Akciğer Kanseri

/Akciğer Kanseri
Akciğer Kanseri 2017-10-23T15:08:36+00:00

Akciğer Kanseri Nedir?

Yazan: Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Akciğer kanseri, akciğer veya nefes borusundaki bazı hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan kötü huylu tümörlerdir. Tüm dünyada en sık görülen kanser türünü oluşturmaktadır. Sigara içilmesi akciğer kanseri gelişmesindeki en önemli sebeptir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2014 yılında ortaya çıkan akciğer kanseri sayısı 210.000’dir.

Ülkemizde 2009 yılı verilerine göre erkeklerde ortaya çıkan her 3 kanserden 2 tanesi akciğer kanseridir.

Bu hastalık sadece doktorlardan tarafından çözüme kavuşturulması mümkün olmayan çok ciddi bir toplum sağlığı sorunudur. Ülkemizin en başta gelen sorunlarından birini oluşturur. Sigara tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılması, toplumun bu hastalık ve sonuçları hakkında doğru şekilde bilinçlendirilmesi, teşhis ve tedavi konusunda uluslar arası standartlar ile hazırlanmış rehberler oluşturulması, tam donanımlı merkezlerde akciğer kanseri konusunda tam eğitime sahip uzman hekimlerin hizmet vermesini sağlayacak çalışmaların yapılması topyekün bir gayreti gerektirir.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği olarak bu konuda hazırladığımız web sayfası hasta ve hasta yakınları için çağdaş veriler ışığında hazırlanmış bilgiler içerir. Hastalığın nasıl oluştuğu, belirtileri, evreleri, türleri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilere sahip olmak hastalığın önlenmesi ve uygun olarak tedavi edilmesinde yardımcı olacak unsurlardır.

Aşağıdaki konuların üzerine tıklayarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz

1. Akciğer Kanseri Nedenleri

2. Akciğer Kanseri Çeşitleri

3. Akciğer Kanseri Belirtileri

4. Akciğer Kanseri Teşhisi

5. Akciğer Kanseri Evreleri

6. Akciğer Kanseri Tedavisi

7. Akciğer Kanseri Ameliyatı: Sorular ve Yanıtları

8. Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat


Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ve Akciğer Kanseri Ameliyat ekibi

RANDEVU talepleriniz için asistanımız Bn. Ebru TAŞKİT’e

0212 304 3940 veya 0532 151 9734

numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 

Kaydet

54 İleti

 1. tuba dağ 19:36 de 7 Mart 2017

  Hocam Merhaba
  Annem 56 yaşında uzun süren öksürükten dolayı doktora gitti röntgende bir şeyden şüphelendi ve tomografi istedi. Annemin öksürüğü tedavi sonucu geçti. Sigara kullanmayan ailesinde kanser olmayan biri. Tomografi sonucu şöle çıktı
  sağ akciğer üst lobda perivasküler 5 mm çapında düşük yoğunlukta nodül izlendi
  Yine akciğer hilus seviyesinde lateral duvar komşuluğunda fibrotik sekel ve komşu parakimde silik sınırlı buzlu cam görünümü mevcuttur
  bilateral hiler kitle saptanmamıştır
  mediastinumda aort topuz anterior komşuluğunda aşağı doğru aorta pulmoner pencereye uzanan ince cidarlı lobüle konturlu 64*35mm çaplarında hipodens kistik lezyon izlendi.
  sol akciğer havalandırması normal olup yer kaplayan lezyon ya da aktif infiltrasyon izlenmedi.
  bilateral plevral kalınlaşma kalsifikasyon ya da enffüzyon izlenmedi.
  kalp boyutları v ekalp boşlukları tabiidir
  özofagus normal seyir ve kalibrasyonda izlenmektedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:33 de 7 Mart 2017

   Tuba Hanım, annenizin akciğerinde 5mm’lik nodül önemli değil. Sol göğüs boşluğunda aort damarı altındaki 6cm’den daha büyük kist iyi huylu bir oluşum. Ancak hem çapı hem de annenizdeki öküsürük yakınması nedeniyle VATS adı verilen kapalı operasyonla çıkartılması uygun olur. İyi bir merkezde VATS konusunda tecrübeli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde bu ameliyatın riski son derece düşüktür. Geçmiş olsun.

 2. Belgin 18:09 de 3 Mart 2017

  Merhaba dr.Bey benim kızım 33 yaşında sırt ağrısı öksürük şikayeti ile dr gitti ve

  hrct ve toraks spiral bt incelemesinde

  sonuç: her iki akciğer üst lob apikal düzeylerde plöroparankimal sekel fibrotik dansiteler.
  Sağ akciğer üst lop posterior segmentte periferal yerleşimli 3 mm boyutunda nodül (takip önerilir)

  not:hastamıza Optiray 300/100 ml kullanılmıştır.

  Şeklinde rapor çıktı hastalığın boyutu nedir? kanser başlangıcımı?
  Dr gerilemez ama ilerliyebilir dikkatli ol sigarayı derhal bırak takip altında tut 6 ayda bir kontrol ettir demiş

  Vericeğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 3. mehmet aslan 19:15 de 27 Şubat 2017

  sayın hocam,
  annem 65 yaşında sigara içmeyen biri.
  pet bt sonucunda sağ akciğer alt lob superior segmentte sağ alt lob bronşu komşuluğunda yaklaşık 3.8*2,9 cm boyutunda içerisinde yer yer kalsifik alanlar ihtiva eden hipodens ılımlı hipermetabolik kitle lezyonu izlenmiştir. (suv max:4,7 , mediastinal kan havuzu suv max :2,4). diğer akciğer parankim alanlarda patalojik 18f fdg tutulumu izlenmemiştir.

  pet bt sonucunu aldığımda kötü bir şey yok. eğer doktorunuz isterse biopsi yapsın dendi.

  ancak ben endişeliyim. sizce kanser riski var mıdır, nedir? yoksa rahat edebilir miyiz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:04 de 27 Şubat 2017

   Annenizin sigara içmemiş olması, tümörde kalsifikasyon (kireçlenme) alanları olması ve PET-BT’de sadece ılımlı bir tutulum olması sağ akciğer alt lobdaki 3.8cm çapındaki tümörün bir kanser olmadığına işaret ediyor. Takip edilmesi gerekir. Hastayı, filmlerini ve tüm diğer tetkiklerini gören doktorunuz size daha kesin bir değerlendirme yapıp gerekli önerilerde bulunacaktır. Geçmiş olsun.

 4. İlayda 00:40 de 26 Şubat 2017

  Merhaba hocam 1 hafta önce babamın akciğer kanseri olduğunu öğrendik uzun süredir öksürük vardı fakat hastahaneye gidelim dedikçe gitmek istemedi benim bişeyim yok dedi ikna edemedik ve en sonunda ağrısı çoğalınca dayanamadı. Tomografi sonucunda yazılanlar şunlardır evresi hakkında ve hastayı kurtarabilme şansımızı öğrenmek istiyoruz sizin tarafınızdan yazanlar şunlar
  Her iki akciğerde Üst loblarda en büyüğü 1cm olan büller mevcuttur. Solda fissürde buzlu cam dansiteleri ve milimetrik nodüller izlenmiştir. (granülom?, satallit lezyonlar?)
  Sol hiler düzeyden üst lob anterior srgmente uzanım gösteren mediastinal plevral seviyeden sınırları ayırt edilemeyen üst lob vasküler yapıları saran 10×6cm boyutlarında heterojen hipodens maligniteyi düşündürür kitle lezyonu mevcuttur. Kitle lezyonunun arkus aorta, sol ana pulmoner arter, pulmoner trunkustan sınırları ayırt edilememektedir.
  Mediastende en büyüğünün uzun aksı 19mm olan lenf nodları mevcuttur.
  Kalp konturları düzgün, boyutu normaldir. Torasik aorta periferinde kalsifik plak oluşumları mevcuttur. Her iki tarafta plevral effüzyon saptanmadı. Perikardial effüzyon izlenmedi.
  Özofogogastrik bileşkede hiatal herni mevcuttur.
  Üst abdomen düzeyinde sol sürrenal glandda 17×10mm olan nodüller lezyon izlenmiştir (metastaz?). Sağ sürrenal glandda kalsifikasyonlar mevcuttur. Kimyasal şift MR incelenmesi önerilir.

 5. mustafa alpfidan 17:09 de 16 Şubat 2017

  hocam iyi gunler babama bugun akciger kanseri teshisi koyuldu ve daha parca alma islemi yapilmadi cnku kemiklere sicradigi ve agrilarin cok agir oldugu soylendi o yuzden morfin verildi ve 4. evrede oldugumuz soylendi bize bizim ne gibi bir yol izleyip ne yapmamiz lazim

 6. Sinem 00:44 de 9 Şubat 2017

  Merhaba hocam iyi akşamlar. Yaklaşık 3 ay önce karın ağrısıyla başladı babamın rahatsızlığı.yavaş yavaş ilerlediler ama birşey bulamadılar son olarak pet çekildi ve bir sorun oldupunu gördüler .akciğerdeki kitle ulaşılamayacak bir yerde oldupu için karaciğerden parça aldılar ve sonuç akciğer kanseriydi. Başka organlarada sıçrama oldupunu tespit ettiler.karaciğerinden parca alındıktan 1 hafta sonra babam ağır sarılık geçirdi ve safra kesesine stend takıldı.dün itibari ile 2.kemoterapisini aldı.ama hala karaciğer fonksiyonları tam düzelmedi.bu süreçte mutasyon analiz testi yapıldı sonucunu beklemekteyiz.ama hala karın ağrıları şiddetli bi şekilde devam ediyor. Ağrı kesicilerde geçirmiyor.ayrıca iştahı kapandı ve çok kilo kaybı var.karın ağrısı için bize önerebileceğiniz bir ilaç yada başka bişey varsa bize bilgi verirseniz çok mutlu olurum.şimdiden tşk ediyorum iyi çalışmalar.

 7. Kurban MERAL 13:28 de 8 Şubat 2017

  Merhaba hocam;
  Hastam 58 yaşında erkek. Nefes darlığı, yorulma, tükürükte kan ve sol omuz bölgesinde ağrı şikayeti ile doktora gitti. Çekilen tomografide sol akciğer bronşlarda ana damarın etrafında tümör olduğu söylendi.
  Patoloji sonucu;Tümöral proçestep63 pozitif, CK5/6 pozitif,panCKpozitif, TFF-1 negatif, p53ve ki-67 artmiş ümmnoroaktif olarak değerlendirildi.TANI:MALİNG TÜMÖR POZİTİF DOKU ÖRNEĞİ (akciğer biyopsi meteryali) ve NON_DİAGNOSTİK HİPOSELLÜLER YAYMA (sitoloji meteryaller.

  Beyin MR temiz;

  Ped raporu ise ; (özetle )
  -sol akciğer ana bronş ve lober bronşları saran ve üst lobdaatelektaziyeneden olan yoğun hipermetebollik tutulum 58x40x57 yoğun artmış FDG tutulumu
  -Aortopulmenar pencerede hipermetabolik LAB (metestaz?)
  -torak dorsal kesim orta hatta ve sol omuz bölgesinde cilt altı dokuda anlamlıFDG metabolizması göstermeyen büyüğü yaklaşık 38×73 mm boyutlarında hipodens leszyon (bening lezyon?)
  Diğer organlarda başka bir şey yok.
  Doktorumuz kemoterapi ve radyoterapi öncelikle önerdi.Tümörde Küçültme yapıldıktan sonra cerrahi müdahale önerdi. Büyük şehirlerden birine gitmemizi önerir misiniz. Yoksa verilen tedavi yöntemi yeterlimi?
  İyi günler diliyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:16 de 12 Şubat 2017

   Sayın Meral, 4 kür kemoterapi aldıktan 4 hafta sonra çekilecek PET-BT’de ilerleme görülmezse ameliyat olmanızı öneririm. Kemoterapiye rağmen hastalık ilerlerse ameliyatın bir faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

   • Kurban MERAL 13:07 de 13 Şubat 2017

    İlginize çok teşekkür ederim hocam.

 8. Emel 17:26 de 24 Ocak 2017

  Hocam merhabalar babam 51 yasinda akciger safhalarinda yamlali tarzda yer yer havalanma artisi var amfizematö degisiklikler posterobezalda retukiler tarzda dansite artisi izlendi perihiler vaskuler dallanmada artis izlendi bu nemek oluyr

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:13 de 25 Ocak 2017

   Raporunuzun hastanın yakınmaları ve muayenesi ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bu raporda bir akciğer kanseri şüphesi yok. Daha çok amfizem durumu söz konusu. Göğüs hastalıkları uzmanına başvurunuz.

   • Refik 00:32 de 8 Şubat 2017

    1-sağ akciğer üst lobta tanımlanan konsalidasyon alanında yoğun artmış metabolik aktivite izlenmektedir. histopatolojik konfirmasyon veya enfeksiyon açısından tedavi sonrası kontrol bt önerilir.
    2-Mediastende patolojik aktivite tutulumu gösteren lenf nodu izlenmemektedir.
    3-uzak metastaz lehine patolojik artmış 18f-fdg tutulumu gösteren lezyon izlenmemektedir.
    pet ct rapor sonuçlarımız bu yönde çıktı. yorumunuz nedir? yardımcı olabilirseniz seviniriz.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:14 de 8 Şubat 2017

     Bu raporda bir akciğer kanseri veya enfeksiyon bağlı bir lezyon şüphesi belirtilmiş. Hastaya ait bilgiler ve filmi görmeden daha ileri yorum yapmak olanaksız. Doktorlarınıza danışınız.

 9. SERAP 15:45 de 24 Ocak 2017

  HOCAM MERHABA.

  DAHA ÖNCEKİ PET VE FİLM SONUÇLARNI DA YAZMIŞTIM SİZE. HEPSİNE CEVAP VERMİŞTİNİZ. ÇOK TEŞŞEKÜR EDİYORUM. 71 YAŞINDAKİ HASTAMIZ YAKLAŞIK 2 AYDIR KEMOTERAPİ GÖRÜYOR. EN SON ÇEKİLEN AKCİĞER TOMOGRAFİ SONUCU ŞÖYLEDİR.
  TRAKEA VE ANA BRONŞLAR AÇIKTIR.
  MEDİASTENDE ANA VASKÜLER YAPILAR NORMAL KALİBRASYONDA VE PATENTTİR.
  KALP NORMALDEN HAFİF BÜYÜKTÜR.
  PERİKARDİAL ALANDA EN KALIN 17 MM’YE ULAŞAN SIVI ARTIŞI İZLENDİ.
  KORONER ARTERLERDE VE AORTADA KALSİFİK ATEROSLEROTİK PLAKLAR MEVCUTTUR.
  PARATRAKEAL AORTOPULMONER,SUBKARİNAL, BİLATERAL HİLER EN BÜYÜĞÜ PARATRAKEAL 17X27 MM BOYUTLARINDA BİRKAÇ ADET LAP VE MİLİMETRİK BOYUTLU ÇOK SAYIDA LENF NODU İZLENDİ.
  HİLER KİTLE İZLENMEDİ.
  SAĞDA TRANSVERS FİSSÜRE DE UZANAN 2 CM KALINLIĞINDA PLEVRAL SIVI İZLENDİ.
  HER İKİ AKCİĞERDE ÜST LOB APİKALLERDE PARASEPTAL AMFİZEM İZLENDİ
  HER İKİ AKCİĞERDE BAZALLERDE SEPTAL KALINLAŞMALAR İZLENDİ

  HOCAM BU SONUCA GÖRE ÇOK MU İLERLEMİŞ. TEDAVİ CEVAP VERİR Mİ. 2 GÜN SONRA KEMOTRAPİ İLE BİRLİKTE IŞIN TEDAVİSİ VERMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:56 de 24 Ocak 2017

   Serap Hanım, buna yanıt verebilmek için eski ve yeni filmlerinizi karşılaştırmalı görmek gerekir. Lütfen bu sorunuzu doktorunuzla sorun ve ayrıntılı konuşun. Tekrar geçmiş olsun.

 10. Elif tutkun 21:46 de 19 Ocak 2017

  Hocam akciger ca evre 4 khdak skuamoz hucre (beyinde 1 metastaz )hastasi 52 yasindaki kayinpederim.yaklasik 1bucuk yildir tedavi goruyor.son kemoterapide yanit alinamayinca girisimsel bronkoskopi ve vats yapildi .rahatlatmak adina.cigere talklama yapildi.tumoru bir miktar kapali ameliyatla kuculttuler.oksuruk ilk iki gun gecti fakat suan yine cok oksuruyor.bugun onkologumuz 1adet damardan daha sonra ise hap seklinde kemoterapi alacagimizi soyledi.oksuruk icinde kesmiyor tam ama geralgin k ya devam.dogru yolda miyiz ?bu kemoterapi yeniden kuculmeye yarayabilr mi?kemoterapi ilacla yillarca yasayan tanidiklarimiz mevcut ama tabiki her hasta kendine ozeldir .bu arada hastamiz cok halsiz hep yatiyor ve balgam fazlaca cikartiyor.simdiden yanitiniz icin tesekkur ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:05 de 20 Ocak 2017

   Elif Hanım, burada size yapılan tedavilerin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu tespit edilmesi gibi bir hizmeti vermiyorum. Başka meslektaşlarımca uygunanan tedavilerin doğru olup olmadığı konusunda yorum yapmak etik olmadığı gibi vermiş olduğunuz kısa bir bilgiye dayanarak herhangi bir öneride bulunmak da mümükün değildir. Eğer hastanız için ikinci bir görüş almak isterseniz dosyanızla birlikte başka bir hastanenin medikal onkoloji bölümüne başvurmalısınız. Hastanız 4. evrededir. Bu evreyle ilgili bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 11. SİBEL GÜMÜŞ 16:02 de 12 Ocak 2017

  HOCAM MERHABA BABAMIN YAŞI 78 GEÇMİŞTE 20 SENE ÖNCE ÇOK SEYREK SİGARA İÇERDİ.FAKAT ASTIM HASTASI AYNI ZAMANDA BU RAPORA GÖRE TAM OLARAK KANSER DENİLİR Mİ ? AYRICA METASTAZ DURUMU VAR MIDIR
  18F-FDG PET (POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİ) RAPORU ICD 10 KODU-TANI : C34 akciğer ca, 15/12/2016 tarihinde yapılan toraks BT incelemesinde sol akciğer üst lob anteriorda 52×41 mm boyutlu spiküle konturlu kitlesel lezyon saptanan hastada metabolik karakterizasyon-tanı amaçlı PET/BT tetkiki
  TARAYICI MODELİ:Slemens Blograph mCT ENJEKSİYON YERİ:L Brakial DOZ :7,94 mCi AÇLIK SÜRESİ: 10 saat AKŞ :94 mg/dl GÖRÜNTÜ ALANI : Verteks-üst uyluk ENJEKSİYON SAATİ :09:23 ÇEKİM SAATİ :10:46 FARMAKOLOJİK MÜDAHALE: Oral kontrast
  BULGULAR:
  Baş-boyun görüntülerinde; patolojik özellikte hipermetabolik lezyon saptanmadı.
  Toraks taramada; sol akciğer üst lob anterior segmentte paramediastinel plevraya oturan kostal plevraya spiküler uzanımları izlenen kalsifiye sahalar içeren 40×52 mm çapında yoğun (SUV max 26.7) hipermetabolik kitlesel lezyon,
  Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte 5 mm çapında ametabolik nodül,
  Mediastende sol prevaskuler sahada 7 mm çapında (SUV max 8.5),
  Her iki aksillada kısa çapları subsantimetrik ametabolik-hafif (SUV max 3.2) hipermetabolik lenf nodları tespit edildi.
  Batın ve pelvis imajlarında; karaciğer, dalak, bilateral surrenal gland ve pankreasta FDG dağılımı fizyolojiktir.
  Kemik-kemik iliği incelemesinde; C3 vertebra sol interartlküler proseste (SUV max 4.2), T3 vertebra düzeyinde medulla spinalisde fokal orta seviyelerde (SUV max 5.1) hipermetabolizma, sternumda (SUV max 16.0), T10 vertebra düzeyinde (SUV max 24.6), sağ iliak kemikte (SUV max 25.5) yoğun hipermetabolizma,
  Sol femur trokanter major superolateral komşuluğunda orta seviyede (SUV max 6.4) hipermetabolikzma ve efüzyon saptandı.
  SONUÇ:
  Sol akciğer üst lob anterior segmentte paramediastinel plevraya oturan kostal plevraya spiküler uzanımları izlenen kalsifiye sahalar içeren 40×52 mm çapında yoğun hipermetabolik düzensiz konturlu lezyon, ön planda primer malignite olarak değerlendirildi. Histopatolojik verifikasyon önerilir.
  Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte 5 mm çapında ametabolik nodül.
  Mediastinal sol prevaskuler hipermetabolik lenf nodu, sternum, T10 vertebra, sağ iliak kemik lezyonları; öncelikle metastaz olarak değerlendirildi. T10 vertebra lezyonunda patolojik fraktür riski mevcuttur.
  Bilateral aksillar lenf nodları (reaktif?).
  C3 vertebra sol interartiküler proseste hipermetabolizma (dejeneratif değişiklikler?, metastaz?). T3 vertebra düzeyinde meduula spinalisde fokal orta seviyelerde hipermetabolizma (metastaz?). Sol femur trokanter major superolateral komşuluğunda orta seviyede hipermetabolizma ve efüzyon; ön planda trokanterik bursitis lehine düşünüldü.
  İnceleme sahası içerisindeki diğer vücut bölgelerinde hipermetabolik malign lezyon izlenmedi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:34 de 12 Ocak 2017

   Sibel Hanım, bu bulgular oldukça yüksek olasılıkla metastaz yapmış bir 4. evre akciğer kanserine işaret etmektedir. Hızlı şekilde biyopsi yapılarak hücre cinsi belirlenip buna göre uygun tedaviler (kemoterapi, akıllı ilaçlar, immunoterapi ve radyoterapi gibi) planlanmalıdır. Ameliyat bu evrede söz konusu değildir. 4. evre akciğer kanseri hakkında daha ayrıntılı bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdan ulaşmanız mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

   • SİBEL GÜMÜŞ 15:54 de 6 Şubat 2017

    İLGİ VE ALAKANIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

   • SİBEL GÜMÜŞ 16:11 de 13 Şubat 2017

    MERHABA HOCAM HASTAMA IŞIN TEDAVİSİ UYGULANDI.AYRICA KEMOTERAPİYE BAŞLANACAK BU SÜREÇTE ÇÖREKOTU YAĞI VE ARI POLENİ KULLANABİLİR Mİ?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:23 de 13 Şubat 2017

     Kullanmanızda bir sakınca yok ancak bu tür bitkisel takviyeler bir hastalığın oluşmasını önlemek içindir. Kanser ortaya çıktıktan sonra bu tür besinlerin tedavi edici özellikleri yoktur.

     • SİBEL GÜMÜŞ 14:32 de 17 Şubat 2017

      ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

 12. kenan çalışkan 18:35 de 10 Ocak 2017

  hocam merhabalar babam 3 hafta öncesinde akcigerlernden biyopsi ve medioskopi yapıldı sonuçları temiz çıktı. Daha sonrasında gögüs cerrahları tarafından sağ akciğerinde 3*2*2 cm tümörü almak için ameliyata aldıklarıda sağ akciğerde 2. bir tümöre rastladıklarını çapının 8cm olduğunu söylediler ameliyat anında yapılan tahlil sonucu kanserli hücre olduğunu belirterek babamın sağ akcigerini komple aldılar. Daha sonrasında alınan tümörlerden gelen sonuçta 7. nolu lenf bezine metastaz olduğunu söylediler bu nedenle babamı medikal onkoloji tarafından radyoterapi ve kemoterapi uygulanacağını söylediler. Babama bu söyledikleri evre ile ameliyat etmeleri normalmi yaşam süresi ile ilgili allah bilir ama kurtulan varmı? bu hastalığı yenmesi için nano teknoleji ilaçlar varmış kullanılmasını tavsiye ediyor musunuz? bu ilaçları nereden temin edebiliriz bu konu hakkında bizi bilgilendirirseniz sevinirim. Ayrıca kanser evresi 3. evremidir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:30 de 12 Ocak 2017

   Babanızın ameliyattan önce gerekli incelemeleri yapılmış ve lenf bezlerinde yayılma bulunmamış. Bundan sonra da ameliyata alınmış. Ameliyat sırasında alınan 7 no’lu lenf bezinde metastaz bulunmuş. Bu mikroskopik metastazlar ameliyat öncesinde tespit eilemez ancak ameliyatla lenf bezi tam olarak çıkartıldıklarında görülebilir. Şimdi 7 no’lu bölgenin olduğu subkarinal denilen alana radyoterapi ve hastaya 4 kür de yardımcı/koruyucu kemoterapi yapılacak. Bu aşamada etkinliği kanıtlanmış başka bir tedavi yöntemi mevcut değil. Acil şifalar diliyorum.

 13. Canan 18:52 de 8 Ocak 2017

  Semih hocam merhaba esim metastazli akciğer kanseri suan. Butun kemikleri agriyo sizin yorumlarınız benim icin çok önemli cevabınızi dört gözle bekliyorum size pet ct ve biyopsi raporunu atiyorum simdidem cok teşekkürler
  PET RAPORU:Sol akciğer hiler-infrahiller düzeyde alt lop bronşu çevresinde uzanım gösteren hipermetabolik görünümde yumuşak doku yapılanması,LAP?Primer tümör?Sol akciğer alt lob lateral bazal segmente hipermetabolik görünümde nodüler yapı (Primer lezyon veya metastaz süreç söz konusu olabilir Sol hilusta,subkarinal,sol özefagial alanda ve sol pulmoner arter komşuluğunda metastaz düşündüren hipermetabolik lenfadenopatiler.Sag alt paratkareal ve sol prevaskuler alanda anlamlı FDG tutulumu göstermeyen reaktif lenf nodları.Sag inferior jugularda metastaz düşündüren hipermetabolik LAP.Lumbal vertebralarda,kostalarda,illak kemiklerde hipermetabolik metastatik lezyon alanları.Olguda akciğer ca düşünülmüştür.İleal segmentler distalinde segmenter hipermetabolik görünüm inflamatuar süreç?klinik dahilinde değerlendirilmesi önerilir
  BİYOPSİ RAPORU:MAKROSKOPİK BULGULAR.
  1,7 cm uzunluğundaki,kemik iliği biyopsisimateryalidir.topluca,1,2×0, 6×0,4 cm ölçülerinde,kanmalı görünümde düzensiz konturlu doku parçalarıdır.

  MİKROSKOPİK BULGULAR
  1,2 kesitlerin incelenmesinde desmoplastik stromada kribriform yapılar,solid gruplar ve adenoid yapılar oluşturan iri,pleomorfik,veziküler nükseuslu geniş sitoplazmalı atipik epitelyal hücreler görülmektedir.
  TANI:pelvik kemik ve kemik iliği:biyopsi -adenokarsinom metastaz ile uyumlu bulgular

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:37 de 9 Ocak 2017

   Canan Hanım, bu bir 4. evre adenokarsinom türünde akciğer kanseridir. Şimdi ilk yapılması gereken şey alınan biyopsi materyalinden EGFR, ALK ve ROS-1 gen analizleri yapılarak hedefe yönelik tedavi (akıllı ilaçlar) için uygun olup olmadığını belirlemektir. Eğer uygunsa ilk olarak bu tedavi uygulanmalıdır. Değilse kemoterapi ve kemikteki metastazlı bölgelere de radyoterapi (ışın tedavisi) yapılmalıdır. Bu evre ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 14. Canan 18:47 de 8 Ocak 2017

  Merhaba esim metastazli akciğer kanseri 46 yaşında size pet ct ve biyopsi raporunu atıyorum yorumlarınıza cok ihtiyacım var lütfen bize bi yol gösterin suan bütün kemikleri agriyo.biz kacinci evredeyiz cevabiniz icin şimdiden teşekkürler

 15. Serap köksal 01:20 de 22 Aralık 2016

  Hocam instagram hesabınızdan size yazdım.mesajıma acil bakarsanız çok sevinirim.Saygılarımla,

 16. Ekin 14:57 de 19 Aralık 2016

  Merhaba sayın hocam,

  Babam 58 yaşında, KOAH hastası olan 6 ay öncesine kadar günde 2 paket sigara içen biriydi. Nefes darlığı, öksürük, ses kısıklığı gibi şikayetlerden dolayı doktora gitti. Klinik ön tanı Akciğer Ca, klinik lab bulguları akciğer solda santral kitle yazılmış.

  PET/BT tüm vücut görüntüleme yapıldı. Bulgular şöyle:
  – Beyinde ve baş/boyun bölgesinde patalojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
  – Mediastende sol hiler lenf nodunda patalojik artmış FDG tutumu izlenmiştir (SUV max:5.2). Mediastendeki diğer milimetrik lenf nodlarında patalojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
  – Sol ana bronş posteriorunda inen aort komşuluktaki 3x4x10 cm boyutlarındaki kitlede malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu izlenmiştir (SUV max:17.9, hispatolojik verifikasyon önerilir). Bu alanda kitlenin aort ile ilişkisini dinamik BT ile değerlendirilmesi önerilir.
  – Sağ hemitoraks posteriorundaki plöroparankimal densite artışı alanlarında patalojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
  – Her iki akciğer parankiminde geniş büller mevcuttur.
  – Karaciğerde patalojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Karaciğer segment 4 medialinde izlenen 18 mm çaplı silik sınırlı subkapsüler hipodens lezyon görünümü alanında patalojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Takibi önerilir.
  – Pelviste patalojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
  – İskelet sisteminde FDG tutulumu izlenmemiştir.
  – Diğer tüm vücut bölgelerinde radyoaktivitenin fizyolojik dağılımı mevcuttur.
  Yorum: Sol ana bronş posteriorundaki kitlede malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu (hispatolojik verifikasyon önerilir). Bu lezyonun aort ile ilişkisinin dinamik BT ile değerlendirilmesi önerilir.

  Bunların dışında da biyops, aspirasyon ve fırçalama yapılmış. Ondaki bulgular da şöyle.
  Makroskopi:
  – Bronş biyopsi: 1 mm’den küçük takipte kaybolabilecek nitelikte materyal. Tamamı tek kasette takibe alındı.
  – Bronş aspirasyonu: Yaklaşık 20 cc hacimde kanamalı bulanık akışkan görünümde sıvı. Santifrüj edildkten sonra 4 adet lama yayılıp HE ile boyanarak işleme alındı.
  – Fırçalama: 6 adet aspirasyon preparatı

  Tanı:
  – Özellik göstermeyen bronş mukozası: sol alt lob biyopsi
  – Malignite kuşkulu sitoloji, bronkoskopik aspirasyon
  – Benign sitoloji: bronş fırçalama

  Yorum: Bronkoskopik aspirasyonda solunum yolu epitel hücreleri yanı sıra birkaç alanda küme oluşturmuş, üst üste binmeler gösteren nükleer konturları düzensiz, reaktif solunum yolu hücrelerinden ayrılamayan atipik hücreler gözlendi. İşlemin tekrarı veya transbronşial ince iğne aspirasyonu önerilir.

  Bu bulgularla durum nedir? Bilgisini verebilir misiniz? Ne yapılması gerekir? Kanser varsa, evresi belli mi?

  Çok teşekkürler.

  Saygılar,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:23 de 19 Aralık 2016

   Yapılan bronkoskopide alınan biyopside tanı konulamamış. Bronkoskopinin patolog eşliğinde tekrar yapılması ve çıkacak tümörün türüne göre tedavi planlaması yapılması gerekir. Acil şifalar.

 17. Ceren 08:55 de 4 Şubat 2016

  Sayin hocam babam 3.5 yildir kanser tedavisi görüyor.ilk teşhis küçük hucreli akciğer kanseri olarak görüldü.kemoterapi aldı ve sifira yakın ciğeri temizlendi daha sonra böbrege metastaz yaptı ışın tedavisi aldı ilerlemesini durdurduk fakat daha sonra beyine sıçradı ve sarà gibi nöbetler neden oldu.beyindeki tümörü doktor ameliyatla aldı fakat bobrekteki bu esnada büyüdü ve karaciğere atladı. 2 aydır kemoterapi alıyor dün tomografi sonuçlarında böbrekteki büyümenin 8 cm olduğu görüldü.kemoterapi almasına rağmen etki etmedi hala büyüyor.ne yapacağımızı şaşırdık.babamın hayata bakışı değişti umudum kalmadı diyor. Karaciğer oynar bölgede olduğu için ışın vermiyorlar. Terminal döneme mi girmiştir bu süreçte ne yapmamız lazım elimiz kolumuz bağlandı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:16 de 4 Şubat 2016

   Ceren Hanım, küçük hücreli akciğer kanserlerinde bu süreç çok sık karşılaşılan bir durumdur. Medikal onkoloji uzmanınızın önerielrine göre hareket etmeniz gerekir. Acil şifalar dilerim.

  • Zeynel Altun 01:45 de 29 Aralık 2016

   SAYİN DEĞERLİ SEVGİLİ HOCAM ÖNCELİKLE DUYARLİGNZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..BENİM BABAM YAKLAŞK 2HAFTA ÖNCE ÖKSÜRÜK VE KANLİ BALGAM ŞİKAYETİYLE HASTENEYE GÖTÜRDK TETKİKLER SONUCU SULU Bİ ZATÜRE OLDUĞNU SÖYLEDİ SONRASNDA ŞKAYETLERİ DEVAM EDNCE TEKRAR GTTK VE TEKRAR GTTK VE BZE TETKİK YAPTİ AKCİGERNDE YARA OLDUGNU SÖYLEDİ BT ÇEKTRDİK RAPOR ŞÖYLE HOCAM:
   HER İKİ HEMİTORAKS SİMETRİK GÖRÜNÜMDEDIR.TRAKEA ORTA HATTADİR.MEDİASTENDE PRETRAKEAL,PREKARİNAL EN BÜYÜĞÜ 2×1CM BOYUTUNDA LENFADENOPATİ İZLENMİŞTİR.KALP BOYUTLARİ MEDİASTİNAL ANA VASKÜLER YAPILAR TABİDİR.SAĞDA PLEVRAL EFFÜZYON İZLENMŞTR.SAĞ AKCĞER ORTA LOB LATERAL SEGMENTİ TUTAN YİNE ALT LOB ANTERİORA DOĞRU UZANMŞ DİSTALDE ATELEKTAZİ,KONSÜLTASYON OLUŞTRMŞ 5×6 CM BOYUTNDA KONSOLİDF KİTLESEL LEZYON VE DİSTAL ATELEKTAZİK SEGMENT İZLNMŞTR.SOL AKCGERDE PLEVRAL EFFÜZYON IZLENMŞTR.HER İKİ AKCGERDE MİNİMAL SIVI ARTMŞTR.HASTANİN OLASI AKCIGER TÜMÖRÜ AÇSNDAN BRONKOSKOPİK TETKIK ILE DEGERLNDRMESİ UYGNDR.SAĞ AKCGER ÜST LOB APEKSTE YAKLAŞK OLRAK 1CM BOYUTNDA NODÜLLER OPASİTE EDİLMŞTR.HER İKİ AKCGER ÜST LOBDA SUBPLEVRAL MİLİMETRİK BÜL İZLNMŞTR.İNCELEME ALANİNA GİREN ÜST ABDOMİNAL ORGANLR TABİDR..HOCAM BU SONUÇ NEYİ GÖSTERYO BİYOPSİYİ BEKLYOZ YALNZ BİYOPSYE YAPAN DOKTOR AKCGER KANSERİ VE KÖTÜ HUYLU OLDGNU GÖRDGNÜ LENFLRE YAYİLMA OLDUGNU SÖYLEDİ BÖYLE BİŞY MÜMKNMÜ:(HOCAM SONÇ ÇKMADN MORALİMZ ALTÜST OLDU BU KONUDA RİCA ETSEM LÜTFEN AYDİNLATRMSNZ CEVABNZİ BEKLİYORUM DEĞERLİ HOCAM…

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:41 de 1 Ocak 2017

    Bu bulgular gerçekten de akciğer kanserine işaret ediyor. Tetkikleriniz sonrası evresi belirlenip uygun tedavi yöntemi uygulanabilir. Acil şifalar dilerim.

 18. Tülay Alkan 12:21 de 1 Şubat 2016

  Sayın hocam selamlar,
  Annem 81 yaşında 3 sene önce akciğerlerde büzüşme teşhisi kondu sadece ilaç olarak nac tablet verildi. oksijen seviyesi 90 nın altına düştüğü zaman oksijen alıyor. Bazen seviye kendiliğinden 90′ larda oluyor, Ama biraz yorgunlukta düşüyor seviye. Bunun bir tedavisi var mı? Pendik araştırma ve eğitim hastanesinde kontrole gidiyoruz ama dediğim gibi orada da sadece nac tablet verdiler.
  Selam ve saygılar,

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:01 de 3 Şubat 2016

   Tülay Hanım merhaba, annenizle ve sizinle ofisimde görüşüp tanıştığıma çok memnun oldum. Söylediğim şekilde solunum egzersizleri, kontrollü bir kortizon tedavisi ile daha iyi olacağına eminim. tekrar geçmiş olsun dileklerimle

 19. Süleyman 03:13 de 7 Aralık 2015

  sayin hocam sigarayi birakali 4 ay oluyor 10 yil ictim yasim 33 bir sene once kanli balgam oksuruk sikayetiyle dr gitim.rontgen kan tah. temiz dendi.3 ay once ayni sikayeylerle tekrar gittim gene temiz cikti.sikayetlerim hala devam ediyor.kanli balgam hafif usuttugumde geliyor burnumdada kan oluyor yutkundugumda derinden cikiyor cigerden geliyor gibi en son kbb ye gittim burun kemigi egri cikti.kilo kaybi halsizlik sikayetlerim yok aksine 10 kilo aldim tekrar gidip bu sefer tomo cektirmeyde korkuyorum.kotu bir sey olsa bu bir senede ayni sikayetlerden hastalik kendini cok belli ederdi degilmi sayin hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:43 de 10 Aralık 2015

   Süleyman Bey, KBB muayensinde kanamaya sebep olan durum tespit eilmemişse bir BT çekilmesi ve mutlaka bronkoskopi yapılması gerekir. Sizin yaşınız bir akciğer kanseri ortaya çıkması için çok erken. Başka bir durum söz konusu olabilir ve uygun şeklide tedaviniz sağlanır. Acil şifalar.

 20. Ayhan 17:24 de 3 Aralık 2015

  Merhaba Semih bey dedemın bu sene akciğer kanserinin nüks ettiğini öğrendik. Bundan uc yıl once kadar ameliyat olup akciğerinin bi kısmı alınmıstı ardından kemoterapi görüp tamamen temizlenmişti. Fakat dediğim gibi bu yıl nüks etti ve doktorumuz diğer akciğer içinde yayılma oldugunu soyledı. Aslında bunun sebebi kendısının strese girip olmasıydı bunada çok şaşırmıstık. Doktor kötü durumda oldugunu soyledı beyıne veyatta farklı bır organa yayılma durumu yok kemoterapı gormeye basladı sizce çok ciddi bi durummu bu durumu nasıl yorumlarsınız goruslerınızı ogrenmek cok ıstıyorum sımdıden tesekur edıyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:58 de 3 Aralık 2015

   Ameliyattan 3 yıl sonra nüks olmuş. Kemoterapi ile yaşam süresi uzatılabilir. Ciddi bir durum olduğunun farkında olunmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 21. yasar demir 10:50 de 10 Kasım 2015

  Semih hocam abime 15 gun once zaturre on teshisiyle hastaneye yatti bir hafta sonra yapilan tetkikler sonrasi metastaz ile uyumlu oldugu dusunulen akciger kanseri teshisi konuldu sag akcigerinde en buyugu yaklasik olarak 34mm olculen multipl lenf nodlari mevcuttur sag ana bronsu saran yaklasik 38mm capinda duzensiz sinirli solid girunumlu lezyon dikkat cekmistir dendi 4 evrede oldugu ve yapacak bisey olmadigi soylendi buna karsi raporini tam almadan elimde olanlarla onkologa gosterdim bulgularin kucuk hucreli akciger kanserine isaret ettigini ve en azindan firtinayi di dirmek amacli hemen tedaviye baslayalim dedi karacigerdede kitle oldugunu beyin tomografisini beklemeden hemen bir kemoterapiye baslayalim dedi eger alabilirse ancak abimin daha once bipolar bozukluk nedeni ile tedavisi vardi doktorun kemoterapi oncesi ilk verdigi ilaca eski hastaligini nuksettirir gibi olunca kesin dedi simdi hastam agiz yollu hic bir sey alamiyor ayaga kalkamiyor ailesi kemoterapi yaptirmamak taraftari oylece bekliyoruz serum sonda takildi yapabilecegim baska bisey varmidir hocam caresizlim cok zor.saygilar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:30 de 11 Kasım 2015

   Yaşar Bey, hastanıza biyopsi yapılarak hangi tür kanser olduğu tespit edilerek tedavi başlanmalıdır. Bipolar bozukluk varsa önce beyin MR’ı da çekilmesi ve bu bölgeye gerekirse radyoterapi de uygulanması gerekir. Şu anda zaten ayağa kalkamayacak ve ağızdan bir şey alacak durumda değilse bunların hiçbirin yapmak mümkün olmayacaktır. Sadece bakım ve destek tedavisi uygulanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 22. Hülya MEMİŞ 13:55 de 6 Kasım 2015

  Merhaba Doktor Bey
  Babamın 3b. evre küçük hücreli akciğer kanseri yaklaşık 1 yıl önce teşhis kondu.Bu süreçte 3 er haftalık kürler halinde kemoterapi aldı en son haziran ayında radyoterapi aldı son bt pet taramasına göre ağustos ayında yapılan; 1,5 ay önce açıklandı nodüller küçülmüş ve tedaviye cevap veriyordu.
  Geçtiğimiz hafta öksürüğü şiddetlendi zatürre teşhisi kondu,enfeksiyon tedavisi sırasında tekrar taramaya alındığında kanserli nodüllerin arttığını akciğerin sağ lobuna yayıldığı teşhis edildi. bu aşamada kemoterapi alması gerek ama alamayacak kadar yıpranmış durumda olduğunu söylüyor doktorlar; şu an için yaşam kalitesini arttırmak adına ne yapabiliriz? teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:04 de 7 Kasım 2015

   Hülya hanım, bu durumda en isabetli durum sadece destek tedavileri vermektir. Bu tedavi için kısa bir süre hastane yatışı hasta için iyi olur.

 23. merve 16:40 de 8 Eylül 2015

  Merhaba hocam.Babam ileri seviyede verem.Biyopsi sonucu akciğerde ve lenflerde küçük hücreli kanser var. Kemoterapiye cevap verir cinsten lakin verem vücudu çok zayıf düşürdüğünden kemoterapi olmuyor. Pet taraması neticesinde sağ akciğerinde biri 7 cm diğeri 2 cm olmak üzere 2 kanser kitlesi sol akciğerde ise 3 cm olan bir kanser kitlesi var. Lenf bezlerine de sıçramış.Kanserin salgıladığı durum uygunsuz adh sendromuna sebebiyet veriyor.Bu sendromda tuz kaybına sebep oluyor.Şiddetli baş ağrısına da. Ağız yoluyla ilaç ve besin alamıyor. Nefrolojiye göre böbrek sıkıntısız.Nörolojiye raporuna göre kanser beyine sıçramamış. Napalım hocam.Bitkisel kürler işe yarar mı? .Son zamanlarımı kaldı? Ne dersiniz hocam?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 8 Eylül 2015

   Merve hanım, bu durumda tedavi alması mümkün değil. Tedavi uygulamayan bu grup küçük hücreli akciğer kanserlerinde beklenen yaam süresi ortalama olarak 1 yıldan daha kısadır. Lütfen doktorlarınızın kontrolünde kalın. Verem hastalığı kontrol altına alınır alınmaz kanser tedavisine başlanması gerekir. Ailedeki herkes sigarayı derhal bıraksın. Acil şifalar dilerim.

İletiler kapalı