Akciğer Kanserinde Doğrular ve Yanlışlar

//Akciğer Kanserinde Doğrular ve Yanlışlar

AKCİĞER KANSERİNDE

DOĞRULAR / YANLIŞLAR

Yazan: Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Ne yazık ki akciğer kanseri hakkında bir çok yanlış bilgiler ve ön yargılar mevcuttur. Bu yanlış bilgiler doğru tedavinin gerçekleşmesini zorlaştırır. Bu yazımızda akciğer kanserinde yanlış bilinenler ve bunların doğruları yer alır. Aşağıda örneklerini görebilir, sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YANLIŞ: Tüm Akciğer Kanseri hastalarında yaşam süresi kısadır.

DOĞRU: Akciğer kanseri erken teşhis edildiğinde (1. ve 2. evrede) hastaların akciğer kanserinden kurtulma olasılığı son derece yüksektir.

YANLIŞ: Kansere bıçak değerse hastalık yayılır.

DOĞRU: Gerçek bunun tersidir: akciğer kanseri 1. ve 2. evrede ameliyatla çıkartılmaz ise hastalık yayılır. Tüm ulusal ve uluslar arası bilimsel tedavi rehberlerinde erken evre akciğer kanserinde ilk tedavi seçeneği ameliyattır.

YANLIŞ: Açık ameliyat kapalı ameliyata göre daha iyidir.

DOĞRU: Gelişmiş ülkelerde kapalı akciğer ameliyatları (VATS) açık ameliyatların yerini almıştır. Tüm bilimsel kaynaklar akciğer kanserinde kapalı ameliyatı önermektedir.

YANLIŞ: Akciğer ameliyatı sonrası hastaların sağlığı çok bozulur.

DOĞRU: Kapalı ameliyat (VATS) yapılan hastaların %90’ından fazlası ameliyat sonraı 10 gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilirler.

YANLIŞ: Akciğer kanseri ameliyatı çok riskli bir operasyondur.

DOĞRU: Akciğer kanseri operasyonu riski tecrübeli bir ekip tarafından ve donanımlı bir merkezde gerçekleştirildiğinde riskleri son derece kabul edilebilir düzeyde düşüktür (bakınız: Akciğer Kanseri Ameliyatı – Sorular ve Yanıtları)

YANLIŞ: Sigara içen bir kişide hiç bir belirti yoksa bu kişide akciğer kanseri yoktur.

DOĞRU: Erken dönemde akciğer kanserli hastalarda hiç bir belirti bulunmaz. Belirti ancak akciğer kanserinin ilerlediği veya başka organlara yayıldığı durumlarda ortaya çıkmaktadır.

YANLIŞ: Bitkisel veya alternatif yöntemler (zakkum, mantarlar, polenler, kara üzüm gibi) ile akciğer kanserini yenmek mümkündür.

DOĞRU: Bugün dünyada en büyük harcamalar kanser tedavilerine yönelik olarak yapılmaktadır. Sayısız bilimsel çalışma ile en küçük faydası olacak tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Hiç bir faydası gösterilmemiş ticari ürünlere yönelmek ne yazık ki hiç bir zaman olumlu sonuç vermemektedir. Bununla birlikte sosyal yaşantının güçlendirilmesi, duygusal destekler ve yapılabilecek derecede (az veya orta miktarda) spor aktiviteleri akciğer kanserinde hayatta kalma ve bu süre içerisinde hayatı daha olumlu geçirmek için çok daha değerli yöntemlerdir.

2019-01-03T13:05:34+00:00Genel|28 Comments

28 Comments

 1. Çiğdem 14:35 de 11 Haziran 2017 - Yanıtla

  Iyi günler babamin ilacli tomografisi 3 ay once temizdi akciger enfeksiyonu sonucu simdi yeni film cekindi bi kitle gozuktu cumartesi gunu bronkoskopi yapildi ve akcigerin üst kisminda zarinda 2 mm tumor tespit edildi sonuclari sali gun gelicek ve pet istediler hocam siz nasil degerlendiriyorsnz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:53 de 12 Haziran 2017 - Yanıtla

   Burada değerlendirme için yeterli bilgi yok. 2mm bir nodül için PET çekilmez, bronkoskopi yapılmaz. Bu tür eksik bilgiler üzerinden benim yorum yapmam mümkün değil. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz.

 2. Adem 01:48 de 11 Haziran 2017 - Yanıtla

  Hocam babam 56 yasinda pet cekildi ve sonucunda
  -sol akciger apikosterior segment medial yuzeyi ve komsuluguda trakeyi minimal saga deviye eden konsolide ve duzensiz sinirli kitle lezyon saptanmistir (27*44 mm; SUVmax 17,81)
  -sag sürrenal bez lateral krusta anlamli metabolik aktivite sergileyen kalinlasma mevcuttur (SUVmax 4.26
  -serebral alanlarda tanimlanan konumlarda oncelikle beyin metastazlari dusunduren multipl hipermetabolik odak
  PET sonucu bu sekilde babamin dr ileri seviye dedi bu pet sonucuna cok gec kalinmis denilebilir mi ? Tedavi icin ongorunuz nedir ? Suan akcigerinden biyopsi yapildi ve sonucunu bekliyoruz sonuca gore kematerapi ya da radyoterapi mi yapilacak ? Bu asamada babama nasil yaklasmaliyiz tam olarak kendisinin bilgisi yok konudan soylemekten de korkuyoruz ne yapmamz lazim lutren cewap verirseniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:59 de 12 Haziran 2017 - Yanıtla

   Bulgular 4. (Son) evrede bir akciğer kanserine işaret ediyor. Hastaya yaklaşımın tüm aşamaları (durumun hastaya uygun şekilde izah edilmesi, tedavi seçenekleri) profesyonel bir şekilde ve hastanın psikolojik durumunu tam olarak göz önünde bulunduracak şekilde bu konuda tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Ayrıca tümör cinsine göre hedefe yönelik tedaviler ve immunoterapi seçenekleri için de medikal onkoloji uzmanınız ile görüşmeniz uygun olur.

 3. Derya 13:55 de 28 Nisan 2017 - Yanıtla

  Semih hocam merhaba babam 67 yaşında sigarayı bırakalı 4 ay oldu.çekilen pet sonuçlarını size gönderiyorum. Toraks bt rapor sonucuna göre multiple mediastinal lapları bulunan bilateral tiroid kortilaj seviyesinden itibaren paratrakeal. Mediastinal ve infrakarinal büyüğü 31×28 mm multiple lapta izlenen artmış fdg tutulumu lenf nodu metastazı lehine değerlendirilmiş.sol akciğer alt lop bronşa komşu resseste yerleşimli 32×46 mm mediasktinal plevra ve torakal aorta duvarı ile sınırlı net ayrılamayan yumuşak doku kitlesinde artmış fdg tutulumu izlenmiş olup lezyon distalinde kalan alt lop posterobazal segment atelakteziye neden olmuştur akciğer malin hastalık ve bölgesel invazyon lehine değerlendirilmiştir.hocam babama 3b akciğer kanseri olduğu ve ameliyat olamayacağıç kemoterapi ve radyoterapi uygulanacağı söylendi sizin önerilerinize ihtiyacımız var.ameliyat şansımız varmı cevabınızı bekliyorum teşekkürler .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:43 de 30 Nisan 2017 - Yanıtla

   Lenf bezlerinde metastaz olduğu için ameliyatın faydası olmaz. Biyopsi yapılarak hücre cinsine uygun tedavi yöntemleri uygulanması gerekir. Geçmiş olsun.

 4. Hulya erol 02:32 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

  Doktor bey ben kardeşim için yszıyorum kennfisi 15 gün önce prostat ve mesane kanserinden ameliyat oldu çok şükür hepsi temizlendi 7 gün de evine döndü herşey çok iyi bu teşhis konmadan önce akciğerinde bir noktalar gördüklerini söylemişti dokttorlar bu gün kendisini çagırıp senı akciğetinden biyopsi yapıcaz demişler çok üzüldük kendisi çok saglıklı hiç bir bulgu yok öksürük vs…acsba kanser akciğetine de mi sıçradı kendisi canadada yaşıyor buraya getirelim mi kemo yapılması lazım denmiş olsun mu ben ilk defa size yazıyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:04 de 24 Aralık 2016 - Yanıtla

   Hülya hanım, akciğerde görülen lezyonlar metastaz (kanserin sıçraması) olabilir. Bunu kesin olarak ortaya koyabilmek için biyopsi önerilmiştir. Biyopsi sonucuna göre kemoterapi alıp almayacağına karar verilebilir. İstanbul’a getirmenizde ilave bir fayda yok bu aşamada. Geçmiş olsun.

 5. asya guneş 00:20 de 15 Ekim 2016 - Yanıtla

  hocam babamın pet sonucunu bugun aldık.es zamanlı bt de sağ hemitoaksta bazalde kalınlığı 4 cm e ulaşan efuzyon dıkkatı çekmış olup bılateral surrenal bezde izlenen yaklaşık 2.7 cm uzun akslı kalınlaşma ile uyumlu alana cevre vaskuler yapılar ıle es düzeyde 18FDG tutulumu izlenmiştir.multınoduler hıperplazısı ızlenen troıd glandı ıleuyumlu alanda fızyolojık düzeyde 18 FDg tutulumu izlenmiştir.sag iskıadık kemık tuber ıskıadıkuma yapışan tendona aıt olduğu dusunulen yaklaşık 2 cm uzun aklı noduler dansıte artımı ıle uyumlu anda artmış ( SUV max :14.7) 18FDG tutulumu ızlenmiştir.multınoduler yer yer kalsıfık hıpersplazısı ızlenen tıroıd glan ıle uyumlu alanda fizyolojik düzeyde 18 FDG tutulum izlenmiştir.boyutları buyuk olarak izlenen prostat bezi ile uyumlu alanda inhomojen artmış ( SUV max 5.6) 18 FDG tutulumu izlenmiştir.sag ureterin mesaneye açıldığı alanda yaklaşık 1.5*1.3 cm boyutlu taş izlenmiş olup sağ üreter ve bonrek toplayıcı sisteminde idrar satazına ait 18FDG tutulumu izlenmiştir.serebnal serebellar grı kortıkal alanlarda beklenen düzey ve sımetrıde boyunda toraksta ve batında dıger alanlarda medaıastende pelvıste fızyolojık 18 FDg dağılımı ızlenmış olup malıgnıte ıle uyumlu olabilecek nıtelıkte hıpermetabolık odak gözlenmiştir..dıyor hocam…doktor kanser görunmedıgını ama sıvıdan bıyopsı alınıp sebebının araştırılması gerektıgını sebebının kanser bıle olabılecegını, prostat ıcın urolojıye görunmemızı (( 2 aydır zaten prostat hastası dr kontrolünde babam) ve sağ kalça kemığınde ıltıhap olabılecegını ortopedıye görunmemız gerektıgını soyledı…su durumda sıvıdan bıyopsı aldıracağız ama sız degerlı yorumunuzu katarsanız çok sevınırım…her ne kadar pet kanser göstermiyor desede doktorumuz sıvı bırıkımındede çıkabılırmış cunku….bır yol gösterırsenız sevınırım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:58 de 18 Ekim 2016 - Yanıtla

   Bu bulgularda kanser şüphesi yok. Sıvıdan örnek alınması yine de gerekir ancak bunda kötü bir durum olasılığı düşüktür. Geçmiş olsun.

   • asya guneş 00:03 de 19 Ekim 2016 - Yanıtla

    zaman ayırıp cevap verdıgınız ıcın cok teşekkür ederım ALLAH razı olsun

 6. Demet 14:23 de 10 Ekim 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam, 25 Ağustos 2016 tarihinde güzel , mutlu , huzurlu giden hayatımız bir anda değişti. Yaptığım araştırmalar sırasında sizin isminiz ve bloğunuzla karşılaştım. İnsan o kadar çaresiz hissediyor ki kendini bir adım öteni görememek yaşadığımız stres bir anda değişen hayatımız … Duygularımızı anlatmaya kelime bulamıyorum. ama inanıyorum bu günler geçecek. 52 yaşında 105 kilo ve hiç sigara kullanmayan gayet sağlıklı görünen babama 3B Akciğer Adeno Ca teşhisi konuldu. Kesin tanı: C34-Bronş ve akciğer malign neoplazm
  Toraks Bt raporumuz şu şekilde :
  Teşhis:Lokal ileri akciğer Adeno Ca evreleme
  Asendan aorta pulmoner turunk düzenyinde 43 mm çapta normalden geniştir.
  Pulmoner turunk 31 mm çapta hafif geniş izlendi.
  Mediasten belirgin heterojen dansitede izlendi.
  Prevasküler lokalizasyonda kısa aksı yaklaşık 6 mm ölçülen yoğun kontrast tutulumu gösteren lenf nodu izlendi.
  Paratrakeal, prekarinal ve aortiko pulmoner pencerelerde sınırları net ayırt edilemeyen, prekarinal ve aortiko pulmoner pencerelerde hava değeri içeren ( nekrotik?) büyüğünün boyutu 18×9 mm ölçülen laplar izlendi.
  Nevraya doğru uzayım gösteren parankimal bantların eşlik ettiği 25×17 mm ebatta malign görünümlü kitle görünümü dikkati çekmiştir. Her iki akciğerde ince hafif retikülonodüler belirginleşmeler izlendi. Alt loblarda minimal sentriasiner amfizematöz değişiklikler izlendi. Her iki akciğer üst lobda net sınırlandırılamayan mikronodül yönünden şüpheli büyüğü yaklaşık 1.5 mm çapta nodül benzeri dansiteler izlendi. Varsa eski tetkikler ile karşılaştırma yoksa radyolojik takibi öneriler.

  Sağ akciğer üst lob kitlesi için PET ve mediastinoskopi yapılmış. N3olarak evrelenen LN metastazı: Adeno ca çıkmış Beyin MR: n
  Tedavi planı: -KRT , küratif, sonrası 2-3 kür konsolidasyon KT- EGFR ve ALK mutas

  5 haftadır her pazartesi KT ,haftaiçi her gün RT alıyor.
  kemo aldığı günler biraz ateşleniyor. Onun dışında biraz iştahsızlık haricinde bir yan etki görülmedi en azında gözle görülür bir yan etki yok. Kiloda düşüş söz konusu değil.
  Semih Hocam sizlere sorum, kendi doktorumuza da güveniyoruz ama sizin yorumlarınız da bizim için değerli önemli. Tecrübeleriniz doğrultusunda bizi neler bekliyor olabilir? Ameliyat şansımız nedir, ameliyatla lenfler tamamen alınamaz mı? Altıncı haftayı geride bıraktık Bugün üç hafta ara ile iki kemo daha alacağı söylendi. Biz sonuç bekliyorduk fakat filmlerin çekilmesi sürecin nasıl gittiğini öğrenmemiz altı hafta daha ilerlemiş oldu. Torak bt çekilmesi gerekmiyor muydu?
  Semih Hocam yorumlarınız bekliyorum. Allah’a emanet olun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:11 de 12 Ekim 2016 - Yanıtla

   Ne yazık ki akciğer kanserli hastaların onda birinde hiç sigara öyküsü yoktur. Sizin durumunuzda kanser bulunduğu tarafın (sağ akciğer) diğer tarafında (sol) lenf bezlerine yayılma yapmış. Bu evre IIIB olarak adlandırılır ve oldukça ileri bir evredir. Bu evrede ameliyat fayda sağlamaz. Yine de 3 kür kemoterapi ve 55Gy radyoterapiden sonra bir ara değerlendirme yapılarak (yeniden çekilen PET-BT ile) lenf bezlerinde temizlenme tespit edilebilirse hastanın dosyasının hastanenin tümör kurulunda yeniden değerlendirilmesi uygun olur.
   Ayrıca, sizdeki kanserin türü Adenokarsinom olduğu için hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaç) kullanılıp kullanılamaycağını anlamak üzere mediastinoskopi ile alınmış olan metastazlı lenf bezlerinden EGFR, ALK, ROS-1 ve B-RAF gen çalışmaları mutlaka yapılmalıdır. Bunların sonucu olumlu çıktığı takdirde hastaya kemoterapi yerine akıllı ilaçlar verilebilir ve bu da hastanızın yaşa süresini belirgin şekilde uzatır.
   Acil şifalar diliyorum.

   • Demet 00:34 de 13 Ekim 2016 - Yanıtla

    Belirttiğiniz gen çalışmalarının yapılması sürecin başında mı yoksa belli bir tedavi uygulandıktan sonra mı yapılıyor?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:46 de 18 Ekim 2016 - Yanıtla

     Gen çalışmaları biyopsi materyalinden hemen yapılmalıdır.

    • Demet 23:10 de 25 Ekim 2016 - Yanıtla

     Hocam doktorumuzla akıllı ilaç kullanımı ve gen incelemesi konusunu görüştüm. Akıllı ilaçların daha metastazli ya da tedavide ilerleme olmadığı takdirde kullanılabileceği söylendi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir de radyoterapi doktorunun önerisi üzerine zencefil ve zerdacal bitki ilacı kullanıyoruz. Bu konuda da ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:54 de 26 Ekim 2016

      Demet Hanım biz akıllı ilaç tercihini en başta yaptığımız gen analizleri sonucuna göre belirliyoruz. Kullandığınız bu bitkisel ilaçların zararı olmaz. Acil şifalar.

     • Özge 09:48 de 14 Ocak 2017

      Öncelikle çok geçmiş olsun. Yazınızı ve sorularınızı okurken dikkatimi çekti zencefil zerdeçal tadavisi nasıl oluyor? Hastanıza faydası oldu mu? Benim babam da akciğer kanseri. Ameliyat oldu kemo aldı ama ona fayda etmediği söylendi. Bizi de bilgilendirmenizi ve nasıl nerde yaptırdığınızı öğrenmek isterim mümkünse. Acil şifalar dilerim.

 7. Asya gunesgunes 22:40 de 1 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam kaçtir bir dr cevap verir diye heryere yaziyorum bir yanit alamadım inş siz cvp verirsiniz.babam 74 yaşında 60 yıldır sigara içmiş malesef.koah çıktı göğüse sevk ettiler dr filmde kitle gördüğünü söyledi ama bt toraksda çıkmadı galiba.pet filmi çekilcek bu hafta.bt toraks sonucunu yazıyorum nolur bir yorumda bulunun.brakiosefalik vasküler yapılar trekae ozefagudin torastorasik seyri normaldir.mediastende 1 çayı geçmeyen birkaç lenf nodu izlenmiştir.kalp boyutu normalden büyüktür (kalbe sevketti) torakal sort ada koroner art et düzeyinde aterosklerotik cidar kaldırılmasını izlenmiştir.sag hemitoraks basilinde 39 mm kalınlığa ulaşan plevral effüzyon izlenmektedir.sol hemitoraks bazalindede minimal sıvama sıvı izlenmektedir.her iki segmentte plevral kalinlasmanin eşlik ettiği şekel değişiklikler izlenmektedir.her iki skcigakciger parankiminde özellikle alt loblarda daha belirgin yaygın intetlobet septaseptal kalınlarlalar yer yer buzlu cam dansitesinde alanlar izlenmektedir.her iki üst loblarda sol linguer segmentte fibroatalektatik değişiklikler her iki alt lib bazal segmentte pasif atelektazi alanları mevcuttur.her iki major fissurde sıvıya bağlı kalınlaşma izlenmiştir.bulgular öncelikle komisyona sekonder degerlendirilmistir.kesitlete dahil kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler izlenmektedir…..bu rapor kansere mi işaret ediyo hocam…bu hafta pet cektircez çok korkuyoruz…nolur bir cvp yazin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:32 de 3 Ekim 2016 - Yanıtla

   Asya Hanım, raporun yazılışında belirgin hatalar var. Bu nedenle yorumlamak kolay değil. Bu filmde kitle değil sağda göğüs boşluğunda sıvı toplanması görülmüş. Bu sıvının neden olduğunu anlamak için hastanın muayenesini, öyküsünü ve tahlil sonuçlarını bilmek gerekir. Bunlar olmadan size bu sıvnın bir kansere mi yoksa çok daha basit başka bir sebebe mi bağlı olduğu hakkında yorum yapabilmem olanaksız. Acil şifalar dilerim.

   • Asya gunesgunes 11:43 de 4 Ekim 2016 - Yanıtla

    Dr ultrason cd sinde kitle gördüğünü yazmış ama raporda çıkmadığı için pet ct istedi yarin çekilecek.cok teşekkür ederim cevabınız icin

 8. esra 22:54 de 28 Ağustos 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba. babamın sag akcıgerınde 15 cm buyuklugunde bır kıtle mevcut. koltuk altına da uzantıları oldugu soylendı. bu aşamada sadece kemoterapı gormesı gerektıgını belırttıler. acaba bu kitlenin küçülüp ameliyat edılebılecek duruma gelmesı imkansız mı?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:46 de 30 Ağustos 2016 - Yanıtla

   Buna karar vermek için hastanın PET-BT’sinde başka yerlerde yayılma olup olmadığını, gerekirse beyin MR’ını görmek ve tümörün hücre cinsini bilmek gerekir. Bu bilgiler olmadan size yorum yapabilmem mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

 9. Ahmet 19:20 de 15 Ağustos 2016 - Yanıtla

  Babamın sol kolunda istem dışı atmalar oldu ilk görüldüğünde beyninde bir şey oldugu söylendi sonra başka hastaneye götürdüm orda araştırdılar filim falan çektiler beynindeki lekenin aynısından cigerinde var dediler yani akciyer kanseri 4 . Evre ışın tedavisi vercez sonrada kemotarapi uygulucaz bizde dedik pataloji sonucu almadan niye kemotarapi uygulanıyor zaten ben sizi sevk etcem dedi ikilemde kaldık ne olur yardımcı olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:33 de 19 Ağustos 2016 - Yanıtla

   Patoloji raporu olmadan ne kemoterapi ne de radyoterapi uygulanamaz. Önce biyopsileriniz yapılacaktır. Acil şifalar

 10. şeyda 11:25 de 13 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba;

  Babam evre3b olarak tedaviye başladı. Şuanda lenflerindeki tümörler tamamen temizlendi. 31 seans rado ve 2 kür kemo aldı.
  Fakat primer olan akçiğerdeki maalesef hala aynı 4cm olarak akçiğerde kaldı.

  Babamın onkologu, babam ameliyat olsada, olmasada nüks oranın aynı olduğunu ve bu evre hastalarda ameliyat yapılmayacağını iletti.

  Web de bir çok insan ile karşılaştım. Babam gibi olup da ameliyat olmuşlar. Sizce napmalıyız? Ayrıca küba da bulunan şu aşıyı takip ediyoruz. Ameliyat olmayacaksa aşıyı denemek istiyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:57 de 16 Haziran 2016 - Yanıtla

   Ameliyat olmanız içiN:
   1. Ameliyat öncesi lenf bezlerinden biyopsi yapılarak lenf bezlerinde metastaz olmadığı tespit edilmelidir.
   2. Yapılacak olan ameliyat ile akciğerin sadece bir bölümü alınacaktır (lobektomi). Eğer tamamı alınacaksa bu durumda ameliyat önermem.
   Geçmiş olsun.

 11. ayışığı 13:22 de 22 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba Prof.Dr.Semih Halezeroğlu
  sizden randevu almadan önce hastamızla ilgili bilgi vermek isterim ki bizi yönlendirmeniz bu yönde cok önemli.
  hastanın geçmişi şu şekilde:
  2006 gırtlak kanseri(ameliyat oldu gırtlak alındı-2016 ya kadar sorun yok )
  2011 prostat kanseri ( hala devam etmekte-ağızdan ilaç tedavisi hala kullanmakta)
  2015 kasım kan kanseri başlangıç teşhisi-bunun için tedaviye başlanılacaktı(kemoterapi)fakat AKCİĞER KANSERİ teşhisi konuldu prostatdan sıçrama olabileceğini söylediler.
  kan degerleri çok düşük,bağışıklık sistemi çökmüş durumda olduğunu söylediler bu yüzden KEMOTERAPİ yi iptal ettiler 1 aydır hastanede yatıyordu artık tedavi amaçlı bişey yapamıycaklarını söyleyip hastamızı taburcu ettiler.
  kan kanseri başlangıcı olan AKCİĞER KANSERİ teşhisi konulan hastaya nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın