Akciğer Kanserinin Türleri / Çeşitleri

//Akciğer Kanserinin Türleri / Çeşitleri
Akciğer Kanserinin Türleri / Çeşitleri 2018-03-05T23:20:59+00:00

Akciğer Kanseri Türleri

Farklı akciğer kanseri hücre türleri vardır. Bunlar kanserin mikroskop altında görüntülerine göre adlandırılırlar.

Farklı hücre yapısında olan akciğer kanserlerinin farklı ilerleme hızları, farklı yayılma yolları ve farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu nedenle hangi akciğer kanseri ile karşı karşıya olduğumuzu bilmemiz son derece önemlidir.

Esas olarak akciğer kanserleri 2 ana gruba ayrılır:

Küçük Hücreli Akciğer Kanserleri

Küçük hücreli akciğer kanseri

Sağ akciğerde küçük hücreli kanser

Bu grup daha nadir görülür. Akciğer kanserleri içerisinde küçük hücreli kanserler %15’ini oluşturur. Hızlı ilerleyen bir türdür. Başka organlara (beyin, kemik ve böbreküstü bezi gibi) yayılma eğilimi diğer türlerden daha yüksektir.

Küçük hücreli akciğer kanserinde genellikle kemoterapi (ilaç tedavisi) ve radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır. Bununla birlikte küçük hücreli kaciğer kanseri küçükken tespit edilirse ameliyatla çıkartılması mümkündür.

Küçük hücreli akciğer kanseri de diğer türler gibi sigara içilmesi ile ilişkilidir.

Küçük hücreli akciğer kanserli hastalarda beyinde bir yayılma (metastaz) olsun olmasın beyinin ışınlanması (koruycu radyoterapi) ileride ortaya çıkabilecek yayılma durumunu önlemek için önemlidir.

Küçük hücreli akciğer kanserlerinde tam kür (tam tedavi) olasılığı mevcut olsa da bu oran ne yazık ki yüksek değildir.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanserleri

küçük hücreli dışı akciğer kanseri

Sağ akciğer üst lob bronşu içerisinde küçük hücreli olmayan akciğer kanseri

Akciğer kanserleri,nin büyük çoğunluğu küçük hücreli olmayan akciğer kanserleridir (%85). Küçük hücreli akciğer kanseri grubuna göre göre başka organlara yayılma eğilimi daha düşüktür. Hangi tedavinin seçileceğine hastalığın evresi ve hastanın genel durumuna göre karar verilir. Bu grup içerisinde değişik türler mevcuttur:

 • Epidermoid (squamöz hicreli) akciğer kanseri
 • Adenokarsinom (bronkoalveoler karsinom bu grupta yer alır)
 • Büyük hücreli akciğer kanseri
 • Diğerleri: pleomorfik karsinom, karsinoid tümör ve sınıflandırılamayanlar.
 • Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde erken aşamada tespit edilenler ameliyat diğerleri kemoterapi ve gerekirse radyoterapi kullanılarak tedavi edilirler.

Akciğer Kanserlerinin Hangisi Daha İyidir?

Bu soru hastalarımız tarafından sık olarak sorulur. Küçük hücreli akciğer kanserleri nispeten hızlı büyüme ve yayılma eğilimindedir. Bununla birlikte bu akciğer kanseri türü kemoterapiye küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerine göre daha iyi ve hızlı yanıt verir.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde ise birbirlerine belirgin şekilde bir iyilik veya kötülük durumu söz konusu değildir.

Ancak, KARSİNOİD TÜMÖR‘ler apayrı bir grubu oluştururlar. Bu grupta yer alan Tipik Karsinoid Tümörler tüm akciğer kanserleri içerisinde en iyi sonuçlara sahip grubu oluştururlar.

73 İleti

 1. Murat 20:38 de 5 Şubat 2016

  Merhaba Hocam, benim bir yakınıma akciğer kanseri teşhisi kondu. Sağ üst lobta oldukça büyük kitlesi(123*130*125) var. Fakat iyi olan herhangi bir yerde metastaz yok. Doktor ameliyat dedi. Ama evresini söylemedi. Hocam, bu kaçıncı evrede olabilir ve ameliyat fikri nasıl bir fikir?

 2. mahsun 04:40 de 30 Ocak 2016

  merhaba hocam
  bronkoalveol kanserlerinde akçiğer nakli uygulanbilir mi? Nakil sonra nüks etme olasılığı nedir?
  TEŞEKKÜRLER

 3. nur 22:32 de 26 Ocak 2016

  Merhaba hocam babam 7 ay önce akciger kanseriydi ve ameliyat oldu. İyi huyluydu. Atlattık sevindik derken şimdi diğer akciğerin de 7m lik bir tümör bulunuyormuş. Samsun’da oldu emaliyat özelde ancak bu ikincisini göğushataliklar araştırma hastanesinde aldırmak istiyo özele gitmemek için direniyor parada değil mevzu . Sizce bu farkedermi ? Ve bu tümörü temizledikten sonra tekrar gelirmi? Teşhis konuldu fakat doktor izinde zaman aşımına uğraması tehlikelimi ? Şimdiden çok ama çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:28 de 29 Ocak 2016

   Ameliyatınızın nerede yapılacağına en iyi siz karar verirsiniz. Bu konuda bizim size bir yönlendirmemiz olmaz. Tek önerim kesinlikle açık operasyonun değil, kapalı operasyonu tercih edilmesidir. Geç kalmamanızı öneririm. 30 Ocak C.tesi günü saat 09.15’de CNNTURK TV’de bu konuda konuşmalarım olacak, uygun olursanız bunu izleyin. Acil şifalar diliyorum.

 4. deniz 00:31 de 15 Ocak 2016

  İyi akşamlar hocam. Patoloji den bugun raporumu aldim
  1 sol akciger küçük hucreli disi karnisom infiltrasyonu
  2 bronkoalveoler lavaj yamalar ve hücre blogu: kan elemanları, seyrek Respiratuar epitel hücresi
  İmmuhistokimyasal inceleme sonucu:
  Oscarkeratin: atipik hücrelerde positive
  Ttf-1: atipik hücrelerde positive
  P40: atipik hücrelerde negatif
  Yorumunuzu ve tavsiyemiz dört gözle bekliyorum.
  Saygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:07 de 15 Ocak 2016

   Bu rapora göre akciğerde küçük hücreli dışı kanser mevcut. Bu grup içerinde yer alan farklı kanser türleri mevcut. Eğer metastaz yok ve ameliyat olması gerekiyorsa bu sonuç yeterlidir. Ancak yayılma var ve ameliyat uygun değilse bu türlerin her birinde farklı tedaviler uygulanır. Öncelikle patoloji sonucunuzun hangi tür küçük hücreli dışı akciğer kanseri olduğu yönünden ayrıntılı incelenmesi gerekiyor. Acil şifalar dilerim.

 5. esra 18:50 de 8 Ocak 2016

  Merhaba hocam..babamın bronkoskopi sonucunda asagidaki gibi bir rapor verildi. bilateral mukozal hiperemi ana carena kent sağ ana bronş proksimalde ve sağ 6.sg ayrım carenasında lokalize tm infiltrasyonları,sağ üst lob girişi yaygın tm infiltrasyonu ile daralmış 1.pe:sağ üst lob tm infiltrasyonundan-cyt ,2.pe:sağ 6.sg ayrım carenasında-cyt,3.lavaj :sağdan-cyt
  Bizi aydınlatabilirmisiniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:15 de 12 Ocak 2016

   Bronkoskopide akciğer kanseri bulguları mevcut. Patoloji sonucu ve PET-BT sonucuna göre tedavisi planlanacaktır.

 6. MEHMET 09:21 de 7 Ocak 2016

  Iyi akşamlar hocam. Annemin PED taraması; mediastende sağ üst paratrakeal alanda v.cava superiorun posterior komsulugundan sağ alt paratrakeal alana uzanim gösteren lobule konturlu 38×35 mm boyutlarında prekarinal alana uzanim gösteren sağ paratrakeal lenf nodu ile uyumlu kitlesel lezyon ile sağ üst paratrakeal alanda trakeanin sağ leteral komsulugunda 20×17 mm boyutlarindaki lenf nodunda (SUV max:12.13)patolojik fdg tutulumu izlenmektedir. (primer lezyon? )(histopatolojik korelasyon önerilir. ) Sağ akciğer orta lob lateral segmentte alt lob superior segmentte ve alt lob posterior Bazal segmentte ve sol akciğer alt lob posterior Bazal segmentte milimetrik boyutlu ve üst lob anterior segment lateralinde plevral tabanlı ve supplevral yerlesimli milimetrik boyutlu noduler dansite artış alanları non metabolik olarak izlenmektedir. Bu sonuçlara göre biz ne tür tedaviye başlamalıyız ve hastalık kaçıncı evrededir hocam. Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 05:57 de 8 Ocak 2016

   Mehmet bey, bu 3. evre bir kansere işaret ediyor. Bronkoskopi yaılarak kanserin türü belirlendikten sonra kemoterapi başlanması gerekir.

İletiler kapalı