Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

//Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yazan: Prof. Dr. Semih Halezeroğlu

Akciğer kanseri bugün bütün dünyada en sık görülen kanser türünü oluşturuyor. Tedavi seçenekleri; kemoterapi yani ilaç tedavisi, radyoterapi yani ışın tedavisi ve ameliyattan oluşur. Tedavi kararı verilirken bir çok farklı branş uzmanının görüşlerinin değerlendirilmesi gerekir. Akciğer kanseri erken evrede tespit edilebilirse, ki bu hastaların yalnızca %18-20’sinde mümkündür, o zaman ameliyat uygulanırsa iyi sonuçlar alınabilir. Ameliyat yöntemi olarak kapalı ameliyat (torakoskopi) açık yönteme tercih edilmelidir.

2018-03-06T00:18:51+00:00 Soru & Cevap|45 Comments

45 İleti

 1. Elif 01:14 de 16 Şubat 2017

  Merhaba Hocam, annem 53 yasinda, alt torakal kesitlerde sag akciger alt lob posterobazalde periferal minimal buzlu cam dansitesi bulunan spiküle konturlu 8mm capli parankimal nodul izlenmistir, malignite ekartasyonu acisindan ileri tetkiki onerilir yaziyor kagitta gogus cerrahisine gittik ilacli tomografi cekti 22 subatta bakicaklar sonuca kanser olma olasiligi yuksekmidir Hocam lutfen en azindan olma olasiligini soyleyin nolur 22subatta gelicek sonuclar cok korkuyoruz sizce ihtimali nedir

 2. Baris Kodas 03:07 de 7 Şubat 2017

  Saygideger Prof.Dr.Semih Halezeroğlu,

  Halam,a Malatyada Arastirmada Akciger Kanseri tehsis konuldu. Kanser 4. evredeymis, Malatyadaki Doktorlarin dedigine göre Kanser Hastaligi Kemiklere yayilmis… sizce Kurtulma veya Yasam süresini uzaltimasi gibi bir sansi varmi ? yada bu Hastalik 4.evrede olmasina ragmen Tedavi ile ilesirmi ???

 3. Sevda Yılmaz 19:13 de 5 Şubat 2017

  Hocam hastam 40 yaşında 8-10 yıldır aylık 2-3 paket sigara içiyor. Kendisi parkinson tremor hastası parkinson hastalığı genetik. Babaannesinin akciger hastalığı olarak verem geçirmiş. Hasta son 1-1.5 yıldır her ay bir kere hastalanip doktora gittiğinde farajit teşhisiyle her ay 10 antibiyotik igne kullanıyordu ve göğüs hastaliklari uzmanina gittiğinde solunum testinin bozuk olduğu akciger filminde sag alt lobda bronkvasküler golgelenmede artiş saptandığını söylediler ve bunun üzerine toraks BT istendi. Toraks in sonucunda teknik 5mm kalinliginda transvers kesitler alınmıştır. Bulgular kalp kontur ,büyüklüğü normaldir. Mediastinal anavasküler yapilarin caplari normaldir. Plevral perikardiyal sıvı yoktur. Tetkik kontrastsiz elde olundugundan mediastende hiler lojlarin degerlendirilmesi suboptimaldir. Bununla birlikte bu alanlarda belirgin kitle lenfadenopati saptanmıştır. Sol akciger sol lobda ve ligulada daha az olmak üzere bronşiektazi izlenmistir. Sağ akciger altblob bazalde plevraya yapışık üçgen şekilde 5mm çapında nodül izlenmistir.(seri 5,imaj 107) benzer karakterde nodüllerde sol akciğer bazalde de vardır (seri 5,imaj 132 ve 125).
  Sonuç: Bronşiektazi ve subplevral nodüller.
  Hocam şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:21 de 6 Şubat 2017

   Nodüller önemsiz. Bronşektazi değerlendirmesini filmlerin kendisini görmeden rapor üzerinden yapabilmem mümkün değil.

 4. Ayşe Dudu Binici 00:22 de 29 Ocak 2017

  Değerli Hocam, Size Pet- Ct sonucumu az evvel göndermiştim. Patoloji sonucunu göndermeyi unutmuşum, tekrar gönderiyorum, değerlendirmelerinize sunarım.
  >Hiç bir şikayetim olmadan rutin akciğer kontrolünde fark edildi. Ege Üniversitesi veya MedicalPark İzmir gibi hastanelerde tedavi alma şansım var. Hocam Ben İzmir’de yaşıyorum, tedavi için kemoterapi ve radyoterapi önerdiler ayrıca dünyanın neresine gidersen git aynı tedavi uygulanır dediler. Ve cerrahi yapılmaz dediler.
  Hocam Ümminoterapi ile benim hastalığım tedavi edilebilir mi? Eğer bu yöntem uygulanabilirse kemoterapi ve radyoterapiden öncemi sonramı uygulanmalıdır?

  SİZDEN TEDAVİ SEÇENEKLERİ HAKKINDA BİLGİ VE ÖNERİLERİNİZİ RİCA EDERİM. Saygılarımla,

  PET-CT
  YORUM :
  – Sağ akciğer üst lob santralinde yerleşimli, sağ hiler, sağ alt paratrakeal bölgeyi dolduran ve bu alandaki konglomere lenf nodları ile devamlılık gösteren, bu düzeyde
  vena kava süperiora invaze görünümde, sağ üst lob bronşunu ve sağ pulmoner arter distalini saran, üst lobda postobstrüktif atelektazik, konsolidatif parankimal
  değişikliklerin eşlik ettiği, yer yer hafif kalsifik alanlar içeren, yaklaşık 6.3×5.5cm boyutlu kitle lezyonu,
  – Subkarinal bölgede izlenen yaklaşık 1.2cm kısa akslı lenf nodu
  ile uyumlu alanlarda malignite düzeyinde artmış 18FDG tutulumu izlenmiştir.

  PATOLOJİ SONUCU:
  Biyopside uygulanan İHK tetkikinde malign epiteryal tümör infiltrasyonu alanında CD56 CD45 TTF-1 Kromogranin K67 Synaptopysin ve Pansitokeratin negatif tespit edildi. tümör nekrozu yoğundur. İHK bulguları diyagnostik diferansiyasyona yardımcı olamadı.

  Histolojik bulgular ile önce Small Cell Carcinoma lehine yorumlandı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:48 de 29 Ocak 2017

   Ayşe Hanım, daha ileri değerlendirme ve tedavi planlaması için dilerseniz randevu alarak hastanemize başvurmanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 5. emel 16:04 de 2 Ocak 2017

  HOCAM MRB ANNEM 66 YAŞINDA 4 SENEDİR SAĞ TARAFTAN FELÇLİ KOAH VAR. VE VUCUDU ÇOK ŞİŞTİĞİ İÇİN DR. GİTTİK ALDIĞIMIZ SONUÇ KANSER…
  TOMOGRAFİ RAPORUNUN YAZICAM SİZE EVRELENDİRİLME HENÜZ YAPILMADI AMA BEN SİZİN YORUMLARINZI OKUDUM VE BİRAZDA ARAŞTIRDIM.. YAYILMA VAR GİBİ.
  TORAKS ÜST AÇIKLIĞINDA BAŞLAYARAK DİAFRAGMAYA KADAR ALINAN KESİTLERDE AORTADA YAYGIN ATEROM PLAK KALSİFAKASYONLARI MEVCUTTUR. PULMONER KONUS HER İKİ PULMONER ARTAR NORMAL OLARAK İZLENMEKTEDİR.
  MEDİASTENDE SUBKARİNAL ALANDA 28 X 36 MM BOYUTUNDA LEFADENOPATİ MEVCUTTUR. AYRICA MEDİASTENDE DAHA KÜÇÜK BOYUTLARDA LENFADENOPATİLER İZLENMEKTEDİR.
  KALP NORMAL BÜYÜKLÜK VE KONFİGÜRASYONDADIR.
  KALINLIĞI 12 MM ULAŞAN PERİKARDİYAL EFÜZYON İZLENMEKTEDİR.
  SAĞ AKCİĞERDE ÜST LOB ANTRENOR SEGMENTTE SUBSEGMENTER ATELAKTAZİ ALANI MEVCUTTUR. AYRICA SAĞ AKCİĞER ALT LOB LATEROBAZAL SEGMENTTE 6,5 X 7 MM BOYUTUNDA NODÜL GÖRÜNÜMÜ MEVCUTTUR.
  SOL AKCİĞER ÜST LOBTA TAMA YAKIN ATELAKTAZİ MEVCUTTUR.
  BU ATELAKTAZININ OLASI BİR PROKSİMAL KİTLEYE BAĞLI POSTOBSTRÜKTİF KARAKTERDE OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.
  BU NEDENLE İLERİ TETKİK YAPILAMAMKTADIR.
  SOLDA PLEVRAL EFÜZYON MEVCUTTUR.. KEMİK YAPILARINDA DEJENARATİF DEĞİŞİKLİKLER İZLENMEKTEDİR.
  KESİTLERE DAHİL SOL ADRENAL BEZDE 22 X 16 MM BOYUTUNDA KİTLE MEVCUTTUR. SAĞ ADRENAL BEZDE 25 X 32 MM BOYUTUNDA KİTLE MEVCUTTUR.
  KARACİĞER VENAKAVA İNFERIOR KOMŞULUNDA 20 X 25 MM HİPODENS FOKAL BİR LEZYON MEVCUTTUR.
  ANCAK SOLUNUM ARTEFAKTLARI VE TETKİKİ TEK FAZLI OLMASI SEBEBİ İLE NET AYIRT EDİLEMEMKTE DAHA İLERİ YORUM YAPILAMAMAKTADIR.

  HOCAM KANSERİN YAYILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM SÜREÇ NASIL OLACAK VE YAŞAMA ŞANSI NE KADAR ACABA ??
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:51 de 3 Ocak 2017

   Önce bronkoskopi ile tümörün hücre cinsi belirlenecek. Daha sonra PET-BT yapılarak BT’de görülen böbreküstü bezi ve mediasten lenf bezlerindeki lezyonların metastaz olup olmadığı analaşılacak (BT görüntüleri ile bunlarda metastaz olasılığı son derece yüksek). Bundan sonra da kemoterapi, aklıllı ilaçlar veya immunoterapi seçeneklerinden sizin için uygun yöntem planlanacaktır. Bu 4. evre (en iyi olasılıkla 3. evre) bir akciğer kanseri özelliğinde olduğu için ameliyat söz konusu değil. Bu evre ile ilgili sorularınızın yanıtlarını http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdan okuyabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 6. Elif 22:39 de 28 Aralık 2016

  Hocam benm sorumuda yanıtlarmsnz lutfen

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:37 de 1 Ocak 2017

   Beyinde ödem tanımlaması net değil. Bunun beyine bir sıçrama olması daha büyük bir olasılık olabilir. Beyin MR raporunuzu yazarsanız daha net bir değerlendirme yapabilirim. Geçmiş olsun.

 7. Elif 22:09 de 28 Aralık 2016

  Iyı aksamlar hocam dayıma nıe sene önce akcıger kanserı teshısı kondu.kemoterapı ışın tedavısı herşey gördü.yapılan tahlılerın hepsı temız çıkmış fakat beyınde ödem oluşmuş.Bu ödem çözülme durumu olurmu sızce suan ödemde bı gerıleme yok.Sızın dusucuncelrnzı merak edıyorum

 8. ÖZGE 20:57 de 12 Aralık 2016

  Merhabalar hocam babamın biopsi sonuçlarındaMAKROSKOBİ: FORMOL TESPİTİ BÜYÜĞÜ 0.6 CM UZUNLUĞUNDA KÜÇÜĞÜ O.1 CM ÇAPINDA KİRLİ BEYAZ AÇIK SARI RENKLİ 4 ADET MATERYALİN TÜMÜ TAKİBE ALINMIŞTIR.
  TANI:AKCİĞER PUNCH BİYOPSİ SKUAMOZ HÜCRELİ KARSİNOM.
  PET/CT SONUCU İSE : sağ akciğer üst lobta mediastene invaze nekrot,k alanair içeren kitle lezyonunda ve sag apikal de nodüler lezyonda malignite düzeyinde artmış metabolik aktivite tutulumları gösteren tüm vücut PET7CT çalışması şeklindedir.
  TEDAVİ OLARAK NE ÖNERİRSİNİZ VATS UYGUN MUDUR.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:50 de 14 Aralık 2016

   Bu bulgular tümörlü bölgenin ameliyatla çıkartılması gerektiğini gösteriyor. VATS yöntemi ameliyatı uygulayacak olan cerrahın bu konudaki tecrübesi ile ilgili bir durumdur. Biz akciğer kanserli hastaların %88’inde tek port VATS yöntemini uyguluyoruz. Ancak filmler değerlendirilmeden buna karar vermeye olanak bulunmaz. Acil şifalar diliyorum.

  • Ayhan Bostan 21:37 de 28 Aralık 2016

   Öncelikle Selamun aleyküm hocam ,
   Yaklaşık 3 gün önce halsizlik, Ateş, ve baş dönmesi oldu akşam 10 da işten geldim ve acil,e gittim enfeksiyon kapmışsın sesi ve gönderdi içim rahat etmedi 2 gün sonra göğüs poliklinik’ine gittim film çektir ve kan aldır dedi sonuçlar açıklandı bana 2 tane ilaç yazdı bir tanesi hava bir tanesi balgam ilacı hocam neyim var dedim boranşit var bide sağ akciğer de ufak bi leke görüyorum sanki dedi ve 1 ay sonra gel dedi bende 1 ay sonra askere gideceğimi söyledim oda 15 gün sonra gel dedi sigara içiyorum sizce büyük bir rahatsızlığım varmıdır hocam teşekkürler iyi geceler.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:17 de 30 Aralık 2016

    Bu yaşta önemli bir hastalık olmaz. Doktorunun tavsiyelerine uy. Sigara içme! İçmeye devam edeceksen ileride kanser olduğunda ‘neden oldu?’ dememelisin! Hayırlı teskereler olsun.

 9. Ömer Altaş 11:42 de 11 Aralık 2016

  Hocam babamın sağ akciğerinde tümöre rastlandı.
  Sağ üst lobda kitle.Bronş ca? Sağ servikal LAP biopsisi.
  Biopsi büyüğü 1×0,5×0,4 cm. Boyutlarında 7 adet lenf nodu.(tamamı 1 kasette takibe alındı.Ayrica 1 blogundan kesit alınarak immünohistokimyasal yöntemle çalışıldı.)
  2-BAL;30cc. kadar kanlı sıvı.(Santrifüj edilerek filtre preparatlar hazırlandı, PAP ve MGG ile boyandı.
  Kesimlerde lenf nodu içerisinde küçük solid adalara şeklinde tümör izlenmektedir.Hucreler büyük vezikule nükleus belirgin nukleoluslu ve geniş soluk eozinofilik stoplazmalidir.
  Histokimya;Musicarmen ve ABph2,5 Boyamalarinda musin ile uyumlu boyanması görülmedi.
  Immunmikroskopi;BioGenex AS400B/Xmatrix tam otomatik cihaz ile yapılan Boyamalarda CK5/6, CK20, TTF-1, nassın-A negatif, CK7 pozitifdir.
  Patolojik tanı;1-MALİGN EPİTELYAL TÜMÖR METASTAZI, sağ servikal lenf nodu.
  2-BENİGN SİTOLOJİ, BAL filtre preparatlar&hucre blogu&histokimya.
  Not:Histolojik alt tip; Akciger spesifik markerlar negatif olup(sipesifiye edilemeyen-NOS)tümör akciger kökenli ise olasılıkla indiferansiye büyük hücreli karsinom tipindedir.
  Yapısal grade;3(kötü diferansiye),Nükleer grade;3.Mitoz;sık.Nekroz;görülmedi.Pleomorfizm;belirgin.Hucrelerde keratinizasyon;görülmedi.
  Patoloji raporu böyledir. Nasıl bir tedavi önerirsiniz?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:37 de 11 Aralık 2016

   Yazdıklarınızda tedavi önerisi yapabilmek için yeterli bilgi mevcut değil. Boyundaki lenf bezine metastaz olması 3B evresidir. PET-BT’de ve beyin MR’da başka organlarda da metastaz olup olmadığı görülerek tedavi önerisi yapılabilir. Başka bir organda yayılma varsa bu durumda 4. evredir. Hastanızın tedavisi için ameliyat söz konusu değil. Kemoterapiye ilave olarak radyoterapinin de yapılıp yapılıp yapılamayacağına tetkiklerinizi inceleyen medikal onkoloji uzmanınız karar verecektir. Üçüncü evre akciğer kanseri hakkında ileri bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-ucuncu-evre-ve-tedavisi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 10. Belma Nur Kartal 13:33 de 9 Aralık 2016

  Sayın Hocam,
  Samsun’da ikamet ediyoruz. 15 gün önce anneme küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi kondu. 4. Evre olduğu söylendi. Karaciğere yayılmış durumda ve beş kemikte metastas görüldü. Beyin tomografisinde metastas görülmedi. 28-29-30 Kasım tarihlerinde ilk kemoterapisini aldı. Kemoterapiyle birlikte termoterapi de uyguladılar. İkinci kemoterapi kürü 20 Aralık tarihinde uygulanacak. Annem 70 yaşında, hastalığını biliyor ama hayat dolu, morali yüksek ve sonuna dek mücadeleye hazır… Ve ben onu bir gün fazla yaşatmak için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Hastamızın bu sürece dair toparladığım tüm raporlarını bir de sizin görmenizi rica ediyorum. Kemoterapi dışında intratümoral kemoterapi, akıllı ilaç / immünoterapi, radyoterapi… uygulanabilir mi, önerir misiniz? Konuyla ilgili yüz yüze görüşmek daha sağlıklı olur derseniz ya da kemoterapiye ek olarak başka bir seçenek de söz konusu olabilir derseniz sizden randevu alacağım. Bir de beyinde metastas oluşmadan, önleme amaçlı radyoterapi verilebilir mi? Radyoterapinin hastaya zararı nedir? Saygılarımla hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 10 Aralık 2016

   Belma Hanım, hergün çok sayıda akciğer kanseri hastası ülkemizin farklı yerlerinden veya yurt dışından merkezimize başvuruyor. Memnuniyetle size yardımcı olmaya gayret ederiz. Küçük hücreli akciğer kanserlerinde akıllı ilaçlar fayda sağlamıyor. İmmunoterapi için çalışmalar sürüyor. Benim önerim önce standart kemoterapinizi tamamlanması ve sonrasında gerekirse immunoterapi için değerlendirme yapılmasıdır.
   Şu anda küçük hücreli akciğer kanserlerinde standart tedavi yöntemi: Kemoterapi + Radyoterapi ve koruyucu beyin ışınlamasıdır. Radyoterapi dokularda hasar oluşturacaktır, ancak faydası zararından daha çoktur. Gereksiz olduğunda yapılmaz. Acil şifalar dilerim.

 11. SERAP 09:24 de 9 Aralık 2016

  Merhaba Hocam,

  Eşimin babası 71 yaşında ve yaklaşık 1 ay önceye kadar gayet iyiydi. Dişlerinden rahatsızlığı vardı dişlerini yaptırdı ve ondan sonra rahatsızlanmaya başladı. Vücudunda ağrılar oluştu ve halsizlik başladı sürekli yatmaya başladı ayakta durmaya halim yok diyordu. Bir süre sonra ateşlenmeye ve ateşle beraber üşüme belirtileri gösterdi. bir ayağı ve bir kolunda ağrılar başladı. kullanmakta zorlandığını söylüyordu. Bir kaç doktora gitti fakat ciddi bir şey bulamadılar. En son enfeksiyon var vücutta yayılmış durumda dediler 3 gün özel bir hastanede yattı. antibiyotik serum tedavisi falan aldı. enfeksiyonda düşüş oldu. fakat ateşlenme ve terleme devam etti. bizim yapabileceğimiz bir şey yok artık dedi hastane ve araştırma hastanesine gönderdi. burada da 1 hafta kadar yattı. yine antibiyotikli serum tedavisi yapıldı. ayagında şişme meydana geldi bu dönemde. iltihaplı romatizma dendi. daha sonra hastaneden çıkışı yapıldı. fakat ateşlenmesi terlemesi ve ayak ve kol ağrıları ve şişmesi geçmedi. doktor lenfomadan şüphelendi ve boğazından parça alınarak biyopsi yapıldı.

  biyopsi sonucunu görünce doktor çok şaşırdı hiç beklemediğim bir sonuç dedi. akciğer kanseri olarak görnüyor. hemen istanbula gidip pet filmi çektirin dedi. Hocam patoloji sonuç raporu şu şekildedir:

  vaka başı yeterlilik malign. mediastinal lap nedeniyle ebus planlandı yazıyor.
  tanı kısmında ise ; maling ebus iia meteryali / küçük hücre dışı malign tümör yazıyor.

  eritrositlerle kaplı bir zeminde bronş duvarına ve lenfoid seriye ait hücresel elemanların yanı sıra tek tek hücreler ve gruplar halinde dökülmüş, yuvarlak hiperkromatik nükleuslu, belirgin nükleollü, geniş eozinofilik stoplazmalı atipik hücreler gözlendi şeklinde yazıyor.

  hangi aşamada acaba çok ileri mi? tedavisi var mı yaşam süresi nedir. nasıl bir yol izlemeliyiz. ameliyatla kurtulur mu?

  bilgi verirseniz çok seviniriz. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyoruz.

 12. Hülya Akdoğan 13:23 de 6 Aralık 2016

  Değerli hocam babam 65 yaşında akciğer kanseri pet sonucu sağ akciğer üst Lobda yerleşimli alt loba uzanan lateral kostal plevral yüze oturan orta kesimi muhtemelen nekroza bağlı aret ametabolik yaklaşık 7.3 ×10.2cm boyutlu büyük kitle lezyon. Büyüklukleri 6.5cm solda.5.2cm sağda uzun aksli olmak üzere karaciğer de çok sayıda hipodens parankim lezyonu ile uyumlu alanlarda malugnite düzeyinde artmış 18FDG tutumu izlenmiştir. Sonuçta kemoterapi ye başkayacak dendi evre 4 biz hastalığı mızı yeni öğrendik çaresizim konulan tedavi yöntemi doğrumu sizce bir de hastam akciğer kanseri olduğunü biliyor ama evresini söyleyemedim morali yüksek olsun diye yanlış mı yapmışim bilgilendirirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:26 de 7 Aralık 2016

   Bütün çalışmalar ve bizim kişisel tecrübemiz bir hastanın hastalığı konusunda detaylı bilgiye sahip olmasının tedavi sonucundaki başarıyı artırdığını gösteriyor. Bununla birlikte hastaya kanser hastalığı konusunda bilgi vermek önemli ve hassas bir konudur. Bunu sizin yerinize bu konuda tecrübeli bir doktorun yapması daha uygun olur. Tedavi yönteminizin doğru olup olmadığına bu bilgilerle karar veremem. Bunun için film ve tahlillerinizin ayrıntılı değerlendirilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 13. Fetullah 02:09 de 2 Aralık 2016

  Merhaba hocam annem 55 yaşında sigara veya zararlı maddelerde bulunmadı beyinde 3 tane metasaz saptandı kısmı felç oluştu ve ödem temizlendi ve birazda olsa açıldı kol bacak yüz gündelik hayatına devam ediyor yürüyor yemek yiyor hafif bi halsizlik var yalnız MR akciğer tomografileri ve PET ct de hiçbir şekilde ana kanser hücresi saptanmadı felçten bir birbuçuk aydırda bulunamıyor 10 seanslık radyoterapi alıcağız henüz başlanmadı doktorlar tahmini kanserlerden bahsediyor akciğer veya göğüs kanseri son evresi tahmin ediliyor şuan bütün tanılar tahmin üzerine gidiyor başka yere sıçrarmı gayet bilinci yerinde felçten kalan hafif parmak zayıflaması onun haricinde birşeyi yok baş ağrısı kusma bulantı nöbet hiçbir şekilde yok son evresinde olan bir hastanın bu tür izlenimleri tedavisiz bile olsa iyi midir asıl sorum hangi kanserin habercisidir..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:40 de 2 Aralık 2016

   Bazı nadir durumlarda ana kanser bulunmadan metastazları ortaya çıkabiliyor. Sizde böyle bir durum söz konusu. Beyindeki metastazlar tedavi edilmişse hastanın dosyası tümör kurulunda değerlendirilerek ilave kemoterapi veya akıllı ilaç konusunda neler yapılması gerektiği tartışılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 14. ebru 22:26 de 1 Aralık 2016

  Merhaba Semih Bey, amcama 1 ay önce sanal kolonoskopi, kolonoskopi, ve BT işlemleri sonrası kolon ca tanısı koyulmuştu ve daha sonra laporoskopik cerrahi ile kolondaki ve etrafındaki bazı küçük çaplı lenflerde bulunan tümörler alınmıştı, operasyon süreci ve sonraki postop dönemde herşey yolunda gitti, diğer organlara özellikle karaciğer ve kemiklerde metastaza rastlanmadığı söylenmişti. Ancak operasyondan 2 hafta sonrasında patoloji sonuçlarını aldık ve onkoloğa yönlendirildik. Onkoloji hekimi göğüs tomografisi istedi ve sonucunda her iki akciğerde en büyüğü sağ akciğer sağ lobda yaklaşık 11 mm. çapında olmak üzere en az 7-8 adet metastaz ile uyumlu pulmoner nodüle rastlanıldığı rapor edildi ve 4. evre olduğu söylenerek 6 aylık kemoterapi önerildi.
  öncesinde herhangi bir metastaz olmadığı söylenip 2 hafta sonrasında akciğerde metastazın olması durumunu anlayamadık, bundan sonraki süreçte bizi ne bekliyor ve bu süreçte pet çekilmedi normalde kanser tanısı koyulduğu anda çekilmesi gerekiyor mu?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:36 de 2 Aralık 2016

   Ebru Hanım, bu sorularınızı lütfen tedavinizi üstlenen medikal onkoloji uzmanınıza sorunuz. Acil şifalar dilerim.

 15. Ebru kayalar dogan 23:17 de 19 Kasım 2016

  Hocam 63 yasinda babam icin
  Toraks bt incelenmesi: toraks ust acikligindan baslayarakdiafragmaya kadar alinan kesitlerde:
  Aorta,pulmoner konus,her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir.
  Mediastinal genislik olagandir.
  Sol hilter bolgede sol ana bronsu ve sol ana pulmoner arteri saran 43×36mm boyutunda hipodens kontrast tutmayan solid lezyon alani mevcuttur.
  Gorunum sol hiler bolgede LAP? akciger tm? Acisindan anlamli olabilir.
  Sag hiler yaklasik 1 cm boyutunda nodüler konfigarasyonlu dansite alani mevcuttur.(lenf nodu?)
  Aortopulmoner pencere ve prevaskuler kisa aski 5mm yi gecmeyen oval sekilli birkac adet lenf nodu dansitesi dikkati cekmistir.
  Sol akciger ust lob pasterior segmentle plevroparankimal sekel fibrotik lineer dansite artis alani mevcuttur.

  Bronkoskopi raporu:
  Sag sistem: lob ve segment arifisleri acik.
  Sol sistem:alt lob girisi belirgin daralmis, mukoza duzensiz,segment arifisleri izlenemedi, lingula girisi endobrinsiyal lezyon saptandi. Ust lob girisi daralmis.
  Bronkoskopik tani: malignite?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:43 de 20 Kasım 2016

   Akciğer tümörlerinin teşhisi özellikli bir durumdur. Sol akciğerde bir tümör var ancak bronkoskopide tümörün kendisi görülememiş. Biyopsi alınmamışsa teşhis konulamaycaktır. PET bulgularına da bakarak gerekirse iğne biyopsisi veya torakoskopi yöntemi uygulanmalıdır. Tedavi buna göre planlanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 16. tuğba 15:03 de 6 Eylül 2016

  hocam babm 47 yaşında akciğer ca tanısı kondu.4cm sağ akciğerde malign.ameliyat önerildi.bugün ameliyat yapılması gerekiyodu.fakat sadece lenflerden parça alınmış patolojiye gönderilmiş.bize açıklama yapmıyorlar.şuan yoğun bakımda yarın sabah servise çıkacak.sizce bundan sonra nasıl bi işleyiş olur ameliyat ne zaman yapılır patoloji sonucuna göre mi?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:26 de 7 Eylül 2016

   Tuğba Hanım çok geçmiş olsun. Başka bir hastanede tedavi altında olan bir hasta için en doğrusu kendi doktorlarınızla ayrıntılı olarak görüşmenizdir. Hastanız hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan size yorum yapmam doğru olmaz. Acil şifalar diliyorum.

   • tuğba 15:47 de 8 Eylül 2016

    çok sağolun hocam.birşey daha sormak istiyorum bt raporunda lenflerde veya tiroidlerde tam hatırlayamadım uzama olduğu yazıyor.bu hastalığa bağlı bişey mi yani lenflere sıçramış olabilir mi? siz ameliyat tavsiye edermisiniz yoksa sadece kemoterapi ve radyoterapi ile geçer mi ? sft kalp hepsine bakıldı herhangi bir sorunu yok.

 17. Elcin 20:26 de 24 Mayıs 2016

  Babama skuamoz hucreli karsinom teshisi konuldu. Evre 3 oldugunu biliyoruz. Kemoterapi kalp rahatsizligi oldugu icin verilemiyor. Her hangi bir tedavi gormuyor suan sadece aylik kontrole gidiyor. Yapilacak neler olabilir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:11 de 26 Mayıs 2016

   Sadece kalp hastası olması kemoterapiye engel değil. Çok ileri derecede bir kalp hastalığı var ve kemoterapiyi tolere edemeyecek durumda ise şimdi yapıldığı gibi izlem dışında bir seçenek ne yazık ki mevcut değil.

 18. cemil 21:09 de 20 Mart 2016

  Küçük hücreli sınırlı ak ciyer hiç bir organ da yok dedavı edilirmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:37 de 20 Mart 2016

   Metastazı olmayan sınırlı küçük hücreli akciğer kanserinde tümör ameliyatla çıkartılabilir durumda ise ameliyat edilmesi önerilir. Ancak küçük hücreli akciğer kanserleri genellikle etrafındaki dokulara yayılma eğiliminde olduğundan ameliyatla çıkartılabilir şekilde olmazlar. Bunun aksi durumlarda ameliyat gerekir. Ameliyat uygun değilse kemoterapi ve radyoterapi uygulanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 19. Yagmur 19:16 de 18 Şubat 2016

  Sayın hocam.2 subatta babama akciger kanseri teshisi kondu.babam 51 yasinda ve pt ct sonucu karacigere ve lenflere metastaz yaptigi soylendi.4. Evrede oldugumuzu soyledi doktor ve cekilen beyin Mr i sonucu beyine de metastaz yaptigi anlasildi.13 gun boyunca radyoterapi aldi.yapilan patoloji sonucu bronchoolo alveolar carcinoma diye cikti.1 aydir bu teshis konulana kadar sadece kusuyordu ve siddetli bas agrisi cekiyordu.surekli uyuyordu ve kendini bilmez haldeydi.radyoterapiden sonra baya kendisini toparladi ve doktor 2 hafta sonra kemoterapiye baslayacagini soyledi.babamn suan morali cok iyi ve iyilesecegine cok inaniyor.bundan sonra durum ne olur hocam bu konu hakkinda beni bilgilendirirmisniz babam kurtulur mu? Bu surec nasil devam eder? Simdiden cok tesekkurler ve saygilar hocam

 20. Goktay 22:33 de 1 Şubat 2016

  Hocam babamda akciğer kanseri kemoterapi görüyor kemoterapiden birgün sonra babamda hıçkırık başladı 5 gün surdu hıçkırık hiç birşey yeyip icemedi doktor ilaç verdi oda babamda sürekli uyku yapıyor kemoterapiden sonra normalmi aşırı hıçkırık babam şimdilerde çok halsiz ve bitkin isdahsiz akciğer kanserinde düzelme hiç olmuyordu hocam şimdi babamı kaybetmekten çok korkmuyoruz bu hastalığın kurtuluşu oluyormu
  Babamın akcigerindeki 7cm ama başka bir yerlere sıçrama yok diyor doktoru babam 54 yasında kurtulan bilirmi babam sizce sdiden çok teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:21 de 3 Şubat 2016

   Hastanız hakkında sorunuz üzerne bir yorum yapabilmem için çok daha ileri bilgilere ihtiyacım var. Kanserden kurtulan oluyor mu sorunuza yanıtları bu web sitesinde bir çok sayfada veriyorum. Buraları dikkatle okumanızı öneririm. Yukarıda EVRELER başlığı altındaki bilgileri okuyunuz. Babanızın hangi evrede olduğunu belirtmemişsiniz. Hangi evrede ise o sayfada tedavi sonuçlarını bulabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 21. İmren 23:48 de 18 Ocak 2016

  Sayın Hocam.Babam 82 yaşında.Çekilen BT sonucuna göre doktor yapılacak bir şey olmadığını söyledi.Şöyleki;Mediastende sağ ve sol paratrakeal,subcarinal alanlarda ve sağ hiler bölgede en büyüklerinin kısa aksi 16 mm’ye ulaşan patalojik lenf nodları izlenmiş olup her iki akciğer parankim alanlarında sağ akciğer parankiminde daha belirgin izlenen random dağılımı gösteren multiple en büyükleri 25 mm çapa ulaşan metaztatik nodüller izlenmiştir.Her iki böbrekte korteks yerleşimli en büyüğü sağ böbrek üst pol kortekste 64 mm çapında basit kortikal kistler izlenmiştir…Karaciğer sağ lob segment 6 komşuluğunda 50 mm çapında hipodens kistik lezyon,karaciğer sağ lob segment 8 lokalizasyonunda intraaksiyel yerleşimli 25 mm çapında sınırları net olarak seçilemeyen hipodens kitlesel lezyon izlenmiştir.BT sonuçları böyle…Şu anda iştahsızlık ve zayıflama ile sırt ağrıları var.Ağrı kesicilerle bu şikayetler şimdilik azaldı..Bu durumda tedavi için nasıl bir yol izleyebiliriz..Çok değerli Hocam ..beni aydılatırsanız çok sevineceğim..Çünkü çaresizlik elden bir şey gelmemesi çok üzücü bir durum..Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:38 de 24 Ocak 2016

   Kişilerin yaşları tek başına bir değerlendirme kriteri olamaz. Bazı kişiler 50 yaşında dahi çok bitkin durumda olurken bazı hastalarımız 85 yaşında bile çok aktif oluyorlar. Bu nedenle hastanızın genel durumunu bilmeden yorum yapmam olanaksız. Yine de burada görülen şüpheli lezyonlardan en kolay biyopsi yapılabilecek olandan iğne ile biyopsi almak ve buna göre bir tedavi planlanabilir mi diye tekrar düşünmek gerekir.
   Tedavi planı buradan verilen son derece kısa bilgiler üzerinden yapılamaz. Acil şifalar diliyorum.

 22. Rifat VURAL 16:20 de 6 Ocak 2016

  Sayın hocam hastamızın akçiğer kanseri olduğu yeni belli oldu bd taramasında kemik ve karaçiğerde bazı lostlar görüldü ne yapmamzı gerekir ve hastamız hangi evrededir selam ve saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:43 de 7 Ocak 2016

   HHangi evrede olduğu çekilecek PET sonucuna göre belirlenecektir. Acil şifalar.

İletiler kapalı