İkinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi

//İkinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi
İkinci Evre Akciğer Kanseri ve Tedavisi2019-01-14T20:44:17+00:00

İKİNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

İkinci Evre Akciğer Kanseri – Tanımlama

Akciğer kanserinde 2. evre kanser çapının 5-7cm arasında olduğu, akciğer içindeki lenf bezlerine yayılma olduğu veya tümörün bronşu tıkadığı durumlarda görülür.

İkinci Evre Akciğer Kanserinde Belirtiler

Hastaların büyük çoğunluğuna belirgin yakınma olmaz. Tümörün nefes borusunda tıkanıklık oluşturması sebebiyle bu evrede öksürük, kanlı balgam, tekraralayan zatüre veya diğer solunum yolu enfeksiyonları görülebilir Ayrıca kanserle direkt olarak ilişkili olmayan halsizlik, vücudun bazı yerlerinde ağrı veya ayaklarda şimeler görülebilir.

Teşhis

Yaşı 50’nin üzerinde olan ve sigara öyküsü olan hastalarda ortaya çıkan bir çok yakınmada akciğer kanseri akla getirilmelidir. Düz akciğer filmleri yeterli bilgi vermez. Bu nedenle düşük doz tarama amaçlı bilgisayarlı tomografi çekilir. Burada şüpheli bir lezyon görülmesi halinde daha ileri tetkikler (PET-BT, bronkoskopi veya iğne biyopsisi gibi) yapılmalıdır.

İkinci Evre Akciğer Kanserinde Tedavi

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer kanserlerinde ikinci evrede tedavi yöntemi ameliyat ile kanserli lobun çıkartılmasıdır.

 • Öncelikle kapalı-endoskopik yöntem (VATS) tercih edilmelidir.
 • Ameliyattan sonra hastaların büyük bölümünde kemoterapi de gerekir.
 • Işın tedavisi (radyoterapi) nadiren gereklidir.
 • Ameliyat sonrası ortalama olarak 4 veya 5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler.
 • Ameliyattan sonra 2 hafta içerisinde tüm aktvitelerini yapabilirler.
 • Ameliyat sonrası tedavi kararı patoloji incelemesi ve hastanın diğer özellikleri dikkate alınarak tümör kurulu tarafından belirlenir.
 • Küçük Hücreli Akciğer Kanserlerinde 2. evrede ameliyat uygulanmaz. Bu hücre türünde uygun tedavi kemoterapi ve radyoterapidir.

AKCİĞER KANSERİNDE AMELİYAT KONUSUNDA YAYINLANAN TV PROGRAMLARIMIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İkinci evredeki akciğer kanserleri tedavisi sonrası hastalar 5 yıl süreyle takip edilirler.

İlk 2 yıl hastalar her 3 ayda bir, sonraki 3 yıl ise her 6 ayda bir kontrole gelmelidir.

İkinci evredeki akciğer kanserlerinde tedavi sonrası başarı oranı %35-50 arasında değişir.

İKİNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE BEKLENEN 1 VE 5 YILLIK YAŞAM ORANLARI NEDİR?

Bir Yıllık Yaşam Oranı

ikinci evre akciğer kanserli hastaların %48’i 1 yıl ve daha uzun yaşamaktadır (İngiliz Kanser Araştırma Merkezi sonuçları)

Beş Yıllık Yaşam Oranı

İkinci evre akciğer kanserli hastalarda 5 yıl yaşam şansı %31’dir. (Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü sonuçları)


‘Beş yıllık yaşam’ tanımlaması hastaların sadece 5 yıl yaşayabileceği anlamına gelmez. Bu istatiksel bir tanımlamadır. Bu süreyi tamamlayan hastaların çok daha uzun süre hayatta kalmaları mümkündür.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniveristesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

260 Comments

 1. Pinar 16:56 de 13 Ocak 2019 - Yanıtla

  Sol akciğer üst lob apikoposteior segmentte 27×35mm çapında metabolik aktivitesi (SUV ma×9×4) kitlesel solid lezyon izlenmiştir lezyon çevresinde ve alt lob superior segmentte peribronsial dağılım gösteren hipermetabolik dansite artışları lenfanjitis karsinomatoza lehine değerlendirilmiştir.Diger akciğer alanlarinda hipermetabolik yada yer kaplayıcı lezyon gözlenmiştir.Mediastende sol alt paratrakeal hafif hipermetabolik (SUV max12×19mm) ve sol güler 14×8mm yoğun hipermetabolik SUV max8.8 lenfadenopati tespit edilmiştir ayrıca sağ üst paratrakeal hafif hipermetabolik SUV Max 5.0vr subkarinal mesafede ametabolik kalsifik sekel lenf nodlari görülme ktedir.T1 korusunda lirik hafif hipermetabolik SUV Max 5.1 milimetrik lezyon saptanmıştır hocam sizce babam hangi evrede ameliyat şansı varmidir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:12 de 13 Ocak 2019 - Yanıtla

   Pınar Hanım, PET-BT’de bazı lenf bezlerinde şüpheli yayılma-metastaz alanları rapor edilmiş. Bunların gerçekten yayılma olup olmadığının anlşaılması için EBUS veya mediastinoskopi işlemlerinin yapılarak lenf bezlerinden biyopsi alınması gerekir. Evre bu lenf bezlerinin patoloji incelemesi ve çekilecek beyin MR’ı sonuçlarına göre kesinleşecektir. Geçmiş olsun

 2. Sema özdemir 09:57 de 6 Ocak 2019 - Yanıtla

  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Babam 59 yaşında ve 30 yıllık bir sigara geçmişi var. Her yıl rutin olarak akciğer filmi çektirirdi. Son çekilen akçiğer filminde bir sorun görüldü ve sonuca göre akciğerin sağ üst lobunda 5cm lik bir kitle lezyon görüldü. Hemen bronkoskopi yapıldı ve sonuç; bronş lavajı benign bulgu ve alınan parçalarda kronik iltihap olarak geldi. Biz arkasından tekrar akciğerden bu sefer tru-cut biyopsisi yaptırdık ve kitlenin tam orta noktasından parça aldırdık bu kez sonuç büyük hücreli- skuamoz korsinam olarak geldi. Sırada pet çekimi; pet çekim sonucu olarak; sağ akciğer üst lob aksial çapı 33*48 mm(suv max:15,0) ölçülen santralinde nekroz ve kavitasyon içeren malign metobolik ve morfolojik karakteristikleri olan kitle lezyonu gorulmektedir. Aynı zamanda sağ alt paratrakeal 11*15mm (suv max:3,3) boyutunda hafif hipermetobolil aktivite içeren birkaç adet lenf nodu izlenmiştir. Babamın dışardan bakıldığı zaman farkedilen bor durumu yok, iştahı iyi hareketliliği iyi herhangi bir ağrısı yok. Ve biz kendisine tedavi olunması gerektiğini zamanla kötüye donme durumunun yüksek olduğunu söyledik. Moral olarakta şu anda iyi. Belirtmiş olduğum duruma göre bizim akciğer ca mız kaçıncı evrede ve ameliyat şansı olabilirmi. İlginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:12 de 6 Ocak 2019 - Yanıtla

   Bu bulgulara göre kanser 1. veya 3. evrededir. Bu evrelerden hangisi olduğunu kesinleştirmek için PET-BT’de şüpheli görülen lenf bezlerinden mediastinoskopi işlemi yapılarak biyopsi alınmalı. Bu lenf bezlerinde yayılma bulunmaz ise (1. evre) kapalı yöntemle ameliyat olabilir. Lenf bezinde metastaz-yayılma varsa (3. evre) bu durumda önce kemoterapi ve radyoterapi uygulanıp ardından yeni PET-BT çekilerek lenf bezlerinde düzelme görülürse ameliyat uygulanır. Acil şifalar dilerim.

   • Sema özdemir 14:54 de 6 Ocak 2019 - Yanıtla

    Teşekkür ederim ilginiz için. İyi çalışmalar dilerim. İnşallah 1. Evrede yakalamışızdır ve ameliyat sonrası. (ameliyat durumu olursa sizinle klinikte görüşmek isterim ve mutlaka bilgi vericem) dikkatli, kontrollü bir şekilde devam ederiz.

 3. mervek 13:13 de 28 Aralık 2018 - Yanıtla

  Merhaba hocam iyi günler diliyorum. Babamı akciğer kanserinden kaybettim. Dolayısıyla sigara içen (yaklaşık 30 senedir) annem de (57 yaşında) öksürük problemi var diye BT çektirdik. Geçen sene çektirdigimizde önemsenen bir şey çıkmazken bu sene çektirdigimizde;

  Mediastende multiple milimetrik lenf nodları mevcuttur. Her iki akciğerde hafif havalanma farklılıkları, buzlu cam dansiteleri, orta zonlarda bronşektatik görünüm, sağda orta zonda 3mm çaplı nodül, biletaral orta ve alt zonlarda hafif prebronşial duvar kalınlaşmaları, bilateral parakardiyak subsegmenter atelektatik akciğer sahaları, bilateral alt zonlarda fibrotik bantlar mevcuttur deniliyor.

  Kanser olma ihtimali var mı, ne kadar sürede bir takip etmeliyiz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:50 de 29 Aralık 2018 - Yanıtla

   Burada akciğer kanseri şüpheli bir lezyondan bahsedilmemiş. Yine de filmlerinizi bu konuda tecrübeli bir doktorun görmesi gerekir.
   Annenizin sigara öyküsü olduğu için 74 yaşına kadar her yıl 1 kez ‘düşük doz, tarama amaçlı bilgisayarlı tomografi’ ile takşp edilmesi gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 4. M. Fırtına 19:11 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

  Sayın hocam babam ikinci evrede başarılı bir sol lobektomi oldu ilk kontrol peti temiz çıktı. Lakin babam çok balgamlı öksürüyor. Sigarayı 13 yıl evvel bırakmıştı. Sigarayı ilk bıraktığı seneler gibi balgam atıyor neden olabilir?

 5. emine avcı 15:26 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

  merhaba hocam ben osmaniye düziçi den size yazıyorum sizden yardım istiyorum babama akciğer kanseri teshişi kondu ama ney nasıl anlayamadım kafam çok karıştı bana yardımcı olun lütfen annem ayrı hasta şimdide babam çaressiz kaldım size yaptırdıgımız tahlil sonuclarını gönderiyorum lütfen bakıp bana bir acıklamada bulunun

 6. METİN GÜREL 01:07 de 8 Mart 2017 - Yanıtla

  Sayın Hocam, 62 yaşındayım, 28.02.2017 tarihli PET/BT (F18-FDG) TÜM VÜCUT TARAMA RAPOR SONUCU :
  *Baş boyun kesitlerinde ; patolojik boyut ve metabolik aktiviteli lenf nodu izlenmemektedir.PET/BT rezülasyon limitleri içerisinde serebral-serebellar hemisferlerde fizyolojik düzeyde F18-FDG dağılımı izlenmektedir.

  Toraks ve mediasten kesitlerinde ;sol akciğer üst lob apikoposterior segment bazalinde -hiler mesafede santral yerleşimli yaklaşık 28×22 mm boyutlarında malignite düzeyinde hipermetabolizma gösteren (SUDmaks:28.0) lobule konturlu kitlesel lezyon mevcuttur.Ayrıca sol akciğer üst lob apikoposterior segment bazalinde -tanımlanan kitle periferinde , subsantimetrik boyutlu hafif düzeyde hipermetabolizma gösteren (SUDmaks:3.3) nodüler tarzda dansite artışı izlenmektedir.
  Her iki akciğerde üst loblarda daha belirgin olmak üzere yaygın amfizematöz görünüm ve sağda daha belirgin her iki akciğer
  alt loblarda yer yer minimal düzeyde F18-FDG tutulumu gösteren (SUDmaks:2.4) ön planda enflamatuar proses lehine değerlendirilen buzlu cam dansitesinde infiltrasyon sahası mevcuttur.
  Mediastinal lenfatik istasyonlarda ; sol alt paratrakeal alandan aortikapulmoner pencereye doğru uzanım gösteren yaklaşık 2×1.5 c.boyutlarında yoğun hipermetabolik lenfadenopati mevcuttur (SUDmaks:13.9) Ayrıca sol hiler alanda subsantimetrik boyutlu ve yaklaşık 1.5 cm çapında hipermetabolik lenfadenopatiler mevcuttur (SUDmaks:10.0) Sağ alt paratrakeal lenfatik lojda yaklaşık 14×9 mm boyutlarında anlamlı F18-FDG tutulumu göstermeyen lenfodenopati izlenmektedir.
  Batın ve pelvik kesitlerde ; sağ böbrek orta zon anterior kesimde egzofitik yerleşimli yaklaşık 3 cm çapında ametabolik kistik lezyon mevcuttur.Safra kesesinde F18-FDG tutulumu göstermeyen hiperdens kalküler imaj izlenmektedir.USG ile korelasyonu önerilir.Abdominolpelvik organ yapılarında ve lenfatik lojlarda patolojik düzeyde F18-FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır.
  İskelet sisteminde ; sağ akroiliak eklem iliak kompenentinde BT kesitlerinde karşılığı demrke edilmeyenasimetrik hafif düzeyde diffüz artmış F18-FDG affiniteli malignite lehine bulgu saptanmamıştır.

  Kusura bakmayın hocam ; bu rapor doğrultusundaki görüşleriniz ve tedavim konusundaki yönlendirmeniz benim için çok önemli olacaktır.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:39 de 8 Mart 2017 - Yanıtla

   Metin Bey, sol akciğerin merkezinde yerleşmiş yaklaşık 3cm çapında habis özellikte tümör ve lenf bezlerinde metastaz tespit edilmiş. Bu durum 3. evre bir akciğer kanserine işaret ediyor. Tanı konularak tedavi planlaması yapılabilmesi için hemen bu konuda tecrübeli bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından EBUS adı verilen bronkoskopi işlemi yapılması gerekiyor. EBUS ile alınan biyopsilerde çıkacak sonuçlara göre (eğer küçük hücreli olmayan bir kanser ise) 4 kür kemoterapi uygulanıp ameliyat için uygunluk açısından yeniden değerlendirme için son kemoterapiden 4 hafta sonra yeni bir PET-BT çekilmesi gerekir. Yeni PET-BT’de hastalıkta ilerleme görülmezse ameliyat uygulanabilir. İlerleme olursa yeni bir kemoterapi rejimi uygulanacaktır.
   Küçük hücreli bir akciğer kanseri ise bu durumda ameliyat için yeniden değerlendirme gerekmez.
   Acil şifalar dilerim.

 7. sibel 01:11 de 7 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam öncelikle cevabınız i cin teşekğr ederim eşim 47 yaşında 20 gün önce akciğein sol alt lobunda 5 cm tümör opere edildi lenflerinde hic bir şey yok temiz tümörümüz hızlı yayılmayan durgun ama maling evresi T2a ve dört kür kemo alması gerekliymiş peki kemoterapi aldıktan sonrra herhangi bir nüks veya metastas yaparmı hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:11 de 7 Mart 2017 - Yanıtla

   5 cm çapında, 2. evre akciğer kanseri ameliyatından sonra uygulanacak 4 kür koruyucu kemoterapi ile tam tedavi şansı oldukça yüksektir. Bununla birlikte lokal nüks veya metastazların da ortaya çıkması mümkündür. Bu olasılıklar kanserin türüne ilave olarak patoloji incelemsindeki bir çok ayrıntıya da bağlıdır. İkinci evre akciğer kanserleri hakkında daha ileri bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-ikinci-evre-ve-tedavisi/# sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 8. Ilker 21:39 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam selamlar,

  Yaklasik 3 hafta once babama adenokarsinom teshisi kondu. Oncelikle yapilan pet taramasinda, nefes borusunun etrafindaki lenf bezinde kucuk bir tumore rastlandi. Once Akcigerde herhangi bir tumore rastlanmamis olmasi dolayisiyla oncelikle lenfoma suphesiyle biyopsi yapildi. Biyopsi sonucunda yapilan patoloji analizi ile Adenokarsinom oldugu anlasildi. Sonra yapilan tomografi vs. tetkiklerde vucudun herhangi baska bir yerinde baska bir tumore rastlanmadi. Akcigerde tumorun tespit edilememesi dolayisyla, doktorumuz Akcigerdeki ana tumorun lenf bezine metastaz attiktan sonra vucut trafindan yok edilmis olabilecegini soyledi. Babam genel olarak cok saglikli, herhangi baska bir rahtsizligi yok, kanser nedeni sigara icmesi gibi gozukuyor… 63 yasinda. Uc sorum olacak hocam:

  1- ana tumorun yok olmus olma ihtimali nedir? Bu mumkun mu? Eger mumkunse bu iyi veya kotu birsey mi?
  2- yaklasik 10 gun once 3. Evre tedavisi olarak gunluk radyoterapi (haftada 5 gun, 6 hafta) ve haftada birde kemo uygulaniyor. Genel olarak tamamen kurtulma sansi var midir bu hastaliktan? Varsa nedir sansi?
  3- tedavi sureci ne kadar surer? Tabi tedaviye cevap verdigini varsayarsak.

  Saygilarimla,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:25 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

   Akciğerde ana tümör görülmeden bunun lenf bezlerine yayılmalarının görülmesi mümkündür. Ana tümör yok olmuş değil; şu andaki görüntüleme yöntemleri ile görülemiyor demektir. Bu duruma TxN2M0 – Evre IIIA adı verilir. Hastanın genel durumu uygun ise eş zamanlı 22 – 24 iş günü süren radyoterapi ile birlikte 6 kür kemoterapi uygulanır. Tüm bu tedavi süreci yaklaşık olarak 4,5 ay sürer. Tedavinin başarı şansı yüksektir ancak tedavi bitiminde nüks etme durumu nadir değildir. Tedavi sonrası yakın takip şarttır. Geçmiş olsun.

 9. Elif 23:38 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam 67 yaşında annemde sonra akciğer alt zonda yaklaşık 127×85 ölçülerinde hepoekoik yapıda nodüler alan izlenmiştir.. Bt eşliğinde biyopsi önerilir diyor toraks us de ancak annemde zatürre başlangıcı var tedavi etmeden biyopsisi yapılamıyor…hocam görüşünüz nedir ne olabilir kanser olmasından korkuyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:08 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

   Elif Hanım, 127×85 diye belirttiğiniz lezyonu milimetre olarak düşündüğümüzde bunun 12 cm’den daha büyük olduğunu anlıyoruz. Buna nodüler yapı denilemez. Size sadece ultrason yapılmış. Bu bulgu ile tam bir değerlendirme yapabilmem olanaksız. Bir toraks BT çekilerek bunun bir kitle mi yoksa zatüreye bağlı bir görünüm mü olduğunu netleştirmek gerekir. Yorum bu bulgulara göre yapılabilir. Geçmiş olsun.

   • Mevlüt 00:02 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

    Hocam erken teşhis oldu hasta ameliyatla akciğerde ki sol lobu aldılar yüzde doksanı temizlendi yüzde on lenf bezlerine yayılmış kemoterapi ye başlayacağız hasta hakkında ne dersiniz

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:08 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

     Ameliyat olan bir hasta için vermiş olduğunuz bu bilgilerle bir değerlendirme yapabilmeme olanak yok. Ayrıntılı ameliyat raporu ve patoloji raporunu incelemek gerekir. En doğrusu ameliyatı gerçekleştiren cerrahınızla görüşmeniz ve durumu kendilerinden öğrenmenizdir. Geçmiş olsun.

 10. Ayse Demir 13:20 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhabalar hocam, kocam 58 yaşında akciğer kanseri tanısı kondu. Sağ üst lobunda 7×11cm kitle var ayrıca nefes borusuna 3 tane sıçramış. Tümör iri hücreliymiş, ameliyat olacaktı fakat anjiyo sonucunda ameliyata müsaade edilmedi çünkü 4 sene önce bypass oldu. Yani ameliyat olamıyor. 6 hafta ışın tedavisi gördü 6 kez kemoterapi oldu ve devam edecek. Ped sonucunda hic bir yerinde metastas oluşmamış. Eşim hangi evre ve yaşama şansı nedir hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:36 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sıçrama ve metastaz aynı anlama gelir. Vermiş olduğunuz bilgilerde tutarsızlık söz konusu. Hem ‘nefes borusu yanına 3 adet sıçrama (metastaz) var’ hem de ‘hiç bir yerde metastaz (sıçrama) olmamış’ diyorsunuz. Bunlardan bir tanesi yanlış demektir. Hatalı bilgiler üzerinden size tıbbi bir yorum yapmak son derece yanlış olur. Sorularınızın yanıtlarını doğru/gerçek bilgiye sahip doktorlarınızdan almalısınız.

 11. Veli Can 12:37 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam . 67 yaşındaki babama Geçen Hafta Kanser Teşhisi Konuldu .Ancak Başlangıç Evresindeymiş. patoloji sonucu daha çıkmadı . haftaya Çarşamba sırtından iğne vurulucak acaba tedaviyle kurtulabilir mi ve kaçıncı evrededir

 12. nesrin 11:22 de 20 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba .. babam 78 yaşında kanser teshisi koyuldu 2. Evre diye söylendi fakat ameliyat riskli dedi dpktru yaşından dolayi .. enfeksiyon kapabilir kemterapide bobreklerdeb dolayı göremez dedi ..bobrekler de üre fazlaligi var.. sizce akıbeti nedir ameliyata bizim karar vermemiz gerekitor ne yapacagimizi sasirdik ..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:08 de 20 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hastanın yaşı tek başına ameliyat için risk oluşturmaz. Burada önemli olan hastanın genel sağlık durumu, kalp ve akciğer fonksiyonlarının iyi olup olmamasıdır. Ameliyatların riskleri hastanın genel sağlık durumu ile ilgili olduğu kadar ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahların tecrübesi ve ameliyatın yapılacağı hastanenin bu konudaki tecrübesi ve donanım ve eleman yeterliliği ile de ilgilidir. Bir merkezde yüksek riskli görülen bir ameliyat bu konuda çok daha tecrübeli ve yüksek donanıma sahip başka bir merkezde çok daha düşük risklerle gerçekleştirilebilir. Ayrıca bugün artık akciğer ameliyatları 3-4cm’lik tek bir kesi ile uygulanan kapalı yöntemlerle hastaya çok hasar oluşturmadan yapılmaktadır. Sizlerin bu durumları dikkate alarak ve doktorlarınızla ayrıntılı olarak konuşarak karar vermenizi öneririm. Gerekirse sitemizdeki çok sayıda NTV HAYAT YENİDEN filmlerini izleyerek ameliyatları ve sonrasında hastaların durumlarını kendiniz de görebilirsiniz.
   Hastanızda böbrek yetmezliği de olduğu için ameliyat olmaması durumunda kemoterapi de alamayacak ve hastaya hiç bir tedavi uygulanmayacak demektir. Bu çok daha yüksek bir risk demektir ve karar verirken bunu da dikkate almanız gerekir. Geçmiş olsun.

  • Nesrin 13:30 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

   Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ..

 13. Abdulsamet 21:09 de 19 Şubat 2017 - Yanıtla

  Kesin tedavi veya Kurtulma Mümkün mü 2 evrede ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:57 de 20 Şubat 2017 - Yanıtla

   Evet, 2. evre akciğer kanserlerinde hastanın genel durumu uygun ise ameliyat ve sonrasında 4 kür yardımcı kemoterapi uygulması ile tam olarak tedavi edilme şansı yüksektir. Yukarıda vermiş olduğum bilgilerin de tamamını okuyunuz.

 14. Dilruba 17:29 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba lütfen yardimci olur musunuz babam 52 yasinda sigara içiyor geçmeyen öksürükden dolayı hastaneye gittik akciğerindeleke var denildi ardindan tomografi cektirdik aortiko pulmoner pencerede büyüğü 10 mm kisa aksa sahip lenf nodu mevcuttur ….Sol akciğer alt lob laterabozal ve posterabozal segmenlerde yamali tarzda buzlu cam dansite alanlari izlendi …… Sol akciğer üst lob bronzu distalde yaklaşık 48×36 mm boyutlarda lobüle konturlu solid kitlesel lezyonda oblitere görünmektedir … Sol akciğer inferiol lingüler segmentte buzlu cam dansitesinin eslik ettiği retiküler tarzda infiltrasyonlar mevcuttur. ……. Her iki akciger üst lobda sentribuloiler amfizematör değişiklikler izlendi (Koah bulguları) yaziyor hocam bunlar ne anlama geliyor çok tehlikeli bir durum var mi kanser ise tedavi sureci nasip seyir izleyeceğiz ameliyat olup tamamen kurtulabilir mi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:15 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sol akciğer üst lobdaki yaklaşık 5cm’lik tümör yüksek olasılıkla bir akciğer kanseri ile uyumludur. PET-BT çekilerek teşhis ve tedavisi planlanmalıdır. Geç kalmayın. Acil şifalar.

 15. erdoğan 17:25 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam merhaba benim babam 56 yaşında toplam yaklaşık 20 sene kadar sigara kullanmış ve 20 sene evvel de sigara içmeyi bırakmıştır. öksürük şikayeti ile gitmiş olduğu hastahaneden almış olduğu rapor şu şekildedir. yorumlayabilirmisiniz.
  “sol AC alt lob posterobazal segmentte supradiafragmatik yerleşimli yaklaşık 51x43x45 mm boyutlarında lobüle konturlu hetorojen dansitede kontrastlanan konsolidasyon dikkati çekmektedir. kraniomedialde mediastinal plevra ve perikart ile arasındaki yağlı planlar silinmiştir. kısmen bileşke içerisindedir. tariflenen lezyon ayırıcı tanısında öncelikle TM düşünülmüş olup tedavi sonrası kontrol inceleme önerildi. diğer AC parankim havalanmaları normaldir.”

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

   Buradaki sol akciğer alt lobdaki 5cm’lik tümör bir akciğer kanseri ile uyumludur. PET-BT sonrası teşhis ve tedavi yöntemi planlanmalıdır. Geç kalmayın. Acil şifalar.

   • erdoğan 13:34 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

    hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. babamın BT sonuçlarında SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM çıktı. benim araştırmalarıma göre bu küçük hücreli akciğer kanseri oluyor. yayılma olup olmadığını öğrenmek için doktorumuz PET-CT istedi. Küçük hücreli akciğer kanserinin ameliyat ile çıkarılamayacağını araştırmalarımda öğrendim bu doğrumudur. yayılma yoksa babamın ameliyat şansı nedir. hocam.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:03 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

     Bu doğru olmayan bir bilgi. Skuamöz hücreli karsinom

      küçük hücreli olmayan

     grupta yer alır. Birinci ve ikinci evredeki bu grup kanserler için ameliyat en uygun tedavi yöntemidir. Geçmiş olsun.

     • erdoğan 15:44 de 9 Mart 2017

      Hocam merhaba, babamın tetkiklerinde galiba sona geldik. kendimizi ameliyata hazırlıyoruz. babamın son PET/CT sonuçları aşağıdaki gibidir. nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı kapalı ameliyetla bu hastalıktan tamamen kurtunulabilir mi? sizin yorumularınızı çok önemsiyoruz hocam. saygı ve selamlarımla.

 16. Murat dalgıç 02:24 de 16 Şubat 2017 - Yanıtla

  Meraba hocam benim babamın sağ akciğerinde 4 cm ur varmış nedir bu hocam 4 de birindeymiş akciğerin kaçınçı evrede hocam

 17. Beyza 00:20 de 16 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam lütfen bakarmısınız sonuçları kaçıncı evre ve durumu ne şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:14 de 16 Şubat 2017 - Yanıtla

   Daha önceki yorumları okuyunuz. Hasta hakkında bilgi verilmeden gönderilmiş film raporları için değerlendirme yapmıyorum. Doktorunuza danışınız.

 18. Beyza 00:17 de 16 Şubat 2017 - Yanıtla

  Eş zamanlı Bt’de sol akciğer üst lobda yerleşimli,posterior kısrak plevral yüze oturan, sol 4.kostada litik invazyon oluşturan,ventrikül kesiminde nekrotik, ametabollik alan içeren yaklaşık7.7×7 .2 cm boyutlu kitle lezyonu(SUVmax:41.0).sol hiler bölgede izlenen yaklaşık 5.2cm kısa akslı nekrotik lenf nodu (SUVmaxx.29.4).sağ sürrenal bezde izlenen yaklaşık 2.6cm uzun akslı nodüler kalınlaşma (SUVmax.20.4)ile uyumlu alanlarda artmış 18FDG tutulumu izlenmiştir.

 19. nurcanOz 22:14 de 6 Şubat 2017 - Yanıtla

  HocamAcilCevaplayinLutfennn
  AnnemMeraktanOleceksolAkcigerAltLobAnteromediobazalSegmentteSubplevralAlandaDuzgunKonturluOnyedixonbesmmboyutlarindaNodulIzlenmistirAyricaOrtaLobMedialSegmentDuzeyindeMilimetrikBoyutluIkinciBirNodulDahaDikkatiCekmistirOrtalobMedialsegmentDuzeyindeSubsegmenterVeLineerTarzdaAtelektazikDegisikliklerKaydedilmistirAnnemEllisekizYasindaHicSigaraIcmediYukardayazdiklarimToraksBtSonuclariAyricaPetteCekildiSonuclarHenuzCikmadiAllahraziOlsun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:51 de 7 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hastanın sigara içmemiş olması, nodülün düzgün sınırlı ve subplevral yerleşimli olması iyi huylu bir lezyon olduğunu düşündürüyor. Filminizi görmeden bu lezyon için kesin bir değerlendirme yapamam. Doktorlarınızla konuşarak heyecanınızı dindirmelisiniz.

 20. Hatice 05:29 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

  hocam babam 82 yaşında akciğerinde 83×88 çapında kitle görüldü yaşından dolayı ileri tetkik yapılamadı tanı konulamadı zatürre tedavisi yapıldığı halde röntgende kitle görünümü devam ediyor %90 kanser yapılacak birşey yok diye hastaneden çıkardılar öksürük halsizlik yorgunluk zayıflama iştahsızlık ağız içi yara yutkunmada zorluk boyun lenflerinde şişkinlik (ultrasonda reaktif çıktı lenfler)bütün kan değerleri çok yüksekti olduğunca düşürmeye çalıştılar şimdi eve çıktı hastaya kanser gözüyle bakıyoruz hastanın durumu acaba nedir bilgilendirirseniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:21 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

   Vermiş olduğunuz bu bilgilere dayanarak hastanızın durumu hakkında bir “tahminde” bulunabilmem ne yazık ki mümkün değil. Ne olduğunu tahmin değil kesin olarak bilen doktorlarınızla konuşmanız daha yerinde olmaz mıydı? Acil şifalar dilerim.

 21. Hilal 23:55 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba dedem küçük bi griple hastaneye gitti bi göğüs filminde sol akciğerinde 3.7 mm lik bir kitle olduğu ortaya çıktı ped taraması yapıldı daha sonuç elimize gelmedi ama kardeşim hemşire çekilen filmin cdsini vermişler cd yi okuyan doktor lenflere yayılım olduğunu sölemiş kaçıncı evre hocam bu kurtulma şansımız yok mu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:49 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

   PET-BT filminizi görmeden evre için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Hangi grup lenf bezine yayıldığına bakarak bunun 2B, 3A veya 3B evresinde olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Filmlerinizi gören doktorlarınıza danışın, ayrıntılı bilgiler edinin. Kurtulma şansı kanserin bulunduğu evreye bağlıdır. Bu web sitesinde evreler konusunda vermiş olduğum bilgileri okuyunuz. Geçmiş olsun.

 22. Mehmet 09:25 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam Hayırlı günler diliyorum. Sayın hocam kuru öksürük teşhisi ile başvurduğumuz Dahile polikliniğinde akciğer filmi ve akabinde de akciğer tomografisi cekildi. Çekilen tomografi sonucu aşağıdadır.
  Her iki akciğerde özellikler alt lob bazal segmentlerde, subplevral alanlarda ve peribronşial lokalizasyonlu ince retikülo-nodüler görünümler ve bal peteği alanları izlenmektedir. Alt lob bazal segmentlerde peribronşial kalınlaşmalar ve buzlucam dansite artışları dikkati çekmektedir. Bulgular intertisyel akciğer hastalığı ile uyumludur. Klinik dahilinde peribronşial kalınlaşmalar ve infilrasyonlar nedeni ile süperpezo enfeksiyon ayırıcı tanıda düşünülebilir. Sağ akciğer alt lob süperior segmentte 2,5 cm çaplı spiküler kenarlı parankimal konsalidasyon dikkati çekmekte.Ayırıcı tanıda periferik akciğer Tm. yönünden değerlendirilmesi önerilir. Aortikopulmener pencerede kısa aksı 1.2 cm çaplı lenf nodları vardır.
  Hocam şu anda bir göğüs uzmanını gittik. Tıp fakültesi: bronkoskopi, beyin emarı, solunum fonksiyon testi, kemik ölçümü, Pet istedi. yarın ve haftaya bu işlemleri tamamlayacağız. kafama takılan şu; bronkoskopi ile ca? olan bölgelerden biyopsi alınabilir mi? İzlenilen yol sizce doğru mu? Hasta ayrıca şeker ve Romatoit Artrit hastası. Hastaya şu anda KOAH tedavisi ve Kortikostroid tedavisi verildi. RArtrit ilaçlarına ara verildi. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:15 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

   Akciğer alt lobun superior segmentinde yer alan 2,5cm’lik bir tümörün bronkoskopi ile görülme şansı vardır ancak yüksek değildir. Mutlaka biyopsi gerekiyorsa bronkoskopi yerine tomografi eşliğinde iğne biyopsisi çok daha yüksek oranda tanı getirecek bir yöntemdir. Hastanın PET-BT’sinde metastaz yoksa biyopsi yerine torakoskopi ile hem teşhis hem de tedavisi gerçekleştirilebilir.

 23. EBRU MIZRAK 14:07 de 31 Ocak 2017 - Yanıtla
 24. ersan tilbe 02:52 de 31 Ocak 2017 - Yanıtla

  hocam merhabalar ateslı grıp 41 derece ateş nedenı ıle gogus hastalıkları doktoruna başvurdum ve benden akcıger fılmı ıstedı cektırdım ve sonuçlara bakınca bt ıstedı onuda yaptırdım ve akcıgerım de 2.5mm 3mm ve 4mm nodul teshıs edıldı sıgara kullanıyordum fakat bıraktım 1 aydır kullanmayıda asla düşünmüyorum 3 ay sonra tekrar bt ıle kontrol edelım denıldı doktor tarafından yasım 36 sıgara kullanımının bırakılmasından sonra nodüllerde bır küçülme veya yok olma gorulebılırmı teşekkürler.

 25. Murat 15:01 de 30 Ocak 2017 - Yanıtla
 26. Tural Mustafayev 22:18 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhba. Ben sizi Azerbaycandan ariyorum. 32 yaşım var. 10 gun once testis ameliyati oldum. Biyopsi cevabı seminoma 1.evre PT1NxMx olarak doktorum hic bir tedavi uygulanmadan takipte olamam gerektiyini dedi. Bakude akcigerimin iV kontrastlı KT müayinesinde Sol akciğer alt pay bazal lateral seqmentde ~5×5mm, inferior linquar seqmentde ~ 3 ve 5mm, sol akciger alt pay bazal lateral seqmentde ~5 ve ~6 mm, sağ akciyer üst pay anterior seqmentte subplevral yerleşimli ~4mm ölçülerinde nisbeten yuvarlak görünümlü nödüller izlenmiş. Subkarinal bölgede büyük ihtimalle reaktif kadakterde lenf nödülü izlendi. Hocam nodullerin akciyer kanseri olma riski varmi? Önce gecirdiyim testis ameliyati seminomla bir ilgisi olabilirmi? Şu durumda ne yapmam lazım? Lütfen yardımcı olun… cevap için şimdiden tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:57 de 29 Ocak 2017 - Yanıtla

   Tural Bey, seminom geçirmiş bir hastada akciğerde ortaya çıkan bu nodüller seminomun akciğere yayılması açısından şüphelidir. Bunun kesin olarak tespit edilebilmesi ancak bu nodüllerin patoloji incelemesi ile ortaya çıkartılabilir. 1cm’lik bir kesi ile kapalı yöntemle (VATS) nodüllerden en belirgin olanı çıkartılmalı ve patoloji sonucuna göre size bu ilave bir tedavi uygulanıp uygulanmayacağı belirlenmelidir. Bu işlem için 1 gece hastane yatışınız gerekir. Acil şifalar dilerim.

 27. Erdinç ARACI 16:44 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  hocam saygılar.annem 57 yaşında bundan 20 gün önce ağır bir grip gecirdi.griple baslayan siddettli kuru öksürük gecmeyince hastaneye goturduk film tomografi derken pet de çekildi kocaeli umuttepe eğitim araştırma onkoloji bölumu başkanı ve Prof.Dr… sonuçları inceledi. Sizide çok araştırdım pet sonucları görmenizi istedim ilgilenirseniz çok sevinirim..teşekkür ederim.

  1.sag akciğer hiler bolge komsulugunda santral yerlesimli patolojik yogun artmis FDG tutulumu gösteren duzensiz sınırlı maling görunumlu kitle lezyon.primer akciğer ca açısından lezyonun histopatalojik korelasyonu önerilir.
  2.sağ üst ve alt paratrakeal alanda prekarinelde sağ ana bronş anteriorunda sağ suprahiler-hiler-infrahiler alanlarda santimetrik ve milimetrik boyutlarda multiple patolajik yoğun artmış FDG tutulumu gösteren metastatik görünümlü lenf nodları
  3.sağ akciğer orta lop latarel segmentte fissür komşuluğunda izlenen PET rezolüsyon sınırları altında FDG tutulumu olmayan milimetrik parankimal nonspesifik nodül.toraks BT ile takibi önerilir.
  4.inceleme alanına giren diğer bölgelerde metastas lehine değerlendirilebilecek FDG affiniteli.

 28. Yasemin 17:18 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba. Sayın. Hocam. Babam. 3. Senedir. Kolon-ca. Hastası 3. Ay önce. Akciğerde. 7 mm. Nodül. Tesbit. Edildi. Tahliller. Normal. Doktorumuz. Karaciğere. Sıçramadan. Akciğere. Sıçrama. İhtimali güç. Dedi. Şüphe. Duymadı 6. Ay. Sonraya. Kontrol. Verdi. Kanserin. Akciğere. Sıçramış. Olabileceği. Düşünülebilir. Mi? Çok teşekkür. Ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:11 de 25 Ocak 2017 - Yanıtla

   Yasemin Hanım, kolon ca öyküsü olan bir hastada akciğerdeki 7mm nodül metastaz için oldukça şüphelidir. Karaciğere yayılmadan akciğere yayılma mümkündür. Takibi uygundur. Geçmiş olsun.

 29. Murat kaptan 09:59 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

  İyi günler hocam. Babam 2. evrede ameliyat oldu, tümör en geniş yerinde 5.8 cm çıktı. 4 kür kemoterapisi bitti. doktorumuz kan tahlili ve pet çekimi istedi. ilk kontrolde pet istenmesi normal mi? her 3 aylık konrtrolde pet mi çekileceğiz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:51 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

   Yardımcı kemoterapi bittikten 3 ay sonra PET çekilmesi normaldir. Bundan sonra PET çekimi gerekmez. İlk 2 yıl 6 ayda bir, daha sonra yılda 1 kez toraks ve üst batın kontrastlı bilgisayarlı tomografi ile takip uygulanacaktır. Geçmiş olsun.

 30. Betül 15:21 de 10 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam pet sonucundan kanser tespit edilebilir mi?Edilebiliyorsa size babamın pet sonucunu gönderebilir miyim?Şimdiden teşekkür ederim…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:54 de 10 Ocak 2017 - Yanıtla

   Betül Hanım sonuçlarınızı göndererek konsültasyon hizmetimizden yararlanmak için lütfen yardımcım Ebru hanım’ı 02123043940 numaralı telefondan arayınız. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Acil şifalar.

 31. Semra sivrikaya 15:01 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

  selâmun aleyküm hocam Rabbim kolaylık versin babama akciğer kanseri teşhisi konuldu ve hastalığın kaçıncı evresi olduğu nu elimdeki raporlarda anlayamadım raporda şöyle yazıyor (AKCİĞER ca (ICD -10 KODUC34) EVRESİ) sağ akcigerde orta ve alt şov bronşlarını tıkayan santral yerleşimli hipermetabolik (SUV Max 12.1) lezyon izlenmektedir. Sağ akciğer üst kobra lenfanjitik yayılım düşündüren hipermetabolik (suv Max 5.4) artış alanları izlenmektedir konsolide

 32. Ridvan 17:41 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

  Sayın hocam baba 8 ay önce zatürre tedavisi görmüştü. Yapılan tetkikler sırasında tedaviyi yapan Dr akcigerde ki nodul leri görmüş 3 ay sonra tekrar inmemiş ve ilerleme olmadığını söylemişti.şimdi 26 aralıkta yapılan tepkilerde
  Her iki akciger apikalde sekel pleuro parankimal değişiklikler eşlik eden paraseptal amfizem alanları büyüğü sağ akciger üst löp pasteriorda 40×60 mm boyutta olmak üzere 5, 6 adet nodul solda mafor fissurde kalınlaşma , sağ akciger üst löp antrenör segment lateralde suplevral 3×3mm nodul görüldü sonuca göre ne yapmalıyız

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:20 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

   Akciğerde yer alan 40X60mm (6 santimetre) lezyon bir nodül değil bir KİTLE anlamına gelir ve bunda akciğer kanseri olasılığı son derece yüksektir. Nodüller çapı 2cm’den daha küçük lezyonlar için kullanılan bir tabirdir. 3x3mm olarak görülen nodülde öenmli bir durum olasılığı son derece düşüktür. 6cm olan kitleden biyopsi yapılarak ve PET-BT çekilerek teşhis kesinleştirilip uygun tedavi planlanmalıdır. Geçmiş olsun

 33. Orçun 23:41 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam asagidaki tetkik sonucu yorum yapabilmeniz icin yeterlimidir, bu sonuca bakarak kanser teşhisi konulabilirmi?Yardimci olursaniz sevinirim..
  “Mediastinal plevray yuzey ile yaklasik olarak 30 mm lik bir iliskisi izlenen, yaklasik olarak 57×50 mm boyutlarinda kitle lezyonuna ait görünüm izlenmektedir.( bronkoskopik incelemesi yararlı olacaktır) her iki AC ust loblarda hafif sekel fibrotik degisikliklere ait gorunumler dikkati cekmektedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:17 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

   Akciğerde bu ölçüde bir kitle özellikle 45 yaş üzerinde ve sigara öyküsü olan kişide akciğer kanserine işaret eder. Bronkoksopi ve PET-BT sonuçlarına göre hücre teşhisi ve evresi belirlenerek uygun tedavi planlanmalıdır. Akciğer kanseri dışında bir hastalık olasılığı vardır ancak düşüktür. Geçmiş olsun.

 34. BAHAR 11:27 de 31 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhabalar hocam
  Babam 1 ay önce akciğer den ameliyat oldu.Patoloji sonuçlarına göre doktor onkoloji bölümüne gidip tedaviyi başlatmalarını söyledi”….AC CA tam çapı 6,5*5,5 cm.Adjuvan tedaviaçısından değerlendirmenizi rica ederim.”Bize bu kağıdı verdi. Hocam bu duruma göre tedavi sürecimiz nasıl devam eder.İyileşme,sağlıklı yaşamına dönme şansı nedir.Bu hastalık tekrarlama ihtimali var mıdır?Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:02 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

   Tümör çapı 5cm’den büyük olan tümmrlerde ameliyat sonrası 4 kür yardımcı kemoterapi uygulanır. Patoloji raporunuzda lenf bezlerine sıçrama olup olmadığı belirtilmiştir. Buna göre kanserin evresi ortaya çıkar. Hangi evrede olduğuna göre hastalığın tekrar etme olasılığının ne olduğunu doktorlarınız size bildirecektir. Geçmiş olsun

 35. Hasan 01:02 de 29 Aralık 2016 - Yanıtla

  5 santim büyüklüğünde üstü kireclenmis kist görüldü akcigerimde bi önceki tetkitte 6 santimdi küçülme neyi gösteriyor hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:39 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

   Kireçlenmiş ve az da olsa küçülmekte olan bir kist iyi huylu bir hastalığa işaret eder. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz.

 36. Murat Fırtına 19:46 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam saygılar; babam 63 yaşında felç hastasıyken akciğer adenokarsinom teşhisi ile yedikule hastanesinde lobektomi oldu sol akciğer üst lob alındı. Tümör çapı 5.8*4.5*5.4 cm. Rezeke üzeri ve mediastinal lenf nodları temiz çıktı ama evreye t2n1m0 dediler. Adjuvan tedaviside bitti sayılır (4kür) şimdi hocam biz bu illeti atlattık mı? Bir daha nüks etme ihtimali ne kadar veya hiç nüks olmadan 15-20 yıl yaşayan hastalarınız da var mı? Babam 13 yıldır sigara vs. içmiyor, tekrar nüks etmemesi için kontrollerin haricinde neler yapmalıyız? İyi çalışmalar diliyorum.

 37. metin 12:49 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

  Meraba hocam acil cevap bekliyorum lütfen. Baban 2 aydir oksuruyordu her ne yaptiysak hastaneye goturemedik. 1 hafta once hastaneye götürdüm ve akcigerinin su toplandığı söylendi ve 2 cm büyüklüğünde kanserin olduğu söylendi. Bir hafta sonra diyarbakirdaki arastirma hastanesine götüreceğim.ve doktor bey 2 yil once bulastigini soyledi. Bu parca ameliyatla mi alinacak, oyleyse tehlikesi var mi. Babam 63 yasinda. Selametle hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:05 de 30 Aralık 2016 - Yanıtla

   Vermiş olduğunuz bu bilgilerle size herhangi bir yorumda bulunabilmem mümkün değil. Tıbbi raporlarınızla sormanız durumunda yanıt verilebilir. Geçmiş olsun.

 38. can sabancaoglu 03:39 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

  2 ay önce babam akciger amaliyatı oldu 5 cm e yakın kitle alındı hocam şuan daha saglıklı ancak gecen gün bt çekildi ve sonucu halen cıkmadı . onkoloji doktoru amaliyattan sonra 6 hafta içinde kemoterapiye başlanmalıydı gec kaldınız dedi. ve 4 defalık kemoterapi alması gerektiğini söyldi. hocam kemoterapiye kesin gerek varmı . çogu yerde bunun faydalı olmadıgı yazıyor. ve hocam akciger amaliyatlarında kemoterapiden sonra yaşama sansının yüzdesini bir soruya yanıtta vermişsiniz. çok korkuyorum hocam amaliyat sonrası kemoterapiyle sans yok mu

  • can sabancaoglu 04:25 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

   p40= neoplastik hücrelerde imminreaktivite vardır.

   ttf1=neoplastik hücrelerde imminreaktivite yoktur.

   sinaptofizin= neoplastik hücrelerde imminraktivite yoktur.

   pataloji tanısı= skuamöz hücreli karsinom, keratinize tip, sag akciger,üst lop

   maliglinite negatif ,4 adet antrakotik lenf lobu, spesmen üzerinden örneklenen, 12 nolu lenf nodu.

   bül , büllöz, amfizem,subplevral suprozis, bronsiyoller metaplazi, lenfoil interstisyel pnömoni paterni,endojen lipit pnömonisi, tümor dışı akciger .

   malignite negatif , 4 adet antrakotik lenf nodu,spesmen üzerinden örneklenen, 12 nolu lenf nodu.

   EPİKRİZ= tümör evresi pT2bNO
   tümor en büyük çapı 5•5 cm
   histomorfolojik bulgular ve immünohistokimyasal bulguları skuamöz hücreli karsinom ile uyumludur.grandüler ve nöroendokrin diferansiaston izlenmemiştir.

   lenfatik vasküler perinoral plevral invazyon izlenmedi.
   hiler damar ve bronş cerrAhi sınırla intaktır.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:09 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

    Ameliyattan sonra hangi hastaların kemoterapi alması hangilerinin almaması belli kurallara bağlıdır. Tümör çapının 4cm’den daha büyük olması durumunda ameliyat sonrası 4 kür yardımcı-koruyucu kemoterapi uygulanmasının hastanın sağ kalımı üzerinde kemoterapi almayan hastalara göre olumlu etkisi oluyor. Bu nedenle hastanın genel durumu uygunsa kemoterapi almanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 39. aylin 17:13 de 23 Aralık 2016 - Yanıtla

  iyi günler doktor bey annem 50 yaşında 2 sene önce lenf bezleri alındı ve atom tedavisi gördü smdi 6 ayda bir kontrolü var. 1 hafta öncede mide agrısı ile doktora giitik mr cekildi mr sonucu karacigerin kraniokudal uzunluğu 169 mm olup hepatomegali lehine yorumlanmıştır. Karaciger sag v sol lobların T1A DA HİPO, T2A DA hiperintens sinyal değişikliğ gösteren ıvkm enjeksiynu sonrası çevresel nodüler tarzda kontrastlar izlenen en büyüğü 25 m çaplı metastatik nodüller lezyonlar dikkati çekmiştir. karaciger eterojen yağlanma dikkate çekmiştir. diye sonuç verdiler ne yapacagımız bilemedik bize yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:29 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

   Aylin Hanım, biz akciğer kanseri konusunda sizlere yardımcı olmaya çalılıyoruz. Bu hastalık akciğer kanseri ile ilgili değil. Doğru bir değerlendirme için onkoloji uzmanınız ile görüşünüz. Geçmiş olsun.

 40. Hacı mehmet tat 15:49 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhabalar. Tesaduf eseri akcigerimde yaklasik 6cmlik bir lezyon gozlendi. Iki farkli hastaneye gittim birisi direk ameliyat dedi ikincisi ise biyopsi istedi hala sonuc bekliyorum. Bu lezyonun kist olmadigini biliyoruz. Eger bu kanserli bir yapi ise tedavisi mumkun mu. Tam olarak sag cigerin ust kisminda soluk borusuna yakin. Oksuruk cok nadir ama bir suredir balgam var.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:26 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

   Eğer bu bir ‘küçük hücreli akciğer kanseri’ ise ameliyat yerine kemoterapi daha uygun olur. Bu nedenle önce biyopsi yapılıp türü belirlenmelidir. PET-BT’de yayılma yoksa ve tümör küçük hücreli değilse o zaman ameliyat uygulanmalıdır. Geçmiş olsun.

 41. fatma 23:07 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam..Ben 6 yilda toplam 13 akciger BT cektim..bu akcigerime ne derece zarar verir..Erken teshis amaciyla da olsa bu kadar BT istenmesi dogrumu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:50 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Fatma Hanım, bu kadar BT çektirmenizin sebebini bilmiyorum. Mutlaka önemli bir hastalığınız olmalı. Aksi durumda bu sayıda BT ile alınan radyasyon tavsiye edilen dozun üzerindedir.

 42. Nazmiye 02:31 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar çok acil cevap bekliyorum nolur yrdım edermisiniz size akciğer temografi sonucumu yazıyorum prevasküler ,pretrakeal, prekarinal, subkarinal ve bilateral hiler en büyüğü 12 mm boyutunda multipi lenf nodları izlenmektedir nolur hemen cevap yazabilirmisiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:52 de 8 Aralık 2016 - Yanıtla

   Nazmiye Hanım, hasta hakkında hiç bir bilgi verilmeyen bu çeşit kısa film raporları üzerinden yorum yapmak tıbbi olarak hatalı sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle bu tür soruları yanıtlamıyorum. Sağlıklı günler dilerim.

 43. Özgür 09:42 de 6 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba
  Bana 1.5 yıl önce allerjik astım teşhisi kondu.36 yaşındayım. 15 yıl günde 1 paket sigara içtikten sonra 7 yıldır hiç sigara ve benzeri içmedim. Allerji testi sonuçlarım negatif çıktı. 1.5 yıl önce 1 yıl önce ve 15 gün önce hep ve sadece öksürük şikayetiyle doktora gittim. Nefes darlığım yok. Her gittiğimde tomografi ve solunum fonksiyon testleri yapıldı. Düzenli olarak 1.5 yıldır Symbicort, Nasacort ve öksürük geçesiye kadar Notta,Clarinase kullandım. Fakat son doktora gittiğimde Tomografide buzlu cam görüntüleri ve noduller var. Fakat kandaki lökosit değerlerim normal ve boğaz kültürümde üreme olmadı. Yine de büyük ihtimal enfeksiyon veya viral bir sebepden kaynaklanabileceği kanser ihtimali olduğu fakat bu ihtimalin düşük olduğu söylendi. Doktorum Klacid,Tamiflu,Clarinase kutu bitesiye kadar. Symbicort ve Nasacort devamlı kullanıp 2 ay sonra tekrar gelmemi istedi. Eğer kanserse geç kalınmış olmayacağını söyledi. Hocam bu tahlillerle başka bir doktora gitmemi ve başka tahlillerde yaptırmamı önerirmisiniz? 2 ay beklememin bir sakıncası var mı? Teşekkürler.

  26.05.2015
  Spiral BT cihazı ile; Toraksın, transaksiyal planda, İVKM enjeksiyonu olmaksızın, 7 mm kalınlığında aralıksız alınan kesitlerinde:
  Tetkik İV kontrastsız olduğundan mediastinal ve hiler yapıların değerlendirilmesi açısından suboptimaldir.
  Mediastende ve her iki hiler alanda kısa aksı 1 cm’in altında lenf nodları izlendi.
  Her iki apikalde plöroparankimal düzensizlikler izlendi.
  Parankim penceresinde yapılan incelemede her iki akciğerde sentriasiner nodüler dansiteler izlendi (sigara öyküsü?, respiratuar bronşiolit?).
  Sağ akciğer üst lobda büyüğü ~5 mm ölçülen 2 adet pulmoner nodül benzeri dansite izlendi.
  Sol akciğerde, 4-5 cm’lik bir alanda zayıf ve dağınık buzlu cam dansitesi izlenmektedir, enfektif?, takibi önerilir.
  BT Sonuç: Her iki akciğerde sentriasiner nodüler dansiteler (sigara öyküsü?, respiratuar bronşiolit?).
  Sağ üst lobda milimetrik pulmoner nodül benzeri dansiteler (takibi önerilir).

  05.11.2015
  Spiral BT cihazı ile; Toraksın, transaksiyal planda, YRBT tekniğiyle, İVKM enjeksiyonu yapılmaksızın alınan kesitlerinde:
  Tetkik İV kontrastsız olduğundan mediastinal ve hiler yapıların değerlendirilmesi açısından suboptimaldir.
  Her iki akciğer apikalde plöroparankimal düzensizlikler izlendi.
  Sağ üst lobda büyüğü yaklaşık 4,5 mm olan 2 adet nodül benzeri dansite izlenmiştir.
  Mediastende kısa aksı 1 cm’nin altında lenf nodları izlendi.
  BT sonuç:Sağ üst lobda milimetrik pulmoner nodül benzeri dansite (takibi önerilir).
  Hastanın sistemimizde kayıtlı 26 Mayıs 2015 tarihli BT görüntüleri ile yapılan karşılaştırmada sol akciğerde tariflenen zayıf buzlu cam alanları yeni tarihli tetkikte izlenmemiştir. Bunun dışındaki bulgular benzerdir.

  23.11.2016
  Spiral BT cihazı ile; Toraksın, transaksiyal planda, YRBT tekniğiyle, İVKM enjeksiyonu yapılmaksızın alınan kesitlerinde:
  Tetkik İV kontrastsız olduğundan mediastinal ve hiler yapıların değerlendirilmesi açısından suboptimaldir.
  Mediastende patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmedi.
  Her iki akciğer apikallerde plöroparankimal düzensizlikler mevcuttur.
  Sağ akciğer üst lobda büyüğü 4.5 mm olan iki adet pulmoner nodül izlenmiştir.
  Sol akciğer üst lob posterior segment ve sağ akciğer orta lob lateral segmentte ve alt lob lateral bazal segmentte minimal olmak üzere peribronkovasküler içerisinde minimal hava bronkogramlarının izlendiği konsolide alanlar izlenmektedir (enfektif?).
  BT sonuç:
  -Sağ akciğer üst lobda iki adet pulmoner nodül
  -Her iki akciğerde peribronkovasküler yerleşimli , içerisinde yer yer hava bronkogramlarının izlendiği buzlu cam zemininde konsolide alanlar (enfektif?, klinik ile birlikte değerlendirilmesi önerilir).
  -Hastanın sistemimizde kayıtlı 05/11/2015 tarihli HRCT görüntüleri ile yapılan karşılaştırmada tariflenen buzlu cam alanları yeni bulgudur (enfektif?, kliniği ile birlikte değerlendirilmesi önerilir). Diğer bulgular benzerdir.

  23.11.2016
  HEMOGLOBİN-13,7 g/dL 12-16
  HEMATOKRİT-42,5 % 35- 52
  LÖKOSİT-10,59 BIN/mm3 4,8- 10,8
  ERİTROSİT-4,52 MILYON/mm3 4- 6
  MCV-94,1 fL 80- 102
  MCH-30,3 pg/HUCRE 27- 35
  MCHC-32,2 g/dL 32- 36
  TROMBOSIT-193 BIN/mm3 150- 450
  RDW -13,3 % 11,5- 15,5
  NOTROFİL-%59,8 % 43- 65
  LENFOSİT-%29,5 % 20,5 – 45,5
  IGE-49,0 IU/mL 0- 87

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:35 de 6 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bir defa çok sayıda BT çektirmişsiniz. Bu uygun bir yakaşım değil. Bulgular akciğer kanseri ile ilgili değil. Bu kadar BT çektirmek size fazla radyasyon verilmesi demek. İlaçlarınızı kullanın ve artık BT çektirmeyin ve kanser şüphesini unutun.

 44. ayse 03:25 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhabalar babama 5-7 yil oncesinde koah teshisi kondu ve simdi on iki ayda iki kere kanli tukuruk meydana geldi bu neyin belirtisi olabilir agir koah mi yoksa kanser mi nolur bisey soyleyin doktor bey tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:29 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   KOAH’lı bir hastada ağızdan öksürükle kan gelmesi son derece önemli bir bıulgudur. Geç kalmadan toraks BT çekilmeli ve bronkoskopi yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 45. Hakan Bey 20:36 de 2 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam öncelikle selamlar saygılar..
  bir süredir şikayetim var, göğsümün sol tarafında ağrı (nefes almayla artmayan, baskı hissi benzeri)
  nefes darlığı (efor sarfedecek bir hareket yapmadığım halde), çabuk yorulma, sol sırtta ağrı, hafif baş ağrısı, boyunda hafif ağrı, kalpte ritm bozukluğu gibi bazen dengesiz atış hissi, sersemlik hissi, bayılacakmışım gibi bir his ve nefesimin yetmemesi yada oksijen yetmiyormuş gibi bir darlık hissi ve sol gögsümde yanma var hocam..
  bu konuda beni aydınlatırsanız müteşekkir olurum..
  şimdiden teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:48 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bu yakınmalar nedeniyle hem kardiyoloji hem de göğüs hastalıkları bölümüne başvurmalısınız. Muayeneniz ve tetkikleriniz yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 46. oktay soyer 12:00 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar,
  Akciğer kanseri üzerine birçok vaka var ülkemizde.Babam 62 yaşında bacağındaki ağrı için hastaneye gittik ve çekilen tomografide SAĞ AKCİĞER ÜST LOB APİKALDE 42.X27 MM BOYUTLARINDA LOBÜLE KONTORLÜ MEDİASTEN TARAFTA HİPERDENS KİTLESEL LEZYON İZLENMEKTEDİR.PET CT ve HİSTOPATOLOJİK İNCELEME ÖNERİLİR….Diye bir yazı var ve bizi göğüs cerhanına sevk ettiler…Bu ibare ne anlama gelir buradan kanserli bir vakamı veya evreleri anlaşılabilinirmi?
  Saygılarımla
  Oktay SOYER

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:25 de 2 Aralık 2016 - Yanıtla

   Oktay Bey bu yüksek olasılıkla bir akciğer veya mediasten tümörüdür. Bu bilgi evre için yeterli değil. PET-BT ve gerekirse biyopsiniz yapıldıktan sonra kesin bilgiler oluşacak ve buna göre tedavi planlanacaktır. Başka organlara yayılma yoksa ve hastanın genel durumu uygunsa kapalı yöntem ameliyatla tümör çıkartılır, değilse kemoterapi / radyoterapi uygulanır. Acil şifalar dilerim.

 47. Özkan karagoz 22:44 de 28 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam meraba babam 57 yaşında yaklaşık 1ay kadar kısa sürede akciger de ki 3 santimlik kitle cigerlere yayılma yapmış bugün doktorlar kemoterapide karar kıldılar bütün sonuçlar doğrultusunda yazarsanız sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:56 de 28 Kasım 2016 - Yanıtla

   Sayın Karagöz, bu verdiğiniz 1 cümlelik bilgi ile size bir değerlendirme yapabilmeme olanak yok ne yazık ki. Hastanın biyopsi sonucu, PET-BT bulguları ve genel durumu ile ilgili bilgilerle hastalığın evresine göre tedavi yöntemi hakkında karar verilebilir. Doktorlarınızın önerilerini dinleyin. Acil şifalar diliyorum.

 48. Metin 11:02 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam
  Babama 3 evre akciğer kanser dendi
  Sol cigerlerinde sağ ciğerinede sıcradığı söylendi. Babamın cigerlerinde kaparciklar olduğu için ve nefes darlığı olduğu için biyopsi yapılamıyacaği da söylendi ve öylece eve gönderildik yani herhangibir bir tedavinin 66 yaş babanız için uygun olmadığı söylendi lütfen bize bir akıl verirmisiniz.
  Saygılarımla..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:49 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

   Metin Bey, mutlaka biyopsi konusunda daha donanımlı bir merkeze başvurmanız gerekir. Buna göre uygun tedavi seçeneği uygulanmalıdır. Hastanemize başvurmak isterseniz lütfen 02123043940 / 444 55 44 / 05321519734 numaralı telefonlardan bölüm asistanımız Bn Ebru Taşkit ile görüşünüz. Acil şifalar dilerim.

 49. Songul diren 18:29 de 21 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor bey.ben babam adina yazıyorum. 72 yasinda.30 yıldır ciğeri ile sorun yaşıyordu. Gözlem altında idi.yarası vardı. En son 4 ay önce bi leke görüldü. Bir doktor açıp bakalım dedi. Diğer babamın kendi doktoru izlemliyelim dedi. Ve geçen gün çekilen tomografide 2cm olan leke 4 e çıkmış. Be doktor biyonoskopi yaptı ve aldığı parçaya istinaden %99 kanser demis. Yarın pet sonucunu doktora gosterecekler. Sizce durum nasıl

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:52 de 21 Kasım 2016 - Yanıtla

   Durum PET ile ortaya çıkacaktır. Hastalığın evresine göre ne tür bir tedavinin doğru olduğu konusunda doktorunuzla ayrıntılı konuşmalısınız. Acil şifalar dilerim.

   • Songul diren 10:30 de 23 Kasım 2016 - Yanıtla

    Sonucu aldik dün.2 aylik süreci olan hızlı yayılan akciger kanseri. Artı aort damarina yakin merkezi bir yerdeymis. İlaç tedavisini uygun gormemisler. Fakat ameliyatida riskli görüyorlar. Babam çok dinç hiç bir şeyi yok. Şikayet adina. Sadece cigerde olan yara dolayisi ile gözlem altında idi.buda bu yolla anlaşıldı. Siz ne önerirsiniz. Nasıl bir yol izleyelim

 50. Funda 00:40 de 14 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor bey benim annem 38 yaşında ve akciğerlerde 8mm ve 11mm büyüklugunde kan pırtısı oldugu soylendı bu durumda ne yapmamız lazım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:42 de 14 Kasım 2016 - Yanıtla

   Funda Hanım göğüs hastalıkları uzmanı bunun için size yardımcı olacaktır. Ayrıntılı rapor olmadan daha ileri yorum yapılamaz. Geçmiş olsun.

 51. Kemal 23:26 de 7 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba, babamin akcigerinde 8cm tumor ve beyine sicramis 4mm lik tumor dolayisiyla 4. Evrede oldugu doktorlar tarafindan belirtildi. Su durumda bana iletilen babamin durumu 8-12 ay yasam suresi, kemoterapi ile yasam suresi max 3-6 aylik bi gelisim gosterecegini derhal kemoterapiye baslancagi soylendi. Fakat 4. Evre akciger kanseri durumunda kemoterapi ile agir yasamak mi yoksa kalan zamanlarinda gezip gorup tamamen moral bulucu bi yasam mi yasatmaliyiz, hic birsey dusunemiyorum. Basindan gecen tecrube edinen arkadaslardan goruslerinizi ve yardimlarinizi bekliyorum…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:03 de 8 Kasım 2016 - Yanıtla

   Kemal Bey, akciğerdeki tümörün cinsi uygulanacak tedavi seçiminde çok önemli. Buna göre akciğerdeki hastalık için sadece kemoterapi değil akıllı ilaç kullanımı veya immunoterapi de tercih edilebilir. Bütün bunlar hastaların yaşam sürelerini ve yaşam kalitelerini uzatmek içindir. Ayrıca beyindeki sıçrama için de radyoterapi almalısınız. Aksi durumda belirgin yakınmalar ortaya çıkabilir. Çok geçmiş olsun.

 52. Kaptan Murat 11:30 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi günler. Babamın sol akciğer üst lobu alındı. patolojiye göre tümör adeno ca ve boyutları 5*8 cm,5*4 cm ve 4*5 cm. 4 kür kemoterapi alacağı söylendi. babam felç hastası ve sırtındaki ameliyat yarası enfekte oldu ve yara açıldı. her gün pansuman yapıyoruz. bu şekilde kemoterapiye başlaması uygun mu? birde babamın patoloji sonucunda tüm lenf nodlarında reaktif hiperplazi, antrakozis yazıyor. Klinik şefi doktorumuz rapora bakıp lenfler temiz demişti. geçen babamın yarasına bakan asistana sorduğumda ise evreye t2 n1 m0 dedi. Lenflerde metastaz olmadığını var sayarsak neye göre n1 dedi? saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:34 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

   Sayın Murat, N1 denilmesi yakındaki lenf bezlerinde metastaz olduğunu gösterir. Doğru bilgi için (patoloji raporunuz üzerinden) ameliyatınızı gerçekleştiren doktorlarınızla görüşmelisiniz. Ameliyat sonrası önemli bir enfeksiyon gelişmişse bu durumda kemoterapi almanız uygun değildir. Acil şifalar dilerim.

 53. Bedri 13:23 de 31 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Bende totalis situs inversus var aynı zamanda psd var 2015 Kasım ayında Almanya da aşırı öksürük ve kilo kaybı nedeniyle bronşoskopi yapıldı sonucunda iltihap olduğu tespit edildi 6 ay daha öksürük sırt ağrısı halsizlik kilo kaybı devam etti çekilen bt thorax da sol akciğer değişik bölgelerinde büyüğü 6 mm olmak üzere 5 nodül tespit edildi ayrıca sol akciğer sol hiler de lenf nodu 1,3×1 cm büyüklüğünde Ağustos 2016 da yine Almanya da lenf nodu na biyopsi yapıldı lenf nodu kötü huylu çıkmadı 3 tane hava spreyi 1 tane de makine ile hava verildi nodüller için 6 ay sonra yine bt thorax çekileceği söylendi ancak nefes darlığı,halsizlik,kilo kaybı yoğun biçimde devam etmektedir bundan sonra neler yapılması gerekiyor yaşım 35 ilginiz için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:51 de 31 Ekim 2016 - Yanıtla

   Kilo kaybınızın devam etmesi önemli bir durum. 6 ayı beklemeden tekrar doktorunuza baş vurmanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

 54. nazlı gümülü 10:20 de 31 Ekim 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam,annem 65 yaşında akciğer kanseri teşhısı konuludu.pet bt sonuclarına göre ilk olarak 33×22 mm kitle olarak görüldü hacettepede amlıyat edildi sağ üs lobu alındı lakın auort damarına uzanmış bir kitle idi aourt damarına dokunamayacagı için dr umuz aourt damarının etrafındakı yag kitlesını tamamen temizledigını söyledı 21 tane lenf bezi dokusu aldıgını ve bunların hepsının temiz cıkdıgı soylendı bize.elimizdeki rapor akciğer veya aourt kanseri yazıyordu türü ise maling diyordu ikinci evre olarak soylenıldı..amelıayat yolunda gitti cok sukur bıze 20 gun sonraki kontrolden sonra alacagı tedavi yontemi icin kemotrerapi veya radyoterapi olacakdı ancak sızın burda gösterdigınız tabloda 3 evrede radyoterapi denılıyor ama bıze ıkıncı evrede başlatıldı dogrumu hocam ltfn yardımcı olunuz bıze…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:47 de 31 Ekim 2016 - Yanıtla

   İkinci evrede radyoterapi uygulanmaz. Sanıyorum ki tümörün aort damarı üzerindeki yayılması kuşkulu bulunmuş ve bu bölgeye radyoterapi önerilmiştir. Raporunuzda da aortta da tümörden bahsedildiğine göre bu durum 3. evreye işaret eder. En doğrusu ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuzla görüşmeniz ve radyoterapi yapılma sebebini öğrenmenizdir. Acil şifalar diliyorum.

 55. Safiye 00:47 de 28 Ekim 2016 - Yanıtla

  Sol akciğer tru-cut biyopsi:akciğer adenekarsinomu
  İmmunhistokimyasal bulgular: Neoplastik hücrelerde Ttf-1(+),p40(-) boyanma saptanmıştır. Bu sonuç ne demek? Lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:25 de 28 Ekim 2016 - Yanıtla

   Safiye Hanım bu biyopside bir akciğer kanseri teşhis edilmiş. Hastalığın evresine göre tedavi planlamanız yapılmalı. Acil şifalar dilerim.

 56. Reyhan 09:53 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,

  Babam iki hafta önce 6 saatlik bir akciğer (sol üst lob) ameliyatı geçirdi. Alınan parçadan gelen biyopsi sonuçları şu şekilde;

  -Antrakozis, amfizem, arterlerde miyointimal kalınlaşma, tamamlayıcı sol üst lobektomi,
  -Malignite negatif lenf nodları 5, 6, 7, 10 no’lu, sol akciğer üst lob wedge rezeksiyon tamamlayıcı lobektomi+mediastinal lenf nodu disseksiyonu

  *Tümör en büyük boyutu 2.5 cm
  *Plevral invazyon vardır.
  *Lenfatik invazyon vardır.
  *Anjioinvazyon vardır.
  *Perinöral invazyon görülmemiştir.
  *İntrabronşial yayılım vardır.
  *Hiler damar bronş cerrahi sınır intakttır.

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  İyi günler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:33 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

   Burada bir akciğer kanseri olduğu anlaşılıyor. Ancak patoloji raporunu eksik yazmış olduğunuz için (kanserin türü belli değil) bir yorum yapabilmem mümkün değil. Plevral invazyon olması takiplerin çok dikkatli olarak yapılmasını gerektiren bir bulgudur. Ameliyatınızı gerçekleştiren doktorlarınızla ayrıntılı olarak konuşunuz. Çok geçmiş olsun.

 57. İbrahim Türk 15:53 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

  hocam merhabalar;zannedersem iletilerim size ulaşmıyor.Dha önce 2 kez yazmıştım.Lütfen yardımcı olun.
  Babam 63 yaşında kendisine 8 ay önce akciğer kanseri teşhisi konuldu.Akciğer sol alt lobda yaklaşık 5cm lik bir kitle cerrahi müdahale ile alındı.Ameliyat öncesi medianoskopi de yapıldı.Patoloji sonucunda akciğer içi lenfler temiz çıktı.Hastalık 1b evresinde denildi.Ve 4 kür koruyucu kemoterapi aldı.Hocam en son pet -bt sinde şöyle bir durum çıktı:
  BULGULAR:
  TORAKS: Prekarinal alanda solda başlayan pretrekeal alanda üst paratrekealde devam eden büyüğü 13x10mm (suv max:4,54) 5-6 adet FDG pozitif lenf nodu
  Prevasküler alanda büyüğü 10x9mm ,minimal FDG artışı gösteren (Suv max:2,98) 4-5 adet lenf nodu
  Sol hemitoraks bazalde minimal FDG pozitif (Suv max:2,34)plevral sıvı vardır(reaktif?)
  Her iki akciğerde apikal bölgede ve sol akciğer alt zonda irregüler FDG negatif densatiler (sekel?)
  ABDOMEN VE PELVİS:Pprostat bezi boyutları artmış olup içerisinde kalsfik odaklar ve mesaneye hafif indentasyon vardır.Metabolik aktivite dağılımı normaldir.
  YORUM:Mediastinal FDG pozitif lenf nodları(malignite?reaktif?)
  Karşılaştırma: 02/09/2016 TARİHLİ PET-BT ile
  Mediastonal hipermetabolik lenf nodlarının önceki çalışma ile kartşılaştırıldığında minimal artış olduğu metabolik aktivitenin arttığı söylenebilir.
  SUV MAX:2,46—>4,54)Prevasküler lenf nodları yenidir.
  hocam,bize önce konsey toplanıp karar verilecek denildi.Konsey;ön lenflere biyopsi yapılması gerektiğini ve bu durumun nereden kaynaklandığının bilinmesi gerektiğini söyledi.
  Hocam rica etsem bu durumu yorumlar mısınız?Sizce bunun sebebi ne olabilir?ve nasıl bir tedavi yolu izlenebilir? yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:30 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

   İbrahim Bey ben size daha önce yanıt verdim: akciğer kanseri teşhisi sayfasında
   Lenf bezlerinde aktivite artışı var. Doktorlarınızın önerdiği gibi bunlardan biyopsi alınmalı ve sonucuna göre izlem veya ilave kemoterapi/radyoterapi kararı verilmelidir. Acil şifalar diliyorum.

   • İbrahim Türk 12:20 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

    hocam öncelikle alakanız için çok teşekkür ederim.babama göğüs hastanesinde ebus denilen bir işlem yapıldı.O bölgedeki lenflerden örnek alındı .Biyopsi sonucunda.;malignite negatif yazıyor.Fakat tümor konseyi şimdi de medianoskopi istedi.Babama ameliyattan önce medianoskopi yapılmış ve o lenfler temiz çıkmıştı.Böyle bir aktivite artışının sebebi illa da kanser hücresi olduğunu mu gösterir yoksa bunun başka bir nedeni olabilir mi?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:32 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

     Daha ileri değerlendirme yapabilmemiz için dilerseniz hastanemize başvurabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

 58. Cevdet 21:27 de 25 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi akşamlar,
  Sekiz ay önce kalp krizi geçirdim ve üç adet stent takıldı. Kan sulandırıcı (Coraspin 100 ve Brilinta 90 mg.) kullanıyorum. Kalp krizinden sonra sigarayı bıraktım. Zaman zaman nefes darlığı ve kürek kemiklerinin arasında ağrı oluyordu. Bu sebeple göğüs hastalıkları doktoruna göründüm. Tomografi çekildi. İleri seviyede tetkik ve gerekirse bronkoskopi ile biyopsi isteneceği söylendi. Kardiyoloji doktorum, stentler takılalı bir yıl dolmadığından kalp krizi riskimin yüksek olduğunu, kan sulandırıcıları kesmenin tehlikeli olduğunu söyledi. Biyopsi alınması haricinde başka bir tanı yöntemi var mıdır? Kalp krizi sonrası risk süresi 4 ay sonra dolacak. Bu kadar süre beklemek tedavi şansımı azaltır mı? Tomografi raporum:

  Hastanıza yapılan Toraks BT incelemesinde; İnceleme IV kontrast madde verilerek tamamlanmıştır. IV kontrast maddenin dozu ve zamanı suboptimaldir. Trakea, özofagus ve her iki ana bronş açık izlenmektedir. Mediastende kısa aksı 1 cm ‘yi geçmeyen multiple lenf nodları mevcuttur. Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp doğal izlenmektedir. Sağ akciğerde alt lob superior segmentte yaklaşık 32 mm çapında anterior kesimde belirsiz sınırlı ve çevre akciğer parankiminde mikronoduler dansiteler ve buzlu cam görümünün eşlik ettiği kitlesel oluşum tespit edilmiştir. Kitle lezyon segment bronşunu yaklaşık 180 derece çevrelemektedir. Sağ tarafta ana bronş komşuluğunda milimetrik boyutlu lenf nodları mevcuttur.Kitle düzeyinde akciğer parankiminde yer yer buzlu cam görünümleri izlenmektedir. Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte milimetrik boyutlu belirsiz sınırlı parankimal nodul mevcuttur. Her iki akciğer posterior kesimde hafif plevral kalınlaşma mevcuttur. Her iki akciğerde üst loblarda hafif amfizematöz değişiklikler mevcuttur. Kemik yapılarda patoloji saptanmamıştır.
  Görüşlerinizi rica ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:52 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

   Cevdet Bey, akciğerinizde ortaya çıkmış olan tümör önemli bir lezyon. PET-BT çekilmeli. Bundan sonra 1 hafta kan sulandırıcınız kesilerek yerine biyopsi yapılmasına engel omayan iğneye geçilmeli. Daha sonra da bronkoskopiniz yapılıp tedaviniz planlanmalıdır. Geç kalmanızı önermem. Acil şifalar diliyorum.

   • Cevdet 14:47 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

    Hocam iyi günler dilerim. Daha önceki soruma zaman ayırıp verdiğiniz cevap ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.
    Tomografi neticesinde uygulanan bronkoskopi işlemi sonrasında sitoloji raporum şu şekildedir,

    30 cc hacimli kirli-beyaz renkli mukoid materyalden 1 LBS, 1 TP çalışıldı. CB yapıldı.

    malignite negatif, BAL, TP, sıvı bazlı sitoloji ve hücre bloğu.

    Halen devam eden ağrılarım var (Kürek kemiklerimde ve sırtımda, zaman zaman nefes darlığı…) Görüşlerinizi ve önerilerinizi saygılarımla rica ederim.

    Tomografi sonucu da şöyleydi:

    Hastanıza yapılan Toraks BT incelemesinde; İnceleme IV kontrast madde verilerek tamamlanmıştır. IV kontrast maddenin dozu ve zamanı suboptimaldir. Trakea, özofagus ve her iki ana bronş açık izlenmektedir. Mediastende kısa aksı 1 cm ‘yi geçmeyen multiple lenf nodları mevcuttur. Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp doğal izlenmektedir. Sağ akciğerde alt lob superior segmentte yaklaşık 32 mm çapında anterior kesimde belirsiz sınırlı ve çevre akciğer parankiminde mikronoduler dansiteler ve buzlu cam görümünün eşlik ettiği kitlesel oluşum tespit edilmiştir. Kitle lezyon segment bronşunu yaklaşık 180 derece çevrelemektedir. Sağ tarafta ana bronş komşuluğunda milimetrik boyutlu lenf nodları mevcuttur.Kitle düzeyinde akciğer parankiminde yer yer buzlu cam görünümleri izlenmektedir. Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte milimetrik boyutlu belirsiz sınırlı parankimal nodul mevcuttur. Her iki akciğer posterior kesimde hafif plevral kalınlaşma mevcuttur. Her iki akciğerde üst loblarda hafif amfizematöz değişiklikler mevcuttur. Kemik yapılarda patoloji saptanmamıştır.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:11 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

     Cevdet Bey, filmlerinizi tam olarak görüp incelemeden size daha ileri bir yorum yapabilmem mümkün değil. Hastanemize başvurmanız söz konusu değilse lütfen doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar dilerim.

 59. Mustafa 18:59 de 19 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba semih bey dedemin akciğerlerde 4×2.5 cm ve 0.5 cm tümör var yani kanser ve mesaneden doğru gelmiş. Hicbirsey yemiyor doktorlar gec kalinmis dedi 63 yaşında 40 günde 20 kilo verdi. Zor bir soru olacak ama yardimci olmanizi cok istiyorum. Yaşama şansı nedir ve süre soyleyebilir misiniz? Allah razi olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:46 de 20 Şubat 2016 - Yanıtla

   Buradaki bilgiler bir değerlendirme yapmaya olanak vermiyor ne yazık ki. Hastanızı bilen, tüm tetkiklerini inceleme olanağına sahip olan Doktorlarınıza danışmalısınız. Acil şiflar dilerim.

 60. Zeynep 01:32 de 16 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba semih bey,nışanlımın anneannesine cekilen ilacli mr da akcigerinde yarım cm kitle olduğunu söylemişler rica etsem bununla ilgili bilgi verirmisinz bana kanser mi oluyor yoksa ilaçla tedavisi mümkün mü ?cevap için simdiden teşekkürler…

 61. GÜL 10:55 de 15 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam daha önce size ACİLLLLL başlığı altında TORAKS sonuçlarını yazmıştım ve PET gerekli demiştiniz. PET sonuçlarımız aşagıda veriyorum. Yorumlarsanız sevinirim. BİOPSİ sonucu alınan örnekten ilaç tedavisine uygunluk için gönderdik, hocam illada kemoterapi şart mı bu sonuçlar olumsuz çıkarsa tedavi yolumuzu bize yazarsanız MİNNETTAR KALIRIM..

  Baş ve BOyun Bölgesi: Sağ tiroid lobunda artmış FDG metabolizması (SUVmax:3.3) gösteren 11mm çapında nodül izlendi. Sol tiroid lobunda artmış FDG metabolizması (SUVmax:2.7) ve boyutlarında artış izlendi.

  Toraks ve Mediasten: Sağ akciğer üst lobta ana bronşu çevreleyen artmış FDG metabolizması (SUVmax:13.9) gösteren en geniş yerinde 43×50 mm boyutlarında ölçülen lobüle konturlu, düzensiz sınırlı uzanımlar gösteren kitle lezyonu izlendi. Sağ akciğer üst lob anteriorda artmış FDG metabolizması ( SUVmax: 5.1) gösteren plevral tabanlı yumuşak doku lezyonu izlendi. Sağ akciğer üst lob lateralde subplevral yerleşimli FDG metabolizması (SUVmax:1.2)düzeyinde gösteren düzensiz, yaygın dansite artışları izlendi. Ayrıca sağ akciğer üst lob anteriorda artmış FDG metabolizması (SUVmax:2.3) gösteren düzensiz, yaygın dansite artışları izlendi. Sol akciğer lingular segmentte FDG metabolizması (SUVmax:1.2) düzeyinde gösteren milimetrik boyutlu dansite artılı izlendi. SOl akciğer hilusu düzeyinde ve üst lob anteriorda FDG metabolizması artış göstermeyn dansite artışları izlendi.
  Anterior mediastende artmış FDG metabolizması (SUVmax:10.6) gösteren en büyüğü 16 mm çapında, lenf nodları ,izlendi. Sağ paratrakel alanda artmış FDG metabolizması (SUVmax:11.6) 25 mm çapında, aortikpulmoner pencere düzeyinde artmış FDG metabolizması (SUVmax:9.3), sol hiler bölgede artmış FDG metabolizması (SUVmax:6.4), sağ hiler bölgede artmış FDG metabolizması (SUVmax:12), subkarinal artmış FDG metabolizması (SUVmax:14.1) 35 mm çapında, sağ bronkopulmoner alanda artmış FDG metabolizması (SUVmax:10) gösteren multipl lenf nodları izlendi.

  Abdomen ve Pelvis: Bu bölgede patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  İskelet Sistemi: Sol klavikulada (SUVmax:13.9),sağ 2. kosta posteriorunda (SUVmax:3.3), sağ skapula inferiorunda (SUVmax:2.6), sol 8. kosta lateralinde (SUVmax:10.3),sağ 8. kosta posteriorunda (SUVmax:9.6), sol iliak kanatta (SUVmax:9.5) artmış FDG metabolizması gösteren sklerotik kemik lezyonları izlendi.

  Görüntüleme alanına giren diğer bölgelerde FDG dağılımı fizyolojik sınırdadır.

  Sayın hocam bu sonuçlar doğrultusunda ameliyat sözkonusumu?… Bu sonuçlar doğrultusunda evre ve tedavi yolumuzu bize çizerseniz Minnettar kalırız….
  Çok teşekkürler….
  Saygılar sunarım…

 62. Kubra 00:07 de 15 Şubat 2016 - Yanıtla

  HOCAM Lütfen cevaplayin ben gerekirse annemi size getirip tedavi ettircem. Annemde lenf bezinde ve akcigerde kanser hucresi gördüler galiba 2. Evre nasıl tedavi ettirebiliriz hocam lütfen yardımcı olun..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:13 de 15 Şubat 2016 - Yanıtla

   Kübra Hanım, sadece bir cümlelik bilgiye dayanarak 2. evre bir akciğer kanserini nasıl tedavi edilebileceği konusunda size yol gösterebilmem mümkün değil. İçerisinde bir çok testin bulunduğu tüm dosyanızı uzun bir süre inceleyerek ancak doğru tedaviyi önerebiliyoruz. Dilediğinizde randevu alıp merkezimize başvurmanız tabii ki mümkündür. Bu mümkün değilse kendi doktorlarınızın size yardımcı olacağına eminim. Acil şifalar dilerim.

 63. Hasim 23:30 de 14 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babamın BT toraks incelemesinde sol hilustan mediastene sol karinal bölgeye infiltre , sol akciğer alt bronsunu saran yaklaşık 7x6cm boyutlarında düzensiz konturlu malign gorunumde kitle izlenmistir yazıyor anlamı nedir doktor bize büyük bir yara olduğunu söyledi Babam kansermi yarayla kanser ayni şey mi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:08 de 15 Şubat 2016 - Yanıtla

   Burada sol akciğerde kanser olasılığı yüksek bir durum mevcut, yine de filmlerinizi görmeden kesin bir yorum yapmam doğru olmaz.
   Bu tür sorularınızı filmlerinizi görmüş olan doktorunuza sormak yerine hasta hakkında en ufak bilgisi olmayan bir doktora danışmanızın size bir faydası olmaz. Doktorunuzdan randevu alıp giderek tüm sorularınızı kendisine sormalısınız. Bu durumda tedavi konusunda siz de hastaya yardımcı olabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 64. zeki pektaşoğlu 00:59 de 13 Şubat 2016 - Yanıtla

  sol akciger alt lob anterobazal segmentte 3 mm çapında kalsifiye olmayan parankımal nödül izlenmitir dıyor hocam bu nedemek tesekkrler

 65. Selver 17:46 de 11 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam mrb babam 76 yaşında bugün tomagrafi çekildi raporu gönderiyorum size bu kaçoncı evre yani bana bir açıklamalı dönermisiniz çok şaşkın be üzgünüz şimdiden tşkler…. Rapor..Sağ akciğer üst lobda santral yerleşimli 5×4 cm boyutunda düzensiz konturlu santrali nekrotik görünümde ıvkme sonrasında heterojen opasklaşma gösteren kitlesel lezyon izlenmektedir akciğer CA? Sağ akciğer parankim alanlarında büyügü 6mm çapında bir kaç tane düzensiz kontürlü parankimal nodül izlenmektedir.

 66. Muhammet 00:10 de 6 Şubat 2016 - Yanıtla
 67. Muhammet 00:05 de 6 Şubat 2016 - Yanıtla
 68. Sibel demir 14:41 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam annem sedimentasyon yuksekligi nedeni ile yapilan arastirmadi sag akcigerde bir nodul gorundu yapilan bt sonucunda aupheli bulunup pet istende pet de hic bir yerde tutulum olmadi yanliz sag akcigerde 2 cm ortasi hipometobolik bir tutulum izlendi simdi igne biopsisi olacak

 69. muzaffer 13:26 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi günler…
  Babama ait pet sonucu: sol akciğer üst lob düzeyinde santral yerleşimli üst lob anterior segmentten başlayarak lingula segmente ve hiler bölgeye uzanım gösteren yaklaşık 65×59 mm boyutlarında malignite düzeyinde metabolizma artışının saptandığı kitle lezyonu ve kitle distalinde sol akciğer üst lobda postobstruktif enflamataur ile uyumlu metabolizma artışlarının saptandığı FDG PET BT çalışması.

  Doktor başka organlara sıçrama olmadığını söyledi , orta evre ve radyoterapi sonrası şartları sağlarsa ameliyat olabileceğini söyledi.Ama biz neden başka organlara sıçramadığı halde ameliyat demeden radyoterapi dendi anlamadık ve evresi tam olarak nedir ne yapmamız lazım yardımcı olursunuz sevinirim…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:56 de 6 Şubat 2016 - Yanıtla

   Sadece bu kadar bilgiyle evre belirlenemez. Filmlerinizi görmeden ameliyat konusunda değerlendirme yapmam mümkün değil. Acil şifalar.

 70. BUSE 14:05 de 4 Şubat 2016 - Yanıtla

  MERHABA, BABAMIN PET SONUCUNU YAZMAK İSTEDİM. LÜTFEN AÇIKLAR MISINIZ?
  SAĞ AKCİĞERDE ÜST LOBDA POSTERİOR SEGMENTTE İZLENEN YAKLAŞIK 2,5*3 CM BOYUTLU PARANKİM LEZYONU,SAĞ HİLER SAĞ ALT VE ÜST PARATRAKEAL,SUBKARİNAL.PARAÖZEFAGEAL BÖLGEDE YERLEŞİMLİ 8*10 CM BOYUTLU LOBÜLE KONTURLU KONGLOMERE LENF NODLARI .SAĞ İNFERİOR JUGÜLER,SAĞ SUPRAKLAVİKÜLER BÖLGEDE İZLENEN LENF NODLARIBİLATERAL PAROTİDEAL SUBMENTAL BÖLGEDE İZLENEN YAKLAŞIK 1,5CM ÇAPLI ,SUBMANDİBÜLER BÖLGEDE İZLENEN SUBSANTİMETRİK SANTİMETRİK BOYUTLU LENF NODU.YİNE PREVAKÜLER BÖLGEDE İZLENEN MİLİMETRİK BOYUTLU LENF NODLARI,STERNUM ALTUCUNDA VE SOL İLİAK KEMİKTE İZLENEN KEMİK LEZYONLARIİLE UYUMLU ALANDA ARTMIŞ 18FDG TUTULUMU İZLENMİŞTİR. HOCAM BU SONUÇTAN KAÇINCI EVREDE OLDUĞUNU ANLAR MISINIZ BİLMİYORUM AMA ANLADIYSANIZ LÜTFEN PAYLAŞIN. BİR DE KEMİKLE İLGİLİ BİR ŞEYLER YAZMIŞLAR. HASTALIK KEMİĞE YAYILMIŞ MI ONU MU DEMEK İSTİYORLAR. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

 71. Ömür töngüş 13:56 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam.Öncelik olarak vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Babanem 84 yaşında akciğerde sol sakroiliak eklem alanında SUVMax 5.9 hesaplanan hipermetabolik odak izlemişlerdir.yapılan çalışmada pet ct dir.doktorlarımız yaşından ve rahatsızlıklarından ötürü ameliyat yapılması taraftarları değillerdir.Sizce bu durumda ne yapılması gerekmektedir.Bizlere ön bilgi vermeniz mümkün müdür?şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömür töngüş 14:19 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hocam bir sorum daha var parça alınması uygunmudur sizce risklimidir.Vereceğiniz cevaplar doğrultusunda hareket edeceğiz tekrar teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:06 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Burada sadece sadece sakroiliak eklem alanıda bir tümör görülmüşse hızlı şekilde iğne biyopsisi yapıldıktan sonra bu bölgeye radyoterapi verilmelidir. Hastanın 84 yaşında olması onu bir tümörle başbaşa bırakmak için bir kriter olamaz. Acil şifalar dilerim.

 72. TÜRKAN 17:46 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam babam 67 yaşında pet sonucunu paylaşmak istedim bununla ilgili bilgilerinizi önerilerinizi rica ediyorum. kaçıncı evrede olduğuna dair bilgilerinizi rica ediyorum

  sonuç: sol akciğerde üst lobda maling karakterde olduğu düşünülen hipermetabolik lezyon
  mediastende hafif artmış FDG tutulumu göstermeyen sklortik değişikler izlenmiştir.
  her iki akciğerde FDG tutulumu göstermeyen milimetrik kalsifiye ve nonkalsifiye nodüller.
  C4 vertabra sol transvers proçeste dejeneratif patolojiye uyumlu olduğu düşünülen artmış FDG
  tutulumu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:35 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hastanızda sol akciğer süt lobda bir tümöre ait görüntü var. Sadece bu sonuca bakarak evreyi belirlemek mümkün değil. Tümörün çapı nedir? Tam olarak yerleşim yeri neresidir? Tümörün hücre cinsi hangisidir?…Bütün bu soruların yanıtları olmadan evreleme yapılamaz. Acil şifalar dilerim.

 73. GÜL 12:31 de 27 Ocak 2016 - Yanıtla

  ACİİLLLLLLLLLL
  Merhaba hocam babam 65 yaşında ve uzun yıllar sigara kullanıyor. Öksürükle gelen rahatsızlık üzerine çekilen üç boyutlu filimler ve tahilileri aşagıda belirtcegim. Sİzden kesin tanı için akçigerden parça alınması isteniyor, bize bu konuda yardımcı olurmusunuz, tanılamanın iğne ile yapılması nükslere neden olabiliyor diye yazmıssınız,
  Aşagıdaki sonuçlara göre nasıl bir yol izlemeliyiz.. teşekkür ederim, acil yardımlarınız bekliyorum..

  TORAKS BT TETKİKLERİ:
  Radyolojik bulgular,
  Tiroid sol lob boyutlarında artma, üst mediastene uzanım( plonje quart), trakeada sağa yaylanma izlenmekte, normal genişliktedir. Ana bronş açık olarak izlenmektedir. Mediastende suprakarinal seviyede ve aorta ön komşuluğunda 10 mm ulaşan lenf nodülleri izlenmiştir.
  Özafagusun intratorasik seyri olağandır.
  Toraks ön-arka diametri ve akciğer aerasyonunda artam (KOAH), sağ akciğer üst lob hiler seviyede bronşu daraltan ve çevreleyen 46x37mm boyutunda lobüle dens düzensiz sınırlı uzanımlar gösteren kitle (Akciğer CA?), çevresinde intersisyel ödem alanları, yer yer aerasyon kaybı izlenmiştir. Sol akciğer lingula inferiorda, sağ akciğer alt lob antrior bazalde ve bilateral akciğer alt posterior bazalde lokal subplevral dens fibrotik değişiklikler izlenmiştir.

  Bilateral plevral efüzyon izlenmemiştir.
  Torakal vertebra korpuslarında dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.
  Üst parasternal seviyede orta hattın solunda cilt altı altında 30x17mm elipsoid dens düzgün sınırlı lezyon izlenmiştir.
  Sağ aksiller sahada büyüğü 14 mm uzunluğunda, sol aksiller sahada büyüğü 10mm uzunluğunda lenf nodülleri izlenmiştir.
  Diğer kemik yapılar, yumuşak doku tabakaları doğaldır.
  SONUÇ: KOAH bulguları
  Sağ akciğer üst lob posterior segmentte hiler seviyede üst lob brobşu daraltanve cevreleyen 46x37mm boyutunda lobüle dens düzensiz sınırlı uzanımlar gösteren kitle (Akciğer CA?), çevresinde intersisyel ödem alanları, yer yer aearsyon kaybı

  Hocam bu sonuçlar dogrultusunda kesin tanı, parça alma veya izlenecek tedavi sürecini bize acil yazarmısnız.
  Minnettar kalırım hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:32 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğerdeki kitleden başka bir yerde yayılma olup olmadığının anlaşılması için önce PET-BT yapılmalıdır. Akciğer kanseri olasılığı yüksek ise VATS yöntemiyle tümör çıkartılarak ameliyat sırasında patoloji incelemesi yapılmalı ve kanser olduğu anlaşılırsa aynı seansta VATS yöntemiyle kanserli akciğer lobu ve lenf nodları çıkartılmalıdır. Bu konuda 30 Ocak Cumartesi günü 09.15’de CNNTURK TV’de konuşmamaı izlemenizi öneririm. Acil şifalar diliyorum.

 74. Fatma 11:40 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babamda ekim ayndan beri öksürük vardı ve bu durum her kış tekrarlar. Doktora gittik 2 kez zatürre dedi ilac verdiler. En son kontrole gittiginde cigerde büzüşme var demisler son 2 ay içerisinde olmuş büzüşme yarın tahlil verecekler kanser olma riski yüksek mi ?

 75. Betul 00:37 de 18 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhabalar hocam.
  Annem şiddetli agrilari yüzünden romotoloji bölümüne başvurdu. Doktoru ondan BT istedi ,Sonucunda ise en büyüğü 10 mm çapında 3 tane bezelerin oldugunu sölediler.6 ay sonrasi içinde tekrar bir tomografi istediler. Sizce 6 ay çok geç olabilir mi yada gerçrktende akciğer kanserimidir ?
  Yanıtlarsaniz çok sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:21 de 18 Ocak 2016 - Yanıtla

   Hastayı ve BT’yi görmeden bu bilgilerle ne olduğu hakkında yorum yapmaya olanak yok. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket edin.

 76. Halil 19:00 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

  Sayın hocam

  Bir kaç ay önce sol kürek kemiğimin altında bir ağrı belirdi ve bir ay kadar sonra fizik tedavi uzmanına muayene oldum. Bana sırt mr çektirdi. Bunun sonunda biraz kamburlaşma ve kireçlenmem olduğunu söyledi egzersiz ve ilaç verdi. Ben ise biraz evham yaptım. Zira omuzlarımda ve kollarımda zaman zaman gelip geçen hafif ağrılar var. Ve gece kesinlikle herhangi bir ağrom yok. Bunun dışında herhangi bir Akciğer kanseri belirtim yok. 13 yıl sigara içtim. Ve 9 yıl önce bıraktım. Benim sorum sırt mr sonuçlarında akciğer kanseri olsaydı görülürmüydü? Akciğer kanserlerinde Omuz ağrıları şiddetlimidir ve süreklimidir. Yoksa bendeki gibi hafif ve geçici olabilirmi ?Sadece omuz ağrıları için göğüs hastalıkları uzmanına görünmelimiyim yoksa fizik tedavi uzmanının tespitleri yeterlimi ?

 77. Merve 23:00 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba . Babam 2001 yılında bi verem hastalıgı gecırdi ve atlattı . Gecmeyen bir oksuruk ve sırtta yanma ayaklarda uyusukluk sıkayetıyle dr gorundu , ilaçlı film cekıldı . Cıkan sonucu size yazmak istedi. Dr bizi dırek yedikule egıtım arastırmaya vakıt kaybetmedeb gıtmemizi soyledi , fakat en yakınn tarıh olarak 18 ocak randevu alabıldık. O zaman kadar bizim içinizi bi aydınlatabılırmisiniz acaba . Ben şimdiden cok tesekkür ederim . Sonucta sunlar yazıyor : sağ akcıgerde apeksinde buyugu 6mm capında 3 adet parankimal ve alt lon superior segmentte 10 mm capında subplevral düzensiz kontrollü nodüller izlenmektedir . Sol akcıger üst lob anterior segmentte 13 mm capında parankimal , alt lob posteriorda 8mm capında subplevral düzensiz konturlu noduller izlenmektedir . Sol akcigerde üst lob apikoposterior seğmentte ve alt lob superior segmentte komşu plevral yuzeylerde cekıntilerin eşlilk ettiğii ince fibrotik yapılanmalar , yer yer bronşiektazik değişiklikler ve alt lob superiorda tanımlanan alan santralinde yaklasık 15 mm capında düzensiz konturlu parankimal nodül görünümü dikkati cekmiştir . PET CT İLE İLERİ TETKİKİ ÖNERİLİR .
  Torokal vertebra korpus köşelerinde osteofitik dejeneratif değişiklikler mevcuttur . Torakal vertebralarda açıklığı sola bakan skolyoz mevcuttur .
  Şimdiden cokk tesekkür ederim hocam , bizi aydınlatıp yureginize su serpersenizz cok sevınirizz .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:14 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

   Merve Hanım, hastanızın filmini görmeden yapacağım bu yorum sadece sizin raporunuzda doktorun yazdıkları üzerine değerlendirmemdir. Hastalar bize filmleriyle başvurduklarında bizim değerlendirmemiz farklı olabiliyor. Burada akciğerde en büyüğü 15mm olan nodül görülmüş ve bunda kanser olasılığı düşünülerek PET incelemesi önerilmiş. Bu mutlaka bu lezyonların kanser olduğu anlamına gelmez. İleri tetkikler sonrası durum aydınlanacaktır.

 78. mehmet coşkun 15:48 de 4 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam akciger osteosarkom metastaz hastasiyim. Ameliyat oldum kemotrapi de aldim yalniz onceden gorunmeyen metastazlar simdi gorunur hale geldi. Tumorler kucukken Ameliyata yonlendirmediler hafif kemoterapi verdiler basarisiz oldu 6, 7 ve 8 cm lere kadar 3 tane var simdi de ameliyat icin gec kalinmis diyorlar simdi doktorlarin bu hatasini hayatimla mi odicem

 79. nermin 18:10 de 3 Ocak 2016 - Yanıtla

  Slmlar Dr bey
  Size daha önce de yazmıştım 4 ay önce eşime 4 evre akciğer kanseri teşhisi konuldu tüm tahliler sonucu beyincik, omurilik te göründü. 5 seans beyin radioterapie 15 seans omurilik için yapıldı ardından kemoterapie’ye başlamadan
  Kanda plaquettes lerin çok düşük ve akciğer deki kanin pıhtılaşmasi kemoterapie yi yapmayız dediler ertesi gün dr acilen kemoya girişmek zorundayız yoksa bu durumda ancak 1 hafta yaşarsınız dediler biz kemoyu kabul ettik birinci seans yapıldı fakat eşimde bir düzelme olmadı gittikçe geriye gidyor ayakları şişti ayak parmaklarında morarma oluştu sol kolu şişti bazi yerlerde morarma oldu ikinci kemoterapie’yre 1 hafta arayla tekrardan yapilacak dr bey sizden ricam beni bu hususta aydınlatmanız tşk ederim saygılarimla

 80. Murattt 22:16 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam şimdiden teşekkürler
  Annem 70 yaşında sigara geçmişi yok
  BT raporu
  Troid sol lob da 21×22 mm boyutlarında hipodens solid nodul izlendi.
  Kardiotorasik indeks fizyolojik sınırları.
  Perikardial ve plevral effuzyon izlenmesi.
  Mediastinal hile patolojik boyutta lenf nodu izlenmedi.

  Sağ akciger alt lob superiorda ve orta lob lateral segmentte uzanim gösteren 36 × 33 mm boyutlarında hipodens heterojen kontrants tutulumu gosteren solit kitle lez yönü izlenmektedir.

  Hocam fikriniz nedir
  Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:36 de 5 Ocak 2016 - Yanıtla

   Murat Bey, derhal bir PET-BT çekilerek akciğerdeki kitlenin özelliği anlaşılmalı ve buna göre teşhis/tedavi planlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

   • Muratt 20:08 de 16 Ocak 2016 - Yanıtla

    Hocam rahatsız ediyorum
    Pet sonucunu paylaşmak istedim

    71 yaşında kadın hasta c34 akcigerde kitle
    Bulgular
    Tiroit bezi sol lobu Hiperplazik görünümde olup sol lob da izlenen hipodens nodullerde patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmektedir.
    Mediastende sağ alt paratrekeal aortikopulmoner pencerede subkarinal ve bilateral hiler büyüğü yaklaşık 13mm çapındaki lenf nodlarinda düşük düzeyde artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir
    Sağ akciger alt lob superior segmentte izlenen düzgün sınırlı yaklaşık 3.5×3 cm boyutlarında ki heterojen dansiteli kitle de düşük düzeyde artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir
    Sol akciger alt lob laterobazal segmentte izlenen 6 mm çapında ki solid subplevral nodul de patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmektedir
    Abdomende patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemektedir
    Görüntülenen diğer vücut bölgelerinde ve kemik yapılarında radyoaktif maddenin normal fizyolojik dağılımı mevcut olup belirgin patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemektedir
    Yorum
    Sağ akciger alt lob superior segmentte izlenen kitle de ve Mediastende tanımlanan lenf nodlarinda patolojik artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir
    Hocam bu sonuca göre hasta kapalı ameliyat olabilir mi bir de pet ten sonra ameliyat demişti şimdi biyopsi istendi sizce neden Dr açık ameliyatta ısrar ediyor yasi itibariyle sıkıntı yaşarmiyiz biyopsi temiz çıkarsa ne önerirsiniz
    Tsk ediyorum

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:59 de 17 Ocak 2016 - Yanıtla

     ÖNCELİKLE HASTANIZIN PET BULGULARINDA LENF BEZLERİNDE METASTAZ ŞÜPHESİ BULUNUYOR. LENF BEZLERİNDE METASTAZ OLAN HASTALARDA AMELİYATIN FAYDASI OLMAZ. BUNU ANLAMAK İÇİN BU LENF BEZLERİNDEN BİYOPSİ YAPILMASI GEREKİR. BUNUN İÇİN EBUS DENİLEN BRONKOSKOPİ İŞLEMİ YAPILMALIDIR. BURADA METASTAZ OLMADIĞI TESPİT EDİLİRSE KAPALI YÖNTEMLE AMELİYAT UYGULANMALIDIR. ÜLKEMİZDE NE YAZIK Kİ SADECE SINIRLI SAYIDA TECRÜBELİ MERKEZDE KAPALI AKCİĞER KANSERİ AMELİYATI UYGULANMAKTADIR. BU KONUDA EN İLERİ TECRÜBEYE SAHİP MERKEZİMİZDE BİZ SADECE TEK PORT (4CM) KESİ İLE YAPILAN KAPALI OPERASYONU UYGULUYORUZ. ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM.

     • Muratt 07:27 de 18 Ocak 2016

      Hocam Özür dileyerek soruyorum
      Biyopsi temiz çıkarsa tedavi ne olmalı kötü çıkarsa ne olmalı açık ameliyat istemiyoruz siz ankara ameliyat yapmıyor musunuz

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:26 de 18 Ocak 2016

      Sadece İstanbul’da ameliyat yapıyorum. Ankara’daki hastalarımızın bu yönde talepleri var ancak sadece ameliyatı yapmak yetmiyor. Hastanın en az 1 hafta süreyle takibi de gerekiyor. Bu nedenle İstanbul dışında operasyon yapmıyorum. Sadece ülkemizden değil dünyanın bir çok ülkesinden hastalarımız ameliyat için İstanbul’a gelmektedirler. Acil şifalar dilerim.

     • Muratt 09:13 de 28 Ocak 2016

      Hocam lütfen acil cevabınıza ihtiyacım var
      Biyopsi sonuçları
      Makroskopi
      2cc hacminde kanamalı doku parçası
      Mikroskopi
      7 nolu hücre bloguna ait kesitlerın incelemesinde kan fibrin kitlesi arasında antrakoz pigmenti içeren lenfoid doku frqgmanlarinin yani sıra bir alanda epiteloid histiyositlerden oluşan granulom yapısı izlendi.

      Özel patolojik tetkik tanı
      600/16- GRANULOMATOZ İNFLAMASYON 7 nolu lenf nodu na ait hücre blogu
      LENFOİD DOKU FRAGMANLARI ANTRAKOZ PİGMENTİ 4R KAYITLI HÜCRE BLOGU EBUS
      601/16 LENFOİD DOKU ELEMANLARI 4R VE 7 NOLU YAYMA EBUS

      Hocam bu sonuç ne demek verem ihtimali var mı 1 aydır beraberiz ve evde 3 yaşında bir bebeğimiz de var

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:42 de 31 Ocak 2016

      Patoloji sonucunu tek başına yorumlamak sakıncalıdır. Lütfen tüm tetkiklerinizle birlikte sizi değerlendirmiş olan doktorlarınızdan ayrıntılı bilgiler alınız. Burada çıkan “granulomatöz inflamasyon” tüberküloz ve bazı başka hastalıklarda görülür. Bunun hangisi olduğuna ancak diğer tetkikleriniz ve yakınmalarınız değerlendirilerek karar verilebilir. Acil şifalar dilerim.

 81. adem kızıltoprak 19:47 de 1 Ocak 2016 - Yanıtla

  Selam hocam babam 59 yaşında öksürük için doktora gittiğimizde petce filiminde bu sonuç çıktı patoleji sonucu gelmediği için hiçbişey sölemediler yardımcı olursanız sevinirim.sağ supraklavikuler alanda büyüğü yaklaşık 1.5cm çaplı malign karakterde hafif orda düzeyde hipermetabolik birkaç adet lenf nodu -sağ akciğer alt lobda detayları metinde tanımlanan malign karakterde yoğun hipermetabolik kitlesel lezyon -heriki akciğerde malign karakterde hafif orta düzeyde hipermetabolik multipi nodüler lezyonlar – her iki akciğerde orta yoğun hipermetabolik buzlu cam retikülonodüler dansite artış sahaları tedavi sonra BT kontrolü önerilir – mediastanede ve sağda belirgin her iki hemitoraksta en kalın yerine yaklaşık 2cm ölcülen plevral efüzyon iskelette sağ femur boynu ve sol femur trakonterik bölgede BT de belirgin patoleji saptanmayan metastaz şüheli fokal orta düzeyde hipermetabolizma MR korelasyonu önerilir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:06 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu sonuçlar ileri evre bir akciğer kanseri olabileceği gibi bir enfeksyon da olabilir. Biyopsi sonucunuza göre tedavi planlanacaktır. Acil şifaalr dilerim.

 82. Savaş çelik 21:02 de 29 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam babama iki yıl önce akciğer kanseri teşhisi yapıldı. Akabinde ameliyat oldu. Ameliyattan sonra bir kar defa kemoterapi gördü. Doktoru kemoterapiyi kesti. Şimdilerde ise yine boğazından kan geliyor. Kanser hücreleri tekrardan nüksetmiş olabilir mi?

 83. Sümeyye 22:03 de 20 Aralık 2015 - Yanıtla

  Mrb hocam babam için akciğer kanseri teşhisi konuldu. Tanı ise C34 küçük hücreli akciğer kanseri CA ac. Şuan Gazi Üniversitesi hastanesinde kemoterapi görüyor ve kanser aşısı yaptırdı. Bu süreç çok uzun sürer mi bu tedaviye yanıt verip vermeme neye bağlı ve mesela doktor eğer süreç iyi geçerse 5 yıl yanıma uğrama demiş neden 5 yıl bu süre nasıl uzatılabilir? Simdiden Tşkler cevabınizi bekliyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:41 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Küçük hücreli akciğer kanserinde 3 hafta arayla 6 kür kemoterapi ve ayrıca radyoterapi uygulanmalıdır. Koruyucu beyin ışınlaması da gerekir. Tedaviye yanıt alınması mümkündür. Yaşam beklentisi hakkında bilgi vermek için hastaya ait bir çok ayrıntıyı bilmek gerekir.

 84. Bahadır Nergiz 11:09 de 13 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam balgamda kan şikeleri ile göğüs hastalıklarına baş vurdu doktor hanım tomografi istedi ve sonuç şu şekilde yorumlamanızı rica ediyorum şimdiden teşekkürler, meditastende en büyüğünün kısa çapı sağ üst ve alt paratrakel 20 mm subkaranial 12 mm sağ hiler 15 mm ölçülen lenf nodları izlenmektedir.. Sağ akciğer hilus düzeyinde 48*36*51 mm boyutlarında yumuşak doku dansiteli tm kitle izlenmekte, lezyon sağ pulmoner arter dalına invaze görünümde, üst lob bronşunu daralmakta, üst lob posterior segmentte sekonder lokal konsolüde alan ve buzlu cam dansiteli alanlar vardır. Ayrıca üst lob posterior segmentte en büyüğü 4 mm çapında bir kaç adet nodül, orta lob medial segmentte hilusa bitişik konumda 23*23 mm boyutlarında irregüler spiküle konturlu nodüller ve komşuluğunda parsiyel atelektazi alanları vardır…. salı günü biyopsi istendi hocam sizce kanser mi eğer kanser ise yaklaşık hangi evrededir, ilginize teşekkürler saygılar sunuyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:06 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Bu bulgular bir akciğer kanserini gösteriyor. Tomografi raporundan evre belirlenemez. Daha ileri bilgi isterseniz hazırladığımız evreleme sayfasını okumanız gerekir: http://www.akcigerkanseri.com/evreler/
   Acil şfialar dilerim.

   • Bahadır Nergiz 09:29 de 19 Aralık 2015 - Yanıtla

    Sayın hocam sizce bu boyuttaki bir kitle lokalizasyonu itibarıyla ameliyatla alınabilir mi , hangi teknigi önerirsiniz ?

 85. Emine S. 18:32 de 8 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam merhaba,
  babam 45 yıl sigara içtikten sonra 9 yıl önce sigarayı bıraktı. akciğerle hiçbir sıkıntısı olmamakla birlikte mide problemi yaşıyordu. ağustos ayında öksürdüğünde kan geldiğinde bile mideden şüphelenip endoskopi yaptırdı. tabi süreç farklı gelişti. 19.11.2015 tarihinde akciğer kanseri nedeniyle ameliyat oldu. sol akciğerin tamamı alındı. ses tellerine yakın bölgelerde nodül aldılar. bu nedenle sesi kısıklığı yaşıyoruz.pataloji sonucuna göre 3a evresinde olduğunu öğrendik.
  “pataloji sonuçları sguomoz Hücreli- lokal ileri küçük hücreli dışı akciğer ca -C34.0 ana bronş malign neoplazmı” şeklinde. 6 kür 21 gün arayla kemoterapi programı verildi. 18 aralıkta ilk kemoterapisini alacak. iştahsızlık başladı, ses kısıklığı var bunlar ameliyat sonrası normal süreç midir? kemoterapiden sonra da yayılma olabilir mi? durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?
  teşekkürler..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:26 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Emine Hanım, hastanızın şu andaki durumu hem ses kısıklığı nedeniyle yutmasındaki zorluktan kaynaklanıyor. Eğer genel durumu zayıf olursa kemoterapi alması güç olur. 3A evresinde kemoterapiye rağmen de yayılma olabilir. Yakın takip gerekir. Acil şifalar dilerim.

 86. Cem 18:35 de 7 Aralık 2015 - Yanıtla

  8*6mm kanserın kacıncı evresıdır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:42 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Evreleme işlemi bu kadar basit yapılmıyor ne yazık ki, ilave olarak bir çok bilgi gerekir. Akciğer kanserinde evre nasıl bulunuyor öğrenmek için hazırladığımız http://www.akcigerkanseri.com/evreler/birinci-evre-akciger-kanseri-tedavisi/ sayfasını okuyunuz. Acil şifalar.

  • Senay 22:21 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Merhaba Semih bey ;
   Benim babam 1,5 yıldır akciger kanseri .4.evre lenf bezlerinde noduller vardı ve akcigerinde 2,5 cm büyüklüğünde kist vardi.Kemoterapi aldı. Olumlu sonuç aldk.Ancak şimdi yine canlı, lenf bezlerindeki noduller de büyüme var.Ama akcigerindekinde büyüme yok.En son pet çektirdik. Ancak sonucunda canli olduğu için tekrar kemoterapi dendi.Babam da almak istemiyor.Kendini de iyi hissediyor. Sadece biraz halsizlik var.Kilosu da iyi. Pet sonuçlarını yazıyorum dr bey ne yapmaliyiz? Başka bi tedavi yöntemi var mi ? Pet sonucu: Boyun:Boyunda sol 4-5 düzeyi lenf bezleri ile sol supraklavikular lenf bezlerinde (4.08-6.96) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
   Toraks:Mediastende üst mediasten,bilateral paratrakeal,bilateral hiler , pre ve subkarinal lenf bezlerinde (5.30-6.35) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir.
   Her iki akciğer parankiminde bdlifgin metabolik aktivite artışı olan lezyon saptanmadi.
   Vücudun görüntüleme alanina giren diğer kesimlerinde FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içindedir.Patolojik düzeyde artmış metabolik aktivite tutzn lezyon saptanmamistir.
   Şimdiden teşekkürler. ..

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:03 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

    Şenay Hanım, bu evredeki akciğer kanserlerinde kemoterapi haricinde etkili bir tedavi yöntemi mevcut değil. Hastanın kendisin tedavi için ikna olması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 87. hülya erim 00:54 de 7 Aralık 2015 - Yanıtla

  abim 51 yaşında. kalp hastası. 1 ay önce sol akcigerinde 7 cm lik kitle sağ akcigerınde de irili ufaklı kitleler görüldü.ayrıca akciğerde büzüşme izlendiği yazılıydı. 1 hafta önce de biyopsi alındı.raporunda kitlenin sert olduğu yazılmış. Ancak patoloji sonucunu görmedşk.Kanser olduğunu biliyor.hangi evrede bilmiyoruz.kurtulma şansı ve tedaviye cevap verme durumu ne olabilir. Henüz onkolojiye başvurmadık.hasta tedavi olmak da istemiyor. Zor ikna ettşk.Sigara içiyordu azalttı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:41 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Hülya Hanım, 1 adet 7cm ve bir kaç adet de farklı boyutta kitle olması 4. evreye işaret ederi. Hastanın kanserin cinsine uygun kemoterapi olması ömrün uzaması için faydalı olacaktır. Kemoterapi ağır yan etkiler oluşturursa kesilebilir. Ancak bu genç yaşta kemoterapi almasının uygun olacağını söyleyebilirim. Acil şifalar.

 88. burak 20:50 de 6 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam merhaba babam 67 yaşında gögüs ağrısı sebebi ile doktora başvudu akabinde onjiyo oldu ve ak ciğerinde 7 cm kitle gözlendi 2 defa biyopsi yapılmaya çalışıldı ama kitle aort damarına çok yakın olduğu için başarısız oldu.doktorumuz onkoloğa yönlendirdi onkoloğda 3. evre kanser teşhisi koydu hiç bir yerinde sıçrama yok kitlenin nefes borusuna baskı yaptığını bir an önce tedaviye başlanması gerektiğini söyledi siz ne önerirsiniz hocam ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:35 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   KAnserin hangi hücre türünde olduğu bilinmeden tedavi başlanması uygun değildir. Biyopsi için farklı yöntemler var. Akciğer kanserinde teşhis de tedavi de bu konuda daha donanımlı ve tecrübeli merkezlerde yapılmalıdır. dilerseniz bizim merkezimize dilerseniz araştırmalarınız sonucu bulacağınız başka bir merkeze baş vurun. Acil şifalar dilerim.

 89. serap 14:01 de 5 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam eşim 4. evre akciğer kanseri cok ağrıları var kırmızı recete kullanıyoruz ancak işe yaramıyor son günlerde mide bulantıları çoğaldı yemek yiyemiyor ne yapabiliriz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:24 de 5 Aralık 2015 - Yanıtla

   Bu evrede bahsettiğiniz yakınmalar hemen hemen her hastada görülür. Bu son evre kanser hastalığı durumunda zaman zaman serumla sıvı verilmesi, yatak istirahati ve bakım tedavisi dışında yapılabilecek çok fazla seçenek yok ne yazık ki.

 90. Mesut köse 11:15 de 1 Aralık 2015 - Yanıtla

  Mehaba hocam,benim bi sorum olacaktı.
  Babam bundan 14 ay önce karaciğer nakli oldu,herşey yolundaydı,kontrollerde herşey normaldi. Yalnız son aylarda yorgunluk musallat oldu,Ta ki geçen haftaya kadar.
  Nefes hiç birşey yapmadığı halde alamaz duruma geldi.
  Hastaneye ötürdük ve araştırmalar sonucu üç tane timör buldular,Akciğer ile kalp arasındaki boşlukta. Birtanesi lenflerde veya yanında. Ve akciğere baskı yaptığı için nefes darlığı çekiyorsun diyorlar. İyi veya kötü huylu olup olmadığını haftaya bildirecekler. Biyopsi yapıldı.
  Sizce kötü huylumu,ve kaçıncı evredir,ve ömür süresi aşagı yukarı ne kadar olabilir… Tabiiki Onur’da Alkah bilir ama.. Sizin düşünceleriniz nedir.
  Teşekkür ederim,saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:35 de 1 Aralık 2015 - Yanıtla

   Bu söylediklerinizden size lenf bezlerinin iyi veya kötü huylu olduğunu veya kaçıcı evrede olduğunu ne kadar yaşayacağını söyleyebilmem olanaksız. Biyopsi sonucunuz çıkınca zaten bütün durumlar ortaya konulmuş olacaktır. Şimdi tahminde bulunmanın hiç bir yararı yok. Acil şifalar dilerim.

 91. elif Ataç 17:49 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam babama yaklaşık 1 ay once akciger kanseri teşhisi kondu sol akciger de 6 cm büyüklüğünde yanliz lenf bezlerine yayilmis ve böbrek üstü bezlerinde yayilma ihtimali var şüpheli mr cekilecek bu hastaligin kacinci evresi oluyor ve tedavi süreci nedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:59 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

   Böbrek üstü bezine yayılmışsa bu 4. evre demektir. Sadece lenf bezlerine yayılmışsa bu durumda yayılma olan lenf bezi bölgesine bağlı olarak 3. evre veya daha nadiren 2. evrededir. Acil şifalar dilerim.

 92. Gülşah Kaya 13:15 de 28 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhabalar hocam. Annem Bir süre evvel şiddetli bir enfeksiyon geçirdi ses kısılmaları falan meydana geldi. Mevsimlik astım olabileceğini söyleyip astım ilacı verdiler. Yapılan tetkikler sonrasında akciğerde ve karaciğerde yara olduğu tespit edildi. İlaç başlayıp tekrar tomografi istendi. Yaraların enfeksiyon Kaynaklı ya da kötü huylu olabileceğini söylediler. 2.tomografi sonuçları çıktı ancak ben şehir dışında okuduğum için bana bir bilgi vermiyor aklım kalır diyerek ben raporuna ulaştım yazarları direk size aktaracağım. Bana durumun akıbetini anlatabilir misiniz acaba? Şimdiden teşekkürler.
  Mediastinal vasküler yapıların trase ve kalibrasyonları normaldir.
  Kalp boşlukları normal sınırlardadır.
  Trakea, Karina ile ana broşlar ve dalları açıktır.
  Bilateral hiler büyüğü sağda 12×7 mm boyutlarında olmak üzere lenf nodları izlenmektedir.
  Aksiller bölgelerde patolojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmedi.
  Bilateral plevral yüzeyler normaldir. Plevral effüzyon izlenmedi.
  Sağ akciğer üst lob anterior segmentte 3 mm çapında kalsifiye,sol akciğer üst lob anterior segmentte 3 mm çapında non-kalsifiye nodüller izlenmistir.
  Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 3 mm çapında subplevral nodül izlenmektedir.
  Sol akciğer alt lob süperior segmentte 4 mm çapında,sağ oblik füssürde 6 mm çapında nodüller izlenmistir.
  Sol akciğer alt lob anterobazal segmentte 3 mm çapında nodül izlenmistir.
  Vertebralarda dejeneratif değişiklikler izlenmistir.
  Kesitler dahilinde;karaciğer segment 4/a da 4 mm çapında hipodens lezyon izlenmistir (kist?).

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:15 de 29 Kasım 2015 - Yanıtla

   Akciğerdeki lenf bezlerinde büyüme enfeksiyon işareti. Sigara içmemişse önemli değil. Göğüs hastalıkları tarafından tedavi edilsin.

 93. Gizem 09:15 de 28 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Durumunu tam olarak bilmesemde babam şu an akciğer kanseri. Doktorlar 2. evrede olduğunu söylüyorlar. İki gün sonra ameliyata girecek. Tümör şu an herhangi bir yayılma göstermemiş. Boyutu 4.8 cm. Ameliyatı robot aracılığı ile yaoacaklarını ve ameliyattan sonra kemoterapi göreceğini söylediler. Ancak babam 60 yaşında ve epilepsi hastası. Aynı zamanda da şeker ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarda mevcut. Yazınızı okuduğumda iyileşme oranının çok düşük olduğunu gördüm. Oysa doktorlar çok kolay bir ameliyat olacağını söylüyorlar. Bu epilepsi ve yüksek tansiyon ameliyat sırasında yahut kemoterapi zamanında herhangi bir olumsuzlul meydana getirir mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:13 de 29 Kasım 2015 - Yanıtla

   Yanlış bilginiz var – 2. evredeki akciğer kanserlerinin ameliyat sonrası iyileşme oranının düşük olduğunu söyleyen bir bilgi vermiyorum. Daha dikkatli okumanız gerekir.
   Diğer sorularınızın yanıtlarını ameliyatınızı yapacak doktorlarınız verecektir.

 94. Nur 16:29 de 25 Kasım 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam, ağbim 53 yaşında akciğer kanserine yakalandı sol akciğerin tamamını aldılar, ve 4 kür kemoterapi önerildi. kemoterapinin ilk seansından sonra eve geldi iki saat sonra kalpten beyne pıhtı atti ve sol tarafı felç oldu. şu an fizik tedavi ile destekle yürümeye başladı. ameliyatı temmuz ayında olmuştu, kemoterapide ilk senası eylülün ikisi idi şu anda genel durum olarak iyi, fakat kemoterapiyi felc durumdan dolayı yaptıramadık. çekilen akciger filmleri ve tahlillerinde herhangi kötü bir şey yok şimdilik. sorum ise kemoterapiyi almadığından dolayı nasıl bir yol izlemek gerek? tekrar nüks etme olasılığı nedir? kemoterapi yaptırmak şartmı ?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. sağlıklı günler dilerim herkese….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:15 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

   Hastanızın ameliyat patoloji raporuna göre kanserin evresi belirlenerek bazı kriterler (kanser 5cm’den daha büyük veya kanser lenf bezlerine yayılma yapmış) mevcutsa ameliyat sonrası koruyucu kemoterapi uygulanması gerekir. Bu kemoterapi ile hastda daha sonra oluşabilecek kanser nüksünü önlemek hedeflenir. Ancak bu kemoterapiyi almadığı için kanser nüks eder anlamına gelmez. Hasta bu tedaviyi kaldırabilecek durumda ise bundan dolayı endişe içinde olmayın. Sağlıklı günler dilerim.

 95. Rukiye 14:18 de 25 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam:
  Dedem 2 ay önce nefes darligi sikayetiyle hastaneye basvurdu daha sonra ciğerlerinde su toplamasi olmus cigerlerindeki su dan örnek alinip ayrica biyopsi yapıldı.Biyopside mezotelyama sonucu bulundu.Sonrasinda hastalığın ne kadar yayıldığını görmek için pet testi yapıldı. Pet sonucunda hastaligin akciğer dısına6 yayılmadığı ama ciğere ciddi hasar verildigi zarının tamamen kapladığı tespit edildi.Doktorlar testler sonucunda hastaligin bi tedavisi olmadığı hastanin 2 sene ömrü olacagı gibi bize hic bir umut verilmedi. Şuanda ameliyat veya ilac tedavisi düsünüyorlar ama ameliyatinda cok riskli oldugunu ameliyat olsa bile faydasi oalrak sadece yasam kalitesini yukselttiği en fazla 2 ay daha ömür katar bu riskede girilmeye değmez şeklinde konuşuluyor.Sizi inetrnet yoluyla özgecmisinizi arastirdık bu hastalıkla ilgili olan birikimlerinizden dolayi sizden bilgi almak iatiyoruz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:08 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

   Rukiye hanım, mezotelyoma son derece ciddi bir kanser türüdür. Ne yazık ki bugün tıbbın elinde bu hastalığa kesin çözüm olacak tedavi yöntemleri mevcut değil. Bununla birlikte bazı mezotelyoma hastalarında (EPİTELOİD TİP VE 1. EVREDE OLAN) ameliyat ve kemoterapinin birlikte uygulanması hasta ömrünü bu tedavi uygulanmayanlara göre belirgin şekilde uzatır. Eğer hasta 1. evreyi geçerse ya da mezotelyoam türü sarkomatoid veya mikst tipte ise ameliyatın faydası olmaz. Sadece kemoterapi uygulanır. Ancak bu grupta beklenen yaşam süresi ne yazık ki 1 yıldan az olmaktadır.
   Ameliyat olabilir durumda olmak hasta için ömrünün uzaması için önemli bir şanstır. Ameliyata karar verilmesi için söylediğim şartların olması ve ameliyatının bu hastalık konusunda tecrübesi yüksek bir merkezde gerçekleştirilmesi şarttır. Acil şifalar dilerim.

 96. Aysun 23:45 de 20 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam tekrar hayırlı aksmlar.biz bugün 2 kur olmak uzere kemoya başladık.L3 deki lezyon metastaz mi karar verilemedi.met.ise kemonun ona da iyi gelecegi dusunuldu. Ortopedi hocalari kemik sintigrf ve kemik biyopsisi yapacak. Evre oyle belirlenip tedavi ona göre degisecek.dr.akc.lekelenmesi olarak konustu ilacla ted.var dedi. Moralimiz cok iyi yanetkilerde şimdilik yok. Babam hassastir yıkılır metanetle karsilayamaz.tabiiki iyiligini ve yasamasini istiyoruz yasam sansi derken 5.10 yil gibi seyler duymak istiyor insan .takdir edersiniz. Buradan okuduklarim ve rehberliginiz cok yardimci oldu.Allah razi olsun. Bilgilenmek icin araştırırken direk size danisabilmek büyük bir şans. boyle sitelere.gercekci danisabilecegimiz hocalara ve moral veren yorumlara ihtiyacimiz var.teşekkür ederiz. herkese acil şifalar dilerim..

 97. sibel 00:41 de 20 Kasım 2015 - Yanıtla

  Peki hocam bu kadar ilerlemiş bir kanserde kan tahlillerinde hiç birşey belli olmaz mı? Bu yapılan kan tahlillerinde biseyler çıkar miydi? Ayrıca böyle bir durumda hastanın hiç bir şikayetinin olmaması ve fiziksel olarak gayet sağlıklı olması normal bisey mi? Yanı böyle bir tümör illaki kanser olmak zorunda değildir değil mi ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:29 de 20 Kasım 2015 - Yanıtla

   Daha ileri bilgi için dilerseniz merkezimize başvurabilirsiniz – Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı: 02123043940 / 05321519734.

 98. sibel 14:42 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

  Meraba hocam. Üc gün önce babamın akciğerinde bi yaraya rastlandı ardından bi suru tahlil faln yapildi. Aspartat transominazast. Kreatinin(kan) üre testleri yapıldı ve hpsi normal değerde çıktı başka bi sikayetide yok. Ve doktor şimdi nükleer tıp istedi bununla kesin sonuç belli olacak sanırım ama benim merak ettigm su babamdaki yara ya da tümör 13 cm boyundaymis eğer bunun kanser olma gbi bir durumu varsa bu boyuttaki bir tümörle kanser çok mu ilerlemiş olur sizce mutlaka başka şartlarda vardır bunu belirlemenin fakat kanserin 1. Yada 2. Evresinde bu kadr büyük bi tümörle karşılaşılabilir mi ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:04 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

   Sibel Hanım, 13cm bir tümör son derece ileri evreye işaret ediyor. Biyopsi sonucu ve PET-CT sonucuna göre tedavi planlaması yapılacaktır. Acil şifalar dilerim.

 99. Aysun 01:04 de 18 Kasım 2015 - Yanıtla

  Allah razı olsun hocam. P.tesi tekrar L3 mr cekildi. Kemikteki metastaz? Ve ameliyat karari icin beyin cerrahi ve ortopedi hocalari karar verecek dendi. Agrilari var. Aksam icin laroxyl ve parol aliyor. Bugün de ilacli mr a girecek yine belden. Akc.deki kitle için kalp zarina ve lenflere yakinligi nedeniyle riskli ameliyat, yapilamayabilirmis.Beyin cerrahi ve ortopedi hocalari karar vermesi gerektiğini söylediler.Biran once kemo ve ışına baslamalimiyiz. Evresi ve yaşam Şansı nedir sizce. kendisinin haberi yok. Onkolog mu anlatmali direk nasil tedaviye götürürüz haberi olmadan. Ameliyat sizce de risklimi bu durumda ne yapalim.yonlendirmenize, değerli bilgilerinize gercekten ihtiyacimiz var.simdiden teşekkür ederiz. .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

   Aysun HAnım, ameliyat gerekli mi değil mi ona karar verilmeli. Lenf bezlerine sıçrama varsa ameliyatın çok fadası olmaz. Hastaya bilgi vermeden kemoterapive radyoterapi yaptırmak tabii ki mümkün ama bu doğru yol değil. Hastaya en azından hastalığı hakkında oldukça hassas davranılarak blgi verilmesi her zaman daha iyi sonuç verir. Ne kadar yaşar soruları buradan yanıtlanamaz. Acil şifalar dilerim.

 100. Aysun 14:37 de 16 Kasım 2015 - Yanıtla

  Halsizlik ayaklar ve bacaklarda ödem. Agri Parmaklarda şişlik şikayeti ile dr.a giden Babamin akc.grf.inde kitle görüldü. Bt ile biyopsi alindi.adenokarsinom cikti.beyin mr ve tum vucut bt cekildi.pet bt yapildi .sonuç su degerlendirimisiniz ne evrede tedavi ne olmali…sol akc.de hipermetabolik kitle lezyonu.sag akc.de milimetrik nodul.mediastanal ve sol hiler hafif hipermetabolik lenf nodlari.L3 vertebrada hiper metabolik likit lezyon mevcuttur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:21 de 16 Kasım 2015 - Yanıtla

   Aysın Hanım, burada lenf bezleri ve omurgaya yayılma yapmış bir akciğer kanseri söz konusu. Hastanın genel durumu uygunsa kemoterapi ve eş zamanlı radyoterapi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 101. ugur 20:46 de 10 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam Hayırlı Akşamlar diliyorum.babama yaklaşık 1 ay önce akciğer kanseri teşhisi konuldu.Önce radyoterapi demişlerdi sonra hocalarımız kemoterapiye karar kıldılar. Ankaraki doktorumuz hastalığın ikinci evresinde olduğunu söyledi.babamın hastalığı kaçıncı evre olduğunu bilmiyorum.ve tedaviden yanıt alabilecek miyiz?Raporda yazılanları sizinle paylaşmak istiyorum
  SITOMORFOLOJİ Kitle ve subrakinal lenf nodu kayıtlı yaymalarda tümorel gelişim izlenmektedir… Sellüler nitelikli yaymalarda kanamalı zeminde izole diskoheziv hücreler halinde veya küçük kümelenmeler,tübüler yapılar oluşturan monoton tümöral infiltrasyon izlenmektedir. Tümörü küçük yuvarlak nükleuslu,küçük nükleollü ve nispeten geniş sitoplazmalı atipik epitelyal hücreler oluşturmaktadır.Bazı hücreler plazmasitoid görünmektedir…. HÜCRE BLOĞU Kesitlerde fibrin içine dökülmüş izole hücreler ve ya küçük tabakalar halinde monoton küçük yuvarlak nükleuslu epitelyal tümör izlenmektedir… SİTOPATOLOJİK TANI MALİGNİTE YÖNÜNDEN POZİTİF, Subkarinal lenf nodu ve kitle kayıtlı EBUS İİAB yaymaları ve hücre bloğu….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:38 de 11 Kasım 2015 - Yanıtla

   Uğur Bey, burada subkarinal lenf nodunda metastaz olması sebebiyle 3. evrede bir kanser söz konusu. Bizim rutin tedavi protokolümüz hastanın genel durumu uygunsa eş zamanlı kemoterapi ve radyoterapi şeklindedir. Tedaviden yanıt alma olasılığınız tümörün cinsi ile de ilgili – ancak patoloji raporunda bu ortaya konulmamış. Acil şifalar diliyorum.

 102. nurullah ceylan 16:53 de 10 Kasım 2015 - Yanıtla

  hocam babam 65 yaşında 50 yıl sigara içti ekim 2015 başlarında göğüs ağrısı şikayeti vardı özellikle yürürken sanki nodül şişiyor ağrı yapıyodu bronoskopi yaptık ve pet ct yaptık diğer organlar temiz ama akciğerde 2 cm bir nodül var birde 21 mm lik lenflerde suv max 6.8 yazıyor babam için neler yapabilirim babam için uygun hastane arıyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:34 de 11 Kasım 2015 - Yanıtla

   Nurullah Bey, bunun bir akciğer kanseri olma ihtimali son derece yüksek. Lenf bezindeki büyüme ve PET’deki tutulum bunun lenf bezinde bir metastaz olduğunu düşündürüyor. Lenf bezi biyopsisi sonucu sadece tek lenf bezinde metastaz varsa ameliyatla çıkartılabilir, daha fazla metastaz varsa önce kemoterapi ve radyoterapi yapılıp sonra ameliyat için yeniden değerlendirme yapılmalı.
   Tedaviniz için tarafımıza başvurmak isterseniz yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefonlardan arayarak randevu alabilirsiniz.
   Acil şifalar diliyorum.

 103. muhubbet 11:40 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam merhabalar babamın geçen hafta akciğer kanseri olduğunu öğrendik lenf bezlerine yayılmış kötü huylu iki ciğerinde de mevcut pet bt si yapıldı doktor kemoterapi yapicaz dedi kurtulma şansı nedir kimi zaman iyi kimi zaman oksuruklere tutuluyo biz bu evrede ne yapalım neler yemeli neleri yapmamali şimdiden yanıtınız için tesekkur ederim hocam doktorlar direk yüzüne söylüyor moral sıfır babamda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:32 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

   Burada akciğer kanserinin hangi türü olduğu da önemli. Her 2 akciğerde olması sebebiyle bu 4. evrede bir hastalığı gösteriyor. Ameliyat bu evrede uygulanmaz. Hücre tipi ve kemoterapiye hastanın vereceği yanıta göre tedavi şansı belirlenecek. Beslenme konusunda tedavinizi yapacak onkoloğunuz size bilgi verecektir. Acil şifalar diliyorum.

 104. Sirzat AYDiN 21:09 de 3 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hoca ben dış teknisyeniyim rutin olarak iki senede bir akciğer röntgeni çektirilip meslek hastalıkları has.gonderiliyor en son 6ay önce çekildi radyoloji uz. Nodul gördüğünü söyledi hala Istanbulda haber yok ben de tekrar dev.has.tomografi çektiğim sonucu size gönderiyorum ilk defa tomografi çekildi
  Daha önceki yıllara ait hiç bir verim yok.42 yaşındayım 3 sene önce sigarayı bıraktım. Saygılar

  Bulgular her iki akciğer özellikle üst loblarda kısmen alt loblarda milimetre alveolar Nodul infiltrasyonlar mevcuttur. Tüberküloz pnomonisi yönünden olgu değerlendirmeliyiz
  Mediastende prevaskulet alanda retrokaval Karina ve aortapulmoner pencerede izlenebilecek 10mm den büyük Multipl lenf nodlari mevcuttur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:31 de 4 Kasım 2015 - Yanıtla

   Sayın Aydın, bu BT raporuna göre konuda uzman olan bir sağlık merkezine başvurmanız gerekir. Tüberküloz düşünülmüş. Lenf nodlarında da büyüme görülüyor. Teşhis için bazı ilave tetler gerekiyor. Merkezimize başvurmak isterseniz yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321510734 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 105. Büşra kılıç 15:47 de 23 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam.Babam dün göğüs tomografisi çekindi ve akciğerinde 3 tane leke görüldü.8 ay önce cekindiği röntgende böyle birşey yoktu.7 yıl önce de tüberküloz geçirmişti doktorlar kanserden şüphelendiklerini söylüyorlar kanser midir yoksa başka birşey olabilir mi ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:12 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

   Büşra Hanım filmleri görmeden bir yorum yapabilmem olanaksız. Merkezimize (Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı) baş vurmak isterseniz bölüm yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz.
   Acil şifalar diliyorum.

 106. Cennet gözlüm 19:00 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

  Danışmak / sormak istedikleriniz…hocam kardeşim 29 yaşında hayatında sigara kullanmadı ak ciğer ameliyatı oldu leke olduğu ıçın temızlendı ama yine oluştu şuan hastanede yatıyor öksürek nefes darlığı var yıne amelıyat olma ihtimali var doktorlar kanserden şühpelenıyor ak ciğer kanseri olabilirmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:53 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

   Cennet Hanım, hastanızın ilk ameliyatına ait patoloji raporunu benimle paylaşırsanız daha ayrıntılı bilgi verebilirim.

 107. polat ıbıs 12:58 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

  Merhabalar hocam kocaelıden yazıyorum sızlerı babam tam 12 ay once akcıger kanserı nedenıyle amelıyat edıldı tumor merkezı yerlesımlıydı ve amelıyt rısklı olmasına ragmen sag akcıgerın tamamı alındı amelıyattan sonra hava kacagı falan derken 1 ay kadar hastanede kaldı daha sonra 5 kur kemoterapı ve ardından 28 gun ısın tedavısı aldı bu arada t4 n2 m0 15 gun once cekılen pette sanırım 4L ve sol akcıger alt lopda tam belırgın olmamakla bırlıkte yanı enfeksıyon anlamında falan metastaz kuskusu uyandırmaktadır dıyo bt de onkolojı doktorumuza sordugumuzda pet ın hastalık dısı bır.pet ısından kaynaklı bır durum makına atlamamak ıcın yazar endıselencek bısıyın olmadıgını gecıcı bıseyın oldugunu soyluyor sızce budurum tehlıkelımı babam cok cok ıyı hıcbır sıkıntısı yok comak parmak vardı onlar bıle tek tek yenıden cıktı barız bellıydı cıkarken tabı tam anlmıyla duzelmedı tabı eger hacam gorup kontrol ve muayene etmek ıstersenız getırebılırım tekrar dıle getırmek ısterım babam suan cok ıyı yemesıne kadar mukemmel hatta 6 kılo aldı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:48 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

   Polat Bey, lütfen filmleriniz ile birlikte merkezimize baş vurunuz. Değerlendirmeyi bu şekilde yapmak her zaman daha sağlıklıdır. Buradan sadece basit yorumlar yapabiliyoruz. Yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 108. Gürsel 23:44 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam merabalar. Ben yaklaşık olarak 6 – 7 önce kanlı balgam şikayetiyle doktora başvurdum, herhangi birşey bulamadılar(kbb) dahil.zaman zaman kanlı balgam devam ediyor.geçenyıl gögüs hastalıklarına gittim bt çektirdim, patolojik olmayan, nodül var (4 mm) denildi.herhangi bir tedaviye gerek görülmedi, sadece sigarayı bırakmam istendi. Genel sağlık durumum çok iyi tansiyon haricinde hiçbir şikayetim yok ,onuda ilaçlarla kontrol altında tutuyorum.sadece çok küçükken zatürrüe benzeri ateşli bir hastalık geçirmişim. Sesimde,iştahımda herhangi bir değişiklik yok, kendimi çok iyihissediyorum. Bu balgam gelmesi düşündürüyor, düşüncelerinizi belirtirseniz çok memnun olurum, saygılar.(yaşım 55)

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:00 de 21 Ekim 2015 - Yanıtla

   Gürsel Bey, bu bulgular bir kanseri düşündürmüyor. Sigarayı bırakmış olmanız önemli. Ancak en az 15 yıl süreyle yılda 1 kez tarama amaçlı BT çekilerek bir kanser gelişip gelişmediği kontrol edilmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

 109. Faruk 00:01 de 17 Ekim 2015 - Yanıtla

  Danışmak / sormak istedikleriniz…hocam benim babam akciğerinde kitle olduğunu ameliyat esnasında parça alınıp patolojiye gönderildi patoloji temiz deyip kitle temizlenmeden doktor yarayı kapadı babamı istanbula götürdük burdaki parça tekrardan patoloji yapıldı bu defada kanser olduğu raporlandı tekrar ameliyat olması lazım ama doktorlar riskli olduğu için yapmadı şimdi kanser beyine attı kemoterapide ışında önerilmedi neden ilk epikrz raporunda patolojide çelişki diyor bu normalmi sizce teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:43 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

   Faruk Bey, ameliyat sırasında yapılan patoloji incelemesi hızlı olduğu için %3 olasılıkla hatalı olabiliyor. Acil şifalar dilerim.

 110. gamze 17:41 de 12 Ekim 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam,
  babam 57 yasında 3 yıl önce küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı kondu. 6 kür kemoterapi ve radyoterapi sonrasında akciğerdeki tümörün yokolduğu bilgisini aldık. Arkasından beyinde 1cm’den daha küçük bir metastaz saptandı ve gamma knife ile tedavi oldu. yaklaşık 1 yıl kadar sadece kontrol yapıldı. 3 yılın sonunda kontrol sırasında karaciğerde bir oluşum gözlendi ve genel anlamda kontrol etmek için pet çekilmesi istendi. bugün pet sonucunu aldık akciğer ve karaciğerde parlamalar gözlenmiş ve acil kemoterapi tedavisine başlamak istiyor doktorumuz. ayrıca tedavinin başından beri herhangi bir evreleme ile ilgili bilgi almadık. kendi durumu oldukça iyi, işine ve normal yaşantısına devam ediyor. Hatta kemoterapi ve tedaviler sonrasında kendisini eskisinden daha sağlıklı hissettiğini söylüyor. en ufak bir baş ağrısı ya da halsizlik gibi herhangi bir şikayeti yok. tekrardan kemoterapi tedavisi sizce de uygun mudur? bu hastalığın tekrardan yenebilmek ve nüksetmesini önlemek mümkün mü? hastalık tekrardan nüks edip kemoterapiye direnç gösterir mi? sizden önerilerinizi bekliyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:10 de 26 Kasım 2015 - Yanıtla

   Gamze Hanım, küçük hücreli akciğer kanserinin tedaviyle 3 yıl hayatta kalmak son derece sevindirici bir durumdur. Bu durumda kemoterapiye iyi yanıt verdiği anlaşılıyor. Mutlaka yeniden kemoterapi uygulanıp yeni oluşan tümörler de tedavi edilmelidir. Acil şifalar.

 111. Ayşe 17:28 de 3 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba annem 59 yaşında 30 yıl evvel zehirli dış guvatr ameliyatı geçirdi… ve bundan 50 gün önce kolunda yırtık oldundan ameliyat olmak için gögüs filmi çektirdiğinde ciğerde 113×70 kitlesel lezyon olduğu için kolnoskopi ve beyin mr çekildi ve sonuçları temiz çıktı ancak kanserin 3 evresi olduğundan gittiğimiz hastane bize radyoterapi ve kemoterapi yaptırmamızı önerdi ancak biz başka bir dr gittiğimizde bogazdaki lenf bezleri ve cigerdeki bezelerin iyi veta kötü huylu olup olmadığına bakıp ameliyat etmek isterim dedi… ne yapmamız lazım annem hiç sigara kullanmadı şeker, tansiyon, kalp ve kemik taramasında herhangi bir sıkıntı yok hepsi çok iyi cevaplarsanız sevinirim annemin sonucu ne olur kurtulabilirmi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:23 de 4 Ekim 2015 - Yanıtla

   Ayşe hanım PET-BT’de lenf bezlerinin tutulup tutulmadığına bakarak lenf bezlerinden biyopsi, ameliyat veya diğer tedavi yöntemlerine karar verilmelidir. Eğer PET’de belirgin ve büyük lenf bezleri varsa örnek almak dahi gerekmez. Eğer küçük ve sadece şüpheli lenf bezleri varsa önce lenf bezlerinden biyopsi yapılıp metastaz yoka ameliyat edilmesi uygun olur. Filmleriniz görmeden kesin yorum yapmam olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 112. mehmet ceviz 19:52 de 29 Eylül 2015 - Yanıtla

  doktor bey cevabınız için şimdiden teşekür ederim benim sorum bundan 6 ay önce akciğer tomoğrofisi çektirdimsağ akciğer orta lopta 10 mm pulmner nodül izlendi ilk tomgrafiden 3 ay sonra başka bir hastanede çektirdim 9mm nodül izlendi aradan üç ay geçti yeni tekrar 10 mm izlendi nodül için düzgün konturlu nodüler oluşum izlendi yazmışlar bir üncekide pulmuner yazılmış farkı ney ayrıca en son çektirdiğim tomoğrofide pratrekeal alanda 10 mm çapında bir kaç adet LAP izlenmektedir yazılmış lap nedir bu lap için ne yapmamı önerirsiniz 59 yaşındayım şeker tansiyon ve astım hastasıyım siğara kullanmıyorum geçmişte pasif içiciydim ayrıca 10 mm bir akciğer nodülü nekadar sürede hangi oranda büyür yane 10 mm nodül 6 ay sonra kaç mm olabilir teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:07 de 30 Eylül 2015 - Yanıtla

   Mehmet bey, pulmoner akciğer demektir. Pulmoner nodül akciğer nodülü anlamına gelir. Sigara içmeyen bir kişide akciğerde görülen düzgün sınırlı 10mm nodül özellikle 6 ay içerisinde büyümemişse bu geçirilmiş bir enfeksiyonun kalıntısı olarak yorumlanır. Bu nodülde büyüme beklemiyoruz. Sağlıklı günler diliyorum.

 113. yasemin yılmaz 12:12 de 15 Eylül 2015 - Yanıtla

  sayın hocam babamı ameliyat icin actılar akciğerin üzerinde toplu iğne ucu kadat tümerler kaplamış ondan ameliyat yapamadık geri kapattık dediler.umudumuz kalmadı.daha önce bize sağ alt lopda 1 tane bide lenfde var ameliyatla yüzde 95 le kurtulur dediler.hatta babama bile söylemiş.amca ameliyatla kurtulursun dediler.şimdi sorduğumuzda bazı lezyonları pet görmüyor diyorlar.cok caresizis napcamızı bilmiyoruz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:13 de 16 Eylül 2015 - Yanıtla

   Yasemin hanım, ameliyat sırasında görülmüş olan durumlara göre hastanıza yoğun bir kemoterapi uygulanması gerekecek. Umarım bundan fayda görür. Acil şifalar dilerim.

 114. ahmet 20:29 de 13 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhaba.hocam geçen sefer yazdim bana kanserden suphelendinizi, patoloji sonuçları geldiğinde doktor ameliyat en iyi çözüm dedi hastamız ameliyat oldu akciğeri n yarısı alındı şu an ses kisikligi oluştu tesekkurler

 115. yasemin yılmaz 20:04 de 12 Eylül 2015 - Yanıtla

  hacam mrb.babama adenokarsinom teşhisi koydular.pet sonucunda sağ alt loopda 2.5 cm ve sağ hilerde 11mm boyutunda lenf nodu bulundu.başka organlara metaztas yapmamış.ameliyat dediler.ameliyat olmazsa 20 ay yaşar dedi doktor.ikinci evreye yeni geçmiş dedi.ameliyat kesin cözümmü.tekrar nüksedermi.bide etrafdan bıcak değerse kötü olur diyorlar bu doğrumu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:01 de 13 Eylül 2015 - Yanıtla

   Yasemin hanım önce şu “etraftan” bıçak değerse yayılır diyenlerin mesleklerini bilmek isterdim. Acaba kaçı tıp fakültesi mezunudur? Ya da kaçı üniversite mezunudur? Ya da kaç tanes,i sağlık çalışanıdır? Ya da kaç tanesi daha önce akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olmuş hasta görmüştür? Eğer bunlara gerçekten olumlu yanıtlar verirseniz lütfen o “etraftan” kişilerin öğütlerini dinleyiniz. Ben de bizden bilgi ve yardım ihtiyacı olan hasta ve hasta yakınlarına zaman ayırayım. Lütfen bu tür şeylere kulak asmayın. Bu web sitesinde bu sorduğunuz soruların tamamının yanıtları var ama ben size tekra edeyim: 2. evrede ameliyat olmayan hastaların 2 yıldan daha uzun süre yaşama şansları ne yazık ki yüksek değildir. Ameliyat edilenlerin ise %50’si yani yarısı 5 yıl ve daha uzun süre hayatta olurlar ve akciğer kanserinden kurtulurlar. Doktorlarınızın önerilerini dinleyin. Mümkünse kapalı ameliyat (Torakoskopi-VATS) tercih edilmelidir. Babanıza acil şifalar diliyorum.

 116. Tuğçe 00:54 de 26 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Iyi çalışmalar hocam. Babam 49 yaşında ses kısıklığı nedeniyle doktora gitti ve küçük hücreleri akciğer kanseri tanisina saptandi. 11 cm di 4 kür kemoterapi sonucunda 4 cme düştü. Doktorlar suan işin tedavisine başladı 33 gün akciğere bittikten sonra 33 gun beyne uygulanacak. Şuan beyine metastaz görülmedi kemiktede yok. Sizce iyilesme olasiligi nedir ve Niçin beyne uygulaniyor ? Bilgileriniz için simdiden teşekkürler.. Sağlıklı günler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:47 de 27 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Tuğçe hanım, küçük hücreli akciğer kanseri kemoterapiye çok iyi yanıt verir ancak ne yazık ki bir süre sonra direnç gelişmesi ve hastalığın nüks etmesi nadir değildir. Henüz tümör tam olarak kaybolmamış, 4cm’e küçülmüş. Bu iyi bir durum ama tam kaybolma olmadığından yeniden büyümesi kaçınılmazdır. Kemoterapi küçük hücreli akciğer kanserlerinde hastanın ömrünü belirgin şekilde uzatır. Beyinde metastaz olmadığı halde küçük hücreli akciğer kanserli tüm hastalara koruyucu beyin ışınlaması yapılarak metastazların oluşmamasına gayret edilir. Buradan siz hasta yakınları ile hastalıklar hakkındaki tüm gerçekleri bilmeniz için bilimsel verileri ve yaklaşık 30 yıllık kişisel akciğer kanseri deneyimlerimi paylaşıyorum. Bu durumda hasta yakınları olarak daha ümit verici şeyleri duymak istediğinize eminim. Aynı duyguları ben de yakınlarım hasta olunca yaşıyorum. Diğer yandan sizlere gerçek olmayan ümitleri vermek yerine doğruları söylemek ZORUNDAYIM. Bu durumu hastanın kendisine daha farklı ifade ederiz ama hasta yakınlarının hastalığın geleceği hakkında doğru bilgileri net olarak öğrenmeleri gerekiyor. Acil şifalar diliyorum.

 117. Ali taşkın 01:36 de 24 Ağustos 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam babam akciğer kanseri olduğunu öğrendikbronskopi biyopsi cd pet çekimi yapıdı ped sonucu açıklanmadı henüz.ama kalbe ve beyne sıçramamış , babamda ses kısıklığı ve ayaklarında ve kokunda ödem oluştu. Sol tarafta olduğu için ameliyat olmaz lobu alamayız dedi doktor yoksa 3. Evrede olluğu için mi böyle dedi kemoterapiye başlanacak bu hafta ses kısıklığı ve ödem için ne yapabiliriz hocam ? Ve lenf bezlerine sıçramışmıdır hocam ? Ve 3. Evrede ise hayatta kalma süresi ve olsaılığı nedir hocam şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 05:55 de 24 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Ali bey, akciğer kanseri ses kısıklığı ile ortaya çıkmışsa mutlaka lenf bezlerine sıçramıştır. Bu hastalarda ameliyatın hiç faydası olmaz. Kemoterapi ve radyoterapi ile yaşam süresi uzatılmaya gayret edilir. Ses kısıklığı bir süre sonra su içerken öksürmeye ve nefes darlığına da sebep olacaktır. Bu evrede yaşam süresini vermek için hastanın bir çok değerinin görülmesi gerekir. Ancak 3. evrede ve ses kısklığı ile ortaya çıkan bir akciğer kanserinde 2 yılı aşan hayatta kalma ne yazık ki çok sık görülmez. Geçmiş olsun dileklerimle

 118. yasemin kılıç 15:02 de 19 Ağustos 2015 - Yanıtla

  merhabalar, babamın akciğerinde 8 cm lik tümör vardı, bütün tahliller yapıldı (PET CD ,biyopsi,bronoskopi..) bronoskopinin sonucunda küçük hücre dışı kanser yazıyordu , hiç bir yerinde sıçrama yok sadece lenf bezlerinde leke bulundu oradan parça alındı parça sonucunda kötü bir şey olmadığı sadece sigaranın vermiş olduğu kalıntıların lekesi olarak adlandırıldı. en son akciğerlerinde ki tümörü çıkarmak için açık ameliyat oldu ,10 cm aldılar ki hepsini temizleyelim diye…sonra o parça patolojiye gitti. patoloji sonucunda kemoterapi gözüktü,doktora neden kemoterapi diye sorduğumuz zaman parça 8 cm olduğu için kemoterapiye girmesi lazım bu böyledir dedi içimiz daha rahat olur dedi küçük olsaydı gerek yoktu dedi…ama kanser değil dedi…. buna açıklama getirir misiniz ? kemoterapi kanser olana uygulanmıyor mu ya da ortada şüphe kalmaması için mi uygulayacaklar?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:53 de 21 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Yasemin hanım bu bir kanser olmasaydı kemoterapi gerekmezdi. Patoloji sonucunu buradan yazarsanız değerlendirebilirim. Geçmiş olsun dileklerimle.

 119. Bengu 15:46 de 11 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Benim dayim akciger kanseri. Son aldigimiz bilgilere gore kanser mideye yayilmis durumda. Dayimin iyilesme orani nedir ve tedavi surecinde nasil bir yol izlemelidir ?

  • Semih Halezeroğlu 13:23 de 14 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Bengu hanım, akciğer kanseri mideye yayılma yapmaz. Eğer başka bir oragana yayılma yapmışsa bu hastalığın 4. yani son evresine geldiğini gösterir. 4. evredeki akciğer kanserlerinde tam olarak iyileşme oranı %5’in altındadır. Eğer midede çıkan kanser akciğer kanserinin yayılması değil de midede ortaya çıkan yeni bir kanserse bu durumda ayrı yorum gerekir. Acil şifalar dilerim.

 120. Damla Yersel 21:26 de 10 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam merhabalar annem yaklaşık aktif olarak 15 yıldır sigara kullanıyordu.15 gündür bıraktı ama biz kontrol amaçlı dahiliye birimine gidip ilgili hekimden akciğer röntgeni istedik sonuçları götürdüğümüzde doktor anneme akciğerleriniz iyi durumda değil dedi .Bende bu açıklamanın üzerine yani akciğer kanseri riski olabilir mi dedim olabilirde olmayabilir de diye bir yanıt aldım.Belirli bir teşhis konulmamasına rağmen sadece röntgene bakarak kanser teşhisi konulabilir mi?

  • Semih Halezeroğlu 13:21 de 14 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Damla hanım, akciğer grafilerinde sadece şüpheli durum tespit edilir. Akciğer kanseri teşhisi için ayrıntılı toraks bilgisayarlı tomografisi (BT) gerekir.

 121. Fatih 06:41 de 1 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Babama 4 ay once akciger kanseri teshisi kondu. Capi 9 cmm civarindaydi 4 kur kemoterapi ve 6 hafta radyoterapi uygulandi. Bu asamadan sonra tekrar tomografi cekildi ve kanserli hucre capinin 4.6 cm ye dustugu goruldu. Ancak tedavinin yan etkileri babami cok fazla etkilemekte ve 2 defa kriz gecirdi doktora goturdugumuzde saglikli hucrelerinde oldugunu ve kan degerlerinin cok dustugunu solediler. Bununla birlikte asiri istah kaybi kabizlik ayakta duramama fazla kilo kaybi soz konusu. Bu durumda ne yapmamizi onerirsiniz.

  • Semih Halezeroğlu 22:51 de 1 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Akciğer kanseri için uygulanan kemoterapi ve radyoterapi kolay değildir. Hastada söylediğiniz yakınmaları oluşturabilir. Hastanızdaki tümör çapı yarıya inse de devam ediyor. Belki vücudun diğer taraflarına yayılma (metastaz) olması nedeniyle de söylediğiniz yakınmalar oluyor olabilir. Bunun için onkoloğunuz ayrıntılı olarak incelemeler yapacaktır. Acil şifalar dilerim.

 122. sevda aday 21:21 de 23 Temmuz 2015 - Yanıtla

  Babamin akcigerinde 2cm kitle var biyopsi yapildi akciger kanseri dediler karacigerindede 2cm lik bi leke farkettiler ksnsermi yoksa baska biseymi net degil biyopsi yapamiyorlar riskli diyorlar karacigere atmissa 4.evre diyorlar ama babamin butun tahlilleri temiz normal cikiyor ne olacak bilemiyoruz yarin doktorlar toplanip tedaviye karar verecekldrmis biz kemoterapi istemiyoruz 4.evrede butun tahlil ve emar temiz cikar mi normalmi bu cevap vdrirseniz sevinirim

  • Semih Halezeroğlu 12:57 de 24 Temmuz 2015 - Yanıtla

   Karaciğerdeki lezyonun metastaz mı değil mi olduğunu anlamak için PET-CT’de bu lezyondaki tutulum derecesi önemlidir. Ayrıca, üst batın MR’ı ile karaciğerdeki lezyonun metastaz olup olmadığı yüksek oranda belli olur. Biyopsi her hastada gerekmez. Biyopsi ancak PET ve MR ile karar verilemeyen durumlarda gerekir ki bu da hastaların ancak %10’unda olacak bir şeydir. 4. evre olunca kan tahlillerinde belirgin bir bozulma olması şart değildir.
   Acil şifalar dilerim.

 123. gülay 13:37 de 17 Temmuz 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi günler merhaba. pulmoner trunkus, her iki ana pulmoner arter ve lober segmental subsegmental subsegmental dalları açık olup damar genişlikleri ve damar duvar kalınlıkları normaldir.,pulmoner tromboemboli ile uyumlu vasküler lümen içi dolum defekti izlenmemektedir. Assenden aortada 5 cm çapa ulaşan fuziform anevrizmatik dilatasyon izlendi. Arkus ve torakal inen aorta çapı, damar duvar kalınlıkları ve konturları normaldir. Anevrizmatik dilatasyon veya diseksiyon izlenmemiştir. Kalp boyutu ve kalp kompartmanları normaldir. Trakea ve ana bronşlar açıktır. Mediastende kısa çapı 1cmyi geçmeyen boyutlarda multiple lenf nodları izlendi. Kesitler akçiğer parankim penceresi ile birlikte değerlendirildiğinde, Sol üst lob posterior segmentte kalın duvarlı yaklaşık 4-4-5 cm çapında kaviter lezyon çevresinde parankimde konsolüde ve buzlucam dansitesinde infiltratif değişiklikler mevcuttur. Sağ üst lob anterior segmentle fokal buzlucam görünümü, orta lob medial segmentte nonspesifik mikro nodül formasyonu izlenmektedir sağ alt lob mediobazal segmentte minimal sekel bant dansite artımı izlenmektedir. Hocam bunlar babamın sonuçları. Akçiğer kanseri olduğunu söylediler biyopsi yapılacak durum nedir ?ve kaçıncı evredir yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar cevabınızı bekliyorum

  • Semih Halezeroğlu 21:18 de 17 Temmuz 2015 - Yanıtla

   Sadece BT raporu ile ne kanser olduğu ne de hangi evrede olduğu kesin olarak söylenemez. Önce biyopsi ve PET (tüm vücudun taranması) sonuçları görülmelidir. Bunlara göre kanser midir, ve kanser ise hangi evrededir anlaşılabilir. Acil şifalar.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın