İkinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi

//İkinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi
İkinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi 2018-03-05T19:59:42+00:00

İKİNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Akciğer kanserinde 2. evre kanser çapının 5-7cm arasında olduğu, akciğer içindeki lenf bezlerine yayılma olduğu veya tümörün bronşu tıkadığı durumlarda görülür.

 Küçük Hücreli Olmayan Akciğer kanserlerinde ikinci evrede tedavi yöntemi ameliyat ile kanserli lobun çıkartılmasıdır.

 • Öncelikle kapalı-endoskopik yöntem (VATS) tercih edilmelidir.
 • Ameliyattan sonra hastaların büyük bölümünde kemoterapi de gerekir.
 • Işın tedavisi (radyoterapi) nadiren gereklidir.
 • Ameliyat sonrası ortalama olarak 4 veya 5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler.
 • Ameliyattan sonra 2 hafta içerisinde tüm aktvitelerini yapabilirler.
 • Ameliyat sonrası tedavi kararı patoloji incelemesi ve hastanın diğer özellikleri dikkate alınarak tümör kurulu tarafından belirlenir.
 • Küçük Hücreli Akciğer Kanserlerinde 2. evrede ameliyat uygulanmaz. Bu hücre türünde uygun tedavi kemoterapi ve radyoterapidir.

AKCİĞER KANSERİNDE AMELİYAT KONUSUNDA YAYINLANAN TV PROGRAMLARIMIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


hangievredehangitedavi[1]

İkinci evredeki akciğer kanserleri tedavisi sonrası hastalar 5 yıl süreyle takip edilirler.

İlk 2 yıl hastalar her 3 ayda bir, sonraki 3 yıl ise her 6 ayda bir kontrole gelmelidir.

İkinci evredeki akciğer kanserlerinde tedavi sonrası başarı oranı %35-50 arasında değişir.

İKİNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE BEKLENEN 1 VE 5 YILLIK YAŞAM ORANLARI NEDİR?

BİR YILLIK YAŞAM ŞANSI

ikinci evre akciğer kanserli hastaların %48’i 1 yıl ve daha uzun yaşamaktadır (İngiliz Kanser Araştırma Merkezi sonuçları)

BEŞ YILLIK YAŞAM ŞANSI

İkinci evre akciğer kanserli hastalarda 5 yıl yaşam şansı %31’dir. (Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü sonuçları)


‘Beş yıllık yaşam’ tanımlaması hastaların sadece 5 yıl yaşayabileceği anlamına gelmez. Bu istatiksel bir tanımlamadır. Bu süreyi tamamlayan hastaların çok daha uzun süre hayatta kalmaları mümkündür.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Muayenehane: Polat Tower, Fulya, Şişli, İstanbul

Randevu

02123043940 / 05321519734

253 İleti

 1. M. Fırtına 19:11 de 9 Mart 2017

  Sayın hocam babam ikinci evrede başarılı bir sol lobektomi oldu ilk kontrol peti temiz çıktı. Lakin babam çok balgamlı öksürüyor. Sigarayı 13 yıl evvel bırakmıştı. Sigarayı ilk bıraktığı seneler gibi balgam atıyor neden olabilir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:55 de 9 Mart 2017

   Bu durum daha çok bronşit benzeri bir enfeksiyon ile ilgilidir. Geçmiş olsun.

 2. emine avcı 15:26 de 9 Mart 2017

  merhaba hocam ben osmaniye düziçi den size yazıyorum sizden yardım istiyorum babama akciğer kanseri teshişi kondu ama ney nasıl anlayamadım kafam çok karıştı bana yardımcı olun lütfen annem ayrı hasta şimdide babam çaressiz kaldım size yaptırdıgımız tahlil sonuclarını gönderiyorum lütfen bakıp bana bir acıklamada bulunun

 3. METİN GÜREL 01:07 de 8 Mart 2017

  Sayın Hocam, 62 yaşındayım, 28.02.2017 tarihli PET/BT (F18-FDG) TÜM VÜCUT TARAMA RAPOR SONUCU :
  *Baş boyun kesitlerinde ; patolojik boyut ve metabolik aktiviteli lenf nodu izlenmemektedir.PET/BT rezülasyon limitleri içerisinde serebral-serebellar hemisferlerde fizyolojik düzeyde F18-FDG dağılımı izlenmektedir.

  Toraks ve mediasten kesitlerinde ;sol akciğer üst lob apikoposterior segment bazalinde -hiler mesafede santral yerleşimli yaklaşık 28×22 mm boyutlarında malignite düzeyinde hipermetabolizma gösteren (SUDmaks:28.0) lobule konturlu kitlesel lezyon mevcuttur.Ayrıca sol akciğer üst lob apikoposterior segment bazalinde -tanımlanan kitle periferinde , subsantimetrik boyutlu hafif düzeyde hipermetabolizma gösteren (SUDmaks:3.3) nodüler tarzda dansite artışı izlenmektedir.
  Her iki akciğerde üst loblarda daha belirgin olmak üzere yaygın amfizematöz görünüm ve sağda daha belirgin her iki akciğer
  alt loblarda yer yer minimal düzeyde F18-FDG tutulumu gösteren (SUDmaks:2.4) ön planda enflamatuar proses lehine değerlendirilen buzlu cam dansitesinde infiltrasyon sahası mevcuttur.
  Mediastinal lenfatik istasyonlarda ; sol alt paratrakeal alandan aortikapulmoner pencereye doğru uzanım gösteren yaklaşık 2×1.5 c.boyutlarında yoğun hipermetabolik lenfadenopati mevcuttur (SUDmaks:13.9) Ayrıca sol hiler alanda subsantimetrik boyutlu ve yaklaşık 1.5 cm çapında hipermetabolik lenfadenopatiler mevcuttur (SUDmaks:10.0) Sağ alt paratrakeal lenfatik lojda yaklaşık 14×9 mm boyutlarında anlamlı F18-FDG tutulumu göstermeyen lenfodenopati izlenmektedir.
  Batın ve pelvik kesitlerde ; sağ böbrek orta zon anterior kesimde egzofitik yerleşimli yaklaşık 3 cm çapında ametabolik kistik lezyon mevcuttur.Safra kesesinde F18-FDG tutulumu göstermeyen hiperdens kalküler imaj izlenmektedir.USG ile korelasyonu önerilir.Abdominolpelvik organ yapılarında ve lenfatik lojlarda patolojik düzeyde F18-FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır.
  İskelet sisteminde ; sağ akroiliak eklem iliak kompenentinde BT kesitlerinde karşılığı demrke edilmeyenasimetrik hafif düzeyde diffüz artmış F18-FDG affiniteli malignite lehine bulgu saptanmamıştır.

  Kusura bakmayın hocam ; bu rapor doğrultusundaki görüşleriniz ve tedavim konusundaki yönlendirmeniz benim için çok önemli olacaktır.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:39 de 8 Mart 2017

   Metin Bey, sol akciğerin merkezinde yerleşmiş yaklaşık 3cm çapında habis özellikte tümör ve lenf bezlerinde metastaz tespit edilmiş. Bu durum 3. evre bir akciğer kanserine işaret ediyor. Tanı konularak tedavi planlaması yapılabilmesi için hemen bu konuda tecrübeli bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından EBUS adı verilen bronkoskopi işlemi yapılması gerekiyor. EBUS ile alınan biyopsilerde çıkacak sonuçlara göre (eğer küçük hücreli olmayan bir kanser ise) 4 kür kemoterapi uygulanıp ameliyat için uygunluk açısından yeniden değerlendirme için son kemoterapiden 4 hafta sonra yeni bir PET-BT çekilmesi gerekir. Yeni PET-BT’de hastalıkta ilerleme görülmezse ameliyat uygulanabilir. İlerleme olursa yeni bir kemoterapi rejimi uygulanacaktır.
   Küçük hücreli bir akciğer kanseri ise bu durumda ameliyat için yeniden değerlendirme gerekmez.
   Acil şifalar dilerim.

 4. sibel 01:11 de 7 Mart 2017

  Hocam öncelikle cevabınız i cin teşekğr ederim eşim 47 yaşında 20 gün önce akciğein sol alt lobunda 5 cm tümör opere edildi lenflerinde hic bir şey yok temiz tümörümüz hızlı yayılmayan durgun ama maling evresi T2a ve dört kür kemo alması gerekliymiş peki kemoterapi aldıktan sonrra herhangi bir nüks veya metastas yaparmı hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:11 de 7 Mart 2017

   5 cm çapında, 2. evre akciğer kanseri ameliyatından sonra uygulanacak 4 kür koruyucu kemoterapi ile tam tedavi şansı oldukça yüksektir. Bununla birlikte lokal nüks veya metastazların da ortaya çıkması mümkündür. Bu olasılıklar kanserin türüne ilave olarak patoloji incelemsindeki bir çok ayrıntıya da bağlıdır. İkinci evre akciğer kanserleri hakkında daha ileri bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-ikinci-evre-ve-tedavisi/# sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. Ilker 21:39 de 5 Mart 2017

  Hocam selamlar,

  Yaklasik 3 hafta once babama adenokarsinom teshisi kondu. Oncelikle yapilan pet taramasinda, nefes borusunun etrafindaki lenf bezinde kucuk bir tumore rastlandi. Once Akcigerde herhangi bir tumore rastlanmamis olmasi dolayisiyla oncelikle lenfoma suphesiyle biyopsi yapildi. Biyopsi sonucunda yapilan patoloji analizi ile Adenokarsinom oldugu anlasildi. Sonra yapilan tomografi vs. tetkiklerde vucudun herhangi baska bir yerinde baska bir tumore rastlanmadi. Akcigerde tumorun tespit edilememesi dolayisyla, doktorumuz Akcigerdeki ana tumorun lenf bezine metastaz attiktan sonra vucut trafindan yok edilmis olabilecegini soyledi. Babam genel olarak cok saglikli, herhangi baska bir rahtsizligi yok, kanser nedeni sigara icmesi gibi gozukuyor… 63 yasinda. Uc sorum olacak hocam:

  1- ana tumorun yok olmus olma ihtimali nedir? Bu mumkun mu? Eger mumkunse bu iyi veya kotu birsey mi?
  2- yaklasik 10 gun once 3. Evre tedavisi olarak gunluk radyoterapi (haftada 5 gun, 6 hafta) ve haftada birde kemo uygulaniyor. Genel olarak tamamen kurtulma sansi var midir bu hastaliktan? Varsa nedir sansi?
  3- tedavi sureci ne kadar surer? Tabi tedaviye cevap verdigini varsayarsak.

  Saygilarimla,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:25 de 6 Mart 2017

   Akciğerde ana tümör görülmeden bunun lenf bezlerine yayılmalarının görülmesi mümkündür. Ana tümör yok olmuş değil; şu andaki görüntüleme yöntemleri ile görülemiyor demektir. Bu duruma TxN2M0 – Evre IIIA adı verilir. Hastanın genel durumu uygun ise eş zamanlı 22 – 24 iş günü süren radyoterapi ile birlikte 6 kür kemoterapi uygulanır. Tüm bu tedavi süreci yaklaşık olarak 4,5 ay sürer. Tedavinin başarı şansı yüksektir ancak tedavi bitiminde nüks etme durumu nadir değildir. Tedavi sonrası yakın takip şarttır. Geçmiş olsun.

 6. Elif 23:38 de 4 Mart 2017

  Hocam 67 yaşında annemde sonra akciğer alt zonda yaklaşık 127×85 ölçülerinde hepoekoik yapıda nodüler alan izlenmiştir.. Bt eşliğinde biyopsi önerilir diyor toraks us de ancak annemde zatürre başlangıcı var tedavi etmeden biyopsisi yapılamıyor…hocam görüşünüz nedir ne olabilir kanser olmasından korkuyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:08 de 5 Mart 2017

   Elif Hanım, 127×85 diye belirttiğiniz lezyonu milimetre olarak düşündüğümüzde bunun 12 cm’den daha büyük olduğunu anlıyoruz. Buna nodüler yapı denilemez. Size sadece ultrason yapılmış. Bu bulgu ile tam bir değerlendirme yapabilmem olanaksız. Bir toraks BT çekilerek bunun bir kitle mi yoksa zatüreye bağlı bir görünüm mü olduğunu netleştirmek gerekir. Yorum bu bulgulara göre yapılabilir. Geçmiş olsun.

   • Mevlüt 00:02 de 6 Mart 2017

    Hocam erken teşhis oldu hasta ameliyatla akciğerde ki sol lobu aldılar yüzde doksanı temizlendi yüzde on lenf bezlerine yayılmış kemoterapi ye başlayacağız hasta hakkında ne dersiniz

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:08 de 6 Mart 2017

     Ameliyat olan bir hasta için vermiş olduğunuz bu bilgilerle bir değerlendirme yapabilmeme olanak yok. Ayrıntılı ameliyat raporu ve patoloji raporunu incelemek gerekir. En doğrusu ameliyatı gerçekleştiren cerrahınızla görüşmeniz ve durumu kendilerinden öğrenmenizdir. Geçmiş olsun.

 7. Ayse Demir 13:20 de 24 Şubat 2017

  Merhabalar hocam, kocam 58 yaşında akciğer kanseri tanısı kondu. Sağ üst lobunda 7×11cm kitle var ayrıca nefes borusuna 3 tane sıçramış. Tümör iri hücreliymiş, ameliyat olacaktı fakat anjiyo sonucunda ameliyata müsaade edilmedi çünkü 4 sene önce bypass oldu. Yani ameliyat olamıyor. 6 hafta ışın tedavisi gördü 6 kez kemoterapi oldu ve devam edecek. Ped sonucunda hic bir yerinde metastas oluşmamış. Eşim hangi evre ve yaşama şansı nedir hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:36 de 24 Şubat 2017

   Sıçrama ve metastaz aynı anlama gelir. Vermiş olduğunuz bilgilerde tutarsızlık söz konusu. Hem ‘nefes borusu yanına 3 adet sıçrama (metastaz) var’ hem de ‘hiç bir yerde metastaz (sıçrama) olmamış’ diyorsunuz. Bunlardan bir tanesi yanlış demektir. Hatalı bilgiler üzerinden size tıbbi bir yorum yapmak son derece yanlış olur. Sorularınızın yanıtlarını doğru/gerçek bilgiye sahip doktorlarınızdan almalısınız.

 8. Veli Can 12:37 de 24 Şubat 2017

  Merhaba hocam . 67 yaşındaki babama Geçen Hafta Kanser Teşhisi Konuldu .Ancak Başlangıç Evresindeymiş. patoloji sonucu daha çıkmadı . haftaya Çarşamba sırtından iğne vurulucak acaba tedaviyle kurtulabilir mi ve kaçıncı evrededir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:32 de 24 Şubat 2017

   Evre PET-BT sonuçlarının değerlendirilmesiyle tespit edilen bir durumdur. Bu bilgi olmadan yorum yapılamaz.

 9. nesrin 11:22 de 20 Şubat 2017

  Hocam merhaba .. babam 78 yaşında kanser teshisi koyuldu 2. Evre diye söylendi fakat ameliyat riskli dedi dpktru yaşından dolayi .. enfeksiyon kapabilir kemterapide bobreklerdeb dolayı göremez dedi ..bobrekler de üre fazlaligi var.. sizce akıbeti nedir ameliyata bizim karar vermemiz gerekitor ne yapacagimizi sasirdik ..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:08 de 20 Şubat 2017

   Hastanın yaşı tek başına ameliyat için risk oluşturmaz. Burada önemli olan hastanın genel sağlık durumu, kalp ve akciğer fonksiyonlarının iyi olup olmamasıdır. Ameliyatların riskleri hastanın genel sağlık durumu ile ilgili olduğu kadar ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahların tecrübesi ve ameliyatın yapılacağı hastanenin bu konudaki tecrübesi ve donanım ve eleman yeterliliği ile de ilgilidir. Bir merkezde yüksek riskli görülen bir ameliyat bu konuda çok daha tecrübeli ve yüksek donanıma sahip başka bir merkezde çok daha düşük risklerle gerçekleştirilebilir. Ayrıca bugün artık akciğer ameliyatları 3-4cm’lik tek bir kesi ile uygulanan kapalı yöntemlerle hastaya çok hasar oluşturmadan yapılmaktadır. Sizlerin bu durumları dikkate alarak ve doktorlarınızla ayrıntılı olarak konuşarak karar vermenizi öneririm. Gerekirse sitemizdeki çok sayıda NTV HAYAT YENİDEN filmlerini izleyerek ameliyatları ve sonrasında hastaların durumlarını kendiniz de görebilirsiniz.
   Hastanızda böbrek yetmezliği de olduğu için ameliyat olmaması durumunda kemoterapi de alamayacak ve hastaya hiç bir tedavi uygulanmayacak demektir. Bu çok daha yüksek bir risk demektir ve karar verirken bunu da dikkate almanız gerekir. Geçmiş olsun.

  • Nesrin 13:30 de 24 Şubat 2017

   Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ..

 10. Abdulsamet 21:09 de 19 Şubat 2017

  Kesin tedavi veya Kurtulma Mümkün mü 2 evrede ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:57 de 20 Şubat 2017

   Evet, 2. evre akciğer kanserlerinde hastanın genel durumu uygun ise ameliyat ve sonrasında 4 kür yardımcı kemoterapi uygulması ile tam olarak tedavi edilme şansı yüksektir. Yukarıda vermiş olduğum bilgilerin de tamamını okuyunuz.

 11. Dilruba 17:29 de 17 Şubat 2017

  Hocam merhaba lütfen yardimci olur musunuz babam 52 yasinda sigara içiyor geçmeyen öksürükden dolayı hastaneye gittik akciğerindeleke var denildi ardindan tomografi cektirdik aortiko pulmoner pencerede büyüğü 10 mm kisa aksa sahip lenf nodu mevcuttur ….Sol akciğer alt lob laterabozal ve posterabozal segmenlerde yamali tarzda buzlu cam dansite alanlari izlendi …… Sol akciğer üst lob bronzu distalde yaklaşık 48×36 mm boyutlarda lobüle konturlu solid kitlesel lezyonda oblitere görünmektedir … Sol akciğer inferiol lingüler segmentte buzlu cam dansitesinin eslik ettiği retiküler tarzda infiltrasyonlar mevcuttur. ……. Her iki akciger üst lobda sentribuloiler amfizematör değişiklikler izlendi (Koah bulguları) yaziyor hocam bunlar ne anlama geliyor çok tehlikeli bir durum var mi kanser ise tedavi sureci nasip seyir izleyeceğiz ameliyat olup tamamen kurtulabilir mi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:15 de 17 Şubat 2017

   Sol akciğer üst lobdaki yaklaşık 5cm’lik tümör yüksek olasılıkla bir akciğer kanseri ile uyumludur. PET-BT çekilerek teşhis ve tedavisi planlanmalıdır. Geç kalmayın. Acil şifalar.

 12. erdoğan 17:25 de 17 Şubat 2017

  hocam merhaba benim babam 56 yaşında toplam yaklaşık 20 sene kadar sigara kullanmış ve 20 sene evvel de sigara içmeyi bırakmıştır. öksürük şikayeti ile gitmiş olduğu hastahaneden almış olduğu rapor şu şekildedir. yorumlayabilirmisiniz.
  “sol AC alt lob posterobazal segmentte supradiafragmatik yerleşimli yaklaşık 51x43x45 mm boyutlarında lobüle konturlu hetorojen dansitede kontrastlanan konsolidasyon dikkati çekmektedir. kraniomedialde mediastinal plevra ve perikart ile arasındaki yağlı planlar silinmiştir. kısmen bileşke içerisindedir. tariflenen lezyon ayırıcı tanısında öncelikle TM düşünülmüş olup tedavi sonrası kontrol inceleme önerildi. diğer AC parankim havalanmaları normaldir.”

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 17 Şubat 2017

   Buradaki sol akciğer alt lobdaki 5cm’lik tümör bir akciğer kanseri ile uyumludur. PET-BT sonrası teşhis ve tedavi yöntemi planlanmalıdır. Geç kalmayın. Acil şifalar.

   • erdoğan 13:34 de 4 Mart 2017

    hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. babamın BT sonuçlarında SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM çıktı. benim araştırmalarıma göre bu küçük hücreli akciğer kanseri oluyor. yayılma olup olmadığını öğrenmek için doktorumuz PET-CT istedi. Küçük hücreli akciğer kanserinin ameliyat ile çıkarılamayacağını araştırmalarımda öğrendim bu doğrumudur. yayılma yoksa babamın ameliyat şansı nedir. hocam.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:03 de 4 Mart 2017

     Bu doğru olmayan bir bilgi. Skuamöz hücreli karsinom

      küçük hücreli olmayan

     grupta yer alır. Birinci ve ikinci evredeki bu grup kanserler için ameliyat en uygun tedavi yöntemidir. Geçmiş olsun.

     • erdoğan 15:44 de 9 Mart 2017

      Hocam merhaba, babamın tetkiklerinde galiba sona geldik. kendimizi ameliyata hazırlıyoruz. babamın son PET/CT sonuçları aşağıdaki gibidir. nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı kapalı ameliyetla bu hastalıktan tamamen kurtunulabilir mi? sizin yorumularınızı çok önemsiyoruz hocam. saygı ve selamlarımla.

 13. Murat dalgıç 02:24 de 16 Şubat 2017

  Meraba hocam benim babamın sağ akciğerinde 4 cm ur varmış nedir bu hocam 4 de birindeymiş akciğerin kaçınçı evrede hocam

 14. Beyza 00:20 de 16 Şubat 2017

  Hocam lütfen bakarmısınız sonuçları kaçıncı evre ve durumu ne şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:14 de 16 Şubat 2017

   Daha önceki yorumları okuyunuz. Hasta hakkında bilgi verilmeden gönderilmiş film raporları için değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuza danışınız.

 15. Beyza 00:17 de 16 Şubat 2017

  Eş zamanlı Bt’de sol akciğer üst lobda yerleşimli,posterior kısrak plevral yüze oturan, sol 4.kostada litik invazyon oluşturan,ventrikül kesiminde nekrotik, ametabollik alan içeren yaklaşık7.7×7 .2 cm boyutlu kitle lezyonu(SUVmax:41.0).sol hiler bölgede izlenen yaklaşık 5.2cm kısa akslı nekrotik lenf nodu (SUVmaxx.29.4).sağ sürrenal bezde izlenen yaklaşık 2.6cm uzun akslı nodüler kalınlaşma (SUVmax.20.4)ile uyumlu alanlarda artmış 18FDG tutulumu izlenmiştir.

 16. nurcanOz 22:14 de 6 Şubat 2017

  HocamAcilCevaplayinLutfennn
  AnnemMeraktanOleceksolAkcigerAltLobAnteromediobazalSegmentteSubplevralAlandaDuzgunKonturluOnyedixonbesmmboyutlarindaNodulIzlenmistirAyricaOrtaLobMedialSegmentDuzeyindeMilimetrikBoyutluIkinciBirNodulDahaDikkatiCekmistirOrtalobMedialsegmentDuzeyindeSubsegmenterVeLineerTarzdaAtelektazikDegisikliklerKaydedilmistirAnnemEllisekizYasindaHicSigaraIcmediYukardayazdiklarimToraksBtSonuclariAyricaPetteCekildiSonuclarHenuzCikmadiAllahraziOlsun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:51 de 7 Şubat 2017

   Hastanın sigara içmemiş olması, nodülün düzgün sınırlı ve subplevral yerleşimli olması iyi huylu bir lezyon olduğunu düşündürüyor. Filminizi görmeden bu lezyon için kesin bir değerlendirme yapamam. Doktorlarınızla konuşarak heyecanınızı dindirmelisiniz.

 17. Hatice 05:29 de 4 Şubat 2017

  hocam babam 82 yaşında akciğerinde 83×88 çapında kitle görüldü yaşından dolayı ileri tetkik yapılamadı tanı konulamadı zatürre tedavisi yapıldığı halde röntgende kitle görünümü devam ediyor %90 kanser yapılacak birşey yok diye hastaneden çıkardılar öksürük halsizlik yorgunluk zayıflama iştahsızlık ağız içi yara yutkunmada zorluk boyun lenflerinde şişkinlik (ultrasonda reaktif çıktı lenfler)bütün kan değerleri çok yüksekti olduğunca düşürmeye çalıştılar şimdi eve çıktı hastaya kanser gözüyle bakıyoruz hastanın durumu acaba nedir bilgilendirirseniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:21 de 4 Şubat 2017

   Vermiş olduğunuz bu bilgilere dayanarak hastanızın durumu hakkında bir “tahminde” bulunabilmem ne yazık ki mümkün değil. Ne olduğunu tahmin değil kesin olarak bilen doktorlarınızla konuşmanız daha yerinde olmaz mıydı? Acil şifalar dilerim.

 18. Hilal 23:55 de 2 Şubat 2017

  Hocam merhaba dedem küçük bi griple hastaneye gitti bi göğüs filminde sol akciğerinde 3.7 mm lik bir kitle olduğu ortaya çıktı ped taraması yapıldı daha sonuç elimize gelmedi ama kardeşim hemşire çekilen filmin cdsini vermişler cd yi okuyan doktor lenflere yayılım olduğunu sölemiş kaçıncı evre hocam bu kurtulma şansımız yok mu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:49 de 3 Şubat 2017

   PET-BT filminizi görmeden evre için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Hangi grup lenf bezine yayıldığına bakarak bunun 2B, 3A veya 3B evresinde olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Filmlerinizi gören doktorlarınıza danışın, ayrıntılı bilgiler edinin. Kurtulma şansı kanserin bulunduğu evreye bağlıdır. Bu web sitesinde evreler konusunda vermiş olduğum bilgileri okuyunuz. Geçmiş olsun.

 19. Mehmet 09:25 de 1 Şubat 2017

  Hocam Hayırlı günler diliyorum. Sayın hocam kuru öksürük teşhisi ile başvurduğumuz Dahile polikliniğinde akciğer filmi ve akabinde de akciğer tomografisi cekildi. Çekilen tomografi sonucu aşağıdadır.
  Her iki akciğerde özellikler alt lob bazal segmentlerde, subplevral alanlarda ve peribronşial lokalizasyonlu ince retikülo-nodüler görünümler ve bal peteği alanları izlenmektedir. Alt lob bazal segmentlerde peribronşial kalınlaşmalar ve buzlucam dansite artışları dikkati çekmektedir. Bulgular intertisyel akciğer hastalığı ile uyumludur. Klinik dahilinde peribronşial kalınlaşmalar ve infilrasyonlar nedeni ile süperpezo enfeksiyon ayırıcı tanıda düşünülebilir. Sağ akciğer alt lob süperior segmentte 2,5 cm çaplı spiküler kenarlı parankimal konsalidasyon dikkati çekmekte.Ayırıcı tanıda periferik akciğer Tm. yönünden değerlendirilmesi önerilir. Aortikopulmener pencerede kısa aksı 1.2 cm çaplı lenf nodları vardır.
  Hocam şu anda bir göğüs uzmanını gittik. Tıp fakültesi: bronkoskopi, beyin emarı, solunum fonksiyon testi, kemik ölçümü, Pet istedi. yarın ve haftaya bu işlemleri tamamlayacağız. kafama takılan şu; bronkoskopi ile ca? olan bölgelerden biyopsi alınabilir mi? İzlenilen yol sizce doğru mu? Hasta ayrıca şeker ve Romatoit Artrit hastası. Hastaya şu anda KOAH tedavisi ve Kortikostroid tedavisi verildi. RArtrit ilaçlarına ara verildi. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:15 de 2 Şubat 2017

   Akciğer alt lobun superior segmentinde yer alan 2,5cm’lik bir tümörün bronkoskopi ile görülme şansı vardır ancak yüksek değildir. Mutlaka biyopsi gerekiyorsa bronkoskopi yerine tomografi eşliğinde iğne biyopsisi çok daha yüksek oranda tanı getirecek bir yöntemdir. Hastanın PET-BT’sinde metastaz yoksa biyopsi yerine torakoskopi ile hem teşhis hem de tedavisi gerçekleştirilebilir.

 20. EBRU MIZRAK 14:07 de 31 Ocak 2017
 21. ersan tilbe 02:52 de 31 Ocak 2017

  hocam merhabalar ateslı grıp 41 derece ateş nedenı ıle gogus hastalıkları doktoruna başvurdum ve benden akcıger fılmı ıstedı cektırdım ve sonuçlara bakınca bt ıstedı onuda yaptırdım ve akcıgerım de 2.5mm 3mm ve 4mm nodul teshıs edıldı sıgara kullanıyordum fakat bıraktım 1 aydır kullanmayıda asla düşünmüyorum 3 ay sonra tekrar bt ıle kontrol edelım denıldı doktor tarafından yasım 36 sıgara kullanımının bırakılmasından sonra nodüllerde bır küçülme veya yok olma gorulebılırmı teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:20 de 1 Şubat 2017

   Sigarayı bırakmanız en olumlu hareket. Tekrar başlamazsanız nodüllerinizde hiç bir sorun olmaz.

 22. Murat 15:01 de 30 Ocak 2017
 23. Tural Mustafayev 22:18 de 28 Ocak 2017

  Hocam merhba. Ben sizi Azerbaycandan ariyorum. 32 yaşım var. 10 gun once testis ameliyati oldum. Biyopsi cevabı seminoma 1.evre PT1NxMx olarak doktorum hic bir tedavi uygulanmadan takipte olamam gerektiyini dedi. Bakude akcigerimin iV kontrastlı KT müayinesinde Sol akciğer alt pay bazal lateral seqmentde ~5×5mm, inferior linquar seqmentde ~ 3 ve 5mm, sol akciger alt pay bazal lateral seqmentde ~5 ve ~6 mm, sağ akciyer üst pay anterior seqmentte subplevral yerleşimli ~4mm ölçülerinde nisbeten yuvarlak görünümlü nödüller izlenmiş. Subkarinal bölgede büyük ihtimalle reaktif kadakterde lenf nödülü izlendi. Hocam nodullerin akciyer kanseri olma riski varmi? Önce gecirdiyim testis ameliyati seminomla bir ilgisi olabilirmi? Şu durumda ne yapmam lazım? Lütfen yardımcı olun… cevap için şimdiden tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:57 de 29 Ocak 2017

   Tural Bey, seminom geçirmiş bir hastada akciğerde ortaya çıkan bu nodüller seminomun akciğere yayılması açısından şüphelidir. Bunun kesin olarak tespit edilebilmesi ancak bu nodüllerin patoloji incelemesi ile ortaya çıkartılabilir. 1cm’lik bir kesi ile kapalı yöntemle (VATS) nodüllerden en belirgin olanı çıkartılmalı ve patoloji sonucuna göre size bu ilave bir tedavi uygulanıp uygulanmayacağı belirlenmelidir. Bu işlem için 1 gece hastane yatışınız gerekir. Acil şifalar dilerim.

 24. Erdinç ARACI 16:44 de 28 Ocak 2017

  hocam saygılar.annem 57 yaşında bundan 20 gün önce ağır bir grip gecirdi.griple baslayan siddettli kuru öksürük gecmeyince hastaneye goturduk film tomografi derken pet de çekildi kocaeli umuttepe eğitim araştırma onkoloji bölumu başkanı ve Prof.Dr… sonuçları inceledi. Sizide çok araştırdım pet sonucları görmenizi istedim ilgilenirseniz çok sevinirim..teşekkür ederim.

  1.sag akciğer hiler bolge komsulugunda santral yerlesimli patolojik yogun artmis FDG tutulumu gösteren duzensiz sınırlı maling görunumlu kitle lezyon.primer akciğer ca açısından lezyonun histopatalojik korelasyonu önerilir.
  2.sağ üst ve alt paratrakeal alanda prekarinelde sağ ana bronş anteriorunda sağ suprahiler-hiler-infrahiler alanlarda santimetrik ve milimetrik boyutlarda multiple patolajik yoğun artmış FDG tutulumu gösteren metastatik görünümlü lenf nodları
  3.sağ akciğer orta lop latarel segmentte fissür komşuluğunda izlenen PET rezolüsyon sınırları altında FDG tutulumu olmayan milimetrik parankimal nonspesifik nodül.toraks BT ile takibi önerilir.
  4.inceleme alanına giren diğer bölgelerde metastas lehine değerlendirilebilecek FDG affiniteli.

 25. Yasemin 17:18 de 24 Ocak 2017

  Merhaba. Sayın. Hocam. Babam. 3. Senedir. Kolon-ca. Hastası 3. Ay önce. Akciğerde. 7 mm. Nodül. Tesbit. Edildi. Tahliller. Normal. Doktorumuz. Karaciğere. Sıçramadan. Akciğere. Sıçrama. İhtimali güç. Dedi. Şüphe. Duymadı 6. Ay. Sonraya. Kontrol. Verdi. Kanserin. Akciğere. Sıçramış. Olabileceği. Düşünülebilir. Mi? Çok teşekkür. Ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:11 de 25 Ocak 2017

   Yasemin Hanım, kolon ca öyküsü olan bir hastada akciğerdeki 7mm nodül metastaz için oldukça şüphelidir. Karaciğere yayılmadan akciğere yayılma mümkündür. Takibi uygundur. Geçmiş olsun.

 26. Murat kaptan 09:59 de 24 Ocak 2017

  İyi günler hocam. Babam 2. evrede ameliyat oldu, tümör en geniş yerinde 5.8 cm çıktı. 4 kür kemoterapisi bitti. doktorumuz kan tahlili ve pet çekimi istedi. ilk kontrolde pet istenmesi normal mi? her 3 aylık konrtrolde pet mi çekileceğiz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:51 de 27 Ocak 2017

   Yardımcı kemoterapi bittikten 3 ay sonra PET çekilmesi normaldir. Bundan sonra PET çekimi gerekmez. İlk 2 yıl 6 ayda bir, daha sonra yılda 1 kez toraks ve üst batın kontrastlı bilgisayarlı tomografi ile takip uygulanacaktır. Geçmiş olsun.

 27. Betül 15:21 de 10 Ocak 2017

  Hocam pet sonucundan kanser tespit edilebilir mi?Edilebiliyorsa size babamın pet sonucunu gönderebilir miyim?Şimdiden teşekkür ederim…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:54 de 10 Ocak 2017

   Betül Hanım sonuçlarınızı göndererek konsültasyon hizmetimizden yararlanmak için lütfen yardımcım Ebru hanım’ı 02123043940 numaralı telefondan arayınız. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Acil şifalar.

 28. Semra sivrikaya 15:01 de 5 Ocak 2017

  selâmun aleyküm hocam Rabbim kolaylık versin babama akciğer kanseri teşhisi konuldu ve hastalığın kaçıncı evresi olduğu nu elimdeki raporlarda anlayamadım raporda şöyle yazıyor (AKCİĞER ca (ICD -10 KODUC34) EVRESİ) sağ akcigerde orta ve alt şov bronşlarını tıkayan santral yerleşimli hipermetabolik (SUV Max 12.1) lezyon izlenmektedir. Sağ akciğer üst kobra lenfanjitik yayılım düşündüren hipermetabolik (suv Max 5.4) artış alanları izlenmektedir konsolide

 29. Ridvan 17:41 de 3 Ocak 2017

  Sayın hocam baba 8 ay önce zatürre tedavisi görmüştü. Yapılan tetkikler sırasında tedaviyi yapan Dr akcigerde ki nodul leri görmüş 3 ay sonra tekrar inmemiş ve ilerleme olmadığını söylemişti.şimdi 26 aralıkta yapılan tepkilerde
  Her iki akciger apikalde sekel pleuro parankimal değişiklikler eşlik eden paraseptal amfizem alanları büyüğü sağ akciger üst löp pasteriorda 40×60 mm boyutta olmak üzere 5, 6 adet nodul solda mafor fissurde kalınlaşma , sağ akciger üst löp antrenör segment lateralde suplevral 3×3mm nodul görüldü sonuca göre ne yapmalıyız

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:20 de 3 Ocak 2017

   Akciğerde yer alan 40X60mm (6 santimetre) lezyon bir nodül değil bir KİTLE anlamına gelir ve bunda akciğer kanseri olasılığı son derece yüksektir. Nodüller çapı 2cm’den daha küçük lezyonlar için kullanılan bir tabirdir. 3x3mm olarak görülen nodülde öenmli bir durum olasılığı son derece düşüktür. 6cm olan kitleden biyopsi yapılarak ve PET-BT çekilerek teşhis kesinleştirilip uygun tedavi planlanmalıdır. Geçmiş olsun

 30. Orçun 23:41 de 2 Ocak 2017

  Hocam asagidaki tetkik sonucu yorum yapabilmeniz icin yeterlimidir, bu sonuca bakarak kanser teşhisi konulabilirmi?Yardimci olursaniz sevinirim..
  “Mediastinal plevray yuzey ile yaklasik olarak 30 mm lik bir iliskisi izlenen, yaklasik olarak 57×50 mm boyutlarinda kitle lezyonuna ait görünüm izlenmektedir.( bronkoskopik incelemesi yararlı olacaktır) her iki AC ust loblarda hafif sekel fibrotik degisikliklere ait gorunumler dikkati cekmektedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:17 de 3 Ocak 2017

   Akciğerde bu ölçüde bir kitle özellikle 45 yaş üzerinde ve sigara öyküsü olan kişide akciğer kanserine işaret eder. Bronkoksopi ve PET-BT sonuçlarına göre hücre teşhisi ve evresi belirlenerek uygun tedavi planlanmalıdır. Akciğer kanseri dışında bir hastalık olasılığı vardır ancak düşüktür. Geçmiş olsun.

İletiler kapalı