Üçüncü Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi

//Üçüncü Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Üçüncü Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi2019-01-03T13:31:28+00:00

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Üçüncü evrede akciğer kanserlerinde tümör çapı 7cm’den daha büyüktür. Ayrıca, ana bronş tıkanıklığı, kalp zarı veya kaburgalarda hasar oluşturan tümörler ve mediasten adı verilen akciğer dışındaki lenf bezlerine yayılma yapmış akciğer kanserleri de 3. evre olarak tanımlanır.

Slide3[1]

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİSİ

3A EVRESİ NEDİR?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması 3 A evresindeki bir akciğer kanserine işaret eder.

1. Kanserin olduğu akciğer tarafındaki akciğer dışı lenf bezlerine (mediastinal) metastaz olması (örn. kanser sağ akciğerdedir ama lenf bezleri sol taraftadır).

2. Kanserin bir ameliyatla çıkartılmasının neredeyse mümkün olamayacağı şekilde etraftaki dokulara yayılması (örn. tümör 10cm’den büyüktür veya tümör ana nefes borusuna, diyafram adalesine doğru yayılmıştır).

3B EVRESİ NEDİR?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin olması 3B evresinde bir akciğer knaserine işaret eder.

1. Kanserin olduğu tarafın karşı tarafında lenf bezleri metastazı vardır (kanser sağda iken lenf bezi metastazı solda olması gibi)

2. Göğüs boşluğu dışındaki (örn. boyun, koltuk altı veya kasık bölgesi gibi) herhangi bir lenf bezine metastaz olması

3. Kanser omurga, yemek borusu veya kalp gibi ameliyatla çıkartılması olanaksız şekilde yayılma göstermiştir.

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ

 • Üçüncü evre akciğer kanserinde tedavi yöntemi öncelikli olarak kemoterapi ve radyoterapidir.
 • Akciğer dışı (mediastinal) lenf bezlerinde yayılma olmayan küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tecrübeli göğüs cerrahları tarafından ilk önce ameliyat uygulanabilir.
 • Mediastinal lenf bezlerinde metastazlı küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde bazı durumlarda önce kemoterapi (ve bazen de radyoterapi) uygulanıp kanserde ilerleme olmazsa ameliyat uygulanır. Bunun için son kemoterapiden 4 hafta sonra yeni bir PET-BT çekilerek inceleme yapılır.
 • Küçük hücreli 3. evre akciğer kanserlerinde tedavi ise sadece kemoterapi+radyoterapi+koruyucu beyin ışınlaması şeklindedir.
 • Bu evrede tedavi kararı içerisinde medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisinin yer aldığı bir ekip tarafından verilmelidir.

hangievredehangitedavi[1]

ÜÇÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE BEKLENEN 1 VE 5 YILLIK YAŞAM ORANLARI NEDİR?

BİR YILLIK YAŞAM ŞANSI

Üçüncü evre akciğer kanserli hastaların %35’i teşhisten 1 yıl sonra yaşamlarını sürdürebilmektedir (İngiliz Kanser Araştırma Merkezi sonuçları)

BEŞ YILLIK YAŞAM ŞANSI

Üçüncü evre akciğer kanserli hastalarda 5 yıl yaşam şansı %10’dur. (Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü sonuçları)

– 3A Evresinde akciğer kanseri olan hastaların %14’ü teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarına devam edebilmektedir.

– 3B Evresinde akciğer kanseri olan hastaların %5’i teşhis edildikten 5 yıl sonra yaşamlarına devam edebilmektedir.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Muayenehane: Polat Tower, Fulya, Şişli, İstanbul

Randevu

02123043940 / 05321519734

81 Comments

 1. Fatma TAN 18:36 de 1 Nisan 2016 - Yanıtla

  Sayın hocam merhabalar. Babam 3.evre akciğer kanseri oldu. yaklaşık 6 aydır önce radyoterapi ardından kemoterapi aldı. Tedavi sırasında yemek borusu yanmış dediler. Bu arada çok zayıfladı fakat itinalı bakım sayesinde tekrar eski kilosuna yaklaştı. Şimdi karaciğere metastaz yaptığını öğrendik. Tekrar radyoterapi ve kemoterapi alacağını söylediler. Babam 73 yaşında. Vücudu ikinci bir kez aynı tedaviyi kaldırı mı? Başka ne yapılabilir?Siz ne önerirsiniz ? Saygılar.

 2. buse 18:40 de 31 Mart 2016 - Yanıtla

  Merhaba sayfidegerhocam. Daha oncede yazmistim annemin akcigerdeki kitle 3 cm ve cea cikti beyin mr ped yapıldı ikiside temiz yalniz drlar üçüncü evre oldugunu ve acil kemoterapi ve radyoterapi yapilacigini söylediler boyle bir durumda annem bu hastaligi yenebilirmi kanser gerilermi yada tamamen kaybolabiliyormu yoksa hala sicrama riski varmi size getirmeyi cok isterdim yada sonuclari görmenizi ama ne yazikki maddi durumu iyi degil annecigimin insallah iyi olucak ben inaniyorum saygılarimla

 3. Tuğçe 12:10 de 31 Mart 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babama akciğer kanseri teşhisi kondu. Akciğer üstündeki lenflere sıçramış durumdaydı boyutu 4.5 cm idi. Kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışıldı fakat beklenen sonuç alınamayınca Işın tedavisi de uygulandı bir ay boyunca haftaiçi her gün 13 kere kemoterapi aldı. Işın tedavisinden sonra sol kamurgasına sıçradı bunun 10 günlük ışın tedavisi ile halledilebileciği söylendi ikinci pet çekildi ameliyat için uygun olmadığı kemoterapinin işe yaramadığı söylendi ve akciğer kanseri aşısına başvuralım denildi. Başka bir yol var mıdır? Neler yapabiliriz sağolun iyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:12 de 31 Mart 2016 - Yanıtla

   Tuğçe Hanım, bu durumda ameliyat söz konusu olmaz. Onkoloji uzmanınız ile İMMUNOTERAPİ konusunu görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. şeyda 14:38 de 28 Mart 2016 - Yanıtla

  Merhaba;

  Babam Evre 3b adenokarsinom akçiğer kanseridir. Şaunda kemo ve radyoterapi alıyor.

  Maalesef bugün akıllı ilaç kullanamıyacağınızı gen mutasyonun uygun olmadığını öğrendik. Şimdi bu durumda tek tedavimiz kemaotreapimi acaba?

  Sürecimiz bu şekildemi devam edecektir. Mutasyon uygun olmasa bile acaba akıllı ilaçlar kullanılmazmı?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:39 de 28 Mart 2016 - Yanıtla

   Eğer hastanın tümöründe verilecek akıllı ilacı tutacak reseptör (alıcı) yoksa verilen ilaç tümöre ulaşamaz. Bu nedenle ne yazık ki bu hastalarda akıllı ilacın hiç bir faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

 5. EMRAH AKDAĞ 22:57 de 27 Mart 2016 - Yanıtla

  SLM HOCAM ÖNCELIKLE BIZLERE YARDIMCI OLDUGUNUZ ICIN SONSUZ TESEKURLER BABAM 55 YASINDA SIGARA KULLANIYOR İDİ 3 AYDIR NESEFINDE SIKISMA DARALMA VARDI GOGUS POLIKINLIGINDE UZM DOKTORUMUZ BT BRONKOSKOPİ AKCIGER GRAFIGI TOMOGROFI HEPSI YAPILDI TEMIZ CIKTI VE ZATUREDEN SUPE EDILEREK ILAC VERILDI FAKAT BABAMIN RAHATSIZLIGI DEVAM ETMEKDE IDI BASKA BI UZM DOKTORA DANISARAK NÜKLER PEH FILMI ISTEDI ORADA BABANIZ AKCIGER KANSERI OLA BILIR IHTIMALI SOYLEDI VE HASTANEYE YATIRDI ARDAN 5 GUN SONRA BİYOPSİ YAPILACAGINI SOYLEDI SONRA BIYOPSİYE GEREK YOK SOL OMUZUNDA BIR BEZEDEN ORNEK ALARAK PATOLEJI SONUCU BEKLEDIK SONUC EVRE 3B AKCIGER KANSERI DEDI VE BABANIZ 3 YADA 4 AY ANCA YASAR DEDI PSIKOLEJIKMEN TUM AİLE COKMUS DURUMDAYIZ KEMOTERAPI YE YENI BASLANACAK AMA BABAM 15 GUN ONCE YUZ FELCI DE GECIRDI 2 KULAKLARI SOL GOZU VE AGIZDA YILIKMA OLDU BABAMIN KANSER OLDUGUNDAN HABERI YOK TEDAVISI MUMKUNMU DAHADA EVRE 4 DE ATARMI

 6. nurten turgut 21:08 de 23 Mart 2016 - Yanıtla

  ben meme sa dım meme alindı kemuterapi aldım redoyuterapi de ailım 9 ay sonra ak ve kara ciğrt metastası oldugumu ogrendim 3.a evere ve negatif ka cigrde kodexa kulandim bitti ama ak çoger durdy önceler kitleler küçlmüştü ama şimdi terara büyümüş ve yayılma var trkrar kemoterapiye başladım ban bilgi vermenizi istüyum lütfen ne yapacam ne kadar yasarim 49 yaşindayım
  beni lütfen aydınlatın

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:17 de 24 Mart 2016 - Yanıtla

   Nurten Hanım, bu durum akciğer kanseri değil, karaciğere yayılma yapan bir meme kanseri durumudur. Gerekli değerlendirmenin medikal onkoloji uzmanı meslektaşlarımız tarafından yapılması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 7. nazlı 14:23 de 23 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babama akciger kanseri teshisi konuldu 3.evre de ve yemek borusu yanindaki lenf bezlerine sicrama olmus bronkoskopide yemek borusuna dis basi yaptigi yaziyordu.Genetik testleri yapildi tum sonuclar negatif cikti. Radyoterapi ve kemoterapi gordu.Kemoterapiyi 6 kere damardan 21 gunde bir 4 saat aldi.En son pet ct yapildi pet raporunda da tam metabolik regresyon oldugu yaziyordu doktorlar gerilemis 3 ay sonra kontrole gel artik kontrol altinda olcaksin dedi.Benim sorum 3 ay boyunda tedavi gormeyecek olmasi hastalikta ilerlemeye sebebiyet vermez mi agizdan alinan kemoterapi ilaclari varmis doktorumuz bize ondan da vermedi ne yapacagimizi bilemiyoruz yanlis birseyler olmasindan korkuyoruz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:12 de 24 Mart 2016 - Yanıtla

   Hastanıza son derce uygun tedavi uygulanmış olduğunu tümörün şu anda tamamen kaybolmuş olmasından anlıyoruz. Doktorlarınızın önerilerini izleyin. Sürekli olarak kemoterapi kullanılması şeklinde bir uygulama yoktur. Bu hastaya önemli zararlar verir. Ağızdan alınan kanser ilaçları sadece bundan fayda görebilecek bir grup hastada uygulanır. Hangi hastada kullanılabileceği yapılan testlerle anlaşılır. Sizde fayda sağlamayacağı için verilmemiştir. Acil şifalar dilerim.

  • şeyda 14:45 de 28 Mart 2016 - Yanıtla

   Semih Bey Merhaba;

   Sizde gazetelerde okumuşsunuzdur. Atilla Özdemiroğlu Almanya’da bir klinikte dendritik hücre aşısı yaptırmış ve çok başarı sağlamış.

   Biliyorum FDA onaylı değil ama bizler gibi akıllı ilaç kullanamayan hastalar için tavsiyenizi almak isterim. Ayrıca bende Nazlı hanım gibi aynı soru işaretlerini taşıyorum. Timörler yokolup küçülüypor ama çoğunluklada tedavi edilemeycek şekilde geri geliyorlar. Bu durumda durup beklemekten başka hiç şansımız yokmu?

   Bende aşağıdan numarasınız aldım en kısa zamanda sizinle görüşmeye geleceğim.

   Bu şekilde bizlere zaman ayırdığınız içinde ayrıca çok teşekkürler

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:41 de 28 Mart 2016 - Yanıtla

    Almanya’da uygulanan tedavi yöntemi FDA tarafından onaylandı. Olumlu sonuçları da söz konusu ancak bu “olumlu derecesi” istenilen düzeyde değil henüz. Bir medikal onkoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Acil şifalar diliyorum.

 8. nurayazakli78@gmail.com 12:27 de 22 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam babamın akciğerlernde 4 cm bir kitle görüldü ve hemen kemoterapi olması lazım dedi doktorumuz sizin de görmenizi istiyorum 🙁 nasıl irtibata gec memiz gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:07 de 24 Mart 2016 - Yanıtla

   Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden arayıp randevu alabilirsiniz. Yardımcımızı Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralardan arayabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 9. buse 19:17 de 21 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam anneme kanser şüphesi teşhisi kondu akcigerde kitle zor yerde bronkoskopi oldu alamadilar anestezi ile alinacak boyundada noduller goruldu gogus dr tiroid bezinden sivi alinacak diyo. Akcigere 3 cm kist risklimi bide koah var 49 yasinda annem lutfen yardim edin boyundaki lenfe sicramismi demek

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:41 de 21 Mart 2016 - Yanıtla

   Buse eğer sadece 3cm bir kitle ise bu çok önemli değil. Boyundaki nodül troid bezinde ise bu ayrı bir şeydir, akciğer kanseri ile ilgili değildir. Ayrıca akciğerdeki kitlenin de kanser olup olmadığı henüz belli değil. Biyopsi sonuçlarının çıkmasını beklemelsiniz. Acil şifalar dilerim.

 10. erkan 21:09 de 20 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba yasim 28 benim sorunum yaklasik 6 aydir her yemek yedigimden sonra hirilti ve balgam oluyo oksurugum hic olmadi yani oksurugum olmadi derken sadece hiriltinin gecmesi icin bir kere bilerek oksuruyorum ve balgam cikiyor cikan balgamda mukusun icinde tanecik tanecik yesilimsi tanecikler cikiyor hocam ne olursunuz yardim edin sadece 3 sene sigara ictim 2 aydir biraktim akciger filmi cekildim bu alti aylik sure zarfi icinde 2 defa hic bir sey yok dediler sadece usutmussun denildi antibiyotik verdiler balgam sokucu hic bir faydasi olmadi yetmedi ca talilleri verdim ondada anormallik hic bir durum yok denildi 1 aydirda vucudumda gezen agrilar var koltuk altlarinda basladi sol gogusumun ustune ordan sag gogusume sonra sirtima gecti en sonda belime omuriligime egilip dogrulurken agri oluyor ve gecmedide gittim emar cekildim ondada belde hic bir sey cikmadi yani patolojik bir sey gozlemlenmemistir yaziyo raporda hocam ne yapcam nereye basvuracagima sasirdim ne olursunuz yardim edin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:29 de 20 Mart 2016 - Yanıtla

   Erkan Bey, 28 yaşında ve sigara öyküsü çok kısa olan bir kişide akcieğr kanseri olasılığı son derece düşüktür. Zaten filmlerinizde de bir sorun görülmemiş. Bir göğüs hastalıkları uzmanına baş vurunuz ve BT ve gerekirse bronkoskopi gibi tetkikleriniz sonrası uygın şekilde verilecek tedavinizi uygulayın. Acil şifalar dilerim.

 11. Melek 00:51 de 16 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba aşağıdaki sonuç hakkında bilgi rica ederim lütfen.

  * toraks duvarı kemik ve yumuşak dokular tabiidir. Tiroid gland sol lobunda kalsifikasyon dikkati çekmektedir.
  * medistinal ana damarlar ve kalp fizyolojik genisliktedir.
  * trakea ve anabronslar normal acikliktadir.
  *her iki akciğer parankim strüktürü , aerasyonu, bronkovasküler arborizasyonu ve plevraları tabiidir.
  *üst ön mediasten yağ yastığı içersinde 14mm çapında yumuşak doku nodülü bulunmaktadır. (Timoma yönünden klinik ve lab. Bulgular ile beraber degerlendirilmesi kontrol tetkiki önerilir)
  * mediastende patolojik boyutta lenf nodülü saptanmadı.

 12. rüştü 12:14 de 15 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam öncelikle merhabalar.Babam 62 yaşında.İlk etapta öksürük şikayeti ile doktora gittik çekilen bt sonucunda akçiğer sol alt lopta kalbe çok yakın bir noktada kitle tesbit edildiğini ve pet ct çekilmesi gerektiği söylendi.Pet ct sonucu şu şekilde:
  Baş boyun,abdomen,pelvis,iskelet sistemi,kalp,karaciğer,böbrek,mesaneve barsaklarda 18FDG dağılımı fizyolojik sınırlar içerisindedir.
  Toraks ve mediasten değerlendirmesinde sol akçiğer alt lob postero bazal segmentte sol ventrikül komşuluğunda yaklaşık 34×39 mm botyutlu irregüler sınırlı nodüler ezyonda Suvmax 12.5 hesaplanan FDG tutulumu izlenmiştir.Kitle ile sol vertükül sınırları net olarak ayırt edilememiştir.

  Daha sonrasında tekrardan beyin,akçiğer mr çekildik ve sonuçlardında kitlenin yeri sabit ve diğer organların temiz olduğu ve ameliyatla kitlenin alınacağı söylendi.Bunun öncesinde bronskopi yapıldı ve temiz olduğu söylendi.Ameliyat öncesi doktorumuz lenf bezlerine bakacağını ve tümorlü bir durum yoksa ameliyata devam edip kitleyi alacağını söyledi.Geçen hafta bu söylediği işlemi ameliyat esnasında yaptı ve kitle sol alt lobun bir kısmıyla beraber alındı.Lenf bezlerinin temiz olduğunu ancak kitleye yakın bir yerdeki lenf bezinden parça alarak patolojiye gönderdiğini söyledi.Kitledende parça alarak patolojiye gönderilmiş.

  Hocam benim merakım durum hakkındaki öngörünüz ve sonrası için tavsiyeleriniz nedir?Selamlar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:48 de 16 Mart 2016 - Yanıtla

   Ameliyat sonrası çıkacak patoloji sonucunuza göre değerlendirme yapılacaktır. Lenf bezlerinde metatsaz varsa ilave kemoterapi de uygulancaktır. Tümörün cerrahi sınırları temiz ise radyoterapi gerekmez. Hepsi patoloji sonucunuz sonra aydınlanacaktır. Acil şifalar diliyorum.

 13. Elif 09:11 de 14 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam ameliyata 1. Evre diye girdik tümör 2.2cm di ve yayılmamıştı ancak ameliyatta mediastende milimetrik metastaz gözüktü sizin yazılarınızda “bazı 3a evreler erken sayılır” diye bir cümle okumuştum yanılmıyosam. O yüzden böyle söylendi bizede. Bu verilere göre demek istemiştim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:41 de 15 Mart 2016 - Yanıtla

   Bazı 3A evreleri erken sayılır” diye bir tanımlamamız yok. “Bazı 3A evresi durumlarda ameliyat uygulamak mümkündür” diye bir ifademiz var. Bu ikisi ayrı durumlar. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle

 14. Kasım 00:10 de 13 Mart 2016 - Yanıtla

  İyi akşamlar hocam dedem 62 yaşında pet ct sonuçlarını yazıyorum.
  Toraks ve mediasten kesitlerinde;Sağ akciğer alt lob superior segmentte başlayarak posterobazal segmete kadar uzanım gösteren paravertebral ve posterior plevral yüzeye geniş taban ile yaslanan yaklaşık 80,60,77 mm boyutlarında içerisinde yer yer hipometabolik (nekrotik) komponentler izlenen primer malig niteyi temsil ettiği düşünülen yoğun hipermetabolik lobüle konturlu kitlesel lezyon mevcuttur(SUDmaks:16.7)
  Sağ hemitoraks alt lob düzeyinde dorsal plevral mesafede en geniş yerinde yaklaşık 12mm çapa ulașan hafif düzeyde hipermetabolik (SUDmaks 3.8) plevral effüzyon mevcutdur.
  Sağ akciğer orta lobda anlamlı F18-FDG tutulumu göstermeyen ve sekel değişiklik lehine değerlendirilen plöroparankimal fibrotik bant mevcuttur.
  Mediastinel lenfatik istasyonlarda; Subkarinal mesafede yaklaşık 13 mm çapında (SUDmaks7.8) ve sağda paraözefageal lenfatik lojda yaklaşık 14 mm çapında (SUDmaks8.6) ön planda metastaz lehine değerlendirilen hipermetabolik lenfadenopatiler mevcutdur.
  Hocam kanserin evresi ve izlememiz gereken yolu bize tarif ederseniz çok memnun kalırız ameliyat şansı varmı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:14 de 13 Mart 2016 - Yanıtla

   Kasım Bey, kanserin bir çok lenf bezlerine yayıldığı (3. evre) ve akciğer zarında da tutulum olduğu (4. evre) görülüyor. Akciğer zarından (toplanan sudan) patoloji incelemesi yapılmadan tam evre belirlenemez. Ancak ameliyat şansı büyük ölçüde yok olarak görülüyor. Teşhis sonrası kemoterapi uygun olur. Acil şifalar dilerim.

 15. Elif 00:53 de 12 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Erken evre olarak sayılan 3a akciğer kanserinden istatistiksel olarak iyileşme oranı nedir acaba ? Ameliyat sonrası nüks yapmayan ve tamamen iyileşen hastalarınız oldumu ? Hocam sizin tecrübelerinize çok güveniyorum Allah razı olsun şimdiden teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:07 de 13 Mart 2016 - Yanıtla

   Akcğer kanserinde 3A evresi erken evre değildir. Erken evre sadece 1. ve 2. evrelerdir. 3A evresinde farklı durumlar söz konusu (tümör çapı, cinsi ,lenf bezlerinde metastaz, vb gibi). Hangi sebebple 3A olduğunu bilmeden size yorum yapabilmem mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

 16. Mehmet 08:44 de 9 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam kız arkadaşım 3 derece akcıger kanseri ameliyat oldu fakat midesine ve göğsünü yayıldı artık tedaviyid . Bırakıp taburcu edecek yapılacak başka bi tedavi yokmu.?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:21 de 11 Mart 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey bu bilgilerle ileri bir yorum yapabilmem ne yazık ki mümkün değil. Hastaya ait tüm tetkiklerin ayrıntılı incelenmesi ile bir öneri yapılabilir. Acil şifalar diliyorum.

 17. güçin şekerci 17:10 de 26 Şubat 2016 - Yanıtla

  mrb hocam babam 4 ay önce nefes darlığı ile hastaneye gitti ilk olarak kalın bagırsakta kıtle tespit ettiler arkasından akciğerin de en sonunda burnun arkasında akciğer hariç diğerleri temiz cıktı akciğerden yeni bir parça aldılar ve 2 gün önce kanser olduğunu söylediler 3. seviye de ve 9mm oldugunu söylediler bu süreçte ne yapabiliriz iyileşme durumu var mı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:49 de 27 Şubat 2016 - Yanıtla

   Akciğer kanseri 3. evrede ise 9mm olmaz. Bu bilgilerle size yorum yapmam doğru olmaz. Lütfen doktorlarınızla karşılıklı olarak ayrıntılı şekilde konuşunuz. Acil şifalar dilerim.

 18. Beyhan Çındır 22:43 de 20 Şubat 2016 - Yanıtla

  Doktor bey merhaba.Öncelikle Allah bu derde düşenlerin ve sizlerin yardımcısı olsun. Babama 1 ay önce akciğer teşhisi konuldu. Bulguları sizinle paylaşıp sormak istediklerim var,tabii eğer musait olursanız . Kafa tabanı boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik fdg dağılımı izlenmektedir. Her iki akciğer parankim sahalarında yaygın amfizematöz değişiklikler izlenmektedir olup bu zeminde sağ alt lob superior posterobazal segment düzeyinde Dorsay kesimde sağ 8.kostada destruktif değişikliklere yol açan konsulugundaki plevral yüzeylerde kalinlasmalarin eşlik ettiği, en geniş yerinde aksiyal çapı 45 mmye ulaşan yogun fdg tutulumu gözlenmektedir (sudmaks=19.9) ayrıca sağ akciğer orta lob lateral segment düzeyinde ve her iki akciğer lob Bazal kesimlerde minimal fdg yoğunlaşması gösteren buzlu cam dansiteli konsolidasyon sahaları farkedilmektedir. Anterior mediastende asenden aorta anterior konsulugundaki alanda en geniş yerinde aksiyal çapı yaklaşık 31 mm olarak ölçülen yoğun fdg tutulumu ile karakterize Hipodens noduler lezyon izlenmektedir (sudmaks=15.6) ayrıca mediastende sağ üst paratrakeal,bilateral alt paratrakeal, sol prevaskuler, subkarinal ve bilateral hiler lojlarda hafifçe artmış fdg tutulumu gösteren hipodens lenfadenomegaliler gozlenmektedir (sudmaks=4.1) sağ hemitoraks Dorsay plevral yüzeylerde minimal artmış fdg tutulumu gösteren yaygın plevral kalinlasmalar dikkati çekmektedir (sudmaks=1.5) sağ 8.kostadaki infiltratif değişiklikler haricinde iskelet sisteminin inceleme alanına giren kesimlerinde fdg dağılımı fizyolojik gorunumundedir. Sağ akciğer alt lob da primer akciğer malignitesi ile uyumlu hipermetabolik kitlesel lezyon izlenen; anterior mediastende malign karakterde hipermetabolik noduler lezyon ve muhtelif diğer mediastinal lenfatik istasyonlarda metastaz şüpheli hafifçe hipermetabolik lenf nodlari gözlenen pet/CT çalışması . Fakat hücre bilgisi burada saptanamayinca akciğer biyopsisi istendi. biyopsi raporunda az diferablnsiye squamous cell karsinoma denildi ve evre 3b skuamö teşhisi konuldu. Hemen kemoterapi başlandı. ilaç olarak ta kerbo 600mg ginzer 2000 mg zomete 4mg.fakat verildi. 3 ay böyle devam edecek ardından duruma göre radyoterapi ve ameliyat denildi. Bazı doktorlar ameliyata Hayır derken bazıları evet dedi bizim de çok aklimiz karıştı. Sürecimiz sizce nasıl olmadidir? Ortaya çıkan ikililer umudumuzu yipratiyor. Fakat doktor bey bir itibari sorum daha olacak. Babam kemoterapiye basladiktan sonra resmen yatağa düştü. Kaburga bölgesinde okadar şiddetli sancıları var ki yataktan kalkamaz duruma geldi. Sancıları önde ve arkada batma şeklinde sürekli hal aldı. Sesi kisilmaya başladı. Ve özellikle sol kol,bacak bölgesinde sürekli üşüme uyuşma ve ağrı hissediyor.doktorumuza gidiyoruz olabilir diyor ama ben çok endiseleniyorum. Tüm bunlar gerçekten sürecin bir parçası mı? Bir sürü ağrı kesici ilaçlar ve bantlar kullanıyoruz ama işe yaramıyor. Babamı bu agrilardan ve hareket kisitliligindan kurtarabilecegim bir öneriniz var mı? Simdiden çok teşekkür ediyorum. Sizlere gerçekten çok saygı duyuyorum,herkese acil şifalar ve iyi akşamlar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:23 de 21 Şubat 2016 - Yanıtla

   Sayın Çındır, babanızda akciğerdeki kanser yanında lenf bezlerine metastaz olduğu için ameliyatın bir faydası olmazdı. Kemoterapi her hastada olumlu sonuç veremiyor. Kemoterapiye rağmen ilerleme de olabilir. Kemoterapi bazı hastalarda sizde olduğu şekilde yan etkiler de doğurabilir. Bu durumda kemoterapiye devam edilmesi doğru olmaz. Ağrıların çözümü için hastanelerin ağrı merkezlerine baş vurmanızı tavseiye ederim. Acil şifalar diliyorum.

 19. gülay koçak 19:35 de 16 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba benım babama 3.evre akciğer kanseri teşhisi konulmuştu..ilk kemeoterapiden olumlu sonuc aldıgımızı soylemıstı doktoru ancak daha sonrakılerde vucut yanıt veremedı dedıler.6 ay boyunca içtiği suyu bile cıkardı en sonunda mama verdıler bu süre zarfında yaklasıl 30 kılo verdı doktoru kanserın yayılmadıgını aynı sekılde kaldıgını soyledı .baska bır hastaneye göturduk burada kanserın buyudugunu yemek borusuna baskı yaptıgını soyledıler .Bunu sonucunda yemek borusunda kaçak oluşmuş ve bugun stent taktılar.Sormak ıstedıgım bu büyümegı engellemek ıcın ne yapabılırız tekrar kemoterapı mı alması gerekır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:03 de 18 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hastanızdaki akciğer kanserinin hücre tipi ve film görüntülerini bilmeden yorum yapabilmem ne yazık ki olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 20. serda 07:38 de 15 Şubat 2016 - Yanıtla

  Eşime 4 ay önce küçük hücre dışı akciğer ca teşhisi konuldu dördüncü evre ve üç kemiğe metastas olduqu söylendi üç kür alınan kemoterapiden sonra kemiklerde silindiqini ancak baş və boyun bölgesindeki lenflere metastas yaptığı söylendi sizce amaliyat mümkünmü

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:30 de 15 Şubat 2016 - Yanıtla

   Kemik metastazları silinmiş dahi olsa ameliyat mümkün olmaz. Boyun bölgesinde de lenf bezleri olduğu için de zaten ameliyat uygun bir tedavi değildir. Acil şifalar dilerim.

 21. Eyüp can 12:07 de 12 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar, annemi bir hafta önce yoğun öksürük nedeni ile hastaneye götürdük akciğerinde 8cm tümör olduğunu ve üçüncü evre kanser olduğunu söylediler. Hocam öneriniz nedir bize Işın tedavisi ve kemoterapi önerdiler cerrahi operasyon olabilirmi ilginize teşekkür ediyorum.

 22. mine 19:57 de 11 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam kolay gelsin. Benim sizden bir ricam okacak. Benim babamın yutkunma sikayetiyle doktora giderek yapilan testler sonucunda akcigerde bir kotu huylu tumor oldugunun ve bunun kalbine siçradigini ve yemek borusunu tikadigini doktorlar soylediler. Ve hicbir islem yapilmiyor. Sitend takilacagini soylediler. Ve ucuncu evrede oldugunu soylediler ve ameliyaat olamaz dediler. Ve şuan işin tedavisinin olacagini soylediler. Fakat suan doktorla diyologumuz koptugu icin cozum yolu ariyoruz. Hocam istanbula gelsek ilgilenebilirmisiniz biz konyadayiz. Durumunda cok ciddi oldugunu soylediler. Rica etsek donuş saglayabilirmisiniz.hocam iyi çalişmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:25 de 12 Şubat 2016 - Yanıtla

   Mine Hanım çok geçmiş olsun. Hastanızı İstanbul’a getirme olanağınız olursa tedavisi için memnuniyetle yardımcı oluruz. Lütfen yardımcımızı Ebru Hanım’ı 02123043940/05321519734 numaralı telefonlardan arayarak randevu alınız. Gelirken bütün test sonuçlarını yanınızda getirmeyi unutmayınız. Acil şifalar diliyorum.

 23. suna 19:57 de 11 Şubat 2016 - Yanıtla

  merhabalar benim en yakın arkadaşım akciğer kanseri ve 3. evresinde hastaneye gittiğinde öğrendi akciğer kanseri olduğunu bilmiyordu doktorlar ona tedavisi olmadığını söyledi tedavisi varmıdır ve nedir? arkadaşım tedavi ile kurtulabilirmi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 24. Zuhal zuhal 00:54 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam 45 yaşında iki hafta önce balgamında kan görülmesi şikayetiyle doktora başvurdu yapılan pet ct sonucunu henüz doktora gösteremedik henüz hastalık var mı yok mu bilmiyoruz sonucunu merak ediyoruz size sormak istedim boyunda sağ posterior servikal nodda (sud max 5.6)sağ akciğer üst lob lesyonlarında (sudmax 5.2)sol akciğer üst lob posterior segmentte (sudmax 6.9) mediastende BTE de kalsifiye görünümde multiple nodlarda (sudmax 7.2) artmış FDG tutulumları dikkat çekmiştir …lütfen acil cevabınızı bekliyorum hocam

 25. Gizem 16:08 de 4 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar. Erken evre sayılan yani n2 tutulumunun ameliyat esnasında milimetrik boyutlarda olduğu fark edilen, diğer pet,bt ve mediaskopi işlemlerinde çıkmayan bi akciğer kanserimiz mevcut. Tümorün boyutu 2 buçuk cm idi. Ameliyat olundu ve tüm cerrahi sınırlarımız çok şükür tertemiz. Ancak n2 tutulumu olduğu için adjuvan 4 kür kemoterapi ve ardından 6 hafta radyoterapi alıcaz inşallah. Bu aşamada nüks olma ihtimali nedir acaba ? ve kemoterapi kürü sayısı ve sıklığı neye göre belirleniyor ? Örneğin 21 günde bir alınan kemoterapiyi doktorumuz 2 ye böldüğünü ve 1. Gün 8. Gün ve 21. Gün olarak alacağımızı söyledi bizde bunun nedenini merak ettik. Son bir soru olarakta tahmin edersinizki hastalar ve yakınları kendi aralarında illaki konuşuyolar ve genelde en az 6 kür alıyolar bizim 4 kür olmasının nedeni kötümü iyimi anlayamadım. Yanlış bi tabirde bulunduysam kusuruma bakmayın hocam annem henüz 50 yaşında ve ben 20 yaşındayım bu yüzden herkesin olduğu gibi onu kaybetmek istemiyorum ve merak ettiğim bir sürü şey var. şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:08 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

   Sevgili Gizem, burada biz sadece genel bilgileri veriyoruz ve yol göstermeye çalışıyoruz. Siz ameliyat olmuş ve kemoterapiye başlamışsınız. Demek ki uygun meslektaşlarıma ulaşma şansıznı olmuş. Şimdi sizin için doğru olan doktorlarınızla bunları konuşmanız ve tüm sorularınızın yanıtlarını onlardan almanızdır. Acil şifalar dilerim.

 26. Sabiha Sağlam 12:16 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhabalar öncelikle herkese acil şifalar benim babama(62) ocak ayında akciğer kanseri teşhisi kınuldu .3. Evre yassı epital hücreli olduğu söylendi bi ciğerde 2,5 cm diğer ciğerde 1,5 cm başka metastas yok kemoterapi 1. Kürü aldı çom iyi çok şükür hiçbir olumsuz etkisi olmadı . Fakat ameliyat onerilmemesi direk kemoterapi denilmesi kafamızı karaştırdı.sizinde fikrinizi alabilirmiyiz hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:04 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Her 2 akciğerde yer alan tümörlerin tedavileri oldukça önemli bir konudur. Öncelikle birinin diğerinin metastazı mı (sıçraması) yoksa her ikisinin de ayrı ayrı ortaya çıkmış kanserler mi olduğunu ortaya koymak gerekir. Bu kadar küçük çaplı tümörlerde her ikisinin de ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak oratya çıkmış kanserler olması son derece muhtemeldir. Eğer PET-BT bulgularınız lenf bezlerinde metastaz gösteriyorsa bu durumda sadece kemoterapi uygun olur ancak lenf bezlerinde metastaz görülmüyorsa her 2 tümör için de VATS denilen kapalı operasyon yöntemiyle operasyon uygulanması daha uygun olur.
   Sizlere sadece önerilerde bulunuyorum. Günlük çalışmalarımızda her gün hastanemizde yüksek sayıda akciğer kanserli hastalara ameliyat gerçeklelştiriyoruz. Size yardımcı olmamı isterseniz yukarıda yer akan RANDEVU bilgilerinden yararlanarak hastanemize başvurmanızın mümkün olduğunu hatırlatmak isterim. Acil şifalar diliyorum.

 27. Erbay 00:17 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

  Meraba hocam 8 ay önce 56 yaşındaki babama küçük hücreli akciğer kanseri tesisi konuldu 6 kur kemoterapi aldı önce gerileme sonra hafif ilerleme var dendi başka organlara sıçrama yok her iki akciğerde de var ne yapabiliriz not: babam hiç sigara icmedi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:30 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Medikal onkoloji uzmanınızın önerilerine uyunuz. Kemoterapi alındığı sürece tümörde gerileme olur ve hastanın yaşam süresi uzar. Tedavi kesilince ilerleme ortaya çıkabilir. Acil şifalar diliyorum.

 28. sule 19:21 de 1 Şubat 2016 - Yanıtla

  Pardon 3. Evrede

 29. Gökhan 16:50 de 25 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey, babam 62 yaşında öksürürken kanlı balgam gelmesiyle ca teşhisi konuldu.Çekilen tomografi sonucunda, trakea orta hattadır, ana bronşlar açıktır,arkus aorta,supraaortik vasküler yapılarda, dessenden aortada, aterosklerotik cidar kalfikasyonları izlenmektedir.Mediasten genişliği normaldir, mediastende patolojik boyuuta LAM saptanmamıştır, sağ akciğerde hiler-suprahiler düzeyde sağ akciğer üst lob segmenter bronşunu santral kesimde daraltan en geniş yerinde boyutları 43*37 mm ölçülen lobüle konturlu yumuşak doku dansitesinde nodüler kitle lezyonu mevcuttur.Kitle distalinde sağ akciğer üst lob anterior ve posterior segmentlerinde atalektatik yoğunluk artışları ve yer yer nodüler formda peribonkovasküler kalınlık artışları dikkati çekmişti.Sol akciğer üst lob apikoposterior segmenti düzeyinde 11mm çaplı buzlu cam atenüsasyon dansitesinde nonspesifik nodül formasyonu mevcuttur.Sağ hemitoraksta üst zona kadar uzanım gösteren ve en derin yerinde yaklaşık 29 mm ölçülen, sol hemitoraksta üst zona kadar uzanım gösteren ve en derin yerinde 12 mm ölçülen plevral effüzyon söz konusudur,vertebralarda yoğun dejeneratif-osteotifik değişiklikler mevcuttur.
  PET sonucunda Pet sonuçlarında “sağ akciğerde hilusta izlenen kitlesel lezyonda (15.27) artmış metabolit aktivite tutumu izlenmektedir.Sağ akciğer üst lob diğer kısımlarında kitlesel lezyonda sınırları ayrılamayan içinde hava bronkogramlari izlenen konsolidasyon ve bu konsolidasyonda heterojen tarzda (9.47) artmış metabolit aktivite tutumu izlenmektedir.Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte izlenen parankimal noduler lezyonda (1.48) belirgin metabolit aktivite saptanmadı.Mediastende sağ ve alt paratrakeal ve prekarinal lenf bezlerinde (8.11) metabolit aktivite tutulumu izlenmektedir.Vücudun diğer kesimlerinde metabolit aktivite tutan lezyonları saptanmamıştır.Anal kanal düzeyde (9.27) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
  Yorum: Sağ akciğerde hilusta izlenen hipermetabolik lezyonun bilinen maligniteyi temsil ettiği,lezyon periferinde izlenen heterojen metabolik aktivite artışının postobstrüktif enfeksiyöz ya da metastaik süreçleri temsil ettiği düşünülmüştür.Mediastinal hipermetabolik lenf bezleri metastaik maligniteler ile uyumludur.<anal kanal düzeyindeki lezyon malignite hemoroidal patalojileri de temsil edebilir.
  CA'nın kaçıncı evresine girmektedir ve tedavi olarak hangisi uygundur.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 30. Atiye 11:30 de 21 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam babam 52 yasinda. ileri evre 3b akciger ca. Yassı epitel hucreli karsinom. 3 kur kemoterapi aldi ancak kucukme olmadigini soyledi hocamiz. Radyoterapi uygulayacagini soyledi. Daha sonra farkli bir ilacla kemoterapi ye devam edilecekmis. Tümör icinde nektoz olduğu kanama olabilecegini belirtti bu bizi korkuttu. Bir aciklamada yapilmadi.boyle birsey olursa başını saga cevirilmemiz soylendi. Hocam beni bilgilendirebilir misiniz bu nekroz kana yaparsa sonucu ne olur bi belirtisi var midir. Ameliyat sanssi kesinlikle yok deniliyor. Uzak metastaz yok ama kalbin bir damarini tutmus. Iyi calismalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:09 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Eğer lenf bezlerinde metastaz yoksa damara girmiş tümörlere cerrahi uygulamak mümkündür. Ancak bu operasyonun sadece özellikl merkezlerde ve tecrübeli ekiplerce gerçekleştirilmesi mümkündür. Dilerseniz filmlerinizle birlikte merkezimize baş vurmak üzere yardımcımızdan randevu almanız mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

 31. ömür 14:30 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  benim hastama 3evre akcier kanseri tanısı kondu iki kür kemoterapi gördük bugün bacaginda ufak ufak sert kitle gibi cok fazla oldugunu fark ettim nedir bunu merak ettim şimdiden tesekür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:43 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bunun ne olduğunu anlamak için muayene olmanız ve gerekirse filmlerin çekilmesi gerekir. Buradan bir değerlendirme yapmak doğru olmaz. Acil şifalar dilerim.

 32. Merve 20:52 de 10 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam babam akciğer kanseri teşhisi konuldu geçen sene ekim ayın da ameliyat oldu ciğerinin biri alındı ameliyattan sonra kemoterapi aldı belirli bi süre SONRA film felan çekindiği onkoloji bölümü doktoru tertemizssiniz hastalığı atlattiniz dedi aradan 6 ay sonra babam belirli şikayetler le normal devlet hastanesine gitti orda birkaç test yapıp tekrar başlangıç olabilir bogazinda lenf bezlerine yayilmis demiş kamera atip doktor başka hastaneye sevk etmiş kendi ameliyat eden doktoruna gitti beyin tomografi si çektirdi hastalıktan kurtulmuştu tekrar başladı eğer ki lenf bezlerin de varsa tekrar ameliyat olabilir mi yada kemoterapiyle tekrar iyileşir mi cevaplarsaniz çok sevinirim teşekkür ederim.

 33. gizem 12:32 de 1 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Anneme 1 ay kadar önce akciğer kanseri teşhisi kondu ancak teşhişi koymak biraz uzun sürdü çünkü bronkoskopide dahil olmak üzere bütün şeyler yapıldı ancak temiz çıkmıştı. Bunun yanı sıra annemin sağlık durumu maşAllah gayet iyiydi kilosu,iştahı hiçbirinde bi sıkıntı yoktu halada öyle. En sonunda pet çekildi ve sağ orta lobta 3 cm lik bi kitle tespit edildi. bronkoskopide gözükmemesinin nedeni tümörün yerleşim yeriymiş. En iyi doktorları,en iyi hastaneleri bulup sizin söylediğiniz hastanede çok başarılı bi cerraha ameliyat yaptırdık. Doktorumuz hemen ameliyat kararı aldı sağ orta lobun tamamını ve üst lobun bir kısmı alındı. 25 tane lenften 6 tanesinde kanser çıkmış. Hocam cerrahi sınırların hepsi temiz çok başarılı bi ameliyat geçirmiş. n1 bölgesinde 11(interlobar) alanda beş lenf nodunda 1inde 2mmlik karsinom metastazı ve malesefki n2 bölgesinde subkarinal alanda 11 lenf nodunun 2 sinde en büyüğü 10mmi geçmeyen 2 adet metastaz mevcut. ayrıca 3 nolu provasküler frozende 2 lenf nodunun 2 sindede (en büyüğü 23mm) metastaz ve hilus kayıtlı 12mmlik metastaz var.
  ameliyatın üzerinden 4 hafta geçti 4 kür kemoterapi verildi, eğer 1. kür kemoterapi sonrası değerler normal ilerlerse 1. kür sonunda radyoterapiye başlanacak. gerek cerrahımız,gerek kemoterapi profesoru ve gerekse radyoterapi profesörümüz herşeyin iyi gittiğini söylüyor anca tabiki içimiz hiç bi şekilde rahatlayamıyor.

  Benim size sormak istediğim bu aşamada ameliyatın bi yararı olurmu ? 3a evresi n2 tutulumlu olmasa erken evre kabul ediliyormuş bizde n2 tutulumu var bu aşamada tamamen iyileşme şansı nedir ?
  şimdiden teşekkür ederiz uzun oldu biraz hakkınızı helal edin. İyi çalışmalar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:14 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Gizem Hanım, 3B evresindeki akciğer kanserlerinde ameliyat sonrası nük olasılığı düşük değildir. Umarım ki kemoterapi ve radyoterapi ile bu olasılık en aza düşürülsün. Biz bu evrede ameliyatı tercih etmiyoruz. Ancak bu lenf bezlerinin varlığı ameliyat öncesi tetkiklerde ortaya konulmamışsa ameliyat doğru bir tercihtir. Acil şifalar dilerim.

 34. Elif tutkun 22:41 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhabalar.hastaligimizin en basindan beri size yaziyorum.suan 4.aydayiz.2 tane 10 gunluk radyo terapi ve 3 kur kemo aldik.genel durum iyi .tedaviden onceki ve dun cekilen pet ct leri yolluyorum.dr.umuz beklediginden daha iyi oldugunu ve kemoyu biraz azaltacagini soyledi.sizin dusunceleriniz cok muhim.hastaligimiz 3b evresinde.cok umitsizdik ama sanirim durum kotu gozukmuyor.simdiden tesekkurler saygilar .ilk pet sonucu :Sag akcigerde iki adet hipermetabolik malign kitle ile mediastinel ve sag hiler yerlesimli hipermetabolik metastatik lenf nodlari izlendi.sag akciger orta lob medial segmentte mevcut nodul patolojik duzeyde fdg tutulusu gostermemekte olup takibi gerekmektedir .sol bobrek alt pol lateralinde izlenen heterojen dansitede hipermetabolik lezyonun olasi neoplastik olusumu acisiindan usg bakisi onerilmektedir.son cekilen pet sonucu :26.08.2015 tarihli dış merkezli pet/bt ile birlikte degerlendirildiginde;bir onceki calismada mediastende sag ust paratrakeal alanda izlenen lenf nodlari bu calismada izlenmemistir.bir onceki calismada sagda santral alanda ve bu lezyon inferiorunda tanimlanan bulgular bu calismada izlenmemistir.sag akciger alt lob superior ve orta lob medial segmentlerde tanimlanan bulgularin ilk planda enfeksiyon sekonder degisiklikler oldugu dusunulmustur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:12 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

   Elif hanım kemoterapiye belirgin olumlu yanıt alınmış. Temkinli olarak sevinebiliriz. Dördüncü ay kesin bir sevinme için çok erken. Umarım herşey istenildiği gibi gitsin. Tam bir tedavi yanıtı için en az 24 ay süre hastalığın yok olduğunu görmek gerekiyor. Acil şifalar diliyorum.

 35. Atiye 22:36 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam eger ameliyat imkani yoksa hastada ( doktorumuz kalbin bir damarıni tuttugu icin ameliyat sansi düşük diyor) hastanin yasam sansi nedir kemoterapi cok agrili geciyor ve yipratiyor. Radyoterapi uzak metastaz olmadığı icin daha faydali olur mu sizce

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:09 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

   Ameliyat şansı ameliyatı gerçekleşirebilecek tecrübede cerrahın olup olmaması ile de ilgilidir. Daha tecrübeli merkezlerde daha ileri ameliyatlar uygulanabilir. Bizim ameliyat ettiğimiz hastaların büyük kısmı gerek yurt içi gerek yurt dışından “ameliyat edilmesi zor bölgede olan tümörler” nedeniyle bize başvurmaktadır. Akcieğr kanseri 1. ve 2. evrede ameliyat hastanın ömrünü en etkin şekilde uzatan tedavidir. Bu mümkün değilse kemoterapi uygulanır. radyoterapi tercih edilmez. Ancak IMRT denilen ışınlamamyöntemi bazı hastalarda fayda sağlayabilir. Acil şifalar diliyorum.

 36. MAHSUN 02:49 de 17 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba
  Sağ akciğerde kanserli kitle var.6 kür kemoterapi aldım ve gerileme olduğunu öğrendim gerileme olmasının faydaları nelerdir ve gerileme ne kadar olumludur.Sonraki aşamalar nelerdir?
  DEĞERLİ FİKİRLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:37 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

   Mahsun Bey, biz buna tedaviye KISMİ CEVAP diyoruz. Bundan daha iyisi tümörün tamamen kaybolması (TAM CEVAP) olurdu. Ancak daah kötüleri de olabilirdi: DEĞİŞİKLİK OLMAMASI ve TEDAVİYE RAĞMEN İLERLEME gibi. Sizdeki durum olumlu. Onkoloji uzmanınızın önerilerine göre hareket etmenizi gerekir. Bundan sonra hastalığın nasıl bir yön çizeceğine sizin genel durumunuz, laboratuar sonuçlarınız ve kanserdeki gerileme oranına göre bir değerlendirme yapılacaktır. Acil şifalar diliyorum.

 37. ayşe 23:52 de 14 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba Semih bey, hastamız 56 yaşında diabet rahatsızlığı olmakla birlikte genel sağlık durumu iyi idi. Uzun süren inatçı öksürük sonucu çekilen akciğer röntgeninde kitleye rastlandı ardından tomografi, bronkoskopi ve Pet çekildi. Hastamızın
  bronkoskopi sonucu :
  TANI :
  KÜÇÜK HÜCREL OLMAYAN MALGN EPTELYAL TÜMÖR, 1 adet doku
  KRONK NONSPESFK NFLAMASYON VE DEJENERATF DEKLKLER LE KARAKTERL
  BRON MUKOZALARI, bron, biyopsi.
  MALGNTE YÖNÜNDEN NEGATF YAYMA, bron lavaj 1 ve 2 kaytl svlar.

  Pet sonucu:
  sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte, periferal yerleşimli, içinde hava bronkogramı izlenen, çevreye ve plevraya speküler uzanımı bulunan ve plevrada çekintiye neden olan yaklaşık 2.5×1.5 cm boyutlarında yumuşak dokuda patolojik artmış F-18 FDG tutulumu,
  Sağ akciğer apekste yaklaşık 1 cm çapında nodüler alanda patolojik artmıs F-18 FDG tutulumu,
  Mediastinal bölged; prevasküler büyük boyutlu, sol hiler lenf nodlarında patolojik artmış F-18 FDG tutulumu,
  Yorum: Yukarıda tanımlanan bulgular primer akciğer patolojisi ile lenfatik ve karşı akciğer parankimine metastazını destekler niteliktedir.

  Sizin hastamızın sonuçlarına göre tedavi seçenekleri ve tedavi şansı konusundaki yorumunuzu bilmek isterim. diğer akciğere metastaz olduğu için cerrahi müdahale şansı yok mudur ? Saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:43 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Bu 4. evre bir akcieğr kanseri demektir. Lenf bezlerinde de yayılma olduğu için her 2 akcieğrdeki kanserlere ameliyatla müdahale etmenin faydası olmaz. Kemoterapi uygulanması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 38. Atiye 15:30 de 6 Aralık 2015 - Yanıtla

  Babam 52 yasinda 2 ay once akcigerde 7 cm buyuklugunde bir kitle tespit edildi. Hemen kontrastli bt ve akabinde pet pt cekildi. 6 cm kilte ve bir tane lenf bezi tutlumu var ancak kalbin bir damarini tutmus. Baska Metastaz yok. Bronkoskopi ile biyopsi yapildi. Yassi epiltel hucereli oldugu tespit edildi. HocamiZ lokal ileri evre 3b oldugunu soyledi. 3 kür kemoterapi sonrasi ameliyati degerlendirelim dedi. Iki gun once 2 kürü aldi. Eklem agrilari var. Agri kesisi veremiyoruz etkilesim olmasin diye. Hocam siz ne düşünürsünüz tedavi acisindan.. bilgileriniz icin tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:30 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   3B evresindeki akciğer kanserlerinde önce 3 kür kemoterapi verip bundan sonra 4 hafta bekleyerek yeni bir PET-CT çekilerek lenf bezlerinde gerileme olduğu görülürse ameliyat edilmesi uygundur. Değilse 3 kür daha kemoterapi vermek gerekir. Acil şifalar.

 39. ipek 22:07 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  hepsi farklı bilgi veriyo biri ilk evre diyo biri 3. evrenin a’sı mı b’simi o belli değil diyo. sizinde çok iyi bi profesor olduğunuzu okudum ve duydum birde size sormak istedim teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:32 de 1 Aralık 2015 - Yanıtla

   İpek Hanım filmlerinizi görmeden hastanızın hangi evrede olduğunu söyleyebilmem ne yazık ki olanaksız. Acil şifalar diliyorum.

 40. ipek 18:58 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  hocam iyiakşamlar sağ orta lobta 3×3 cm primer akciğer ca uygun kitle var.
  sağ ana bronşa 13 mm çapında metastaz gözüküyo. sol böbrek üstünde metaztaza bağlı olmayan 28 mm çapında bening kitle mevcut. vücudun diğer yerlerinde,diğer akciğer,karaciğer,lenfler,böbrek ve beyin temiz.
  6 farklı doktora gösterdik 2 tanesi lenflere yayılmadığı için ilk evre hatta bu kadar erken tanı çok nadirdir dedi. 1 doktor ise 3. evre ancak küçük hücrelimi yoksa küçük hücreli dışımı o tespit edilememiş o yüzden doktorunuz onu belirlemek için ameliyat demiştirt dedi önemli olan bu dedi. ameliyata karar verdik ameliyatla sıçrama varmı yokmu ona bakılacakmış. hocam bu bilgilere göre biraz bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:00 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

   İpek Hanım, zaten 6 ayrı doktordan bilgi almışsınız. Sanırım sizin için yeterince bilgilendirme yapılmıştır. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın