Akciğer Kanseri Nedir?

Yazan: Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

bronş / akciğer kanseri görünümü

Sol akciğer alt lobda akciğer kanseri görüntüsü

Akciğer kanseri, akciğer veya nefes borusundaki bazı hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan kötü huylu tümörlerdir. Tüm dünyada en sık görülen kanser türünü oluşturmaktadır. Sigara içilmesi akciğer kanseri gelişmesindeki en önemli sebeptir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2014 yılında ortaya çıkan akciğer kanseri sayısı 210.000’dir.

Ülkemizde 2009 yılı verilerine göre erkeklerde ortaya çıkan her 3 kanserden 2 tanesi akciğer kanseridir.

Akciğer kanseri sadece doktorlardan tarafından çözüme kavuşturulması mümkün olmayan çok ciddi bir toplum sağlığı sorunudur. Ülkemizin en başta gelen sorunlarından birini oluşturur. Sigara tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılması, toplumun bu hastalık ve sonuçları hakkında doğru şekilde bilinçlendirilmesi, teşhis ve tedavi konusunda uluslar arası standartlar ile hazırlanmış rehberler oluşturulması, tam donanımlı merkezlerde akciğer kanseri konusunda tam eğitime sahip uzman hekimlerin hizmet vermesini sağlayacak çalışmaların yapılması topyekün bir gayreti gerektirir.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği olarak bu konuda hazırladığımız web sayfası hasta ve hasta yakınları için çağdaş veriler ışığında hazırlanmış bilgiler içerir. Akciğer kanserinin nasıl oluştuğu, belirtileri, evreleri, türleri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilere sahip olmak hastalığın önlenmesi ve uygun olarak tedavi edilmesinde yardımcı olacak unsurlardır.

Akciğer kanseri erken dönemde (örneğin 1. veya 2. evrede) tespit edilip uygun şekilde tedavi edilirse hastalıktan tamamen kurtulma olasılığı oldukça yüksektir.

Bu web sitesinde akciğer kanseri konusunda aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki konuların üzerine tıklayarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz

1. Akciğer Kanseri Nedenleri

2. Akciğer Kanseri Çeşitleri

3. Akciğer Kanseri Belirtileri

4. Akciğer Kanseri Teşhisi

5. Akciğer Kanseri Evreleri

6. Akciğer Kanseri Tedavisi

7. Akciğer Kanseri Hakkında Sorular ve Yanıtları

8. Akciğer Kanserinde Tek Port VATS Yöntemi

Bu web sitesinde yer alan bilgilerin ve kullanılan görsel materyallerin tamamı Prof.Dr.Semih Halezeroğlu kişisel hasta arşivinden alınmıştır. Bu materyaller eğitim dışında kullanılmamalıdır. Kullanılmadan önce izin alınması gerekir.


RANDEVU talepleriniz için asistanımız Sn. Ebru TAŞKİT’i 0212 304 3940 veya 0532 151 9734 numaralı telefonlardan arayarak ulaşabilirsiniz.