Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat

//Akciğer Kanserinde Kapalı Ameliyat

Akciğer Kanseri Tedavisinde Kapalı Ameliyat

Kapalı Akciğer Kanseri Ameliyatı – Tek Port Torakoskopi Nedir?

 • Akciğerler başta olmak üzere göğüs kafesi içerisindeki bir çok hastalığın teşhis ve tedavisinde çok düşük düzeyde (minimal) doku hasarı ile gerçekleştirilen kapalı (endoskopik) operasyon yöntemidir
 • 1-5cm arası tek bir küçük kesi kullanılarak gerçekleştirilir
 • Açık ameliyatlarda olduğu gibi kaburgalar arası bölge açılmaz.
 • Standart torakoskopi veya robotik yöntemdeki 3 veya 4 ayrı kesi yerine sadece tek kesi yoluyla uygulanır
 • Kullanılan kesi küçük ve bir adet olduğundan ameliyat sonrası dönem ağrı ve solunum fonksiyonları açısından konforludur
 • Normal yaşama hızlı şekilde dönülür

Neden Kapalı Ameliyat?

 • yüksek güvenlikli bir yöntemdir
 • başarı oranı yüksektir
 • hasta memnuniyet oranı yüksektir
 • komplikasyon oranları düşüktür
 • ameliyat sonrası ağrı azdır
 • hastane yatış süresi kısadır
 • tüm gelişmiş ülkelerde tercih edilen ameliyat yöntemidir

Nasıl Yapılır?

 • Genel anestezi altında uygulanır
 • Göğüs yan kısmından 1-5cm arası kesi yapılır
 • Göğüs boşluğuna 5 veya 10mm çapında bir ameliyat kamerası ilerletilir
 • Görüntüler ekrana yansıtılır
 • Cerrah ekrandaki görüntülere bakarak cerrahi tedaviyi gerçekleştirir

SORULAR VE YANITLAR

Soru: Hastanede kaç gün kalmam gerekiyor?

Yanıt: Bu yöntemle gerçekleştirdiğimiz ameliyatın türüne göre hastane kalış süresi 1 ile 4 gün arasında değişir. Akciğer kanserli hastalarda bu süre ortalama 3 veya 4 gece, iyi huylu tümörlerde ise 1 veya 2 gecedir.

Soru: Ameliyat sonrası yoğun bakımda kalacak mıyım?

Yanıt: Akciğer kanseri için yapılan ameliyatlarda 1 gece yoğun bakım yatışı uyguluyoruz. Diğer ameliyatlarda ise buna gerek olmuyor.

Soru: Normal yaşama hastaneden çıktıktan kaç gün sonra dönebilirim?

Yanıt: Bu durum kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Ortalama olarak hastaneden çıktıktan 1 -5 gün arasında normal yaşama dönülür.

Soru: Ameliyat sonrası ağrı çok olur mu?

Yanıt: Sadece 1 adet küçük bir kesi olduğundan şiddetli bir ağrı söz konusu olmaz. Kullanılan ağrı kesici ilaçlarla mevcut ağrılar kontrol altına alınır

Soru: Ekibiniz bu ameliyatı kaç kez gerçekleştirdi?

Yanıt: 2010 Ocak-2016 Temmuz tarihleri arasında ekibimizce gerçekleştirilmiş olan ameliyat sayısı 750’dir.

Soru: Bu ameliyatın açık bir operasyonu dönme olasılığı var mı?

Yanıt: Evet, tüm hastalarımız içerisinde %1 oranında bu yöntemle tedavi mümkün görülmemiş ve açık operasyon uygulamıştır. Akciğer kanserli hastalarda bu oran %6’dır.

Bir Hastamızın Facebook Sayfasında Paylaştığı Mesajı

Yırttık mı Ne ……

Mart ayı ortalarıydı sırt ağrım oldukça fazlalaşmaya başladı,almadığım adele gevşetici ve ağrı kesici kalmadı. Biraz cesaretlenip hastaneye gitmeye karar verdim ve doktordan randevu aldım. Doktor Osman bey muayene etmeye başladı, göğsümü dinlerken biraz durakladı ve bana bir göğüs röntgeni çektirmemi söyledi.Röntgen’de sağ üst göğsümde bir leke gördü.Sonra ilaçlı tomografi’ye döndük oda çekildikten sonra sağ akciğerimde 3.5 ile 5 cm arasında tümör olduğu ortaya çıktı,yani açıkçası akciğer kanseri olduğum tıbbi açıdan onaylanmıştı.Durumumu damdan düşer gibi Sonay ile paylaştım biraz sert oldu tabii kalp krizi geçirecekti 🙂 Sonay durumumu Sevinç ile paylaşmış.
Sevinç daha önceden tanıdığı Prof.Dr. Semih Halezeroğlu’ndan benim için randevu almış…

İlk Raund ……
Ve süreç başladı……… İlk randevu Maslak Acıbadem hastanesi prof dr Semih Halezeroğlu ( ilk defa tanışıyorum ) ile gerçekleşti.
İlk karşılaşmamızda o yüksek enerjisi ile benim gibi fobisi olan birisini yarım saat içerisinde bütün operasyona hazırlaması inanılmazdı. Muayene ve pet ct taramaları yapıldıktan sonra ( takriben 7 cm lik bir tümör ortaya çıktı) sıra iğneli biyopsiye geldi tabiki , ben her zamanki gibi benim iğneye karşı fobim var deyip hoplayıp zıpladım. Sonuçta lokal anestezi yapılarak tümör’den parça alındı , bütün testler yapıldı artık hazırdım.Ve sıra Semih bey’in odasında ameliyat gününü kararlaştırmaya geldi , ben parti verecekmiş edası ile siz bu operasyonu 13 nisan’da yapabilirsiniz dedim ve oldu ( Semih bey’in müsait olduğu tarih oydu zaten ) :))

Bu arada sevgili Beliz Teoman ile tanışıyoruz , Beliz hanım NTV için program hazırlıyor. Ameliyatınızı çekebilirmiyim diye bir talepte bulundu , bizde niçin olmasın en azından insanlara hastaneden ve doktordan kaçmamaları için bir yol gösterir dedik ve sayelerinde bir kısa metraj film sahibi olduk .Böylesine değerli bir programla insanları aydınlattıkları için kendisine ve ekibine çok çok teşekkür ediyorum.

2.nci Raund
13 Nisan Çarşamba sabah saat 06.00 aşiret gibi hastaneye gidişimiz valla çok komiktik 10 kişi hastane kapısından içeri girdik ve Beliz hanım ekibi ile bizi karşıladı, espiriler , şakalaşmalar havada uçuşuyor gülmekten gözümüzden yaş geliyordu ama birde bana sorun içimde kopan fırtınayı 🙂
Odaya alındık yine on kişi, ben nasıl yırtabilirimin peşinde koşturuyorum ama yemediler. Hasta bakıcı gelip benim parti kostümümü giydirdikten sonra ilerleyen günlerde bayağı kanka olduğum sevgili iğne ile damar yolum açılıp beni tekerlekli sedyeye yatırıp son sürat koridorlarda ilerleyip zaman tünelinden geçer gibi bir anda kendimi ameliyathanede buldum ( Artık tek başıma kalmıştım Sonay , Ada , Dila , Seçkin , Sibel ve sevdiklerim yanımda yoktu artık ).Tepemdeki ışıklara bakarken film kopmuş :)) Sağ akciğer, üç kaburga’yı ameliyathanede bıraktıktan sonra Semih bey’in sesi ile gözümü açtığımda karşımda Sonay , Ada ve Dila’yı gördüm ( İnanılmaz bir andı benim için).Beş saatlik bir operasyondan sonra artık yoğun bakımdaydım. vs vs vs ve klasik hastane konaklamasından dostlarımın beni ziyaretinden sonra taburcu oluyorum hemde Semih bey ile kebap ve lahmacun konusunda uzlaştıktan sonra :))

3 ncü Raund
Kemoterapiii………
Evet sıkıntılı bir süreçe daha merhaba ama allahın sevgili kuluyum herhalde şu ana kadar karşıma beni güler yüzleri ve enerjileriyle rahatlatan insanlar çıktı.Profesör doktor Gökhan Demir medical onkolojinin patronu :)))
Gökhan bey ile muayenem ve tedavi takvimim için bir araya geldik.Bana yaklaşık olarak 4 büyük 4 ufak kür kemoterapi uygulayacaklar buda 4 ay gibi bir zaman diliminde gerçekleşecek. Woow beni hiç bir zaman yalnız bırakmayan o sevimli kankam iğne ile birlikteliğimiz damar yolu açılma sırasında tekrar başlıyor :)) . Kısaca sabah 09.00 hastanede olunuyor damar yolum açılıyor kan alınıyor tahliller için her seferinde olması gereken , değerler hakkında bilgilenmek lazım değilmi :)) Sonra ufak ufak ilaçlar geliyor ve damar yoluma bağlanıyor. Çok mutluyum çünkü güler yüzlü meleklerim sahne alıyor burada. Sanki misafirliğe gitmiş gibi karşılıyorlar beni tek kelime ile harikalar. Gel zaman git zaman kemoterapininde sonuna geliyorum yani dört ay geçiyor. Artık ara verme zamanı çünkü daha radyoterapi var ( atom karınca olmaya ramak kalmış ) :))

Bende fırsat bu fırsat deyip Ören’e kaçıyorum. Orada aile saadeti bir ihtimam bir bakım sormayın 🙂 Ada’yı yanıma alıp kaçıyorum ver elini Fethiye Göcek çünkü sevgili kardeşim Haldun’umun Lotus’una. Orada kaptanım canım kardeşim Kadir’im bekliyor biraz deniz keyfi , denizde çiğ köfte , rakı (olmazsa olmaz ) Öykü’nün tuttuğu balıklar falan. Aman allahım zaman muhteşem geçiyor taki dünya ayaklarımın altından kayıp operasyonlu taraftan kaburgamı kırana kadar :)) . Denizde son iki gün Bodrum marinaya yanaşıyoruz ve ben hemen istanbul’a uçuyorum. Tatil bitti …

4 ncü Raund
Ve profesor doktor Enis Özyar ile buluşma vakti…
Yine bir muayene , radyoterapi hakkında aydınlanma zamanı. Enis bey her gün yaklaşık 10 dakika ışın verileceğini ( kesilen kaburgalara Semih bey’in işaret koyduğu noktalara ) anlattı. Vakumlu kapılar ardında kendini star wars filminde zannediyorsun, inanılmaz cihazlar on dakika acaba için den ne çıkacak diye düşünüyorsun :)). 30 kür radyo terapi bir aylık bir zamanda bitiyor ve kontrollerde bir araya gelmek üzere hastaneden ayrılıyorum.
Hep düşünüyorumda gerçekten çok şanslıydım bu kadar değerli insan benimle ilgileniyordu.Genelde hastaneye hep ayaklarım geri geri giderdi ama bu yaşadıklarımdan sonra neredeyse koşarak gitmeye başladım.

Bu süreçte benim yaşamama en büyük katkısı olan ve kesinlikle hakkı ödenemeyecek sevgili hocam profesör doktor Semih Halezeroğlu ve ekibi , profesör doktor Gökhan Demir , profesör doktor Enis Özyar ve Acıbadem hastanesinin melekleri iyiki varsınız , iyiki sizleri tanıdım.
Operasyon ve tedavi bitti ama kontroller devam…..Böylesi büyük bir operasyondan sonra ortaya çıkan sonuç kesinlikle hastaneye gitmekten ve doktora muayene olmaktan kaçınmamak …..

Dumansız ve stressiz bir hayat olsun……..

Hakkı Engin ERENEL


Hasta Öyküsü

Aşağıdaki resmi tıklayarak akciğer kanserinde operasyon sürecini NTV’de yayınlanmış olan filmimizde izleyebilirsiniz


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı

2019-01-14T15:33:11+00:00Genel|21 Comments

21 Comments

 1. Ayşe KAVÇIN 00:27 de 20 Haziran 2017 - Yanıtla

  İyi akşamlar hocam sizi uzun zamandır takip ediyorum ve benden sizden bilgi yardım almak istiyorum. Babamda sağ akciğerde kitle var 09.06. 2017 Pet çekimimiz oldu. Baş, boyun incelemesinde odak saptanmadı. Toraks ve mediasten görüntülerinde:Sağ hiler subsantimetrik lenf nodunda artmış FDG tutulumu izlenmiştir(SUVmax=4.3) Sağ akciğer üst lob hiler komşuluk posteriorda 28*27mm spikule kontrolu lezyonlar artmış FDG tutulumu izlenmiştir(SUVmax=8.4) Batın görüntüleri:Sol sürrenal kalınlaşmıştır. Pelvis görünteleri: odak saptanmamıştır. İskelet sistemi: odak saptanmamıştır. SONUÇ VE YORUM:SAĞ HİLER SUBSANTIMETRIK LENF NODUNDA İZLENEN ARTMIŞ FDG TUTULUMU LENF NODUNDA METASTAZ LEHİNE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. SAĞ AKCİĞER ÜST LOB HİLER KOMŞULUKLU POSTERİORDA 28*27mm SPİKULE KONTROLU LEZYONDA İZLENEN ARTMIŞ FDG TUTULUMU MALİNG LEZYON LEHİNE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. Sonuçlarımız bu şekilde ve babamın ameliyat olması gerekli herkoşulda. Bu boyutlarda kapalı mı, açıkmı olur ve sizinle yüzyüze görüşmek detayları öğrenmek ve size göstermeye gelmemiz için bu şekilde yeterli olurmu biyopsi yaptırmamızda gereklidir. En yakın zamanda görüşmek dileğiyle ilginize şimdiden teşekkür ederim hayırlı geceleriniz iyi çalışmalarınız olsun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:55 de 20 Haziran 2017 - Yanıtla

   Ayşe Hanım, bu şekilde santral bölgeye yerleşmiş tümörlerde ameliyatın açık veya kapalı yapılabilir olduğuna ancak filmleri görerek karar verilebilir. EBUS adı verilen bronkoskopi yöntemiyle hem tümörden hem de lenf bezlerinden biyopsi yapılıp beyin MR’ı çekildikten sonra ameliyat veya diğer tedavi yöntemleri için karar vermek mümkündür. Acil şifalar diliyorum.

 2. berna acar 17:02 de 16 Haziran 2017 - Yanıtla

  Hocam iyi çalışmalar.Annem 70 yaşında 45 yıllık sigara içicisi.Düşme sonucunda sol tarafına düştü ve herhangi bir şey varmı diye doktora gittik.Çekilen flimde kaburgada birşey olmadığını fakat birde bt çekimiyapalım dediler ve onda sol akçiğerde kitle olduğunu hiç vakit kaybetmeden göğüs cerrahına gitmemiz gerektiği söylendi.bizde hemen izmir gögüs hastanesine ertesi gün gittik.Bir mayıs 2017 tarihinde.Ogünden itibaren yapılan tetkiklerimiz.PET: Bulgular: sol akçiğer alt lob superior segmentte yerleşimli 2.7X2.5cm boyutundaki nodüler lezyonda patolojik artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir(SUVmaks :22.9)Sol5-6 kostaların leteral kesimleriseviyesinde göğüs duvarında birer adet hipermetabolik odak dikkatiçekmektedir.(SUVmaks:4.1)(travmatik-enflamatuar?)Mediastende sağ üst,bileteral alt paratrakeal,subkarinal milimetrik-subsantimetrik lenf nodlarında mediastinal vasküler yapılar ile eş düzeylerde 18F-FDG tutulumları izlenmektedir.Diğer tüm vücut bölgelerinde radyoaktivenin fizyolojik dağılımı mevcuttur.YORUM:SOLakçiğer alt lob superior gegmentte yerleşimli parankimal lezyonda malignite düzeyinde potolojik artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir.Bu ilk yapılan işlemimizdi. Daha sonra beyin bt çekildi kontrastlı.RADYOLOJİK BULGULAR:Posterior fossadan geçen kesitlerde serebellar hemisferler,beyin sapı oluşumları,4.ventrikül ve bazal sistemlerolağan görünümdedir.Supratentorial bölgeden geçenkesitlerde serebral hemisferlerin gri-beyaz cevherayrımları,periventriküler ve subkortikal beyaz cevher alanları ,sistem ve bazal ganglionlar normal olarak izlenmektedir.Sağ maksiller sinüste sinüzit ile uyumlu segrasyon ve kısmı havalanma kaybı görülmektedir.Bu işlemden sonra ince iğne aspirasyon biopsi yapıldı. RAPOR BİLGİLERİ:MAKROSKOPİ:2lam İİAB+Hücre bloğu TANI:ADENOKARSİNOM;SOL AKÇİĞER,BT/İİAB-HÜÇRE BLOĞU YORUM:tümör dokusuna yapılan İHK tetkikleinde TTF-1(+),CK7(+),CK20(-)saptanmıştır.Bu bulgular eşliğinde primeri akçiğerdir.Yapılan kan tahlilleri sonuçlarımız:TRİGLİSERİD 252, HDL KOLESTROL , 46 SODYUM(NA)144,POTASYUM5.08 ,KLOR(CL)9.6,KALSİYUM (CA)9.6,MAGNEZYUM 2.01,AMİLAZ 67,KRETİN KİNAZ(CK)133,GLOBULIN 2.4,BILURUBİN(INDIREKT)0.11,GLUKOZ 107,ÜRE 52,KREATİNİN 5.8,ASPARTAT TRANSAMINAZ(AST)15,ALANİN AMİNOTRANSFERAZ(ALT)18,GAMMA GLUTAMIL TRANSFERAZ(GGT)32,LAKTİK DEHİDROGENAZ(LDH)183,BİLİRUBİN(TOTAL)0.22,BİLİRUBİN(DİREKT)0.11,PROTEİN 6.8,ALBÜMİN 4.4,KOLESTROL273,LOKOSİT 9.6 , ERİTROSİT 4.64, HEMOGLOBİN 13.6 ,MONOSİT 0.3,HEMATOKRİT 40.6,MCV 87.6,MCH29.2,MCHC33.4,RDW14.2,TROMBOSİT286,MPV 7.2,PCT 0.21,PDW17.1,LENFOSİT2.1,LENFOSİT%22.2,MONOSİT%3.6,EOZİNOFİL 0,EOZİNOFİL%0.1,BAZOFİL%0.6,BAZOFİL0.1,NÖTROFİL7,NÖTROFİL%73.5, INR 0.88, PTZ-PROTROMBIN ZAMANI 10.9,APTT23.5,SEDİM60 22,ANTI HCV 0.07(NEGATİF),ANTIHIV 1-2 0.16(NEGATİF),ANTIHBS 0(NEGATİF),HBSAG 0.41(NEGATİF)SEDİM30 8 bunlarda kan tahlil sonuçlarımız.Kalp doktoru ve dahiliye doktoruda ameliyata uygun olduğunu söyledi.Solunum testindede herhangi bir sorun yokmuş.Ve bu işlemlerden sonra on gün nefes eğitimi aldık ameliyat içinmiş.Benim size sorum hocam biz bu tetkikleri bir ay içerisinde bitirdik.ve 1mayıs öğrenmiştik.1 haziran ameliyat için ismimizi yazdılar bir veya birbuçuk ay içeriside çağrılacagımızı söylediler.Sizce bu süre içeriside daha cok ilerleme olurmu ve ameliyatla yaşam şansımız uzarmı?kacıncı evredeyiz?yapmamız gerekenler nelerdir?Yardımlarınız için şimdiden tesekkür ederim.Bu arada ameliyatımız kapalı ameliyat olacakmış.Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:49 de 20 Haziran 2017 - Yanıtla

   Bu bulgular 1. evrede br akciğer kanserini gösteriyor. Ameliyatla alınacak lenf bezlerinde metastaz olmazsa 1. evre olduğu kesinleşmiş olur. Birinci ve ikinci evrelerde ameliyat akciğer kanserinin en başarılı sonuç veren tedavi yöntemidir. Bu evrede ameliyatın sonuçları hakkında daha ileri bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/birinci-evre-akciger-kanseri-tedavisi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
   Ameliyat için bekleme süresi hastanenin yoğunluğu ile ilgili bir durum, bir an önce olması tabii ki hastalığın yayılmasını önlemek için çok önemlidir. Ameliyat sonrası çıkacak patıloji raporuna göre dosyanız hastanenin tümör kurulunda değerlendirilip ilave bir tedavi gerekli olup olmadığı size bildirilecektir. Acil şifalar dilerim.

 3. gülfidan 01:50 de 30 Nisan 2017 - Yanıtla

  hocam ben bütün bu tetkitleri akdeniz üniversitesinde oldum bana açık ameliyat dediler ve karar ver düşün taşın ailenle görüş bi refakatçıyla gel dediler neden kapalı değilde açık bunu soramadan ayrıldım nerde amaliyat olurum araştırmasına girdim bana yardımcı olun lütfen nen antalyadan yazıyorum size karar verdiğim an size gelmek istiyorum nasıl irtibata geçerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:51 de 30 Nisan 2017 - Yanıtla

   Gülfidan Hanım, randevu için bölüm asistanımıza 02123043940 veya 05321519734 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
   Acil şifalar dilerim.

 4. Murat bağış 00:14 de 29 Nisan 2017 - Yanıtla

  mrh saygıdeger hocam babam yaklasık 40 yıl sigara içmiş 63 yasında 4 aydır diyarbakırda akçigerdeki kitleye tanı koyamadık biyopsi süpheli cıktı istanbul süheyya pasaya geldik ordaki doktor bey sonuclara bakarak kitlenin alınması lazım dediler wast yöntemi dedim evet dediler basta bogaz altından bişi yapacaz dedi anlamadım ve hocam kitlede küçülme var ve ne yapacagımızı bilmiyoruz wast yöntemiyle tanıyımı koyacaklar yoksa kitleyimi alırlar ameliyat sartmı yada varmı baska bir caresi kötü huyluysa ameliyat yapılması zarar verirmi yayılma mümkünmü sizce yayılma varmı ve bu sonuclara göre sizin düsünceleriniz ne babamın aorta anevizmasıda sınırda ameliyatı kaldırabilir mi lütfen yardımcı olun hocam siz bu konuda en iyisisinz imkanlar kısıtlıgından gelemiyoruz biyopsi sonucu kesitlerde biyopsinin birinin tamamen ibaret olup küçük biyopside fokel nekroz ile bir alanda izlenen stromal dokuda mültimüklüer hücrelerden olusan küçük granülöm benzeri olusum izlenmektedir mevcut morfoloji ile öncelikle granülomatöz hastalıklar düsünülmekte beraber geniş nekrozdan dolayı eşlik eden olası bir malignite ekarte edilememistir. Hocam pet sonucuyla karsılastırdgnda doktorlar zıt seyler oldugunu sölüyor ve ne yapacagımızı bilmiyoruz pet sonucu sağ akçiger üst lob anterinor sagmente pievral tabanlı spiküler uzantılı 30*21mm lik kitlede suwaks degerinin 6.2 olarak ölçüldügü malignite düzeyinde artış fdg tutulumu izlendi sol akçiger lingular segmente sag akçiger orta lobda ve alt lob posterabazal segmente izlenen buzlucam dansiteli nodüler lezyonlarda suwmax degerinin 2.4 olarak ölçüldügü hafif artmıs fdg tutumu izlendi Fdg nin kalp karaciger barsaklar böbrekler ve mesenada normal fizyolojik dagılım gösterdigi izlendi sağ femur torakanterik bölgede 25*20mm lik içerisinde septasyonlar içeren hi podens lezyonda suwmax degerinin 2.2 olarak ölçüldügü artmıs fdg tutulumu izlendi (beningn kemik lezyonu ?) radyolojik korelasyon önerilir )onuc :sag akçiger de malignite düzeyinde artmış fdg tutlumu tutlumu gösteren kitle her iki AKçigerde hafif artmış fdg tutulumu gösteren nodüler lezyonlar (metastaz?) ve sağ hiler hipermetobolik lenf modu ile uyumlu f18 hocam lütfen yardımcı olun yayılma varmı hersey için tsk ederim hakkınızı helal edin

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:46 de 30 Nisan 2017 - Yanıtla

   Hastanızın aort anevrizması gibi bir hastalığı ve PET-BT’de metastaz şüpheli lezyonları var. Ayrıntılı bir yorum ancak hastanızın muayenesi ve filmlerinin tam olarak incelenmesi ile mümkün olabilir. Acil şifalar dilerim.

 5. yeşim ayaz dagci 20:52 de 28 Mart 2017 - Yanıtla

  hocam iyi aksamlar 15 yaşında ki oğlum furkana 2016 nisan ayında osteosarkom teşhisi konuldu .ameliyat öncesi 5 kur kemoterapi 10 gün radyoterapi, ameliyat sonrası 1 kur kemoterapi aldı. şu an ayağıyla ilgili bir problemimiz yok fakat en baştan beri akciger in de 2mm nodul 1. aya kadar aynı devam etti taki 3. ayda çektirdiğim iz akciger tomografisinde nodulun hem büyümüş hemde iki adet olduğunu farkettik. sonra … da ki doktorumuz bizi … beyefendiye gönderdi o da nodüllerin alınması gerektiğini söyledi ve bir ameliyat tarihi belirledik. size raporları getirmek istiyorum veya göndermek bana ne tavsiye edersiniz lütfen yardımcı olabilir misiniz bana ,geç kalmak istemiyorum ve çaresiz hissediyorum hocam lütfen duyarsız kalmayın cok üzgünüm. umarım cevaplarsanız ve umarım bana yarama yardım edersiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:17 de 28 Mart 2017 - Yanıtla

   Sayın Dağcı, lütfen uygun olduğunuz zaman için filmlerinizle birlikte başvurmak üzere yardımcımdan tekrar randevu alınız. Mesajınızda belirttiğiniz tüm noktalarda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağım. (hastane ve doktor isimleri verildiği ve ayrıca ücret konusundaki çekinceleriniz için mesajınızın bazı bölümlerini silerek yayınlıyorum). Acil şifalar dilerim.

 6. Shela 13:04 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor kapall emeliyyat sonrası pıhtı olasılıqı varmı dır? Hem pıhtı olmaması cun ne yapılır yakın bir akrabamız akciyer kanser emeliyyatı sonrası (acık)uc gun sonrası aniden oldui. sebebse akciyer embolisi tehsisi deyildi .bunun sebebi ne?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:43 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

   Emboli olasılığı her ameliyat sonrası vardır. Ancak kapalı ameliyatlardan sonra hasta çok daha kolay hareket ettiği için bu olasılık belirgin şekilde daha azdır. Bunun önlenmesi için yüksek risk grubundaki hastalara ameliyat sonrası kan pıhtılaşmasını önleyen (antikoagulan) ilaçlar uygulanır.

 7. SERAP 11:09 de 16 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar ben Gölcük’ten Serap, babam 71 yaşında PET çekildi. sonucu aşağıdaki gibi yorumlayıp öneride bulunursanız size minnettar kalırım Teşekkürler.
  BULGULAR :
  Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik sınırlarda FDG dağılımı izlenmektedir.
  Her iki akciğerde amfizematöz değişiklikler gözlendi. Sağ akciğer apekste paranmediastinel yerleşimli 64x32x47 mm boyutlarında yoğun artmış FDG tutulumu gösteren (SUV max:26.1) kitle lezyon gözlendi. Sağ akciğer üst lob apikal seğmentte kitle anterior komşuluğunda 5mm ve sağ akciğer üst lob posterior segmentte 6mm olmak üzere FDG tutulumu göstermeyen iki adet nodül izlendi. Sol akciğer plevrasında FDG tulumu göstermeyen plevral sıvı, plevral kalınlaşmalar ve komşuluğunda atelektazik bantlar gözlendi.
  Mediastende; prevasküler, sağ hiler, subkarinal, sağ alt ve üst paratrakeal, sol alt paratrakeal lenfatik lojlarda ve AP pencerede en büyüğü sağ alt paratrakeal lenfatik lojda 4,5 cm olmak üzere yoğun artmış FDG tutulumu gösteren (SUV makx:22.4) lenfadenopatiler izlendi.
  Her iki böbrekte en büyüğü sağ böbrek üst kesim medialde olmak üzere FDG tutulum göstermeyen kortikal kistler izlendi. Geri kalan abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde, peritoneal ve serozal yüzeylerde patolojik FDG tutulumu gösteren henhangi bir odak saptanmadı.
  İskelet sisteminde; sternumda geçirilmiş torankotomiye bağlı artmış FDG tutulumu ve operosyon materyalleri izlendi. İnceleme alanına giren diğer kesitlerinde FDG dağılımı fizyolojik görünümündedir.

  SONUÇ VE YORUM:
  – Sağ akciğer apekste paramediastinel yerleşimli yoğun artmış metabolisma gösteren malign karakterde kitle lezyon izlendi.
  -Mediastende artmış metabolizma gösteren lenfadenopatiler, metastaz ile uyumlu değerlendirildi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:51 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bu bulgular 3. evrede bir akciğer kanserini gösteriyor. Beyin MR’da metastaz görülmezse, biyopsi ile tümörün türü belirlendikten sonra 4 kür kemoterapi ve 60Gy radyoterapi uygulanmalıdır. Bundan 4 hafta sonra çekilecek PET-BT’de lenf bezlerinde düzelme görülürse ameliyatla tümörlü bölge çıkartılması uygun olur. Düzelme olmazsa kemoterapiye devam etmek gerekir. Acil şifalar dilerim.

   • SERAP 08:52 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

    Hocam verdiğiniz bilgilere ve ilginize sonsuz teşekkür ederim.Sağlıkla ve mutlulukla kalın.

 8. nejat 19:15 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam akcigerde tümör cıktı dr akcigerin tam orta kısmimda oldugu icin kapali yapamayiz ameliyati dedi. sizce vats uygulanabilir mi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:41 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bunun için filmleri görmem gerekir. Biz hastalarımızın %88İnde Tek Port VATS yöntemini kullanıyoruz. Bu tekniğin kullanılması biraz da tecrübeyle ilgilidir. Acil şifalar dilerim.

 9. ayşe 16:33 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

  teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için peki başka organlarda yayılma olduğunu ped çekiminde öğreceğiz değil mi?
  iyi huylu tümör başka organlara yayılma olasılığı nedir…

 10. ayşe 09:03 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam Eşim 32 yaşında iş yerindeki akciğer filminde 8 cm çapında opasite görüldü ve gögüs cerrahına gitmemiz söylendi çekilen tomografide 12 cm çapında akciğer sağ üst lob da kitle izlendi patolojiye parça alınıp yollandı patoloji sonucumuzda aynen su yazıyor İĞSİ HÜCRELİ MEZANKİMAL TÜMÖR.Doktorumuz iyi huylu olduğunu ancak takip için mr ve ped ct istedi kitle büyük olduğu için alınabileceğini başka organlara zararının olup olmadıgını görmek istedi çok sık rastlanan birşey olmadığını 10 yıldır ilk kez karşılaştıgını paylaştı bizimle.
  dün ped çekimi oldu sonucumuz henüz çıkmadı.eşim hiç sigara ve içki kullanmadı…kaba taslaksizce bu ne olabilir ne yapmamız gerekir…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:09 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

   Ayşe Hanım, akciğerde yer alan 8cm büyüklüğündeki bir tümör başka organlarda yayılma (metastaz) yoksa mutlaka akciğer cerrahisi konusunda tecrübeli bir ekip tarafından operasyonla çıkartılmlıdır. Kapalı yöntemle ameliyat tercih edilmelidir. Tümörün çıkartılması sonrası yapılacak patoloji incelemesi önemli. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın