oda parca alinirsa daha da yayilir dusuncesinde aldirmak istemiyor..Sizin bu konudaki dusunceniz nedir tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:39 de 21 Ocak 2017 - Yanıtla

   Öncelikle 8mm bir lezyon KİTLE olarak tanımlanmaz. Ayrıca 8mm ve damarlara yakın lezyondan parça alınması neredeyse mümkün değildir. Burada verdiğiniz bilgilerde bir yanlışlık olmalı. Filmlerinizi görmeden bir değerlendirme yapabilmeme olanak yok.

 54. Nurcan Özkurt 21:38 de 19 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba annem 2ay önce hastalandı hastaneye yatırıldı ve tahlilleri yapıldığında sonuç crp 215 ve tomografi çekilldi akciğerde pretrakeal alanda 27 ve 18mm çaplarında lenf nodları görülmüştür. Bilateral akciğer parankiminde degeneratif değişiklikler izlenmiştir. bu ne .demektir yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 55. Gülşah 20:50 de 16 Ocak 2017 - Yanıtla

  Doktor bey merhabalar…Annem 54 yaşında,sigara kullanıyor.Göğsünden sırtına yayılan ve yaşam kalitesini düşüren ağrıları nedeniyle doktora göründü.Kalp grafiğinde herhangi bi sorun görünmüyor,kemik ölçümü yaptırdık çok hafif kemik erimesi başlangcı olduğunu söylediler.Göğüs uzmanı renkli tomografi istemişti sonucu görünce 3 ay sonra tekrar film çekileceği söylenmiş.Aynen şu ifadeler yer alıyor;
  Akciğer parankim alanlarında sentriasiner amfizem ile uyumlu bulgular izlendi.
  Sağ akciğer alt lob posterbazal segmentte sentriasiner yerleşimli 15 mm çapında düzgün konturlu kalsifiye sekel nodül izlendi.
  Sağ akciğer üst lob parankiminde birkaç adet nonspesifik en büyüğü 4mm çapında pulmoner nodül izlendi.Parankimde ek lezyon saptanmadı.
  Anneme yalnızca ağrı kesici verildi,bu 3 aylık süreç içerisinde başka bir uzmana ek tetkik yaptırmamız gerekir mi?Ciddi bi sorun var ise ne gibi bi tedbir alabilirim beni yönlendirebilir misiniz lütfen?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:15 de 16 Ocak 2017 - Yanıtla

   Kalsifiye (kireçlnemiş) akciğer nodülleri geçirilmiş akciğer hastalıklarının kalıntılarıdır ve önemli değildir. Bununla birlikte annenizin sigara öyküsü olduğu için 74 yaşına kadar her yıl 1 kez düşük doz, tarama amaçlı toraks bilgisayarlı tomografisi ile yeni oluşabilecek bir kanser olasılığı açısından takibi gerekir.

 56. Tarık baysal 00:21 de 8 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merahaba hocam ,
  Babamin yaşi 78 kronik buronsit hastasi kendisi sırt ağrısı sikayetiye göğüs hastaliklari dr etkikleri muayenesi sonra Bt tomografi cekildi:sol akciger ust lob da 52×41 mm boyutlu spiküle konturlu kitlesel lezyon izlenmistir hastamiz kötü huylu kansermidir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:45 de 8 Ocak 2017 - Yanıtla

   Akciğerde ortaya çıkan bu ölçüde kitlelerin büyük çoğunluğu akciğer kanserine bağlıdır. Hastanızın sigara öyküsü varsa bu çok daha anlamlıdır. PET-BT ve gerekirse biyopsi ile İleri tetkik şart.

   • tarık baysal 20:12 de 8 Ocak 2017 - Yanıtla

    Gögüs hastalikları doktorumuz bt tomogrofi eşliğinde iğne biyospsisi istedi 1 hafta öncesinden pet taraması yapticaz iğne biyosi tarihi 16/01/2016 bt iğne biopsisi 10/01/2016 pet taramasi. pet taramasini 1 hafta önceden yapilmasinda bi sakinca varmi. Hastamiz seyrek sigara içen biri 20 senedir sigara icimini kesmiştir geçirmiş oldugu zature ve tiberkiloz hastalıkları vardi

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:43 de 9 Ocak 2017 - Yanıtla

     Biyopsi için PET-BT’den sonra 6 saatlik bir bekleme süresi dahi kullanılan nükleer maddenin yok olması için yeterlidir. Sonuçlar çıktığında kanser olup olmadığı, kanser ise evresi belirlenmiş olacağından evreye uygun tedavi yöntemi-yöntemleri planlanmalıdır. http://www.akcigerkanseri.com/tedavi/ sayfamızda tedavi seçeneklerini ve hangi evrede hangi tedavinin uygulanması gerektiğini görebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

   • Cansel 02:46 de 13 Ocak 2017 - Yanıtla

    Merhabalar hocam bnm bir yakınımda F18 Fdg 25×30 mm çapında kanser var ama diğer bütün hiç bir yerinde izlenim görülmemiştir. Sizce durumu nasıl?

 57. Erdem 01:28 de 7 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam 21.05.2015 thorax BT mediasten degerlendırmesi sınırlı izlenebildilgi kadarıyla prevasküler ve aorta pulmonet pencere düzeyinde milimetrik boyutlarda 2-3 adet lenf bezi dikkat çekmiştir vsvs..sag akciğerde 4.6*5.7 mm boyutunda düşük dansiteli nodül formasyonu izlenmiştir …sonuç sol hemitoraskta volüm kaybı ve plevral efüzyon ampiyem? vsvs… 13.08.2015 thorqxvtom.spiral akciğer pqrqnkim alqnlarının değer kendi resimde sol akciğer üst lob antetior segmentte PERİFERİK ALANDA 2.5*2 CM boyutlu çevre pqrqnkim dokularda vasküler yqpıları kendine çeken girdap şeklinde spikule uzanımları bulunan round atelektazi açısından anlamlı olabilecek kitle mevcuttur sol hemitoraksta çizgi şeklinde minimal plevral sıvı mevcuttur 28.08.2015 TÜMOR FDG PET : BAŞ BOYUN BÖLGESİNDE F-18 FDG TUTULUMU FİZYOLOJİK SINIRDADIR. TORAKS : SOL AKCİGER ÜST LOB ANTERİOR SEGMENT LATERALİNDE PLEVRADA İZLENEN KALINLAŞMA DÜZENSİZLİK VE NODÜLARİTE PATOLOJİK F-18 FDG (TUTULUMU MEVCUTTUR SUV max:3.4 ) HER İKİ AKCİGER PARANKİMİNDE VE MEDİASTENDE F-18 FDG TUTULUMU FİZYOLOJİK SINIRLARDADIR BATIN ORGANDA,PELVİK ORGANLARDA,İSKELET SİSTEMİNDE F-18 TUTULUMU FİZYOLOJİK SINIRLARDADIR 22.12.2016 Bilgi.thorax tom spiral sonucu ( Kalp boyutları artmıştır sol hemitoraxta minimal sıvı mevcuttur sol akciğer üst lob anterior segment bazelinde lateralde tabanı plevraya oturan yaklaşık 27*20 mm boyutlu düzensiz konforlu kitle lezyonun mevcuttur lezyon çevresinde fibrotik atelektatik uzantılar izlrnmektedir.parankimal çekinti mevcuttur 13.08.2015 tarihli eski tetkikler karşılaştırulınca lezyonda anlamlı şekil ve boyut değişikli saptanmamıştır ROUND ATELEKTAZİ?MALİGNİTE? HOCAM 21.05.2015 de çekilen BT deki 4.6*5.7 mm nodül diğer BT lerde çıkmıyor ama o BT de çıkmayan 27*20 mm nodül diğer BT lerde çıkıyor sizce bu normalmidir buradaki doktorlar sol akciğerinde zar kalınlaşması var diyor çok nefes darlığı çekiyorum hocam ama sizin çalışmalatınıza baktım 2-3 cm kesip zarı soyuyor hatta kanser ameliyatı yapıyorsunuz buradaki doktorlara söyledim seni göğsünden sırtına kadar kescem gözümün görmesi lazım ben yapamam öyle ameliyat diyor sizce bu nodüller tehlikelimidir birde pet BT de tutulum var diyor uzun oldu kusurq bakmayın hocam saygılarımla ALLAHA EMANET OLUN

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:29 de 7 Ocak 2017 - Yanıtla

   Plevra denilen akciğer zarında ortaya çıkan ve PET-BT’de malinite yönünden (habis tümör) şüpheli tutulum görülen lezyon için VATS adı verilen kapalı yöntemle lezyonun çıkartılması gerekir. Ancak patoloji incelemesi ile bu nodüllerin tehlikleri olup olmadığı anlaşılabilir. Açık ameliyatı önermem. Acil şifalar dilerim.

 58. Eylül 08:19 de 31 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sayın hocam ben diyarbakırdan
  Babama henüz bir teşhis bırakılmadı zatürre deniliyor .ama belirtiler bu hastalık yönünde seyrediyor babam kalp hastası yeni anju yapıldı ve damarına 2 tane stent takıldı .budurumun ardından bu hastalık boy gösterdi ve şuan hastanede yatıyor hocam bronskopi yapılması gerekiyor babam kalp hastası ve yeni anju yapılması sebebiyle korkuyoruz risk varmıdır yada napmaliyiz lütfen bize bir yol gösterin çok korkuyorum hocam imkansızlıklar ve babamı bir kız evladı olarak kaybetmekten çok korkuyorum lütfen bize yardımcı olun hocam lütfen

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:59 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

   Hastanede yatmakta olan hastanız için bronkoskopi öncesi kan sulandırıcı ilaçları keserek bronkoskopi yapacaklardır. Ayrıca çekilecek PET filmi ile hastalığın evresini tespit ederek uygun tedaviniz planlanacaktır. Geçmiş olsun.

 59. bayram 15:32 de 30 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam… Geçtiğimiz yıl sırt ağrısı şikayeti ile gittiğim özel bir hastanede film ve tomografi çekildi. Doktor bir lekeden şüphelendiği için buna başvurmuştu. eski bir enfeksiyon lekesi dedi. Bu yıl da çekildiğim bir filme bakan doktor o lekeden şüphelenerek PET BT istedi. Ancak radyasyon içerdiği için tehlikeli olduğu yönünde bilgiler var. öksürük yok nefes darlığı yok… sizce çektirmeli miyim??

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:49 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

   Filminizi gören bir doktor önemsiz bulmuş diğeri ise önemli bir durumdan şüphelenerek PET istemiş. Akciğerdeki lezyonların değerlendirilmesi önemli tecrübe gerektiri. Bu nedenle eski ve yeni filmlerinizle birlikte mümkünse hastanemize başvurunuz. Bu mümkün değilse bu konuda tecrübeli başka bir merkeze başvurarak yeni bir görüş alınız. Bunu yapmadan PET çekilmesini önermem.

 60. AHMET SEVİM 12:37 de 26 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhabalar Hocam,

  3 yaşında bir oğlum var. Anne karnında hamileliğin 4. ayında tespit edilen pulmoner sekestrasyon teşhisi ile İyi bir hekim kontrolü ve desteği ile doğum yaptıktan sonra doğum güzel ve sorunsuz bir şekilde geçti. 6 Aylıkken sağ akciğerin en alt lobu alındı. Fakat 1 Yaşından sonra 2 aylık düzenli aralıklar ile enfeksiyon geçiriyoruz. Başta da dediğim gibi 3 Yaşında şuanda ve Akciğerinde BT sonucu değerlendirmesinde ;
  Her akciğer üst lobunda, sağ akciğer orta lobta ve sağ akciğer alt lobta buzlu cam densitesinde alanlar ve birbirleri ile birleşme eğilimi gösteren nodüller konsilidasyon alanları izlenmektedir. Bulgular akciğer enfeksiyonu ile uyumludur.
  şeklinde Radyoloji Raporu mevcut. Korkulacak bir durum varmıdır ve ne yapmamız gerekmektedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:24 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bunlar şu anda geçirilen bir akciğer enfeksiyonu bulguları. Mümkünse çocuk göğüs hastalıkları uzmanına, bu mümkün değilse tecrübeli bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurunuz. Geçmiş olsun.

 61. Halil attar 23:47 de 22 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam saygılar,
  Bt sonucuna göre subkarnial alanda 9.5 mm kısa akslı yine prekarnial alanda 4.5mm kısa akslı nodu ile uyumlu yumuşak doku dansiteleri mevcuttur.
  Hocam yaşım 42 ve sigara kullanmıyorum
  Takip veya ileri bir tetkik gerekir mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:19 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

   Halil Bey, bu bulgularda endişe edilecek bir durum yok. Lenf bezlerinin çapı 12mm’yi geçmedikçe önemli değildir. Takip gerekmez.

 62. Zülkifil ÖZER 04:05 de 22 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sayın Hocam 78 yaşındaki babamın merdiven çıkarken nefes darlığı sorunu var. Başkaca da akciğerle ilgili bir şikayeti yok. Çektirdiğimiz tomografi raporu aşağıdadır. Endişe edilecek bir durumu var mı? Allah razı olsun.

  Teknik: IVKM verilmeden aksiyal planda 5 mm kalınlığında kesitler
  Kontrastsız Toraks BT İncelemesi
  Bulgular:
  IV kontrast madde verilmediğinden mediastinal oluşumların değerlendirilmesi suboptimaldir.
  Kalp kontur ve büyüklüğü normaldir.
  Mediastinal ana vasküler yapılar doğaldır.
  Trakea ve ana bronşlar açıktır.
  Mediastende patolojik boyutlu lenf nodu saptanmadı .
  Sağ akciğer alt lob posterobazalde plöroparankimal fibrotik değişiklikler izlenmektedir.
  Vertebralarda dejeneratif değişiklikler mevcuttur.

  • Mahmut 21:30 de 23 Aralık 2016 - Yanıtla

   Değerli Hocam annemden kanserli tümör ameliyatla alındı patoloji sonucu asagida
   1 konjesyon . Sağ akciger alt lop lobektomi
   2 Elastofibrom gogus duvarı eksis yön
   3 Reaksiyon lenf modülleri . 6 adet . Mediasen
   3 adet 4 nolu lenf nodu
   1 adet 7 nolu lenf nodu
   1 adet 8 nolu lenf nodu
   1 adet 11 nolu lenf modu
   Lobektomi metaryalinde rezidu tümör yoktur.
   Değerli hocam annemim bu sonuçlarına göre kemoterapi görmesine ihtiyaç var mı

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:33 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

    Mahmut Bey, tümörün cinsi, alınmış olan lenf bezlerinde tümör olup olmadığı ve tümörün çapı yazmış olduğunuz bilgi içerisinde mevcut değil. Kemoterapi tümör çapının 4cm’den daha büyük veya lenf bezlerinde metastaz (sıçrama) bulunmuş olan hastalarda uygulanır. Ayrıca küçük hücreli tümörlerde ameliyat sonrası her durumda kemoterapi gerekir. Eksik bilgileriniz üzerinden kemoterapi alıp almamanız konusunda bir yorum yapmam olanaksız. Doktorlarınıza danışınız. Geçmiş olsun.

 63. deniz 14:04 de 21 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam iyi günler babamın kuru bi öksürüğü varı yaklaşık 3 yıldır sigara hiç kullanmadı 60 yaşında tomografi sonucu HER İKİ AKCİĞERDE ORTA ZONLARDA HAFİF BRONŞEKTAZİK DEĞİŞİKLİK İZLENDİ diyor. nedir acaba cevaplarsanız sevinirim.

 64. Melike DÖNMEZ 12:16 de 21 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  Annem normal hayatına devam ediyordu hiç bir şikayeti yoktu.45 yaşında ve sigara kullanmadı hayatı boyunca Son zamanlarda kolu uyuşmaya başlamıştı doktora gittik akciğer filmi çekildi ve tahliller yapıldı ve sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?
  Paranazal sinüslerin havalanma alanları açıktır. Nazal septum orta hatta yer almaktadır. Nazal konkalar normal konfiigürasyon ve boyutlarındadır.
  Paratroid lojlarda adenoma ait olabilecek yer kaplayıcı oluşum saptanmadı.
  Bilateral parotis submandibuler bezler normal boyut ve konfigurasyon ve sinyal instensitelerindedir. subligual bez lojlarında patolojik sinyal instensitesi izlenmedi.
  Paraferangeal ve paralaringeal yağ planları açıktır.
  anavasküler yapılar normal kalibrasyonda izlendi
  Tetkik alanına dahil adale ve kemik dokular normaldir.
  SAĞ AKCİĞER ÜST LOB ANTERİORDA MEDİASTENE İNFİLTRE OLUP, RETROSTERNAL BÖLGEDEN YUKARDA SERVİKAL BÖLGEYE UZANIM GÖSTEREN SINIRLARI TROİD LOB UÇTAN NET OLARAK AYIRT EDİLEMEYEN GENİŞ MALİNG KARAKTERDE SOLİD TÜMORAL KİTLE MEVCUTTUR.
  Beni aydınlatabilir misiniz hocam bu ne demek oluyor acaba?

  Saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:20 de 21 Aralık 2016 - Yanıtla

   Melika Hanım, raporunuzda radyoloji uzmanı meslektaşımız bunun kötü huylu bir tümör özelliğinde olduğunu belirtmiştir. Ancak hastanızın sigara öyküsünün olmaması ve kitlenin ucunun troid bezine uzandığını belirtilmesi bunun iyi huylu bir oluşum olan guatrın göğüs boşluğuna uzaması da olabileceğini gösteriyor. Filmlerinizi incelemeden kesin bir yorum yapabilmem olanaksızdır. Acil şifalar diliyorum.

 65. Yasemin yılmaz 23:55 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam babam akciğer kanseri adenokarsinom 4.evre.15 ay oldu bu hastalığa tutulali.alk geni pozitif çıktı ve xalkori kullandı.akcığerdeki tümörü 2.5 cm den 7mm e düştü. Fakat çekilen beyin mr da beyine metaztas yaptığını söyledi doktorumuz. 10 seans radyoterapi aldı.radyoterapi aldıktan 1ay sonra babam tekrar kötüledi. Yürüyemez konuşamaz oldu.beyin olasılığından sıvı alındı ve sonucunda hücre şeklinde çok sayıda metaztas yaptığı söylendi.ve tıbben yapilacak bişeyin kalmadığını söyledi doktorumuz. Ben bu immunaterapi hakkında bilgi almak istiyorum.bizim doktorumuz immunaterapiyi hiç uygulamadı.babam hiç sigara içmiş biri değil.immunaterapi babamda fayda sağlarmi hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:49 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

   İmmunoterapi için tümörden alınmış olan biyopsi materyalinde PLD-1 çalışması yapılması gerekir. Bu sonuca göre medikal onkoloji uzmanınız size bilgi verebilir. Çok geçmiş olsun.

 66. Mustafa 22:34 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam annem 58 yaşında hiçbir klinik şikayeti yok tesadüfen asansör kazasi sonucu çekilen tomografide 10mm 12mm boyutlarında sınırları duzenli sol alt interior lobda nodul gozlemlendi sigarayi 10 yildir birakmis durumda öncesinde 20 yillik sigara kullandi ailesinde akciger kanseri yok nasil bir yol izlenmeli degerli yorumlarınızı bekliyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:54 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

   Nodül 12mm ise önemli bir bulgudur. Nodülün radyolojik özelliklerini görmeden kesin bir yorumda bulunabilmem mümkün değil.

 67. hande 20:10 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sayın Hocam: Erkek kardeşim 42 yaşında,Uzun zamandır sigara kullandı ancak son 5 aydır sigarayı bıraktı.Nefes darlığı sol göğsünde ağrı ve sırt ağrısı şikayeti var.
  2016 ağustos ayında yapılan BT de :” Sol Akciğer alt lob laterobazal segmentte 12×10 mm boyutlarında lobule konturlü santralinde kaba kalsifikasyon bulunan yumuşak doku dansitesinde nodüler lezyon izlendi.(Soliter Pulmoner Nodül ? Metazstaz? ) ileri tetkik önerilir. ”denilmektedir.
  2016 Aralık ayı başında yapılan Kontrastsız Toraks BT sonucunda ise ”:Hastaya kontrast madde verilmediğinden Mediasten ve ana vasküler yapıların değerlendirilmesi suboptimaldir.Toraks duvarı kas ve yumuşak dokuları tabiidir.Kemik yapılarda osteodejeneratif değişiklikler izlendi.Trekea ana bronş ağacı ,ana vasküler yapılar kalp ve özofagus doğal olarak değerlendirildi.Kontrast madde verilmediğinden Mediasten ve Hiler lenf nodu değerlendirilmesi suboptimaldir.Hastanın sol alt lob laterobazal segmentte lobule konturlu yumuşak doku dansitesinde 11×11 mm boyutlarında nodüler opasite izlendi”. denilmektedir.
  Değerli yorumlarınız ve önerileriniz nelerdir hocam? Saygılarımla….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:52 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

   Hastanın yaşı, nodülde kalsifikasyon olması be 6 aylık sürede büyüme göstermemesi sebebiyle malin bir tümör olasılığı düşük olduğundan 6 ay sonra yeni bir BT kontrolü öneririm.

 68. ramazan 13:16 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

  KONTRASTLI TORAKS BT İNCELEMESİ; Toraks üst açıklığından başlayarak diafragmaya kadar alınan kesitlerde ; **Sol tiroid lobu
  retrosternal uzanım göstermekte olup, sol tiroid lobu alt polde kaba kalsifikasyon içeren 2,5×3 cm çapta nodül izlenmiştir. Aorta, pulmoner
  konus, her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir. Mediastinal genişlik olağandır. Kalp normal büyüklük ve konfigürasyondadır.
  Perikardium normal kalınlıktadır. Her iki akciğerin bronkovasküler dağılımı normal sınırlarda izlenmiştir. Pulmoner vasküler yapılar
  normaldir. Akciğerlerin havalanması ve damarlanması normal sınırlardadır. **Sol akciğer üst lob posteriorda santral yerleşimli, lobüle
  konturlu, 3,6×4,5 cm çapta kitlesel lezyon izlenmiştir. Bronkoskopik inceleme-histopatolojik tanı önerilir. **Solda fissür kalındır. Sağ akciğer
  üst lob bazalde milimetrik yumuşak vasıflı parankimal nodüler dansite izlenmiştir. Plevral sıvı saptanmamıştır. Kemik yapılar normaldir.
  SONUÇ: *** Solda santralde kitlesel lezyon. Saygılarımla,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:17 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

   Sol akciğerde kanser olasılığı yüksek bir tümör mevcut. PET-BT ve bronkoskopi yapılarak teşhis ve evre saptanarak uygun tedavi planlanmalıdır. Yayılma yoksa ameliyatla tümörlü bölgenin çıkartılması gerekir. Ameliyat gerekirse kapalı yöntem tercih edilmelidir. Acil şifalar diliyorum.

 69. Nurgül 12:20 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

  42 yaşında 25yildir günde 1 paket sigara içen bayanim 2.5 ay önce uzamış gribal enfeksiyon sonrası çekilen tomografide amfizematoz değişiklikler ve 10 mm hava kisti çıktı. Sigarayı bıraktım iki ay oldu ancak yaklaşık bir aydır sol köprücük kemiği altında ağrı olustu sırtta ağrı elektrik çarpması gibi usume titreme var kötü birşey olabilir mi diye korkuyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:48 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bu BT raporunuzda önemli bir durum yok. 55 yaşından sonra yılda bir kez düşük doz Toraks BT ile kontrolünüz gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 70. secil 12:16 de 16 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam

  akciger pataloji sonucu sonrasi gelen tani asagidaki gibidir. yorumlamanizi rica ederim

  tani:1 MİKROİNVAZİV ADENOKARSİNOM SOL ALT LOB WEDGE REZEKSİYON
  tumor capı:1 cm dir
  0,3 cm lik invazyon alani mevcuttur.
  lenfovaskuler emboli izlenmemistir.
  perinoral invazyon izlenmemistir.
  brons cerrahi sinir intakttir.
  buyuk damar cerrahi sinir intaktir.
  2. reaktif lenf nodlari 6 adet diseksiyon ( peribronsiyal alan 1 adet frozen sonrasi 5 kodlu metarial 1 adet forezen sonrasi 8 kodlu metarial 1 adet , frozen sonrasi 10 nodlu metarial 1 adet , frozen sonrasi 11 kodlu metarial 2 adet )
  3. RESPRATUVAR BRONSİOLIT ile uyumlu histo patalojik bulgular, sol akciger alt lobektomi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:52 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Seçil Hanım, bu patolji raporu bir akciğer kanserini gösteriyor. Bunun üzerinden daha ileri bir yorum yapabilmek mümkün değil. Bir çok bilgi eksik. Acil şifalar dilerim.

 71. ulaş 00:08 de 16 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sayın Hocam 62 yaşındaki kayınpederimin pet-ct sonucu aşağıdaki gibidir.
  Sol akciğer alt lob bazal lateral segmentte izlenen plevral tabanlı yaklaşık 4,2×2,7 cm boyutlarında düzensiz sınırlı ortası kaviter görünümdeki kitlesel lezyon alanında artmış Fdg tutulumu (suvmax=5,42) dikkati çekmektedir. lezyon etrafında en büyüğü yaklaşık 0.7 cm çapında olmak üzere (suvmax=0,63) hafif artmış metabolik aktivite gösteren sattalit noduler lezyonlar dikkati çekmektedir.Bunun dışında inceleme alanına giren vücut bölgelerinde FDG dağılımı fizyolojik olarak izlenmektedir.
  Bu durumda hangi evrede söz edebiliriz. Bir de biyopsi, beyin taraması ameliyat derken geçen sürede kanser yayılım gösterir mi? Ilginiz için teşekkür ederim.

 72. Ebru 19:44 de 15 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba annem 59 yasında endometrium kanseri olduğunu ögrendik ve hemen amaliyat yaptırdık amaliyat öncesi tetkiklerde akciğer filminde sag akciğer alt lobunda kalp komsuluğunda 27mm nodüler opak imaj izlenmiştir diyor sizce bu nedir ne yapmam gerek sigara içen ve obez hastasıdır annem son 1 kaç yıldır sigarayı bırakmıştı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:43 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Ebru Hanım, akciğerde 27mm nodül son derece önemlidir. Bu endometrium kanserinin bir yayılması olabileceği gibi akciğerin bir tümörü de olabilir. PET-BT çekildikten sonra tümör kurulunda görüşülüp gerekirse kapalı ameliyat yöntemiyle çıkartılması uygun olur. Acil şifalar diliyorum.

 73. Bekir Sıtkı Kutlular 12:44 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam, babam 77 yaşında uzun yıllar sigara içtikten sonra 3 yıl önce sigarayı bıraktı. Çekilen toraks tomografisinde, “her iki akciğerde amfizematöz havalanma mevcuttur.Her iki akciğerde üst lob apikal segment düzeylerinde en büyüğü ~ 20 mm boyutunda multıpl hava kitleri izlenmektedir.Ayrıca sağda daha belirgin olmak üzere her iki akciğer periferinde yaygın bal peteği görünümü izlenmektedir.” şeklinde bir sonuç çıktı. Durumu ve tavsiyeniz hakkında bilgi verirseniz. memnun olurum. İlginize şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:07 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bu raporda akciğer kanseri şüphesi olan bir bulgudan söz edilmemiş. Amfizem hastalığı için bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından tedavi ve takip edilmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

   • Bekir Sıtkı Kutlular 09:01 de 15 Aralık 2016 - Yanıtla

    İlginize çok teşekkür ediyorum. Tüm hastalara acil şifalar dilerim

 74. aydan özkan 12:41 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

  Babam 71 yaşında günde sigara kullanmaktadır.Ekim ayında öksürüğündeki değişiklik nedeniyle(kullandığı tansiyon ilacı sebebi) göğüs hasyalıkları kliniğinde bir hafta yattık.Çekilen bt sonucuna göre hocamız bizi PET/CT ye yönlendirdi(Beşinci ay çekilen bt temizdi).Kendimde sağlıkcı olduğum için sürekli akciğer konttrollerini yaptırmaktaydım.
  PET/CT
  Sol akciğer üst lob anterior segmentte yaklaşık 1.5 cm boyutunda hafifçe-orta düzeyde FDG tutulumu gösteren(SUV MAX:6.1) düzensiz sınırlı nödüler lezyon izlenmiştir.
  Her iki akciğer alt loblarda ön planda enflamatuar prosesler lehine değerlendirilen yer yer minimal FDG yoğunlaşmalarının(SUV MAX 0.7)eşlik ettiği peribromnşaial yerleşimli dansite artış alanları dikkati çekmiştir.
  Mediastende ve her iki hiller/peribronşial alanlarda hafifçe fdg tulumu gösteren (SUV max 2.9)) subsantimetrik-milimetrik boyutlu lenf nodları mevcuttur.
  Sol sürrenal lojda izlenen kalınlaşma alanlarında hafifçe FDG tutulumları (SUV mx 2.4) görülmüştür.
  -Sol akciğer üst lob anterior segmentte yaklaşık 1.5 cm boyutunda hafifçe orta düzeyde hipermatabolik malign karakterli düzensiz nödüler lezyon izlenmştir.
  -Mediastende ve her iki hiler/peribronşial alanlarda hafifçe hipermetabolik subsantimetrik milimetrik boyutlu ön planda benign prosesleri düşündüren ancak metastaz ihtimali kesin ekarte edilemeyen lenf nodları mevcuttur.
  -Sol sürrenal lojda kalınlaşma alanlarında hafifçe hipermatabolizma görülmüştür.MR önerilir.(Birinci ayda çekilen batın MR da bu görüntü çıkmışdı.ÜRE yüksekliği sebebiyle yeni çekilen mr da birinci ayda çekilen mr aynı)
  BRONKOSKOPİ SONUCU
  Bronş lavajı-KANTATİF KÜLTÜRÜ.Üreme var
  Bronş lavajı garam boyama.NADİR SAYIDA GR(-)KOKBASİL-BASİL,AZ SAYIDA GR(+) KOK GÖRÜLDÜ
  Bronş lavajı WRİGHT Boyama.AZ SAYIDA EPİTEL HÜCRESİ,AZ SAYIDA LOKOSİT GÖRÜLDÜ.
  PATOLOJİ
  SIVI BAZLI SİTOLOJİ———MAKROSKOPİ:2 lam
  MİKROSKOPİ:Yaymalar lökositler,mukus,az sayıda silyalı kolunar epitel ve karbon pigmenti içeren makrofajlar izlenmektedir.
  TRANSBRONŞİAL BİYOPSİ——————–MAKROKOPİ:En büyüğü 0.3×0.2×0.1 ölçüsünde,en küçüğü 0.2×0.2×01 cm ölçüsünde 3 adet doku parçasıdır.T 1K 3P 1B
  HİSTOKİMYA:Müsikarmn ile özellik izlenmedi.
  İMMÜNHİSTOKİMYA———————-1-TTF-1 ile alveol döşeyici epitelde reaksiyon izlendi
  2-p4O reaksiyon izlenmedi.
  3-LCA ile lenfositlerde reaksiyon izlenmedi
  TANI:ATRAKOZİS,HAFİF İNFLAMASYON İÇEREN ALVEOL DUVARI;transtorasik biyopsi
  Doktorlar ameliyat öneriyorlar ama babam 2008 yılında by pass geçirdi.Bronkoskopi sonrası bile kötü oldu ameliyat olmak istemiyor.Girişimsel radyoloji ile görüştüm akciğerlere hava kaçma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.Vats yöntemi araştırdım yerinin uygun olmadığını sölediler.Babamın sağlık durumu gayet iyi.Nefes darlığı+,öksürük haif derece,kilo kaybı yok,gece terlemsi yok.Kronik hastalıkları koah,ht,kalp yetmezliği(plavix,lipitor,norvasc 5 mg,spriva,foster kullanmakda).Babamın sağlığına kavuşması için başka hangi yöntemler var hocam bilgi verirseniz size minnetarım.Saygılarımla AYDAN ÖZKAN

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:05 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

   Sayın Özkan, bu durumda uygulanacak olan ameliyat VATS yöntemidir (tercihan tek port VATS). Sol üst lob anterior segmentte yerleşmiş 1,5cm bir tümörün bu yöntem için uygun olmaması gibi bir şey söz konusu değil. Bir sağlık çalışanı olarak bilmelisiniz ki bir operasyon şeklinin uygulanabilirliği tekniğin kendisiyle değil cerrahın tecrübesi ile ilgili bir durumdur. Eğer bize veya bu konuda tecrübeli başka bir merkeze başvurmanız mümkün değilse bu tümör için açık yöntemle de olsa ameliyat olmanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

 75. Ugur erbasi 03:44 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam 2. 3 yildir ağzımda çok agir koku dilimde gırtlağıma kadar uyuşma sabahları uyandigimda bu tür şeylerle karsilasiyordum ve son zamanlarda bu artik sadece sabahları değil günün hemen hemen her dakikası olmaya başladı ve doktora gittim 28.11
  2016 tomografi çekildi ilk çekilen tomoda 7mm 4.5mm ve 9mm çaplarında sağ akciğerde nodüller mevcut olduğu görünüyordu 12.12.2016 da gittim tekrar çekilen tomoda 9mm ve 10mm çaplarında nodüller saptanmıştır diyor gitmiş olduğum hastahane büyük bir hastahaneye gitmemi önerdi hocam bana yardim edin sizce ne olabilir şimdiden tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:44 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Uğur Bey, eğer sigara öykünüz de var ve yaşınız 45’in üzerinde ise 10mm akciğer nodülü mutlaka teşhis edilmelidir. Değerlendirme için nodülün radyolojik özellikleri de çok önemlidir. Hastanemize gelmeniz mümkün değilse bu konuda tecrübeli başka bir merkeze başvurunuz. Acil şifalar dilerim.

 76. Fatih 23:24 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocm merhaba

  39 yasındayım adım Fatih yaklaşık 20 yıldır sigara içiyorum.Sırtımdaki ağrılardan dolayı Göğüs hastalıkları uzmanına gittim,yapılan BT incelemesi aşağıdaki gibidir.Endişe esilecek bir durum söz konusumudur ve aşağıdaki notlar kısmımda ven lerle ilgili problemler önemlimidir.Tüm kan Karaciğer .Pankreas ve diğer hormon testlerim normal çıktı.Öksürük be hırıştı şikayetim yok sadece son günlerde az miktrada balgam oluşmaya başladı .Değerli yorumlarınızı bekliyor iyi çalışmalar diliyorum.
  TORAKS BT İNCELEMESİ

  Teknik: IV kontrast madde verildikten sonra, aksiyal planda, 5 mm kesit kalınlığında elde olunan görüntülerin incelenmesinde;

  Bulgular:

  Asenden aorta, arkus aorta ve desenden aorta normal kalibrasyondadır. Ana pulmoner arter ve dalları normal genişliktedir.

  Kalp normal büyüklüktedir. Süperior vena kava normal genişliktedir. İnferior vena kavanın mediastinal komponentinin normale oranla geniş olduğu izlenmiştir.

  Mediastinumda tomografik olarak patolojik boyutta lenf nodu gözlenmemiştir.

  Her iki akciğer apikoposterior segmentleri ile parsiyel olarak da anterior segmentleri düzleminde paryetal plevralarda kalınlaşma ve çekintilerin eşlik ettiği kalın bantlar şeklinde mikroretikülonodüler ve retikülolineer paternlerde yumuşak doku dansitesinde alanlar izlenmiştir (Belirgin sekel fibroinfiltratif değişiklikler?, Bu zeminde gelişmiş olabilecek aktif infiltrasyon alanları?). Ayrıca bu düzeylerde periferal-subplevral 4-5 mm lik nodüler yapılanmaların da mevut olduğu gözlenmiştir.

  Sağ akciğer orta lob medial segment parakardial düzlemde lineer dansite artımı saptanmıştır (Sekel değişiklik?).

  Sağda alt lob anterior bazal segmentte periferal yerleşimli 3 mm lik nodüler dansite izlenmiştir.

  Akciğer alanlarının aerasyonları genel olarak artma göstermiştir.

  NOT: Kesitlere parsiyel giren üst abdominal düzlemde vena kava inferiorun normalden belirgin geniş olduğu izlenmiştir. Hepatik venlerin belirginleştiği gözlenmiştir.
  Sol renal vende normale oranla belirginleşme izlenmiş, sağ renal venin vena kavaya açılım gösterdiği düzlemde de belirginleştiği dikkati çekmiştir. Tanımlanan bu görünümler nedeniyle olası her iki renal ven patolojisi? veya vena kava inferiorda lüminal patolojiler? yönünden bu düzlemleri içerisine alacak şekilde renkli doppler US önerilir.

  *Tetkik Philips Tomoscan AV (spiral) konvansiyonel BT cihazi ile yapılmıştır.
  *Değerlendirme mevcut teknik olanaklar ve güncel tıbbi bilgiler doğrultusunda yapılmıştır. İncelemenin hastanın klinik, muayene, laboratuar ve patoloji bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:06 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

   Fatih Bey, akciğerlerde endişe edilecek bir durum yok. Batın içindeki venöz yapılar hakkında değerlendirme için bir iç hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor.

   • FAtih 12:26 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

    Çok teşekkür ederim hocam .

    İyi çalışmalar dilerim.

 77. Neslihan 18:13 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba öncelikle babam da yeni belli olan bi rahatsızlık hakkında sorcaktm sol akciğerinde 3.5cmlik bir kitle belirlenmiş daha bugün öğrendik konu hakkında bilgi edinmek istiyorum 3.5 cm cok mu yoksa tehlikesizmi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:56 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

   Neslihan Hanım, bunun anlaşılabilmesi için tümörün cinsi, nerede yerelştiği ve lenf bezlerinde ve vücudun diğer yerlerinde yayılma olup olmadığını bilmek gerekir. Bunun için de size önce PET-BT çekilmesi ve sonrasında gerekirse biyopsi yapılarak karar verilmelidir. Bu çok büyük bir tümör değil. Umarım ki kapalı bir ameliyatla kolaylıkla halledilebilir bir durumda olur. Acil şifalar diliyorum.

 78. ersin 15:37 de 10 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba kolay gelsin eniştemde olan rahatsızlığı dile getirecegim kaçıncı evre olduğu konusunda yardımcı olursunuz inşallah
  enişteme iğne biyopsi yapıldı ve patoloji raporu aynen şu şekilde
  Makroskopi: en büyüğü 4 mm en küçüğü 2 mm uzunluğunda 5 adet doku parçası T1K
  Mikroskopi: Hazırlanan kesitlerin incelenmesinde akciğer parankimine infiltre olmuş oval nükleuslu,eozinofilik sitoplazmalı hücrelerden meydana gelen tümöral oluşum dikkati çekti.Tümör hücrelerinde TTF-1,Napsin A ve müsin ile pozitif boyanma saptandı .P40 ile boyanma izlenmedi.

  hocam eniştem yaklaşık 35 yıl sigara kullanmıştır

 79. Erdinç 18:09 de 9 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam 37 yaşındayım günde 8 adet sigara içmekteyim akciğer grafisi raporunda sol hilusta 21mm çapında düzgün konurlu kitle imajı vardır yazıyor. Daha sonra bt tomografi çektirdim genel açıklama sol hilusta subkarinal alanda kalsifik lenf nodu lehine nodüller dansite
  ler izlenmistir sağ akciğer orta lob anterior lateralde kesit no:43 nonkalsifik sol akciğer alt lob lateralde kesit no:27 kalsifik olmak üzere 2 adet milimetrik pulmoner nodül izlenmistir. hocam takip gerektirirmi teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:57 de 10 Aralık 2016 - Yanıtla

   Erdinç Bey, kalsifik (kireçlenmiş) lenf bezleri daha önceden geçirilmiş hastalıkların kalıntısı olarak ortaya çıkar. Milimetrik nodüllerin 5mm’den daha küçük olması durumunda önemi yok. Ancak 21mm’lik kalsifik lenf bezi yanındaki damarlar ve bronşlarda hasar oluşturarak bazı olumsuzluklara (kanama, öksürük, infeksiyon gibi) sebep olabilir. Filmlerinizi görmeden takip için ileri bir yorum yapabilmem mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

 80. Hanife ulmisli 17:53 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sağ akciğer ust zonda sekel fibrotik değişikliklerr bağlı radyoopasitelsr yanı sıra dn büyüğü 4 üncü kot posterior yayı üzerine superpoze 9 mm çapında ölçülen nodüler opasiteler izlenmiş olup olgunun gereklilik halinde ileri tetkik eşliğinde değerlendirmesi uygun olacaktır hocam bu rapor sonucu ben meme kanseri geçirdim 40 yıl önce de zature olmuştum Dr bu önemli değil veremin kalıntısı dediler ama benim daha önceki film bu yoktu beni aydınlatır mısınız şimdiden teşekkürler hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:01 de 9 Aralık 2016 - Yanıtla

   Hanife Hanım, bu nodüller daha önceki filmlerinizde mevcut değilse bu önemli bir bulgu olabilir. Daha önce çekilen filmlerinizle yan yana konularak incelenmelidir. Tüm filmlerinizle birlikte ikinci bir görüş almak üzere bu konuda tecrübeli

    bir göğüs hastalıkları veya göğüs cerrahisi uzmanına başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler diliyorum.
 81. duygu bülbül 17:04 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

  iy günler hocam
  ben 22 yaşinda hiç sigara kullanmamış ve ailesinde kanser olmayan bir bayanım.
  tomagrafi sonucumda. sol akciger lingular segment superior anteriorda periferik parankimal lobüle konturlu spiküle kenarlı 8,5*17,5 mm ebatlarında nodüler bir lezyon izlenmiştir. hemen inferiorda pleröparankimal çekintiye neden olan fibrotik bantlar ve traksiyon tipi bronşektazik değişiklikler izlenmektedir. yazıyor lütfen ne olduğunu bana söylermisiniz . şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:57 de 9 Aralık 2016 - Yanıtla

   Duygu Hanım, akciğerde görülen 17,5mm olan ve etrafa uzanımlar gösteren her lezyon şüphelidir. Ancak, yaşınız, ailenizide kanser olmaması ve sigara öykünüzün olmaması nedeniyle bu lezyonda olumsuz bir durum ortaya çıkma olasılığı son derece düşüktür. Yine de bunun değerlendirilmesi için bu konuda çok tecrübeli bir hastaneye başvurmanız gerekir. Önce en az 2 hafta antibiyotik tedavisi verilip yeniden kontrol edilmesi gerekebilir. Göğüs hastalıkları bölümüne başvurunuz. Sağlıklı günler dilerim.

 82. Adem Ayan 10:03 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sayın Hocam 3 yıl önce tüberküloz teşhisi konmuştu 6 ay ilaç tedavisi gördüm ve iyi durumdaydım son zamanlarda sağ göğsümde ağrı,nefes darlığı,çarpıntı ve ara sıra gri siyaha yakın renkte balgam çıkartma şikayetlerimle muayene oldum ilaçlı BT çekildi sonucu;

  Mediastinal vasküler yapıların trase ve kalibrasyonları normaldir.
  Kardiyotorasik oran ve kalp boşlukları normal sınırlardadır.
  Trakea,karina ile ana bronşlar ve dalları açıktır.
  Paratrakeal,prevasküler.aortapulmoner alanlarda büyümüş lenf nodları mevcuttur.
  Aksiller bölgelerde milimetrik lenf nodları izlenmektedir.
  Plevral effüzyon izlenmedi.
  Her iki apekste sekel fibrotik değişiklikler mevcuttur.
  Sağ akciğer üst lob anterior segmentte büyüğü 12 mm çapında olan kalsifikasyon içeren 4 adet noduler görünüm.çevrelerinde buzlu cam dansitesinde alan ve retikuler dansite artımları izlenmektedir.
  Sol akciğer alt lob posterior ve lateral bazal segmentlerde bronşiektazik yapılanmaların eşlik ettiği heterojen dansite artımları ve retikulonoduler görünümler dikkati çekmektedir.
  Her iki akciğerde yer yer amfizamatöz alanlar,fibrotik-atelektazik yapılanmalar. plevral çekintiler,retikulonoduler dansite artımları ve milimetrik noduller mevcuttur.

  Sizin değerli yorumlarınızı arz ederim korkulacak bir durumum var mı hastalığımın adı nedir acaba saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:15 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

   Adem Bey, BT’de görülen içinde kireçlenme olan nodüller 3 yıl önce geçirmiş olduğunuz tüberkülozun kalıntılarıdır. Nadir de olsa bu kalıntılarda ileride daha önemli bir hastalık gelişme olasılığı mevcut olduğu için yılda 1 kez BT ile takipleri gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 83. Songul diren 20:07 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor bey .benim çok acil S8z den cevap almam lazım. Babam yıllardır akcigerdeki yara olmasından dolayı son 1yildir sürekli kontrol altindaydi. Son 3ay önceki tomografisinde hiç birşey yoktu.en son 3hafta önceki tomografisinde ve bunun akabinde çekilen pet sonucunda 4.5 cm lik kanser kitlesi görüldü.nefes borusuna yakın bir yerde.doktorlar ilk etapta ameliyat edip sağ akcigeri alacaklarını söylediler. Ameliyat esnasında ilk önce lenf bezlerine yayılma olup olmadığını anlamak için bogaz altından bir kesi yapıp ordan lenf bezlerine bakmislar ve yayılma olduğu görülmüş. Akciğer ameliyatina başlamadan kapatmislar. Şimdi dedikleri radyoterapi kemoterapi. Ayrıca vücudun hiçbir yerine sıçrama yapmamış.beyin vs bakildi. Doktorun dediği 3b evresi .babamın ameliyat şansı varmi. Lütfen acil cevaplayin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:45 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

   3B evresi demek kanserin lenf bezlerinde ileri derecede yayılma olması demektir. Bu grup hastalarda ameliyatın başarı şansı yoktur. Kemoterapi ve radyoterapi uygulanır ve tedavilerin bitiminde yeniden çekilecek PET-BT’de olumlu sonuç alınırsa ameliyat olasılığı için hastane tümör kurlunda yeniden değerlendirme yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

 84. Emre 17:39 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam check up icin gittigim hastanede akciger grafisi cekildi.
  Ara ara nefes darligi cekiyorum ve gogsumun sol tarafinda cok hafaif agri oluyor.

  Solda belirgin her iki akciğer alt zonda bronkovasküler izler minimal artmış görünümdedir. Parankimde 1mm’den küçük düşük dansiteli
  nodülariteler izlenmektedir. Küçük hava yolu hastalığı-bronşiolit açısından klinik ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.
  Sol akciğer alt zonda diyafragmaya paralel sekel değişiklik ile uyumlu ince lineer yoğunluk artımları mevcuttur.
  Akciğer alanlarında nodül ya da infiltrasyon izlenmedi.
  Trakea orta hattadır.
  Her iki hilus doğal görünümdedir.
  Kostofrenik ve kardiofrenik sinüsler açıktır.
  Kardiotorasik indeks normal sınırlardadır.

 85. sibel k.aksoy 20:09 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

  Iyi aksamlar sayin hocam babam 66 yasinda 20 yildir sigara icmiyor 20li yaslarda da verem hastaligi gecirmis cok yogun oksuruk ve balgam sonrasi rontgen cekildi ve daha sonra tomografi istendi ilk tomografi sonucumuz Sag akciger üst lob posteriorun inferior kesimleri ile orta lob lateral segment bileskesinde minör fissure oturan yaklasik 5cm boyutunda kalin ve duzensiz duvarli kavite formasyonu gosteren konsolidasyon sahasi izlenmektedir (maling ?pnömonik?)
  Kavite komsulugunda parankime uzanan spiküler dansiteler mevcut olup,lateralde kostal plevraya ince uzanimlar bulunmaktadir.
  Minor fissurde minimal sıvı kalinlasma ile uyumlu dansite artisi mevcuttur ayrica her iki akcigerde yer yer silendirik bronsiektaziler izlenmektedir vertabralarda dejeneratif degisiklikler mevcuttur.
  Bu sonuca gore biyopsi istendi ve babami biyopsiye ikna edemedik bu arada tabi bronsitte oldugu icin ilac kullandi yaklasik iki ay sonra bi daha tomografi cekildi ikinci tomografi sonucu da bu sekildeSag akcigerde üst lob posterior da fissür komsulugunda yaklasik 61×54 mm boyutunda nispeten duzensiz sinirli kaviter ozellikte patoloji dikkat cekmistir Görünüm kaviter tutulum yapan enflamatuvar proceslere ait olabilecegi gibi yine ayirici tani da akciger ca düsünülmelidir
  Hastanin granamatöz hastaliklar acisindan(tbc)klinik ve labratuvar bulgular ile kolerasyonu tedavi sonrasi kontrolu ve gereklilik halinde pet ct konfirmasyonu uygu dur tariflenen bu alanda parakim de yer yer buzlu cam yogunlugunda infiltrasyon alanlari dikkat cekmistir plevral sivi saptanmamistir
  Degerli yorumunuza ihtiyacim var hala biyopsiye ikna olmis degil durum nedir hocam suan oksurugu cok azaldi genel durumu iyi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:46 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bu bulgular akciğer kanseri ilk planda olmak üzere tüberkülozu da düşündürüyor. Biyopsi yapılıp buna göre tedavi uygulanmaz ise ne yazık ki olumlu bir durumdan söz edebilmek mümkün değil. Ülkemizdeki ‘biyopsi yaptırmak istememek’ gibi yanlış davranış nedeniyle sayısız hasta için çok olumsuz şeyler yaşanıyor. Geçmiş olsun.

 86. beyhan agagündüz 15:21 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba sol akciğerim altında 4mm büyüklüğünde modül tespit edildi bir ay sonra tekrar tomografi çekilicek büyüme gösteriyormu diye bakıcaz dediler bir ay sonrası çekilen tomografi sonucunda 4,5mm büyüklüğünde olduğu tespit edildi yani büyüme gösterdi napmam gerekir bu arada 39 yaşındayım malesef 20 yıldır sigara kullandım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:53 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   Beyhan Hanım, akciğerde 5mm’den küçük nodüllerde kanser olasılığı son derece düşüktür. 3 ay sonra yeni bir BT çekilerek takip edilmesi uygun olur. Sağlıklı günler dilerim.

 87. Ozan 02:13 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Ben, 27 yaşındayım. 2 yıl önce sol akciğer üst zonda ortalama 17 mm çapında seyreden ortası kreçlenmiş bir nodülüm olduğunu öğrendim ve 2 yıldır takip ettiriyorum. Bu nodül 2 yıl önce ilk tespit edildiğinde 17-18 mm çapındaydı şuan 13-14 mm çapında.3 yıl önce çekilen bir röntgenim vardı çektirdiğimde görülmemişti sonradan bakıldı orda da 13-14 mm çapında. Yani 3 yıl içerisinde nodül önce büyümüş sonra küçülüp eski boyutuna dönmüş. Bu dönemde PET-CT de çektirdim raporu en aşşağıda paylaşıyorum. Hocam bu nodülün tüberkülom olduğu tahmin ediliyor PER-CT den sonra bana akciceğer bronoskopisi yapıldı ve tüberküloz mikrobu bulunamadı.(Aynı zamanda javal sıvısında yapılan maglinite testi de negatif çıktı) Sonuç olarak nodülün takibi önerildi 1 sene önce. Ancak son 4-5 aydır yoğun ve hiç geçmeyen düzeyde nefes darlığı, kalp çarpıntısı, sabahları göğüs ağrısı, yutkunmada zorluk,uyku bölünmeleri yaşıyorum. Bunların genel tüberkloz belirtileri olabileceği belirtiliyor ancak test negatif çıkmıştı?? Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim, benim nodülün bu gibi sorunlar doğurabilirmi? Hala bir maglnite riski olabilirmi? Bu nodülü aldırmalımıyım?

  Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  “Sol akciğer üst lob anterior segmentte 18*17 mm boyutunda hafif FGD tutan, geç görüntülerde metabolik aktivitesinde artış(yaklaşık %38) tespit edilen nodüler lezyon izlenmiştir.(Suv max 1.59- geç suv max: 2.21) Bu lezyon posterior komşuluğunda 4 mm çapında hafif FGD tutan, geç görüntülerde metabolik aktivitesinde artış(yaklaşık %62) tespit edilen milimetrik nodül izlenmiştir.(Suv max 1.40- geç suv max 2.28)

  Tanımlanan nodüllerin metabolik aktivitesinde anlamlı düzeyde artış olması malignite olasılığını düşündürmektedir. Histopatolojik inceleme önerilir.

  Sağ akciğer üst lop antreorda artmış FGD tutan, BT karşılığı olmayan milimetrik odak izlenmiştir. (Suv max 3.47 geç suv max 1.53) (F18-FGD embolisi)
  SONUÇ: Sol akciğer üst lobda erken görüntülemede hafif FGD tutan, geç görüntülemede metabolik aktivitesinde anlamlı artış tespit edilen 2 adet nodül

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:58 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

   27 yaşında (sigara öykünüzü belirtmemişsiniz), içinde kireçlenme olan ve takiplerde küçülme de gösteren 14mm nodül PET-BT’deki değer de 3’ün altında ise çok büyük olasılıkla geçirilmiş bir hastalığın kalıntısıdır. Şu anda bahsettiğiniz yakınmaların hiçbiri bu nodülle ilişkili değil. Sağlıklı günler dilerim.

 88. Meryem 16:46 de 2 Aralık 2016 - Yanıtla

  Annem 53 yaşında sigara kullanmaktadır.ilaçlı tomografi sonucu sol akciğer alt lob posterior bazal segmentte spikküle uzanımları olan 16*15 mm boyutlarında düzensiz sınırlı nodüler lezyon izlenmiştir.sizce bu kanser kitlesi midir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:42 de 2 Aralık 2016 - Yanıtla

   50 yaşın üzerinde, sigara öyküsü olan bir kişide akciğerde ortaya çıkan 10mm’den büyük lezyonlarda kanser şüphesi son derece yüksektir. PET-BT çekilerek teşhis ve tedavi için izlenmesi gereken yola karar verilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 89. Huseyin 22:23 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

  47 mm lezyon tespit ettiler yaşım 27 sigara içki kullanmıyor um çok korkuyorum doktor prof fa danışmanı soyledi

 90. rıdvan aslan 22:52 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

  HOCAM BENİM AKCİĞER TOMOGRAFİDE HERİKİ AKCİĞER APİKAL PLÖROPARANKİMAL FİBROTİK YUMUŞAK DOKU DEĞİŞİKLİKLERİ İZLENMİŞTİR NE DEMEK… NE DEMEK HOCAM BU YARDIMCI OLURMUSUNUZ RİCA ETSEM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:55 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

   Hasta yakınmaları ve hasta bilgileri verilmeyen raporlar için yorum yapmıyorum. Doktorlarınıza danışmalısınız.

   • kubra 18:59 de 6 Aralık 2016 - Yanıtla

    Sag hilusda milimetrik boyutlu kalsifiye lenf nodu mevcuttur.
    Sag akciger üst lob posterior segmenette 3.5mm sag akciger ust lob anterior segment lateralde 3 mm capli suprevral yerlesimli iki adet nodul izlenmektedir.
    Her iki akciger ust lob apikal segmentlerde subplevral fibrotik yapilanmalar mevcuttur. Nedemek. Hocam babamda cikti

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:22 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

     Hasta ve yakınmaları hakkında hiç bir bilgi verilmemiş film raporlarını yorumlamıyoruz. Doktorunuza danışınız.

 91. Furkan 00:56 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar, annem 1 ay önce doktora gitti ve göğüsten parça aldılar 2 hafta önce sonucu almaya gittiğimizde meme kanseri olduğunu söylediler. Sağ meme dış kadranda fdg tutulumu gösteren (SUVmax4,88) nodüler izlenmektedir yazıyor. Ameliyat için gerekli sonuçlara ihtiyaçları olduğu için PET sonucu istediler. PET sonucunda sağ akciğer üst lobda iki ayrı odakda büyüğü 8 mm boyutunda olmak üzere düşük düzeyde fdg tutulumu gösteren (SUVmax:1,28) nodüler lüzyon izlenmektedir yazmaktadır. Sizce ne olabilir ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:06 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

   Furkan Bey, bunların ne olduğunu ancak filmleri inceleyerek anlamak mümkündür. Memedeki kanserin akciğerde metastazı (yayılması) olabileceği gibi önemsiz nodüller de olabilir. Gerekirse VATS yöntemi ile çıkartılarak patoloji incelemesi uygulanabilir. Filmlerinizi görmeden kesin bir yorum yapabilmem mümkün değil. Geçmiş olsun.

 92. Yasemin yılmaz 16:04 de 27 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merabalar babam akciğer kanseri 4. Evre adenokarsinom.akıllı ilac kullanıyor.akciğerindeki 5 mm düştü.fakat beyine metastaz yaptı.bize dedikleri zarında ve hücre halinde.10 seans radyoterapi uygulandı.fakat ışından sonra babam yürüyemez konuşamaz oldu.şu an yoğun bakımda.babamın iyileşme şansı varmı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:28 de 27 Kasım 2016 - Yanıtla

   Yasemin Hanım, hastanız hakkında daha ayrıntılı bilgim olmadan size yorum yapabilmem olanaksız. Umarım sadece radyoterapiye bağlı bir ödem durumudur ve geçicidir. Hastanızı takip eden doktorlarınıza danışmanız daha doğru olur. Acil şifalar dilerim.

 93. irem 15:45 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam. Ben 30 yasindayim daha öncece 15 sene onceverem hastaligi atlattim tedavisi oldum.iki gün önce hastaneye gittim. Benden toraks BT istendi acil ve yaptirdim sonuç
  Sağ akciğerde üst lob apeks ve posteriorda TBC sekeli fibroskatirsyel ve atel ektatik değişiklikler mevcuttur. Bu düzeyde fraksiyon bronşektaziler gelişmiştir. Alt lob superior segmentte sekel değişiklikler amfizematöz havalanma artişı ve en büyüğü 13 mm çap gösteren sekel kalsifiye granülomatöz nodül mevcuttur.
  Sol akciğerde alt lobda hafif derecede prebronşial kalinlasma ve buzlu cam dansitesinde oppasite artislari izlenmiştir.
  Diafragma komşuluğunda septel kalinlaşma mevcuttur.
  Kemik yapilari normaldir.

  Çok tesekkur ederim….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:24 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

   Geçirmiş olduğunuz tüberküloz hastalığının akciğerdeki kalıntıları. Önemli bir durum yok. Sağlıklı günler dilerim.

   • irem 17:03 de 27 Kasım 2016 - Yanıtla

    Çok tesekkur ederim. Allah razi olsun.

 94. Ahmet Ergul 01:56 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam . Oksuruk siyetiyle gittigim hastanede , ust akciger kesitlerde sol akciger apikal segmentte 12 mm capinda spikule uzanimli sinirli lezyon . Ve sol akciger hilusunda 26×22 mm boyutunda inferior bronsu cepecevre saran yer kaplayici yumusak doku lezyonu ayrica mediastenumda buyugu paraaortik landa 15 mm capinda atipik gorunumde birkc adet lenf nodu bulgusuna rastlanmistir . Ufak bir bilgi verebilirseniz cok sevinirim .

  • Ahmet Ergul 02:02 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

   Hocam bu arada hasta bilgisi 59 yasinda ve sigara kullaniyor . Gecen seneki check up da hicbir problemi yoktu.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:34 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

    Bu bulgular son derece ciddiye alınması gereken ve teşhisin kesinleştirilmesine ihtiyaç duyan bulgulardır. Acil şekilde PET-BT ve ardından bronkoskopi yapılarak bunların sonuçlarına göre tedavi planlaması gerekiyor. Geçmiş olsun

 95. Ozan 23:47 de 25 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam bilgilerim eksikti;
  33 yaşındayım ve hiç sigara kullanmadım..
  Ailemde de akciğer rahatsızlığı olan yok..
  Daha evvel sadece bebekken ağır bronşit geçirmişim..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:44 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

   Ozan Bey, bahsettiğiniz durum ön mediastende timus bezi kalıntısı olabilir. Bunun için adale güçsüzlüğü, yutma zorluğu veya görme bozukluğu yoksa bir tedavi gerekmez. Filmleriniz ayrıntılı incelenmeden size kesin bir yorum yapabilmem mümkün değil. Bir göğüs cerrahisi uzmanına başvurmanız gerekir.

 96. OzaN 20:42 de 25 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba..
  Uzun süreli geçmeyen öksürük nedeniyle göğüs hastalıklarına başvurdum..
  Öncelikle yapılan alerjen, solunum ve akciğer filmleri temiz çıkmıştı..
  3 ay kadar öksürük devam edince daha ileri tetkik için tomografi istendi..
  Yapılan tomografide;

  ” Torak Hrct İncelemesi”

  ‘Mediasten penceresinden geçen kesitlerde üst ön mediastende yağ plakaları içerisinde silik sınırlı dansite artışı mevcuttur (17×21mm)
  Klinik ile korelasyon gereklilik halinde ek görüntüleme önerilir.

  Akciğer parakiminin incelenmesinde:
  Her iki akciğerde alt loblar düzeyinde daha belirgin hafif bronşiektazik değişiklikler vardır.’

  Deniliyor..
  Ve Göğüs cerrahisinde bir uzman tarafından görülemem tavsiye edildi..
  Buradan tam olarak birşey söylemeniz mümkün değil biliyorum ama yukarda yazılanlar hususunda beni aydınlatır mısınız?.
  Kanser belirtisi var mı?.
  Ameliyat gerekiyor mu?.
  33 yaşındayım ve hiç sigara kullanmadım..
  Ailemde ve bende ne akciğer ne de başka bie kanser hastalığı olan yok..
  Sadece bebekken ağır bronşit geçirmişim..

 97. emine 19:30 de 25 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam annem yilbasinda akcigerinden 6kilo su alindi temiz denilmisti ama simdi agrilari vardi tomografi pet cekildi sonuclar :
  Tiroid lobunda en buyugu solda 18mm boyutunda artmis birkac adet noduler lezyon. Sag akcigerde en buyugu altlob anterobazalde karacigere basi yapan yaklasik 69mm boyutunda kalsifikasyonlar iceren plevral kalinlasma izlenmistir. Sizdende yorum bekluyorum hocam kolay gelsin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:52 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

   Bu bilgiler bir değerlendirme yapabilmek için yeterli değil. 6 litre sıvı oldukça fazla miktarda. Bunun önemli bir hastalığa bağlı olma olasılığı düşük değil. VATS yöntemi ile plevra biyopsisi gerekli olabilir. Hasta hakkında geniş bilgiye sahip kendi doktorlarınızla görüşmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

 98. metin 14:37 de 24 Kasım 2016 - Yanıtla

  süperior mediastinumda paratrakael- perivasküler komşuluğunda yağlı doku içerisinde 27×22 mm boyutunda sıvı dansitesinde lobüne kontorlu hipodens oluşum izlenmektedir.(reses) tabiki önerilir.hocam bu ne demek oluyor acaba

 99. Servet BIÇAK 12:28 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

  hocam akciğer tomografimde sağ paratrakeal alanda ve subkarinal düzeyde en büyüğü kısa aksı 1,5cm ölçülen birkaç adet lenf nodu mevcuttur.Mediastinal ana vasküler normal konum ve boyuttadır.Kardiyotorasik oran normaldır.Trakea ve ana bronçlar açıktır.Akciğer parankim alanlarının incelenmesinde,her iki parankiminde üst zonda periferal yerleşim gösteren en büyüğü sağda 5 cm,solda 1,5 cim çapında olmak üzere bir kaç adet bül dansitesi izlenmektedir.sağ akciğerde hiler dolğunlağa nedenn olan,sağ ana bronş distalini çepeçevre saran vasküler yapılar ve içerisinde hava bronkogramları bulunan,posteriora sağ perivertebral alana uzanım gösteren ve komşu parankimde buzlu cam dansitesine neden olan yaklaşık 7x5cm boyutta solid yumuşak doku kitlesi izlenmektedir.(akciğer ca?)
  potoloji raporunda ise Sağ hiler kitle Akçiğer ca? Makroskopik bulgular: 19260-Büyüğü 0,3 cm küçüğü 0,1 cum çapta 5 adet doku parçası1/y 19261-21 cc hacminde kanlı görünümlü sıvı(4 adet yayma) yapılan özel işlemler: PanCK,-Sinaptofizin,-CK7,Kromogranin,-LCA,P63 MİSROSKOPİ:19261-Hazırlanan yayma preparatların incelenmesinde eritrositer bir zeminde yaygın olarak ileri derecede dejeneratif hücreler izlenmekte olup mevcut materyal ile sitopatolojik değerlendirme yapılamamıştır.TANI: 19260- İNVAZİV KARSİNOM:sağ akciğer punch biyopsi kayıtlı materyal 19261-Bronşial lavaj sıvısı bitoloji kayıtlı materyalEPİKRİZ: 19260: mevcut histopatolojik ve İmmününohistokimyasal bulgulara göre olguda ön palnda Küçük Hücreli Karsinom” şünülmüştür şeklinde kardeşim raporunda yazıyor bunun kötü huylumu iyi huylumu ve evresini söylersbeniz teşekkürlerimi bir borç bilip sağlarımı sunarım.23/11/2016 Servet BIÇAK

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

   Burada ilerleme hızı diğerlerinden daha yüksek olan, 7cm çapında ‘küçük hücreli akciğer kanseri’ tespit edilmiş. PET-BT ve bey,n MR çekildikten sonra kemoterapi + radyoterapi ve koruyucu beyin ışınlaması yapılması gerekiyor. Mümkün olan en hızlı şekilde harekete edilmesi gerekir. PET ve beyin MR olmadan evresi hakkında yorum yapılamaz. Acil şifalar dilerim.

 100. Ayşenur aksu 11:55 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam tomografi sonucumda
  1- anterior mediastende remnant Timus dokusuna ait görünüm izlemiştir..
  2-akciğer parankim yapilarinin değerlendirilmesinde; apikal ve parakardiyak alanlarda milimetrik şeker fibrotik değişiklikler izlemiştim bunlar ne anlama geliyor aciklarsaniz çok memnun olurum.. teşekkür iyi gunler

 101. Songul diren 00:52 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor bey. Babam 72 yasinda ve cok dinç. Lakin 40 yıllık bir sigara öyküsü var. Bugün yapılan biyonoskopi ve pet sonucuna göre akciger kanseri. Ve kitle aort damari yanında merkezde. 1ci evre gibi görünüyor durum. Yinede doktorlar ameliyata riskli bakıyorlar. Bulunduğu yere istinaden. Fikriniz nedir. Hızlı yayilim gösteren bir kanser tipiymis. Artı ameliyatı sizde yaptirmamiz mumkunmudur

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:46 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

   Songül Hanım, akciğerdeki hemen her tümör bulunduğu yer itibariyle önemlidir. Ameliyata riskli bakılması ekibin bu konudaki tecrübesi ve hastanenin şartları ile ilgili bir durumdur. Hastanemiz sadece ülkemizde değil tüm dünyada akciğer kanseri ameliytalarının en yoğun gerçekleştirildiği merkezlerden biridir. Dilediğiniz zaman randevu alarak (021230439490 / 05321519734 / 444 55 44) başvurmanız halinde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar diliyorum.

 102. hakan 11:35 de 21 Kasım 2016 - Yanıtla

  MRB Hocam çektirdiğim tomografi sonucu sol akciğer üst lob segmentte lateral kostal plevra tabanlı 10 mm çarlı kalsifikasyon içeren nodül izlenmiştir deniyor. doktor geçirmiş olduğum bir hastalığın kalıntısı olabileceğini ve 3 ay sonra kontrole gelmemi söyledi.hocam bu konu hakkında bir bilgilendirme yapabilirmisiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:49 de 21 Kasım 2016 - Yanıtla

   Hasta hakkında hiç bir bilgi olmadan bu nodül için yorum yapabilmem mümkün değil.

   • hakan 10:09 de 22 Kasım 2016 - Yanıtla

    HOCAM BEN 35 YAŞINDAYIM 15 YILLIK SİGARA GEÇMİŞİM VAR,AKTİF SİNÜZİT rahatsızlığım VAR DAHA ÖNCE GEÇİRMİŞ OLDUĞUM AĞIR GRİBAL ENFEKSİYONLARIM VAR AMA BU BRONŞİT Mİ DEĞİLMİ KÖY YERİNDE OLDUĞUMUZDAN PEK DOKTORA GİTMEDİĞİMİZ İÇİN BİLEMİYORUM

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:56 de 22 Kasım 2016 - Yanıtla

     Hakan Bey, bunu buradan anlamak mümkün değil. İlçedeki hastaneye başvurup muayeneniz, tahlilleriniz ve gerekirse filmlerinizle teşhis konulabilir.

 103. Esin 01:42 de 19 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam 75 yaşında 6 yıl önce mesane ca dan dolayı mesanesi alındı sigara içmeye devam etti gırtlak kanserine yakalandı bu arada akciğer bt de kitle çıktı pet ct yapıldı sonuç olarak sağ akciğer apikalde 26×22 mm boyutunda patolojik FDG tutulumu izlenen düzensiz sınırlı nodül primer akciğer ca lehine değerlendirilmiştir.Hocam babamın kanser evresi nedir ameliyat olur mu ya da kemoterapi mi uygulanır ayrıca biyopsi yapılmadı gerekli mi teşekkür ederim

 104. çağrı 00:50 de 19 Kasım 2016 - Yanıtla

  Sağ akciğer üst lob anterior segment medialinde plevral tabanlı 48×27 mm boyutlu düzensiz sınırlı yumuşak doku dansiteli lezyonda çok yoğun artmış FDG tutulumu (SUVmax18:33) izlenmiştir.Lezyondaki FDG tutulumu malignite seviyesindedir.

  Hocam dedemin raporu küçüğüm diye bişey anlatmıyolar doktor ameliyata almamış.hastanede bir miktar tedavi gördükten sonra eve gönderdiler daha yapılcak bişeyi yok dediler.bu hastalığın çözümü yokmu son günlerinimi yaşıyor dedem hastaden çıkardıklarına göre bu anlamı çıkartıyom ben ne olur gerçekleri söyleyin.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:46 de 20 Kasım 2016 - Yanıtla

   Bu bilgiler hastalığın evresi hakkında bir yorum yapmak için yeterli değil. Lütfen doktorlarınızla ayrıntılı şekilde konuşunuz. Acil şifalar.

 105. Ayla 17:25 de 18 Kasım 2016 - Yanıtla

  Çok değerli hocam.annem 73 yaşında.1,evre akciğer kanseri.ameliyat şansı var mı.hiç sigara içmedi.çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:45 de 20 Kasım 2016 - Yanıtla

   Ayla Hanım bu evrede tedavi yöntemi kapalı ameliyatla hastalıklı alanın çıkartılmasıdır. Acil şifalar dilerim.

 106. Gülin 15:41 de 18 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hastamız HDL tanısı alalı 2 yıl oldu…Son Pet sonucunda akciğer kısmında sunlar yazıyor:
  Akciğer parankimi değerlendirildiğinde bilateral üst lob apikal segmentlerde amfizematöz ve sekel fibrotik degisiklikler izlenmektedir.sağ akciğer üst lob anterior segmentte 6mm , sol akciğer üst lob apikopostlerior segmentte 8 mm, 4 mm, 3 mm , fissür hattında 8 mm ve 4 mm nodüler lezyonlar izlenmiş olup kaydadeğer FDG tutulumu saptanmamıştır ve / veya sistem rezolusyonu altında kaldığından gosterilememistir…
  Yazıyor, akciğere sıçrama var mi bu durumda
  ve tedavi ne şekilde olmalıdır …
  Bilgi verirseniz sevinirim ..Simdiden teşekkür ederim…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:36 de 18 Kasım 2016 - Yanıtla

   Filmlerinizi görmeden akciğerdeki nodüllerin hastalığa ait bir yayılma mı yoksa enfeksiyon veya benzeri başka daha basit bir sebebe mi ait olduğuna karar verebilmem olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 107. aydan özkan 20:04 de 17 Kasım 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam babam 71 yaşında.öksürük ve halsizlik şikayetiyle göğüs hastalıklarına başvurduk.yapılan toraks bt sonucuna göre PET-CT istendi.sonucu;sol akciğer üst lop anterior segmentte yaklaşık 1.5 cm boyutunda hafifçe orta düzeyde hipermetabolik malign karakterli düzensiz sınırlı nodüler lezyon izlenmiştir.mediastende ve her iki hiler/peribronşial alanlarda hafifçe hipermetabolik sunsantimetrik ve milimetrik boyutlu ön planda benign prosesleri düşündüren ancak metastaz ihtimali kesin ekarte edilmeyen lenf nodları mevcuttur.sol sürrenal lojda izlenen kalınlaşma alanlarda hafifçe hipermetabolizma görülmüştür.malignite tanısının teyit edilmesi durumunda metastatik proseslerin ekarte edilebilmesi açısından mr korelasyonu önerilir. şeklinde sonuç çıktı(2016 ocak ayında çekilen tüm batın mr ında böbrek üstü bezlerinde tutulumlar görülmüştü.üre kreatin yüksekliği nedeniyle yeni mr çekilemedi)
  2008 yılında by pass geçirdi.sigara içmeye devam etti.toraks bt kontrollerini düzenli olarak yaptırmaktaydık.en son bt mays 2016 da çekilmişti ve böyle bir lezyon yoktu.son hastane sürecinde üre ve kreatin yükseldi.diyabet geçmişi yok.doktorlar cerrahi müdahale önerdi ancak geçirmiş olduğu by pass nedeniyle operasyonun riskli olacağını belirttiler.sizce cerrahi operasyon yapılmalı mı?konu hakkında bilgi ve görüşlerinizi rica ediyorum.Saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:32 de 18 Kasım 2016 - Yanıtla

   Cerrahinin yapılıp yapılmaması konusunda size kesin bir öneride bulunabilmem mümkün değil. Mesleğinde 30. yılında bir cerrah olarak riskin ameliyatın tecrübeli bir ekip tarafından ve tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirilmesi durumunda çok düşğk olduğu ancak bunun dışındaki durumlarda istenilmeyen durumlarla karşılaşılabileceğini öğrendik. Bu bilgi ışığında sorularınızın yanıtlarını ameliyat olmaya karar vermiş olduğunuz meslektaşlarımızdan almanız çok daha doğru olur. Acil şifalar dilerim.

 108. ömer 15:12 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam yaklaşık 7 ay önce 2 ay aralıkla kanlı balgam şikâyetimden dolayı15.11.2016 tarihinde yaptırmış olduğum BRONKOSKOPİ Raporunun sonucunda Sağ Akçiğer orta LOB Girişinde damarlanma artışı mevcut bu bölgede yüzesel seyreden vasküler görünümler izlendi. HOCAM tam olarak sizin düşünceniz nedir. saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:36 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

   Ömer Bey, burada çok önemli bir durum yok ancak sadece bir bronkoskopi raporu üzerinden yorum yapılamaz. Hasta kaç yaşındadır, muayene bulguları nedir? Sigara öyküsü nedir? Filmlerinde ne görülmüştü? Bronkoskopide alınan biyopsinin sonucu nedir? Bütün bunlarla birlikte değerlendirme yapılır. Acil şifalar dilerim.

 109. Ayşegül çördük 20:47 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam
  12 yıldır astım tedavisi görüyorum son 3 ay çok sıkıntılı nefes borusunda aort basılı daralma var 45 yaşındayım son tomografi
  Sağ AC lob anterior segmentte büyüğü 6.5 mm 2 sağ alt lob süperiorda 1 sol ac lob anterior segmenete santral yerleşimi 2sol alt lobda perileri yerleşimli 2 silik sınırlı fokal buzlu cam nodül ler ayrıca sol ac üst lob segmentte perileri yerleşimli 3 mm çaplı sekel kalsifiye nodül formasyonu
  Sol ac mediobazalda ve sag ac alt lob laterobazaldesekek plöroparankimal bant formasyonları mevcut
  Anne tarafından dedem akciğer kanseri idi
  Annem teyzem astım
  Yorumlayabilirmisiniz
  Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:42 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

   Bunlar daha çok enfeksiyona bağlı görüntülere benzemekle birlikte özellikle 6,5mm buzlu cam görüntülü nodül takip gerektiren bir durumdur. Sigara öyküsü varsa bu daha da anlamlıdır. Sağlıklı günler.

 110. ilker 17:37 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi akşamlar uzun süredir yoğun sigara içiyordum öksürük nedeniyle doktora gittim 18 gündür bıraktım yaşım 39 sağ akciğer üst lob apikalde paramediastinal ve dorsal plevral yüzeyde birkaç adet nonspesifik mikronodül izlenmektedir BT tomo sonucu üzerine 3 aydabir 2 yıl kaip önerildi. Ben sonucu başka bir uzman radyoloğa okuttum sağ üst lob medial kesimde 2 mm çaplı nodül izlenmektedir sonucu verdi.

  Bu kadar çok sigara öykümün olması ve bu modülün buzlu cam görülmesi sağ üst lobda yer alması benim kanser olmam hususunda kafamda çok soru işareti oluştu. 3 ay nasıl geçecek bilemiyorum.

  Göğüs doktorum bunun enfeksiyon kaynaklı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi bazı radyologlarda hocam sigara içmezsem kontrol bile gereksiz diyor.

  Bu konuda yorumunuz nedir.

  saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:14 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

   İlker Bey, sigarayı bırakmanız sizin geleceğiniz için çok önemli bir adım. Akciğerde ortaya çıkan 5mm’den daha küçük nodüllerde takip gerekmez. Sağlıklı günler dilerim.

  • İlker 21:11 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

   Sayın hocam bu seneki 5 mm kesitli BT idi 4 sene önceki BT 10 mm kesitli idi ve yoktu bu nodül sigarayı kesinkez bıraktım çok içiyordum geçmişteki BT de bu 2 mm modülün olmaması büyük tehlikemidir

 111. Ezgi 12:25 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba 59 yaşındaki babamın akciğerinde eski BT’lerinde mevcut olan nodülün büyümesi sebebiyle geçmişte atlattığı kolon ca’nın nüksünden şüphelenildi. Yüksek rezolüsyonlu Toraks Spiral BT incelemesinde; Sağ akciğer üst lob anteriorda subplevral alanda bulunan nispeten düzensiz sınırlı plevraura da uzanımları bulunan aksiyel planda yumuşak doku penceresinde boyutları yaklaşık 9×4,5mm ölçülen nodüler yoğunluk artımları izlenmiştir. Tanımlanan lezyonun tomografik özellikleri malignite açısından yüksek şüphelidir. Hocam burada tanımlanan nodül kanser özellikleri taşımakta mı fikrinizi belirtebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:12 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

   Ezgi Hanım, kolon ca geçirmiş bir kişide akciğerde ortaya çıkan bu nodül çok yüksek olasılıkla kolon ca’nın yayılması (metastazı)’dır. Burada kapalı yöntemle (VATS) noddülün çıkartılması veya kemoterapi uygulanmasına karar verebilmek için hastanızın tüm filmlerinin hastanenin tümör kurulunda ayrıntılı incelenmesi gerekiyor. Hastanemize başvurmanız mümkün değilse lütfen medikal onkoloji uzmanınıza danışınız. Acil şifalar dilerim.

 112. Muharrem YILDIRIM 15:43 de 13 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam çok özür dilerim babamın bilgilerini yazmayı unuttum. Hocam babam tam 70 yaşında yaklaşık 55 senedir sigara kullanıyor aslında dinçtir ama bu olay onu biraz sarstı halsizim diyor kilosu 73 boyu 75 üfleme testi sonucu iyi çıktı hocam LÜTFEN AMA LÜTFEN YARDIM EDİN

 113. Muharrem yıldırım 15:07 de 13 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam verdiğiniz tüm bilgiler ve ayırdığınız zaman için Allah I’m sizden razı olsun. Sayın hocam bizim başımıza ilkdefa böylebirşey geldiğinden teknik kelimeleri tam çıkaramıyoruz. Babama kanser teşhisi konuldu ve önce broskopi sonrasında da PET CT ÇEKTIRDILER sonuç çıktı ama ne anlama geldiğini anlamıyoruz sizden çaresi varmı onu öğrenmek istiyorum LÜTFEN yardımcı olurmuşsunuz. . Rapor sonucu= Torakal kesitlerde sağ hiler- supra hiler yerleşimli üst bronşu saran mediastene invaze periferin deki lenf nodlarında ayrımı yapılamayan en geniş yerinde 40*44*50 mm ulaşan yoğun maling hipermetabolik kitlesel lezyon. Sağ akciğer üst lob posteriorda yukarıda tanımlanan kitle ile devamlılık gösteren birkaç adet modül Peribronşial lenf nodu ayırımı yapılamayan büyüklükleri 20*16 ve 16 mm boyutlarında yoğun hipermeta bolik maling lezyonlar Sağ akciğer üst lob posterior segmentte kitle distalinde akciğer parankimi içerisinde hafif hipermetabolizma gösteren retikülonodüler dansite artışı sahaları izlenmektedir. Sağ akciğer üst lob porteriorda fissüre oturan 22*25 mm boyutlarındaki santrali ametabolik periferinde hafif metabolizma gösteren dansite artışı sahası izlenmektedir. Mediasten alanda sağ perivasküler 2R, 4R, 4L, 7, 8, ve sağ supra- infraklaviküler (subsantimettrik) alanda büyüğü 3*2 cm ulaşan metastatik maling yoğun hipermetabolik lenf nodları. Hocam. Lütfen yardım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:41 de 14 Kasım 2016 - Yanıtla

   Muharrem bey burada 3b dediğimiz evrede bir akciğer kanseri söz konusu. Ayrıca beyin MR tetkikinin de yapılması uygun olur. Bronkoskopi ile biyopsi alındıktan sonra kemoterapi, akıllı ilaç veya immunoterapi seçeneklerinden hasta için uygun olan yöntem uygulanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 114. Suna 13:12 de 13 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba.
  Annem 48 yaşında sigara iciyor. Son zamanlarda vucudunun siskinligi ve cok sık bitkin dustugu icinin birde nefes sıkıntısı yaşadığı için hastaneye gittik. Toraks BT sonuclarında ‘Akciğer parankiminde mozaik perfüzyon paterni görülmektedir. Görüntü alanındaki üst batın kesitlerinde dalakta punktat kalfikasyonlar izlenmektedir. (Kronik granülamatöz hastalık). Kalp sol ventrikül komşuluğunda yaklaşık 40X35X20 mm boyutlarında düzgün sınırlı hipodens lezyon izlenmekte olup dansitesi 37 HU dur. ÍVKM sonrası kitlede hafif kontrastlanma görülmekte olup süperior bölümünde perikart ile aradaki sınır net ayırt edilememektedir. (Perikart orjinli kitle?, akciğer parankiminde kitle?) kardiyak mr önerilir’ çıktı.
  Kardiyak mr icin gun aldik ama 10 gun sonra en yakin. Benim ogrenmek istedigim bu sonuclara gore akciger kanseri olma ihtimali var mı? Varsa bu ihtimal ne kadar ve eger boyle bir ihtimal soz konusu ise bu verilere gore hangi evrede oldugu hakkinda fikir yurutulebilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 115. Reha ozcan 20:27 de 10 Kasım 2016 - Yanıtla

  Sayın hocam saygılar sunarım. Babam 71 yaşında hiç bir kronik rahatsızlığı yok iken öksürük ve kilo verme şikayeti ile hastaneye başvurduk..neticede bugün burundan boru ile akcigere bakıldı. Doktor tümör olabileceğini söyledi patolojiye örnek verdik. Benim sorum şu eğer Allah korusun kanser çıkarsa, tedavi olmazsa ne olur..tedavi sürecinin babama acı vermesinden çok korkuyorum..yaşı itibariyle tedaviyi kaldiramayabilir diye düşünüyorum..onunla bunları konuşamıyorum üzülüyor çünkü..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:52 de 10 Kasım 2016 - Yanıtla

   Reha Bey, hastanızın genel sağlık durumu uygun değilse zaten doktorlarınız size bir tedavi uygulamazlar. Eğer genel durumu iyiyse ve tedaviyi red ederseniz beklenen hayatta kalma süresi olumsuz şekilde etkilenir. Bu konuda tecrübeye sahip doktorlarınızın önerisine göre hareket ediniz. Acil şifalar.

   • Begüm 18:28 de 11 Kasım 2016 - Yanıtla

    Hocam Merhaba daha önce tüberküloz geçirmiştim üç ayda bir düzenli kontrollerim vardı geçen hafta cuma günü tomografi çekildim tomografi sonucu asagidaki gibidir.
    Akciğer paranın yapilarinin değerlendirilmesinde Kunduraci göğüs deformitesi izlenmiştir. Haller indeks 3.36 olarak ölçülmustur klinik ile birlikte değerlendirme önerilir solda alt lob superior segment ve lingular segment bileske seviyesinde 6 mm çaplı nonkalsifik pulmoner nodul izlenmiştir sağ akciğer üst lob posterior segment hizasında sekel degisiklik zemininde 6 mm solda birbiri ile birleşen şekel degisiklik zemininde damar parsiyeli nodul ayrımı net yapılamayan tubuler en kalın yerinde 7 mm ye ulaşan yumuşak doku yoğunluğu izlenmiştir klinik ile birlikte değerlendirme takip önerilir yazıyor . Doktorum daha önce geçirdiğim hastalığın kalıntısı olabilir üç ayda bir akciğer grafisi ile takip edelim dedi hocam siz bu konuda ne düşünüyorsunuz 23 yaşındayım

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:32 de 12 Kasım 2016 - Yanıtla

     23 yaşında ve daha önce tüberküloz geçirmiş bir kişide akciğerdeki 6mm’lik nodül şüpheli bir durum değil. Doktorunuzun söylediği gibi geçirmiş olduğunuz tüberküloz hastalığının kalıntılarıdır. Sağlıklı günler diliyorum.

    • Begüm 14:18 de 12 Kasım 2016 - Yanıtla

     Teşekkür ederim , iyi çalışmalar…

 116. OKTAY NARDERELİ 19:45 de 9 Kasım 2016 - Yanıtla

  sol akciğer hiler alanda 44x65mm boyutlarında ortası hipometabolık çevresinde yoğun artmışmetabolizma gösteren santral kitle lezyon izlendi
  Subkarinal alanda yaklaşık 2cmboyutlarında artmış metabolizma gösteren lenfadenopati ön planda metastaz ile uymlu değerlendirildi Sol akciğer lüst lob apikoposteriorda .üst lob lingular segmentte ve sağ akciğer alt lob postero bazal segmentte hafif hipermetabolık infiltrasyon sahaları izlendiİ. İnceleme alanına giren diğer vücüt kesimlerinde F18-FDG AFFİNİTELİMALİGNİTE LEHİNE BULGU İZLENMEMEKTEDİR

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:03 de 9 Kasım 2016 - Yanıtla

   Hasta hakkında bilgi olmayan raporlar için yorum yapmıyorum. Sol akciğerde tespit edilmiş tümör ve lenf nodu büyümesi teşhis ve tedavisi için bu konuda tecrübeli bir göğüs cerrahisi veya göğüs hastalıkları uzmanına baş vurunuz. Acil şifalar.

 117. eyüp ertaş 21:48 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

  BULGULAR

  Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik sınırlarda FDG dağılımı izlenmektedir.

  Sol akciğer üst lob santral bölümünde yerleşimli, üst lob bronşu ve sol pulmoner artere infiltre görünümde olan ve lingular segmentte postobstrüktif değişikliklere yol açan, en geniş yerinde aksiyal çapı yaklaşık 38 mm olarak ölçülen, yoğun FDG tutulumu ile karakterize kitlesel lezyon gözlenmektedir (SUDmaks=19.9). Ayrıca sol akciğer alt lob süperior-laterobazal segment bileşkesi düzeyinde dorsolateral subplevral mesafede yerleşimli, yaklaşık 25 mm çapında, yoğun FDG tutulumu gösteren diğer bir nodüler oluşum farkedilmektedir (SUDmaks=12.2). Bunların dışında mediastende sol yüksek mediastinal, sağ üst paratrakeal, bilateral alt paratrakeal, sol prevasküler, AP pencere, prekarinal, subkarinal, bilateral paraözofageal, sol hiler-infrahiler lojlarda çok sayıda yoğun FDG tutulumu gösteren hipodens lenfadenomegaliler izlenmektedir (SUDmaks=16.7).

  Abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde, peritoneal ve serozal yüzeylerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır.

  İskelet sisteminin inceleme alanına giren kesimlerinde FDG dağılımı fizyolojik görünümdedir.

  Serebral ve serebellar hemisferlerde PET rezolüsyon limitleri içerisinde beklenen düzey ve simetride FDG dağılımı izlenmiştir. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.

  SONUÇ VE YORUM

  – Sol akciğer üst lob santral bölümünde malign karakterde yoğun hipermetabolik kitlesel lezyon ve alt lob periferik kesimde metastatik karakterde hipermetabolik nodüler oluşum izlenen, multipl mediastinal lenfatik istasyonlarda metastatik karakterde hipermetabolik lenf nodları saptanan PET/CT çalışması. Histopatolojik inceleme önerilir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:40 de 7 Kasım 2016 - Yanıtla

   Hastaya ait hiç bir klinik bilgi içermeyen raporları değerlendirme yapmak mümkün değildir. Sol akciğer üst lobda yer alan tümörün teşhis ve tedavisi için lütfen doktorlarınıza danışınız. Acil şifalar dilerim.

 118. mehmet yasin çevikol 10:47 de 4 Kasım 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba dedem 78 yaşında ve akciğer ca tanısı koyuldu. 2 kür kemoterapi aldı (carboplatin 350 + anzatax 220)
  sonrasında pet ct ve eus yapıldı sonuçları aşşağıda bulunmakta sizce ne yapmalıyız ameliyat şansı var mı ??

  Eş zamanlı BT’de sağ akciğer üst lob anterior segmentte izlenen yaklaşık 3,2×2,7 cm boyutlu kitle lezyonu ile uyumlu alanda artmış ( yeni ve önceki çalışmada sırasıyla SUVmax: 7.7, 15.2) 18 FDG tutulumu izlenmiştir. Eş zamanlı BT’de sağ hilerinterlober ( SUVmax:4.4, 10.0) subkarinal (SUVmax 5.5, 8.8) paraözefageal (SUVmax 8.6, 9.9) aortikopulmoner (SUVmax 4.3, 5.9) bölgede izlenen büyüğü yaklaşık 0.9 cm kısa akslı lenf nodları ile uyumlu alanlarda artmış 18FDG tutulum izlenmiştir. yine eş zamanlı BT’de önceki çalışma ile benzer sağ akciğer major fissür komuğunda milimetrik nodüler opasitelerde, sağ alt paratrakeal bölgede izlenen yaklaşık 0.6m kısa akslı , sol alt interlober bölgede izlenen mililmetrik boyutlu lenf nodu ile uyumlu alanda çevre doku ile eş düzeyde 18FDG tutulumu izlenmiştir.
  Ayrıca sol ana bronş ve inen aorta arasında özafagusa ait olduğu düşünülen fokal artmış 18FDG tutulumu izlenmiştir.

  YORUM:
  –Önceki çalışmaya göre anlamlı metobolik yanıt saptanan sağ akciğer üst lob anterior segmentte izlenen yaklaşık 3.2×2.7 cm boyutlu kitle lezyonu,
  –Bu çalışmada bazılarında kısmi metabolik yanıt izlenirken bazıları benzer özellikte sağ hiler, interlober, subkarinal, paraözafagial, aortikopulmoner bölgede izlenne büyüğü yaklaşık 0.9 cm kısa akslı lenf nodları ile uyumlu alanlarda malignite düzeyinde artmış 18FDG tutulumu izlenmiştir.

  ardından konsey eus eşliğinde iiab istedi

  onun yorumu ise ;
  Bulgular ön planda akciğer kökenli bir adenokarsinomu düşündürmüştür.
  immunhistokimya : CK7 (+), CK20 (-), P40 (-), CK5/6 (-), TTF-1 (+), NAPSİN-A (+)

  teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:17 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey, lenf bezlerinde yayılma mevcut. Kemoterapiden sonra bunlarda aktivite artışı olmuş. Bu 3B evresinde bir hastalığa işaret ediyor. Bu süreçte ameliyatın bir faydası olmaz. Kemoterapi yerine hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaçlar) uygulanıp uygulanamayacağı konusunda medikal onkoloji uzmanına danışınız. Acil şifalar dilerim.

 119. Ali kirez 20:16 de 3 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi akşamlar annem 52 yaşında sırt ağrısı sebebiyle hastaneye gitti ve çekilen film sonucu 3 ayda bir kontrol önerildi.raporda
  Trakea ve her iki ana bronş açık izlenmektedir.
  Meclistense patolojik boyutta lam pakesi saptanmamıştır. Çıkan aorta 36 mm,inen aorta 23 mm dir.
  Mediastinal ana vasküler yapılar doğaldır. Kalp boyutu doğal izlenmektedir. Aorta ve koroner arterlerde damar duvar kalsifikasyonu izlenmiştir.
  Her iki akciğerde havalanma farklılıkları,mozaik perfüzyon paterni izlenmiştir. Apikal parakardiyak bazal segmentler hizasinda sekel fibrotik kalinlasmalar,cekintiler izlenmiştir. Solda alt lob superior segment hizasında plevraya oturmuş 4 mm çaplı nonkalsifik pulmoner nodül izlenmiştir.
  Plevral effüzyon işlememiştir.
  Kesitler dahilinde kemik yapılarda patoloji saptanmamıştır.
  İnceleme alanına giren batın kesitlerinde;karaciğer yoğunluğu yaglanmaya bağlı azalmıştır. Safra kesesi boyutu artmış,hidropik görünüm izlenmiştir.
  Hocam napalim başka bir doktorada gozukelim mi annemin göğüslerinde de iyi huylu kistler mevcut bunun için 6 ayda bir kontrol oluyordu zaten. Eğer cevap verirseniz çok sevinirim hocam

 120. Aysun adalı 13:28 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam öksürük şikayetınle hastaneye gittim normal fılm incelenip ,benden kontrastlı emar çekildi. Bulgu: üst mediastende sağ paratrakeal bölgede 44×43 mm boyutunda T1ve T2 apırşıklı serilerde hiperintens karakterde yağ baskılı sekanslarda baskılanma gösteren iyi sınırlı kitle lezyon izlenmektedir (liptom)
  Nolur bişey yazın bunlar nedemek ne yapmam gerek

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:41 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

   Aysun Hanım, hasta hakkında hiç bir bilgi olmadan sadece kısa bir rapor üzerinden yorum yapmak sakıncalıdır. Ancak sadece bir bilgi olarak size 4cm’den daha büyük bu kitlenin önemli olabileceğini ve doktorlarınızla ayrıntılı görüşmenizi ve gerekirse PET-BT yapılmasını önerebilirim. Acil şifalar.

 121. Gülin 20:59 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar, babama 1 yıl önce lenfoma tanısı kondu tedavi gördü şimdiye kadar ki kontrollerde sorun yoktu…En son çekilen BT de :
  …en büyüğü sol akciğer loblaterobazal segmentte 9x9mm olan nodüller izlenmektedir. Her iki akciğer alt lob bazal segmentlerde solda daha belirgin olmak üzere buzlu cam dansiteleri izlenmektedir.radyolojik bulguların lenfoma akciğer parankim tutulumuna ait olduğu düşünülmüştür…Sol akciğer alt lob superior segmentte 8 mm çapında perifissurel nodül izlenmektedir. Sol akciğer alt lob laterobazal segmentte milimetrik çapta kalsifiye nodül izlendi…plevral yüzeyler doğaldır. Eski bt toraks ile karşılaştırıldığında parankimde saptanan nodüllerin yeni tetkikte sayılarında artış izlenmiş olup bazal segmenlerde izlenen buzlu cam dansitelerinin de yeni ametastatik lezyon saptanmadi……
  Yazıyor bu bulgular kesin olaral akciğere sıçradığı anlamına mi geliyor… PET de çekilecek …bulguları yorumlarsaniz sevinirim

  • Gülin 09:41 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

   Hastamız 70 yaşında 50 yildir sigara içiyor

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:29 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

   Bu bulgular lenfomanın akciğere yayıldığı konusunda kuvvetli şüphe oluşturuyor. PET bulguları sonrası gerekirse biyopsi de yapılarak tanı kesinleştirilmelidir. Sonrasında tedavi veya sadece izleme yapma kararı bunlara göre verilecektir. Acil şifalar.

 122. Esra Özak 18:02 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi günler hastamız 48 yasında ve hiç sigara alkol kullanmamış fakat öksürük sonucu çekilen filmde 7-10-20 mm lik nödüller görünüyor ne olabilir ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:31 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

   Bu şekilde bir yorum yapabilmek mümkün değil. Hastaya ait öykü, muayene ve nodüllerin ayrıntılı incelenmesi için BT’nin görülmesi gerekir. Sağlıklı günler dilerm.

 123. galip sevim 14:48 de 25 Ekim 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba.48 yasındayım.30 yıl sıgara gecmişim vr.3yıl evvel ceryanda kaldığım için gögsum ağrıdı.bt cektirdim.sağ akciğer alt lopta 8mm nodul görundu.daha sonra 6 ay aralılklar ile 5 adet bt tomografi cektirdim.8mm olan nodulun capında ve şeklinde bir değişiklik yok dediler.3 once tekrar cektirmek istedim.doktorum bu sefer akçiğer filmi cekelim 3 yıl oldu fazla radyosyon alma dedi.cekildim akciğer filminde nodul gorulmediği için buyume yok.8mm buyuse 1 cm olurdu buda akçiğer filminde görulurdu dedi.bu doğrumudur.bir nodul kc santim olursa filimde gorulur.birde hocam buyumese dahi şeklinde 8mm nodulun değisiklik olurmu?ne onerirsiniz bt cektirmem gerekir mi.başarılar dilerim hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:46 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

   Galip bey, 48 yaşında, 30 yıl sigara öyküsü olan bir kişide akciğerde ortaya çıkan 8mm nodül önemli bir bulgudur. Nodül takipleri sadece BT ile yapılır, akciğer filmi nodül takibinde yer almaz. Bununla birlikte 3 yıldır değişmeden duruyorsa bunun kötü huylu bir nodül olmadığını düşünebiliriz. Nodülün özelliğini görmeden size daha ileri bir yorum yapabilmem şu an için mümkün değil. Sağlıklı günler diliyorum.

 124. Mehmet 20:56 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

  Trakea normal hatta ve orta genisliktedir.
  Kalp boyutu,.mediastinel vasküler yapilarin kalibrasyonu ve konfigrasyonu doğaldir.
  Karinal düzeyde çıkan aort pasteriorunda 8mm lenf nodu izlenmistir.
  Akciğer parankim alanlarinin incelenmesinde her iki akcigerde yer kaplayan oluşum,aktif infiltrasyon gozlenmemistir.
  Plevral kalinlasma ve kolleksiyon saptanmamistir.
  İzlenen torokal yumusak doku ve kemik yapilar doğaldir.
  Sonuc:Mediastende lenf nodu
  Not:diafragm duzeyinden gecen kesitlerde sol paraaaortik milimetrik jhilusu yagli lenf nodlari izlenmistir.
  Detaylı sonuc bu hocam

 125. Mehmet 19:24 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

  Sonuc:mediastende lenf nodu
  Not:diafragm duzeyinden gecen kesitlerde sol paraaaortik milimetrik jhilusu yagli lenf nodlari izlenmistir
  Hocam. Gogusun altinda sol tarafta batma seklinde aci veren durum soz konusuydu ele gelen kitle benzeri birsey var ani olustu disa yansıyan bi durum yok
  cekilen toroksin bilgisayarli tomografi sonucu yorumlarsaniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:10 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey bu yazmış olduğunuz ‘not’ ile size tıbbi bir değerlendirme yapmam olanaksız. Sağlıklı günler dilerim.

 126. hüseyin akgün 15:41 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

  Merhaba buyukbabam rektum kanseri karacigerde metastaz var kemoterapi gormekte 8 ayda cekilen pette karacigerde ve bagirsakta bulgu vardi ekim de cekilende ise sol hiler lenf nodunda saptandi yazmakta(3.72cm) bu baska bir organa mi sicradigi anlaminda nedir karacigerde ki 18cm den 10 cm ye dusmus bu konuda bizi aydinlatirmisiniz saygilarimla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:55 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

   Hüseyin Bey, rektumdaki kanser ne yazık ki hem karaciğere hem de akciğere yayılma yapmış durumdadır. Bu 4. evre bir durumu gösteriyor. Kemoterapi ile baskı altına alınması gerekir. Karaciğerdeki küçülmüş ancak akciğerde yeni çıkmış. Acil şifalar diliyorum.

 127. mutlu 12:11 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam babam koah hastasi cekilen bt de sag hiler lenfaadenopatiler izlenmektedir. Akciger parankim alanlarinda sag akciger alt superior segmentte 3 cm capli plevral tabanli kitle lezyonu izlenmektedir.her iki akcigerde sentir asiner anfizem alanlari alt loblarda buzlu cam dansiteleri ust loblarda sekel degisiklikleri izlenmektedir bir detayli yorum alirsak hocam simdiden tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:06 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

   Mutlu Hanım, bu bulgular akciğer kanseri dahil olmak üzere bir çok önemli hastalığın belirtileri olabileceği gibi geçirilmiş bazı enfeksiyonlara da bağlı olabilir. Bunu ortaya çıkarmanın yolu PET-BT çekilmesi ve gerekirse biyopsi yapılarak hastalıklı alanlardan örnek alınarak incelenmesidir. Tedavi ancak teşhis ortaya çıkınca yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

 128. irem 05:16 de 22 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam eski epikriz sonuclarimi yazayim
  ARB (+)
  Radyoloji: sag diafragma yuksek gorunumde .sagda tum zonlarda nonhomojen dansite artisi. Sag ust zonda multipl 1 – 2 cm arasinda degisen kaviter lezyonlar mevcut.

  Yeni tahlillerim elimde yok. Simdiden cok tesrkkur ederim.

 129. Yaren halıcı 01:20 de 22 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba Bt toraks sonucu :sol akciğer alt lob mediobazal segmentte plevraya geniş tabanı ile oturan 25*19 mm boyutunda yağlı doku dansitesinde olan ve eşlik eden ploröparenkimal sekel değişiklikler izlenmiştir.
  Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte ploröparenkimal sekel fibrotik değişikliklerin eşlik ettiği tübüler bronşektazik alanlar ve buzlu cam yoğunluğunda infiltratif değişiklikler izlenmiştir.
  Sol alt lob bronşunu bi furkasyon düzeyinde laterlden daraltan yumuşak doku dansitesinde 1 cm çapta nodüler alanlar izlenmiştir(lenfnodu?) Ne anlama geliyor hocam lütfen açıklarmısınız

  • Yaren halıcı 03:13 de 22 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hocam hastamızın öksürük ve göğüste sancı şikayeti var ve 68 yaşında . Kan tahlillerinde crp 7 sedimentasyon 9 ve 23. Çocukluk yıllarında üşütme kaynaklı hastahanede bir iki gün tedavi görmüş.2013 Mayıs ayında bronşit teşhisi ile antibiyotik tedavisi görmüş. Hocam hastamızın şikayetleri arasında nefes darlığı ve çabuk yorulmada var. Toraks bt sonucunda geri kalan her şey normal ve doğal olarak rapor edilmiş.

  • Yaren halıcı 03:46 de 22 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hocam hastamız kadın ve hayatı boyunca hiç sigara kullanmamıştır.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:03 de 22 Şubat 2016 - Yanıtla

    Bilgisayarlı tomografide akciğer zarında 2,5cm tümöral lezyon görülmüş. Sigara içmeyen bir hastada bunun olası teşhisi “kanser-dışı” bir tümör olması şeklindedir. Filminizi görmeden daha ileri bir yorum yapılamaz. Lütfen en yakınınızdaki bir göğüs cerrahisi merkezine baş vurunuz.

 130. irem 07:35 de 21 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam.ben 10 sene oncesi akciger tbc gecirdim hastanede yattim ve 6 ay tedavi oldum. 1 aydir baslayan ciger agrisi azda olsa oksuruk ve balgam şìkayetiyle hastaneye basvurdum.kan tahlilleri solunum testi ve film cekildi.solunum testi dusuk cikti filmde verem lekeleri goruldu doktor bunun oncekinden kaldigini soyledi ilac verdi ama sikayetlerim gitmedi kontrole gittim bu sefer tommografi istedi onun da cd sine bakarak yorum yapti yine aynisini soyledi. Benim sorum su o izlerin hastane cikisimda kalmadigini soylemislerdi simdineden gorunuyor.

 131. Furkan 00:21 de 21 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba annem gecende doktora gitmis doktor film istemis akcigerlerinde lekelenme var demis sık bronsit oluyomusun diye sormus annem bir yada iki defa bronsit olmustur nefer alıp veede sorun vardı ilaçlaei kullandiktan sonra biraz rahatladi bunun kanserle bi alakası varmıdır acaba

 132. gül albayrak 21:31 de 15 Şubat 2016 - Yanıtla

  MERHABALAR BABAMIN YAŞI 85. AKCİĞER FİLMİ ÇEKTİRDİK VE SONUÇLARINI YAZACAĞIM BİRDE SİZLER YORUMLAYA BİLİR MİSİNİZ ?

  SAĞ AKCİĞER ÜST LOBDA KİTLE. SOL AKCİĞER ORTA LOB KİTLE LEZYON .

  MAKROSKOPİK BULGULAR :

  I-İİA: 4 LAM MGG
  II-BİYOPSİ : BÜYÜĞÜ 0,2 X0 , 2X0 ; 1 CM , KÜÇÜĞÜ 0,1X0 ; 1X0,1 CM ÖLÇÜLERİNDE 5 ADET KREM RENKLİ DOKU PARÇASI. 1/ Y
  III-FIRÇALAMA : 5 LAM MGG
  IV- BRONŞ LAVAJI : 15 CC HACMİNDE KANLI KOYU SIVI. YAYMA

  MİKROSKOPİK BULGULAR :

  İMMÜNHİSTOKİMYASAL BULGULAR :

  SİTOKERATİN 7 : ( -)
  SİTOKERATİN 20 : (-)
  TTF – 1 : (-)
  P40 : (+)
  NAPSİN : (-)
  SİTOKERATİN 5/6 : ( 4)

  TANI KODLARI : C34.9

  TANI :
  AKCİĞER , SAĞ
  I – TRANSBRONŞİYAL İNCE İĞNE ASPİRASYONU , ANA KARİNA , YAYMA : SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM .
  II- BRONKOSKOPİK BİYOPSİ : SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM
  III- BRONŞ FIRÇALAMA , YAYMA :SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM
  IV- BRONŞ LAVAJI , YAYMA : HİPOSELLÜLER KANAMALI MATERYAL .

  EĞER BANA EN YAKIN ZAMANDA BUNU YORUMLAR VE NE YAPICAĞIMA DAİR BİR FİKİR SUNARSANIZ SİZLERE ÇOK MİNNETTAR KALIRIM ..

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM ..

  SAYGILARIMLA,

  GÜLFİYE ALBAYRAK.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:36 de 16 Şubat 2016 - Yanıtla

   Sağ akciğer üst ve orta loblarda 2 ayrı tümör tarifliyorsunuz. Ayrıca, bronkoskopide karina bölgesinden alınan biyopside de kanser tespit edilmiş. Bu durumda hastanızın genel sağlık durumu uygun ise kemoterapi başlanması gerekiyor. İlave olarak, beyin kontrastlı MR da yapılarak burada bir metastaz olup olmadığı da araştırılmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 133. mustafa 19:11 de 11 Şubat 2016 - Yanıtla

  ust paratrakeal yerleşimli 13 mm capa ulasan lenf nodu mevcuttur.
  sag akcıger orta lob medial ve lateral segmentlerde ground glass dansıteleri izlendi
  her ıkı apeks goruntu alanı harıcındedır.apekslere yonelık cekım tekrarı gerekmektedır.
  hocam akcıger tomografı sonucu bu cıktı esim sıgara ıcmıyo bu korkulcak bıseymıdır.2 aya yakındır bı akcıger enfeksıyonu var ondan mıdır yoksa bı kanser belirtısımıdır.ne anlama geldıgını acıklayabılırmısınız sımdıden teskkurler.

 134. Serhan 09:22 de 10 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba,
  68 yaşında 15 yıl önce kalbine stent takılan (15 senedir sigara kullanmıyor.) Babama, 15 gün önce başlayan göğüs ve sırt ağrıları şikayeti nedeniyle sırasıyla TORAKS-BT, BEYİN MR ve PET çekimi yapıldı.
  TORAKS-BT incelemesinde:
  Tetkik IV kontrastlı gerçekleştirilmiştir.
  Aorta, pulmoner konusş, her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir.
  Mediastinal genişlik olağandır.
  Kalp normal büyüklük ve konfigürasyondadır.
  Her iki akciğerin bronkovasküler dağılımı normal sınırlarda izlenmiştir. Pulmoner vasküler yapılar, ana ve segmental bronşlar normaldir. Akciğerin havalanması ve damarlanması normal sınırlardadır.
  Sol akciğer üst zonda hilusua doğru uzanım gösteren lobüle konturlu santrali hipodens uzun aksı yaklaşık 13 cm ye ulaşan toraks duvarı ile arasında yağlı planlar basık, mediastenle arasında yağlı planlar yer yer oblitere kitle lezyonu izlenmiştir(Malignite?).
  Plevral sıvı saptanmamıştır.
  Kemik yapılar normaldir.

  şeklinde kitle görülmesi üzerine Beyin MR’ı çekilmiş olup temiz çıkmıştır.

  Sonrasında çekilen PET sonucu bulguları:
  Baş-boyun bölgesinde patolojik F-18 FDG tutulumu saptanmamıştır.
  Sol akciğer üst zonda, sol paramediastinal, prevasküler, sol hiler bölgeden perifere uzanan, santrali kistik hipometabolik, santralden perifere uzanan 88.3×104.8×111.3 mm boyutlu primer hadisede patolojik F-18 FDG tutulumu gözlenmektedir (SUV maks 18.7).
  Toraks bölgesinin diğer alanlarında patolojik F-18 FDG tutulumu saptanmamıştır.
  Abdomende, pelvik bölgede, bilateral inguinal alanda patolojik F-18 FDG tutulumu gözlenmemektedir.
  Lumbal 4. vertebra korbus solundaki santrali litik çevresi sklerotik lezyonda patolojik F-18 FDG tutulumu mevcut değildir (SUV maks 1.7).
  Diğer vücut alanlarında F-18 FDG tutulumu normal fizyolojik dağılım göstermektedir.
  SONUÇ:
  Sol akciğer üst zondaki primer hadisede patolojik F-18 FDG tutulumu.
  Primer hadise ile ilişkili metabolik aktif lenfatik ve uzak organ metastazı saptanmamıştır.

  şeklinde sonuçları çıkmış olup, cerrahi müdahale olması gerektiği yönünde görüş yoğunluğu vardır. Değerli görüşünüzü alabilir miyim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:01 de 11 Şubat 2016 - Yanıtla

   Sol akciğerde 11cm bir tümör mevcut. Vücudun başka yerlerinde metastaz görülmemiş (beyin MR sonucnuzun da temiz olduğunu var sayıyırum). Bu durumda önce kitleden biyopis uygulanarak bunun bir küçük hücreli akciğer kanseri olmadığı anlaşılırsa ve hastanın kalp ve akciğer fonksiyonları uygun ise cerrahi bir operasyonla tümörlü akciğerin çıkartılması gerekir. Ameliyat sonrası 4 kür koruyucu kemoterapi de uygulanmalıdır. Ameliyatla ilgili sorularınız ve yanıtlarını http://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-ameliyati-hasta-sorularu-ve-yanitlari/ adresinde bulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz NTV’de yayınlanmış filmde bir akciğer kanseri operasyonu ve sonrasındaki sürecin nasıl olduğunu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=vhFTovLRKHg.
   Acil şifalar dilerim.

 135. melek 03:52 de 8 Şubat 2016 - Yanıtla

  Meraba . Akciğer kanseri ilk evresinde ilaç la gecirilirmi .

 136. ilkay 20:42 de 7 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba
  15gün önce sırt ağrısıyla doktora gittim çekilen BT Toraks sonucu akciğerlerde amfizem hiperarasyon gozlenmis, sol alt lob posterior segmentte subplevral milimetik dansite ve orta lob lateral segment periferinde milimetrik noduler dansite izlenmistir. Doktor 3 ay sonraya radyolojik takip onerdi. Bu sureci beklemeliyim? 30 yildir sigara iciyorum ve babami da amcami da akxiher kanserinden kaybettik 53 yasindayim saygilarimla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:00 de 8 Şubat 2016 - Yanıtla

   Başka doktorlar tarafından sizi ve tüm sonuçlarınızı görerek yapılmış olan öneriler hakkında sizi ve filmlerinizi görmeden yorum yapmak tıbben ve hukuken mümkün değildir.

 137. Ozlem 03:51 de 7 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba ben ingiltereden size babam icin soracaktim akcigerin de ceviz buyuklugunde leke varmis oda kotu huylu cikti kemoterapi alacak cok korkuyorum lutven yanitlarmisin simdiden tskler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:56 de 7 Şubat 2016 - Yanıtla

   Bu son derece ksıtlı bilgiyle bir yorum yapmak olanaksızdır. Hastalığın evresine göre yapılması gerekenleri lütfen sitemizden dikkatli şekilde okuyunuz. Acil şifalar dielrim.

 138. Mahmut 19:15 de 4 Şubat 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam ben 28 yasinda 10 yildir gunde yarim paket sigara icen birisiyim yurtdisinda yasiyorum ben 2 hafta once hic bir sikayetim yokken akciger filmi cektirdim ve 19 mm nodul goruldu sag akcigerde doktor tomografi istedi siz tecrubeli birisiniz sizce kansermidir o nödul tesekur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:52 de 6 Şubat 2016 - Yanıtla

   19mm akciğer nodülü son derece önemli. Yaşınız bir akciğer kanseri gelişmesi için çok genç. BT sonucunuz durumu netleştirecektir.

 139. yusuf emre çiçek 17:32 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba dayımın elinin üzerinde saplanan tümör’ün akciğer’e sıçradığı 5 tane lezyon olduğunu söylediler.hocam bu ne anlama gelmektedir.bizi aydınlatırsanız sevinirim.teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:33 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Yorum yapabilmem için bu bilgiler yeterli değil. El üzerindeki tümörün türü neydi? Ameliyat oldu ve başka tedaviler gördü mü? Kaç yıl veya ay önce tedavi gördü? PET-BT’de akciğer dışında başka yerlerde de tümör görüldü mü? Tek bir akciğerde mi yoksa her 2 akciğerde de metastaz görülüyor mu? Hastanın genel sağlık durumu nasıl?…bütün bu soruların yanıtını öğrenmek ve sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için hastanın muayene edilmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 140. Hasan 18:24 de 1 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba, sol göğsümde ağrı var fakat bununla ilgili olarak yaklaşık 6 ay önce toraks BT ayrıca yaklaşık 2 hafta önce de çift yönlü akciğer grafisi çektirdim. Doktorlar Her ikisininde normal olduğunu söyledi. Ama bu ara diz ağrım ve parmağında batmalar da oluyor. Sigara içiyorum. Bu durumda iki yönlü grafi ve 6 ay önceki toraks BT (ilaçsız) yeterli midir. Kafamdan akciğerle ilgili düşünceleri atayım mı

 141. Rıza kaya 00:15 de 28 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba 37 yaşındayım ve günde 1 paket sigara içicisiyim.tesadüfi olarak çektirdiğim hrct bt raporumu yorumlamanızı rica edeceğim.sağ ac orta lobta,sol ac lingular segmentte bant atelektazi görünümü izlenmiştir.sol ac sol alt bazalde fibrotik plevral çekinti görünümü izlenmiştir.sağ ac alt lob süperiorda sekel lineer fibrotik dansite görünümü izlenmiştir yazıyor.ayrıca atelektazi için pratisyen bir hekimimiz ampisilin tablet ve asist saşe önerdi.5 gün kullandım.sizce önemli bişey varmı ve bu ilaçları kullanmaya devam etmelimiyim.vereceğiniz bilgiler için teşekkürler. Kolay gelsin.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:39 de 31 Ocak 2016 - Yanıtla

   Diğer bir meslektaşımın sizi görüp, filmlerinizi, tahlillerinizi görüp, sizi muayene ettikten sonra yapmış olduğu önerilere benim bunların hiç birini yapmadan daha farklı bir yorum getirmem tıbbi olarak, etik olarak ve yasal olarak sakıncalıdır. Doktorunuzun önerilerini takip ediniz.

 142. Emine 22:18 de 23 Ocak 2016 - Yanıtla

  Sayin hocam babam bundan 18 yil önce akciger amaliyati oldu iyi huyluydu alindi simdiki filimlerinde alt paratrakeal kısa aksı 1cm çapa ulaşan len nodu mevcuttur sag akciger alt lob süperior segmentte 5mm çapinda nodül izlendi üst loblarda belirgin sentrilobuler amtizematöz degişikler izlenmektedir sol akciger linguler segment düzeyinde ve üst lob anterior düzeyinde bant formasyonlari mevcuttur bu konu hakkinda lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:43 de 27 Ocak 2016 - Yanıtla

   Burada görülen 1cm lenf nodu önemli değil. Daha önce geçirmiş olduğu operasyonla ilgili değil. Bir enfeksiyon olasılığı daha olası bir ihtimaldir.

 143. Halil İbrahim 12:16 de 14 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.. Babamın 35 yıllık sigara geçmişi var ve 2 hafta kadar önce halsizlik ve göğüs ağrısı ile göğüs hastalıkları hastanesine kaldırıldı burada akciğerlerin iltihaplı su topladığı ve suyu çekilmesi gerektiği söylendi hemen akabinde şeker hastası olduğunu öğrendik 1 hafta kadar süre hastanede kaldık ve akciğerdeki enfeksiyon antibiyotiklerle diren takılarak temizlendi şekeri normal sevilere indi ve taburcu aldık hastanedeki hocalarımız tedbiren bronkoskopi yapılmasını uygun gördü yapılan bronkospide
  Sol Lob Bazal Segment: Vegetan kitle gözlendi fırça bx ve forceps bx yapıldı. Lümen %80 daralmış olarak gözlendi.
  Ön tanı: Ampiyem+TM?
  Sonuç ve öneri: bronkospide Sol Lob Alt Lobta Vegetan kitle gözlendi fırça bx ve forceps bx yapıldı. Lümen %80 daralmış olarak gözlendi..
  Babamda halsizlik ve iştahsızlık kesinlikle yok son zamanlarda kilosundada bir değişiklik olmadı. Sürekli hareket halinde ve günlük yürüyüş egzersizlerini zorlanmadan yapıyor. Sizce durumumuz nedir..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:56 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

   Nefes borusu içerinde tıkanmaya sebep olan ve ne yazık ki akcieğr kanseri olasılığı yüksek olan bir tümör mevcut. Bu nedenle akciğerde iltihaplanma ortaya çıkmış. Biyopsi sonucunuz ve PET-BT sonucunuza göre tedavi planlaması yapılacaktır. Acil şifalar dilerim.

 144. Nazan yildirim 00:28 de 14 Ocak 2016 - Yanıtla

  Iyi geceler esimin sagakcigerin orta lobta 3cm lik kitle goruldu ameliyat sart diyorlar baska yere atmamis ne onerirsiniz acil cevap verirseniz sevinirm

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:49 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

   Tetkikler sonrası ameliyat önerilmişse VATS kapalı operasyonu uygulanmasını öneririm. Hastanız hakkında değerlendirme yapılması ve operasyon planlaması için dilerseniz yukarıdaki randevu adresinden bizimle iletişime geçmeniz mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 145. Aylin 19:56 de 5 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi aksamlar. Annem bundan 2.5 sene once sol akcigerinden açik ameliyat oldu, kucuk bir nodul vardi,testler ve bt ile kesin tani koyamadiklari icin ameliyatla o kısmi aldilar. Ameliyat sirasinda ki hizli patoloji sonucu yuzde 80 temiz cikti. Ancak iki hafta sonra dikisleri aldirmaya gittigimizde detayli patoloji sonucunda kotu huylu hucre tespit edildigini ve sol alt lobu tamamen alacaklarini soylediler. Tekrar acik ameliyat oldu ve lobu alindi. Cok erken bir evre oldugu icin hic bir tedavi gormedi. Ancak ozamn sag tarafinda da 6mm kadr bir nodul vardi ve takip altinda tutuldu. Simdi sag taraftaki icinde suphe duyduklari icin konseyden kapali ameliyat karari cikti. Sagdaki bahsettigimiz nodul icin tomografide ‘en uzun aksiyalde 10mm’ ve ‘major lezyon izlenmedi’ diyor. Annemin sigara gecmiside var. Doktorla bugünkü gorusmemde ameliyata kapali baslayacagini ve o anki patoloji sonucu kotu gelirse acik ameliyata donecegini, ama belirsiz cikarsa kapatip gene 2 hafta sonraki kesin patoloji tanisini bekleyecegini ve sonra gene acik ameliyatla lobu alacagini iletti. Iyi huylu cikarsa zaten en guzel sonuc bu olacak bizim icin. Size sorum lobu almak ve gercekten orayi temizlemek icin illaki acik ameliyat mi gerekli? Bu iyilesme sureci annemi cok yipratiyor. Yani kotu ciksada neden kapali ile devam edemiyorlar? Doktorumuza guveniyoruz, tip fakultesinde kendisi ama acaba annemi boşyere cok ciddi yipratan bir operasyon mu yapilacak endise ediyoruz. Surecin bu sekilde yurutulmesi olagan midir? Bu konuda icimiz rahat olmali mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:29 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Anneniz için en iyisini yapmaya gayret ettiklerine emin olabilirsiniz. Biz akciğer kanserlerinde kapalı ameliyat uguluyoruz. Dünyadaki rehberlerin de önerileri bu şekildedir. Ancak kapalı ameliyatla lobun alınması operasyonu sadece belli özellikteki tecrübeli cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Ülkemzide sadece kıstlı sayıda merkezde uygulanmaktadır. Acil şifalar diliyorum.

 146. sevim. demir 16:01 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam berabalar benim ollum bagirsak hastasi kalin bagirsagi alindi ince bagirsaginda 2 ay once. 32 lezyon alindi yuk sek tansiyonlari var doktorlar pet crkimi yaptilar petin sonucuher iki akciger ortazon anteriorkesimlerde pirankimal bant olusumlari dikkati cekmis. Diye yaziyor ne oldugunu bana aciklarmisiniz

 147. Nesrin 15:03 de 15 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam 65 yaşında babam, açık ameliyatla timamo’dan ameliyat oldu.Pataloji sonucuna göre kemoterapi ve radyo terapi ne oranda tedaviye cevap verir?Sağ kalım oranı bu hastalarda nasıldır?
  lezyon kapsül ve kapsül dışı matür yağ dokusuna invazyon göstermektedir,ayrıca gönderilen perikard kayıtlı materyalde tümör görülmedi.
  Akciğer dokusunda konjesyon saptandı.
  Lenf Nodları:
  2R:lenf doku saptanmadı.
  2L:1 lenf nodunda hiperplazi ve antrakozis
  4R:1 lenf nodunda hiperplazi ve antrakozis
  4L:1 lenf nodunda hiperplazi ve antrakozis
  5:3 lenf nodunda hiperplazi ve antrakozis
  6:2 lenf nodunda hiperplazi ve antrakozis
  7:4 lenf nodunda hiperplazi ve antrakozis
  intrapulmoner lenf nodu:1 lenf nodunda hiperplazi ve antrakozis

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:48 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Nesrin hanım bu 3. evre bir timomadır. Ameliyatla kitlenin ne oranda TAM OLARAK çıkartıldığına bağlı olarak ameliyat sonrası kemoterapi ve radyoterapi ile başarı şansı değişiklik gösterir. TAM OLARAK çıkartılmış timomalarda nüks azdır. Acil şifalar dilerim.

  • Nesrin 14:02 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Merhaba Hocam;
   Kemoterapiyi önerir misiniz?Tek başına bu tip hastalarda radyoterapi yeterli midir?Cevapladığınız için çok teşekkür ederim…

   • Nesrin 14:14 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

    Babam ameliyattan önce kemoterapi ya da radyoterapi almadı.Direk ameliyat ettiler.Siz yazınızda, 3.evre timamo larda önce kemoterapi uygulaması yapılır demişsiniz.Babam için yanlış bir seçim mi olmuştur?

    • Nesrin 14:19 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

     Bir pataloji örneğinde B2 timamo, başka yerde yaptırdığımız pataloji örneğinde B3 timamo teşhisi konulmuştu. Bu iki cins timamo nun tedavi şekilleri farklı mıdır? Teşekkür ederim…Saygılarımla….

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:58 de 21 Aralık 2015

      Hastanız hakkında daha ileri değerlendirme için dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz. Tekrar acil şifalar dilerim.

 148. Cengiz 01:15 de 11 Aralık 2015 - Yanıtla

  Sayın Hocam iyi günler. Sorularıma vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim. Hocam 60 yaşında olup, 26 sene günde 1 paket sigara içtikten sonra, 1.5 sene hiç içmedim. Sonra tekrar haftada 1 paket olarak 8 sene yine içtim. Son 5 yıldır hiç içmiyorum. 8 yıldır midemde intestinal metapilazi nedeni ile yıllık endeskopik takip hastasıyım. En son 1 ay önce kontrollerimi yaptırmış olup biopsilerim yine öncekller gibi ilerleme yok.(Bilmeniz gereklidir diye bahsettim) Zaman zaman omuz ve sırt ağrılarım olması nedeniyle 1 ay önce Hastaneye Göğüs Cerrahisi Kliniğine gittim. Sonrası çekilen 27/11/2015 tarihli (Kontrastlı) Toraks ve Tüm Batın BT raporlarım şöyledir.
  TORAKS:
  -Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp kompartmanları olağandır. Trakea ve ana bronşlar açıktır. Mediastende patalojik boyuta ulaşan lenf nodu saptanmamıştır. Özefagusun torasik seyri normaldir.Kesitler akciğer parankim penceresinde değerlendirildiğinde sağ akciğer apeksinde milimetrik paraseptal kist,ile sol alt lob laterobazal segmentte 1.5 cm çaplı heterojen kontrast madde fikse eden round atelektazi ile uyumlu olabilecek 1.5 cm çaplı subplevral nodüler lezyon dikkat çekti.Diğer akciğer parankim alanlarının ve bronkovasküler dağılımı tabiidir. Aktif infiltratif veya kitlesel lezyon saptanmamıştır.Plevral sıvı veya kalınlaşma mevcut değildir.Kemik yapılar olağandır.
  TÜM BATIN:
  Karaciğer normal boyutlarda, düzgün konturlu, iç yapısı homojen olup, fokal kitle lezyonu izlenmemiştir. Safra kesesi boyutları normal olup, içinde taş saptanmamıştır.safra yolları olağandır. Dalak ve Pankreas homojen normal dansite ve normal boyuttadır.Her iki sürrenal gland normal boyutlu ve konfigürasyondadır.Her iki böbrek normal lokallizasyon. boyut, kontur, parankim kalınlığı ve pelvikalisyel sahip olup,normal fonksiyon göstermektedir.Sol böbrekte orta polanterior kortekste 3.5 cm çaplı kist mevcuttur.(daha önceki bütün USG.lerimde de var) Retroperitonel vasküler yapılar normal olup, batın içi patolojik boyutta LAP, sıvı ayırt edilmemiştir.Gastrointestinal sistemde BT sınırlarında patolojik görünüm izlenmemiştir.Mide, barsak duvar kalınlıkları, kalibrasyonları normaldir.Mesane orta hatta ve düzgün konturlu olup, kalınlığı normaldir. Pelvik genital organlar rektosigmoid pelvikfasialar normal olup, batında kitle saptanmamıştır.Kemik yapılar olağandır.
  Sayın Hocam Doktorum bu raporların, akciğerdeki nodül dışında normal olduğunu, ancak 1.5 cm.lik nodülün kenarları düzgün yuvarlak, boyutu ve yeri itibari hamartom vs. gibi iyi huylu olma ihtimalinin var olduğunu, ancak 3.er aylık periyodlarla takip edilmesi konusunda net bir karar veremiyeceğini dolayısıyla emin olmak için PET/CT taraması yapılması gerektiğini söyledi.
  Sayın Hocam 08/12/2015 tarihli PET/CT raporumun Baş_Boyun- Meme-Abdomen ve Pelviks-Kas ve İskelet sistemindeki bulguların detayını yazmıyorum.(Çünkü uzun yazılmış.) YORUM kısmında görüldüğü gibi bahsi geçen tüm organlarda normal ve fizyolojik düzeyde tutulum var olduğu hiç bir yerde hipermetabolik adenopati ve nodal hipermetabolik odak gözlenmemiştir yazıyor.
  TORAKS PET/CT:
  Sol akciğer alt lob posterobazal segment subplevral alanda 15 mm çaplı malignite sınırını aşan hafif derecede hipermetabolik (SUVmax:3.2) nodüler lezyon izlenmiştir.Her iki akciğer diğer parankim alanlarında normal fizyolojik düzeyde FDG tutulumu izlenmiştir.Hiler veya mediastinal patalojik hipermetabolik adenopati gözlenmemiştir.Supraklaviküler veya aksiller patolojik hipermetabolik adenopati izlenmemiştir. Kalp dokusunda normal fizyolojik düzeyde FDG tutulumu izlenmiştir
  YORUM:
  Sol akciğer alt lob posterobazal segment subplevral alanda 15 mm çaplı malignite sınırını aşan hafif derecede hipermtabolik (SUVmax:3.2 ) nodüler lezyon izlenmiştir. Klinik şüphe varlığında histopatolojik değerlendirilmesi önerilir.Hiler veya mediastinal patalojik hipermetabolik adenopati gözlenmemiştir. Görüntüleme alanına giren diğer vücut bölgelerinde malignite lehine olabilecek patolojik düzeyde hipermetabolik odak saptanmamıştır.
  Sayın Hocam, Doktorum önceki BT rapor sonucunda söylediği gibi hamartom vs. olabileceğini, PET sonucuna göre periyodik takip yapılabilir diyor. Ancak benim çok tedirgin olduğumu da görünce, malignite riskini dışlamak veya maligniteyi kesinleştirmek için nodülden iğne biopsisi önerdi.Başka teşhis yolları var mı? Sayın Hocam PET /CT raporuma göre nodülüm iyi huylumu? yoksa kötü huylumu? Nodül takibi mi ? yoksa nodülün çıkartılması mı? çok tedirginim ve kararsızım. Emekli Sandığı emeklisiyim. söz konusu durumla ilgili tüm yapılacak işlemleri SGK karşılıyor mu?
  Sayı Hocam belki çok uzun yazdım. Zaman kaybetmemek için beni bu konularda çaydınlatırsanız ve şüphelerimi ortadan kaldırmama yardımcı olursanız ve cevabınızı belirttiğim mail adresine gönderirseniz çok memnun kalacağım Teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:34 de 11 Aralık 2015 - Yanıtla

   Cengiz Bey, yanıtların özel olarak e-mail adresine gönderilmesi gibi bir uygulama yapmıyorum. Zira, burada yapmaya gayret ettiğim şey tüm sizin durumunuzda olan hastalara bir yol göstermektir. Dolayısıyla bu bilgilerin herkesle paylaşılması daha yararlı olacaktır.
   Akciğerinizde görülen 15mm nodül ve PET-BT’deki yüksek tutulum yaşınız ve sigara öykünüz de dikkate alındığında mutlaka tanı konulması gereken bir lezyon olarak görülüyor. Bu lezyonda kanser olasılığı %100 değil tabii, ancak çok düşük de değil ne yazık ki. Bunun bekleme ve takiple büyümesi önemli bir kayıp olacaktır. Ben takibini asla önermem. İğne aspirasyonu ile 15mm’lik bir nodülden örnek almak her zaman mümkün olmadığı gibi sonucunun ‘temiz’ çıkması da bir kanser olmadığını kesin olarak teyit etmeye yetmez. İlave olarak bu nodülün kanser olması durumunda ise iğne ile bütünlüğünün bozulması da ileride nükslere sebep olabiliyor.
   Yapılması gereken şey: Videotorakoskopik (VATS) yöntemle, endoskopik olarak bu nodülün etrafındaki sağlam akciğer dokusu ile (nodülden parça almak şeklinde değil) çıkartılması, bu esnada patoloji bölümü tarafından (frozen) inceleme yapılarak nodülün özelliğinin ortaya konulması ve kanser olduğu anlaşılırsa aynı seansta sol akciğer alt lobun yine bu operasyonla çıkartılması ve lenf nodlarının alınmasıdır. Eğer bu 15mm ve PET’de tutulum gösteren nodülde kanser çıkmaz ise sadece nodülün çıkartılması yeterli olacaktır. Biz bu işlemi sadece 3-4cm’lik bir kesi kullanarak tek port VATS ile gerçekleştiriyoruz (http://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-tek-port-torakoskopi/). Ancak, bu özel bir tecrübe gerektiren ve ancak tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanabilen bir operasyondur. Bunun uygulanamadığı hastanelerde normal VATS yöntemi de kullanılabilir. Açık operasyonu kesinlikle önermem.
   Hastanemizde ameliyatlarda SGK anlaşması mevcut değildir. Kemoterapi ve radyoterapi SGK kapsamı içindedir.
   Acil şifalar diliyorum.

 149. PINAR 21:36 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

  Semih hocam sol akciğer santralindte yerleşimli, alt lob broşunu saran, sol pulmoner arter distaline invaze görünümlü aksiyel kesitte metobolik olarak yaklaşık 4,8×4,1 cm boyutlu kitle lezyonunda malignite düzeyinde artış 18 fdg tutulumcmu izlenmiştir.
  Anterior mediastende yerleşimli yaklasık 1×4 cm kısa aksli lobule konturlu lenf nodu ile uyumlu alanda hafif düzeyde artmış18 fdg tutulumu izlenmiş olup,metastatik süreç açısından kuşkulu olarak değerlendirilmiştir.
  Tanı olarakta: Küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi konuldu hocam kaçıncı evrede olabilir kanser tedavide şansımız nedir acaba ne yapılması gerekir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:22 de 11 Aralık 2015 - Yanıtla

   Pınar Hanım, bu durum 3A evresinde bir küçük hücreli akciğer kanseridir. Tedavisi kemoterapi ve eş zamanlı radyoterapidir. Ayrıca beyine de koruyucu radyoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 150. serap 22:41 de 8 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam mrb.ben de yaklaşık 6 ay önce sol göğsümde hafif ağrı başladı bu ağrı giderek arttı.bir yıl öncesinde astım teşhisi konmuştu. Akciğer filmlerinde hep sadece bronşlarda genişleme var dediler. kalpte normal diyorlar.çarşamba günü akciğer bt si çekildi. sonuçta ön mediastinalde yaklaşık 1.5×1 cm çaplı hiperdens yumuşak doku görünümü izlenmiştir.(timik kalıntı) Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde her iki akciğer apikalde Fokal pelvral kalınlaşma ve plevra parankimal lineer bantlar izlenmiştir. (sekel değişiklik) sol akciğer lingulada lineer atelektazik bant izlenmiştir. tetkik fazı pulmoner emboli değerlendirme açısından uygun değildir. Toraks duvarını oluşturan kemik yapılar ve yumuşak doku elemanları normaldir yazıyor.ne anlama geldiğini açıklarmısınız.

 151. Nil 04:17 de 8 Aralık 2015 - Yanıtla

  Semih bey,
  Babama 1b akciğer kanseri teşhisi konuldu, 3 hafta önce ameliyat oldu ve 3.2 cm ilk tümör sağ alt lob ile birlikte alındı, metaztaz hiçbir lenfte yok. 4 onkologa gittik, tıbben kemoterapi verilmeden takip de edilebilinir ya da 4 kür hastanın genel durumu iyi ise verilebiliriz dediler ama bu aşamada kararı bize bırakıyorlar çünkü kendisi 69 yaşında ve 4 ay evvel kalbindeki pıhtılardan dolayı ( damarlarda birşey yoktu) açık kalp ameliyatı oldu, onun 1 ay öncesinde de bacağına emboli atmıştı, yani 4 ay içerisinde 3 büyük ameliyat oldu, genel durumu iyi, kalbinden dolayı kan sulandırıcı ve ritmi ilacı da kullanıyor. Bu aşamada yaşı da olduğu için kemoterapinin de yan etkileri olduğu için, geride de ameliyat öyküleri olduğu için kararı bize bırakıyorlar. Yapılırsa da önerilen ilaç seçenekleri;
  1- paclitaxiel ve Carboplatin 2- gemzar ve cisplatin 3- Carboplatin ve vinorelbine , platin gurubu kesin olacak dediler ama Carbon’a cisplatine göre iç organları daha az yorarmış, ilaclarin herblirini farkli onkologlar onerdi, karari da bize birakinca Cok arada kaldik . Cok basarili ameliyatlar geclrdlk, bu asamada yanlis karar Verip, Kas yaparken goz cikarmayalim cunku adjuvant bize yuzde 5-6 ek oran saglayacakmis. Ne dusunursunuz? Yan etki olursa bu oykuler ile Coke problem yasarmiyiz? Tskler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:01 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Nil Hanım, 3.2cm büyüklüğünde ve lenf bezi metastazı olmayan durumda ameliyat sonrası kemoterapini faydası değil ama zararı olur. Hiç bir ulusal veya uluslara arası tedavi rehberi bu evrede ameliyat sonrası kemoterapi önermez. Acil şifalar dilerim.

 152. türker 18:55 de 4 Aralık 2015 - Yanıtla

  doktor bey benim toraks bt incelemede aşağıdakiler yazıyor. 37 yaşındayım

  sol akciğer lingula yerleşimli minimal infiltrasyon alanı izlenmektedir
  sağ akciğer orta lob lateral segmentte 1 cm çaplı noduler opasite mevcuttur.

  ne yapmam gerekiyor. şimdiden teşekürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:11 de 5 Aralık 2015 - Yanıtla

   Türker Bey, 1cm nodül önemli. Özellike sigara içiyorsanız daha da anlamlı. Daha önce çekilmiş filmlerinizde görülmemişse mutlaka PET-BT yapılması gerekir.

 153. Yesim 00:13 de 2 Aralık 2015 - Yanıtla

  Ayrica bugun gittimiz doktorumuz cigerde bu kadar net gorulup tehlike arz eden bisey warken boyunda bu herkeste gorule bilcek seylerden parca alinip sonuc beklenmesinin annem icin zaman kaybi oldugunu soyledi.simdi annemde hic bir sikayet yok cok sukur calisiyoda agri yada halsizlik gibi bi durumu da yok annem kansermi ne olucak ne yapmaliyiz bilmeden beklemek hepimizin pisikolejisini bozdu cok rica ediyorum en dogru yolu bana soylermisiniz lutfen

 154. Yesim 00:06 de 2 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam annem 55 yasinda rastgele cekilen film sonucunda akcigerinde lekeler goruldu en buyugunun 2 cm digeri 1,5 cm 1cm ve 6mm olarak boynundada ufak kitleler goruldugu icin ilk olarak ordan patoloji almamiz gerektigi soylendi fakat boyundan cekilen utrason doktoru we kulak burun bogaz doktorumuz bunlarin tehlikeli bisey olmadigini soyledi simdi yinede yapilmasi icin gun bekliyoruz.benim sizden ricam bana bi yol gosterirmisiniz napmaliyim gittimiz her doktor farkli bisey soyluyo boyle beklememiz annem icin tehlike arz ediyormu simdiden cok tsskkur ederim cvbiniz icin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:35 de 2 Aralık 2015 - Yanıtla

   Yeşim Hanım, akciğerdeki lezyonlarınızı görmeden, annenize ait hiç bir sağlık bilgisine sahip olmadan akciğerdeki bu lezyonlarla ilgili olarak size bir yorum yapamam. Acil şifalar dilerim.

 155. Derya 13:20 de 1 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi günler 28 yaşındayım ailede akciğer kanseri öyküsü var bir ay önce tomografide sağ akciğerde 7mm nodül görüldü ama hiçbir şikayetim yoktu bronkoskopiye girdim raporda boyalı mikroskobide gram(+) kok görüldü yazıyor ve aptt düşük çıktı bu bakteri neden oluyor.Teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:52 de 1 Aralık 2015 - Yanıtla

   Derya Hanım, burada görülen gram pozitif mikrop herhangi bir şekilde size bulaşmış olabilir. Eğer yüksek ateş, yoğun öksürük ve halsizlik gibi yakınmalarınız yoksa bunun hiç bir önemi de yok. Tespit edilen her mikroorganizma bir enfeksiyon anlamına gelmez. Bu mikrobun nodülünüzle de hiç bir ilgisi yok. Sigara içmemişseniz sizin yaşınızda 7mm nodül önemsenecek bir durum değil. Yine de nodülün çevresinde buzlu cam görüntüsü varsa 2 hafta antibiyotik tedavisi uygulanıp 3 ay sonra çekilecek yeni bir BT ile karşılaştırma yapılması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 156. muharrem 18:59 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam öncelikle bizim gibi hasta yakınlarının merak ettiği konularda bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.Babam 65 yaşında ve iki hafta önce biopsi sonucuna göre küçük hücreli dışı akciğer kanseri teşhisi ile PET BT si istendi.Pet BT raporunda:
  -Sağ akciğer üst lob posterior segmentte lateral plevral tabanlı ve 53*34*41mm metebolik boyutlarda ölçülen kitle lezyonunda belirgin artmış FDG tutulumu(suv max:14,78)izlenmiştir.
  -Mediastende sağ hiler lenf nodunda orta düzeyde fokal artmışFDG tutulumu (suv max:6,40)gözlenmektedir.
  -Karina düzeyinde sağ akciğer üst lob anterior segmentin medial plevral yüzeyinde kalınlaşma izlenmekte olup bu alanda artmış FDG tutulumu(suvmax:4,61)dikkati çekmiştir.
  -Serabral-serebellar gri kortikal alanlarda,kafa tabanında ,boyunda,karaciğerde,her iki adrenal bezde,supra-infradiafragmatik lenfatik istasyonlarda,kemik yapılarda,kemik iliğinde ve inceleme alanına giren diğer kısımlarda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.Şeklinde yazmaktadır.Babam hastalığın hangi evresinde acaba yorumlarsanız çok memnun olacağım hocam.Şimdiden vereceğiniz bilgiler için ailecek teşekkür ederiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:05 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

   Muharrem Bey bu bulgular IIIA evresinde bir akciğer kanserini gösteriyor. Sadece “küçük hücre dışı” şeklinde kanser tipi belirlenmesi uygulanacak olan kemoterapi için yetersiz. Bu grupta bir kaç farklı kanser türü var ve her birinin tedavileri farklıdır. Öncelikle kanser türü kesin olarak ortaya konularak buna uygun kemoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 157. umut 12:37 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam annem akciğer ameliyatı oldu doktorlar sağ üst lob da kanserli hücre olup olmaması durumundan şüpheleniyorlardı çok şükür kötü huylu çıkmadı lakin ameliyat sonrası sindirim sisteminden yağ emilimi yapan lenflerde bir hasar oluştuğu söyleniyor ve göğüs altından dışarı çektikleri hortumdan tüpe süt beyazı yağ geldiği görüldü. Biz bunu ameliyat esnasında ki bir hata mı? diye şüpheleniyoruz lakin öyle olmadığını söylüyorlar yemeyi içmeyi kesip ilaçla tedavi ya da tekrar ameliyatla o bölgenin onarımı diyorlar. Sizce bu durum çok tehlikeli mi? Ne yapmalıyız

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

   Umut Bey, bu duruma şilotoraks adı verilir. Lenf kanalından sıvı sızması sonucu oluşur. Bu akciğer ameliyatları sonrası ortaya çıkabilen bir durumdur. Bunu tıbbi bir hata olarak değirlendirmek doğru değildir. Tedavisinde hastanın 5-7 gün ağızdan gıda almaması, damar yolundan sıvıyla beslenmesi ve lenf akımını azaltan özel ilaçlar (somatostatin) kullanılır. Bununla düzelme olasılığı yaklaşık %50’dir. Düzelme olmazsa lenf kanalının kapatılması için tekrar operasyon gerekir. Bu tedavilerin başarılı olması ancak bu konuda tecrübeli özel merkezlerde mümkündür. Dilerseniz merkezimizden randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 158. Gürkan 22:05 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam öncelikle çok teşekkür ederim yazdıklarınız için tek soru dışında tüm sorularımın cevabını buldum. Sorun şuki 1. Evrede olan ameliyattan sonra sağkalım oradı %80 derken 5 yık içinde tekrar nüks eder ameliyat gerekir mi yoksa 5 yıl içinde ya ölür yada kanser birdaha ortaya çıkmazmı. Yani aneliyat oldu 5 yıl geçti %20 ölücek %80 yalicak arada tekrar ameliyat olma veya tedavi süreci filan yokmu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:42 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

   Gürkan Bey, 5 yıllık sağ kalım oranı demek 5 yıldan sonra diğer herkes gibi riske sahip olacak demektir. Ameliyatttan sonra yeniden ameliyat nadir bir durumdur. 1. evre akciğer kanserli hastalarda ameliyat dışında başka bir tedavi uygulanması gerekmez.

 159. Ozan 18:41 de 30 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim;
  Bende bu VATS ameliyatını araştırıyorum zaten, anladığım kadarıyla mecburen olmam gerekiyor, peki biyopsi düşünülemezmi? Eğer düşünülebilirse riskli olurmu akciğer için? Hastanenizde özel sağlık sigortası kamsamında bu VATS veya biyopsi yapılıyormu? Bu ameliyatı yazın olsam yani biraz ertelesem bir risk oluştururmu?

  Hocam, son olarak biraz saçma ama kusura bakmayın aklıma takıldı; PET çekimi sırasında; ilk çekim ile geç çekim arasında dışarı çıkıp sigara içmiştim bu FGD tutulumlarının geç çekimde artmasına etki etmiş olabilirmi?

  Cevaplayabilirseniz çok sevinirim..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:43 de 31 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ozan, 18mm bir nodülden iğne biyopisi yapılması çok güçtür. İğne ile alınan örneğin temiz çıkması da kanser varlığını ekarte ettirmez. Bu bir kanser ise tümörün bütünlüğünün iğne ile bozulması ve hücrelerin yayılması da bu yöntemin dezavantajlarıdır. Hastanemizde tabii ki özel sağlık sigortaları kapsamanında bu işlemi gerçekleştiriyoruz. PET’in iki çekimi arasında sizin sigara içmeniz bir değişiklik yaratmaz. İşlemin erken yapılmasını öneririm.

 160. Ozan 01:23 de 30 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam Merhaba, ben 25 yaşındayım ve yaklaşık 10 yıldır sigara içiyorum bundan 1 yıl önce tesadüfen röntgende sol akciğer üst zonda nodül olduğu anlaşıldı. Nodül 18*17 mm boyutunda ve 1 yıldır aynı boyutta.
  6 ayda bir tomograafi çektirdim kontrol için. Son tomografimde pet/ct istedi radyoloji, çektirdim, sonucunda;

  “Sol akciğer üst lob anterior segmentte 18*17 mm boyutunda hafi FGD tutan, geç görüntülerde metabolik aktivitesinde artış(yaklaşık %38) tespit edilen nodüler lezyon izlenmiştir.(Suv max 1.59- geç suv max: 2.21) Bu lezyon posterior komşuluğunda 4 mm çapında hafif FGD tutan, geç görüntülerde metabolik aktivitesinde artış(yaklaşık %62) tespit edilen milimetrik nodül izlenmiştir.(Suv max 1.40- geç suv max 2.28)

  Tanımlanan nodüllerin metabolik aktivitesinde anlamlı düzeyde artış olması malignite olasılığını düşündürmektedir.Histopatolojik inceleme önerilir.

  Sağ akciğer üst lop antreorda artmış FGD tutan, BT karşılığı olmayan milimetrik odak izlenmiştir. (Suv max 3.47 geç suv max 1.53) (F18-FGD embolisi)
  SONUÇ: Sol akciğer üst lobda erken görüntülemede hafif FGD tutan, geç görüntülemede metabolik aktivitesinde anlamlı artış tespit edilen 2 adet nodül

  Daha önce çektirdiğim tomografilerde bu ikinci nodül(4 mm olan) yoktu pet/ct de ortaya çıktı. Önceki çekimlerde hamartom olarak tahmin edilmişti, nodülün ortasında kireçlenme olduğu için böyle tahmin etmişlerdi.

  Şimdi hocam, bu ikinci nodülün (4 mm) ortaya çıkması bir sıçramamıdır? İyi huylu veya kötü huylu birşey diyebilirmisiniz? (ilk nodülün iyi huylu çıkarsa bunun kötü huylu olma ihtimali varmı) Ameliyat veya biyopsiye gerek varmı? Varsa hangisini önerirsiniz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:32 de 30 Ekim 2015 - Yanıtla

   Sevgili Ozan, her ne kadar yaşın genç olsa da belirgin sigara öykünün olması ve PET bulgularının kanser olasılığını ekarte etmiyor olması dolayısıyla bu 18mm nodül için tanısal işlem yapılmalıdır. Bunun için genel olarak tercih ettiğimiz yöntem VATS denilen kapalı işlemle nodülün tamamının çıkartılarak patoloji incelemesi yapılmasıdır. PET raporunuzda da bu vurgulanmış ve teşhisin gerekli olduğu belirtilmiş. Bu işlemin hastanemizde tarafımızdan yapılmasını isterseniz yardımcımız Ebru Hanım’ı arayarak (02123043940 / 05321519734) randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 161. Akcakaya Nebi 02:16 de 28 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba Doktor bey
  Akcigerinin sol lobunda birinci derece “metastazsiz” tümör bulunan bir dostum var kendisi Güney Amerika uyruklu, benim sor um yabanci uyruklu kisilere hizmet veriyormusunuz ve saglik giderlerini kendim ödeyecegim, bunun icin ne kadar bütce ayirmam gerekir. Saygilar selamlar Nebi N. Akcakaya

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:55 de 28 Ekim 2015 - Yanıtla

   Nebi Bey merhaba, hastalarımızın yaklaşık %30’unu yabancılar oluşturuyor. Tedavi maaliyetini verebilmek için yapılacak işlemi tam olarak bilmek gerekiyor. Hasta tetkiklerini bilmeden yapılacak her değerlendirme hatalı olacaktır. Dilediğiniz zaman yardımcım Ebru Hanım size randevu verebilir (02123043940 / 05321519734). Acil şifalar dilerim.

 162. fatma 12:56 de 27 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam Merhaba ben Fatma 2 hafta önce çekilen galyum petimi sizinle paylaşıyorum.Yorumlarsanız sevinirim.
  Sağ akciğer hiler bölgede patolojik sayılabilecek aktivite tutulum odağı gözlenmemiştir. Sağ hemitoraks alt zon plevral yüzeylerinde heterojan karakterde hafifçe artmış aktivite tutulumları dikkati çekmiştir.ayrıca mediastende sağ üst-alt paratrakeal, sol prevasküler sol üst paratrakeal, subkarinal – paraözefageal alanlar ile her iki akciğer hiler bölgelerde hafifçe minimal artmış aktivite tutulumlarının eşlik ettiği lenf nodları gözlenmiştir.
  Supraklaviküler alanlarda patolojik sayılabilcek aktvite tutulum odağının gözlenmediği olguda her iki aksillada hafifçe artmış aktivite tutulumlarının eşlik ettiği reaktif hiperplazi ile uyumlu hiler yağ içerikleri belirgin lenf nodları gözlemlenmiştir.
  Sürrenal lojlarında, karaciğerde ve inceleme alanına giren vücüdun tüm diğer kısımlarında patolojik sayılabilecek aktivite tutulum odağı saptanmamıştır.

  Hocam bu lenf nodları beni çok korkuttu.. Sizin yorumunuzu merak ediyorum…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:45 de 27 Ekim 2015 - Yanıtla

   Fatma merhaba, bu lenf nodlarında hafifce artmiş tutulum olması mutlaka bir hastalık anlamına gelmiyor ancak düzenli aralıklarla BT çekilerek büyüme olup olmadığı takip edilmelidir.

 163. aylin 11:18 de 22 Ekim 2015 - Yanıtla

  hocam merhabalar!eşim 40 yaşında.1 sene önce motor kazası geçirdi.tomoğrafide akcigerlerinde damarlaşma ve lezyon gözüküyor .siz gögüs hastalıkları hastanesine bi gökükün dendi.gittik hastanede film çekildi birşey çıkmadı.ama eşimin elinde ve vücüdunda küçük küçük lezyonlar var.yag bezesi ve içi iltahaplı gibi yara..annesini erken yaşta akciger kanserinden kaybetmiş..siz ne yapmamızı önerirsiniz?nasıl bi araştırma yapmalıyız erken tehsiz için..teşekkür ederim..

 164. ozan 19:53 de 15 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba 38 yaşındaki amcamın sağ akciğer sağ alt lobunda ” 5 cm ”küçük hücreli olmayan kanser tanısı koyuldu pet sonucuna göre hiçbir organ veya dokuya metastazı yok ,doktorlar erken evre gibi gözüküyor diyor ve ameliyatla sağ lobun çıkarılmasını öneriyorlr .Sizce 5 cm lik bir akciğer tümörü erken evre olabilir mi ? Amcam kesinlikle alkol sigara kullanmadı şimdiye kadar hocam çok çok teşekkürler..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:36 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ozan Bey, 5cm kanser eğer lenf bezi veya başka organlara yayılmamışsa erken evre olarak kabul ediyoruz. Bu evrede kapalı ameliyat (VATS) yöntemi iel kanserli lobun çıkartılması tercih edilir. Ameliyat için Hastanemize başvurmak isterseniz yardımcımız Ebru Hanım’dan 021230439490 veya 05321519734 numralı telefondan randevu alabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 165. fatma 08:46 de 14 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  24 ağustos 2015 tarihinde size patoloji raporumu göndermiştim. Birinci evre akciğer kanseri tanısıyla kontrollerim yapılmakta.
  28eylül de çekindiğim toraks bt incelememin sonuçları şu şekildedir, yorumlarsanız çok sevinirim.

  Trakea ve ana bronşlar açıktır.
  Mediastinal vasküler yapılar ve kalp doğal form ve lokalizasyondadır.
  Mediastinal fizyolojik sınırlarda lenf nodları izlenmektedir.
  Sağ alt lob izlenmedi (opere). sağ akciğer alt lob bronşu güdüğü izlenmektedir. sağ bazalde plevrada hiperdans kalınlaşma izlenmelktedir.(operasyona skonder ? )
  T11 vertebra korpusunda milimetrik sklerotik odak izlenmektedir.
  Sol klavikulada geçirilmiş fraktüre sekonder değişiklikler izlenmektedir.

  Hocam merak ettiğim 2 sene önce trafik kazası geçirmiştim. köprücük kemiğim ve kürek kemiğim kırılmıştı. T11 de ki sklerotik odak neye bağlı olduğu ? korktuğum şey başıma mı geldi yoksa merak ediyorum. saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:00 de 14 Ekim 2015 - Yanıtla

   Fatma merhaba bu milimetrik sklerotik odağın bir metastaz olarak değirlendirilmesi gerekmez. Bir sonraki filminizde bu alan yeniden gözden geçirilecektir. senin evrendeki bir kanserde metastaz olasılığı son derece düşük.

 166. zeynep 14:25 de 10 Ekim 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam sırt ağrısı şikayetiyle göğüs hastalıkları uzmanına göründüğümde bana BT TORAKS tomografisi yapıldı raporda şunlar yazıyo Sol akciğer alt lobposterobazelde plevraya uzanan fibrotik yapılanmalar mevcuttur.Solda parakardiak alanda fibroatelektazik bant formasyonu izlenmiştir.Sol akciğer alt lob apikalde plevra tabanlı 4 mm boyutunda kalsifik nodül izlenmiştir.Vertebaralarda dejeneritif değişiklikler mevcuttur.Hocam tüm bu bulgular doğrultusunda sizce endişelenmelimiyim yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:12 de 11 Ekim 2015 - Yanıtla

   Zeynep hanım bu raporda olumusz bir duruma işaret edilmiyor. Sırt ağrınız kilo fazlalığı ve egzersiz eksikliği nedeniyle ortaya çıkmıştır. Sağlıklı günler dilerim.

 167. ali 17:35 de 9 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam mrb kayın babamin akciğerinde 2 cm lik leke testbit edildi doktorlar kanser dedi ama çabuk geçecek bişeymis yani 2 işin tedavisi yeterliymis sizce nasıl olur hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:24 de 9 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ali bey böyle bir şey söz konusu değil. 2 ışın tedavisi ile kaybedilebilen bir kanser yok. Lütfen bu konuda tecrübeli bir merkeze baş vurunuz. Dilerseniz yardımcımız Ebru Hanım’ı arayın size yardımcı olacaktır. Acil şifalar diliyorum.

 168. Bircan Balcı 15:54 de 28 Eylül 2015 - Yanıtla

  Hocam babama bir ay önce ca teşhisi konuldu. Biyopsi sonucu TTF-1 VE CK-7 NEGATİF, P63 ve CK5/6 pozitif bu ne anlama geliyor acaba? Doktorlarımız da sağolsun açıklayıcı bir yorum yapmıyor 🙁 2 gün sonra pet çekilecek.Allah yardımcımız olsun. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:05 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

   Sayın Balcı, bu bilgiler kanserin türünü belirlemek için bizim kullandığımız kriterler. Buna göre tedavi planlaması yapılır. Acil şifalar dilerim.

 169. UĞUR KAAN 16:45 de 18 Eylül 2015 - Yanıtla

  Hocam babam 71 yaşında 50 yıl sigara içmiş son 6 aydır kullanmıyor öksürük şikayetiyle hastaneye gittik 16.09.2014 tarihli bt sonucu ;
  Her iki ac apekste plıroparankimal dansite artışları izlenmiştir sol ac üst lop anteriorda 1*1.5 boyutunda ligula steriorda 3,5 cm çapında ve sol hilusta 2*1,5 cm boyutunda düzensiz sınırlı buzlu cam sahası konsolizasyon alanları izlenmiştir.
  Bu sonuçtan sonra altı ay koah tedavisi aldı solunum sıkıntısı olmadığından dolayı ilaçlarını bıraktı
  27.07.2015 tarihli bt sonucu;
  sol ac üst lopta 3,5*2,5 cm boyutunda düzensiz sınırlı solid kitlesel lezyon ve sentrolobuler 2 mm modüler izlenmiştir. Bu bt sonucuna göre parca alınması gerektiği söylendi ve bronkoskopi ile alınan parcada nonspesifik inflamatuar değişiklik geldi. Doktor bronşların açık olduğunu ve herhangi bir değişikler karşılaşmadığını bunun ac dışında bir iltihap olabileceğini söyledi ve iki hafta antibiyotik tedavisi aldı.. kontrol bt sinde 26.08.2015 tarihli bt;
  sol ac üst lobda büyüğü 4*3,5 cm boyutunda birbirine komşu iki adet spikule kontürlü solid lezyon izlenmiştir. Bir yıl önceki bt raporunda bahsedilen sol ac deki birkaç adet büyük boyutlu buzlu cam sahası konsolizasyon alanları bu incelemede saptanmamıştır.
  Bu sonuç üzerine başka bir hastanede tekrar bronkoskopi yapıldı. Ve bronkoskopi sonucu ;
  Bening; balgam,yayma ve hücre blok
  bening;bronş lavajı, yayma ve hücre blok
  bening; bronş fırcalama, yayma

  Ve bu sonuc sonrası cekilen pet filmi sonucu ;

  Sol ac üst lob posterior segmentten baslayarak suprahiler alan dek uzanım gösteren yumuşak doku dansiteli düzensiz konturlu kitlesel lezyonda belirgin hipermetabolik görünüm dikkati çekmiştir( SUVmax;21,3).Kitlesel lezyon sol ac üst lob posterior kesimde lateral plevral alana doğru uzanım göstermektedir.
  Subkranial lenf nodunda hafif hipermetabolik görünüm izlenmiştir(SUVmax;2,8).
  Görüntüleme alanına giren diğer vücut bölgelerinde fizyolojik sınırlarda FDG tutulumu izlenmiştir..

  Hocam bize bu kitlenin ne olduğunu anlamak icin sol üst lobektomi yapacaklarını bunun da açık ameliyat olduğunu söylediler.. acaba bu kitle maling midir ? Sonuclara göre babam kanser mi ? Önerilerin acık ameliyat ile sol üst lobektomi yapılmalı mı ? Uzun oldu biliyorum ama tüm sonuçlarını sizinle paylaşmak istedim. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:03 de 18 Eylül 2015 - Yanıtla

   Uğur bey, ameliyat öncesi mediastinoskopi denilen işlem uygulanmalı ve kanserin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığı ortaya konulmalıdır. Lenf bezlerinde yayılma varsa ameliyatın hiç bir faydası olmaz. Lenf bezinde yayılma yoksa ameliyat olabilir. Akciğer kanserinde ameliyat için ulusal ve uluslar arası standart kapalı yöntemdir (torakoskopi – VATS). Ne yazık ki ülkemizde kapalı ameliyat uygulayan merkez sayısı yüksek değil. Merkezimizde akciğer kanseri operasyonlarının tama yakını kapalı yöntemle gerçekleştiriyoruz. En azından bu tür kapalı operasyonu yapabilecek merkezleri araştırmanızı öneririm. Acil şifalar diliyorum.

   • UĞUR KAAN 23:00 de 18 Eylül 2015 - Yanıtla

    Hocam doktorumuz bir metestaz olmadığını söyledi.. sadece akciğer sol lobda oldugunu söyledi.. bu iyi birsey yayılımyok dedi.. peki sizce bu sonuçlara göre tanı ne hocam bilgi verebilir misiniz ? Maling mi yoksa bening mi ?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:23 de 19 Eylül 2015 - Yanıtla

     Uğur bey daha ileri değerlendirme yapabilmem için hastanızı ve test sonuçlarını görmem gerekir. Dilerseniz yardımcım Ebru Hanımdan randevu alabilirsiniz (02123043940 / 05321519734). Tekrar acil şifalar diliyorum.

 170. Gamze cosar 19:51 de 17 Eylül 2015 - Yanıtla

  Iyi günler semih bey babam 53 yaşında öksürük şikayeti ile doktora gitti tetkikler sonrasında da bronoskopi yapıldı ve raporu şu şekilde. Radyoloji:sol üst lob atelektazisi
  On tanı : BRONS CA
  PREMEDIKASYOM:L+M+F
  BURUN:ORAL GIRILDI
  VOKALLER: SOL KORD VOKAL LAKAYT
  TRAKE: N KARİNA : KESKİN
  SAG ANA BRONS : N
  SAG ÜST LOB BRONSU :N
  SAG INTERMEDIYER BRONS: N
  SAG ORTA LOB BRONSU: N
  SOL ANA BRONS: N
  SOL ÜST LOB BRONSU: VEJETAN, PULSATIL HIPEREMIK KITLE ILE TAM TIKALI
  ÜST DIVIZYON:TAM TIKALI
  LINGULA:TAM TIKALI KOTER BIYOPSILER SONRASI LUMEN AÇILDI
  SOL ALT LOB BRONSU: N
  BRONSKOPIK TANI: T1 BROS CA ILE UYUMLU BULGAR. DAHA ÖNCE KANAMA RISKI NEDENIYLE BIYOPSI YAPILAMAYAN HASTA ELEKTRO KOTER ILE BIYOPSILER YAPILDI. KOTER UYGULAMASI SONRASI LINGULA SEGMENT AGIZLARI GÖRÜLUR HALE GELDİ. ÜST DIVIZYON GIRISI KOTERLENDI. RICA ETSEM AÇIKLAMA YAPABILIRMISINIZ SEMİH BEY DURUM NE YANI BRONOSKOPI YAPILIR KEN NEYLE KARSILASILMIS. VE BRONOSKOPI BUGÜN YAPILDI

 171. Hazal 09:29 de 6 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhaba semih bey, öncelikle sorulara ilgiyle cevap verdiğiniz için teşekkürler. 23 yasindayim.Benimde aylardır oksuruksuz özellikle sabahları kanlı tukurugum oluyor. Dis etlerinden kaynaklandigini dusundugum icin doktora gitmedim.Yaklasik 1 ay önce grip oldum o sırada kanlı balgamda geldi doktora gittim faranjit dedi. Göğüs Hastalıkları Uzmanına gittim sonrasında film çekti ve sadece cigerinde biraz kirlenme var dedi tomografi için de tarih verdi. Bu arada sigara kullanmıyorum. kötü bir durum olsa filmde belli olur muydu? Tomografinin çok radyasyon yaydığı söyleniyor, çektirmeli miyim? Şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:21 de 6 Eylül 2015 - Yanıtla

   Hazal hanım 23 yaşında ve sigara içmeyen bir kişide öksürükle olmayan ağızdan kan gelmesi çok doğal olarak akciğer dışı bir hastalığa işaret ediyor. Tomografi çektirip çektirmeme kararını benim buradan vermem beklenen bir şey değil. Filminizi görmedim. Lütfen doktorlarınızın önerilerini dinleyin. Tomografi gereksiz çekilecek bir şey değildir, alacağınız radyasyon dozu da korktuğunuz derecede yüksek değil. Sağlıklı günler dilerim.

 172. neriman yıldız 19:26 de 4 Eylül 2015 - Yanıtla

  Sayın Halezeroğlu eşimde 6.5-7 cm kitle yemek borusu arkasinda akciger in üst lobunda kalbede yayılmış durumda denildi.Dun bronkoskopi biyopsi yapıldı. Parça patoloji ye gitti. Dr.kucuk hücreli akciger ca şüphesi var dedi.3 b evresi dedi .tedavisi ve yaşam kalitesi nedir.şimdiden cok tesekkurler. ..

 173. hakan 12:26 de 4 Eylül 2015 - Yanıtla

  semih hocam ameliyatı acık oldu sol akciğerinin üst lobu alındı solunum değerleri gayet iyi yogun bakımdan cıktı durumuda iyi dokturumuz 1 ay hasta dinlenecek dedi önümüzdeki süreci merak ettiğim için yazdım cok tesekkür ederim cevabınız için iyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:24 de 6 Eylül 2015 - Yanıtla

   Hakan bey, umarım ki burada yazılanlar hastalarımızın kendi ameliyatlarını gerçekleştiren değerli doktorlarımızdan hastaları hakkında bilgi almlarını teşvik edecek bir rol üstlenir. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

 174. hakan 22:37 de 3 Eylül 2015 - Yanıtla

  hocam babam bugun akciğer kanseri ameliyatı oldu sağ akciğerinde 6.5 cm tümör alındı doktorumuz büyük ihtimal küçük hücreli dedi ameliyatı başarılı gecti bundan sonraki tedavi sürecimiz nedir yaşam kalitesi ne kadar değişir ve yaşam süresi uzamısmıdır bu ameliyatla.diğer yerlere metastazı yok bunuda belirtmek istiyorum cevabınız için şimdiden tesekkür ederim iyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:09 de 4 Eylül 2015 - Yanıtla

   Hakan bey, tüm bu soruların yanıtlarını hastanın durumunu bilen, açık mı kapalı mı ameliyat olduğunu, ameliyatla akciğerin ne kadarının alındığını, ameliyat öncesi hastanın solunum fonksiyon değerlerini ve kalp sonuçlarını bilen cerrahınızdan almanız çok daha doğru olacaktır. Sadece tümörün çapının 6,5cm olması ameliyattan sonra mutlaka 4 kür kemoterapi alacağını gösteriyor. Bir kanserin küçük hücreli mi değil mi olduğunu sadece patoloji incelemesi söyleyebilir. Lütfencerrahınızla sorularınızı paylaşın ve aklınızda soru işaretleri kalmasın. Acil şifalar dilerim.

 175. fatma 08:45 de 28 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Semih Hocam umarım bir daha karşıma çıkmaz. Çok Teşekkür ederim İlginiz ve cevabınız için. Başarılarınızın devamını dilerim…

 176. fatma 14:53 de 26 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam Çok teşekkür ederim cevabınız için. Merak ettiğim 23 yaşındayım bu yaşta böyle bir tür mümkün mü? Ve ben tamamen lobektomi ile kurtuldum diyebilir miyim? Nüks etme ve metastaz bu türde ne derecededir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:55 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Fatma 23 yaşında bu hastalık son derece nadirdir. Lenf nodlarında metastaz olmadığı için lobektomi ile hastalıktan tamamen kurtulmuş olarak görülüyorsun. Ancak, genlerdeki bir kusur sonucu oluşan bir kanser varlığında ileride diğer organlarda başka hastalıkların ortaya çıkma olasılığı mevcut olduğundan yakın takip altında olman gerekiyor. Birinci evre akciğer kanserlerinde ameliyat sonrası 5 yıllık sağ kalım oranı yaklaşık %75’dir. Bu akciğer kanserinde son derece yüksek ve sevindirici bir orandır. Doktorların 1ilk 2 yıl 3 ayda bir, sonraki 3 yıl 6 ayda bir senin kontrollerini yapacaklar. Ben herşeyin sorunsuz gideceğine yürekten inanıyorum. Tekrar geçmiş olsun, şanssız dönemin sona erdiğine eminim.

 177. fatma 16:05 de 24 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam Merhaba 23 yaşındayım iki ay önce akciğerden ameliyat oldum. patoloji sonucumu yorumlarsanız çok sevinirim…
  patolojik tanı : sağ akciğer alt lobektomi materyali : santral yerleşimli adenokarsinom.
  histolojik grade : 2
  tümör boyutu : 1×0, 5×0,5 cm
  nekroz: görülmedi
  müsin içeriği : intrasitoplazmik
  stromal iltihabi yanıt: hafif derecede lenfoplazmositer
  kan damarı invazyonu : görülmedi
  lenfatik invazyon : görülmedi
  perinöral invazyon : görülmedi
  plevra : tümör görülmedi
  kesik bronş ağzı : tümör invazyonu yok
  damar sınırı : tümör görülmedi
  **7 nolu lenf nodu istasyonu : 2 adet lenf nodu parçasında reaktif hiperplazi, antrakoz
  **10 noldu lenf nodu istasyonu : 1 adet lenf nodu parçasında reaktif hiperplazi, antrakoz
  **11 nolu lenf nodu istasyonu : 1 adet lenf nodu parçasında reaktif hiperplazi ,antrakoz.

  pas/dPAS : pozitif
  müsin : pozitif
  EMA : pozitif
  ck7 : pozitif
  sinaptofizin : negatif
  kromogranin : negatif
  ck5-6 : negatif
  s100 : negatşf
  sma : negatif
  ki-67 : % 3-4
  muc2 : negartif
  cd56 : negatif
  TTF-1 (8g7g/1) : negatif
  napsin -a : negatif
  calponin : negatif
  p63 : negatf
  GFAP : negatif
  ckit : fokal zayıf pozitif boyama
  muc1 : negatif
  muc5ac : negatif

  Hocam pet raporumda sadece tümörde fdg artışı (minimal derecede) mevcuttu.( sudmax=4,3 ) vücüdumun diğer bölümlerinde herhangi bir FDG tutulumu gözlenmemiştir. Yorumlarsanız çok sevinirim. Saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:28 de 25 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Fatma hanım sizde 1. evre akciğer kanseri mevcutmuş. Ameliyatta lenf bezlerinde yayılma görülmemiş. Bu durumda ilave kemoterapi veya radyoterapi gerekmez. İlk 2 yıl 3 ayda bir sonraski 3 yıl 6 ayda bir kontrollere gitmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

 178. yeliz 20:20 de 16 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Akciğer deki tumorun büyüklüğü 12 mm siz evreye göre buyuklugu değişir yazmışsıniz bu büyükluge göre babam kaçıncı evrede olabilir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:16 de 17 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Eğer başka yerde (lenf bezi veya başka organ) metastaz mevcut değilse 12mm’lik tümör akciğer kanserinin en erken evresi olan IA evresini işaret eder.

 179. yeliz 22:40 de 15 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Merhaba 1 hafta önce babama akciğer kanseri teşhisi konuldu. Babam 64 yasinda 45 yıldır günde 1 paket sigara icerdi.halsizlik ve kanlı balgam şikayetiyle dra gittik tomografi çekildi ardindan pet yapıldi pet sonucu şöyle bulgular verilen radyofarmasotigin normal fizyolojik birikim yerlerinde toplandığı gözlenmiştir. Ayrıca sağ akciğer üst lobda mevcut kitlede orta kesimi hipometabolik nitelikte yoğun patolojik metabolizma artışı (SUV max 21.3) izlenmistir.sol surrenal bezde hafif nonhomojen metabolizma artışı (SUV max3.0) gözlenmiştir. Gorunumun öncelikle benign naturde olabileceği dusunulmekle birlikte metabolizma artışı varlığı nedeniyle malignite olasılığı tümüyle dislanamadigindan klinik ve radyolojik korelasyon yerinde olacaktır. Vücutta diğer alanlarda patolojik 18F-FDG tutulumu saptanmamistir.Sonuc sağ akciğer üst lobda mevcut kitlede yogun patolojik metabolizma artışı ile sol surrenal bezde hafif şüpheli metabolizma artışı dışında patolojik görünüm izlenmemistir.dr 15 gun sonra gelecek bu sonuca göre evresi ni tahmin edebilirmisiniz babam suan köyde iştahı yerinde bizi neler bekliyor cok endiseliyiz ameliyat olabilirmi.metastaz varmi birde babamda kalp yetmezliği var 12 sene önce de by pass ameliyat i oldu

  • Semih Halezeroğlu 13:15 de 16 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Yeliz hanım, sağ akciğer üst lobda kanser mevcut. Sol böbrek üstü bezinde ise kuşkulu bir durum var. Bunun netleşmesi ancak böbrek üstü bezi için yapılacak bir ÜST BATIN MR tetkiki ile olacaktır. Eğer bu bir metastaz değilse ameliyat olması gerekiyor. MR bunun metastaz olduğunu gösterirse hastalık 4. evrede olacağı için ameliyat değil kemoterapi uygulanacaktır. Şu anda iştahı yerinde ve sağlığı iyi iken tedavi başlamak mümkündür. Genel durum bozulunca hiç bir tedavi şansı olmayacak. Lütfen geç kalmayın. Acil şifalar dilerim.

 180. Merve 11:37 de 14 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Bir yakınım akciğer kanseri 1.evre sonrasında yaşam süresinde bir eksilme olurmu?

  • Semih Halezeroğlu 13:38 de 14 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Merve hanım akciğer kanserinin 1. evresinde 1A ve 1B olarak 2 grup vardır. Bu hastalarda ameliyat sonrası 5 yıl süreyle hayatta kalma oranları %65-75 arasındadır. Ameliyat olmayan grupta 5 yıllık sağ kalım son derece düşüktür. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın