Akciğer Kanserinin Türleri / Çeşitleri

//Akciğer Kanserinin Türleri / Çeşitleri
Akciğer Kanserinin Türleri / Çeşitleri2019-01-03T13:22:41+00:00

Akciğer Kanseri Türleri

Farklı akciğer kanseri hücre türleri vardır. Bunlar kanserin mikroskop altında görüntülerine göre adlandırılırlar.

Farklı hücre yapısında olan akciğer kanserlerinin farklı ilerleme hızları, farklı yayılma yolları ve farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu nedenle hangi akciğer kanseri ile karşı karşıya olduğumuzu bilmemiz son derece önemlidir.

Esas olarak akciğer kanserleri 2 ana gruba ayrılır:

Küçük Hücreli Akciğer Kanserleri

Küçük hücreli akciğer kanseri

Sağ akciğerde küçük hücreli kanser

Bu grup daha nadir görülür. Akciğer kanserleri içerisinde küçük hücreli kanserler %15’ini oluşturur. Hızlı ilerleyen bir türdür. Başka organlara (beyin, kemik ve böbreküstü bezi gibi) yayılma eğilimi diğer türlerden daha yüksektir.

Küçük hücreli akciğer kanserinde genellikle kemoterapi (ilaç tedavisi) ve radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır. Bununla birlikte küçük hücreli kaciğer kanseri küçükken tespit edilirse ameliyatla çıkartılması mümkündür.

Küçük hücreli akciğer kanseri de diğer türler gibi sigara içilmesi ile ilişkilidir.

Küçük hücreli akciğer kanserli hastalarda beyinde bir yayılma (metastaz) olsun olmasın beyinin ışınlanması (koruycu radyoterapi) ileride ortaya çıkabilecek yayılma durumunu önlemek için önemlidir.

Küçük hücreli akciğer kanserlerinde tam kür (tam tedavi) olasılığı mevcut olsa da bu oran ne yazık ki yüksek değildir.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanserleri

küçük hücreli dışı akciğer kanseri

Sağ akciğer üst lob bronşu içerisinde küçük hücreli olmayan akciğer kanseri

Akciğer kanserleri,nin büyük çoğunluğu küçük hücreli olmayan akciğer kanserleridir (%85). Küçük hücreli akciğer kanseri grubuna göre göre başka organlara yayılma eğilimi daha düşüktür. Hangi tedavinin seçileceğine hastalığın evresi ve hastanın genel durumuna göre karar verilir. Bu grup içerisinde değişik türler mevcuttur:

 • Epidermoid (squamöz hicreli) akciğer kanseri
 • Adenokarsinom (bronkoalveoler karsinom bu grupta yer alır)
 • Büyük hücreli akciğer kanseri
 • Diğerleri: pleomorfik karsinom, karsinoid tümör ve sınıflandırılamayanlar.
 • Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde erken aşamada tespit edilenler ameliyat diğerleri kemoterapi ve gerekirse radyoterapi kullanılarak tedavi edilirler.

Akciğer Kanserlerinin Hangisi Daha İyidir?

Bu soru hastalarımız tarafından sık olarak sorulur. Küçük hücreli akciğer kanserleri nispeten hızlı büyüme ve yayılma eğilimindedir. Bununla birlikte bu akciğer kanseri türü kemoterapiye küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerine göre daha iyi ve hızlı yanıt verir.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde ise birbirlerine belirgin şekilde bir iyilik veya kötülük durumu söz konusu değildir.

Ancak, KARSİNOİD TÜMÖR‘ler apayrı bir grubu oluştururlar. Bu grupta yer alan Tipik Karsinoid Tümörler tüm akciğer kanserleri içerisinde en iyi sonuçlara sahip grubu oluştururlar.

73 Comments

 1. Murat 20:38 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam, benim bir yakınıma akciğer kanseri teşhisi kondu. Sağ üst lobta oldukça büyük kitlesi(123*130*125) var. Fakat iyi olan herhangi bir yerde metastaz yok. Doktor ameliyat dedi. Ama evresini söylemedi. Hocam, bu kaçıncı evrede olabilir ve ameliyat fikri nasıl bir fikir?

 2. mahsun 04:40 de 30 Ocak 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam
  bronkoalveol kanserlerinde akçiğer nakli uygulanbilir mi? Nakil sonra nüks etme olasılığı nedir?
  TEŞEKKÜRLER

 3. nur 22:32 de 26 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 7 ay önce akciger kanseriydi ve ameliyat oldu. İyi huyluydu. Atlattık sevindik derken şimdi diğer akciğerin de 7m lik bir tümör bulunuyormuş. Samsun’da oldu emaliyat özelde ancak bu ikincisini göğushataliklar araştırma hastanesinde aldırmak istiyo özele gitmemek için direniyor parada değil mevzu . Sizce bu farkedermi ? Ve bu tümörü temizledikten sonra tekrar gelirmi? Teşhis konuldu fakat doktor izinde zaman aşımına uğraması tehlikelimi ? Şimdiden çok ama çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:28 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

   Ameliyatınızın nerede yapılacağına en iyi siz karar verirsiniz. Bu konuda bizim size bir yönlendirmemiz olmaz. Tek önerim kesinlikle açık operasyonun değil, kapalı operasyonu tercih edilmesidir. Geç kalmamanızı öneririm. 30 Ocak C.tesi günü saat 09.15’de CNNTURK TV’de bu konuda konuşmalarım olacak, uygun olursanız bunu izleyin. Acil şifalar diliyorum.

 4. deniz 00:31 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

  İyi akşamlar hocam. Patoloji den bugun raporumu aldim
  1 sol akciger küçük hucreli disi karnisom infiltrasyonu
  2 bronkoalveoler lavaj yamalar ve hücre blogu: kan elemanları, seyrek Respiratuar epitel hücresi
  İmmuhistokimyasal inceleme sonucu:
  Oscarkeratin: atipik hücrelerde positive
  Ttf-1: atipik hücrelerde positive
  P40: atipik hücrelerde negatif
  Yorumunuzu ve tavsiyemiz dört gözle bekliyorum.
  Saygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:07 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu rapora göre akciğerde küçük hücreli dışı kanser mevcut. Bu grup içerinde yer alan farklı kanser türleri mevcut. Eğer metastaz yok ve ameliyat olması gerekiyorsa bu sonuç yeterlidir. Ancak yayılma var ve ameliyat uygun değilse bu türlerin her birinde farklı tedaviler uygulanır. Öncelikle patoloji sonucunuzun hangi tür küçük hücreli dışı akciğer kanseri olduğu yönünden ayrıntılı incelenmesi gerekiyor. Acil şifalar dilerim.

 5. esra 18:50 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam..babamın bronkoskopi sonucunda asagidaki gibi bir rapor verildi. bilateral mukozal hiperemi ana carena kent sağ ana bronş proksimalde ve sağ 6.sg ayrım carenasında lokalize tm infiltrasyonları,sağ üst lob girişi yaygın tm infiltrasyonu ile daralmış 1.pe:sağ üst lob tm infiltrasyonundan-cyt ,2.pe:sağ 6.sg ayrım carenasında-cyt,3.lavaj :sağdan-cyt
  Bizi aydınlatabilirmisiniz.

 6. MEHMET 09:21 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

  Iyi akşamlar hocam. Annemin PED taraması; mediastende sağ üst paratrakeal alanda v.cava superiorun posterior komsulugundan sağ alt paratrakeal alana uzanim gösteren lobule konturlu 38×35 mm boyutlarında prekarinal alana uzanim gösteren sağ paratrakeal lenf nodu ile uyumlu kitlesel lezyon ile sağ üst paratrakeal alanda trakeanin sağ leteral komsulugunda 20×17 mm boyutlarindaki lenf nodunda (SUV max:12.13)patolojik fdg tutulumu izlenmektedir. (primer lezyon? )(histopatolojik korelasyon önerilir. ) Sağ akciğer orta lob lateral segmentte alt lob superior segmentte ve alt lob posterior Bazal segmentte ve sol akciğer alt lob posterior Bazal segmentte milimetrik boyutlu ve üst lob anterior segment lateralinde plevral tabanlı ve supplevral yerlesimli milimetrik boyutlu noduler dansite artış alanları non metabolik olarak izlenmektedir. Bu sonuçlara göre biz ne tür tedaviye başlamalıyız ve hastalık kaçıncı evrededir hocam. Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 05:57 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

   Mehmet bey, bu 3. evre bir kansere işaret ediyor. Bronkoskopi yaılarak kanserin türü belirlendikten sonra kemoterapi başlanması gerekir.

 7. Nazlı 00:41 de 4 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam bu pt raporuna göre babamın iyileşme şansı var midir tedavisi nasil olur şimdiden tekler,,!…?…nıtla
  iskelet sisteminde L4 vertebra korpusu sağ yarısında yükseklik kaybının eşlik ettiği litik (SUVmax:7.6)ve sağ iliak kanat anteroinferior kesiminde medüller (SUVmax:8.1)hipermetopolik odaklar izlenmiş olup, kuvvetle kemik METASTAZI kuşkusu uyandırmakdadırmediastende subaortik (5) alandan sol prevasküler (3a) alana uzanan 22×17 mm boyutlarında,lobüle konturlu,yoğun hipermetabolik (SUVmax:10.6)nodüler lezyon izlenmişdirsol akciğer apeksinde düzgün sınırlı (10mm,SUVmax:7.2)ve sol akciğer inferior linguler segmentte plevral tabanlı ve düzensiz konturlu (12mm SUVmax7.3)yüksek derecede hipermetopolik nodüler lezyonlr izlenmişdir (maligmite kuşkulu nodüller lezonlar).Histopatolojik değerlendirme önerilirgörüntüleme alanına giren diğer vucut bölgelerinde malignite lehine olabilecek patolojik duzeyde hipermetabolik odak saptanmamışdır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:19 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Yaygın şekilde metastazlarla birlikte olan bu akciğer kanseri 4. evreye işaret ediyor. Kemoterapi ile yaşam süresi uzatılabilir. Acil şifalar dilerim.

 8. Hakan 22:48 de 3 Ocak 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam babamın pet raporunda mediastende bilateral hiler lenf nodlarında düşük düzeyde artmış metabolik aktivite tutulumları izlenmiştir ( sol suvmax2.75 sağ suvmax 2.36 ) ayrıca pretrakeal sağ paratrakeal aortikpulmoner ve perivaskuler milimetrik lenf nodlarında patolojik artmış metınolik aktivite tutulumu saptanmamıştır . Bilateral sürrenal glandda minimal fokal artmış metabolik aktivite tutulumu mevcuttur ( sol suvmax : 3.15 sağ suvmax : 3.75)
  Görüntüleme alanına giren diğer vucut dokularında fdg nin biyodağılımı normal fizyolojik sınırlar içerisinde
  YORUM : 1) sol akciğer alt lob süperiorda tanımlanan nodüler. Yumuşak doku dansilitesinde artımında artmış fdg tutulumu izlenmiştir maling patolojiler ? Acısından histopatolojik incelemesi önerilir
  2) bilateral hiler lenf nodlarında düşük düzeyde artmış fdg tutulumu izlenmiştir ( enflamatuar ? )
  3) bilateral sürrenal glandda tanımlanan bulgular ön planda adenom / hiperplazi ? İle uyumlu olabileceği düşünülmekle birlikte mr ile değerlendirilmesi önerilir .
  Babamın akciğer mr da sadece sol akciğer aktta 3 cö nödül var babam 50 yaşında 30 yıldır sigara içiyor herhangi bir sağlık problemi yok kan tahlilleri hepsi normal hafif sırt agrısı şikayeti vardı bu bilgileri rica etsem değerlendirebilirmisini ne düşünüyorsunuz tedavi hakkında

 9. Nazlı 01:43 de 31 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam size gönderdigim babamın pt sonucu kanser mi babamhocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 03:22 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   NAzlı Hanım bu rapora göre akciğer kanser olasılığı çok yüksek görünüyor. Ayrıntılı bilgiyi kendi doktorlarınızdan alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 10. Nazlı 01:41 de 31 Aralık 2015 - Yanıtla

  iskelet sisteminde L4 vertebra korpusu sağ yarısında yükseklik kaybının eşlik ettiği litik (SUVmax:7.6)ve sağ iliak kanat anteroinferior kesiminde medüller (SUVmax:8.1)hipermetopolik odaklar izlenmiş olup, kuvvetle kemik METASTAZI kuşkusu uyandırmakdadırmediastende subaortik (5) alandan sol prevasküler (3a) alana uzanan 22×17 mm boyutlarında,lobüle konturlu,yoğun hipermetabolik (SUVmax:10.6)nodüler lezyon izlenmişdirsol akciğer apeksinde düzgün sınırlı (10mm,SUVmax:7.2)ve sol akciğer inferior linguler segmentte plevral tabanlı ve düzensiz konturlu (12mm SUVmax7.3)yüksek derecede hipermetopolik nodüler lezyonlr izlenmişdir (maligmite kuşkulu nodüller lezonlar).Histopatolojik değerlendirme önerilirgörüntüleme alanına giren diğer vucut bölgelerinde malignite lehine olabilecek patolojik duzeyde hipermetabolik odak saptanmamışdır

 11. Mustafa 20:30 de 25 Aralık 2015 - Yanıtla

  Tarak ve ana Branşlar açıktır kardiotorasik normalde sınırda dir medyasına ana vasküler yapıların genişlikleri tabidir Paratrakeal Kardinal ve Bilateral jilet büyüğü yaklaşık 10 mm Long boyutu medyasına lenf nodlari izlendi sağ aç bölümü paraNaim aerasyonu normaldir Sol aç alt löf mediosabal segmentte subplevral yerleşimi geniş yerinde yaklaşık 43×27 mm boyutlarında ölçülen nispeten düzgün sınırlı lobile kontrolü yumuşak doku dansitesinde Massive lezyonn izlendi Sol aç alt lob süperior segmentte Major Fissür yakın komsulugunda büyüğü yaklaşık 8 mm çaplı 4 adet modüler dansitesinde artışı izlendi solda kalın yerinde yaklaşık 20mm ölçülen plevral effuzyon mevcuttur vertebra korus köşelerinde yer yer osteofitik dejeneratif değişiklikler izlendi sayın hocam hastanın sonuçları bu sekilde hasta bugün kemiklere geçip geçmediği için filim çekildi sonucu 1 hafta sonra çıkacak hocam bu duruma göre bizim ne yapmamız lazım bu hasta ameliyat olma ihtimali varmı biz sonuçlar çıkınca üniversite hastanesine gideceğiz hemen hasta 54 yaşında

 12. Ercan 23:33 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba , babamda 2 aydır bitmek bilmyen bir öksürük başladı ve en sonunda doktora gittiklerinde tomografi istediler ve çekildi 3 x 4 cm bir leke var dediler sonra pataloji sonuclarını aldık bugün , skuamöz hücreli karsinom diye tanı yazıyor şuandada ölsürüğü hala devam ediyor cumartesi pet ve çarşamba günüde beyin emarı istedi hekimimz bu nedir hocam sizce ben sıkıntıdan gün geçeremiyorum annem de çok üzülüyor , iyileşme olasığılı nedir ağır ilerleynmi hızlı ilerleynmi nedir hocam . Şimdiden teşekkürler hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:13 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu akciğer kanseri için eğer PET bulgularında yayılma görülmez ise VATS kapalı operasyonu gerekir. Eğer yayılma olmuşsa kemoterapi uygulanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 13. SİBEL 13:44 de 21 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam, cevap için şimdiden teşekkür ederim,
  Babam 61 yaşında, Koah hastası, kontrole gittiğinde sol akciğerinde 6 mm büyüklüğünde nodül tespit edilmişti. Birkaç yıl düzenli olarak kontrole gitti, Nodül aynı büyüklükte yerinde duruyordu. 3 ay önce gittiği kontrolde nodülün büyüklüğü 8 mm, bu ay gittiği kontrolde de 9 mm çıktı. Doktorlar vats yöntemi ile nodülü almaya karar verdiler. Ameliyat sonrasında akciğerin göğüs duvarı ile sıkı yapışıklık göstermesi nedeni ile açık ameliyata geçildiği ve frozen sonucunun kötü huylu olması nedeni ile alt lobun alındığı, ayrıntılı patoloji sonucu geldiğinde detaylı açıklama yapılacağı söylendi. Dosyasında bulunan ameliyat raporunda “alt lobda 1 cm.lik sert nodül saptandı. iki adet GİA 80-3,8 stapler ile nodül etrafı birlikte rezeke edildi. Frozen section incelemesi ‘Malign, KHDAK uyumlu, öncelikle adeno ca lehine değerlendirildi”olarak bildirildi. eksplorasyon ilerletildiğinde akciğerin amfizematöz bir hal aldığı ve apikalde nodülarite içeren alan bulunduğu saptandı. Apikal alana bir adet GİA 80-3,8 stapler ile wedge rezeksiyon uygulandı. Frozen section incelemesi benign olarak bildirildi. bu bulgularla alt lobektami yapılmasına karar verildi……………Frozen section incelemede “Bronş cerrahi sınır salim, bronşa komşu 11. istasyon lenf nodu benign” olarak bildirildi. 5,6,7,8,9,10,11. istasyon lenf bezleri disseke edildi. üst lob üzeri fibrin tabakalar dekortike edildi.” yazıyor. Beyin tomografisi de temiz çıkmıştı. Kesin patoloji sonucu henüz çıkmadı ama raporda geçen benign ifadelerinden akciğer içinde ve lenflerde metastaz yapmadığı şekilde yorum yapabilir miyiz? Ayrıca nodülün küçük olması ve KHDAK türü öngörülmesi ümitlendiğimiz gibi 1. evreye mi işaret eder? Eğer öyleyse cerrahi işlem sonrasında düzenli kontrole gitmesi yeterli midir ve tekrarlama olasılığı nedir?

 14. Meltem 18:11 de 19 Aralık 2015 - Yanıtla

  Iyi gunler hocam benim babama 2 ay once akciger kanseri teshisi konuldu pet sonuclarina gore sag akciger lob cikisini oblitere eden 71×45 mm boyutlarinda nekroze hipermetobolik kitlesel formda lezyon saptanmistir(suvmax=9.66)kitle mediastinal yagli planlari infiltre etmistir.vena kava superioru cevrelemistir.sag hemitoraksta eslik eden 19 mm capa ulasan plevral effuzyon alaninda belirgin fdg tutulumu izlenmedi.sag akciger ust lob fissur komsulugunda izlenen 18 mm capindaki noduler lezyon ise pet imajlarinda hipermetoboliktir(suvma×=3.07)mediastende 4r.6ve7 istasyonlarda en buyugu 25 mm capinda hipermetabolik lap kitleleri izlenmistir.iskelet sisteminde her iki skapula her iki humerus diafizi proksimal kesimi her iki iliak kanat.bilateral iskion kolu.femur trokanterik bolgeler.kemik ve kemik iligi lezyonlari saptanmistir sag 5.kosta posterolateralinde ise fraktur hatti ve eslik eden artmis fdg tutulumu saptanmistir kortikal ve subkordikal alanlarda fdg dagilimi beklenen duzey ve simetride izlenmistir.bu pet sonucuna gore babamin durumu nedir hocam saygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:09 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu 4. evre bir akciğer kanserine işaret ediyor. Lütfen medikal onkoloji bölümüne başvurunuz. Acil şifalar dilerim.

 15. murat sever 00:25 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

  İYİ GÜNLER HOCAM.
  BENİM SORUM ŞU BABAMIN SAĞ AKCİĞER ALT KISIMDA 6 CM BÜYÜKLÜĞÜNDE TÜMOR TESPİT EDİLDİ.YAPILAN İNCELEME SONUCUNDA HÜCRE TİPİ OLARAK MALİNG OLARAK BELİRTİLDİ.VE BÜYÜK HÜCRELİ OLDUĞU SÖYLENDİ.LENF BEZLERİ VE DİĞER HİÇ ORGANA SIÇRAMA OLMADIĞI SÖYLENDİ.BİZE SAĞ AKCİĞER ALINMASI VE KEMOTERAPİ ÖNERİLDİ SİZİN KIYMETLİ ÖNERİLERİNİZİ BİLMEK İSTER ŞİMDİ TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:58 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

   Murat Bey, eğer kanserde yayılma yoksa (1. ve 2. evre) hastanın bu hastalıktan kurtulması için en önemli seçenek ameliyattır. Acil şifalar dilerim.

 16. sezin 00:21 de 16 Aralık 2015 - Yanıtla

  Hocam biz 9eylul arastirma hastanesine 2ay once gittik annemin sag akcigerde 13cm kitle 7cm bisey yazio diger organlar temiz beyinde odem cikti radto terapiye 10seans gitcez ama bronoskopide parcayi yeri darmis tam alamamislar simdi tomografi bidaha istediler sirtindan alcaklarmis busefer tomografi sonucundan sonra ben bisiy anlamadim annem cok balgam atio 45sene sigara icti yesil renkte balgam sansimiz varmi bu arada 61yasinda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:56 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Biyopsi ve PET-BT sonuçlarına göre tedavi planlaması yapılacaktır. Acil şifalar dilerim.

   • sezin 01:04 de 19 Aralık 2015 - Yanıtla

    Hocam çok tesekkur ederim

   • sezin 20:38 de 19 Aralık 2015 - Yanıtla

    Sayın hocam beyin mrg incelemesi konveksite duzeyinde sag frontelde13carpi 10 mm sol frontalde 10carpi 7mm boyutlarinda ve serebellumda vermiste 12carpi 9 mm boyutlarinda kontrast tutan metastaz ile uyumlu oldugu lezyonlar izlenmistir bunun disinda her iki tarafta serebral ve serebellar hemisferlerin parankimal intensite dagilimi bazal gangliyonlar ve beyin sapi olusumlari dogal gorunumdedir orta hat olusumlari normaldir majör intrakranial arteriyal olusumlar ve dural venoz sinusler sinyalsiz olarak izlenmektedir hocam radyo terapi 5seans gorduk akcigerden sicramismi lutfen bizi aydinlatin doktora sordum ne kadar yadar kotu dedi 5seans daha gorcez daha oteki kitleyede baslamadilar suan anneme ben bakiyorum izmirde kendi evim cocugumu birakip geldim 2ay dir heran ya ben gidince bisey olurmuki korkusuyla hasta oldum ne olur bi fikir verin

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 01:57 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

     Bu metastazların akciğer kaynaklı olması mümkün. Filmleri olmadan bir yorum yapmam mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

 17. ilayda 19:52 de 13 Aralık 2015 - Yanıtla

  Sayın hocam
  dedem 74 yaşında 50 yıldır sigara kullanmaktadır.sırt ağrısı şikayetinden dolayı 01.11.2015 tarihinde doktora başvurduk ve akciğer kanseri teşhisi konuldu ve 4. evre olduğu söylendi.şuanda sağlığı gayet iyi. kan tahlilleri, BT,TORAKS , pet , TRU-CUT BİYOPSİ yapıldı.
  8,5 cm x 4,5 cm büyüklüğünde tümör tespit edildi.
  vucutun hiç bir yerinde metastaz yapmamış.
  tümör hücrelerinde alk rearranjmanı mevcut degildir.
  tümör hücrelerinde ros-1 rearranjmanı negatiftir.
  hocam bu sonuçlara göre bizi nasıl bi süreç bekliyor bilgilendirebilir misiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:13 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Tümör 4. evrede ancak hiç metastazı yok diyorsunuz. Dördüncü evre demek metastaz yapmış demektir. Lütfen doktorunuza danışın ve doğru bilgiler eşliğinde süreciniz hakkında doğru yorumlar alın. Acil şifalar dilerim.

 18. zeynep 20:52 de 6 Aralık 2015 - Yanıtla

  iyi aksamlar hocam.babam 1 ay once sag akciger ust lobektomi ameliyati oldu.lenf nodlari temiz cikti orta diferansiye skuamoz hucreli kanser tanisi aldi.ancak ayni lobda 3 cm ve 0.5 cmlik 2 tumor odagi gozlendi.evre 2b denildi.konseyden kemoterapi karari cikmadi takip denildi.kafamiz karisti yapmamiz gereken ek bisey varmi?sizce kemoterapi gormesi gerekirmi?

 19. sibel 20:10 de 4 Aralık 2015 - Yanıtla

  Saygılar babam ocak 21 de kanser teşhisi kondu küçük dış hücreli 6 kur kemoterapi aldık 20 kur işin tedavisi hastalık durmuştu ne olduysa 3 ay aradan sonra tekrar hızla yayılmaya başladı babam şuan yoğun bakımda solunum cihazına bağlı yaşama tutunmaya çalışıyor benim sorum solunum cihazından çıkartmak için boğazdan delik açılması gerekiyormus ama biz kabul etmesi çünkü termal dönem sonu dendi babama bunu yapıp işkence uygulamak istemedik ama aklımda da şöyle bir soru kaldı bunu yaptirsak babam bi kaç ay daha yasarmi sizce böyle bisey mumkunmu cevap verirseniz memnun oluruz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:14 de 5 Aralık 2015 - Yanıtla

   Uzun süre yoğun bakımda kalan hastalarda trakeostomi açılması gerekir. Bu hasta için iyi bir durumdur. Acil şifalar.

 20. feridun kalkan 17:15 de 4 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi bronoskopi yaptırdık sonuc olarak
  1 benign brons aspirasyon sitolojisi
  2 benign fırca sitolojisi sag orta lob
  3 skuamoz hücreli karsinom sağ orta lob biyopsi materyali
  4 benign tbiia sitolojisi sag orta lob
  tanıda bunlar yazıyor ayrıca dediginizi gibi pet içinde acilen arastırma yapmaya baslıyorum
  evre olarak acaba hangi asamadayız net bilmiyoruz birde hocam halk arasında mor renkli mevye sebze ler tüketmemiz dogrumudur muhteviyatında surup olmayan tatlı da bunlara dahil kısaca neler yapmamalıyız cevap verdiginiz icin allah sizden razı olsun hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:32 de 4 Aralık 2015 - Yanıtla

   Sağ akciğer orta lobda kanser teşhis edilmiş. Şimdi PET sonucuna göre evresi belirlenip tedaviniz planlanacaktır. Umarım birinci veya ikinci evrededir ve ameliyatla başarılı bir sonuç elde edilebilir. Beslenme konusunda önemli olan hastanın canı neyi istiyorsa onunla beslenmektir. Hastanın canı istemedikçe verilecek hiç bir gıdanın en ufak bir faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

 21. Yasemin güven 01:25 de 3 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam , Babam 60 yaşında ve hiç sigara içmemiş ancak kahvehane vs gibi ortamlarda pasif içici olmuş yıllarca.Kendisinde 7-8 yıl önce akciğerde sarkoidoz teşhis edilmişti yanı sıra 5 yıl kadar öncede Koah teşhis edildi..Bunlar ara ara takip ediliyordu.Birkaç ay önce apandisiti patladığı için ameliyat olması gerekti operasyondan önce ultrason doktoru çekilen akciğer filminde leke olduğunu söyledi pet çekildi bundan sonra biyopsi istendi ve bronoskopi.. şu şu anda biyopsi sonucu tanı : Küçük hücreli dışı akciğer Korsinomu (skuamoz hucreli korsinom) sonuc bu. sizin yorumunuz nedir hocam tedavi edilebilmesi mümkün mü yaşam süresi nasıldır çok karmakarışık düşüncelerdeyim çok teşekkürler hocam saygılar

 22. feridun kalkan 01:03 de 2 Aralık 2015 - Yanıtla

  hocam saygılar ben izmirden size ulasıyorum kendim ulastırma bakanlıgında calısıyorum babam ( yas 62 erkek 40 yıl üstü sigara kullanımı kilo 85 kaza sonucu omurga l-4 vertbra kırığı) icin 2012 yılından itibaren koah teshisi konuldu yaklasık 4 aydır kuru oksuruk ve ani bilinc kayıpları oluyordu yıne bir atak sırasında dusup burnunu kırılması sonucu hastahaneye kaldırdıgımızda degerlerının yukseldigini ure seker kolestrol gibi acilen yatıs kararı verdiler bt akciger tomogrofisi cekildi sunlar yazıyor
  her iki troid lobunda buyugu solda 2,5 cm ulasan hipodens ve kalsifik noduller izlenmektedir.
  kroner arterde kalsifik aterom plakları izlenmektedir.
  mediastinal ana vaküler yapılar ve kalp kompartmanları olağandır.
  trakea ve ana bronslar acık olup mediastinal patolojik boyutta lenf ayırt edilmemiştir.
  özefagusun torasik seyri olağandır.
  kesitler akciğer pankirim penceresi ile birlikte değerlendirildiğinde her iki akciger üst loblarda sentriasiner ve paraseptal amfizem alanları izlenmektedir. sağ akcigerde orta lobda fibroatelektazik değişiklikler izlenmektedir. ayrıca bu düzeyde yumusak doku dansitesinde opasite artımı mevcuttur. ( sağ hiler lenf nodu ? – kitlesel lezyon? )
  hastanın orta lob bronsuna yönelik bronkoskopi ile değerlendirilmesi önerilir.
  plevral kalınlaşma veya sıvı saptanmamıştır.
  torakal yumusak dokular ve kemik yapılar normaldir.
  biraz uzun oldu ama sizden acıklayıcı bir cevap bekliyorum hocam aslında ben gercegi duymak istiyorum allah sizden razı olsun.saygılar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:41 de 2 Aralık 2015 - Yanıtla

   Hastanızın sağ akciğeri orta lobunda yerleşen lezyonun bir akciğer kanseri olma olasılığı yüksek. Acilen bronkoskopi yapılarak teşhisi konulmalı ve ardından PET-CT çekilerek tümörün vücuda yayılıp yayılmadığı araştırılmalıdır. Uygulanacak tedaviye bunlardan sonra karar verilecektir. Bu konuda tecrübeli ve donanımlı bir hastaneye başvurunuz. Acil şifalar dilerim.

 23. Cemal 01:23 de 23 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam nerde görev yapıyorsunuz

 24. hakan batmaz 12:20 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam Selam,

  Babam 57 yaşında ve yaklaşık 40 senedir sigara kullanıyor. Öksürük şikayetinden dolayı akciğer filmi çektiler ve kitle çıktı daha sonra doktor tomografi istedi ve tomografi sonucunda sağ akciğer üst lob ta fosterior segmentte paravertebral alanda periferik yerleşime yaklaşık 52×43 mm boyutlarında lobüler konturlu kitle çıktı. iiab ile histo patalojik inceleme istedi doktor , patalojik incelemeye göre iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığna karar verilecek. Kafamız çok karıştı bu kitlenin iyi huylu olma ihtimali nedir. Bu tomografi sonucu ile ilgili ne gibi bir yorum yapabilirsiniz. Teşekkürler Hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:03 de 19 Kasım 2015 - Yanıtla

   Hakan Bey, babanız sigara içtiğine göre bu tümörün kanser çıkma olasılığı %90’dan fazladır. PET-CT çekilerek kanserin evresi tespit edilip buna göre tedavi planlaması (ameliyat veya kemoterapi ve radyoterapi) yapılması gerekir. Acil şifalar dilerim

 25. Aras uluğ 23:40 de 16 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam , 20 gün önce babam opere oldu sol ac.lobektomi yapıldı patoloji: sol 5.5-6.5 cm nekrotik kanamalı kitle çoğu komponenti solid adenokarsinom %10 dev hücreli karsinom olmak üzere pleomorfik karsinom kabul edildi.2adet peribronşiyal 1 adet Alex’in lenf bezi metaztazı, visseral plevra çevre yağ dokuya ve damar duvarına invazyon cerrahi sınır pozitif ck7 ttf-1 napsın a ve müsin histokimyasal boyama + Ayrıca ck5/6 ve p63 ile spesifik boyanma yok.Bizi ne gibi süreçler bekliyor ve beklenen yaşam süresi nedir ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:26 de 17 Kasım 2015 - Yanıtla

   Sayın Uluğ, burada çıkartılan akciğer lobundan sonra sınırda tümörün kalmış olması tümörün yeniden ortaya çıkma olasılığının son derece yüksek olduğunu gösteriyor. Bu durumda yeniden ameliyat edilerek kalan kısımda nüks etmesini önleyecek şekilde çıkartılması gerekir. Bu hastanın solunum fonksiyonları yönünden mümkün değilse hastaya radyoterapi ve kemoterapi uygulanmalıdır. Ancak, bu durumda nüks olasılığı azalsa da tam olarak kaybolmayacaktır. Acil şifalar dilierim.

 26. UGUR ERSU 21:50 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  HOCAM İYİ AKŞAMLAR BABAM 58 YASINDA 3 YIL ÖNCE AKCİĞER KANSERİ TEŞHİSİ KOYULDU 2 AYDIR HIZLI ZAYIFLAMA ATEŞLENME TERLEME HALSİZLİK OKSURUK ŞİKAYETLERİ ÜZERİNDE HASTANEYE GÖTÜRDÜK YAKLASIK 25 GUN YATTI SON YAPILAN PET – CT SONUCUNU HEYETE GİRECEK DEDİLER SİZDEN RİCAM BİZE DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ KEMOTERAPİ İLE DÜZELME ŞANSI YÜKSEKMİ VUCUDUN NERELERİNDE TÜMÖR VAR. ESKİ PATOLOJİ SONUCUNDA SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM OLDUGU YAZIYOR TEK CİĞERİ AMELİYAT İLE ALINDI.

  ONKOLOJİK PET (F-18 FDG)

  Bulgular :
  Sol supraklavikular zonda yeni gelişen hafif hipermetabolik lenf nodları izlenmektedir. (SUVmax = -3.8)

  Sol pnömonektomili olguda pnömonektomi poşu içerisinde patolojik FDG tutulumu göstermeyen 6.5 cm ‘e ulaşan sıvı izlenmekte olup poşun çeperınde yoğun hipermetabolik kalınlaşma gelişmiştir. (SUVmax = 10.1)

  Postpnömonektomik değişiklikler izlenen olguda güncel çalışmada mediastinal yağlı planlarda minimal FDG tutulumu gösteren nodüler kirlenme sahaları, pnömonektomi poşu çevresinde büyüğü 12 mm hafif hipermetabolitik nodüler lezyonlar (SUVmax = ¬2.2)

  Sol ana bronş güdüğü komşuluğunda 18 mm boyutlu yoğun hipermetabolik yumuşak doku dansiteli nodüler lezyon mevcuttur (SUVmax = 11.5)

  Sol parasternal minimal hipermetabolizma kazanmış subsantimetrik lenf nodu dikkati çekmektedir (SUVmax = 1.7)

  Mediastende 7 no’lu lenfatik istasyonda kalsifiye lenf nodunda önceki çalışma ile benzer patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.

  Sağ akciğer alt lob superior ve posterobazal segmentte 30.04.2014 tarihli dış merkezli pet/bt ile benzer milimetrik nodüller izlenmektedir.
  Sol sürrenal glandda malignite kuşkusu taşıyan hipermetabolitik kalınlaşma mevcuttur (SUVmax = -3.0)
  Gluteal kas yapılarında (SUVmax = ¬3.7) artmış FDG tutulumu izlenmiştir (fizyolojik).
  Vücudun geri kalan kesiminde FDG’nin fizyolojik biyodağılımı izlenmektedir.
  SONUÇ & YORUM :
  30.04.2014 tarihli dış merkezli pet/bt ile kıyaslandığında progresyon ile uyumlu bulgular.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:57 de 8 Kasım 2015 - Yanıtla

   Uğur bey, ne yazık ki alınmış olan sol akciğerden sonra kalan bronş etrafında yeniden tümör oluşmuş. Ayrıca böbrek üstü bezi ve bazı lenf bezlerinde de metastaz görülüyor. Kemoterapi uygulanmalıdır ancak tedavi şanşının çok yüksek olmadığının bilinmesi gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 27. Güney 15:21 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

  Hocam iyi günler. Benim babam da akciğer kanseri bu sene mayis ayında patoloji alındı haziranda tedaviye başladık 6 kür kemoterapi 31 günde ışın aldı. 1 ay dinlenme süremız oldu geçen hafta da tomografi çekildi kulak göz felan genel kontrolden çıktı. Salı günü de sonuçlarımız çıkıyo. Sol akcigerin alt lobunda küçük hücreli akciğer kanseri. Tedavi süremiz daha devam eder mi yenebilir miyiz? Su an önceki hiçbir şikayetimız yok ama bazen kuru bi öksürük var o tam geçmedi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:29 de 7 Kasım 2015 - Yanıtla

   Küçük hücreli akciğer kanseri kemoterapi ve radyoterapiye genellikle iyi yanıt verir. Bununla birlikte başka organlarda metastaz çıkma olasılığı yüksektir. Gerçekler hakkında bilgili olup ümitle olumlu sonuçlar beklemek gerekir.

 28. ilknur ahmedov 09:04 de 6 Kasım 2015 - Yanıtla

  hocam merhaba çok teşekkür ederim elbette herkezin başına gelebilir hastalık tüm canlılar için tekrar çok teşekkür ederim saygılarımla

  ilknur ahmedov

  • Bilal koy 17:41 de 4 Aralık 2015 - Yanıtla

   Sayin hocam benim abimde (45 yasinda) kucuk hucreli olmayan akciger kanseri teshisi konuldu. Adenocarcinoom 4.devre diyorlar hekimler. 3 gun icinde gemotherapie uygulamasina baslaycaklar.
   Biz Hollandada kaliyoruz ve ilk dusundugumuz Turkiyede tedavi sartlari daha iyi diyorlar bize bir tavsiyede bulunabilirmisiniz?
   Simdiden tesekurler.
   Bilalkoy@hotmail.com

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:33 de 4 Aralık 2015 - Yanıtla

    Bu evrede tedavi başarısı sınırlıdır. Türkiye veya Hollanda’da teddavi görmesi arasında fark olmaz. Nerede hasta rahat edecekse orda uygulanması önemli. Acil şifalar dilerim.

 29. ilknur 11:31 de 5 Kasım 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam istanbul-avcilar kayinpederimi devletten yedikuleye sevk ettiler akciğerden ( iiab ) alindi klinik ön tani sağda nodül malignite?
  Histopatalojik tani/sitopatolojik tani ttia,bloğu.yayma:lenfositler,polimorf nüveli lükasitler,makrofolojlar hocam babamizin durumu nedir saygilarimizla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:40 de 5 Kasım 2015 - Yanıtla

   İlknu Hanım, akciğer kanseri şüpheli nodülünüzden alınan ince iğne aspirasyonunda kanser hücresi bulunmamış. Geçmiş olsun.

 30. yusuf 21:16 de 15 Ekim 2015 - Yanıtla

  hocam merhaba,sizi ve yaptığıız ameliyatları takip etmekteyim.Babam 6 ay önce küçük hücreli dışı akciğer kanseri yorumu ise yassı epitel olarak adlandırıldı.Ameliyat olamadığı için (KAOH tan dolayı) kemoterapi alıyor.Ancak durumu şuan çok iyi.Sağ arka kotta 2,9X1,cm büyüklüğünde bir lezyon tespit edildi.Sizce bu hastalığı biraz olsun atlatıp bir kaç sene daha yaşama şansı varmıdır?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:38 de 19 Ekim 2015 - Yanıtla

   Yusuf Bey, sağ arka kotta tespit edilen lezyon akciğer kanseri dışında başka bir lezyon ise kemoterapi ve radyoterapi dışında bir tedavi uygun değil. Ancak tek lezyon bu bahsettiğiniz kezyon ise hastanın solunum fonksiyonları kısıtlı olduğu için VATS denilen yöntemle çıkartılabilir. Bu durumda yaşam süresini uzatmak mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 31. Meltem uygunlar 21:33 de 1 Ekim 2015 - Yanıtla

  Sn Semih bey
  Babam 73 yasında yaklaşık 15 Yıldır gizli şekeri olan her sene çeşitli zararlar görerek ilerlediği bir hastalığa sahip . Kendisi mesanedeki kalınlaşma sebebiyle sonda da kullanmaktadır.kontrollerini yaptırır kurallara uyar ancak kendisi son iki Yıldır burun kanamaları kansızlık kolonoskopiler vb birçok şey Yaşadı.en son bu senenin Mayıs Ayında kendini çok yorgun Güçsüz hissettiği için akciğer filmi çekildiğinde çok ciddi bol tanecikli karsinoid tümör görüldü şimdi tüm kemiklerini sardığını öğrendik kendisine ağızdan kemoterapi ilacı ve aylık sorunlar veriliyor evremizin 4. Evre olduğu söylendi daha ağrıları yok cerrahide bi şey yapılamıyor biz daha ne yapalım? Çok teşekkürler saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:24 de 2 Ekim 2015 - Yanıtla

   Meltem hanım bu evrede yapılması gereken tedaviniz yapılıyor. Ne yazık ki önemli olan akciğer kanserini erken tespit edebilmektir. Diğer organlara yayılma olduktan sonra tıp biliminin elindeki olanaklar son derece kısıtlı ne yazık ki. Acil şifalar diliyorum.

 32. fulden 18:10 de 30 Eylül 2015 - Yanıtla

  Merhaba

  babama yaklaşık 2 ay önce kadar skuamöz hücreli karsinom akciğer kanseri tanısını konuldu fakat kanda enfeksiyon çıkıyor ve devamlı antibiyotik içmesine rağmen düşmüyor bu yüzden kemoterapi alamıyor 3doktor gördü 2 si enfeksiyonun düşmesini bekledi ve diğer doktor ise kemoterapi almasında bir sakınca görmediğini ateş olmadığı için enfeksiyonu timörün kendisinin salgıladığını söylüyor sizce kemoterapi alırsa diğer organlara sıçrama olurmu bir de bu tedavi uzadığı için sağ tarafı komple kapanmış dediler film sonuçlarına göre sol tarafında bir sıkıntısı yok , yaşam sürecine altı ay en fazla bir sene dediler sizde iyi olma durumu nasıl durumumuz çokmu kötü görünüyor ,pet ct ye girdi kemikler sıçrama yok tomografi çekildi beyindede hiçbir sıçrama yok timörün büyüklüğü 12cm. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:16 de 30 Eylül 2015 - Yanıtla

   Fulden hanım 12cm bir akciğer kanserinde ameliyat da uygulanamıyorsa uzun süreli yaşam beklentisi son derece kısıtlıdır. Kemoterapinin hastalığın diğer organlara yayılmasına sebep olması gibi bir fikre nasıl sahip olduğunuzu anlayamadım. Böyle bir durum olsa idi tüm doktorları kanseri yaymak suçundan ağır şekilde cezalandırmak gerekirdi. Lütfen doktorlarınızın tavsiyelerine uyun. Acil şifalar diliyorum.

 33. deniz 13:19 de 13 Eylül 2015 - Yanıtla

  hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum babam 10 gün önce akciğer kanseri ameliyatı oldu cıkan pataloji sonucunu yorumlarsanız cok sevinirim histopatolojik tanı küçük hücreli dışı akciğer karsinomu azdiferansiye,sağ akciğer üst lobektomimateryali,frozen akciğer lobtaki kitleden tümor uzun capı 5.4cm olarak ölçülmüştür.lenfovasküler veya perinöral invazyon göstermektedir.tümör içermeyen bronş rezeksiyon sınırı tümör içermeyen vasküler cerrahi sınırlarreaktif peribronşial lenf modülleri .reaktif antrakozik 2,4,7 ve 11 nolu lenfnodülleri

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:26 de 13 Eylül 2015 - Yanıtla

   Deniz hanım burada tümörün çapının 5cm’den daha büyük olması sebebiyle ikinci evreye gelmiş bir akciğer kanseri söz konusudur. Bu hastalara ameliyat sonrası 4 kür yardımcı kemoterapi uygulanır. Hastalar ilk 2 yıl 3 ayda bir, sonraki 3 yıl 6 ayda bir, daha sonra yılda bir kez olmak üzere kontrollerle takip edilirler. Bu evredki hastaların ameliyat sonrası 5 yıl ve üzerinde yaşama şansları %50’dir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 34. filiz 18:40 de 28 Ağustos 2015 - Yanıtla

  iyi günler.öncelikle böyle bir sayfa açtığınız için çok teşekkür ediyorum.kayınvalidem balgam ve sırtta agrı sebebiyle dr ‘a gitti.antibiyotik kullandı.şikayetlerinin devam etmesi üzerine çekilen bt sonuçları: hastanın kontrastsız toraks spiral multidedektör bt incelemesinde : toraks duvarını oluşturan yumuşak dokular tabiidir.trakea ,mediasten orta hattadır. Torasik aortada anlamlı darlık oluşturmayan kalsifik aterom plakları mevcuttur.aortik valv düzeyinde kalsifikasyon izlenmiştir.kalp boyutları artmıştır.sol koroner arterlerde kalsifik aterom plakları mevcuttur.Trakea,lober bronşlar ve segmenter dallar açık olarak izlenmektedir.Mediastende istasyon 2R’de büyüğü 11×8 mm boyutlu birkaç adet ,istasyon 4R’de büyüğü 11×8 mm boyutlu 6-7 adet istasyon 5 ve istasyon 6’da büyüklükleri subsantimetrik çaplarda olmak üzere birkaç adet lenf nodları izlenmiştir.İstasyon 10R ‘de 11×8 mm boyutlu kalsifik lenf nodları izlenmiştir. Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde ,sağ akciğerde alt lobda infrahiler bölgeden başlıyarak alt lob posterobazal segmente uzanım gösteren yamasal tarzda konsolidasyon sahası ve komşuluğunda buzlu cam infiltrasyon ile uyumlu jeografik attenüasyon artışları izlenmiştir.Görünüm pnömonik infiltrasyon ile uyumludur.Ayrıca büyüğü sağ akciğer alt lob superior segmentte 12×10 mm boyutlu birkaç adet nodüler lezyon izlenmiştir.(inflamatuar nodül? ) Sol akciğer alt lobta da büyüğü 4 mm çapında birkaç adet iyi sınırlı nodül izlenmiştir.Her iki akciğerde ılımlı yapıda izlenen parankimalfibrotik sekel değişiklikler mevcuttur.Plevral effüzyon veya kalınlaşma tespit edilmemiştir.Görüntü alanına giren abdominal kesitlerin değerlendirilmesinde belirgin patoloji izlenmemiştir. Hocam kayınvalidem 73 yaşında ,sigara kullanmamış,ailesinde bildiği kanser hastası yok.sonuçları dr’a gösteremedik.randevu günümüze 5 gün var.bilgilendirirseniz memnun olurum .şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:41 de 30 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Filiz hanım, bu BT sonucunda kanseri düşündüren bir bulgu yok. Enfeksiyon için antibiyotik kullanıp kullanmayacağına hastanızın muayenesi sonrası karar verilecektir. Acil şifalar dilerim.

 35. Melek ERDOĞAN 20:21 de 18 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Hocam saygilar babam 57 yaşında patoloji sonucuna göre sguamöz hücreli akciger kanseri cikti. Pet ct cekilecek. Fakat dr tedavi sansinin düşük oldugunu ve verilen kemoterapi nin sadece yasam ömrünü 6 ay kadar daha uzatacagini söylüyor. Normalde sol taraftan parca alinabildi sag taraftaki asagida kaldigi icin alinamadi. Eğer ikisi de ayni tür se 4 evre kabul etmek lazim ama cok umitlenmeyin dedi babam su an gayet iyi sigara iciyor günde 1 paket ama genel durumu6 iyi tbc geçirmişti ve genetik olarak dedemi de akc rahatsizligindan genc yasta kaybetmistik. Eski calistigi yerlerde emaye ye maruz kalmis lenflerde de parca parca gozukmus ama net sonuc pet filminden sonra elde edilecek mi sizce ne yapmak lazim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:38 de 18 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Melek Hanım, PET-CT sonucuna göre kanserin evresi tespit edilecek. Sonuç çıkınca burada yazarsanız değerlendirme yaparım. Her 2 akciğerde ise bu durumda tedavi planlaması son derece hassas yapılmalıdır. Hangi şehirde olduğunuz bilmiyorum ama akciğer kanseri tedavisi konusunda deneyimli bir merkeze başvurmanızı öneririm. Acil şifalar diliyorum.

 36. Mehmet Ismail Sekeroglu 10:03 de 18 Ağustos 2015 - Yanıtla

  Sayin Hocam,
  Ben 2007 yilinda kalinbagirsak rektum kanseri ameliyati oldum.Isin tedavisi vs.uygulanmadi.baska organlarima sicrama olmamis.2007 den buyana izmir de 9 eylul universitesi cerrahi bolumunda takip edildim.Tetkiklerim yapiliyor.Bu sene haziran 2015 tarihindeki tetkikimde sag akcigerimin ust lobunda varvasyonel azigiz lob ve fissur izlenmistir.Ayrica sag akciger ust lobda apikal segmentte yerlesimli milimetrik pulmoner noduller onceki inceleme ile benzerdir.Sol akciger ust lob inferior lingular segmentteonceki inceleme ile benzer 9 mm capli buzlu cam opasitesi buzlu cam nodulu benzerdir.izlem onerilir.Diger duzeylerde her iki akcigeerde yeni gelisin intraparankimal kitle,plevra kalinlasma veya sivi saptanmamistir.Bir onceki tetkik 06.07.2015 de yapildi.15 gun boyunca antibiyotik tedavisi yapildi.Sonra 05.08.2015 de yapildi.Hocam uzman dr.hocasina danisti ve ameliyet karari alindi.Bu promlemin sadece cozumu ameliyatmidir,ve en iyi ameliyat yontemi hangisidir.Yardimlarinizdan dolayi simdiden tesekkur ederim.

  Saygilarimla

  Mehmet ismail Sekeroglu

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:30 de 18 Ağustos 2015 - Yanıtla

   Mehmet bey, karşılaştırmalı BT raporlarınızda mevcut milimetrik nodüllerde değişiklik olmadığı belirtiliyor. Buna rağmen ameliyat önerilmişse sizi takip eden cerrahınızın bazı şüpheleri oluşmuş olmalı. Ben filmlerinizi görmediğimden size bir yorum yapmam olası değil. Ameliyat için en uygun yöntem kapalı operasyon ile (2cm’lik endoskopik bir operasyonla – http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik/333918/3_santimlik_delikten_akciger_ameliyati.html) nodülün alınıp incelenmesi eğer bunlar metastaz ise tüm nodüllerin açık operasyon ile çıkartılması şeklindedir. Direkt olarak açık operasyon uygulamak ise nodüllerin metastaz çıkmaması durumunda (ki bu oldukça yüksek olasılık) gereksiz bir işlem olarak kalacaktır. Acil şifalar diliyorum.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın