Akciğer Kanseri Nedir?

Yazan: Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Akciğer kanseri, akciğer veya nefes borusundaki bazı hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan kötü huylu tümörlerdir. Tüm dünyada en sık görülen kanser türünü oluşturmaktadır. Sigara içilmesi akciğer kanseri gelişmesindeki en önemli sebeptir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2014 yılında ortaya çıkan akciğer kanseri sayısı 210.000’dir.

Ülkemizde 2009 yılı verilerine göre erkeklerde ortaya çıkan her 3 kanserden 2 tanesi akciğer kanseridir.

Bu hastalık sadece doktorlardan tarafından çözüme kavuşturulması mümkün olmayan çok ciddi bir toplum sağlığı sorunudur. Ülkemizin en başta gelen sorunlarından birini oluşturur. Sigara tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılması, toplumun bu hastalık ve sonuçları hakkında doğru şekilde bilinçlendirilmesi, teşhis ve tedavi konusunda uluslar arası standartlar ile hazırlanmış rehberler oluşturulması, tam donanımlı merkezlerde akciğer kanseri konusunda tam eğitime sahip uzman hekimlerin hizmet vermesini sağlayacak çalışmaların yapılması topyekün bir gayreti gerektirir.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği olarak bu konuda hazırladığımız web sayfası hasta ve hasta yakınları için çağdaş veriler ışığında hazırlanmış bilgiler içerir. Hastalığın nasıl oluştuğu, belirtileri, evreleri, türleri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilere sahip olmak hastalığın önlenmesi ve uygun olarak tedavi edilmesinde yardımcı olacak unsurlardır.

Aşağıdaki konuların üzerine tıklayarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz

1. Akciğer Kanseri Nedenleri

2. Akciğer Kanseri Çeşitleri

3. Akciğer Kanseri Belirtileri

4. Akciğer Kanseri Teşhisi

5. Akciğer Kanseri Evreleri

6. Akciğer Kanseri Tedavisi

7. Akciğer Kanseri Ameliyatı: Sorular ve Yanıtları

8. Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat


Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ve Akciğer Kanseri Ameliyat ekibi

RANDEVU talepleriniz için asistanımız Bn. Ebru TAŞKİT’e

0212 304 3940 veya 0532 151 9734

numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 

Kaydet