Akciğer Kanseri Ameliyatı – Sorular ve Yanıtları

/, Soru & Cevap/Akciğer Kanseri Ameliyatı – Sorular ve Yanıtları

AKCİĞER KANSERİ AMELİYATI SORULAR VE YANITLARI

Erken evredeki akciğer kanserlerinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla tümörlü akciğer dokusunun çıkartılmasıdır. Ancak her akciğer kanserli hasta ameliyat için uygun değildir.

Aşağıda akciğer kanseri ameliyatları ile ilgili sorular ve yanıtlarını bulabilirsiniz.

Akciğer kanseri ameliyatı gerçekleşen bir hastamızda tüm hastane sürecini NTV’de yayınlanmış olan HAYAT YENİDEN filminde izleyebilirsiniz

Akciğer Kanserinde Ameliyat Ne Zaman Uygulanır?

1. Kanserin başka organlara sıçrama (metastaz) yapmadığı durumlarda

2. Kanserin tam olarak çıkartılabilir büyüklükte ve yerleşimde olduğu durumlarda

3. Hastanın kalp ve solunum fonksiyonlarının uygun olduğu durumlarda

Akciğer Kanserinde Hangi Ameliyat Yöntemleri Vardır?

1. Açık Yöntem – torakotomi

2. Robotik Yöntem

3. Kapalı Yöntem – torakoskopi (VATS)

4. Tek Port Kapalı Ameliyat Yöntemi (daha fazla bilgi için tıklayınız)

Akciğer Kanserinde Hangi Ameliyat Yöntemi Önerilir?

Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği Akciğer Kanseri tedavi rehberi’nde akciğer kanserinde kapalı ameliyatın açık ameliyata tercih edilmesi gerektiği vurgulanır.

Akciğer kanserinde tercih edilen operasyon kanserli lobun çıkartılmasıdır (lobektomi).

Bununla birlikte kanserin ana nefes borusu veya ana bir damar üzerine yerleşmiş olduğu durumlarda sağ veya sol akciğerin tamamının da çıkartılması (pnömonektomi) gerekli olabilir.

Segmentektomi denilen operasyonda ise çok daha küçük bir akciğer bölümü çıkartılır. Bu genellikle solunum fonksiyonu kısıtlı olan hastalarda tercih edilir.

Akciğer kanseri ameliyatında kanserli akciğer çıkartıldıktan sonra ayrıca mevcut lenf bezlerinin de çıkartılması gerekir. En az 4 ayrı lenf nodu istasyonundan en az 10 lenf bezi çıkartılıp patoloji incelemesine gönderilmiş olmalıdır.

Kapalı Akciğer Ameliyat Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Göğüs boşluğu içerisine ilerletilen 10mm bir kamera yardımıyla alınan görüntüler ekranlara yansıtılır.

Ekip hastanın göğüs kafesini açmadan tümörlü akciğer dokusu ve lenf bezlerini özel bir torba (endobag) içerisine alarak yapılan 4cm kesiden dışarı çıkartır.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Ortalama ameliyat süresi 2 saattir.

Ameliyat Ekibinde Kimler Yer Alır?

Ameliyat kıdemli göğüs cerrahı tarafından gerçekleştirilir. Yardımcılığında 1 veya 2 uzman göğüs cerrahı ve bir hemşire bulunur.

Akciğer Kanseri Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Akciğer kanseri ameliyatı riskleri yıllar içerisinde belirgin şekilde azalmıştır. Bununla birlikte diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi akciğer kanseri ameliyatı ve sonrasında riskler mevcuttur. Önemli olan bu risklerin önceden bilinmesi ve önlemlerin alınmasıdır.

Öncelikle solunumu yeterli olmayan veya belirgin kalp hastalığı olan yüksek risk grubundaki hastalarda ameliyat uygulanmamalıdır. Ameliyat sağlanacak faydanın risklerden daha yüksek olması halinde tercih edilmelidir.

Torakoskopik (VATS) akciğer kanseri ameliyatlarında riskler açık ameliyata göre daha düşüktür. Aşağıda belirtilen komplikasyonlar hastaların yaklaşık %15’inde ortaya çıkar.

Akciğer kanseri ameliyatı riskleri:

 • ameliyat sırasında kanama
 • ameliyat sonrası enfeksiyon
 • solunum yetmezliği
 • beyin veya kalp damarı tıkanması (emboli)
 • uzun süre yoğun bakım tedavisi gerekliliği
 • şilotoraks (lenf sıvısının göğüs boşluğuna akması)
 • göz kapağında düşme
 • ses kısıklığı
 • uzun süre dren kalması
 • ağrı
 • diğer

Ameliyat Sonrası Yoğun Bakım Gerekir mi?

Çoğu zaman 1 gece yoğun bakım takibi gerekir.

Ameliyat Sonrası Hastanede Kaç Gün Kalınır?

Kapalı ameliyatlardan sonra ortalama hastane kalış süresi 4 veya 5 gecedir.

Ameliyat Sonrası Normal Yaşantıya Ne Zaman Dönülür?

Kapalı ameliyat uygulanan hastalarda hastaneden çıktıktan 1 hafta sonra normal yaşantıya dönülebilir.

Açık ameliyatlardan sonra bu süre yaklaşık 3 haftadır.

Ameliyat Sonrası İlaç Tedavisi (Kemoterapi) veya Işın Tedavisi (Radyoterapi) Gerekir mi?

Patoloji incelemesi sonucunda tümör çapının 5cm’den büyük olduğu durumlarda veya lenf bezlerinde yayılma olduğu durumlarda bu tedaviler gerekli olur.


Prof.Dr. Semih Halezeroğlu

Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkanı, Acıbadem Maslak Hastanesi

Muayenehane: Polat Tower, Fulya, Şişli, İstanbul

Randevu

02123043940 / 05321519734

2018-03-06T00:18:27+00:00 Genel, Soru & Cevap|518 Comments

518 İleti

 1. sevgi 13:34 de 9 Nisan 2017

  merhaba hocam babamın bt sonucları parankım icerısınde sağ akciğer orta lob lateral segmentte 8 mm superior lıngular var bu ne demektir. karaciger parankim içerisinde en büyüğü sag lobda segment 7 lokalizosyonlu postero lateral subkapsulller bölgeye komsu 45.40 mm sol lob segment 2 lokalızasyonda 20/25mm boyutlarında olmak uzere multı ve multısegmentler dagılımı heterojen hıpodens yapıda metastatık kitle lezyonlarıtespit edilmiştir. yazıyor bu ne demektır..kemoterapi aldı iki ay ara verildi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:10 de 9 Nisan 2017

   Karaciğerde metastazlar, yani ana kanserin yayılması tespit edilmiş. Medikal onkoloji uzmanınıza danışmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 2. Ayhan Demir 04:00 de 7 Nisan 2017

  Merhaba Hocam
  Ben isviçrede yaşıyorum. 54 yalındayım, sıgara içiyorum.Bir ay önce yapılan muayenede bronskopi, biyopsi ve Pet/ct gözlemleri sonucu sağ akciğerimin alt lobunda kanser tespit edildi.(T1N0M0) evresi
  Doktorlar açık ameliyat önerdiler. Alt lobu kesin alacaklar, orta loba bakıp ameliyat esnasında karar verecekler. Eğer orayı etkilemişse onu da alacaklar. Üst lob sağlam.
  Sizin düşüncenizi almak istiyorum

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:08 de 7 Nisan 2017

   Hiç bir uluslararası tedavi rehberi erken evre akciğer kanserinde açık ameliyatı önermez. Birinci evre akciğer kanserinde açık ameliyat sadece kapalı akciğer ameliyatlarında (VATS) yeterli tecrübesi olmayan cerrahlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Araştırın ve mutlaka VATS konusunda tecrübeli olduğundan emin olduğunuz başka bir merkeze başvurun. Geçmiş olsun.

 3. Gamze 15:06 de 6 Nisan 2017

  Merhaba Semih Hocam,,

  Sizi araştırırken soru sormak istedim. Yaşım 35, 13 yıldır nefes darlığım var. Bir çok doktora gittim. Astım, Allerji, Koah, Amfizem dendi. yok dendi. o kadar yoruldum ki artık. en son çekilen İlaçsız Akciğer Bt sonucum aşağıdaki gibi. Ve çok huzursuzum,korkuyorum. Amfizem mi oldum diye. 10 senelik evliğim çocuk nefes darlığımdan korktuğum için çocuk sahibi olamadım. Şimdiden sonrada olamayacakmıyım? Bir kaç doktora gösterdim. Sizinde görmenizi istedim. Ayrıca bu konuyla ilgili size gelmem uygun olur mu?

  Trakea orta hattadır. Trakea ve ana bronşlar normal çapta lümenleri açıktır. Segmenter bronşların dağılımları normaldir. Belirgin bronşektazi izlenmedi.
  Sol akciğerde lingular segmentler düzeyinde minimal fibrotik sekel değişiklikler ve dansiteler izlenmektedir. Üst lobların havalanmaları artmış amfizamatöz değişiklikler ile uyumludur. Apikal bölgelerde plevra minimal kalınlaşmıştır. Belirgin plevral effüzyon, pnömotoraks, parankimal infiltrasyon veya konsolidasyon alanı izlenmedi.
  Kalbin boyutları normaldir. Konturları düzgündür. Arkus aorta distal bölge inferior düzeyde ialeralde inen aortaya yakın bölgede yaklaşık 1,5 cm çapında duvarı kalsifiye tokal anevrizmatik genişleme izlenmektedir. Çıkan aorta ve inen aorta çapları normaldir. Pulmoner trunkus çapı normaldir. Hiluslar normal genişliktedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:41 de 6 Nisan 2017

   Bu raporunuzda bize başvurmanızı gerektirecek bir durum mevcut değil. Tecrübeli bir göğüs hastalıkları uzmanı size yardımcı olabilir. Geçmiş olsun.

 4. Hüdası Danacılar 00:10 de 6 Nisan 2017

  Sayın hocam iki buçuk sene önce size sağ ak ciğer ameliyatı oldum sağ ak ciğerin tamamı ve de lenf bezleri alındı şimdiye kadar kontroller iyi geçti fakat göğsümdeki ve sırtımdaki Ağrı’lar devam ediyor göğsüme ellediğim Zaman ağrı hissediyorum otururken arkama dayanamıyorum lakin artma da yok bukadar uzunmu sürer Ağrı’ların tamamen geçmesi bilgilendirilseniz çok memnun olurum ismim hüdai Tekirdağ’dan

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:42 de 6 Nisan 2017

   Hüdai Bey merhabalar, ameliyat sonrası kontrollerinizin iyi gitmiş olmasına sevindim. Bunu hastanedeki kayıtlarınıza işleyeceğim. Akciğer tümörü nedeniyle bir akciğerin alınması gereken durumlarda ameliyatı çoğu zaman açık yöntemle uygulamamız gerekiyor. Açık ameliyatların ağrıları özelikle soğuk havalarda rahatsızlık verebilir. Her hastada bu ağrılar bu kadar uzun sürmez. Uygun olduğunuz bir zaman kontrole gelirseniz size etkili ağrı kesiciler başlayabilirim. Görüşmek üzere. Sevgi ve selamlar

 5. Gökhan 23:23 de 5 Nisan 2017

  Merhabalar Hocam. Babam 65 yaşında yaklaşık 50 yıllık günlük 1 , 1.5 paket sigara geçmişi var. Sigarayı bırakalı 6 ay oluyor. Yutma güçlüğü şikayetinden dolayı doktora gittiğimzde endoskopi sonucu mide girişinde pasajı tıkayan ve yine pataloji sonucu kötü huylu tümör tedpit edildi. Tam ameliyata hazırlanırken çekilen pet ct de ise sağ akciğer üst lob anterior segmentte 2.5×3 cm boyutunda kitle, mediastende yine sağ tarafta multiple lenf nodu, sürrenallerde ve çölyak alanında bir kaç adet lenf nodunda artmış fdg tutulumu görüldü. Akciğere bronkoskopi yapılıp midedeki preparatlarla karşılaştırıldığında iki farklı primer tümörler olduğu belli oldu ve KHDAK teşhisi akciğere konuldu. İki primerle mücadele ediyoruz. Modifiye TCF kemoterapisi uygulanıyor ve şuan 5. Kür 2. Ayaktayız. Tedaviye yanıtı değerlendirmek için yapılan pet de sürrenal ve çölyak alanında bio dağılımın normal izlendiği fakat sağ akciğerdeki tümörde ve mediastendeki lenf nodlarında boyutlarda aZda olsa azalma izlenme olmuş fdg tutumları çok az görülmektedir. Kemoterapi sırasında babam kilo almaya başlamıştır. 54 kilodan 60 kiloya çıkmıştır. Hocam sizden cevaplamanızı rica ettiğim sorum babam sadece su içerken öksürüyor bunun sebebi ne olabilir birde doktorumuz hem mide hem akciğer için ameliyat olabilir dedi acaba sizin görüşünüz nedir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:39 de 6 Nisan 2017

   Su içerken öksürme durumunun sebebini anlamak için kulak burun boğaz uzmanı tarafından ses tellerinin muayene edilmesi gerekir. Her 2 primer tümörün ameliyat edilmesi mümkün olabilirdi, ancak nefes borusu etrafındaki lenf bezlerinde metastaz olması ameliyatın başarı şansını oldukça azaltır. Geçmiş olsun.

 6. Özlem 23:05 de 4 Nisan 2017

  Semih hocam merhaba;
  Babam 8martda akciğer ameliyatı oldu ve 1cm çapında tümör çıkarıldı akciğerleri kötü durumda oldugundan sadece tümör alındı
  Ve şimdi 16 haftalık kemoterapi tedavisi ne doktorumuz uygun gördüğü herhangi bir diğer organa sıçramamış leflerde yada herhangi bir bölgede olma olasılığı riskine karşı uygulayıcaklarını söylüyor lar koha hastası olduğu için tedaviyi kaldırıp kaldırmayacağı dan endişe duymaktayız 62 yaşında herhangi bir kilo kaybı da yok

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:00 de 5 Nisan 2017

   Doktorlarınızın sizin için en iyisini yapmaya gayret ettiklerine eminim. Geçmiş olsun.

 7. Okan k. 21:43 de 4 Nisan 2017

  Sayin hocam merhaba,

  2 bucuk ay kadar once babama KHD akciger ca teşhisi konuldu. Sag lobda en buyugu 10 cm buyuklugunde, ayrica plevral boslukta ve kemiklere metastaz yapan adonekarsinom türünde. Su ana kadar 3 kür kemoterapi görüldü. Kullanılan ilaclar taxol ve carboplatin…

  Plevral effuzyon oldugu icin gogus dreni yapildi ve 40 gun sonunda bu dren (gogus cerrahinin dedigine gore dogal yoldan plevra yapismasi) oldugu icin plorodez yapilmadan söküldü.

  Ayrica Bugun bu dren ucundaki malign sividan yapilan incelemede onkologumuz tumor rate gibi bir terimden bahsetti. Tedavi öncesi % 28 olan bu deger bugun % 84’e çıkmış. Doktoroumuz plevrada sivi uzun kalinca bu rakamlar gozukebilir. Asil onemli olan PET sonuclaridir dedi ancak aklimda bir suphe olustu.
  Bu bilgiler isiginda 3 sorum var sayin hocam

  1- tumor rate yukselmesi, kitlenin buyudugune mi yoksa hastaligin ilerledigine mi isaret eder?

  2- Plorodez yapilmadan gerçeklesen bu yapisma sizce basari kazanabilir mi?

  3- Primer tumor kritik bolgede veya seviyede ise (soluk borusu yakini gibi) kryoablasyon yapilmasini onerir misiniz?

  Cok tesekkur eder, basarilarinizin devamini dilerim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:35 de 6 Nisan 2017

   Uzun süreli dren kalması yapışma şansını artırır. Sıvı tekrar ederse VATS ile plörodez yapılması iyi olur. Bahsettiğiniz ‘rate’ durumunun tıbbi bir karşılığı yok. Onkoloğunuza danışın. Nefes borusunu tıkayan tümörlerin yerleşim yerine göre tercih edilebilecek bir kaç yöntemden sadece bir tanesidir kryoblasti. Lezyonun yerleşim yerine göre uygulanacak işlem seçilir. Akciğer adenokarsinomlarında bunların hepsinden önemlisi akıllı ilaçlara uygunluk için tümörden gen testlerinin (EGFR, ALK ve ROS1) yapılmasıdır. Eğer henüz yapılmadıysa doktorunuzla bu konuyu görüşün. Geçmiş olsun.

 8. Nihat sarı 12:13 de 3 Nisan 2017

  Semih hocam merhaba. Ben 35 yasindayim bt toraks tomografi sonucu; sag alt ciger ust lob anterior segmentte ve sol akciher lingular segment parakardiyak komsulukta pnömonik konsolidasyon alanlari izlendi. Sag alt ciger ust lob posteriorda bronsektazi ile uyumlu gorunumler mevcuttur. Hocam doktorlar bu sonuca karsi ameliyat onerdiler. Yardimci olurmusunuz izleyecegim yol nasil olmalidir tessekkur ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:11 de 3 Nisan 2017

   Nihat Bey vermiş olduğunuz bilgilerin eksik olduğuna eminim. Bu bahsettiğiniz durum için ameliyat önerilmez. Yakınmalarınız nedir? Ne ameliyatı önerdiler? Bu bilgilerle size bir yorum yapabilmem mümkün değil.

 9. Ayşegül 23:50 de 2 Nisan 2017

  Hocam iyiakşamlar babam 63 yaşında kanser tedavisi görüyo yeni oet çekilde sonuçta; metastatik opere Ca tanısı ile takip edilen olguda her iki akciğerde izlenen kitlesel lezyonların boyutlarında minimal regresyon izlenirken metabolik aktivitelerinde parsiyel regresyon bulguları saptanmıştır T2 vertebra spinöz proçesinde izlenen metastatik litik/destrükrif kemik/kemik iliği lezyonunun metabolik aktivitesinde minimal regresyon mevcuttur FDG affiniteli yeni metastatik odak saptanmamıştır. Sol akciğer üst lob anterior segmentte 61*54 mm boyutlarında rezidü kitlesel lezyon izlenmiştir. Sol akciğer alt lob superior segmentte 43*33mm boyutlarında rezidü kitle lezyonu izlenmiştir. Sağ akciğer üst lobda perimediastinal alanda yerleşim gösteren güncel çalışmada boyutları 47*33mm ölçülen rezidü heterojen FDG tutulumu ile karakterize kitle lezyonu izlenmiştir bazı doktorlar ameliyat diyor bazıları kemoterapi ye devam diyor ne yapıcağımızı bilemedik sizce ne yapmamız lazım cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:34 de 3 Nisan 2017

   Ayşegül Hanım PET çekilme gerekçesinde OPERE diye yazılmış, sanırım hastanız daha önce kanser nedeniyle ameliyat olmuş ama bunun hangi organın ameliyatı olduğunu belirtmemişsiniz. Verdiğiniz PET bilgisinde kanserin bir çok yerde olduğu görülüyor. Bu durumda akciğer için ameliyat söz konusu değildir. Tümörün cinsine göre uygun tedavi (hedefe yönelik tedavi, kemoterapi veya immunuterapi) uygulnaması için medikal onkoloji uzmanına danışmalısınız. Geçmiş olsun.

   • Ayşegül 16:51 de 5 Nisan 2017

    Hocam cevabınız için teşekkür ederim evet on yıl önce kolon kanseriydi metastas akciğere sıçradı bikaç doktor ameliyat dedi napıcağımızı bilemedik babam 12 kür kemoterapi aldı şimdi almak istemiyo ama görünüşü çok iyi kanser hastası gibi değil bu sonuçlara göre yaşama şansı kaç hocam hiç ümit yokmu

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:59 de 5 Nisan 2017

     Bu sorularızın yanıtlarını her zaman tedavinizi gerçekleştiren meslektaşlarımızdan alabilirsiniz.

 10. dilek ozdemir 01:25 de 1 Nisan 2017

  Semih hocam merhaba annem 1 sene once teshis konulamayan ve belirtileri olmayan bir kitle yuzunden torakotomi oldu ve maalesef kanser cikti akcigerin bir bolumu ve bazi lenfler alindi 1.evre oldugundan kemoterapiyede luzum gorulmedi her 3 ayda bir bilgisayarli tomografiye giriyordu hersey guzeldi yalniz son tomografisinde sunlar yazili:her iki akcigerde havalanma farkliliklari,gogus ön arka capta artiş,mozaik perfüzyon materni,apikal parakardiyak ve bazal segmentlerde sekel kalinlasmalar izlenmistir.her iki akcigerde çapı 10 mm yi aşmayan birkac adet hava kisti,interlober septalarda belirginlesme gorulmustur.SAĞ AKCİGERDE ORTA LOB SEGMENTLER HİZASINDA PLEVRAYA OTURMUŞ 7 MM ÇAPLI KALSİFİK NODÜL İZLENDİ.SOLDA ALT LOB SUPERIOR SEGMENT HIZASINDA KALSİFİK 9 MM BOYUTLU PULMONER NODÜL IZLENDI VARSA ONCEKI INCELEMELER ILE KARSILASTIRMA,YOKSA TAKIP KONTROL ONERILIR boyle yaziyor sizin gorusunuzu almak istiyoruz tekrarladimi yoksa onemsiz biseymi bu nasil bir yol izlemeliyiz hersey super giderken hastaliguni bile unutmusken bu raporla yıkildik yine cevabinizi bekliyoruz hocam cok tesekkurler saglicakla kalin…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:21 de 1 Nisan 2017

   Akciğerde ‘kalsifik’ yani kireçleşmiş nodül eskiden geçirilmiş bir akciğer enfeksiyonunun kalıntısı olarak ortaya çıkar. Bunlar zaten ameliyat öncesi de vardır. Yine de ameliyat öncesi BT ile karşılaştırma yapılması uygun olur. Geçmiş olsun.

 11. DİLEK 01:59 de 31 Mart 2017

  Merhabalar babam 6 mart 2017 de akciğer sol üst lobektomi ameliyatı oldu yaşı 65 patoloji sonuçlarına göre skuamöz hücreli akciğer kanseri evre 1B (T2N0M0) tanısı konuldu. Adjuvan kemoterapi görecek benim sorum ameliyatından 2 hafta sonra iştahsızlık başladı.Yemek yerken çok zorluyor kendini ve terliyorum yemek yerken diyor.Bu arada diyabet hastası bu iştahsızlıkdan dolayı endişe edip bende sağlıkçı olduğum için bir kaç tahlil yaptırdım.Bu tahlil sonuçları ALBÜMİN;3.7 CRP:2.5 SEDİMANTASYON 1. SAAT :45 HGB:10.9 HCT:33 RBC:4.29 MCV:76.9 MCH:25.5 RDW:18.3 PLT:522 GLUKOZ :120 HBA1C :7 bu sonuçlara göre bir sıkıntı var mı bu iştahsızlık normalmi bu arada 5 nisanda adjuvan kemoterapiye başlanacak YAPMAM GEREKEN BİR ÖNERİNİZ VARMI TEŞEKÜRLER

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:16 de 31 Mart 2017

   Dilek Hanım, sedimantasyon yüksekliği dışında önemli bir bulgu yok. Bu yükseklik erken ameliyat sonrası dönem için uygun olabileceği gibi ilave başka bir hastalığa da işaret ediyor olabilir. Medikal onkoloji uzmanınıza bunu danışmanızda fayda var. İştahsızlık normal değil, şeker hastalığınız ile ilgili olabilr. Bu konuyu da diyabet doktorunuza danışmanızda fayda var. Kemoterapi önemli bir süreçtir, bu dönemin en iyi şekilde geçirilebilmesi için hastanın genel durumunun çok iyi olması gerekir. Acil şifalar dilerim.

   • Dilek 15:24 de 1 Nisan 2017

    Cevap için ilginize teşekkür ederim

 12. Ada 17:05 de 30 Mart 2017

  Merhaba hocam babam 56 yaşında hastane de patoloji sonucu temiz çıkmasına rağmen pet sonucuyla kanser teşhisi kondu pek bir sonuca göre bu yorumu yapmak doğru mu. Ameliyat olacaksın diyorlar o zaman iyi huylu ya da kötü huylu diye bilirlermiş

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:54 de 30 Mart 2017

   Biyopsi ile tümöre ulaşılamamış ise patoloji sonucunun temiz çıkması normal. PET-BT’de kanser şüphesi varsa VATS denilen kapalı yöntemle lezyondan örnek alınarak ameliyat sırasında patoloji incelemesi ile teşhis konulup eğer kanser olduğu tespit edilirse aynı seansta gerekirse tümörlü bölge çıkartılır. Kanser değilse başka işleme gerek olmaz ve uygun şekilde ilaçlarla tedavi edilir. Geçmiş olsun.

 13. Serkan kokduman 13:03 de 30 Mart 2017

  Hocam çekilen kontraslı bt perikardiyal kist 4.5 cm DR kalbe yapışık dedi bu kist ameliyatla alınırmi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:51 de 30 Mart 2017

   Eğer perikardiyal kist olduğu kesin olarak belirlenmiş ve hastada yakınma yoksa 5cm’den daha küçük bu lezyon için ameliyat gerekli olmaz. Bunun dışındaki durumlarda VATS adı verilen kapalı operasyon ile kist çıkartılır. Hastane kalış süresi 1 veya 2 gece olur ve normal yaşama hızlı şekilde dönülebilir.

 14. ferda 20:13 de 29 Mart 2017

  Semih hocam iyi akşamlar benim kayınpederim 75 yaşında cigerinde yırtık varmış sönmüş 15 gündür hastsnede tedavi oluyor tüp takıldı kaynama yapıyor köpürüyor duvardan başka tüp bağlantısı yapıldı ikidindede kaynama var doktor ilaç tedavisi yapıyor ameliystı riskli görüyor sizce ameliyat olsa risklimi iyileşmesi yada ciğeri alınırsa tek ciğerle yaşama sansı nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:47 de 30 Mart 2017

   Ferda Hanım, ameliyatların risk durumları yapılacak ameliyata, ameliyatı yapacak cerrahların tecrübesine, yapılacak olan ameliyatın açık veya kapalı olmasına, hastanenin donanım şartlarına ve hastanın ilave hastalıklarına göre değişiklik gösterir. Bunları bilmeden size bir yorum yapabilmeme olanak yok ne yazık ki. Bu hava kaçakları nedeniyle akciğerin tamamının alınması gibi bir durumun söz konusu olacağını düşünmüyorum. Kaçağı onarmanın başka yöntmeleri var. Kapalı operasyon (VATS) uygulanması hasta için çok daha az riskli bir durum yaratabilir. Geçmiş olsun.

 15. Mustafa Bolat 21:42 de 27 Mart 2017

  Merhaba hocam sağ alt 5.5 cm büyüklüğünde nodül kist var ameliyat olabilirmiyim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:43 de 28 Mart 2017

   Akciğerde 5,5cm’lik bir kistin duvarında lobule kontürlü 8mm bir nodül önemli bir hastalığa işaret edebilir. Hastanızın yaşı, sigara öyküsü gibi durumları dikkate alarak gerekirse bir PET-BT çekilerek ileri tetkiki gerekir. Geçmiş olsun.

 16. Ferman 19:18 de 26 Mart 2017

  Hocam babami baş ağrısı ile hastaye götürdük. Muayene sonucunda burun ile göz arasında 30 mm kis olduğu ortaya çıktı. Nefes alıp vermesinde hafif bir sorun bulunduğundan dolayi akciger ine bakıldı ve sağ ve sol akciger toplam da 5 leke çıkti. 5 leke nin 1 tane si 3cm diğerleri 1 cm ebatlarında. Doktor burun dan ameliyatı erteledi. Ve kanser şüphesi ile araştırmaya girildi. Test sonuçları bekleniyor. Fakat doktor yüksek oranda kötü sonuç bekliyorum dedi:( bu evre 4. Evre midir? Vücudunun başka yerinde yayılma var mı bakılacak ? Burnundaki kis le akciger farklı dedi ? Babam sigara içmedi hiç ve icmemekte. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:36 de 27 Mart 2017

   Leke olarak tanımlanan lezyonlar kitle şeklinde ise PET-BT ve gerekirse biyopsi yapılıp teşhis konulmalıdır. Lekeler zatüre şeklinde ise önce antibiyotik tedavisi gerekir. Göğüs hastalıkları veya göğüs cerrahi uzmanına filmleri danışın ve buna uygun olarak yol çizilsin. Filmlerinizi görmeden ileri bir değerlendirme yapılabilmesi mümkün değil. Geçmiş olsun.

 17. Sultan 18:37 de 24 Mart 2017

  Hocam sehir disindan yaziyorum bu ameliyatin maliyeti nekadar olur sizinle gorusmek istiyoruz

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:04 de 24 Mart 2017

   Bu site sizlere hastalıklarınız hakkında doğru tıbbi bilgiler vermek için hazırlanmıştır. Fiyat gibi sorularınıza tarafımızdan bir yanıt verilebilmesi mümkün değil. Bu tür soruların yanıtlarını hastaneye başvurduğunuzda ancak hastanenin ilgili birimleri size verebilir.

 18. Sultan 17:38 de 24 Mart 2017

  Mediastinal ust sol antero lateral kesimde yaklasik 30mm capli icerisindemilimetrik kalsifikasyonlar gozlenen doku alani izlenmistir hocam buna acik ameliyatmi kapali ameliyatmi yorumunuzu acil bekliyoruz simdiden tesekkurler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:00 de 24 Mart 2017

   Kapalı ameliyatlar hastaya daha az zarar verir, iyileşme daha hızlıdır, ağrı çok daha azdır. Tüm dünyada uygun olan her durum için kapalı ameliyatlar açık ameliyatların yerini almıştır. Sizin durumunuzda, bu konuda tecrübeli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi şartıyla kapalı ameliyat uygundur.

   • Elif 08:25 de 26 Mart 2017

    Hocam 3b evresi nedir 4.evremi yani yasam suresi ne kadardir

   • raşit 03:45 de 3 Nisan 2017

    Merhabalar Sn Halezeroğlu,45 yaşında 25 yıldır sigara içen, geçtiğimiz 3aylık dönemde ağır ve ateşli zaatürre geçiren biri olarak(ateş 40-41) yapılan tedavi sonucunda,sağ akciğer Bt ve Mr(torokal spinal toraks inceleme sonucunda,T8 düzeyinde paravertebral yumuşak doku (30×22 mm.)tespitı;T1A izointens,T2Ahiperintens,komşu kemik yapıda destruksiyona yol açmayan kitle nin nöral foremanlara uzanımı seçilememektedir notu vardır.2hafta öncek isağ akciğer Bt(SPRİAL TORAKS-YRBT TETKİKİ) ise;kesit no :32 de sağ paravertabral alanda17x23mm boyutlu nödüler yumuşak doku dansitesi vardır,ayrıcasağ hiler vesubkarinal alanlarda büyüğünün dar transver boyutu 9mm.ölçülen büyümüş lenf nodları mevcutdur,kesitler dahilinde aksiller lenf nodları mevcutdur,timik dokuyla uyumlu dansiteler prevasküler alanda dikkati çekmiştir.Sn hocam 2sorum var şöyleki;1)2hafta farkla önce bt sonra mr çekildi ama 17*23’denkitle 30*22mm çıktı bu bir büyüme midir?soru2)ameliyat gerekli midir?değerli görüşlerinizi iletebilirmisiniz?..saygılarımla..

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 07:39 de 3 Nisan 2017

     Bahsettiğiniz PARAVERTEBRAL YUMUŞAK DOKU lezyonu bir akciğer tümörü değil, yüksek olasılıkla sinir kılıfından kaynaklanmış bir nörojenik tümördür. Bu tümörlerle ilgili bilgilere http://www.akcigercerrahisi.com/mediasten-tumor-ve-kistleri/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İki film arasındaki ölçüm farkı kitlenin 2 hafta içerisinde büyümesinden değil iki teknik arasındaki ölçüm farkına dayanır. Bu tümörlerin tek tedavisi ameliyattır. Açık ameliyat önermem. Tek port VATS adı verilen kapalı ameliyat yöntemi uygulanan hastaların ameliyat sonrası hastane yatışı 1 veya 2 gündür. Acil şifalar dilerim.

     • raşit 23:58 de 3 Nisan 2017

      değerli görüşleriniz ve değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim,başarılı çalışmalarınızın devamı dileklerimle,ülkemizin sizin gibi idealist ve hümanist insanlara her alanda olduğu gibi tıp alanında da çok ihtiyacı var,en derin sevgi ve saygılarımla,berhudar olunuz.

 19. öZGÜL 15:19 de 24 Mart 2017

  İyi günler hocam. Babamın üzün zamandır zaman zaman sırtından göğsüne vuran ağrıları oluyordu ve biz kalpten şüphelenerek Kardiyoloji bölümüne gidiyorduk. Kalple ilgili sorun çıkmıyordu. 3 hafta önce bu ağrıyla ilgili hastaneye gidince Tomografi çekildi sonrasında Pet/Bt . Bt’de sol alt lob bronşunu daralttığı izlenen 23 mm çaplı tümöral oluşumda artış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir (SUVmaks:9.0) Lezyon distalinde sol akciğer alt lobda kollaps alanı izlenmektedir……YORUM: sOL ALT lob bronşunu daraltan tümöral oluşumda malignite ile uyumlu olarak patolojik artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir.
  Bunun haricinde başka bir bölgede kitle bulunmamaktadır. Beyin MR de temiz. Buronkoskopisi yapıldı ancak sonuç alınamadı. Babam 79 yaşında . Koah hastası. Solunum testlerinde FEV1 act. 1.85 %pred 73 olarak görünmekte. Doktorunum sol akciğerin tamamen alınması gerektiğini söyledi. Nefes darlığı sorunu yaşıyor. Riskinde fazla olduğu belirtilince ( %10 risk ) gözümüz korktu. . Risk olduğu için ameliyata karar veremedik. Ramyoterapiden de sonuş alıp alamayacağımızı bilemiyoruz. Önerilen tüm risklere rağmen ameliyat. Bu durmda sizin öneriniz ne olacaktır. Teşekkür ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:56 de 24 Mart 2017

   Kanser nedeniyle sol akciğerin tamamının alınması (pnömonektomi) gereken durumlarda hastanın solunum fonksiyon değerlerinin belli bir eşik değerin üzerinde olması gerekir. FEV1 değerinin %73 olması kötü değil ama siz bu sonuçla uyumlu olmayan ‘nefes darlığı’ yakınması olduğunu belirtiyorsunuz. Bu durumda hastanıza ayrıca DLCO ve VO2-max testleri de uygulanması gerekir. DLCO %70’in üzerinde ve VO2-max 18’in üzerinde ise ameliyat sonrası solunum sorunları görülme olasılığı yüksek değildir. Geçmiş olsun.

 20. Elif 10:45 de 22 Mart 2017

  Merhaba hocam ben babamin pet sonucunu yazmak istiyorum degerlendirirsiniz ins Sag akcigerde santral yerlesimi subkarina alani dolduran bu bolgedeki pulmoner arter ve ven dallarini cevreleyip daraltan alt lob ve orta lob bronslarini oblitere eden periferik yogun FDG tutulumu gostren kitlesel lezyon oncelikle primer malign akciger tumoru lehine degerlendirilmistir Histopatolojik verifikasyon onerilir Sag hemitoraksta plevral sivi izlenmis olup plevrada izlenen fokal yogu. FDG tutulumlari metastatik tutulum lehine degerlendirilmistir Sag akciger lobu ilgilendiren yogun konsolidasyon sahasindaki heterejen artmis FDG tutulumlari oncelikle tumoral infiltrasyon lehine degerlendirilmistir Mediastende tanimlanan lenf nodlari ve ust abdomend portal -portokaval alanda tanimlanan yogun FDG tutulumu gosteren lenf nodlari metastatik tutulum lehine degerlendirilmistir Tiroid glandi sol lobunu dolduran periferik yogun FDG tutulumu gosteren kitlesel lezyon karakter olarak akcigerdeki lezyona benzediginden oncelikle metastatik tutulum lehine degerlendirilmistir Not : SUV maksimum (standart uptake degeri) lezyondaki en yogun FDG tutulumu gosteren semikantitatif bir degerdir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 09:54 de 23 Mart 2017

   Lütfen hasta hakkında hiç bir bilgi vermeden bu şekilde film raporlarınızı yorumlamak üzere göndermeyiniz.

    Bu tür bir hekimlik söz konusu değildir. Hastaya ait bilgiler olmadıkça film raporu kendi başına hiç bir anlam ifade etmez. Film raporunuzun değerlendirilmesi için doktorunuza danışınız.
  • Canan 09:54 de 24 Mart 2017

   Hocam babamın sağ akcigerinde kist alınacaktı fakat ameliyat esnasında doktorlar sağ ciğerini komple alma kararı aldılar ameliyattan 2 gün sonra solunumla ilgili sıkıntı yaşayınca doktorların müdahilesi sonucunda kalan ciğerin intihapla kaplandıgına ve cigerin zatüre oldugunun bilgisini verdiler bize babamı yogun bakıma aldılar sonrasında akcigerin görevini yapmadıgını söylediler babamı solum makinasına bağladılar 1 gün sonrası kasıktan ve boyundan damar yolu açtılar ve başka bir makinaya bağladilar sebebi kandaki oksijen degeri çok düşükmüş kanı oksijenlendirip tekrar vücuda veriyorlar artı olarak cigerin ileşme süreci hızlansın diye yapay ciğerle solunumunu yapması için yapay ciger taktılar kötü geçirdigi ilk gece solunum ve oksijen degerinin az olmasından dolayı beyine zarar vermiş olabilir diyorlar babamı pazar gününden beri uyutuyorlar şimdide nabzın çok düşük tansiyonun yüksek oldugunu ona müdahile ettikletini söylüyorlar hocam bu durumda ne yapmamız gerekiyor hergünümüz belirsiz yardımcı olup bilgilendirirmisiniz lütfen

   • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:46 de 24 Mart 2017

    Hastanız hakkında bir değerlendirme yapabilmek için çok ayrıntılı bilgilere ihtiyaç var. Sizin durumunuzdaki hastalar hakkında bilgilendirme tedavinizi yapmakta olan yoğun bakım doktorları ve cerrahlarınız tarafından yapılmalıdır. Acil şifalar diliyorum.

 21. murat ozturk 19:02 de 15 Mart 2017

  hocam babam akciger sag alt lop tan ameliyat oldu 2 adet dren taktilar ilk dreni 4 gun sonra aldilar ikinci dreni 10 santim geri cektiler 2 gun sonra tekrar ileri ittiler suan ameliyat olali 10 gun oldu hala cikarmadilar dremi hava varmis onun bitmesini bekliyolar koah tan olur dediler ama raporlarda koah yoktu gecmiste buna bagli kalici bir hasar olurmu babam 69 yasinda saygilar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 20:29 de 15 Mart 2017

   Akciğer ameliyatları sonrasında bir kaç haftayı bulabilen ‘uzamış hava kaçağı’ adı verilen durum hastaların yaklaşık %15’inde görülmektedir. Solunum egzersizleri ve zamanla bu kaçak tamamen kaybolup hastada her hangi bir kalıcı hasar oluşturmayacaktır. Doktorlarınızın önerilerine uyunuz. Geçmiş olsun.

 22. Olcay Alev 21:24 de 13 Mart 2017

  Merhaba hocam ben 35 yaşındayım yaklaşık 20 yıldır günde yarım paket sigara içiyorum. Babamla baba bir anne ayrı amcamı akciğer kanserinden kaybettik. 2013 şubat ayında çekilen toraks bt de 4mm çapında sol akciğer alt lob laterobazal segmentinde periferal yerleşimli düşük dansiteli soliter nodül izlenmiştir. Bugün çekilen mart 2017 bt ye göre IV kontrast madde verilmeden aksiyel planda 10 mm kalınlığında kesitler elde olunmuştur. Sol akciğer alt lob laterobazal segmentte 6 mm çapında pulmoner nodül izlenmektedir. Dahiliye uzmanı değerlendirdi ve anlamlı bir büyüme olmadığı 6 ay sonra yeniden bt çektirerek takip etmek gerektiğini söyledi. Sizin öneriniz nasıl olur.

 23. Halil 20:05 de 9 Mart 2017

  Hocam merhaba babam 64 yasinda by pas ameliyati oldu 5 yil once. Ayni zamanda koah hastasi ve seker hastasi.ayağındaki damarda tikaniklik var.sol akciger ustunde 2cm buyuklugunde bir tümör bulundu biopsi yapamadilar kaldiramaz dediler ameliyat olma sansida yok.lazerle tedavi dediler ama bu lazer tedavisinin riski nedir nasildir bilgi alabilirmiyim bu saydigim hastaliklara bu lazer uygulanabilir mi

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:00 de 9 Mart 2017

   Akciğerdeki tümörler için lazerle tedavi diye bir şey söz konusu değil. Yapılacak olan şey özel bir yöntemle ışınlamadır (radyoterapi). Tedavinin yan etkileri ve riskleri hem hastanızın genel sağlık durumu hem de lezyonun akciğerde yerleşmiş olduğu bölge ile yakından ilgilidir. Bu nedenle işlemin riskleri konusunda bilgilendirmenin size bunu gerçekleştirecek radyasyon onkolojisi uzmanı tarafından yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

 24. Melek 14:30 de 9 Mart 2017

  Ayrıca annem sigara içmiyor ve göğüs ağrısı var hocam ve raporda aynı zamanda her iki akciğer de mozaik atenuasyon izlenmektedir sol akciğer de inferior linguler segmentte iden bronş oklude görünümdedir ve bu bölümde segmental atelektazik değişiklik Lee mevcuttur yazıyor.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 21:51 de 9 Mart 2017

   Sigara öyküsü olmayan bir hastada 5 yıl içinde büyüme göstermeyen 18mm çapında bir akciğer lezyonunda akciğer kanseri olasılığı yok denecek kadar azdır. Ben ameliyat önermem. Başka bir merkezden ikinci görüş almalısınız. Geçmiş olsun.

 25. Melek 14:12 de 9 Mart 2017

  Merhaba hocam benimde annem 52 yaşında 5 yıl önce sağ akciğer de 4.5mm ve sol akciğer de 18*16 mm boyutlarında nodül olduğu söylendi bronskopi sonuçları da normal çıktı ve ben geçen hafta doktora götürüp BT cektrdm herhangi bir büyüme olmadığı söylendi ancak ameliyat önerildi kanser ihtimali olabileceği söylendi ne yapmalıyız

İletiler kapalı