Akciğer Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis

//Akciğer Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis
Akciğer Kanseri Belirtileri ve Erken Teşhis2019-01-03T13:30:54+00:00

Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Küçük bir akciğer kanseri belirti vermez. Büyümeye başlayıp etrafa doğru yayıldıkça belirti vermeye başlar. Aşağıda akciğer kanserinde görülebilecek bazı belirtiler mevcuttur:

 • Öksürük
 • Halsizlik
 • Nefes darlığı
 • Kemik ağrıları
 • Ses kısklılığı
 • İştahsızlık ve zayıflama
 • Ağızdan kan gelmesi

Akciğer kanseri belirtileri tüm diğer akciğer hastalıklarında görülen öksürük, nefes darlığı, halsizlik gibi yakınmalara benzediğinden bazen hasta ve yakınları tarafından üzerinde durulmaz. Bu durum hastalığın teşhisinde gecikmeye sebep olabilir. Bu nedenle özellikle sigara içen veya daha önce içmiş olan kişilerde ortaya çıkan bu tür belirtilerde gecikmeden bir doktora başvurmak gerekir.

Kanserin biraz daha ilerlediği durumlarda ise hastada belirgin zayıflama, vücudun farklı yerlerinde ağrılar, ağızdan kan gelmesi şeklinde daha ciddi yakınmalar ortaya çıkar.

Akciğer Kanseri belirtileri

Akciğer Kanserinde Erken Teşhis

akciğer kanseri teşhis

Sağ akciğerde erken teşhis edilen bir akciğer kanserli hastamıza ait bilgisayarlı tomografi görüntüsü

Akciğer kanserinde erken teşhis hastalıktan kurtulmanın en önemli kriteridir. Akciğer kanseri erken teşhisi için:

 • 55 yaşından sonra
 • Sigara öyküsü olan (günde 1 paket 15 yıl, günde 10 adet 30 yıl, günde 15 adet 20 yıl gibi)

hastaların herhangi bir yakınma olmasını beklemeksizin yılda bir kez düşük doz beilgisayarlı akciğer tomografisi çektirmesi gerekir. Bu durumda tümör küçükken ve yayılma yapmamışken tedavi etmek çok daha iyi sonuç vermektedir.

Hastalığın erken teşhis edilmediği durumlarda tümörün çapı büyür. Kanser yayılma (metastaz yapma) eğiliminde olur.

Yılda 1 kez çekilen düşük dozlu bilgisayarlı tomografilerin hastaların sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Bugün akciğer kanserinin erken teşhisinde kullanılabilecek güvenilir bir laboratuar testi yoktur.

Bronkoskopi herhangi bir bulgusu olmayan hastalarda önerilmez. Ancak, sigara öyküsü olan hastalarda radyolojik olarak belirti olmasa dahi belirgin yakınmaların (öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, ağızdan kan gelmesi, vb gibi) olması durumunda bronkoskopi faydalı olur.

PET-CT akciğer kanseri erken teşhisinde kullanılan yöntemlerden biri değildir. PET-CT sadece akciğer kanserini düşündüren radyolojik görüntülerin mevcut olması durumunda çekilmelidir.

Anne, baba veya kardeşlerde akciğer kanseri olması durumunda da tarama amaçlı olarak yılda bir kez düşük dozlu bilgisayarlı tomografi çekilmesi faydalı olur.

11 Comments

 1. Buket 11:23 de 3 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar. Yaşım 22. 1yıl kadar önce tüberküloz rahatsızlığı geçirdim. Tüberküloz mikrobu hem kulağımda hem de sol akciğerimde çıktı. Ama akciğerdekinin çok küçük olduğunu ve geçmişten gelen bişey olduğunu kireçleme yaptığını söyledi doktorlarım. Tedavinin ilk başında pet çekimi yapıldı temiz çıktı. Tüberküloz kulak kemiğinde olduğu için 1 yıl tüberküloz tedavisi gördüm. Bu yaz ağustos ayında filmlerim iyi çıktığı için tedaviyi sonlandırdık. Fakat akciğerde hala leke duruyo ufalmış bir şekilde. Bunun böyle zararsız bir şekilde kalacağını söylediler. Kontrollerimi yaptırıyorum hiç bir sıkıntı olmadığını söylüyor doktorlarım. Fakat hocam ben grip oldukça balgam oluyor ve balgamdan ara ara kan geliyor. Farklı bi doktora gidip tüm sonuçlarımı gösterdim hiç bi problem olmadığını ve o kalan lekenin nedeni olarak ara ara bu şekilde olabilceğini söyledi bana. Sigara hiç kullanmadım. Bunun nedeni ne olabilir hocam? Simdiden tesekkür ederim

 2. talat gürkan 17:53 de 14 Ocak 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam sag ve sol on kaburga altlarında ıyne batması gıbı agrılar oluyordu en fazla 15 dakıka sonra agrılar kayboluyordu sıgara ıcıyorum oksuruk yok kan yol zayıflama yok aksıne kılo alıyorum gecelerı bazen ates oluyor bogazlarımda franjıt var bes altı yıldır bı turlu gecmıyor antıbıyotık bır kac kez kullandım fayda edıyor franjıt gecıyor 3 4 ay sonra soguk bırsey ıcsem yıne gelıyor yorgunluk yok nefes darlıgım yok bu sag ve sol on kaburgalarımın ve bazen sırtıma vuran bu agrılar neden olabılır tesekkurler

 3. Halil İbrahim 14:06 de 9 Aralık 2015 - Yanıtla

  Sayın Hocam, Bundan 3 ay önce kadar akut faranjit geçirdim kurtuldum çok şükür.1 ay öncesinde göğsümde nedenini öğrenemediğim ağrılar oluşmaya başladı sabah kalktığımda göğsümde bir dolgunluk hissi gerindiğimde mide kısmında ağrı ilk olarak Göğüs Hastalıkları Pol. ne göründüm grafi çekildi ve doktor temiz dedi.Sonrasında balgam kahverengi tonunda lekeler görmeye başladım sigara kullandığım için olduğunu düşündüm.Fakat lekeler gitgide koyulaşmaya başladı Dahiliye Pol. gittim Doktor Karaciğer kaynaklı olabileceğinden şüphelenip ultrason istedi.Ultrasonda da sorun çıkmadı.Son olarak tek seferliğine balgam küçük hücreli gibi görülen kan bulgusuna rastladım.Son olarak Göğüs Cerrahisine gittim normal ve HRCT Tomografi isteminde bulundu.15 gün sonra rapore edileceğini söyledi.Yalnız 15 gün sabredebileceğimi sanmıyorum şüphem büyük olduğu için alta kesitli halde ilerleyen tomografi izleminin fotoğraf halinde sıralandığı albümün linki mevcut sizden yorumlamanızı RİCA EDERİM. Şimdiden çok çok teşekkürler

  1 – https://photos.google.com/share/AF1QipPTds7AXY3WC0MzIq2t7kC3jMiqgQ5y1kn-yUAAEmmvt0AlZXjuDRyqV-30sqx-sA?key=ZXI4NVRTZ0tyelVQeXQzakFRWUxhWDVKb0dJSHJB

  2 – https://photos.google.com/share/AF1QipM7M2ug-vWbzvyHRZKNdgAjBe5b-h9U8zgJPWkUOhCwqVMcnzbM7lADIhnJzIzguA?key=M3VOdTBGSTFCY3NGOFgxTFVHOExYeVJrZmdScU93

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:55 de 10 Aralık 2015 - Yanıtla

   Halil Bey, günlük bir çok hasta ve ameliyatlarımız ve akşam saatlerinde ise siz ve diğer hasta yakınlarına bir ölçüde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama hasta filmlerini internetten teker teker incelemek için yeterli zamanımız ne yazık ki yok. Dilerseniz randevu alıp CD’nizi getirerek değerlendirmemizi alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim. Randevu için: http://www.akcigerkanseri.com/randevu/

 4. Numan 16:48 de 24 Ekim 2015 - Yanıtla

  Sayın hocam; 22.10.2015 tarihinde çekilen Bt de; akciğerin bütün fonksiyonları normalken sol akciğer alt lob posterior bazal seğmentte 4*5 mm boyutunda subplevral nodul izlenmiştir. Gögüs hastalıkları uzmanı her 3 ayda bir bt çekilerek 5 yıl takip edileceğinden bahsetti. 15-16 yıl kullandığım sigarayı 17 yıl önce bıraktım..devlet memuruyum..Yaşım 54..bu küçüklükteki bir nodülün kanser olma riski nedir? Vereceğiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..saygılarımla..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:17 de 26 Ekim 2015 - Yanıtla

   Numan Bey, bu çapta bir nodülün kanser olma olasılığı oldukça düşük. Bununla birlikte sigara öykünüzün olması düzenli aralıklarla takbinizi gerekitiriyor. Nodül için 5 yıl takip söz konusu olamaz. Nodül takip süresi en fazla iki yıldır. Acil şifalar diliyorum.

 5. Haşim ozan küçükaksoy 18:54 de 1 Ekim 2015 - Yanıtla

  Hocam öncelikle nezaketinize ve duyarlılığınıza çok teşekkür ederim…sigara içmiyorsanız demişsiniz…yaklaşık 16-17 senedir içiyordum bu rahatsızlığımla beraber bıraktım ve bir daha asla içmeyeceğim…

 6. Haşim Ozan KÜÇÜKAKSOY 16:00 de 26 Eylül 2015 - Yanıtla

  Saygıdeğer Hocam,öncelikle Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım…
  1-28 ağustos 2015 tarihinden itibaren 5-6 gün süre ile şiddetli boğaz ağrısı yaşadım(bademciklerim bembeyazdı),aynı zamanda ateşimde 38,3 lere çıktı ancak bu sırada hekime gitmedim boğaz spreyi hariç bir şey kullanmadım.bu süre zarfında boğazım iyileşirken şiddetli öksürüğüm oldu,göğüs ağrım oldu öksürmekten..ve sanırım bir iki kere balgamımdan çok az kan vardı..
  2-Bu şekilde başka bir şikayetim olmadan 15 eylül 2015 tarihinde önce KBB uzmanına gittim boğazımın toparlanmış olduğıunu kendisi açısından bir sıkıntı olmadığını söyledi.
  3-Göğüs Uzmanına başvurduğumda yukarıda saydığım durumu aynen anlattım..kan tahlili istedi tam olarak baktı sonuçlar iyi dedi,akciğer röntgeni istedi bişey yok dedi,solunum fonksiyonu testi istedi baktı iyi dedi,en son BT YÜKSEK REZOLUSYONLU AKCİĞER filmi istedi ve bundaki sonucu aynen aktarıyorum:
  KESİTLER AKCİĞER PARANKİM PENCERESİNDE DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE,SAĞ ÜST LOB ANTERİOR,SOL ALT LOB SUPERİOR SEGMENTLERDE PLEVRAYA YAKIN SINIRLARI BELİRSİZ DÜŞÜK DANSİTELİ MİLİMETRİK NODÜLER LEZYONLAR,SOL ALT LOB SUPERŞORDA BUNA EŞLİK EDEN ENFLAMATUAR PERİBRONŞİAL KALINLAŞMALAR VE KÜÇÜK HAVA YOLU HASTALIĞI DÜŞÜNDÜREN MİLİMETRİK DALLANAN TÜBÜLER OPASİTELER VARDIR.YİNE BU KESİMDE MİNİMAL TÜBÜLER BRONŞEKTAZİK GÖRÜNÜMLERDE İZLENMEKTEDİR.KLİNİKLE KORELASYONU ÖNERİLİR.

  Göğüs doktorum bunun üzerine kanser olmadığımı söyledi ve bana 500 mg zinnat adında bir antibiyotik verdi 14 gün süre ile bunu içeceksin dedi.aradan geçen 10 günlük sürede halsizliğim var,ara ara göğüs ağrım var bir kaç gündür,öksürüğüm hiç yok ancak balgamım var ve günde 2 ya da 3 kez kanlı geliyor.

  Hocam,çok korkuyorum 2 yaşında ARHAN adında bir oğlum var ve her babanın çocuğunu sevdiği gibi bende onu çok seviyorum ve hayatında ona yardımcı olmak istiyorum… HOCAM BEN ÇOK KORKUYORUM OĞLUMU YALNIZ BIRAKMAK İSTEMİYORUM…

  KANSER MİYİM BEN YA DA DURUMUM NEDİR?
  İZMİR’DE İKAMET EDEN BİR DEVLET MEMURUYUM…BANA LÜTFEN YARDIM EDİN…

  Saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:51 de 29 Eylül 2015 - Yanıtla

   Haşim bey bu raporda kötü bir şey yok. Sigara içmiyorsanız çocuğunuzu istediğiniz gibi büyütebileceğinize eminim. Mutlu günler diliyorum.

   • Haşim ozan küçükaksoy 19:06 de 1 Ekim 2015 - Yanıtla

    Hocam,öncelikle duyarlılığınız ve nezaketiniz için çok teşekkür ederim..

    Sigara içmiyorsanız…demişsiniz bu rapor sonucuna kadar yaklaşık17 yıldır içiyordum ama Bıraktım ve bir daha asla…

    Size sigara içip içmediğim hakkında bilgi vermeyi unutmuştum,bu raporun sonucunu değiştirir mi?vaktinizi aldığım için özür dilerim hakkınızı helal edin..

    Saygılarımı sunarım..

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın