Akciğer Kanseri Evreleri

/Akciğer Kanseri Evreleri
Akciğer Kanseri Evreleri2019-01-03T13:31:17+00:00

AKCİĞER KANSERİ EVRELERİ

Akciğer kanseri 4 evreden oluşur. Aşağıdaki resimlerde bu evrelere ait özet bilgileri bulabilirsiniz. Resimler üzerine tıklayarak ilgili evre hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

42 Comments

 1. Serap 18:53 de 1 Ocak 2019 - Yanıtla

  18FDG PET (POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİ ) RAPORU

  TANI-ÖNTANI-ENDİKASYON : ICD 10 Kodu: C 34 akciğer ca tanı

  TEKNİK PROSEDÜR-GÖRÜNTÜLEME
  BULGULAR
  Baş boyun taramada; patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.
  Her iki supraklaviküler, aksiller alanlarda FDG dağılım fizyolojik sınırlardadır.
  Toraks taramada; sağ infrahiler mesafede, alt lob bronşunu çevreleyen 37×33 mm kalınlığında hipermetabolik kitle (SUV 12-16). Mediastende patolojik FDG tutulumu gösteren lenf nodu saptanmamıştır. Sol akciğer parankim alanında FDG dağılım fizyolojik sınırlardadır.
  Batın taramada; karaciğer normale nazaran büyümüş kraniokaudal uzunluğu 18 cm dir. Parankimde FDG dağılım fizyolojik sınırlardadır. Dalak normal büyüklüktedir. Parankimde FDG dağılım fizyolojik sınırlardadır. Pankreas, mide, her iki böbrek, her iki sürrenal, aort, paraaortik lenf nodlarına uyan sahalarda patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.
  Pelvik taramada; patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.
  İskelet Sistemi taramasında; dejeneratif değişikliklere bağlı düşük yoğunlukta FDG tutulumları dikkati çekmiştir.
  SONUÇ
  Sol infrahiler mesafede alt lob bronşunu çevreleyen hipermetabolik yapı (primer TM ?).

  Tüm vücut Pet Ct’nin tomografik datası

  BULGULAR

  Kranial seride nöral parankim yoğunluğu tabiidir.

  Farengeal tonsillerde hipertrofi ve kalsifik depozitler görülmüştür.

  Tiroid gland volüm, dansitesi tabiidir.

  Servikal zincirlerde patolojik boyutlu lenf nodu izlenmemektedir.

  Mediastende sağ, sol paratrakeal, subsantimetrik lenf nodları mevcuttur.

  Sol infrahiler mesafede alt lob bronşunu çevreleyen, takriben 3.5 cm boyutlu yumuşak doku kitlesi izlenmiş, alt lobda kitle distaline uygunluk gösteren, atelektatik konsolidasyonlar ve buna bağlı volüm kaybı mevcuttur. Az miktarda plevral effüzyon , plevra yapraklarında hafif diffüz kalınlaşma izlenmektedir.

  Kalp büyüklüğü tabiidir.

  Karaciğer kraniokaudal boyutu 18 cm ölçülmüştür (hepatomegali ). Parankimde fokal yoğunluk değişimi saptanmadı. Dalak normal form büyüklük, dansitededir.

  Pankreasa ait yoğunluk değişimi izlenmemektedir.

  Sürrenaller formedir. Kitlesel yoğunluk saptanmamıştır.

  Böbreklerin yeri şekli, büyüklüğü tabiidir. Sol böbrek üst zonda egzofitik kortikal 4 cm boyutlu kist görülmüştür.

  Paraaortakaval alanda patolojik boyutlu lenf nodu saptanmadı.

  Sliding tipte gastroözefagial herni izlenmektedir.

  Gastrik duvar kalınlıklarının antrumda daha belirgin olmak üzere hafif diffüz arttığı görülmüştür.

  Abdominal aorta ve iliak arterlerde cidar kalsifikasyonları mevcuttur.

  İntestinal anslara ait özellik tespit edilmedi.

  Mesane duvar kalınlığında minimal diffüz artış izlenmektedir.

  Prostat boyutalrında ileri artış mevcuttur. Transvers çapı 5.9 cm ölçülmüştür. Konturları düzenlidir.

  Bilateral inguinal bölgede intestinal ansların da eşlik ettiği herniasyonlar izlenmektedir.

  Bilateral varikosel ve hidrosel izlenmektedir.

  Kemik strüktürde yaş ile uyumlu porotik dejeneratif değişiklikler, L5-S1 disk yüksekliğinde kayıp, diskte dejenerasyon görülmüştür.

  Vertebra korpuslarında yer yer hemanjiom formasyonları izlenmektedir. Sekonder tutulum lehine bulgu saptanmamıştır.

  Saygılarımla; hocam tedavi yontemi nedir birde

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:45 de 2 Ocak 2019 - Yanıtla

   Sadece rapor üzerinden bir değerlendirme yapılması hatalı olur. Hastanız hakkında bilgi vermelisiniz. Sol akciğerde kanser şüpheli lezyon mevcut. Vücudun diğer yerlerine yayılmamış. Kapalı ameliyat için hastanın genel durumunun değerlendirilmesi uygun olur.

 2. Barış 18:44 de 13 Nisan 2017 - Yanıtla

  Iyi günler kolay gelsin hocam
  Annem küçük hücreli dışı akciger kanseri (adenokarsinom)
  Ilk cekilen pet sonucu su sekildedir:
  Sag akciger lob anterior segmentte periferik yerlesimli aksiyel kesitlerde en genis yerinde 2.5×1.5cm boyutlarinda olculen sinirli öncelikle malignite lehine değerlendirilen hipermetabolik noduler lezyon ile boyun lateralinde, mediasten ve sag hiler bolgede santimetre-subsantimetre boyutlarinda hipermetabolik oncelikle metastazi dusunduren multipl LAP.
  Sag akciger orta lop lateral segment duzeyinde yaklasik 1 cm capinda duzensiz sinirli gec goruntlerde akciger parankiminde secilebilen hafif hipermatabolik izlenen noduler dansite.
  Bu rapor ile 6 kur kemoterapi onerildi radyoterapiye uygun degil kemoterapiden sonra radyoterapi yapilacak denildi
  2.kemoterapiden sonra kan degerlerininde iyi gelmesi ile doktorumuz pet cekimi istedi
  2.pet sonucu :
  Sag akciger ust lob anterior segment yerlesimli 18x16mm boyutlu hipermetabolik kitle.
  Boyun yumuşak dokulari tabii. Bilateral aksiller lenf nodlari hiler yagli dokudan zengin ince korteksli ovoid formludur. Bilateral servikal istasyonlarda cok sayıda bir kac mm boyutlu lenf nodlari izlenmekle birlikte olup patolojik boyuta ulasmis nodul saptanmamistir.
  Mediastende, aortopulmoner sag paratrakeal , subkarinal prevaskuler silik sinirli patolojik boyutlu dusuk yogunluklu lenf nodlari izlenmekte
  Bu sonuctan sonra doktorumuz 4.kemoterapide birakalim dedi radyoterapi uzmanina yonlendirdi . Radyoterapi uzmanimiz kemoterapiyi su an birakalim dedi 1.5 aylik radyoterapi programi hazirladi. 3. Kuru de al baslayalim dedi
  Benim aklimda bir kac soru var hocam. Acaba ilerleme ya da gerileme var mi neden bi anda kemoterapi kesildi fayda etmediği icin mi ? Annemin herhangi bir sikayeti de yok istahi iyi cok az bi nefes tikanikligi var kilo artisi var kan degerleride guzel . Acaba siz ne dusunuyorsunuz ne yapmaliyiz ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:57 de 14 Nisan 2017 - Yanıtla

   Hasta kemoterapiden belirgin fayda görmüş; ana tümör küçülmüş, lenf bezleri neredeyse aktivitelerini yitirmiş. Bizim bu konudaki yaklaşımımız 4 kür kemoterapiden sonra tümör kurulunda tartışarak ameliyatla akciğerde kalan tümörlü lobun mümkünse kapalı yöntemle (VATS) çıkartılması şeklindedir. Geçmiş olsun.

 3. Recep çapırdar 15:13 de 14 Mart 2017 - Yanıtla

  Bir süredir dr.a götürdüğüm iş arkadaşımın ct pet raporu lütfen yorum yazarmısınız teşekkürler

  Sonuç:
  Sol akçiğer üst lob apikal kesimde raporla tanımlanan primer maligniteyi temsil ettiği düşünülen yoğun hipermetabolik kitlesel lezyon mevcuttur primer akciğer ca açısından histopatolojik verifikasyon önerilir.
  Mediastende sol suphailer mesafede yoğun hipermetabolik mrtastatik lenfadenopati mevcuttur.

  Mediastende sol alt paretrakeal lenfonik lobda yaklaşık 1cm çapında hafif düzeyde f18-fdg tutulumu gösteren metastaz şüpheli lenfadenopatiler mevcuttur
  Sağ sürrenal glandmedial krusu proksimalinde yaklaşık 1.5 cm çapında ve BT kesitlerinde hipodens izlenen düzgün sınırlı modüler lezyon pet imajlatında ametabolik görünümündedir (adenom) mr ile korelasyonu mr verileri ile birlikte deperlendirilmesi önerilir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:16 de 15 Mart 2017 - Yanıtla

   Daha önceki yorumları okursanız hasta hakkında bilgi verilmeden yazılmış fim raporlarınızı yorumlamak gibi bir yardımım olmadığını görebilirsiniz. Doktorunuza danışınız.

 4. Selma 01:01 de 8 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam yaş 30. Bir ay önce çekindiğim akciğer BT. Sırt göğüs ağrısı ile gitmiştim doktora. Anterior mediasten de timusa ait yumuşak doku yoğunluğu izlenmektedir. Mediasten içerisinde paratrakeal ve hiler   patalojik boyutta olmayan lenf nodlari izlenmektedir.
  Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 4mm boyutunda subplevral nodul izlenmektedir.
  Antero bazal segmentte büyüklüğü 5mm dört nodul izlenmektedir.
  Sol latero bazal segmentte 3mm boyutuna, antero bazal segmentte 5mm boyutunda nodul izlenmektedir.
  Plevral kalinlasma ve efuzyon izlenmemistir.sonuca gore takibe gerek var mi yorumlarınızı bekliyorum hocam teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:33 de 8 Mart 2017 - Yanıtla

   Bu BT raporunuzda gerek timus kalıntısı gerekse akciğerdeki nodüller için takibi gereken bir durum söz konusu değil. Sağlıklı günler dilerim.

  • Selma 20:12 de 8 Mart 2017 - Yanıtla

   Teşekkür ederim hocam aklıma takılmıştı bukadar nodul yazması rahatladım çok sağolsun tekrardan iyi günler dilerim

 5. Buse 23:22 de 4 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba! Hocam Babamın pet,bt sonuçlarını yazacağım 56 yaşında yaklaşık 35 yıllık sigara öyküsü var.Bu sonuçlara göre kanser hangi evrede ve bu durumda neler yapılabilir cevap verebilrseniz çok memnun olurum.

  BULGULAR: bilateral servikal yapılar ve lenfatik lojda patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren herhangi bir lezyona rastlanmamıştır.Torakal kesitlerde sağ akciğer üst lob postenior segmentte santral yerleşimli yaklaşık 6X4.6 cm boyutlarında ölçülen düzensiz sınırlı kitlesel lezyonda PET kesitlerinde yoğun FDG tutulumu görülmüştür.(SUVmax:17.8)
  Akciğer parankiminin diğer kısmlarında ise patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren nordüler formda başka bir lezyona rastlanmamıştır.Sol akciğerde major fissür üzerinde izlenen milimetrik nodüler kalınlaşma alanında patolojik düzeyde FDG tutulumu olmamıştır.
  Mediastende sağ alt paratrakeal alanda yaklaşık 2.5 cm boyutlarında ölçülen lenf nodunda yoğun FDG tutulumu izlenmiştir(SUVmax:15.0) Ayrıca sağ hiler alanda yoğun FDG tutulumu gösteren lenf nodu mevcuttur(SUVmax:17.8)
  ABdominal kesitlerde sağ sürrenal gland korpusunda izlenen nodüler kalınlaşma alannında artmış FDG tutulumu saptanmıştır.(SUVmax:8.3) SOl sürrenal gland ile diğer visseral organların FDG tutulumu ve dağılımı fizyolojik sınırlarda değerlendirilmiştir.
  İntraabdominal mezenterik yağlı planlar ile retroperitoneal lenfatik lojda patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren herhangi bir lezyona rastlanmamıştır.
  İSkelet sisteminde ve inceleme alnına giren tüm vucudun diğer kısımlarında patolojik sayılabilecek FDG tutulum odağına rastlanmamıştır.
  Serebral ve serebellar grikortikal alanlarda beklenen düzey ve simetride FDG tutulum ve dağılımı mevcuttur.Subkortikal yapılar normal görünümdedir.

  YORUM: Sağ akciğer üst lob posterior segmentte santral yerleşimli yaklaşık 6×4.6 cm boyutlarında ölçülen düzensiz sınırlı yoğun hipermetabolizma gösteren kitlesel lezyon malign akciğer tümörü ile uyumlu olarak değerlendirilmiş olup histopatolojik verifikasyonu önerilir.
  Mediastende sağ alt paratrakeal alanda ve sağ hiler alanda yoğun hipermetabolizma gösteren metastatik LAP’lar mevcuttur.
  Sağ sürrenal gland korpusunda nodüler kalınlaşma alanına eşlik eden artmış hipermetabolik tutulum sürrenal metastazla uyumlu bulunmuştur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:05 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

   Buse Hanım, PET-BT raporunda sağ akciğerde böbrek üstü bezinde metastazla birlikte olan 4. evre bir kanserden söz ediliyor. Bronkoskopi yapılarak tümörün hücre cinsi belirlenip kemoterapi / akıllı ilaçlar / immunoterapi seçeneklerinden uygun olan yöntemlerden biri başlanmalıdır. Dördüncü evre akciğer kanserleri hakkında daha ileri bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

   • Buse 14:55 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

    Zaman ayırıp yanıt verdiğiniz için çok ama çok teşekkür ederim hocam.Gerçekten çok sağolun…

 6. Şerife 17:49 de 31 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhabalar hocam dayım 50 yaşında ekim ayında akciğer kanseri tanısı konuldu 4. evre olduğu söylendi sonra kemoterapi ve radyoterapi gördü aralık ayında açık ameliyat oldu. ocak ayının sonunda tekrar kemoterapiye başlattı doktor ama ağrıları ve mide bulantısı var ve yemek yiyemiyor.
  sonuç olarak dayımın ameliyat sonrası düzelme ihtimali nedir bu durumlar normal mi hocam birde size danışmak istedim.

 7. Hüseyin Erkuş 15:39 de 16 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam size çok teşekkür ediyorum ck7 pozitif ciktı kemoterapi tedavisi aldı faydası olmadı Ankara’ya getirdim tekrar biyopsi alındı sonuç ttf-1pozitif ciktı bu kansermiş tedavisi varmış bizleri aydınlatırsan sevinirim teşekkürederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:54 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bu grup kanserde EGFR ve ALK gibi ilave gen testleri yapılarak akllı ilaç için uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 8. mehmet cakır 23:31 de 22 Ocak 2016 - Yanıtla

  Sağ akciğer üst lob ana brons duzeyinde üst lob anterirorsegment branşında obstruksiyona neden olan 43×renk boyutlarında hipermetabolik kitle suv6-8 küçük hücre dışı karsinom

 9. aykut 17:52 de 22 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar;
  Babam 55 yaşında uzun yıllar sigara kullandı. Dayanılmaz sırt ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede 2015 mayıs ayında akciğer kanseri tanısı koyuldu.
  Son BT toraks tetkiki sonucu şu şekilde,
  Sağ üst paratrakeal alanda yaklaşık 3.5 x 2 cm boyutlarında ölçülen patolojik lenf nodu izlenmektedir.
  Ayrıca mediastende büyüğü kısa aksi 1 cm yi geçmeyen birkaç adet lenf nodu izlenmektedir.
  Sağ akciğer üst lob apikal segment düzeyinde paravertebral ve paramediastınal yerleşimli apekse doğru uzanım gösteren, en geniş yerinde 6×3.5 cm boyutlarında ölçülen düzensiz konturlu , göğüs duvarında kostalar ve vertebra destrüksiyonu yapan, nöral foramen ve mediasten invazyonu gösteren yumuşak doku dandistesinde, malign karakterde kitle lezyon izlenmektedir.

  hocam yardımlarınızı, yorum yapmanızı rica ediyorum.

  saygılarımla…

 10. Murat gas 19:16 de 20 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor bey babam 68 yaşında sol akciğer de kitle olduğu söylendi.bronskopi yapılırken nabız yükseldiği için yapılamadı. Kardoloji doktoru riskli olduğu için tekrarlanma sına izin vermedi .Doktor pet istedi, sonuç olarak boynunda 5cm metastaz olduğunu 4.ncu evrede olduğunu durumundan ve yaşından dolayı bir şey yapılamıcağni söyledi. Lütfen bize bir akıl verin ne yapmamız gerekir.teşekkür ederim.

 11. Murat mm 17:40 de 1 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam öncelikle teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için
  Annem 70 yaşında sigara geçmişi yok
  Sol akciger inde 35× 33 mm kitle görülmüş. Kanserin 1. Evresi 5 cm kadar diye okumuştum. Fakatt baş dönmesi sıkıntısı oldu bu da kanserin 4 . Evre belirtisi. Baş dönmeleri farklı sebepten olabilir mi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:14 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Eğer beyin MR’da metastaz görülemzse bu baş dönmesi hastayı 4. evre haline getirmez. Tabii ki baş dönmeleri başka bir sebebe bağlı olabilir. Acil şifalar.

 12. Murat 17:19 de 30 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam Allah sizlerden razi olsun annem 70 yaşında sigara geçmişi yok sol akciger inde 36×33 mm kitle ye rastlamis. 6 aydır ciddi baş dönmesi yaşıyor beyin Tomografi si temiz çıkmıştı. Akciğer Kanseri 4. Evre belirtilerin de baş dönmesi de geçiyor ama sizin kitle büyüklüğü yazınız da 3.5 cm 1 evre olduğu yazıyor cevabınızı bekliyorum Teşekkürler

 13. Betül demir 23:16 de 29 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  2 ay önce babamın akciğer kanseri. 4. Evre olduğunu öğrendim ne yazık ki dünyamız başımıza yıkıldı…
  Babam 55 yaşında sol akciğerin tamamı ve 2 kemiğine metestas yapmış, kemoterapi 2kur aldı fakat doktor olumlu gidiyor küçük hücreli olduğu için hızlı ilerleme var demişti…sırt ağırları var doktoruna bunu sorduğumuzda herseye hazırlıklı olun 3 ay bile ömrü yok dedi…çok büyük çelişki
  Ne yapalım bilemiyoruz hocam babam olmadan yaşamayı düşünemiyorum lütfen bize yol gösterin şimdiden tşk ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 03:16 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Hastanızı görmeden ve tetkiklerini incelemeden bir yol göstermem veya yorum yapmam mümkün değil. Lütfen sizi takip eden doktorlarınızın önerilerini izleyin. Acil şifalar.

 14. efdal 11:34 de 27 Aralık 2015 - Yanıtla

  meraba hocam , babama bundan 4 ay önce akçiğer kanseri teşisi konuldu ve 4.cü evre olduğu söylendi yalnız sizin sayfanızdaki evrelere bakdığımda 4 .cü evrenın belirtileri görülmüyor babamda ve PET de beyine kemiklere ve diğer organlara dağılma çıkmadı o zaman neden 4.cü evre deniliyor bir de ameliyat bu nokdada münkün değil deniliyor kemoterapi de ilk aldığı kür ilaçları cevap vermedi doktoru ilaç değişikliği yaptı , bu ilaç değişikliğide cevep vermediğinde ne yapacağız ondan sonra nasıl bir tedavi uygunlunmalu sizce cevap verirseniz sevınırım teşekkürler …

 15. Tulay gunduz 20:39 de 17 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam annem 57 yasında buyasına kadar hıc sıgara kullanmamış bı ınsan.gecırdıgı pnomoni nedenıyle cekıken bt de suphelı lezyon goruldu.bronkoskopıden alıban parcanın sonucunda kucuk hucre dışı adenokarsınom cıktı.pet bt de akcıger dışında L5 vertebta faset eklemde suv max.5.8 tutulumu gosteren lezyon ızlendı.tam olarak met.denmedıgı ıcın kontrastlı lomber mr onerıldı.cekılen lomber mr ve bt sonucunda met.lehıne degerlendırıldı.yıne de kesın bır sey soylenmedı radyologlar tarafından.hocam acaba met.olmama ıhtımalı var mıdır.dejenerasyonda da met.gorunumu yapar dıyorlar.bunu baska nasıl kesınleştırebılırız.3 radyolog met derken 2 tanesı kesın dıyemeyız dıyor.ben de radyolojı teknıkerı oldugum ıcın bı cok radyologtan goruş aldım.hocam bunu nasıl netleştırebılırız.baska bır yontem var mı.bıyopsı veya bıyopsı dışı.anbemın genel durumu cok ıyı kılo kaybı yok ıstahsızlık yok.herhangıbır kemık bel agrısı yok.acaba met olmayabılır mı.egdr metse evre 4 degılse evre ıkı olucak.arada cok buyuk tedavı farkları var.opere sansımız var.napıcamızı sasırmış durumdayız.nolur yardım edın bıze.sımdıden tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:56 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

   Tülay Hanım, MR konusunda tecrübeli bir radyolog bunu ayırt edebilir. Siz bir radyoloji teknisyenisiniz. Bizim hastanemize başvurun ve değerlendirilmesini isteyin. Söylediğiniz gibi tedavi seçenekleri çok farklı olacak. Acil şifalar diliyorum.

 16. Gül 13:41 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

  İncelenen doku örneklerinde akciger parankiminde nekroz yaninda kücül gruplar ve solid adalar halinde atipik tümör hücreleri izlenmistir yapilan müsin TTF-1 ve napsin A çalişmasinda pozitif boyanma olmuş P63 çalışmasında boyanma izlenmistir.babamin biyopsi sonuçlari bunlar doktor bey nasil bir evredeyiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:29 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Akciğer kanserinde evreleme konusunda bilgi için lütfen http://www.akcigerkanseri.com/evreler/ sayfasını ziyaret ediniz. Acil şifalar dilerim.

   • gonca 11:52 de 19 Aralık 2015 - Yanıtla

    Hocam babam 65 yaşında pet işlemi uygulandı sonuçları; sol akciğerde 50x35mm boyutta patolojik sevide artmış lezyon izlenmiş. Mediastende sağ üst paratrakel,sol hiler ve sol bronkopulmoner alanda parolojik seviyede artmış fdg uptake’i gösteren lenf nodları ve LAM pakeleri izlenmiş. Pankreas gövde kesiminde yumuşak doku dansitesinde 28x25mm kitlesel lezyonda patolajik seviyede artmış fdg izlenmiş.iskelette sağ skapulada vertebral kolonda multiple odakta sternumda bileteral kotralda bilateral iliak kemikte sakrumda solda belirgin olmak üzere her iki asetebulumda ve iskiumda ve her iki femurda patolojik fdg uptakei gösteren kemik lezyonları izlenmiştir. Durumuyla ilgili ve ne yapabileceğimiz konusunda yardım edermisiniz. Sonuçları yeni aldık kanlı balgam şikayetiyle gittik şuanda ses kısıklığı var ama kilo ve iştah kaybımız yok. Lütfen yardım edermisiniz.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:45 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

     Gonca Hanım, bu rapor 4. evre bir akciğer kanserine işaret ediyor. Kanserden biyopsi alıp hücre türüne göre derhal kemoterapi başlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 17. nergis 01:29 de 18 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam öncelikle bize böyle bi olanak sundugunuz icin teşekkürler. 35 yaşında gögus kafesinde hafif bir sislik ve kolunda boynunda agrı oldugu icin gittigimiz dr akciger tamografisi istedi sonucları degerlendirirseniz cok memnun olurum şimdiden Teşekkurler saygılarimla
  İnceleme 1.5 mm kesit kalınlıgında kontrastlı olarak gerceklestorilmistir
  Her iki hemitoraks simetriktir. Trakea ve ana bronsların kalibrasyonu normaldir.Lumenleri açıktır.
  KTO normal sınirlardadir
  Mediyastinal ana vasküler yapiların kalibrasyonu dogaldir. Anterior mediyastende trigonal konfigurasyonlu kitle etkisi olusturmayan ve icerisinde yag involusyonu ile uyumlu hipodens alanların izlendigi muhtemel timik doku izlenmektedir.
  Mediyastende patolojik boyut ve konfigurasyonda lenf nodu saptanmadı.
  Her iki hiler düzeyde patolojik boyut ve konfigurasyonlu lenf nodu izlenmedi.Sağ hiler düzeyde yaklaşik 5mm çaplı kalsifik lenf nodul izlenmektedir.
  Her iki akciger parankim penceresinde degerlendirilmesinde sağ akciger ust lobta apikal duzeyde hafif dereceli sekel degisikliler ve yine minimal büllöz dansite azalmaları izlenmektedir.
  Sağ akciger üst lob anterior segmentte 3 mm caplı kalsifik nodul izlenmektedir.Orta lobda lateral segmentte subplevral alanda yaklaşik 5.5 mm caplı nodül izlenmektedir
  Üst lob anterior ve prosterior segment bileskesinde yaklasık 6x4mm boyutlarında hava kisti izlenmektedir. İnceleme alanina giren kemik yapılar tabiidir Vertebra korpus yükseklikleri korunmustur.
  Sağda bir iki adet milimetrik nodul farmasyonu
  Hocam 6 veya 7 yaslarında tuberkloz gecirmis ve sigara kullanan. Hocam lütfen bu rapor sonucuna gore takip gereklimi veya nasıl bir yol izlemem gerek

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:55 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

   Nergis HAnım, burada çok endişe edilecek bir durum yok. Sigarayı bıraksın. 3 ay sonra yeni BT çekilerek karşılaştırma yapılması uygun olur.

 18. Ebru 16:48 de 2 Kasım 2015 - Yanıtla

  Sayın Hocam ,54 yaşında dayım küçük hücreli akciğer kanseri 4. evrede sol akciğer kökenli ve ,sağ akciğer, karın boşluğunda ve karaciğerde (1cm çapında) metastazlar var.6 kür kemoterapi uygulandı sonuçlara bakıldığında Pet-Ct çekimi ile gerileme olduğu hatta karın boşluğu ve karaciğerde yok gibi bir durum oluştu. 2 ay ara verildi bu arada bacaklarda şişmeler oluştu. Akciğer röntgen çekimi sonucu sol akciğerde sıvı toplandığı tespit edildi.Sıvı patoloji sonucunda sol akciğerde nüks ettiği anlaşıldı. 1 kür daha kemoterapi verildi 20 gün sonra şiddetli ağrılar ve kusmalar başladı mide bulantısı ve kusmalardan dolayı birşey yiyemez oldu. hastaneye yatarak destekleyici tedaviye başlandı 3 hafta tedaviye rağmen kusma ve ağrılar devam etti. bir şey yiyemediği için vücut halsiz bitkin kaldı. Beyine metastaz yapmış olabileceği düşünüldü. MR çekiminde beyin metastazı olmadığı tespit edildi. Kusmaların şiddeti zaman zaman azalıyor ama son günlerde tekrar artmaya başladı. Doktor genel durum ve sonuçlarının iyi olduğunu söyledi ve bu kusmaların nedenini anlayamadıklarını söylediler. Kusmalardan dolayı beslenmesi kesildi ve zayıfladı halsiz ve bitkin durumda yatıyor.
  Hocam ne yapabileceğimiz konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.
  Ebru

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 2 Kasım 2015 - Yanıtla

   Ebru hanım, son evre küçük hücreli akciğer kanserinde kanserin vücutta yaratattığı tahribat ve kemoterapinin doğurduğu yan etkiler kendini bu tür yakınmalar ile ortaya çıkartır. Medikal onkoloji doktorunuz uygun tedaviyi önerecektir. Acil şifalar dilerim.

 19. Kübra kaplan 01:26 de 10 Eylül 2015 - Yanıtla

  Selam hocam size danışmak istediğim.. Kadeşimim sinüs bölgesinde ewing sarkom tanısıyla tedavi olmaya başladı pet ct ve karaciğer tomografi cekildiğinde 6mm lik nodul cıktı 6 kür kemoterapi gördü 3 kürde tomografide nodul ne büyümüştü nede küçülmüştü.. Suan 6 kürden sonra amelyat işin tektar pet ct cekildi ve nodul durmakta ve obür taraftafa 3mm bi nodül çıktı.. Bunda korkulcak birsey varmıdır…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:10 de 10 Eylül 2015 - Yanıtla

   Kübra hanım, nodüller KARACİĞERDE ise bunun için medikal onkoloji görüşü alın. Ben AKCİĞERdeki hastalıklar/tümörler için yardımcı olmaya gayret ediyorum. Acil şifalar dilerim.

   • oya 11:48 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

    Hocam Babam 50 yaşında ve 14 nisanda Akciger kanseri büyük hücreli ve dördüncü evre çıktı tümör akcigerin sol tarafında ve tüm lenf bezlerinde mevcut. 17 Nisanda kemoterapı almaya başladı 21 gün arayla ve altı kürden sonra sadece akcigerin tamamı ve boyun lenft bezlerinde kalmıştı hastalıkta gerileme mevcuttu ve babam ilk günlere göre daha rahattı .Daha sonra dr boyun lenflerindekinin tehlikeli olduğu ve beyine metastaz olur diye ara vermeden aynı kemoterapı ilacını 3 kür daha verdi ve üçüncü kurden sonra pet cekiminde silinen yerlede ve farklı lenft bezlerinde de yayılma göstermiş omurga kemigine cok yakın olduğu için babanın kanı 7,5 oldugu halde tekrar farklı bir kemoterapı ilaçı alması gerektiğini söyledi ve iki hafta alıp iki hafta ara vermesi gerektiğini belirtti ayrıca kan takviyeside istedi tedavin bu şekilde devam edilerek babamın durumu nasıl olur yardımcı olurmusunuz.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:35 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

     oya Hanım, kemoterapiye rağmen ilerleme gösteren akciğer kanserlerinde tedavi başarısı ne yazık ki çok yüksek değildir. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın