3 Santimlik Delikten Akciğer Ameliyatı

/, Guncel/3 Santimlik Delikten Akciğer Ameliyatı

Akciğer operasyonlarında kaburgalar kesilerek yapılan açık ameliyatın yerini tek bir delikten kamerayla girilerek yapılan “torakoskopi” aldı.

akciğerde VATS ameliyatı: tek delikten akciger ameliyatı tek port torakoskopi

Cuma operasyon, cumartesi oyun

İstanbul’da yaşayan ve doğumsal akciğer sorunu ile dünyaya gelen 27 aylık Ahmet bebeğin annesi Hacer Yılmaz da şunları söyledi: “Doğumdan sonra birkaç doktora götürdüm, büyüdükten sonra ameliyat olsun dediler. Araştırmalar sonucu Semih Hoca’yı buldum. Geçen yıl Haziran ayında 15 aylıkken tek delikten kapalı ameliyat oldu. Çok korkmuştum, bebeğim çok küçüktü. Ameliyat 2 saat sürdü. Cuma ameliyat olmuştu, cumartesi ortalıkta dolanmaya başladı. 6 ay sonra kontrole gittik, şu an iyi.”

Akciğer kanserleri başta olmak üzere akciğer kisti, akciğer zar iltihabı gibi birçok ameliyat, göğsün yan tarafındaki boşluktan açılan 2 veya 4 cm’lik tek delikle, kapalı yöntemle ameliyat edilebiliyor. Ucunda kamera bulunan bir sistem ile yapılan “Tek Port Torakoskopik (tek delikten girilerek yapılan kapalı göğüs cerrahisi)” ameliyatı Türkiye’de birkaç yerde yapılabiliyor.

akciger doktoru semih halezeroglu15 aylık bebeğe yapıldı

2013’ten beri Türkiye’de 420 torakoskopik yöntemle ameliyata imza atan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu 1 yıl önce, 15 aylık bir çocuğa söz konusu yöntem ile “Lobektomi (akciğer lobunun cerrahi olarak çıkarılması)” operasyonu yaptıklarını, böylelikle yöntemin çocuklarda başarıyla kullanıldığı ilk operasyon olarak bilimsel literatüre girdiğini anımsattı.

Bir dönem Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği’nin başkanlığını yapan ilk türk hekim unvanını alan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Semih Halezeroğlu ile Tek Port Torakoskopi yöntemi hakkında konuştuk.

– Tek Port Torakoskopi nedir?

Tek port ameliyatlarında, hasta uyuduktan sonra kaburgalar arasından 2 ya da 4 cm’lik bir delik açılarak, 10 mm’lik bir kamera göğüs boşluğu içerisine iletilir. Alınan görüntüler ekrana yansıtılır. Kaburgaları açmadan, ekrana bakarak akciğer hastalıklarının yüzde 90’ını bu yöntemle ameliyat ederiz.

Kapalı yöntem ile yapılan ameliyatları üçe ayırmak mümkün “Birincisi Da Vinci” denilen robot ile yapılan ameliyatlar. Da Vinci’de 3 delik ve 1 kesi açılır. Buradan ameliyat gerçekleştirilir. Bu yöntemde pahalıdır. Bir diğeri ise 3 kesiden girilerek yapılan standart “Torakoskopi” ameliyatıdır. Günümüzde akciğer ameliyatlarında en ileri yöntem olarak bilinen tek port ameliyatları dünyadaki akciğer ameliyatlarının geldiği son noktadır.

– Açık göğüs ameliyatına ne gibi üstünlüğü bulunuyor?

Açık ameliyatlarda göğüs kemiği veya kaburgalar arası kesilir. Genellikle en az 20 cm’lik bir kesi olur. Hastanedeki kalışları uzar. Hastanın toparlanması yaklaşık 1 ayı bulur. Akciğer ameliyatlarının dünyada ve ülkemizde yüzde 80’den fazlası açık yöntem ile yapılıyor. Tek port Torakoskopi denilen kapalı yöntem ameliyatlarında ise küçük bir delik açıldığı için insan dokusuna çok daha az zarar verir, hastanın ameliyat sonrası konforu daha belirgin olur, hasta 2-3 günde taburcu olur. Ameliyat sonrası ağrı son derece az olur.

– Hangi hastalıklarda uygulanır?

Akciğer kanseri hastalarının yaklaşık beşte birinde kanser 1. evre veya 2. evrede olur ve ameliyat ilk tedavi yöntemi olarak önerilir. Diğer ileri evredeki hastalarda ise kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Bunun dışında akciğerin iyi huylu tümörleri, mediasten tümörleri (kalp ve göğüs arasında kalan bölüm), metastaz ameliyatları, pnömotoraks (Akciğer Patlaması), Plörektomi (akciğer zarı operasyonu), akciğerlerdeki nodüllerin alınmasında bu tekniği kullanılabiliyoruz.

akciger kanseri ameliyatı sonrası

“Ameliyattan sonra tavla oynadık”

İletişimci ve eski gazeteci Atacan Tırnova, her yıl yaptırdığı check-up’larının ardından akciğerinde 1,5 cm’lik bir kitlenin tespit edildiğini ve bunun ardından ameliyata alındığını söyledi. Tırnova, yaşadıklarını şöyle özetledi: “Sabah 8.30 gibi ameliyata girdim. Gözümü açtığımda 10.00 sıralarıydı. Ameliyattan sonra hemen ayağa kalktım. Babamla hastane odasında aynı gün tavla da oynadım. Ufak tefek olağan ameliyat sonrası ağrı sızılarla ilk gece geçti. Yaklaşık 2 hafta diren yerinin sızlaması haricinde bir sorun yaşamadım. Şu an çok iyiyim.”

İkinci gün ayağa kalktım

Tekstil işi ile uğraşan 57 yaşındaki Oğuz Çavuşoğlu da check-up sırasında, akciğerinde tümör tespit edilen ve ameliyata alınan hastalardan biri. Çavuşoğlu, “Tek port / kapalı yöntem ile akciğerimdeki tümör ve bir lob alındı. Kanserin birinci evrede olduğu söylendi. Ameliyat 4 saat kadar sürdü, ikinci gün ayağa kalktım. Şimdi gayet iyiyim, her gün yarım saat, 45 dakika spor yapıyorum” dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/saglik/333918/3_santimlik_delikten_akciger_ameliyati.html

2018-03-06T00:18:00+00:00 Genel, Guncel|29 Comments

29 İleti

 1. Dilek 23:51 de 12 Ekim 2017 - Yanıtla

  Mrb hocam babam akciğer kanseri ama parça almaları gerekmiş tanı koyup evre belirlemek için ama zayıf olduğu için riskli dediler,size gelsem parça alabilirmisiniz, teşekkürler

 2. zahide kıymaz 09:18 de 3 Ekim 2017 - Yanıtla

  Hayırlı günler hocam babamın cigertomngrafisinde yara gördüler bugün kamera ile bakılcak sonucları burda yazacagm.Kendisi 58 yaşında öksürük,balgam,hırıltı,arada bi sırt agrısı çekmek dr zatürre demişti ama çokta sigara içiyodu bir aydır bırakmşti

 3. Salih morkoc 00:31 de 13 Haziran 2017 - Yanıtla

  Mrb hocam ben akciğerde kist patladı hidatik ve ben ameliyat oldum ameliyat iyi geçti ileride bir şeyi olurmu bana iyi günler hocam

 4. Veyis 21:43 de 2 Mayıs 2017 - Yanıtla

  Selamlar hocam.oncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. 38 yaşında 20 yıldır yogun sigara kullanan biriyim.nefes darlığı şikayeti için çekilen Toraks bt raporum şöyledir. Mediastende bilateral paratrakeal bölgede solda daha belirgin en büyüklerinin transfer çapı 16mm Karina subkarinal seviyede yaklaşık transfer çapı 14mm oval yapıda lenf nodlari reaktif kronik reaktif olarak değerlendirilmiştir. Parankim penceresinde yapılan incelemede her iki akciğer parakimi amfizematoz görünümdedir. Sağ akciğer üst lob posreriorda brons duvarında sekel kalinlasma atelektik Parankim alanları izlenmistir.sol akciğer alt lob superior segmenti düzeyinde atelektik Parankim alanları izlenmistir. Her iki akcigerde aktif bir infiltrasyon kitlesel bir oluşum izlenmemistir. Sayın hocam çok endiseliyim. Cevabiniza minnettar olurum.saygilar.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 13:41 de 8 Mayıs 2017 - Yanıtla

   Sadece filme ait rapor üzerinden tıbbi bir değerlendirme yapabilmek olanaksız. Doktorunuza danışmanız gerekir. Sağlıklı günler.

 5. Hatice 21:17 de 25 Nisan 2017 - Yanıtla

  Semih bey babam 76 yasinda sirt agrısı sikayetiyle doktora gittik pet cekiminde akcigerde kitle tümörun kemige metastaz yaptigi goruldu bronskopi yapildi sonuc alinamadi kemikten biyopsi oldu ordan da tani alinamadi ve bu asamalarda kalp krizi gecirdi baypas oldu doktorumuz tani sart diyor biyopsi olmasi lazim tekrar ama biyopsinin riskli olduğunu soyledi tani koyulsa bile sadece agri bantlari yazilmasi icin gerekli dedi elimizdeki sonuçlar la sizinle gorussek olurmu biyopsi yi siz yaparmisinz kemige metaataz demek 4. Evremidir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 10:58 de 28 Nisan 2017 - Yanıtla

   Metastaz olması 4. evredir. Biyopsi için filmleri görmek gerekir. Yeni by-pass olmuş olan bir hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak zorunda olduğundan biyopsi yapılması son derece hassas bir konudur. Geçmiş olsun

 6. hakan 11:28 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

  hocam öncelikle bu salı babam akciğerden amilat olcak açık sol akciğer zarı alınacak sıvı birikmesi oluyormuş asbest topraktan kaynaklanan kalınlaşma varmış sizden ricam amaliyat risk durumu nedir zar alınırsa bu sıvı birkirmi sadece tecrübelerize dayanarak yapacağınız bir yorum şahsımı sevindirir teşekürler…

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 15:53 de 5 Mart 2017 - Yanıtla

   Hakan Bey, yapılacak olan operasyon sadece sıvı toplanmasını önlemek için akciğer zarının alınması işlemi ise bunun için açık operasyon yerine tek port kapalı operasyonun (VATS) tercih edilmesi daha uygun olurdu. Eğer ameliyat sadece su toplanmasını önlemek için değil de tedavi amaçlı yapılıyorsa bu durumda açık ameliyattan başka seçenek yoktur. Bu iki ameliyatın riskleri birbirinden farklıdır. Öncelikle ne ameliyatı olacağınızı tam olarak bilmem gerekirdi.
   Bir ameliyatın riskleri hastanın genel sağlık durumu, ilave başka hastalıkları olup olmaması gibi önemli faktörlerin yanı sıra operasyonun açık mı kapalı mı olacağı, operasyonu gerçekleştirecek ekibin bu konudaki tecrübesi ve hastanenin şartları ile de çok yakından ilgilidir. Tüm bunları bilmeden size bir yorumda bulunabilmem olanaksız. Bu nedenle ameliyat olmadan önce tüm bu soruların yanıtlarını sizin ameliyatınızı gerçekleştirecek olan cerrahınızdan almanız gerekir. Bu hem tıbbi olarak daha uygun olduğu gibi yasal olarak da sizin risk durumlarını cerrahınızdan öğrenmeniz bir zorunluluktur. Şimdiden geçmiş olsun.

 7. Burhan Demirci 18:40 de 29 Aralık 2016 - Yanıtla

  Hocam benim beebegim 3 ay 12 gunlukken konjenital lober amfizem tanisi kondu ve 4 aylikken ameliyat oldu sol ust lob alindi ameliyattan sonra 1 ay 5 gun yogun bakimda kaldi ve saglam cige enfeksiyon gecirdi cok zor gunlerdi olecek dediler ama olmedi simdi kucagimizda yavrumuz fakat ameliyat olali 3 ay oldu bi aydir hirilti oluyor geciyor yine oluyor rontgen normal diyorlar tamografi mi cektirmeliyiz ne yapacagimizi bilemedik ne olur yardimci olun.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 12:47 de 1 Ocak 2017 - Yanıtla

   Bunun için bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Çocuğu görüp muayene etmeden ve filmleri görmeden bir yorum yapılması mümkün değil. Geçmiş olsun.

 8. neset 21:18 de 27 Aralık 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam ben akciger acik ameliyati oldum yanliz ameliyattan 4ay sonra kaburgamda intihaplanma olustu dren yerinden kendiliginden intihap disari cikti antibiyotik tedavisi gordum ama cozum olmadi doktorum kaburga kemiginin alinmasini soyledi ama riskli olabilir dedi bana ne yapmam gerekiyo bilmiyom

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:50 de 28 Aralık 2016 - Yanıtla

   Kaburganızda ortaya çıkan iltihaplanmanın derecesini bilmediğimden kaburganın alınması veya alınmaması konusunda yorum yapabilmem mümkün değil. Geçmiş olsun.

 9. Muhammed Mustafa ölmez 21:49 de 9 Kasım 2016 - Yanıtla

  Merhaba hocam ben muhammed mustafa ölmez. 27 yaşındayım. Izmir’de yaşıyorum. 3 yaşından bu yana bronşektazi ve cvıd ( cammon variable immün yetmezliği D 80.9 ) rahatsızlık var. 2000 yılında ege Üniversitesi tanı konuldu. Bu zamana kadar sürekli tedavi gördüm. Ben özellikle nefes darligindan çok şikayetçiyim. Çünkü her sene gittikçe akciğer daha çok daralıyor. Hissediyorum ve cok korkuyorum. Şimdi adım atamaz oldum. Yaşamak istiyorum. Yaşam kalitem düştü. Sürekli araştırma yapıyorum tedavi için. Sizinle görüşmek istiyorum ama oraya gelmeden önce tetkikleri buradan yaptırsam ve size göndersem olur mu? Siz inceledikten sonra geleyim. Mail adresim muhammedmustafaolmez@gmail.com . Sizden cevap bekliyorum tsk ederim.

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:07 de 9 Kasım 2016 - Yanıtla

   Muhammed geçmiş olsun. Email yoluyla verilerinizi kabul edemiyorum. Tetkiklerinizi posta yoluyla göndermek için yardımcım Ebru Hanım’ı 02123043940 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Bu konsültasyon hizmetimiz hakkında gerekli bilgileri kendisinden öğrenebilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Acil şifalar diliyorum.

 10. Zehra Tepebaşı 11:20 de 7 Eylül 2016 - Yanıtla

  Hocam 6.5cm akciger kisti kapali robot yontemiyle almak mumkummudur

 11. Ayfer kahveci 12:41 de 20 Temmuz 2016 - Yanıtla

  Mrb hocam.yegenim on yasinda akciger zarinda yirtik varmış.dren taktilar.dren kabinda baloncuk olusuyordu.yarin acik ameliyat olacak.ameliyat zor my riskli mi.kac saat suruyor.daha sonra neye dikkat etmek gerekir

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:44 de 20 Temmuz 2016 - Yanıtla

   Ayfer Hanım bu sorularınızın yanıtları http://www.akcigercerrahisi.com sitemizde yer almaktadır. Ameliyat için hastenede yatmakta olan bir hasta için sorularınızın yanıtlarını ameliyatınızı gerçekleştirecek olan meslektaşımızdan almanız daha doğru olur. Çok geçmiş olsun.

 12. ahmet 12:15 de 9 Haziran 2016 - Yanıtla

  merhaba hocam şuan doğuda görev yapmaktayım eşim 6 aylık gebe ve çocuğumuzda sağ akciğerde 1,8*2,1 cm camm tespit edildi ameliyatı sizde yapmak istiyorum ama emekli sandığı olduğu için bütçem de kısıtlı sizden olumlu bi haber bekliyorum hocam kolay gelsim

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 18:49 de 9 Haziran 2016 - Yanıtla

   Ahmet Bey, memnuniyetle. Merkezimizde ve bizim tarafımızdan ameliyat olmak isteyen tüm hastalar ameliyatlarını olmuştur. Dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 13. Ahmet Akaar 19:43 de 15 Mart 2016 - Yanıtla

  merhaba semih bey hastamız akciğer kanseri durumu vetedavisi için sizinle irtibata nasıl geçebilirirz.
  teşekkürler

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 22:38 de 15 Mart 2016 - Yanıtla

   Ahmet Bey, yardımcımız Ebru Hanım’ı 0212 304 39 40 no’lu telefondan arayarak randevu alabilirsiniz. Acil şifalar diliyorum.

 14. erkan 17:03 de 29 Aralık 2015 - Yanıtla

  anneme skuamöz hücreli karsinom tehşisi konuldu.yarın pet sonuçları gelecek size göstermek istiyoruz lütfen bize ulaşın.

 15. sevil akkiran 22:19 de 23 Aralık 2015 - Yanıtla

  Merhaba,
  Nişanlım 01/09/2014 tarihinde akciger kanser ameliyati gecirdi. Sag ust lob ve 3 kaburga alindi. 1 hafta sobra hastaneden cikti fazlaca sirt agrisi yasadi ayakta fazla kaldiginda oturma ihtiyaci sirtini dayama ohtiyaci hisssediyordu batmalar oluyor diuordu Yesil receteli agri kesiciler kullandı ve 50 gun sonra ic kanama geçirdi yakalsik 20 gun hastanede kaldi sebebi bir türlü bulunamadi tekrar ameliyat edildi kaburgalardan birini biraz daha kestiklerini tozlarla falan iyice kapattiklarini söylediler ve hastaneden cikti. Daha iyiydi agrilari neredeyse gecti ama hafif derecede devam ediyordu. 2 gun önce yine siddetli bir agri oldugunu ve oturma ihtiyaci hissetigini soyledi ve bu biraz hafiflemis hakiyle devam etmekte. Simdi tekrar ayni seyleri yasamaktan cok korkmakta ve sinirleri gerilmis durumda.Size sormak istedigim boyle bir durumun yasanmasinin nedeni ne olabilir.Ameliyattan( 2.) yaklasik 15 ay sonra bu durumun yasanmasinin nedeni nedir? Bu durumda ne yapmamizi önerirsiniz? konuyla ilgili yardimci olabilir seniz cok sevinirz.
  Simdiden tesekkurler
  Sevil AKKIRAN
  05324133723

  • Prof.Dr.Semih Halezeroğlu 02:11 de 2 Ocak 2016 - Yanıtla

   Hastanızı muayene etmeden ve filmlerini görmeden bu kronik ağrılar için bir yorumda bulunmam doğru olmaz. Acil şifalar dilerim.

Siz de Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na danışmak için aşağıya sorunuzu yazın