4 Santimlik Kesi ile Şifa Buldu!

/4 Santimlik Kesi ile Şifa Buldu!
4 Santimlik Kesi ile Şifa Buldu!2019-01-03T13:20:59+00:00

Survivor adası olarak ün salan Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan TilsoBrito Rojas, akciğerindeki kanserden ileri teknolojik yöntemle Türk doktor sayesinde kurtuldu.

Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan 63 yaşındaki TilsoBrito Rojas hayatında ilk defa yurt dışına çıktı. İsviçre’ye hem evlilik hazırlığı yapan kızını ziyarete hem de müstakbel Türk damadıyla tanışmaya gitti. Ama gider gitmez apar topar apandisit ameliyatına alındı. Yapılan tetkikler sırasında Rojas’ın akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı. Damadının araştırmalarıyla soluğu Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu’nun yanında alan Dominikli hasta, ileri teknolojik yöntemle akciğerindeki tümörden kurtularak sağlığına kavuştu.

Prof. Dr. Halezeroğlu, akciğer kanserinin ilk evrede belirti vermediğini, Rojas’ın da İsviçre’de apandisit ameliyatı olduğu sırada akciğerinde 2,5 cm kitle tespit edildiğini belirterek, “Hastamız geldiği zaman kendisine PET CT yaptırdık, vücudu baştan aşağı taradık. Başka bir yerde olmayınca sadece akciğerde olup ebadı da küçük olunca en ileri teknoloji ile kapalı ameliyat yani tek port torakoskopik (VATS) operasyon yaptık ve sağlığına kavuşturduk” dedi.
Tek port VATS operasyonunun açık ameliyata göre son derece önemli avantajları olduğunu, 4 santimlik kesiden içeri kamera ile girdiklerini ve hastanın nefes fonksiyonlarından Ağrısına dek her şeyin hasta lehine ilerlediğini vurgulayan Prof. Halezeroğlu, “Vücudunuzda 25 cm’lik ameliyat kesisi olmuyor. Kaburgalarınız kırılmıyor, kaburgalar arası yaralanmıyor, ameliyat sonrası ağrı çok az oluyor. İşinize gücünüze birkaç gün içinde dönebiliyorsunuz. Hastamızı da ameliyat sonrası hastanede dört günlük yatış süresinin ardından taburcu ediyor ve evine yani Dominik Cumhuriyeti’ne sağlığına kavuşmuş olarak uğurluyoruz” diye konuştu.

21 Comments

 1. Oğuz 11:46 de 3 Temmuz 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba,
  “Toraks BT’de sol akciğer santralde 84*40 mm boyutlarında kitle saptanan olguya tanı amacıyla istenen PET/BT görüntülerinde;
  Sol akciğer santral bölümü dolduran alt lateralde parankim içinden plevraya uzanan en geniş yeri 56*47 mm boyutlarındaki kitle lezyonda heterojen izlenen artmış FDG tutulumu malign lezyon lehine değerlendirilmiştir.
  Sağ sürrenal 28*24 mm boyutlarında olup izlenen artmış FDG tutulumu sürrenal metastaz lehine değerlendirilmiştir.”
  Bu raporumuzu Onkoloji doktorumuza gösterdiğimizde bize 4. Evre akciğer kanseri olduğu ve Sağ böbrek üstü bezlerine sıçrama yaptığını söyleyerek tedavisi olmadığını ve kemoterapi ile hastanın yaşam sürecini mümkün olduğunca uzatmaya çalışacağız dedi fakat bu benim içimi rahatlatmadı babama koyulan bu teşhis için sizin görüşünüz ve yorumunuz nedir hocam hiç iyileşme şansı yok mu? Sonuç olarak yalnızca böbrek üstü bezlerine metastaz yapmış beyine veya kemiklere herhangi bir metastaz olayı olmamış sizin değerli görüşünüz çok merak ediyorum hocam ve şimdiden teşekkürlerimi sunarım saygılarımla.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 17:07 de 7 Temmuz 2017 - Yanıtla

   Dördüncü evre akciğer kanseri hakkında sorularınızın tüm yanıtlarını http://www.akcigerkanseri.com/evreler/akciger-kanseri-dorduncu-evre-ve-tedavisi/ sayfamızda bulabilirsiniz. Acil şifalar dilerim.

   • Esra 23:00 de 15 Temmuz 2017 - Yanıtla

    hocam merhaba arkadasım 21 yaşında akciğer kanseri sigara ve alkol çok tüketiyordu ikinci evre akciğer kanseri doktoru bi ay hastanede gözetim altında kalacaksın demiş eğer daha da kötüye giderse ameliyat olucaksın ama ameliyattan sonra sakat kalma ihtimalinde var demiş hala günde 5 tane sigara içmekte kalp ağrısı da oluyor sizce yaşama şansı var mı? Lütfen cevaplayın

    • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 16:41 de 17 Temmuz 2017 - Yanıtla

     Söylemiş olduğunuz bilgilere bakarak bunun bir akciğer kanseri olduğunu söyleyebilmeye olanak yok. 21 yaşında akciğer kanseri neredeyse olanaksızdır. Hiç bir akciğer kanserli hasta 1 ay hastanede yatırılmaz, kemoterapi veya ameliyat uygulanır. Ameliyat sonrası sakat kalmak diye bir durum söz konusu bile değildir.
     Eksik ve hatalı bilgiler üzerinden yorum yapabilmem mümkün değil. Doktorunuzla ayrıntılı konuşun ve hatalı bilgilerinizin düzeltilmesini sağlayın.

 2. Zeynep Cemile Kasım 15:06 de 29 Nisan 2017 - Yanıtla

  Merhaba Semih Bey;
  Eşim 62 yaşında 40 senedir sigara içiyor. Yaklaşık 2 ay önce sigarayı bıraktı.
  Eylül 2015 senesinde grip olduğunda yüksek ateş, titreme, öksürük olarak ağır şekilde geçirdiği için zatürre süphesiyle tetkitler yapılmıştı.
  Antibiyotik tedavisi oldu fakat pek fayda etmedi. Sonrasında birkaç kere daha zatürre tekrarlandı. Bazı doktorlar zatürre dedi, bazısı Bronkoskopi ile kesin tanı konulabilecegini söyledi.
  2017 senesinde ise yapılabilecek tüm tetkitler yapıldı. Aşağıdaki linkten tüm raporlarına ulaşabilirsiniz.
  Doktorumuz rapor sonuçlarına göre Epidermoid Karsinom, sol akciğer üst lobdaki kitle dışında hiçbir organa yayılmadığını, fakat lenflerde süpheli durum olduğu için lenflerdende EBUS Bronkoskopi yapılmasını önerdi.
  Hastalığın evresi hakkında bilgi verebilirmisiniz? Sizin yorumunuz nedir. Ameliyat mümkünmü?

  Eşimin Tüm Raporları:
  https://goo.gl/jVRx4I

  21.04.2017 PET-CT RAPORU:

  Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik sınırlarda FDG dağılımı izlenmektedir.

  Sol akciğer üst lob anterior segment seviyesinde santral kesimde yerleşimli, en geniş yerinde aksiyal çapları yaklaşık 54×67 mm olarak ölçülen, medial kesimde sol pulmoner arter ve üst lob bronşu ile ilişkili görünümde olan, anterior kesiminde mediastinal ve kostal plevraya ince fibrotik uzanımları bulunan, heterojen karakterde yoğun FDG tutulumu gösteren kitlesel oluşum gözlenmektedir (SUDmaks=20.4). Ayrıca mediastende üst prevasküler mesafede, sol prevasküler alanda, subkarinal ve sol hiler lojlarda artmış FDG tutulumu gösteren lenfadenomegaliler dikkati çekmektedir (SUDmaks=7.0). Geri kalan akciğer parankim sahalarında ve mediastenin diğer bölümlerinde başka bir patolojik aktivite tutulum odağı saptanmamıştır.

  Karaciğer parankimi içerisinde çok sayıda anlamlı FDG tutulumu göstermeyen kistik dansiteli hipodens oluşumlar izlenmektedir. Ayrıca sol böbrek pelvisinde çok sayıda radyoopak kalkül görünümleri izlenmekte olup, böbrek pelvisinde radyofarmasötik maddenin göllendiği dikkati çekmektedir.

  Prostat glandı hiperplazik görünümdedir. Geri kalan abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır.

  İskelet sisteminin inceleme alanına giren kesimlerinde FDG dağılımı fizyolojik görünümdedir.

  Serebral ve serebellar hemisferlerde PET rezolüsyon limitleri içerisinde beklenen düzey ve simetride FDG dağılımı izlenmiştir. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:48 de 30 Nisan 2017 - Yanıtla

   Lenf bezlerinde metastaz olup olmadığı hastalığın evresini ortaya koyacaktır. EBUS sonrası sonuçlara göre tedavi planlaması yapılabilir. Geçmiş olsun

 3. Mülkiye Kalkan 09:18 de 25 Nisan 2017 - Yanıtla

  İyi günler Hocam. Babam safra kesesindeki taş için doktora gittiğinde yapılan tetkikler sonucu sağ akciğerinde 1.5 cm büyüklüğünde bir kitle tespit edildi.. Bundan sonra babam sigarayı bıraktı ve beslenmesine daha dikkat etmeye başladı. 3 aydır kontrol amaçlı film çektiriyoruz ve kitlenin büyümediğini görüyoruz. Sizce bu durum bu kitlenin kanser hücresi olmadığını gösterir mi? Fakat yine de içimiz rahat değil çünkü bu durum bu kitlenin hiç büyümeceği anlamına gelmiyor. Erken tanı da olduğu için bu kitleden tamamen kurtulmak istiyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bize nasıl bir yol gösterirsiniz? Şimdiden tesekkür ederiz.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:55 de 28 Nisan 2017 - Yanıtla

   Eğer babanızın sigara öyküsü varsa 3 aydır büyümemiş olsa da 1,5cm’lik bir lezyonun ciddi bir hastalık olma ihtimali düşük değildir. PET-BT çekilerek sonucuna göre bir yorumda bulunmak doğru olur. Geçmiş olsun.

 4. Hakan 10:11 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam Merhaba, yengem 44 yaşında ve hayatı boyunca ne kendisi ne ailesi sigara içmemiştir son iki aydır öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle doktora gidildi ve akciğer üstündeki zarda su olduğu söylendi bu su alındı bunun üzerine tomografi ve biyopsi yapıldı.Biyopsi sonucu şu şekildedir;

  1-MAKROSKOBİK BULGULAR SONUCU;
  -50cc hacminde kırmızı renkte,akışkan sıvı metrryali
  En büyüğü 3.5x3cm en küçüğü 0,8×0,6cm ölçülerinde,parlak krem renginde 7 adet cidari doku parçası,Kesit yapıldığında kesit yüzleri parlak krem-beyaz renkte, duvar kalınlıkları 0.4cm ölçülerinde

  2-MİKROSKOBİK BULGULAR SONUCU;
  -Kesitlerin incelenmesinde desmoplastik,solid gruplar oluşturan diffüz dağılım gösteren iri,pleomorfik veziküler nükleuslu atipik hücrelerden oluşan malign tümör görülmekte

  TANI: POSTEİROR PARYETAL PLEVRA,BİYOPSİ
  – AZ DİFFERANSİYE MALİGN TÜMÖR PLEVRA SIVISI: SİTOSANTRİFÜJ
  -HEMORAJİ BULGULAR

  Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim iyi günler dilerim hocam .

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 23:49 de 30 Mart 2017 - Yanıtla

   Hakan Bey, alınan sıvı örneğinde kanser hücresi görülmüş. Kanserin tam olarak türünün (mezotelyoma, akciğer kanseri veya başka bir organdan metastaz-sıçrama) belirlenmesi için VATS denilen kapalı yöntemle biyopsi yapılmalı ve PET-BT çekilerek evresi belirlenmelidir. Tedavi bu sonuçlara göre yapılabilir. Acil şifalar dilerim.

 5. Mustafa Bolat 22:48 de 25 Mart 2017 - Yanıtla

  Hocam Merhaba sağ akciğer alta lob süperiorda duvarında 8 mm çapında lobüle nodül içeren 5.3*4.7cm içeren düzgün ince duvarlı kist görüldü bu kist kanser mi yardimci bilgi verirseniz sevinirim selamlar

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 00:11 de 26 Mart 2017 - Yanıtla

   Vermiş olduğunuz kısıtlı film bilgisi ile akciğerdeki bir lezyonun kanser olup olmadığı yanıtının verilebilmesi olanaksız. Filmleri inceleyen ve hastanız hakkında bilgi sahibi olan doktorunuz sorunuzu yanıtlayacaktır.
   Genel olarak akciğerde yer alan kistlerde kanser olasılığı son derece düşüktür. Ancak bir çok hasta tümörü kist olarak adlandırmayı tercih etmekte olduğu için gerçekte hastanızdaki lezyonun tümör mü kist mi olduğunu bilmiyorum. Eğer BT raporunuzda kist olarak tanımlanmış ise kanser olasılığı yüksek değil.

 6. Hilal NECİPOĞLU 14:14 de 21 Şubat 2017 - Yanıtla

  Merhaba Hocam, Babam öksürük şikayetiyle,Göğüs Hastalıkları Hastanesine gitmiş,kendisi 56 yaşında ve malesef 30 yıldır sigara içen birisi.Yapılan incelemenin brunoskopinin sonucu mevcut. Babamın Kontrastlı Toraks BT incelemesınde toraks duvarını olusturan yumusak dokular notmal gorulmustur.Mediasten orta hatta olup lober bronşlar,trakea ve proksimal segmentler bronşlar doğaldır.Kalp boyutu normaldir.Mediastende tüm seviyelerde kısa aksı 10 mm yı aşmayan lenf nodları izlenmiştir.Akciğer parankim yapılarının degerlendırılmesınde sol akcıgerde alt lob süperior segmentler hizasına doğru uzanan yaklaşık 63mmx85mm lik alanda malign görünümlü yer kaplayan lezyon,eşlik eden bu alan komşuluğunda alt lob segmentler hizasında atelektazi ve konsolidasyon sahaları izlenmiştir.Her iki akciğerde bronşiolit sahaları izlenmiştir.Hastanın PET BT ile kontrolü önerilir. Her iki plevral sıvı saptanmamıştır.İnceleme alanına giren batın kesitlerinde patoloji görülmemiştir.
  20.02.2017 tarıhınde ığneli bıyopsı yapılmış ve ardından cıgerlere bakılmıs hava ya da kanama oluşmamış,1 hafta sonra sonuca gore PET BT denilmiş,sureklı bır bekleme ıcersınde kalmış,zaman geçiyor,sonucu beklemeden PET çekilip evre saptanıp bır an once kapalı amelıyat ya da tedavı yapılamaz mı?Sonuclar ile randevuyu alıp sıze gelmek gorusmek ıstıyorum mümkün müdür ardından vakıt kaybeden babamı getırcem.Hayat Yeniden programında amelıyatınızı ızledım,umut oldu bana,gorusmek uzere!

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 19:31 de 21 Şubat 2017 - Yanıtla

   Bu site ve http://www.akcigercerrahisi.com sitesi siz hastalara bilgi vermek ve doğru yolda ilerlemenize biraz da olsa yardımcı olmak içindir. Buradan bize yazdığınız ‘randevu alıp size görüşmek istiyorum’ şeklinde ifadelere gerek yok.
   Hastanızın BT bulguları gerçekten de bir akciğer kanseri ile uyumludur. Bu nedenle 1 hafta biyopsi sonucu beklemek yerine bu esnada PET-BT’niz için randevu almanız, çektirmeniz ve raporunun yazılması için geçecek zamanı kazanmanızda çok büyük fayda var. PET-BT ve hastanıza yapılacak solunum testi sonuçlarına göre de hastalığın evresi belirlenip, kapalı ameliyat (VATS), kemoterapi, akıllı ilaçlar, immunoterapi veya radyoterapi yöntemlerinden hastanız için en uygun olan tedavi seçeneği (veya seçenekleri) planlanması gerekir. PET’i hemen çektirin. Acil şifalar diliyorum.

 7. muhammed aslan 14:35 de 13 Şubat 2017 - Yanıtla

  merhabalar,
  annemin tomografi sonuç raporu

  sağ akciğerde alt lob superior segmentte paramediastinal yerleşimli 3.5 cm çapında nodüler yumuşak doku lezyonu izlenmiştir.

  alt servikal düzeyden geçen kesitlerde; her iki tiroid lobu normalden büyük olup her iki tiroid lobu içerisinde en büyüğü isthmus düzeyinde 3.5 cm çapa ulaşan heterojen hipodens nodüller izlenmiştir.

  parça almak lazım demiş doktor. ne yapmak lazım?

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:22 de 13 Şubat 2017 - Yanıtla

   İlk yapılması gereken PET-BT çekilmesidir. Buradaki sonuca göre kitleden biyopsi yapılması (metastaz / yayılma varsa) ve sonucuna göre kemoterapi ve gerekirse radyoterapi uygulanması gerekir. PET-BT’de metastaz/yayılma görülmezse VATS denilen kapalı yöntemle operasyon uygulanması gerekir. Acil şifalar.

 8. ali durmuş 12:40 de 7 Şubat 2017 - Yanıtla

  Hocam merhaba ben 24 yaşındayım üç sene sigara kullandım ama sigarayı yedi aydır bıraktım. 15 ocakta dedemi malum hastalıktan kaybettik.yasi 80 idi. O günden beri bende korkuyorum acaba ailede başkaları da var mıdır bu hastalıka yakalanan o günden beri belim ağrıyor balgam atıyorum kendimden şüphelenmeye başladım. Kardiyoloji, dahiliye, ftr ye gittim bişey yok dediler. Akciğer grafisi çektirdim birşey çıkmadı. Psikolojik mı bu durum yardımcı olur musunuz hocam lutfen

 9. Zeynep 10:56 de 16 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam Merhaba

  50 yaşında yakınıma çekilen PET sonuç raporu şu şekilde,
  Torakal Kesitlerde: sol akciğer üst lob anterior segmentte fissürkomşuluğunda yaklaşık 34×27 mm boyutlarında artmış FDG tutulumu gösteren kitle lezyon gözlenmiştir. (SUV max:12,5)
  Sağ akciğer üst lob anterior segmentte ve alt lob superior segmentte artmış FDG tutulumu gösteren konsolidasyon alanları izlenmiştir. (SUV: max: 3,9)
  Her iki akciğer de apikalde daha belirgin olmak üzere amfizematöz değişiklikler izlenmiştir.
  Sol aksiller bölgede 1 cm boyutunda ılımlı artmış FDG tutulumu gösteren lenf nodu izlenmiştir. (SUV: max: 1,4)

  Abdominal ve Pelvik Kesitlerde: Sol sürrenal bez medial bacağında 11mm, gövdesinde 12mm boyutunda, sağ sürrenal bez gövdede 12 mm boyutundabelirgin FDG tutulumu göstermeyen nodüler kalınlaşma alanları izlenmiştir.
  İnceleme alanına giren vücudun diğer kesilerinde FDG dağılım fizyolojik sınırlar içerisinde değerlendirilmiştir.

  Bu sonuç akciğer kanserinin olduğunun göstergesi midir, nasıl bir yol izlenmelidir. Kapalı ameliyatla alınma şansı var mıdır?

 10. Xhoana Drishti 11:07 de 4 Kasım 2016 - Yanıtla

  Hocam merhaba,

  Sağ kürek kemiğimin yanında (diğer kürek kemiğine bakan tarafta) 1 yıla yakın bir ağrı bulunmatka. Bu ağrı sağ koluma da yayılıyor ve sağ kolumda küçük parmak ve yüzük parmağıma kadar sinirde hassasiyet oluşuyor. Aynı zamanda ağrının şiddetine dayalı sağ göğsümde de ağrı hissetmekteyim. Bahsettiğim ağrılar soğuk havalarda ciddi artış gösteriyor, hatta soğuk rüzgarda kalırsam nefes alamayacak hale geliyorum. Bu durumun sizce akciğer kanseri ile bir ilgisi olabilirmi. Bu arada 40 yaşındayım, sigara içiyorum. Geçen yıl tomografi çekildi ve her iki akciğerde 5-8 mm boylarında nodüller saptandı, doktorum önemli olmadığını, ağır grip gećirmiş hastalarda da böyle nodüller olabileceğini belirtti. Israrım üzerinde 3 ay sonra tekrar tomografi çekildi ve nodüllerde herhangi bir değişklik saptanmadı. Not: yukarıda bahsettiğim ağrıla tomografi çekilen zamanlarda da vardı. Teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 11:21 de 6 Kasım 2016 - Yanıtla

   Yakınmalarınızın tomografi bulgularına göre bir akciğer kanserine bağlı olmadığı anlaşılıyor. İleride bu hastalığa yakalnmamak için sigarayı bırakmalısınız. Ağrınızın sebebi TOS denilen bir hastalığa bağlı olabilir. Bu konuda daha ileri bilgi için http://www.akcigercerrahisi.com/torasik-outlet-sendromu-tedavisi/ sayfamızı ziyaret ediniz. Mutlaka bu konuda bilgili bir göğüs cerrahisi uzmanına baş vurun, muayeneniz ve filmlerinizle teşhisin kesinleştirilsin. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın