Akciğer Kanseri Ameliyatı – Sorular ve Yanıtları

/, Soru & Cevap/Akciğer Kanseri Ameliyatı – Sorular ve Yanıtları

AKCİĞER KANSERİ AMELİYATI SORULAR VE YANITLARI


 • Akciğer kanseri ameliyat olan bir hasta ve ailenin yaşadığı tüm süreçleri 30 Aralık 2018’de NTV’de yayınlanmış Hayat Yeniden programına ait yukarıdaki filmi izleyerek görebilirsiniz.
 • Diğer bir hastanın akciğer kanseri ameliyatı ve sonrasında yaşadıklarını paylaştığı kendi facebook sayfası öyküsünü buradan okuyabilirsiniz

Erken evredeki akciğer kanserlerinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla tümörlü akciğer dokusunun çıkartılmasıdır. Ancak her akciğer kanserli hasta ameliyat için uygun değildir. Aşağıda akciğer kanseri ameliyatları ile ilgili sorular ve yanıtlarını bulabilirsiniz.

Akciğer Kanserinde Ameliyat Ne Zaman Uygulanır?

Akciğer kanserli bir hastada aşağıdaki 3 durumun da mevcut olması halinde ameliyat uygulanabilir.

1. Kanser başka organlara yayılma (metastaz) yapmamış

2. Kanserin tamamı çıkartılabilir durumda

3. Hastanın kalp ve solunum fonksiyonlarının uygun olduğu durumlarda

Akciğer Kanserinde Hangi Ameliyat Yöntemleri Vardır?

İki yöntem vardır. Kapalı ameliyatlar bütün dünyada hızla yaygınlaşmıştır.

1. Açık Ameliyat – torakotomi

2. Kapalı Ameliyat (daha fazla bilgi için tıklayınız)

Akciğer Kanserinde Hangi Ameliyat Yöntemi Önerilir?

Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği Akciğer Kanseri tedavi rehberi’nde akciğer kanserinde kapalı ameliyatın açık ameliyata tercih edilmesi gerektiği vurgulanır.

Akciğer kanserinde tercih edilen operasyon kanserli lobun çıkartılmasıdır (lobektomi).

Bununla birlikte kanserin ana nefes borusu veya ana bir damar üzerine yerleşmiş olduğu durumlarda sağ veya sol akciğerin tamamının da çıkartılması (pnömonektomi) gerekli olabilir.

Segmentektomi denilen operasyonda ise çok daha küçük bir akciğer bölümü çıkartılır. Bu genellikle solunum fonksiyonu kısıtlı olan hastalarda tercih edilir.

Akciğer kanseri ameliyatında kanserli akciğer çıkartıldıktan sonra ayrıca mevcut lenf bezlerinin de çıkartılması gerekir. En az 4 ayrı lenf nodu istasyonundan en az 10 lenf bezi çıkartılıp patoloji incelemesine gönderilmiş olmalıdır.

Kapalı Akciğer Ameliyat Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Göğüs boşluğu içerisine ilerletilen 1cm genişliğinde bir kamera yardımıyla alınan görüntüler ekranlara yansıtılır.

Cerrah hastanın göğüs kafesini açmadan tümörlü akciğer dokusu ve lenf bezlerini özel bir torba (endobag) içerisine alarak yapılan 4cm’lik bir kesiden dışarı çıkartır.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Cerrahın tecrübesi ve tümörün yerleşim yerine göre süre farklılık gösterir. Ortalama ameliyat süremiz 2 saattir.

Ameliyat Ekibinde Kimler Yer Alır?

Ameliyat kıdemli göğüs cerrahı tarafından gerçekleştirilir. Yardımcılığında 1 veya 2 uzman göğüs cerrahı ve bir hemşire bulunur.

Akciğer Kanseri Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Akciğer kanseri ameliyatı riskleri yıllar içerisinde belirgin şekilde azalmıştır. Bununla birlikte diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi akciğer kanseri ameliyatı ve sonrasında riskler mevcuttur. Önemli olan bu risklerin önceden bilinmesi ve önlemlerin alınmasıdır.

Öncelikle solunumu yeterli olmayan veya belirgin kalp hastalığı olan yüksek risk grubundaki hastalarda ameliyat uygulanmamalıdır. Ameliyat sağlanacak faydanın risklerden daha yüksek olması halinde tercih edilmelidir.

Kapalı (VATS) akciğer kanseri ameliyatlarında riskler açık ameliyata göre daha düşüktür. Aşağıda belirtilen komplikasyonlar hastaların yaklaşık %15’inde ortaya çıkar.

Akciğer kanseri ameliyatı riskleri:

 • ameliyat sırasında kanama
 • ameliyat sonrası enfeksiyon
 • solunum yetmezliği
 • beyin veya kalp damarı tıkanması (emboli)
 • uzun süre yoğun bakım tedavisi gerekliliği
 • şilotoraks (lenf sıvısının göğüs boşluğuna akması)
 • göz kapağında düşme
 • ses kısıklığı
 • uzun süre dren kalması
 • ağrı
 • diğer

Ameliyat Sonrası Yoğun Bakım Gerekir mi?

Çoğu zaman 1 gece yoğun bakım takibi gerekir.

Ameliyat Sonrası Hastanede Kaç Gün Kalınır?

Kapalı ameliyatlardan sonra ortalama hastane kalış süresi 4 veya 5 gecedir.

Ameliyat Sonrası Normal Yaşantıya Ne Zaman Dönülür?

Kapalı ameliyat uygulanan hastalarda hastaneden çıktıktan 1 hafta sonra normal yaşantıya dönülebilir.

Açık ameliyatlardan sonra bu süre yaklaşık 3 haftadır.

Ameliyat Sonrası İlaç Tedavisi (Kemoterapi) veya Işın Tedavisi (Radyoterapi) Gerekir mi?

Patoloji incelemesi sonucunda tümör çapının 5cm’den büyük olduğu durumlarda veya lenf bezlerinde yayılma olduğu durumlarda bu tedaviler gerekli olur.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

2019-01-15T12:25:21+00:00Genel, Soru & Cevap|522 Comments

522 Comments

 1. zeynep 22:01 de 13 Ocak 2019 - Yanıtla

  semih hocam meraba ben zeynep babama 6 ay once akciger ca tanisi kondu metastas yok yaklasik 5 aydir kematerepi ve yaninda 33 gunluk bi radyoterapi aldi suan sukurler olsun ki 1 hafta once cektirdigimiz rontgen sonucun da doktorumuz kuculme oldugunu ve kisa bi zaman icinde ameliyat olabilecegini soyledi babamin evresi 2. evre sonu gibi ama bazi doktorlar 3. evrede olabilecegini soylediler babamin rengi sapsari ve son bi kac haftadir nefes darligiyla birlikte oksurugu var ve boyle kucuk kahve rengi parca cikiyor oksurdugunde benim babama yapagilegegim bitkisel veya baska bi sey var mi ve su akciger kanseri aşısı ıle ılgılı bılgı verır mısınız amerıkadan bu aşı ugyulanabılır mı uygulanırsa kesın sonuc verır mı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:28 de 14 Ocak 2019 - Yanıtla

   Bu aşamada kansere etkili bitkisel ürünler mevcut değil. Bu tür ürünler insanların hastalanmasını önlemek içindir. Kanser olduktan sonra bitkisel ürünler fayda sağlamaz. Akciğer kanser aşısı 4. evredeki hastalar için kullanılan bir yöntemdir. Sizin durumunuzda kullanılabilecek bir tedavi değil. Acil şifalar dilerim.

 2. Aslı 21:49 de 2 Ocak 2019 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Eşim dün grip enfeksiyonundan dolayı acile gitti akciğer filmi çektiler sonuç bugün maile geldi ve biz sonucu anlamadık size danışmak istedim.eşim 42 yaşında ve sigara içiyor ailede kanserden ölen kimsede yok
  Her iki akciğerde santral alanlarda bronkovasküler ilzer minimal artmıştır.parankimde yer yer özellikle sağda fokal bronşial lümen genişliklerinde belirginleşmeler izlenmektedir.sağ akciğer orta zonda nonspesifik yaklaşık 6mm çapında düzgün kontürlü nodüler dansite seçilmektedir.diğer akciğer alanlarda nodül yada infiltasyon izlenmedi.trakea orta hattadır.her iki hilus doğal görünümündedir.kostofrenik ve kardiofrenik sinüsler açıktır.kardiotorak normal sınırlardadır.hocam cevaplarsanız çok çok çok mutlu olurum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:55 de 2 Ocak 2019 - Yanıtla

   Hastanın yaşı ve nodülün 6mm olarak görülmüş olması, raporda non-spesifik olarak tanımlanması ve düzgün sınırlı olması kanser olasılığını azaltıyor. Yine de filminizi gören doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz.

 3. sevgi 13:34 de 9 Nisan 2017 - Yanıtla

  merhaba hocam babamın bt sonucları parankım icerısınde sağ akciğer orta lob lateral segmentte 8 mm superior lıngular var bu ne demektir. karaciger parankim içerisinde en büyüğü sag lobda segment 7 lokalizosyonlu postero lateral subkapsulller bölgeye komsu 45.40 mm sol lob segment 2 lokalızasyonda 20/25mm boyutlarında olmak uzere multı ve multısegmentler dagılımı heterojen hıpodens yapıda metastatık kitle lezyonlarıtespit edilmiştir. yazıyor bu ne demektır..kemoterapi aldı iki ay ara verildi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:10 de 9 Nisan 2017 - Yanıtla

   Karaciğerde metastazlar, yani ana kanserin yayılması tespit edilmiş. Medikal onkoloji uzmanınıza danışmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 4. Ayhan Demir 04:00 de 7 Nisan 2017 - Yanıtla

  Merhaba Hocam
  Ben isviçrede yaşıyorum. 54 yalındayım, sıgara içiyorum.Bir ay önce yapılan muayenede bronskopi, biyopsi ve Pet/ct gözlemleri sonucu sağ akciğerimin alt lobunda kanser tespit edildi.(T1N0M0) evresi
  Doktorlar açık ameliyat önerdiler. Alt lobu kesin alacaklar, orta loba bakıp ameliyat esnasında karar verecekler. Eğer orayı etkilemişse onu da alacaklar. Üst lob sağlam.
  Sizin düşüncenizi almak istiyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:08 de 7 Nisan 2017 - Yanıtla

   Hiç bir uluslararası tedavi rehberi erken evre akciğer kanserinde açık ameliyatı önermez. Birinci evre akciğer kanserinde açık ameliyat sadece kapalı akciğer ameliyatlarında (VATS) yeterli tecrübesi olmayan cerrahlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Araştırın ve mutlaka VATS konusunda tecrübeli olduğundan emin olduğunuz başka bir merkeze başvurun. Geçmiş olsun.

 5. Gamze 15:06 de 6 Nisan 2017 - Yanıtla

  Merhaba Semih Hocam,,

  Sizi araştırırken soru sormak istedim. Yaşım 35, 13 yıldır nefes darlığım var. Bir çok doktora gittim. Astım, Allerji, Koah, Amfizem dendi. yok dendi. o kadar yoruldum ki artık. en son çekilen İlaçsız Akciğer Bt sonucum aşağıdaki gibi. Ve çok huzursuzum,korkuyorum. Amfizem mi oldum diye. 10 senelik evliğim çocuk nefes darlığımdan korktuğum için çocuk sahibi olamadım. Şimdiden sonrada olamayacakmıyım? Bir kaç doktora gösterdim. Sizinde görmenizi istedim. Ayrıca bu konuyla ilgili size gelmem uygun olur mu?

  Trakea orta hattadır. Trakea ve ana bronşlar normal çapta lümenleri açıktır. Segmenter bronşların dağılımları normaldir. Belirgin bronşektazi izlenmedi.
  Sol akciğerde lingular segmentler düzeyinde minimal fibrotik sekel değişiklikler ve dansiteler izlenmektedir. Üst lobların havalanmaları artmış amfizamatöz değişiklikler ile uyumludur. Apikal bölgelerde plevra minimal kalınlaşmıştır. Belirgin plevral effüzyon, pnömotoraks, parankimal infiltrasyon veya konsolidasyon alanı izlenmedi.
  Kalbin boyutları normaldir. Konturları düzgündür. Arkus aorta distal bölge inferior düzeyde ialeralde inen aortaya yakın bölgede yaklaşık 1,5 cm çapında duvarı kalsifiye tokal anevrizmatik genişleme izlenmektedir. Çıkan aorta ve inen aorta çapları normaldir. Pulmoner trunkus çapı normaldir. Hiluslar normal genişliktedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:41 de 6 Nisan 2017 - Yanıtla

   Bu raporunuzda bize başvurmanızı gerektirecek bir durum mevcut değil. Tecrübeli bir göğüs hastalıkları uzmanı size yardımcı olabilir. Geçmiş olsun.

 6. Hüdası Danacılar 00:10 de 6 Nisan 2017 - Yanıtla

  Sayın hocam iki buçuk sene önce size sağ ak ciğer ameliyatı oldum sağ ak ciğerin tamamı ve de lenf bezleri alındı şimdiye kadar kontroller iyi geçti fakat göğsümdeki ve sırtımdaki Ağrı’lar devam ediyor göğsüme ellediğim Zaman ağrı hissediyorum otururken arkama dayanamıyorum lakin artma da yok bukadar uzunmu sürer Ağrı’ların tamamen geçmesi bilgilendirilseniz çok memnun olurum ismim hüdai Tekirdağ’dan

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:42 de 6 Nisan 2017 - Yanıtla

   Hüdai Bey merhabalar, ameliyat sonrası kontrollerinizin iyi gitmiş olmasına sevindim. Bunu hastanedeki kayıtlarınıza işleyeceğim. Akciğer tümörü nedeniyle bir akciğerin alınması gereken durumlarda ameliyatı çoğu zaman açık yöntemle uygulamamız gerekiyor. Açık ameliyatların ağrıları özelikle soğuk havalarda rahatsızlık verebilir. Her hastada bu ağrılar bu kadar uzun sürmez. Uygun olduğunuz bir zaman kontrole gelirseniz size etkili ağrı kesiciler başlayabilirim. Görüşmek üzere. Sevgi ve selamlar

 7. Gökhan 23:23 de 5 Nisan 2017 - Yanıtla

  Merhabalar Hocam. Babam 65 yaşında yaklaşık 50 yıllık günlük 1 , 1.5 paket sigara geçmişi var. Sigarayı bırakalı 6 ay oluyor. Yutma güçlüğü şikayetinden dolayı doktora gittiğimzde endoskopi sonucu mide girişinde pasajı tıkayan ve yine pataloji sonucu kötü huylu tümör tedpit edildi. Tam ameliyata hazırlanırken çekilen pet ct de ise sağ akciğer üst lob anterior segmentte 2.5×3 cm boyutunda kitle, mediastende yine sağ tarafta multiple lenf nodu, sürrenallerde ve çölyak alanında bir kaç adet lenf nodunda artmış fdg tutulumu görüldü. Akciğere bronkoskopi yapılıp midedeki preparatlarla karşılaştırıldığında iki farklı primer tümörler olduğu belli oldu ve KHDAK teşhisi akciğere konuldu. İki primerle mücadele ediyoruz. Modifiye TCF kemoterapisi uygulanıyor ve şuan 5. Kür 2. Ayaktayız. Tedaviye yanıtı değerlendirmek için yapılan pet de sürrenal ve çölyak alanında bio dağılımın normal izlendiği fakat sağ akciğerdeki tümörde ve mediastendeki lenf nodlarında boyutlarda aZda olsa azalma izlenme olmuş fdg tutumları çok az görülmektedir. Kemoterapi sırasında babam kilo almaya başlamıştır. 54 kilodan 60 kiloya çıkmıştır. Hocam sizden cevaplamanızı rica ettiğim sorum babam sadece su içerken öksürüyor bunun sebebi ne olabilir birde doktorumuz hem mide hem akciğer için ameliyat olabilir dedi acaba sizin görüşünüz nedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:39 de 6 Nisan 2017 - Yanıtla

   Su içerken öksürme durumunun sebebini anlamak için kulak burun boğaz uzmanı tarafından ses tellerinin muayene edilmesi gerekir. Her 2 primer tümörün ameliyat edilmesi mümkün olabilirdi, ancak nefes borusu etrafındaki lenf bezlerinde metastaz olması ameliyatın başarı şansını oldukça azaltır. Geçmiş olsun.

 8. Özlem 23:05 de 4 Nisan 2017 - Yanıtla

  Semih hocam merhaba;
  Babam 8martda akciğer ameliyatı oldu ve 1cm çapında tümör çıkarıldı akciğerleri kötü durumda oldugundan sadece tümör alındı
  Ve şimdi 16 haftalık kemoterapi tedavisi ne doktorumuz uygun gördüğü herhangi bir diğer organa sıçramamış leflerde yada herhangi bir bölgede olma olasılığı riskine karşı uygulayıcaklarını söylüyor lar koha hastası olduğu için tedaviyi kaldırıp kaldırmayacağı dan endişe duymaktayız 62 yaşında herhangi bir kilo kaybı da yok

 9. Okan k. 21:43 de 4 Nisan 2017 - Yanıtla

  Sayin hocam merhaba,

  2 bucuk ay kadar once babama KHD akciger ca teşhisi konuldu. Sag lobda en buyugu 10 cm buyuklugunde, ayrica plevral boslukta ve kemiklere metastaz yapan adonekarsinom türünde. Su ana kadar 3 kür kemoterapi görüldü. Kullanılan ilaclar taxol ve carboplatin…

  Plevral effuzyon oldugu icin gogus dreni yapildi ve 40 gun sonunda bu dren (gogus cerrahinin dedigine gore dogal yoldan plevra yapismasi) oldugu icin plorodez yapilmadan söküldü.

  Ayrica Bugun bu dren ucundaki malign sividan yapilan incelemede onkologumuz tumor rate gibi bir terimden bahsetti. Tedavi öncesi % 28 olan bu deger bugun % 84’e çıkmış. Doktoroumuz plevrada sivi uzun kalinca bu rakamlar gozukebilir. Asil onemli olan PET sonuclaridir dedi ancak aklimda bir suphe olustu.
  Bu bilgiler isiginda 3 sorum var sayin hocam

  1- tumor rate yukselmesi, kitlenin buyudugune mi yoksa hastaligin ilerledigine mi isaret eder?

  2- Plorodez yapilmadan gerçeklesen bu yapisma sizce basari kazanabilir mi?

  3- Primer tumor kritik bolgede veya seviyede ise (soluk borusu yakini gibi) kryoablasyon yapilmasini onerir misiniz?

  Cok tesekkur eder, basarilarinizin devamini dilerim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:35 de 6 Nisan 2017 - Yanıtla

   Uzun süreli dren kalması yapışma şansını artırır. Sıvı tekrar ederse VATS ile plörodez yapılması iyi olur. Bahsettiğiniz ‘rate’ durumunun tıbbi bir karşılığı yok. Onkoloğunuza danışın. Nefes borusunu tıkayan tümörlerin yerleşim yerine göre tercih edilebilecek bir kaç yöntemden sadece bir tanesidir kryoblasti. Lezyonun yerleşim yerine göre uygulanacak işlem seçilir. Akciğer adenokarsinomlarında bunların hepsinden önemlisi akıllı ilaçlara uygunluk için tümörden gen testlerinin (EGFR, ALK ve ROS1) yapılmasıdır. Eğer henüz yapılmadıysa doktorunuzla bu konuyu görüşün. Geçmiş olsun.

 10. Nihat sarı 12:13 de 3 Nisan 2017 - Yanıtla

  Semih hocam merhaba. Ben 35 yasindayim bt toraks tomografi sonucu; sag alt ciger ust lob anterior segmentte ve sol akciher lingular segment parakardiyak komsulukta pnömonik konsolidasyon alanlari izlendi. Sag alt ciger ust lob posteriorda bronsektazi ile uyumlu gorunumler mevcuttur. Hocam doktorlar bu sonuca karsi ameliyat onerdiler. Yardimci olurmusunuz izleyecegim yol nasil olmalidir tessekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:11 de 3 Nisan 2017 - Yanıtla

   Nihat Bey vermiş olduğunuz bilgilerin eksik olduğuna eminim. Bu bahsettiğiniz durum için ameliyat önerilmez. Yakınmalarınız nedir? Ne ameliyatı önerdiler? Bu bilgilerle size bir yorum yapabilmem mümkün değil.

 11. Ayşegül 23:50 de 2 Nisan 2017 - Yanıtla

  Hocam iyiakşamlar babam 63 yaşında kanser tedavisi görüyo yeni oet çekilde sonuçta; metastatik opere Ca tanısı ile takip edilen olguda her iki akciğerde izlenen kitlesel lezyonların boyutlarında minimal regresyon izlenirken metabolik aktivitelerinde parsiyel regresyon bulguları saptanmıştır T2 vertebra spinöz proçesinde izlenen metastatik litik/destrükrif kemik/kemik iliği lezyonunun metabolik aktivitesinde minimal regresyon mevcuttur FDG affiniteli yeni metastatik odak saptanmamıştır. Sol akciğer üst lob anterior segmentte 61*54 mm boyutlarında rezidü kitlesel lezyon izlenmiştir. Sol akciğer alt lob superior segmentte 43*33mm boyutlarında rezidü kitle lezyonu izlenmiştir. Sağ akciğer üst lobda perimediastinal alanda yerleşim gösteren güncel çalışmada boyutları 47*33mm ölçülen rezidü heterojen FDG tutulumu ile karakterize kitle lezyonu izlenmiştir bazı doktorlar ameliyat diyor bazıları kemoterapi ye devam diyor ne yapıcağımızı bilemedik sizce ne yapmamız lazım cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:34 de 3 Nisan 2017 - Yanıtla

   Ayşegül Hanım PET çekilme gerekçesinde OPERE diye yazılmış, sanırım hastanız daha önce kanser nedeniyle ameliyat olmuş ama bunun hangi organın ameliyatı olduğunu belirtmemişsiniz. Verdiğiniz PET bilgisinde kanserin bir çok yerde olduğu görülüyor. Bu durumda akciğer için ameliyat söz konusu değildir. Tümörün cinsine göre uygun tedavi (hedefe yönelik tedavi, kemoterapi veya immunuterapi) uygulnaması için medikal onkoloji uzmanına danışmalısınız. Geçmiş olsun.

   • Ayşegül 16:51 de 5 Nisan 2017 - Yanıtla

    Hocam cevabınız için teşekkür ederim evet on yıl önce kolon kanseriydi metastas akciğere sıçradı bikaç doktor ameliyat dedi napıcağımızı bilemedik babam 12 kür kemoterapi aldı şimdi almak istemiyo ama görünüşü çok iyi kanser hastası gibi değil bu sonuçlara göre yaşama şansı kaç hocam hiç ümit yokmu

 12. dilek ozdemir 01:25 de 1 Nisan 2017 - Yanıtla

  Semih hocam merhaba annem 1 sene once teshis konulamayan ve belirtileri olmayan bir kitle yuzunden torakotomi oldu ve maalesef kanser cikti akcigerin bir bolumu ve bazi lenfler alindi 1.evre oldugundan kemoterapiyede luzum gorulmedi her 3 ayda bir bilgisayarli tomografiye giriyordu hersey guzeldi yalniz son tomografisinde sunlar yazili:her iki akcigerde havalanma farkliliklari,gogus ön arka capta artiş,mozaik perfüzyon materni,apikal parakardiyak ve bazal segmentlerde sekel kalinlasmalar izlenmistir.her iki akcigerde çapı 10 mm yi aşmayan birkac adet hava kisti,interlober septalarda belirginlesme gorulmustur.SAĞ AKCİGERDE ORTA LOB SEGMENTLER HİZASINDA PLEVRAYA OTURMUŞ 7 MM ÇAPLI KALSİFİK NODÜL İZLENDİ.SOLDA ALT LOB SUPERIOR SEGMENT HIZASINDA KALSİFİK 9 MM BOYUTLU PULMONER NODÜL IZLENDI VARSA ONCEKI INCELEMELER ILE KARSILASTIRMA,YOKSA TAKIP KONTROL ONERILIR boyle yaziyor sizin gorusunuzu almak istiyoruz tekrarladimi yoksa onemsiz biseymi bu nasil bir yol izlemeliyiz hersey super giderken hastaliguni bile unutmusken bu raporla yıkildik yine cevabinizi bekliyoruz hocam cok tesekkurler saglicakla kalin…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:21 de 1 Nisan 2017 - Yanıtla

   Akciğerde ‘kalsifik’ yani kireçleşmiş nodül eskiden geçirilmiş bir akciğer enfeksiyonunun kalıntısı olarak ortaya çıkar. Bunlar zaten ameliyat öncesi de vardır. Yine de ameliyat öncesi BT ile karşılaştırma yapılması uygun olur. Geçmiş olsun.

 13. DİLEK 01:59 de 31 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhabalar babam 6 mart 2017 de akciğer sol üst lobektomi ameliyatı oldu yaşı 65 patoloji sonuçlarına göre skuamöz hücreli akciğer kanseri evre 1B (T2N0M0) tanısı konuldu. Adjuvan kemoterapi görecek benim sorum ameliyatından 2 hafta sonra iştahsızlık başladı.Yemek yerken çok zorluyor kendini ve terliyorum yemek yerken diyor.Bu arada diyabet hastası bu iştahsızlıkdan dolayı endişe edip bende sağlıkçı olduğum için bir kaç tahlil yaptırdım.Bu tahlil sonuçları ALBÜMİN;3.7 CRP:2.5 SEDİMANTASYON 1. SAAT :45 HGB:10.9 HCT:33 RBC:4.29 MCV:76.9 MCH:25.5 RDW:18.3 PLT:522 GLUKOZ :120 HBA1C :7 bu sonuçlara göre bir sıkıntı var mı bu iştahsızlık normalmi bu arada 5 nisanda adjuvan kemoterapiye başlanacak YAPMAM GEREKEN BİR ÖNERİNİZ VARMI TEŞEKÜRLER

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:16 de 31 Mart 2017 - Yanıtla

   Dilek Hanım, sedimantasyon yüksekliği dışında önemli bir bulgu yok. Bu yükseklik erken ameliyat sonrası dönem için uygun olabileceği gibi ilave başka bir hastalığa da işaret ediyor olabilir. Medikal onkoloji uzmanınıza bunu danışmanızda fayda var. İştahsızlık normal değil, şeker hastalığınız ile ilgili olabilr. Bu konuyu da diyabet doktorunuza danışmanızda fayda var. Kemoterapi önemli bir süreçtir, bu dönemin en iyi şekilde geçirilebilmesi için hastanın genel durumunun çok iyi olması gerekir. Acil şifalar dilerim.

   • Dilek 15:24 de 1 Nisan 2017 - Yanıtla

    Cevap için ilginize teşekkür ederim

 14. Ada 17:05 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 56 yaşında hastane de patoloji sonucu temiz çıkmasına rağmen pet sonucuyla kanser teşhisi kondu pek bir sonuca göre bu yorumu yapmak doğru mu. Ameliyat olacaksın diyorlar o zaman iyi huylu ya da kötü huylu diye bilirlermiş

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:54 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

   Biyopsi ile tümöre ulaşılamamış ise patoloji sonucunun temiz çıkması normal. PET-BT’de kanser şüphesi varsa VATS denilen kapalı yöntemle lezyondan örnek alınarak ameliyat sırasında patoloji incelemesi ile teşhis konulup eğer kanser olduğu tespit edilirse aynı seansta gerekirse tümörlü bölge çıkartılır. Kanser değilse başka işleme gerek olmaz ve uygun şekilde ilaçlarla tedavi edilir. Geçmiş olsun.

 15. Serkan kokduman 13:03 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam çekilen kontraslı bt perikardiyal kist 4.5 cm DR kalbe yapışık dedi bu kist ameliyatla alınırmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:51 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

   Eğer perikardiyal kist olduğu kesin olarak belirlenmiş ve hastada yakınma yoksa 5cm’den daha küçük bu lezyon için ameliyat gerekli olmaz. Bunun dışındaki durumlarda VATS adı verilen kapalı operasyon ile kist çıkartılır. Hastane kalış süresi 1 veya 2 gece olur ve normal yaşama hızlı şekilde dönülebilir.

 16. ferda 20:13 de 29 Mart 2017 - Yanıtla

  Semih hocam iyi akşamlar benim kayınpederim 75 yaşında cigerinde yırtık varmış sönmüş 15 gündür hastsnede tedavi oluyor tüp takıldı kaynama yapıyor köpürüyor duvardan başka tüp bağlantısı yapıldı ikidindede kaynama var doktor ilaç tedavisi yapıyor ameliystı riskli görüyor sizce ameliyat olsa risklimi iyileşmesi yada ciğeri alınırsa tek ciğerle yaşama sansı nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:47 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

   Ferda Hanım, ameliyatların risk durumları yapılacak ameliyata, ameliyatı yapacak cerrahların tecrübesine, yapılacak olan ameliyatın açık veya kapalı olmasına, hastanenin donanım şartlarına ve hastanın ilave hastalıklarına göre değişiklik gösterir. Bunları bilmeden size bir yorum yapabilmeme olanak yok ne yazık ki. Bu hava kaçakları nedeniyle akciğerin tamamının alınması gibi bir durumun söz konusu olacağını düşünmüyorum. Kaçağı onarmanın başka yöntmeleri var. Kapalı operasyon (VATS) uygulanması hasta için çok daha az riskli bir durum yaratabilir. Geçmiş olsun.

 17. Mustafa Bolat 21:42 de 27 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam sağ alt 5.5 cm büyüklüğünde nodül kist var ameliyat olabilirmiyim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:43 de 28 Mart 2017 - Yanıtla

   Akciğerde 5,5cm’lik bir kistin duvarında lobule kontürlü 8mm bir nodül önemli bir hastalığa işaret edebilir. Hastanızın yaşı, sigara öyküsü gibi durumları dikkate alarak gerekirse bir PET-BT çekilerek ileri tetkiki gerekir. Geçmiş olsun.

 18. Ferman 19:18 de 26 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam babami baş ağrısı ile hastaye götürdük. Muayene sonucunda burun ile göz arasında 30 mm kis olduğu ortaya çıktı. Nefes alıp vermesinde hafif bir sorun bulunduğundan dolayi akciger ine bakıldı ve sağ ve sol akciger toplam da 5 leke çıkti. 5 leke nin 1 tane si 3cm diğerleri 1 cm ebatlarında. Doktor burun dan ameliyatı erteledi. Ve kanser şüphesi ile araştırmaya girildi. Test sonuçları bekleniyor. Fakat doktor yüksek oranda kötü sonuç bekliyorum dedi:( bu evre 4. Evre midir? Vücudunun başka yerinde yayılma var mı bakılacak ? Burnundaki kis le akciger farklı dedi ? Babam sigara içmedi hiç ve icmemekte. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 27 Mart 2017 - Yanıtla

   Leke olarak tanımlanan lezyonlar kitle şeklinde ise PET-BT ve gerekirse biyopsi yapılıp teşhis konulmalıdır. Lekeler zatüre şeklinde ise önce antibiyotik tedavisi gerekir. Göğüs hastalıkları veya göğüs cerrahi uzmanına filmleri danışın ve buna uygun olarak yol çizilsin. Filmlerinizi görmeden ileri bir değerlendirme yapılabilmesi mümkün değil. Geçmiş olsun.

 19. Sultan 18:37 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam sehir disindan yaziyorum bu ameliyatin maliyeti nekadar olur sizinle gorusmek istiyoruz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:04 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

   Bu site sizlere hastalıklarınız hakkında doğru tıbbi bilgiler vermek için hazırlanmıştır. Fiyat gibi sorularınıza tarafımızdan bir yanıt verilebilmesi mümkün değil. Bu tür soruların yanıtlarını hastaneye başvurduğunuzda ancak hastanenin ilgili birimleri size verebilir.

 20. Sultan 17:38 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

  Mediastinal ust sol antero lateral kesimde yaklasik 30mm capli icerisindemilimetrik kalsifikasyonlar gozlenen doku alani izlenmistir hocam buna acik ameliyatmi kapali ameliyatmi yorumunuzu acil bekliyoruz simdiden tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:00 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

   Kapalı ameliyatlar hastaya daha az zarar verir, iyileşme daha hızlıdır, ağrı çok daha azdır. Tüm dünyada uygun olan her durum için kapalı ameliyatlar açık ameliyatların yerini almıştır. Sizin durumunuzda, bu konuda tecrübeli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi şartıyla kapalı ameliyat uygundur.

   • Elif 08:25 de 26 Mart 2017 - Yanıtla

    Hocam 3b evresi nedir 4.evremi yani yasam suresi ne kadardir

   • raşit 03:45 de 3 Nisan 2017 - Yanıtla

    Merhabalar Sn Halezeroğlu,45 yaşında 25 yıldır sigara içen, geçtiğimiz 3aylık dönemde ağır ve ateşli zaatürre geçiren biri olarak(ateş 40-41) yapılan tedavi sonucunda,sağ akciğer Bt ve Mr(torokal spinal toraks inceleme sonucunda,T8 düzeyinde paravertebral yumuşak doku (30×22 mm.)tespitı;T1A izointens,T2Ahiperintens,komşu kemik yapıda destruksiyona yol açmayan kitle nin nöral foremanlara uzanımı seçilememektedir notu vardır.2hafta öncek isağ akciğer Bt(SPRİAL TORAKS-YRBT TETKİKİ) ise;kesit no :32 de sağ paravertabral alanda17x23mm boyutlu nödüler yumuşak doku dansitesi vardır,ayrıcasağ hiler vesubkarinal alanlarda büyüğünün dar transver boyutu 9mm.ölçülen büyümüş lenf nodları mevcutdur,kesitler dahilinde aksiller lenf nodları mevcutdur,timik dokuyla uyumlu dansiteler prevasküler alanda dikkati çekmiştir.Sn hocam 2sorum var şöyleki;1)2hafta farkla önce bt sonra mr çekildi ama 17*23’denkitle 30*22mm çıktı bu bir büyüme midir?soru2)ameliyat gerekli midir?değerli görüşlerinizi iletebilirmisiniz?..saygılarımla..

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:39 de 3 Nisan 2017 - Yanıtla

     Bahsettiğiniz PARAVERTEBRAL YUMUŞAK DOKU lezyonu bir akciğer tümörü değil, yüksek olasılıkla sinir kılıfından kaynaklanmış bir nörojenik tümördür. Bu tümörlerle ilgili bilgilere http://www.akcigercerrahisi.com/mediasten-tumor-ve-kistleri/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İki film arasındaki ölçüm farkı kitlenin 2 hafta içerisinde büyümesinden değil iki teknik arasındaki ölçüm farkına dayanır. Bu tümörlerin tek tedavisi ameliyattır. Açık ameliyat önermem. Tek port VATS adı verilen kapalı ameliyat yöntemi uygulanan hastaların ameliyat sonrası hastane yatışı 1 veya 2 gündür. Acil şifalar dilerim.

     • raşit 23:58 de 3 Nisan 2017

      değerli görüşleriniz ve değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim,başarılı çalışmalarınızın devamı dileklerimle,ülkemizin sizin gibi idealist ve hümanist insanlara her alanda olduğu gibi tıp alanında da çok ihtiyacı var,en derin sevgi ve saygılarımla,berhudar olunuz.

 21. öZGÜL 15:19 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

  İyi günler hocam. Babamın üzün zamandır zaman zaman sırtından göğsüne vuran ağrıları oluyordu ve biz kalpten şüphelenerek Kardiyoloji bölümüne gidiyorduk. Kalple ilgili sorun çıkmıyordu. 3 hafta önce bu ağrıyla ilgili hastaneye gidince Tomografi çekildi sonrasında Pet/Bt . Bt’de sol alt lob bronşunu daralttığı izlenen 23 mm çaplı tümöral oluşumda artış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir (SUVmaks:9.0) Lezyon distalinde sol akciğer alt lobda kollaps alanı izlenmektedir……YORUM: sOL ALT lob bronşunu daraltan tümöral oluşumda malignite ile uyumlu olarak patolojik artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir.
  Bunun haricinde başka bir bölgede kitle bulunmamaktadır. Beyin MR de temiz. Buronkoskopisi yapıldı ancak sonuç alınamadı. Babam 79 yaşında . Koah hastası. Solunum testlerinde FEV1 act. 1.85 %pred 73 olarak görünmekte. Doktorunum sol akciğerin tamamen alınması gerektiğini söyledi. Nefes darlığı sorunu yaşıyor. Riskinde fazla olduğu belirtilince ( %10 risk ) gözümüz korktu. . Risk olduğu için ameliyata karar veremedik. Ramyoterapiden de sonuş alıp alamayacağımızı bilemiyoruz. Önerilen tüm risklere rağmen ameliyat. Bu durmda sizin öneriniz ne olacaktır. Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:56 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

   Kanser nedeniyle sol akciğerin tamamının alınması (pnömonektomi) gereken durumlarda hastanın solunum fonksiyon değerlerinin belli bir eşik değerin üzerinde olması gerekir. FEV1 değerinin %73 olması kötü değil ama siz bu sonuçla uyumlu olmayan ‘nefes darlığı’ yakınması olduğunu belirtiyorsunuz. Bu durumda hastanıza ayrıca DLCO ve VO2-max testleri de uygulanması gerekir. DLCO %70’in üzerinde ve VO2-max 18’in üzerinde ise ameliyat sonrası solunum sorunları görülme olasılığı yüksek değildir. Geçmiş olsun.

 22. Elif 10:45 de 22 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben babamin pet sonucunu yazmak istiyorum degerlendirirsiniz ins Sag akcigerde santral yerlesimi subkarina alani dolduran bu bolgedeki pulmoner arter ve ven dallarini cevreleyip daraltan alt lob ve orta lob bronslarini oblitere eden periferik yogun FDG tutulumu gostren kitlesel lezyon oncelikle primer malign akciger tumoru lehine degerlendirilmistir Histopatolojik verifikasyon onerilir Sag hemitoraksta plevral sivi izlenmis olup plevrada izlenen fokal yogu. FDG tutulumlari metastatik tutulum lehine degerlendirilmistir Sag akciger lobu ilgilendiren yogun konsolidasyon sahasindaki heterejen artmis FDG tutulumlari oncelikle tumoral infiltrasyon lehine degerlendirilmistir Mediastende tanimlanan lenf nodlari ve ust abdomend portal -portokaval alanda tanimlanan yogun FDG tutulumu gosteren lenf nodlari metastatik tutulum lehine degerlendirilmistir Tiroid glandi sol lobunu dolduran periferik yogun FDG tutulumu gosteren kitlesel lezyon karakter olarak akcigerdeki lezyona benzediginden oncelikle metastatik tutulum lehine degerlendirilmistir Not : SUV maksimum (standart uptake degeri) lezyondaki en yogun FDG tutulumu gosteren semikantitatif bir degerdir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:54 de 23 Mart 2017 - Yanıtla

   Lütfen hasta hakkında hiç bir bilgi vermeden bu şekilde film raporlarınızı yorumlamak üzere göndermeyiniz.

    Bu tür bir hekimlik söz konusu değildir. Hastaya ait bilgiler olmadıkça film raporu kendi başına hiç bir anlam ifade etmez. Film raporunuzun değerlendirilmesi için doktorunuza danışınız.
  • Canan 09:54 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

   Hocam babamın sağ akcigerinde kist alınacaktı fakat ameliyat esnasında doktorlar sağ ciğerini komple alma kararı aldılar ameliyattan 2 gün sonra solunumla ilgili sıkıntı yaşayınca doktorların müdahilesi sonucunda kalan ciğerin intihapla kaplandıgına ve cigerin zatüre oldugunun bilgisini verdiler bize babamı yogun bakıma aldılar sonrasında akcigerin görevini yapmadıgını söylediler babamı solum makinasına bağladılar 1 gün sonrası kasıktan ve boyundan damar yolu açtılar ve başka bir makinaya bağladilar sebebi kandaki oksijen degeri çok düşükmüş kanı oksijenlendirip tekrar vücuda veriyorlar artı olarak cigerin ileşme süreci hızlansın diye yapay ciğerle solunumunu yapması için yapay ciger taktılar kötü geçirdigi ilk gece solunum ve oksijen degerinin az olmasından dolayı beyine zarar vermiş olabilir diyorlar babamı pazar gününden beri uyutuyorlar şimdide nabzın çok düşük tansiyonun yüksek oldugunu ona müdahile ettikletini söylüyorlar hocam bu durumda ne yapmamız gerekiyor hergünümüz belirsiz yardımcı olup bilgilendirirmisiniz lütfen

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:46 de 24 Mart 2017 - Yanıtla

    Hastanız hakkında bir değerlendirme yapabilmek için çok ayrıntılı bilgilere ihtiyaç var. Sizin durumunuzdaki hastalar hakkında bilgilendirme tedavinizi yapmakta olan yoğun bakım doktorları ve cerrahlarınız tarafından yapılmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 23. murat ozturk 19:02 de 15 Mart 2017 - Yanıtla

  hocam babam akciger sag alt lop tan ameliyat oldu 2 adet dren taktilar ilk dreni 4 gun sonra aldilar ikinci dreni 10 santim geri cektiler 2 gun sonra tekrar ileri ittiler suan ameliyat olali 10 gun oldu hala cikarmadilar dremi hava varmis onun bitmesini bekliyolar koah tan olur dediler ama raporlarda koah yoktu gecmiste buna bagli kalici bir hasar olurmu babam 69 yasinda saygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:29 de 15 Mart 2017 - Yanıtla

   Akciğer ameliyatları sonrasında bir kaç haftayı bulabilen ‘uzamış hava kaçağı’ adı verilen durum hastaların yaklaşık %15’inde görülmektedir. Solunum egzersizleri ve zamanla bu kaçak tamamen kaybolup hastada her hangi bir kalıcı hasar oluşturmayacaktır. Doktorlarınızın önerilerine uyunuz. Geçmiş olsun.

 24. Olcay Alev 21:24 de 13 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben 35 yaşındayım yaklaşık 20 yıldır günde yarım paket sigara içiyorum. Babamla baba bir anne ayrı amcamı akciğer kanserinden kaybettik. 2013 şubat ayında çekilen toraks bt de 4mm çapında sol akciğer alt lob laterobazal segmentinde periferal yerleşimli düşük dansiteli soliter nodül izlenmiştir. Bugün çekilen mart 2017 bt ye göre IV kontrast madde verilmeden aksiyel planda 10 mm kalınlığında kesitler elde olunmuştur. Sol akciğer alt lob laterobazal segmentte 6 mm çapında pulmoner nodül izlenmektedir. Dahiliye uzmanı değerlendirdi ve anlamlı bir büyüme olmadığı 6 ay sonra yeniden bt çektirerek takip etmek gerektiğini söyledi. Sizin öneriniz nasıl olur.

 25. Halil 20:05 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam 64 yasinda by pas ameliyati oldu 5 yil once. Ayni zamanda koah hastasi ve seker hastasi.ayağındaki damarda tikaniklik var.sol akciger ustunde 2cm buyuklugunde bir tümör bulundu biopsi yapamadilar kaldiramaz dediler ameliyat olma sansida yok.lazerle tedavi dediler ama bu lazer tedavisinin riski nedir nasildir bilgi alabilirmiyim bu saydigim hastaliklara bu lazer uygulanabilir mi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:00 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

   Akciğerdeki tümörler için lazerle tedavi diye bir şey söz konusu değil. Yapılacak olan şey özel bir yöntemle ışınlamadır (radyoterapi). Tedavinin yan etkileri ve riskleri hem hastanızın genel sağlık durumu hem de lezyonun akciğerde yerleşmiş olduğu bölge ile yakından ilgilidir. Bu nedenle işlemin riskleri konusunda bilgilendirmenin size bunu gerçekleştirecek radyasyon onkolojisi uzmanı tarafından yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 26. Melek 14:30 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

  Ayrıca annem sigara içmiyor ve göğüs ağrısı var hocam ve raporda aynı zamanda her iki akciğer de mozaik atenuasyon izlenmektedir sol akciğer de inferior linguler segmentte iden bronş oklude görünümdedir ve bu bölümde segmental atelektazik değişiklik Lee mevcuttur yazıyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:51 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

   Sigara öyküsü olmayan bir hastada 5 yıl içinde büyüme göstermeyen 18mm çapında bir akciğer lezyonunda akciğer kanseri olasılığı yok denecek kadar azdır. Ben ameliyat önermem. Başka bir merkezden ikinci görüş almalısınız. Geçmiş olsun.

 27. Melek 14:12 de 9 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam benimde annem 52 yaşında 5 yıl önce sağ akciğer de 4.5mm ve sol akciğer de 18*16 mm boyutlarında nodül olduğu söylendi bronskopi sonuçları da normal çıktı ve ben geçen hafta doktora götürüp BT cektrdm herhangi bir büyüme olmadığı söylendi ancak ameliyat önerildi kanser ihtimali olabileceği söylendi ne yapmalıyız

 28. Busranur 19:38 de 7 Mart 2017 - Yanıtla

  Semih bey yardımcı olun lütfen hangisini yazacağını nerden başlayacağını bilmiyorum 10 senedir bu hastalıkla ugrasiyoruz ilk meme kanseri oldu annem sol memesi tamamen alindi yaklaşık 5 sene sonra rahim kanseri oldu bi yılda akciğer kanseri metastaz yapmış pankreas safra kesesi ve dalakta artmış sağ memede de varmış ameliyat diyorlar doğru mu sizce 50 yasında annem oldukça bitkin bu hastalıktan ne yapmalıyız size ulaşa bilmem mümkün olursa sonuçları göndermek istiyorum bilgi almak icin . yardımcı olun lütfen..

 29. Aynur Das 19:05 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam annem 63 yasında.akciğerinden tümör alindi.yayılma yok.patalojik sonucu şöyle. Tümör boyutları 3.5*2.2cm(pt2a) bronş tutulumu yok.lenfler temiz lenf nodları (pN0)evreleme pT2aNOMx adenokarsinom.bu sonuca göre sizce kemoterapi görmesi gerekir mi.su an durumu gayet iyi.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:53 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

   Birinci evre akciğer kanserlerinde ameliyat sonrası kemoterapi uygulanmaz. İlk 2 yıl her 3 ayda bir takip muayenesi ve 6 ayda bir toraks+üst batın kontrastlı BT, sonraki 3 yıl 6 ayda bir muayene ve yılda bir BT çekimi yapılır. Geçmiş olsun.

 30. Özlem 13:59 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

  İyi günler hocam babam 61 yaşında akciğeri de yara olduğu ameliyat olmazsa ilerde kansere çevrileçeği söylendi bu noktada ameliyat olmanın yada olmamanın riskleri nelerdir. Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:18 de 3 Mart 2017 - Yanıtla

   Ameliyat olmanın riskleri bir çok faktöre bağlıdır: hastanın mevcut diğer hastalıkları (diyabet, KOAH, koroner kalp hastalığı, vb gib) , ameliyatın kapalı mı açık mı yapılacağı, akciğerin ne kadarının çıkartılacağı, hastanın kalp ve solunum fonksiyonları, ameliyatı gerçekleştirecek ekibin tecrübesi, hastanenin bakım ve donanım olanakları…
   Ameliyat olmamanız durumunda ortaya çıkacak risk ise akciğerdeki kitlenin bir kanser olup olmadığına bağlıdır. Eğer bu bir kanser ise risk %100 demektir. Ama kanser değilse ameliyat olmamanın riski tümörün akciğerin yerleştiği bölümü ve büyüyüp büyümemesine bağlıdır.
   Doktorlarınızdan randevu alın ve aklınızdaki tüm soruların yanıtlarını kendilerinden alın. Bu en doğru yoldur.

 31. esra tınlaş 14:44 de 2 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba benim babam 60 yaşında ağustos ayında bi öksürüğe yakalandı sürekli doktora gitti akcigerinde leke olduğu söylendi bu sürede biyopsi yapıldı pet çekildi onların hiçbirinde kötü birseye rastlanmadı doktorlar önce ameliyat gerektirmedigini söyledi kontrol altında tutalım dediler ve uç ay sonra kontrole gittiğinde bu kitlenin büyüdüğünü söylediler ve bizi başka bir yere sevk ettiler tahlilleri temiz geldi o kitlenin oradan alınacağı söylendi kitle iyi yada kötü huylu olsa bile babama kurtulacağı söylendi fakat ameliyat esnasında sağ akviger zarı ve göğüs kafesi duvarı nda olumsuz bulgulara rastlandı sadece kitleyi ve çevresini temizleyip ameliyati sonlandirdiklarini söylediler bundan sonra kemoterapi alacağı söylendi ameliyat olalı 15 gün oldu su anda kolunun altında yumurta büyüklüğünde bir şişkinlik oluştu bu normal mi kemoterapiyle o alanları kurutma olasılığımız varmı yoksa yaşamı boyunca kemoterapi gerekli mi birde bizim hastalığınız kaçıncı evre olmuş oluyor teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:26 de 2 Mart 2017 - Yanıtla

   Esra Hanım öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerle hastanızın hangi evrede olduğunu anlamak mümkün değil. Bunun için ayrıntılı patoloji raporu ve PET-BT’de vücudun diğer yerlerinde metastaz olup olmadığını bilmek gerekir.
   Yazdıklarınızdan hastanızda tümörün, plevra ve göğüs duvarına yayıldığı anlaşılıyor. Bu durumda ameliyatta tam bir temizleme olamayacağı için kemoterapi de görmeniz gerekir. Tümörün cinsi ve yapılacak gen testleri sonuçları uygunsa hedefe yönelik ilaç tedavileri (akıllı ilaçlar) ve immunoterapi seçenekleri de uygulanabilir.
   Ameliyat olan hastalar için en doğrusu ameliyatınızı gerçekleştiren doktorlarınızdan ayrıntılı bilgileri alınmasıdır. Mutlaka randevu alarak kendileriyle görüşün. Geçmiş olsun.

 32. erdem 23:42 de 1 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam babamin bugun onkolojipet f.18 FDG TUM VUCUD pozitron emisyon tomografisi cikti bulgular serabral ve serabllar yapilarin incellenmesinde patolujik 18f.fdg izlenmemistir bas boyunpatolijik 18d.fdgtutulumu izlenmemistir mediastinal yapilar incelendugunde sag paratrakeal alanya yaklasik4.9×2,9×5.1 cm buyutunda duzgun sinirli belirgin hipodens nonmetabolik kitle lezyonu izlenmistir diger mediastinal lenfatik istasyonlarda patolijik 18f.fdg tutulumu izlenmemistir toraks kesitlerinde her iki akciger parankiminde ve diger torakal yapilarda patolijik 18f.fdg tutulumu izlenmemistir abdominopelvik kistlerde kara cigerde her iki surrenal bezdeve diger endominopelvik yapilarda patolijik 18f.fdg tutulumu izlenmemistir goryntuleme alanina giren diger vucut bolgelerinde patolijik 18f.fdg tutulumu izlenmemistir yorum mediastende sag ust paratrakeal alanda duzgun sinirli belirgin hipoden nonmetabolik kitle lezyonu izlenmistir nekrotik lenf nodu kistik yumusak doku lezyonu demis bu kotu biseymi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:41 de 2 Mart 2017 - Yanıtla

   Erdem Bey, hastanız hakkında herhangi bir bilgi vermeden sadece PET- BT raporunu göndermişsiniz. Bu şekildeki değerlendirme isteklerine yanıt vermiyorum. Öncelikle hastanızın yaşı, doktora başvuru yakınmaları, sigara öyküsü gibi en basit bilgileri vermiş olmanız gerekir ki size sağda nefes borusu yanında yer alan yaklaşık 5cm’lik tümör için bir yorum yapabileyim. Lezyonda PET tutulumu olmaması olumlu bir işaret. İleri teşhis ve tedavi için eksik bilgilendirmeniz nedeniyle bir yorum yapamıyorum. Geçmiş olsun.

 33. Ahmet 11:19 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam kolay gelsin Yaklaşık bir yıl önce babama epidermoid karsinom teşhisi konuldu akciğer sağ üst lopta bronşları tıkayan yaklaşık 9.5x10cm kitle tespit edildi. Vücudun başka bir yerinde yayılım görülmedi. Ameliyat uygun bulunmadi tehlikeli olduğunu aort damarina yakın olduğunu söylediler ve kemoterapi ye başlandı al kur kemoterapi aldı ve akabinde 36seans radyoterapi aldı. En son ki yapılan tetkiklerde 21x28mm ebatinda ölçüldü kitle ve tadavisini tamamladık dediler. Uc aylık kontrollere başladı yarın ucuncu kontrole gidecek. Genel durumu ayak ağrılar hariç ı çok iyi . Benim sormak istediğim şey şu hocam babamın durumu bu şekilde devam etmesi uygunmudur yoksa ameliyat şansı varmıdır. İyileşmiş kabul etmemiz için oradaki tümörün yok olmasimi gerekir. Tedavi bitti sonuçta ve kitle duruyor orda bahsettiğim boyutta. Şimdiden teşekkür ederim

 34. ufuk çelik 05:03 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam babam 70 yaşında kucuk hücreli akciyer kanseri son evre olduğu söylendi şu ana kadar17 kür kemolterapi aldik mayıs ayindan bu yana sağ akciyerde ve l 5 cm solda ise3 cm boyutlarında diyerleleri daha küçük olan lenf bezlerinde söz konusu son çekilen pet sonuclarina gore halen karaciğer normalsafra normal dalak normal pankreas yaşla uyumlu miyde ve intestinal sekmentler normal olup patolojik duvar kalınlaşması saplanmıştır çölyak alanda ve reneal arterlerin distalinde sol paraaortik lokalizasyonu boyutları 1 ile 1.5 arasında deyişen fdg tutumlu lenf bezleri dikkkat çekmiştir deniliyor . Hacam benim sorum biz ilk başladığımızda sağda 3 solda ise 2 cm den daha küçüktürler aldığımız ilk üç günlük 3 kuden sonra durumumuz iyi idi gecirdigimiz bu 9 ay boyunca doktorumuza radyoterapi korucu olarak beyine yapilabilir mi diye sordum her defasinda bana uygun olmadığı söylendi bu haftada son bir kür daha kemolterapi yapılacak ama bu aldigininda bir faydasi olmayacağını söyledi hatta isterseniz almayada bilirsiniz dediler bende ısrarla babamın baska hic biryerinde metasız larının olmadigini yinede beynine koruma amaçlı birşey yapilamaz mı diye sordum benim ayrica bu süre zarfinda hiç kilo kaybımiz da olmadi yada herhagibi bir yan etkilerlede olmadı sac dökülmesi disinda4. Evre konsundada şüphelerim var olusmaya başladı siz bana bir yol gösterir seniz sevinirim teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:52 de 28 Şubat 2017 - Yanıtla

   Evrenizi doktorlarınızın belirlemiş olması gerekir. Bunu kendileri ile konuşmalısınız. 4. evre küçük hücreli akciğer kanserlerinde beyine koruyucu kemoterapi gerekli değildir. Geçmiş olsun.

 35. Dilek ceylan 18:09 de 27 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba babama 4.evre akciger ca teşhisi koyuldu.mikroskobik bulgular kırıntı tarzında 4-5 adet biyopsi materyalist. TTA 1K Tani Skuamoz hücreli karsinom akciger sağ üst lob bronşu brunoskopik biyopsi yorum:uygulanan immunhistokimyasal boyamada tümoral hücreler p 40 (+)p63 (+)ck5/6zayif fokal (+)TTF-1 (-)Napsin (-)CEA (-)olarak saptanmistir.hocam rica etsem yorumlarminsiniz çok tesekkurler

 36. Hilal 22:38 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam dedeme ilk akciğer kanseri dendi akciğer de 3.7 mm lik bi kitle var daha sonra çekilen ped de lenflere karaciğere kamiklere metastaz yaptığı söylendi yapılan biopsi de akciğerin ve lenflerin temiz olduğu söylendi mr çekildi karaciğer ve kemiklerde küçük fakat fazla tümörlere restladılar ama teşhis koyamıolar ne yapacağımızı şaşırdık dedem 76 yaşında ve çok iyi iştahı hareketliliği her şey yolunda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:08 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sadece filmlere bakılarak akciğerde 3.7mm bir kanser olduğu söylenemez. Eksik/hatalı bilgiler üzerinden herhangi bir yorum yapılamaz. Doktorunuzla görüşünüz.

 37. FUNDA KAYA 14:09 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

  Semih bey iyi günler..çok kısa bir sorum var metestaz olmağını kesin ise, diğer bölgeler ped sonucu ile pırıl pırıl deniliyorsa, 10 cm boyutunda bir tümör ilaç tedavisi ile küçültülebilir mi?..
  Şimdiden teşekkür ederim..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:33 de 23 Şubat 2017 - Yanıtla

   Akciğerde 10cm’lik bir tümörün önce hücre cinsi belirlenip kemoterapi uygulanabilir. Ancak bu durumda belli oranda bir küçülme sağlansa dahi tamamen yok olması söz konusu değildir. Bu küçülme bazı hastalarda hiç görülmez, bazılarında ise belli ölçülerde sağlanabilir.

   • FUNDA KAYA 10:29 de 24 Şubat 2017 - Yanıtla

    BABAM 69 YAŞINDA 10 CM LİK TÜMÖR DE KAPALI AMELİYATLA ÇIKARILABİLİRMİ?..

 38. Bhrs 00:31 de 21 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam 57 yaşında 11. aydan beri yapılmadık tahlil kalmadı mesane kanseri çıktı böbrekte şu anda direnle çalışıyor çıkarıldığı takdirde böbreği almak zorunda kalırí dedi dr.Şu anda akciğerindede sorun çıktı iğneli biyopsi yapıldı ve alınan parça yetersiz gelmiş daha doğrusu parça kapalı şekilde rahatlıkla alınabilecek bir yerde değil açık ameliyat için dr gün verdi ve risklerinden bahsetti bu arada babam 2007 ilik nakli oldu kan kaseriydi onu atlattı fakat o dönemlerde agır enfeksiyonda geçirdi su anda dr dediği açık ameliyat yapılacak küçük parça alınacak o anda denenecek iyimi kotümü diye iyi ise sorun yok ama kötü olursa sağ akciğer üst lobun bir kısmı alınacak ama gecmisi olan bir hasta oldugu icin daha riskli dedi bu durumda ameliyat kesinlikle yapılmalımıdır ve ameliyattan sonra tedavi süreci varmıdır? İçimizi bir nebzede rahatlacak birşeyler söylebilirmisiniz çok zor durumdayız..Kolay gelsin hocam iyi çalışmalar..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:32 de 21 Şubat 2017 - Yanıtla

   Hem mesane kanseri hem de akciğerde şüpheli bir lezyon var. Mesane kanseri tedavi edilebilecek mi? Bu tedavi edilemeyecek ise akciğerdeki lezyon için bir şey yapmak gerekl mi? Akciğerde iğne ile biyopsisi yapılan bir lezyon kapalı biyopsi (VATS) için uygun demektir. Ancak bunun VATS konusunda tecrübeli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi mümkündür. Sadece biyopsi yapmak için açık operasyon bu durumda ağır olabilir.
   Sizin durumunuzda hastanın tümör kurulunda ayrıntılı değerlendirilip buna göre en uygun teşhis ve tedavi yöntemleri planlanmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 39. Meyra 00:12 de 19 Şubat 2017 - Yanıtla

  Kolay gelsin hocam benim annem 63 yaşında 76 kiloda geçen sene akciğeri su topladı ilaç tedavisi uygulandı fakat kuruması ve iğneyle su alındı sonuçları da temiz çıktı denildi ama annemin ağrıları geçmedi bu sene Pet çekildi malign plevra kalınlaşması çıktı biyopsi yapıldı sonuç malign mezenkimal tümör çıktı akciğer zarına yapışık ve karın boşluğundan karaciğere baskı yapik denildi kemoterapi başlandı annemin bu hastalığı atlatma imkanı varmı siz neler onerirsiniz hocam bilgi verirseniz çok sevinirim kolay gelsin. Hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:11 de 19 Şubat 2017 - Yanıtla

   Meyra Hanım, akciğer zarının malin (habis) mezenkimal tümörleri son derece ciddi hastalıklardır. Öncelikle hangi tip mezenkimal tümör olduğu(mezotelyoma,sinovyal sarkom veya diğer) patoloji incelemeleri ile kesinleştirilmelidir. Ayrıca PET-BT’de bu tümörün yaygınlık durumu yani evresi belirlenmelidir. Tedavi planlaması ve hastalığın gidişi ancak bu sonuçların birlikte değerlendirilmesi ile tespit edilebilir. Acil şifalar diliyorum.

 40. Derya Arslan 18:39 de 17 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam 30 yaşındayım sigara yok ailede akciğer kanseri var bir yıl önce sağ akciğer orta lob da 6mm nodül tespit edildi bir şikayetim yoktu altı ay aralıklarla kont.gittim bir yılın sonunda 10 mm olduğu söylendi dr.pet bir istedi
  Sağ akciğer orta lob medial segmentte 9×8 mm boyutunda solid komponenti olan (1.0)belirgin FDG tutulumu göstermeyen nodüler lezyon izlenmektedir (tanımlanan nödülde her ne kadar düşük FDG tutulumlu maligniteleri de temsil edebilir)
  Her iki akciğer de özellikle alt loblarında buzlu cam dansite artım alanı dikkat çekmektedir bu alanlara sağda(2.0) solda(2.4) düzeyinde FDG affinitesi eşlik etmektedir (enfektif proçesler )
  Sol akciğer lingula inferiorda asiner tarzda sunsantimetrik nodüler dansite artım alanı dikkat çekmektedir (1.4) (enfektif proçesler)
  Bunun dışında sağ ve sol akciğer parankiminde malignite düzeyinde metabolik aktif lezyon izlenmedi
  Sonuç sağ akciğer orta lob medialde belirgin FDG tutulumu göstermeyen subsantimetrik boyutta nodüler lezyon
  Her iki akciğer alt lobunda belirgin olmak üzere buzlu cam dansite artım alanı
  Sol akciğer üst lob inferior lingular alanda asiner yapılanma tarzında subsantimetrik nodülarite ile uyumlu PET/BT
  Teşekkürler

 41. Merve 12:34 de 15 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhabalar Semih Bey.Babam beş yıl önce göğsünde kitle olması nedeniyle kapalı ameliyat oldu.Kitle iyi huyluydu ve tekrarlanmaması için belli aralıklarla burunoskopi uygulandı.İki ay önce hastalığın ilerlediğini göğsüne yayıldığını öğrendik.Pet yapıldı.Ameliyat oldu ve sol akciğerinin %30 luk kısmı alındı.Patoloji sonuçları da temiz çıktı.Fakat babamın taburcu olduğunda çok öksürüğü ve öksürükten dolayıda çok ağrısı oldu bu da konuşmasını güçleştirdi.Kontrole geldik röntgen çekildi ve iltihap temizlenmediği için tekrar yatırdılar hastaneye.Burada buhar,oksijen,antibiyotik içeren serumlar ve ağrı kesi veriliyor.Fakat babam bu yaşına kadar fazla miktarda ağrı kesici kullandığı için şimdi verilen ağrı kesicilerin etki etmediğini söylüyorlar va babam nefes almakta güçlük çekiyor.Ne yapmamızı önerirsiniz?Acaba gerektiği gibi bakılmıyor mu,ters giden bir şeyler mi var?Çünkü bu ameliyatı olanlar 4-5 gün hastanede yatarken babam önce 8 daha sonra 7 gün yattı ve öksürüğü çok fazla aynı zamanda uzun süreli.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:48 de 15 Şubat 2017 - Yanıtla

   Merve Hanım, iyi huylu bir tümör nüks etmez. Ayrıca iyi huylu tümörler bronkoskopi ile takip edilmez. İkinci kez ameliyat oldu, yine iyi huyluydu ama akciğerin üçte biri alındı diyorsunuz. Burada yanlış bilgiler mevcut. Bunun üzerine bir değerlendirme yapmam mümkün değil. Tüm filmlerin ve patoloji raporlarının ve hastanın birlikte değerlendirilmesi gerekir. En doğru olan şey halen tedavinizi gerçekleştirmekte olan doktorlarınıza danışmanızdır. Geçmiş olsun.

   • Merve 21:55 de 15 Şubat 2017 - Yanıtla

    Teşekkür ederim Semih Bey sanırım sizi yanlış bilgilendirdim.Babam da karsinoid tümör mevcutmuş ve ameliyat edip sağ akciğerin %30 luk kısmını almışlar patolojiye göndermişler çıkan sonucun temiz olduğu söylendi bize.Karsinoid tümör ameliyatı geçiren biri için ne yapılmalı bundan sonra ve karsinoid tümör tam olarak nedir?

 42. Yenigül 23:36 de 13 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhabalar hocam.Benim babamı akciğer kanserinin 1.evresi deyip amaliyat ettiler sağ orta lopu aldılar,fakat doktor amaliyattan çıkınca lenflere doğru yürümüştü bizde lenfleri kazıdık dedi.kemoterapi vermiyecektik ama lenflere yürümüş olduğu için kemoterapi vericez dedi.patoloji sonucu temiz yani üremiyeni çıkmış.4 kür kemoterapi aldı.tedavisi biteli 8 ay oldu.Fakat kontrolünde akciğerin sol alt lobta sağ üst lopta,sağ alt lopta 4mm metastaz gözüktü.kaburgada sanırım 9,6 hızla büyümekte yumuşak dokular.kosta metastası,böbrekte hipodens lezyonlar,sol sürrenal bezde kalınlaşma gözüküyor.Sizce ne yapılmalı.Acaba yanlış amaliyat yada yanlış ilaç tedavisi olabilir mi?Niçin hemen nüksetti.temiz deyipte amaliyatlı olupta neden böyle oldu çok çarasizim lütfen yardımcı olun.babamın sırt ağrıları var şuan.Doktor tekrar 8 kür kemoterapi vericez dedi.Yaşama şansı nedir.Niçin böyle oldu.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:50 de 14 Şubat 2017 - Yanıtla

   Akciğer kanserinin filmler ile evresi tespit edilir ve buna göre tedavi önerilir. Ameliyat sırasında filmlerde görülenden farklı bir durum ortaya çıkabilir, bu normaldir. Cerrahlarınız ve onkologlarınız sizin için en doğrusunu yapmışlardır. Bazı kanser türleri tedaviye çok dirençli olup bu tür nükslere sebep olabilirler. Yaşama şansı sorularının yanıtlarını hastayı izleyen ve tüm ayrıntıları bilen doktorlarınızdan almanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

   • Emine 20:05 de 14 Şubat 2017 - Yanıtla

    Hocam iğyi akşamlar bi sorum size benim sol akciğer alt lob laterobazel segmentte milimetrik birkaç adet subplevral nodül görünümü mevcuttur acaba bu nedir hocam ilginize teşekkür ederim

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:43 de 15 Şubat 2017 - Yanıtla

     Emine Hanım, hasta hakkında hiç bir bilgi verilmeyen bu tür film raporundan 1 cümle üzerine yorum yapmıyorum. Doktorunuza danışmanız uygun olur.

 43. hande 17:56 de 13 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  Yaklaşık iki gün önce anneme akciğer kanseri teşhisi konuldu. Karaciğer de ağrısı artınca doktora gidiyor ve kanser olabilirsin deniyor. mide ve bağırsak ilk akla gelen olduğu içi sanırım endoskopi ve kolonoskopi yapıldı. buralarda herhangi birşey çıkmadı. ancak yapılan tomografiden sorunun akciğerde olduğu anlaşıldı. akciğerde lezyon tespit edildi ve parça alınması için patolojiye gitti. akciğer riskli olduğundan karaciğerden parça alındı. yarın sonucu çıkacak onu bekliyoruz ancak. görüs hastalıklarındaki uzman doktora sorduğumda akciğer kanserinin büyük ihtimalle 4. evresinde olduğunu söyledi. ve umutlu konuşmadı bu nedenle. Ne yapmamız nasıl bir yol izlememiz gerektiğini bilmiyoruz şuan. sonucu bekliyoruz ancak son evrede ise hiç mi umudumuz olmamalı? “”….36mm boyutunda hipodens kite izlenmektedir. komşuluğunda akciğer parankimde asiner tarzda infitrasyon alanları izlenmektedir.” ” karaciğer boyutları artmıştır. Özellikle portal fazda daha net belirginleşen tüm lob ve segmentleri tutan çok sayıda büyüğü 6cm ye ulaşmış hipodens yapılar metastaza uymaktadır.” şeklinde raporları var. Sizin gösterebileceğiniz bir yol ya da farklı bir bakış açısı edinmemizi sağlayacak bir yorumunuz var mıdır? Zaman ayırdığınız için teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

 44. mehmet efe 22:46 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam, benim 61 yasindaki bi yakinimin sag akciger orta lobunda 4cm kitle ve su an kanserin 2a asamasinda oldugu tespit edildi.Ayni zamanda karacigerinde hcv+ e bağlı siroz ve karacigerde hepatokolonjioseluler tumor tespit edildi.karacigerdeki tumore rfa yapildi.Bu durumda bu yakinimiz icin akcigere kemoterapi uygulanabilirmi veya akcigeri icin cerrahi mudahale yapilmasi uygun mudur?eger Akciger e cerrahi mudahale olursa karacigerdeki bu durum hastayi ne kadar riske sokar?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:55 de 12 Şubat 2017 - Yanıtla

   Mehmet Bey, bu tür birden fazla organ kanserlerinin tedavileri bu konuda üst düzey donanıma ve geniş ve tecrübeli hekim kadrosuna sahip hastanelerde yapılabilir. 2A evresindeki bir akciğer kanseri için operasyon kapalı yöntemle kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilir. Bunun için karaciğerdeki tümörün tamamen kontrol altında olduğu tespit edilmelidir. Operasyona karar verebilmek için medikal onkoloji uzmanlarının onay vermesi gerekir. Ameliyat sonrası karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı şekilde devam edebilmesi için takiplerinin en iyi şekilde yapılması gerekir. Kemoterapinin karaciğer fonksiyonları üzerindeki olumsuz etkisi kısa süreli bir ameliyat sırasında oluşabilecek etkiye göre çok daha yüksektir. Hastanızın tümör konseyinde ayrıntılı değerlendirilmesi şart. Acil şifalar dilerim.

 45. Sedat 16:21 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

  Ben sedat 1978 doğumluyum küçükken bronşit zaturiye hastalığı geçirmişim ve kendimi bildim bileli hep öksürüyorum doktora gittiğimde bana astımsın dediler ve astım ilaçları verdiler ben onları kullanmadım. çünkü yorulmuyordum sadece öksürük benim ferimi alıyor halsizleşiyordum bundan dört sene önce erzurum atatürk üniversitesine araştırma hastanesine gittim çok öksürüyordum poliklinikteki doktor bana sende benim gibi astım hastasısın diyip ilaç yazıp gönderiyordu.benim eve gidecek halim yokdu yukarı kliniğe çıktım belki ordaki hocalara gözükürüm dedim orda bir hoca bana baktı senin sol akciğerin altarafı büzüşmüş yada gelişmemiş sol alt lobunu almamız gerek dedi ve ameliyatla aldılar ameliyat sorunsuz geçti birsüre sonra taburcu oldum öksürüğümde ciddi oranda azlma oldu ama yine azda olsa devam ediyor öksürük şimdilerde biraz daha öksürüğüm sıklaştı hasteneye gittiğimde bana tomografi röntgen ve bronoskospi yaptılar beni ameliyat eden doktora yolladılar belki ameliyat yerinde sorun vardır dediler bende gitim ameliyat olduğum doktora burunos kopiye ve tomografiye baktı ameliyatımda hiç bir sıkıntımın olmadığını söyledi göğüs hastalıkları doktoruda bronos koskopiye bakıp hiç bir şemin olmadığını söylü yorlar ve doktorlar bana astım ilacı yazıyorlar ben yıllardır öksürüyordum ama hiç kriz tutmuyordu.astım ilaçlarını içtiğimde bir senedir bu kriz bir kaçkez tutmaya başladı halen öksürüyorum durmadan tükükürüyorm oksürdümde bu yıllardır devam ediyor göğüs hastalıkları doktoru sana bu astım tanısını kim koydu dedi sizden ricam ben yirmi yıldan fazla bu öksürükle yaşıyorum öksürdüğüm zaman tükürüyorum ve halsizleşi yorum dişarda bunları yaşıyorum hep tükür düğüm içinde utanıyorum benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor ben anlamadım yirmi senedir hep hastane ye gidiyorum ama hiç geçmiyor oöksürüğüm bu arada piskriyatiye ve gastırolojiyede yolladılar mide falan baktılar onlada bir sorun görmediler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:37 de 11 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sedat Bey, öksürüğün kaynağını bulmak için yapılacak ilave testler var. Bunun için mutlaka tecrübeli bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurman gerekir. Geçmiş olsun.

 46. Mehtap 03:01 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam bende 1 senedir akciyer embolisi var 9 ay 120mg iğne kullandım son üç aydır kan sulandırıcı hap kullanıyorum pulmoner alter çapı 31mm ölçülmüş olup dilatedir pulmoner arter segmenter/ subsegmenter dallarda sol alt lober dallarında dolum defekti izlenmiştir eko sonucuda hafif trikuspit yetersizliği hafif mitral yetersizliği normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu yazıyı çoktur un ameliyat dedi bn olmak istemiyorum ne yapmalıyım ameliyat olsam sonuç ne olur lütfen cvp verin ne yapacagimi bilmiyorum çok korkuyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:04 de 9 Şubat 2017 - Yanıtla

   Mehtap Hanım, akut pulmoner emboli için ameliyat tedavisi yoktur, ilaçlarla tedavi edilir. Kronik embolide ise pulmoner endarterektomi ameliyatı fayda sağlar. Bu ameliyat ülkemizde sadece belirli merkezlerde yapılır. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi;nde Prof. Bedrettin Yıldızeli ile görüşün. Geçmiş olsun.

 47. Seyfo 20:18 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merabalar size bu sorum olacak 1.12.2016 bt sonucu inceleme alanına giren troid loblari alt kesimleri normal büyüklükte yogunluklari homejendir.treka ana branşlar açıktır.sol akciger alt liv laterobazal segmentte 2.5×2mm boyutunda subplevral sağ akciger üst liv posterior segmentte 3×2 mm boyutun paranormal nodül izlenmektedir.takibi önerilir.her iki akciger interlobuer seralarda kalinlaşma ve sag akciger üst lobda santral kesimde sınırları genişlemiş branşlar mevcuttur.mediastende patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıstir.yasim 35 16 yıl günde 1paket sigara içtim.17 ay önce bıraktım.tozlu ortamda çalışıyorum.genelde yaz aylarında.cevap verirseniz sevinirim.basarilarinizin devamını dilerimsaygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:10 de 5 Şubat 2017 - Yanıtla

   Akciğerde 5mm’den daha küçük subplevral nodüllerin hiç bir özelliği yoktur ve takipleri gerekmez. Filminizde endişe edilecek hiç bir şey yok.

 48. ali rıza arslan 16:16 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

  iyi günler hocam kayın babam akciğer kanseri ameliyatı oldu sağ akciğeri tamamen alındı 1 hafta sonra taburcu oldu 2.haftada kontrole gitti her şey yolunda gidiyordu 3.haftada göğsünde çok ağrı olduğu ve nefes alamadığından doktoruna gitti geri hastaneye yatırdılar bu kadar ağrının olması solunum sıkıntısının olması normal mı

 49. Bektas guven 19:53 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

  Ben ablam 50 yasinda 17 sene once meme kanseri oldu ve Sol memesi alindi.suan akciger kanseri cigerinde lezyon saptandi shan cigerine yayilmis.Antalya.DA bit doktoru aramislar lezyonlari dondurmak icin olmaz Demi’s .hocam sizden bilgi almak istiyorum.Ablama akciger ameliyati our acaba saygilarimla sizden acele Haber bekliyorum tel 0538 ….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:14 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

   Sayın Güven, burada vermiş olduğunuz bilgiler size bir yorum yapabilmem için yetersiz. Telefon numaranızı vermiş ve acil haber beklediğinizi belirtmişsiniz. Sizi telefonla arayarak hastanız hakkında değerlendirme yapmak ücretli bir hizmettir. Bilgi almak için mesai saatleri içinde bölüm asistanımızı 02123043940 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 50. Hacı mehmet tat 12:21 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam 3 gun once akcigerden ameliyat oldum yaklasik 6 cm lik sinir kilifi tumoru cikartildi. Acik ameliyat oldum kaburgamda yaklasik 15-20 cm bir kesikten alindi. Dren 2 gun kaldi. Toplamdada hastanede 2 gece yattim. Cok fazla agrim var geceleri yatamiyorum. Midem bazen sisiyor ve baski yapiyor. Yurumek iyimidir. Yatarken nasil yatmaliyim. Sag ust lobta kesikre koltuk altinda 10 cmlik asagida arkaya dogru acik drende 10 cm daha asagidaydi. Cok fazla sanci yapiyor. Agrilar icin hap yetmiyor yapmam gerekenler neler ne yaparsam ne kadar cabuk agrilarim gider ne zaman tam iyilesme olur.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:15 de 4 Şubat 2017 - Yanıtla

   İşte bu nedenle buradaki yorumlarımda açık ameliyat yerine kapalı ameliyat uygulanmasını sık sık önermekteyim. Bu ağrılarınız için doktorunuz ağrı kesici vermiştir. Kendisiyle görüşmeli ve ağrı kesicilerin yetmediğini belirtmelisiniz. Size daha kuvvetli ilaçlar önerecektir.

 51. PINAR 18:01 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey,

  Ben Pınar Balcılar
  İnternet sitesinde sorulara cevap vermenize istinaden mail atıyorum.
  Yanıtlarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler

  Babam 1952 doğumlu. 2013 Ağustos ayında Göğüs ağrısı ile hastaneye gittiğimiz de
  bizi Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde sevk ettiler. Tabi orada bir sürü tahlillerden sonra
  Akciğer Kanseri ve 4. evre olduğu söylendi. Ayrıca ameliyata uygun görülmedi..Okmeydanı SGK’da
  İlk işlem 30 iş günü boyunca Radyoterapi ve ardından 3 kur Kemoterapi aldı. En son 2014 Mart yada Nisan gibi
  Kemoterapi alındı. Ve doktorumuz kendisine dikkat etmesi ve herhangi bir ağrı yada şikayet te gelinmesi gerektiğini söyledi.
  O günden bugüne kadar da sadece 1 ay önce Enfeksiyon kaptığından dolayı hastaneye gittik.. Rutin kontrol için hastaneye
  gitmeye ikna edemiyoruz. Enfeksiyonu atlattık fakat nefes darlığı söz konusu. Enfeksiyon kaptığında nefes alması çok kötüydü.
  İğneler den sonra biraz daha iyi ama uyurken çok fazla hırıltısı var..Ayrıca çok ama çok fazla sinirli kesinlikle birşey konuşamıyoruz.
  Biraz rahatlatıcı olarak ne tavsiye edersiniz. Ve şu anda dışarıdan baktığınızda sağlıklı iştahı da yerinde fakat hastalığımız ne
  aşamada bilemiyoruz. Yaklaşık çok şükür 3,5 yıldır yaşam süremiz mevcut..Bu lanet hastalığı atlatmış olabilir miyiz?
  Sizin bu gibi durumlarda söyleyeceğiniz birşey yada tavsiyeniz nedir.??
  Doktora gitmemiz gerekiyor mu?

  Şimdiden Teşekkürler
  Size de Allah kolaylık versin.
  Pınar Balcılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:41 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

   Akciğer kanseri gibi zor bir hastalık için kemoterapi ve radyoterapi uygulanmış. Hasta için bu durumlar kolay değildir. Kendisini uygun bir dille ikna ederek mutlaka kontrole götürün tahlilleri yapılıp filmleri çekilsin. Yapılacak bir şey varsa erkenden tespit edilip müdahale edilmesi gerekebilir. 4. evre bir akciğer kanserinde 3,5 yıldır sorunsuz seyretmek nadir görülen şanslı bir durumdur. Bozulmasına izin vermeyin.

 52. İlkay 11:31 de 2 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam Merhaba, iki kemoterapi gördüm.Dün aldığım pet sonuçlarına göre Baş ve boyun bölgesinde lenf nodu saptanmamıştır.Sağ akciğer üst lob anteriorda izlenmiş olan kitlenin boyut ve aktivitesi azalmıştır.Transvers aksta 1,3 çapta(SUVmax:5,1), önceki tetkikte 2,2 cm (SUVmax:22,8)
  Mediastinal ve sağ hiler lenf nodlarının boyut ve metabolik aktivitesi belirgin azalmıştır.Prekarinal 1,5×09 cm (SUVmax:4,8),önceki tetkikte3,2 cm (SUVmax:21,8). sağ hiler (SUVmax:3,3), önceki tetkikte(SUVmax:13,2)
  Sol akciğer apikoposteriorda subpiavral milimetrik fuziform nodüler dansiteler izlenmiştir.önceki tetkikte de mevcuttur.stabildir, sekel değişikliklerle uyumlu olduğu düşünülmüştür.Plevral sıve ve kalınlaşma izlenmemiştir.
  Midede lezyon izlenmemiştir.Her iki overde kist izlenmiştir.Karaciğerde lezyon izlenmemiştir.Kast ve iskelet sistemi normal sınırlardadır.
  Hocam tedavim 1,5 ay önce başladı.Bu süreçte radyoterapi uygulanması gerekir mi?Sadece kemoterapi ile tedavi sürdürülebilir mi?Saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:35 de 3 Şubat 2017 - Yanıtla

   Bu evredeki akciğer kanserinde kemoterapiye ilave olarak verilen radyoterapinin gösterilmiş bir faydası yoktur. Geçmiş olsun.

 53. Derya 19:15 de 31 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba akciğer kanserinden ameliyat olan biri pekmez yiyebilir mi faydasını görür mü?

 54. Sevda Yılmaz 12:13 de 31 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam hastam 40 yaşında 8-10 yıldır aylık 2-3 paket sigara içiyor. Kendisi parkinson tremor hastası parkinson hastalığı genetik. Babaannesinin akciger hastalığı olarak verem geçirmiş. Hasta son 1-1.5 yıldır her ay bir kere hastalanip doktora gittiğinde farajit teşhisiyle her ay 10 antibiyotik igne kullanıyordu ve göğüs hastaliklari uzmanina gittiğinde solunum testinin bozuk olduğu akciger filminde sag alt lobda bronkvasküler golgelenmede artiş saptandığını söylediler ve bunun üzerine toraks BT istendi. Toraks in sonucunda teknik 5mm kalinliginda transvers kesitler alınmıştır. Bulgular kalp kontur ,büyüklüğü normaldir. Mediastinal anavasküler yapilarin caplari normaldir. Plevral perikardiyal sıvı yoktur. Tetkik kontrastsiz elde olundugundan mediastende hiler lojlarin degerlendirilmesi suboptimaldir. Bununla birlikte bu alanlarda belirgin kitle lenfadenopati saptanmıştır. Sol akciger sol lobda ve ligulada daha az olmak üzere bronşiektazi izlenmistir. Sağ akciger altblob bazalde plevraya yapışık üçgen şekilde 5mm çapında nodül izlenmistir.(seri 5,imaj 107) benzer karakterde nodüllerde sol akciğer bazalde de vardır (seri 5,imaj 132 ve 125).
  Sonuç: Bronşiektazi ve subplevral nodüller.
  Hocam şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:24 de 1 Şubat 2017 - Yanıtla

   Bu tamamen bir enfeksiyona bağlı akciğer değişikliklerinin olduğu bir tomografi raporu. Sigarayı hiç içmesin, sabahları öksürerek tüm balgamını çıkarsın, direncini yüksek tutsun ve bronşektazinin yapacağı etkiden böylece korunsun. Ateşleri 38 üzerinde olunca balgam kültürüne uygun şekilde antibiyotik kullansın. Bronşektazi yakınlarındaki subplevral nodüllerin hiç bir özelliği yok. Geçmiş olsun.

 55. Canan 15:11 de 28 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhabalar babamın sağ akciger inde 4cm sol akciger inde 2 cm kitle bulundu ana damara yapışık dediler ama ameliyat olabilir dediler. Kitlelerin ne böbrek bezine nede lenf bezlerini sıçramamisı olduğunu söylediler sizce ameliyat olduğu zaman bu hastalıktan kurtulma şansı nedir bide ameliyatını kapalı acımı yapicaklar sonrasında kemoterapi alması gerekicekmidir ameliyati ne derece riskli hocam nolur yardımcı olun şimdiden çok tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:52 de 29 Ocak 2017 - Yanıtla

   Ameliyatın nasıl yapılacağı ameliyatı yapacak cerrahların kapalı operasyon konusunda tecrübesi olup olmadığına bağlıdır. Biz kapalı operasyon uyguluyoruz ancak sizin hastanıza hangi yöntemi uygulayacaklarını benim bilebilmem mümkün değil. Ameliyatın riskleri konusunda cevepları soru sorduğunuz bu sayfadan okuyabilirsiniz. Riskler hastanın genel durumu, hastanenin donanım şartları ve cerrahların bu ameliyat konusundaki tecrübeleri ile ilgili bir durumdur. İlave kemoterapi alıp almayacağı çıkacak patoloji sonuçlarına göre hastanenin tümör kurulunda değerlendirilerek belirlenecektir. Lütfen doktorlarınızla ayrıntılı olarak konuşunuz. Acil şifalar.

 56. mert 16:18 de 26 Ocak 2017 - Yanıtla

  merhaba hocamm

 57. Ayse Inan 07:13 de 25 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhabalar sağ alt lob da tipik karsinoid tespit edildi bu lobektomi ameliyatinin kapalı yöntemlerle yapılması mümkünmüdur ameliyat kararım için sizden haber bekliyorum

 58. mehmet 13:16 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba.yaşım 29. toplamda 4 sene, günde 5 veya 6 adet sigara içip ve 3 sene önce sigarayı bıraktım. ailemde herhangi bir akciğer kanseri ve kanser geçmişi yok. herhangi bir sağlık problemim de yok. 2014 yılı şubat ayında sırt ağrısı nedenıyle doktora başvurdum ve akciğer tomografisi çekildi. tomografide herhangi bir olumsuzluk çıkmadı. sırt ağrılarım geçmeyince 9 ay sonra aralık 2014 te tekrar doktora gittim. bu sefer ilaçlı tomografi çekildi ve sağ akciğer alt lop media bazalde subplevral nonspesifik 3,3 mm nodül görüldü yazıyordu. Doktorum 2 yıl takip edilmesi gerektiğini söyledi. ilk tomografi 3 ay sonra mart 2015 te karşılaştırmalı olarak çekildi. bahsi geçen nödülde herhangi bir boyut ve konfigurasyon değişmeden sebat etmektedir yazıyordu. 6 ay sonra tekrar tomogrofi çekindim ekim 2015 te. sonuc kısmında bahsi geçen nodül herhangi bir değişiklik göstermeden sebat etmektedir yazıyordu. doktorum kontrol süresini 1 yıl a çıkardı. Son olarak ekim 2016 tomografi çekindim. bu sefer görüntüyü okuyan başka bir radyoloji doktoru sağ akciğer pasterobazal segmentte 3,5 mm buzlu cam nodülü yazmış. doktorum önemli birşey olmadığını nodül dedi, ancak benim kafam karıstı. ne yapmalıyım hocam yardımcı olur musunuz ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:32 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

   Akciğerdeki nodüller 5mm’den daha büyük olduklarında tomografi ile takip edilirler. Sizin nodülünüz 3,3mm. Takip gerekmez.

 59. Büşra 21:00 de 23 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba hocam babama 2 ay oldu akciğer kanseri teşhisi konuldu kanser beyinde 2 tane metastaz oluşturmuş başarılı bir beyin ameliyatı geçirdi ve iki metastaz da temizlendi vücudun başka bir yerinde sıçrama Yok şuan sadece akciğer de mevcut pet raporu temiz .3 haftadır beyin servisinde tedavi görüyor ancak doktorlar akciğer içinde ameliyat kararı aldılar yorum yaparmısınız?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:48 de 27 Ocak 2017 - Yanıtla

   Beyindeki metastaz tam olarak tedavi edilmişse akciğerdeki tümörün ameliyatla çıkartılması hasta için en uygun tedavi yöntemidir. Geçmiş olsun.

 60. CAN CENGİZ 02:56 de 23 Ocak 2017 - Yanıtla

  İyi gunler hocam. Benim babam 51 yasinda 30 senedir sigara kullaniyor. En son yaptirdigi pet cekiminde akcigerinde 9 mm capinda 2 adet metastaz denilen nodulden bulundu. İncelemede bobrek ustu bezinede sicrama olabilme ihtimali vardir. Denildi biyolsi yaptirdigimiz taktirde bu nodulun daha hizli uremesi ihtimaline karsi biyopsi ile mudahale arasi zamanin kisa olmasini istiyoruz . Ne gibi bir yol izlememizi onerirsiniz. Simdiden cevabiniz.icin cok tesekkur ederim .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:34 de 23 Ocak 2017 - Yanıtla

   Vermiş olduğunuz bilgiler eksik ve hatalıdır. (Akciğerdeki nodüller hangi kanserin metastazı? Daha önce kanser mi geçirdi? Böbrek üstünde de metastaz varsa hangi branş uzmanı ameliyattan söz etti?) Yorum yapılamaz. Doktorunuza başvurunuz.

 61. Neşe 05:39 de 19 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba, babama yaklaşık 3 hafta önce skuamöz hürecreli karsinom akciğer kanseri teşhisi konuldu. Beyinde sıçrama olmadığı belirtildi emar sonucuna göre. Sonrasında PET çekildi. Pet sonucumuz şu şekilde:
  Sağ vokal kordda simetriğine oranla artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmiştir. (sol vokal kord paralizisi)
  Sol hilustan aortikopulmoner pencereye uzanan ve sol pulmoner arterden sınırları ayırt edilemeyen yaklaşık
  4.5×5.0 cm boyutlu kitlede artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmaxı 17-23) mevcuttur.
  Sol akciğer üst lobda kitle perifennde kollaps/konsolidasyonlar ve infiltratif dansiteler lzlenmlş olup tanımlanan alanlarda artmış metabolik aktıvıte tutulumları (SUN/max 9 71) gözlenmıştır
  Sağ akciğerde orta lob lateral segmentte izlenen infiltratif dansitelere belirgin artmış metabolik aktivite tutulumu saptanmamıştır. Sol ventrikül apeksınde aktıvıte tutulumunun azalmış olduğu dikkatı çekmiştir (Ml’ya sekonder?)
  Mediastinal yağ planları heterojen görünümdedır.
  Sol hemitoraksta mediastinal plevral yüzeylerde operasyonel metalik dansiteler ve eslık eden plevral kalınlaşmalar ızlenmış olup tanımlanan alanlarda mınımal metabolik aktıvıte tutulumu (SUVmax 1:64) mevcuttur.
  Solda prevasküler mesafede ve subkarınal alanda izlenen lenf nodlarında çevre zemin aktıvıtesınden güçlükle ayırt edilebilen minimal metabolik aktivite tutulumu (SUVmaxı 1.52) gozlenmıştir.
  Midede artmış metabolik aktivite tutulumu (SUVmax; 5.73l mevcuttur (gastrit?) Endoskopik bulgular ıle değerlendirilmesi önerilir.
  Her iki sürrenal gland kabalaşmış görünümde olup bu alanlarda belirgin artmış metabolik aktıvıte tutulumu saptanmamıştır.
  Sternumda operasyonel metalik dansiteler mevcuttur.

  Görüntülenen diğer vücut dokularında FDG’nin biyodağılımı normal fizyolojik sınırlar içerisinde değerlendirilmiştir.

  Bu sonuca göre ameliyat olma durumu var mıdır? Ve kaçıncı evrededir? Ameliyat durumu söz konusu ise sizinle iletişime geçmek istiyoruz hocam.
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:47 de 19 Ocak 2017 - Yanıtla

   Filmleriniz görmeden sadece bu rapor ile bu tümörün ameliyatla çıkartılabilir olup olmadığına veya evresine karar vermeye olanak bulunmuyor. Hastanızın ses kısıklığı kansere bağlı olarak ortaya çıkmış ise (PET bulgularında sol ses telinin felç olduğu belirtilmiş) bu durumda ameliyat olasılığı düşer. Doğru olan önce filmlerinizi ve hastayı görerek karar vermektir. Geçmiş olsun.

  • Zeki 22:54 de 23 Ocak 2017 - Yanıtla

   Merhaba Hocam. Ben Zeki. 29 yaşında kistik Bronşektazi hastasıyım. 16 saat oksijen kullanıyorum. 3 yıldır kullanmaktayım. hocam çekilen Toraks HRCT İncelemesi raporunda yazılanları size yazıyorum. lütfen yol gösterin.

   Trakea ve anabronşlar normal açıklıktadır.

   Sağ akciğerde inferior lingulave alt lob bazal segmenlerinde daha belirgin tüm sahalarda yaygın olarak kalın duvarlı tubüler formda bronşektaziler izlenmektedir. üst lob peribronşial akciğer parankimal izlerde azalma yaygın amfizematöz strüktüel değişiklikler mevcuttur. orta lob medial segment ve alt lob bazal segment sahalarında bronş duvarlarında diffüz kalınlaşma, yer yer sakküler formda dilatasyonlar ve mukus impaksiyonu ile uyumlu bronş lümenlerinde dansite artımları izlenmektedir.

   sol akciğer üst lob apikal anterobazal segment parankiminde diffüz olarak kümeleşme gösteren düşük yoğunlukta milier paternde diffüz infiltratif değişiklikler izlenmektedir. (Respiratör Bronşiolit ? ) İnfiltrasyon bölgeleri arasında normal aereye parankimal bölgeler izlenmektedir. üst lob lingular segmentler ile alt lob tamamında yaygın tubüler ağırlıklı ve yer yer sakküler formda kalın duvarlı bronşektaziler bulunmaktadır. Bronşektaziler içerisinde yer yer mukus-sekresyon ile uyumlu lümen içinde dansite artımı izlenmektedir. Alt lob bazal segment peribronşial alanda heterojen düzensiz nodüler sentrilobüler paternde pnömonik enfiltrasyon alanları vardır. sol alt lob mediobazal segment paravertebral bölgede 24*13 mm çapında solid enfiltrasyon alanı bulunmaktadır.

   Akciğerlerde plevral efüzyon saptanmadı.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:06 de 24 Ocak 2017 - Yanıtla

    Zeki Bey geçmiş olsun. Sizlere hastalıklarınız konusunda yol göstermeye gayret ediyorum. Filmleri görmeden sadece tomografi raporlarınızı yeniden yorumlamak bizim mesleğimizin ilgi alanı içinde değil. Bu yorumlamayı filminizi çektiren ve gören meslektaşımızdan talep etmeniz çok daha isabetli olur. Acil şifalar diliyorum.

 62. fatih sofu 12:26 de 15 Ocak 2017 - Yanıtla

  hocam iyi günler babam akciğer hastası.sürekli enfeksiyon kapıyor. bazı doktorlar amfizem bazıları bronşektazi bazıları koah diyorlar.hocam yazılarınızda iki akciğerde olursa ameliyat olmaz sonucuna vardım.galiba bizim durumumuz bu şekilde.ne yhapmamızı önerirsiniz. enson toraks bt incelemesini aynen size yazıyorum. şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  Tetkik: inceleme post kontrast aksial planda 5 mm kesit kalınlığında elde edilmiştir.
  klinik bilgi:bronşektazi
  traken orta hatta ve normal genişliktedir. özofagus normaldir. her iki ana bronş ağzı ve dalları açıktır. üst mediasten vasküler yapıları ana pulmoner arter ve dalları normaldir. mediastinal paratrakeal karinal ve hiler bölgelerde patolojik boyutlarda lenf modu ve mass lezyon saptanmamıştır. torakal aortta kalsifikmural plaklar izlendi.
  plevral effüzyon izlenmemiştir.
  akciğerparankim alanlarının değerlendirilmesinde her iki akciğerde yaygın sentriasiner ve paraseptal amfizem izlendi. sağ akciğer orta lob ve sol akciğer linguler segmentte parakardinal yerleşimli fibroatelektatik değişiklikler izlendi.sağ akciğer alt lob posterobazal ve laterobazal segmentlerde peribronşial yamasal tarzda infiltrasyon alanları izlenmiştir.
  üst batından geçen kesitlerde karaciğer ve dalak normal görünümündedir. torakal vertebra korpus köşelerinde osteofitik sivrileşme izlenmiştir.
  sonuç:atelektazi spondilozis pullmoner nodül infiltrasyon amfizem ateroskleroz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:20 de 16 Ocak 2017 - Yanıtla

   Burada bronşektazi değil amfizem söz konusu. Ameliyat gerekmez. Göğüs hastalıkları doktoru tarafından ilaç tedavisi planlaması gerekir. Geçmiş olsun.

 63. orçun 23:34 de 14 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam hastamızın patoloji sonucu: “Nöroendokrin diferansiosyon gösteren az diferansiye özellikte küçük hücreli dışı karsinom”
  Pet sonucu da
  “-Sağ hiler bölge anterior kesime oturan yaklaşık olarak 57×46 mm boyutlarında santrali nekroze hipermetabolik kitle lezyonu izlenmiştir.
  -Sol üst alt paratrakeal(2R 4R) subkarinal(7),paraözefageal(8) ve sağ hiler(10R) alanda konglomere kitle görünüme ulaşan hipermetabolik lenf nodları izlenmiştir.
  -Torakal 2. vertebra sağ transvers procesinde ve manibrum sterni sağ lateralinde artmış aktiite tutlumları izlenmiştir.
  -Sağ servikal 2.bölgede 15mm boyutunda hipermetabolik lenf nodu izlenmiştir.
  -Bunun dışında f-18 FDG’nin tümvücutta bio dağılımı beklenen düzeyde olup metabolik aktif odak düşündürecek bulgu saptanmamıştır.”
  Buna göre hastalığın evresi ve tedavi sürecinin nasıl olması gerektiği hakkında düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Özellikle ameliyat şansımızın olup olmadığını merak ediyoruz.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 64. Mustafa Köse 12:30 de 14 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba.Yaklaşık 1 ay once babama akciğer tomografisi çekildi va sağ üst lobda lezyon görüldü.Çeşitli tahliller yapılarak PET çekildi.Son olarak bronkoskopi yapıldı ve sonuclar şöyle: MAKROSKOPI 1:Lavaj:Yaklaşık 10cc kirli beyaz renkte sıvı materyal sıvı bazlı sitoloji tekniği kullanılarak 1 lama yayıldı. 2:Fırça:Yaklaşık3 cc berrak renkte sıvı materyal sıvı bazlı sitoloji tekniği kullanılarak 1 lama yayıldı. PATOLOJIK TANISI. 1:BRONŞ LAVAJI,YAYMA: YOĞUN INFLAMATUAR HÜCRELER. 2:FIRÇALAMA,YAYMA: RESPIRATUAR EPITEL HUCRELERI,INFLAMATUAR HÜCRELER. ICD-O 0000/0 MIKROBIYOLOJI. Bronş Lavaş kültürü. Materyal. :Bronş Lavaj. Direk mikroskopi:Lokosit bakteri görülmedi. Boyama. : Sonuç:Üreme olmadı. ARB(Bronş). Negatif

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:20 de 14 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bu bronkoskopi raporunda herhangi bir sonuç yok. Ancak, bu hastada bir akciğer kanseri olmadığı anlamına gelmez. Bronkoskopi ile bronş içerisinde kanser görülmediği anlamına gelir. PET sonuçlarınıza göre doktorunuzla görüşünüz. Gerekli ise (eğer PET-BT’de akciğerde kanser şüpheli kitle varsa) iğne biyopsisi yapılabilir.

 65. Mehmet 16:09 de 12 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam ilginiz icin tesekurler hocam babamin son pet testinin yorumlarsaniz sevinirim 25.3.2016 pet görüntüleri ile karşılaştırıldığında. Önceki çalismada akciger de üst lob anterior segmente izlenen kitlenin boyutu ve metebolizmasi belirgin azalmistir güncel. Çalismada bu alanda tanımlanan hafif artmıştır ffdg tutulumunun rt ye sekonder bir bulgu olabileceği de dusunulmekle birlikte rezidü tm ayrimi net ilarak yapilamaz. Önceku calismada mediastende sag alt paratrakeal alanda izlenen artmis ffdg tutulumu gosteren lenf nodunun boyutu belirgin azalmis metobolizmasi kaybolmuştur. Ayrica hocam önceki suvmax:16.5 önceki boyut 36x36mm son. pette ise suvmax:3.4 boyut 22×14 mm dir yorumlarsaniz sevinirim hocam allaha emanet olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:37 de 12 Ocak 2017 - Yanıtla

   Mehmet burada “tedaviye kısmi yanıt” dediğimiz durum söz konusu. Şu anda lenf bezleri de dahil olarak metastazlar tedavi ile kaybolduğu için ameliyatla tümörlü akciğer lobunun kapalı bir operasyonla çıkartılması tedavinin başarısını artıracaktır. Acil şifalar dilerim.

   • Mehmet 23:50 de 6 Mart 2017 - Yanıtla

    Hocam babam ameliyata yanasmiyor her 6 ayda bir pet testi yaptirmamiz gerekiri. 3 ayda bir kontrole goturuyorum suan icin herhangi bir olumsuzluk gözükmüyor cevaplarsaniz sevinirim

 66. Semra 17:20 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam babama akciğer kanseri teşhisi konuldu ve hastalığın kaçıncı evresi olduğunu elimdeki raporlarda anlayamadım raporda şöyle yazıyor (AKCİĞER ca (ICD -10 KODUC34)  EVRESİ) sağ akcigerde  orta ve alt lob bronşlarını tıkayan santral yerleşimli hipermetabolik  (SUV Max 12.1) lezyon izlenmektedir. Sağ akciğer üst lobda lenfanjitik yayılım düşündüren hipermetabolik (suv Max 5.4) artış alanları izlenmektedir konsolide görünümdeki sağ akciğer alt lob alanları ile sağ plevral alanlar malingnite derecesinde hipermetaboliktir (SUV Max 6.2)  sol akciger parankiminde hipermetabolik lezyon izlenmemiştir sağ alt paratrakeal yerleşimli ılımlı hipermetabolik iki adet lenf nodunda lezyon izlenmektedir boyunda vokal kordlar seviyesinde sağ troid kartilajıda deskrükte eden malignite derecesinde hipermetabolik (SUV Max 8.5)  Büyük kitle mevcuttur anal kanal sol kesiminde cilde açıldığı izlenimi veren ılımlı hipermetabolik ( SUV Max 3.7) muhtemelen fistül ile uyumlu görünüm izlenmektedir hocam ped sonucunda yazanlar bunlar bunları bana degerlendirirseniz çok memnun olurum ayrıca babamda zihin karışıklığı oluyor 3 4 gündür ishal başladı ve idrarından kan geliyor saygılarımla

 67. Derya 02:09 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam akçiger kanserinden ameliyat oldu 6 ay őnce hic bir sorunumuz olmadı ama yılbaşı gecesi aniden rahatsızlandı evde dűştű kaldı ve altına kacırdı hastaneye kaldirdık ordada tekerlekli sandalyenin űstűnde başımdan kaynar sular dőkůlűyor diyerek vűcűt tamamen bir birine girdi 30 saniye kadar kendine gelemedi bu sorun neden olur hocam saygılar

 68. Mustafa turan 19:50 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

  LİNİK BULGULARI
  5512S16 ile beraber.
  Sağ üst lobda tümöral infiltrasyon ve pnömoni için takipli.
  Sağ üst lob girişinden ve içinden biyopsi ve lavaj alındı.
  Akciğer Ca?
  MAKROSKOPİK BULGULAR:
  Sağ üst lob girişi kodlu materyal: 0,2×0,2×0,2 cm boyutlarında kirli sarı renkte 3 parça biyopsi materyalidir.
  Materyalin tamamı 3 parça 1 numaralı kasette takibe alınmıştır.
  Sağ üst lob içi kodlu materyal: Büyüğü 0,2×0,2×0,2 cm, küçüğü 0,1×0,1×0,1 cm boyutlarından oluşan kirli sarı renkte 4 parça biyopsi materyalidir.
  Materyalin tamamı 4 parça 2 numaralı kasette takibe alınmıştır.
  MİKROSKOPİK BULGULAR:
  Sol üst lob girişi ve sağ üst lob içi kodlu materyallerden hazırlanan kesitlerin incelenmesinde yüzeyde bazı alanlarda dökülmüş, bazı alanlarda tek sıralı görünümde
  psödostratifiye silyalı epitel altındaki bazal membranda kalınlaşma, seromüköz bezler ve düz kas içeren gevşek bağ doku içinde adalar tarzı gelişim gösteren malign
  tümöral proliferasyon izlenmiştir. Tümör hücreleri geniş eozinofilik sitoplazmalı, hiperkromatik nükleuslu pleomorfik hücrelerdir. İmmünhistokimyasal olarak tümör
  hücreleri p40, ERCC-1, EGFR pozitif, TTF-1 negatiftir. D-PAS özel boyası ile müsinöz materyal birikimi izlenmemiştir.
  TANI:
  SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM,sağ akciğer üst lob girişi ve sağ akciğer üst lob içi kodlu materyal

  Hocam sonuc bu sekilde.Dusuncelerinizi ogrenme imkanimiz varmi.simdiden tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:36 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

   Mustafa Bey, sağ akciğerin üst lobunda kanser teşhis edilmiş. PET-BT (ve gerekirse beyin MR) bulgularına bakılarak kanserin evresi belirlenecek. Hastanın kalp ve akciğer fonksiyonlarına bakılarak ameliyat, kemoterapi, radyoterapi seçeneklerinden uygun olan planlanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 69. Berna Önalır 01:02 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey , öncelikle size sorulara dönüş yaptığınız için teşekkür etmek isterim… Annem 20 gün önce Vats yöntemi ile akciğer zarı biyopsisi oldu , neyseki sonuç iyi çıktı . Fakat içtiği ağrı kesicilere rağmen ağrısı azalmamaktadır . Özellikle biraz ayakta kalsın ağrının çoğaldığını , karnında batma hissi , güneş yanığı gibi batmalar olduğunu belirtiyor ,ateşi yok ; Ağrı kesici pek işe yaramadı ; sinir ucu tedavisinde kullanılan ilaç içiyor ( 3 gündür )şuan yine iyi gelmedi ; enfeksiyon vb bir durum olabilir mi ? Ne yapmamız gerekiyor ? Yardımcı olabilir misiniz ? Çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:48 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

   Berna Hanım, VATS sonrası ağrı çok sık görülen bir durum değildir. Enfeksiyona bağlı olduğunu düşünmüyorum. Enfeksiyon durumunda hastanızda yüksek ateş durumu da olmalıdır. Ağrı konusunda size en iyi yardımcı olabilecek bölüm büyük merkezlerde bulunan ağrı poliklinikleridir. Uygunsanız randevu alarak hastanemizin ağrı polikliniğine, değilseniz yakınınızda bulunan bir hastaneye başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 70. Özge Avcı 00:35 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

  Hocam merhabalar, babamın yaklaşık 3 ay önce çekilen akciğer filminde sol akciğerde bir lekeye rastlandı ve bronkoskopide alınan parçanın sonucunda akciğer kanseri teşhisi kondu ve babam aynı zamanda 15 yıldır koah hastası.İki farklı hekime gittik ilk hocamız bize ameliyat olması gerektiğini fakat ameliyatın çok riskli olduğunu babamın masada kalabileceğini söyledi.İkinci doktorumuz ise sft değerlerinin ameliyat için sınırda olduğunu ameliyata alabileceklerini söylediler fakat bizim gözümüz ilk doktorun anlattıklarından sonra çok korktuğu için ameliyata cesaret edemedik.Sizden isteğim bize bu konuda bir ışık tutabilir misiniz o kadar çaresiz hissediyoruz ki elimiz kolumuz bağlandı tedaviye hala başlayamadık.Sft testini isteğiniz doğrultusunda hemen gönderebilirim.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:54 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

   Sayın Avcı, kanser teşhisiniz 3 ay önce konulduğu halde herhangi bir tedaviye başlamamış olmanız son derece üzücü bir durum. Akciğer kanseri ameliyatlarında risk durumu ameliyatın açık veya kapalı olmasına, ameliyatı gerçekleştirecek ekibin bu konudaki tecrübesine ve ameliyat olduğunuz hastanenin donanım şartlarına bağlıdır. Bir cerrah “riskli” derken bu meslektaşımız kendi şartları içinde bu yorumu yapr. Diğeri “ameliyat olabilir” derken yine kendi tecrübesi ve bulunduğu hastanenin şartlarına güvenerek bunu söyler. Bizim gerçekleştirdiğimiz ameliyatların çok büyük kısmı yurt içi ve yurt dışındaki bir çok merkezde “yapılamaz veya yüksek riskli” olarak değerlendirilmiş hastalardan oluşmaktadır. Tecrübe, güçlü ekip ve yüksek donanımlı hastanelerde akciğer kanseri ameliyatlarının riski yüksek olmaz. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen http://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-ameliyati-hasta-sorularu-ve-yanitlari/ sayfamızı okuyunuz.
   Raporlarınızı bize göndererek konsültasyon hizmetinden yararlanmak isterseniz randevu sayfamızdaki telefonlardan yardımcımız Ebru Hanım’ı arayarak bu hizmetimiz hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar dilerim.

   • Özge Avcı 22:57 de 19 Ocak 2017 - Yanıtla

    Babamın ameliyatını 1 hafta önce gerçekleştirdik kapalı ameliyat şeklinde yapıldı ve sol akciğerin yarısının alındığı ve kitlenin tamamen akciğerden temizlendiği söylendi fakat son üç gündür babamın yüzü boynu ve sol kolu şişmeye başladı ve bu şişlik o kadar arttı ki gözleri tamamen kapandı yüzü çok anormal derecede şişti doktorlarımız bu durumun normal olduğunu söylediler akciğerinde kaçak var geçecek dediler fakat şişlik başladığından beri aşırı nefes darlığı çekiyor oksijen takılı olmadan ayağa bile kalkamıyor ne yapacağımızı şaşırdık hocam bu durum normal mi gerçekten ?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:46 de 22 Ocak 2017 - Yanıtla

     Bunlar ameliyat sonrası ortaya çıkan çok önemli bulgular. Hastanın tekrar hastaneye yatırılarak dren takılması gerekir. Cerrahlarınıza başvurun. Geçmiş olsun.

 71. mahmut toprakci 18:23 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

  Sayin hocam annemin akciger kanseri 1. evre oldugu tespit edildi tumor alindi 1 lop alindi. Hocam patoloji raporunda lenfleri temiz hic metasfaz yok Adana acibadem den meslektasiniz … bey kemoterapi onermiyorum 3 aylik periyodlarla takip edecegiz dedi. Universite hastahanesinde tumorun buyuklugu 5cm kemoterapi sinirlarina girdigi icin kemoterapi gormesi gerektigini soylediler. … beye guveniyoruz ama biraz kafamiz karisti lutfen yardimci olun hocam. Kucuk hucre disi akciger kanseri

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:23 de 3 Ocak 2017 - Yanıtla

   Çapı 5cm ve daha büyük olan kanserlerde ameliyat sonrası 4 kür koruyucu kemoterapi hastalarda kanserin nüks etmesini azaltır. Hastanızın genel durumu uygunsa bu tedaviyi almanız gerekir. Geçmiş olsun.

   • mahmut toprakci 20:53 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

    Hocam ozur diliyerek sorumu duzeltiyorum alinan tumorun boyutu 5mm kemoterapi sinirlarindaymis baska metazfaz ve lenflerine yayilma yok. Annem 51 yasinda ve genel saglik durumu iyi 4 kur koruyucu kemoterapinin bir zarari olur mu
    12 mart ta randevumuz var eger doktorumuz kemoterapiye ihtiyac duyursa gec kalmis olurmuyuz . İlginize cok tesekkur ederim hocam

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:39 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

     Mahmut Bey, lenf bezinden metastaz olmayan 5mm (5cm DEĞİL!) çapında bir tümörün ameliyatından sonra kemoterapi gerekmez. Tümör çapı 5cm ve daha üzeri olanlarda gerekir.

 72. Hasan 18:12 de 30 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam ;
  Babam beyninde bulunan bir tümörden dolayı ameliyat oldu ayrıca beyinde iki tane daha mercimek büyüklüğünde tümör olduğu bize söylendi ,hastanın genel durumu iştahı keyfi herseyi son derece normal Patoloji sonucu henüz çıkmadı PET sonucu aşağıdaki gibi sizce kaçıncı bu durumda kaçıncı evredeyiz beyinde metastas olduğu için 4. Evre olmasından cok korkuyorum şimdiden teşekkür ederim

  1.Baş boyun incelemesinde sol serabellar alanda kranial defekt ve geçirilmiş operasyona sekonder prankim kaybı izlenmiştir.sağ teporal ve frontal bölgede hafif artmış FDG tutulumları izlenmiştir. 2. Toraks incelemesinde sol üst hiler bölgede pulmoner kök üzerinde yaklaşık 27 mm çapında düzgün kenarlı yoğun artmış FDG tutulumu izlenmiştir. 3. Sol akciğer üst lob posterior segmentte yaklaşık 13×21 mm boyutlarında artmış FDG tutulumu gösteren parankimal lezyon izlenmiştir.ayrıca bu lezyonun anterior kesiminde yaklaşık 4 mm çapında ikinci prankimal lezyon izlenmiştir. 4. Aourtopolmoner ,prevasküler, sol prevrsküler ve sol hiller alanda yoğun artmış FDG tutulumu gösteren LAP lar izlenmiştir. 5. Karaciğer dalak miğde her iki sürrenal bezde pankreasta FDG tutulumu normal sınırlarda izlenmiştir.

 73. büşra 17:22 de 30 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba
  babam 64 yaşında ve 1 ay önce kanlı balgam şikayetiyle acile kaldırdık yapılan pet incelemesinde sağ retrotrakeal-paraözefageal alanda yaklaşık 1cm boyutlarında hafif düzeyde artmış metabolik aktivite gösteren şüpheli lenfadenopati mevcuttur subkarinal alandan sağ alt lob bronşuna uzanım gösteren yaklaşık 37*18 boyutunda hipermetabolik primer malignite uyumlu kitle izlenmiştir denmekte
  ayrıca biopside küçük hücre dışı akciğer korsinomu skuamoz hücreli korsinom ile uyumlu olarak yazmaktadır
  ameliyat ile alınma şansımız nedir lenfteki tumorun iyi huylu olma olasılığı varmıdır?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 2 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bu büyüklükteki bir lenf bezinde genellikle metastaz olmaz. Ancak bunun kesinleştirilmesi için PET çekilmesi ve burada lenf bezinde artmış aktivite görülürse EBUS veya mediastinoskopi yöntemlerinden biriyle lenf bezinden biyopsi alınması gerekir. Metastaz yoksa ameliyatla tümörün çıkartılması uygun olur.

   • Büşra 22:55 de 4 Ocak 2017 - Yanıtla

    Hocam tekrar cok tesekkurler zaman ayirip her hastayla ilgilendiginiz icin…bulundugumuz sehirdeki tip fakultesi bizi direk onkolojiye yonlendirdi fakat ozel hastane mediastinoskopi yapildiktan sonra ameliyat yapilmasinin uygun olacagini soyledi bu durumda pet raporundaki artmis aktivite illaki metastaz anlamina gelmiyor degilmi?

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:45 de 5 Ocak 2017 - Yanıtla

     Büşra Hanım internet üzerinden vermiş olduğunuz çok kısa bilgilere dayanarak sizelere yardımcı olmaya ve doğru yolu göstermeye çalışıyorum. Daha ayrıntılı bir değerlendirmeyi ancak filmlerinizi görerek yapabilmem mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 74. Elif araci 10:28 de 30 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,kayinpederim khdak skuamoz hucre.evre 4( beyin metastazi)1bucuk yildir tedavi goruyor.ilk baslarda tumor tamamen yok olmus gozuksede yeniden nüksetti.simdi son kemoterapi küründen sonra hic bir kuculme olmadgi gozlemlendi.sag ana brons nerdeyse tamamen tikali ileri derecede plevral effuzyon mevcut.kapali yontemle su bosaltimi ve tumorun bir kismini cikartma boylece hastanin yasam kalitesini arttirma yoluna gidilecek.yarin ameliyat olacak.merak ettigimiz bu tamamiyle iyilesmeyi saglar mi yoksa vaktimizi mi uzatir yalnizca?ayrica neden en basta degilde simdi caresiz kalindiginda bu ameliyat uygulandi?simdiden tesekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:55 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

   Şimdi yapılacak olan kapalı operasyon hastanın biriken suyunun boşaltılması ve tekrar etmesini önlemek içindir. Kanserin tedavisi değil. Acil şifalar dilerim.

 75. Bahri Badembağları 17:39 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

  Saygıdeğer hocam,
  Ağabeyimin sol akciğerinde üstte 20 altta 33 mm çapında iki leke tespit edildi. Habis olduğu için ameliyat veya ışın tedavisi konusunda kararsız kaldık. Doktorlar da bir şey söyleyemiyor. Hastanın bir böbreği daha önce alındı. Yüksek tansiyonu var. Solunum güçlüğü de çekiyor. Risk konusu kararsız bıraktı. Bu durumda hangi yöntemi öneriyorsunuz.
  Saygılarımla…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:10 de 30 Aralık 2016 - Yanıtla

   Vermiş olduğunuz bu bilgilerle size bir tedavi önerisi yapabilmem olanaksız. Kanserin hücre cinsi nedir? PET-BT bulguları nedir? Hastanın solunum fonksiyon değerleri nasıldır? Tüm bunlar değerlendirilip tedavi kararı verilebilir. Geçmiş olsun.

 76. Elif araci 14:46 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,kayinpederim khdak skuamoz hucre.evre 4( beyin metastazi)1bucuk yildir tedavi goruyor.ilk baslarda tumor tamamen yok olmus gozuksede yeniden nüksetti.simdi son kemoterapi küründen sonra hic bir kuculme olmadgi gozlemlendi.sag ana brons nerdeyse tamamen tikali ileri derecede plevral effuzyon mevcut.kapali yontemle su bosaltimi ve tumorun bir kismini cikartma boylece hastanin yasam kalitesini arttirma yoluna gidilecek.yarin ameliyat olacak.merak ettigimiz bu tamamiyle iyilesmeyi saglar mi yoksa vaktimizi mi uzatir yalnizca?ayrica neden en basta degilde simdi caresiz kalindiginda bu ameliyat uygulandi?simdiden tesekkurler

 77. Özlem 21:45 de 27 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Semih hocam, ben de bir hekimim. Yaklaşık 15 gün önce babama kolonoskopik tarama planlanırken pa ac grafisi sağ üst lob yerleşimdi yaklaşık 8×8 cm kitle tespit edilip kontrastlı bt çekildi. Burada malignite düşünüldü ve akciğerde yaygın amfizem gördük. Cerrahi yapılabilir mi diye sft yaptık ve sft si iyiydi. bronkoskobi yaptık ve sitolojik incelemede hocam yassı mı adeno mu karar veremedi. Pet ct sinde lezyon bölgesinde suvmax:8.9 fdg tutulumu ve yine aynı bölgede birkaç tane subsantimetrik suvmaxı 1.6 olan uydu lezyon izlendi. Daha sonra cine mr çekildi ve kitle özefagusa çok yakın olduğundan ve boyutundan dolayı buradaki göğüs cerrahisindeki hocalarım operabilite açısından çekimser kaldılar ve çok yapma taraftarı değiller. Size tüm sonuçlarını yollasam bana bilgi verebilir misiniz ve cerrahisi hakkında operabl mı nedir ne yapmalıyız ne dersiniz hocam. Oraya getirebiliriz de isterseniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:56 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

   Sayın Meslektaşım, bir tümörün ameliyatla çıkartılabilirlik durumu tamamen cerrahi tecrübeyle ilgilidir. Lütfen en kısa sürede 02123043940 numaralı telefondan yardımcım Ebru Hanım’ı arayarak bilgilerinizi bırakınız. Filmlerinizi elektronik ortamda bize ulaştırmanız durumunda size kısa bir sürede değerlendirmemi bildireceğim. Çok geçmiş olsun.

 78. AYŞE BAKAR 12:04 de 27 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam annemin pet sonucları açıklarsanırız seviniriz ona göre yolumuzu cizecez vakit kaybetmek istemiyoruz.

  sağ akciger alt lob superior segmentte raporda tanımlanan malignite düzeyinde hipermetabolizma gösteren kitlesel lezyon mevcuttur;primer akciğer ca açısından histopatolojik verifikasyon önerilir.mediastende sağ üst paratrakeal ve aortikopulmoner lenfatik lojlarda orta düzeyde hipermetabolik lenfadenopatiler meucuttur.(reaktif proses?/metastaz?).
  mediastende sağ prevasküler ve prekarinal lenfatik llojlarda anlamlı F18-FDG tutulumu göstermeyen milimetrik boyutlu lenf nodları meycuttur(reaktif proses?).
  T7 vertebra korpusu orta kesimde, sağ iliak kanat posterosuperioründe, BT kesitlerinde karşılığı demarke edilemeyen,nonspesifik fokal rölatif artmış F18-FDG tutulumları mevcuttur; kilinik gereklili halinde MR ile korelasyon önerilir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:49 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

   Kemik metastazları açısından şüpheli alanların MR ile incelenmesi, beyin MR çekilmesi ve bunlarda yayılma görülmezse EBUS veya mediastinoskopi ile şüpheli lenf bezlerinden biyopsi alınması, bunlarda da metastaz görülmezse VATS denilen kapalı ameliyatla tümörlü akciğer bölgesinin çıkartılması gerekir. Acil şifalar

 79. Ezgi 19:39 de 25 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba babam 2 hafta önce akciğer ameliyatı oldu sag akciger tamamen alindi solunum borusuna da sıçradı tespit edilince solunum borusuda temizlendi şimdi paToloji sonucunu bekliyoruz yanlız bir problem le karşılaştık babamın boyunun sağ kısmından omzuna kadar bir şişlik belirdi bu sizce neyi ifade ediyor herhangi riskli bir durumu var mı şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:08 de 25 Aralık 2016 - Yanıtla

   Ciltaltı amfizemi denilen bu durum artma gösterirse, hastanın nefes darlığı ve öksürükleri ortaya çıkarsa önemli bir durum olabilir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrahlarınıza danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

   • ezgi 17:19 de 26 Aralık 2016 - Yanıtla

    Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Son olarak size birşey sormak istiyorum ameliyattan sonra ki kaç gün risklidir , ve yeme içme olarak nelere dikkat edilmeli.

   • emel 11:02 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

    merhaba hocam sizlere bi sorum olucak daha doğrusu annemin tomografi raporunu yazıcam size

    toraks üst açıklığında başlayarak diafragmaya kadar alınan kesitlerde aortada yaygın aterom plak kalsifikasyonları mevcuttur.
    mediastende subkarinal alanda 28×36 mm boyutunda bir lenfadenopati mevcuttur.ayrıca mediastende daha küçük boyutlarda lenfadenopatier izlenmektedir
    kalp normal büyüklük ve konfigürosyandadır.kalınlığı 12mm ulaşan perikardiyal efüzyon izlenmektedir.
    sağ akciğer üst lob anterıor segmentte subsegmenter atelaktezi alanı mevcuttur. ayrıca sağ akciğer alt lob laterobazal segmentte 6,5 x 7mm boyutunda nodül görünümü mevcuttur.
    sol akciğer üst lobta tama yakın atelektazi mevcuttur. bu atelektzını olası bir proksimal kitleye bağlı postobstrüktif karakterde olabileceği düşünülmüştür. bu nedenle ileri tetkik edilmesi elde mevcut ise bt tetkikleriyle karşılaştırılması önerilir.
    solda plevral efüzyon mevcuttur.
    kemik yapılarında dejenaratif değişiklikler izlenmektedir
    kesitlere dahil sol adrenal bezde 22 x 16 mm boyutunda kitle mevcuttur. sağ adrenal bezde 25 x 32 mm boyutunda bir kitle mevcuttur
    karaciğer vena kava inferior komşuluğundaa 20 x 25 mm boyutunda hipodens fokal bir lezyon mevcuttur.
    ancak solunum artefaktları ve tetkikin tek fazlı olması sebebiyle net ayırt edilememktedir. daha ileri yorum yapılamamaktadir.

    hocam önümüzdeki hafta solunum yollarından biyopsi yapılacak ve ist. tarama yapılcak. koah hastası ve vucudu şiştiği için dr götürdük kanser denildi ama iyi huylu mu evreleri daha belli değil dr. çok netde konuşmuyor raporu yorumlarmısınız
    şimdiden teşekkür ederim

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:24 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

     PET-BT ve biyopsi sonrası bunun bir kanser olup olmadığı ve kanserse yayılıp yayılmadığı anlaşılabilir. Bu raporunuz üzerinden söyleyebileceğim tek şey ‘eğer hastanızın sigara öyküsü varsa bu bulguların ilerlemiş bir akciğer kanseri şüphesini gösterdiği’ şeklindedir. Diğer sonuçlar çıkınca teşhis kesinleşecektir. Acil şifalar dilerim.

 80. Fatih Öztürk 23:01 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim
  Yalnız 3 aralıkta yazdığım hastada birkaç şeyi eksik yazdığımı farkettim.
  Bizde akciğerde kitle tespit edilemedi ,üstelik akciğer biopsiside temiz çıktı ancak lenf biyopsisi adenokarsinomu işaret ediyor.ilk lenf biyopsisi (omuzdan) nedeni belli olmayan adenokarsinom dendi.2. lenf biyopsinde akciğere bağlı oldugunu düşündüklerini söylediler (trakeye komşu alandan) Sonuç: (primer adenobronş kanseri).
  (Diğer bilgiler ALK,RET,ROT translokasyonu yok.MET amplifikasyonu yok.bağışıkllık sisteminde biokimyasal olarak expresyon yok.Bu bulgura bakıldığında metastaz gögse değil akciğere aittir.)
  Hocam bu karakterde bir akciğer kanseri mümkün mü
  Tekrar teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:58 de 20 Aralık 2016 - Yanıtla

   Fatih Bey, internet üzerinden vermiş olduğunuz kısıtlı bilgilere dayanarak size daha ileri yorum yapabilmeme olanak yok. Ayrıntılı değerlendirme ve tedavi planlaması talebiniz varsa bunun için randevu alarak hastanemize başvurmanız mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 81. özlem 20:40 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam adım özlem size bir sorum olacaktı. erkek hasta 38 yasında sigara kullanımı aktif . çekilen torak bt sonucu şu şekilde
  /////HER İKİ AKCİĞER ÜST LOBLARDA DAHA BELİRGİN AMFİZEMATÖ HAVALANMA ARTIŞI İZLENMEKTEDİR.SAĞ AKCİĞER ÜST LOB APİKAL SEGMENTTE 43*30 MM EBATLARINDA KALIN DUVARLI KAVİTER LEZYON MEVCUTTUR.( SEKEL? KAVİTER MALİNGNİTE? )
  HER İKİ AKCİĞER APİKAL SEGMENTLERDE EŞLİK EDEN SEKEL PLÖROPARANKİMAL DEĞİŞİKLİKLER MEVCUTTUR..SAĞ AKCİĞER ÜST LOB APİKAL SEGMENTTE BÜLLER İZLENMEKTEDİR.SAĞ AKCİĞER ORTA LOB MEDİAL SEGMENTTE SUBPLEVRAL YERLEŞİMLİ BÜL İZLENMEKTEDİR. ////
  Bu rapor ne ifade etmektedir hocam. Şimdiden tşk eder kolaylıklar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:11 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

   Özlem Hanım sigara içen bir kişide bu bulgunun bir akciğer kanserine bağlı olma ihtimali düşük değil. Bu bir tüberküloz veya başka bir enfeksiyona da bağlı olabilir. Bronkoskopi, PET-BT, gerekirse iğne biyopsisi ve bazı laboratuar testleri yapılarak teşhis kesinleştirilip uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir. Geç kalmayın. Acil şifalar diliyorum.

 82. Kemal Kayis 10:06 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sayin Hocam, babamda Akciger kanseri tespit edildi.PET-BT Raporundaki Bulgular:

  Tiroid glandinda heterojen düsük düzeyde artmismetabolik aktivite tutulumu SUVmax 2.95 mevcuttur.
  USG bulgulari ile birlikte degerlendirilmesi önerilinir.

  Mediastende sag paratrakel,prekarinal, aortikopulmoner patoloijik metabolik aktivite tutulumu saptanmaya milimetrelik lenf nodlari izlenmistir.

  tam olarak ne demek isteniyor, konu hakkinda yardimlarinizi bekliyorum.

  cok tesekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:06 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Kemal Bey, yazmış olduğunuz bu rapor bölümünde akciğerlerle ilgili bir şey mevcut değil. Sadece troid ve mediasten denilen bölgeyi yazmışsınız. Doktorunuza başvurunuz.

   • Kemal Kayis 13:38 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

    Sayin Hocam,
    size eksik göndermisim
    Yorum bölümündeyazanlari da iletiyorum.
    1-Sag akciger alt lob süperiorda yaklasik 23mm capli spiküle kontrolu nodüler lezyonda patalojik artmis FDG tutulumu izlenmistir.
    Ön planda malign patolojileridüsündürmüs olup histopatolojik incelemesiönerilinir.
    2- Sag infrahiler lenf nodunda tanimlanan düsük düzeyli tutulum enfeksiyoz/enflamatuar patolojileri veya olasi malignite saptanmasi durumunda metastaza ait olabilir.

    Hocam doktor bana babamin akciger kanseri (kötü huylu) oldugunu yalnizken söyledi. tek iyi haber olarak 1 evreden daha önce oldugunu söyledi. suan neyapacagimizi sasirmis durumdayiz.
    sizin mail adresine elimdeki tüm raporlari gönderdim.
    yardimlariniz icin cok tesekkpr ederim.

    Kemal Kayis
    kemal.kayis@gmx.de

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:07 de 19 Aralık 2016 - Yanıtla

     Kemal Bey, vücudun başka yerlerine yayılma yapmamış bu kanser kapalı ameliyat yöntemiyle çıkartılmalıdır. Erken evre akciğer kanserinde ameliyat sonrası başarı oranı oldukça yüksektir. Geç kalmamanızı öneririm. Acil şifalar diliyorum

  • metin gorgulu 18:45 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   hocam merhabalar 31 yasındayım hic sigara kullanmadım check up yaptim check up sonucu herseyim normal cikti akciger grafisi cekildim akciger grafisinde dahiliye doktoru filmde lekeler var dedi bunun sonucunda onemli bisi oldugunu dusunmuyorum ama istersen bt toraks cek dedi bt toraks cektim radyolog nodul olmadigini soyledigi sonra baska bir prof dr gosterdim sol linguer segmentte var dedi sonra radyologa gittim hani yoktu dedm 4mm alti bir nodul gozden kacmis takip gerekmez dedi sigarada kullanmıyorum en son bu rapor yazıp verdi yorumlarmısınız gereksiz bt cekip radyosyon almak istiyorum rapor sole kot antreolar kesiminde fenestrasyon varsoyunu ve fenestrasyon cevresinde kalsifikasyon izlemektedir. fenestrasyon distalinde kartilaj yapi baslamaktadir. fenestrasyon distalinde 2cm lik segmentte diger kotlara gore ossifikasyonun gelismedigi segmend izlenmektedir. tanımlanan alanda akciger parankimi tabidir. sol akciger linguler segmentte milimetrik boyutta nonspesifik nodul izlenmektedir. bu akciger grafisine bakip lekeler gordum diyien grafinin sonucudur hocam . hayatm boyunca sigara icmedim ortamda dahi bulunmadim fitness ile mesgulum hocam bunu kafaya takıyorum nonspesifik ne demektir hocam radyolog takip gerekmez diyor biri diyor 3 ayda bir tomo cek kime guvenicez hocam bu isin trdeki en iyisi sizsiniz ne yapayim bn hocam… yuce allah sizden razi olsun yorumunuzu bekliyorum hocam

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:20 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

    Metin Bey, sigara içmemiş 31 yaşında bir kişide akciğerde ortaya çıkmış milimetrik, non-spesifik (bir özelliği olmayan demek) nodül için takip dahi gerekmez. Sağlıklı günler dilerim.

 83. Mehmet 16:59 de 16 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam babama KHDAK teşhisi konuldu.Biyopside adenokarsinom geldi.Pet raporunda şunlar yazıyor: Sol akciğerde paramediastinal alanda yerleşimli olup apikal kesimden başlayıp suprahiler alana dek uzanım gösteren geniş çapı 7 cm olan düzensiz sınırlı artmış FDG tutulum kitlesi(suvmax 12.8) izlenmiştir.ayrıca sağ akciğer üst lob apikal segmentte paramediastinal alanda milimetrik boyutlu silik dansiteli FDG tutulumu izlenen diğer bir nodüler opasite alanı izlenmiştir.yine sağ akciğer alt lob süperior segment parankiminde pet kesitlerinde vizüalize olmayan şüpheli nodüler dansite artış alanı seçilmiştir. Mediastende aortikopulmoner pencere düzeyinde ve sol hiler alanda yerleşimli FDG tutan lenf nodları izlenmiştir.(suvmax 8.3) Sol inferior jügüler alanda milimetrik boyutlu FDG yoğunlaşması saptanan bir lenf nodu seçilmiştir. Bunun dışında tiroid glandı sol lob alt pol parankimi düzeyinde öncelikle intratroidal yerleşimli bir parankim modülü olduğu düşünülen yaklaşık 1.5 cm çaplı artmış FDG tutulum alanı izlenmiştir. Hocam bu evre 4 akciğer kanserini mi gösteriyor ne yapmalıyız kemoterapi ve radyoterapiye başlandı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:02 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey bu 3. evre bir akciğer kanseridir. 4. evrede başka organlarda sıçrama görülür. Burada böyle bir durumdan bahsedilmemiş. Beyin MR çekilerek ayrıca değerlendirilmelidir. Beyinde yayılma yoksa hastanıza 4 kür kemoterapi ve 60Gy radyoterapi verilip tedavi bittikten 4 hafta sonra yeni bir PET-BT çekilerek lenf bezlerindeki düzelmeye bakılır. Düzelme varsa kapalı yöntem ameliyatla tümörlü bölge çıkartılır. Düzelme olmazsa kemoterapi veya akıllı ilaç tedavisine devam etmek gerekir. Acil şifalar dilerim.

 84. Bahattin Kılıç 12:50 de 15 Aralık 2016 - Yanıtla

  HOCAM MERHABA RAHATSIZLIK VERDİĞİM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM.BEN 70YAŞINDAYIM EN AZ 50 YIL SİGARA
  İÇTİM KONTROL AAMAÇLI TORAKS BT(MD) ÇEKTİRDİM SONUÇ ŞÖYLE SAĞ ÜST LOB POSTERİOR SEGMENTTE 1.5.CM ÇAPA ULAŞAN PERİFERİK BÜL AKCİĞER GRAFİSİNDE SAPTANAN NODÜLER İMAJLA UYUMLU PARANKİMAL NODUL SAPTANMAMIŞ OLUP FALSE GÖRÜNÜMDÜR
  SAĞSÜRRENALDE LİPİTTEN ZENGİN ADENOMLU UYUMLU BELİRGİN DÜŞÜK DANSİTELİ YAKLAŞIK 1.7 ORTALAMA AKSİYEL ÇAPTA NODÜLER LEZYON
  KARACİGER SEGMENT V111DEN ORTALAMA 3 CMÇAPLI İYİ SINIRLI ERKEN ARTERİYEL FAZDA SİLİK PERİFERİK KONTRAST FİKSASYONU GÖSTEREN HİPODANS NODÜLER LEZYON .KARACİĞER SEGMENT V1VE 11 DE SUBSANTİMETRİK EK İYİ SINIRLI ERKEN ARTERİYELFAZDA KONTRAST FİKSASYONU GÖSTERMEYEN KİSTİK LEZYONLAR SAYGILARIMLA

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:40 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bahattin Bey, akciğer grafinizde görülen şüpheli nodül BT’de görülmemiş. Akciğerlerde önemli bir sorun yok. Sağlıklı günler dilerim.

   • Bahattin Kılıç 22:36 de 18 Aralık 2016 - Yanıtla

    HOCAM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BENİ MUTLU ETTİNİZ BAŞARILARINIZIN DEVAINI DİLİYORUM
    SAYGILARIMLA

 85. nejat 00:31 de 15 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba babamin 3 gün önce çikan biopsi pet sonuclari söyledir.
  Pet/ct: sonuç; sag akciger üst lobda mediastane invaze nekrotik alanair ıceren kitle lezyonunda be sağ apikal de nodüler lezyonda malignite duzeyinde artmiş metabolik aktivite tutulumlari gösteren tüm vüct pet/ct çalısmasi.
  Sağ akciger apikalde 11mm boyutlarinda lezyonda, sag akciger üst lobda49×57×51mm boyutlarinda mediastene invaze ametabolik alanlar iceren kitle lezyonunda artmisFDG tutulumları dikkati çekmiştir.
  Hocam doktorumuz bunlara eknolarak renkli akciger filmine bakarak hemen ameliyat dedi fakat akcigerin tam orta yerinde kitlenin oldugunu soylerek sadece acık ameliyatla alinabilecegini söyledi. siz ne önerirsiniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:52 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Nejat Bey, ameliyatın açık veya kapalı yapılması cerrahın bu konudaki tecrübesi ile ilgilidir. Merkezimizde akciğer kanseri ameliyatlarının %88’i kapalı yöntemle gerçekleşiyor. Bu oran farklı merkezlerde farklılıklar gösterir. Filmlerinizi görmeden kesin bir yorum yapmam mümkün değil. Acil şifalar dilerim.

 86. Bayram 21:09 de 14 Aralık 2016 - Yanıtla

  Meraba hocam akciğerlere 4 cnm 4 adet aspest tozu var ne yapmamı önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:48 de 17 Aralık 2016 - Yanıtla

   Bayram Bey, bu asbest plakları uzun süredir varsa takip edilmesi gerekir. Yeni teşhis edilmişse biyopsi de gerekebilir. HAstanemize başvurmanız mümkün değilse bu konuda tecrübeli bir merkeze başvurmanızı öneririm.

 87. Mehmet 15:36 de 12 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sağ akcigerde insitental kitle.inflamatuar myofibroblastik tümör hocam bunun ilac tedavisi varmı bize açık ameliyat dediler.ameliyattan sonra yaşantısında bir problem olurmu kac saat sürur ameliyat hasta 9 yasinda

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:53 de 12 Aralık 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey, eğer “inflamatuar miyofibroblastik tümör” bir biyopsi ve patoloji incelemesi sonucu konulmuş ise bunun ilaçla tedavisi yok, ameliyat olması şart. Artık açık ameliyatlar yerini kapalı yönteme (torakoskopi) bırakmış durumdadır. Ameliyatın riskleri ameliyatın olduğu merkezin donanımı, ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesi, servis bakım şartları ve mevcut doktor kadrosunun genişliği ve tecrübesine ve cerrahi ekibin bu ameliyatlardaki tecrübesine bağlıdır. Bu tür bir ameliyat (tek port torakoskopik kapalı operasyon) bizim merkezimizde 1,5 saatte gerçekleşiyor. Ancak bunun sizin durumunuzda kesin yanıtını sizin ameliyatınızı gerçekleştirecek ekipten almanız gerekir. Tüm doktorlar sizin için elinden gelenin en iyisini yaparlar. Çocuğun ameliyat sonrasında yaşantısında nasıl bir değişiklik olabileceği tümörün büyüklüğü, yerleştiği yer, çıkartılacak akciğer dokusunun büyüklüğü ve uygulanacak operasyonun açık veya kapalı oluşuna bağlıdır. Tüm bu sorularınızın net yanıtlarını ameliyat ekibinden almanız en doğrusudur. Acil şifalar diliyorum.

 88. Deniz 18:26 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

  Sağ akciğer in iki lobkarsinoid tümör nedeniyle alındı tembuz ayında tedavi veya ilaç kullanmıyorum sadece üç ayda bir akciğer filmi çekiliyor bu kontrol için yeterlidir bide tekrarlama olasılığı varmı t.ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:40 de 7 Aralık 2016 - Yanıtla

   Karsinoid tümörlerin 2 cinsi vardır: “Tipik” ve “Atipik”.
   Her ikisinde de 3 ayda bir akciğer grafisi ile takip edilmesi diye bir uygulama yoktur.
   Tipik
   karsinoidler için ilk 2 yıl 6 ayda bir, sonraki 3 yıl ise yılda bir kez kontrol yapılır. 5 yıl süreyle de yılda bir kez toraks ve üst batın bilgisayarlı tomografi çekilir.
   Atipik karsinoidlerde ise ilk 2 yıl 3 ayda bir muayene, 6 ayda bir BT yapılır. Sonraki 3 yıl ise 6 ayda bir kontrol muayenesi, yılda 1 kez BT yapılır. Bunlar belirlenmiş kurallardır.
   Karsinoidin tekrar edip etmemesi durumu da karsinoid tümörün cinsine (tipik/atipik) ve lenf bezlerine yayılma olup olmamasına bağlıdır. Ameliyatla tam olarak çıkartılmış ve lenf bezlerinde yayılma olmamış karsinoidlerde tekrar etme durumu görülebilir ancak bu çok nadir bir durumdur. Geçmiş olsun.

 89. gizem 12:49 de 6 Aralık 2016 - Yanıtla

  hocam iyi günler benim babamda da 3 cü evre akciğer kanseri teshisi kondu sağ akciğer böbreğinde 24mm sol akciğer böbreğinin üst kısmında 9mm solakciğer böbreğininde alt kısmında 7mm saptandı durumu suann sizce cok mu kötü acil amelyat diyorlar biz amelyatta birsey olmasından cok korkuyoruz babam 54 yasında

  • gizem 13:08 de 6 Aralık 2016 - Yanıtla

   aynı zamnda 10 mmçapa ulaşanbir kaç adet hafifce artmıs fdg tutulumu gözsteren lenf nodu izlenmiştir prevasküler alan ile sol alt paratrakeal alanda kısayaklasık 8mm çapına ulasanpatolojik fdg tutulumu göstermeyen bir kac adet lenf nodu izlenmiştir her iki aksillada büyüklerinin çapı yaklasık 2cm’ye ulasan patolojik fdg tutulumu göstermeyen ancak belirgin kortikal kalınlık artısı dikkat cekenmultipl sayıda lap izlenmiştir batında büyüğü sol paraortik alanda yaklasık 8mm çapında olmak üzere paraortakaval bilateral inguinal alanda büyüklüğü yaklasık 2 cm capa ulasan yağlı hilusları da izlenebilen patolojik fdg tutulumu göstermeyen multipl lenf nodu dikkati cekilmiştir

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:45 de 6 Aralık 2016 - Yanıtla

    Gizem Hanım, yazmış olduğunuz bu bilgiler üzerinden size yorum yapabilmm ne yazık ki mümkün değil. Bu bilgiler son derece eksik ve hatalıdır. Kanserin cinsi ve PET bulgularının doğru ve eksiksizi bilinmesi gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 90. Sevda 17:12 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 66 yaşında sağ akcigerinde Timor vardı ameliyatla aldılar daha sonra akcigerin enfeksiyon aldığını söyleyim ikinci ameliyatta sağ ciğerin diğer bölümünü aldılar daha sonra enfeksiyonun sol akciger sicradigini söylediler şu an solunum cihazina bagli uyutulma antibiyotik tedavisi uygulanıyor 13gundur durumunda bir gelisme yok hocam sizden cevap bekliyoruz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:18 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   Sevda Hanım geçmiş olsun. Başka bir merkezde tedavi altında olan hastalar hakkında değerlendirme yapamıyorum. Randevu alıp, hastaya ait film ve tahliller ile birlikte hastanemize başvurmanız durumunda inceleme yaptıktan sonra öneride bulunmamız mümkün olabilir. Acil şifalar dilerim.

 91. Songül 14:13 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

  Semih hocam sizi çok seviyorum,daha önce sizi tanımazdım nezamanki buhastalık başımıza geldi internette araştıra araştıra sizi buldum.o değerli vaktinizi ayırıp insanlara cevap verdiğinizi gördüm,benide aydınlatırsanız sevinirim.Hocam Babamda 3.a evre Akçiğer kanseri vardı bu ameliyatla çıkartırdı açık ameliyat oldu ameliyattan hiçbir sorunumuz olmadı gayet kolay toparladı.Babam 67 yaşında 3 ay önce sıgarayı bıraktı neyazıkki 55 sene içti sıgara.tamamen baskılar üzerine doktora gitti ve hiç zaman kaybetmeden ameliyat oldu.pskolojikmen bitmiş durumda şimdi 13.ışın tedavisini aldı doktor kemoterapiyede başlamak istiyor ama babam hep bir bahaneyle istemiyor kemoterapiyi ölümden çok korkuyor☹️️Sorum kemoterapiyi ışın tedavisinden sonra alsa olurmu geç kalınırmı ozamana?ameliyat doktorumuz istediğin zaman al diyo ama onkoloji uzmanımız hemen başlamak istiyor.küçük hüçre dışı karsinom skuamöz hüçreli.ameliyat olalı iki ay oldu.hemen tekrarlarmı hastalık sizce neyapmalıyız?şimdiden çok teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:54 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   Songül Hanım, “kemoterapiye istediğiniz zaman başlayın” olmaz! Geç bile kalmışsınız. Normalde kemoterapi ameliyattan sonra hastenden çıkışın 15-20. günlerinde başlanmaldır. Bir an önce başlamınız gerekir. Acil şifalar diliyorum.

 92. Esra 02:22 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba … Annem 54 yaşında 4 yıl önce kuyruk sokumunda kordoma tmörüne rastlandı. büyük bir ameliyattan sonra ışın tedavisi gördü . 1 ay önce ise ayak bileğinin üstünde aynı kordoma tümör teşhisi konuldu. tetkikler yapılırken ise akciğerlerinde 2 tane metastaza rastlandı . kordoma tööürünün akciğerlere sıçramış olabileceğini söylediler. henüz akciğerlerinde ki aynı kordoma tmörü olup olamdığı bilinmiyor .onloloji ile göğüs önce bacağındaki tümör temizlenebileceğini söyledi, sonrasında akciğerlerine müdahale edileceğini söylediler.kemoterapi yada cerrahi müdahale deniyor akciğerler için ama önce bacağındakini temizlicekler. Hocam yardımlarınıza bilgilerinize ihtiyacımız var .. bu metestaslar hangi evrede demek? geç kalınmış bir durum var mı ? Hocam nolur yorumlarsanız sevinirim.. Eğer ciğerlerindeki kordoma tmörü yada değilse bu kötü bişey mi?Saygılar Hocam Teşekkürler..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:02 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

   Kordomalar genellikle düşük düzeyde habis tümörlerdir. Nadir de olsa akciğere metastaz yapabilirler. Bir tümör başka bir organa yayıldığında bu her zaman 4. evre demektir. Kordomanın akciğere yayılmasında tedavi için kapalı yöntemle (VATS) akciğerdeki tümörlerin çıkartılması gerekir. İlaç tedavisi ile düzelmezler. Açık ameliyatı önermem. Acil şifalar dilerim.

 93. Fatih Öztürk 01:23 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam
  47 yaşındaki ablamın hikayesinde 20 yıl sigara içme(2008 de bıraktı),Hashimato tiroidi bulunmaktaidi.
  Almanyada sağ omzundaki lenf bezindeki şişlik şikayeti ile oranın devlet hastanesine başvurdu.
  biyopside adenokarsinom tanısı kondu.

  Bt yapıldı
  parafaringeal maximum 0,7 cm lenfdüğümü
  supradan retroclavicular a uzanan 3,6x 3,4 lenf düğümü
  hilaer bölgede 1,2×1,4 çapında tanımlanamayan hücre
  paratracheal 4,9×4,2 lenfotümör komplex(ana toplardamar hizasında transversal) tespit edildi.
  sağ ve sol akciğrede amfizemler var ama emboli yok
  ancak organlarda bir şey bulunamadı.

  tiroit muayenesi,meme biyopsisi,mide ultrasonu,kolonoskopi,akcigerden yıkama /sıvılı bir inceleme ve diğer solunum testleri,kadın doğum muayenesi yapıldı. şimdi tekrar biyopsi planlıyorlar.Pet ct nin birçok gereksiz testi elediği söyleniyor.Siz bu aşamada ne öneririsiniz.Gerekirse sizden randevuda alabiliriz.
  Yorumlarsanız çok ama çok sevinirim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:52 de 4 Aralık 2016 - Yanıtla

   Fatih Bey, akciğerdeki kanserin lenf bezlerine yayıldığı ortaya çıkmış. Bu durumda ameliyat uygulanamaz. PET-BT mutlaka çekilip hastalığın başka bölgelere de yayılıp yayılmadığı ortaya çıkartılmalıdır. Ayrıca beyin MR da çekilmesi gerekir. Adenokarsinom grubunda ayrıca tümörden gen testleri yapılarak akıllı ilaç için uygun olup olmadığının tespit edilmesi lazım. Bütün bunlar bulunduğunuz yerde kolayca yapılamıyacak ise lütfen hastanemiz başvurunuz (randevu için: 02123043940 / 05321519734). Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Acil şifalar diliyorum.

 94. Onur 20:28 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam öncelikle iyi çalışmalar. Eniştem 43 yaşında balgamda kan görülmesi üzerine hastaneye gitti. röntgen ve kan tahlilleri derken durumun daha ciddi olduğu düşünülerek akciğer tomografisi çekildi. Tanıda; Toraks BT (kontrastsız) Sağ inferrior hilusta alt lob bronşunu oblitere eden kotrastsız inceleme nedeni ile sınırları net seçilemeyen yaklaşık 2 cm boyutunda kitle lezyonu, distalande alt lobda daha çok bazal segmentlerde atelektazi ve hacim kaybı, apikal segmentte hava hapsi izlenmiştir. Kalp vdiastinal büyük damar yapıları normal boyuttadır. Sağ akciğer orta lob medial sistem ve sol akciğer lingula inferiorda atelektatikfibrotik dansiteler izlenmiştir. Plevral – perikardiyal effüzyon saptanmamıştır. İnceleme dahilindeki vertebra korpusları normal olarak değerlendirilmiştir. İnceleme alanına giren üst abdomen kesitlerinde patolojik özellik kaydedilmemiştir. Sonuç: Sağ hilus inferiorda alt lob bronşunu oblitere eden, kontrastsız incelemede sınırları net seçilemeyen kitle lezyonu. Kontrastlı BT yada Bronkoskopi önerilir. Sağ akciğer alt lob bazal segmentlerde atelektazi, hacim kaybı; apikal segmentte hava hapsi. yazmakta. Bunun üzerine hocam bronoskopi yapıldı ve bulguda; Sağ alt lob girişi tama yakın tıkalı idi. vegetan kitle izlendi. Biopsi ve lavaj alındı.Hocam biopsi sonucu daha çıkmadı. Şimdi de 7 Aralıkta PET çekilecek Trakya Üniversitesinde. Bu bilgiler doğrultusunda sizin yorumunuz nedir? Ne önerirsiniz?
  Hocam şimdiden çok teşekkürler Allah Sizden razı olsun yoğun iş temposunda dahi sorularımızı yanıtlıyorsunuz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:34 de 2 Aralık 2016 - Yanıtla

   Onur Bey, sağ akciğer alt lobda tespit edilmiş olan tümörün bir akciğer kanseri olma olasılığı son derece yüksek. Çekilecek PET-BT’de yayılma görülmez ve hastanın genel durumu da uygun ise kapalı ameliyat yöntemiyle tümörlü bölüm çıkartılır. Değilse kemoterapi / akıllı ilaç / immunoterapi / radyoterapi seçenekleri uygulanacaktır. Acil şifalar dilerim.

   • Onur 18:55 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

    Hocam kolay gelsin ben Onur daha önce yazdığıma ek olarak bronoskopi esnasında tespit edilen kitleden biyopsi alınmıştı sonuç şöyle: Tanı:1- akciğer, sağ alt lob bronş, kikle lezyon biyopsi:2- skuamoz hücreli karsinoma, orta derece dediferansiye. 2- Sağ akciğer bronş lavajı; yayma: malignite yönünden pozitif, sitolojik bulgular skuamoz hücreli karsinoma ile uyumludur. Not: Yapılan immünohistokimyasal incelemelerde lezyonu oluşturan hücrelerde P63(+), TTF-1 ise (-) bulunmuştur. PET-BT görüntülemesi sonuç ve yorum:Baş ve boyun incelemesinde, batın görüntülerinde, Pelvis görüntülerinde, İskelet sistemigörüntülerinde FDG tutulumu ve dağılımı fizyolojik sınırlarda olup patolojik FDG tutulumu gösteren odak saptanmamıştır. Toraks BT raporuna göre ise sağ alt lob giriminde 3-4 cm lik kitle izlenmesi üzerine hastaya tanı amacıyla istenen PET-BT görüntülerinde; Sağ akciğer hiler yerleşimli, intrabronşiale uzanım gösteren 19*24mm yumuşak doku lezyonunda izlenen artmış FDG tutulumu malin hastalık lehine değerlendirilmiş olup histopatolojik korellasyon önerilir.yazmaktadır. bu sonuçlara göre sizin yorumunuz nedir hocam.Şimdiden teşekkür ederim.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:45 de 13 Aralık 2016 - Yanıtla

     Onur Bey, ayrıntılı değerlendirme için dilerseniz randevu alarak başvurabilirsiniz. YArdımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Tekrar geçmiş olsun.

 95. Nur 19:11 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi aksamlar. Babam 66yasinda oksuruk sikayetiyle doktora gitti. Cekilen akciger filminde sisli goruntuler var dedi doktorumuz ve kan tahlili istedi. Kan tahlili sonucundada butn degerler normal sinirda sadece bun kreatinin orani 20.2 ve Plt degeri 485 cikti. Bunun sonrasinda doktorumuz toraks bt istedi. Toraks bt sonucuda soyle; toraks ust acikligindan basliyarak diafragmaya kadar alinan kesitlerde ; aorta pulmoner konus, heriki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir. Mediastinal genislik olagandir. Kalp normal buyukluk ve konfigurasyondadir. Perilcardium normal kalinliktadir. Her iki akcigerin bronkovaskuler dagilimi normal sinirlardadir. Pulmoner vaskuler yapilar, ana ve segmental bronslar normaldir. Akcigerlerin havalanmasi ve damarlanmasi normal sinirlardadir. Sol akciger ust lob apikal segmentte mediastinal yuzde 32*21 mm boyutlarinda duzgun sinirli yumusak doku dansitesinde vertebra komsulugunda solid lezyon dikkati cekmistir (norojenik tumor). Plevral sivi saptanmamistir. Kemik yapilar normaldir. Sonuclar boyle . Babam eve cok tedirgin geldi konusmuyor ailecek cok tedirginiz bi bilgi verebilirseniz ne yapmali nereye yonlenmeliyiz simdiden cok tesekkr ediyorum . Aile gecmisinde akciger kanseri cok dedeler amcalar hep akcigr kanseriydi sigara alkol kullanmiyor..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:28 de 2 Aralık 2016 - Yanıtla

   Raporda bunun bir sinir tümörü olduğu belrtilmiş. Eğer bu doğru ise Tek Port VATS denilen kapalı yöntemle tümör çıkartılır ve tekrar nüks etmez. Ameliyat sonrası hastanede 1 veya 2 gece yatar. Bu tümör için açık operasyon önermem. Acil şifalar dilerim.

   • Nur 17:12 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

    Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederiz hocamm cok saolun

 96. mehmet 16:36 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam .Babam trabzon da 6 kür Kemoterapi gördü.En son çekilen tomografi sonucunu sizinle paylaşmak istedim.babam ameliyat olabilirmi sizin önerileriniz bizim için çok önemli .teşekkür ederim.

  Klinik bilgi:met ac ca eski filmleriylekarşılaştırılması r.ö.tedavi sonrası değerlendirme.

  Her iki tiroid bezi hiperplazik görünümde olup parankim dansitesi heterojen görünümdedir.sol tiroid lobundan orjin alıp inferiorda paratrakeal alana uzanımı bulunan 22*16 mm boyutunda santrali hipodens görünümde ve içerisinde kalsifiye alanları bulunan tiroid nodülü izlenmektedir. Trakea ve ana bronşşlar normaldir.
  Aortikopulmoner ,prevasküler büyüğü 9*6mm boyutunda olan lenf nodları izlenmektedir
  Sağ hiler bölgeden başlayıp mediastinal plevra komşuluğu boyunca superiorda üst apikal segmente kadar uzanım bulunan yaklaşiık boyutları 11*10*27 mmolarak ölçülen ve komşuluğundaki fibrotik yumuşak dokudan sınırları net ayırt edilemeyen lezyon izlenmektedir.(AC CA) 5.9.2016 tarihli toraks BT ile karşılaştırıldığında kitle boyutlarında küçülme mevcuttur.(regresyon).Sağ akciğer üst lob apikoposterior ve posterior segmentlerde kalın duvarlı kistik bronşiektaziler ,plevralçekintiler,parankimiçerisinde düzensiz sınırlı yumuşak dokular izlenmektedir.(RT ye sekonder?)
  Her ki akciğer üst lob apikal segmentlerde sekel fibrotik yumuşak dokular mevcuttur.
  Sol akciğer üst lob lingula superior segmentte lateralde bir önceki BT ye göre nodülün boyutunda farklılık izlenmemiştir..
  Solda plevral yüzeyler doğaldır.
  Kesitler dahilindeki kemik yapılarda dejeneraif değişiklikler mevcut olup metastatik lezyon saptanmadı.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:14 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey, başka bir organda yayılma yoksa bu film sonucuna göre ameliyat olabilir. Kesin karar ancak hastanın muayanesi ve filmlerinin incelenmesi ile verilebilir. Hastanemize başvurmanız mümkünse yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Değilse doktorlarınızın önerilerine göre hareket etmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

   • mehmet 09:45 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

    Çok teşekkür ederim Hocam.Başka bir yere sıçrama yok.Sağlıklı bir karar vereceğim.

 97. Divan ARSLAN 22:29 de 28 Kasım 2016 - Yanıtla

  Sn Hocam merhabalar,
  Benım babam 58 yaşında.Yapılan biyopsi sonucunda mikroskobik bulgular,
  Biyopsi materyaline yapılan immunhistokimyasal çalışmalarda TTF-1 ile(+), BER+EP4 ile(+), NASPİNA ile(+), CD56 ile (-), LCA ile (-),P63 ile (-) boyanma izlenmiştir.
  TANI
  Akciğer;Bronkoskopik Biyopsi:
  -AZ DİFERANSİYE ADENOKARSİNOM İLE UYUMLU,
  Akciğer lavaj;Yayma+Hücre Bloğu:
  -MALİGN SİTOLOJİ.
  Hocam bu durumda yorumunuzu cok merak edıyorum.Hangi evrededir kanser ve tedavı yontemını sızce nasıl yapabılırız?Şimdidedn cok tesekkur ederım.Saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:01 de 29 Kasım 2016 - Yanıtla

   Sayın Arslan, burada yalnzıca biyopsi sonucunu vermişsiniz. Hastalığın evresi ve tedavi yöntemleri buna göre belirlenmez. Daha ayrıntılı inceleme sonuçlarına ihtiyaç var. Tümörün büyüklüğü nedir? Akciğerin neresine yerleşmiş? Diğer organlara sıçrama olmuş mu? Hastanın kalp ve solunum fonksiyonları nasıl? gibi. Bunlar olmadan size mevcut kanserin evresi ve tedavi yöntemleri için bir değerlendirme yapabilmeme ne yazık ki olanak yok. Acil şifalar diliyorum.

 98. duygu 23:27 de 24 Kasım 2016 - Yanıtla

  merhaba Semih Bey.geçtiğimiz ağustos ayında eşimin sağ boyun bölgesinin altında lenferde bir beze çıktı. hematolojiye gittik kan tahlilleri ve akciğer filmi çekildi ultrasonla bakıldı hiç bir şey çıkmadı. yaklaşık 2 ay önce öksürük başladı ve geçmedi bunun üzerine ekim ayı ortalarında akciğer tomografisi çeklidi ve ciğerde bir kitle göründü. bunun üzerine eşinin boyun bölgesinde olan bezeyi acil aldırdık ve sonuç biz lenflerden korkarken akciğer kanseri çıktı.hemen bir göğüs doktoru bulduk ve ona gittik pet çekildi ve sonucu ; baş ve boyun bölgesi; serebral ve serebellar normaldir. boyun yumuşak doku oluşumlarının incelemesinde sağ tarafta inferior servikal üçgende posterior yerleşimli 13mm boyutta(SUV:2,5) lenf nodu dikkati çekmektedir. ayrıca bilateral supraklaviküler fossada da yine 1 cm’ye kadar yakın (SUV:2,4-4,4) lenfadenomegaliler gözlenmektedir.
  TORAKOABDOMİNAL BÖLGE:
  sol üst paratrakeal alandan itibaren başlayan alt paratrakeal, subkarinal, sağ alt paratrakeal, aortopulmoner pencere ve bilateral hiler lokalizasyonlu, boyutları 1-205 cm arasında değişen (SUV-6-10) lenfadenomegaliler gözlenmektedir. perikardda sıvı gözlenmektedir. solda alt lob superior segment bronşunu oblitere eden ve majör fissürü aşarak üst lobun apikoposterior segmentine de uzanım göstermiş hipermetabolik en geniş yerinde 3 cm boyuta erişen (SUV:9,6) santral kitle lezyonu dikkati çekmektedir. sol alt lobda düşük metabolizmaya sahip milimetrik nodüler yanı sıra sağ akciğerde üst lob anterior segmentte de periferik 4mm boyutta bir nodül gözlenmektedir.
  karaciğer segment 6 ve 7 de heterojen fokal hipermetabolik alanlar izlenmektedir. bunlardan en büyüğü yaklaşık 19 mm boyuttadır (SUV:6) olası metastaz yönünden karaciğer MRG ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. intrahepatik vasküler yapılar intra ve ekstrahepatik safra yolları normal dağılım ve kalibrasyon göstermektedir. safra kesesi normal genişlikte olup içerisinde taşla uyumlu hiperdansite saptanmamıştır.
  SONUÇ:
  sol akciğer alt lob superior segmentte fissür aşımı yapan hipermetabolik kitle. bilateral hiler mediastinal ve bilateral supraklaviküler, sağ inferior servikal hipermetabolik lenfadonopatiler , perikardial efüzyon, akciğerde periferik nodüler yanı sıra karaciğerde metastaz lehine hipermetabolik alanlar (karaciğerin MRG ile değerlendirilmesi önerilir)
  Hocam birde eşim 46 yaşında erkek ve sigara kullanmıyor daha doğrusu 2001 yılında bırakmış. alkol sadece hafta sonları 1-2 kadeh alan birisi ve ailesinde akciğer kanseri olan kişi de yok. doktorlar kemoterapi almasını uygun gördü. sizin görüşünüz nedir hocam ve kaçıncı evrede. şimiden çokk teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:57 de 26 Kasım 2016 - Yanıtla

   Hızlı şekilde boyundaki lenf bezinden biyopsi yapılarak teşhis kesinleştirilmelidir. Karaciğerdeki görülen lezyonların yayılma olup olmadığını anlamak için de üst batın MR çekilmelidir. Karaciğerde sıçrama olmuşsa bu 4. evre demektir, değilse 3B evresidir. Her 2 evre için de ameliyat uygun bir yöntem değildir. Biyopsi sonucuna göre kemoterapi/akıllı ilaç/immunoterapi seçeneklerinden uygun olanlar kullanılacaktır. Acil şifalar

  • duygu 22:51 de 28 Kasım 2016 - Yanıtla

   çok teşekkür ederim Semih bey. biyopsi yapıldı her hangi bir organa sıçrama olmamış

 99. Köksal 13:53 de 24 Kasım 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam babama Trabzon tıp fakültesi hastanesinde akciğer kanseri teşhisi konuldu nefes darlığı ve solunum yetersizliğinden dolayı ameliyat olamaz denildi. Kemoterapi içinse bünyesinin kaldıramıyacağı ve ciğerlerinde baloncukların fazlasıyla olmasından dolayı biyopsi önermediler.Hastamızı bi nevi kendi kaderine bırakmamızı söylediler.Hastamızın pet cd si ve sonuçları elimizde bize yardımcı olursanız sevinirim.Hastamızın seyahat sıkıntısı var karayoluyla istanbula getirebilirim sonuçlara bakarak bizim gelmemizi istermisiniz yoksa burda hocalar ile aynı kanıyamı sahipsiniz teşekkür ederim kolay gelsin.(sonuçları mail adresinize atıyorum hocam)

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:49 de 24 Kasım 2016 - Yanıtla

   Köksal Bey, hastanın VD’si ve solunum test sonuçlarını bir yakınınız ile hastanemize ulaştırabilirsiniz. YArdımcımız Ebru Hanım’a 02123043940 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Yardımcı olabilirsem memnun olurum. Tekrar geçmiş olsun.

 100. ARZU SAYGILI 17:56 de 21 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhabalar;

  Babamın en son renkli film sonuçları. Hastalığını öğreneli 8 ay oldu. 4 kür kemoterapy aldı. Ciğerleri söndü. Pudralama işlemi yapıldı. Şimdi çok rahat, sadece biraz fazla yoruluyor. Sonuçlarına bakarak kemoterapy hakkındaki düşüncelerinizi almak istiyorum.

  Çok Sağolun, tüm yardımlarınız için ….
  ( sanırım akciğerinde sıvı toplanması ve böbrek üstü bezlerinde ilerleme var. ) Ayrıca 4 aydır kemoterapy almıyor. En son 4 ay önce aldı.
  Bu filmide 10 gün öne cekildi.

  BULGULAR: Tetkik IV yoldan kontrast madde verilmeksizin elde olunmuştur. Tetkik hastanın bir önceki 26.07.2016 tarihli BT tetkiki ile karşılaştırmalı olarak
  değerlendirilmiştir. Sağ paramediastinal alanda intermediate bronkus seviyesinde paramediastinal yumuşak doku artışı tarzında tanımlanan primer kitle lezyonundaki
  regresyon düzeyi takipte stabildir. Subkarinal lokalizasyonda mevcut LAP’da boyutsal artış izlenmektedir. Önceki BT tertkikinde kısa aksı 2cm iken güncel tetkikte
  2.5cm’ye ulaşmıştır. Mediastende mevcut diğer lenf bezleri stabildir. Sol aksiller bölgedeki LAP’ın regresyon süreci güncel tetkikte de devam etmektedir ve kısa aksı
  8mm’ye gerilemiştir. Sağ hemitoraksta bazalde 1cm kalınlıkta plevral efüzyon mevcuttur. Yine bu lokalizasyonda kostal ve diyafragmatik plevral yüzlerde yüksek
  dansiteli plevral plaklar (ampiyem sekeli?, plöredez sekeli?) mevcuttur. Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde, sağ akciğer üst lob posterior segment
  düzeyindeki buzlu cam dansitesinde opasite artımları, her iki akciğer parankimindeki amfizematöz değişiklikler, yer yer izlenen lineer atelektatik bantlar ve diğer
  parankim bulgularında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Güncel tetkikte akciğer parankim alanlarında yeni gelişen metastatik natürde nodüler oluşum mevcut değildir.
  Görüntü dahiline giren batın içi yapıların değerlendirilmesinde, pankreasta mevcut yaygın distrofik kalsifikasyonlar (kronik pankreatit sekeli?) izlenmektedir. Her iki
  sürrenal bezdeki metastaz ile uyumlu nodüler lezyonlarda boyutsal progresyon mevcuttur ve güncel tetkikte sağ sürrenal bezde 3cm ve sol sürrenal bezde 2cm boyuta
  ulaşmıştır. Vertebral kolondaki osteodejeneratif değişiklikler ve tetkik dahilindeki diğer bulgular takipte stabil olarak izlenmektedir. SONUÇ: Sağ paramediastinal alanda
  intermediate bronkus seviyesinde paramediastinal yumuşak doku artışı tarzında tanımlanan primer kitle lezyonundaki regresyon düzeyi takipte stabildir. Ancak
  subkarinal LAP’da ve her iki sürrenal bezdeki metastatik lezyonlarda boyutsal artış izlenmiştir. Bulgular progresyon lehinedir. Ek bulgular rapor içinde tanımlanmış

 101. eyup örs 13:16 de 20 Kasım 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam nasılsınız benım akcıgerde laplar mevcut 2 sene once 11 mm capındayken sımdı 22 23 mm capına gelmış patalojı icın parca alınmalı denıldı bu konuda benı aydınlatırmısınız saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:53 de 20 Kasım 2016 - Yanıtla

   Sayın Örs, bu durum genelikle Sarkoidoz denilen bir hastalıkta kaynaklanır. EBUS veya mediastinoskopi işlemi ile biyopsi alınması gerekir. Acil şifalar.

 102. İlknur 22:13 de 19 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba dedeme malignite tanısı konuldu çıkan patoloji sonucunda şunlar yazıyordu akciğer tru-cut biyopsi örneklerinde parankim alanları izlenmekte olup özellikle bir örnekte alveoler mesafeleri tamamen dolduran adalar halinde hiperkromatik pleomorfik nükleuslu genişce sitoplazmalı epiteliyal karakterde hücrelerin meydana getirdiği intraalveoler yayılımla karakterli tümoral gelişim dikkati çekmektedir. İmmünohistokimyasal analizde tariflenen tümör hücre adaları p40 ile diffüz nükleer ekspresyon gösterirken TTF-1 ve napsin-A ile ekspresyon saptanmamıştır. Bulgular skuamöz hücreli karsinomun intraalveoler yayılımı ile karakterlidir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:40 de 20 Kasım 2016 - Yanıtla

   Geçmiş olsun. Hangi tür tedavinin uygulanması gerektiğine hastanın muayenesi ve PET-BT dahil tüm filmleri incelenerek karara verilebilir. Acil şifalar.

  • Sude 10:04 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

   Hocam merhabalar annemin pet sonucunu yaziyorum:sağ hemitoraks 9.kosta posterior düzeyinde benzer boyutlarda izlenen ve patalojik düzeyde FDG tutulumunun gözlenmediği düzgün sınırlı plevral nodüler lezyon bir önceki çalisma raporunda benzer tanimlandiğı görülmüstür.ilk planda bening proçesleri düşündürmekle birlikte düşük FDG afinitesi gösteren malign lezyonlar ekarte edilememiş olup hastanin klinik ve gereklilik halinde histopatolojik bulgular eşliğinde değerlendirmesi önerilir.Her iki akciğer parankiminde ve inceleme alanina giren vücudun diğer alanlarında patalojik düzeyde FDG tutulumu gösteren herhangi bir lezyon saptanmamıştır ve hocam kalınlaşmanin boyutu da 2 cm bu sonuç heyete girdi ve sonucunda kapalı ameliyatla kitlenin alınması gerektiğini soylediler doktorlar iyi huylu olduğunu düşünüyoruz fakat yine de parça alıp patolojiye göndereceğiz dediler hocam ameliyatın riskleri nedir yani akciğer diyince açıkçası korkuyor insan ve bu ameliyatın sonucunda iyileşme suresi ne kadar ve tam olarak geçer mi bizi bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu olurum teşekkür ederim şimdiden iyi günler.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:04 de 3 Aralık 2016 - Yanıtla

    Sude Hanım, operasyon tecrübeli bir göğsüs cerrahisi ekibi tarafından ve donanım şartları düzgün olan bir hastanede yapıldığında endişe etmenizi gerektiren hiçbir durum söz konusu değil. Ameliyat bu şartlarda yapılırsa riskler çok azdır. Normalde bu işlem sonrası hastanın hastanede kalış süresi 1 veya 2 gecedir. Acil şifalar dilerim.

    • sude 11:34 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

     Hocam çok teşekkürler ameliyat İstanbul Zeytinburnu
     Yedikulu Göğüs hastalıkları Göğüs cerrahisi E.A.H yapılacak korktuğum şu kötü çıkma olasılığı nedir kitlenin patoloji sonucunda teşekkür ederim kolay gelsin

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:46 de 5 Aralık 2016

      Daha ileri değerlendirme yapılabilmesi için dilerseniz randevu alarak bölümümüze başvurabilirsiniz (Acıbadem Maslak Hastanesi, Göğüs Cerrahisi -0212 304 39 40). Tekrar geçmiş olsun.

    • sude 16:46 de 5 Aralık 2016 - Yanıtla

     Hocam peki patoloji sonucunda kitlenin kötü huylu çıkma olasılığı nedir yoksa tamamen tedbir amaçlı mı bakılıyor teşekkür ederim şimdiden iy günler.

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:48 de 5 Aralık 2016

      Daha ileri değerlendirme yapılabilmesi için dilerseniz randevu alarak (Acıbadem Maslak Hastanesi, Göğüs Cerrahisi -0212 304 39 40) bölümümüze başvurabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

 103. Zeynep 12:48 de 19 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba ben zeynep tıp fakültesinde okuyorum geçen hafta da babamın durumundan size bahsetmistim. Göğüs duvarına invazee 9 cmlik bir kitlesi var. Babamın ameliyattan önce anjiyo olması gerekti ve ameliyat 1 ay kadar ertelendi. Bu süreçte Babam da her zaman değil dönem dönem olan ses kısıklığı başladı. Yaklaşık 20 gün önce cektirdigimiz PET/BT SONUCU;
  Beyin:serebral ve serebellar gri kortikal alanlarda simetrik ve normal sınırlarda glikoz dağılımı mevcuttur. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.
  1-SOL AKCIGER ÜST LOB LATERALINDE POSTERIORDAN MAJOR FISSURE OTURAN LATERALDEN 3. 4. 5. KOSTALARI DESTRUKTE EDEREK INTERKOSTAL KASLARA INVAZYON GOSTEREN 9.8×7.2×7.9 CM BOYUTUNDA(SUVmax:34.0) YER KAPLAYAN LEZYONDA PATOLOJIK F-18 FDG METABOLIZMA ARTISI İZLENMİŞTIR.
  2-SOL BRONKOHILER BÖLGEDE 2CM BOYUTTA (SUVmax:23.7) LENF NODUNDA PATOLOJIK F-18 FDG METABOLIZMA ARTIŞI IZLENMISTIR.(METASTAZ ACISINDAN YÜKSEK OLASILIKLI)
  3- SAĞ AKCİGER ÜST LOBDA SANTRAL SAHADA SANTIMETRIK BOYUTTA (SUVmax:4.0) BRONS DUVARI HIPERMETABOLIK(METABOLIK ACIDAN DÜŞÜK OLASILIKLI) IZLENMİŞTİR.
  Patolojisinde de SQUAMOZ TİP çıktı evre 2b ile 3a arası gecis dediler.Buradaki hocalar 3 kosta dahil oradaki kas tabakasını da alacaklarını söylediler fakat ses kısıklığınin ve alt loba geçme durumunun varlığında ameliyat olamayacağını söylediler.
  Hocam lütfen bize bir yol gösterin babamı size getirsek ne önerirsiniz ?
  Gelsek bizi almanız ne kadar zamanı bulur ve bu işlemler tekrar orada yapilir mi mevcut bilgiler ile gelsek ?
  Başka yöntem var mi ?
  İğne ile akcigere ilaç veriliyormuş bu Babam da faydalı olur mu ?
  Önce kemoterapi alsa küçültulup öyle alınabilir mi?
  Lütfen yardımcı olun hocam yol gösterecek birine çok ihtiyacımız var şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:38 de 20 Kasım 2016 - Yanıtla

   Zeynep merhaba, tüm filmlerinizle birlikte en kısa sürede randevu (Tel: 02123043940 / 05321519734) alarak hastanemize başvurun. Yardımcı olmaktan memnun olurum. Acil şifalar diliyorum.

 104. Ayla 17:16 de 18 Kasım 2016 - Yanıtla

  Çok değerli hocam anneme akciğer kanseri teşhisi kondu.salı günü biyopsi olacak.tümör 4,8cm.başka yerde yayılma yok.ablamıda 43 yaşında aynı hastalıktan kaybettik.sigara içmiyordu.annem de içmiyor.annem bursada oturuyor.yaşı 73 tümör kalbe yakınmış biyopsi için bile doktor bulduk.üniversite hastanesi onkoloji hastanesi biyopsiyi yapmadı.özel bir hastanede girişimci radyolog bulduk.salı o yapacak.annemin ameliyat şansı olurmu şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:35 de 19 Kasım 2016 - Yanıtla

   Ayla Hanım merhaba, bu evrede en olumlu sonuçlar sadece ameliyatla hastalıklı bölgenin çıkartılması ile elde edilir. Annenizin yaşı ameliyat için olumsuz bir durum değil. Hastaların yaş ortalaması zaten bu aralıkta yer alır. Burada önemli olan hastanın genel sağlık durumunun bu ameliyat için uygun olmasıdır. Kapalı operasyon uygulanırsa önemli bir sorun yaşama olasılığı son derece düşüktür. Web sitemizde ameliyat olan hastalarımıza ait videoları izleme fırsatınız olursa ameliyat süreci hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

   • Ayla 23:00 de 30 Kasım 2016 - Yanıtla

    Hocam merhaba daha önce yazmıştım size annemin akciğerinde kitle var başka yerde yok 73 yaşında ameliyat olur mu diye.sıvı birikmesi sonucu sıvı tahlili yapıldı.adenokarsinom akciğer metaztası çıktı.sıvı alındı.radyoterapi ve kemoterapi verildi.ameliyat şansı olur mu
    Annem kaçıncı evrede teşekkür ederim.

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:59 de 1 Aralık 2016 - Yanıtla

     Göğüs boşluğunda sıvı toplanmış olan hastalar 4. evrededir. Bu durumda ameliyat uygulanmaz. Kemoterapi sonrasında tümör kurulunda yeniden değerlendirme yapılarak çok nadir durumlarda ameliyat uygulamak mümkün olabilir. Geçmiş olsun.

     • Ayla 19:54 de 9 Aralık 2016

      Hocam annemde sık sık nefes darlığı var.oksijen alıyoruz.daha önce kullandığı astım bronşit ilaçlarını bırakmış.nefes darlığının sebebi bu mu
      Akciğerdeki sıvı tüp ile alındı.henüz kemoterapi başlamadı
      Annemin yaşı 73
      Nefes darlığını hep hastalığına bağladık ama böylemi olur
      Plevra malign neoplazmı .yoksa ilaçlarını bıraktığı içinmi.teşekkür ederim

     • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:00 de 10 Aralık 2016

      Ayla Hanım, nefes darlığı kansere bağlı ortaya çıkan sıvı toplanmasına bağlıdır. Bunu ortadan kaldırmak için hastanızın genel durumu uygunsa torakoskopi işlemi ile sıvı boşaltılıp sıvının tekrar etmemesi için ilaç verilmesi gerekir (başarı şansı %95). Genel durumu uygun değilse bir katater ile sıvı boşaltılıp ilaç verilmesi gerekir ancak bunun başarı şansı %50’dir. Acil şifalar dilerim.

 105. Süleyman 21:12 de 17 Kasım 2016 - Yanıtla

  İyi Akşamlar hocam annende akcigerde kitle var dediler hap tedavisine karar verdiler bir yĺldlr tarceva isimli hap kullanlyor bes santimden bir bucuk santime kadar kuculdu dort aydlr bir bucuk santimde sabit duruyor simdi doktoru ameliyat diyor neyapmamlz uygun olur bizi bilgilendirirmisiniz lutfen

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:34 de 18 Kasım 2016 - Yanıtla

   Tümörde gerileme olmuş ve onkoloğunuz da ameliyat önermişse bu sizin için önemli bir şanstır. Bu ameliyatın açık değil kapalı yöntemle gerçekleştirilmesi hasta için çok daha uygun olur. Acil şifalar dilerim.

 106. yüksel 00:44 de 17 Kasım 2016 - Yanıtla

  MERHABA HOCAM.Babama skuamöz hücreli akciyer karsinoma teşhisi konuldu.mikroskobik bulgular.1,3 -Yaymaların incelemesindepenferik kan elemanları arasında benign silalı bronş epitelhücreleri ve inflamatuarhücreleryanı sıra çok sayıda atipik sküamöz epitel hücreleri izlenmiştir.
  2-Kesitlerin incelenmesindebronş mukozasında tümoral infiltrasyon izlenmiştir.Tümörü oluşturan hücreler hiperkromatik nükleuslu ,dar sitoplazmalı,aralarında desmozomların seçilebildiği atipik yassı epitel karakterinde hücreler olup solid infiltrasyon
  göstermiştir.

  TANI..: 1,2,3- SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOMA
  Babamın patalojik biyopsi raporu bu.Akciyer amelyatı olmalımı, nasıl bir tedavi süreci yapılacak,ve yaşama şansı nekadardır. BİZ HENÜZ BİR ONKOLOJİ UZMANINA GİTMEDİK.yARIN GİDİCEZ .BİZE YARDIMCI OLURMUSUNUZ.
  TEŞEKÜRLER.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:59 de 17 Kasım 2016 - Yanıtla

   Burada sadece hastanızda bir akciğer kanseri teşhis edildiği rapor ediliyor. Ne tür bir tedavinin uygun olduğuna hastalığın bulunduğu evreye göre karar verilir. Evreyi tespit etmek için de bir çok film ve diğer tetkiklerin incelenmesi gerekir. Buna göre de sizin için ameliyat, kemoterapi, radyoterapi tedavilerinden hangilerinin uygulanılması gerektiğine karar verilecektir. Acil şifalar diliyorum.

 107. Aysun İÇEL 11:32 de 14 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi günler diliyorum. Babama (70 yaşında) yapılan Kontrastlı Toraksa Yönelik BT Anjiografi Tetkiki sonucunda; “Bilateral akciğer parankiminde üst loblarda daha belirgin olmak üzere paraseptal-sentrlobüler olmak üzere mikst tipte amfizematöz değişiklikler izlenmektedir. Sağ akciğer alt lob bazal segmentlerde büyüğü 12 mm boyutunda ölçülen iki adet pnömokist izlenmektedir. Sağ akciğer üst lob anterior segmentte parakardiyak mesafede belirğin plevral kalınlık artışının eşlik ettiği yaygın plöroparankimal sekel değişiklikler izlenmektedir. Vertebra korpuslarında osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmektedir.” denilmektedir. Tedavide nasıl bir yol izleyelim yorumlarsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar diliyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:43 de 14 Kasım 2016 - Yanıtla

   Burada sigaraya bağlı akciğerde ortaya çıkmış olan hasarlar görülüyor. Sigara içiyorsa derhal bırakmalıdır. Solunum fonksiyon testi ve muayenesi yapılıp gerekirse ilaçlarla tedavisi ve düzenli kontrolleri uygun olur. Geçmiş olsun.

 108. Deniz al 22:14 de 10 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba annemde Pet sonucu sağ akciğer alt lob mediobazal pasterobazal ve laterobazal segmentte kitlesel lezyon.konsolidasyon alanı ayrımı net olarak yapılamayan heterojen hipermetabolik görünüm . Doktor etrafında enfeksiyon var deyip zatüre ilacı verdi 2 hafta kullandık tomografi çekti içteki kitlede gerileme yok dedi.ameliyat yapalım dedi. Tomografi de 3.5×3 cm lik kitle vardı Pet sonucunda zatürre olabilir dediler şimdi ameliyat diyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 15 Kasım 2016 - Yanıtla

   Akciğerde 3,5cm kitle olması ve antibiyotikle düzelmemesi hastanın sigara öyküsü de mevcut ise akciğer kanseri için ileri derecede şüpheli bir durum. PET-BT’de zatüre olduğu söyleniyor diyorsunuz. Bu son derece şaşırtıcı bir durum. Böyle bir yorum pek görülen bir şey değil. PET filmini görmeden size daha ileri bir değerlendirme yapabilmem mümkün değil. Hastanemize başvurmanız mümkün değilse doktorlarınıza danışmalı ve ayrıntılı bilgi almalısınız. Acil şifalar dilerim.

 109. Ceyhun 21:38 de 8 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam ben 1 hafta önce akciğer perfore kist hidatik ameliyatı oldum 2 gün önce taburcu oldum fakat balgamla beraber çok az miktarda kan gelimi oluyor bu doğal mı doktora tekrar baş vurmalı mıyım teşekkür ederim

 110. Pelinsu 10:26 de 8 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba 25.08.2016 tarihinde babama İnce İğne Biopsisi yapıldı. Rapor; TANI : SKUAMOZ HÜCRELİ KARSİNOM ; SAĞ AKCİĞER, BT/İtAB – HÜCRE BLOĞU YORUM : HÜCRE BLOĞUNDA İZLENEN TÜMÖR HÜCRELERİ P63 VE CK5/6 İLE POZİTİF BOYANMIŞTIR.CK7 NEGATİFTİR. Sonrasında 05.09.2016 tarihinde PET/CT taraması yapıldı. Rapor; Eş zamanlı BT de sağ akciğer alt lobda izlenen,posterolateral kostal plevral yüze geniş tabanlı oturan, her iki fissüre invaze görünümlü, ortası muhtemelen nekroza bağlı ametabolik, metabolik olarak 9,5×6,5 cm boyutlu kitle lezyonu(SUVmax:20.6) ve sağ hiler bölgede izlenen metabolik olarak yaklaşık 1,3cm kısa akslı lenf nodu(SUVmax:9.8) ile uyumlu alanda artmış 18FDG tutulumu dikkati çekmiştir. Ayrıca eş zamanlı BT de sağ üst paratrakeal (SUVmax:4.1) ve subkarinal (SUVmax:4.1) bölgede izlenen milimetrik çaplı lenf nodu ile uyumlu alanda çevre doku ile es düzeyde 18FDG tutulumu izlenmiştir. Yorum; – Sağ akciğer alt lobda izlenen, posterolateral kostal plevral yüze geniş tabanla oturan, her iki fissüre invaze görünümlü, metabolik olarak yaklaşık 9,5×6,5 cm boyutlu kitle lezyonu, -Sağ hiler bölgede tanımlanan lenf nodu, ile uyumlu alanlarda malignite düzeyinde artmış 18FDG tutulumu dikkati çekmiştir. -Sağ üst paratrakeal ve subkarinal alanda tanımlanan lenf nolu ile uyumlu alanlarda hafif düzeyde artmış 18FDG tutulumu izlenmiş olup metastaz açısından kuşkuludur. Sayın doktorum, Tüm bunlardan sonra göğüs doktoru hiler bölge için EBUS yapılmasını önerdi. EBUS işlemini de sağsalim yaptırdık, doktorumuz ameliyat için ısrar etti,babacığımda doktorlardan çok güzel elektrik aldığını ve bu ameliyatı olacağını söyledi. Geçen hafta Cuma gününden beri hastanede yatışı yapıldı, bugün inşallah ameliyatını olacak.Babam da tüm bunlar dışında Ocak 2016 da geçirdiği kalp krizi sonucu ilaçlı stent var, damar tıkanıklığı mevcut, şeker hastası her gün insülin vuruyor kendine. Kalp krizinden sonra sigarayı bıraktı bu sebepten sanırım tansiyonu şu an iyi seyrediyor.
  Gelecek günlerde bizi neler bekliyor, kitle çok büyük ve açık ameliyat yapılacak babamın kilosu da 120 kg, 62 yaşında Başarı oranı sizce nedir?
  Şimdiden değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:12 de 8 Kasım 2016 - Yanıtla

   Pelinsu Hanım, bu ameliyatla ilgili olarak tüm sorularınızın yanıtlarını hazırlamış olduğum http://www.akcigerkanseri.com/akciger-kanseri-ameliyati-hasta-sorularu-ve-yanitlari/ sayfasında bulabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

   • Pelinsu 12:56 de 16 Aralık 2016 - Yanıtla

    Semih bey merhaba
    Cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim.
    Babam 10 Kasım da başarılı bir ameliyat oldu, fakat ameliyattan bir hafta sonra hava kaçağından dolayı kalp ritmi bozuldu yoğun bakıma alındı, aynı gün üre yükseldi bu da sanrı ve halüsinasyon görmesine sebep oldu. Hiç bir tedaviyi istemedi ve yoğun bakımdan çıkmak istedi, durumu daha da kötüleşmemesi adına servise indirdik. Ertesi gün tüm değerli düzgün çıktı ve babam beni evime gönderin diye ısrar edip kendini tedaviye kapatınca taburcu etmek zorunda kaldırlar. Aynı akşam eve geldik ve tekrar solunum sorunu yaşayıp acile gittik, orada gözleri açık bir şekilde boş bir yeri gösterip ”Bak bak adamın oksijenini kesiyorlar,öldürecekler onu, şimdi bana gelecekler, hepimizi öldürecekler” gibi cümleleri oldu.ordan ameliyat olduğu hastaneye ambuulans ile sevk eidldik, direnleri takıldı ve tekrar yatışı yapıldı.Yaklaşık 25 gün hastanede kaldı, hava kaçağı sorunu çözüldü,üre kontrol altına alındı, sadece iltihap problemi olduğu ve babam çok sıkıldığı için, seni taburcu ediyoruz direnin kalacak,hem hava değişimi olur hem de hastane mikrobundan uzaklaşmış olursun dendi.
    Bugün evde geçirdiiğimiz birinci haftası, diren hala var 10 gün sonra tekrar kontrolümüz var.
    Ameliyattan sonra uyku problemi çok yaşadı, uyurken çok rahatsız uyuyor ve derin uykuya dalamıyordu, konuşma vb hareketler görülüyordu. Özellikle dün akşamdan beri sürekli ama ara vermeden uyurken sürekli konuşuyor, birine birşeyler anlatıyor, el ve vucut hareketleri durmuyor.
    Beyinde bir hasar mı var, çok fazla ilaç kullanıyor yan etkileri mi çok tedirginiz.
    Ayrıca ameliyat esnasında sol taraftan alınan bir parçada malign tümör gibi bir ibare vardı, doktorumuz cerrahi operasyon sonrasında tam iyileşme sağlandığında kemoterapi için toplanacağız, avantaj ve dezavantajlarını anlatacağız,sizin onayınız ve isteğiniz doğrultusunda tedavi yöntemi belirleyeceğiz dedi,
    Sorum, bu tip ameliyatlardan sonra bu kadar uzun bir iyileşme süreci normal mi, babamın ellerinin titremesi ve sürekli uyku isteği ve de uyku esnasında sürekli hareket ve konusma halinde olması normal mi?
    Bu uyku esnasında direnin hortumu ile çok oynuyor, gözümüz sürekli üzerinde, farkında olmadan direni çekmesinden korkuyoruz.
    Değerli bilgilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

 111. Gamze Oral 21:32 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam ilk pet çekiminde 5.5 cm idi.Babamın bu 2 veya 3.pet çekimi bundan önceki pet çekiminde kitlenin büyüklüğü yazmıyordu.Bunda ise 2.5 yazıyor ve sizinde dediğiniz gibi boyut ve metabolik aktivitesi artmış olarak yazıyor.Yani rapor bir önceki pet çekimine göre değerlendirildiğinde bundan önceki kitlenin büyüklüğü belirtilmeyen pet çekiminden sonra boyutta artışın olduğunu mu gösteriyor?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:38 de 7 Kasım 2016 - Yanıtla

   Gamze Hanım, eksik bilgilerle değerlendirme yapmak hatalara sebep oluyor. Bu hem bizim hem sizin için olumlu bir durum değil. Lütfen eksik bilgilerle değerlendirme almak yerine kendi doktorlarınızla ayrıntılı olarak görüşünüz. Tekrar geçmiş olsun

 112. Gamze Oral 15:07 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babam khdak adenoca yaklaşik 1 yıla yakn sürede kemoterapi tedavisi gördü sol akciğer de 4.5 5.5 cm kitle mevcuttu tedaviden sonra ki en son pet çekiminde sol akciğer üst lob apikalde yaklaşık 2.5 1.5 cm boyutlarında önceki pet çalışmasına göre boyut ve metabolik aktivitesi artan hafifçe hipermetabolik ön planda maling tümoral prosesleri düşündüren lezyon alanı izlenmiştir.Ayrıca bu alanın inferoposterior komşuluklarında yerleşimli boyut ve metabolik olarak önceki pet çalışmasına göre belirgin değişikliğin izlenmediği en geniş yerinde 1.5 1.5 cm boyutunda hafifçe hipermetabolizma gösteren diğer bir alan daha görülmüştür, sonucu yazıyor.Doktor 3 kür daha kemoterapi alınmasını söyledi.Yazdıklarım ne anlama geliyor, sonuç olarak iyi mi sizce? Şimdiden teşekkürler. .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

   Gamze Hanım, ilk PET’de 5,5cm iken şimdi 2,5cm olarak yazmışsınız. Oysa raporda boyutunda artma olduğu yazıyor. Lütfen filmlerinizi gören doktorlarınıza danışınız. Acil şifalar dilerim.

 113. serkan babacan 14:25 de 4 Kasım 2016 - Yanıtla

  hocam merhabalar, babam 63 yaşında yaklaşık iki yıldır yemekborusu kanseri tedavisi görmekteydi.kemoterapi ve radyoterapi. yaklaşık üç ay önce akciğer sol lobta 15 mm tümör tespit edildi güncel çalışmada . birde aynı zamanda mide az differansiye karsinoma teşhisi kondu.tüm bunların sonucunda dokuz hafta kemoterapi aldı. akciğer ameliyatında başarı şansımız olur mu? teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:22 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

   Serkan Bey, mide ve yemek borusunda kanser mevcutken akciğerdeki tümör için ameliyat olmanızın hastaya bir faydası olmaz. Acil şifalar dilerim.

 114. Zeynep 16:10 de 2 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi gunler ben tip fakültesi 3. Sınıf öğrencisi zeynep. Babam 60 yaşında ve akciger kanseri teşhisi konuldu.
  Babama yapilan testlerde sol akcigerinde apikoposterior ile anterioraa kadar ilerleyen lingula ayrımına ulaşan 92×63 mm boyutlarında tumor var.göğüss duvarına ciddi anlamda invazyon göstermiş . pette ise 2b evresinde olduğu yakınlarındaki hiler lenf nodlarına tutulum oldugu ve uzak metastaz yapmadığı söylendi. Beyin mr inda şimdilik bir şey yok temiz dediler. Patoloji de ise squamoz hücreli karsinom çıktı. Burada ki hocalar bize açık ameliyat şansımız olduğunu söylediler fakat bu ameliyatın geniş kapsamlı ve zor olacağını da söylediler. Tümörün beraberinde 4 costa ve oradaki tüm kas dokusunu alacaklarını söylediler. Açıp baktıklarında eğer alt loba sicramamissa sadece üst loba lobektomi yapılacağı söylendi fakat alt lob da varsa hiçbir işlem yapılmadan tekrardan kapatılacağı söylendi . Hocam bu ameliyatı yaptirmali miyiz ? Getirisi mi daha fazla olur götürüsü mu ? Babamın yaşam süresi ne kadar uzar tahmini ? Yaşam standartları ne olur ? Bu ameliyatı herkes yapabilir mi ? Bu ameliyatı olursa tekrar riski azalır mi ? Lütfen yardımcı olun olursa pazartesi günü ameliyata alacaklar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:37 de 2 Kasım 2016 - Yanıtla

   Sevgili Zeynep, yorum yazdığın sayfada ameliyatın akciğer kanserindeki rolü hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsin. Akciğer kanseri 3. ve 4. evrelere gelince ameliyat tercih edilmez. Ancak, 1. ve 2. evrelerde ameliyat hastanın bu hastalıktan kurtulmasındaki en etkili yöntemdir. Bir tıp öğrencisi olarak şunu da öğrnemen gerekir ki bir ameliyat sadece getirisi götürüsünden fazla ise uygulanır. Eğer size ameliyat önerilmişse bu hasta için bu yöntemin daha iyi olduğu içindir.
   Bununla birlikte akciğer ameliyatları çok ciddi bir konudur. Bu kadar büyük bir tümörün çıkartılabilmesi için bu konuda çok tecrübeli bir cerrahi ekip yanısıra ameliyathane, yoğun bakım ve servis olanakları çok üst düzeyde olan hastaneye ihtiyaç vardır. Eminim ki size ameliyat önerilen hastane de böyle bir merkezdir. Ameliyat öncesi göğüs hastalıkları ve kardiyoloji uzmanları tarafında muayeneleri de yapılıp solunum ve kalp fonksiyonları uygunsa ameliyat olmanız yararınızadır. Tüm gerekli bilgileri kendi cerrahlarınızdan da ayrıca almalısınız. Acil şifalar diliyorum.

   • Zeynep 22:06 de 2 Kasım 2016 - Yanıtla

    Çok teşekkür ederim hocam. inşallah başarılı bir ameliyat olur. İyi akşamlar

 115. ramazan 10:20 de 31 Ekim 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam benim babam 60 yaşında ve sağ akciğer bronş ta tümor var doktorumuz sağ akciğeri tamamen ameliyatla alınacağını söyledi ve damara yakn olduğunu söyledi acaba sizce ameliyat uygunmu ve riskleri hakkında bilgi verir misiniz

 116. Soner 23:17 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam selamlar babam ameliyat oldu size bazı konularda danışmak istiyorum. Ameliyat sonrasında doktoruyla yapmış olduğumuz görüşmede sağ akcigerin bazı bölgelerini temizledigini ancak bazı bölgelerdeki tümörlerin çok riskli ve hayatı tehlikesi olduğunu özellikle de kaburga kısmının bir bölgesindeki tümörün üzerinde yaklaşık 5 saat bir çalışma yapmasına rağmen cikartilamadigini ve çok zor bir ameliyattan geçtiğini ve artık ikinci bir ameliyat şansının olmadığını belirtti. Bundan sonraki sağ akcigerinden almış olduğu tümörün patoloji sonucuna göre kemoterapinin ve işin tedavisinin verilip verilmeyeceği konusunda bizi bilgilendirecegini söyledi. Fakat bu kemoterapilerin ameliyattan önce vurulmuş olduğu kemoterapi ve isindan daha ağır olacağını ve vücudun fazlaca bitkin düşme ihtimalinin (bağışıklık sisteminin) olduğunu da altını çizerek belirtti. Ona göre de ilacı vereceğini söyledi . ameliyat sonrası 1 gece yoğun bakımdan sonra servise alındı. Ve şu an ki durumu sadece kol tarafında agrisinin olduğunu söylüyor. Ayrıca ameliyatını yapan doçent doktor ameliyattan önce yapılan işin ve kemoterapinin istenilen neticeye varamadigini ve ameliyatını bir şans olarak görmüştük ancak doktorun söyledikleri iç açıcı değildi ve babamın bir daha ameliyat şansının olmadığını da vurguladı. Yedikule gogus hastalıkları hastanesinde yatmakta. Benim sizden ricam bu belirttiklerime nazaran yorumunuzu çok merak ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:26 de 28 Ekim 2016 - Yanıtla

   Soner Bey geçmiş olsun. Yeterli bilgiye sahip olmadan başka bir hastanede tedavi altında olan bir hasta için yorum yapmam doğru olmaz. Tüm ayrıntıları bilen doktorlarınızla görüşmelisiniz. Acil şifalar diliyorum.

 117. Bensu aycan yurtmalı 15:26 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam annemin akciğerindeki lekede büyüme olduğundan doktor ameliyat önerdi size sonucu yazıorum. Pet sonucu;sağ akciğer orta lob laterql medial segment parankimi sınırında yaklaşık 9*9 mm ebatında hafif heterojen karakterde hipermetabolik olarak izlenilen coin lezyon tarzında kenrlqrı minimal irregüler parankimal nodüler lezyon.hafif daha belirginleri sağ akciğer alt lob superior segment parankimi sınırında yaklasık 3*5 mm çapında bir odakta sağ alt lob laterobazal segment parankimi sınırında yaklaşık 7 mm çapında bir odakta sol akciğer alt lob laterobazal segment parankimi sınırında yaklasık 6mm çapında bir odakta olmak üzere her iki akciğer parankiminde multiple odak sayı ve tamamı milimetrik ebatlarda izkenilen ametabolik karakterli ve sekel görünümlü nodüler opasitler… Hocam 2013 yıkında 6 mm çapında olan ve sağda bulunan nodül takibe alınmıştı fakat daha sonra büyüme baslamış bu yıl 9 mm olarak ve solda da cıkmaya baslamıstır doktor takip yapmak istemediğini ve kapalı amliyat önermiştir size karstan ulaşıorm ve bunu yorumlarsanız sevinirim iyi çalışmalar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:54 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

   Büyüme gösteren ve PET-BT bulguları olan göre şüpheli olan akciğer nodülleri kapalı yöntemle çıkartılıp patoloji laboraturaında incelenmelidir. Aksi durumda tedavi için geç kalmış olma durumu söz konusu olabilir. Geçmiş olsun.

 118. Özge 12:06 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

  Meraba hocam, babam 4gün önce ameliyat oldu. Sag akcigerinden üst lop alındı. Alınan parçanın kanser hücresi oldugu söylendi. başka hiçbir organda ve bölge de o tarz kötü hücreye rastlanmamış. Lenf bezleri de alındığı söylendi. Duruma göre 1 ay sonra kemoterapi yada ışın tedavisi olacagı söylendi. Biz bu süre zarfında ne yapmamız lazım. Balgamı atmakta zorlanıyor ve hastaneden eve götürdüğümüzde ne yapmamız lazım. Teşekürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:35 de 27 Ekim 2016 - Yanıtla

   Hangi yöntemle (açık?, kapalı?) ameliyat oldu, hasta kaç yaşında?, başka bir hastalık (kalp, böbrek, şeker, tansiyon?) mevcut mu belli değil. Ameliyatınızı yapan doktorlarınız size önerilerde bulunacaktır. Çok geçmiş olsun.

 119. Ferid 00:10 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam 58 yasindaki babama kucuk hucre disi karsinoma akciger kanseri teshisi konuldu sag hilerde buyugu 2×2×1 mm en kucugu 1mm olculerinde 4 adet doku parcasi t1k kitle saptandi metastaz olmamis amaliyat denilirse neyapalim risk olurmu yada baska bir uygulama yapilabilinirmi ameliyat haric ve duzelme sansi nedirr..

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 08:59 de 26 Ekim 2016 - Yanıtla

   Ferid Bey, akciğer kanserinde ameliyat sadece erken evredeki durumlarda önerilir. Size ameliyat önerilmişse bu hastanız için önemli bir şanstır. Açık yöntem yerine kapalı yöntemle ve bu konuda tecrübeli cerrahlar tarafından, donanımlı bir merkezde ameliyat uygulanması durumunda önemli bir sorun yaşamazsınız. Ameliyat olmak istemezse kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir ancak bu tedavilerin başarı şansı ameliyata göre çok düşüktür. Akciğer kanseri ameliyatı olan hastaların yaşadıkları süreci NTV’de yayınlanmış olan şu filmlerimizde izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=B5LKosUusn8 ve https://www.youtube.com/watch?v=vhFTovLRKHg
   Acil şifalar diliyorum.

 120. hüseyin 19:21 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

  mrb hocam babam akciyer kanseri ama yayılma daha olmadı ve dr ameliyat diyor ama babam olmak istemiyo şu an kemoterapi alıyoruz babamın sol akciyerini komple alınması gerekiyor dediler babamın ameliyat olması için ne yapmalıyım aynı zamanda sağ taraftan felç geçirdi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:59 de 24 Ekim 2016 - Yanıtla

   Hastanızın genel sağlık durumu uygun ise erken evredeki akciğer kanserinde ameliyat hastalıktan kurtulmak için en etkili tedavi yöntemidir. Hastaya ameliyatın ve diğer tedavi seçeneklerinin hastanın yaşamı üzerindeki sonuçları bu konuda tecrübeli bir doktor tarafından ayrıntılı olarak anlatılmalı ve bundan sonra hastanın kararına göre hareket edilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 121. sevm 22:01 de 21 Ekim 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi akşamlar bizim babamız da akciğer kanseri olmuş yani daha paroji sonuçları çıkmadı ama . Babamın akcigerinin sol üst köşesini ameliyat ile aldılar babam her sene akciğer için bütün işlemleri yaptırıp baktirirdi birşey var mi diye 2015 kayıtları terfemizdi hiçbirşeyi yoktu ama 2016 kayıtlarında tümör çıktı akcigerde ve hemen ameliyata aldılar 1 ay üstüne bir akşam yoğun bakımda kaldı babam açık ameliyat oldu ve pazartesi çıkacak yani 6 gün hastanede kalmış olacak dememo ki erken teşhis konuldu patolojiye gönderildi tümör ama sizce durum ne olur nedir babam dışardan bakinca gayet iyi kilo aldı üstelik sigarayı bıraktığı için

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:11 de 22 Ekim 2016 - Yanıtla

   Geçmiş olsun. Ameliyatla çıkartılan tümörlü akciğer lobu ve lenf bezlerinin patolojik incelemesi sonucunda kanserin tam evresi belirlenmiş olacak. Bu sonuçlara göre cerrahlarınız size durumun ne olduğu ve bundan sonra neler yapılması gerektiğini açıklacaktır. Acil şifalar dilerim.

 122. umut halıcı 14:06 de 23 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi günler,
  anneme (52) akciğer adeno ca 1A tanısı konuldu. Kanserli parça ameliyatla alındı. Parçanın boyutu 2cm olduğu söylendi. Doktoru 4 cmden küçük olduğu için ilaç tedavisi uygulamadı. Bundan sonraki tedavi süreci, annemin durumu nasıl olur ?
  Saygılarımla iyi günler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 14:35 de 23 Haziran 2016 - Yanıtla

   Bu evrede ilave olarak kemoterapi veya radyoterapi gerekmez. İlk 2 yıl 3 ayda bir, daha sonraki 3 yıl 6 ayda bir takipleriniz yapılacak. İlk 2 yıl 6 ayda bir, sonraki 3 yıl yılda 1 kez Toraks + Üst Batın Kontrastlı BT’niz çekilerek kontrol takipleri yapılacak. Geçmiş olsun.

 123. Burak 13:57 de 22 Haziran 2016 - Yanıtla

  Semih bey
  En son bt toraks sonucunda
  Sag akcigerde 23 mm boyutlu ovoid keskin kontor hipodens nitelikli santralinde omorf silik kontraslanma alanlari da gozlenen nonspesifik ancak primer tm acisindan kuskuly kitlesel dansite artisi yaziyor diger bulgular dogal yaxmakta sag akciger orta lobta medialde ince lineer fibrotik band sizcw biyopsiye ihtiyac varmidir?
  Yardimlariniz icin tesekkuler

  • Burak 13:59 de 22 Haziran 2016 - Yanıtla

   Birde kitlede 2010 daki boyutla herhangi bir buyumu bulunmuyor

 124. UĞUR ERCAN 18:40 de 20 Haziran 2016 - Yanıtla

  merabalar babam 64 yaşında. MAYIS 2016 İZMİR SUAT SEREN GÖĞÜS HASTANESİ ONKOLOJİ GİRİŞİ YAPILDI. PET BT, SFT, KAN TAHLİLİ, BEYİN MR İSTENDİ. SONUÇ: BEYİN MR METESTAZ YOK. PET BT: SAĞ AKCİĞER ÜST LOB 28X32 MM PARANKİM LEZYONU(SUV MAX 18.9) 18FDG TUTULUMU. EŞ ZAMANLI EN BÜYÜĞÜ 14MM KISA AKSLI SAĞ HİLER(SUV MAX 10.7), İNTERLOBER (SUV MAX 5.1), ALT PARATRAKEAL (SUV MAX 5.7) LENF NODU 18FDG TUTULUMU. DİĞER ORGANLARDA METESTAZ yoK

  BİYOPSİ BRONKOSKOPİ İÇİN GÖNDERİLDİ. SONUÇ:KHDAK SKUAMÖZ HÜCRELİ, SAĞDA C34 AKCİĞER MALİGN NEOPLAZMI.

  BABAM 10 SENEDİR KOAH(SFT FEV1:0.77) , 3 SENEDİR BEYİN ANEVRİZMASI 8MM, 5 SENEDİR BÖBREK YETMEZLİĞİ(KREATİNİN 2.6), TANSİYON VAR. LENF BEZLERİNE ATLADIĞINDAN, VE SFT ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNDAN AMELİYAT OLAMADI. KEMOTERAPİ BAŞLANDI.(CARBOPLATİN 250MG,GEMZAR 1250 MG) ANCAK BÖBREK İÇİN CARBOPLATİN ALDIĞIMIZDAN ENDİŞELİYİM.
  BU NEDENLE AMELİYATA ALTERNATİF OLARAK GİRİŞİMSEL BONKOSKOPİ TEDAVİSİYLE(BALON REZEKSİYON VE FOTODİNAMİK/LAZER TEDAVİ) SAĞ ALT PARATRAKEAL,HİLER VE İNTERLOBER LENF NODLARININ TEMİZLENMESİ YAPILABİLİR Mİ?YOKSA BU TEDAVİ NEFES BORUSUNDA YAPILAMAYIP SADECE BROŞLARDA MI OLUR? AYRICA BU TEDAVİ SAĞ AKCİĞER ÜST LOB 28X32 PARANKİM LEZYONUNU TEMİZLEMEZ SANIRIM. EĞER LENF NODLARINI GİRİŞİMSEL BRONKOSKOBİ İLE TEMİZLERSEK AKCİĞER İÇİNİ KAPALI VATS AMELİYATI İLE TEDAVİ EDİLİR Mİ?

  ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.BU SANCILI SÜREÇTE SIKIŞIP KALDIK ÇARESİZLİĞİMİZE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:48 de 20 Haziran 2016 - Yanıtla

   Girişimsel bronkoskopi ile lenf bezlerinin temizlenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Lenf bezleri nefes borusunun dışında. Ayrıca lenf bezlerinin temizlenmesi demek 3. evredeki bir hastalığın temizlenmesi demek değildir. Kemoterapi ve sonrasında düzelme olursa radyoterapi dışında bu solunum fonksiyonunuz da göz önüne alındığında başka bir tedavi uygulanması uygun değil. Geçmiş olsun.

 125. fatih 13:07 de 20 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,

  Ben 32 yaşında babasını akciğer kanserinden kaybetmiş birisiyim. 15-16 senelik bir sigara geçmişim var. 2 aydirda elektronik sigara içiyorum. Nefes almada bir sıkıntı vardı. Tıkanma oluyordu. Solunum fonksiyon testi yapıldı normal çıktı doktorumuzda psikolojik olabilir ama her ihtimale karşı tomografi cekelim dedi. Tomografi sonucu su şekilde hocam;

  Trekea ve mediasten orta hattadir.
  Ana vasküler yapıların değerlendirilmesinde ; aorta capi normal olarak değerlendirilmiştir. Pulmoner arter çapı normal sınırlardadır. Aortada kalsifikasyon saptanmamıştır.
  Kalp normal boyutlarda izlenmiştir. Perikardial effüzyon ile uyumlu görünüm saptanmamıştır.
  Mediasten de patolojik boyutlu LAP saptanmadı
  Bilateral aksiller bölgede lenfadenopati saptanmamıştır.
  Akciğer parankim yapılarının değerlendirilmesinde;
  Bilateral akciğer parankiminde en büyüğü sağ parankiminde en büyüğü sağ orta lob lateral segmentte 5mm ölçülen birkaç adet nodül izlenmiştir.
  Bronşektazi ve amfizem ile uyumlu görünüm izlenmemiştir.
  Mozaik perfüzyon paterni veya interstisyel akciğer hastalığı ile uyumlu bulgu izlenmemiştir.
  Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır.
  Görüntü alanına giren abdomen kesitlerinin değerlendirilmesinde; belirgin patoloji izlenmedi. İnceleme alanına giren kemik yapılar normal olarak değerlendirildi.

  Hocam yorumlarsaniz çok mutlu olurum. Doktorum üç ay sonra tekrar tomografi çekileceğini ve takip edeceğimizi söyledi, korkulacak bir şey olmadığını, küçük olduklarını herkese olabileceğini kötü huylu olmayabileceğini söyledi. Endişelenmeli miyim hocam. Beklemekten başka yapılabilecek bir şey var mı. Uç ay bekleyip geç kalmış olmaktan da korkuyorum

 126. Emel ozdal 10:28 de 17 Haziran 2016 - Yanıtla

  Semih bey iyi calismalar
  Esimin 2011 yilinda akcigerinde 23 mm cok duzgun sinirli nodul cikti pet ct sonucunda hersey olumlu herhangi bir supheli durum yok dendi bu ay tekrar akciger tomografisi cektirdik herhangi bir buyume yok fakat sonucta yazan akcigerde gorunen bantlar ve kitlesel dansite artisi kucukken gecirdigi zaturre ile ilgili olabilirmi rahatsiz etti biraz birde bazi doktorlar buyumeyen kitleye almaya gerek yok derken bazi doktorlarimiz akmak istiyor yardimlariniz rica ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:40 de 18 Haziran 2016 - Yanıtla

   Nodülün ameliyatla alınıp alınmaması konusunda farklı görüşler olabilir. Bu konuda tecrübeli bir merkezde değerlendirilmelidir. Hastanın öyküsü, alışkanlıkları ve BT’deki nodülün görünümü önemlidir. Akciğerde nodüllerde nasıl davranılması gerektiği hakkında daha ayrıntılı bilgi için hazırlamış olduğumuz web sitesini ziyaret ediniz: http://www.akcigercerrahisi.com/akcigerde-nodul-ne-yapmali/

   • Emel ozdal 18:24 de 18 Haziran 2016 - Yanıtla

    Hocam size 2011 yili pet ct goruntusu ve bu ay cekilen akciger tomografi goruntusunu muayene e getirsek yeterli olurmu alinmasi gerekip gerekmedigi ile ilgili yorumunuz icin cunki esim 32 yasinda ve operasyon gecirmek istemiyor .
    Yardimlarinizi rica ederim

 127. Derya 22:21 de 14 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babama akciger kanseri tanisi konuldu bunun icin emar pet sonuclarina bakildi vűcűta her hangi bi sicrama olmadigi icin ameliyat őn gőrůldű yanliz sol akcigerin yarisini alincagi belirtildi sag akcigerdede kitle var bu her hangi bi sorun yaratirmi ameliyat olmasi dogrumudur…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:42 de 18 Haziran 2016 - Yanıtla

   Derya Hanım, sağ akciğerde de tümör varsa sadece sol akciğerin ameliyat edilmesi söz konusu olmaz. Doktorlarınızla ayrıntılı görüşün.

 128. Fatma 14:05 de 10 Haziran 2016 - Yanıtla

  İyi gunler hocam benim esimin sol akcigerinde nodul saptandi igne biopsisi yapildi bronkoskopi yapildi sonuclar negatif cikti bu ayki kontrolumuzde nodulun buyumedigini yalniz sol alt lop posterobazal segment komsulugunda ani sonlanan bir bronsun izlendigi lobule konturlu sivi dansitesinde tubuler yspilar mevcuttur(dilate sekresyonla dolu bronslar)cevresindeki akciger parankiminde hiperinflasyon dikkati cekmektedir ve icerisinde sivi dansiteleri artmis ve hava kompenenti azalmistir diyor sigara oykusu var 9 yildir icmiyor yorumlayabilirmisiniz hocam size zahmet,ameliyat onerirmisiniz nodulun capi 5 mm den kucuk.tsk ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:53 de 16 Haziran 2016 - Yanıtla

   Bu eksik bulgularla size yorum yapabilmem olanaksız. Hastanemize baş vurma olanağına sahip değilseniz hastanızı gören, ayrıntılı bilgilere sahip olan ve filmleri ayrıntılı inceleme olanağı bulan ve akciğerde nodül konusunda önemli tecrübeye sahip başka bir meslektaşımız size öneride bulunabilir. Geçmiş olsun.

 129. Karahan BALTACIOĞLU 22:32 de 9 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhabalar;

  Yaklaşık 2 hafta önce bir sol akciğer pnömotoraks ameliyatı geçirdim. Vats yöntemi ile ameliyat gerçekleştirildi ancak artı olak kürek kemiği altında yaklaşık 10-15 cm. lik bir kesi daha açılmış..
  Ameliyat dikişleri 3 gün önce alındı. Ancak zaman zaman aşırı bir kas ağrısı, bir kas gerilmesi şeklinde ağrım oluyor.
  Bu ağrılar daha ne kadar devam edebilir?
  Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:50 de 16 Haziran 2016 - Yanıtla

   15cm’lik kesi açılmışsa bu bir VATS (kapalı) ameliyatı değildir. Açık ameliyat sonrası söylediğiniz yakınmalar doğaldır ve en az 3-6 ay arası devam eder. Geçmiş olsun.

 130. Arzu 01:51 de 8 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam babam 62 yaşında 8 ml kitle vardı kesinlikle amaliyat olamaz denildi sonra ardından kemoterapi ve ışın tedavisi aldı dün pet sonucunu aldık maşallah dedi doktorumuz 2 ml düşmüş amaliyat olabilirsin dedi ama çok korkuyorum sizce rikslimidir rica ediyorum cvp verin iyi geceler. .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:42 de 9 Haziran 2016 - Yanıtla

   8ml veya 2ml dediğiniz ölçünün ne olduğunu anlamak imkansız. “ml” şeklinde bir uzunluk birimi yok. “8mm” mi demek istediniz? Eğer öyle ise bu kadar küçük bir kanseri hangi yöntemle teşhis ettiler? Eğer 8cm ise durum çok farklı. Bu tür son derece kısa, eksik ve hatalı bilgiler üzerinden size yorum yapmam tıbbi olarak sakıncalı olur. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar dilerim.

 131. Nevin 13:02 de 7 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar babama akciger ca teşhisi kondu geçtiğimiz hafta ben de istanbulda hemsireyim sizin adınız çok duydum ve size babamın sonuçlarını yazmak istedim net birsey soylemiyorlar şimdilik Ama biyopsi önerdier. Sonuç söyle hocam.sol akciger alt lob superior segmentte izlenen yaklaşık 27×28 mm boyutunda plevraya yakin yerleşimli noduler lezyon.sağ alt paratrekeal hipermetabolik lenf nodu.sol hemitoraksta hafif hipermetabolik plevral effuzyon.t3 vertebra sağ Proc.lateraliste izlenen litik lezyon ile uyumlu pet bulguları. Sol surrenal gland anterior komissurde izlenen noduler lezyon un mr ile olası metastaz açısından kontrolü önerilir
  Hocam şimdiden çok teşekkür ederim saygilar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:37 de 9 Haziran 2016 - Yanıtla

   Nevin Hanım, babanızda sigara öyküsü varsa sol akciğer alt lobdaki lezyonun bir akciğer kanseri olma olasılığı yüksek. Ayrıca lenf bezlerinde ileri derecede metastaz şüphesi de mevcut. Omurgada ve böbrek üstü bezinde bulunan görünümler de metastaza bağlı olabilir. Bunların aydınlatılması için ilave görüntülemeler (MR gibi) ve biyopsiler gerekiyor. Akciğer kanseri konusunda deneyimli bir merkezde ve deneyimli doktorlarla görüşürseniz size net açıklamalar yaparlar. Bunun dışındaki durumlarda sonuç almanız ne yazık ki son derece güçtür. Acil şifalar diliyorum.

 132. Yaşar 18:57 de 6 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam dün size eşimin hastalığı Hakkı’nda bilgi aktarmış ve yardım rica etmiştim.Tahmin ediyorum çok yoğunsunuzdur.Ama hasta ve yakını psikolojisini bilirsiniz.Bu yüzden affınıza sığınarak Acil çevap bekliyorum.Hayırlı akşamlar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:36 de 6 Haziran 2016 - Yanıtla

   Yaşar Bey, günlük çalışma yoğunluğumuzda çok sayıda gelen danışma sorularına günü gününe yanıt verebilmemiz mümkün olmuyor. Hemen yanıt almak istediğinizde en yakın hastaneye baş vurmak daha doğru olur. Tekrar geçmiş olsun.

 133. İnci 19:24 de 3 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi calismalar dilerim 61 yasinda babamdada ac kanseri teshisi kondu cektirdigimiz pet sonucu asagidaki
  Hastada sol akciger alt lobda gozlenen hilustan perifere dogru uzanimi mevcut hipermetabolik kitle primer akciger malignitesi lehine degerlendirilmistir akcigerde metastatik noduller yani sira sol plevral effuzyon bilateral hiler mediastinal bilateral supraklavikuler sol infraklavikuler ve aksiller fossada ve boyunda hipermetabolik lenfadenopatiler ayrica hastada sol plevral effuzyon sol surrenal metastazi batin ve pelvik hipermetabolik lenfadenopatiler degisik lokalizasyonlu kemik ve yumusak doku metastazi gorulmektedir .Diye yaziyor hocam biz kacinci evredeyiz yapabilcegimiz bisilerimiz varmi konuya donus hassasiyetinizi diger yorumlari cevaplamanizdan gordum cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim iyi calismalar

 134. İsmail hoca 23:30 de 2 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam bu arada bendeki nodül sağ üst lopta amaliyat olmam gerektiğini düşünüyorsanız sizde ameliyat olabilirmiyim mardinden yazıyorum hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:49 de 4 Haziran 2016 - Yanıtla

   İsmail Bey dilediğiniz zaman randevu alınız. Tabii ki ameliyatınızı gerçekleştirmemiz mümkündür. Tekrar geçmiş olsun.

 135. Mehmet 12:33 de 2 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam sizi çok rahatsiz ediyorum ama sizin yorumunuzun çok degerli babam radyoterapi ve kemoterapiyi eş zamanli aliyor fakat kan degerleri düşük oldugu için kemoterapiyi alamiyor kan degerlerinin düşük çikmasi ne anlama geliyor ayrica tedavi bitince 3 ay ara verilecegi söyleniyor bu normal mi ben dokdoru ile birebir görüsemiyorum farkli bir ilde ikamet ettigim için yorumlarsaniz sevinirim hocam allahima emanet olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:46 de 4 Haziran 2016 - Yanıtla

   Kemoterpi kanser hücrelerini öldürüken vücudun diğer hücrelerine de zarar verir. Bu durumda kan hücreleri de ölüp azalınca hastanın normal yaşantısını sürdürmesi zorlaşır. Bunun için kemoterapi alan hastaların sürekli olarak kan değerlerine bakılır ve belli bir değerin altında olunca kemoterapi kesilir. Bu durumda da kanserle mücadele sekteye uğrar. O nedenle hastaların kemoterapi gerektirmeyecek şekilde erken evrelerde yakalanıp ameliyatla tümörün çıkartılması gerekir. Sizin durumunuzda sadece radyoterapi uygulanıp tümör biraz daha küçültülecektir. Hastanızın kan değerleri normale dönünce tekrar kemoterapi uygulanabilir.

 136. İsmail hoca 00:37 de 2 Haziran 2016 - Yanıtla

  Hocam 34 yaşındayım 15 yıl sigara içtim 7 ay önce öylesine çektiğim tomografide 15 mm düzensiz bir nodül çıktı petct çektirdik 10.3 mm düzensiz nodül çıktı tutulum yoktu ondan 3 ay sonra tekrar tomografi çektik 13-15 cm çıktı 3 ay sonra tekrar çektirdim tekrar 13-15 çıktı doktor ameliyat diyor hiçbir belirti ağrı yok bende ama aklıma gelince sanki ağrı oluyor hocam sizce ne yapmalıyım 7 aydır sigarayı bıraktım nefes testim % 100 çıktı öğretmenim ben ne yapmalıyım nodül bir anda büyüyebilir diyor doktor gecikebiliriz diyor hemen ameliyat diyor

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:39 de 4 Haziran 2016 - Yanıtla

   İsmail Bey, yaşınız ve lezyon boyutunun değişmiyor olması olumlu. Ancak, sigara öykünüz bir miktar durumu şüpheli hale getiriyor. Burada önemli olan bu kezyonun radyolojik görünümüdür. Eğer bu çok şüpheli görülüyorsa biz tek port Torakoskopi yöntemi ile yani kapalı bir işlemle kezyonu çıkartıyoruz. Bu nodülün iyi huylu çıkma olasılığı da yüksek olacağı için açık ameliyat yöntemini önermeyiz. İşlem srasında yapılacak olan patoloji incelemsinde kanser olmadığı tespit edilirse 1 gece hastane yatışı sonrası taburcu olursunuz. Eğer kanser çıkarsa o zaman yine aynı yöntemle kanserli lob ve kenf bezleri de çıkartılır. 4 gün sonra da taburcu olabilirsiniz.
   Sizin nodülünüzün tomografi görüntüsünü bilmediğim için size ameliyat olun veya olmayın diye bir öneride bulunamıyorum. Acil şifalar dilerim.

 137. Nuran 20:32 de 30 Mayıs 2016 - Yanıtla

  21.05.2016 tarıhinde yazdıgım ped sonucucunun cevabını bekliyorum .lutfen yardımcı olurmusunuz nuran basar adına yazmıstım

  • elif 01:37 de 5 Haziran 2016 - Yanıtla

   merhaba hocam.babama akcıger kanser teshısı yenı konuldu.kendısı 57 yasında ped sonucunu kısaca gonderıyorum..verteks duzeyınde sag parıatel kemıkte yaklasık 2cm boyutlu noduler skleroz alanında patalojık artmıs metobolık aktıve tutulumu saptanmamıstır.
   aortıkopulmoner bırkac lenf nodunda dusuk duzeyde artmıs metobolık aktıve tutulumu ızlenmıstırsuv max.2.39
   sol akcıger alt lob superıorda paravertebral alanda ınen aortadansınırları net ayırt edılemyen plevral temas yuzeyı bulunan yaklasık 3,4+4.1+4,5cm boyutlu duzensız sınırlı yumusak doku dansıtesınde artmıs teobolık aktıve tutulumu ızlenmıstır suv max14.41
   sag akcıger ust lob posterıorda yaklasık 1.1 cm kavıter noduler lezyonda fokal artmıs metabolık aktıve tutulumu mevcuttur.suv max3,37
   ozafagus dıstal kesmınde ve mıdededıffuz artmıs metabolık actıve tutulumu izlenmıs suv max4.57
   yapılan beyın mr bır sıkıntı olmadıgını soyledıletr son olara amelıyata karar verdıler.sızce bu sonuca gore kacıncı evrede olabılır. .amelıyat bu asamada dogrumudur. lutfen yardımcı olurmususnuz.

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:29 de 6 Haziran 2016 - Yanıtla

    Sol akciğerde kanser şüphesi yüksek bir tümör var, sağ akciğerde 1.1cm ve daha az şüpheli küçük bir lezyon ve ayrıca lenf bezlerinde şüpheli alanlar var. Evrenin tam olarak anlaşılabilmesi için sağ akciğerdeki lezyonun torakoskopik olarak çıkartılması ve patoloji incelemesi gerekir. Bunda kanser mevcut değilse, lenf bezlerinden örnek almak için mediastinoksopi işlemi yapılmalı ve evre bunlara göre belirlenerek hastanın ameliyattan fayda görüp görmeyeceği tespit edilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 138. Cengiz 14:37 de 24 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Sayın Semih Hocam iyi günler. Öncelikle buradan biz hastalar ve yakınlarının hastalıkları ve sorunlarıyla ilgili yazdıkları, sorduk- ları ve danıştıkları konulara yoğun çalışmalarınıza rağmen fırsat buldukça verdiğiniz değerli cevaplar ve yorumlarınızla ilgili gös- termiş olduğunuz hassasiyetinize çok teşekkür ediyorum. Sayın Hocam bende 61 yaşında bu rahatsızlığa yakalanmış ve süreci- ni yaşayan birisi olarak, hastalığımla ilgili ve ameliyatım sonrası dönemi de kapsayan bir açıklamamı (Biraz uzun olmuştu) ve ilgili sorularımı içeren ve bu sayfada 166.sırada olan ve 08/05/2016 tarihinde size yazmış olduğum bir iletim vardı. Sayın Hocam çok yoğun temponuzun ve çalışmalarınızın olduğunu biliyorum. Ancak sanırım gözden kaçmış da olabilir. Bu siteyi her gün ziya- ret ediyorum ve beni çok rahatlatacak ve motive edecek olan, esirgemeyeceğinizi umduğum değerli cevaplarınızı ve yorumlarını- zı yazdığım günden beri bekliyorum. Siz ve sizin gibiler iyi ki varsınız. Tekrar teşekkür ediyorum

 139. Özgür 14:10 de 24 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam. Öncelikle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Benim sorunum ise çektirdiğim akciğer grafisinde mediasten genişliği ve KTU üst sınır diye bir tabir var. Acaba bu nedir. bir riski var mıdır ve neye dikkat etmem gerekmekte?
  Yardımlarınızı bekliyorum.

  Şimdide teşekkür ederim.

 140. meryem 00:14 de 21 Mayıs 2016 - Yanıtla

  merhaba doktor bey.babam 61 yasında 5 ay önce sag ac adeno ca beyin metastazı (paryatel lob ve mezensefalon komsulugunda ıkı adet kıtle) tanısı aldı.10 kur kranıal rt,6 kur kt aldı.beyındekı kıtlelerde kuculme ac dekı kıtlede de yaklasık 2 cm kuculme oldu.(10 cm den 8 cm kuculme). 2 hafta once cekılen pet sonucunda yenı bır tutulum ızlenmdi.boyle bır durumda ameıyat denenebılır mı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:52 de 22 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Hayır. Beyindeki tümör tam olarak kaybolmamışsa ameliyat uygun değildir. Akciğerdeki tümör çıkartılsa da beyindeki tümörden dolayı yaşam süresi kısıtlı olacaktır. Beyindeki metastaz ışınlama ve/veya ameliyatla tam olarak tedavi edilmeden akciğer ameliyatı olmaz. Acil şifalar.

 141. zekiye AKIL 00:02 de 19 Mayıs 2016 - Yanıtla

  iyi gunler hocam.Babam 5 bucuk yil once akciger ameliyati oldu sol lob tamamen alindi.Sicrama yapmadigi soylendi ancak yine de 6 kurluk kemoterapiye yonlendirildi.Kometerapi 3.kurden sonra pet bt sonuclarina gore birakildi.Iyi oldugu kemoterapiye gerek olnadigi soylendi.5 yildir 2 ya da 3 ayda bir duzenli olarak onkoloji uzmanlarinca takip ediliyor.Ancak son gunlerde kolunda asiri agri olnasindan sikayetci,ortopediye yonlendirilmis ama henuz bi sonuc alamadi.Bu agrilarin kansetle ilgisi var midir? varsa eger bundan sonraki surec nasil ilerler bizi aydinlatabilirmisiniz?Tesekkurler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 19 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Toraks BT çekilerek kontrol gerekir. Burada çıkacak duruma göre tedavi planlaması yapılacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 142. AHMET BÜYÜK 09:22 de 17 Mayıs 2016 - Yanıtla

  MERHABA HOCAM 47 yasındakı abımın akcıger kanserıoldugunu dun akşam yazmıstım suan pet osnucu elımde
  kranalve kranıofasalbölge kesitlerindeserabralve kortıkalve subkortıkalyapılarda FDG tutulumve dagılımfızyolojık sınırlarda ızlenmıstır.servikal kesitlerdesag ve vokalkort paralıtık olarak izlenmiştir
  trokalkesıtlerde sag akcıgerüst lob apıkal kesımden gelişenve subklevyenarteri de cevreleri tarzdasupraklavikuler alanadogruuzanım gösterenyakaşık 4.9×4.0 cm boyutlarında kıtlesel lezyonda periterel yogun artmıspatolajıkFDG TUTULUMU IZLENMİŞ OLUP ORTA KESIME AMETEBOLIK OLARAK IZLENMIS (SUVmak17.9) kıtle medıaldanmedıastınalalana dogru uzanım gosterıs olup trekeanın sag leteral ılekontak halındedır
  muhtemelen sag dıaframa baglıparalızıyle elevi olarakizlenmiş olup bazal akciger parankımınde hiler atelektazık degısıklıkler soz konusudur
  sol akcıger parankımınde FDG tutulum ve dagılımı fızyolojık sınırlarda olup nodal nıtelıkte lozyom ızlenmemektedır. sag alt paratrekal mesafede bır adet subsantımetrık fokal yogun artmıs patolojık FDG tutulumu gosterennodallezyon ızlenmiştir /SUVmak 7.6) bununla bırlıktesag hıler bolgede FDGtutulum ve dagılımıfızyolojık sınırlarda ızlenmektedır
  abdomınal kesıtlerde karacıger safra kesesı dalak pankreas normal boyutlarda FDG tutulum normaol boyutlar da ızlenmıstır mide duodenum ince bagırsak ve kolonda FDGdagılımı fızyolojık sınırlar ıcerısınde ızlenmektedır kolon boyunca lümen içerisinde öncelkıkleenflamatur nıtelıkte oldugu düsünülenyer yer foklallesenartımı patolojıkFDG tutumları soz konusudur
  sag adrenal gland koprusu duzeyınde ızlenen santımetre sınırında noduller lezyonda yogun artmısFDG tutumlu izlenmektedır (SUVmak 17.0) sol adrenal gland ve her ıkı bobrekk parankımındeFDG tutulumu ve dagılımıfızyolojık sınırda ızlenmıstırrodropen alanda lezyon varlıgı lehıne bulgular ızlenmektedır BT KISTLERINDE İSKELET SISTEMINDE LITIK VE SKLEROTIK KARAKTERDE BIR LEZYON IZLENMEMISTIR…..SIMDIDEN SAYGILAR HOCAM

  • AHMET BÜYÜK 09:26 de 17 Mayıs 2016 - Yanıtla

   HOACAM TEDAVISI VAR MI VARSA HANGI YOLLAR IZLENMELI ALALH RIZASI ICIN NE OLUR YARDIM EDIN RİZEDEN YAZIYORUM HOCAM..

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:20 de 17 Mayıs 2016 - Yanıtla

    Ahmet Bey, 4. evre akciğer kanseri geç kalınmış bir aşamadır ne yazık ki. Bu evreyle ilgili bilgilere http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Biyopsi yapılıp tümörün hücre cinsi belirlendikten sonra hastanın genel sağlık durumu uygun ise radyoterapi ile birlikte eş zamanlı kemoterapi uygulanmalıdır. Beklenen yaşam süreleri ortalam değerlerini de yukarıda verdiğim web sayfamızda bulabilirsiniz. Sürekli uyarıyoruz: SİGARA İÇMEYİN, İÇMİŞSENİZ 55 YAŞINDAN SONRA HER YIL BİR KEZ DÜŞÜK DOZDA TARAMA AMAÇLI GÖĞÜS BİLGİSİYARALI TOMOGRAFİSİ ÇEKTİRİN! Ancak bu durumda akciğer kanserinin erken teşhis edilip tedavi edilmesi mümkündür. Geç kalınan durumlarda ne yazık ki elde olanakla bütün dünyada son derece kısıtıldır. Yine de ümidinizi kaybetmeyin, ama gerçekçi olmayı da unutmayın. Acil şifalar dilerim.

 143. Recep 20:57 de 15 Mayıs 2016 - Yanıtla

  İyi günler hocam babamın pet- BT tetkiki
  Sol akciğer alt lob patofizyoloji segmentte inen aorta komsulugunda izlenen yâklaşik 28×30 mm çaplı kitleye ait artmış metabolik aktivite (SUV max: 15.85)
  mevcut
  Sağ akciğer izlenen büyüklüğü yaklaşık 8mm çaplı nodüler densite artımlarından düşük yoğunlukta artmış metabolik aktivite tutulumu (SUV max:1.34)
  Sol hiler(SUV max:9.64)ve solda paraözefageal (SUV max3.43)
  lenf nodlarında metabolik aktivite tutulumu izlenmiş
  Sol hemiforaksta izlenen effüzyon alanında artmış aktivite tutulumu (SUV max:2.73)özefagus alt uçta artmış metabolik aktivite tutulumu (SUV max:4.91)(özefajit)sol sürrenal gland hafızlığını hafızlığını olup artmış metabolik aktivite tutulumu ( SUV max: 4.64)karaciğer sol lob lateral segmentte izlenen yaklaşık 8 mm çaplı hipodens modüler lezyona ait patalojik artmış metabolik aktivite
  Sol 8 Kosta posteriorunda t7 vertebra sol transvers prosesinde solda posterior elemanlarında t6 t10 L1 vertebra korpuslarında belirgin olmak üzere kolumna vertebraliste sakrumda sağ iliak kemikte sakrolliak eklem komşulugunda metastaz ile uyumlu metabolik aktivite tutulumu (SUV max:10.39)
  Sol göğüs duvarı bazalinde posterolateralde interkostal kas yapilarina uyan lokalizasyonda inflamatuar proçesler ile Uyumlu olabilecegi dusulen artmış metabolik aktivite tutulumu (SUV max: 3.35) diğer vücut dokularında fdg bi yo dağılımı normal fizyolojik sınırlar içinde izlenmiş
  Burunoskobi sonucu
  Fob ebl yok
  En büyüğü 0.1 cm çapında kırıntı halinde 3adet duzensiz doku t1k
  Kanama fokal atalektazi içeren subplevral akciğer parankimi trans bronşial biyopsi
  Kan elemanları , bronşial lavaj
  Ayrıca 5 günlük 2000 cGy Rt dozda radyoterapide verildi
  Ne önerirsiniz hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:38 de 16 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Akciğerde bir tümör ve bir çok farklı yerde lenf bezi ve organ metastazları mevcut. Bronkoskopi tanı koymakta yetersiz kalmış. Bronş içinde tümör olmadığında bronkoskopi ile teşhis konulması mümkün değil. Akciğerdeki kitleden iğne biyopsisi yapılmalı, beyin MR’ı çekilmeli ve bunların sonucuna göre hızlı şekilde kemoterapi başlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 144. Funda GÖKÇEPINAR 21:49 de 14 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba Semih bey annem 7 ay önce kaval kemiği kırıldığı için ameliyat oldu ve platin takıldı.20 gun once de cigerinde bir ağrı ile hastaneye kaldırdık.tomografi sonucunda akcigerde portakal büyüklüğünde hücre ölmesi olduğu söylendi kırık ameliyatından dolayı emboli atmis olabilir denildi.sonra emboli olmadığı zatürre olduğu söylendi 10 gun hastanede tedavi gördü hala antibiyotik tedavisi devam ediyor ama annemde iyileşme rahatlama yok yaşı 67 ve uzun yıllardır sigara içiyor.balgam alindi ve raporda yazan şu. Makroskopi:0.5 cc hacminde 2 adet yayma preparat. Mikroskopi:yaymalarda bronş epitel hücreleri,skuamöz hücreler ve birkaç makrofaj izlenmektedir. Tanı:benign selüler elemanlar .bize net birşey de söylenmiyor sizce daha büyük bir hastaneye gitmemiz gerekir mi tehlikeli bir durum olabilir mi teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:46 de 15 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Uzun yıllardır sigara içen 67 yaşında bir hastanın akciğerinde “portakal büyüklüğünde” bir lezyon son derece önemlidir. Hangi hastanede olduğunuzu ve bu konuyla ilgili olarak tecrübeli bir merkez olup olmadığını bilmiyorum. Ancak hastanıza bronkoskopi ve PET-BT işlemleri yapılarak teşhise göre karar verilmesi gerekli olacaktır. Gecikmemeniz şart. Acil şifalar dilerim.

 145. Duygu 16:59 de 14 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam,babam 1yildir akciger kanseri tedavisi goruyor.4.evre ile basladi yayilim.durdu ancak enfeksiyon kapinca kafasinda sinuslere 1,5 cm lik sicrama oldu ve radyoterapi ile yok edildi.Enfeksiyon kapmadan once hergun yuruyuse gidiyordu,simdi oksurukten uyuyamiyor ayaga kalkip tuvalete gitse nefes nefese kaliyor.Gayet iyiye gidiyorken bu durum bizim umudumuzu azaltti.Kanserli kusim mm’lere dustu ama simdi nefes darligi var.Ne yapmamiz gerek? bize ne onerirsiniz? Biz ameliyat icin uygunmuyuz?Cok caresizim bir fikir verirseniz cok memnun oluru.Iyi calismalar hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:38 de 15 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Duygu Hanım, hastanız hakkında yeterli bilgi olmadan size yorum yapmam mümkün değil ne yazık ki. Muayenenizi yapan ve tetkiklerinizi incelemiş meslektaşlarımızın önerisine göre hareket etmelisiniz. Mümkünse merkezimize baş vurarak da bilgi alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 146. Zeynep 16:10 de 14 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba doktor bey. Babamın 45 önce yüzünde şişme oldu iç hastalıklarında araştırması yapıldı sonuç olarak onkoloji ye sevki istendi.patoloji sonuçları aynen şöyle: MAKROSKOPİK BULGULAR: 1:Bronş fırçalama:5/3 lam MGG 2:İİA(sağ üst lob girişi): 4lam MGG 3:İİA(kitleden):4lam MGG 4:yıkantı sıvısı: sitospin smear sayısı 2 lam 5:Bronş lavajı:10cc hacminde kanlı sıvı teknisyen: (yk-ky) tanı kodu:C34.1 TANI:1:Bronş fırçalama, sağ üst lob, yayma: adenokarsinom 2:Transbronşinal ince iğne aspirasyonu, sağ üst lob girişi, yayma: seyrek maling tümör hücreleri 3:transbronşinal ince iğne aspirasyonu, subkarina, yayma:Bronş epitel hücreleri içeren kanamalı materyal 4:transbronşinalin ince iğne aspirasyonu, sağ üst lob girişi-subkarina, yıkantı sıvısı, sıvı bazlı sitoloji:atipik hücre görülmedi 5:Bronş lavajı, yayma:hiposellüler materyal ICD-O Histoloji: M8140/3 kendisinde: şiddetli öksürük, halsizlik, midede bulantı, kusma, sürekli uyuma halı, iştahsızlık, balgamla gelen kan, kilo kaybı, hafıza problemleri, göğüs kısmında lekelenme, aşırı nefes darlığı mevcut. (HİÇBİR ŞEKİLDE TEDAVİ GÖRMEDİ DAHA)BENİ DETAYLI BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.BÜTÜN HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:42 de 15 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Zeynep Hanım, akciğerde adenokarsinom mevcut. Bahsettiğiniz yakınmalar kanserin yayılmış olduğunu gösteriyor. PET-BT ve beyin MR çekildikten sonra tedavinize başlanacaktır. Ayrıntılı bilgilendirme talebinizi teşhis ve tedavinizi üstlenen ve hasta hakkında bilgilere sahip olan kendi doktorlarınıza yapmanız daha uygun olur. Acil şifalar.

 147. yasemin üstün 17:57 de 13 Mayıs 2016 - Yanıtla

  doktor bey iyi günler.annem kolon ca dan 2015 yılında ameliyat oldu.daha sonra karaciğere metastaz yaptı ve k.ciğerden ameliyat oldu.şuan karaciğerde nodül gözlenmedi.annem daha önce radyofrekans tedavisi ile akciğerdeki nodüllerden iki tanesi yakıldı yanlız daha sonra 15 den fazla lezyon gözlemlendi ve bu tedaviye devam edilemedidaha kemoterapi aldı ama fayda etmedi.şuan gene kemoterapi verilecek biz şuan çaresiziz ne yapmalıyız.teşekkürler.kolay gelsin.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:53 de 13 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Yasemin Hanım, metastazektomi denilen operasyon için filmlerinizi gören ve sizi takip eden medikal onkoloji uzmanınızdan görüş alabilirsiniz. Eğer diğer tedavi yöntemleri fayda sağlamamış ise ve ameliyat olması fayda sağlayabilir. Geçmiş olsun.

 148. emrah bora 21:11 de 11 Mayıs 2016 - Yanıtla

  meraba hocam ben emrah bora sag akciger alt lobta süperior segmentten posterobazal segmente uzanan parakostavertebral alanda yogun artmış FDG tutulumu gösteren aksiyel planda en geniş yerinde 62*44mm ölcüden kitle izlenmetedir (SUVmax32.3

  sag üst paratrakeal bölgeden baslayarak karına düzeyine uzanan ve bu alanda sol pulmoner artere uzanan yogun artmıs FDG tutulumu gösteren en geniş yerin de 51*40 mm kraniokaudal dogrultusun da 53mm ölculen kitlesel konglomere LAP izlemektedir SUVmax29.6 ayrıca aortikopulmoner pecerede halif düzey de FDG tutulumu gösteren bir kaç adet buyugu 10mm olan lenf nodlari izlenmektedir

  inceleme alanı icerisin de kalan vucudun diger bölgelerın de normal fizlolojı dısında patolojik hipermetabolik FDG tutulumu gösteren odak izlenmemiştir

  hocam sizden yardim bekliyorum ne yapmamız lazım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:04 de 12 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Önce biyopsi yapılarak tümörün cinsi belirlenmesi gerekir. Daha sonra PET- BT bulgularına göre evresi belirlenip uygun tedavisi planlanmalıdır. Acil şifalar

   • emrah bora 20:53 de 13 Mayıs 2016 - Yanıtla

    hocam buruskopi yapıldı fakat yara bulunamadı gecen yine bioksi yapılacaktı utrasunda görunmedi yara ama pet ct görünüyor sizden yardım istiyorum

 149. Şennur Çiçek 20:51 de 11 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar; babam 63 yaşında babamın 1 ay önce yapılan akciğer sağ lop bronkoskopik biyopsisinde patolojik tanı küçük hücreli dışı akciger karsinom.Histopatolojik ve immünhistokimyasal bulgular skuamoz hücreli karsinom ile uyumludur sonucu çıktı.
  Akabinde yapılan pet ct sonucunda;
  Sağ akciğer alt lop bronşunu bifurkasyon düzeyinden itibaren çevreleyip daraltan hiler 2.5 cm çapında hipermetabolik kitle (primer tm)
  Sağ üst alt paratrakeal,prekarinal,sağ hiler,sol hiler hipermetabolik LAP’lar (met)
  Kranial MR incelemesinde;
  Sisterna magnada normalden geniş görünüm.İnfratentorial alanda,interserebellar space’de,kistik görünüm(mega sisterna varyasyonu?,araknoi kist?)
  Triventriküler hidrosefali.
  Periventriküler ak maddede,sekel iskemik-gliotik lezyonlar.
  Vertebrobaziller sistemde dolikoarteryel değişiklikler.
  Bilateral mastoid tipde skleroz.
  sol nazal konkalarda sağa göre hipertrofik görünüm.
  Bu sonuçlara göre evre ve tedavisi hakkında önerileriniz nedir?
  Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.

 150. Gülçin Sağım 20:49 de 10 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Syn.Semih hocam hastaların yazdıklarını okudum sizin verdiğiniz tecrübeli ve samimi cevaplarınızıda allah razı olsun rabbim ömrünüze ömür katsın benim de size danisacagim durum dedem astım hastasiydi yaklaşık 6 aydır geceleri uyutmayan öksürüğü vardi denizli Paü hastanesinde gözlemdeydi fakat geçen hafta tomografi cekildi ve sonucu söyleydi Genel açıklama da sol hiler bölgede mediyastene, sol kalp yapılarına sol ana bronsa ve sol üst lob bronsuna invazyon gösteren malign karakterli kitli lezyonu ve mediyastinal bilateral hiler lenfadenopatiler yazılmış 9×5 cm boyutta dev maling kitle lezyonu izlendi sol lobunda 2 cm çaplı hipodens nodül izlendi en büyük lenfadenopatiler 18mm kısa eksen boyutta ölçüldü sag hiler bölgede kisa eksen capi 16 mm boyutta lenfadenopatiler mevcuttur. Bu sonuctan sonra bronoskopi yapıldı patoloji sonucu bu hafta çıkacak simdilik buharli hava ventolin nimes 100 mg teobag serum 200 mg infex mr 400 mg hap evosten 300 mg kap verdi biraz rahatladim bu ilaclarla dedi ama dedem kanser olduğunu bilmiyor kitle zannediyor bizim durumumuzuda değerlendirip bize bir yol gösterirseniz minnettar olurum simdiden teşekkür eder başarılarınız devamını dilerim syn semih hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:09 de 11 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Gülçin Hanım, biyopsi sonucunuz ve PET-BT ile beyin MR filmleriniz çıkınca kanserin evresi tam olarak ortaya çıkacak ve buna göre tedavi planlanacaktır. Söylemiş olduğunuz bulgular hastalığın ameliyat için geç kalmış bir evrede olduğunu gösteriyor ne yazık ki. Sonuçlar çıkınca uygun kemoterapi veya hedefe yönelik tedavi planlaması yapılacaktır. Acil şifalar dilerim.

 151. nermin erdoğan 12:06 de 10 Mayıs 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam annem akciğer kanseri amileyat olma konusunda terddütleri var sizden ricam bir yol göstermneniz
  makroskopi:0.2 cm bıyutta kırıntı doku parçaları
  ek parametre: p40 : neoplastik hücrelerde yaygın nükller immünreaktivite izlendi
  ttf-1 : neoplastik hücrelerde immünreaktivite izlenmedi patoloji tanısı :küçük hücreli dışı karsinom ,sol akciğer,bronoskopik biyopsi
  epikriz: olguda izlenen immünhistokimyasal bulgular skuamöz hücreli karsinom ile uyumludur.
  yorumlarmısınız hocam teşekkür ederim.

 152. Cengiz 12:56 de 8 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Sayın Semih Hocam iyi günler. 5 ay önce 11/12/2015 günü Toraks ve Batın BT ve PET/CT raporlarıma istinaden, söz konusu rahatsızlığımla ilgili sorularımı cevaplamıştınız. Değerli yorumlarınız ve önerileriniz doğrultusunda 06/01/2016 tarihinde VATS yöntemi ile yapılan ameliyatım esnasında, frozen incelemede Küçük Hücreli Dışı Kanser Tümörü nedeniyle Akciğerimin sol alt lobu ile birlikte lenf bezleri de alındı. Daha sonraki Patoloji Raporum, tümör çapı 1.2 cm ve ünifokal olan evre 1(a) Papiller üstünlüklü, grade (II) Adenokanser olarak kesinleşti. Tümörün hiç bir yere invasyon yapmadığı ve akciğer parankimininde hiperemi ve adenomatöz değişikliklik olduğu, lenf bezlerinde malignite izlenmiyor ancak reaktif değişiklik olduğu yazıyor. Ameliyat sonrası 1. ve 2.aylarda standart kontrollerim yapıldı. Allah’a çok şükür herhangi bir sorun yok. Daha sonra doktorumun uzaktan gidip-gelmem zor olabilir diye bulunduğum yerde 3.er aylık kontrollerimi yaptırabileceğimi söylemesi üzerine, ilk 3. ay sonunda başka bir hastanede çekilen Toraks ve Tüm Batın BT sonuçlarım aşağıdadır.
  KONTRASTLI TORAKS BT:
  -Trake, ana bronş ağaç hava sütun açıktır. Endobronşial lezyon saptanmamıştır.
  -Mediastinal ve bileteral hiler patolojik lenf nodu izlenmemiştir. Plevral efüzyon görülmemektedir.
  – Sol ana broş düzeyi komşuluğunda paramediastinal planda umuşak doku dansitede kalınlaşma alanı dikkati çekmiştir. (Operasyon Sekeli?)
  -Her iki akciğer aerasyonu homojen ve doğaldır.Aktif enfeksiyonu düşündürecek alveollar-intersisyel yoğunluk artışı saptanmamıştır. Sol bazal kesimde, ayrıca her iki akciğerde dağınık yerleşimli sekel lehine anlamlı dansite artımları seçilmektedir. Intraparankimal Subplevral nodüler izlenmemektedir.
  – Bronkovasküler yapılar, seyir ve genişlikleri normaldir.
  SONUÇ:
  Sol ana broş düzeyi komşuluğunda paramediastinal planda yumuşak doku dansitesinde kalınlaşma alanı dikkati çekmiştir.(Operasyo Sekeli) varsa eski tetkikleri ile karşılaştırmalı, inceleme- takibi önerilir.
  (Hocam Operasyon öncesi çekilen MR.da sol akciğer üst lob posterior segment posteriorunda lokal plevral kalınlaşma (9x5mm) yazıyordu ve çok önemsenmemişti.
  KONTRASTLI BATIN BT:
  Batın raporu çok uzun olduğu için detaylı yazmıyorum, ancak Tüm Batın organları normal görünümde ve sadece sonuç kısmında “Karaciğer ve her iki adrenal gland lojunda yer kaplayan net-demarke lezyon telkin eder görünüm izlenmedi yazıyor.
  3.er aylık kontrollerimi ve rapor sonuçlarımı bulunduğum yerdeki hastanede Tıbbi Onkoloji Doktorumu yoksa Göğüs Cerrahisi Doktorumu yapması ve incelemesi gerekir. Ona göre randevu alacağım. Sayın Hocam sizin daha önce olduğu gibi, değerli yorumlarınız ve cevaplarınızın rahatsızlığımla ilgili bana çok büyük bir katkısı olacaktır.
  -Sayın Hocam yapılan operasyonla kanser tedavi oldu mu, şifa buldum mu? Daha sonra süreçte kanserin (Adenocell) nüksetme ve metasdaz riski var mıdır.
  – Herhangi bir nüksün ve metasdazın gözden kaçmaması için 3.er aylık kontrollerimi BT ile mi yoksa diğer yöntemlerle mi yaptırmalıyım(Radyasyon Riski)
  -Toraks BT.deki dağınık yerleşimli sekel lehine dansite artımları ve sonuç kısmında bahsi geçen yumuşak doku dansitesinde kalınlaşma tehlikeli mi?
  Hocam çok uzun oldu ama, önemine binaen yazmak zorunda kaldım. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Yoğun çalışmalarınızdan fırsat bulup vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:06 de 26 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Takiplerinizi onkolog veya göğüs cerrahı yapabilir, tercih tamamen size aittir. Ameliyatınız başarılı geçmiş. 1. evrede ameliyat sonrası nüks oranı nadirdir. Bu hastalığı nüksü haricinde başka bir kanserin çıkma durumu da söz konusu olabilir. Sizin evrenizde bu oran da düşüktür. Bununla birlikte ilk 2 yıl 3 ayda bir, sonraki 3 yıl 6 ayda bir takip muayeneleriniz yapılmalı, 5 yıldan sonra ise yılda 1 kez kontrole gitmelisiniz. Toraks ve üst batın kontrastlı BT ilk 2 ylda 6 ayda bir, sonraki yıllarda yılda bir kez yapılır. Şu adnaki torask BT’de sorun görülmüyor. Geçmiş olsun.

 153. tülay 11:52 de 6 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Ca tanısıyla (ICD-10:C ) takip edilen hastada amacıyla PET/BT tetkiki yapıldı.
  Altı saat açlık sonrası kan şekeri 85 mg/dl olarak ölçüldü. 9.0mCi F-18 FDG intravenöz olarak uygulandı. Enjeksiyondan 60 dakika sonra atenüasyon düzeltmesi amacıyla düşük doz BT görüntülerini ( oral kontrast uygulaması ile), takiben verteksten uyluk proksimaline kadar tüm vücut PET görüntüleri elde edildi;
  Baş boyun bölgesi:
  Sol parietal lob orta kesiminde hafif hipodens bir alan izlenmektedir. Olası metastaz açısından MR ile kontrolü önerilir.
  Baş boyun bölgesinde F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  Toraks:
  Mediastende kalsifik lenf nodları mevcuttur.
  Sağ akciğer alt lob bronş proksimalini oblitere eden yaklaşık 45.1×44.7 mm boyutunda, distalinde atelektazik alanlar izlenen kitlesel lezyonda patolojik F-18 FDG tutulumu mevcuttur (SUVmax:17.2).
  Her iki akciğer parankiminde ve F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  Batın:
  Karaciğer segment 6 lateralinde fokal artmış F-18 FDG tutulumu mevcuttur (SUVmax:3.0). MR ile kontrolü önerilir.
  Batın organlarında F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  Pelvik bölge :
  Pelvik organlarda F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır.
  İskelet sistemi:
  İskelet sisteminde F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır.

  SONUÇ:

  Akciğer ca tanılı hastada;
  Sağ akciğer alt lob bronş proksimalini oblitere eden yaklaşık 45.1×44.7 mm boyutunda, distalinde atelektazik alanlar izlenen kitlesel lezyon ile uyumlu PET/BT bulguları.
  Sizce ameliyat olabilir mi hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:24 de 7 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Öncelikle üst batın MR’ı çekilerek karaciğerde görülen kezyonun metastaz olmadığı kesinleştirilmelidir. Metastaz değilse ve hastanızın solunum ve kalp fonksiyonları uygun ise hastanızın ameliyat edilmesi en uygun tedavi şeklidir. Ameliyat sonrası koruyucu kemoterapi de gerekir (tümör çapı 4cm’den büyük olduğu için). Acil şifalar dilerim.

 154. ömer ali 15:52 de 5 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Merhaba.babam akcciğer kanseri kemoterapi gördü .metastaz degil.yuzde 99 yaralar kurumuş simdi isin tedavisi aliyor.14 kez aldi 16 seyansı kalsı simdi zatüre oldu nefes almakda zorlaniyor.ve cok halsiz.sizce durumu ne olur

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:19 de 7 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Kemoterapi ve radyoterapi sonrasında bu tür durumlar görülebilir. Bunların tedavi edilmesi için doktorlarınız size ilave ilaçlar verecektir. Gerekirse hastaneye yatışınız da uygun olur. Geçmiş olsun.

 155. huseyin 02:08 de 1 Mayıs 2016 - Yanıtla

  Hocam ben 24 yasindayim sigara iciyorum eklem yerlerim agrio aciyo birakmak istiyorum 7 yildir iciyorum acaba bi zarar vermismidir bana ?

  • huseyin 02:16 de 1 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Kosarken hemen yoruluyorum sabahlari oksuruk oluyor baska dizim belim de eklem yerlerinde aci oluoşuyor acaba bu hepsi sigaraninbetkisimidir yasim 24 bi zarar etmiamidir acaba bu saatten itaberen birakiyorum sigarayi cvp larmisiniz lutfen

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:03 de 1 Mayıs 2016 - Yanıtla

    Sigara bütün bu söyeldiklerinize sebep olur. Bırakmanızla birlikte kısa sürede tamamı kaybolacaktır. Yaşın daha çok genç, ciddi bir tahribat oluşmamıştır. Sağlıklı günler dilerim.

 156. Bahar 22:14 de 30 Nisan 2016 - Yanıtla

  Merhabalar semih bey benim annem timoma hastası (bazaloid karsinom infiltrasyonu) dördüncü evrede farkettik çok büyük olduğu için ilk başta ameliyat edilemedi. Ancak onkolojik tedavi sonrası küçültüldükten sonra 29 şubatta ameliyat edildi. Sternotomi timektomi uygulandı. Doktor akciğerden de ufak bir lob aldıklarını ama onda kanser olmadığını söyledi. Patoloji raporu da temiz çıktı. Ameliyattan sonra yakınmaları çok fazla oldu hala da var. Doktor bunu annemin 62 yaşında olmasına daha önce onkolojik tedavi görmesine ve şeker hastası olmasına bağladı. Şimdi asıl sorum annem 5 kez kadar yaklaşık ceviz büyüklüğünde pıhtı kustu önce bir mide bulantısı olmuş ve o bunlardan sonra rahatladığını o kesik kesik öksürüğün geçtiğini söylüyor. Ben bunun psikolojik bir rahatlama olduğunu düşünüyorum ve endişeliyim. Bunun sebebi ne olabilir? Bu çok ciddi bir durum mu? Ameliyat sonrası olası komplikasyonlardan biri mi? Cevaplarsanız sevinirim sevgiler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:02 de 1 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Bahar Hanım, tüm bu sorularınızın yanıtlarını sizi ameliyat eden ve daha sonra ortaya çıkan durumların tüm ayrıntılarını bilen cerrahi ekipteki meslektaşlarımızdan almanız en doğru yoldur. Ben bütün bunları bilmeden size yardımcı olamam. Tekrar geçmiş olsun.

 157. Sevgi 20:14 de 30 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam daha öncede yazmıştım size karsinoid tümör ameliyati oldum. Ameliyat sonrası akciğerlerde küçük bir sönme gerçekleşti bronkoskopi yapıldı. Birkaç gün sonra akciğer filmlerinde bir sıkıntı olmadığı için tüp çıkarıldı. Birkaç güne taburcu olacağım ama akciğer sönmesi bir kez daha tekrar eder mi? Bir de bu ameliyat sonası nelere dikkat etmeliyim? Simdiden çok teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:01 de 1 Mayıs 2016 - Yanıtla

   Sevgi Hanım, bu sorularınızın yanıtlarını sizi ameliyat eden ve daha sonra ortaya çıkan dıuurumların tüm ayrıntılarını bilen cerrahi ekipteki meslektaşlarımızdan almanız en doğru yoldur. Ben bütün bunları bilmeden size yardımcı olamam. Tekrar geçmiş olsun.

 158. Yasemin 22:20 de 29 Nisan 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam ocak ayında sıkıntı ve halsizlik nefes darlığı şikayetiyle hastaneye gitti ve guatr teşhisi kondu ameliyat sonunda patoloji sonuçları kötü çıkınca onkolojiye başvurduk orada çıkan tahlilleri yazıcam yorumlarmısınız lütfen bir çok tahlil yapıldı
  Tümör fdg pet :
  Klinik bilgi :Sag akcigerde malignite şüpheli parankimal lezyon saptanan olguda tanı amacıyla (c34)18 fdg -pet ct çalışması uygulandı
  Bulgular :
  Eş zamanlı bt de sag akciger üst lobda yerleşimli,apikalde lateral kostal ve paramediastinal plevral yüzde çekinti oluşturan yaklaşık 2.9.×2.9cm boyutlu yumuşak doku lezyonunda (suvmax:16.8),büyüğü yaklaşık 1cm kısa akslı olmak üzere sağ alt paratrakeal bir kaç lenf nodunda (suv max :9.7 )artmış 18 fdg tutulumu izlenmiştir .Ayrıca eş zamanlı bt de anterior mediastende ,sağ paratrakeal ve subkarinal bölgede izlenen milimetrik -subsantimetrik lenf nodlarında çevre doku ile eş düzeyde 18fdg tutulumu izlenmiştir
  Eşzamanlı bt de sağ akciger orta lobta izlenen birkaç adet milimetrik parankimal nodüler dansite artımında çevre doku ile eş düzeyde 18fdg tutullumu izlenmiştie .
  Hiperplazik görünümlü sol sürrenal bez lateral krusunda çevre doku ile eş düzeyde 18 fdg tutulumu izlenmiştir.
  Karaciger sağ lob posterior süperior segmentte eş zamanlı bt de net dansite degişikligi saptanmayan hipermetobolik odak dikkati çekmiştir (görüntü artefaktı?)
  Her iki iliak kemikte izlenen hipodens kemik lezhonlarında çevre doku ile eş düzeyde 18 fdg tutulumu izlenmiştir.
  Ek bulgu olarak eş zamanlı bt de tiroit bezi izlenmiştir (totaltiroidektomi)?
  Serebral ve serebellar gri kortikal alanlarda beklenen düzey ve simetride toraks ve mediastende batın ve belviste diger alanlarda fizyolojik düzeyde 18 fdg dagilımı izlenmiş olup malignite ile uyumlu olabilecek nitelikte hipermetabolik odak gözlenmemiştir .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:02 de 29 Nisan 2016 - Yanıtla

   Troid bezindeki kansere ait yayılma veya akciğerde yeni bir kanser söz konusu olabilir. Bunu ayırt edebilmek için mediastinoskopi denilen işlem uygulanarak lenf bezlerinden biyopsi yapılması gerekiyor. Burada çıkacak sonuca göre tedaviniz planlanacaktır. Acil şifalar dilerim.

 159. Seyhan KESERCİ 10:40 de 28 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi günler. Tedavi yöntemi konusunda size danışmak istiyorum. Yaklaşık bir ay önce 66 yaşındaki babama akciğer kanseri teşhisi konuldu. Hastane ya da doktor ismi vermeden konuyu aktarıyorum size. İlk olarak bu teşhis konuldu ve ameliyat olması gerektiği söylendi. Babamın kanser olduğundan haberi yoktu ve tedavisini bulunduğumuz şehirde olmak istedi. Bulunduğumuz şehirde ki Devlet hastanesine gittik. Orada ki doktor ise babama kanser olduğunu, kitlenin kalbe çok yakın olduğunu ve ameliyatın çok riskli olduğunu söyledi. Ameliyat yerine üçer haftalık periyotlarla dört ila altı kür kemoterapi önerdi. Hastamızın morali şuan çok düşük. PET çekimlerinin sonuç ve yorum kısmı şu şekilde.
  -Sağ akciğerde anterior segmentte hilus düzeyinde yerleşimli lobule konturlı yaklaşık 47 x 53 mm boyutlarında içinde ametabolik nekrotik alan izlenen maling karakterde yoğun artmış metebolizma gösteren kitle lezyon. Histopatolojik değerlendirmesi önerilir.
  – Sağ hiller alanda yerleşimi yaklaşık 2 x 2,5 cm boyutlarında metabolizma gösteren ilk planda matastaz lehine değerlendirilen yumuşak doku lezyonu (LAP?) ile prevesküler alanda aortopulmoner ve sağ alt paratrakel alanda metobolizma gösteremeyen subsantrimetrik boyutlu LAP’lar.
  Doktorumuzdan bilgi alamıyoruz. Kaçıncı evredeyiz ne şekilde bi yol izlemeliyiz bilmiyoruz. Küçük hücreli olduğunu söylemişti bir tek doktor. Tek bildiğimiz budur. MR da çekilecektik ama babam aşırı heyecan yaptığı için bu mümkün olmadı. Üzülerek söylüyorum ki Başka doktorlara da danışsak mı ve ya başka nerelerde tedavi olabiliriz diye sorduğumuz doktorumuz eğer başka birine danışırsanız asla geri dönmeyin bakmam şeklinde tehtidler savurdu. İki doktordan iki farklı yöntemde tedavi metodu önerildi. Kemoterapi ameliyata oranla hasta içim çok daha ağır ve ağrılı bi yöntem. Bu hastalığın tedavisinde en önemli şeyin moral olduğunu duymuştuk. Ve şuan bulunduğumuz ortamda bu pek de mümkün değil. en hızlı şekide biz ne yapmalıyız. Nasıl bir yol izlemeliyiz ? Lütfen fikirlerinizi esirgemeyin bizden hocam. Şimdiden teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:56 de 29 Nisan 2016 - Yanıtla

   Henüz kanserin hücre cinsini kesin olarak bilmediğinizi anlıyorum. Patoloji raporunuzda “küçük hücreli” olduğu söyelnmişse bu bulgularla ameliyat söz konusu değil. Kemoterapi ve ardından radyoterapi ayrıca koruyucu beyin ışınlaması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 160. Mehmet 23:59 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam kemoterapi ve radyoterapi ayni anda alinmasini 3 evre akciger kanseri hasta kaldirabilir mi ayrica kemoterapi ve radyoterapi diger organlara metastaz yapar mi cevabinizi bekliyorum hocam allah razi olsun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:52 de 29 Nisan 2016 - Yanıtla

   3. evrede kemoterapi ve radyoterapi birlikte alabilir. Buna karar vermek için hastanın genel sağlık durumunun buna uygun olacak şekilde güçlü olması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 161. Gamze Oral 22:41 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam bide gözü karariyor ve bayılma hissi geliyor

 162. Dursun karakas 20:46 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam enistemin akciger kanseri sag taraf cigerini aldilar 3 ay gibi bi surec gecti amelyat olali ama karninda sislik oluyo safra kesesinde tas var dediler bu rahatsizligi tastan mi kaynaklaniyo aydinlatirsaniz bu konuda sevinirim simdiden tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:15 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

   Sorunuzun yanıtını hastanızın bir doktor tarafından muayene edilmesi ve gerekirse ultrasonografi yapılarak almanız mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 163. Fatma Gizem Yüksel 17:18 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam İyi Günler. Size Danışmak İstediğim bir şey var. Hastamıza Akciğer kanseri tehşisi kondu. Ama doktorumuzdan hangi evrede olduğuyla ilgili bir bilgi alamadık. Hastamıza PED çekimide yapılmadı. Bu sebeble mestastaz yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Biyopsi sonuçlarına göre küçük hücreli. Fakülte hastanesindeki doktor ameliyat olması gerektiğini söyledi. Yaşadığımız şehirdeki doktor ise kanserli hücrelerin kalbe yakın bir yerde kalbe giden damarlara yakın olduğunu olduğunu bu yüzden ameliyatın çok riskli olduğunu söyledi. Üçer haftalık periyotlarla dört ila altı seans kemoterapi tavsiye etti. Doktordan alabildiğimiz bilgi malesef bununla sınırlı. Ameliyat üzerine mi gidilmeli yoksa kemoterapi mi alınmalı bilemedik. Kemoterapi yeterli olur mu onuda bilemedik. Doktor değiştirmeli miyiz hastane değiştirmeliyiz inanın şuan aklımızda bir sürü soru ne yapmalıyız diye düşünüyoruz. tavsiyelerinizi bekliyoruz hocam.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:08 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

   Küçük hücreli bir akciğer kanserinde tedavi kararı için PET-BT ve beyin MR görülmesi şarttır. Acil şifalar dilerim.

 164. Yusuf aslamtaş 17:14 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

  iyi günler hocam size bazı bilgiler göstermek istiyorum sizde bu sonuçlara göre hastalığın evresi ve tedavi şekli hakkında bana bilgi verirseniz çok çok sevinirim şuan testler devam ediyor tümör mü verem mi tam kesinleşmedi

  TORAKS BT TETKİKİ
  DEGERLENDİRME
  Toraks kemik yapılar ve yumuşak dokular normaldir.Aksiller mediastinal patalojik lenfadenopati saptanmamıştır.Mediastinal yapılar normal olarak izlenmiştir.Trakea açıktır.

  Sol akciğer üst lob posterior segmentte yaklaşık olarak 5*6 cm boyutunda içerisinde hava bronkogramı içeren konsolidasyon kaviter lezyon etrafında asiner ve alveoler infiltrasyon sahaları izlenmiştir.Hastanın aktif TBCenfeksiyonu yönünden irdelenmesi uygundur.Sağ akciğer parankimi normal olarak değerlendirilmiştir.

  Diafdragmalar muntazam konturludur.Sinüsler açıktır.

  Kesit kapsamına giren karaciğer sağ lob anterior segmentte segment 8’de yaklaşık olarak 2,7*2,6 cm boyutunda benign noturlu hipodens kistik lezyon sahası izlenmiştir.

  Aortta kalsifik plak izlenmiştir.

  Saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:06 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

   Sorunuza yanıt verebilmek için hastanın yaşı, sigara öyküsü, yakınmaları, muayene bulguları bilinmeli ve BT’deki lezyonun ayrıntılı incelenmesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 165. Gamze Oral 12:25 de 27 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam babam khdak adenokarsinom ile uyumlu. uzak organlarda yayılma mevcut değil. kemoterapi ve radyoterapi aldı Kitle buyuklugu sol akciğerde 5.5 4.7 arasında idi.seanslar bitti tekrar film çekilecek kitlenin büyüklüğüne bakılacak sonra tekrar tedavi seçeneği belirleneceğini söylediler.Şuan baş dönmesi oluyor ve tansiyonu düşük nedeni nedir acaba radyoterapi ve kemoterapi etkisi mi ? Yoksa farklı birşeyin belirtisi olabilir mi ?

 166. Sevgi 16:32 de 26 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam karsinoid tümör için açık ameliyat oldum. Doktorumuz ameliyatın iyi geçtiğini söylemişti fakat bugün 6.gündeyiz ve taburcu olamadık. Akciğerde hava kaçağı varmış bu yüzden dreni de çıkarmadılar. Bol bol öksürmemi ve yürüyüş yapmamı söylediler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bu sorun ameliyati yapan doktordan mi kaynaklıdır. Neden gelişmiş olabilir. Olay ikinci bir ameliyata kadar gider mi. Bu büyük sorunlar oluşturur mu hocam lütfen yardımcı olun

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:10 de 26 Nisan 2016 - Yanıtla

   Sevgi Hanım, ameliyat sonrası hava kaçağı olaslığı yaklaşık %8’dir. Bunun doktorunuzla ilgisi yok. Uygun tedavi ile en geç 1 hafta içerisinde düzelmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 167. Mehmet 22:26 de 25 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam cevabiniz için tesekur ederim çok faydaki bilgiler veriyorsunuz allah sizden razi olsun kusura bakmayin yine bi sorum olacak kemoterapi diger hücrelere de zarar verdigini ve kanseri sağlam hücrelerede yatilmasina sebep oldugunu söyleyip insanin kafasinin karismasini sağliyorlar. Bu konudaki görüşunuz bizim için çok degerli bizi bilgilendiriseniz çok seviniriz hayirli aksamlar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:08 de 26 Nisan 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey, kemoterapinin kanserin diğer hücrelere yayılmasına sebep olması şeklinde bir durum söz konusu dahi değildir. Bu tür son derece hatalı bilgiler ne yazık ki bir çok hastanın yanlış yönlendirilmesine ve hastaların ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

 168. Fuat Gündoğan 22:10 de 25 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar…Babam 65 yasinda yaklaşık 1.5 sene önce akciğer üst lobunda kanser tespit edildi ilk testlerde ameliyat olamaz denildi 6kür kemoterapi ve ışın tedavisi gördü son 2 pet temiz çıktı ebus yöntemiyle parça alındı oda temiz çıktı onkoloji doktoru babamın ameliyat olabilir temiz sıçrama yok veya 3 ayda bir takip edecez dedi doktoru karar vermemiz için bir hafta süre verdi ne yapmamız gerekiyor sizce ameliyat olmalı mı yoksa 3 ayda bir kontrolleremi devam edelim yanlış karar vermekten korkuyoruz yardimci olurmusunuz lütfen…Teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:06 de 26 Nisan 2016 - Yanıtla

   Fuat Bey, doktorunuz ameliyat önermişse bu sizin için önemli bir şanstır. Bu durum her hasta için ne yazık ki mümkün olamıyor. Ameliyatınız bu konuda tecrübeli bir merkezde gerçekleşirse önemli bir sorun yaşama olasılığınız düşüktür. Ameliyatla ilgili süreci http://www.akcigerkanseri.com/semih-halezeroglu-2/ sayfaımızdaki NTV’de yayınlanan filmde izleyebilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 169. Selim 13:12 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

  Merhabalar hocam babam 4. Evre akciger kanser kemoterapi ve radyoterapi tedavileri gördü ve %20 kücüldügünü söylediler ve 15 gün sonra beyne metastaz yaptigi ögrendik gamma ışını yaptılar daha sonrasinda epilepsi nöbetleri gecirdi nöbetler suanda gecmis olsada yurumekte zorluk cekiyor ve baska bir dr neden tüm beyine uygulanmayip gamma yapildigini soyledi biz artik nasil bir tedavi yapilacagini bilmiyoruz kemoterapiye devam etmelimiyiz bizi artik neler bekliyor bilgi verirseniz cok sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:39 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

   Selim Bey, bundan sonra tedaviye devam edilip edilmemesine hastanızı muayene eden medikal onkoloji uzmanınız karar verecektir. Genel durumu çok zayıf ise kemoterapi uygulanması mümkün olmaz. Acil şifalar dilerim.

 170. sevda 13:32 de 22 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi günler,
  ben bundan üç yıl sırt ağrıyla doktora gittim.benden tomogrofi istediler.sonucunda sol üst lob ta1,3 cm nodül tespit edildi
  şimdi ped çekimi istediler.sonuçlarını beklıyorum .ama sol tarafımda cok sıddetlı agrım oluyor.korkuyorum kanserdir falan dıye.sizce onemlı bıseymıdır.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:29 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

   Sevda Hanım, 1.3cm nodül özellikle sigara içmişseniz önemli bir lezyon. PET-BT çekilince sonuç çıkacaktır. Filmlerinizi görmeden yorum yapmak hatalı olur. Sağlıklı günler dilerim.

 171. cavit 02:33 de 21 Nisan 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba
  babam 60 yaşında ve sol akciğerinde üst kısmında kanser hücresi oldu söylendi. herhangi bir yayılma olmadığı fakat kemiklere yapışık olduğunu anlattılar. koltuk altı kısmından açık ameliyat ile tümörlü hücre ve 4 adet kemik de kesilerek alındı. ameliyattan 1 hafta sonra babam ağrılarının kesildiğini çok iyi hissettiğini söyledi. daha sonra doktor 1 ay ışın tedavisi alması gerektiğini söyleyince 1 ay ışın tedavisini düzenli olarak her gün aldık. ışın tedavisi sonunda omzunda kolunda geçmeyen şiddetli ağrılar oluştu. doktor tarafından verilen ağrı kesiciler işe yaramıyor. son çekilen akciğer filimleri temiz çıktı. babamın bu geçmeyen ağrıları için ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim . kilosu 43 yorumlarınızı rica ediyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:02 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

   Cavit Bey, bu ağrılar için ameliyat olduğunuz hastanenin ağrı merkezine baş vurmanız ve bu bölümdeki doktorların önerilerine göre tedavi uygulamanız gerekiyor. Acil şifalar diliyorum.

 172. CEMAL ERTAN AKAR 20:38 de 20 Nisan 2016 - Yanıtla

  PET/BT çekildi.SAĞ AKCİĞER HİLUSUNDA YOĞUN F 18 FDG TUTULUMUNA (SUV max.16.9) sahip bronşları kuşatan,düzensiz sınırlı ve etrafında spiküler uzantılar bulunan kitle lezyonu saptandı.Ayrıca alt lob bronş çevresinde F 18 FDG TUTULUMU GÖSTERMEYEN YUMUŞAK DOKU DANSİTELİ LEZYONLAR (LENF NODU ? ) İZLENDİ yazılı.
  HOCAM bu belirtiler ameliyatla alınabilirmi.Açık kapalı v.b.farketmez.ÇOK ACELE AMELİYAT OLMAM GEREKİRMİŞ. VERECEĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:57 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

   Cemal Bey, öncelkikle tümörün türünü belirlemek için bronkoskopi yapılmalıdır. Küçük hücreli bir kanser ise bu evrede ameliyatın faydası olmaz. Küçük hücreli dışı bir kanser ise öncelikle mediastinoskopi işlemi ile lenf bezlerinden biyopsi yapılması ve bunlarda metastaz bulunmazsa ameliyat olmanız gerekir. Eğer lenf bezlerinde metastaz varsa önce 3 kür kemoterapi alıp daha sonra ameliyat için değerlendrime yapılması gerekir. Acil şifalar dilerim.

 173. ertuğrul işeri 12:40 de 20 Nisan 2016 - Yanıtla

  hocam iyi günler diliyorum. annem kanser hastası ve 3 yıl önce teşhis konulduğunda 8 cm büyüklüğünde sol akciğerde tümör tespit edildi ve ameliyat ile sol akciğer tamamen alındı devamında 4 kür kemoterapi gördü. takipli hasta olarak onkoloji tedavisine başladık 3 ayda 1 kez olmakla birlikte tedaviye 3 yıldır devam ediyoruz. son tomografide şüpheli bir durum üzerine pet-bt çektirdik sonuç olarak sağ akciğere sıçramış olan 2 cm tümör tespit edildi. ve solunum testi (DLC) gazlı yaptırdık. ameliyat doktorumuz solunumun ameliyat için yeterli olduğunu söyledi. biliyorum ki en iyi tedavi ameliyat fakat annem şuan tek ciğeri olduğu için endişeli sizce bu durumun tedavisi sadece ameliyat mı? yada başka bir tedavi var mı? önereceğiniz teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:51 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

   Eğer bu 2cm’lik tümör akciğerin kenarında ise torakoskopi yöntemiyle wedge rezeksiyon şeklinde çıkartılması mümkündür. Eğer tümör akciğerin daha merkezi bir bölgesinde yerleşmişse bu durumda cyberknife yöntemiyle ışınlanması daha uygun olur. Bir akciğeri alınmış kişide diğer akciğerden bir lobun daha alınması mümkündür ancak bunun için çok ayrıntılı incelemelr gerekir. Eğer tümör sağ akciğerin orta lobunda ise bu lob çok küçük olduğundan lobektomi ile çıkartılabilir. Alt veya üst loblarda çok dikkatli değerlendirme gerekir. Operasyonun her durumda kapalı yöntemle (torakoskopi – VATS) uygulanmasını öneririm. Acil şifalar diliyorum.

 174. suna hanaylioglu 10:35 de 20 Nisan 2016 - Yanıtla

  Annemi hastaneye goturduk ve sonuclarinda sag akcigerde ust lobda apikal segment posterior kesimde yerlesim gosteren buzlu cam dansitesinde ancak solid odaklarda barindiran (solid kompenentin boyutu yaklasik 5 mm) noduler gorunum (adenokarsinoma in situ? Olasi adeno ca? ) sol alt lob superior segmentte malign kriterli 1.4cm noduler lezyon her iki akcigerde respituar bronsiolit lehine parankimal bulgular. Yagli akciger. Hocam bu sonuclara gore ne yapmaliyiz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:46 de 24 Nisan 2016 - Yanıtla

   Suna Hanım, PET-BT yapıldıktan sonra torakoskopi işlemi ile nodüllerin çıkartılarak patolojik incelemesi gerekir. Acil şifalar dilerim.

 175. Sevgi 21:24 de 19 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam 24 yaşındayım. Bazı şikayetlerim sonucunda doktora başvurdum. Sol akciğer üst lobda kitle olduğu tespit edildi. Yapılan bronkoskopi sonucunda 1.5 cm karsinoid tümör olduğu teşhisi kondu. Pet sonucuna göre diğer organlara yayılım yok. Doktorumuz ameliyatın şart olduğunu söyledi. Açık ameliyat yapacak. Şeker ya da kalp hastalığı gibi rahatsızlığım yok. Sadece astim hastasıyım. Açık ameliyat doğru bir karar midir? Ameliyat şansımız yüksek midir? Simdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:31 de 20 Nisan 2016 - Yanıtla

   Sevgi Hanım, bu tür tümörlerde her zaman kapalı operasyon tercih edilmelidir. Bunun uygulanabilmesi hastanenin kapalı operasyon için yeterli donanıma sahip olmasının yanı sıra mevcut cerrahi ekibin bu ameliyatlarda eğitim almış ve yeterli tecrübede olması ile ilgilidir. Bu durum mevcut değil ise açık ameliyat önerilmiş olabilir. Acil şifalar diliyorum.

 176. nagihan 15:18 de 18 Nisan 2016 - Yanıtla

  hocam bnım babama akçiğer tümoru teişi konuldu … hastanesinde … bey altında parça alındı teşiş konuldu şuan 3 seans kametrapi gördü şimdi ise beynde sag trafından ışın görücek sizce çok kötü durumdamı korkmalımıyız ?

 177. Inci 07:17 de 18 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam ıyı gunler; Erkek Kardeşım 39 yasında. Sigara ve alkol kullanmıyor. Rahatsızlıgı icın pet cekımı yapıldı. Cekim sonucu: Sag akciger üst lob bronş cıkcımı duzeyınde izlelen ana brons ıcıne protrüze olan yaklasık 2 cm uzun akslı yumusak doku lezyonunda ve eslık eden bırkac adet mılımetrık subsantimetrık kısa akslı hıler lenf nodunda hafıf duzeyde artmıs 18F-FDG tutulumu izlenmekte olup,histapatolojık tanısındakı dusuk metabolık aktivıtelı malignite (karsınom tm) ile uyumlu olabılecegı dusunulmustur.Sag akciger ust lobda ızlenen ıcerısınde hava bronkogramları gozlenen kosolidasyon alanında heterojen artmış 18F-FDG tututltmt ızlenmekte olup. oncelıkle enfeksiyöz süreci düşündurmektedir.

  Ne yapmamız gerekıyor hocam yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Şimdiden teşekkurler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:19 de 20 Nisan 2016 - Yanıtla

   Öncelikle bronkoskopi yapılarak nefes borusu içerisine uzayan kitleden biyopsi alınmalıdır. Eğer küçük hücreli olmayan bir kanser tespit edilirse bu durumda mediastinoskopi işlemi ile lenf bezlerinden biyopsi alınmalı, metastaz bulunmazsa ameliyatla tümörlü akciğer lobu çıkartılmalıdır. Eğer lenf bezlerinde metastaz (yayılma) tespit edilirse önce 3 veya 4 kür kemoterapi almalı daha sonra ameliyat için değerlendirilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 178. Mehmet 23:04 de 17 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam hayirli aksamlar ilginiz icin tesekurler babama 1 ay önce akciger kanseri tanisi koydular pet testi sonucunda kanserli bolgenin aort damarina yakin olmasi sebebiyle ameliyat olma şansinin riskli oldugunu soylediler sizce radyoterapimi yoksa kemoterapimi daha uygun olur ayrica biyopsi raporu. sonucu Mikroskobi 1metaryalden hazirlanan kesitlerde bes adet doku parkasi izlenmektedir bunlardan 3 ü kan fibrin kitlelerden olusmaktadir kakan 2 parcanin birinde bronş mukozasinda fokal bir skuamöz hücreli displazi alani mevcuttur kalanparcada ise yüzeyde orta derecede skuamöz displazi gösteren epitel altinda stromaya kücuk guruplar halinde invazyon gösteren hiperkromatik iri düzensiz konturlu nukleuslu eoznofilik stoplazmli atipik maling skuamöz hücreler izlenmektedir. P63 kuvvetli nukler pozitif ck5\6kuvvetli stoplazmik pozitif Ttf_1 negatif tani:akciger yassi hücreli karsinomu ile uyumlu histopatolojik bulgular orta derece difaransiye. Malign sitolojisi:yaymakarda solunum epitelhücreleri ve alveoler makrofajlar yer aldigi kansmali proteinöz zeminde genellikle diskoheviz. Tek dagilim gösteren yer yer küçük kohezv guruplar oluşturan cogu ciplak nukleus tarzında nukleer konturlari bir yada birkaç iri nukleol belirginligi gosteren hafif kaba kromarinli N/S orani yüksek atipik epitelyal hücreler görüldü zeminde nekros yada sekrasyon izlenmedi biyopsi sonucu bu kanserin hangi evresi tedavi yöntemi ne bununla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:16 de 20 Nisan 2016 - Yanıtla

   Mehmet Bey, bu sitede ayrıntılı anlatmaya çalıştığım şekilde BİR KANSERİN EVRESİ SADECE PATOLOJİ RAPORU İLE BELİRLENEMEZ. Bunun için PET-BT’nizin ve gerekirse beyin MR’ınızın da görülmesi şarttır.
   Bize baş vuran bir çok hastada tümörün aort veya benzeri bir dokuya yakın olması sebebiyle ameliyat edilemeyeceği söylenmişse de bu hastaların büyük ksımında biz başarılı operasyonlar uygulayabildik. Bir tümörün cerrahi olarak çıkartılıp çıkartılamayacağı cerrahi ekibin tecrübesi ile ilgili bir durumdur. Daha az tecrübeli bir cerrahi ekibin uygulaması mümkün olmayan operasyonları tecrübeli başka bir ekip uygulayabilir. Bu nedenle dosyanızla birlikte dilerseniz bizim hastanemize dilerseniz bu konuda tecrübeli başka bir merkeze daha baş vurarak ikinci bir görüş almanızda fayda var. Eğer ameliyat söz konusu değil ise hastanıza hangi tür tedavinin (ışın mı, kemoterapi mi?) uygulanacağına içerisinde bir çok branş dokturunun bulunduğu bir kurul karar verir. Kemoterapi her halükarda uygulanmalıdır, radyoterapi ise gerekli ise uygulanacaktır. Acil şifalar diliyorum.

 179. abdullah dogan 11:34 de 17 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba benim sağ ak çiğerden iki lob alındı sol akciğerden bir Parça alındı lenfllerden Işın tedavisi ile yok oldu ama bir tane canlı Hücre var amaliyat olduğum için kemoterapi göremiyorum önceki Görmüş Olduğum kemoterapi ve Işın tedavinin etki süresi ne kadar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:03 de 17 Nisan 2016 - Yanıtla

   “Ameliyat olduğunuz için kemoterapi alamıyor olmanız” diye bir şey söz konusu değil. Hastaların çoğu ameliyat sonrasında koruyucu/önleyici kemoterapi alırlar. Lütfen doktorlarınıza danışınız. Geçmiş olsun.

 180. pinar 01:39 de 17 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam size daha öncede yazmıştım babam 2 ay önce 1. evre akciğer ca ameliyatı oldu kontrole gitti hersey yolunda allaha şükürler olsun yanlız bir dahaki kontrol için onkoloji uzmanı buraya geleceksin demiş ameliyatını yapan doktor ise onkoloji ye değil bana geleceksin demiş sizce biz ne yapmalıyız 3 ayda bir pet cekilmesi sizce dogru olurmu sadece rontgen yeterlimidir tesekkurker

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:15 de 17 Nisan 2016 - Yanıtla

   3 ayda bir PET çekilmesi diye bir şey söz konusu dahi değil. Takipler ilk 2 yıl için her 3 ayda bir kontrol muayenesi ve kan tahlilleri, her altı ayda bir göğüs ve üst karın bölgesi kontrastlı bilgisayarlı tomografi ile, daha sonraski 3 yılda her 6 ayda bir kontrol muayenesi ve tahliller ve yılda bir kez bilgisayarlı tomografi ile yapılır. Daha sonra yıkda bir kez tomografi çekilir. Akciğer kanseri takibi özellikli bir konudur. Bu konuda tecrübeli olmak kaydıyla dilerseniz cerrahınız, dilerseniz onkoloji uzmanı veya göğüs hastalıkları uzmanınız takibinizi yapabilir. Geçmiş olsun.

 181. Turan 22:55 de 15 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam babama akciğer kanseri tanısı konuldu. Kendisi daha önce Gülian bare hastası ve Behçet de var 58 yaşında. Hastalık yeni başlamış sağ ve sol akciğer in alt kısımlarında 1. Evrenin ilerisi diyorlar 2. Evre zannediyoruz. Ameliyatı uygun görmediler. İlaç tedavisi öneriyorlar ilaç tedavisinin etkisi nedir yaşam süresi ilaç tedavisinde daha mı kısadır

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:26 de 16 Nisan 2016 - Yanıtla

   Akciğer kanserinde 1. ve 2. evrelerde ameliyatın başarı şansı ilaç tedavileri ile karşılaştırılmayacak derecede yüksektir. Acil şifalar dilerim.

 182. gungor 01:27 de 15 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam babam 2 ay once 1.evre akciğer ca ameliyat oldu vücudun un herhangi bir yerinde sıçrama yok (sol akciger yarisi alindi) fakat şiddetli öksürüğü var kendisi aynı zamanda KOAH hastası öksürüğü nun sebebi KOAH tan olabilirmi yoksa kanser tekrardan nüks etmiş olabilirmi sizce şimdiden teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:34 de 15 Nisan 2016 - Yanıtla

   Henüz 2 ay önce olmuş ve 1. evrede bir kanserde nüks olasılığı son derece düşüktür. Öksürük tedavisi için doktorlarınıza danışmalısınız. Geçmiş olsun.

 183. pinar 23:50 de 12 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum allah sizden razi olsun saygilar

 184. Yusuf KARLIDAĞ 18:17 de 12 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam Aşağıdaki rapora istinaden kanser diyebilirmiyiz? Ve de açık ameliyat ile kitlelerin alınması Doğru bir yöntem midir?
  Teşekkür ederim

  Tetkik Tarihi: 01.04.2016 ICD-10 Tanısı: C34

  AKCİĞER Ca tanısıyla tanı ve karakterizasyon amacıyla yapılan PET/CT için hastaya 6.31 mCi F-18 FDG iv. verildikten 60 dk. sonra verteks – femur orta kısmına kadar görüntüler alınmıştır.

  Baş-Boyun incelemesinde:
  Baş-boyun bölgesinde patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.

  Toraks İncelemesinde:
  Mediastende bifürkasyo düzleminde özefagus sol laterali ile inen aorta komşuluğunda lokalize yaklaşık 9 mm boyutunda hipermetabolik lenf nodu izlenmiştir (SUVmax: 11.23). İnen torasik aorto lateral komşuluğunda birbiriyle devamlılık gösteren yaklaşık 2.9×1.3 cm boyutunda lobüle hipermetabolik yumuşak doku dansite artış alanı izlenmiştir (SUVmax: 21.69, primer tümör/metastatik lenf nodları?, ileri tetkiki önerilir). Ayrıca sağ alt paratrakeal subsantimetrik hipermetabolik lenf nodu izlenmiştir (SUVmax: 4.84, reaktif?). Prekarinal, subkarinal lenf nodları minimal hipermetaboliktir (SUVmax: 2.86, öncelikle reaktif). Sol akciğer üst lob anterolateralde izlenen en geniş transaksiyel boyutları 4.3×1.3 cm olan içerisinde milimetrik kalsifik odaklar izlenen plevral kalınlık artışı izlenen alanda düşük düzeyli FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 1.96, inflamasyon?). Sağ akciğer üst lob apikoposteriorda izlenen yaklaşık 8 mm boyutundaki plevral kalsifik nodül nonmetaboliktir. Orta lob lateralde izlenen subplevral yaklaşık 1×0.6 cm boyutundaki nodülde minimal artmış FDG tutulumu gözlenmiştir (SUVmax: 2.24, metastaz?, takibi ve gereğinde ileri tetkiki önerilir). Sağ akciğer alt lob posterobazalde plevra komşuluğunda izlenen sınırlı buzlu cam dansite artış alanında minimal artmış FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 2.40, enfeksiyon?). Her iki akciğer orta zon lateralde plevra komşuluğunda izlenen zayıf buzlu cam dansite artış alanları hipometaboliktir. Akciğer parankim alanlarında ve mediastinal alanda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Abdominal İncelemede:
  Abdominal bölgede karaciğer, sürrenal gland, lenf nodları ve diğer alanlarda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  Kas-İskelet Sistemi İncelemesinde:
  Değerlendirme alanına giren bölgelerde kemiklerde ve diğer yumuşak dokuda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

  SONUÇ:
  – İnen torasik aorta lateral komşuluğunda birbiriyle devamlılık gösteren yaklaşık 2.9×1.3 cm boyutunda lobüle yoğun artmış FDG tutulumu gösteren yumuşak doku dansite artış alanı (primer tümör/metastatik lenf nodları?, ileri tetkiki önerilir),
  – Tanımlanan lezyonla benzer düzlemde preözofagial hipermetabolik lenf nodu (metastaz?, ileri tetkiki önerilir),
  – Sağ alt paratrakeal hafif düzeyli hipermetabolik subsantimetrik lenf nodu (reaktif?),
  – Sağ akciğer orta lob lateral segmentte subplevral yaklaşık 1 cm boyutunda hafif düzeyli
  hipermetabolik nodüler lezyon (metastaz?),
  – Sol akciğer anterolateralde hipometabolik içerisinde milimetrik kalsifikasyon gözlenen plevral kalınlık artış alanları.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:58 de 14 Nisan 2016 - Yanıtla

   Bu rapora göre bu kesnilikle bir kanserdir denilemez. Burada yapılacak olan şey açık ameliyat uygulayıp kitlelei almak değildir. Torakoskopi denilen kapalı yöntemle teşhis için örnek alınmalı, tedavi planlaması buna göre yapılmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 185. nur 13:32 de 11 Nisan 2016 - Yanıtla

  bizlere zaman ayırdığınız için allah razı olsun sizden doktor bey

 186. Mrve 10:51 de 11 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam dün yazmıştım size 23 yaşında kız kardeşim için. Bugün bronkoskopiye girdi. Rapor şu şekilde: Vokal kordlar ve trakea normaldi. Sağ bronş sisteminde tüm segment ve subsegmentler açıktı. Endobronşiyal lezyon yoktu. Sol üst lob girişini tamamen obstrükte eden endobronşiyal lezyon izlendi. Lezyonun olduğu yerden bronş lavajı alındı; fırçalama, fırça hücre bloğu ve forceps biyopsi yapıldı. Alınan örnekler patolojiye (sıvı bazlı ince tabaka incelemesi, ince iğne yayma preparatların değerlendirilmesi, bronkus biyopsi, hücre bloğu ) gönderildi. İşlem komplikasyonsuz tamamlandı. Biraz bilgi verir misiniz hocam. Bu bilgiler kanser olduğunu mu gösteriyor?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:10 de 11 Nisan 2016 - Yanıtla

   Hayır, bu bilgiler kanser olduğunu veya olmadığını göstermiyor. Alınan biyopsilerin sonucunu beklemek gerekiyor. Lütfen doktorlarınızla iletişim içerisinde olup onların görüşlerini de alın. Hastalarla doktorlar arasındaki iletişim çok önemlidir. Devlet hastanesi veya özel hastane olsun, uygun kanalları kullanarak, doktorunuzun uygun olduğu zaman için randevu alıp konu hakkındaki değerlendirmeyi kendisinden alınız. En sağlıklı olanı budur. Tekrar geçmiş olsun.

  • Mrve 20:41 de 11 Nisan 2016 - Yanıtla

   Doktorlar bişey anlatmıyor ki hocam sonuçları beklemek de ölüm gibi geliyor. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Tabiki sonuçlar için tekrar gideceğiz. Sadece bunlar ne demek merak ettim. Siz en azından insanları dinleyip cevap veriyorsunuz. Tekrar teşekkürler.

 187. Mrve 13:12 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam kız kardeşim sırt ağrısı şikayetiyle doktora gitti. Akciğer grafisi ve tomografi çekildi. Daha 23 yaşında ve sigara kullanmıyor. Kendisi astim hastası bir defa zatürre geçirdi. Birkaç defa da bronşit. Bilgisayar tomografi sonucunda şöyle yazıyor. Sol AC üst lob bronşu oblitere görünümündedir. Bu düzeyde üst lobda atelektazi – kitle lezyon ayrımı yapılamayan yaygın yumuşak doku dansitesi mevcuttur. Bu ne demek doktor bey koz kardeşimin kanser olma riski var mı? Yaşı çok genç iyi huylu timör diye düşünebilir miyiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:36 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

   Filminize bir yorum yapılmış. Bunun netleşmesi ancak bu filmi görmemizle mümkün olabilir. Bu mümkün değilse bu konuda tecrübeli başka bir merkeze baş vurmanız uygun olur. Bu yaşta kanser olasılığı son derece düşüktür. Yine de sakın ihmal etmeyin. Acil şifalar diliyorum.

 188. pinar 03:15 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hocam babam 68 yaşında 2 ay önce sol akciğer kanseri ameliyatı oldu 1. Evre açık ameliyat ameliyat sonrası ses kısıklığı var bu në zaman geçer birde aynı akciğer inde 1 mm den küçük nodül tespit edildi tekrarlamis olabilirmi şimdiden çok teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:08 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

   Ameliyat sonrası ses kısıklığı bir aydır devam ediyorsa bunda tam düzelme olasılığı düşüktür. Akciğerde görülen diğer nodül için filminizi görmeden yorum yapmam mümkün değil. Geçmiş olsun.

 189. Polat 00:20 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

  Makroskopi;1)bronş biyopsi kayıtlı meteryal;0,3 cm çapta bej renkte doku parçası.t111 2)2R kayıtlı meteryal;En büyüğü 0,4 cm çapta grı sarı renkte yağlı doku ile uyumlu düzensiz doku parçaları tmut11 ve 2L-4R-4L-7 kayıtlı meteryal yazıp yanlarında aynen 0,4 cm de grı sarı renkte yağlı doku ile uyumlu düzensiz doku parçaları yazıp tmut11 yazıyo. HOCAM tanıda ise 1)bronş biyopsi kayıtlı meteryal biyopsi:bronş cidarı yüzeyde hiperplazik görünümde respiratuar sistem epiteli ile döşeli olup subepitelyai sahada hafif yoğunlukta aktif kronik iltihabi hücrelerden oluşan bronş mukoza kesit 2) 2R kayıtlı meteryal biyopsi :antrokotik pigment birikimleri ve reaktif değişiklikler 3) 2L kayıtlı meteryal biyopsi: matür yağ dokusu içerisinde reaktif değişiklikler içeren lenfoid agregat 4) 4R kayıtlı meteryal biyopsi: antrokotik pigment birikimleri ve reaktif değişiklikler 5) 4L reaktif değişiklikler içeren lenfoid agregat 6) 7 kayıtlı meteryal biyopsi: anrokotik pigment birikimleri ve reaktif değişiklikler hocam klinik açıklama: 2-3 senedir olan şikayetleri nedeniyle son günlerde yapılan tetkikler sonucu sağ alt lob etrafında malign karakterli kitle ve mediasten invazyonu saptandı diyor ( istenen tetkikler ise H&E kesit PAS-AB; epitelyal musinler için boyama birde CD20(4); olağan pozitif boyama) hocam medastinoskopi yapıldıktan sonra çıkan raporumuz hocam bu iyibişeymi hocamız temiz ameliyat dedi ama ameliyatta mediasten lenf bezinde çıktı ama çıkartıp aldık lenfi dedi yani sonucunda bunla birlikte 3a evresini belirledi daha önce yazmıştım size siz mediastinoskopide sadece nefes borusu yanındaki bezelerden alınır buralarda olmayıp ameliyatta çıkan lenf bezelerinde olsa dahi iyileşme şansı yüksektir demiş önemli olan bu mediastinoskopide incelenen lenf bezleri demiştiniz onlar hocamızın yaptığı incelemeler bunlarmı ve temizmi hocam bu lenf bezlerinimi kastetmiştiniz Cvp lar için çok tesekkürler hocam allah razı olsun sizlerden

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:06 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

   Tüm bu sorularınızın yanıtlarını ameliyatınızı gerçekleştiren doktorlarınızdan almanız daha uygun olur. Geçmiş olsun.

 190. Zeynep atik 23:45 de 9 Nisan 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam benim babama 1 ay önce küçük hücre dışı akciğer kanseri tehsisi konuldu. Pet taramada metazdas bulunmadı nefes testide iyi cikinca ameliyata karar verildi ve 10 gün önce açık ameliyat yapılarak sol akciger tamamen alındı ameliyatta lenflerde temiz çıktı fakat önlem amaclı 3 kur kemoterapi görecek . Ameliyattan sonra 10 gündür yemek yerken yutkunmada güçlük çekiyor ve 2 kez şiddetli gözü ağrıdı benim korkum bu kadar kısa sürede herhangi biyerinde metazdas olabilirmi çünkü metazdas cikmayan pet taramadan ve Mr dan 2 hafta sonra ameliyat oldu bu sürede başka yerinde olusmus olabilirmi. Son olarak küçük hücre dışı metazdas yapmamış ve alınmış kanserden kurtulma şansı yuksekmidir. . Şimdiden teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:59 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

   Ameliyattan bu kadar süre sonra metastaz olmaz. Kanserin çapı 7cm’den büyük değil ve lenf bezlerinde metastaz yoksa hastalığın tekrar etme şansı çok yüksek değildir. Geçmiş olsun.

 191. Özge Başer 18:23 de 9 Nisan 2016 - Yanıtla

  Sayin hocam babama 3 ay önce akciğer kanser tanısı konuldu. MazastasI yok. 1 ay önce açık kalp ameliyatı ve akciğerinin bir kısmını alma işlemini aynı anda gerçekleştirdiler. Sol üst lobu alındı. Diğer lenf ve ciğeriden alınan patolojiler de temiz çıktı.şu anda hersey yolunda görünüyor fakat kilo kaybetme ve istahsizligi devam ediyor. Bu normal midir?Kilo alması onun için bi iyileşme belirtisi midir? Lütfen aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:56 de 10 Nisan 2016 - Yanıtla

   Belli bir miktarda kilo kaybı ameliyat sonrası bu dönemde normaldir. Bir ay daha devam ederse tetkikleri yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

 192. Unal 10:07 de 7 Nisan 2016 - Yanıtla

  Belirlenen hastalığı mediastinal lenfadenopati

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:54 de 7 Nisan 2016 - Yanıtla

   Büyümüş lenf bezlerinden örnek almak için mediastinoskopi işlemi yapılması gerekiyor. Vermiş olduğunuz kısa bilgi üzerine daha ileri yorum yapabilmek mümkün değil. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar dilerim.

 193. Unal 10:04 de 7 Nisan 2016 - Yanıtla

  Hayirli gunler hayirli kandiller hocam babamin akcigerinde leke vardi yeni baslangic 2.cmten kucuk doktor heyetini karariyla bugun ameliyat olucak bogaz kismindan bakacaklarmia hastaligin ne derecede oldugunu ogrenmek icin bunu yaptiemamiz verekirmi yada baska bir anternatifimiz varmi acaba

 194. tuncay polat 14:57 de 4 Nisan 2016 - Yanıtla

  hocam iyi günler, 79 yaşındaki hastamızda 6,5 cm tümör olduğu ve son safhaya gelindiği bilgisi verildi bize. su anda oksıjen makinasına bağlı sürekli. biyopsi cok zor yapıldı. nefes darlığı yüzünden. cerrahi müdahale veya kemoterapiyi kaldırabilirmi yaşı itibariyle.tşk

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:00 de 6 Nisan 2016 - Yanıtla

   Sürekli oksijen makinesine bağlı bir hastada ne yazık ki ameliyat veya kemoterapi uygulamak mümkün değildir. Acil şifalar dilerim.

 195. nur günel can 21:17 de 3 Nisan 2016 - Yanıtla

  sayın hocam abim 20 gün önce terleme ile başladı akc grafısı istendı sol akcıgerde bır kıtle olduğunu ve toraks bt istendi ordada kitle çıktı daha sonra bronkoskopiyapıldı 11 parça alınıp patolojiye gönderıldı ama hiçbır şey çıkmadı ama ben başka hastaneye gittik pet ve beyin mr çekildi temiz sadece sol akcıgerde kitle tekrar kıtle olan yerden bıopsi alınıp patolojıye gönderıldı orda küçük hücre dışı karsınom ne olur bana yardım edın benım ne yapmam gerekir bana önereceğiniz ne olabilir cevap yazarsanız inanın çok mutlu olacağız yardım ederseniz çok sevinirim hocam hayırlı geceler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:57 de 6 Nisan 2016 - Yanıtla

   Nur Hanım, akciğerde kanser saptanmış. Şimdi PET çekilerek hastalığın hangi evrede olduğu anlaşılacak. Buna göre de size ya ameliyat ya da kemoterapi önerilecektir. Ameliyat önerilmesi durumunda yapılması gereken açık değil kapalı operasyonun tercih edilmesidir. Acil şifalar diliyorum.

 196. kerim 13:33 de 28 Mart 2016 - Yanıtla

  sol hiler bölgede posterior bazale uzanan sol ana bronşu oblitere eden 10*5 cm anlamı nedir hocam hasta 68 yaşında tedavi görmüş ve sonuçlanmıştı şimdi bu veriler çıktı sonuç nedir…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:34 de 28 Mart 2016 - Yanıtla

   Kerim Bey, akciğerde, sol ana nefes borusunu tıkayan 10cm kitle son derece önemli. Daha önce akciğer kanseri tedavisi görmüş ise tedavinizi gerçekleştiren merkezde yeniden tedavi planlanmalıdır. Acil şifalar dilerim.

 197. FATMA GÜVEN 15:43 de 25 Mart 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam ,37 yaşındayım , 10 yıl sigara kullandım günde ortalama 5-6 adet olarak .2 yıl önce bıraktım 2 yıldır kronik öksürük ve bağazda takılma hissi vardı bende, geçenlerde faranjit oldum ve balgam çıkartıyorum çok , şuan balgam rengi yeşilden beyaza döndü ,doktor um tomografi çektirdi. sonu:,mediastende kısa aksı 1 cm yi geçmeyen lenf nodları izlenmiştir. akciğer apikallerde plöroparankimaldüzensizlikler mevcuttur. sağ akciğer üst lobda en büyüğü yaklaşık 11 mm ölçülen zayıf buzlu cam şeklinde 3-4 adet, sağ üst lob posterolateralde içerisinde zayıf buzlu cam atenüasyon artışlarının eşlik ettiği yaklaşık 3 mm lik pulmoner nodül mevcuttur. ayrıca sol akciğer üst lob lateralde 3 mm lik pulmoner nodül izlenmiştir. yazmaktadır. bt sonuç: pulmoner nodül ve nodül benzeri görünümler (radyolojik karşılaştırma ve takip gereklidir) yazmaktadır. doktorum antibiyotik yazdı ,makrol zaditen ve nefese çekilen bi ilaç. 3 ay sonra tekrar kontrol için tomografi çektirmemizi tavsiye etti. hocam , benim bu sonuçlara göre hastalık kanser olabili mi? nasıl bir yorum ve tavsiyeniz olabilir? teşekkürler.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:38 de 25 Mart 2016 - Yanıtla

   Bu bulgular bir kanseri akla getirmiyor. Antibiyotik tedavinizi tamamlayın ve 3 ay sonra yeni BT ile karşılaştırma yapılsın. Önemli bir durum olmayacağını düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim.

 198. demet 20:05 de 23 Mart 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babamın 10 gun once sağ akcıger alt lobu gorunen tumor nedenıyle tamamen alındı su sıra nefes darlıgı ve yorgunluk hıssediyor bu surec normalmıdır sızden ıstedıgımız bu ne kadar sure devam eder ve bu surede saglıgına daha cabuk kavusması ıcın neler yapmalıyız

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:15 de 24 Mart 2016 - Yanıtla

   Sadece sağ akciğer alt lobu alınmış ise bu belirgin nefes darlığı oluşturmaz ancak sağ akciğerin tamamı alınmış ise bu durumda hastada efor sırasında nefes darlığı olabilir. Hastanızın ameliyat öncesi solunum fonksiyonlarını, kalp durumunu ve ameliyatın hangi yöntemle yapıldığını bilmeden ve ameliyat sonrası akciğer filmini görmeden size yapılması gerekenler konusunda öneride bulunmam doğru olmaz. Ameliyatınızı gerçekleştiren meslektaşlarımızın size yardımcı olması gerekir.

 199. burak 18:09 de 19 Mart 2016 - Yanıtla

  hocam bazı bilgileri vermeyi unutmuşum kusura bakmayın.bundan 6 yıl öncede gırtlak kanserinden ameliyat olmuştu.3 te 1 i alınmıştı.ama sadece ameliyatla kurtuldu.ne radyo terapi ne kemoterapi aldı.ama kontrollerine hiç gitmedi ve maalesef akciğerde erken teşhis yapamadık.beyne sıçrayınca fark edebildik.beslenmesine ek olarak arı sütü-polen-propolis karışımı veriyoruz her sabah-akşam yoğurtla birlikte.probiyotik takviyesi yapıyoruz.bağışıklık sistemini güçlü kılsın diye.yaşı 60 kilosu 85.şimdiden teşekkürler hocam ilginiz için.iyi ki varsınız.

 200. burak 18:00 de 19 Mart 2016 - Yanıtla

  hocam babam denge kaybı şikayetiyle doktora gitti ve beyninde 3cm ve 4mm olmak üzere 2 adet tümör saptandı.pet çekildi ve akciğerden beyne metastaz yapmış.beyindeki 3 cm lik tümör çıkarıldı.4 mm lik olana gamma knife tedavisi uygulanacak.akciğer için her iki lobdada olduğu birinde 3 cm diğeri daha küçüktü sanırım .beyin patoloji sonucu küçük hüre dışı adenokarsinom.akciğer için önce kemoterapi gerekirse cycber knife ile küçük olan yok edilip 3 cm lik tümör ameliyatla çıkarılacak.şu an akıllı molekül testi yapılıyor onun sonucunu bekliyoruz.beyin ameliyatı 1 martta gerçekleşti.babamın genel durumu,morali gayet iyi..beslenmesi iştahı falan da gayet iyi.anlatılanlarla sizce durumu nasıl hocam…araştırmaları okuyup sonuçlarına bakılınca ömrünün 1 sene olduğunu görünce çok üzülüyorum..sizce daha uzun yaşama şansı yok mu?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:24 de 20 Mart 2016 - Yanıtla

   Burak Bey, beyine metastaz yapmış bir akciğer kanseri 4. evreye işaret eder. Bununla birlikte beyin metastazı tedavi edilir (ameliyat ve / veya gama knife yöntmeleri ile) ve akciğerdeki tümör kemoterapi sonrası ameliyatla çıkartılabilir durumda olursa hastanın sağ kalım süresine olumlu katkısı olabilir. Sadece kemoterapi ile sağ kalım süresi belli bir süre uzayabilir ancak önemli artış ancak ameliyata uygun olan hastalarda mümkün oalbiliyor. Acil şifalar diliyorum.

 201. nagihan 22:23 de 18 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam merhabalar, babam akciğer kanserinden kemoterapi tedavisi gördü tam bir iyileşme olmadığı için ameliyat olması gerekiyor. Yeni bir yöntem duydum internet vasıtasıyla. Laparoskopi yöntemi doğru ifade ettiysem. Bu yöntemle tedavi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

 202. tuncay 15:10 de 18 Mart 2016 - Yanıtla

  sayın hocam, babama 2.evre akciger kanser teşhisi kondu. aradan 1 ay geçti. babamın burnundan hortum sokup görüntü aldılar. görüntüde tümörün kalbe yakın yerde olduğu ameliyat olması durumunda bir akcigerin tümünün çıkarılabiliceği ayrıca kalbe yakın olduğu içinde kalptende sıyırma olabiliceği ve ameliyatın riskli olduğunu söylediler doktorlar. ayrıca babamın boğazından ameliyat ile lenf bezlerinden parça alıp patoloji sonuçlarında lenf bezlerine sıçramadığını söylediler. hocam bu durumda ameliyat yapıp riski göze alıp tek ciger iler yaşamak mı yoksa kemoterapi mi ? babam 61 yaşında 40 yıl sigara içisi. tümörün olmadığı cigerinde pek sağlıklı olmadığı belli. bu durumda tek ciger ile nefes alıp vermesi ne kadar sağlıklı olur ? kapalı ameliyat ile başarı oranı daha yüksekmidir ? hocam ne yapmalıyız ?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:46 de 20 Mart 2016 - Yanıtla

   Hastaya yapılacak olan her akciğer ameliyatı öncesi solunum fonksiyon testleri yapılır. Burada elde edilen sonuçlar hastanın tek aciğerle yaşayıp yaşayamacağını ortaya net olarak koyar. Eğer bu test sonucu kötü çıkarsa zaten hiç bir cerrah size ameliyat olmanızı önermez.
   Lenf bezlerinde yayılma yoksa ameliyat en uygun tedavi yöntemidir. Sonuçları kemoterapi ile karşılaştırılmaz.
   Ameliyatın riski ameliyatı gerçekleştirecek olan ekibin tecrübesi ve ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin donanım şartları ile ilgildir. Akciğerde yer alan hemen her tümör kalbe yakındır. Tecrübeli bir akciğer kanseri cerrahı için bu sorun olmaz. Ancak bazı tümörlerin kalbe ileri derecede invaze olduğu BT’de görülür. Bu hastalarda zaten ameliyat uygun değildir. Tüm bu değerlendirmeler cerrahlarınız tarafından yapılıp size açıklama yapılmış olmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 203. EMİNE 12:44 de 18 Mart 2016 - Yanıtla

  Benim anem 65 yaşında crikoid kıdırdan 3,5cm sonra başlayarak 3,8 cm lik segmette pasajı %80 oranında daaltan kıkıdak hasarı ve malazinin eşlik ettiği karinai ile 5cm mesafede sonlanan kompleks Stenoz izlendi.rijit bronkoskopi yapılıdı.bt çekildi.ameliyat yapılacak trakeal rejeksiyon yapılacak bu ne kadar başarı bir ameliyat yaşama şansı ne kadar süre.ameliyat olmazsa ne gibi şeyler olur

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:41 de 20 Mart 2016 - Yanıtla

   Emine hanım, ameliyatların başarı şansı ameliyatı gerçekleştiren ekibin tecrübesine ve ameliyatın gerçekleşeceği hastaneye göre değişiklik gösterir. Bu ameliyat tecrübeli ekip ve donanımlı bir hastanede gerçekleştiğinde başarı oranı yüksektir. Ameliyat dışında lazer ile genişletme (dilatasyon) yöntemi de uygulanabilir. Bunun için darlığın görülmesi ve bu konuda tecrübeli bir KBB doktoru tarafından yorumlanması gerekir. Ameliyat veya dilatasyon olmadan neler olabileceği sorularının yanıtlarını hastanızı ayrıntılı şekilde değerlendirmiş olan doktorlarınızdan almanız gerekir. Acil şifalar dilerim.

 204. Metin toprak 23:25 de 16 Mart 2016 - Yanıtla

  Sayın hocam,
  Aspergillus kaynaklı sağ akciğer üst lobunda kanama meydana geldi.kapalı veya robotik akciğer ameliyatının bana yaklaşık maliyeti ne olur.
  Saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:00 de 18 Mart 2016 - Yanıtla

   Metin Bey bunun için öncelikle hastanemize baş vurmanız ve ameliyat için uygunluğun değerlendirilmesi gerekir. Dilerseniz yardımcımız Ebru Hanım’ı 02123043940 nolu telefondan arayarak randevu alabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

 205. Sinem 10:11 de 10 Mart 2016 - Yanıtla

  Akciğer de su toplaması sonucu hastahaneye yatırdik babamı gerekli tahliller yapildiktan sonra kanser oldugu tespit edildi pet sonucu akciğerin alt bölümünde 7 cm lik kitle bulundu metastas yok ve babam ciger su toplamadigi surece gayet iyi topladigi zaman sadece yatamiyor sikinti yaptigini soyluyor tedavi yöntemi olarak ne önerirsiniz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:23 de 11 Mart 2016 - Yanıtla

   Sinem Hanım, akciğer kanserinin türü, alınan suyun patoloji incelemesinde kanser bulunup bulunmadığı ve PET sonucuna göre farklı tedaviler uygulanır. Ancak bunları bilerek bir yorum yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

 206. emine bulut 22:56 de 7 Mart 2016 - Yanıtla

  Akciger kanseri İyi gunler doktor bey 70 yasında 20 sene once sigarayı bırakmıs hasta babam. Sol akciger lobda paramediastinal yerlesimli primer akciger malignitesi dusunduren hipermetabolik kitlesel lezyon izlenen muhtelif mediastinal lenfatik istasyonlarda on planda kronik inflamatuar degisiklik lehine yorumlanan ancak.metastas olasiliginin kesin olarak dislanamadigi minimal hipermetabolik lenf nodlari gozlenet pet ct.bu rapor bize ne soyluyor yardımcı olurmusunuz lutfen.pet raporunda 26×37 kitle görülüyor ve diğer bölgeler normal.vücudunun diğer bölümlerinde metastas olsa pet te gorulurmuydu.tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:15 de 11 Mart 2016 - Yanıtla

   Emine Hanım, bu PET-CT bulgusu sol akciğerde 4cm’den küçük bir akciğer kanserine işaret ediyor. Vücudun diğer bölgelerine ve lenf bezlerine yayılma olmadığı anlaşılıyor. Hastanın genel sağlık durumu uygun ise torakoskopik yöntemle hem teşhis hem de tedavisi gerçekleştirilmelidir.
   Bu süreci http://www.akcigerkanseri.com/medyada-prof-dr-semih-halezeroglu/ filminde izlemeniz mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 207. Ramazan Salgut 17:40 de 6 Mart 2016 - Yanıtla

  hocam tehlikelimi bu durmda babama tedavi yöntemi olarak ne önerirsiniz pet filmi çekildi sonucu daha çıkmadı

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:29 de 7 Mart 2016 - Yanıtla

   Hastayı ve filmleri görmeden bir tedavi önermek imkansız. PET sonucunuza göre bir değerlendirme yapmak mümkün olacaktır. Acil şifalar diliyorum.

 208. Ramazan Salgut 17:38 de 6 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba benim babama BT,TORAKStetkikinde sağ hemittoraks üst xonda asimetrik volüm azalmasıizlenmektedir Bilateral posterior kostal plevralarda milimetrik kalsifikasyonlar mevcuttur Parankim pencerede yapılan değerlendirmede;trakea ve ana bronş lümenleri açık görünümdedir
  Sağ akciğer apeksinde posterior kesimlerdee aksiyal görüntülerde en geniş yerinde yaklaşık 22.5x12mm boyutunda belirgin geometrik özellik göstermeyen içerisinde eksantrik yerleşimli içerisinde kalsifikasyonlarda içeren yumuşak doku kitlesi izlenmektedir sağ akciğer üst lob düzeyindeposteriar kesimde plavrel yağ dokusunda artış mevcuttur

 209. Polat 16:13 de 6 Mart 2016 - Yanıtla

  Hocam öncelikle yılmadan bizlere vermiş olduğunuz cevaplardan ötürü teşekkürlerimi iletirim… Benim sorum 3a evre yassı epidermoid hücreli karsinom ile ilgili babam bundan tam 17 ay önce geçmeyen ve giderek sekil değiştiren öksürük göğüs ve göğüs Ağrı’sı ile hastaneye gittiğinde karşılaştı bu hastalıkla ve Boğaz’ından Küçükbir kesiyle öncelikle mediastinoskopi yapılarak lenf düğümlerinden örnekleme yaptılar ve sonucun temiz olduğunu be ameliyat olabilme ihtimali olduğunu ancak tümörün sağ baronsa bitişik olduğu ve büyüzdende pnömoktomi yapılarak sağ akciğerinin tamamının alınması gerektiğini söyledi doktorumuz tabi bazı testler yapıldıktan sonra akciğer tamamıyla alındı ve ameliyattan sonra doktorumuz tümörün akciğer zarının içine gizlendiğini ve mediastinoskopi lenf bezinde olduğunu söyleyerek 3a evrelemesini yaptı t3 n2 m0 buna göre ardından kemoterapi ve işın tedavisi gördü ameliyat doktorumuz ilk 2 sene kritik ondan sonra risk gittikçe düşer tekrarlama açısından tabi benim anlamak istedihim bu n2 medastinoskopi yapıldığında lenfte bişiy yoktu daha sonra amelıyatta var olduğu çıktı bunun pozatifliginin bi derecesi olması lazım değilim hocam o lenf düğümlerinin ameliyat esnasında çıkarıldığını söyledi doktorumuz yani lenfe gelip ordan başka yere ilerlememe şansı yokmu ve ısın aldı o bölgeye geride varsa olsun diye comak parmak vardı onlarda bayagı geriledi şuan 3 ayda bir kontrollere gidip geliyo Allah’a şükür temiz çıkıo kurtulma şansımız hiçmi yok

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:28 de 7 Mart 2016 - Yanıtla

   Polat Bey, mediastinoskopi işlemi ile alınan lenf bezleri sadece nefes borusu etrafındaki lenf bezleridir. Ameliyat sırasında bu lenf bezleri dışında kalanlar da çıkartıldığından mediastinoskopide lenf bezi metastazı bulunmadığı halde ameliyat sırasında farklı lenf bezleri de çıkartıldığı için bunlarda metastaz bulunması olası bir durumdur. Mediastinoskopide metastaz olmayan Evre IIIA hastalarında hastalıktan kurtulma şansı daha yüksektir. Umarım sizde de her şey olumlu seyredecektir. Acil şifalar diliyorum.

 210. ali bayraktar 23:39 de 29 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba .. kardeşimin akciğer kanseri teşhisi ile beyin ve kemik metastası mevcut.. şuan radyoterapi alıyor. nitekim akciğer için patoloji iki kez alınmak istendendi başarısız oldu bi neticeye varılmadı. dr muz ciğerdeki 3.5- 4 cm büyüklüğündeki kitleyi bir ameliyatla almayı ve patoloji ye gönderebileceğini ifade etti kemoterapi için patolojinin önemli olduğunu ifade etti nitekim metastas olan bir durum söz konusu olduğu için biz bu ameliyat konusunda kararsız kaldık .. risk durumu sizce nedir ameliyat ile kitle yada kitleden bir parça alınmasını siz nasıl değerlendirisiniz.. tşkr ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:49 de 2 Mart 2016 - Yanıtla

   Ali Bey, akciğer kanserinde metastaz olması durumunda bu 4. evreye işaret eder ve bu evrede ameliyatla akciğerdeki tümörün çıkartılmasının hastaya tedavi açısından bir faydası olmaz. Sizin durumunuzda akciğerdeki kitlenin teşhisi konulamadığı için ameliyat önerilmiş. Bu ameliyatın açık ameliyatla değil torakoskopik yöntemle kapalı şekilde yapılarak tümörden sadece biyopsi alınması uygun olur. Tümörün akciğerdeki yerleşim yeri, ameliyatı gerçekleştirecek meslektaşlarımızın bu konudaki tecrübeleri ve ameliyatın gerçekleşeceği hastane ve bu hastanenin tıbbi donanım ve tbbi kadroları ameliyatın risklerini hesaplamakta belirleyici kriterlerdir. Bunları bilmededn size yorum yapabailmem olanaksız. Ameliyat sonrası daha çok yayılma diye bir şey söz konusu değildir. Eğer tümöre ameliyat dışında bir yöntemle tanı koyulması mümkünse zaten ameliyat uygulanmaz (metastazlar olduğu için). Acil şifalar dilerim.

 211. imam gün 18:20 de 27 Şubat 2016 - Yanıtla

  sayın hocam, 20 gün önce babamın akciğer kanseri olduğunun (3 cm) farkına vardık. doktorlar hemen ameliyata alınması gerektiğini söylediler. bizde bir iki doktora göstermek istedik. şu anda istanbuldayız burda doktorlar boğazından lenf bezlerinden parça alıp patolojiye gönderdiler gelen sonuca göre ameliyata karar verecekler. yanlız daha önce yaptığımız pet ve diğer sonuçlarda yayılma olmadığını söylediler. şimdi şaştık kaldık herkes birşey söyleyip kafamızı karıştırdı. sayın hocam akciğer kanseri ameliyatında cigere bıçak vurulmaz vurulursa yaşam ömrü kısalır diyorlar. bu hastalığın ameliyatsız tedavisi olarak bitkisel kürler öneriyorlar. zor bir dönemden geçiyoruz. burda paylaştığınız bilgiler rahatlatıyor bizi. 2. evrede ameliyat olmalımı babam ?

 212. mustafa 12:03 de 27 Şubat 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba,babam 70 yaşında 19 ocakta akciger ca dan dolayı adü de ameliyat edildi.tümör bronşa yapışık oldugundan dolayı sag taraf komple alındı.dikilen bronş hava kacagı yaptıgından dolayı tekrar ameliyat edildi ama gene kacak oluşdu.şimdi stent takılacak diyorlar neyapabiliriz….

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:33 de 29 Şubat 2016 - Yanıtla

   Ameliyat sonrası gelişen bronş fistüllerinin tedavisi son derece komplike bir durumdur. Fistülün büyüklüğüne ve gelişme zamanına göre farklı tedaviler uygulamak gerekir. Hastanızı görmeden değerlendirme yapmam olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 213. mustafa 19:57 de 26 Şubat 2016 - Yanıtla

  hocam merhaba,babam 70 yaşında 19 ocakta adü de akciger ca dan dolayı ameliyat oldu.tümör sağ bronşa yapışık olduğundan dolayı,sağ akciğer alındı.ancak bronşta fisstür oluştu,tekrar ameliyat edildi ama olumlu sonuç elde edilemedi.bronşa stent takılması planlanıyor.bundan da sonuç alınamazsa ne yapmamızı önerirsiniz şimdiden teşekkürler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:52 de 27 Şubat 2016 - Yanıtla

   Ameliyat sonrası oluşan fistüllerin tamiri son derece özellikli bir konudur ve farklı durumlarda farklı yaklaşımlar gerekir. Hastayı ve filmlerini görmeden bu aşamda size yapılması gereken konusunda öneride bulunmam mümkün değil. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket etmelisiniz. Acil şifalar dilerim.

 214. SERDAR YILMAZ 12:01 de 26 Şubat 2016 - Yanıtla

  Merhaba Hocam,
  Babamın Kontrastlı toraks bt incelemesinde Apikal zonlarda sentrilobüler amfizematöz değişiklikler, hafif plöroparankimal düzensizlikler mevcut. Alt lobsuperior segment seviyesinde 1-2 adet milimetrik nodüler lezyon ve paraseptal amfizematöz değişiklik izlenmektedir.Nodülerin takibi önerilir.Metastaz ve primer araştırılması açısından PET CT ile hastanın ileri tetkiki uygundur. Sol alt lob laterobazal ve posterobazal segmentte periferik yerleşimli milimetrik birkaç adet nodüler lezyon,fibrotik çekinti izlenmektedir.inceleme alanında giren batın kesitlerinde KAraciğer paranim dansitesi hepatosteatoz ile uyumlu azalmıştır. denilmekte bunun akabininde
  Pozitron emisyon tomografisi Pet-Bt çekim raporunda şöyle denilmekte,
  Serebral ve serebellar sisteme ait normal sınırlarda FDG tutulum ve dağılımı gösteren herhangi bir hipo veya hiper metabolizmaya ait lezyon izlenmemiştir.
  Servikal bölge kesitlerinde FDG tutulum ve dağılımı fizyolojik sınırlarda olup herhangi bir patolojik FDG tutulum odağı saptanmamıştır.
  Torakal kesitlerde her iki akciğer parankimi,hiler ve mediastinal alanda FDG tutulum ve dağılımı fizyolojik sınırlardadır. Sağ ve sol akciğer alt lob laterobazal segmentlerde izlenen milimetrik nodüler lezyon alanlarında patolojik düzeyde FDG tutulumu izlenmedi.
  Sonuç: FDG afiniteli malignite lehine patolojik düzeyde artmış.FDG tutulum odağı saptanmayan PET-BT bulguları mevcuttur.

  Hocam Tomografi ve pet-bt sonucuyla aakalı yardımcı olabilirmisiniz. Durum nedir ne yapmamız gerekiyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:11 de 26 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hastaya ait tıbbi bilgi olmayan durumda, sadece raporlar üzerinden yorum yapılması mümkün değil. Lütfen raporlarınızı filmleri çektiren meslektaşlarımızla görüşerek bilgi alınız. Sağlıklı günler diliyorum.

 215. uğur 01:10 de 18 Şubat 2016 - Yanıtla

  hocam babamın pet cd filmi sonucu sağ akciğer orta lob lateral segmentte palevral tabanlı izlenen 2.5 cm boyutlarındaki nodüler lezyonda (8.05) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir. mediastende sağ paratrakeal lenf bezinde (2.69) mediastinal vasküler seviyeyi hafifçe aşan metabolik aktivite artışı izlenmektedir batında karaciğerde sol lob medial segment inferior kesimde izlenen hipodens lezyon ametaboliktir iskelet sisteminde 3.4.5 kostaların letaral kesimlerinde (3.98) artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir vücudun görüntüleme alanına giren FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içerisindedir patolojik düzeyde artmış metabolik aktivte tutan lezyon saptanmamıştır yorum : sağ akciğerde tanımlanmış olan nodüler lezyon maligniteyi temsil edebilir hocam ne yapmalıyız yardımcı olabilirmisiniz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:59 de 18 Şubat 2016 - Yanıtla

   Uğur Bey, PET-BT filmlerinizin ayrıntılı incelemesi gerekir. Kaburgalarda ve bazı lenf bezlerinde metastaz şüphesi var. Bunların metastaz olup olmadığının netleştirilmesi sonrası uygun tedavi önerisi yapılabilir. Filmlerinizi görmeden daha ileri bir yorum yapabilmem ne yazık ki olanaksız. Acil şifalar dilerim.

 216. Gamze Oral 20:16 de 16 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba babamin sol akciğerinde 4.5 5.5 cm çapta kitle göründü. Pet çekildi ve akciğer biyopsisi yapıldı.Pet sonucunda karaciğerde en belirgini segment 3 te olmak üzere bir kaç adet Bt de belirgin patoloji saptanmayan fokal orta düzeyde fdg tutulumu izlenmiştir sonucu çıkti.Mediastende aortapulmoner ve sol hiler/peribronşial alanda izlenen büyüğü yaklaşık 1 cm çaplı lenf nodlarinda hafif orta düzeyde fdg tutulumlari izlenmiştir görüldü.özafogus distalinde ön planda bening değişiklikler ile uyumlu orta düzeyde fdg tutulumu izlenmiştir sonucu görüldü.Solda belirgin bileteral sürrenal glanddamalignite şüpheli orta düzeyde fdg tutulumu izlenmiştir sonucu çıktı. Patoloji sonucunda küçük hücreli dışı akciğer karsinomu yaziliydi.çikan patoloji sonuçları tekrar incelenmek üzere başka hastahaneye gonderildi.Babama emar çekildi.Emar sonuçları daha çıkmadı. Doktor karaciğerinden ameliyat yapılabilme ihtimalinin olmasından bahsetmiş.Yardımcı olurmusunuz lütfen?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:48 de 18 Şubat 2016 - Yanıtla

   Karaciğer MR sonucunuza göre burada metastaz olup olmadığı ortaya konulup akciğer kanserinin kesin hücre cinsi belirlendikten sonra tedavi planlamanız yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

 217. İlksen 15:24 de 16 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam eşim 20 gün önce zatürre teşhisi ile günlük 3000mg antibiyotik tedavisi aldı daha sonra geçmemiş denilerek 2000mg antibiyotik verildi ve enson geçmemiş diye 325 mg antibiyotik verildi tekrar kontrole gittik ve BT istedi .Sonuç :akciğer parankim alanlarinin değerlendirilmesinde her iki akciğer periferal kesimlerde ince retikülonodüler dansiteler ve subplevral küçük boyutlu amfizemate kistler izlenmiştir.Biateral perihiler alanda ve alt loblarda belirgin yamalı tarzda buzlu cam dansiteleri izlenmiştir.Her iki akciğer alt lob segmentte ince tubüler bronşiektazik yapılanmalar kaydedilmiştir.Sol akciğer üst lob posterior segmentte fissür komşuluğunda plevraya dayalı 10 ×5 mm çapında üçgen şeklinde dansite artımı izlenmiştir.Toraks duvarını oluşturan kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.yorumlarmisiniz lütfen.pazartesi yani 22şubatta vats ile parça alicaklar.eşim 20 sene sigara içmiş 2010 yılındada bırakmıştır.tozlu dumanli ortamlarda çalışmamıştır.korkuyoruz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:44 de 16 Şubat 2016 - Yanıtla

   Filmlerinizi görmeden yorum yapmam olanaksız. PET-BT olmadan biz VATS işlemi önermiyoruz. Doktorlarınızın önerilerine göre hareket ediniz. Acil şifalar dilerim.

  • İlksen 14:45 de 17 Şubat 2016 - Yanıtla

   Hocam teşekkür ederim.Ama şunu sormak istiyorum doktorun dediğine göre ciğerde kalınlaşma varmış.lütfen ben ankaradan yaziyorum size tomoğrafi sonucumuzu yorumlasaniz buna göre eşimin nesi var?filmleri size gönderemem ki?Şimdiden teşekkür ediyor bizi aydınlatmanızı diliyorum.

 218. Ahmet çelik 18:33 de 11 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam kardesimde sag alt lobta kitle var.petct de baska yerlere yayilmadigi ortaya cikti.sag akcigerin kitle sagalt lobun girisinde ve diger loblarin girisine de cok az yayılmış bu durumda doktorun söylediği sag akcigerin komple alinmasi.sizce baska yolu yok mu

 219. semra tosun 20:59 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  hocam acil cevap verirmisiniz ben daha once de yazmistim bu gun babami ameliyat yapcak doktorla gorustuk babamin 2.5 cm lik kitle sag akciger ust lobunun soluk borusunda oldugu icin acik ameliyat yapcaklarini solediler ne yapcagimizi sasirdik siz bu durumda tek port kapali yapabilirmisiniz.

 220. Cemal 13:59 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba. Benim babam 1.5 yıl önce kansere yakalandı 4.evreydi yayılan cigeri ameliyatla almışlardı herşey iyiydi kemoterapi aldı durumu iyiydi şimdi ses kısıklığı yine başladı doktora gitti işe kemoterapi almaya başlamış kasıklarına diger cigerine bi kac bölgeye de yayılmış kemoterapi ve ışın tedavisi alıcakmış hiçbirimize birşey söylemiyor merak ediyoruz bizde durumu nedir ne olucaktır sizce heryerine yaylmış ışım tedavisi ve kemoterapi görücek nedir hocam sizce ne olucak bilgi verimisiniz teşekkür ederim. .

 221. Osman 09:15 de 5 Şubat 2016 - Yanıtla

  Hocam iyi gunler babamin yasi 67 pet sonucunda sag akcigerini sarmis oldugunu soyledi kitlenin ve amilayat riskli olur ve akcigeri komple almamiz gerekli dedi bununda faydali olup olmucagi supheli dedi biyopsi istedi bizden bunun hangi yol izlenildigi sizce nedir acaba tesekkurler

 222. ibrahim G. 12:42 de 2 Şubat 2016 - Yanıtla

  iyi günler doktor bey.amcama kanser teşhisi kondu. kendisi 59 yaşında.şuan solunum cihazında bağlı bir şekilde yoğun bakımda yatmaktadır hastalığın kaçıncı evresinde olduğunu bilmemekteyim.fakat doktorumun söylediğine göre akciğerlerinde varmış.ilaç tedavisine yanıt verdiğinde ameliyat edilme durumu varmış.daha 5 gün olduğu yoğun bakıma yatalı.şuan sürekli uyutuluyor.kurtulma oranı ne kadar.bir ümit var mı iyileşmesi için?

 223. nazire 11:05 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

  günaydın hocam babam 61 yasında 4 evre akciger kanserı ve fenf bezlerıne sıçramış timör olarak teşis konuldu aldığı kemoterepi çevap vermedı ve doktoru benım kullanacağım ilaç yok artık diğerek tedaviyı bıraktı babamın genel durumu çok iyi kilo kaybı falan olmadı ama bız çok endışelıyız bize yardımcı olursanız çok sevınırım bundan sonra yapmamız gereken ne olmalı…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:35 de 29 Ocak 2016 - Yanıtla

   Nazire Hanım, hastanızın tetkikleri olmadan bu aşamada öneri yapabilmem ne yazık ki mümkün değil. Acil şifalar diliyorum.

 224. Sırrı 16:59 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  Babam a akciğer tanısı kondu doktorlar ameliyat diyor ben yaşamasını istiyorum babamın sizce ne yapalım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:51 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Bu sayfada yer alan bilgileri iyi okumanızı tavsiye ederim. Ameliyat önerilmişse bu hastanın yaşaması için en büyük şanstır. Acil şifalar dilerim.

 225. akif erdogan 16:52 de 19 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba lar eşimin akciğer i yarısı 6 ay önce kanser teşhisi ile alındı..Bugün kontrolde pet sonucu temiz çıktı..yalnız sırt larında ağrısı var dikiş yerlerinin bitim noktasında modül olma ihtimali var demiş doktorlar..dikiş yerlerinde bu ne gibi sıkıntılar yaratır..yada bu ağrılar normal midir teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:50 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   PET sonucu temiz çıkmışsa endişe edilecek bir durum yok demektir. Ağrılar amelyatınıza bağlıdır. Cerrahınzın vereceği tedaviyi uygulamalısınız.

 226. Yasemin 20:51 de 18 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba, babam 61 yaşında. 2009 yılında tükrük bezi tümörü nedeniyle operasyon geçirdi. Sonrasında radyoterapi aldı ve bu zamana kadar hiçbir şikayeti yoktu. Düzenli kontrollerine gitti. Yaklaşık 2 ay önce sadece hafif bir göğüs ağrısı şikayetiyle doktora gitti. Akciğer filmi,toraks bt, biyopsi ve sonunda pet çekildi. Sizinle paylaşıyorum sonucu. Yarın doktora gidicez ve doktorumuzdan çok memnunuz ama takdir edersiniz ki bu bekleme sürecinde bütün aile merak içindeyiz. Sitenizi takip ediyor, yorumlarınızı okuyoruz sürekli. Bize de yardımcj olursanız çok seviniriz. Bulgular: sap akciğerde hilus lateral komşuluğunda izleneb 3,5 cm boyutlarında, sol akciğerde inferior linguler segment düzeyinde subplevral alanda izlenen 4 cm boyutlarındaki kitlesel lezyonlarda ve her iki akciğerde izlenen daha küçük boyutlu nodüler lezyonlarda artmış metabolik aktivite tutulumu izlenmektedir. Vücudun görüntüleme alanına giren diğer kesinlerinde FDG dağılımı normal fizyolojik sınırlar içindedir. Patolojik düzeyde artmış metabolik aktivite tutan lezyon saptanmamıştır.
  Yorum: primer tükrük bezi tümörü olan hastada her iki akciğerde tanımlanan çok sayıda hipermetabolik lezyonun metastatij maligniteleri temsil edebileceği düşünülmüştür.
  Babam sigara kullanmıyor. 16 sene önce bıraktı. Öncesinde de 6-7 yıl kullanmış. Göğüs ağrısının dışında, herhangi bir kilo kaybı, iştahsızlık, kanlı balgam, nefes darlığı yoktu. Doktor muayenesinin gayet iyi olduğunu söyledi.

  Merak ettiğimiz evresi ve ameliyat şansı varmı?

  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederiz. Saygılar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:32 de 24 Ocak 2016 - Yanıtla

   Yasemin Hanım, bu bulgular her iki akciğerde yaygın metastaz (yayılma) durumuna işaret ediyor. Bu aşamada kemoterapi uygulanması gerekir. Eğer metastaz sayıları belirgin şekilde azalma gösterirse kemoterapi sonrası ameliyat için tekrar değerlendirme yapılabilir. Acil şifalar diliyorum.

 227. Haşime 22:57 de 17 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hayırlı gunler doktorum. Ben 29 yasındayım ve ılaclı tomografım cekıldı cıkan sonuc. Sol akcıgerde alt lop bazal kesım de ıcerısınde kavıtasyona gıtmıs 32x34mm lık duzgun konturlu kıtlesel gorunum mevcuttur dıyor. 3ayrı dr gıttım acık amalıyat dıyorlar kalbın arkasında kıtle denılıyor ne onerırsınız hocam

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:19 de 18 Ocak 2016 - Yanıtla

   Biz sadece kapalı operasyonu (VATS) tercih ediyoruz. Kapalı akciğer operasyonu ülkemizde çok az sayıda merkezde gerçekleştirilebiliyor ne yazık ki. Acil şifalar dilerim.

 228. Tuğçe 09:12 de 15 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam mehraba benin babam 2 buçuk ay önce akciger ameliyatı oldu Sol bir lop alındı arti 4 kaburga kemiği alındı aşırı ağrıları var nelere baş burduysal bu ağrılar kesilmesi en Son çare algoloji ağri birimine gittik ve babamin sırtına tel takıldı ordan günde 2 kez 2 saat morfin veriyoruz oda anlık geçiyor çok ağrıları var hocam bü agrilar nasıl ve nekadar sürer

 229. Ahmet 19:42 de 9 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam
  Babam 71 yaşında skuamöz hücreli karsinom ve doktor açık ameliyat ile sol akciğerinin tümünü aldı. Ameliyatın iyi geçtiğini söyledi ve ameliyat sonrasında 5 gün kalıp taburcu olduk.( 53 kilo kendisi ve bol bol mama da reçete ile verdi ) Taburcu olduktan 5 gün sonra aynı gün iki defa ağır nefes darlığı çekti. Bizde acil e götürdük tabi ameliyatı yapan doktor yine yatırdı. Ameliyat olduğu bölümünde kaçak ve ödem olduğunu, Liquaband almamı o bölgeyi bronskobi ile yapıştıracağını söyledi. İşlemi yaptıktan sonra drenli olarak servise yatırdı ve yaklaşık 14 gündür hastanedeyiz. Hastanede kaldığımız süreçte enfeksiyon da kaptığını söyledi ( dren bölgesinde aşırı sancısından sonra enfeksiyon kaptığını söyledi). Şimdi sorum şu dren ne kadar süre kalacak ve neye göre çıkarılacak. 2. Sorum ameliyat alınan bölge kaçak+ödem+ enfeksiyon olması doktor hatası mı. Son sorum babam tam sağlığına kavuştuğunda kemoterapi göreceğini söyledi görürse kaç kür görür. Şimdiden cevabınız için teşekkürler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:26 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Ahmet Bey şu anda babanız hastanede yatıyor. Tüm bu sorularınızın yanıtlarını oradaki doktorlarınızdan almanız mümkündür. Acil şifalar dilerim.

 230. Filiz 12:28 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam babam 1999 yilinda miles operasyonu gecirdi. Kolostomi kullaniyor. 2000 yilinda karaciğer hepatoktami ameliyati gecirdi. Kemoterapi ve radyoterapi gordukten sonra 15 yil boyunca herhangi bir sorun yasamadi. Kasim ayinda bir gribal enfeksiyon sonucunda gogus hastaliklari uzmani tarafinca istenen BT sonucunda akciger sag üst lob posterior segmentte 21×19 mm boyutlarinda düzensiz konturlu lateral plrvral yüze uzanimlari olan yumuşak doku yogunlugunda lezyona rastlandi. Sonrasinda cekilen pat sonucunda torakal kesitlerde sag akciger üst lob posterior segmentte yer alan 2.4×1.7 cm boyutlarinda noduler-konsolide lezyon ayirimi net yapilamayan lezyonun ozellikle posterior kisminda daha belirgin orta düzeyde artmış patolojik FDG tutulumu işlenmiştir. (SUVmaks: 5.4). Her iki hiler bölgede FDG tutulumu ve dagilimi fizyolojik sinirlarda izlenmis olmakla birlikte mediastende sag alt paratrakeal mesafede birbirine komsu subsantimetrik lenf nodlarinda düşük-orta düzeyde artmış FDG tutulumu izlenmistir. (SUVmaks:3.8). Solda paraaortik, prevaskuler lokalizasyonda subsantimetrik lenf nodlarinda düşük düzeyde patolojik FDG tutulumu izlenmistir
  Bu sonuclara göre babam kacinci evrededir. Nasil bir tedavi onerirsiniz. Ameliyat olabilir mi eger olabilirse sonrasinda herhangi bir tedavi gerrkir mi iyilesme sureci ne kadardır? Simdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:13 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Sağ akciğerde bir tümör ve nefes borusu yanında şüpheli lenf bezleri var. Lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını anlamak için bunlardan biyopsi yapılmalıdır (mediastinoskopi). Yayılma varsa ameliyatın faydası olmaz. Yayılma yoksa ameliyatla tümörlü akciğer lobu çıkartılmalıdır. Ameliyta yöntemi olarak VATS denilen kapalı yöntem tercih edilmelidir. Ameliyat sonrası yapılacak patoloji incelemesine göre ilave bir kemoterapi uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. Acil şifalar.

 231. Fatma toprakoglu 11:03 de 8 Ocak 2016 - Yanıtla

  Iyi gunler babamın sol akciğerin 1.6 cm büyüklüğünde tümör var dediler amaliyat dediler sizce yaptiralim mi sonuç ne olur. Maling dediler kötü huylu mu. Ameliyat sonrası yayılma olur mu. Tsk ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:09 de 12 Ocak 2016 - Yanıtla

   Ameliyat akciğer kanserleri erken teşhis edildiğinde en etkili tedavi yöntemidir. Ameliyat ettirmezseniz kısa sürede tümör yayılacaktır. “Ameliyat edilince tümör yayılır” inanışı gerçek dışıdır. Acil şifalar.

 232. Şerife Öztürk 00:47 de 6 Ocak 2016 - Yanıtla

  Merhabalar, abinin akciğerinde 3,5 cm X3, 5 cm çapında tümör e rastlandı. Bronskoskobi ile parça alındı, pet yapıldı, beyin emari çekildi. Sonuçlar henüz çıkmadı. 1 haftaya çıkacağını söylediler, bir arada sol akcigerin alınacağı söylendi, kacinci evresini olabilir? Sol akciger alınacak açık ameliyatı mi yoksa kapalı amaliyatmi yaptirmamiz mi gerekir?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:39 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Evreyi belirlemek için PET raporunuzun ayrıntıları gerekir. Biz her zaman kapalı operasyonu tercih ediyoruz. Tüm uluslar arası rehberler akciğer kanserinde açık yerine kapalı operasyon uygulanması gerektiğini belirtir. Acil şifalar diliyorum

 233. Serkan 21:51 de 5 Ocak 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba.Bizim hastamız 60 yaşında erkek.Ailesinde (kardeşi) akciğer kanserinden vefat vakası var ve kendisi sigara kullanıcısı.Yani her yönüyle kanser adayı iken tesadüf eseri akciğerinde bir kitle görülüyor.Tetkikler sonucu doktor ameliyata karar veriyor ve yaklaşık 2 cm tümorlü sağ üst lob alınıyor.Doktorun tanısı adenokarsinom 1A evresi , yani başlangıç.Sizin aracılığınızla bu siteden öğrendiklerime göre buraya kadar durum normal.Bize garip gelen ve sizden öğrenmek istediğim ; doktorumuzun ameliyat sonrası bir haftalık yatış ve devamındaki 15 gün sonraki kontrolden sonra kemoterapi için onkoloji servisine yönlendirmesi.Neden yönlendirdiğini sorduğumuzda tekrarlamaması için koruma amaçlı olduğunu çok zorlanırsak bırakabileceğimizi söyledi.Sonuç olarak 5 saatlik ilk seans çok zor geçti ve 5 gün sonra enfeksiyon nedeniyle tekrar hastaneye yatıldı ve 2. seansa gidilemedi.
  Sonuç olarak kemoterapiye devam edip etmeme konusunda görüşleriniz ve ne şekilde hareket etmemiz gerektiği hususunda düşüncelerinizi paylaşır mısınız.Yardımlarınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:31 de 7 Ocak 2016 - Yanıtla

   Akciğer kanseri 1A evresinde ameliyat sonrası kemoterapi uygulanmaz. Bu evrenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Aksi durumda kemoterapi uygulanmazdı. Geçmiş olsun.

 234. demet 19:36 de 28 Aralık 2015 - Yanıtla

  merhaba hocam bugun babamın pt raporunu aldık ancak henuz doktoruyla görusemedık raporda yazan sonuc su sekılde sol akcıger alt lob superıorda paravertebral alanda aorto posterıorunda malıgnıte duzeyınde hıpermetabolızma gosteren subplevral kıtle

  bu konuda bıze bılgı verırsenız sevınırım

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:53 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Burada ne yazık ki sol akciğer alt lobunda bir akciğer kanseri olasılığı son derece yüksek. Evresine göre tedavi planlanacaktır. Acil şifalar.

 235. hasan yigit 23:47 de 13 Aralık 2015 - Yanıtla

  merabalar hocam bundan 1 ay once babamda asiri oksuruk nedeniyle doktora gitdi muaynede zature oldugunu soylendi ve daha sonra rontgen sonucu 4 cm leke oldugu soylendi ilk once burundan girerek parca aldilar daha sonra doktor biyopsi sonucu birsey bulamadilar cigerde cokbalkam oldugu tam yerinden alamadik dediler ikinci defa da igne ile aldilar sonuc gene ayni cikti yine emin degiller parcayi tam yerinden aldikmi almadikmi diye sizce ne yapmamiz lazim butun fotograflarda cigerin orta kisminda 4cm leke var tesekurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 06:20 de 18 Aralık 2015 - Yanıtla

   Eğer bilgisayar tomografinizde akciğerde 4cm lezyon varsa PET-BT yapılarak kanser olasılığı ortaya konulduktan sonra daha ileri aşama uygulanır. Biyopsi almak her zaman mümkün değildir. Bunun için bu konuda tecrübeli merkezlere baş vurbilirsiniz. Önemli olan PEt-BT sonucunuz. Acil şifalar.

 236. Demet 17:15 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

  Merhaba hocam; Babam 2 hafta önce göğüs hastalıklarına geldi burada çektirdiği Akciğer PA da 3cm büyüklüğünde tümör görüldü toraks cektirdik metastaz görülmediğini ama %90 Akciğer Ca oldugunu söyledi doktorumuz. Hemen bronkoskopi istendi TTİA istendi bronkoskopiyle parça alınamadı TTİA ile parca aldılar TTİA sırasında akciğerde yırtılma oldu daha sonrada akciğerde çökme oldu dediler yatış yapıldı. oksijen takıldı daha sonrasındada tüp takıldı 4 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu oldu hastane cıkısını takiben 3 gün sonra PET CT çektirdik metastaz yine görülmedi patoloji sonucunu henüz almadık ama Akciğer CA nın ilk evresi olabileceğini düşünüyor hekimimiz ve ameliyat öneriyor. Babamda azda olsa ileri derecede KOAH var ve 10 yıl öncesinde Tiberküloz geçirmişliği var bu durumda babama hangi tedavi yöntemini önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim Saygılarımla .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:57 de 30 Kasım 2015 - Yanıtla

   Demet Hanım, 3 cm bir akciğer kanseri erken evre demektir. Bu durumda ameliyat en uygun yöntemdir. Hastanızın tüberküloz geçirmesi veya KOAH olması ameliyat engel değil. Solunum fonksiyon testi sonucunda FEV1 değeri %70’den fazla ise ameliyatı tolere edebilir. Ameliyat yöntemi olarak mutlaka kapalı operasyon şekli olan torakoskopi tercih edilmelidir. Acil şifalar dilerim.

 237. Deniz Camcı 10:34 de 25 Mayıs 2015 - Yanıtla

  Hocam merhaba ben İsviçrede yaşıyorum. Annem Türkiyede. Sol akciğerinde “küçük hücreli dışı kanser” bulundu. Kendisi Antalya’da. Doktoryla konuştum ameliyat edilmesi geretiğini söyledi. Bu sayfada verdiğiniz bilgileri okuyunca biraz rahatladım. Size çok teşekkür ederim..

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın