Üçüncü Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi

//Üçüncü Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Üçüncü Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi 2018-03-05T20:00:36+00:00

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Üçüncü evrede akciğer kanserlerinde tümör çapı 7cm’den daha büyüktür. Ayrıca, ana bronş tıkanıklığı, kalp zarı veya kaburgalarda hasar oluşturan tümörler ve mediasten adı verilen akciğer dışındaki lenf bezlerine yayılma yapmış akciğer kanserleri de 3. evre olarak tanımlanır.

Slide3[1]

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİSİ

3A EVRESİ NEDİR?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması 3 A evresindeki bir akciğer kanserine işaret eder.

1. Kanserin olduğu akciğer tarafındaki akciğer dışı lenf bezlerine (mediastinal) metastaz olması (örn. kanser sağ akciğerdedir ama lenf bezleri sol taraftadır).

2. Kanserin bir ameliyatla çıkartılmasının neredeyse mümkün olamayacağı şekilde etraftaki dokulara yayılması (örn. tümör 10cm’den büyüktür veya tümör ana nefes borusuna, diyafram adalesine doğru yayılmıştır).

3B EVRESİ NEDİR?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması 3B evresinde bir akciğer knaserine işaret eder.

1. Kanserin olduğu tarafın karşı tarafında lenf bezleri metastazı vardır (kanser sağda iken lenf bezi metastazı solda olması gibi)

2. Göğüs boşluğu dışındaki (örn. boyun, koltuk altı veya kasık bölgesi gibi) herhangi bir lenf bezine metastaz olması

3. Kanser omurga, yemek borusu veya kalp gibi ameliyatla çıkartılması olanaksız şekilde yayılma göstermiştir.

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ

 • Üçüncü evre akciğer kanserinde tedavi yöntemi öncelikli olarak kemoterapi ve radyoterapidir.
 • Akciğer dışı (mediastinal) lenf bezlerinde yayılma olmayan küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tecrübeli göğüs cerrahları tarafından ilk önce ameliyat uygulanabilir.
 • Mediastinal lenf bezlerinde metastazlı küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde bazı durumlarda önce kemoterapi (ve bazen de radyoterapi) uygulanıp kanserde ilerleme olmazsa ameliyat uygulanır. Bunun için son kemoterapiden 4 hafta sonra yeni bir PET-BT çekilerek inceleme yapılır.
 • Küçük hücreli 3. evre akciğer kanserlerinde tedavi ise sadece kemoterapi+radyoterapi+koruyucu beyin ışınlaması şeklindedir.
 • Bu evrede tedavi kararı içerisinde medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisinin yer aldığı bir ekip tarafından verilmelidir.

hangievredehangitedavi[1]

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE BEKLENEN 1 VE 5 YILLIK YAŞAM ORANLARI NEDİR?

BİR YILLIK YAŞAM ŞANSI

Üçüncü evre akciğer kanserli hastaların %35’i teşhisten 1 yıl sonra yaşamlarını sürdürebilmektedir (İngiliz Kanser Araştırma Merkezi sonuçları)

BEŞ YILLIK YAŞAM ŞANSI

Üçüncü evre akciğer kanserli hastalarda 5 yıl yaşam şansı %10’dur. (Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü sonuçları)

– 3A Evresinde akciğer kanseri olan hastaların %14’ü teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarına devam edebilmektedir.

– 3B Evresinde akciğer kanseri olan hastaların %5’i teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarına devam edebilmektedir.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Muayenehane: Polat Tower, Fulya, Şişli, İstanbul

Randevu

02123043940 / 05321519734

81 İleti

 1. Fatma TAN 18:36 de 1 Nisan 2016

  Sayın hocam merhabalar. Babam 3.evre akciğer kanseri oldu. yaklaşık 6 aydır önce radyoterapi ardından kemoterapi aldı. Tedavi sırasında yemek borusu yanmış dediler. Bu arada çok zayıfladı fakat itinalı bakım sayesinde tekrar eski kilosuna yaklaştı. Şimdi karaciğere metastaz yaptığını öğrendik. Tekrar radyoterapi ve kemoterapi alacağını söylediler. Babam 73 yaşında. Vücudu ikinci bir kez aynı tedaviyi kaldırı mı? Başka ne yapılabilir?Siz ne önerirsiniz ? Saygılar.

 2. buse 18:40 de 31 Mart 2016

  Merhaba sayfidegerhocam. Daha oncede yazmistim annemin akcigerdeki kitle 3 cm ve cea cikti beyin mr ped yapıldı ikiside temiz yalniz drlar üçüncü evre oldugunu ve acil kemoterapi ve radyoterapi yapilacigini söylediler boyle bir durumda annem bu hastaligi yenebilirmi kanser gerilermi yada tamamen kaybolabiliyormu yoksa hala sicrama riski varmi size getirmeyi cok isterdim yada sonuclari görmenizi ama ne yazikki maddi durumu iyi degil annecigimin insallah iyi olucak ben inaniyorum saygılarimla

 3. Tuğçe 12:10 de 31 Mart 2016

  Merhaba hocam babama akciğer kanseri teşhisi kondu. Akciğer üstündeki lenflere sıçramış durumdaydı boyutu 4.5 cm idi. Kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışıldı fakat beklenen sonuç alınamayınca Işın tedavisi de uygulandı bir ay boyunca haftaiçi her gün 13 kere kemoterapi aldı. Işın tedavisinden sonra sol kamurgasına sıçradı bunun 10 günlük ışın tedavisi ile halledilebileciği söylendi ikinci pet çekildi ameliyat için uygun olmadığı kemoterapinin işe yaramadığı söylendi ve akciğer kanseri aşısına başvuralım denildi. Başka bir yol var mıdır? Neler yapabiliriz sağolun iyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:12 de 31 Mart 2016

   Tuğçe Hanım, bu durumda ameliyat söz konusu olmaz. Onkoloji uzmanınız ile İMMUNOTERAPİ konusunu görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. şeyda 14:38 de 28 Mart 2016

  Merhaba;

  Babam Evre 3b adenokarsinom akçiğer kanseridir. Şaunda kemo ve radyoterapi alıyor.

  Maalesef bugün akıllı ilaç kullanamıyacağınızı gen mutasyonun uygun olmadığını öğrendik. Şimdi bu durumda tek tedavimiz kemaotreapimi acaba?

  Sürecimiz bu şekildemi devam edecektir. Mutasyon uygun olmasa bile acaba akıllı ilaçlar kullanılmazmı?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:39 de 28 Mart 2016

   Eğer hastanın tümöründe verilecek akıllı ilacı tutacak reseptör (alıcı) yoksa verilen ilaç tümöre ulaşamaz. Bu nedenle ne yazık ki bu hastalarda akıllı ilacın hiç bir faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

 5. EMRAH AKDAĞ 22:57 de 27 Mart 2016

  SLM HOCAM ÖNCELIKLE BIZLERE YARDIMCI OLDUGUNUZ ICIN SONSUZ TESEKURLER BABAM 55 YASINDA SIGARA KULLANIYOR İDİ 3 AYDIR NESEFINDE SIKISMA DARALMA VARDI GOGUS POLIKINLIGINDE UZM DOKTORUMUZ BT BRONKOSKOPİ AKCIGER GRAFIGI TOMOGROFI HEPSI YAPILDI TEMIZ CIKTI VE ZATUREDEN SUPE EDILEREK ILAC VERILDI FAKAT BABAMIN RAHATSIZLIGI DEVAM ETMEKDE IDI BASKA BI UZM DOKTORA DANISARAK NÜKLER PEH FILMI ISTEDI ORADA BABANIZ AKCIGER KANSERI OLA BILIR IHTIMALI SOYLEDI VE HASTANEYE YATIRDI ARDAN 5 GUN SONRA BİYOPSİ YAPILACAGINI SOYLEDI SONRA BIYOPSİYE GEREK YOK SOL OMUZUNDA BIR BEZEDEN ORNEK ALARAK PATOLEJI SONUCU BEKLEDIK SONUC EVRE 3B AKCIGER KANSERI DEDI VE BABANIZ 3 YADA 4 AY ANCA YASAR DEDI PSIKOLEJIKMEN TUM AİLE COKMUS DURUMDAYIZ KEMOTERAPI YE YENI BASLANACAK AMA BABAM 15 GUN ONCE YUZ FELCI DE GECIRDI 2 KULAKLARI SOL GOZU VE AGIZDA YILIKMA OLDU BABAMIN KANSER OLDUGUNDAN HABERI YOK TEDAVISI MUMKUNMU DAHADA EVRE 4 DE ATARMI

 6. nurten turgut 21:08 de 23 Mart 2016

  ben meme sa dım meme alindı kemuterapi aldım redoyuterapi de ailım 9 ay sonra ak ve kara ciğrt metastası oldugumu ogrendim 3.a evere ve negatif ka cigrde kodexa kulandim bitti ama ak çoger durdy önceler kitleler küçlmüştü ama şimdi terara büyümüş ve yayılma var trkrar kemoterapiye başladım ban bilgi vermenizi istüyum lütfen ne yapacam ne kadar yasarim 49 yaşindayım
  beni lütfen aydınlatın

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:17 de 24 Mart 2016

   Nurten Hanım, bu durum akciğer kanseri değil, karaciğere yayılma yapan bir meme kanseri durumudur. Gerekli değerlendirmenin medikal onkoloji uzmanı meslektaşlarımız tarafından yapılması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 7. nazlı 14:23 de 23 Mart 2016

  Hocam merhaba babama akciger kanseri teshisi konuldu 3.evre de ve yemek borusu yanindaki lenf bezlerine sicrama olmus bronkoskopide yemek borusuna dis basi yaptigi yaziyordu.Genetik testleri yapildi tum sonuclar negatif cikti. Radyoterapi ve kemoterapi gordu.Kemoterapiyi 6 kere damardan 21 gunde bir 4 saat aldi.En son pet ct yapildi pet raporunda da tam metabolik regresyon oldugu yaziyordu doktorlar gerilemis 3 ay sonra kontrole gel artik kontrol altinda olcaksin dedi.Benim sorum 3 ay boyunda tedavi gormeyecek olmasi hastalikta ilerlemeye sebebiyet vermez mi agizdan alinan kemoterapi ilaclari varmis doktorumuz bize ondan da vermedi ne yapacagimizi bilemiyoruz yanlis birseyler olmasindan korkuyoruz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:12 de 24 Mart 2016

   Hastanıza son derce uygun tedavi uygulanmış olduğunu tümörün şu anda tamamen kaybolmuş olmasından anlıyoruz. Doktorlarınızın önerilerini izleyin. Sürekli olarak kemoterapi kullanılması şeklinde bir uygulama yoktur. Bu hastaya önemli zararlar verir. Ağızdan alınan kanser ilaçları sadece bundan fayda görebilecek bir grup hastada uygulanır. Hangi hastada kullanılabileceği yapılan testlerle anlaşılır. Sizde fayda sağlamayacağı için verilmemiştir. Acil şifalar dilerim.

  • şeyda 14:45 de 28 Mart 2016

   Semih Bey Merhaba;

   Sizde gazetelerde okumuşsunuzdur. Atilla Özdemiroğlu Almanya’da bir klinikte dendritik hücre aşısı yaptırmış ve çok başarı sağlamış.

   Biliyorum FDA onaylı değil ama bizler gibi akıllı ilaç kullanamayan hastalar için tavsiyenizi almak isterim. Ayrıca bende Nazlı hanım gibi aynı soru işaretlerini taşıyorum. Timörler yokolup küçülüypor ama çoğunluklada tedavi edilemeycek şekilde geri geliyorlar. Bu durumda durup beklemekten başka hiç şansımız yokmu?

   Bende aşağıdan numarasınız aldım en kısa zamanda sizinle görüşmeye geleceğim.

   Bu şekilde bizlere zaman ayırdığınız içinde ayrıca çok teşekkürler

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:41 de 28 Mart 2016

    Almanya’da uygulanan tedavi yöntemi FDA tarafından onaylandı. Olumlu sonuçları da söz konusu ancak bu “olumlu derecesi” istenilen düzeyde değil henüz. Bir medikal onkoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Acil şifalar diliyorum.

 8. nurayazakli78@gmail.com 12:27 de 22 Mart 2016

  Hocam babamın akciğerlernde 4 cm bir kitle görüldü ve hemen kemoterapi olması lazım dedi doktorumuz sizin de görmenizi istiyorum 🙁 nasıl irtibata gec memiz gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:07 de 24 Mart 2016

   Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden arayıp randevu alabilirsiniz. Yardımcımızı Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralardan arayabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 9. buse 19:17 de 21 Mart 2016

  Hocam anneme kanser şüphesi teşhisi kondu akcigerde kitle zor yerde bronkoskopi oldu alamadilar anestezi ile alinacak boyundada noduller goruldu gogus dr tiroid bezinden sivi alinacak diyo. Akcigere 3 cm kist risklimi bide koah var 49 yasinda annem lutfen yardim edin boyundaki lenfe sicramismi demek

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:41 de 21 Mart 2016

   Buse eğer sadece 3cm bir kitle ise bu çok önemli değil. Boyundaki nodül troid bezinde ise bu ayrı bir şeydir, akciğer kanseri ile ilgili değildir. Ayrıca akciğerdeki kitlenin de kanser olup olmadığı henüz belli değil. Biyopsi sonuçlarının çıkmasını beklemelsiniz. Acil şifalar dilerim.

 10. erkan 21:09 de 20 Mart 2016

  Hocam merhaba yasim 28 benim sorunum yaklasik 6 aydir her yemek yedigimden sonra hirilti ve balgam oluyo oksurugum hic olmadi yani oksurugum olmadi derken sadece hiriltinin gecmesi icin bir kere bilerek oksuruyorum ve balgam cikiyor cikan balgamda mukusun icinde tanecik tanecik yesilimsi tanecikler cikiyor hocam ne olursunuz yardim edin sadece 3 sene sigara ictim 2 aydir biraktim akciger filmi cekildim bu alti aylik sure zarfi icinde 2 defa hic bir sey yok dediler sadece usutmussun denildi antibiyotik verdiler balgam sokucu hic bir faydasi olmadi yetmedi ca talilleri verdim ondada anormallik hic bir durum yok denildi 1 aydirda vucudumda gezen agrilar var koltuk altlarinda basladi sol gogusumun ustune ordan sag gogusume sonra sirtima gecti en sonda belime omuriligime egilip dogrulurken agri oluyor ve gecmedide gittim emar cekildim ondada belde hic bir sey cikmadi yani patolojik bir sey gozlemlenmemistir yaziyo raporda hocam ne yapcam nereye basvuracagima sasirdim ne olursunuz yardim edin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:29 de 20 Mart 2016

   Erkan Bey, 28 yaşında ve sigara öyküsü çok kısa olan bir kişide akcieğr kanseri olasılığı son derece düşüktür. Zaten filmlerinizde de bir sorun görülmemiş. Bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurunuz ve BT ve gerekirse bronkoskopi gibi tetkikleriniz sonrası uygın şekilde verilecek tedavinizi uygulayın. Acil şifalar dilerim.

İletiler kapalı