Akciğer Kanserinin Nedenleri

//Akciğer Kanserinin Nedenleri
Akciğer Kanserinin Nedenleri2019-01-03T13:36:51+00:00

Akciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Sigara

Tüm akciğer kanserlerinin %90’ı tütün (sigara, puro, pipo, vs) ile ilişkilidir. Kanser gelişme olasılığı sigara içme süresi ve içilen sigara miktarı ile artar. Sigara bırakıldıktan sonra normal hücrelerin gelişmesi ile her geçen yıl kanser gelişme riski azalır. Ortalama olarak sigara bırakıldıktan 20 yıl sonra kanser riski hiç sigara içmemiş kişiler seviyesine gelir.

Pasif sigara içiciliği

Sigara içen biri ile birlikte yaşayan insanlarda akciğer kanser gelişme riskinin hiç sigara içmeyen kişilerle yaşayanlara göre %24 oranında daha yüksek olduğu belirlenmiştir. ABD’de her yıl 3.000 kişi pasif içicilik nedeniyle oluşan kanserler nedeniyle ölmektedir.

Ailevi yatkınlık

Tüm sigara içen kişilerde akciğer kanseri ortaya çıkmıyor olması sebebiyle yapılan araştırmalarda ailesinde akciğer kanseri olan kişilerde akciğer kanseri gelişme olasılığının diğer kişilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. 18 ayrı ülkede 10.000’den fazla kişiyi kapsayan çalışmada akciğer kanserli hastaların DNA ‘larında akciğer kanserine yatkınlık oluşturan bir bozukluk olduğu tespit edilmiştir.

Radon gazı

Toprakta ve kayalarda bulunan bu gazın uzun süre solunması sonucu akciğer kanseri gelişmektedir. Batılı ülkelerde konut inşaatı yapılmadan önce radon gaz ölçümü yapılması zorunludur.

shutterstock_55212169

Asbest lifleri

Bu lifler geçmiş yıllarda endüstriyel olarak sık kullanılmakta idi. Günümüzde birçok ülkede kullanımı yasaklanmıştır. Daha çok mezotelyoma denilen kanser türüne yol açar, ancak sigara içen ve asbest liflerine uzun süre maruz kalan kişilerde akciğer kanseri gelişme riski çok yükselmektedir.

Geçirilmiş akciğer hastalıkları

Kronik obstruktif akciğer hastalığı geçirenlerde (sigara içmiş ya da içmemiş olsun) akciğer kanseri gelişme riski hiç sigara içmemiş kişilere göre 4-6 kat daha fazladır. Tüberküloz hastalığı sonrası akciğerde oluşan sekeller üzerinde nadir de olsa kanser gelişebilmektedir.

3 Comments

  1. Serdar Aktas 15:14 de 30 Ocak 2016

    Semih hocam kusura bakmayın bi önceki sorumu cevaplamadınız sandığım için ikinci kere sordum cevabınız için tesekkür ediyorum; sağolun hocam.Saygılar…

  2. Serdar Aktas 11:56 de 29 Ocak 2016

    Bilgisayarlı Akciğer Tomografisi ve Kanser İlişkisi; Merhaba Semih hocam şu an akciğer veremi hastasıyım ilaçlarımı kullanıyorum.Tanı konuluncaya dek malesef görüntülenme tetkiklerine maruz kaldım , tarihleri yazıyorum.18 nisan 2015 akciğer röntgeni+ akciğer tomografisi, 7 temmuz 2015 akciğer röntgeni,8 temmuz 2015 akciğer röntgeni, 10 temmuz akciğer röntgeni; malesef 14 temmuz 2015 akciğer röntgeni+ akciğer tomografisi; 21 temmuz 2015 akciğer röntgeni , 4ağustos 2015 akciğer röntgeni ,7 ve 11 eylül 2015 akciğer röntgeni ve nihayet sonunda verem tanısı kondu.Bu akciğer grafileri ve de 80 gün ara ile çekilen 2tane akciğer tomografisi ilerde kanser yapar mı? Sigara hiç içmedim , içmiyorum; evi muhakkak her gün sabahtan 30 dk havalandırıyorum(radon gazı); boya-kimyasal bir işle uğraşmıyorum.Ailede akciğer kanseri hiç yok, sorumu cevaplandırısanız sevinirim, saygılar sunarım…

İletiler kapalı